DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Sprawy klubowe - Forumowa szukajka

laisar - 2011-04-10, 13:40

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=86150#86150
jarko napisał/a:
Co do szukania na forum, to szukałem ale muszę przyznać, że jest tu kiepska wyszukiwarka

Jest jaka jest - owszem, słabsza od takiego Gugla (którego w końcu też można używać), ale zazwyczaj w zupełności wystarczająca...

Np w tym przypadku:

"duster* silnik* wymian*" + "Szukaj wszystkich słów" = 5 linka jest do właściwego tematu (:

RnR - 2011-04-10, 14:11

A dalo by sie "cos" zrobic zeby z==ż==ź i a==ą i c==ć itp itd? Bez tego szukanie naprawde jest imho utrudnione - sam sie wielokrotnie nacialem :)
laisar - 2011-04-10, 14:45

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2343 - pkt. 5... d:

(I właśnie dlatego się tam znalazł).

Od strony szukajki - nie mam pojęcia, ale chyba wątpię, skoro nawet Gugle tego nie potrafi...

RnR - 2011-04-10, 18:39

laisar napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2343 - pkt. 5... d:

(I właśnie dlatego się tam znalazł).

Od strony szukajki - nie mam pojęcia, ale chyba wątpię, skoro nawet Gugle tego nie potrafi...


Oj potrafi :) http://www.google.pl/sear...TF-8&q=bagaznik

Wystarczy odpowiednia funkcja porownujaca i pewnie troche zmieniony sposob budowy slownika - raczej niewiele roboty dla kogos kto pisal lub modyfikowal soft do tego forum - poza tym troche mnie dziwi, ze poprostu nie ma takiej opcji - a moze jest tylko wylaczona?

czaju - 2011-04-10, 20:33

co do szukajki to myślę że to nie jest duży problem trochę ją zmodyfikować (w zapytaniu SQL wystarczyłoby dodać kilka reguł chyba). Chociaż nie znam tego skryptu to myślę że wyglądałoby to tak, że trzeba by zlokalizować ew znaki i zrobić ich permutacje.
Wady? długie zapytanie SQL, niekoniecznie wyniki w dobrej kolejności (trzeba by później wyniki posortować), większe obciążenie serwera.

Beckie - 2011-04-10, 21:18

A wystarczyłoby tak niewiele - żeby każdy pisał po prostu po polsku. :idea:
Czy to jest naprawdę takie trudne?
Nie razi Was kiedy firefox podkreśla Wam co drugie słowo na czerwono? Czy pisząc ofertę handlową lub podanie o pracę albo życiorys również nie używacie polskich znaków?

MarkD - 2011-04-10, 21:39

Beckie napisał/a:
A wystarczyłoby tak niewiele - żeby każdy pisał po prostu po polsku. :idea:

Dokładnie. Rozumiem, 15 lat temu można się było tłumaczyć, że czytnik newsgrup nie halo, że kodowanie , że krzaczki wychodzą.

laisar - 2011-04-10, 22:33

RnR napisał/a:
Oj potrafi

Nie do końca: http://www.google.com/sea...qi=g10&aql=&oq=

Co by zresztą nie było - w sofcie forum tego nie ma i dopóki ktoś, kto się na tym zna, nie poda ewentualnego dostępnego rozwiązania, to dyskusja jest po prostu bezprzedmiotowa.

Inna rzecz, że faktycznie: równanie w dół to droga ku zagładzie... A jeśli ktoś nie potrafi sklecić 3 słów poprawnie po polsku, to na 99% i tak nic mądrego nie powie - natomiast ten 1% uda się znaleźć "na około", w razie czego, bo taki będzie zapadające w pamięć <;

Pliterkowym skrytożercom mówimy gromkie NIE!

RnR - 2011-04-11, 05:41

To wpiszcie sobie te literki z komorki... :/
Beckie - 2011-04-11, 10:13

T9 i już... :-P
RnR - 2011-04-11, 20:11

Beckie - nie jesli uzywasz opery mini np. (moze w trybie pelnoekranowym ale to juz lipa). Ludzie pisza roznie - ja np. jakos tych krzaczkow nie uzywam chyba dlatego, ze pisze bezwzrokowo i te alty zupelnie burza wszelkie nawyki jakie mam... Jak ktos by mi podrzucil kod naszego forum w zip to moglbym zobaczyc czy to wogule wykonalne czy mozemy raczej zapomniec :)
laisar - 2011-04-11, 20:25

http://www.przemo.org/phpBB2/

Ale tak zasadniczo to doprawdy... Mamy już XXI w. i naprawdę wypadałoby już się ogarnąć z pliterkami i po prostu zmienić nawyki - człek przecież do wszystkiego się przyzwyczaja...

Beckie - 2011-04-11, 20:30

RnR, tak z ciekawości: czym się zajmujesz na co dzień, że nie musisz pisać po polsku?
RnR - 2011-04-11, 21:29

Beckie - pisaniem po angielsku ;)
Laisar - podalem przyklad opery mini w ktorym z technicznych wzgledow nie da sie wpisac w wyszukiwarke slowa bagażnik (pisanie postow zgoda - ciut niewygodne z telefonu ale... juz nie raz odpowiadalem :) ) - podobne problemy bedzie mialo pewnie coraz wiecej osob korzystajacych z urzadzen mobilnych - raczej bym sie z tym staral pogodzic niz z tym walczyc ;)
update: Rzucilem okiem na kod tego forum - nie ma tam zadnego rocket science - mysle, ze w kilka godzin spokojnie by sie zrobilo zmiany potrzebne by wyszukiwac bez ogladania sie na polskie znaczki majas skonfigurowane srodowisko - jak corka kiedys da mi troche wolnego to bede pamietal o tym temacie ;)

laisar - 2011-04-11, 22:50

RnR napisał/a:
przyklad opery mini w ktorym z technicznych wzgledow

No to trzeba zmienić program na nie mający takich względów i po kłopocie...


Cytat:
raczej bym sie z tym staral pogodzic niz z tym walczyc ;)

Dochodzimy do filozoficznego pytania, czy bierny opór to aby na pewno walka <;

A bardziej serio: ale dlaczego niby staranie się o zmianę "technicznych względów" po drugiej stronie miałoby być gorsze? Mimo swojej pracy wcale nie jestem językowym purystą - np wręcz uwielbiam neologizmy - ale cenię jednak precyzję wypowiedzi, którą w większej części zapewnia ortografia. Piszac bez pliterek narazamy sie na klopoty wieksze niz nieswiadome zrobienie komus laski... d;


Cytat:
bede pamietal o tym temacie ;)

Nie krępuj się, Albercik, nieś pomoc (;


PS W kwestii formalnej:
Cytat:
nie ma tam zadnego rocket science

- tak właściwie to chyba należałoby powiedzieć, że tam właśnie jest r.s.? Bo przecież ona jest tak naprawdę strasznie prostacka... (((:

RnR - 2011-04-12, 05:35

z laska to stare. A w sumie znalazłem te krzaczki - zmylił mnie sposób wymieszania z äčdďěíĺľöňôřŕšüťúůýž :) szkoda tylko ze sa bardzo daleko...
laisar - 2011-04-12, 08:14

RnR napisał/a:
znalazłem te krzaczki

No i widzisz: wystarczy trochę wysiłku... (;


(A z tego, że coś jest stare, nie wynika, że nieaktualne...).

akofreda - 2011-04-12, 09:10

Krzaczki sa ale chyba nie po "polskiemu" :-D
Beckie - 2011-04-12, 21:33

Z pisaniem poprawnie ortograficznym jest podobnie jak z czytaniem własnych postów przed wysłaniem. Niedawno na innym forum dostałem wiadomość na PW cyt: "Krzychu, dziwki za odpowiedź"... :lol:
RnR napisał/a:
Beckie - pisaniem po angielsku ;)

To może lepiej pisz po angielsku. Przynajmniej będzie poprawnie.

RnR - 2011-04-12, 21:48

A Ty moze sobie daruj personalne wycieczki? Kazdy sobie moze pisac jak chce a w ostatecznosci nie pisac nic. Dodatkowo jak komus nie pasuje decyzja o jednak pisaniu takiego delikwenta to moze dac ignore i gotowe.

Z mojej strony EOT.

Beckie - 2011-04-12, 21:50

RnR napisał/a:
Kazdy sobie moze pisac jak chce

jbinvtoybmnvb nijvn99qn iu8vnqbbv ksqtvb0v mavnb?

Cendra - 2011-04-30, 09:46

fPiSuJcIe sFoJe mNiAsTa s pOpAcIeM :!: :!: :!:


:lol: :lol: :lol:

Sorki, nie mogłem się powstrzymać ;)

laisar - 2011-12-19, 18:48

http://www.daciaklub.pl/f...p=111610#111610
limo napisał/a:
to ja już nie wiem albo ja jestem jakiś niespełna albo ta wyszukiwarka jest ganc do dupy

Trik-nietrik z szukają wygląda tak:

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + wygłusz* + Przeszukaj tylko tytuł wiadomości

Gwiazdka jest istotna, bo załatwia zmienne końcówki wyrazu.

TD Pedro - 2011-12-19, 19:56

laisar napisał/a:
Gwiazdka jest istotna, bo załatwia zmienne końcówki wyrazu

tego to nie wiedziałem... :lol: ale chyba nie tylko ja :-P

laisar - 2011-12-19, 20:08

TD Pedro napisał/a:
tego to nie wiedziałem

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php powiada (kolorek ode mnie):
Cytat:
Szukaj Słów Kluczowych:
Możesz używać AND aby określać, które słowa muszą znaleźć się w wynikach, OR dla tych, które mogą się tam znaleść i NOT dla tych, które nie mogą wystąpić. Znak * zastępuje dowolny ciąg znaków.
Żeby wyszukać wyrażenie, wpisz je pomiędzy "cudzysłowiami"
Nie będą znalezione znaki specialne, za wyjątkiem: @ . - _

Stare przysłowie pszczół mówi: "Kiedy wszystko zawiedzie - przeczytaj instrukcję!" (;

mrówa - 2011-12-19, 20:12

TD Pedro napisał/a:
laisar napisał/a:
Gwiazdka jest istotna, bo załatwia zmienne końcówki wyrazu

tego to nie wiedziałem... :lol: ale chyba nie tylko ja :-P

Nawet jeśli nie, to Laisar uprzejmnie (i bez przerwy) i ze spokojem przypomina :)
A gwiazdka przecież od zawsze w kompiuterze zastępuje dowolny ciąg znaków...

TD Pedro - 2011-12-19, 20:14

laisar napisał/a:
"Kiedy wszystko zawiedzie - przeczytaj instrukcję!

wiem, wiem... ale już wszystko wokół tak uporządkowane, sformalizowane, na każdym kroku instrukcje, regulaminy, zakazy, nakazy, a że czasem chce się na skróty :-P tak po prostu łatwiej... dobrze, że są jeszcze tacy jak Ty :-)

laisar - 2011-12-19, 20:16

TD Pedro napisał/a:
wszystko wokół tak uporządkowane, sformalizowane, na każdym kroku instrukcje, regulaminy, zakazy, nakazy

Jesteś pewien, że piszesz o DaciaKlub?

TD Pedro - 2011-12-19, 20:28

laisar napisał/a:
Jesteś pewien, że piszesz o DaciaKlub?

to akurat (z całym szacunkiem) lekka nadinterpretacja :-P miałem na myśli raczej otaczającą nas codzienność... ale wierzę, że wkrótce w DaciaKlub tak będzie... :-)

grzech - 2012-02-19, 11:31

Problemem jest znaleźć jakiś temat w forumowej wyszukiwarce. Potrzebowałem regulację sprzęgła. Wpisanie tego zagadnienia do forumowej przeglądarki nie dało zamierzonego efektu, pojawiło się multum tematów nie związanych ze sprzęgłem. Temat znalazłem dopiero po wpisaniu w googlowej wyszukiwarce - regulacja sprzęgła.
laisar - 2012-02-19, 13:23

grzech napisał/a:
Problemem jest znaleźć jakiś temat w forumowej wyszukiwarce

Rzeczywiście - nie jest tak wybitna jak Gugiel, więc bałaganiarstwa w pisaniu postów nie przeskoczy (stąd dobre rady), natomiast bardzo znacząco pomaga przeczytanie jej instrukcji obsługi <: MSZ po małej praktyce jest w zupełności wystarczająca - a zawsze można też właśnie zaguglać...

bebe - 2012-02-19, 20:03

Mała podpowiedź, jeśli forumowa szukajka zawiedzie - aby zawęzić wyszukiwanie Google tylko do forum daciowego, wystarczy w zapytaniu umieścić
Kod:
site:daciaklub.pl

Przykład.

maciek - 2012-02-19, 20:11

bebe napisał/a:
Mała podpowiedź, jeśli forumowa szukajka zawiedzie - aby zawęzić wyszukiwanie Google tylko do forum daciowego, wystarczy w zapytaniu umieścić
Kod:
site:daciaklub.pl

Przykład.


chyba http://bit.ly/zW31xC

bebe - 2012-02-19, 21:16

maciek napisał/a:
chyba http://bit.ly/zW31xC

Korciło mnie, ale jako moderatorowi nie wypada mi się wyzłośliwiać. ;)

maciek - 2012-02-19, 22:09

to nie było złośliwe ;-) to jest bardzo użyteczna stronka bo czasem linki się walą, a to jest nadal stałe i pokazuje cały sens 8-)
mrówa - 2012-02-20, 12:52

grzech napisał/a:
Problemem jest znaleźć jakiś temat w forumowej wyszukiwarce. Potrzebowałem regulację sprzęgła. Wpisanie tego zagadnienia do forumowej przeglądarki nie dało zamierzonego efektu, pojawiło się multum tematów nie związanych ze sprzęgłem. Temat znalazłem dopiero po wpisaniu w googlowej wyszukiwarce - regulacja sprzęgła.


Nawet z gwiazdkami nie pomogło?

laisar napisał/a:
limo napisał/a:
to ja już nie wiem albo ja jestem jakiś niespełna albo ta wyszukiwarka jest ganc do dupy
Trik-nietrik z szukają wygląda tak:
http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + wygłusz* + Przeszukaj tylko tytuł wiadomości

Gwiazdka jest istotna, bo załatwia zmienne końcówki wyrazu.

d3mol3k - 2013-03-06, 22:33

Jako młody forumowicz - ba przedszkolak - musze stwierdzić że faktycznie szukajka forumowa utrudnia znalezienie potrzebnych informacji (a może to ja nie potrafię poprawnie czegoś znaleźć?) i osobiście szukam przy współpracy z googlem ten jest bardziej pomocny.
kapelusznik - 2013-03-06, 22:51

a może by tak zintegrować googlarkę :?:
http://www.google.com/cse/manage/create?

plus jest taki (oprócz prostszego wyszukiwania) że nie używa się forumowej szukajki, która dość mocno obciąża zasoby sprzętowe

d3mol3k - 2013-03-07, 21:51

Muszę powiedzieć że fajnie taka wyszukiwarka działa.
kapelusznik - 2013-03-07, 22:05

działa świetnie i do tego u nas ludzie na prawdę zaczęli jej używać w stopniu zauważalnym (obciążenie sprzętu) i nawet sami zauważyli jak googlarka nagle zniknęła z forum parę dni temu (gugiel coś pozmieniał)
maciek - 2013-03-07, 23:01

musi być tak wielka ta szukajka?
d3mol3k - 2013-03-08, 08:27

Dla mnie była fajna taka wieka bo rzucała się w oczy (teraz jej nie widzę) a co najważniejsze chyba nie przeszkadzała w całym układzie forum. Ale to moje zdanie nowicjusza.
Miejsce też dobre choć może lepsze było by po między ... o właśnie tu gdzie się przed chwilą pojawiła :-D

laisar - 2013-03-09, 00:46

d3mol3k napisał/a:
szukajka forumowa utrudnia znalezienie potrzebnych informacji

Naprawdę nie wiem - w jaki sposób "utrudnia"???

Zrozumiałbym zarzut "nie ułatwia" - bo rzeczywiście: nie próbuje się domyślać za użytkownika co chciał znaleźć, nie podpowiada, nie poprawia i nie zgaduje. No, ale to przecież co innego niż utrudnianie. Tymczasem ona po prostu wyszukuje (wykorzystując dostępne opcje - całkiem dobrze) dokładnie to, co się jej każe. Taka wyszukarkowa daćka... (:


kapelusznik napisał/a:
a może by tak zintegrować googlarkę :?:
http://www.google.com/cse/manage/create?

Dziękuję za podpowiedź (: - mam nadzieję, że się przyda jako dodatek.

(Ze względu na argumenty powyżej byłbym stanowczo przeciwko wymianie forumowej na nią, ale skoro można mieć obie, to tylko tym lepiej).


maciek napisał/a:
musi być tak wielka ta szukajka?

Nie wiem, której wersji dotyczyło pytanie (:

...Chociaż w sumie to też nieważne, bo odpowiedź dalej brzmi:

"Nie wiem - udzielę wykrętnej odpowiedzi jak się przyjrzę konfiguracji" d(;

kapelusznik - 2013-03-09, 07:24

najlepiej zostawić obie - w ręku power usera szukajka standardowa to potężne narzędzie, zaś dla zwykłego usera łatwiej używać googlarki

co do konfiguracji -na pewno można wstawić jako gadżet googla
a tą co jest teraz można pewnie ostylować cssem

laisar - 2013-03-12, 23:32

Dałem mu szansę, ale nie zdzierżyłem - nie podobywało mnie się dotychczasowe działanie guglarki /: To jest JavaScript i ładował się z wyraźnym opóźnieniem, wprowadzając zamęt w moim klikaniu, bo wszystko poniżej skakało. Nastąpił zatem mały retusz - czy dobry, to wyjdzie w praniu...
kapelusznik - 2013-03-13, 06:02

mozna bylo go umiescic w divie o zdefiniowanym rozmiarze (oczywiście styl docelowo w pliku css a nie na chama w htmlu)
Kod:
<div style="height:60px; width:100%; display:inline-block">
//odwołanie do js z szukajką
</div>


lub tez po prostu na stronie z forumowa szukajka

laisar - 2013-03-13, 09:06

Nie będę bronił obecnego rozwiązania jak niepodległości, bo z marsza, z palca i siekierą rzeźbione, ale tak tylko pro forma zauważę, że nie widzę nic chamskiego w starym, dobrym HTML-u...

Ale za diva dzięki - jest dużo lepiej (:

...Co prawda nie wiem z kolei, czy to wszystko razem najlepsze rozwiązanie pod względem estetyki, ale za to na pewno dobrze widoczne, a to plus przy nowej funkcjonalności.

kapelusznik - 2013-03-13, 10:28

laisar napisał/a:
nie widzę nic chamskiego w starym, dobrym HTML-u
nie o to chodziło z chamskością ;-)

tylko o to, że w snippecie wtłukłem styl wprost do elementu div, a powinno być raczej
strona.html
Kod:
...
<div clas="guglarka">
//kod guglarki
</div>
...


style.css
Kod:
...
div .guglarka {
height:60px;
width:200px;
display:inline-block;
}
...


btw 1 - z tą szerokością na 100% to chyba przesadziłem ;-)
btw 2 - guglarka to jest dobre słowo - lata temu przepisywałem znajomej pracę magisterską o spolszczeniach w Internecie i "guglać", "guglarka" to były poprawne słowa

laisar napisał/a:
Co prawda nie wiem z kolei, czy to wszystko razem najlepsze rozwiązanie pod względem estetyki, ale za to na pewno dobrze widoczne, a to plus przy nowej funkcjonalności.
imho zdecydowanie lepiej niż niewidoczny link do całkiem nowej strony ;-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group