DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia i elektronika - Media nav, evolution, mn1,mn2,mn3,mn4 czym to się różni?

soniqgsm - 2019-07-25, 15:49
Temat postu: Media nav, evolution, mn1,mn2,mn3,mn4 czym to się różni?
Witam jestem nowym posiadaczem daci lodgy. I oczywiście chciałbym mieć w nawigacji najnowsze mapy. Ale czytam forum i juz zgłupiałem. Ludzie piszą coś o media nav, media nav evolution, mn1,mn2, mn3. Czy ktoś może powiedzieć jak rozpoznać jakie radio mam u siebie? Czytałem też coś o "uwolnieniu" tego radia tylko nigdzie nie było napisane co to daje I po co to robić? Byłbym wdzięczny komuś kto wytłumaczy mi to na chłopski rozum co i jak i o co chodzi:) wersja oprogramowania w moim radiu to 4.0.6 i mapy mam z 2013Q4 Here.
paul7 - 2019-07-26, 10:23

Masz MN1
oprogramowanie 4.0.6
i tego się trzymaj. Taki model masz i taki rocznik.
Wyższe softy jak to zwykle, wymagają większych pamięci. I stąd przede wszystkim ta różnica.
Uwolnić możesz je przede wszystkim metodą jas_pik, ale i inne update mogą to zrobić. Pełno tego na forum i w necie, gdyż była to najdłużej męczona wersja nawigacji.

13dp - 2019-07-27, 09:37

Przyłączam się do prośby. Mam Dustera z tego roku z obsługą Android Auto i też już sam się gubię w tych wersjach i nazwach, w tym co jest uwolnione, a co zaraz może będzie itp itd. Czy mógłby ktoś kompetentny i mający wiedzę na ten temat opisać w miarę szczegółowo i jasno te radia? Jedne są chyba jeszcze z dopiskiem Evolution inne bez... :shock:
gggg - 2019-07-27, 10:36

Masz najnowsze radio MN3 z obsługą Android Auto - te radia nie są uwolnione i nie wiadomo kiedy będą. Podobno prace trwają.
jas_pik - 2019-07-27, 10:46

MN1 - MediaNav - podstawowa wersja, oparta na Windows CE, procesor 600 MHz, RAM 0,5GB
wersje softu od 2.0.1 do 4.1.0 najlepsze uwolnienie w wersji 4.0.6 i najbardziej stabilny soft, przez tzw kody testowe wejście do Micom (można uruchomić kamerę)

MN2 - MediaNav Evolution - wersja z wbudowanym odbiornikiem danych trafficu, oparta na Windows CE, procesor 667 MHz, RAM 1 GB
wersje softu od 5.2.7 do 9.1.3, najlepsze uwolnienie i stabilny soft 6.0.4. Softy od 8.05 w gorę mają dodatkowe funkcje (ale tylko przy niektórych centralkach cofania w Renault pokazują graficzne odległości czujników cofania). Wersje softu 9.1.3 dopiero od niedawna zostały pozbawione błędów przez Renaut. Zakończono ich montaż z końcem 2018 roku ze względu na zakończenie suportu przez Microsoft. Renault zablokował na Polskę działanie TMC, można wrzucić samemu licencje oraz odblokować działanie TMC, przez tzw kody testowe wejście do Micom (można uruchomić kamerę)

MN3 - MediaNav Evolution 2 - system operacyjny Linux, procesor 2Ghz, 2 GB RAM
soft z Android Auto i iOS CarPlay
wersje softu od 1.0.X.X
Na dzisiaj brak uwolnienia. Pracuję nad tym, na razie potrafię tylko poprawnie wrzucić licencje pozwalające na działanie TMC w Polsce.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze to po zakończeniu zbiórki opublikuję sposoby uwolnienie MN3 - https://www.paypal.com/pools/c/8gCV7wAQHU

13dp - 2019-07-27, 11:21

Serdeczne dzięki za poświęcony czas i szczegółowe wyjaśnienia Panowie 8-)
soniqgsm - 2019-07-27, 16:21

ja również dziękuje koledze jas_pik za konkretną odpowiedź teraz już wszystko chyba będzie jasne dla przyszłych nowych użytkowników takich jak ja :)
aramis - 2021-05-07, 17:41

jas_pik napisał/a:
MN1 - MediaNav - podstawowa wersja, oparta na Windows CE, procesor 600 MHz, RAM 0,5GB

MN2 - MediaNav Evolution - wersja z wbudowanym odbiornikiem danych trafficu, oparta na Windows CE, procesor 667 MHz, RAM 1 GB


Coś mi nie pasuje - mam model LAN5200WR1, z maja 2014. Teoretycznie to wersja MN1... ale na płycie siedzi procesor AU1320 667MHz i dwie kości ramu Winbond W971GG6JB25I. Czy to oznacza że mam jednak MN2?

jas_pik - 2021-05-07, 20:03

Ale dalej masz MN1 może hardwarowo to płyta jest nowsza ale softwarowo to dalej MN1
Gagman - 2021-11-29, 06:55

jas_pik napisał/a:

MN3 - MediaNav Evolution 2 - system operacyjny Linux, procesor 2Ghz, 2 GB RAM
soft z Android Auto i iOS CarPlay


Czy MN z obsługą Android Auto po WiFi to dalej MN3 czy już MN4?

Dymek - 2021-11-29, 08:48

Gagman napisał/a:
Czy MN z obsługą Android Auto po WiFi to dalej MN3 czy już MN4?

Ekrany z obsługą WiFi nazywamy już jako MN4. No ale to występuje tylko w Sandero3/Loganie3 i Dusterze2 po obecnym liftingu. Tej wersji już bym nie wrzucał "do jednego worka" z dotychczasowymi, bo w sumie poza nazwą "MediaNav" różni się praktycznie wszystkim a w każdym razie nie jest 1:1 wymienna mechanicznie z poprzednikami.

Gagman - 2021-11-29, 15:11

Dymek napisał/a:
Ekrany z obsługą WiFi nazywamy już jako MN4. No ale to występuje tylko w Sandero3/Loganie3 i Dusterze2 po obecnym liftingu.


A czy wiadomo coś o działaniu MICOM TEST dla tego modelu? Bo póki co o DDT4ALL czy uwolnieniu nawigacji (dogrywaniu map) nie na co myśleć chyba?

Dymek - 2021-11-29, 15:13

Dostęp do Micom test w MN4 działa po staremu, tylko musisz poszukać właściwych kodów dla swojej wersji oprogramowania.
Jacek5k - 2022-05-26, 23:16

Cześć, a ma ktoś może z was soft do Media Nav ver MN4 - 9.0.9.4 lub 9.0.9.6 - mój się trochę wykrzaczył, po jednej z aktualizacji :)
jas_pik - 2022-05-27, 14:07

https://mega.nz/file/kUtkiC4b#q-eisCwalc37dGZQZh-DK5EpBqAnr7ENGpHJy5w8oq0
To jest uniwersalna wersja x.0.9.6
Oznacza to że w zależności od początkowej wersji numeracyjnej systemu 6/7/8/9
podniesie do wersji z takimi na następnych numerach.
Uprzedzam nie testowałem bo nie mam dostępu do tego urządzenia a nie trafiło do mnie jeszcze żadne do naprawy .
Ale znając życie pewnie niedługo takie trafią . A wtedy zobaczymy co się da z tego wykrzesać :idea:

brzuch0 - 2022-07-19, 22:07

MediaNav Evolution 2 , ma już android auto , czy to pozwala to instalować mapy dostępne w sklepie Play?
Dymek - 2022-07-20, 07:19

brzuch0 napisał/a:
MediaNav Evolution 2 , ma już android auto , czy to pozwala to instalować mapy dostępne w sklepie Play?
Oczywiście, ale tylko te, które są zgodne z AndroidAuto- czyli np. Waze.
I oczywiście AA to nie jest instalowanie aplikacji bezpośrednio w pamięci MediaNav a jedynie możliwość uruchomienia aplikacji zgodnej z sysyemem AA zainstalowanej na smartfonie i możliwość obsługiwania jej na ekranie MediaNav ;-)
Aplikacje zasadniczo pracują cały czas w telefonie a na dużym ekranie mamy tylko ich "podgląd" i obsługę.

JesterMad - 2022-12-09, 09:30

Cześć,

Chciałbym nieco odkopać temat, ponieważ od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Dacia Sandero Stepway z 2017 roku. Czy jest prosty sposób na sprawdzenie wersji softa, czy jedynie przez numer oprogramowania? Z tego co pamiętam numer zaczynał się od 6.xxx., więc w teorii jest to MN2, ale szczerze nie jestem pewien.

Najbardziej poruszać się chciałbym razem z Android Auto, a w zasadzie CarPlay, bo mam jabłuszko, jednak nie wiem czy można w tym modelu zaktualizować soft, żeby obsługiwało odbicie telefonu w wyświetlaczu. Najczęściej korzystam z map Google i jakoś nie pasuje mi standardowa nawigacja, ale jak nie da rady to zaktualizuję mapy.

Pozdrawiam forumowiczów! :-)

Black Dusty - 2022-12-09, 12:20

Odpowiedź masz kilka postów powyżej Twojego czyli że na AA i CP nie masz szans w Twoim nabytku, a odpowiedzi na inne pytania jakie Ci się urodzą też w 99% na forum już są.
JesterMad - 2022-12-09, 12:38

Najważniejsza odpowiedź - w tym modelu to nie zadziała, więc pozostaje wgrywanie aktualnych map lub wymiana całego urządzenia na MN3. A dalej to faktycznie doczytam na forum. Dziękuję za odpowiedź.
Dymek - 2022-12-12, 09:58

JesterMad napisał/a:
Najważniejsza odpowiedź - w tym modelu to nie zadziała...
Jeżeli nabyliśmy pojazd używany, to warto sprawdzić wersję oprogramowania MediaNav- w Twoim wypadku dla tego rocznika najprawdopodobniej numer softu powinien zaczynać się od 9., więc faktycznie to nie zadziała... Tę funkcję mają sprzęty z oprogramowaniem zaczynającym się od 1.0... A dlaczego warto sprawdzić? Bo jeżeli nie znamy 100% historii samochodu, to nigdy nie wiadomo czy MN nie było np. wymieniane na nowsze. Przykładowo gdybym ja sprzedawał swoje SS2, też z 2017, to kupujący miałby MN3 z obsługą AA i CP. ;-)
masterczerwi - 2024-03-09, 17:08

Trochę odświeżam temat w celu usystematyzowania. Jak rozumiem MN4 to Media Nav z wifi. Kostki są inne (gdzieś czytałem że Duster II miał przejściówki). Więc zakładam że akcesoryjny system 180 stopni (8201701592) nie będzie plug and play (chyba że w nowych Sandero i Joggerach jest tak samo - stara kostka + przejściówka). Ale czy ten system akcesoryjny da się pożenić z MN4? I najważniejsze pytanie: czy jest gdzieś dostępny pinout dla MN4?
cinek - 2024-04-15, 15:30

jas_pik napisał/a:
MN1 - MediaNav - podstawowa wersja, oparta na Windows CE, procesor 600 MHz, RAM 0,5GB
wersje softu od 2.0.1 do 4.1.0 najlepsze uwolnienie w wersji 4.0.6 i najbardziej stabilny soft, przez tzw kody testowe wejście do Micom (można uruchomić kamerę)

MN2 - MediaNav Evolution - wersja z wbudowanym odbiornikiem danych trafficu, oparta na Windows CE, procesor 667 MHz, RAM 1 GB
wersje softu od 5.2.7 do 9.1.3, najlepsze uwolnienie i stabilny soft 6.0.4. Softy od 8.05 w gorę mają dodatkowe funkcje (ale tylko przy niektórych centralkach cofania w Renault pokazują graficzne odległości czujników cofania). Wersje softu 9.1.3 dopiero od niedawna zostały pozbawione błędów przez Renaut. Zakończono ich montaż z końcem 2018 roku ze względu na zakończenie suportu przez Microsoft. Renault zablokował na Polskę działanie TMC, można wrzucić samemu licencje oraz odblokować działanie TMC, przez tzw kody testowe wejście do Micom (można uruchomić kamerę)

MN3 - MediaNav Evolution 2 - system operacyjny Linux, procesor 2Ghz, 2 GB RAM
soft z Android Auto i iOS CarPlay
wersje softu od 1.0.X.X
Na dzisiaj brak uwolnienia. Pracuję nad tym, na razie potrafię tylko poprawnie wrzucić licencje pozwalające na działanie TMC w Polsce.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze to po zakończeniu zbiórki opublikuję sposoby uwolnienie MN3 - https://www.paypal.com/pools/c/8gCV7wAQHU


MN3 - MediaNav Evolution 2 - na jakiej zasadzie działa iOS Car Play (kabelek czy bezprzewodowo? )

Z tego co się dowiedziałem LAN5800 to Linux LAN 5200 to WinCE.

Która wersja LAN5800WR0, LAN5800WR1, LAN5800WR2, LAN5800WR3, LAN5800WR4 ma CarPlay czym one się różnią?

matek - 2025-06-14, 10:01
Temat postu: Czy to MN4
Witam, Przesiadłem się na DUSTER-a, czy to co mam to MN4, jeżeli tak to proszę o kody do Micom oraz czy postępowanie w nim takie samo jak MN3
BoskiCoolo - 2025-07-20, 09:52

Koledzy mam pytanie o aktualizację map do Sandero III, aktualna wersja oprogramowania to 6.0.12.2, z chomika mam mapę polski: https://chomikuj.pl/dix62/iGO/Mapy+Here. Pytanie co dalej? Wystarczy cały katalog zgrać na pendrive i z Media Display uruchomić aktualizację map i już? Czy to wymaga więcej zabawy niż mi się wydaje :)
Dymek - 2025-07-21, 08:15

BoskiCoolo napisał/a:
Wystarczy cały katalog zgrać na pendrive i z Media Display uruchomić aktualizację map i już? Czy to wymaga więcej zabawy niż mi się wydaje :)
Wymaga więcej zabawy niż Ci się wydaje ;-)
Przykładowy Opis

Tomita - 2026-05-01, 22:32
Temat postu: Jeszcze o wersjach MediaNav
Jeszcze raz witam wszystkich i przechodzę do sedna. Trzy tygodnie temu kupiłem Dacię Sandero Stepway z 2021 r. Silnik 1.0 z fabrycznym LPG. Kraj pochodzenia auta: Niemcy. Początkowa wersja systemu Media Nav to 6.08.4, który zaktualizowałem programem "DaciaMediaNavEvolutionToolbox" do wersji 6.0.12.2. Nie działa mi nawigacja (brak mapy Polski, jedyny plik jaki tam widzę to "Mapa podstawowa 2013.06 Data Source: NNG Ltd."). D od 9użo czytałem na tym forum o możliwościach aktualizacji map i szczerze mówiąc pogubiłem się w tych wersjach MediaNav. Numeracja wersji jest dla mnie trochę dziwna i sam już nie wiem co mam. Dołączę jeszcze foto mojego sprzętu. Czy mam szansę na aktualizację map? Czy mam MediaNav opartą na Windows CE, czy na Linuxie? Według komunikatu z Toolbox mam najnowszą wersję systemu lub brak jest plików aktualizacyjnych. Jak to właściwie jest? Sprawdzałem również oferty aktualizacji na znanym portalu aukcyjnym i tam dostawałem odpowiedzi: "ta wersja oprogramowania jest za wysoka. nic nie mozemy zrobić". O co tu chodzi - czy 6.0.12.2 jest nowszą wersją od 9.1.3? Kolejny problem to modyfikacja prze micom test. Czy w moim przypadku jest to możliwe? Mam nadzieję, że post umieściłem we właściwym dziale, jeśli nie to przepraszam i proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce (to mój pierwszy post na forum). Proszę o w miarę proste wyjaśnienie moich wątpliwości. Niestety nie mogę wysłać foto. Jeśli będzie taka potrzeba to będę jeszcze próbował.
Dymek - 2026-05-02, 11:56

Foto nie pokazałeś, nieważne. Masz sprzęt MediaNav4 (na Linux) i prawdopodobnie najnowszą wersję oprogramowania dla tego sprzętu. Wersja 9.1.3 to ostatnia wersja oprogramowania dla sprzętu MediaNav2 (na Windows), który w 2018 został zastąpiony przez MediaNav3 (na Linux). Także te pierwsze cyfry wersji oprogramowania owszem rosną, ale numeracja dla poszczególnych generacji sprzętu jest całkowicie niezależna.
Aktualizacja map to z kolei coś zupełnie niezależnego od aktualizacji wersji oprogramowania, aktualizacja oprogramowania nie oznacza automatycznej aktualizacji map. Oficjalna aktualizacja poprzez program Toolbox jest płatna. Jednak jeżeli auto jest z Niemiec, to pierwotne mapy jakie w nim były powinny być widoczne, o ile nikt ich nie skasował. Ale oczywiście Polski tam raczej nie było.

Tomita - 2026-05-02, 12:48
Temat postu: Jeszcze o wersjach MediaNav
Dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że w moim przypadku na razie nie mam co myśleć o "uwolnieniu" nawigacji? Czy w micom test też nie wejdę? Ostatnie pytanie. Czy jest możliwość zastąpienia systemowego programu nawigacyjnego jakimś innym (np. Sygic, TomTom, Waze)? Zdjęcia nie mogę wysłać - komunikat: Błąd ogólny.
Dymek - 2026-05-02, 23:53

Żeby korzystać z innej nawigacji na ekranie MediaNav, korzystamy po prostu z funkcji Android Auto i dowolnej nawigacji zainstalowanej na naszym smartfonie (Waze, Google Maps, Yanosik, inne).
O dostępie do Micom się nie wypowiadam, nie użytkuję osobiście MN4.

Tomita - 2026-05-03, 10:29
Temat postu: Jeszcze o wersjach MediaNav
Nie zrozumieliśmy się. Wiem, że można z poziomu Android Auto uruchomić inne programy nawigacyjne (m.in. wymienione w poprzednim poście). Tak robię i muszę przyznać, że to bardzo dobrze działa (łączność bezprzewodowa). Chodziło mi o to, czy systemowy program nawigacyjny można zastąpić innym, wgranym bezpośrednio w MediaNav? W tej chwili na stronie głównej mam dumnie brzmiący napis "Nawigacja" ale co z tego, skoro z powodu braku odpowiedniej mapy, nie mogę z tej opcji skorzystać. Czy ktoś próbował wgrać inny program? Czy to w ogóle jest możliwe?
Dymek - 2026-05-04, 07:30
Temat postu: Re: Jeszcze o wersjach MediaNav
Tomita napisał/a:
W tej chwili na stronie głównej mam dumnie brzmiący napis "Nawigacja" ale co z tego, skoro z powodu braku odpowiedniej mapy, nie mogę z tej opcji skorzystać. Czy ktoś próbował wgrać inny program? Czy to w ogóle jest możliwe?
Nie jest możliwe. To jest system "zamknięty", nie można sobie tam wgrywać co się chce. Należy po prostu wgrać tam brakujące pliki map Here z mapą PL, ewentualnie innych krajów, które potrzebujemy i będzie działać. Nic innego z tym nie zrobisz.
Dlatego wcześniej podałem jedyną prostą alternatywę- korzystanie z innej nawigacji przez Android Auto. ;-)
A co do "uwolnienia"- w starszych wersjach (na pewno do 6.0.9.8) bez problemu ludzie uwalniają, wgrywają mapy skryptami, można też zainstalować nakładkę GestNav4 do dalszej zabawy nawigacją itp. W ostatnich wersjach oprogramowania producent stara się to zablokować- dlatego ostatnio nie warto robić aktualizacji oprogramowania, jeżeli ma się zamiar korzystać ze skryptów.

Dymek - 2026-05-04, 09:46

OK, dokształciłem się trochę i wygląda na to, że po prostu niepotrzebnie zrobiłeś aktualizację do 6.0.12.2 bo ta wersja blokuje wykonywalność wszelkich "niefabrycznych" skryptów, jakie można było odpalać w MN4. Potwierdzają to odpowiedzi, które dostałeś na "znanym portalu aukcyjnym" dotyczące aktualizacji map, gdyby Twoja wersja oprogramowania była niższa, to nie byłoby z tym problemu. A teraz możesz albo zrobić legalną aktualizację map poprzez program Toolbox (płatną), albo poszukać skryptu umożliwiającego downgrade oprogramowania (o ile takowy istnieje). Najwyższa działąjąca bez problemów ze skryptami wersja oprogramowania w Twoim przypadku to 6.0.9.8.
Tomita - 2026-05-18, 16:16
Temat postu: Aktualizacja konfiguracji urządzenia
Program "DaciaMediaNavEvolutionToolbox" wykrył w dostępnych aktualizacjach coś takiego: "Aktualizacja konfiguracji urządzenia 15.2". Czy ktoś się orientuje, co ta aktualizacja oferuje? Gdzie ewentualnie szukać informacji na ten temat? Nie chcę pochopnie aktualizować (już raz popełniłem ten błąd - teraz nie mogę uwolnić nawigacji, wgrać map czy wejść do micom test).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group