DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - [MN2] Tips & tricks MediaNav 2 Evolution

jas_pik - 2015-09-17, 20:56
Temat postu: [MN2] Tips & tricks MediaNav 2 Evolution
Jako że w nowych Daciach pojawia się właśnie nowa wersja MediaNav oznaczona jako Evolution zakłądam ten temat w celu udostępnienia nowych informacji oraz ja wszystko pójdzie zgodnie z planem również możliwości uruchomienia mojej nakładki do tej wersji.
UWAGA wersja MNEVOLUTION nie będzie działać na standardowej wersji MediaNav

Na razie udostępniam plik lgu który pozwoli na uruchomienie mojej nakładki medi@pikEVO
link : http://www66.zippyshare.com/v/jTnSz6pM/file.html
wielkość 12,52 MB ,
plik nazywa się upgrade.lgu
Należy wgrać go na świeżo sformatowany pendrive (FAT32)
Włożyć do gniazda USB i w uruchomić MNE.
Gdy zapyta się o upgrade należy zezwolić na upgrade i poczekać aż się przeładuje w systemie ( prawdopodobnie odbędzie się to dwukrotnie ) w związku z tym proponuję aby upgrade wykonywać na uruchomionym silniku aby MN się nie wyłączyło w trakcie upgrade - inaczej można uwalić MN.
Nie wolno także wyciągać pendrive do czasu zakończenia upgrade i ponownego normalnego uruchomienia go .
Po zakończonym upgradzie plik nie będzie więcej potrzebny.
CDN

DIYowiec - 2015-09-18, 07:45

Wrzuć też na jakiegoś chomika.
wieza - 2015-09-18, 08:05

a ja siedziałem ostatnio w dusterku nowym w saloni i ta nowa kolorowa navi mi się jednak nie podoba ;)
jas_pik - 2015-09-19, 19:52

iGo8 do MediaNavEVOLUTION wyłącznie
http://www80.zippyshare.com/v/m0O66QQP/file.html
Program umieszczamy w katalogu
\MD\Mediabeta\igo
zaś mapy w formacie fbl wrzucamy do katalogu
\MD\Mediabeta\igo\content\map

jas_pik - 2015-10-04, 21:27
Temat postu: Tips & Tricks Media Nav Evolution
Ponieważ już oficjalnie w Polsce rozpoczęto sprzedaż urządzeń MNEVOLUTION wraz z kolegami z Francji udało nam się rozgryźć tą wersję .
Jeśli lubisz ryzyko i chcesz potestować to upubliczniamy wersję nakładki która pozwala używać nakładki znanej jako medi@pik
Ponieważ nie posiadam dostępu do takiego urządzenia - a rożni się dość znacznie od wersji standardowej to proszę pamiętać iż nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia spowodowane tym oprogramowaniem i nakładką.
Nie wolno jej wgrywać do wersji standardowej - bo nastąpi całkowite uszkodzenie.
Link do ściągnięcia zippyshare
Sprawdź czy masz zainstalowaną wersję oprogramowania 5.2.7
Weź pusty świeżo sformatowany pendrive FAT32 i wrzuć plik upgrade.lgu .
Włóż do gniazda USB i uruchom silnik - wtedy uruchomi się MNE - powinien zapytać czy chcesz uaktualnienia do wersji 5.3.7.A należy wyrazić zgodę i poczekać aż system się uaktualni .
Teraz już można wyjąć tego pendrive .
Teraz wystarczy użyć mojej nakładki medi@pik z pendrive.

Dzięki koledze Buldo

alhaz - 2015-10-05, 09:28

A co jeśli ktoś ma wgraną wersje 5.2.7A a nie 5.2.7?
jas_pik - 2015-10-05, 09:55

To nie ma znaczenia - chodzi o to że musi być co najmniej 5.2.7 .
alhaz - 2015-10-05, 13:38

jas_pik napisał/a:
To nie ma znaczenia - chodzi o to że musi być co najmniej 5.2.7 .


I rozumiem, że po wgraniu mamy "uwolnione" MediaNav Evolution i można np. dograć nowsze mapy jak już wyjdzie coś z 2015?

jas_pik - 2015-10-05, 14:23

Nie - to nie jest uwolnienie wewnętrznej nawigacji - to jest wyłącznie możliwość użycia mojej nakładki medi@pik w której można używać dowolnych map.
Jak trafi w moje ręce tanio MNEvo to może się uda "uwolnić" :mrgreen:

qwertyt - 2015-12-09, 18:54

@jas_pik
Czy mogę prosić o ponowne upnięcie pliku upgrade.lgu? Link wygasł. Dzięki

jas_pik - 2015-12-09, 19:20

LINK
qwertyt - 2015-12-13, 16:49

Której wersji nakładki można używać po wgraniu tego pliku? Tej z 2014 czy tej z 2015? Jak rozumiem należy zmienić nazwę folderu z nakładką na "mediabeta" i podmienić folder z aplikacją igo?
jas_pik - 2015-12-23, 16:27

Jest już z nowy plik upgrade do wersji MNEVOLUTION.
Wersja 6.0.3
Nie wiem co zmienia ani poprawia ( nie dorobiłem się jeszcze tego sprzętu). Wg dostępnych danych poprawia działanie TMC
Jest to wersja beta - jeszcze nie jest dostępna przez naviextras.
Wielkość 115,12 MB http://www88.zippyshare.com/v/Iu2e7GsF/file.html

alhaz - 2015-12-30, 10:42

jas_pik napisał/a:
Jest już z nowy plik upgrade do wersji MNEVOLUTION.
Wersja 6.0.3
Nie wiem co zmienia ani poprawia ( nie dorobiłem się jeszcze tego sprzętu). Wg dostępnych danych poprawia działanie TMC
Jest to wersja beta - jeszcze nie jest dostępna przez naviextras.
Wielkość 115,12 MB http://www88.zippyshare.com/v/Iu2e7GsF/file.html


Jeśli można spytać to skąd bierzesz oficjalnie nie wydane jeszcze aktualizacje oprogramowania? :D

jas_pik - 2015-12-30, 10:57

Otrzymuję do testów :-D
Ale jak się okazuje już po kilku dniach pojawiają się jako oficjalne do pobrania z Navietras

jas_pik - 2016-01-02, 18:35

Mam nadzieję że się udało stworzyć wersję uwolnioną MediaNav Evolution.
Ostrzegam że nie posiadam dostępu do takiego urządzenia i wersja ta może uwalić urządzenie, opracowanie jest wyłącznie teoretyczne zrobione z kolegą Buldo z Francji.
Wersja powinna działać na urzadznieach z uaktualnieniem 6.0.3 - ściągniętem albo z podanego powyżej linku albo z oficjalnego upgrade ze strony Naviextras.
Aby je uruchomić należy wcześniej odpalić moją nakładkę .
Oraz podmienić prawie całą zawartość Card4 ( z linku na chomiku
Zawartość na chomiku bez żadnych map , należy dorzucić pliki języka polskiego.

jas_pik - 2016-01-29, 15:43

Link do instrukcji obsługi Medianav Evolution po polsku dla tych którzy nie otrzymali wersji drukowanej przy zakupie nowego oraz dla tych którzy mają tą wersję z samochodem importowanym
http://www.e-guide.renaul...X1196-2_PLK.pdf
Polecam zwrócić uwagę na stronę 217 - zdalne uruchamianie silnika :-D

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2016-03-05, 01:24 ]
O zdalnym uruchamianiu - http://www.daciaklub.pl/f...1689724#1689724.

jas_pik - 2016-02-16, 20:20

Widok płyty głownej MNE

W odróżnieniu od zwykłego MN ma zmieniony układ zasilania , dołożone dwie kości RAM-u oraz układ scalony odpowiedzialny za TMC.
Wolne miejsce przeznaczone jest na przyszły rozwój MNE poprzez dodanie układu DAB

Allekko - 2016-02-16, 21:06

Mam prośbę czy posiada ktoś rozpiskę wyjścia gniazda audio na głośniki. W sobotę biorę się za podłączenie wzmacniacza do wyjścia głośnikowego przez port Hi-input we wzmacniaczu i rozpiska bardzo by ułatwiła robotę.
Mam jeszcze prośbę o informację w jaki sposób można uruchomić w Polsce TMC bo ściąga info tylko z zagranicy a w Polsce cisza w eterze.

saydack - 2016-02-16, 21:15

Z tego co mi wiadomo to TMC działa w Polsce tylko dla Radia Zet i RMF i oba są .. płatne :/
Chyba że coś się ostatnio zmieniło

Allekko - 2016-02-16, 21:37

Jak można to uruchomić w MNE?
jas_pik - 2016-02-16, 21:41

Allekko napisał/a:
Mam prośbę czy posiada ktoś rozpiskę wyjścia gniazda audio na głośniki.

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11376

Allekko - 2016-02-16, 22:02

Wielkie dzięki :-)
jas_pik - 2016-02-16, 22:28

Allekko napisał/a:
Jak można to uruchomić w MNE?

Czy po włączeniu nawigacji masz taki ekran?
Czy masz antenkę nadawczą w lewym dolnym rogu?

Chodzi mi o ten trybik w górnym lewym rogu - kilknięcie na niego powinno poprowadzić do ustawień TMC
PS. Nie mam jeszcze działającego MNE - korzystam z informacji z sieci.
U kolegów we Francji działa o ile mają wersję oprogramowania 5.2.7(7A i 8)
Jesli się przesiedli na wersję 6.0.3 to TMC przestało im działać.
Ale w PL może być problem bo niby nadją 3 sieci ( PR/RMF/Zet)
PR - nadaje podobno za darmo dla wszystkich ale wciąż testowo
RMF - system dostępny jest dla użytkowników urządzeń Garmin, Navigon, Becker które posiadają odbiorniki TMC ( wymagają licencji firmy Destia)
ZET dla urządzeń GoClever i innych (z licencją CE Traffic).
Jakiej firmy jest licencja w MNE - nie wiem

Allekko - 2016-02-16, 22:39

Mam antenkę i łapie mi TMC Czech i Słowacji niestety nic z Polski, mam wersję 6.0.3. Chyba pozostanie poczekać aż u nas to łaskawie uruchomią dla MNE
saydack - 2016-02-16, 22:46

W tej wersji zdaje się miała być możliwość po sparowaniu z telefonem uzyskiwanie informacji TMC z telefonu, ale czy jest i jak to sprawdzić to już nie wiem :(
jas_pik - 2016-02-16, 22:57

Przyznam się że pierwszy raz słyszę o tym.
Działa za to AHA oraz SIRI

Allekko - 2016-02-16, 22:58

saydack napisał/a:
W tej wersji zdaje się miała być możliwość po sparowaniu z telefonem uzyskiwanie informacji TMC z telefonu, ale czy jest i jak to sprawdzić to już nie wiem :(

Może przez AHA. Musze się tym pobawić możne ruszy. :?: Ale znając moje umiejętności to pewnie się nie uda.
Może udało się kolegom z Francji?

Allekko - 2016-02-16, 23:00

jas_pik napisał/a:
Przyznam się że pierwszy raz słyszę o tym.
Działa za to AHA oraz SIRI
Obrazek

AHA nawet działa ale nie szukałem jak uruchomić TMC

Allekko - 2016-02-17, 16:55

Dzisiaj w sprawie nie działającego w Polsce TMC kontaktowało się ze mną RP i otrzymałem informację że w Polsce nie działa i na razie nie będzie działało :cry:
jas_pik - 2016-02-17, 19:20

Allekko napisał/a:
RP i otrzymałem informację że w Polsce nie działa i na razie nie będzie działało :cry:

Podejrzewam że ze względu na
Cytat:
RMF ( wymagają licencji firmy Destia)
ZET (z licencją CE Traffic).

jas_pik - 2016-03-05, 22:29

Mam w końcu w rękach MNE i może uda się go rozgryźć :)
Pewne osiągnięcia już są ale jeszcze za wcześnie na publikację
Na razie publikuję zdjęcie ekranu ustawień Micommanagera - od razu uwag - nie da się w niego wejść bez fizycznej ingerencji w urządzenie - tak wiec gdy ktoś ma na gwarancji lepiej tego nie robić.
Na razie trzeba rozgryźć znaczenie niektórych ustawień.
Wiadomo już że niektóre wersje które fizycznie mają o jeden układ scalony więcej a wtedy maja wbudowany DAB - czyli radio cyfrowe.
Wg mnie sa to modele z końcówka oznaczenia typu WR4

lordabarth - 2016-03-05, 22:52

jas_pik napisał/a:
Na razie trzeba rozgryźć znaczenie niektórych ustawień

Których?Może pomogę.

jas_pik - 2016-03-05, 23:01

Właśnie tych pokazanych na zdjęciu.
HHA
BGA
HGA
PTT
GPS Type
GNSS
RES
Bo sporo już się udało odkryć , typu :
zasilenie fantom anteny aktywnej Radiowej
zasilenie fantom anteny aktywnej Radiowej DAB
A GNSS i GPS Type wygląda mi na to że może odbierać sygnał z satelit Glonass

lordabarth - 2016-03-05, 23:22

HHA- to chyba wersja Captura
hga -master
bga - traffic
Ptt - moż być push-to-talk
GPS type - gps lub glonass

laisar - 2016-03-07, 02:30

lordabarth napisał/a:
HHA- to chyba wersja Captura

Nie - captur to X87.

(J92 lodgy, X98 clio IV, B98 clio IV hatchback, K98 clio IV kombi, "_2" faza 2, WEU West Europe, EEU East Europe, OTH other, AMR chyba Azja/Mediterranean/Rosja).

Ale "H" na początku to rzeczywiście kod "terenówka/SUV" - może więc jakiś nowy model?

(Tym bardziej, że druga litera to oznaczenie także jakiejś nowej platformy - aktualna generacja renówek na CMF-C/D ma tutaj "F", np megane IV kombi to "KFB", a kwid na CFM-A: "B").

lordabarth napisał/a:
hga -master
bga - traffic

Też nie - master III to X62, a traffic III to X82.

J.w. - H to jakiś SUV, B to hatchback, ale GA nie wiem... Jednakże na pewno nie kwid - on ma oznaczenie BBA.

laisar - 2016-03-07, 12:23

Zapytałem kolegów z forum PlanetRenault i się wyjaśniło:

HHA to coś w rodzaju "grand captura", ale prawdopodobnie planowanego dla krajów rozwijających (być może jako datsun go-cross?).

HGA to zdaje się lada xray, a BGA to chyba będzie nowy hatchback Lady.

jas_pik - 2016-03-07, 21:02

Renault ogłosił nową listę smartfonów które powinny dobrze współpracować z MNE
link

maciek - 2016-03-07, 21:36

^^ coś będzie na stronach 3 w górę ?
jas_pik - 2016-03-07, 22:15

Aż nie chce mi się komentować jak R dało ciała na swoim oficjalnym dokumencie.
Sprawdziłem tylko czy moja Lumia jest :mrgreen:
A może tylko taka krótka lista jest bo dokument ma 60 stron z tego 57 pustych

jas_pik - 2016-03-09, 14:52

Przeanalizowałem pliki MNE które do mnie dotarło ( niestety niesprawne) i zauważyłem że brakuje w nim pliku licencji Poland_MediamobileNordic.tmc
Może więc wystarczy wrzucić ten plik do MNE i TMC zadziała.(załączony)
Chyba że ktoś z nowych posiadaczy podzieli się wiedzą jaką ma zawartość swojego
Dorzucam również pliki TMC( działające z MNE):
Be Mobile: Belgia/Luksemburg/Holandia
V-Traffic: Francja
NavteqTraffic:Niemcy
ITIS: UK
Znalazlem jeszcze jeden plik TMC dla Polski Poland_UNK_CE-Traffic_130523.tmc

rbart - 2016-03-19, 22:21

Hej, mam kilka pytań "świeżaka"
Czy pliki z pierwszej strony, (nakładka oraz iGo) są aktualne i sprawdzone?
Czy ryzyko zbrickowania MNE jest duże?
Czy i jak można przywrócić oryginalny soft?
Co zawiera nakładka - to samo co ta w MediaNav? Jaka jest kombinacja wejścia: +-+- ?
Czy nakładka widzi pliki w formacie *.flac?

Pozdrawiam i dzięki za świetną robotę jas_pik :mrgreen:

jas_pik - 2016-03-20, 14:32

rbart napisał/a:
Czy pliki z pierwszej strony, (nakładka oraz iGo) są aktualne i sprawdzone?

W zależności jaką wersję oprogramowania masz. Na dzień dzisiejszy najberzpieczniej nakładkę najlepiej wgrać na wersję 6.0.3 lub wyższą . W dołaczonym pliku masz link do ostatniej wersji

rbart napisał/a:
Czy ryzyko zbrickowania MNE jest duże?

Tak jak każdego wgrywania oprogramowania. Zawsze coś może pójść nie tak. Np za wcześnie wyjmiesz pendrive lub wyłączy się zasilanie. Na szczęscie mam już możliwość odratowania prawie każdego .

rbart napisał/a:
Czy i jak można przywrócić oryginalny soft?

Tak wgrywając oficjalny upgrade. Ale bez pendrive nikt nie będzie wiedział że cokolwiek zostało zmienione a zmiany nie są widoczne dla serwisu.

rbart napisał/a:
Co zawiera nakładka - to samo co ta w MediaNav? Jaka jest kombinacja wejścia: +-+- ?

Tak /Nie - kropka
rbart napisał/a:
Czy nakładka widzi pliki w formacie *.flac?
O ile takie pliki odtwarza CorePlayer to tak ( nie interesowało mnie to nigdy - nie wiem)
rbart - 2016-03-20, 18:11

Cytat:
W zależności jaką wersję oprogramowania masz. Na dzień dzisiejszy najberzpieczniej nakładkę najlepiej wgrać na wersję 6.0.3 lub wyższą

Mam dokładnie tą wersję :)

Plik pobrany :)
Masz może sumę kontrolną swojego, tak, żeby sprawdzić poprawność zipa? albo chociaż rozmiar w bajtach - u mnie wygląda to tak: 103 MB (bajtów: 108 891 683)

Jeszcze pytanko o navi...najpierw robię update, potem wracam z pendrivem do kompa i wgrywam na niego filmy, mapy, POI, muzykę(CorePlayer obsługiwał *.flac jak go ostatnio używałem ;) )...teraz do rzeczy:
Czy na pendrive będzie już odpowiednia struktura katalogów, jeśli nie to do jakich katalogów wrzucam mapy i poi?

Co się stanie gdy wyjmę pendrive jak nakładka jest włączona i np. nawiguje, ogólnie czy wyjmowanie wkładanie pendrive'a przy włączonym MNE i nakładce jest bezpieczne?

Czy żeby działał dźwięk w navi trzeba włączać odtwarzacz multimediów przed uruchomieniem nakładki?

I jeszcze najważniejsze...jak tu postawić piwo? ;-)

jas_pik - 2016-03-20, 18:23

rbart napisał/a:

Masz może sumę kontrolną swojego, tak, żeby sprawdzić poprawność zipa? albo chociaż rozmiar w bajtach - u mnie wygląda to tak: 103 MB (bajtów: 108 891 683)

Tą nakładkę przygotował nasz kolega Buldo z Francji - nie ja
rbart napisał/a:

Jeszcze pytanko o navi...najpierw robię update, potem wracam z pendrivem do kompa i wgrywam na niego filmy, mapy, POI, muzykę(CorePlayer obsługiwał *.flac jak go ostatnio używałem ;) )...
Tak
rbart napisał/a:
Czy na pendrive będzie już odpowiednia struktura katalogów, jeśli nie to do jakich katalogów wrzucam mapy i poi?

Co się stanie gdy wyjmę pendrive jak nakładka jest włączona i np. nawiguje, ogólnie czy wyjmowanie wkładanie pendrive'a przy włączonym MNE i nakładce jest bezpieczne?

To jest program nwigacyjny iGo8.3 , mapy do map poi do poi itd ( poszukaj instrukcji obsługi programu iGo 8.3)

rbart napisał/a:
Czy żeby działał dźwięk w navi trzeba włączać odtwarzacz multimediów przed uruchomieniem nakładki?
Tak
Cav - 2016-03-21, 17:08

jas_pik napisał/a:
rbart napisał/a:

Czy żeby działał dźwięk w navi trzeba włączać odtwarzacz multimediów przed uruchomieniem nakładki?
Tak


I m.in. z tego powodu, jak dla mnie jest to zabawa bez sensu.
Dużo lepiej jeździ mi się z uwolnioną wersją standardowej nawigacji.

jas_pik - 2016-03-21, 19:20

Cav napisał/a:
Dużo lepiej jeździ mi się z uwolnioną wersją standardowej nawigacji.

To też już jest zrobione ale trzeba mieć nakładkę aby podmienić program i mapy :mrgreen:

Cav - 2016-03-21, 20:16

jas_pik napisał/a:
Cav napisał/a:
Dużo lepiej jeździ mi się z uwolnioną wersją standardowej nawigacji.

To też już jest zrobione ale trzeba mieć nakładkę aby podmienić program i mapy :mrgreen:


Jasne, nakładkę używam tylko w tym celu i spełnia swoją funkcję znakomicie.
Z jednym zastrzeżeniem - przydałaby się jakaś klawiatura ekranowa, to by pomogło grzebać w plikach konfiguracyjnych.

jas_pik - 2016-03-21, 20:24

Cav napisał/a:
Jasne, nakładkę używam tylko w tym celu i spełnia swoją funkcję znakomicie.
Z jednym zastrzeżeniem - przydałaby się jakaś klawiatura ekranowa, to by pomogło grzebać w plikach konfiguracyjnych.

Ależ jest .
Wchodzimy do nakładki
Wchodzimy do explorera
Prawy dolny róg klikamy na piórko
Po otworzeniu listy rozwijanej klikamy KB i mamy klawiaturę ekranową

Zamknięcie klawiatury
klik na piórko
Klik Hide na liście rozwijanej

I już :mrgreen:

Cav - 2016-03-21, 22:41

jas_pik napisał/a:
Cav napisał/a:
Jasne, nakładkę używam tylko w tym celu i spełnia swoją funkcję znakomicie.
Z jednym zastrzeżeniem - przydałaby się jakaś klawiatura ekranowa, to by pomogło grzebać w plikach konfiguracyjnych.

Ależ jest .
Wchodzimy do nakładki
Wchodzimy do explorera


Takiego windowsianego?
Patrz, nawet go nie otworzyłem gdy już mam nakładkę.....
Rozumiem, że jest gdzieś w menu Wolfa? ;-)

jas_pik - 2016-03-21, 23:13

Cav napisał/a:
Takiego windowsianego?

Tak
Cav napisał/a:
Rozumiem, że jest gdzieś w menu Wolfa? ;-)

Dodajesz sobie link na PC-cie albo w Wolfie za pomocą plusa.
I uruchamiasz wtedy gdy jest Ci potrzebna , bo na stałe nie ma sensu trzymać - jest za duża.

Jeszcze gdyby się udało dorobić na MNE odpowiednią wersję micoma ( kod źródłowy jest ale nie potrafię skompilować) to byłoby super

rbart - 2016-03-22, 01:12

jas_pik napisał/a:
Cav napisał/a:
Dużo lepiej jeździ mi się z uwolnioną wersją standardowej nawigacji.

To też już jest zrobione ale trzeba mieć nakładkę aby podmienić program i mapy :mrgreen:


Co znaczy, uwolnioną? Czy da się wtedy wgrać mapy inne niż standardowe(IMO są bardzo słabe tudzież przestarzałe, np. brakuje ulic w moim Olsztynie).
Jak "uwolnić" nawigację w MNE?

Cav - 2016-03-22, 17:00

rbart napisał/a:
jas_pik napisał/a:
Cav napisał/a:
Dużo lepiej jeździ mi się z uwolnioną wersją standardowej nawigacji.

To też już jest zrobione ale trzeba mieć nakładkę aby podmienić program i mapy :mrgreen:


Co znaczy, uwolnioną? Czy da się wtedy wgrać mapy inne niż standardowe


Tak.
Wersja uwolniona (czyli lekko przerobiona) nie sprawdza licencji na mapy.

byk_u - 2016-03-29, 13:13

Witam mam od w swoim Dusterze MediaNav Evolution z mapami Polski jak mogę prosić o jakiś mini tutorial co i jak skąd pobrać jakie są ewentualne zagrożenia zależy mi na mapach Europy Pozdrawiam.
jas_pik - 2016-03-29, 18:13

Niestety jest ciągłe zagrożenie że coś może pójść nie tak, a na razie nie ma spsobu na ratowanie.
Najpierw trzeba uruchomić nakładkę ( mediapik w wersji evolution by Buldo) a nastepnie podmienić zestaw program nngnavi2.exe oraz data.zip oraz dołożyć mapy
Na moim chomiku - ale poczekaj jeszcze trochę - mam nadzieje że bezpieczną procedurę uda się wypracować bo na razie jest to dość niebezpieczne - zwłaszcza jeśli nie jesteś za bardzo w tym oblatany.

tojamatys - 2016-06-15, 12:45

Jas-Pik mam pytanie, jakiego pliku "upgrade" użyć, żeby uruchomić mediapik na MNE (mam wersję 6.0.3). Pytam, bo na Twoim chomiku znalazlem chyba 3 upgrade.lgu na mne. No i co to ten "mediapik w wersji evolution by Buldo"? Mediapik na MN i MNE to 2 różne wersje?
jas_pik - 2016-06-15, 13:08

tojamatys napisał/a:
Jas-Pik mam pytanie, jakiego pliku "upgrade" użyć, żeby uruchomić mediapik na MNE (mam wersję 6.0.3).

Najlepiej wersji Buldo
tojamatys napisał/a:
Pytam, bo na Twoim chomiku znalazlem chyba 3 upgrade.lgu na mne. No i co to ten "mediapik w wersji evolution by Buldo"?

To chyba jedyny poprawnie działający
tojamatys napisał/a:
Mediapik na MN i MNE to 2 różne wersje?

Tak są to zupełnie rózne urzadzenia ( programowo) i nie można używać wersji nie przeznaczonych do danego sprżetu bo grozi uwaleniem.

Wciąż nie mam sprawnego MNE aby móc rozgryzać MNE. Chyba że ktoś mógłby użyczyć CLIP-a aby odblokować mój ze stanu "connect diag tool" którego nawet ASO nie potrafi odblokować.

tojamatys - 2016-06-15, 13:35

Dzięki za podpowiedź. Mam już żółtą kropkę na wysokości termometru.
Nie mogę tylko znaleźć tego mediapikEVO. Może jakaś podpowiedź?

jas_pik - 2016-06-15, 13:57

A uda Ci się wejść przez zółtą kropkę do nakładki?
tojamatys - 2016-06-15, 14:04

Nie wiem którą nakładkę ściągnąć. Ta żółta kropka uruchamia nakładkę mediapik z pendrivea, tak?
jas_pik - 2016-06-15, 14:21

Tak, Nic nie musisz ściągać.
Jak już zadziała to w odpowiednie katalogi na pendrive musisz wrzucić mapy/po oraz pliki multimedialne ( oraz chyba też językowe bo może ich brakować) - te wszystkie rzeczy zrobisz na swoim PC-cie.
Ważna aby szybko działało wszystko ten pendrive musi być wyższej klasy z szybkim transferem aby nawigacja szybko działała .

tojamatys - 2016-06-15, 14:30

Wrzuciłem mediapik2016v2. igo działa, zobacze jeszcze jakt w trasie, no i czy bajki dla dzieci będą działać. Dzięki wielkie za pomoc! Będę testował
cortez8591 - 2016-06-17, 19:38

hej, nie mogę znaleźć "mediapik w wersji evolution by Buldo"
czy jest szansa na uporządkowanie całej obecnej wiedzy dotyczącej medianav (evo)? chętnie bym się tego podjął ale sam nie podołam ;)

jas_pik - 2016-06-17, 21:02

Jeśli chcesz uporządkować to proszę bardzo :)
Nie posiadam sprawnego MNE , nie istnieją żadne emulatory .
Cała wiedzę którą posiadam dzielę się ale nie mam zdolności do ładnego opisywania :)

cortez8591 - 2016-06-18, 18:28

czy na tych komputerkach jest zainstalowany .net w jakiejkolwiek wersji? ew. ktoś próbował go dorzucić?
jas_pik - 2016-06-18, 21:40

NIe, ale wrzucenie nie jest proste.
Windows jest w formacie BIN i uruchamia się z niego przy każdym uruchomieniu.
Musiałbyś zdekompilować /wrzucić to co chcesz a następnie z powrotem skompilować Windowsa.
Może to co LG opublikowało w czymś Ci pomoże?
http://opensource.lge.com...m=Mc011&s=Sc051

cortez8591 - 2016-06-19, 12:38

gdzieś można kupić takie radyjko z wyświetlaczem jak jest w dusterze do ćwiczeń 'na sucho'?
jas_pik - 2016-06-19, 12:52

Jesli chcesz MN1 ( działające ale z dużą ilością błędnych sektorów w SC1 lub SC2) to mam ich kilka na zbyciu tanio do testów - PM.
MNE jeszcze za dużo na rynek wtórny nie trafiło.

cortez8591 - 2016-06-19, 13:01

Bardziej na MNE by mi zależało, w nowych Dusterach to są chyba LAN5200WR1? Opcja minimum do odpalenia czegoś takiego to zasilacz czy o czymś zapominam?
jas_pik - 2016-06-19, 13:20

Też chętnie bym nabył MNE do tego tanio i sprawne :-D
Wg mojej wiedzy
WR1, WR2 to MN1
WR4 to MNE
Schemat połączeń jest identyczny dla obu wersji.
Wystarczy zasilacz 12V, antena GPS, antena radiowa, głośniki, kamera
Link do manuali:

urzadzenie
Manual serwisowy LAN5200WR1 (2012)

Procesor:
Dokumentacja prosesorów serii Au1300 (Au1380, Au1370, Au1350, Au1340 z roku 2009)

Pamięć NOR Macronix:
Documentacja techniczna

Mikrokontroler NEC UPD78F1845 (78K0R/FG3) procesor MICOM:
Manual Hardware
Manual Instrukcje
Manual Data Flash Access Library

cortez8591 - 2016-06-19, 14:15

szanse są małe aby zdobyć taki egzemplarz, a ryzyko uwalenia systemu zawsze jakieś jest.. zastanawiam się czy po prostu nie kupić softu od monaco, ktoś tego wcześniej używał?
jas_pik - 2016-06-19, 14:39

Zawsze możesz wydać pieniądze na zakup tego programu, to Twoje pieniądze.
I pamiętaj że on za nic nie odpowiada także za uwalenie Twojego sprzętu - a szanse są większe niż przy naszym klubowym oprogramowaniu. Ale to Twój wybór.
Z mojej wiedzy kilka osób zakupiło to oprogramowanie . Ale już się tym przestali chwalić publicznie.Bo po co płacić za coś co jest za darmo.
A o problemach z oprogramowaniem poczytaj na forum tego oprogramowania.

cortez8591 - 2016-06-21, 21:54

Możesz gdzieś podrzucić oryginalny plik NK.bin?
jas_pik - 2016-06-21, 22:52

Od której wersji ?
Najłatwiej i najprościej wyciągnąć z pliku *.lgu wtedy wiesz którą wersję wyciągasz.
Ja wolę za każdym razem wyciągać bo są spore różnice pomiędzy wersjami i pomyłki mogą sprawić bardzo dużo problemów.
Do rozpakowania używamy programu lgu2dir.exe
A odwrotnie dir2lgu.exe

PS. Jeśli Twoje pytania nie dotyczą MNE to nie pisz w tym temacie.

jas_pik - 2016-06-22, 07:31

Pytanie dotyczace odczytania schematu Dacii - i rozpoznania elementów po numerach .
co to jest 225 ?
co to jest 1714 ?
Bo MN(E) to 261

robson330 - 2016-06-23, 16:54

261 to zawsze radio w renault i daci.
225 to złącze OBD2 czyli gniazdo diagnostyczne
1714 to moduł BIC do komunikacji canów

Piitubski - 2016-07-20, 18:11

W słoneczne dni obraz z MNE jest za ciemny. Czy można zwiększyć jasność ?
Cav - 2016-07-20, 18:23

Piitubski napisał/a:
W słoneczne dni obraz z MNE jest za ciemny. Czy można zwiększyć jasność ?


A co na to standardowe ustawienia jasności wyświetlacza w urządzeniu?
Przynajmniej w MN1 takie są.

Piitubski - 2016-07-21, 13:41

Standardowe są, ale jak włączam kamerę cofania, to w słoneczny dzień nie wiele widać.
jas_pik - 2016-07-21, 14:04

A regulujesz jasność dla kamery ?
https://youtu.be/kjGIi9BA48c?t=44

Piitubski - 2016-07-23, 21:31

Dzięki jas-pik, zwiększyłem jasność dla kamery cofania.
Marcinbzyk - 2016-07-24, 06:50

Piitubski czy miałeś już aktywną kamerę w MNE? Ja już mam podciągnięte kabelki w okolice bezpieczników i będę szukał możliwości wpięcia się w kostkę, nie zauważyłem kabelka w okolicach siedzenia.
Jakieś podpowiedzi w tej kwestii bo po co wyważać otwarte drzwi?
A może się spotkamy to obadam co i jak?

Piitubski - 2016-07-25, 13:50

Mam oryginalną kamerę zamontowaną w ASO. Jestem zielony w temacie kabelków.
gfedorynski - 2016-08-30, 10:52

Zapomniałem napisać:
W okolicach Zakopanego i na Słowacji działała informacja o zdarzeniach drogowych pobierana z radia. Czyli tylko my jesteśmy zacofani.

lukee88 - 2016-08-30, 11:44

A w okolicach Żory/Pszczyna korzysta z tej funkcji Radio Maryja i nawet muzyki z telefonu nie da się posłuchać bo ciągle przełącza na jedyną słuszną audycję. Da się to wyłączyć?
jas_pik - 2016-08-30, 14:13

lukee88 napisał/a:
A w okolicach Żory/Pszczyna korzysta z tej funkcji Radio Maryja i nawet muzyki z telefonu nie da się posłuchać bo ciągle przełącza na jedyną słuszną audycję. Da się to wyłączyć?

Ale TMC nie ma nic wspólnego z przełączaniem stacji odbiorczych czy słuchaniem radia

Cav - 2016-08-30, 17:23

lukee88 napisał/a:
A w okolicach Żory/Pszczyna korzysta z tej funkcji Radio Maryja i nawet muzyki z telefonu nie da się posłuchać bo ciągle przełącza na jedyną słuszną audycję. Da się to wyłączyć?


A co to jest to?
Bo obawiam się, że mylisz TMC z RDS......

lukee88 - 2016-08-30, 23:06

W radiu pokazywała się informacja coś z "Traffic information" albo podobnie i leciały zdrowaśki ;)
jas_pik - 2016-08-30, 23:58

lukee88 napisał/a:
. Da się to wyłączyć?

Oczywiście ,ale RTFM :evil:
Nie jest to funkcja TMC lecz standardowe ustawienia MN w zakładce Opcje , czwarta pozycja od góry zaznacz wyłącz

jas_pik - 2016-10-20, 14:45

Nowy tips :-D
Ale proszę o sprawdzenie i ewentualne komentarze w tym wątku.
W tym roku z mapami do naszej nawigacji ukazały się nowe pliki ( ale nie dostępne prze Naviextras) o rozszerzeniu *.FDS
Są to pliki zawierające informacje ostrzegające dla kierowców ( przejścia dla pieszych/niebezpieczne zakręty/zakazy wyprzedzania itp)
Otóż ten rodzaj map jest widoczny w naszych MNEVO (w uwolnionych )
Czy w standardowych nie wiem .

jas_pik - 2016-10-23, 22:57

Czy może któryś z klubowiczów ma już w sowim MNE nową wersę oprogramowania w wersji 7.0.5 ?
Chętnie bym zgrał wszystkie nowe pliki z takiej wersji .

jas_pik - 2016-10-26, 21:18

Aktualna lista kompatybilnych telefonów dla MNEvolution
jas_pik - 2016-12-01, 21:38

Powoli udaje się rozgryzać poszczególne parametry ustawień i gdzie się one znajdują.
DSI_EC_config.bsd => firmware telefonu bluetooth
EC_config.bsd => Firmware bluetooth
arkamys_default.dat => Firmware radia
RADPARAM.BIN => Firmware(ustawienia) radia
ULC_DTC.tbl => tabela usterek do przekazywana do ECU

Wiemy też o ustawieniach- strukturze pliku DSI_config.BSD
Struktura pliku:
0x0 => 3 bajtów => dd / mm / rr ostatnia operacja po sprzedaży ( data rozpoczecia 3 miesięcznego okresu na uaktualnienie map)

0x3 => 1 bajt => język interfejsu


0 => "English (United Kingdom) [uk-UK]"
1 => "Francuski (Francja) [Fr]"
2 => "Niemiecki [de]"
3 => "Hiszpański (Hiszpania, Międzynarodowa Sort) [ es-ES] "
4 =>" Portugalski (Portugalia) [pt-PT] "
5 =>" włoski (Włochy) [it-IT] "
6 =>" Holenderski (Holandia) [nl-NL] "
7 => "Turecki [tr]"
8 => "Rosyjski [ru]"
9 => 'Arabski [ar] "
10 =>" Rumuński [ro] "
11 =>" Grecki [el] "
12 =>" Polski [pl] "
13 =>" Duński [da] "
14 =>" szwedzki (Szwecja) [sv-SE] "
15 =>" Fiński [fi] "
16 =>" Norweski [no] "
17 =>" Bułgarski [bg] "
18 =>" Chorwacki (Chorwacja) [HR-HR] "
19 =>" Czeski [cs] "
20 =>" zarezerwowane dla estońskiego [i] "
21 =>" Węgierski [hu] "
22 =>" zarezerwowane dla Łotewski [lv] "
23 =>" zarezerwowane dla Litewski [lt] "
24 =>" Słowacki [sk] "
25 =>" Słoweński [sl] "
26 =>" portugalski (Brazylia) [pt-BR] "
27 = > "Hebrajski [he]"
28 => "Serbski (cyrylica) [rs]"
29 => "Ukraińska [ua]"
30 => "japoński [jp]"
31 => "zarezerwowane dla Indi [w]"
32 = > "zarezerwowane dla Indonezji [id]"
33 => "australijsko-angielski [do]"

0x4 => 1 bajt => Radio Country

0 => "Europa i inni"
1 => "Asia"
2 => "Arabia"
3 => "Japan"
4 => "Ameryka"
5 => "Australia / Pacific"

0x5 => 1 bajt => volume zależne od prędkości

0 => "Prędkość 0"
1 => "Speed 1"
2 => "Speed 2"
3 => "Speed 3"
4 => "Speed 4"
5 => "Speed 5"
0x6 => 1 bajt => Producent pojazdu

0 => Dacia
1 => Renault
2 => Opel
3 => Nissan na MN1, MNEvo _> AvtoVAZ ( Łada)
4 => Vauxhall
0x7 => 1 bajt => interfejs konfiguracyjny,

0x8 => 2 bajty => Kod typu map

"##" => MN bez map ( bez nawigacji)
"**" => Ustawienia sprzedawcy/dealera
"-" => Nie skonfigurowane
"AA"
"ar"
"at"
"IN"
"być"
"BK"
"BR"
"CH"
" CL "
" CO "
" CZ "
" DA "
" de "
" DZ "
" ES "
" F1 "=> wszystkie mapy (Europa)
" F2 "=> wszystkie mapy (Ameryka)
" F3 "=> wszystkie mapy (Inne)
"F4" => Europa Zachodnia
"F5" => Eastern Europe
"FR"
"GB"
"GC"
"GR"
"IE"
"IL"
"IN"
"IT"
"LL"
"MA"
"MX"
"My
" NL "
" NO
"PE"
"PO"
"PT"
"RO"
"RU"
"SG"
"TR"
"ZA"

0xa => 2 bajty => Konfiguracja ECU CAN,
0xC => 20 bajtów => VIN pojazdu
0x20 => 4 bajty => CRC-32 ( suma kontrolna)




interfejsu Config:
bit 0 => Format czasu 12/24 (0 = 24, 1 = 12)
bit 1 => Format wyswietlania predkości mph lub km / h (= 0 km / h 1 = mph)
bit 2 => z lub bez nawigacji (0 = z, 1 = nie)
bit 3 => ograniczenia stosowania interfejsu (0 = nie, 1 = z)
bit 4 => AHA (0 = nie, 1 = z)
bit 5 => Zdalne uruchamianie silnika, (0 = nie, 1 = z)
6 = bit> M0 lub M1 Kolor (0 = M0 1 = M1)


Config ECU CAN, 1 bajt:
bit 0 => bierny lub aktywna antena radiowa - typ fantom (0 = pasywny, 1 = aktywne)
bit 1 => zakres fal MW (0 = włączone 1 = wyłączone)
bit 2 => zakres fal LW (0 = włączone 1 = wyłączone)
bit 3 => info szybkość, połączone lub nie (0 = podłączony, 1 = nie podłączony)
bit 4 => AUX (0 = nie podłączony 1 = podłączony)
bit 5 => MIC (0 = podłączony 1 = nie podłączony)

bit 6 i 7 sterowania => Wybór pilota sterowania przy kierownicy

0 => Brak regulacji kierownicy
1 => Typ 1 z mute
2 => Typ 2, bez wyciszenia
3 => Reserved


Config ECU CAN, 2 bajty:
Bit 0 => pasywna lub aktywna antena DAB (0 = Passive, 1 = Aktywny)
bit 1 => DAB (0 = wyłączone, 1 = włączone)
Bit 2 => Backup obrazu (0 = Nie podłączony 1 = podłączony) - czyzby chodziło o zapis obrazu z kamery
bit 3 => GPS (GPS lub GLONASS na evo 0 = 1 = GPS i GLONASS włączone lub wyłączone na innych online 0 = 1 = nie podłączony)
bit 4 => tylne głośniki (0 = podłączony 1 = nie podłączony)
bit 5 => przednie tweetery - wysokotonowe (0 = podłączone, 1 = nie podłączony)
bit 6 => tylne tweetery (0 = podłączony, 1 = nie podłączony)
bit 7 => funkcja PTT, naciśnij i mów (0 = nie podłączony 1 = podłączony)

radekbo - 2016-12-31, 13:38

Witam.
Czy ta nakładka zadziała na wersji 7.0.5?

jas_pik - 2016-12-31, 13:53

Nie wiem. Nie mam MNE w tej wersji. Udostępniłem juz dBoot do tej wersji ale u niektórych osób wystąpiły błedy - tzn zawieszenie na logo.
Wtedy mogę to odratować ale muszę mieć fizycznie MNEvo u siebie na stole.

jas_pik - 2017-01-12, 20:20

Witam,
Wpadł mi w ręce model MNEvolution z modułem DAB+ ( Digital Audio Broadcasting).
Udało się już go rozgryźć i działa tzn odbiera Polskie Radia nadające w mulitiplexach.
Gdy ktoś trafi i nie będzie mógł uruchomić to poproszę o kontakt - niestety nie da się tego zrobić zdalnie - muszę mieć fizyczny dostęp do MNE.
Najważniejsze że działa w przyjętym w Polsce standardzie DAB+.
Takie egzemplarze z DAB są na wyposażeniu samochodów Dacii/Renault sprzedawanych w krajach skandynawskich bo w Norwegii wyłączają analogowe radio z końcem roku 2017.
Obecny zasięg w Polsce taki jak na załączonej mapce.
Jeśli ktoś trafi sam moduł to bez problemu da się go wlutować do każdej wersji MNE i uruchomić.
Rożnica zewnętrzna to dodatkowe gniazdu Fakra koloru brązowego.

A zdjęcia ze środka


polon18 - 2017-01-24, 10:55

A jakie ma oznaczenie media nav z Dab+
jas_pik - 2017-01-24, 12:22

Oznaczenia są identyczne jak w kazdym innym MNEvolution , inna jest tylko konfiguracja CONFIG
Przykłądowo zwykły MNEvo ma CONFIG E24RABS a ten z DAB+ ma CONFIG E23RWD Poza tym jako numer modelu jest identyczne , Oczywiście Są różnice w part code i numerze fabrycznym ale te numery są zmienne każdy egzemplarz ma inny .
HW jest to samo.

Dracid - 2017-07-12, 10:48

Takie głupie pytanie: da się uruchomić MNE i - przykładowo - korzystać z nawigacji, ale WYŁĄCZYĆ radio? Szukam, szukam i znaleźć nie mogę. Jak nie chcę, żeby cokolwiek mi grało, ale żeby MNE było włączone, to co zrobić?
jas_pik - 2017-07-12, 11:15

Jest to możliwe ale po co ?
Wycisz kanał radiowy , jeśli nie chcesz aby było radio wrzuć plik "cisza" - ze starej nakładki mediapik na pendrive i niech MN go odtwarza.

kakaduPL - 2017-07-12, 22:39

Ja się podłącze z pytaniem o irytujące pikanie przy jeździe powyżej "dopuszczalnej" prędkości. Da się jakoś to wyłączyć? Żadnej opcji w menu nie mogę znaleźć... Niestety mapy nie wszędzie mają aktualne informacje i tam gdzie kiedyś było 50 a obecnie jest 70 to pisk drażni.

I rozumiem, że nie da się wgrać licencji TMC bez odblokowania MNE (8.0.4)?

jas_pik - 2017-07-12, 23:51

Wyłączenie pikania masz w ustawieniach ( zdjęcia Ci nie pokaże bo moje MNE wyjechało) ale działa wyłącznie do wyłączenia silnika.
Na dziś nie udało mi się rozgryźć wersji 8.0.5 jeszcze .
Na wersje 7.0.5 jedynym sposobem jest obniżenie wersji na 6.0.4 . Ale nie wiem jeszcze jak zejść z wersji 8.0.5 niżej.
To co jest w mapach - to sa to dane dotyczące prędkości odcinkowej zadanej .
Możesz sprawdzić czy działa wejście do Windowsa za pomocą takiego tricku z użyciem pliku ULC2_hack.
Wystarczy go rozpakować i wrzucić na pendrive i mieć włożonego w momencie startu od loga .
Jesli zadziała to uda się wrzucić chociazby licencje TMC bez których MNE jest jak kastrat.

kiniu_tar - 2017-07-13, 18:46

Sprawdziłem u siebie na 8.0.5 i poprzez rozpakowany ULC2_hack.zip można wejść do windowsa. Pytanie jak wyjść, bo poprzez przycisk zasilania wyłącznie i włączenie ponowne bez pandriva dalej jestem w windowsie.
Odłączyłem akumulator i pomogło ale musiałem wpisać kod do navi.

Druga sprawa wrzuciłem na storagecard4 do katalogu tmc pliki:
Poland_CeTraffic.tmc
Poland_CeTraffic_130523.tmc
Poland_MediamobileNordic.tmc
Poland_UNK_CE-Traffic_130523.tmc
ale niestety w navi w tmc nie widać aby były brane pod uwagę. Czy do tego są potrzebne jeszcze jakieś licencje?

Czy jak skopiuję całe storagecard1-4 to będzie kompletna kopia zapasowa ?

jas_pik - 2017-07-13, 19:32

No to świetnie że działa .

Postaram się przygotować plik do wyjścia ( restartu z Windwosa ) aby MNE wystartowało od początku.
Plik ULC hack nie powoduje żadnych zmian w plikach i strukturach plików w MNE czyli jak Skopiujesz wszystkie StorageCard to będziesz miał kopię tak jak z salonu. ( oczywiście nie musisz kopiować StorageCard3 bo jest pusty.)
Dlaczego nie działa TMC - musi byc jeszcze uruchomione w plikach konfiguracyjny - sądziłem że nie działa w żadnym MNE sprzedawanych w PL i wystarczy wrzucić licencję ( ale ja dokonywałem zawsze zmian w plikach konfiguracyjnych uruchamiając TMC, kamerę i AHA.
Włąśnie AHA Ci działa czy tez jest zablokowane?

kiniu_tar - 2017-07-13, 20:00

AHA - co to jest ?

Co do TMC to oryginalnie działa, bo jak jadę to są jakieś zdarzenia tylko że z zagranicy.
Oryginalnie są takie pliku w TMC:
belgium-bemobile.tmc
germany_here.tmc
luxembourg-bemobile.tmc
netherlands-bemobile.tmc
turkey_bemobile.tmc

jas_pik - 2017-07-13, 20:07

Namiastka internetu w MNE .
Radio internetowe , pogoda wyszukiwarka restauracji i hoteli w pobliżu.
Aby to zadziałało musisz mieć smartfona z zainstalowaną tą aplikację i połączyć się przez BT z MNE.
Wybierasz źródło dźwięku w MEDIA - wybierając AHA .
I już masz . Powinno to być opisane w instrukcji .

Skoro działa z danymi z zagranicy tzn że masz funkcję uruchomioną - prawdopodobnie zadziała Ci później jak MN dostroi się do stacji radiowych nadających sygnał TMC ( nie musisz nic robić )
Sprawdź tylko w ustawieniach NAVI ( tam gdzie widzisz dane map czy widzi te licencje )

jas_pik - 2017-07-13, 20:14

Katalog Utility do ściągniecia z mojego chomika
Będziesz miał aplikację do restartu MNE z Windowsa i inne też

kiniu_tar - 2017-07-13, 20:17

Dziękuje za pliki. już ściągam.
W ustawieniach NAVI własnie nie widzi tych polskich licencji. widzi tylko te zagraniczne.

Rozumiem że boot.exe z paczki robi restart navi po użyciu ulc2_hack ?

jas_pik - 2017-07-13, 20:27

Lepiej wg mnie restart.exe z podkatalogu Restart_appmain - bo appamain to główna aplikacja MN
kiniu_tar - 2017-07-13, 20:31

Dzięki. Szkoda tego TMC ale trudno. AHA sprawdzę jutro lub w sobotę i dam znać.
Tak sobie myślę że może pomogło by wrzucenie jakiegoś skrakowanego nngnavi.exe i potem wrzucenie nowych map. Czy to może zadziałać ?

Edit:
Co do AHA to nigdzie w menu nawigacji nie ma takiego programu bądź opcji. Czy to muszę to jakoś specjalnie włączyć? Jak do tego podejść.

jas_pik - 2017-07-13, 20:51

Mam jeszcze pomysł - dokonać zmiany w rejestrze windows aby pozwolić na wykorzystywanie licencji TMC - bo być może tam jest to zablokowane.
Jeśli będziesz chciał to Ci przygotuję odpowiednie zapisy rejestru.
Złamanie zdalne jest dość trudne :)

Gdyby uwolnienie było takie proste - niestety nie jest -ale mogę Ci przygotować takie pliki do podmiany ale będzie ryzyko że sama podmiana pliku spowoduje zmiany w pliku konfiguracyjnym MNE co będzie skutkowała brakiem możliwości uruchomienia NAVI.
Ja na razie rozgryzłem wyłącznie do wersji 7.0.5 ale bezpieczniej jest to robić gdy mam to u siebie na stole

kiniu_tar - 2017-07-13, 21:10

Z tym rejestrem i TMC to możemy spróbować bo to raczej nie powinno uwalić MNE. Klucze z rejestru zawsze można skasować.

Te pliki o których piszesz w drugim akapicie to rozumiem że do uruchomienia nieoryginalnych map. Trochę się tego boję że się uwali i będzie kłopot.
Na francuskim forum msieurlolo.fr widziałem że mają pliki w wersji 3.5.3 i niby też działają na 8.0.5. Tylko tam jest chyba podmieniany cały system MNE, a ja chciałbym to zrobić z jak najmniejszą ingerencją aby chodziły nowe mapy.

jas_pik - 2017-07-13, 21:46

No własnie - nie wystarczy sama podmiana pliku nngnavi.exe
Dlatego podmienia sie trochę więcej rzeczy.
Klucze rejestru wg mnie powinny być dodane takie
Kod:
"HKLM", "\LGE\SystemInfo", "TMC_PO", "dword:00000001"

kiniu_tar - 2017-07-14, 06:04

Sprawdzę ten klucz rejestru ale dopiero w sobotę bo dziś mam mieć gości po robocie.
Ten klucz dodać ręcznie przez edytor ?

Co do map to czy te pliki które trzeba podmienić to ingerują tylko w program do nawigacji czy w cały system. Bo jeżeli tylko w program to możemy spróbować bo porobię kopie zapasowe partycji i zawsze będzie można przywrócić.
Jeżeli w system, to czy po ewentualnych problemach można odratować MNE ?

Co do AHA to u mnie w instrukcji do MNE nic o tym nie pisze. Czyżby jakaś ukryta funkcją ?
Czy jeżeli chodzi o program na smartfona to jest to: aha

Dracid - 2017-07-14, 07:14

Parę postów wcześniej pytałem o możliwość wyłączenia radia i w sumie sam przypadkiem znalazłem odpowiedź: wystarczy ściszyć radio, tylko ŚCISZYĆ, a nie włączać funkcję MUTE. Nawigacja ma oddzielne sterowanie głośnością i najlepiej - tak stwierdziłem - jest podczas odtwarzania komunikatu navi ustawić sobie jego głośność, a jak navi skończy gadać, to ustawić głośność radia (w tym np. całkiem je ściszyć). Navi gada swoim poziomem, a radio swoim.
jas_pik - 2017-07-14, 07:16

Tak to ten program ( jest też w wersji na iOS)
Możesz spróbować podmienić plik wykonawczy navi mam nadzieję że zadziała

Dracid napisał/a:
Parę postów wcześniej pytałem o możliwość wyłączenia radia i w sumie sam przypadkiem znalazłem odpowiedź: wystarczy ściszyć radio, tylko ŚCISZYĆ,

Przecież Ci to napisałem żeby ściszyć kanał radiowy jako odpowiedź na Twoje pytanie :mrgreen:

Dracid - 2017-07-14, 07:30

jas_pik napisał/a:
Przecież Ci to napisałem żeby ściszyć kanał radiowy jako odpowiedź na Twoje pytanie :mrgreen:


Ups... Ja skumałem tak, że trzeba jeszcze jakiś plik "cisza" zastosować i samo ściszenie nie wystarczy.

jas_pik - 2017-07-14, 07:38

Albo ściszyć kanał radiowy albo użyć pliku "cisza" na usb, podałem dwa rozwiązania
kiniu_tar - 2017-07-14, 17:01

jas_pik napisał/a:
Możesz spróbować podmienić plik wykonawczy navi mam nadzieję że zadziała

Dziękuję bardzo. Jutro z samego rana sprawdzę. Czy ten plik ma ewentualnie pomóc na możliwość używania innych map czy na TMC ?

Ten wpis do rejestru zaimportować tak jak jest do pliku z rozszerzeniem .reg ?

jas_pik - 2017-07-14, 17:30

Mam nadzieję że zadziała plik wykonawczy.
Wpis do rejestru, najpierw sprawdź jakie są tam wpisy , ten podany wpis wg mnie powinien pozwolić na zadziałanie licencji TMC na Polskę ( ale to są tylko moje przypuszczenia).

kiniu_tar - 2017-07-15, 10:24

Jestem już po próbach ale 0 sukcesu :(

1. TMC
Nie mogę wstawić do rejestru klucza TMC_PO (oraz jakiegokolwiek innego) jako dword.
Można wpisać nazwę klucza i wartość ale po naciśnięciu OK okienko się nie zamyka. Nie można tego również zamknąć krzyżykiem.
Co więcej jeżeli otworzyłem istniejący klucz TMC_EN to również nie można go później zamknąć.
Klucze w wartością stringową mogę wprowadzać , modyfikować i kasować.

2. Nawigacja.
Podmieniłem plik nngnavi.exe który mi podesłałeś najpierw bez podmiany map.
po uruchomieniu nawigacji wyskoczyło okienko z komunikatem:
"Filed to open file: ui_core\800_480\ui\maim.ui exiting aplication" potwierdziłem ok, nawigacja się uruchomiła ale przycisk potwierdź był nieaktywny.
Później dograłem mapy i podczas uruchomienia nie było już komunikatu j/w ale przycisk potwierdź dalej nieaktywny.

3. Restart po wejściu do windowsa z pliku który wskazałeś w paczce Utility nie działa. Wyskakuje okien preparing restart (lub coś w tym stylu) po ok sekundzie znika i nic się nie dzieje. Okienko ma przycisk OK ale naciśnięcie go nic nie daje.

Czy można coś jeszcze zrobić ?

jas_pik - 2017-07-15, 21:41

Niestety jak nie mam dostępu do urządzenia z tą wersją softu to nie dam rady tego zrobić zdalnie - Renault zrobił duzo zabezpieczeń
robson330 - 2017-07-20, 21:37

Mi udało się na 805 wgrać "inne" mapy. Jeszcze nie sprawdziłem informacji o ruchu drogowym.
Ale w przyszłym tygodniu myślę, że się uda coś powalczyć. Nowa dostawa.

kiniu_tar - 2017-07-22, 08:19

Ja też dałem sobie już radę. Mapy i TMC działa. Co najważniejsze jeżeli ktoś ma aktualną gwarancję map to po skasowaniu plików legalny update działa. Pełnia szczęścia.

Wykorzystałem pliki od jas_pik parę postów wcześniej:
ULC2_hack
Paczka Utility - tam generalnie żeby uruchomić klawiaturę trzeba trzeba wyedytować ścieżkę w pliku .mscr na
Include("\MD\Utility\Lib.mscr") - oryginalnie jest "\MD\Depenage\Utility\Lib.mscr"

Po uruchomieniu klawiatury i total commandera możemy podmienić plik nngnavi.exe, mapy i tmc
Plik nngnavi.exe znalazłem jakiś inny na francuskim forum chociaż niewykluczone że ten od jas_pik też będzie działał.
Po tych zabiegach gdy wchodzimy do nawigacji przycisk zgadzam się może być nieaktywny, trzeba poczekać lub ze dwa razy wyłączyć i włączyć nawigację i się uaktywania.
Potem już jest ok za każdym razem.
Oczywiście pliki map to już każdy we własnym zakresie.

Po podmianie plików mi się osobiście nie udało w sposób programowy zrestartować navi i musiałem odpiąć akumulator.

Najważniejsze: Zróbcie sobie kopię zapasową plików z medianav (storagecard 1-4) aby w razie czego można się było ratować.

tomer - 2017-08-01, 11:12

jas_pik napisał/a:
Dlaczego nie działa TMC - musi byc jeszcze uruchomione w plikach konfiguracyjny - sądziłem że nie działa w żadnym MNE sprzedawanych w PL i wystarczy wrzucić licencję ( ale ja dokonywałem zawsze zmian w plikach konfiguracyjnych uruchamiając TMC, kamerę i AHA.

Czy mógłbyś podzielić się informacją jak to zrobić?

kiniu_tar - 2017-08-03, 18:50

@jas_pik
jak uruchomić AHA ? Czy do tego są potrzebne jakieś gruntowne zmiany w konfiguracji medianav?

@up
Mi na sofcie 8.0.5 TMC działa bez problemu. Potrzebne są licencje i scrakowany plik nngnavi.exe.

Ja ten plik wyciągnąłem z paczki z francuskiego forum do której jas_pik dawał link w wątku:
[MNEVO] Uwolniona wersja 6.0.4 link

tomer - 2017-08-03, 19:15

@up
A czy wcześniej miałeś w ustawieniach nawigacji cokolwiek związanego z TMC? Ja nie mam nawet opcji wyświetla listy licencji nn a TMC. Katalog z licencjami też pusty. Też mam 8.0.5.

Dlatego pomyślałem o pliku konfiguracyjnym. Niestety w opisie na stronie 2 bitu związanego zTMC nie ma tylko np AHA

jas_pik - 2017-08-03, 19:44

@tomer/@kiniu_tar
Konfiguracje można zrobić za pomocą CLIPA lub smartfonem przez ddt4all.
Ewentualnie też przez dMicom ( ale to jet dość niebezpieczna zabawa) zwłaszcza w wersji na MNEvo bo ta aplikacja jest niestabilna a jeśli zawiśnie to wpadamy w "Connect Diag Toola"

Ale w sumie nie widać dalszego rozwoju tej aplikacji ( złożyłem ofertę tłumaczenia dla firmy rozwijającej tą aplikacje ale nawet nie raczyli odpowiedzieć .
Ja jej nie używam.
W sumie TMC jest ważniejsze.
Licencje które udostępniłem działają bez problemu.

tomer - 2017-08-04, 14:51

I niestety. Sprawdziłem z tym plikiem nngnavi i wgranymi TMC. Dalej nie ma w ogóle takiej opcji. Zmieniłem Tmc_en w rejestrze ale wraca na 0 po restarcie.
jas_pik - 2017-08-04, 15:00

Rejestr wraca po restarcie do tego co jest zapisane w NK.BIN a wszystkie ustawienia są zapisane w pliku konfiguracyjnym DSI_config.BSD , zmiany można w nim wykonać wyłącznie sposobami podanymi powyżej
tomer - 2017-08-04, 15:30

Ddt ogarnie mn Evo? Bazy 2.9.0.8 wystarcza?
jas_pik - 2017-08-04, 17:30

Pewnie tak ( nie udało mi się do tej pory kupić odpowiedniego ELM-a który obsłuzy Dacie - do tej pory zajmowałem się obsługą pojazdu elektrycznego -i jedyny ELM który obsługuje mój samochód elektryczny nie widzi Dacii)
Nie wiem czy ta wersja obsługuje podsieć CAN-Multimedia

tomer - 2017-08-04, 19:40

Obawiam się że elm327 w ogóle nie ma cana na tych pinach i trzeba go jakiś na kablach podpiąć

A co z ręczną edycja DSI_config.BSD?
Czy uszkodzenie pliku ubija nawigacje? Z czego jest liczone crc które jest za vinem?

jas_pik - 2017-08-04, 20:47

tomer napisał/a:
Obawiam się że elm327 w ogóle nie ma cana na tych pinach i trzeba go jakiś na kablach podpiąć

Nie trzeba

tomer napisał/a:
A co z ręczną edycja DSI_config.BSD?

Niby da się, ale nie znamy parametrów poprawności pliku. A przecież zamiesciłem taki poprawny który działa
tomer napisał/a:
Czy uszkodzenie pliku ubija nawigacje? Z czego jest liczone crc które jest za vinem?

Nie tylko uszkodzenie , zmiana może spowodować wejście w Connect Diag Tool czy tez "wyszarzyć" przycisk zgadzam się w nawigacji.

tomer - 2017-08-04, 21:38

Cytat:
Nie trzeba

Oglądam datasheet elm327 i can jest tylko na 1 parze pinów.
Wiesz o jakiejś innej możliwości? Jakas konkretna komenda dla Elma?

Mam apke na androida która używa baz ddt2000 i mogę do niej dodać obsługę can multimedia o ile to fizycznie możliwe

jas_pik - 2017-08-04, 22:01

Przeczytaj ten temat
I wiele innych

tomer - 2017-08-05, 09:47

Przejrzałem bazę ddt2000. Jest w niej mn (tam to się nazywa ulc2) jednak w jego ustawieniach nie ma TMC. Jest za to aha, kamera i nawet remote engine start.
jas_pik - 2017-08-05, 15:03

Widocznie baza DDT4ALL tego akurat nie ma .
Pamiętaj też że Renault nie daje licencji na PL.
Trzeba je wrzucić w odpowiedni katalog.

shrek - 2017-08-05, 15:39

tomer napisał/a:
Cytat:
Nie trzeba

Oglądam datasheet elm327 i can jest tylko na 1 parze pinów.
Wiesz o jakiejś innej możliwości? Jakas konkretna komenda dla Elma?

Mam apke na androida która używa baz ddt2000 i mogę do niej dodać obsługę can multimedia o ile to fizycznie możliwe


Ruskie cos tam pisali, ze w elm- ie przekladalo sie jakies kable, zeby polaczyc sie z MN.
Ja na moim robie wszystko a nie umiem wejsc do MN. Jak mi sie to przypomni to podesle.

tomer - 2017-08-07, 15:32

Dokładnie tak. I to wynika z wątku do którego links do jas_pik. Normalnie van jest na 6 i 14 pinie. Mn jest na 12 i 13. Mój elm ma te piny luźne.
Zerknąłem też na bazy clip 166 do pyren. Tam opcji jest jeszcze mniej niż w ddt. W zasadzie jest tylko kamera cofania.

W międzyczasie obszedłem problem inaczej. Wyciągnąłem z mediaskin appmain odpalający mortscript i teraz mortscript modyfikuje wpisy rejestru od aha i TMC. Dodatkowo pozbyłem się 'zgadzam się' przy starcie nawigacji

Póki co jednak TMC nie pokazali mi żadnych ostrzeżeń. Będę jeszcze kombinował z zawartością katalogu TMC.

jas_pik - 2017-08-07, 16:48

Ja dałem wszystkie posiadane licencje na TMC na PL , wrzuć wszystkie , może ta którą wrzuciłeś nie działa.
tomer - 2017-08-07, 19:10

Poland_MediamobileNordic.tmc
Poland_UNK_CE-Traffic_130523.tmc

Wgrałem te dwa. Są jeszcze jakieś inne?
A może w moim mn brakuje jakiegoś sprzętu?

jas_pik - 2017-08-07, 21:27

Jesli masz MNEvolution to jest . Chyba że masz wersje MN1 to nie ma .
Jaka masz wersję softu?

tomer - 2017-08-08, 05:22

8.0.5

Czy potrzebuje jeszcze czegoś w katalogu LICENSE ?

jas_pik - 2017-08-08, 09:16

Czyli masz MNEvolution.
Ale problemem jest właśnie ten soft.
Nie udało się go rozgryźć.
Możesz spróbować zejść do softu niższego ktoś opisał że mu się udało.
Możesz próbować taką ścieżkę 805->603
Następnie 603->604 i zrobić uwolnienie
Wtedy wszystko powinno działać .
Nie podnoś do wersji wyższych bo stracisz uwolnienie i działanie TMC
Ale to tylko moje dywagacje
Licencje być może w tych wersjach softu mają znaczenie ale Renault Polska nie daje na PL licencji na TMC to i pewnie nikomu nie dał dodatkowych licencji.

tomer - 2017-08-08, 10:44

wg. kiniu_tar dograne licencje to 8.0.5 działają.

Zastanawiam się nad czymś innym - może rejestr uruchamia tą opcję tylko w GUI, a brakuje jeszcze czegoś co uruchomi moduł w sterowniku lub HW ?

jas_pik - 2017-08-08, 10:53

Czyli licencje TMC działają.
Opublikujcie swoje zrzuty i podzielcie się informacjami bo teraz wszystkie MN wydawane w nowych samochodach wychodzą z tą wersją softu . Ja jej nie mam żeby rozgryzać.
@tomer
Opublikuj swoje rozwiązania bo napisałeś :
tomer napisał/a:

W międzyczasie obszedłem problem inaczej. Wyciągnąłem z mediaskin appmain odpalający mortscript i teraz mortscript modyfikuje wpisy rejestru od aha i TMC. Dodatkowo pozbyłem się 'zgadzam się' przy starcie nawigacji.

Bo inni nie wiedza jak to zrobić

tomer - 2017-08-08, 19:08

Jasne. Jak rozgryze problem TMC to opisze wszystko.
Niestety póki co bez sukcesu i nawet nie mam pomysłu gdzie szukać.

jas_pik - 2017-08-08, 19:12

Dlatego opublikuj swoje rozwiązania - będziemy szukać .Bo skoro u innego działa na tych samych plikach licencji TMC a u Ciebie nie to może gdzieś popełniasz błąd.
Jak jednak tylko opisujecie to trudno stwierdzić dlaczego tak jest.

tomer - 2017-08-10, 18:57

W przyszlym tyg. wrzuce pliki, bo jakos zalacznik sie nie zmieszcza

Poza tym do katalogu tmc w nawigacji powrzucalem pliki .tmc na Polske:
Poland_CeTraffic.tmc
Poland_MediamobileNordic.tmc
Poland_UNK_CE-Traffic_130523.tmc

Nie znalazlem niestety nigdzie:
Poland_CeTraffic_130523.tmc

A tak BTW, pomyslalem ze jak Renault nie skonfigurowalo mi TMC to moze uderze do nich. Napisalem maila, po 3 dniach dostalem odpowiedz i... nie wiem czy sie smiac czy plakac:
Cytat:
dziękuję za kontakt z Infolinią Renault Polska.

Odpowiadając na Pańskie pytanie dotyczące Traffic Message Control (TMC) uprzejmie informuję, że jest ona dostępna dla R-Link pod nazwą Usługi TomTom HD Traffic. W celu sprawdzenia czy ma Pan do niej dostęp w MyRenault potrzebne będzie zweryfikowanie Pana konta, a co za tym idzie niezbędnym będzie przesłanie loginu i hasła Pana konta. W razie kwestionowania w/w proszę o ich odesłanie.

Pakiet usług Traffic i Łączność to kompleksowe rozwiązanie ułatwiające codzienne podróże. Użytkownik otrzymuje dokładne informacje o ruchu drogowym a także ma dostęp do wielu przydanych aplikacji dostępnych w R-Link Store.

Usługi Traffic zapewniają dokładne informacje o ruchu drogowym, aktualizowane co 2 minuty, czyli co najmniej 7 razy częściej niż w przypadku jakiegokolwiek innego dostawcy tej usługi. "Jedź bez opóźnień, wiedząc dokładnie, kiedy dotrzesz do celu!:

Łączność zapewnia dostęp do wielu przydanych w podróży aplikacji za pośrednictwem R-Link Store:

- Ceny paliw: pokazuje ceny paliwa w dziesięciu najbliższych stacjach benzynowych.

- Przewodnik Michelin - Hotele/Restauracje: pokazuje informacje o Hotelach i Restauracjach, jakie możesz znaleźć w przewodniku Michelin

I wiele innych aplikacji dostępnych w R-Link Store!

Ten produkt jest powiązany wyłącznie z Pana pojazdem w trakcie trwania subskrypcji. Umowa nie jest przenoszona na inny pojazd.

Informacje dotyczące aktualnych ofert promocyjnych Renault znajdzie Pan na naszej stronie internetowej


Po 1 nie sa w stanie sprawdzic wyposazenia mojego auta po VINie, po 2 chca ode mnie login i haslo, po 3 zamiast pomoc wciskaja platny produkt.

jas_pik - 2017-08-10, 19:27

@tomer
Nasze forum ma limit wielkości załaczników ( kost serwera)
Umieść na zewnętrznym serwerze z którego szybko nie zniknie ( chomik/mega)

Co prawda jeszcze nie mam żadnego MNEVolution z systemem 8.0.5 ale chyba znalazłem problem.
Prawdopodobnie Renault chciało zrobić psikusa nam ( uwalniaczom) ale zrobiło dużego babola w wersji 8.0.5 usuwając prawie wszystkim TMC.
Wypróbuj następujące rozwiązanie:
1. Zrób kopię StorageCard2 ( i zachowaj ją gdyby coś nie wyszło)
2. Wykasuj zawartość wszystkich katalogów w StrogeCard2
3. Wyłącz MN (odczekaj min 20 sekund)
4. Włącz MN aby wystartowało od logo
5. Zawartość SC2 powinna sie odbudować ( co prawda stracisz wszystkie dane dotyczące historii połaczeń/stacji radiowych/adresów wybieranych w Nawigacji
6. Ale TMC powinno przeszukać zakres FM znaleźć stacje i pobrać dane ( może to trwać dość długo )

Ale podejrzewam że jesli to nie pomoże to trzeba też uruchomić programowo za pomocą CLIPA lub dMicom

shrek - 2017-08-11, 16:57

U mnie fajnie dziala TMC. Wlasnie mam mozliwosc testowac. Jestem jeszcze w FR i dam znac czy smiga rownie dobrze u helmuta.
tomer - 2017-08-16, 14:47

Niestety, wykasowanie SC2 nie pomogło.
Micom config to chyba na mnevo nie działa?
Pisałeś gdzieś że masz kod. Mógłbyś udostępnić? Możnaby podejrzeć co ten program robi dokładnie.

jas_pik - 2017-08-16, 17:35

Podejrzewam że jeśli masz wrzucone poprawnie licencje TMC do katalogu TMC a nie widzisz ich w podglądzie map i licencji w nawigacji to prawdopodobnie albo masz jakąś "specjalną wersję " 8.0.5 albo wydarzył Ci się typowy problem w naszych MN czyli uszkodzony plik ( błędny string - czyli uszkodzony plik w którymś ze Storage Card).
Wejdź do Windowsa - zrób skanowanie plików z naprawą błedów we wszystich StorageCard, przejrzyj wszystkie katalogi i zobacz czy gdzieś nie zagościł Ci uszkodzony plik ( czzasami sa to pliki typu chk lub bak, trzeba je usunąć.
Najlepiej by było wgrać od nowa cały soft ale zabezpieczania wporwadzone przez Renault nie pozwolą Ci na ponowne wgranie tego upgrade.
Ja mogę Ci to wgrać ale pod warunkiem że będe miał na stole.
Sprawdź też czy nie masz jakiegokolwiek pliku w StrorageCard3 - jesli tak to wszystkie pliki czy katalogi z tego StorageCard3 usuń.

tomer - 2017-08-16, 19:14

Mam jeszcze 2 pomysły
1. Wpis do rejestru dodaje podczas startu appmain. Może to za późno, bo micom manager już działa?
2. U mnie w ogóle nie ma zakładki na ktorej widać licencje TMC. Może jeszcze jakiś wpis muszę zmienić?

Kiedy wchodzę w powiadomienia (ikonka anteny na ekranie) to mam same zera, a u góry napis przeszukiwanie i zmienia się częstotliwość.

jas_pik - 2017-08-16, 20:02

Mico manager działa cały czas.
Zrobiłeś skanowanie i naprawę sektorów?

tomer - 2017-08-17, 05:51

Jeszcze nie.
Dzisiaj znalazło mi jakieś komunikaty ale z Czech. Czyli problemy sprzętowe można odrzucić. Zostaje sprawdzenie licencji. Ewentualnie uwolnienie nngnavi nie działa

Edit: już działa. Pomogło wgranie całej paczki licencji z gpspower.net.
Wkrótce wrzucę opis po kolei co i jak

Dzięki za pomoc!

Avantime75 - 2017-08-26, 20:23

Tomer, jak sobie poradziłeś z problemem z TMC, bo mam identyczny. Zhakowałem navi, wrzuciłem oba pliki licencji na Polskę do katalogu TMC, ale nie widzę ich w menu Media nav Evo. Soft 8.05
tomer - 2017-08-28, 08:54

Masz w ogóle ikonkę antenki na ekranie głównym nawigacji?

Procedura wygląda następująco
1. Przygotowujemy pendrive.
a. plik ULC2_hack.zip z tego wątku rozpakowujemy do katalogu głównego
b. Sciągamy:
- upgrade.lgu z linka podanego przez jas_pik tutaj
- lgu2dir skądkolwiek (google)
c. używamy lgu2dir do rozpakowania update.lgu
d. kopiujemy katalog Storage Card na pendrive
e. edytujemy \Storage Card\System\AppMain.mscr. Z zasadzie usuwamy wszystko i zastępujemy przez:
Kod:
RegWriteExt("HKLM", "\LGE\SystemInfo", "AHA_EN", "dword:00000001")
RegWriteExt("HKLM", "\LGE\SystemInfo", "TMC_EN", "dword:00000001")

Run ("\Storage Card\System\AppMain_8.0.5_no_accept.exe","bd9r2a@_4G2g=J2tq7X@app" )       

Exit

f. w katalogu Storage Card4\NNG mamy pliki nngnavi (...) .exe - kopiujemy na pendrive plik odpowiadający wersji jaka mamy w MN i zmieniamy jego nazwe na nngnavi.exe
g. Dobrze tez na tym etapie skopiować katalog Utility i przygotować w nim skrypt do restartu (opisane wcześniej w tym wątku)
h. Sciągamy paczkę licencji. Ja brałem stąd: tutaj

2. Wkładamy pendrive to MN i uruchamiamy. Po chwili dzieje się magia i odpala się pulpit windowsa. Dalej najlepiej użyć TTCMD z Utility do kopiowania, ale eksplorator tez da rade.
a. Kopiujemy MD\Storage Card\System\ (pendrive) do \Storage Card\System\ (MN)
b. Kopiujemy nng_navi.exe w miejsce obecnego w Storage Card4\NNG
c. Kopiujemy pliki licencji. UWAGA: nie tylko .tmc , ale też .lic/.lyc. Ja skopiowałem wszystkie dla lepszego efektu ;)

3. Restart: Utilities\cereboot_no_alert.exe albo odpięcie akumulatora


Ponieważ ja kombinowałem dość długo i na różne sposoby, nie gwarantuje że czegoś nie pominąłem. Opisałem procedurę jaka wydaje mi się byc prawidłowa (z pominięciem kroków które mi nic nie dały)
Oczywiście nie ponoszę odpowiedzialności za szkody. Ale nie powinno ich być - jedyny 'krytyczny' punkt to podmiana AppMain.exe

Avantime75 - 2017-08-28, 19:22

Wszedłem na forum gpspower.net, ale nie wiem gdzie szukać tych licencji na Polskę.
Czy możesz podrzucić konkretny link ?

jas_pik - 2017-08-28, 19:57

A jeszcze lepiej dołącz tu gotowe paczki licencji( sa zapewne niewielkie) , bez sensu się rejestrować na niepotrzebnych forach.
Piitubski - 2017-08-29, 13:42

Czy w MNE działają komendy głosowe, głosowe wybieranie numerów do dzwonienia?
jas_pik - 2017-08-29, 13:49

Nie ma takiej aplikacji w MNE , ale działa Siri na iPhone.
Być może jest jakaś aplikacja telefoniczna ale nie sprawdzałem .

jas_pik - 2017-08-30, 22:36

@tomer
Wygląda na to że znalazłeś największego buga w sofcie 8.0.5 ( oczywiście Renault nie widzi problemu)
Można go obejść w dość śmieszny sposób ( bo wyłączając dane RDS w menu ustawień Radia) zmienia się własnie ten zapis w Rejestrze .
Czyli lad dzień można się spodziewac nowej wersji softu do MNE.
Ale skoro po portalu Moja Dacia widać że chyba nie mają żadnego kumatego informatyka.
Swoja droga prawie rok tmu byłem na badaniach fokusowych nowej strony renault - i testowano na nich zupełnie nowe funkcje społecznościowe - to po tych doświadczeniach nie widzę że szybko zadziałają ( w strefie informatycznej)
A przecież to nie jest takie trudne ( wiem bo ostatnio współpracowałem przy tworzeniu nowego softu na smartfony dla pojazdów elektrycznych )
Do obejrzenia na moim FB :)

tomer - 2017-08-31, 10:44

Czyli ustawienie RDS wpływa na "TMC_EN"?

Z tym Iphone to też niezły numer - wygląda na to że protokół współpracy z Iphone jest bardziej skomplikowany niż z każdym innym telefonem, mimo to nie ma takiej opcji.
Wystarczyłoby prawdopodobnie podmienić blue.exe.

Próbowałeś może kiedyś odpalić sieć przez USB i RNDIS ?

jas_pik - 2017-08-31, 11:30

iPPhone to fajny standard ale czasami ma swoje ograniczenia .
Do do internetu tak - ale wymaga to wlutowania wewnątrz - na płycie głownej ( są gotowe punkty lutownicze ) pionowego gniazda miniUSB - można mieć net

kiniu_tar - 2017-08-31, 14:08

@tomer
Czy uruchamiając navi z tym wpisem
RegWriteExt("HKLM", "\LGE\SystemInfo", "AHA_EN", "dword:00000001")

do rejestru udało Ci się uruchomić również funkcjonalność AHA ?

tomer - 2017-09-01, 05:32

Dokładnie tak.
Natomiast myslę że nie ma o co walczyć - AHA to jakaś porażka.

shrek - 2017-09-01, 22:10

tomer napisał/a:

AHA to jakaś porażka.


A ja niedawno stalem sie wlascicielem MNE i czesto sluchan tam muzyki. Moglo by to byc bardziej rozbudowane jako aplikacja np. YT, FB itd. Poczekamy moze bedzie.

Avantime75 - 2017-09-02, 18:47

Tomer, ponawiam prośbę dotyczącą licencji TMC. Wszedłem na forum gpspower.net, ale nie wiem gdzie szukać tych licencji na Polskę.
Czy możesz podrzucić konkretny link ?

jas_pik - 2017-09-03, 11:29

Może komuś się przyda TMC Rosja
tomer - 2017-09-05, 13:35

Niestety, nie mam już nigdzie linka do paczki którą pobierałem. Na pewno jest to któraś z 'FULL' w opisie z wątku który podlinkowałem - więc spróbowałbym z najnowszą.

jas_pik -> a czy próbowałeś może wpinać modem (RNDIS) przez USB na przodzie ? Mógłbyś podać linka do jakichś źródeł ?
Wydaje mi się że robiąc sieć miedzy MN a np smartfonem dałoby się odpalić VNC i zrobić coś w stylu mirrorLink. Znalazłem opis o sieci przez BT, ale to wyklucza działanie hands-free, więc wolałbym USB.

jas_pik - 2017-09-05, 14:01

tomer napisał/a:
Niestety, nie mam już nigdzie linka do paczki którą pobierałem. Na pewno jest to któraś z 'FULL' w opisie z wątku który podlinkowałem - więc spróbowałbym z najnowszą.


To załącz tą paczke którą pobrałeś lub gdzieś wystaw żeby ją pobrać. Bez sensu jes się rejestrować gdzieś tylko po to aby pobrać te licencje

tomer napisał/a:
jas_pik -> a czy próbowałeś może wpinać modem (RNDIS) przez USB na przodzie ? Mógłbyś podać linka do jakichś źródeł ?
Wydaje mi się że robiąc sieć miedzy MN a np smartfonem dałoby się odpalić VNC i zrobić coś w stylu mirrorLink. Znalazłem opis o sieci przez BT, ale to wyklucza działanie hands-free, więc wolałbym USB.

To chyba jako jedyny zrobił Manevrus Tu jest link .
Miałem przez kilka dni urządzenie z tym softem do naprawy bo komuś po wgraniu tego softu padł MN. Próbowałem uruchomić internet ale nie udało mi się bo soft Manevrusa nie chciał się dogadać z moim modemem USB z Play i kartą Aero .
Jak znalazłeś coś o możliwości to podziel się informacjami/linkami.
Takie podawanie informacji typu gdzieś coś widziałem nikogo nie skieruje na właściwą drogę .

Hansik83 - 2017-09-06, 13:47

co do modemu pod win ce to znalazlem cos takiego ---> https://www.e-consystems....ows-CE/gprs.asp przetestuje i zobaczymy
tomer - 2017-09-07, 05:39

Na msieurlolo jest jakiś opis na ten temat. Niestety dostęp do plików z opisem jest zablokowany tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
jas_pik - 2017-09-07, 07:05

Ktoś się pochwalił że udało mu sie udostępnić internet ale tak to opisał ( nie opisał) ze nikomu tego nie udało się powtórzyć .
Dlatego zawsze proszę aby jeśli ktoś coś odkryje podzielił sie rozwiązaniem ( z linkami/softem) bo krótkie wspomnienie że coś zrobiłem nie zawsze innym pomoże.

robson330 - 2017-09-22, 10:53

Bawiłem się troszkę MNE i znalazłem odpowiedź na brak TMC.
Jeśli MNE było z wersją 528, 603, 604 to po podniesieniu do 805 TMC działa.
Jak radio wyszło z 805 to z reguły TMC nie działa.
Plik licencji z 805 bez TMC ma nazwę:
LGe_Renault_ULC2_15CY_Primo_PO_14Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@14Q4RenaultULC.lyc
Rozwiązaniem jest podmiana pliku licencji z MNE o niższym sofcie z TMC:
LGe_Renault_ULC2_15CY_Primo_WEU_14Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iWEUHM@14Q4RenaultULC.lyc
W nazwie mamy zapis TMC. Po podmianie pliku na sofcie 805 TMC działa.
Jak chodzi o NNG też wystarczy podmiana na "uleczony". Bez względu jaka wersja NNG: 9.12.65, 9.12.102, 9.12.126 - na wszystkich działa.

tosiek - 2017-09-22, 18:05

Nowa baza do DDT4ALL ma nowe opcje dla wersji 805 ale uważajcie!
https://www.drive2.ru/l/475982158150763022/

Avantime75 - 2017-09-27, 21:21

Chciałbym podziękować koledze robson330, dzięki odkryciu którego działa mi TMC.
Mam wersję softu 8.05 i pomimo uwolnienia nawi ( podziękowania dla jas_pik oraz kiniu_tar ) nie działało mi TMC. Czego to ja już nie próbowałem i .... nic. Dopiero podmiana pliku licencji LGe_Renault_ULC2_15CY_Primo_PO_14Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@14Q4RenaultULC.lyc na ten z paru postów wyżej sprawiła, że TMC działa.
Wydaje się więc, że nawi z softem 8.05 jest uwolnione i działa bez problemu.
Jeszcze raz podziękowania dla kolegów.

jas_pik - 2017-09-27, 21:30

Nowy trick ( wyłącznie dla MNE)
Bez problemu można podmieniać pliki graficzne ( podstawowe) w szczególności te które znajdują się w katalogach COMMON ( StorageCard/System/IMG ) które sa odpowiedzialne za tła w różnych funkcjach .
Można wrzucić tam swoje pliki graficzne w formacie JPG ale należy zmienić ich rozszerzenie na BMP aby system je poprawnie rozpoznawał.
ten trik nie działa w zwykłych MN1 ( system się zawiesza )

shrek - 2017-09-28, 11:50

To np. Moje zdjecie moge wgrac?
route2000 - 2017-09-28, 16:25

shrek napisał/a:
To np. Moje zdjecie moge wgrac?

Jak będziesz mógł wgrać swoje zdjecia to wgraj sobie Shreka... :mrgreen:

tosiek - 2017-09-28, 16:30

jas_pik, jesteś w stanie podesłać pliki graficzne z MN1 (np. w zipie)? Bo ciekawi mn czemu się wiesza, może korzystają z konkretnej palety barw?
Pabloo - 2017-09-28, 17:52

robson330 napisał/a:
Bawiłem się troszkę MNE i znalazłem odpowiedź na brak TMC.
Jeśli MNE było z wersją 528, 603, 604 to po podniesieniu do 805 TMC działa.
Jak radio wyszło z 805 to z reguły TMC nie działa.
Plik licencji z 805 bez TMC ma nazwę:
LGe_Renault_ULC2_15CY_Primo_PO_14Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@14Q4RenaultULC.lyc
Rozwiązaniem jest podmiana pliku licencji z MNE o niższym sofcie z TMC:
LGe_Renault_ULC2_15CY_Primo_WEU_14Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iWEUHM@14Q4RenaultULC.lyc
W nazwie mamy zapis TMC. Po podmianie pliku na sofcie 805 TMC działa.
Jak chodzi o NNG też wystarczy podmiana na "uleczony". Bez względu jaka wersja NNG: 9.12.65, 9.12.102, 9.12.126 - na wszystkich działa.



Witam
Gdzie znalazłeś plik licencji TMC??? Szukam szukam i nic.... :roll: może kiepsko szukam, nigdy nie było to moją mocną stroną... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam
Pabloo

tosiek - 2017-09-28, 18:03

Czy w MNE da sie bezproblemowo aktywować kamerkę, jaka rozdzielczość, NTSC?
MNE obsługuje radio cyfrowe? Warto dopłacać do MNE czy lepiej MN1?

Poluję na kamerkę w podświetleniu ale z czarnym plastikiem nieprzeźroczystym:

shrek - 2017-09-28, 18:20

route2000 napisał/a:
shrek napisał/a:
To np. Moje zdjecie moge wgrac?

Jak będziesz mógł wgrać swoje zdjecia to wgraj sobie Shreka... :mrgreen:

A dlaczego by nie.

shrek - 2017-09-28, 18:27

tosiek napisał/a:
Czy w MNE da sie bezproblemowo aktywować kamerkę, jaka rozdzielczość, NTSC?
MNE obsługuje radio cyfrowe? Warto dopłacać do MNE czy lepiej MN1?

Poluję na kamerkę w podświetleniu ale z czarnym plastikiem nieprzeźroczystym:


Da sie latwo aktywowac np ddt4all.
Te kamery wszystkie sa ryzowe, wiec nie ma hd.
Ja zmienilem MN1 na MNE i jestem zadowolony.
Co za roznica czarny czy nie i tak tego nie widac, a podswietlanie dupy nie urywa. Ja mam bez, szwagier z i jakiejs duzej roznicy nie ma.

chumba - 2017-09-28, 18:48

witam szukam speca od nawigacji w samochodzie dacia duster jestem w tym zielony mam soft 8.0.5 chciał bym ją odblokować żeby wgrać mapę inną niż oryginalna jest czy jest taka możliwość z góry dziękuję za pomoc
shrek - 2017-09-28, 18:55

Pisalem juz 8.0.5 tylko kolega jas_pik .Odezwij sie do niego na pw.
tosiek - 2017-10-03, 19:30

Na 8.0.5 da się odpalić total commandera. Nie da się podmieniać używanych plików np. skórki:
https://www.drive2.ru/b/481628974993113369/

  1. Trzeba ściągnąć archiwum dysku startowego:
    https://yadi.sk/d/k0CexS6u3H2vEr
    https://www.mediafire.com...tartowy-mne.zip
  2. Wypakować luzem na pendrive'a
  3. Uruchomić radio od zera (tj. wyłączyć i włączyć) i nic nie wciskać
  4. Podłączyć pendrive i czekać


Polecam zrobić kopię wszystkich plików z navi.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby uruchomić eksplorator lub np. klawiaturę o ile będzie w plikach. Wystarczy edytować plik CEhack.mscr
Kod:
Run("\MD\Ttcmd\ttcmd.exe")
Exit


Dla zaawansowanych jest dboot z uruchamianiem Windows CE. Uważajcie bo nie sprawdzałem dboota bo to nie była moja navi ale total commander działa :mrgreen:

jas_pik - 2017-10-03, 23:30

Nowe fiaty dostawcze Talento otrzymały na wyposażeniu MNEvolution pod nazwą Touch Radio-Nav

route2000 - 2017-10-04, 08:59

Czy rozmiarem pasują do Daciek? ;-)
michele - 2017-10-04, 10:00

Na zdjęciu widać te same knefle i inne rzeczy, które są w naszych daćkach, więc raczej będą takie same i będą pasować.
jas_pik - 2017-10-04, 10:29

route2000 napisał/a:
Czy rozmiarem pasują do Daciek? ;-)

To sa te same urządzenia tylko mają inne logo startowe :mrgreen:
Logo jest takie

RowerekCombi - 2017-10-04, 10:29

No mówią ze Dacia i Fiat to jak brat ;-)
tosiek - 2017-10-04, 18:26

Czy ktoś wie ile kosztuje MediaNav Evolution LAN5200WR4 w ASO?

Szukając nie mogłem znaleźć info więc:
Model LAN5200WR4 Part Code 281152761R 281156224R - to MediaNav Evolution (MNE)
Model LAN5200WR1 Part Code 281157850R 281153855R - to poprzednie MediaNav (MN, MN1)

topdrive - 2017-10-06, 07:00

Ja również mam prośbę (jak i kolega Pabloo), czy jest gdzieś instrukcja krok po kroku jak aktywować TMC na MNE 8.0.5 ? Chciałbym z tego korzystać na codzień, bo od niedawna przemieszczam się regularnie po centrum Krakowa i ta funkcja może mi oszczędzić godziny jeżdżenia ;).

jas_pik, robson330, wyście eksperci, pomożecie? :)

jas_pik - 2017-10-06, 07:44

Jak na razie uwolnienie 8.0.5 mogę zrobić wyłącznie jak mam fizyczny dostęp do urządzenia - jest tak zabezpieczone że w 90% zdalne uwolnianie kończy sie crashem a wtedy trzeba urządzenie wyjąć bo muszę się do niego podłączyć bezpośrednio do procesora.
Kilku kolegów to robiło (ale ich opis nie jest zbyt dokładny) - ja nie polecam ich sposobu na obniżenie wersji.
Wrzucenie licencji TMC można zrobić samodzielnie poprzez wejście w tryb testowy - > Windows i wrzucenie licencji tak jak to opisał kolega Robson kilka postów wyżej .
Jak napisałem - uwolnię ale na razie bez dodatków typu MediaPik ( odtwarzacz filmów/gry/ itp) ale pod warunkiem fizycznego dostępu do urządzenia ( wysyłka do mnie lub przyjazd)
Nową wersję MediaPika pozwalającego na uwolnienie wręcz automatyczne opracuję jak będę miał więcej czasu.
Możecie przyspieszyć moją pracę - jak będe miał 500 lajków na swoim FB to zrobię to szybko :mrgreen:
A sprzedawane przez Robsona330 MNE sa już uwolnione :-D

@tosiek - znalazłeś przykładowe numerki MN1 i MNEvolution , jest ich znacznie więcej w zależności od konfiguracji sprzętowej.
Najłatwiej je rozpoznać po numerze SW na naklejce
MN1 - wersje softu od 1.0.X do 4.0.6
MNEvolution wersje softu od 5.2.7 do obecnego 8.0.5

michele - 2017-10-06, 14:08

A co Cię tak te lajki w facebooku, interesują? Chciałbym Ci pomóc ale jak ktoś nie ma fb to co może zrobić?
Dymek - 2017-10-06, 14:56

jas_pik napisał/a:
Jak na razie uwolnienie 8.0.5 mogę zrobić wyłącznie jak mam fizyczny dostęp do urządzenia - jest tak zabezpieczone że w 90% zdalne uwolnianie kończy sie crashem a wtedy trzeba urządzenie wyjąć bo muszę się do niego podłączyć bezpośrednio do procesora.
...
Jak napisałem - uwolnię ale na razie bez dodatków typu MediaPik ( odtwarzacz filmów/gry/ itp) ale pod warunkiem fizycznego dostępu do urządzenia

Jedno mnie nurtuje- czy mając ten fizyczny dostęp do urządzenia aby wgrać licencję TMC musisz najpierw obniżać wersję oprogramowania, czy masz inny sposób.
Generalnie kwestia jest taka: czy po całej operacji u Ciebie można mieć dodane te licencje i zachować na urządzeniu fabryczną wersję oprogramowania 8.0.5?

jas_pik - 2017-10-06, 16:38

Dymek napisał/a:
czy masz inny sposób.
Właśnie mam inny sposób . Niestety nie można go zrobić zdalnie ani za pomocą plików LGU ponieważ próby podmiany samego programu nawigacyjnego doprowadzają do wyszarzenia przycisku "zgadzam się " i braku działania nawigacji .
Dymek napisał/a:
Generalnie kwestia jest taka: czy po całej operacji u Ciebie można mieć dodane te licencje i zachować na urządzeniu fabryczną wersję oprogramowania 8.0.5?

Tak pozostaje fabryczna wersja softu , działa TMC oraz można bez problemu podmieniać mapy samodzielnie czyli nawigacja jest uwolniona.
michele napisał/a:
A co Cię tak te lajki w facebooku, interesują?

Skoro tyle tysięcy ludzi te moje wypociny juz ścągęło za darmo mimo próśb o drobne darowizny to do tej pory otrzymałem je słownie od dziesięciu osób to może zostanie jakiś ślad w internetach w postaci lajków .
Zrobiłem swego czasu licznik ilości ściągnięć "uwolnienia do wersji MN1"
Na dzisiaj stan ściągnięć jest taki
Cytat:
Plik ściągnięto 1918 raz(y)

Dla pozostałych wersji już tego nie robiłem.
Prosiłem o drobne darowizny ....( na puszkę piwa chociaż )

michele napisał/a:
Chciałbym Ci pomóc ale jak ktoś nie ma fb to co może zrobić?

Poprosze o drobne darowizny , to nie chodzi o kwotę ale o drobne podziękowanie za czyjąś pracę dla innych .
Bedę wdzięczny nawet za darowizny w wysokości 1 zł .

przekaż darowiznę na rozwój projektu MN EVOLUTION

Dymek - 2017-10-07, 16:11

jas_pik napisał/a:
Dymek napisał/a:
Generalnie kwestia jest taka: czy po całej operacji u Ciebie można mieć dodane te licencje i zachować na urządzeniu fabryczną wersję oprogramowania 8.0.5?

Tak pozostaje fabryczna wersja softu , działa TMC oraz można bez problemu podmieniać mapy samodzielnie czyli nawigacja jest uwolniona.

No to czuję, że się kiedyś zgłoszę ze swoim sprzętem, tylko najpierw muszę się na niego doczekać w komplecie z samochodem ;-)

d3mol3k - 2020-03-07, 09:08

Pytanie - z tego co przeczytałem w innym dziale dla MN3 to podczas pracy oryginalnej nawigacji podczas komunikatów muzyka w radio jest tylko przyciszana a nie wyłączana.

rolka napisał/a:
W MN3 w nawigacji tylko przycisza, tak samo w Android Auto.


- Czy da się to gdzieś ustawić w MN2 z dab+? Osobiście drażni mnie to.

jas_pik - 2020-03-07, 13:53

d3mol3k napisał/a:
- Czy da się to gdzieś ustawić w MN2 z dab+? Osobiście drażni mnie to.

Wg mojej wiedzy nie da się tego zmienić . Możesz jedynie wyłaczyć dzwięk z nawigacji .

Ale dlaczego zdajesz pytanie o MN2 w dziale MN3 ?

d3mol3k - 2020-03-07, 17:50

@jas_pik - bo i uważałem że to dobry temat skoro mówi się w nim o MN3 i MN2. Z resztą tytuł mówi dla mnie szarego człowieczka że porusza się w nim tematy mówiące o trikach które sa w MN3 w porównaniu do tych których nie ma w MN2. Jeśli się mylę to popraw moją wiedzę w temacie tego tematu:
Cytat:
MN3 aka Medianav Evolution 2 tips&tricks


Nie chciałem go poruszać w temacie dotyczącym tylko MN3 - patrząc na ten pisany WIELKIMI CZERWONYMI LITERAMI napis na górze forum.

laisar - 2020-03-07, 18:55

@d3mol3k: Tamten tytuł oznacza "»Media Nav 3« czyli »Media Nav Evolution 2«".

(A nie MN3 = MN2).

MN1 = MN
MN2 = MNE
MN3 = MNE2

d3mol3k - 2020-03-07, 21:13

@laisar - PRZEPRASZAM NAJMOCNIEJ i dziękuję za przeniesienie mojego wpisu we właściwe miejsce. Pisząc w tamtym temacie - myślałem że tam będzie to stosowne pytanie - bo tyczyło funkcji występującej w MN3 której jak widzę nie ma w MN2.

Kol. @jas_pik pisał o czymś co ma MN3 czego nie ma wersja MN2 - tym się kierowałem zadają to pytanie.

Sorry z offtopic

laisar - 2020-03-07, 21:21

Nie ma za co przepraszać, to żadne straszne przestępstwo - za to było okazją do uporządkowania nazewnictwa tematów (:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group