DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Na każdy temat - Opony zimowe - prośba o radę

Killer King - 2021-01-24, 14:59
Temat postu: Opony zimowe - prośba o radę
Witam,
Jutro muszę zamówić zimówki 195/65/15
W Sandaczu miałem BARUM POLARIS 3 i byłem zadowolony.

Teraz mam do wyboru poniższe modele.
Który brać po uwagę, a z którego zrezygnować.
Styl jazdy mam spokojny - użytkowanie - góry - śnieg / lód

1) BARUM POLARIS 5
2) Nokian WR SNOWPROOF
3) Dębica FRIGO
4) Vredestein WINTRAC
5) Pirelli SNOWCONTROL 3

DrOzda - 2021-01-24, 15:10

Continental TS860
pastp - 2021-01-24, 15:14

Weż Dębicę, będzie najtaniej i dobrze. Jak Cię stać weż najdroższe byś potem nie narzekał. Myślący kupuja Dacie i sprawdzone opony. Ja mam Dębicę a Daci nie mam bo mnie nawet na Dacię nie stać. Może teraz nowe Sandero .....
mne - 2021-01-24, 15:17

Też mam u siebie zimówki Dębicy i jestem zadowolony.
DrOzda - 2021-01-24, 15:22

https://m.intercars.pl/produkty/1650108-continental-wintercontact-ts-860-19565r15-91t

185 kupowałem po 180 pln sztuka dwa lata temu i gorąco polecam.

Black Dusty - 2021-01-24, 17:32

Opony są na kilka lat więc warto dołożyć do lepszych, a te są bardzo dobre - GOODYEAR Ultra Grip 9+
Killer King - 2021-01-24, 17:54

Black Dusty, dzięki za info. Różnica w cenie do akceptacji.
Puncu - 2021-01-24, 18:18

Killer King napisał/a:
3) Dębica FRIGO

Albo Michelin Alpin 6

Prezes - 2021-01-24, 20:10

Kiedyś byłem zwolennikiem Pirelli, a cały czas po doświadczeniach moich oraz w rodzinie odradzam każdemu przereklamowane Nokiany, które w zimie są gorsze od np. Pirelli, a letnie się szybko ścierają i wypaczają. Być może kilkukrotny pech, ale traktuję to już jako regułę

Barumy 3-ki też kiedyś miałem i były 100x skuteczniejsze właśnie od zimowych nokianów, szczególnie na mokrej drodze, gdzie w slalomie barumy ładnie brały, a nokiany się mega ślizgały i abs oraz esp cały czas migotały kontrolkami

klazow - 2021-01-24, 21:10

Ja mam u siebie na zimę Pirelli.
Jazdy ekstremalnej nie uskuteczniam. W zimie różnicy w prowadzeniu auta w stosunku do lata nie czuję ale u mnie zimy są symboliczne...
Przy wyborze kierowałem się tymi gwiazdkami świadczącymi o zadowoleniu klientów oraz tym, że na wybrane opony była duża promocja cenowa (prawdziwa a nie od zawyżonej ceny :mrgreen: ).

DrOzda - 2021-01-25, 09:04

Conti są bardzo przyczepne i co ważne ciche przy jeździe po suchej nawierzchni.
telecaster1951 - 2021-01-25, 12:40

pastp napisał/a:
Weż Dębicę, będzie najtaniej i dobrze. Jak Cię stać weż najdroższe byś potem nie narzekał. Myślący kupuja Dacie i sprawdzone opony. Ja mam Dębicę a Daci nie mam bo mnie nawet na Dacię nie stać. Może teraz nowe Sandero .....
Dębica to taki sam szajs co Sava. Marki budżetowe Goodyeara. Sprzedawane i reklamowane tak, żeby broń Boże nigdzie nie pojawiło się logo Goodyear. (Tak, Dacia to budżetowa marka Renault, ale Renault nie boi się sprzedawania jej w swoim salonie i umieszczania na częściach i podzespołach swojego logo). Produkowane z kiepskiej, silnie wypełnionej kredą, gumy. Przyczepność na zakrętach takiej opony jest kiepska, bo odkształcenia gumy napełnianej napełniaczami aktywnymi i wypełnianej kredą są zupełnie inne. Na lato i do jazdy po mieście się nadają. Na zimę czy do jazdy po autostradzie nie polecam.
macminer - 2021-01-25, 14:07

Cytat:
Dębica to taki sam szajs co Sava.

A co np. z Fuldą Kristal? Jakieś 9 lat temu miałem to w jednym samochodzie i jeździło mi się na tym całkiem dobrze zimą (a auto nie miało nawet ABS). Ale 9 lat w motoryzacji to bardzo długo, więc nie wiem, jak się mają Fuldy do konkurencji i czy równie dobrze wyhamowałyby współczesne auto.

Fruxo - 2021-01-25, 16:13

Kupuj opony z najlepszym wskaźnikiem hamowania na mokro czyli A.
Teraz 90 % zimy to mokry asfalt.

Nikita_Bennet - 2021-01-25, 17:30

no u mnie są dunlopy winterresponse i wintersport 5 chyba.
Ten goodyear wyżej opisany też mnie ciekawił (dobieramy coś do auta kobitki).

Co to tego co pisze Fruxo prawda ale ja bym na oponach nie oszczędzał (tak letnie uniroyale w poprzednim aucie ratowały tyłek w dużych kałużach tak i te dunlopy teraz nawet z tymi kilkoma dniami z mrozem).

straszna_maruda - 2021-01-25, 18:17

Co ja bym wziął? Continentale ts 860. Dlaczego? Bo mam letnie conti premium teraz seria 5 poprzednio seria 2 i opony te mają niesamowitą przyczepność - praktycznie w ciągu kilku lat pamiętam każde załączenie abs - było ich tak mało i warunki w których opon y te traciły przyczepność to zapiaszczony asfalt lub droga szutrowa. Na asfaltach kleją do drogi np letnie zaczynają tracić przyczepność na mokrym asfalcie w temp ok 1-2 stopnie (listopadowe poranki :mrgreen: ). Dlatego ufam temu producentowi.
Mam też zimówki dębica frigo starszy wzór -bardziej prostokątny - nowsze są zaokrąglone. Jak je kupowałem to świadomie kupiłem zimowe opony na kopny śnieg. Są śliskie na mokrym ale w śniegu lub błocie są jak gąsienica. Rocznik 2013 i są już trochę za stare, bo zaczynają tracić parametry - zaczynają mieć poślizg boczny - wzdłuż nadal trzymają i guma nadal nie jest twarda. Mają nadal dużą wysokość (dlatego jeszcze zostały - miałem je wyrzucić wiosną 2020 ale że wysokie i ok to spakowali mi je do bagażnika :mrgreen: ) ale na wiosnę przy zmianie opon zostawię je u wulkanizacji na recykling. Następne będą i zimówki i continentale czyli letnie conti premium 5 a zimowe conti winter ts 860 - ja mam rozmiar 205/55/16. Nie kupiłem w tym roku czyli tamtym 2020 bo jestem na pograniczu zmiany auta, a teraz chyba zostanę ( brak nowej daci mcv :cry: ) jeszcze parę(3 może 5) lat więc kupię opony premium.
Opony budżetowe są śliskie :evil: , premium mają zauważalnie wyższą przyczepność.
Koszt kompletu opon premium jest niższy niż koszt jakiejkolwiek stłuczki :!: .

laisar - 2021-01-25, 19:41

straszna_maruda napisał/a:
brak nowej daci mcv

Coś tam kiedyś będzie - http://www.daciaklub.pl/f...1804361#1804361 oraz http://www.daciaklub.pl/f...1817723#1817723

Killer King - 2021-01-25, 21:00

Dzięki za informacje.
Temat do zamknięcia, zamówienie poszło.

wuju - 2021-01-26, 19:57

Jeśli góry to bierz Dębice. Ja na jednym aucie mam Dębice i nie mam problemu z wyjazdem a teren naprawdę ciężki a w drugim Fulde i z wyjazdem to już jest loteria. Opony z tego samego roku i oba auta przednio napedowe
klazow - 2021-01-27, 22:35

Killer King napisał/a:
Dzięki za informacje.
Temat do zamknięcia, zamówienie poszło.


Nie bądź taki.
Przed zamknięciem tematu pochwal się jak wybrałeś.

pixa - 2021-01-28, 09:54

Na pewno nie brałbym Dębicy - miałem Frigo i po dwóch sezonach do wyrzucenia, bo tak śliskie się zrobiły. W ogóle opony kupuje się raz na 5 lat, więc dołożyć do lepszych to serio taki problem?

Odkąd są etykiety, to wybór jest prostszy - hamowanie w deszczu mówi bardzo dużo o jakości opony.

macminer - 2021-01-28, 10:06

Dzisiaj mój Duster dostanie nowe kapcie - Fulda Kristall. Będę miał więc okazję przetestować i być może w niedalekiej przyszłości dorzucę swoje wrażenia. Cena przyzwoita - 440 zł za sztukę (215/60/17"), a moje wcześniejsze doświadczenia z Fuldami były dobre - choć w całkiem innym aucie.
macminer - 2021-01-31, 21:29

Po paru dniach jazdy na zimowych Fuldach Kristall Control pierwsze obserwacje:

- dobrze sobie radzą w warunkach zimowych - śnieg, błoto pośniegowe, nieokreślona breja itp.
- wydają się niezłe jeśli chodzi o ekonomię - na urozmaiconej 100-kilometrowej trasie, którą wielokrotnie przejeżdżałem, spalanie spadło o ok. 0,1l/100 km w jedną stronę, 0,2l - w drugą (warunki były dziś bezwietrzne, więc raczej nie było to dzięki "wiatrowi w plecy"). Większość trasy przejeżdżam na tempomacie, więc noga kierowcy raczej też nie jest tu istotnym czynnikiem.
- przy prędkości >120 km/h robią się głośne. Dźwięk jest raczej nieprzyjemny - nie terkotanie, ale raczej coś jakby jednolity gwizd na dość wysokim tonie. Być może to zniknie, jak się trochę zetrą/ułożą.

Prezes - 2021-01-31, 22:58

macminer napisał/a:
przy prędkości >120 km/h robią się głośne

Hmmm.. dziwne.. ja zmieniłem opony i przy niższych prędkościach wydają się głośniejsze od Bridgestione'ów Przy > 120 to już tylko relingi słyszę.. to albo u mnie albo u Ciebie autosugestia.. albo różnica w oponach

brzuch0 - 2021-02-07, 22:53

macminer napisał/a:
Po paru dniach jazdy na zimowych Fuldach Kristall Control pierwsze obserwacje:

- dobrze sobie radzą w warunkach zimowych - śnieg, błoto pośniegowe, nieokreślona breja itp.
- wydają się niezłe jeśli chodzi o ekonomię - na urozmaiconej 100-kilometrowej trasie, którą wielokrotnie przejeżdżałem, spalanie spadło o ok. 0,1l/100 km w jedną stronę, 0,2l - w drugą (warunki były dziś bezwietrzne, więc raczej nie było to dzięki "wiatrowi w plecy"). Większość trasy przejeżdżam na tempomacie, więc noga kierowcy raczej też nie jest tu istotnym czynnikiem.
- przy prędkości >120 km/h robią się głośne. Dźwięk jest raczej nieprzyjemny - nie terkotanie, ale raczej coś jakby jednolity gwizd na dość wysokim tonie. Być może to zniknie, jak się trochę zetrą/ułożą.

Do dusera warto kupić opony typu SUV ?

brzuch0 - 2021-02-09, 17:58

telecaster1951 napisał/a:
pastp napisał/a:
Weż Dębicę, będzie najtaniej i dobrze. Jak Cię stać weż najdroższe byś potem nie narzekał. Myślący kupuja Dacie i sprawdzone opony. Ja mam Dębicę a Daci nie mam bo mnie nawet na Dacię nie stać. Może teraz nowe Sandero .....
Dębica to taki sam szajs co Sava. Marki budżetowe Goodyeara. Sprzedawane i reklamowane tak, żeby broń Boże nigdzie nie pojawiło się logo Goodyear. (Tak, Dacia to budżetowa marka Renault, ale Renault nie boi się sprzedawania jej w swoim salonie i umieszczania na częściach i podzespołach swojego logo). Produkowane z kiepskiej, silnie wypełnionej kredą, gumy. Przyczepność na zakrętach takiej opony jest kiepska, bo odkształcenia gumy napełnianej napełniaczami aktywnymi i wypełnianej kredą są zupełnie inne. Na lato i do jazdy po mieście się nadają. Na zimę czy do jazdy po autostradzie nie polecam.

Opis dotyczy również opony Dębica Frigo HP2 ?

velomar - 2021-02-09, 19:00

Na śnieg całkiem dobra:
https://www.youtube.com/watch?v=MUVbp2mSm5E

A jeśli chodzi o Savę to mam w Peugeocie od kilku lat model Eskimo i w śniegu są naprawdę dobre, a na suchym miękkie, ale bardzo przewidywalne ( w ostatnie lato nawet na nich parę razy jechałem, bo przez pandemię i zakup Dacii jakoś zostały na kołach na cały rok). Kupiłem kiedyś po jakimś teście w Motorze czy Auto-Świecie, gdzie chyba nawet wygrały wśród opon budżetowych jako opony o bardzo wyrównanym poziomie we wszystkich konkurencjach.

jurek - 2021-02-09, 22:10

Jaki procent kierowców tak,pomyka uślizgami i kontrami? Dla mnie bardziej wiarygodna byłby film nagrany przez przeciętnego kierowcę w różnych warunkach. pozdr
Killer King - 2021-02-10, 09:36

klazow napisał/a:

Nie bądź taki.
Przed zamknięciem tematu pochwal się jak wybrałeś.


No tak zakupiłem i przetestowałem, wiec coś mogę powiedzieć więcej o samym zakupie.
Wybrałem opony ze środka stawki, odrzuciłem wszystko co było w testach poniżej noty 4 ( lub poniżej opisu "dobra" )

A teraz szczegóły:

Przejechałem 700 km, 50% śnieg-lód ( góry ) vs. 50% mokre ( miasto - trasa )
W żadnych warunkach ani razu nie uruchomiła się kontrola trakcji lub ABS ( no może poza lodem, bo na to nie ma bata).
Nie miałem problemu w ruszeniem po górkę ( śnieg / błoto )
Więc nie mogę powiedzieć nic złego.

Hałas - etykieta podaje 72dB ale nie słyszę opon nawet przy 120km/h - test raczej byłby miarodajny w Sandero.

A jaka marka/etykieta/cena to raczej mało istotne, bo analizując testy i wybierając opony ( również budżetowe ), ale mające dobre noty (powyżej 3 lub zadowalające), to tak na prawdę zwykły Kowalski nie odczuje różnicy.

Bardziej uwagę trzeba zwrócić na to, żeby były świeże ( produkcja 2020/2021) a nie leżaki magazynowe, bo tutaj już zauważam różnicę pomiędzy zachowaniem jako nowa i jako 5-6 letnia.

DrOzda - 2021-02-25, 19:05

Jeśli ktoś nadal szuka to tu jest świetna oferta:
https://allegro.pl/oferta/185-65-r15-92t-xl-continental-wintercontact-ts860-8678636570

Killer King - 2021-02-25, 19:57

DrOzda napisał/a:
Jeśli ktoś nadal szuka to tu jest świetna oferta:
https://allegro.pl/oferta/185-65-r15-92t-xl-continental-wintercontact-ts860-8678636570


Opis: Rok produkcji: 2019

Jak ktoś dużo lata i zużyje komplet w 3 lata, to jak znalazł.

DrOzda - 2021-02-25, 20:00

Bez przesady , opony uważa się za pełnowartościowe do 3 lat od daty produkcji. A od założenia spokojnie kolejne 5 -10 lat.
Killer King - 2021-02-25, 21:09

Jak chcesz to możesz jeździć takimi i nawet wypomniane 10 lat.
Ale nie wyjdzie taniej niż najmniejsza stłuczka...

Osobiście stwierdzam, że wszystkie opony jakie kiedykolwiek miałem, przestawały spełniać moje oczekiwania w wieku 5 lat od daty produkcji.
Mowa o oponach z górnej półki jak i budżetowych.

Teraz bez zastanowienia po 5 sezonie wszystko idzie do sprzedania bez względu na stan i sentymenty a równica pokrywa 25% zakupu nowych.

Zakup z linku ja najbardziej opłacalny pod względem krótkiego okresu użytkowania, na dłuższą metę lepiej dopłacić i poszukać 2020/2021


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group