DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Mikrofon fabryczny nie działa / działa słabo - poprawienie

andrev17 - 2012-12-30, 14:21
Temat postu: Mikrofon fabryczny nie działa / działa słabo - poprawienie
Wie ktoś może co zrobić, żeby w rozmowie wychodzącej przez medianav mój rozmówca mnie słyszał? Ja słyszę go, ale on mnie nie :-/
Z połączeniami przychodzącymi jest wszystko ok.
W instrukcji nie mogłem znaleźć informacji na ten temat.

chriskb - 2012-12-30, 14:59

andrev17,
Sprawdź mikrofon (podłączenie, działanie)

andrev17 - 2012-12-30, 15:20

Mikrofon działa, bo jak ktoś do mnie dzwoni, to nie ma problemu z rozmową.
jackthenight - 2012-12-30, 15:52

Ja bym na twoim miejscu zrobił tak:

1. Sprawdziłbym na innym telefonie.
2. Jeśli na innym telefonie problem by również występował, to zgłosił bym problem do ASO.
3. Jeśli pkt. 2 by się sprawdził, to z ciekawości bym sparował telefon z jakimś NAVI w
salonowym aucie - jeśli by działało to już chyba wszystko wiesz i więcej pisać nie trzeba.

boboo - 2012-12-30, 17:48

http://www.dacia.de/downl...gy_MediaNav.pdf
A tu już sprawdziłeś czy masz kompatybilny telefon?

andrev17 - 2012-12-30, 17:53

no i w tym sęk. nie wiedziałem że nie każdy tel to łyknie.
mam Samsung Galaxy S+ :(
dzięki boboo;)

jackthenight - 2012-12-30, 18:03

Ale ta lista przedstawia tylko listę telefonów zalecanych, które zostały przetestowane.
Natomiast to nie jest lista wszystkich telefonów z jakimi działa Media-Nav.
Mój telefon na tej liście się nie znajduje a jednak działa z tym Media-nav.

boboo - 2012-12-30, 18:10

Bardziej chodzi tu o możliwą odpowiedź z ASO: "nie ma na liście, a to przepraszamy, nie nasz problem" :-/
jackthenight - 2012-12-30, 18:34

Nie mogą chyba tak odpowiedzieć. Dlatego dobrze będzie jak kolega andrew sprawdzi swój telefon na aucie, które stoi w salonie, oraz niech kolega andrew sprawdzi po prostu inny model telefonu.
Jeśli wszystko będzie działać, to wiadomo że jego media jest uszkodzona, albo ma źle jakoś opcje ustawione.

busek - 2013-03-25, 22:03
Temat postu: Słabe działanie / poprawienie fabrycznego mikrofonu
Witam

Gdzie jest zlokalizowany mikrofon w tym "kombajnie ", mam następujący problem Xperia P, komunikuje się bez problemu, książka telefoniczna się wczytuje, wybieranie/odbieranie rozmów bez problemu, rozmówców słyszę doskonale ALE ONI MNIE BARDZO SŁABO, PRAWIE W OGÓLE.

Czy ktoś się zetknął z podobnym problemem, czy może być to kwestia opisywanej przez Was niekompatybilności ?

Pozdrawiam Piotr

Boogie - 2013-03-25, 22:05

Mikrofon o ile dobrze kojarzę jest przy oświetleniu wnętrza. Okrągła kratka.
TD Pedro - 2013-03-26, 10:56

busek napisał/a:
czy może być to kwestia opisywanej przez Was niekompatybilności

MSZ gdyby przyczyną był brak kompatybilności to zestaw nie działałby w ogóle ale skoro
busek napisał/a:
komunikuje się bez problemu, książka telefoniczna się wczytuje, wybieranie/odbieranie rozmów bez problemu, rozmówców słyszę doskonale ALE ONI MNIE BARDZO SŁABO, PRAWIE W OGÓLE.

to problem leży gdzie indziej... być może za sprawą lokalizacji lub sprawności mikrofonu...

busek - 2013-03-26, 12:57
Temat postu: Media Nav mikrofon
Witam

chyba znalazłem rozwiązanie problemu, przyczyną jest niedokładne wykonanie półki, mianowicie kratka pod mikrofon nie ma wyciętych do końca perforacji , postaram się zamieścić zdjęcie jak to zrobię.

Pozdrawiam Piotr

radzio - 2013-05-29, 22:25

Czy w temacie się coś ruszyło? Rozwiązałeś problem? Mam to samo w moim Stepwayu :-? Z rozmowami wychodzącymi jest wszystko OK, natomiast podczas przychodzących cisza w obie strony :/
klusek - 2013-11-04, 18:15
Temat postu: Słabe działanie fabrycznego mikrofonu
Może macie jakiś patent na poprawianie głośności podczas rozmowy prze zestaw głośnomówiący zamontowany w dokkerze. Ja słyszę ok ale nie za bardzo mnie mój rozmówca, musi się skupiać na tym co słyszy. Może lokalizacja jest nietrafna ?
matucha - 2013-11-05, 07:27

Mój brat ma dokkera i go słyszę świetnie. A 3/4 dnia spędza w aucie. Może kwestia telefonu?
klusek - 2013-11-05, 14:23

nokia e72 i samsung solid. Ciężko się rozmawia trzeba sie wsłuchiwać w rozmowę. w obu testowanych telefonach tak samo. Słychać mnie tak jak bym był po prostu za daleko od mikrofonu
laisar - 2013-11-05, 14:53

@klusek: Może warto po prostu zgłosić w ASO? Albo chociaż sprawdzić samemu, czy wszystkie kabelki dobrze się trzymają w swoich gniazdkach, a mikrofon na pewno jest na swoim miejscu?
d3mol3k - 2013-11-05, 18:20

U mnie jest OK.
Nauczyłem się po odebraniu połączenia na 2 sekundowe odczekania by się przywitać. Rozmówcy mnie słyszą dobrze no chyba że poruszam się akurat w miejscu o słabym zasięgu a tki posiadam na trasie codziennych przejazdów.
Myślę że pomysł z ASO jest bardzo dobry. Podjechać i zobaczyć jak to słychać na żywo.
Ja używam Samsunga s5610 wcześniej jedną z nokii (tych prostszych). Kochałem współpracę z nokią - człowiek nie musiał jej wyciągać z kieszeni - sama się łączyła z radiem, samsung niestety musza zatwierdzać wymianę danych z radiem :(.

PiotrWie - 2013-11-05, 21:50

d3mol3k napisał/a:
U mnie jest OK.
Nauczyłem się po odebraniu połączenia na 2 sekundowe odczekania by się przywitać. Rozmówcy mnie słyszą dobrze no chyba że poruszam się akurat w miejscu o słabym zasięgu a tki posiadam na trasie codziennych przejazdów.
Myślę że pomysł z ASO jest bardzo dobry. Podjechać i zobaczyć jak to słychać na żywo.
Ja używam Samsunga s5610 wcześniej jedną z nokii (tych prostszych). Kochałem współpracę z nokią - człowiek nie musiał jej wyciągać z kieszeni - sama się łączyła z radiem, samsung niestety musza zatwierdzać wymianę danych z radiem :(.

Poważnie??? Używam zestawu od wielu lat - miałem Nokie, Motorolę, HTC iżaden nie wymagał wyjęcia z kieszeni ( parowało się pierwszy raz i tak zostawało) Dobrze wiedzieć że Samsung ma takie głupie pomysły - będę unikał Samsungów. :mrgreen:

d3mol3k - 2013-11-05, 22:15

Poważnie unikać jak ognia tego telefonu - albo ja go źle paruję z radiem. Ale jakoś inaczej się nie daje.

Karenzo - 2013-11-06, 00:31

telefony z androidem nie mają już takiego problemu .
wszystkie czy samsung htc lg itp

PiotrWie - 2013-11-06, 09:45

d3mol3k napisał/a:
Poważnie unikać jak ognia tego telefonu - albo ja go źle paruję z radiem. Ale jakoś inaczej się nie daje.

A może to kwestia pogrzebania w ustawieniach telefonu - poszukaj czy nie ma aktywnej opcji typu " żądaj potwierdzenia połączenia przez bluetooth" , ja miałem początkowo problemy z HTC, jak powyłączałem różne opcje w ustawieniach bluetooth to potem już było OK

bebe - 2013-11-06, 12:46

Karenzo napisał/a:
telefony z androidem nie mają już takiego problemu .
wszystkie czy samsung htc lg itp

...sprawdzić, czy nie HTC Desire HD. :> Waniliowy, niby się parował, ale profil HFP nie działał, o takim luksusie jak PBAP nie wspominając. :> Z HTC One V (Cyanogen) też był jakiś problem, ale już nie pamiętam, jaki.

Z mojego doświadczenia telefony z Androidem to loteria, każdy z producentów ma własny pogląd, jak implementować standardy, najsensowniej byłoby sprawdzać każdy telefon przed kupnem, żeby się nie naciąć.

Alien - 2013-11-06, 13:25

Co do tego fona - chyba faktycznie coś jest z blutem w tym modemu - mam taki sam, auto całkiem inne i zestaw głośnomówiący Nokii - inne telefony paruje bez problemu, z dźwiękiem też wszystko jest cacy, S5610 po sparowaniu daje podźwięk a jakość dźwięku jest fatalna - by było zabawniej - wystarczy rozparować i sparować ponownie i już jest OK...

aha - ten Samsung nie jest postawiony na Andku, to zwykła, klasyczna słuchawka.

mick - 2013-11-07, 08:52

Ciekawe jak bedzie sie łączyła lumia z Windowsem Phone 8. Ma ktos jakieś doświadczenia w tym temacie?
PiotrWie - 2013-11-07, 22:16

Mi działa Nokia z poprzednim Windows Phone dobrze, tylko nie ma opcji wyłączenia transmisji struminiowej, więc po połączeniu trzeba odbiornik ponownie przestawić na odpowiednie źródło dźwięku.
matucha - 2013-11-13, 20:24

mick napisał/a:
Ciekawe jak bedzie sie łączyła lumia z Windowsem Phone 8. Ma ktos jakieś doświadczenia w tym temacie?


Mój brat ma właśnie taką Lumie ;-)
Działa bez problemu

Boogie - 2013-11-14, 10:41

A sprawdź jeszcze czy ta zaślepka z kratką od mikrofonu jest drożna. U kogoś tutaj i to właśnie w Dokkerze okazało się że kratki były źle wycięte i to było powodem kiepskiego "nadawania"
jasiek_85 - 2014-08-27, 09:02
Temat postu: Niedziałający mikrofon w zestawie bluetooth dacia sandero II
Witam,

mam problem z mikrofonem z zestawu głośnomówiącego. W pewnym momencie przestał działać. Żeby było ciekawiej to ja słyszę rozmówce a mój rozmówca słyszy jakby tukot kół. Dodatkowo zamiast wyświetlać się w trakcie trwania połączenia 3 ikonek (auto, telefon i zakończ) wyświetla się tylko ikonka samochodu. Po 2 dniach już nawet nie słyszę rozmówcy. Telefon mam sprawny, z słuchawką bt łączy się i działa bez problemu i bez problemu łączy się z bt w aucie. Czy miał ktoś podobny problem? Wyłączenie bt w aucie na 2 dni nic nie dało:( Czy tylko serwis mnie ratuje?:(

Pozdrawiam

Wiesiek - 2014-09-01, 18:21

Jedynie serwis- na audio w aucie mam nadzieję gwarancja też obowiązuje?
U mnie zestaw działa na 2 telefony-jest OK.

mekintosz - 2014-09-01, 19:46

Wiesiek napisał/a:
Jedynie serwis- na audio w aucie mam nadzieję gwarancja też obowiązuje?


Jeśli radio jest fabryczne to tak.

Sławomir Pytel - 2015-01-06, 23:35
Temat postu: zestaw głośno mówiacy
Witajcie.
W całkiem nowym dusterze, gdy dzwonię poprzez zestaw pokładowy, to zawsze jestem źle słyszany przez odbiorcę. W serwisie powiedzieli, że to brak kompatybilności z telefonem. Wszystkie funkcje świetnie działają, ja słyszę zawsze bardzo wyraźnie, więc to chyba jednak inny problem? Jak sądzicie?

kicia - 2015-01-07, 01:13

Spróbuj może przetestować na innym telefonie i porównać wyniki?

Ja mam starą nokię, ale problemów z dźwiękiem nie mam - odbiorca zawsze mnie dobrze słyszy. Oczywiście gorzej niż gdybym mówiła bezpośrednio do słuchawki, ale to wada każdego zestawu głośnomówiącego.
Jedyne momenty, gdy się ciężej rozmawia, to gdy jadę autostradą - ale tylko z powodu zasięgu (na tym odcinku komórki go gubią) i hałasu z relingów.

Sławomir Pytel - 2015-01-07, 05:56

Witaj, dzięki za radę.
Też mam nokię, może nie całkiem starą. Ponieważ jest z windowsem, też pomyślałem o wypróbowaniu innego telefonu, tylko jakoś nie mogę się zebrać aby pogrzebać i znaleźć moje stare telefony. Jak to zrobię, to dam oczywiście znać co mi wyszło. Mnie po prostu zirytował serwis, który nie wykonując żadnej diagnostyki, np. właśnie w ten sposób, o którym piszesz, wydał szybki wyrok. To żenujące, że wyjeżdżając z serwisu autoryzowanego, nadal nic nie wiem o usterce.

Ajgor - 2015-01-07, 07:13
Temat postu: Re: zestaw głośno mówiacy
Sławomir Pytel napisał/a:
Witajcie.
W całkiem nowym dusterze, gdy dzwonię poprzez zestaw pokładowy, to zawsze jestem źle słyszany przez odbiorcę. W serwisie powiedzieli, że to brak kompatybilności z telefonem. Wszystkie funkcje świetnie działają, ja słyszę zawsze bardzo wyraźnie, więc to chyba jednak inny problem? Jak sądzicie?




Nikompatybilny to jest widelec z zupą.
Koleżanka Kicia ma rację, przetestuj inny telefon, a Panowie z ASO to by chcieli byś przyszedł z gotową diagnozą i najlepiej z rozwiązaniem problemu na tacy, ale taki ich urok, dotyczy nie tylko Dacii.Czy dzwoniłeś do różnych osób, na różne telefony, czy do jednej osoby ?

kicia - 2015-01-07, 07:20

Sławomir Pytel napisał/a:
jakoś nie mogę się zebrać aby pogrzebać i znaleźć moje stare telefony.

Po prostu pożycz telefon od żony czy kolegi. Nawet nie musisz wyciągać karty SIM - wątpię żeby karta albo kwestia kto do kogo dzwoni miały znaczenie.

DrOzda - 2015-01-07, 09:06

Koledzy z forum raportowali uszkodzone mikrofony w podsufitce. Po wymianie problem ustępował.
Ale najpierw sprawdź z jakimś nowszym telefonem , sparuj go i wykonaj rozmowę.

waldek72 - 2015-01-07, 11:01

mam ten sam problem. już podczas wybierania numeru słychać stuki i trzaski, jakość rozmowy jest marna i o ile ja słyszę to mój rozmówca już mnie nie bardzo. według mojej obserwacji na innym telefonie wszystko działa ok, więc to kwestia telefonu niestety.
route2000 - 2015-01-07, 14:47

Spróbuj z telefonem z systemem Androida. Mój syn ma iPhone 5 i świetnie działa, puszcza muzykę poprzez BT albo przez kabelek USB. A jak dzwoni telefon to przełącza na odbiór.
Ważne jest dobranie telefonu i sparowanie z radiem.

JaWa - 2015-01-07, 18:29

Mam Samsunga. Z Androidem.
Telefon działał prawidłowo. Na postoju! :-P W czasie jazdy rozmówcy skarżyli się, że oprócz mojego głosu słyszalny jest niezły... "łomot". :roll:
Problem ustąpił, gdy po wyjęciu lampki "otuliłem" samą wkładkę mikrofonową gąbką tapicerską (gr. 2cm). Ponadto duże jej kawałki umieściłem również w przestrzeni pomiędzy blachami a podsufitką (fabrycznie jest tam pusto!). W pobliżu wkładki mikrofonowej.
I jest ok.
Pozdrawiam - Janusz

Sławomir Pytel - 2015-01-07, 21:31

No dobra, w końcu znajdę ten stary telefon z androidem i wykonam próbę. Przemawia do mnie to co zrobił Janusz. Zasugeruję w serwisie :-P , ciekawe jak zareagują. Póki auto jest na gwarancji, nie chcę w niczym sam grzebać.
Jak pisałem, wszystkie funkcje u mnie fajnie chodzą, w tym odtwarzanie przez BT, czytanie tytułów itd. Nawet, co mi się bardzo podoba, gdy korzystam z nawigacji nokii, to babeczkę nawigującą słyszę bardzo wyraźnie w głośnikach samochodu. To bardzo ułatwia.

pawelg - 2015-01-08, 08:59

Mam to samo (używam iPhone'a 5).
Ja połączenia słyszę bardzo dobrze, natomiast większość rozmówców zgłasza, że słyszą mnie bardzo słabo albo jak bym nadawał jakieś studni.
Będę musiał przyjrzeć się mikrofonowi w podsufitce.

p,paw

Sławomir Pytel - 2015-01-08, 20:44

Dziś zalogowałem starą nokię i wszyscy, do których dzwoniłem stwierdzili, że różnica jest zdecydowana, na korzyść starej nokii, niestety. Zresztą w nowej sama pękła szybka?! Czy ktoś słyszał o czymś takim?
Michał93 - 2015-03-29, 06:51
Temat postu: Działanie fabrycznego systemu głośnomówiącego
Zakładam temat dotyczący wrażeń z użytkowania fabrycznego zestawu HF jak i jego usterek ;-)
Czy u Was też występuje taka przypadłość, że podczas rozmowy bardzo słabo albo w ogóle was nie słychać? :-/
W Loganie II gen mikrofon jest między lampką a lusterkiem - dość beznadziejne rozwiązanie, u ojca w hyundaiu jest w podsufitce nad głową kierowcy i nie ma żadnego problemu z jakością rozmowy.
2.04 samochód wstawiam do ASO na wymianę oleju + filtra, usunięcia trzasków tylnej półki i polerowanie porysowanej tylnej klapy (taki odebrałem) więc zanim zacznę im zawracać d**ę że słabo mnie słychać to wolę się upewnić...

DrOzda - 2015-03-29, 07:07

Masz mikrofon do wymiany. U mnie działa bez zarzutu.
Michał93 - 2015-03-29, 07:59

Dziwne, bo od początku tak kijowato działał...
Inne moje uwagi odnośnie połączeń przez BT - nieraz fabryczne radio ani nie widzi połączeń (wybierane, odebrane, nieodebrane) oraz książki telefonicznej. Nie jest to kwestia że od razu wchodzę w tą opcję, tylko czasami nie ściąga tych danych z telefonu, ot tak, bo ma taki kaprys.
Inna upierdliwość - nie szkodliwa, wprowadza w błąd tylko - podczas wybierania numerów z książki telefonicznej pokazuje się "call failed" a połączenie jest nawiązane :shock:

JaWa - 2015-03-29, 09:24

Cześć,
W moim L2 mikrofon też na początku szwankował. Teraz jest OK, bo... przez otwór lampki wsunąłem duży kawałek gąbki tapicerskiej otaczającej mikrofon Ale nie zasłaniającej.
Mike siedzi jakby w pudle rezonansowym między podsufitką a blaszanym dachem. Ta jego fabryczna osłona szczytem techniki (izolacji akustycznej) nie jest.
W efekcie tego "poziom tła" na tyle spadł, że mikrofon skupia się na tym co ja mówię, a nie na "pobrzękach" otoczenia.
Pozostałych przypadłości (o których piszesz) u mnie nie stwierdziłem (w ciągu niemal roku). Nawiązanie komunikacji po BT to u mnie ok. (max) 10s. A telefon z reguły mam w kieszeni kurtki. Funkcje wchodzą bez problemu.
Pozdrawiam - Janusz

Michał93 - 2015-03-29, 10:26

JaWa dzięki za radę, jeśli miechanyky z ASO sobie z tym nie poradzą, to też zastosuję taki patent z gąbką :-D
Mój telefon ciągle ma włączony BT odkąd mam fabryczny zestaw HF i nawiązuje połączenie faktycznie po około 10s.
Normalnym trybem po ok 30s jest pobrana lista połaczeń i kontaktów, ale raz na 10 razy nie załapie ani listy kontaktów ani połączeń. Taka sama loteria jest z głupkowatym komunikatem "call failed".
Delikatnie odbiegając od tematu - szkoda, że jeśli jest kierownica "multifunkcyjna" - tak jak u mnie, to to jest de facto kierownica jednofunkcyjna, z możliwością obsługi tempomatu.
Brakuje mi tu takiej wielofunkcji jakiej mam w swoim bmw - obsługi radia, telefonu i tempomatu...

Carbo - 2015-03-31, 20:23

Michał93 - Z tą kierownicą to się zgodzę, szkoda że nie obsługuje więcej funkcji niż tempomat, ale z drugiej strony pilotem przy kolumnie też całkiem wygodnie się obsługuje ;-) a co do problemu ze czytaniem kontaktów i komunikatem - próbowałeś sparować inny telefon z tym radiem ?? może to wina softu w telu?
Natomiast co do problemu ze słyszeniem mnie przez rozmówcę sporo gadam podczas jazdy i za każdym razem pytali czy jestem na głośnomówiącym bo głos brzmiał inaczej ale nie narzekali na jakość (testowane podczas jazdy po mieście i raz na trasie przy 110-120 km/h)

Michał93 - 2015-04-16, 09:19

Próbowałem parować inny telefon - niestety również samsunga (tel dziewczyny).
Efekt identyczny jak u mnie.
Zgłosiłem mikrofon do ASO w Bstoku, Panowie profesjonalnie zajęli się tematem dając mi listę telefonów kompatybilnych z fabrycznym BT - fajnie, że to są telefony, które były nowe 2-3 lata temu, a ja mam "zbyt nowy telefon" :lol:
No i oczywiście usłyszałem, że samsungi są problematyczne, a zestaw działa w porządku.
Zparowali swój telefon i zadzwonili do kolegi z działu części tłumacząc mi, że przecież kolegę dobrze słychać, a ja zgłaszałem że mnie słabo słychać, a nie rozmówcę :-|

trybik - 2015-04-16, 17:46

nie używałem dawno tego cuda głośno mówiącego ale na samym poczatku spróbowałem i było OK
JaWa - 2015-04-16, 17:49

Michał93 napisał/a:
...samsungi są problematyczne...

Cześć,
mój wiekowy (na rynku od I kw. 2013) Samsung Galaxy Young GT-S6310 jak już pisałem dogaduje się z daćkowym (L2) BT w ciągu 3-5s.
Gdy jadę i wyłączę radio to po ponownym włączeniu mruga. Do pojawienia się komunikatu "Connected" upływa ok. 8-10s.
Pełna obsługa telefonu (rozmowy, książka, połączenia, itp.) za pośrednictwem radia.
Co zauważyłem (na podstawie reakcji korespondentów): czasami zaczynają mnie słyszeć jakby z opóźnieniem.
Np. na wyświetlaczu radia widzę, że już jesteśmy połączeni. Mówię np. "cześć". W odpowiedzi słyszę: "Halo! halo?".
Więc pytam: "Czy mnie słyszysz?" Pada odpowiedź:" Tak, ok" No i dalej rozmowa toczy się bez przeszkód.
Ale tak jest od samego początku. Pozdrawiam - Janusz

Abelos - 2016-05-21, 10:07

pytanie czy macie jakiś pomysł gdzie zamontować 2 mikrofon w sandero by lepiej było słychać, podobno jest wejście na 2 mikrofon lub wymienić oryginalny na mocniejszy?
mekintosz - 2016-05-21, 10:41

Bardzo źle słychać? Ja akurat się nastawiłem, że oryginalne rozwiązanie jest dopasowane do pojazdu i jego akustyki w kabinie. Wszyscy użytkownicy daci maja problemy z jakością głosu przez fabrycznie zainstalowany zestaw BT?
Abelos - 2016-05-21, 11:22

z tego co słyszałem od moich rozmówców to podobno słychać jakbym krzyczał gdzieś z oddali.
Kauris - 2016-05-21, 11:47

Mnie też zgłaszali, że kiepsko słychać, ale to było raczej bezpośrednie porównanie do normalnej rozmowy tel. W sumie dogadujemy się bez problemów (no chyba, że patrzę w lewo i gadam do szyby).
raven66 - 2016-10-12, 11:15

mekintosz napisał/a:
Bardzo źle słychać? Ja akurat się nastawiłem, że oryginalne rozwiązanie jest dopasowane do pojazdu i jego akustyki w kabinie. Wszyscy użytkownicy daci maja problemy z jakością głosu przez fabrycznie zainstalowany zestaw BT?

U mnie bardzo ale to bardzo źle słychać. Wszyscy narzekają, że kiedy rozmawiam przez fabryczny mikrofon w Sandero, praktycznie mnie nie słyszą (porównania są takie, jakbym "siedział w studni"). Testowałem na 3 różnych telefonach i 2 różnych osobach (w razie gdyby problem był w moim głosie - nie jest). Nie jest to wina telefonu, tylko ewidentnie mikrofonu w Dacii.

Żeby rozmówca mnie słyszał "w miarę", bo nie mogę powiedzieć "dobrze", muszę praktycznie wychylić się do przodu z fotela i jak najbardziej przybliżyć i odwrócić głowę w kierunku mikrofonu i KRZYCZEĆ. Nie muszę chyba dodawać, że z bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego.

Z tematów na forum znalazłem tylko to: http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11812 ale to bardzo stary wątek. Moja Sandero jest z 2016 roku i nie uśmiecha mi się piłować czegokolwiek w samochodzie na gwarancji.

Z drugiej zaś strony, zgłaszałem problem w ASO, które stwierdziło że mikrofon w moim egzemplarzu jest "w normie" i że rozmówcę słychać "dobrze" - z czym absolutnie się nie zgadzam.

Ktoś miał/rozwiązał ten nieszczęsny problem z mikrofonem?

route2000 - 2016-10-12, 13:37

Zmień ASO skoro oni nie potrafili to zrobić, powinni zmienić mikrofon na próbę i tyle.
Skoro jesteś z Krk to jedź do Łyki, oni mają rabaty na członków klubu Dacia.

raven66 - 2016-10-12, 13:38

route2000 napisał/a:
Zmień ASO skoro oni nie potrafili to zrobić, powinni zmienić mikrofon na próbę i tyle.
Skoro jesteś z Krk to jedź do Łyki, oni mają rabaty na członków klubu Dacia.

Kiedy ja właśnie byłem u Łyki na al. Pokoju...

route2000 - 2016-10-12, 13:40

To trzeba deptać do skutku. Jedź jeszcze do innego ASO np. Wieliczka czy gdzieś nigdzie.
U mnie w Logdy nie mam problemu, może być albo wadliwy mikrofon albo soft w radiu.

raven66 - 2016-10-12, 13:42

Przejadę się w takim razie jeszcze, może do innego ASO i zażądam wymiany na inny. Zobaczymy.
route2000 - 2016-10-12, 13:44

Jak będziesz w ASO to weź pracownika na trasę i niech spróbuje zadzwonić przez BT radio do kolegi i wtedy zobaczy na czym stoicie. ;-)
Ja pierw bym zmieniłbym soft a jak nie pomoże to ostatecznie mikrofon wymienić.

jas_pik - 2016-10-12, 13:49

@raven66
A jakie masz radio ( MNE czy zwykłe)
I z jakim oprogramowaniem ?

raven66 - 2016-10-12, 14:05

Radio mam zwykłe, ale nie wiem z jakim softem, nawet nie wiem jak to sprawdzić. Auto nowe, odbierane w czerwcu 2016.

Jak byłem w ASO, to zostawiłem im samochód, twierdzą że sprawdzili i jest "dobrze". No i tak to działało - ja twierdzę, że jest słabo, oni że dobrze. Słowo przeciwko słowu.

Loofa - 2016-10-13, 08:06

Ja też mam ten sam problem w Lodgy, rok temu przy pierwszym przeglądzie miałem wymieniony mikrofon, niestety wymiana nie pomogła - nadal rozmówca bardzo słabo mnie słyszy.

Radio mam MN1 uwolnione przez jas_pika. W przyszłym tygodniu mam drugi przegląd, chciałem znowu zgłosić problem z mikrofonem, ale właśnie do mnie dotarło, czy to nie spowoduje że wgrają m nowy soft i stracę jedyną słuszną wersję oprogramowania.

Jaka jest opinia szanownej Grupy?

Pozdrawiam,
Loofa

jas_pik - 2016-10-13, 08:51

Jeśli wgranie nowego oprogramowania pomoże to nie będzie problemu aby nowe oprogramowanie uwolnić.
Loofa - 2016-10-19, 12:27

Byłem w ASO na przeglądzie po 40.000 i przy okazji poprosiłem o sprawdzenie mikrofonu.

Veni, Vidi, Vici.

Wgrano najnowsze oprogramowanie odpowiadające za działanie mikrofonu,
mikrofon zaczął działać lepiej,
oprogramowanie MN1 zostało nietknięte - nadal wersja uwolniona na pokładzie.

jas_pik - 2016-10-19, 16:39

Którą masz teraz wersję softu?
4.0.6 ?

Loofa - 2016-10-21, 11:06

tak

4.0.6

Pozdrawiam, Loofa

swissman - 2016-10-22, 21:38

U mnie w Dokkerze tez mikrofon slybiutko dziala...
jas_pik - 2016-10-22, 21:56

To być może wystarczy wgranie nowej wersji oprogramowania.
Jeśli masz na gwarancji - to ASO.

Loofa - 2016-10-24, 10:55

U mnie w Lodgy wymiana mikrofonu nie pomogła,
ale nowsze oprogramowanie mikrofonu - już tak.
Wgrane w ASO w ramach gwarancji.

Pozdrawiam, Loofa

Misiekh - 2017-06-22, 17:15
Temat postu: Sandero 1.2 Ambiance - problem z zestawem głośnomówiącym
Drodzy forumowicze, potrzebuję porady w kwestii zestawu głośnomówiącego. Przejrzałem forum, w tym kompendium (choć przyznam, że nie od deski do deski, to chyba przy tej ilości materiału niemożliwe) i nie znalazłem rozwiązania :( Ale może będziecie potrafili mi doradzić.

Mam Dacię Sandero 1.2 Ambiance z 2014 roku z radyjkiem, które to radyjko ma funkcję zestawu głośnomówiącego Bluetooth. Na początku używałem go z telefonem LG, modelu nie pomnę, w każdym razie taki toporny pseudosmartfon z 2013 roku - i wszystko ładnie śmigało. No nie było tak idealnie, jak bezpośrednio przez telefon, ale wiadomo - mikrofon zbiera różne odgłosy z otoczenia, więc może być różnie.

Ostatniej zimy zaczęły się problemy - coraz częściej od rozmówców słyszałem, że bardzo źle mnie słyszą, do tego stopnia że praktycznie nie dało się momentami rozmawiać. Problem zgłaszałem w Dacii, na serwisie twierdzili że z ich telefonami wszystko działa, a tymczasem u mnie się pogłębiał, aż w końcu praktycznie musiałem przestać korzystać z zestawu głośnomówiącego.
Ani telefon, ani radio nie przechodziły w bliskim międzyczasie aktualizacji oprogramowania. Pierwszego jestem pewien, a co do drugiego to takie informacje otrzymałem od Pani z serwisu Dacii (ostatnia wersja oprogramowania radia jest ponoć z roku 2013).

Wiosną tego roku zmieniłem telefon na Mantę MSP4507 (Android 5.1). Problem z rozmowami przez zestaw jest nadal, i to potężny. Próbowałem też podłączać drugi telefon, LG K100 (Android 6.0) i jest podobnie lub może nawet gorzej.

Od Pani z serwisu dostałem listę telefonów kompatybilnych z radiem. Problem w tym, że testy są z lat 2008-2011... teraz tych telefonów w sporej części nie ma już nawet na rynku.

Ostatni raz byłem w serwisie kilka dni temu z tym problemem. Ponoć przetestowali na kilku swoich telefonach (w pamięci radia był 1 telefon zapisany, no ale powiedzmy że pokasowali) i wszystko działało dobrze, więc wg serwisu to problem telefonu, a nie radia. Jednak próby były robione tylko na postoju - mimo że zgłaszałem, że z moich doświadczeń problem narasta podczas jazdy. Niestety dotychczas nie udało mi się namówić pracowników serwisu na testową przejażdżkę.

No i po tym przydługim wstępnie pytanie - czy spotkaliście się z takim problemem? Jak go można rozwiązać? Jak się upewnić, czy to problem hardware'owy czy software'owy i czy po stronie radia, czy telefonów (3 różnych, z czego z 1 działało z początku dobrze...)? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi :)

arnold - 2017-06-22, 19:34

To co po czasie się zmieniło to hardwear zestarzał się. Szukałbym przyczyny w mikrofonie.
laisar - 2017-06-22, 23:06

Dokładnie - każda część może się po prostu zepsuć, a były już przypadki dotyczące mikrofonu.


(Chociaż najpierw warto oczywiście posprawdzać same kable, czy gdzieś nie przetarte, oraz wszystkie wtyczki, czy dobrze siedzą w gniazdach).

Michał B24 - 2017-06-23, 12:00

Mam ten sam problem, wiec podepne sie pod temat, ja slysze doskonale, a mnie nie slysza. auto jest 2017. Czy to jest problem software czy tez mikrofon do wymiany na gwarancji?
route2000 - 2017-06-23, 12:10

Trzeba to spróbować to i to. Tak przez neta nie zdiagnozujemy tego.
Masz auto na gwarancji to do ASO i trzepać im do skutku.

Michał93 - 2017-06-23, 16:42

Mam ten sam problem od początku. Póki co problem nie rozwiązany
jas_pik - 2017-06-23, 19:15

Z moich doświadczeń z MediaNav wynika że zazwyczaj problem występuje po stronie telefonu/smartfona.
Dlaczego narasta - dlatego że instaluje się różne dziwne programy wykorzystujące kanał/system BT i wrucające śmieci do protokołów BT.
Rada na szybko - zrobić kopię kontaktów i wyzerowqać ( przywrócić telefon do ustawiń fabrycznych) - zazwyczaj pomaga.

Misiekh - 2017-06-26, 12:52

Dziękuję wszystkim.
Umówiłem się w 2-gim ASO Dacii, zobaczymy co tam mi powiedzą.

Cytat:
Dlaczego narasta - dlatego że instaluje się różne dziwne programy wykorzystujące kanał/system BT i wrucające śmieci do protokołów BT.
Rada na szybko - zrobić kopię kontaktów i wyzerowqać ( przywrócić telefon do ustawiń fabrycznych) - zazwyczaj pomaga.

No właśnie tu mam trochę problem, bo:
a) zaczęło się pogarszać jak używalem starego telefonu, który już od dawna nie był aktualizowany i na którym żadnych wodotrysków nigdy nie instalowałem,
b) potem próbowałem używać 2 innych telefonów, w tym 1 nówka sztuka prosto ze sklepu, więc też nie było żadnych programów poza fabrycznymi...

Tym niemniej jak w tym 2-gim ASO mi to samo będą mówić, to spróbuję tego, co piszesz o przywracaniu telefonu.

Michał93 - 2017-06-26, 13:04

Zrób taki eksperyment jak ja - jedna osoba na zewnątrz przynajmniej 50m od auta, druga w aucie i rozmowa przez BT.
Podczas rozmowy zasłaniasz całą powierzchnię mikrofonu w podsufitce i sprawdzasz czy rozmówca lepiej słyszy.
W moim przypadku tak było, przez co ASO zakwalifikowało mikrofon do wymiany, tylko nie miałem czasu podjechać

Misiekh - 2017-07-13, 19:03

Może komuś się info przyda - drugie ASO chce wymieniać mikrofon, jutro mam podjechać na wymianę. Tylko zaczęli mi marudzić, że niby jest po gwarancji (mimo, że usterkę zgłaszałem od kwietnia, jeszcze w okresie gwarancyjnym, więc ustawowo jest po mojemu). Po reklamacji w Centrali zgodzili się pokryć 80% kosztów, to już te 30zł jakoś przeboleję ;) W każdym radzie pożyjem uwidim, czy to faktycznie mikrofon.
tosiek - 2017-09-10, 11:10
Temat postu: Mikrofon nie działa
Dzień dobry.

Nie działa mi mikrofon. Telefon normalnie sparuje, słychać rozmówców ale oni mnie nie. Sprawdzałem na kilku telefonach.
Nie działa skrót AST + 5 żeby sprawdzić wersję softu (przycisk AST i 5 działają oddzielnie, radio + 6 tez nic nie robi, radio + 5 też).
Dacia Sandero 2016:

tosiek - 2017-09-10, 12:39

Udało się podejrzeć trzymając długo Menu:
Auto-Diagnostyka: Mikrofon OK

Parametry:
RF: RV2RF_LP00
BT: RV2_BT_000
AUDIO: RV2_AV1615


jas_pik - 2017-09-10, 13:10

Może mikrofon jest tylko uszkodzony ?
Trzeba podmienić i sprawdzić . Nie widzę innej metody.

tosiek - 2017-09-10, 13:13

Wgranie softu od mikrofonu naprawiło dźwięk? WTF, jest tylko soft dla całego radia? Coś mi się nie wydaje, musieli albo coś grzebać interfejsem wewnętrzny-zewnętrzny mikrofon albo ruszyć wiązki.

http://www.daciaklub.pl/f...1711280#1711280

jas_pik - 2017-09-10, 13:40

Zacytowany post dotyczy MediaNav .
Kiedyś dawałem linki do update softu do tego radyjka ale nie mogę znaleźć bo jestem na telefonie.

tosiek - 2017-09-15, 17:39

Jaki musi być pendrive do aktualizacji radia? Max 4GB, 8GB? System plików FAT, FAT32? Jaka nazwa pliku?
jas_pik - 2017-09-15, 20:56

tosiek napisał/a:
Jaki musi być pendrive do aktualizacji radia? Max 4GB, 8GB? System plików FAT, FAT32? Jaka nazwa pliku?

Wielkość pendrive dowolna ( ale nie USB3 bo może nie zadziałać )
A całą resztę informacji znajdziesz w http://www.daciaklub.pl/f...1638777#1638777

tosiek - 2017-09-16, 19:57

3 różne pendrive’y z 3 różnymi wersjami i wita mnie tylko komunikat no audio files.
Luzem na pendrive miałem pojedynczo każdy z plików:
Renault_20111023_00185.cab
Renault_A2130902_V0199.cab
Renault_A2150422_V2030.cab

Nie pyta o aktualizację ani nie działa AST + 6.

Ttuaj jest coś ale ciężko się czyta z translatora np. ciekawie tłumaczy coś na krakożaby:
http://www.forum.duster-c...ad.php?p=161155

Tutaj coś o innych wersjach od 2014 co nie dizała AST + 6:
http://www.dusterclubs.ru...D%E0%FF&page=72

HARN1003 RV2D-C3010E

jas_pik - 2017-09-16, 21:09

Swieżo sformatowany pendrive FAT 32 ?
Nic innego na nim ?
Może potrzebujesz jeszcze nowszej wersji ?
v2030
Nie możesz mieć 3 na raz , każdy osobno - i wtedy sprawdzasz.

tosiek - 2017-09-16, 21:48

Zawsze miałem jeden plik na FAT32. Formatowałem nawet jako FAT z partycją o rozmiarze 512MB.
Jak będę miał chwilę to zajrzę do radio bo coś czuję że są dwie wersje minimum (dwóch różnych producentów).

tosiek - 2017-09-17, 11:16

Ok zadziałało 5 + RADIO:

Part Code: 281150132R
HARN 1005
RV3D-C3000E

Model: RV3D-C3000E
SW: 7793R HW: 0132r
VER: V3012

Kolejne przygody:
http://xrayclub.ru/threads/523/page-3

Coś grzebią clipem w serwisie i działa :)

jas_pik - 2017-09-17, 15:32

Ale co zadziałało?
Wgrałeś soft , który na jakim pendrive?
Bo znów ktoś będzie miał problem i nie będzie wiedział.

tosiek - 2017-09-17, 16:08

Nie udało się nic wgrać. Mikrofon nadal nie działa. Wszystkie wtyczki poprawnie podłączone.
jas_pik - 2017-09-17, 18:25

No to ASO -masz pewnie nową wersje Plug&Radio z softem V3012 , dlatego starsze wersje nie mogą być załadowane .
tosiek - 2017-09-18, 19:30

Wszystkie wątki zza granicy mówią o flashowaniu/resetowaniu ustawień do domyślnych i inne ingerencje programowe (co więcej w clipie widać opcję mikrofonu wewnętrznego).

Ok ddt4all nie znajduje radia. Czy radio jest na jakichś innych pinach czy inny algorytm?

Znalazło tylko takie ECU:
GEP_X92-X52-X67_sw_51-40-80
T4_VS_BCM_DDT2000_SW15_1
RSAT4_ACU_ENG_V15 (poduszki?)
V50.1_2B_C1_V08 (silnik na czerwono)

jas_pik - 2017-09-18, 19:56

Nie wiem czy ten model radia ma podpięte piny do OBDII jeśli tak to możesz zobaczyc jesli przepniesz inaczej połaczenie z OBD do ELM-a bo tylko w taki spósb możesz zobaczyć podsieć MultimediaCAN .
Opisywałem chyba właśnie to w tym temacie

tosiek - 2017-09-18, 20:44

Zdjęcia wtyczek:



I jakaś 4 pinowa z 2 kabelkami niepodpięta, wisiała w wiązce za radiem (nie wpięta fabrycznie):


Wystarczyłoby żywcem wpięci do cana z tyłu radia?

jas_pik - 2017-09-18, 20:58

Nie wiem gdzie jest INĄD skąd pochodzisz , ale może w Twoich okolicach jest jaiś posiadacz Dacii z radiem aby sprawdzić czy Twój mikrofon działa .
Z tego zdjęcia trudno odczytać ale chyba coś jest podpięte do pinów 15 i 16 w złączu 24 stykowym - czyli jeśli się podłączysz do sieci CAN Multimedia to może uda Ci się to odczytać - tego niestety nie wiem czy tak będzie - nie robiłem takich doświadczeń.

Fruxo - 2017-11-29, 23:38

Co może być powodem że przez media navi przy rozmowie przez blutuf słychać mnie jak ze studni w czasie sztormu ?
jas_pik - 2017-11-30, 00:09

Z mojego doświadczenia zauważyłem że mogą być dwa powody.
1. Źle zaprogramowane ustawienia audio w MN ( mogę Ci to trochę zmienić ale zakres zmian jest niewielki- skontaktuj się ze mną - podjedź i zobaczymy co się da zrobić )
2. Fabrycznie źle ustawiony przetwornik mikrofonu w obudowie

Fruxo - 2017-11-30, 00:22

nie będę sie z tym bawił , dziś samochód odebrałem
myślałem że to może wina telefonu albo mikrofon jest czymś zasłonięty
słychać mnie bardzo słabo i coś sieje mocne zakłócenia na linii

SVENSON - 2017-12-03, 07:48

A co najlepiej zrobić żeby się pozbyć tego efektu
jas_pik - 2017-12-03, 13:49

1. Rozebrać mikrofon sufitowy i tak przekręcić przetwornik aby był skierowany w dół
2. Zmienić soft odpowiedzialny za dźwięk ( ale to mogę zrobić tylko posiadając fizyczny dostęp do MN) - zdalnie się tego nie da zrobić

SVENSON - 2017-12-03, 21:20

no to chyba jak się cieplej zrobi :D
tosiek - 2018-01-05, 19:36

Dopiero teraz Renault Polska mimo wcześniejszego kontaktu obudziło się z akcją serwisową :roll:
Cytat:
na samochód jest ots związany z konfiguracją radioodtwarzacza
czas trwania programowania około 1,5 h
terminy w naszym serwisie[..]


Dzwoniłem i pytałem o akcje serwisową, pisałem ro Renault Polska :roll: Trzeba pytać zawsze o Europejskie Akcje serwisowe...

Michał B24 - 2018-01-08, 22:24

Zgłosiłem na gwarancji, usterke mikrofonu, nie mam MN, ale mam bluetooth i całkiem sprawne radio.
Pan w serwisie powiedział, że problem jest w złym montażu mikrofonu, po prostu jest skierowany na szybę, a nie na kabine. Dlatego źle ściąga dzwięki. Po naprawie, działa bardzo dobrze.

jas_pik - 2018-01-09, 18:12

Przecież to już kilkakrotnie opisywałem .
Warto jeszcze nakleić na blachę dachu od strony mikrofonu wytłumienie - znikną szumy w czasie jazdy

Dymek - 2018-01-10, 09:16

Jak wyciągnąć mikrofon w celu sprawdzenia? Próbowałem od dołu, ale nie chcę nic wyłamać.
Czy jeżeli ukośne szczeliny w obudowie mikrofonu skierowane są w stronę kierowcy, to oznacza, że jest OK, czy też problem leży w wewnętrznym zamocowaniu samego mikrofonu względem tej widocznej obudowy?

jas_pik - 2018-01-10, 10:23

Już to wielokrotnie opisywałem.
Może rysunek wyjaśni więcej niż tysiące słów ( nie potrafię rysować)
Na rysunku pokazałem jak jest umiejscowiony mikrofon w obudowie , trzeba go przekręcić w tym wytłumieniu gumowym aby był skierowany w stronę otworów którymi wpada dźwięk

Dymek - 2018-01-10, 10:48

jas-pik- dzięki! Pozostaje podstawowa kwestia- jak wydobyć toto z podsufitki? Nie wychodzi, nie obraca się... Rozumiem, że konieczne podejście z drugiej strony podsufitki.
Opcja "Szukaj" na tym forum działa naprawdę zagadkowo, więc "nowi" będą w kółko pytać o to samo- ja nawet czasami nie mogę wyszukać pewnych treści, o których na 100% czytałem tutaj kilka dni czy tygodni temu a nie wiem w którym to było wątku...

route2000 - 2018-01-10, 11:20

Spróbuj dostać się po wyjęciu lampki oświetlenia do mikrofonu, jeśli jest to możliwe......
Dymek - 2018-01-12, 10:31

Tak na szybko- mikrofon da się "wypchnąć" poprzez otwór lampki, ale nijak nie da się skubańca wyciągnąć na tyle, żeby luknąć do środka od tyłu- kabelek jest zbyt krótki lub jest gdzieś przymocowany a do złączki też zbyt głęboko...
Muszę z tym potrenować kiedy indziej, bo też odczuwam słabe działanie mikrofonu w porównaniu do zestawu, którego używam w innym samochodzie. Są duże problemy z głosową obsługą SMS-ów- muszę gadać z bliska i prosto do mikrofonu żeby telefon rozumiał moje polecenia.

laisar - 2018-01-12, 11:56

Kabelek mikrofonu jest dość krótki, więc powinno się udać go odczepić - https://www.google.pl/search?q=283128032R

W najgorszym razie można by odkręcić zaczep osłony przeciwsłonecznej od strony lampki i wtedy chyba już wystarczy miejsca na odchylenie podsufitki.

Dymek - 2018-01-12, 14:14

OK :mrgreen:
Póki co poczytałem co tam bracia Rosjanie radzą:
KLIK

SVENSON - 2018-02-13, 21:59

Jak ci poszło z mikrofonem , ja dzisiaj rozebrałem swojego i zastanawiam się czy nie udaać sie najpierw do ASO ( może soft wystarczy ) i tak muszę jechać z resetem MN
jas_pik - 2018-02-13, 22:11

No i przekręć teraz mikrofon o 90 stopni aby zbierał dźwięk z dołu a nie z boku - poprawi się jakość i czułość.
I jak widać koledzy ze wschodu maja mikrofony skierowane w dół anie w bok jak u nas .

SVENSON - 2018-02-13, 22:19

koledzy ze wschodu właśnie opisują manualna z tym co mówisz


Вот так i ja zrobię :mrgreen:

jurecky - 2018-06-30, 15:35
Temat postu: Poprawienie działania mikrofonu fabrycznego
Witam

Wkurzała mnie jakość rozmów więc postanowiłem się do tego zabrać i....

1. nie ma pewności, że prostokątny plastik jest idealnie włożony przy montażu do obudowy schowka górnego
2. mikrofon jest źle położony i wymaga poprawy

Chodzi o to aby był umieszczony przodem do otworów (bo oryginalnie jest bokiem a powierzchnia przez którą wpada dźwięk jest bardzo mała).

3. odkręcamy dwie śruby od plastikowej podsufitki (od strony osłony przeciwsłonecznej)
4. ściągamy osłony przeciwsłoneczne
5. odkręcamy lekko o 45 stopni w prawo pozostały uchwyt osłony (ten co nie ma w nim śruby) i go wyciągamy, całość powtarzamy dla lewej i prawej strony.
6. Demontujemy plastikowy bagażnik podsufitkowy
7. widzimy czarną prostokątną kostkę na kablu - odklejamy osłonę
8. widzimy od prawej, kabel, płytka, guma, i gąbka (mikrofonu nie widać)
9. pensetą wyciągamy najpierw gąbkę potem gumę i wyjdzie nam ona razem z mikrofonem i płytką.
10. mikrofon jak widać na rysunku jest źle ułożony bo bokiem do wejścia dźwięku a powierzchnia odbioru dźwięku jest bardzo mała.
11. można przelutować albo przegiąć odpowiednio mikrofon tak aby po złożeniu był maksymalnie skierowany w stronę odbioru dźwięku.
12. przyklejamy osłonę czołowo, zakładamy podsufitkę i od strony przedniej szyby bardzo dokładnie wciskamy prostokąt w odpowiednie miejsce.
13. składamy pozostałe elementy.

Po testowaniu okazało się, że różnica jest bardzo duża na plus. Nie mówiąc nic nikomu zadzwoniłem do kilku osób z którymi zawsze rozmawiam i nikt nie prosił o powtórzenie, nie mówił, że coś nie słychać i mam powtarzać. Tak więc wystarczy skierować mikrofon w odpowiednią stronę i jakość znacznie się poprawia. Czas operacji 20 minut.

jas_pik - 2018-06-30, 15:52

Siwtnie że to opisałes aczkolwiek było juz to kilkarazy opisywane :)
np w tym temacie
A czasami warto dac zdjecie jak to Renault spieprzyło wyłacznie w Daciach .

jurecky - 2018-06-30, 21:13

Ok jednak nieco inaczej jest w dokkerze. Różnica taka, że mikrofon z płytką jest zamknięty w prostokącie a tutaj masz w walcu.

Tak się zastanawiam nad samym mikrofonem, pewnie pojemnościowy. Podmienię na te co mam w (zepsutej) słuchawce bluetooth plantronic voyager hd. Ciekawe ile sam mikrofon zmieni.

rafal_rx - 2018-07-02, 12:08

jurecky napisał/a:
Tak się zastanawiam nad samym mikrofonem, pewnie pojemnościowy.
Użyj omomierza. Jeżeli nie ma przejścia, to pojemnościowy. Jeśli jest, to dynamiczny.

Z tego, co widzę na obrazkach znalezionych w gugle, to będzie pojemnościowy. Można zastąpić wkładką pojemnościową MW61.

Dymek - 2018-07-02, 14:25

Również obracałem mikrofon w obudowie aby był skierowany do dołu, ale jakichś wyraźnych zmian nie stwierdziłem. Jeśli siedzimy sobie w ciszy, przy wyłączonym silniku, to zarówno w ustawieniu fabrycznym, jak i po obróceniu jakość dźwięku jest dobra lub nawet bardzo dobra. Natomiast w czasie jazdy w szumie i hałasie nie jest już zbyt różowo. Natomiast gdy pochylimy się nieco i mówimy prosto w kierunku mikrofonu, jakość robi się znowu bardzo dobra, nawet w ustawieniu fabrycznym mikrofonu. Moim zdaniem mikrofon zainstalowany jest po prostu zbyt daleko głowy kierowcy i wyłapuje doskonale wszystkie odgłosy z kabiny. Znacznie lepszym miejscem byłby rejon lewego słupka lub nawet jeszcze bliżej nad drzwiami. Wtedy poziom głosu byłby znacznie wyższy na tle pozostałych dźwięków w kabinie. No, ale jest jak jest.
jas_pik - 2018-07-02, 21:32

żeby w czasie jazdy mieć dobry sygnał z mikrofonu to trzba i przkręcić go aby był skierowany w dówł ( najdziwniejsze jest to że takie same mikrofony w samochodam Reanult - np Clio) maja ten element aktywny mikrofonu skierowany w dół a w Daciach w bok, warto jeszcze podkleić materiałem wygłuszającym część dachu nad mirofonem - ponieważ rezonuje i przenosi szum .
michele - 2018-07-03, 06:55

@jas_pik przypomniało mi się super ciocia i zdradziecki trawnik
Może też trzeba metodę zastosować i będą w daciach montować w dół, a nie w bok ;-)

shrek - 2018-07-03, 11:25

I zwykla gabka nad mikrofon. Wyglusza go.
wojciech_69 - 2018-07-16, 09:15

Czy w sandero stepway 2 z 2013 roku mikrofony też wyglądały w ten sposób że są zamontowane bokiem i należy je obrócić?
wojciech_69 - 2018-07-16, 13:56

To sobie sam odpowiem... tak wyglądają identycznie jak na zdjęciu SVENSON-a.
jas_pik - 2018-07-16, 15:24

Juz to pisałem . Tak jest we wszystich daciach.
Bo w Renault najczęsciej jest poprawnie zamontowane.
Czyżby to takie specialne pogarszanie produktu ?

polon18 - 2018-07-16, 23:46

No nie tylko w daciach. Dzisiaj sprawdziłem w dwu letnim Renault trafic i mikrofon jest identycznie. Przez to nie da się rozmawiać przez media Nav mo wszyscy pytają czy kierowca jest w jakimś pomieszczeniu
Dymek - 2018-07-17, 08:58

Pisałem już chyba w innym wątku, ale powtórzę tutaj, bo to "ciąg dalszy" moich wcześniejszych wpisów.
Również jakiś czas temu odwróciłem mikrofon w obudowie- problemy z jego demontażem polegały na solidnym przyklejeniu kabla do blachy taśmą i konieczny był częściowy demontaż podsufitki ze względu na brak dostępu do wtyczki.
U mnie rozmowy przez fabrycznie ustawiony bokiem mikrofon były całkowicie akceptowalne, naprawdę nie miałem powodów do narzekań. Mikrofon obróciłem jedynie z powodu problemów z głosową obsługą SMSów w telefonie w czasie jazdy. Po obróceniu mikrofonu poprawa jakaś tam jest, ale naprawdę minimalna (być może jedynie sugestywna). Wyciszenie od strony dachu również niewiele daje. Ten mikrofon jest po prostu za daleko od głowy kierowcy i z tej odległości głos ginie na tle wszelkich innych wyłapywanych odgłosów w kabinie a system w telefonie odróżnia konkretne rozkazy i potrzebuje wyraźnych słów, znacznie głośniejszych od wszelkich dźwięków w tle. Jedynie pochylenie się do przodu, aby odległość do mikrofonu była o 1/4 mniejsza, rozwiązuje problem. Oczywiście stojąc z wyłączonym silnikiem wszystko działa idealnie.

bossmen - 2018-09-24, 19:20
Temat postu: Problem z rozmowami przez BT
Mam niemały problem z rozmowami przez fabryczny zestaw BT w moim Loganie II z MN,wszystko sie łączy itp,natomiast podczas rozmowy nie słychać mnie tylko słychać jakieś charczenie i nie wiem gdzie szukać problemu,dodam że mam MN odblokowany ale to chyba nie ma znaczenia?
jas_pik - 2018-09-24, 20:23

Jaka wersja softu na MN?
Sprawdź czy Ci pomoże takie rozwiązanie.
1. Usuń wszystkie sparowane telefony z poziomu standardowego menu
2. Wejdź w Windows , następnie SC2 i wyszukaj plik o nazwie FILECACHE ( bez rozszerzenia) usuń go
4. Wyłącz MN , odczekaj co najmniej 20 sekund
5. Uruchom MN aby wystartowało od logo
3.A teraz sparuj z telefonem
Jesli pomoże to od czasu do czasu będziesz musiał powtarzać taka procedurę jesli dźwięk się zacznie psuć

bossmen - 2018-09-24, 21:12

jas_pik, Wersje softu mam 4.0.6 a uwolnienie robione według Twojego sposobu,jutro spróbuje zrobić to co napisałeś :)
bossmen - 2018-09-25, 20:47

Zrobiłem wszystko zgodnie z tym co napisałeś,niestety nic to nie zmieniło :( jakieś inne pomysły?
jas_pik - 2018-09-25, 21:48

jak będziesz w Warszawie ( przejazdem ) zajrzę do niego - mam pomysł jak to poprawić ale nie da się tego zrobić zdalnie .
A znalazłeś ten plik FILECACHE i udało Ci się go usunąć ?

bossmen - 2018-09-26, 18:07

W Warszawie raczej nie będę bo mam ponad 400km a ten plik znalazłem i usunąłem,ale tak jak pisałem nic to nie dało.
jas_pik - 2018-09-26, 19:46

Sprawdź jeszcze może inny telefon ( jakiś starszy) aby wyeliminować problem telefonu .
A może to problem samego mikrofonu - tego pod sufitem?
Miałby możliwość pożyczenia od kogoś i podpięcia innego mikrofonu ( z innego samochodu koncernu Renault)

yougurth - 2018-10-22, 20:27

raven66 napisał/a:
mekintosz napisał/a:
Bardzo źle słychać?
Żeby rozmówca mnie słyszał "w miarę", bo nie mogę powiedzieć "dobrze", muszę praktycznie wychylić się do przodu z fotela i jak najbardziej przybliżyć i odwrócić głowę w kierunku mikrofonu i KRZYCZEĆ. Nie muszę chyba dodawać, że z bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego.


mam podobny problem w Dusterze
w Krakowie w Autospectrum dowiedziałem się, ze wszyscy na to narzekają i nie mogą nic na to poradzić. Wymienili mikrofon, ale praktycznie bez różnicy.
Czy wie ktoś może, czy można zainstalować mikrofon innego producenta?
Coś z wyższej Polki?
W Łyko powiedzieli mi, ze to nie są wysokiej klasy zestawy i tak to już jest.
(Dacia quality)

jas_pik - 2018-10-22, 20:47

Albo zastosuj sposób ( przeróbkę ) samego mikrofonu opisaną już wielokrotnie
np w tym poście
Dużą pomocą będzie podklejenie części dachu nad mikrofonem materiałem wytłumiającym szumy - pochodzące chociażby od szumu powietrza.
Inny sposób to przeniesienie mikrofonu aby znajdował się bliżej Twoich ust ( ale to wymaga już wiercenia dziur w podsufitce )

wojciech_69 - 2018-10-24, 07:53

Próbowałem tego sposobu z "przerobieniem" mikrofonu u siebie - bo rzeczywiście jest tak jakby zamontowany bokiem, kwestia przełożenia i chyba z jednego otworu. Pomaga ale na postoju a w ruchu (podczas jazdy) w zasadzie jest to zabieg niezauważalny.... jak pisze Jaś, wiatr huczy itp....
michele - 2018-10-24, 09:29

A ja zmieniałem położenie i od razu moi rozmówcy mówili, że mnie teraz słychać, ale dodatkowo nad mikrofonem dałem jeszcze gąbkę - taką do mycia naczyń, aby wyciszyć od dachu hałas.

Córę wożę na tylnej kanapie i jest ona w stanie w trakcie jazdy z mamą rozmawiać, ale to tak w prędkościach miejskich.

Prezes - 2018-10-24, 10:11

Zrobiłem to, ale rozmówcy nie zauważyli wielkiej poprawy..
Korci mnie podłączyć jakiś zewnętrzny mikrofon, do maskownicy słupka na przykład.

Mamert - 2018-12-16, 21:03

Przez miesiąc nikt nie narzekał na mój mikrofon, teraz powstał problem.
Czy ktoś wie gdzie można ściągnąć soft do zwykłego radia bez CD ?

Jan Dusigaz - 2019-06-05, 21:09

Raczej na 99% padł u Ciebie mikrofon, miałem to samo w dusterze, wymieniony na gwarancji
klogier - 2019-06-22, 14:04
Temat postu: Co można zrobić by odbiorcy słyszeli mnie dobrze BLUETOOTH
Hej.
Ma ktoś jakiś patent na polepszenie tego jak słyszą mnie odbiorcy przez fabryczny BLUETOOTH.
W ASO powiedzieli, że "ten typ tak ma". Jeden z techników zasugerował bym usunął kilka plastikowych "beleczek "przy mikrofonie. Nie poskutkowało. Może jest jakaś aktualizacja oprogramowania, inny mikrofon, etc. ?

laisar - 2019-06-22, 16:29

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11812
zwirz - 2019-06-24, 10:13

U mnie w Sandero po odbiorze było słychać przez bluetooth jak zza ściany - zgłosiłem na gwarancję i chyba wymienili mikrofon. Jest zdecydowanie lepiej, ale nie idealnie.
duch - 2019-10-01, 21:20

Montował ktoś mikrofon z w.w wątku w MN3 (MediaNav Evolution 2) ?

Pozdrawiam.

telecaster1951 - 2019-11-02, 10:30

http://www.daciaklub.pl/f...1798043#1798043
darek.s napisał/a:
gorzej jest z jakością trybu głośnomówiącego. Ja słyszę doskonale ale inni mnie źle słyszą.

Jakość połączenia nie zależy od radia A od tandetnego mikrofonu w podsufitce.

darek.s - 2019-11-02, 16:31

telecaster1951 napisał/a:
Jakość połączenia nie zależy od radia A od tandetnego mikrofonu w podsufitce.

szczerze mówiąc nie zastanawiałem się gdzie jest mikrofon. W takim układzie pasuje go wymienić i skoro padła już taka podpowiedź ( za którą dziękuję ) to może j4eszcze dowiem się na jaki. Może ma ktoś już sprawdzony. Bo z nowym radiem na które się w zasadzie już zdecydowałem problem będzie identyczny.

jas_pik - 2019-11-02, 19:07

Nie trzeba go wymieniać :)
Z nieznanych nam powodów w samochodach Renault mikrofon jest poprawnie ustawiony w obudowie tzn element aktywny mikrofonu jest poprawnie ustawiony zaś w Daciach element aktywny jest przekręcony o 90 stopni i tak naprawdę zbiera sygnał wytłumiony przez gumową uszczelkę.
Rozmawiałem dziś z Tobą z samochodu w którym przekręciłem ten element w kierunku w dół - chyba mnie dobrze słyszałeś ?
Zrób to to kilka minut roboty :)

darek.s - 2019-11-03, 09:28

Ponad rok temu podobne problemy miał mój znajomy tyle, że w Subaru.Ooryginalne radio miało mikrofon wbudowany i działało dobrze. Ale zmienił na Androida z zewnętrznym mikrofonem i zaczęły się problemy. Próbował już wszystkiego. Kupował różne mikrofony i próbował różne ustawienia i kicha. Nawet do takiego z wyższej półki , który działał dobrze ale jak się do niego mówiło z bliska dorabiałem mu wzmacniacz ale też to niewiele pomogło.
Przed chwilą z nim rozmawiałem i ma teraz duży mikrofon umiejscowiony obok lusterka ale szału nie ma.
Mam jeszcze pytanie o dokładniejsze współrzędne tego mikrofonu w Dacii, żebym za dużo podsufitki nie rozbierał.

darek.s - 2019-11-03, 09:31

jas_pik napisał/a:

Z nieznanych nam powodów

... jak nie wiadomo o co chodzi chodzi o kasę. Gdyby w Daciach wszystko było super to kto kupiłby droższą Renówkę? Bo prawidłowe ustawienie mikrofonu kosztów chyba nie robi...
jas_pik napisał/a:
element aktywny jest przekręcony o 90 stopni i tak naprawdę zbiera sygnał wytłumiony przez gumową uszczelkę.

Rozumiem przez to , że samo obrócenie mikrofonu nic nie da i trzeba go rozebrać i obrócić sam element aktywny.

toka93 - 2019-11-03, 11:14

Tylko to wszystko jest odkrywane po zakupie i nie powoduje, że ktoś zdecyduje się na zakup Renault. Ktoś dał ciała przy projekcie i teraz mają to gdzieś.
darek.s - 2019-11-03, 18:58

Prezes napisał/a:
Ja przekręciłem mikrofon, jest lepiej, ale d... nie urywa :roll:

to prawda ale przynajmiej jestem rozumiany. specjalnie dzwoniłem do tego znajomego z subaru bo jest na te rzeczy wyczulony. Zrobiłem to na szybko wyginając na nózkach mikrofon i całośc obracajac. Z trudem się mieściło i w żaden sposób nie trzymało kupy dlatego uzyłem kleju na gorąco. Mikrofon nie jest centralnie w środku. Postarawszy sie mysle, że efekt końcowy byłby lepszy. Szkoda, że to forum nie ma własnego serwera na zdjęcia i trzeba sie posiłkować zewnętrznymi. na elektrodzie działa to lepiej.

jas_pik - 2019-11-03, 19:30

Znacznie można poprawić jakość ( a dokładniej zmniejszyć poziom szumów pochodzących od jazdy/wiatru) poprzez naklejenie odrobiny materiału tłumiącego od środka dachu na wysokości mikrofonu.
Jeszcze jeden drobny trik znacznie poprawiający masz głos w czasie "szybkiej" jazdy to zmiana anteny .
Potrzebujemy anteny nie gładkiej ale takiej która ma owinięty spiralnie drucik wzdłuż bata .
Znacznie mniejsze szumy pochodzą wtedy od anteny i nie przedostają się do mikrofonu.

darek.s - 2019-11-03, 19:46

jas_pik napisał/a:
Znacznie można poprawić jakość

...widzę, że kolega ma dokładnie ogarnięty temat . Pełen szacun 8-) . To oczywiste, że mikrofon zbiera nie tylko nasz głos ale i całą resztę a do blachy dachu jak by nie było ma najbliżej... Ale na oczywiste sprawy czasem trudno wpaść. I wytłumienie od tej strony na pewno przyniesie wymierne efekty. I takim materiałem zdaje się być filc. Tylko jakoś nad ten mikrofon trzeba go wsunąć. A w tym celu to trzeba przynajmniej częściowo zdemontować podsufitkę. Chyba że się mylę...
Tak czy owak próba zostanie podjęta.

jas_pik - 2019-11-03, 20:59

darek.s napisał/a:
I takim materiałem zdaje się być filc. Tylko jakoś nad ten mikrofon trzeba go wsunąć. A w tym celu to trzeba przynajmniej częściowo zdemontować podsufitkę. Chyba że się mylę...
Tak czy owak próba zostanie podjęta.

Ja to robiłem przy okazji wymiany podstawy anteny . Niestety po jednej z zim skorodował totalnie gwint bata i przy odkręcaniu bata uszkodzeniu uległa też podstawa . Aby ją wymienić trzeba się było dostać do nakrętki od strony podsufitki. Opuściłem ją od strony szyby czołowej i bez problemu wymieniłem .
Mozna oczywiście wtedy wymienić także podstawę w której będzie także antena GPS oraz podwójna antena FM/DAB. Widziałem takie na alledrogo w dość fajnych cenach,

Dymek - 2019-11-03, 21:40

darek.s napisał/a:
Tylko jakoś nad ten mikrofon trzeba go wsunąć. A w tym celu to trzeba przynajmniej częściowo zdemontować podsufitkę. Chyba że się mylę...
Tak czy owak próba zostanie podjęta.

Mając Logana ogarniesz sprawę jedynie demontując lampkę oświetlenia kabiny, wtedy podłożysz coś pod mikrofon- jest tuż przed lampką. Zresztą łatwiej zrobić tą podkładkę niż zdemontować mikrofon do jego przerobienia- kabelek ma krótki bo przypięty jest zapinką do elementu blachy i ciężko dostać do złączki na kablu. W najgorszym razie odpinasz zaczepy daszków przeciwsłonecznych (przez ich obrócenie o 90 stopni) i odkręcasz ich mocowania (śruby Torx T20) i odchylasz podsufitkę od strony szyby.
Link do tematu: KLIK
Niestety sprawdziłem- przerobienie mikrofonu bardzo niewiele daje, warstwa tłumiąca również, nie spodziewaj się cudów. Mikrofon po prostu powinien być umieszczony znacznie bliżej ust kierowcy aby nie łapał innych dźwięków i pogłosu z wnętrza kabiny, być może powinien być też lepszej jakości. Zauważ, że rozmowy prowadzone przy wyłączonym silniku są naprawdę dobrej jakości bez żadnych poprawek mikrofonu.

jas_pik napisał/a:
... przy odkręcaniu bata uszkodzeniu uległa też podstawa . Aby ją wymienić trzeba się było dostać do nakrętki od strony podsufitki. Opuściłem ją od strony szyby czołowej i bez problemu wymieniłem

W Sandero/Loganie nakrętka podstawy anteny znajduje się centralnie nad lampką kabiny i do wymiany podstawy wystarczy samo wyjęcie lampki.

d3mol3k - 2019-12-16, 16:04

Dymek napisał/a:
...
Niestety sprawdziłem- przerobienie mikrofonu bardzo niewiele daje, warstwa tłumiąca również, nie spodziewaj się cudów. Mikrofon po prostu powinien być umieszczony znacznie bliżej ust kierowcy aby nie łapał innych dźwięków i pogłosu z wnętrza kabiny, być może powinien być też lepszej jakości. Zauważ, że rozmowy prowadzone przy wyłączonym silniku są naprawdę dobrej jakości bez żadnych poprawek mikrofonu.


Mam pytanie odnośnie mikrofony w MNEvo 2018 - @dymek czy w samym radyjku jest zamontowany mikrofon który rozłącza wpięcie mikrofonu montowanego w podsufitce?
Chodzi mi o ten otwór ładnie wykonany w górnym lewym rogu (ten koło włącznika/wyłącznika). Czy tam jest mikrofon czy to tylko taki duperelek otwór wentylacyjny? :-)

jas_pik - 2019-12-16, 18:47

d3mol3k napisał/a:
w samym radyjku jest zamontowany mikrofon który rozłącza wpięcie mikrofonu montowanego w podsufitce?
Chodzi mi o ten otwór ładnie wykonany w górnym lewym rogu (ten koło włącznika/wyłącznika). Czy tam jest mikrofon czy to tylko taki duperelek otwór wentylacyjny? :-)

Ten mikrofon wbudowany nie jest zależny od mikrofonu zewnętrznego w zaden spsób.
Do tego nie jest w każdym urządzeniu ( zależne to jest od wersji hw)
I wg moich logów może zadziałać jedynie wyłącznie przy działaniu trybu Ecall - w przypadku braku sygnału z mikrofonu w podsufitce .
Ale nikt nigdzie tego nie opisywał

Dymek - 2019-12-17, 08:49

d3mol3k napisał/a:
... czy w samym radyjku jest zamontowany mikrofon który rozłącza wpięcie mikrofonu montowanego w podsufitce?
Chodzi mi o ten otwór ładnie wykonany w górnym lewym rogu (ten koło włącznika/wyłącznika). Czy tam jest mikrofon czy to tylko taki duperelek otwór wentylacyjny?

jas_pik napisał/a:
Ten mikrofon wbudowany nie jest zależny od mikrofonu zewnętrznego w zaden spsób.
Do tego nie jest w każdym urządzeniu ( zależne to jest od wersji hw)
I wg moich logów może zadziałać jedynie wyłącznie przy działaniu trybu Ecall - w przypadku braku sygnału z mikrofonu w podsufitce . Ale nikt nigdzie tego nie opisywał


Nie badałem faktu obecności i działania tego mikrofonu u siebie, ale zakładam, że kol. jas-pik może mieć rację a tego mikrofonu może tam nawet w ogóle nie być. Ale może sprawa warta jest jeszcze zbadania.
Rozglądam się za zewnętrznym mikrofonem z myślą zainstalowania go w innym miejscu. Nie daje mi spokoju rewelacyjna wprost jakość rozmów ze stareńkiego zestawu głośnomówiącego (Siemens HKW-600), który mam zamontowany w drugim, znaaacznie głośniejszym wewnątrz samochodzie (Matiz)- tam mam mikrofonik przypięty na rzepa do podsufitki z lewej strony, tuż nad słupkiem "A". Czyli znacznie bliżej ust kierowcy niż punkt wybrany w Daciach. Porównawczo jakość głosu z tego mikrofonu jest... właściwie tego się nawet nie daje porównać :mrgreen:

jas_pik - 2019-12-17, 23:40

A poprawiłeś ( przekręciłeś sam mikrofon w obudowie ) ?
Dymek - 2019-12-18, 08:08

jas_pik napisał/a:
A poprawiłeś ( przekręciłeś sam mikrofon w obudowie ) ?
Ja? Owszem- obracałem:
Dymek napisał/a:
Niestety, sprawdziłem- przerobienie mikrofonu bardzo niewiele daje, warstwa tłumiąca również...
Owszem, jest coś tam lepiej, ale w dalszym ciągu ma się to nijak do jakości jaka powinna być (i jaka wiem, że jest do uzyskania na innym sprzęcie). Na szczęście przez telefon rozmawiam bardzo rzadko, więc chwilowo nic nie kombinuję.
jas_pik - 2019-12-18, 13:51

Dymek napisał/a:
Owszem, jest coś tam lepiej, ale w dalszym ciągu ma się to nijak do jakości jaka powinna być (i jaka wiem, że jest do uzyskania na innym sprzęcie). Na szczęście przez telefon rozmawiam bardzo rzadko, więc chwilowo nic nie kombinuję.

No to w MN3 jakość sygnału z tego samego mikrofonu jest już wyśmienita ( nie mamy co prada żadnego schematu tego nowego MN3 ale wygląda na to że został uruchomiony aktywny system redukcji hałasów z otoczenia

d3mol3k - 2019-12-19, 16:05

@jas_pik - dzięki za informacje. Liczyłem że można odpiąć ten mikrofon w podsufitce i zadziała to coś co może być ukryte pod tym otworkiem ;).
@darek.s - no ciekawie to wygląda czytając twoje informacje.

Adamerio - 2020-05-03, 10:34
Temat postu: Przestał działać mikrofon
Czy w MN można wykonać jakiś wewnętrzny test mikrofonu :?: Ot tak przestał działać - gdy wykonuję lub odbieram połączenie nie słychać mojego głosu. Przy przewodach w ostatnim czasie nic nie było ruszane :roll:
paul7 - 2020-05-03, 11:09

Fizycznie to można sprawdzić po kablach, czy coś nie zostało naruszone. Ale jak nic nie ruszałeś, to sprawdź przede wszystkim połączenia i ustawienia w Bluetooth . Tam idzie sterowanie mikrofonem i łącznością z telefonem. Może wykasuj wszystkie powiązania i spróbuj ponownie zalogować ponownie swój telefon. Czasami można mieć coś poprzestawiane w ustawieniach samego telefonu / mute, ściszenie itp/. MNE jest tutaj tylko pośrednikiem w łączności głośnomówiącej. Wyższy poziom , jak nic nie pomoże , to trzeba wejść w menu ustawień radia, ale to jest wyższy poziom!
DrOzda - 2020-05-03, 16:09

Multimetr i pomiar rezystancji oraz napięcia na pinach wejściowych podczas rozmowy - albo od strony MN albo mikrofonu.
paul7 - 2020-05-03, 16:11

Oczywiście poszukaj w podobnym temacie wcześniej

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11812

A z instrukcji;
Cytat:
W trakcie prowadzenia rozmowy, użytkownik może:

- nazwa kontaktu (jeżeli jego numer jest
zapisany w książce telefonicznej);
- numer telefonu dzwoniącego;
- ,,Nieznany" (jeżeli nie można wyświetlić
numeru).

PL.48

- włączyć/wyłączyć mikrofon naciskając 2
lub 3;
- przerwać połączenie naciskając 1;
- włączyć głośnik telefonu naciskając 4;
- włączyć głośnik samochodu naciskając 5;

LISTA FUNKCJONALNOŚCI MEDIA NAV w MICOM TEST; jest opis w odpowiednim temacie;
Cytat:
MIC – zewnętrzny mikrofon

sprawdzić ustawienia

jas_pik - 2020-05-03, 18:12

Jeśli masz MN3 i bawiłeś się przypadkiem MICOM-em to często się zdarza że przy zmianie nawet innych ustawień możemy zmienić ustawienia mikrofonu
W pokazanym ustawieniu mamy ustawienie Narrowband czyli ograniczona szerokość pasma głosu . Mamy jeszcze do wyboru Wideband - czyli szerokie pasmo dźwięku oraz no mic czyli wyłączony mikrofon

darox - 2021-02-10, 06:09

Witajcie, mam media Nav oraz fabryczny mikrofon ale niestety aby ktoś mnie usłyszał muszę głośno krzyczeć, teraz pytanie media nav ma w sobie wbudowany mikrofon ? Podejrzewam ze ten w podsufitowych musiał paść.
jas_pik - 2021-02-10, 08:44

Oprogramowanie nie pozwala za bardzo na uruchomienie wbudowanego .
Ten mikrofon w suficie jest zamontowany bezsensownie ( w plastikowej obudowie sama wkładka mikrofonowa jest zamontowana w oasce gumowej do tego nie jest skierowana w dół w stonę kabiny ale przekręcona o 90stopni i otwór wkładki jest owinięty gumą która dodatkowo tłumi dźwięk) .Opis przeróbki w tym poście

darox - 2021-02-10, 13:24

dzięki zakupiłem też inny uniwersalny mikrofon, zobaczę co da się zrobić, jestem ciekaw czy da się go podpiąć pod ten w dachu aby były dwa, czy nie będą się za sobą kłóciły.
Dymek - 2021-02-10, 15:45

Wcale nie musi być wina mikrofonu. U mnie z czasem już nawet krzyczenie nie pomagało, więc spróbowałem podłączyć inny- to samo, dźwięk jak z grobu. Podejrzewam winę MediaNav, ale dałem sobie chwilowo z tym spokój- i tak właściwie nigdy nie rozmawiam przez komórkę... służy mi głównie do SMSów.
Co do mikrofonu wbudowanego w MNE- nie licz na to, u mnie go tam nie ma, brakuje nawet złączki, do której byłby on podłączony.

darox - 2021-02-10, 21:53

Niestety poprawiłem mikrofon ale bez rezultatów, krzyczałem prosto do mikrofonu a rozmówca ledwo mnie słyszał, ciekawe jak pod wejście aux podłączę mikrofon czy to zadziała. Jakiś soft do wgrania mikrofonu jest?
jas_pik - 2021-02-10, 23:01

Potrafię wgrać nawet kilka różnych wersji softu do toru audio ( mikrofonu) do MN1 ale nie zauważyłem żadnych zmian . Być może nastąpił tam jakiś błedny zapis parametrów i wtedy wgranie innych wersji softu może pomóc.
Do wyższych wersji tego nie rozgryzłem i nie mam plików z wyższych wersji ( MN2/MN3).
A jaki jest u Ciebie soft na MN?
Być może pomoże wgranie wyższej wersji softu .
W MN1 i Mn2 ze względu na często zdarzające się problemy z pamięcią ( eMMC) na której wisi cały system udaje się naprawić wgrywając wyższą/nowszą wersję systemu .

darox - 2021-02-12, 09:16

soft 4.0.6 MN1
jas_pik - 2021-02-12, 10:05

jak będziesz w Warszawie podjedź ewentualnie wyslij mi to MN zobaczymy co się da zrobić ze zmianą softu.
Możesz zobaczyć co się dzieje jeśli wejdziesz w Winowsa i zrobisz w narzędziach dyskowych usuwanie błędów ( nie rób formatowania ani defragmentacji) .
Może też pomóc wgranie wersji 4.1.0

darox - 2021-02-12, 14:43

Podpowiedz jak to się robi :)
darox - 2021-02-23, 12:33

Użytkownicy znalazłem gdzieś w linkach na forum soft
https://chomikuj.pl/jas_pik/MN1+v4.1.0+clean/upgrade,6390535933.lgu
czy ten będzie odpowiedni?
Po aktualizacji softu, trzeba na nowo wgrywać mapy ?

jas_pik - 2021-02-23, 14:35

Z tego co pamiętam to jest czysta wersja 4.1.0 .
Jesli miałeś uwolniony to ta wersja przywróci fabryczny program nawigacyjny .
Jesli nie maiłeś uwolnionego to powinna podnieść do 4.1.0 .
Ale jest to chyba bardzo stara wersja softu.
Bardziej aktualną zapewne znajdziesz na stronie naviextas.com.
Jaod dawna nie mam żadnego Mn1 i trudno mi cokolwiek powiedzieć o tym co to jest

yurec1st - 2021-02-24, 17:25

darox napisał/a:
... podpiąć pod ten w dachu...

Sandero III ma mikrofon nad głową kierowcy.

darox - 2021-04-14, 07:05

Witajcie wracam znów z problemem mikrofonu, zakupiłem dwa nie fabryczne mikrofony, i tu zonk po podłączeniu żaden nie działa, co można jeszcze zrobić? możliwe, że wina jest w tym fabrycznym mikrofonie ?


aramis - 2021-05-31, 20:35

Powitać!.
Nadszedł czas uruchomić system głośnomówiący.
System - głośno mówi (ja doskonale słyszę rozmówcę).
Ja - głośno mówię (rozmówca prawie mnie nie słyszy).

Poczytałem, wybebeszyłem mikrofon, obróciłem element aktywny - dalej kicha. Teraz dynda sobie na kablach na wysokości lusterka, ale nawet jak prawie wrzeszczę z odległości 10cm do mikrofonu, to i tak jest źle.
Sprawdziłem napięcie i mam około 5V na czerwonym przewodzie... Może to jest problem.
Czy mogę bezpiecznie zmostkować we wtyczce piny 2 (ACC) i 8 (PWR_MIC) żeby podać na mikrofon +12 po stacyjce, czy lepiej zasilić mikrofon z pinu 2 a odciąć od pinu 8?
A może zamiast z pinu 2 (ACC) pobrać napięcie z pinu 14 (IGN)?

marcinch - 2021-06-01, 05:45

aramis napisał/a:
Powitać!.
Nadszedł czas uruchomić system głośnomówiący.
System - głośno mówi (ja doskonale słyszę rozmówcę).
Ja - głośno mówię (rozmówca prawie mnie nie słyszy).

Poczytałem, wybebeszyłem mikrofon, obróciłem element aktywny - dalej kicha. Teraz dynda sobie na kablach na wysokości lusterka, ale nawet jak prawie wrzeszczę z odległości 10cm do mikrofonu, to i tak jest źle.
Sprawdziłem napięcie i mam około 5V na czerwonym przewodzie... Może to jest problem.
Czy mogę bezpiecznie zmostkować we wtyczce piny 2 (ACC) i 8 (PWR_MIC) żeby podać na mikrofon +12 po stacyjce, czy lepiej zasilić mikrofon z pinu 2 a odciąć od pinu 8?
A może zamiast z pinu 2 (ACC) pobrać napięcie z pinu 14 (IGN)?

A może wystarczy w momencie połączenia pogłośnić bleutooth w telefonie.

aramis - 2021-06-01, 08:37

Hmm... spróbuję, aczkolwiek ja dobrze słyszę - to mnie nie słyszą. Ale zobaczę czy coś się zmieni.
Dymek - 2021-06-01, 17:28

Ale... tam powinno być 5V o ile pamiętam.
Zasilenie z 12V może spowodować, że mikrofon odejdzie do "Krainy wiecznych łowów"...
marcinch napisał/a:
A może wystarczy w momencie połączenia pogłośnić bleutooth...

Ale to ustawienie na mikrofon nie rzutuje, tylko na głośność słuchania.

aramis - 2021-06-01, 21:03

Pewien jesteś że 5V? Na forum jest masa informacji, że mikrofon jest zasilany 12V... Chyba że ja źle rozumiem. Sam element aktywny OK, około 4,5 - 5V ale tu jeszcze jest wzmacniacz.
Zresztą...
jas_pik napisał/a:
Meston napisał/a:

wejścia do medianav są 3, macie jakiś pomysł jak to podłączyć?

Prawdopodobnie jest to jedyne rozwiązanie:
pin 7 - external mic signal sygnał (+)
pin 8 - external mic supply zasilanie 12v (+)
pin 19 - external mic ground sygnał (-) oraz zasilanie 12v (-)

Stąd pomysł, że w radiu szwankuje jakiś układ zasilania - więc trzeba zasilić mikrofon niezależnie.

Z głośnością BT w telefonie tak jak piszesz - tyczy się tylko odtwarzania.

Dymek - 2021-06-02, 08:24

aramis napisał/a:
Pewien jesteś że 5V? Na forum jest masa informacji, że mikrofon jest zasilany 12V...
Zresztą...
jas_pik napisał/a:

Prawdopodobnie jest to jedyne rozwiązanie:
pin 7 - external mic signal sygnał (+)
pin 8 - external mic supply zasilanie 12v (+)
pin 19 - external mic ground sygnał (-) oraz zasilanie 12v (-)

Stąd pomysł, że w radiu szwankuje jakiś układ zasilania - więc trzeba zasilić mikrofon niezależnie.


Niestety- jak widać na forum są też błędne informacje i przydało by się je z czasem skorygować. Sprawdziłem właśnie na świeżo w schematach- zdecydowanie zasilanie mikrofonu zewnętrznego to 5V a nie 12V.
Serwisówka MediaNav nie pozostawia złudzeń- blok zasilania radia, dostarcza na PIN8 gniazda 24-pinowego, do zasilania mikrofonu (PWR_MIC), napięcie 5V o bardzo małej wydajności prądowej (poniżej 1mA).
Ze swoim mikrofonem walczyłem już dawno, zaraz po zakupie samochodu- również zmierzyłem tam zasilanie mikrofonu 5V.
Zresztą w wątku, z którego pochodzi Twój cytat koledzy już ten fakt zgłaszali:
new_one napisał/a:
Dodatkowo jest mała różnica u mnie na pinie 8 ( external microphone supply ) jest 5V.

Dodatkowo MNE ma automatyczny układ wzmocnienia sterowany poborem prądu branym przez mikrofon- jest on (przynajmniej w teorii) dopasowany do parametrów fabrycznego mikrofonu, stąd próby podłączenia innych mikrofonów do tego napięcia mogą się źle zakończyć.

aramis - 2021-06-02, 09:22

OK, w takim razie zostałem pouczony ;-)
Skoro to nie wina radia, to wychodzi że sam mikrofon będzie uwalony. Spróbuję podpiąć jakiś inny, może będę miał szczęście i zadziała :-)

Dymek - 2021-06-02, 09:28

aramis napisał/a:
Skoro to nie wina radia, to wychodzi że sam mikrofon będzie uwalony. Spróbuję podpiąć jakiś inny, może będę miał szczęście i zadziała :-)

Próbuj. Tak jak wspomniałem- ja też walczyłem. O ile na początku mikrofon jako-tako był użyteczny, to po 2 latach
trzeba już do niego bezpośrednio wrzeszczeć. Niestety u mnie wymiana mikrofonu na nowy nic nie pomogła, wygląda więc na winę leżącą po stronie radia.

laisar - 2021-06-03, 00:14

Dymek napisał/a:
zasilanie mikrofonu zewnętrznego to 5V a nie 12V

Dzięki za wnikliwość! Dopisałem zatem komentarz do pierwotnego postu.

aramis - 2021-06-03, 17:38

Dymek napisał/a:

Dodatkowo MNE ma automatyczny układ wzmocnienia sterowany poborem prądu branym przez mikrofon- jest on (przynajmniej w teorii) dopasowany do parametrów fabrycznego mikrofonu, stąd próby podłączenia innych mikrofonów do tego napięcia mogą się źle zakończyć.

Ja mam MN1, nie wiem czy mam taki układ...

W sumie najbardziej by mi pasowało pożyczyć od kogoś (komu wszystko działa OK) mikrofon i sprawdzić czy moje radio w ogóle działa. Wtedy kupiłbym po prostu oryginalny mikrofon...

aramis - 2021-06-08, 20:28

Kupiłem oryginał Renault. W każdym razie znaczek ma. W środku zbudowany tak jak ten z Daćki - wkładka bokiem.
Słychać mnie świetnie... kiedy głośno mówię do mikrofonu z odległości 5 cm... Co i tak jest poprawą względem starego, ale niczego nie załatwia.

Spróbuję jeszcze podłączyć mic z regulowanym wzmocnieniem i osobnym zasilaniem. Wiem że ktoś pisał że takim można coś w MN uwalić, ale chyba podejdę do sprawy tak jak podszedłem lutując pamięć na kartę SD - już jest zepsute, bardziej zepsute nie będzie :-)

Dymek - 2021-06-09, 08:47

aramis napisał/a:
Słychać mnie świetnie... kiedy głośno mówię do mikrofonu z odległości 5 cm...

No i właśnie tak działał u mnie mikrofon w całkiem nowym samochodzie- czyli właściwie naprawiłeś! :mrgreen:
Generalnie dało się gadać bez problemu, ale... tylko na postoju. Ten mikrofon powinien znajdować się tuż nad kierowcą, nad daszkiem przeciwsłonecznym- tak zamontowano mikrofon w najnowszej generacji Sandero/Logana.

Grzechu16 - 2022-02-11, 22:09
Temat postu: Media Nav MN1 - problem z mikrofonem
Witajcie,
może ktoś miał podobny problem i będzie w stanie coś doradzić - mianowicie - mam problem z niedziałającym mikrofonem i rozmowami przez zestaw głośnomówiący - słyszę rozmówcę, ale on nie słyszy mnie - w ogóle - nie to, że jest słaba jakość, coś trzeszczy, szumi, kompletna cisza. Próbowałem różne telefony (różni producenci), wymieniłem testowo mikrofon w podsufitce - nic, próbowałem wyjmować/wkładać wtyczkę z tyłu radia w której są piny odpowiedzialne za mikforon ale również nic to nie zmieniło. Mam nawigację zreanimowaną przez kolegę jas_pik (dzięki wielkie jeszcze raz za pomoc!) z zainstalowaną kartą pamięci (jeżeli miałoby to jakiekolwiek znaczenie w tym temacie). Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie w tym temacie co i jak można jeszcze spróbować sprawdzić.
Pozdrawiam

jas_pik - 2022-02-11, 23:01

trzeba by było spróbować wgrać różne ustawienia audio za pomocą dmicom
laisar - 2022-02-11, 23:32

Pierwsze primo, to należałoby sprawdzić, czy jest w ogóle połączenie między wtyczką mikrofonu w podsufitce, a wtyczką podłączaną do radia, a dopiero potem bawić się w następne kroki...
Grzechu16 - 2022-02-12, 16:20

Jest przejście na wszystkich przewodach, jeszcze jedna istotna kwestia - okazało się, że krzycząc do mikrofonu coś tam słychać, ale bardzo słabo. Czy ewentualnie można prosić o jakieś szczegóły odnośnie wgrania innych ustawień audio? Wygląda, jakby mikrofon był bardzo ściszony.
jas_pik - 2022-02-14, 07:45

DMicom to nie jest to program łatwo dostępny bo może przynieść więcej szkody nż pożytku.
Zacznij od zmiany ustawienia mikkrofonu w jego obudowie wewnątrz .
Bo to zawsze był problem słyszalności .
Wszystko masz opisane
w tym temacie

Dymek - 2022-02-14, 09:30

Gdyby nie to, że niektórzy twierdzą że u nich daje się rozmawiać przez fabryczny system w MediaNav, to bym mógł myśleć, że sprawa jest fabrycznie beznadziejna...
Ja u siebie (MN2) miałem jakąś tam słyszalność z fabrycznego mikrofonu w pierwszym roku po zakupie samochodu, no taką że dało się dogadać na postoju, bo podczas jazdy było to już raczej niemożliwe. Potem i tą słyszalność też szlag trafił- słychać właściwie tylko na postoju i jak się wrzeszczy bezpośrednio do mikrofonu, ale to też jak od sąsiada zza ściany. Mikrofon najpierw "poprawiany-obracany", potem wymieniony, sprawdzona wiązka i na koniec mikrofon podłączony bezpośrednio przy radiu- słyszalność bez zmian.
Stwierdziłem że to wina MN2 i olałem temat- nie korzystałem z systemu, doskonale się dogaduję bezpośrednio przez telefon "na głośnomówiącym" i słychać bez zarzutu.
Ostatnio wymieniłem MN2 na MN3 i z nadzieją próbowałem sprawdzić słyszalność ponownie, bo podobno na MN3 to jest "zupełnie inna jakość"- nic się nie zmieniło, nie słychać- system nie do użytku. Odpuściłem, nie mam do tego obecnie nerwów...

Grzechu16 - 2022-02-15, 13:30

Widziałem tematy związane z obracaniem mikrofonu i faktycznie gdzieś niektórzy pisali, że jest minimalna poprawa jeżeli chodzi o jakość (a niektórzy znowu twierdzili że nic się specjalnie nie zmieniło). Niestety w moim przypadku wcześniej całkiem dobrze to działało - dało się normalnie prowadzić rozmowy przez bluetooth (bez krzyków), więc nie jest to kwestia obrócenia mikrofonu (bo od początku byłoby źle) :) Wygląda na to jakby programowo głośność mikrofonu/czułość była bardzo niska. Próbowałem szukać ustawień w windowsie niestety nie ma żadnych ustawień dot. rejestracji dźwięku (mikrofonu) :(
jas_pik - 2022-02-15, 17:02

Ustawienia są w MICOM - np przez Pyren
trach83 - 2023-02-02, 17:40
Temat postu: Dacia Lodgy mikrofon nie działa
Hej.
Proszę o pomoc. Dacia Lodgy z 2019 roku, przejechane jakieś 22k kilometrów, używane auto odkupiłem sprawne z salonu w marcu zeszłego roku. Do niedawno wszystko chodziło bez problemu, niestety z miesiąc temu wysiadł mi mikrofon.
Telefon (Samsung Android) łączy się z BT radia i przy wykonywaniu połączeń nic nie słychać jak mówię do fabrycznego mikrofonu w podsufitce. Przy łączeniu telefonu kablem (Android Auto) to samo. Wydaje mi się, że mikrofon siadł przy minusowych temperaturach, stojąc pod chmurką, aczkolwiek nie wiem czy to ma znaczenie. Aż tak zimno w końcu w tym roku w Polsce jeszcze nie było.
Robiłem przywracanie systemu do ustawień fabrycznych Media Nav, parowałem radio z telefonem żony - i dalej nie działa. Nie sprawdzałem jeszcze bezpieczników ale z tego co patrzyłem w instrukcji nie ma (a może jest?) zabezpieczenia stricte mikrofonu? Ktoś ma jakiś pomysł? Nie uśmiecha mi się teraz jechać z tym do ASO :-(

Dymek - 2023-02-02, 19:31

Nie ma żadnego bezpiecznika mikrofonu, mikrofon jest zasilany bezpośrednio z radia napięciem 5V. Łączę się w bólu- mam tak samo od pewnie 3 lat 😇 Wymieniałem mikrofon, sprawdzałem wiązkę, w międzyczasie wymieniałem radio i... ciul. Rozmawiam przez mikrofon telefonu i jest o niebo lepiej niż przez mikrofon samochodu, wtedy gdy jeszcze jakoś działał.
nowy - 2023-02-02, 22:29

Ja w swojej MCV nie narzekam. Zbiera sygnał rewelacyjnie. Za to przez tydzień z hakiem jeździłem Clio z 2018 i tam działał beznadziejnie
przebind - 2023-04-05, 13:30

Medianav 2 - i bardzo słaba jest jakość mikrofonu - czy ktoś próbował podłączyć zwykły tani na mini jacka?
laisar - 2023-04-05, 14:00

Mini-jacka nie ma gdzie podłączyć, ale da się użyć innych niefabrycznych - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11245
trach83 - 2023-12-12, 18:12
Temat postu: temat rozwiązany
Hej. Chciałbym wyjaśnić przyczynę niedziałającego mikrofonu u mnie.
Po prostu szlag go trafił i fizycznie się zepsuł. Przypuszczam, że od temperatury panującej na dachu w zimie. Mikrofon zamówiłem i sam zamontowałem. Podczas montażu wykorzystałem tapicerską piankę (między podsufitkę a dach) - wydaje mi się, że teraz jestem lepiej słyszalny przy większych prędkościach. Mikrofonu nie przerabiałem jak co poniektórzy. Pozdrawiam!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group