DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Klimatyzacja - jak samodzielnie zlokalizować nieszczelność?

RamboGC - 2023-03-01, 23:54
Temat postu: Klimatyzacja - jak samodzielnie zlokalizować nieszczelność?
Cześć
Chcę samodzielnie zlokalizować nieszczelność w pustym układzie klimatyzacji.
Czy wystarczy podłączyć butlę z hydrogenem i spryskać elementy pianą do wykrywania nieszczelności?
Jest ktoś na forum kto robił to samodzielnie?

laisar - 2023-03-02, 01:32

RamboGC napisał/a:
butlę z hydrogenem

Mieszanka z wodorem używana jest w połączeniu z detektorem tego gazu - bez tego urządzenia wystarczyłby sam azot...

RamboGC napisał/a:
spryskać elementy pianą do wykrywania nieszczelności?

...o ile nieszczelność występuje w elemencie na tyle dostępnym, żeby w ogóle dało się go pokryć pianą.


Sądząc po cenach butli z oboma gazami, to usługa w warsztacie powinna być jednak znacznie tańsza niż samodzielna partyzantka.

RamboGC - 2023-03-02, 10:24

laisar napisał/a:
Sądząc po cenach butli z oboma gazami, to usługa w warsztacie powinna być jednak znacznie tańsza niż samodzielna partyzantka


Butla za 126 zł wystarczy żeby sprawdzić kilka aut a warsztaty jak to warsztaty... Podłączy pod maszynę, powie że ciśnienie trzyma i żeby za pół roku przyjechać i uzupełnić czynnik.

Parafrazując klasyka: Można zmienić warsztat. Ale to nic nie zmieni. :mrgreen:

toka93 - 2023-03-03, 19:18

Nabić czynnik z barwnikiem, zgłosić się za miesiąc i sprawdzić pod lampą UV. Jak jest mała nieszczelność to ciężko coś znaleźć. Ale wpierw szukać na chłodnicy, połączeniach, zaworze. A najgorsze że może być uszkodzenie w środku nagrzewnicy i tutaj już znaleźć cokolwiek jest ciężkie
RamboGC - 2023-03-04, 00:01

toka93, dzięki.
Tylko że ja szukam odpowiedzi na pytanie jak:

Cytat:
samodzielnie zlokalizować nieszczelność

toka93 - 2023-03-04, 09:08

A więc samodzielnie można zdjąć zderzak i szukać jedynie płynem z mydłem gdzie ucieka. Lub zakupić butlę z azotem za 150zl, potem kupić czujnik azotu za około 700zl i podjąć się szukania nieszczelności.
Nie zawsze samodzielne poszukiwanie rozwiązania problemu jest najtańsze, a ja przedstawiłem te najłatwiejsze i relatywnie najtańsze.

RamboGC - 2023-03-04, 14:53

To co wydaje się najprostsze i najtańsze nie zawsze takie jest w naszych realiach.
Jeżdżenie od serwisu do serwisu, nabijanie klimy co pół roku czy wymienianie sprawnych części to u nas normalka.
Chciałbym skutecznie to zrobić sam. Sprzęt może się przydać jeszcze wielokrotnie przy kilku samochodach nastoletnich w rodzinie.

jurek - 2023-03-04, 17:16

Zasadnicze pytanie. Masz kłopoty z klimą? pozdr
PiotrWie - 2023-03-04, 19:44

Raz spotkałem się z czymś takim - delikwent wymontował cały układ klimatyzacji, zmontował poza samochodem i zanurzył w basenie. Zrobił to po kilkukrotnych nieskutecznych próbach lokalizacji miejsca wycieku w warsztacie. Osobiście bym się na to nie zdecydował - mogę tylko podziwiać determinację.
rafimali - 2023-03-05, 11:47
Temat postu: Re: Klimatyzacja - jak samodzielnie zlokalizować nieszczelno
RamboGC napisał/a:
Cześć
Chcę samodzielnie zlokalizować nieszczelność w pustym układzie klimatyzacji.
Jest ktoś na forum kto robił to samodzielnie?


Można za pomocą sprężonego powietrza (manometr) i szukać nieszczelności .
Pozdro !!!

Lelupi - 2023-03-05, 15:52

Można, tylko po co wprowadzać wilgoć do układu, nie jest to wskazane i nie jest dobre dla klimatyzacji.
RamboGC - 2023-03-05, 18:12

A gdyby powietrze zastąpić hydrogenem albo azotem?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group