DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Oświetlenie wnętrza / lampki sufitowe / boczne / bagażnika

KaS602 - 2008-10-23, 13:57
Temat postu: Oświetlenie wnętrza / lampki sufitowe / boczne / bagażnika
Czy jest ktos w stanie powiedziec mi, czy standardowa lampka sufitowa (ta pod lusterkiem wstecznym) zmiesci sie w podsufitce w jej tylnej czesci? Pracy by nie bylo duzo, a efekt spelnialby moje oczekiwania.
laisar - 2008-10-23, 15:47

To jest prawie dokładnie ta sama lampka, co można sprawdzić oglądając wersję siedmioosobową - obudowa jest dokładnie ta sama, więc zmieści się bez problemu, różne jest tylko rozmieszczenie żarówek i przełączników.

Fotki ze strony http://www.dacia-logan-mcv.org:

- przednia:


- tylna:



- tylna w środku:


Oryginalna tylna lampka powinna kosztować w ASO 67zł z VAT-em i ma nr katalogowy 8200074362.

Właściciel powyższej strony wymienił sobie lampki na takie z Laguny: http://www.dacia-logan-mc...rior_lights.htm

KaS602 - 2008-10-23, 20:38

Co do ceny i numeru czesci juz wszystko wiem. Tylko jest jeden problem - mam sedana, w ktorym fabrycznego miejsca na lampke z tylu nie ma. Stad moje pytanie czy ona po prostu sie tam zmiesci, lub czy ma ktos na to inny sposob.
DAREK - 2008-10-24, 06:46

W R-19 sedan miałem fajne lampki zamontowane w tylnych słupkach. Nie nadawały się co prawda do czytania na tylnej kanapie ale były ładne i miały przełącznik świecenia (całk. wył.,całk. wł., świecenie przy otwieraniu drzwi). Takie lampki można pewnie bez problemu dostać na szrocie a może nawet kupić tanio w serwisie. Montaż w osłonach słupków też nie powinien być trudny.
laisar - 2008-10-24, 07:59

Cytat:
mam sedana

Hmmm, to nie wiem - ale ponieważ przednia jest chyba i w sedanach taka sama, to chyba najprościej byłoby ją sobie wyjąć i przymierzyć? O ile dobrze pamiętam, to przewody są na wtyczkach, a nie lutowane, a całość jest bardzo łatwo (de)montowalna...

Konrad - 2008-10-24, 12:30

Ja ewentualnie myślałem o jakiś lampkach do zamontowania w tylnych słupkach - np. z BMW lub czegoś innego ( na allegro są takie po ok. 10 zł ).
Tylna lampka bardzo by się przydała...
Jak ktoś ma coś podobnego w sedanie niech się podzieli pomysłem.

KaS602 - 2008-10-24, 13:44

O montazu w tylnych slupkach tez juz myslalem. dostarczenie tam zasilania nie bedzie trudniejsze niz w przypadku zasilania w tylnej czesci podsufitki. Z tymze tam rowniez pojawia sie problem glebokosci fabrycznych lampek Dacii. Ze wzgledu na estetyke takiego dzialania wolalbym, zeby przednia byla taka sama jak tylna.
laisar - 2008-10-24, 14:53

Tak na oko to ma gdzieś ze 3-4 cm głębokości, ale najlepiej sobie wyjąć i obejrzeć - to naprawdę proste.
Konrad - 2008-10-24, 14:58

laisar napisał/a:
Tak na oko to ma gdzieś ze 3-4 cm głębokości, ale najlepiej sobie wyjąć i obejrzeć - to naprawdę proste.

No tak, ale co nam da wyjęcie, jak trzeba by do tego rozmontować tył.
Nie ukrywam, że ja osobiście wolałbym założyć z tyłu dwie lampki, żeby kazde z dzieci miało swoją do czytania.
Przyszło mi do głowy, że kiedyś w Peugeot 405 z przodu była taka lampka, która miała w sobie lampkę oświetleniową i lampkę do czytania i to ustrojstwo było montowane na zewnątrz, a nie wpuszczane w tapicerkę. Muszę podjechać gdzieś na szrot i zobaczyć.
Odnośnie kabli ... to czy to w słupkach czy w tyłu w podsufitce to bez różnicy ... kabel puszczę od lampki z przodu lub od tej z bagażnika - trzeba będzie zobaczyć gdzie jest prąd przy wyłączonej lampce ... najpierw trzeba dobrać lampkę, zasilanie to formalność.

KaS602 - 2008-10-24, 15:54

KONRAD napisał/a:
Odnośnie kabli ... to czy to w słupkach czy w tyłu w podsufitce to bez różnicy ... kabel puszczę od lampki z przodu lub od tej z bagażnika - trzeba będzie zobaczyć gdzie jest prąd przy wyłączonej lampce ... najpierw trzeba dobrać lampkę, zasilanie to formalność.

IMO kable lepiej podpiac przed lampka przednia.

Coraz bardziej mnie to denerwuje (brak oswietlenia z tylu), wiec cos na pewno wymysle...

KONRAD, gdybys robil cos konkretnego w tej kwestii - podziel sie pomyslami. Sluchanie innych nie zaszkodzi. :)

Konrad - 2008-10-24, 18:20

OK.
jackthenight - 2008-10-24, 20:45

KONRAD napisał/a:
laisar napisał/a:
Tak na oko to ma gdzieś ze 3-4 cm głębokości, ale najlepiej sobie wyjąć i obejrzeć - to naprawdę proste.

No tak, ale co nam da wyjęcie, jak trzeba by do tego rozmontować tył.
Nie ukrywam, że ja osobiście wolałbym założyć z tyłu dwie lampki, żeby kazde z dzieci miało swoją do czytania.
Przyszło mi do głowy, że kiedyś w Peugeot 405 z przodu była taka lampka, która miała w sobie lampkę oświetleniową i lampkę do czytania i to ustrojstwo było montowane na zewnątrz, a nie wpuszczane w tapicerkę. Muszę podjechać gdzieś na szrot i zobaczyć.
Odnośnie kabli ... to czy to w słupkach czy w tyłu w podsufitce to bez różnicy ... kabel puszczę od lampki z przodu lub od tej z bagażnika - trzeba będzie zobaczyć gdzie jest prąd przy wyłączonej lampce ... najpierw trzeba dobrać lampkę, zasilanie to formalność.


Przy takim kiepskim oświetleniu (nieważne co byście nie założyli) czytać ?
Szkoda wzroku dzieci.

Konrad - 2008-10-25, 22:54

jackthenight napisał/a:
Przy takim kiepskim oświetleniu (nieważne co byście nie założyli) czytać ?

Znaczy ... niekoniecznie czytać, ale niech tam sobie mogą poświecić na swoje zabawki itp a mnie te lampki mają nie przeszkadzać w jeździe. Nie jestem drażliwy, ale światło z lampki wewnątrz pojazdu wieczorem na ciemnej drodze mnie wkurza, a światło z lampek do czytania z założenia jest takie, że nie przeszkadza kierowcy. ;-)

laisar - 2008-12-04, 12:03

Przykład wykorzystania lampek z innej renówki: http://www.forum-auto.com...a/sujet1192.htm


pazorro - 2008-12-31, 18:10

KaS602 napisał/a:
KONRAD napisał/a:
Odnośnie kabli ... to czy to w słupkach czy w tyłu w podsufitce to bez różnicy ... kabel puszczę od lampki z przodu lub od tej z bagażnika - trzeba będzie zobaczyć gdzie jest prąd przy wyłączonej lampce ... najpierw trzeba dobrać lampkę, zasilanie to formalność.

IMO kable lepiej podpiac przed lampka przednia.

Coraz bardziej mnie to denerwuje (brak oswietlenia z tylu), wiec cos na pewno wymysle...

KONRAD, gdybys robil cos konkretnego w tej kwestii - podziel sie pomyslami. Sluchanie innych nie zaszkodzi. :)



ja zamontowałem dzisiaj w moim sedanie lampke co byla z przodu a na przod dalem od scenica z 2003 r taka z trzema zarowkami. zrobilem to przy okazji ocieplenia dachu. zdjecia wysle po stlwestrez;d moze nawet jutro jak znajde trzezwa chwile;p

pazorro - 2009-01-01, 13:51

oto foty.
kable ciagnalem od przedniej lampki. dziala bez zarzutow

PrzemekP - 2009-01-01, 21:23

super sprawa - profesjonalnie :-D
Mariusz - 2009-01-01, 21:27

Praktyczne i super wyglądające :-)
KaS602 - 2009-02-04, 15:15

Odswiezajac nieco temat...
Jak kiedys pomyslalem, tak teraz zrobilem..
Lampka zamocowana zaraz za przetloczeniem na srodku dachu, jednak by ja tam zamocowac trzeba sie troche pogimnastykowac, bo brakuje ~5mm miedzy podsufitka a dachem (troche zeszlifowalem lampke). Zasilanie pociagnalem od przedniej lampki, bo bylo najwygodniej. Do usztywnienia podsufitki wokol lampki wystarcza wstawione odpowiednio dociete kawalki styropianu.

Lampka od Megane II (pojedyncza) - 74 PLN.
3 przewody i tasma izolacyjna - 8,40 PLN
Kombinowanie jak przez drzwi wyjac podsufitke - priceless ;-)

Podsumowujac: warto bylo :)

PS. W najblizszym czasie dorzuce pare fotek.

Prawie zapomniałem. Wygląda to tak:

Ikarusiarz - 2010-02-01, 14:27

Niedawno urodziło mi się dzieciątko, które jak wiadomo będzie siedzieć z tyłu. Jak wiadomo, nawet w najbardziej wypasionych "rumunkach", nima oświetlenia tylnej kanapy. Troszkę pogłówkowałem i zakupiłem w Netto lampki diodowe 3 w opakowaniu. Cena 15 zł.



Lampki są samoprzylepne, ale ja nie cierpię ingerować w pojazdy. Ingerowaniem nazywam wiercenie, klejenie i inne takie tam.

Potrzebowałem kawałek plastiku. Najlepszy jaki znalazłem to opakowanie od DVD walające się po chałupie. Jakość plastiku taka jak w Dacii :mrgreen: :mrgreen:



Z kartki zrobiłem formę i wziąłem się do roboty.







Po wycięciu, "paneli" :-D przykleiłem spody lampek. A wypaliłem otwory na śruby i zaczepy.


Ikarusiarz - 2010-02-01, 14:36

Przepraszam za dwa posty, ale fotosik odmówił współpracy.

Oświetlenie jest konstrukcją bezinwazyjną. Nie chce mi się kłaść kabli, ani ciąć podsufitki. Dodałem jeszcze 2 zdjęcia gotowego produktu.

fanatyk - 2010-11-27, 00:23
Temat postu: Diody, oświetlenie wewnętrzne
Może komuś już wpadł do głowy pomysł montowania dodatkowego oświetlenia wewnętrznego. Poszperałem na Allegro i chodzi mi po głowie podświetlenie podłogi z przodu (+ ew. jakaś instalacja diodowa/neonowa do bagażnika).

Jeśli ktoś już ćwiczył temat i mógłby się podzielić wrażeniami to chętnie posłucham.

bebe - 2010-11-27, 00:48

Znajomy jakiś czas temu kupił Mazdę 3 z jakimś radosnym "pakietem świetlnym". :)

Wraz z lampką sufitową zapalają się dwie niebieskie diody, jedna pod kolumną kierownicy, druga gdzieś pod schowkiem u pasażera. Podłogę widać dzięki temu lepiej, ale szału nie ma, do tego dioda kierowcy umieszczona jest tak bez pomyślunku, że... oślepia pasażerów z tyłu. :) Generalnie - bajer fajny przez pierwsze 5 minut, poza tym co to za filozofia podpiąć dwie diody do lampki.

Znacznie fajniejszy bajer to świecące progi. :] Otóż w onej Maździe, po otwarciu drzwi, w metalowych nakładkach świeci się na niebiesko napis "Mazda". :) Wygląda to czadowo i tylko leciutko pachnie Wiejskim Tuningiem. :) Mocno się zastanawiałem, czy w ramach żartu scenicznego nie zrobić czegoś takiego w Dacii, póki co nie mam pomysłu na wykonanie metalowych progów. (Sam element świecący to zmatowiona płyta plexi podświetlona diodami.) Oczywiście wszystko w jedynie słusznym kolorze "aviation amber", bo niebieski jest dla mięczaków. :]

Beckie - 2010-11-27, 10:51

Cytat:

Może komuś już wpadł do głowy pomysł


http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1291

Szukaj...szukaj....

piotrres - 2010-11-27, 12:52

bebe napisał/a:
Oczywiście wszystko w jedynie słusznym kolorze "aviation amber", bo niebieski jest dla mięczaków. :]

W jedynie słusznym kolorze. :-) I jeszcze tapicerkę w tymże kolorku ;-)

deprezess - 2010-11-27, 20:40

A ja widziałem w rekalmie volkswagena podświetlenie podwozia po to by droga przy samochodzie (w nocy) była oświetlona. Może to działać na zasadzie podświtelenia lampy pod sufitem czyli od momentu otwarcia centralnego zamka. Tylko zastanawiam się jak to umieścić pod podwoziem i jakich lamp użyć? Może diody? Myślałem o czterech miejscach umieszczenia tych lamp: gdzieś pod progami między przednimi a tylnymi drzwiami by wszyscy wsiadając lub wysiadając widzieli podłoże. A także z tyłu przy bagażniku i z przodu pod zderzakiem aha z tym przodem to może udałoby się włączyć halogen tak jak to jest często w innych autach i jeszcze jedno może zamiast tych całych instalacji możnaby było włączyć kierunkowskazy, ale światłem ciągłym na dłuższy czas tylko jak to zrobić? Czekam na opinie może razem coś wymyślimy
maciek - 2010-11-27, 21:03



Coś takiego?

benny86 - 2010-11-27, 21:09

Jak dla mnie takie diody pod samochodem to kiepski pomysł, trochę tandetne. Co innego na dolnych partiach drzwi, zapalające się gdy otwieramy drzwi - oświetlają wtedy grunt pod nogami żeby np. nie wdepnąć w kałużę po ciemku...
eplus - 2010-11-27, 21:12

Halogenki w dolnej krawędzi drzwi, skierowane w dół. ;-)
bebe - 2010-11-27, 23:11

piotrres napisał/a:
bebe napisał/a:
Oczywiście wszystko w jedynie słusznym kolorze "aviation amber", bo niebieski jest dla mięczaków. :]

W jedynie słusznym kolorze. :-) I jeszcze tapicerkę w tymże kolorku ;-)

A jest jakaś "generalnie awiacyjna" ;) tapicerka? Bo jedyna maszyna GA, którą miałem okazję lecieć (a i to jako cargo ;), to była goła jak święty turecki C150 (SP-FMV) i w niej tapicerka w miejscach, gdzie w ogóle jeszcze była, miała kolor burdelowo-czerwony. :) Nie jestem gotów do takich poświęceń w samochodzie. :]

fanatyk - 2010-11-27, 23:45

maciek127 napisał/a:
Obrazek

Coś takiego?

Tak, ale myślałem, bardziej o oświetleniu inside ;)

mpoldek - 2010-12-08, 20:38

w zalaczniku jest pokazana listwa oswietlenia wewnetrznego dodatkowego przetestowane na moim starym samochodzie w daci takze planuje to zamontowac tylko troche zimno a nie mam garazu.
mpoldek - 2010-12-11, 17:27

tak to wyglada po zamontowaniu diod, niestety jeszcze nie w loganie zdjecia sa z mojego starego samochodu na tej samej zasadzie co te bede robil w daci
mpoldek - 2011-01-04, 20:00

oto zdjecia z mojego logana zamontowalem diody od strony pasazera i kierowcy
Nikita_Bennet - 2011-01-07, 11:25

a zasilanie gdzie wpiąłeś?
krakry1 - 2011-01-07, 16:06

No właśnie - skód prond mosz? :-)

Ale tak na poważnie pytam.

Ryszard - 2011-01-08, 00:21

Fajny bajer , ale czy aby to oświetlenie nie rozprasza za bardzo ? Pewnie żona by pooglądała czy ma czyste buty ;-)
KaS602 - 2011-01-08, 00:51

mpoldek, możesz podać więcej detali montażu? Odkąd zacząłem jeździć ciężarówką, coraz bardziej doskwiera mi brak "burdelówek" w osobówce...
bebe - 2011-01-08, 01:26

Ryszard napisał/a:
Fajny bajer , ale czy aby to oświetlenie nie rozprasza za bardzo ? Pewnie żona by pooglądała czy ma czyste buty ;-)

Żeby nie rozpraszało, należy podłączyć do zasilania lampki sufitowej, wtedy będzie się świeciło tylko chwilę, po czym tak tuningowo gasło. ;)

TD Pedro - 2011-01-08, 13:19

bebe napisał/a:
"Żeby nie rozpraszało, należy podłączyć do zasilania lampki sufitowej, wtedy będzie się świeciło tylko chwilę, po czym tak tuningowo gasło. ;)"

podejrzewam, że zamiarem jest podświetlanie stałe...

krakry1 - 2011-01-08, 14:14

bebe napisał/a:
Żeby nie rozpraszało, należy podłączyć do zasilania lampki sufitowej, wtedy będzie się świeciło tylko chwilę, po czym tak tuningowo gasło
O tym również myślałem - czy ktoś wie którędy idą przewody do lampki sufitowej (który słupek) - może jakieś zdjęcie? No i gdzie one się "zaczynają"?
laisar - 2011-01-08, 19:32

krakry1 napisał/a:
czy ktoś wie którędy idą przewody do lampki sufitowej

Wzdłuż szyby nad głową kierowcy, lewy słupek, do modułu zespolonego.

krakry1 - 2011-01-09, 10:49

Dzięki Laisar.
mpoldek - 2011-01-13, 10:52

zasilanie podpiolem z lampki sufitowej tej co zapala sie gdy drzwi sa otwarte kabel jest pociagniety w prawa strone(do pasazera) do slupka potem w doł i pod tapicerka az do kierowcy. swiatla zapalaja sie tylko i wylacznie wtedy gdy sa otwarte drzwi lub recznie zapalona lampka, postaram sie zrobic zdjecia jak to podpiołem i przesle
krakry1 - 2011-01-13, 13:48

Dzięki z góry za fotki - wykorzystam.
mpoldek - 2011-01-13, 21:53

jak obiecalem tak przesyłam na zdjeciu widac dwa kable nie lutowalem ich tylko sa zawiniete dookoła blaszki (nie chcialem ingerowac w same kable )
krakry1 - 2011-01-13, 21:59

Dzięki za foto Mpoldek. Też się szykuję na taką modyfikację.
bebe - 2011-01-13, 22:41

Zaraz, wychodziłoby, że kabel do oświetlenia "nóg" jest pociągnięty z lampki sufitowej? Trochę naokoło... Ja myślałem, żeby ukraść sterowanie oświetleniem z UCH. Rodzą się jednakowoż dwa pytania:
  1. gdzie siedzi elektronika odpowiedzialna za czas świecenia lampki sufitowej i jej łagodne przygasanie? W UCH czy w samej lampce?
  2. jeśli w UCH, to który pin odpowiada za czas świecenia/przygasanie? B40 we wtyczce zielonej? B5 albo B6 w białej?
Jeśli jest tak jak myślę (logika sterowania lampką w UCH), lżej, łatwiej i przyjemniej będzie ukraść sterowanie podświetleniem z UCH.

jackthenight - 2011-01-13, 22:57

bebe napisał/a:
# gdzie siedzi elektronika odpowiedzialna za czas świecenia lampki sufitowej i jej łagodne przygasanie? W UCH czy w samej lampce?


W UCH.

bebe napisał/a:
jeśli w UCH, to który pin odpowiada za czas świecenia/przygasanie?


Pin A2 w białej wtyczce w P1 - kolor kabla biały - czas świecenia odbywa się poprzez sterowanie masą

Podłączenie jakiś diodek powinno wyglądać tak :

Minus ośw. diodowego podłączamy do kabla białego pin A2 biała wtyczka w P1 w UCH.
Plus ośw. diodowego podłączamy do kabla czerwonego pin B5 wtyczka czarna w P1 w UCH

Ja jeszcze dodam, że czas po jakim gaśnie lampka po zamknięciu drzwi można dowolnie zmieniać przez program DDT2000 - ja np. z fabrycznego ustawienia 30s zmieniłem sobie na 7 sekund.

mekintosz - 2011-01-13, 23:39

TD Pedro napisał/a:
bebe napisał/a:
"Żeby nie rozpraszało, należy podłączyć do zasilania lampki sufitowej, wtedy będzie się świeciło tylko chwilę, po czym tak tuningowo gasło. ;)"

podejrzewam, że zamiarem jest podświetlanie stałe...


Jak na stałe ja bym dał coś czerwonego - jak w łodzi podwodnej w US Navy podczas alarmu ;-) .

TD Pedro - 2011-01-13, 23:57

mekintosz napisał/a:

Jak na stałe ja bym dał coś czerwonego - jak w łodzi podwodnej w US Navy podczas alarmu ;-) .


ale czerwony kolor wywołuje agresję, na pełnym morzu to można w dużym stopniu tolerować ale na naszych zatłoczonych i dziurawych drogach to zbyt duże ryzyko... :lol:

benny86 - 2011-01-14, 00:00

Taki sam lub podobny kolor ma oświetlenie w "centrum odnowy biologicznej" przy wylotówce z mojego miasta... Godzina odnawiania się 150zł tam kosztuje, więc na oświetlenie zarobią :mrgreen:
TD Pedro - 2011-01-14, 00:04

benny86 napisał/a:
Godzina odnawiania się 150zł tam kosztuje, więc na oświetlenie zarobią :mrgreen:


"odnowa" full service? :lol:

mpoldek - 2011-01-14, 08:53

ja brałem zasilanie z lampki sufitowej bo to najszybszy sposób wręcz banalny i nie musiałem się przejmować jakie piny i kolory do czego służą jeżeli chodzi o pociągniecie kabla to wkłada się go do podsufitki od strony szyby jedyny element który zdjąłem to słupek od strony pasażera i tez się okazało ze wystarczy włożyć kabel jak antenowy i spada wprost pod nogi :) Genialne
jackthenight - 2011-01-14, 10:08

mpoldek napisał/a:
ja brałem zasilanie z lampki sufitowej bo to najszybszy


Wcale nie najszybszy, zdecydowanie szybciej bym się dolutował do tych przewodów przy UCH tworząc pewne i stabilne połączenie bez przeciągania tych dwóch metrów kabla. Sposób który wybrałeś na skrętkę jest wręcz najgorszym sposobem podłączenia .
Takie podłączenia często lubią się mścić i można mieć wiele problemów z takimi skrętkami kabli - to właśnie przez takie podłączenia powstaje wiele problemów w aucie.
Już nie mówię o fachowcach co to np. inne urządzenia jak alarmy, inne centralki łączą na skrętkę - po prostu skręca mnie jak widzę taką amatorszczyznę.

Wychodzę z założenia oraz z racji swojego zawodu, że jeśli coś robić to należy robić to porządnie - gdyż wszelkie skrętki wcześniej czy później się mogą zemścić na właścicielu - nie mówiąc już o tym, że ta skrętka w lampce się poluzuje i te diodki będą ci migać, przerywać itd. Będziesz to poprawiał, dokręcał mocniej i tak w kółko macieju.
Po co podłączać się przy suficie jak można podłączyć się do kabli które znajdują się nad pedałami.

mpoldek napisał/a:
nie musiałem się przejmować jakie piny i kolory do czego służą

Z braku wiedzy wybrałeś właśnie taki sposób podłączenia a nie z racji przejmowania się, ale wcale on nie jest ani najlepszy, ani tym bardziej najszybszy.
Żaden serwis, czy zakład specjalizujący się w takich sprawach by tego tak nie podłączył.

mpoldek napisał/a:
wystarczy włożyć kabel jak antenowy i spada wprost pod nogi :)


Skoro spadł ci wprost na nogi, to znaczy że kabel od słubka przeprowadziłeś przy uszczelce drzwiowej.
A kabel antenowy przeprowadzony jest porządnie pomiędzy deską roździelczą a szybą.

mpoldek napisał/a:
Genialne


Ja nie spotkałem się jeszcze z genialnym połączeniem na skrętkę :)
Wyobraź sobie jakby tak całe twoje auto było połączone według ciebie genialnie na skrętkę - na pewno byś takim autem nigdzie nie zajechał, nawet byś nie ruszył a z racji ilości wykorzystanego kabla ważyło by kilka kilogramów więcej:)

mpoldek - 2011-01-14, 10:37

najlepiej krytykować a możne by tak najpierw pochwalić a potem powiedzieć swoja racje, kabel jest poprowadzony jest nie przy uszczelce tylko prawie pod szyba tak samo jak antenowy tylko ze z góry na dół jest bardzo proste miejsce gdzie widać prześwit, a jeżeli chodzi o kable to jak byś się przyglądał to są polutowane w taki sposób ze na pewno nigdzie nie pójdą, może i kolego masz racje ze lepiej było by podlutować się do UCH ale ja nie chciałem sie tam bawić zwłaszcza jak zauważyłeś nie mam na ten temat wiedzy, po za tym to nie jest pierwszy samochód zrobiony w ten sposób i nigdy nic się nie działo
48piotr - 2011-01-14, 12:21

A prowizorki są niezniszczalne :!: -do czasu :evil:
Pawlo - 2011-01-14, 18:07

Ale za to najdłużej wytrzymują......
Bo jak już jest i działa to po co przerabiać :-P

dragon - 2011-08-26, 09:29
Temat postu: Doświetlenie tylnej kanapy.
Doświetliłem tył Daćki, bo wkurzało mnie zapinanie dzieci w pasy po zmroku, no i potykały się na progu nieprzyzwyczajone do nowego auta.
Ktoś się już w coś takiego bawił?

akofreda - 2011-08-26, 09:34

Rozumiem, że już to wykonałeś. Może jakieś szczegóły, zdjęcia. Też jestem tym tematem zainteresowany.
Na szybko kupiłem lampki z 3 AAA za kilka złotych i wszystko byłoby pięknie tylko taśma dustronna sie odkleiła. :-/

dragon - 2011-08-26, 09:52

Kupiłem najprostrze diody z Auchana pojedyncze, ale kierowane (takie że niby do czytania). Kiedyś tam przykleję obrysówki, czy coś mocniejszego, ale też na diodzie (prądu nie zabiera). Na razie jest O.K. Światła dużo nie daje, ale do pasów i progów wystarcza. Poza tym często puszczam dzieciakom DVD w aucie i nie chciałem czegoś zbyt jasnego. To już jak kto woli. Podpiąłem się do lampki w bagażniku i rozciągnąłem kabelki (najcieńszy głośnikowy) pod plastikiem do obu słupków tylnich. Zaraz skoczę zdjęcie zrobić, ale wieczorem lepiej by wyszło. :-)
dragon - 2011-08-26, 10:38

Też mam taśmę dwustronną, ale odkąd nitrem przecieram delikatnie miejsce przed przyklejeniem, nic mi nie odpada.
Fotkę z nocy już po weekendzie. :-D

Riczi - 2011-08-26, 10:42

Coś w temacie
http://allegro.pl/show_item.php?item=1766914841

dragon - 2011-08-26, 11:32

Pewnie je zmienię, ale i tak nieżle świecą jak za 15zł :-D
mekintosz - 2011-08-26, 14:45

Nawet fajnie wyszlo. Czy one gasna same po jakims czasie czy pala sie non stop ?
dragon - 2011-08-26, 16:59

Sciemniają powolutku jak całe światło w wnętrzu, ale efekt niezamierzony. Tak ma tylna lampka.
Beckie - 2011-08-27, 00:44

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=19185#19185
tomaszgebala - 2011-08-27, 07:05
Temat postu: Re: Doświetlenie tylnej kanapy.
dragon napisał/a:

Ktoś się już w coś takiego bawił?


przed trzema laty ja u siebie dorobiłem "oryginalną" lampkę

oto L I N K do ówczesnej wiadomości. Są też fotki

Zdzicho - 2011-08-27, 21:56

Nawet ciekawe pomysły co i gdzie.

Czegoś takiego i mi brakuje bo faktycznie lekko przyciemnawo na tylnej kanapie.

tweeciak - 2011-09-23, 09:09
Temat postu: Montaż oświetlenia tylnej części kabiny - DUSTER
TUTAJ

3 czesciowy filmik

dragon - 2011-10-13, 09:58

GENIALNE W SWEJ PROSTOCIE!!! Kombinowałem kiedyś z oświetleniem tyłu w Dusterku. Kupiłem w Biedronce dwa komplety lampek led, żeby oświetlić moja kolekcję aut PRL-u i EUREKA!!
Komplet lampek z biedronki 10zł.
Cyjanopan 2,50zł.
Rzep (ten z chaczykami) 2,50zł.
PLUSY:
-wieszam w autku gdzie chcę
-dobrze świeci
-mam w każdej chwili przenośną latarkę!
-zostały jeszcze dwie na 5 led :)

48piotr - 2011-10-13, 13:31

Cytat:
Skąd: Kraków

Fakt oszczędne i pomysłowe. ;-)

Dar1962 - 2011-10-15, 07:59

fajny pomysł ;-)
Dusterjack - 2011-10-15, 09:40

Świetny pomysł, a jeśli można ją w każdej chwili odczepić to przyda się np oświetlić komorę silnika przy nalewaniu płynu do spryskiwaczy gdy jesteśmy nocą w trasie.
dragon - 2011-10-15, 20:27

W komorze nie ma do czego przyczepić.. ale w zęby się mieści ;-)


ACHA! Jak zaświecić tę lampkę to ta przednia wydaje się ciemna jak .....

Kabe - 2011-10-15, 20:40

XX
laisar - 2011-10-15, 20:54

A czy trzymają się na tyle mocno (albo chociaż są na tyle lekkie), żeby w czasie (tfu, tfu, puk, puk) ewentualnego wypadku nie zrobić jakiejś poważnej szkody pasażerom...?
Kabe - 2011-10-15, 21:43

XX
mekintosz - 2011-10-18, 00:13

Kabe - jakis link do tej cudownej lampeczki ?
tweeciak - 2011-10-18, 09:42

No to powiem Wam ze ja mialem 2 x Lampki 6diodowe okrągle. Na 3 baterie AA (paluszki)
Przyczepione do podsufitki markowa tasma dwustronna. Odpadly po 2 tygodniach.
Znalazlem inne rozwiazanie-ale biorac pod uwage ze auto jest w serwisie...jeszcze nie sprawdzilem czy da rade zamontowac:(

poinformuje

Tweeciak

Kabe - 2011-10-18, 11:13

XX
dragon - 2011-10-24, 06:05

Miałem taką lampkę jeszcze w poprzednim autku, jako dodatkową dla pasażera do czytania mapy. Nawet fajna, ale jedna dioda daje wąskie kierunkowe światełko. Po jakimś czasie zaczęła się sama pochylać na przegubie (pewnie od wstrząsów) a potem wypadła z tego przegubu. Woziłem ją długo w podłokietniku, póżniej w skrzynce narzędziowej i przydawała się do przyświecenia tu i tam, ale to nienajlepszy patent, chociaż o dziwo świeci długo. Może też wyrobiła się od zapalania po prostu, trzeba ją odchylić żeby wcisnąć z tyłu i odchylić żeby zgasić. Małe dzieci tego nie zrobią.
Biedronkową tylko nacisnę ze swojego miejsca i to bez akrobacji, dzieci też sobie radzą bez problemu. To nie jest reklama i nikogo nie namawiam, ale zostaję przy diodach z biedronki :)

Kabe - 2011-10-24, 08:53

XX
dragon - 2011-10-24, 16:03

O.K. Może miałem podróbkę jakąś...
Ale do złudzenia podobna była..

mpoldek - 2012-02-16, 13:14

ja w swoim loganie także zamontowałem tylnie oświetnienie bazowane na module led podlaczane do zasilania a konkretnie do małej lampki tej co włancza jedna żarówkę dla pasażera z przodu postaram sie takze o zdjecja.....



oczywiście jest to nie dokończona robota ponieważ muszę jeszcze dokupic maskownice na te światełka a doskonale sie do tego nadaje plastik od astryII z kombi

deprezess - 2012-02-27, 12:08

A ja zrobiłem sobie takie podświetlenie które również oświetla mi bagażnik.
Wpiąłem się do tylnej lampki. Włożyłem taśmę z diodami do węża ogrodowego. Dodatkowy przełącznik umieściłem z lewej strony (jak na zdjęciu). Dodatkowy plus który zauważyłem po zamontowaniu lampki to ze nie widać jej w lusterku wstecznym domniemam że podczas jazdy nie będzie jej światło mi przeszkadzać.

laisar - 2012-02-27, 12:43

Miss piękności to co prawda nie jest (; ale to nieważne - ogólnie bardzo zgrabnie! Gratuluję pomysłu [:
Dar1962 - 2012-02-27, 15:08

mogłeś zrobić 20-30 cm dłuższe - na całą szerokość podsufitki - dopiero byłby efekt świetlny :-P ale tak na serio pomysł fajny - ważne,że skuteczny
mpoldek - 2012-02-29, 09:32

hmmm poczułem sie nie dowartościowany :) czyli moj pomysł jest mniej udany na oświetlenie :D
monopios - 2012-02-29, 12:01

mpoldek napisał/a:
czyli moj pomysł jest mniej udany na oświetlenie

Moim zdaniem jest bardziej do poleceni, niż ten "wąż ogrodowy".
W ogóle, ten "wąż ogrodowy" kojarzy mi się z wiejskim tuningiem - bez urazy dla twórcy tego wieko pomnego dzieła. Choć niemożna powiedzieć, że źle spełnia zadanie założone, bo oświetla kanapę dobrym światłem ale ten wygląd... .

laisar - 2012-02-29, 13:23

monopios napisał/a:
ale ten wygląd...

"...to już kwestia gustu" - ja bym sobie nie założył, bo za bardzo przypomina jarzyniówkę, za którymi nie przepadam, ale jeśli spełnia swoje zadanie, to ważne jest tylko to, żeby właściciel mógł patrzył na swój wynalazek bez obrzydzenia (:

Dar1962 - 2012-02-29, 14:39

mpoldek napisał/a:
hmmm poczułem sie nie dowartościowany :) czyli moj pomysł jest mniej udany na oświetlenie :D

u ciebie dyskretnie i elegancko - jak w maybachu ;-)

monopios - 2012-02-29, 23:24

laisar napisał/a:
monopios napisał/a:
ale ten wygląd...

"...to już kwestia gustu"

Przecież jest napisane
monopios napisał/a:
Moim zdaniem

aksel - 2012-06-29, 21:30
Temat postu: [Duster]Oświetlenie tylnej kanapy
chodzi mi o oświetlenie tylnej kanapy, małe dziecko mam i czasem po ciemku ciężko zapiąć fotelik, po za tym mała też nie bardzo lubi siedzieć w ciemności
myślałem o dodaniu oryginalnej lampki z sandero na tył jednak w ASO nie chcą tego zrobić, w-g gościa w poodsufitce jest za ciasno aby poprowadzić wiązkę z lampki z przodu

myślałem o tym aby poprowadzić wiązkę z tylnej lampki a w tylnich słupkach wcisnąc lampki z jakiegoś innego modelu, gość tylko coś odburknął na odczepne że zrozumiałem tylko odmowę takiej pracy :)

ktoś coś robił takiego? jakieś doświadczenie, rady? nie stracę gwarancji jak sam coś pomodzę?

nie interesują mnie tymczasowe ledy na rzepy :)

wat - 2012-06-29, 22:18

kiedyś były takie fajne lampki na słupkach w dużym fiacie moze takie podejdą ;)
bebe - 2012-06-29, 23:32
Temat postu: Re: [Duster]Oświetlenie tylnej kanapy
aksel napisał/a:
ktoś coś robił takiego? jakieś doświadczenie, rady? nie stracę gwarancji jak sam coś pomodzę?

Stracisz, na element, który zmodyfikowałeś.

Sam bawiłem się w dodatkowe gniazda zasilające, i o ile w materii instalacji samych gniazd ASO nie zabłysło, o tyle świetnie sobie poradzili z przeciąganiem wiązek. Myślę, że niegłupim pomysłem jest zlecić ASO pociągnięcie wiązki tam, gdzie sobie życzysz (mają sprzęt i serwisówki do ściągania tapicerki, wiedzą, którędy idą oryginalne wiązki), a lampkę założyć samemu.

aksel - 2012-06-30, 09:53

wat napisał/a:
kiedyś były takie fajne lampki na słupkach w dużym fiacie moze takie podejdą ;)

hahaha :) może i podejdą ale nie wizualnie :)

chriskb - 2012-06-30, 12:24

A może takie rozwiązanie?

http://allegro.pl/lampa-l...2436192945.html
lub to
http://allegro.pl/lampa-l...2436193057.html

laisar - 2012-06-30, 14:14

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1291
Lajkonik - 2012-07-02, 12:26
Temat postu: Re: [Duster]Oświetlenie tylnej kanapy
aksel napisał/a:
chodzi mi o oświetlenie tylnej kanapy, małe dziecko mam i czasem po ciemku ciężko zapiąć fotelik, po za tym mała też nie bardzo lubi siedzieć w ciemności

Dokładnie ten sam problem miałem! Tymczasowym rozwiązaniem u mnie jest lampka diodowa na baterie, włączana po przez naciśnięcie jej. Przykleiłem na dwustronnej taśmie do plastikowego kołka w podsufitce, nad fotelikiem dziecka. Trzy diody w ciemne, zimowe dni oświetlały mi fotelik wystarczająco, aby zapiąć dzieciaka.
Propozycje umieszczone wyżej są interesujące i pewnie jakieś rozwiązanie na stałe zrobię też u siebie.
chriskb napisał/a:
A może takie rozwiązanie?

http://allegro.pl/lampa-l...2436192945.html
lub to
http://allegro.pl/lampa-l...2436193057.html

Rozumiem, że trzeba to podpiąć pod zasilanie lampki nad przednimi fotelami. Ale tamta lampka nie wyłącza się skokowo lecz ściemniając się. Sterowanie tego ściemniacza jest w lampie? Bo jeżeli nie, to jak będą reagować diody na takie "pływające" zasilanie?

aksel - 2012-07-02, 19:56
Temat postu: Re: [Duster]Oświetlenie tylnej kanapy
bebe napisał/a:
o tyle świetnie sobie poradzili z przeciąganiem wiązek. Myślę, że niegłupim pomysłem jest zlecić ASO pociągnięcie wiązki tam, gdzie sobie życzysz (mają sprzęt i serwisówki do ściągania tapicerki, wiedzą, którędy idą oryginalne wiązki), a lampkę założyć samemu.

ile skasowali za ciągnięcie kabla ? :)
dzisiaj oglądałem dokładnie autko plastiki itd i dosedłem do wniosku że za dużo elementów musiałbym ściągnąć i za duże ryzyko ułamania jakiegoś zaczepu

chriskb - 2012-07-02, 21:58

Lajkonik napisał/a:
Bo jeżeli nie, to jak będą reagować diody na takie "pływające" zasilanie?


Nic się nie stanie lampka będzie się ściemniać jak żarówka z przodu.

Drugim rozwiązaniem jest podpięcie lampki LED do wyłącznika, oświetlenia wewnętrznego w tylnych drzwiach. - (minus) lampki LED (prawdopodobnie kolor czarny) do brązowego kabla przy wyłączniku (można to zastosować z obu stron tzn. pasażera i kierowcy). + (plus) do bezpiecznika F28 (15A) w skrzynce bezpieczników w kabinie (z boku od strony kierowcy). Wtedy lampka będzie się zapalała tylko jak otworzy się tylne drzwi (bez czasowego ściemniania).

Jeżeli jest potrzeba zostawienia oświetlenia, nawet w czasie jazdy, warto zastosować lampkę, która posiada niezależny włącznik. Sposób podłączenia będzie wymagał zastosowania diody np 1N4001 i wyłącznika, który będzie załączał masę do przewodu - (minus) lampki LED. Dioda (+) połączona do przewodu (-) lampki LED, a (-) diody do brązowego wyłącznika tylnych drzwi.

bebe - 2012-07-02, 22:04
Temat postu: Re: [Duster]Oświetlenie tylnej kanapy
aksel napisał/a:
ile skasowali za ciągnięcie kabla ? :)

Nie wiem, bo robiłem to w ramach większej całości, w dodatku rozliczanej bezgotówkowo.

Dar1962 - 2012-07-03, 16:48

jakimś prowizorycznym ale całkowicie bezinwazyjnym i usuwalnym bez śladu rozwiązaniem może być coś takiego - w Lidlu po 22,99 są zestawy trzech lampek LED z obudowami w kolorze białym lub szaro-srebrnym z własnym zasilaniem bateryjnym (nie zaglądałem ale chyba AA - grubszy paluszek). Można je przykleić np na słupkach B lub C
chriskb - 2012-07-03, 17:26

Dar1962 napisał/a:
Można je przykleić np na słupkach B lub C


Szkoda zachodu, przetestowane. Ten sposób mocowania jest dobry dla mebli, ale mało odporny na wstrząsy i drgania w aucie.

eplus - 2012-07-03, 17:33

Do tworzywa można spróbować klejem montażowym Soudal Fix All podobnym do silikonu (w tubach, ale występuje też w tubkach jak pasta do zębów).
aksel - 2012-07-03, 19:20

eplus napisał/a:
Do tworzywa można spróbować klejem montażowym Soudal Fix All podobnym do silikonu (w tubach, ale występuje też w tubkach jak pasta do zębów).

a jak potem wymienić baterię ?:D

Dar1962 - 2012-07-03, 19:31

chriskb napisał/a:
Dar1962 napisał/a:
Można je przykleić np na słupkach B lub C


Szkoda zachodu, przetestowane. Ten sposób mocowania jest dobry dla mebli, ale mało odporny na wstrząsy i drgania w aucie.


należy wywalić te kółka samoprzylepne dołączone do kompletu i zastąpić je piankową, elastyczną taśmą dwustronnie klejącą porządnej firmy - np 3N. Ja za jej pomocą przykleiłem np do osłony przeciwsłonecznej nóż do cięcia pasów. Trzyma mimo wstrząsów

Dar1962 - 2012-07-03, 19:33

aksel napisał/a:

a jak potem wymienić baterię ?:D

podejrzewam,że przyklejone raz denko zostaje - inaczej szybko przestałoby się trzymać, pewnie do baterii da się dostać poprzez zdjęcie górnej części obudowy - tej z LED-ami. Trzeba po prostu przed kupnem przyjrzeć się bliżej tej "konstrukcji" :-P

eplus - 2012-07-03, 20:14

aksel napisał/a:

a jak potem wymienić baterię ?:D

Przeciąć klej żyletką.

akofreda - 2012-07-04, 06:12

Nic nie trzeba ciąć. Przekręca się pokrywkę z diodami i tyle. W niej są 3 paluszki AA.
Lajkonik - 2012-07-06, 13:45

Dar1962 napisał/a:
jakimś prowizorycznym ale całkowicie bezinwazyjnym i usuwalnym bez śladu rozwiązaniem może być coś takiego - w Lidlu po 22,99 są zestawy trzech lampek LED z obudowami w kolorze białym lub szaro-srebrnym z własnym zasilaniem bateryjnym (nie zaglądałem ale chyba AA - grubszy paluszek). Można je przykleić np na słupkach B lub C

Właśnie coś takiego mam u siebie. Na razie starcza, ale jak będzie czas ...

chriskb napisał/a:
Drugim rozwiązaniem jest podpięcie lampki LED do wyłącznika, oświetlenia wewnętrznego w tylnych drzwiach.

Bardzo podoba mi się takie rozwiązanie.

aksel - 2012-10-06, 11:47

ja kupiłem na allegro uniwersalną lampkę z mocowaniem na taśmie klejącej dwustronnej, prąd doprowadziłem z lampki bagażnika, kable pod półką i za słupkiem



lampke zakupiłem za całe 8 złociszy tutaj
http://allegro.pl/lampka-...2597384731.html

mi to zajęło ok godzinę bo męczące trochę jest przeciągnięcie kabli, metodą prób i błędów najlepiej wsadzać od dołu przez otwór lampki bagażnikowej ;)



http://www.fotosik.pl/pok...ab4c4d376b.html

marszelest - 2012-10-07, 15:14

fajny pomysł
można np wykorzystać lampki ze scenic 2 modus lub clio tylne i zamontować centralnie lub na bokach
jak było np w w meganie 1FL

chriskb - 2012-10-25, 17:59

W Biedronce pojawiły się lampki LED po niecałe 14 złociszów o różnych kształtach i ilości diod (od 3 do 5) z własnym włącznikiem pakowane po trzy sztuki. Można łatwo adoptować do doświetlenia tylnej kanapy w DD
piotrek400 - 2012-10-27, 20:39

polecam lampki z biedronki.
są trzy sztuki (dwie poszły do daciek) a jedna zawisła w łazience (córeczka zawsze prosiła o włączenie światła :) ) teraz luzik 8-)
za całe 13,99 zł, baterie są, montaż na rzepy zawarte w opakowaniu.

p.s. a ile to się naszukałem po aukcjach używek z meganek i loganów w cenie 30 zł plus wysyka jak za 10 kg paczkę... :evil:
bye bye handlarzykom

Piotrek721015 - 2012-10-28, 05:37

Ale ci kolego za oknem śnieg dosypał, to się nie dziwie, że oświetlenie dodatkowe pilnie potrzebne :mrgreen:
A jak trzymaniem lampki? Nie odpada podczas jazdy w skutek wibracji?

mekintosz - 2012-10-28, 22:12

Ta lapmeczka fajna, mozna zamocowac na przednim zaglowku lub tylnym srodkowym. Dedykowana do offroadu 4x4 ;-)

http://allegro.pl/lampka-...2727436864.html

http://www.fortec4x4.com/...-Map-Light.html

dragon - 2012-10-29, 08:58

piotrek400 napisał/a:
polecam lampki z biedronki.
są trzy sztuki (dwie poszły do daciek) a jedna zawisła w łazience (córeczka zawsze prosiła o włączenie światła :) ) teraz luzik 8-)
za całe 13,99 zł, baterie są, montaż na rzepy zawarte w opakowaniu.

p.s. a ile to się naszukałem po aukcjach używek z meganek i loganów w cenie 30 zł plus wysyka jak za 10 kg paczkę... :evil:
bye bye handlarzykom


No i mój pomysł nr dwa jest jak widać O.K.! Ale rzepów dokleiłem więcej. Po 1,5 roku, teraz już więcej trochę. Spadła lampka sama z siebie raz. A wszystko przez to, że odczepiałem i przyczepiałem, bo wygodnie mieć czasem lampkę pod ręką i dzieciaki też tak nauczyłem. ;-)

piotrek400 - 2012-10-29, 21:49

Piotrek721015 napisał/a:
A jak trzymaniem lampki?

jest ok. wiesz... każde włączenie to dociśnięcie lampki :mrgreen:
"organ używany nie zanika" :mrgreen:

kisu - 2012-11-04, 14:20

Ja na oświetlenie tylnej kanapy znalazłem inny prosty sposób - który pozwala na oświetlenie boku auta - koszt 14,99 PLN - ledy z biedronki - oprócz oświetlenia wnętrza pozwalają na oświetlenie przy pakowaniu gratów, przebieraniu, zmianie obuwia itp. nie niszą plastików (wkręty) trzymają się super na taśmie obustronnej (oryginalnej) - a ich likwidacja jest prosta i nie pozostawia śladów - umiejscowienie ledów na fotkach poniżej

ledy przyklejone są do blachy - która jest równa i gładka (są w tym miejscu tak od 2 m-cy i wsio trzyma i nie odpada)







Proszę o potwierdzenie że teraz są widoczne :?:

wat - 2012-11-04, 14:37

coś fotek nie widać :-(
Dar1962 - 2012-11-04, 18:28

z czystej ciekawości wyasygnowałem dziś w Biedronce kwotę 13,99 PLN, w zamian za co stałem się właścicielem urządzenia elektrycznego firmy Clarus (made in CRL) składającego się z zestawu trzech czterodiodowych lampek LED. Wybrałem w gustownym kolorze czarnym i nowoczesnym kształcie zaokrąglonego trójkąta :-P (wzorów było przynajmniej 5 a każdy kolejny bardziej awangardowy pod względem koloru i kształtu) . Po rozpakowaniu (z niemałym trudem - z pleksi opakowania można by spokojnie wyprodukować owiewkę aerodynamiczną w motorowerze komar) okazało się,że otwierają się poprzez przekręcenie a włączają i wyłączają poprzez naciśnięcie reflektorka, więc obyło się bez studiowania instrukcji użytkowania :-P .Każda z lampek zawierała komplet (3 szt) baterii paluszek AAA, więc po założeniu okazały się gotowe do użycia. Jako śmiały eksperymentator z duszą pomysłowego Dobromira za pomocą pianki samoprzylepnej (będącej na wyposażeniu denka lampki) zamocowałem jedną z nich na lewym słupku C mojej Diabelskiej Drakuli wychodząc z pesymistycznego założenia,że urządzenie kosztujące 4,66 PLN a/nie będzie działać w ogóle, b/ popsuje się w ciągu 30 s, c/w ciągu kolejnych 30 s odpadnie i szlag go trafi. Oj nie tak, panowie, nie tak! - jak śpiewał Shakin Dudi w swym przeboju o wdzięcznym i wiele mówiącym tytule "Au sza la la la" Sprzęt działa perfekcyjnie. Świeci mocnym lekko rozproszonym światłem, doskonale oświetlając rejon tylnej kanapy.Jest prosty w obsłudze i w konserwacji. Nie wiem jak z kosztami eksploatacji, ale to musi poczekać na rzetelną ocenę. Na poważnie zastanawiam się nad montażem bliźniaczego urządzenia (w końcu mam jeszcze dwa do zagospodarowania) na słupku C - tym razem prawym. Foto-relacja w najbliższej przyszłości :mrgreen:
Domel2250 - 2012-11-05, 11:34

Czekam na foty, sam myślę o czymś podobnym, tylko poki co byłem w trzech biedronkach w Wa-wie i te lampki to jakieś widmo-nie ma, nie było i nikt nic nie wie w sklepie.... :-(
Dar1962 - 2012-11-05, 15:19

tak wygląda ten skomplikowany sprzęt w warunkach laboratoryjnych (domowych) ;-) - foto z warunków bojowych przy najbliższej okazji :-P
kisu - 2012-11-05, 16:04

w tym miejscu na plastiku taśma potrzyma 2-3 dni - testowałem - teraz mam na drzwiach (tam jest blacha) i trzymają

P.S. mam nadzieję że już fotki w moim poście powyżej są widoczne ?

Farurej - 2012-11-05, 16:25

Widzę wszystkie foty OK, też myślę który wariant wybrać...
Dar1962 - 2012-11-05, 18:30

kisu napisał/a:
w tym miejscu na plastiku taśma potrzyma 2-3 dni

trzymała tak krótko dlatego, że pianka na tych lampkach jest wyjątkowo cienka i do tego marnej jakości. W każdym sklepie chemicznym, z farbami albo motoryzacyjnym można kupić dwustronnie klejącą piankę w rolkach (różnej szerokości i grubości) Kupiłem kiedyś produkt firmy 3N. Polecam, jest doskonały

tweeciak - 2012-11-05, 20:32

Najwiekszym problemem w tych lampkach (mialem..i wiem z doswiadczenia) jest...ciezar baterii. Kiepsko przy drganiach z wytrzymaloscia tasmy+ciezar.
TD Pedro - 2012-11-05, 20:40

Dar1962 napisał/a:
trzymała tak krótko dlatego, że pianka na tych lampkach jest wyjątkowo cienka i do tego marnej jakości

grubość taśmy chyba ma mniejsze znaczenie, bardziej jakość ale w tym przypadku moim zdaniem to bardziej sprawa rodzaju podłoża (tworzywa/plastiku) - na "gołej" blasze pewnie będzie trzymać mocno...

laisar - 2012-11-05, 20:46

tweeciak napisał/a:
ciezar baterii

Jeśli auto parkuje pod chmurką, to zima też nie jest zbyt łaskawa dla bateryjek...

Dlatego MSZ najlepszym kierunkiem jest rozwiązanie kol. deprezessa (taśma LED zasilana z instalacji elektrycznej) - to nie jest aż tak dużo pracy, wygląd można dopasować do własnego gustu, a efekty są ze wszech miar znacznie lepsze.

Dar1962 - 2012-11-05, 20:58

TD Pedro napisał/a:

grubość taśmy chyba ma mniejsze znaczenie

otóż ma :-P - grubsza pianka lepiej amortyzuje wstrząsy i izoluje od podłoża przenoszącego drgania pojazdu - ergo? lepiej się trzyma i trudniej odpada

TD Pedro - 2012-11-05, 21:58

moim zdaniem, w tym konkretnym przypadku: na równej, przyczepnej powierzchni dobra taśma przy tak niewielkich obciążeniach tj. masie lampki, stosunku powierzchni kontaktu do tejże masy i tego typu wstrząsach grubość taśmy ma niewielkie znaczenie...
dragon - 2012-11-06, 07:31

Minął rok, zima. I przypomniałem sobie o bateriach w lampkach z biedronki. O dziwo coś tam jeszcze świeciły. Teraz przed zimą zmieniłem baterie zapobiegawczo.
Dar1962 - 2012-11-06, 08:14

laisar napisał/a:
Jeśli auto parkuje pod chmurką, to zima też nie jest zbyt łaskawa dla bateryjek
- fakt, ale nie jest aż tak źle - te LEDy zużywają symboliczne ilości energii a używamy ich przecież sporadycznie. Sądzę,że nawet zimą komplet dobrych paluszków wytrzyma co najmniej kilka tygodni
aksel - 2012-11-07, 08:28

laisar napisał/a:
tweeciak napisał/a:
ciezar baterii

Jeśli auto parkuje pod chmurką, to zima też nie jest zbyt łaskawa dla bateryjek...

Dlatego MSZ najlepszym kierunkiem jest rozwiązanie kol. deprezessa (taśma LED zasilana z instalacji elektrycznej) - to nie jest aż tak dużo pracy, wygląd można dopasować do własnego gustu, a efekty są ze wszech miar znacznie lepsze.

np włącza się przy otwarciu drzwi co przy jednoczesnym otwieraniu jak i trzymaniu 10 kilowego szkraba jest bardzo pomocne

mekintosz - 2013-05-01, 06:55

Zainstalowałem dziś dodatkowa renowkowa lampke w sandero, w okolicach skosu podsufitki z tylu. Mam pytanie do loganowcow MCVkowych, ktorych samochody maja takowa lampke w standardzie. Ona sie zapala i gasnie tylko po otwarciu drzwi oraz przkreceniu kluczyka ( analogicznie jak lampka w bagazniku ), czy tez ma dodatkowy stały plus zasilajacy ja non stop niezaleznie, z opcja automatycznego wylaczania sie lub recznego ( tak jak przednia ? )
laisar - 2013-05-02, 21:50

mekintosz napisał/a:
tak jak przednia?

Oczywiście.

mekintosz - 2013-05-02, 22:09

Jeszcze przejde na ciepłe ledy we wszystkich lampkach.

http://allegro.pl/postojo...3213939263.html

janzet - 2013-05-03, 09:30

Witam

A wiecie jak świeca te z aukcji. Ja oglądałem wiele LEDów i do lampki sufitowej wsadziłem takie z 6 diod, białe i jasne. Te pojedyńcze LEDy sa słabe. a tych z "kwadracikami" nie próbowałem ale chyba tych "kwadracików" musi być więcej.

Hakama 4x4 - 2013-05-06, 07:16

A jakby tak założyć taką wypasioną lampkę, np. z volvo?
http://allegro.pl/lampka-...3175320920.html lub z jakiegoś luksusowego vana dedykowaną do tyłu? Nieraz mają jupiterki,lusterko, lampkę główną.
Tylko nie wiem jak z montażem? jaką dziurę trzeba zrobić w podsufitce i czy ten ciężar utrzyma w miejscu gdzie nie ma specjalnie wzmacniającej krawędzi na mocowanie lampki? Podłączenie to chyba wszystko to samo.
Co sądzicie?

janzet - 2013-05-06, 07:49

fajny żyrandol, na pewno z podłączeniem trzeba pokombinować i się odpowiedni wpiąć do lampki przedniej oraz zasilania (świecenie przy otwartych drzwiach itd). Dobrze by mieć z takiego żyrandola wychodząca wiązkę i przewód po przewodzie sprawdzać i podpinać do odpowiednich przewodów lampki przedniej. Sam o ty myślałem ale może znajdę żyrandol z lexusa albo maybacha.... A może w podsufitce nawiercić 100 otworów i wrzucić LEDy - typu gwiaździste niebo ? :-D Żarty żartami ale by się z tyłu coć przydało.
mekintosz - 2013-05-09, 22:00

janzet napisał/a:
Witam

A wiecie jak świeca te z aukcji. Ja oglądałem wiele LEDów i do lampki sufitowej wsadziłem takie z 6 diod, białe i jasne. Te pojedyńcze LEDy sa słabe. a tych z "kwadracikami" nie próbowałem ale chyba tych "kwadracików" musi być więcej.


Świeca tak samo jak zarowka 5W5, może ciut jaśniej. Przyjemnie ciepłe światełko. Zainstalowałem 4 szt ;-)

pluto - 2013-06-01, 06:58

Do podświetlenia tylnej kanapy wykorzystałem lampki wnętrza daszków od Passata B5
Szczegóły montażu
http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=120

Endymion - 2013-06-04, 05:27

http://www.daciaklub.pl/f...1611112#1611112
Pshemo napisał/a:
montaż dodatkowej lampki nad tylną kanapą, oraz montaż lampek w bokach drzwi świecących na grunt pod nogami.

Kolego Pshemo, montowałem u siebie (co prawda w Loganie MCV) oświetlenie w drzwiach, dodatkowe oświetlenie nad kanapa drugiego rzędu i jeszcze bagażnika. Jeśli wyrazisz taką potrzebę to mogę przekazać ci kilka swoich uwag.
http://www.daciaklub.pl/f...ghlight=#123182

krakry1 - 2013-08-22, 16:53

Mam pytanie do biegłych w instalacji elektrycznej naszych Daciek. Otóż zamierzam strzelić sobie lekki tunning (gwarancja się skończyła :mrgreen: ) - jak na foto poniżej. Chcę aby owe światełka pod nogami zapalały się i gasły tak jak lampka podsufitki (powoli się ściemniają, wyłączają jak klikam alarm itd. Zasilanie wezmę więc z zasilania podsufitki. I tu mam kilka pytań.
1. Po którym słupku w Sandero idą przewody zasilania do lampki podsufitki?
2. Czy podłączyć się można do przewodu "wcześniej" (np. na słupku), czy muszę się podłączyć bezpośrednio przy lampce? Chodzi o to, że nie wiem gdzie jest to ustrojstwo odpowiadające za stopniowe przygaszanie, włączanie i wyłączanie światła (pewnie jakiś automat, czy przekaźnik - czy w lampce, czy gdzieś wcześniej pod deską?)
3. Czy podłączenie do instalacji podsufitki 2 listew LED nie narazi jej na przeciążenie? Zamierzam zamontować to: http://allegro.pl/lepsze-...3461146347.html

Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedzi.

P.S.
Co prawda nie chodzi tu o doświetlenie tylnej kanapy, a doświetlenie wnętrza - ale myślę, że koledzy i admini się nie pogniewają. za zapytanie w tym temacie.

mekintosz - 2013-08-22, 19:53

Elektrykiem nie jestem, jednak z doświadczenia w doświetlaniu sandero podpowiadam:

ad. 1 Ida od strony kierowcy - foto poniżej ;-)

ad. 2 Można podłączać w okolicy słupka ale trzeba rozwinąć przewody z izolacji.

ad. 3 Nic się nie powinno stać, ja podpiąłem tylna lampkę podsufitki pod lampkę bagażnika. Wydaje się to łatwiejsze, są dwa przewody, łatwo dostępne. Potem można je puścić pod kanapą tylną i już dalej do diod przy podłodze.

Ściemnianie realizuje komputerek UCH pojazdu, wiec jeśli podepniesz jakiś odbiornik do lampki masz już "aktywna" te opcje ;-) Dla bezpieczeństwa wszystkie lampki ( oprócz schowka ) mam zaopatrzone w LED żarówki. Ledy się inaczej, szybciej się ściemniają.

krakry1 - 2013-08-22, 20:27

Wielkie dzięki kolego mekintosz. To teraz jeszcze jedno pytanko. Skoro wziąłeś "pród" z lampki bagażnika to kiedy się zapala i gaśnie Twoja nowa lampka tylna?

1. Zapala/gaśnie jak otwierasz/zamykasz drzwi.
2. Zapala/gaśnie jak otwierasz/zamykasz z pilota samochód.
3. Przygasza się po jakimś czasie.

mekintosz - 2013-08-22, 21:22

3 x TAK ;-) , jak przednia lampka nad lusterkiem ;-)

Oto jak to wyglada w realu ;-)


keikan - 2013-08-23, 06:21

mekintosz napisał/a:

wszystkie lampki ( oprócz schowka ) mam zaopatrzone w LED żarówki. Ledy się inaczej, szybciej się ściemniają.


A ja w schowku też mam LED i jest ok.
ps.
Wiem, że temat dotyczy doświetlenia kanapy, ale ja zrobiłem u siebie doświetlenie przestrzeni bagażnika. Użyłem lampy LED do jazdy dziennej (miały być zamontowane w innym aucie, ale nie wyszło, więc jedną doświetliłem bagażnik, a drugą wykorzystałem jako nocne oświetlenie akwarium :)

Jak już znajdę trochę czasu, to wrzucę fotę na mój profil. Ale teraz mam w bagażniku jasność :)
Podłączenie jest banalnie proste i nawet ja (który ma 2 lewe ręce) zrobiłem to sam w 10 minut.

Właśnie z bagażnika chcę zrobić wyjście na tylną kanapę. Tylko zacząłem odpinać podufitkę i bałem się, że ją połamię..Więc chyba dam do zrobienia komuś innemu :(

krakry1 - 2013-08-23, 14:14

Jeszcze raz wielkie dzięki kolego mekintosz - jesteś Wielki. Czad nakręciłeś nawet filmik.
mekintosz - 2013-08-23, 18:50

Drobiazg, jak moge i umiem to z przyjemnoscia pomoge ;-)
kali - 2013-10-30, 13:07

Dziś kolejne modyfikacje obejmujące oświetlenie przedniej części kabiny a w przygotowaniu tył. Części pokazałem na zdjęciu pierwszym. Na drugim widać gotowy zestaw sklejony klejem na gorąco, Ponieważ obudowa tego oświetlenia zrobiona z ceramiki. Na 3 zdjęciu widok o tyłu z polutowanymi kabelkami. Na czwartym widok oświetlenia z daleka. Na 5 wnętrze ze zwykłej lampki, a na 6 z tego, co zrobiłem. Ilość światła jest w tej chwili ogromna i taki był mój zamiar, bo czasami coś piszę i czytam w samochodzie i pod tym względem jest OK. Niestety w nocy wchodząc z ciemni do takiego pomieszczenia ma się wrażenie, że światło jest za jasne, więc prawdopodobnie wstawię tam jakiś regulator na LM 319, z potencjometrem. Lub po prostu wyłączę jedną lub dwie lampki i podłączę pod dodatkowy przełącznik.
Dominus - 2013-11-14, 19:52

Chciałbym zamontować lampkę nad tylną kanapą z innej Renault'ówki i chciałbym się dowiedzieć w sprawie pinów w oryginalnej lampce. W instrukcjach nawet z logana znalazłem tylko jak zdemontować lampkę ale pinów nie znalazłem.
Prosiłbym o informację w sprawie pinów i od czego są te kabelki (który to masa, sygnał z UCH (?), plus (?) ) oraz jakiego przekroju są te kabelki.
Dzięki

laisar - 2013-11-14, 20:21

Duster f1, przednia lampka sufitowa (element nr 213):

pin - przekrój - linia - opis
2 - 0,35 - 13A - sterowanie oświetlenia wnętrza > progu drzwi (UCH EH1-B40) - duster
albo
2 - 0,35 - 13E - sterowanie oświetlenia wnętrza > czasowe włączenie (UCH P1-A2) - ambiance/laureate i wszystkie wersje na nich oparte

3 - 0,5 - MAM - masa elektryczna lewej belki deski rozdzielczej

4 - 0,35 - BPT - plus akumulatora zabezpieczony wyłącznikiem czasowym (UCH P1-B5)

Dominus - 2013-11-14, 20:52

Podziękował bardzo koledze laisar, :-D
BoloSr - 2013-11-14, 20:53

Dominus napisał/a:
Chciałbym zamontować lampkę nad tylną kanapą z innej Renault'ówki i chciałbym się dowiedzieć w sprawie pinów w oryginalnej lampce. W instrukcjach nawet z logana znalazłem tylko jak zdemontować lampkę ale pinów nie znalazłem.
Prosiłbym o informację w sprawie pinów i od czego są te kabelki (który to masa, sygnał z UCH (?), plus (?) ) oraz jakiego przekroju są te kabelki.
Dzięki


Jaka lampka dokładnie ???

Dominus - 2013-11-14, 20:55

Jak opatentuje i wszystko będzie działać, podzielę się chętnie szczegółami
BoloSr - 2013-11-14, 21:03

A to przepraszam że pytam :(:(
Dominus - 2013-11-14, 21:04

Na chwilę obecną nie wiem czy lampka spasuje i czy w ogóle zmieści się w podsufitkę więc nie zapeszam. Spasuje lub nie spasuje dam znać.
Dominus - 2013-11-15, 10:42

Jednak moje samodzielne podłączanie nowej lampki nie poszło po myśli bo jest coś nie tak i uciekam się do Was z poradą.
A więc tak. Mam lampkę z Renault Laguna z trzema przyciskami (bez regulatora natężenia oświetlenia który jest widoczny jak na rysunku po lewej)



Podpiąłem:
PIN Instalacja DD <-> PIN Lampka Laguna
2 - 2
3 - 6
4 - 5

W ten sposób po otwieraniu, zamykaniu drzwi lampka nie reaguje, działają tylko przyciski do włączenia bocznych lampek, środkowy przycisk nie reaguje

Z schematu widzę że pod PIN 4 powinienem podłączyć coś tylko co?
Proszę o zweryfikowanie moich dokonań.

BoloSr - 2013-11-15, 11:57

Podasz wymiary gabarytowe tego oświetlenia ???
laisar - 2013-11-15, 13:21

Dominus napisał/a:
pod PIN 4 [dustera] powinienem podłączyć coś tylko co?

Pin 3 lampki laguny - dodatkowo, oprócz już podłączonego 5:

2 - 2
3 - 6
4 - 5+3

Dominus - 2013-11-15, 14:24

laisar napisał/a:
Dominus napisał/a:
pod PIN 4 [dustera] powinienem podłączyć coś tylko co?

Pin 3 lampki laguny - dodatkowo, oprócz już podłączonego 5:

2 - 2
3 - 6
4 - 5+3


Ta lamke podlaczalem na razie jako przednia. Druga pójdzie też taka do tylu więc podłączenie jak zaproponowałes to będzie na tył a przód ?

laisar - 2013-11-15, 14:44

Dominus napisał/a:
to będzie na tył a przód ?

Jeśli ma działać tak samo jak przednia to oczywiście też tak samo - i najlepiej ją podłączyć do przedniej, równolegle.

Dominus - 2013-11-15, 17:00

A więc sprawdziłem podłączenie wg kolegi laisar i tak:
Środkowa lampka prawie działa prawidłowo, czyli albo wyłączenie, albo stałe świecenie albo czasowe badź przy otwieraniu drzwi. Tylko przy włączeniu lampki na stałe tylko środkowa świeci a boczne nie ;/

chriskb - 2013-11-15, 17:11

Kol. Dominus, zmostkuj w lampie 3, 4 i 5 i podłącz do pinu 4 instalacji Dustera.
Dominus - 2013-11-15, 17:16

chriskb napisał/a:
Kol. Dominus, zmostkuj w lampie 3, 4 i 5 i podłącz do pinu 4 instalacji Dustera.


Po studiowaniu ścieżek w lampce tak też właśnie zrobie i zobaczę efekt

Dominus - 2013-11-15, 18:48

Pin 4 w lampce opisany jako "+oświetlenia" jest do podświetlania przycisków (taki bajer)
Nurtuje mnie jednak dlaczego przy włączeniu środkowego przycisku lub przy otwarciu drzwi tylko środkowa lampka świeci, a po przyglądaniu się 'ścieżek' w lampce wydaje mi się że powinny zapalać się wszystkie 3

laisar - 2013-11-15, 19:13

To może fotka? Wirtualnie ciężko coś wymyślić...
Dominus - 2013-11-15, 19:32

Fotka lampki




BoloSr napisał/a:
Podasz wymiary gabarytowe tego oświetlenia ???


Lampka wymiary zewnętrzne (wierzch) około 18,7cm x 7,1cm
Głębokość montażowa około 2,2cm

PS. Po przestudiowaniu lampki rozkminiłem inne połączenie, czy dobre nie wiem, okaże sie jutro jak podłącze. (plusy z minusami na odwrót bez pinu 4 )

chriskb - 2013-11-15, 21:48

Kol. Dominus, nie zmieniaj biegunowości. Boczne lampki zapalają się przez skrajne przełączniki. Jeżeli chcesz aby wszystkie się zapalały zmostkuj skrajne włączniki.
Dominus - 2013-11-15, 21:56

Sprawdzę jednak jak będzie działała taka zmiana.

chriskb napisał/a:
Boczne lampki zapalają się przez skrajne przełączniki.


Zgadza się, ale powinny też się zapalać po otwarciu drzwi bądź włączeniu środkowego przełącznika
Po kombinacjach z stykami przełączników w lampce doszedłem do wniosków z zmianami w plusie i minusie, jutro sprawdzę i się okaże co i jak

chriskb - 2013-11-15, 22:08

Ostrożnie z eksperymentem zmiany biegunowości bo możesz uszkodzic UCH. Problem leży w przełącznikach skrajnych lampek.
Dominus - 2013-11-15, 22:19

chriskb znalazłem na innym forum przy okazji zmiany żarówek z zwykłych na led itp że w skrajnych nie da się zastosować żarówki BA9S bo na jej trzonek jest doprowadzony PLUS, a wg obecnego podłączeniu pin 6 mam MASE i to właśnie ona "biegnie" na trzonki żarówek.
Więc może do końca nie jest dobre obecne podłączenie.

laisar - 2013-11-15, 22:24

@Dominus: Na tej fotce niestety mało widzę, ale na części schematów do laguny masa podłączona do pinu nr 1 - może to będzie dobry trop?
Dominus - 2013-11-15, 22:29

laisar napisał/a:
@Dominus: Na tej fotce niestety mało widzę, ale na części schematów do laguny masa podłączona do pinu nr 1 - może to będzie dobry trop?


Tylko że pinu 1 jako tako nie ma.
na zdjęciu jest 5 pinów. 2-6pin. Tak to widzę porównując z schematem który ja umieściłem stronę wcześniej gdzie na każdym jest 1-nieużywana
( Patrząc na zdjęcie lampki od tyłu od prawej 2 do lewej 6ty pin)

chriskb - 2013-11-15, 22:33

Ale przy żarówce z żarnikiem to nie ma znaczenia biegunowość. Przy żarówkach półprzewodnikowych BA9S biegun dodatni może być zarówno na trzonku jak i na środkowej stopce. Wszystko zależy od konstrukcji. W większości wypadków jest na stopce dla aut z ujemną masą.
laisar - 2013-11-15, 23:15

A czy poniższy schemat wewnętrzny lampki zgadza się z rzeczywistością?
Dominus - 2013-11-16, 06:54

laisar napisał/a:
A czy poniższy schemat wewnętrzny lampki zgadza się z rzeczywistością?


Tak schemat jest zgodny z lampka

Dominus - 2013-11-16, 22:01

Schemat jak i podłączenie które dzięki kolegom wykonałem jest poprawne. Znalazłem kilka filmików na yt i przy otwieraniu drzwi tylko środkowa lampka się świeci.
Szkoda że nie wszystkie na raz :-/

laisar - 2013-11-16, 23:54

Dominus napisał/a:
schemat jest zgodny z lampka

W takim razie poprawny opis pinów jest następujący:

2 - MASA środkowej żarówki;
3 - zasilanie plusem środkowej żarówki;
4 - zasilanie plusem podświetlenia przełączników;
5 - zasilanie plusem bocznych żarówek;
6 - masa bocznych żarówek i podświetlenia przełączników.


Cytat:
tylko środkowa lampka się świeci

Wydaje mi się, że po to, by świeciły także boczne, powinno się lampkę połączyć tak:

duster - laguna
2+4 - 5+3
3 - 6+2

Pin 4 można albo zmostkować razem z 5+3, albo podpiąć do reszty podświetlania przycisków, np na konsoli środkowej.

BoloSr - 2013-12-17, 19:34

Orientuje się ktoś ile kosztuje lampka na 3 przyciski z Renowek która pasuje do Daci ???
Dzisiaj doszły mi zamówione przez allegro "nowe" lampki i okazało sie ze nowe to jest opakowanie a reszta stara i byle jaka :( wiec trza kupić chyba nowe ale z ASO :(

Dominus - 2013-12-17, 19:47

Mapka? Nie rozumiem o co Ci chodzi?
Lampki stare pokiereszowane? A po ile je kupiłeś?

BoloSr - 2013-12-17, 20:03

Dominus napisał/a:
Mapka? Nie rozumiem o co Ci chodzi?
Lampki stare pokiereszowane? A po ile je kupiłeś?


sorrki już poprawiłem chodzi o Lampki :)
miały być nowe a są takie se :(
a czy to ważne po ile było napisane że nowe a te są takie ja ja bym nikomu nie sprzedał z dwóch może jedna da się zrobić tak jak trza ale nie o to chodziło :(

Dominus - 2013-12-17, 20:06

Spróbuje poszukać na nich numeru referencyjnego to Ci podam i koledzy sprawdzą cenę.
Może kupiłeś najtańsze jakie były i tu jest powód.
Ja zakupiłem 2 na allegro i są bardzo dobre i nie były jakieś mega drogie

BoloSr - 2013-12-17, 20:07

Dominus napisał/a:
Spróbuje poszukać na nich numeru referencyjnego to Ci podam i koledzy sprawdzą cenę.
Może kupiłeś najtańsze jakie były i tu jest powód.
Ja zakupiłem 2 na allegro i są bardzo dobre i nie były jakieś mega drogie


i tu się mylisz za dwie zapłaciłem jak już tak chcesz 60 zeta
a ceny zaczynaja sie od 10 za sztuke wiec wiesz jak to jest

Dominus - 2013-12-17, 20:17

:shock: no to mnie zszokowałeś jak za tyle kasy gość potrafił wysłać niby nowe a jednak w nijakim stanie
laisar - 2013-12-19, 00:18

BoloSr napisał/a:
ile kosztuje lampka na 3 przyciski z Renowek która pasuje do Daci ???

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=50552#50552
laisar napisał/a:
ref. 8200073234 - 87 zł brutto

BoloSr - 2013-12-19, 10:31

Podziekował :)
jas_pik - 2014-02-19, 17:32
Temat postu: DYI Dacia bursztynowe podświetlenie wnętrza
Jesli juz dokonałeś przeróbki lusterka na automagicznie ściemniające się tak jak w tym poście to możesz jeszcze bardziej ponieść użyteczność poprzez instalację dodatkowego oświetlenia w kolorze bursztynowym lub czerwonym ( nie przeszkadzającym w jeździe nocnej).
Wszystko widać na zdjęciach



Dominus - 2014-02-20, 20:29

Chciałbym zamontować w końcu :-> lampkę nad tylną kanapą ale nie chciałbym lutować kabli do lampki na stałe. Niestety wtyczki w niskiej cenie nie mogę znaleźć. Można dokupić jakieś konektory pasujące do lampki?
mekintosz - 2014-02-20, 22:03

Kup używaną lampke, dolutuj przewody, następnie podepnij je do lampki oświetlenia bagażnika. Można użyc takich zacisków do dopinania się w istniejące przewody. Ja tak zrobiłem u siebie w sandero.
Dominus - 2014-02-20, 22:05

mekintosz napisał/a:
Kup używaną lampke, dolutuj przewody, następnie podepnij je do lampki oświetlenia bagażnika. Można użyc takich zacisków do dopinania się w istniejące przewody. Ja tak zrobiłem u siebie w sandero.


mekintosz, lampkę mam i wiem co jak podpiąć. O co innego pytałem...

mekintosz - 2014-02-20, 22:17

Może źle odpisałem, faktycznie też myślałem, by zrobić to z wykorzystaniem wtyczki do lampki ale ciężko o nie w necie, stąd zalutowałem i już ;-) W samochodzie zrobiło się o wiele jaśniej, szczególnie pomocne przy wpinaniu dziecka w fotelik. Nawiasem mówiąc dobrze, ze w nowym dusterze już lampka tylna się pojawiła.
WooojaS - 2014-02-20, 23:49

Zapożyczone z Audi... ale tam:
Po 1. Są 2 Ledy
Po 2. tego nie pokazałeś, ale poinformuję resztę, iż Led NIE MOŻE wystawać z obudowy - mus być schowany w obudowie.

BoloSr - 2014-03-12, 13:45

Jak że niemieckiego nie znam zbyt dobrze może ktoś podpowie jak jest rozwiązane podłączenie tych lampek ???? Doświetlenie kanapy tylnej Duster.

świeci to tylko przy otwartych drzwiach ??? czy da rade włączyć przyciskiem w głównej lampce ???

mekintosz - 2014-03-13, 23:41

… nie wyświetla się link… trzeb sie rejestrować ;-(

może sam spróbuj translate.google.com ?

BoloSr - 2014-03-14, 07:26

mekintosz napisał/a:
… nie wyświetla się link… trzeb sie rejestrować ;-(

może sam spróbuj translate.google.com ?


proszę:

Hallo Gemeinde,
damit die Anleitung auch dort zu finden ist wo sie eigentlich hingehört, habe ich meine Beiträge aus dem Abschnitt "Interieur" hier zusammengefasst.

Animiert von gusti69 (Danke für die Idee) wurde seinerzeit der Komfort für die Fondpassagiere verbessert. Die vom "Scenic I" stammenden Lampen wurden jedoch hinter den "Angstgriffen" verbaut, um eine Blendwirkung beim Lesen zu vermeiden. An dieser Position befindet sich übrigends eine Sicke, so dass reichlich Platz vorhanden ist.

Mit diesen Lampen lassen sich drei Schaltvarianten realisieren, wie zum Beispiel "Dauer-Licht", "Dauer-Aus" sowie die gute alte "Dimmfunktion" für das Zu- und Aussteigen. Allerdings hat sich seit 1997 der Preis sowie die Teilenummer geändert. Und ja, sie enthält bei Lieferung neben einem Anschlußstecker mit Kabelenden auch ein Leuchtmittel...

Bezeichnung: Innenleuchte MU81
Teilenummer: 77 00 433 409
Stückpreis: Netto 15,80 EUR / Brutto 18,90 EUR

Angeklemmt wurde das Teil vom Elektriker meines Vertrauens via Lötverbinder 1:1 an der Verkabelung der serienmäßig vorhandenen vorderen Innenleuchte. Die Anschlussleitungen wurden links und rechts über den Türen bis zu den "Angstgriffen" geführt und entsprechend aufgelegt. Von Klemmverbindern ist dringend abzuraten, da sie meiner Erfahrung nach lediglich ein Provisorium darstellen und nicht für eine vernüftige betriebssichere Dauerlösung geeignet sind.

Ihr müsst lediglich die "Angstgriffe" demontieren und die Sicke suchen (ggf. den Türgummi entfernen und unter die Verkleidung gucken, ist einfacher). Danach den äußeren großen Klemmrahmen der Lampe mittig zwischen den Abdrücken der Griffe anhalten, mit einem weichen Bleistift das Innenteil dieses Rahmens auf dem Himmel anzeichnen und das erforderliche Loch z.B. mit einem Cutter in den Himmel schnitzen. Seid aber bitte vorsichtig, weil der Himmel Fasern von Glaswolle zwecks Stabilisierung enthält. Das Zeugs juckt und kratzt nicht nur recht unangenehm...

Danach wird der Klemmrahmen eingesetzt, die Kabel an der Lampe angeschlossen und selbige in diesen Rahmen gedrückt. Sollte die Lampe zu fest sitzen, kann man bei Bedarf das ausgeschnittene Loch schrittweise vergrößern. Aber Vorsicht, dass es nicht zu groß wird. Sonst kann der Klemmrahmen nicht richtig einrasten... Die schlimmste Folge wäre eine Neubeschaffung des Himmels.

Sitzt die Lampe etwas strammer, ist logischerweise auch der Schaltvorgang schwergängiger. Hier muss jeder für sich selbst entscheiden, wie er es gerne hätte.

Die 12V liegen auf Rot. Grau wird bei mir am anderen Ende zu Weiß. Der Tausch von Schwarz mit Weiß (Grau) hängt einfach von der seitenverkehrten Montage der Innenleuchten sowie ihrer daraus resultierenden Position zum Anschlußstecker ab.

Zum Schluss werden wieder die "Angstgriffe" montiert und ggf. der Türgummi befestigt. Fertig ist die Laube... Zwinkernd

Bastelzeit: ~90 Minuten


Traveler



a translator tego do końca nie ogarnia niestety :(

mekintosz - 2014-03-15, 00:10

Nie pomogę więcej niż google. Jednak z obrazkami może da sie coś dojść ;-)
WooojaS - 2014-04-10, 17:49
Temat postu: Nowa lampka wnętrza (Laguna II)
Witam.

Przeglądając alledrogo, rzuciła mi się w oczy taka lampka.... sprzedawca wysłał mi ją z kabelkiem więc podłączenie zeszło się tylko do odgadnięcia który przewód za co odpowiada.

Jeszcze sam nie skończyłem jej finalnie, ale pokazuje jak to wygląda.

1. Trzeba zrobić szablon na kartce, wg którego wycinamy podsufitkę pod większą lampkę:


2. Wycinamy...


3. Podłączenie elektryczne (na końcu napiszę co do czego):


4. Wkładamy i ew dopasowujemy niedoskonałości:


5. Koniec:


A teraz szczegóły:
Ja w swojej lampce wywaliłem małe czerwone 3mm ledy na większe 5mm pomarańczowe przezroczyste ledy. Dzięki temu teraz zdają egzamin i oświetlają wnętrze:



Ta lampka ma potencjometr jasności środkowego światła. Znajduje się on przy lewym led'zie (od strony kierowcy) dlatego on będzie domyślnie prosty by świecić jak teraz. Przy prawym led'zie natomiast jest więcej miejsca, więc on będzie oświetlał przednie uchwyty na napoje. Na led'y, po ich poprawnym ustawieniu koniecznie trzeba nałożyć rurkę termokurczliwą by były widoczne tylko przez te małe prostokątne otwory.



Podłączenie elektryczne.
Nasza lampka ma 3 przewody, natomiast z laguny ma ich 7.
WAŻNE:
Nasz czarny przewód łączymy do czarnego z laguny.
Nasz biały przewód łączymy do białego oraz brązowego (jeden pin w lagunie).
Nasz czerwony przewód łączymy do czerwone oraz obydwu niebieskich.




To tyle, pozdrawiam.

corrado - 2014-04-10, 18:05

Świetny opis! Gratulacje za pomysłowość.
Oby więcej takich opisów ! :-)

Karenzo - 2014-04-10, 18:41

Czy przy otwarciu drzwi palą się wszystkie 3 światła czy tylko 1 ?
Po co jest lampka "do czytania " od strony kierowcy ?

Dominus - 2014-04-10, 19:29

Przerabiałem temat z montażem tej lampki. Sam chciałem ją zastosować w przodzie oraz nad tylną kanapą.

Karenzo napisał/a:
Czy przy otwarciu drzwi palą się wszystkie 3 światła czy tylko 1 ?

Tylko środkowa zapala się przy otwarciu drzwi, niestety :(


WooojaS napisał/a:

A teraz szczegóły:
Ja w swojej lampce wywaliłem małe czerwone 3mm ledy na większe 5mm pomarańczowe przezroczyste ledy. Dzięki temu teraz zdają egzamin i oświetlają wnętrze:
Obrazek
Obrazek


Gdybyś mógł podać połączenie wg oznaczeń pinów było by miło ;-)
(nie każda lampa na allegro ma wtyczkę)

WooojaS - 2014-04-10, 23:05

Dzieki za miłe słowa.

Tak, zapala się tylko środkowa, ale ona jest bardzo mocna i wystarcza w zupełności.
Jutro dodam pinout lampki. Polecam kupować tylko z wtyczka.

Daster - 2014-04-29, 08:08

Zamierzam zmienić lampkę od strony kierowcy na wersję z Laguna 3 po drobnej przeróbce jej zaczepów. Otwór w tapicerce zrobiony pod lampę z Laguny 3 będzie pasował do wersji z Laguny 2 ale inne mają wtyczki oraz w wersji L3 zaczepy są do grubszej 2x podsufitki. Również chciałbym doświetlić tył. Mam obawy o wystarczający luz pomiędzy podsufitką a wygłuszeniem dachu.
Nie znalazłem tej informacji na forum więc zapytam.
Czy komuś udało się zainstalować oświetlanie tylnej kanapy w Dusterze ph1 w miejscu gdzie zainstalowana jest lampka w Dusterze ph2 ?

Dominus - 2014-04-29, 08:16

Niestety podsufitka w ph2 jest inaczej wyprofilowana niż w ph1, dzięki czemu mogli zmieścić lampkę w tyle taka jak jest w przodzie.
Ja mam w planie montaż w przodzie jak i tyle lampki takiej jak z Laguna II, tylko czekam na wtyczkę, podepnę tylko na "krótko" (bez cięcia) aby zobaczyć jak ona rozświetla wnętrze (ponieważ tylko środkowa żarówka zapala się, boczny tylko i wyłącznie przez przycisk)

BoloSr - 2014-04-29, 08:17

Dominus napisał/a:
Niestety podsufitka w ph2 jest inaczej wyprofilowana niż w ph1, dzięki czemu mogli zmieścić lampkę w tyle taka jak jest w przodzie.
Ja mam w planie montaż w przodzie jak i tyle lampki takiej jak z Laguna II, tylko czekam na wtyczkę, podepnę tylko na "krótko" (bez cięcia) aby zobaczyć jak ona rozświetla wnętrze (ponieważ tylko środkowa żarówka zapala się, boczny tylko i wyłącznie przez przycisk)


mierzyles ja jak wyglada na wysokosci w stosunku do tej naszej ???

Dominus - 2014-04-29, 08:19

Chodzi Ci o grubość chyba. Jest cieńsza o około 1cm (dokładnie o te wystające "gniazda żaróweczek" które są w oryginalnej lampce)
BoloSr - 2014-04-29, 08:21

Dominus napisał/a:
Chodzi Ci o grubość chyba. Jest cieńsza o około 1cm (dokładnie o te wystające "gniazda żaróweczek" które są w oryginalnej lampce)


no to sporo ale i tak dosc grube :(

Dominus - 2014-04-29, 08:23

Powinna się zmieścić tylko że chce sprawdzić przed rozbebeszeniem podsufitki jak rozświetla wnętrze
Dominus - 2014-05-04, 17:57

Dziś w wolnej chwili zamontowałem lampkę w podsufitce, w tyle w ph I :-D
Udało się, zmieściła się :lol: uff

Lampki z Laguna II, oczywiście zamontowałem takie same w przodzie i w tyle.
Lampka tylna zamontowana mniej więcej jak fabrycznie w ph II. Mniej więcej nad przyciskami opuszczania szyb. Jedynie tam jest miejsca na montaż takiej lampki. Nie ma szans aby zmieścić fabryczną lampkę.

I tak podczas montażu lampki z Laguna II musiałem między dach włożyć ten element podsufitki który wyciąłem aby wygospodarować trochę więcej miejsca aby obecna lampka nie dotykała dachu.






route2000 - 2014-05-06, 12:22

WooojaS napisał/a:
Dzieki za miłe słowa.

Tak, zapala się tylko środkowa, ale ona jest bardzo mocna i wystarcza w zupełności.
Jutro dodam pinout lampki. Polecam kupować tylko z wtyczka.


A czy środkowy LED jest z radiatorem i przystosowany pod CANBUS czy nie?
Czy regulacja potencjometrem daje dobre efekty z diodą LED?

A gdzie obiecany pinout lampki? :shock: Bo jest dużo lampek w sprzedaży na allegro raczej bez wtyczek choć znalazłem parę szt z wtyczkami.... :-P

WooojaS - 2014-05-06, 13:36

Led jest standardowy, bez canbusa bo nie mamy go w daciach... tzn ja nie mam.
Regulacja jest... ale autosciemnianie działa schodkowo. Mozliwe ze canbusowy działałby lepiej, ale nie mam czasu na sprawdzanie.

Pinout kabelka masz...

mekintosz - 2014-05-06, 18:41

Elagancko ;-) Ładniej niż oryginalne daciowo-cliowe starego typu.

PS> Postaraj się o wyświetlacz czujników w szarym kolorze ;-)

corrado - 2014-05-06, 19:05

No ładnie wyszło!
krakry1 - 2014-05-06, 19:30

No faktycznie ładniutkie.
Dominus - 2014-05-06, 20:15

:mrgreen:

mekintosz napisał/a:
PS> Postaraj się o wyświetlacz czujników w szarym kolorze ;-)


Mam inny plan :)
Ekran od czujników wyląduje przy słupku po lewej stronie, a w miejsce fabrycznego lusterka będzie zamontowane fotochromatyczne z Megane i wtedy już wszystko przy przedniej szyby będzie w jednej tonacji ;-)

Jak się jeszcze pobawię to podświetlanie przycisków zrobię na Bursztynowo, bo seryjnie są białe.
Taki wypas :->

Karenzo - 2014-05-14, 00:14

Jeżeli chce zrobić coś takiego jak Dominus to czy wystarczy podłączyć lampkę drugiego rzędu do zasilania z przodu według tego poradnika .
Tzn wpiąć obie lampki do tych samych kabli

Dominus - 2014-05-14, 05:47

Karenzo, TAK

Kod:

Lampka DUSTER
2 - 0,35 - 13A - sterowanie oświetlenia wnętrza > progu drzwi (UCH EH1-B40) - duster
albo
2 - 0,35 - 13E - sterowanie oświetlenia wnętrza > czasowe włączenie (UCH P1-A2) - ambiance/laureate i wszystkie wersje na nich oparte

3 - 0,5 - MAM - masa elektryczna lewej belki deski rozdzielczej

4 - 0,35 - BPT - plus akumulatora zabezpieczony wyłącznikiem czasowym (UCH P1-B5)


Kod:

Lampka LAGUNA

2 - sygnał modułu zespolonego w kabinie (otwieranie drzwi)

3 - połączenie przedniej lampki sufitowej

4 + oświetlenia

5 + prądu stałego

6 - masa


PODŁĄCZENIE:

DUSTER <-> LAGUNA

2 - 2
3 - 6
4 - 3+5

Pin 4 oświetlenie jest to zasilanie do przycisków które posiadają podświetlania
Więc albo nie podłączamy albo najlepsze zasilanie to plus po stacyjce bądź plus z jakiegoś przełącznika który podświetla się po włączeniu świateł

Daster - 2014-05-14, 09:44

Zainstalowałem wczoraj lampkę od Laguny III
Jako ciekawostkę podam, że zastosowałem kostkę z wiązką elektr od zasilania stacji dyskietek 3,5" (pasuje idealnie) odciętą z uszkodzonego zasilacza PC. Z drugiej strony wiązki przylutowałem wtyczkę ze szpilkami z tej właśnie stacji 3,5" które wtykam w fabryczną kostkę-gniazdko na końcu wiązki w podsufitce. Po otwarciu drzwi zapalają się wszystkie żaróweczki. Nie zdążyłem jeszcze podmienić je na LEDowe. Pin podświetlenia led klawiszy zmostkowałem z zasilaniem (+) lampki UCH. Czyli po zamknięciu drzwi gaśnie po 15min.
Opis styków.
Od strony lampki LIII PIN: 1,2 zasilanie + podświetlenie klawiszy, 3 masa, 4 czujnik otwarcia drzwi. Poniżej prezentacja.

route2000 - 2014-05-14, 10:06

Super wygląda. Ja też tak samo zmierzam się do przeróbki w Lodgy (już myślałem o lampkach od Laguny III) i oprócz wymiany dołożę jeszcze taką samą lampkę w drugim rzędzie nad siedzeniami.
Dominus - 2014-05-14, 10:48

Świetnie wyszło. Teraz tylko jeszcze montaż w tyle jak u Mnie i będzie wnętrze rozswietlone
corrado - 2014-05-14, 11:37

Lampka "na bogato z chromami " :mrgreen:

route2000 - 2014-05-14, 11:42

Ooo!! Jeszcze będzie ładniej w środku, bo już mam chromowane obwódki nawiewu i chromowane wewnętrzne klamki drzwi.. :-D
route2000 - 2014-05-14, 11:56

daster, Dominus,
Czy wymiary tych lamp od laguny III są większe/mniejsze od laguny II czy są takie same?
Wiem, że trzeba przerobić podsufitkę z oryginalnej lampy na odpowiednio dopasowaną od laguny II/III. :-)

A może podacie wymiary tych lamp (II/III) dla porównania? Chciałbym zrobić dla swojej Lodzi.

Karenzo - 2014-05-14, 12:00

taka lampa to jest lampka 2 rzędu ?
http://allegro.pl/renault...4226388478.html

zastanawiam się czy takiej nie dać z przodu +
tej z bocznym oświetleniem na tył .
U mnie tylko z tyłu czasem ktoś by to włączał a tak z przodu nigdy tego nie używa

route2000 - 2014-05-14, 12:12

Karenzo napisał/a:
taka lampa to jest lampka 2 rzędu ?
http://allegro.pl/renault...4226388478.html


Tak, to jest lampka drugiego rzędu.

Cytat:
zastanawiam się czy takiej nie dać z przodu +
tej z bocznym oświetleniem na tył .
U mnie tylko z tyłu czasem ktoś by to włączał a tak z przodu nigdy tego nie używa


To zależy dla kogo.... Jedni tak wolą, drudzy inaczej wolą..... to zależy od gustu :-D

Daster - 2014-05-14, 12:32

Cena za lamke od LIII na przod jest ok 10-20zl wyzsza niz na tyl wiec moze lepiej wstawic dwie przednie aby kazdy z pasazerow mial tyle swiatla ile bedzie w danej chwili potrzebowac
route2000 - 2014-05-14, 12:39

Tak mam zamiar zrobić, co pisał post wyżej Daster.... i każdy będzie miał swoją lampkę. :-D
Daster - 2014-05-14, 12:41

route2000 napisał/a:
daster, Dominus,
Czy wymiary tych lamp od laguny III są większe/mniejsze od laguny II czy są takie same?
Wiem, że trzeba przerobić podsufitkę z oryginalnej lampy na odpowiednio dopasowaną od laguny II/III. :-)

A może podacie wymiary tych lamp (II/III) dla porównania? Chciałbym zrobić dla swojej Lodzi.


Lampka od LIII jest troszke mniejsza o 3mm z kazdej strony po obwodzie od LII.
LIII wchodzi idealnie jesli wytniesz podsufitke po krawedzi przetloczenia sprasowanej czesci
tj ok 5mm od krawedzi pkerwotnego otworu. Do LII trzeba otwor jeszcze troszke dociac na rogach i z bokow.

route2000 - 2014-05-14, 12:48

Daster, super i dzięki za szczegół. :-D
Dominus - 2014-05-14, 13:04

Lampka na jeden przycisk jest chyba bardziej dedykowana nad bagażnikiem.
W lagunie II dach opada do bagażnika prawie w linii prostej ( nie jak w Dusterze) i lampka jednym przyciskiem montowana jest na końcu.
A dla pasażerów w tyle są inne mniejsze lampki, montowane mniej więcej trochę za nad zaglowkami przednich foteli.

Karenzo - 2014-05-14, 14:09

Ja kupiłem takie światełka od NISSAN PRIMERA P12
15 zł za sztuke , ile metrów kabla kupić ?

Dominus - 2014-05-14, 14:36

Między przednią a tylną lampką jest około 80cm.
Ja kupiłem 1m zarobiłem na nowo wtyczkę z nowymi konektorami SICMA F280 oraz F150, zamontowałem lampkę i dopiero zabrałem się za podłączanie w przodzie i odciąłem nadmiar kabla

Dominus - 2014-05-14, 16:06

Daster napisał/a:
Pin podświetlenia led klawiszy zmostkowałem z zasilaniem (+) lampki UCH. Czyli po zamknięciu drzwi gaśnie po 15min.
Opis styków.
Od strony lampki LIII PIN: 1,2 zasilanie + podświetlenie klawiszy, 3 masa, 4 czujnik otwarcia drzwi. Poniżej prezentacja.


Co do zasilania podświetlania przycisków można i tak, lecz po 15 minutach trochę traci to sens. Podświetlanie mamy aby w każdym momencie trafić w przycisk a nie macać pół dachu ;-)

Potrzebne jest zasilania z np. przycisku podświetlania z konsoli środkowej lub zasilania po stacyjce.
Ja już miałem przy lampce podciągnięte takie zasilania więc u Mnie przy przekręceniu kluczyka mam podświetlana przyciski (tak jak i mój zegar/termometr VW New Beetle)

Przyciski podświetlają się na biało. Ja już to zmodyfikowałem ;-)
Podświetlają się na pomarańczowo.
Diody można wymienić gdyś są wciskane i przytrzymane są przez blaszki, ale tu pojawia się problem gdyż te blaszki są już pozalewane miejscowo jakimś klejem i po demontażu blaszki trzeba czymś poprzyklejać.
Ja jednak nie podjąłem zmiany diód lecz przyciski od wewnętrznej strony przemalowałem pomarańczowym lakierem do paznokci. :mrgreen:

Przytoczą dla potomnych w tym temacie oznaczenia pinów oraz sposób połączenia lampki z Laguna II

Kod:

Lampka DUSTER
2 - 0,35 - 13A - sterowanie oświetlenia wnętrza > progu drzwi (UCH EH1-B40) - duster
albo
2 - 0,35 - 13E - sterowanie oświetlenia wnętrza > czasowe włączenie (UCH P1-A2) - ambiance/laureate i wszystkie wersje na nich oparte

3 - 0,5 - MAM - masa elektryczna lewej belki deski rozdzielczej

4 - 0,35 - BPT - plus akumulatora zabezpieczony wyłącznikiem czasowym (UCH P1-B5)


Kod:

Lampka LAGUNA II

2 - sygnał modułu zespolonego w kabinie (otwieranie drzwi)

3 - połączenie przedniej lampki sufitowej

4 + oświetlenia

5 + prądu stałego

6 - masa


PODŁĄCZENIE:

DUSTER <-> LAGUNA II

2 - 2
3 - 6
4 - 3+5

Daster - 2014-05-14, 19:07

Dominus napisał/a:
Co do zasilania podświetlania przycisków można i tak, lecz po 15 minutach trochę traci to sens. Podświetlanie mamy aby w każdym momencie trafić w przycisk a nie macać pół dachu

Właśnie problem nie leży w tym, że nie trafisz po ciemku w klawisze, ponieważ każde otwarcie drzwi nawet z pilota lub przekręcenie kluczyka podaje zasilanie z UCH i ponowne włączenie podświetlenia. Zamknięcie centralnego pilotem powoduje natychmiastowe zgaszenie światła, natomiast podświetlenie zgaśnie dopiero po 15min. I to jest tylko ten problem, że nie jesteśmy w stanie kontrolować tego faktu i musimy oddalić się od samochodu ze świadomością, że jeszcze coś tam świeci zanim z czasem zapomnimy o tym ficzerze.

Dominus - 2014-05-14, 19:10

Tylko że w trakcie dłuższej jazdy (więcej niż 15min) ktoś na tylnej kanapie chyba nie będzie uchylał drzwi aby przyciski się podświetliły aby wiedział gdzie włączyć lampkę :->
A przy moim rozwiązaniu podświetlanie będzie aktywne albo przy włączonych światłach (oświetlenie deski) lub po zapłonie i brak problemów

Daster - 2014-05-14, 21:41

A nie jest tak, że gdy zapłon jest załączony to zasilanie lampki nie zanika a tylko na pinie od czujnika drzwi brak jest zasilania przez co gaśnie oświetlenie wnętrza. Łatwo się o tym przekonasz, gdy w trakcie jazdy zechcesz włączyć lampkę na stałe. Według Ciebie nie powinna się zapalić (co zasugerowałeś post wyżej pisząc o braku podświetlenia po 15 min z mojego podłączenia), a jednak dziala. Tam cały czas jest napięcie gdy zapłon jest włączony i działa silnik.
Dominus - 2014-05-15, 04:56

Aha. Jeżeli prZy zalaczonym silniku napięcie nie zanika na tym pinie po 15 minutach to ok.
Karenzo - 2014-05-16, 15:27

Kupiłem te lampki i nie mam żadnych kabli . U mnie wygląda to tak . Można kupić jakąś końcówkę taką ?
czy trzeba wsuwkami cudować ?

jas_pik - 2014-05-16, 15:41

Podejrzewam że uda się ze starym wtykiem zasilania płyt głównych PC - od strony zasilacza.
To jest powód że jeszcze nie trafiłem na lampę w dobrej cenie z okablowaniem :oops:

Karenzo - 2014-05-16, 18:30

Nie masz szans , akurat takie rzeczy dość dobrze znam .
W takiej wtyczce mamy okrągłe otwory a tutaj płaskie .
Da rade zrobić podłączenie wsuwkami ale musiał bym wiedzieć jak podłączyć

Dominus - 2014-05-16, 18:46

Karenzo napisał/a:
Nie masz szans , akurat takie rzeczy dość dobrze znam .
W takiej wtyczce mamy okrągłe otwory a tutaj płaskie .
Da rade zrobić podłączenie wsuwkami ale musiał bym wiedzieć jak podłączyć


Stronę wcześniej wypisałem Ci dokładne oznaczenia pinów oraz sposób połączenia.
Konektory to SICMA F150 i F280

miguel - 2014-05-16, 22:46

Karenzo wydaje mi sie że jest to taka sama wtyczka jak przy tylniej lampie, na oko pasuje kształt, sprawdź (oczywiśnie przy wyłączonym samochodzie - lampach) czy wtyczka od tylniej lamy pasuje. Sam jestem zwolennikiem robienia "adapterów" z wtykiem męskim i żeńskim zamiast "wcinać" się w przewody instalacji.
Karenzo - 2014-05-17, 01:29

No więc jestem po montażu , zrobiłem wejście wsuwkami które zabezpieczyłem rurkami termokurczliwymi .
Najtrudniej było przewlec kabel po dachu ale jakoś dałem sobie rade .

Co do numeracji pinów to wygląda to dokładnie tak .
nr 3 , 5 to stały plus
nr 6 stała masa
nr 2 sterowanie oświetlenia wnętrza


Dodatkowo od tyłu przylepiłem wzmacnianą taśmę aby nie było przebić prądu na dach .
Efektami na razie nie mogę się pochwalić bo okazało się że jedną lampkę dostałem bez żarówek mimo to sprawdzałem i wszystko działa jak należy

Z ciekawostek mogę dodać że w mojej wersji na oryginalnej lampce były dodatkowe 3 przewody z wtyczką gotowe na tylną lampkę , nie było w nich napięcia .

Karenzo - 2014-05-17, 22:01

Wedle pytań na pw udostępniam pomiary
piku - 2014-05-19, 20:32

Karenzo napisał/a:
Wedle pytań na pw udostępniam pomiary


Dziękuję. To mnie upewnia, że oryginały nie wejdą z tyłu bez problemu.

Marmach - 2014-06-01, 23:07

Właśnie zakończyłem dwudniowe prace związane z izolowaniem dachu, montowaniem dodatkowego gniazda zapalniczki i... montowania oświetlenia dodatkowego w bagażniku i nad tylną kanapą. I śmiem twierdzić, że to ostatnie jest rozwiązaniem ostatecznym :-D

Oto zajawka, szczegóły później:
https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

;-)

corrado - 2014-06-02, 07:53

ale ładnie gwiżdze :mrgreen:
Marmach - 2014-06-02, 22:56

Założyłem dwie taśmy led (po 0,5 metra) z diodami 5730 (albo 5630, sam sprzedawca chyba nie wie ;P) w profilach aluminiowych. Prąd poprowadzony został bezpośrednio z akumulatora (przez przegrodę obok grubej wiązki kabli) i w ten sposób zasiliło się także dodatkowe gniazdo zapalniczki, więc koniec wbijania krokodylków pod maskę, żeby żarówkę na kempingu rozświetlić.

Przegroda jest po tym zabiegu do drobnego uszczelnienia, bo uzyskana dziura na przewody chyba zaczęła przepuszczać trochę hałasu silnika ;)

Wszystkie przewody poszły pod tapicerką, pod plastikiem środkowego słupka i pod podsufitką. Przy okazji pociągnąłem sobie pod lusterko wsteczne kabel usb, żeby zasilać nim kamerkę umieszczoną w tych okolicach :)

Jak świecą listwy - widać na wspomnianym wcześniej filmiku oraz na - brzydkich, ale wyraźnych -zdjęciach poniżej:








waldi1805 - 2014-06-25, 21:41

Witam podłączam się do tematu miałem zamontować u siebie lampki z Laguny 3 i nawet takowe zakupiłem ale raczej zrezygnuje jak by ktoś był zainteresowany mogę odstąpić kpl po senie zakupu. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany proszę pisać na PW.
route2000 - 2014-06-25, 21:51

A co? Nie pasuje do wnętrza rozmiarem czy wyglądem?
waldi1805 - 2014-06-25, 21:54

Wygląd jest nawet lepszy niż na zdjęciach wielkością też powinny pasować nawet kostki pasują trzeba tylko kable miejscami pozamieniać. Ja nie będę montował bo szkoda mi jednak borować dziur w nowym aucie a i chyba ochota do takich różnych modyfikacji już nie ta :cry:
Daster - 2014-06-25, 22:26

Uważam że robisz błąd rezygnując z montażu tego oświetlenia. To nie utrata dziewictwa, chociaż może częściowo ma coś z tym wspólnego :-D
waldi1805 - 2014-06-25, 22:29

Nie ukrywam że napaliłem się na tę akcję ,ale jakoś tak brakło konsekwencji w działaniu :oops:
waldi1805 - 2014-07-03, 20:46

waldi1805 napisał/a:
Witam podłączam się do tematu miałem zamontować u siebie lampki z Laguny 3 i nawet takowe zakupiłem ale raczej zrezygnuje jak by ktoś był zainteresowany mogę odstąpić kpl po senie zakupu. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany proszę pisać na PW.

Rozmiar lampki jest około 5 mm większy po obwodzie natomiast głębokość jest mniejsza. Do lampek są kostki. Chętnie wymienię się na lampki daciowe tylko że potrójne. Acha i przednia lampka przy otwarciu drzwi zapala wszystkie trzy światełka.

Hakama 4x4 - 2014-07-20, 11:06

Ja też w końcu wziąłem się za doświetlenie Dusterka. Wczoraj miałem 2 godzinki czasu więc zrobiłem. Nie trzeba się bać cięcia podsufitki, choć przyznam, że stres jest przed pierwszym cięciem, żeby nie spie.... podsufitki :oops: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Oto zdjęcia :mrgreen: ( w kolejności odwrotnej ale wybaczcie.)

Lajkonik - 2014-07-21, 12:36

Ale to jest doświetlenie kanapy, czy bagażnika? Bo jakoś tak BARDZO z tyłu wyszła ta lampa. Ewidentnie za linią oparcia kanapy.
Hakama 4x4 - 2014-07-21, 12:52

Tak, w bagażniku też jest ciemno bo lampka bagażnika jest tak nisko, że jak położyć bagaże to jest zasłonięta. Dlatego też potrzebowałem doświetlić i kanapę i bagażnik.
Bagażnik dla bagaży a kanapę dla przekładania fotelika - co dotychczas robiłem po omacku. Masz rację , że dla doświetlenia samej kanapy optymalne było by założenie lampy na środku ale mnie zależało także na bagażniku. Poza tym obawiałem się o miejsce na środku dla standardowej lampki.
Także reasumując jestem zadowolony z tego rozwiązania bo jest dla mnie kompromisowe. Rozważałem oczywiście małe lampki obok uchwytów pod dachem - ale tam jest strasznie płytko. Myślałem też o lampkach czarnych z Xary w osłonach słupków za tylnymi drzwiami ale tam też jest dosyć płytko a poza tym głowa osoby siedzącej z tyłu zasłania światło z tego miejsca. Myślałem też o doświetleniu bagażnika na tylnych słupkach lampkami z xary - nawet fajnie to wyglądało ale za dużo tych lampek a ta moja mi została po wymianie przedniej na 3- żarówkową.
I tak stanęło na widocznym na zdjęciach rozwiązaniu.

W przyszlości planuję jeszcze zamontowanie dodatkowej lampki z alfy 147 (prostokątna, czarna, załączana) w uchwycie wewnątrz tylnej klapy - tak aby oświetlać teren za samochodem na czas załadowywania bagażnika w ciemności.
Co do oświetlenia wnętrza to to co mam mi już wystarczy. Jedyny minus jest taki, że patrząc w lusterko przy otwartych drzwiach w nocy wypadałoby wyłączać tylną lampkę bo widać lampkę a nie to co ciemne za samochodem - ale to sytuacja ekstremalna i na 99% w praktyce nie będzie mi to przeszkadzać.

Karenzo - 2014-07-21, 13:02

Hakama 4x4 napisał/a:
Jedyny minus jest taki, że patrząc w lusterko przy otwartych drzwiach w nocy wypadałoby wyłączać tylną lampkę bo widać lampkę a nie to co ciemne za samochodem - ale to sytuacja ekstremalna i na 99% w praktyce nie będzie mi to przeszkadzać.

trzeba zamontować lusterko fotochromatyczne :mrgreen:

Hakama 4x4 - 2014-07-21, 13:52

Karenzo napisał/a:
trzeba zamontować lusterko fotochromatyczne

Ktoś tu już tak chyba pokombinował :mrgreen:

SilverTM - 2014-07-21, 19:16

Polecam panele COB SMD w mojej galerii jest prezentacja w aucie. Jak za ciemno w aucie to taki panel ma niby 25W ja mam u siebie z przodu i z tyłu i powiem że jest spore przegięcie.
Hakama 4x4 - 2014-07-22, 06:32

To te panele cob z Alle... za ok. 35 zł plus przesyłka?
Rozważałem je nawet zamiast lampek ale uważałem, że to strasznie drogo. (Nie neguję Twojej decyzji bo świato z pewnością jest super jasne, tyle, że mi nieproporcjonalnie za drogo).

SilverTM - 2014-07-22, 10:16

Zgadzam się spora cena jednak to chyba jedyne rozwiązanie które świeci bardzo mocno i idealnie świeci w odpowiednim kierunku. Dodam że tak podczas dłubania przy oświetleniu bardzo poprawia oświetlenie zwykła taśma aluminiowa. Wylepić wkład lampki ala odbłyśnik i przy zwykłej żarówce jest widoczna poprawa.
Karenzo - 2014-07-22, 15:10

a co z ciepłem ?
nie roztopi taśmy ? mi roztopiła się taśma po drugiej strony obudowy

SilverTM - 2014-07-22, 21:35

jeśli chodzi o taśmę aluminiową to ta na pewno się nie roztopi bo do tego to jest. Klej z drugiej strony również. Nawet powinno poprawić wymianę termiczną. W moich lampkach nie było żadnego odbłyśnika więc nagrzewał się strasznie plastik ( mocno punktowo ) to po zastosowaniu takiego prowizorycznego odbłyśnika przejmie folia na siebie temperaturę.

Zdjęcia z odbłyśnikiem na dole http://www.daciaklub.pl/f...ic.php?t=10795.

Fot ze zwykłą żarówką nie robiłem ale na oko świeciło to lepiej nawet w dzień.

Hakama 4x4 - 2014-07-23, 07:25

Hmmm... nie wiadomo jak tam jest temperatura ale mam jakiś taki srebrny spray. Może to będzie prostsze? Co myślicie?
SilverTM - 2014-07-23, 07:56

Łatwiej kupić aluminium na taśmie koszt pewnie koło 10 zł zajmie ci to 5 min i w razie czego 5 min i możesz zdjąć. Sprejem pewnie lepszy efekt będzie ale trzeba wyjmować wszystko.
wojtek_pl - 2014-07-26, 08:35

Kupiłem lampki z Megane. Pytanie: czy można gdzieś kupić wtyczki do tych lampek ?
route2000 - 2014-07-26, 12:38

wojtek_pl, sprawdź czy pasuje wtyczka od zasilacza komputerowego do zasilania napędu 2,5 cala (4-pinowa). Było o tym na forum pisane. ;-)
Hakama 4x4 - 2014-07-28, 06:19

wojtek_pl napisał/a:
Kupiłem lampki z Megane. Pytanie: czy można gdzieś kupić wtyczki do tych lampek ?

Pewnie na złomie są. Ja tylną lampkę zlutowałem. Zostawiłem sobie tylko troszkę więcej zapasu przewodu przy lampce.

arturro_w - 2014-08-07, 13:09

Proszę o pomoc w identyfikacji.

Zakupiłem na forum lampkę od Laguny III i pozostał problem jej podłączenia.

Czy dobrze myślę:
Duster

czerwony +
czarny -
biały sterowanie masą? (przyciemnianie)

Nieaktualne - podłączone :)

Lajkonik - 2014-08-27, 10:01

Chciałbym wykonać sobie w Dusterku oświetlenie umieszczone nad kanapą a osadzone za przetłoczeniem w podsufitce. Podoba mi się wykonanie takie jak u kol KaS602 z pierwszej strony tego tematu. Znalazłem lampkę od ScenicII i MeganeII z trzema wyłącznikami (Aukcja Allegro ) i mam taki plan:
Wymienię oryginalną lampkę z przodu (jeden wyłącznik) na tą z ScenicII i zamontuję tą z jednym wyłącznikiem z tyłu. Ale od razu mam pytania:
1. Czy można bezkarnie zamienić lampki z przodu? - chodzi zarówno o ich wymiary, sposób zamontowania, jak też połączenie elektryczne.
2. Gdzie znajdę wtyczkę do lampki? Tylko ASO? A może lepiej podarować sobie wtyczkę i lutować? Widzę tu, na forum różne wykonania i pomysły, ale może ktoś konkretnie odpowie?
3. Czy obwód wytrzyma w sumie 3 dodatkowe żarówki? Planuję w następnej kolejności zrobić jeszcze oświetlenie schowka na rękawiczki, bo na razie jest tam tylko dziura na lampkę. To będzie czwarta, dodatkowa żarówka w obwodzie.

wojtek_pl - 2014-08-27, 11:10

route2000 napisał/a:
wojtek_pl, sprawdź czy pasuje wtyczka od zasilacza komputerowego do zasilania napędu 2,5 cala (4-pinowa). Było o tym na forum pisane. ;-)
Sprawdziłem. Wtyczka nawet by pasowała tylko ma 4 piny a lampka ma 5. :-/

Pytanie inne mam:
Gdzie dokładnie zrobić dziurę w podsufitce aby taka lampka z Megane II zmieściła się ? Na płaskiej części czy na tym 'zgrubieniu', kryjącym jak się domyślam wzmocnienie dachu ?

A w ogóle jest gdzieś instrukcja demontażu podsufitki ?

laisar - 2014-08-27, 14:48

Lajkonik napisał/a:
Czy można bezkarnie zamienić lampki z przodu?

Tak.

Lajkonik napisał/a:
Czy obwód wytrzyma w sumie 3 dodatkowe żarówki?

Tak.

wojtek_pl napisał/a:
Wtyczka nawet by pasowała tylko ma 4 piny a lampka ma 5

Ale korzysta tylko z trzech (masa, zasilanie czasowe i zasilanie stałe).

wojtek_pl napisał/a:
jest gdzieś instrukcja demontażu podsufitki ?

Na forum (: - http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + podsufit* + Przeszukaj tylko tytuł wiadomości = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=7790

Lajkonik - 2014-08-28, 06:51

wojtek_pl napisał/a:
A w ogóle jest gdzieś instrukcja demontażu podsufitki ?

A trzeba demontować? Nie wystarczy sztywny drut w izolacji przepchnąć między dachem a podsufitką, a potem przyczepić kabelek i wyciągnąć drut z powrotem, wciągając z drugiej strony kabelek? W teorii wydaje się to być mniej czasochłonne i mniej ryzykowne (nie złamię podsufitki, ani nie urwę któregoś z zaczepów).

Dzięki laisar za odpowiedzi - kupię tą lampkę z MeganeII/ScenicII :)

Myślę też o pomierzeniu miejsca na nową lampkę za pomocą cienkiej igły wbijanej w odpowiednie miejsca podsufitki. Mam nadzieję, że taka metoda nie zostawi śladów.

wojtek_pl - 2014-08-28, 06:56

Dziękować. :mrgreen:
laisar - 2014-08-28, 08:59

Lajkonik napisał/a:
A trzeba demontować?

Nie trzeba, ale skoro ktoś pyta... (;

wojtek_pl - 2014-08-28, 09:43

Chciałbym choć trochę odczepić podsufitkę aby zobaczyć co tam jest i gdzie jest miejsce do montażu lampki z tyłu. No i może przećwiczyć sprawę ewentualnego wygłuszenia/izolacji dachu... Trzy lata minęły, gwarancja się skończyła to można kombinować. :-)

BTW widziałem w którymś sklepie narzędziowym szczypce do rozbierania paneli/odczepiania zatrzasków ale kosztowały za dużo (70 zł albo coś...) abym kupił.

laisar - 2014-08-28, 10:04

wojtek_pl napisał/a:
szczypce do rozbierania paneli/odczepiania zatrzasków

http://www.daciaklub.pl/f...1629467#1629467 - bodajże 26 zł w Castoramie.

(Mam zresztą jedne na zbyciu, nawet nie rozpakowane - kupiłem 2 szt. i jakoś nie mogłem się zorganizować, żeby oddać do sklepu, kiedy jeden okazał się wystarczający).

Lajkonik - 2014-09-02, 07:40

Pierwsze kroki poczynione - dostałem lampkę z trzema przyciskami :-)
Montaż rzeczywiście banalny - zero komplikacji. Nawet narzędzia nie są potrzebne. Wystarczy wyjąc starą lampkę, odpiąć zasilanie, podpiąć zasilanie do nowej i wsadzić ją na miejsce w podsufitce.

Przy okazji tej pracy wyszło mi coś jeszcze, co chyba warto wziąć pod uwagę przy dorabianiu zasilania do drugiej lampki. Przewód zasilania fabrycznej lampki jest w materiałowej otulinie. Zapewne po to aby się nie tłukł podczas jazdy o podsufitkę i dach. Jeżeli tak, to chyba warto podobnie owinąć dorabiany przewód do drugiej lampki, tylko czy to wszystko przeciągnę pomiędzy podsufitką a dachem? Szczególnie problematyczne może okazać się to przetłoczenie na środku.

Co do wtyczki zasilania przymierzyłem wtyczkę do zasilania napędu FDD z komputera, zgodnie z sugestią wojtek_pl. Wygląda, że podejdzie, tylko trzeba lekko przyciąć lub przyszlifować zgrubienie na końcu wtyczki, aby głębiej ją wcisnąć.

Pomysł Hakama 4x4 z szablonem przekonuje mnie na tyle, że pozwolę go sobie wykorzystać :mrgreen:

Mam jeszcze pytanie do KaS602: co zeszlifowałeś w lampce, aby zmieścić ją w tym miejscu. Nie bardzo widzę co tam ściąć (5mm to nie mało) żeby lampka jeszcze działała :mrgreen:

Edit 08.09.2014:
Ciąg dalszy: przygotowałem przewód. Wtyczka przycięta, kabelki połączone, otulina wykonana ze starej flizeliny (wstępnie - kończyć będę po przeciągnięciu i polutowaniu kabla). Koszt: lampa 10zł + 10zł za przesyłkę, kabelek 0zł ;-) - wszystko wykonane z materiałów z odzysku.
Teraz najgorsze - muszę zrobić szablon i wyciąć dziurę w podsufitce :-? Potem przeciągnięcie kabla, lutowanie i na deser montaż lampy. Jeszcze nie wyczaiłem czy rzeczywiście nie da się wcisnąć lampy bez obcinania/piłowania jej czegoś, co się nie mieści. Czasu mało, więc robota rozciągnięta w czasie.

Edit 23.09.2014:
No to najwyższy czas skończyć z tą lampą.
Wyciąłem szablon i za jego pomocą wytrasowałem w podsufitce ślad, gdzie na pierwszy rzut oka, może być osadzona lampka nad kanapą. Następnie igła w dłoń i sprawdzałem miejsce pomiędzy podsufitką a dachem. Niestety wyszło, że muszę przesunąć lampę o połowę jej szerokości, aby była szansa na zmieszczenie jej bez przycinania czy piłowania. Stary ślad trasowania trzeba było usunąć i tu pojawił się problem - szmatką ołówek nie chciał zejść, a po gumce został ślad w postaci zmechaconego śladu po mazaniu. Ma ktoś pomysł jak przywrócić podsufitce jednolitą fakturę powierzchni?
Po wszystkich korektach zabrałem się za wycinanie dziury. Powolutku, kawałek po kawałku, z dokładnymi oględzinami pomiędzy poszczególnymi cięciami, dziura została wycięta 8-) . Po przymierzeniu lampy okazało się, że naprawdę niewiele jej brakuje, aby zmieściła się. Zatem styropian w dłoń i nóż w drugą. Wyciąłem trzy klocki, które delikatnie oddaliły mi podsufitkę od dachu wokół wyciętej dziury. Teraz lampa weszła bez problemu. Następnym krokiem było poszukiwanie miejsca podłączenia się do kabelka od przedniej lampki. Po rozebraniu słupka A obok kierowcy bez problemu odnalazłem właściwy przewód, a na dodatek w pobliżu dachu było miejsce bez otuliny materiałowej, co ułatwiało wcięcie się i lutowanie. Rozebrałem więc słupek B (nie cały tylko odłączyłem górną część, aby dostać się go krawędzi podsufitki) i za pomocą sztywnego drutu w izolacji przeciągnąłem przewód od dziury w podsufitce do słupka B, a następnie przez dziury w profilu do słupka A. Przyszła pora na zdzieranie izolacji z odsłoniętej części przewodu zasilającego przednią lampkę i lutowanie, a na koniec izolowanie taśmą izolacyjną. UWAGA NA ZWARCIA - może lepiej byłoby wyjąć bezpiecznik z obwodu lub odłączyć akumlator, ale mnie się udało bez tego :-P . Po sprawdzeniu że wszystko działa, poskładałem wszystko do kupy i pozakładałem lampki.
Teraz pora na oświetlenie schowka. Już laisar zdążył mi namieszać w głowie szczegółami, ale to już w innym wątku :mrgreen:

Dominus - 2014-09-02, 07:55

Lajkonik napisał/a:
Przy okazji tej pracy wyszło mi coś jeszcze, co chyba warto wziąć pod uwagę przy dorabianiu zasilania do drugiej lampki. Przewód zasilania fabrycznej lampki jest w materiałowej otulinie. Zapewne po to aby się nie tłukł podczas jazdy o podsufitkę i dach. Jeżeli tak, to chyba warto podobnie owinąć dorabiany przewód do drugiej lampki, tylko czy to wszystko przeciągnę pomiędzy podsufitką a dachem? Szczególnie problematyczne może okazać się to przetłoczenie na środku.


Tak zmieścisz.
Ja mam przeciągniętą wiązkę składającą się z 5 kabli (bo mam lampkę z Laguna II) , oklejone taśmą materiałową i się pomieściło

laisar - 2014-09-02, 21:06

Lajkonik napisał/a:
czy to wszystko przeciągnę pomiędzy podsufitką a dachem? Szczególnie problematyczne może okazać się to przetłoczenie na środku.

Środkiem się nie przeciąga, bo to druciarstwo (;

Najbardziej fachowo odnogę do tylnej lampki należałoby puścić wzdłuż starej wiązki - w bok do słupka A, potem w dół do podłogi, następnie pod progami drzwi do słupka C i w górę do lampki... Tak, wyjdzie jakiś kilometr kabla d;

Nieco mniej fachowo, za to oszczędniej, byłaby trasa od słupka A górą, nad drzwiami, wzdłuż dachu, wewnątrz poziomego profilu - do słupka C i później do lampki.

Lajkonik - 2014-09-03, 06:31

He he
Ale mi namieszałeś z tym alfabetem :lol:
Myslałem o tym, co Ty nazwałeś druciarstwem, czyli przeciągnięcie w miarę najkrótsza drogą - środkiem. Zaleta taka, że najmniej roboty i jest też zapewne różnica w oporach pomiędzy kablem 1m a kablem 1km :mrgreen:

Popatrzyłem sobie na te słupki i tak mi wyszło, że znacznie wygodniej będzie wyjść przez słupek B. Dlaczego mam ciągnąć do C?
Słupki w aucie

A idąc za Twoją radą laisar, spróbuję przeciągnąć bokiem dachu pomiędzy słupkami A i B (nie będę ciągnął do C) i dalej wzdłuż wzmocnienia dachu na środku (ewentualnie w nim, jeżeli mi się to uda).

laisar - 2014-09-03, 22:54

Lajkonik napisał/a:
Dlaczego mam ciągnąć do C?

Z rozpędu podałem oczywiście z mojej MCV-ki (((: - a tam lampka jest nad oparciem drugiego rzędu.

W przypadku oświetlenia mniej więcej na środku sufitu dustera rzeczywiście lepszy jest słupek B.

Karenzo - 2014-09-04, 03:20

Ja zrobiłem po druciarsku ale z zamysłem .
Kabel wcześniej owinąłem taśmą papierową bardzo nierówno aby na całej długości taśma odstawała (warstwą nie klejącą ) .
Powstało coś jak dodatkowa izolacja oraz tłumik wibracji

Lajkonik - 2014-09-04, 06:07

Karenzo napisał/a:
Kabel wcześniej owinąłem taśmą papierową

A przy wilgoci, jaka się odkłada przez zmianę temperatury (chłodne poranki) taka taśma nie będzie nasiąkać i z czasem się nie rozwali? Ja się raczej zastanawiam nad jakąś taśmą z "futerkiem" np jedna część (ta z kudłatym materiałem) z samoprzylepnego rzepa.

Dla poszukujących - całą wykonaną pracę opisałem ze zdjęciami w jednym wątku na poprzedniej stronie.

kodi - 2014-10-31, 12:26
Temat postu: Re: Juz nie przyszły właściciel Lodgy - wrażenia
http://www.daciaklub.pl/f...1654868#1654868
wrzesi napisał/a:
Światełka w bagażniku w wersji 7os rzeczywiście brak - chyba kupie malutka lampke na baterie i przykleje z boku :)


Mnie w ASO dorobili zaraz po odbiorze lampkę nad trzecim rzędem siedzeń - taką jak nad drugim. Oświetla cały bagażnik (po zwinięciu rolety) oraz trzeci rząd siedzeń w konfiguracji 7OS. Polecam.

grapess - 2014-10-31, 16:41

kodi napisał/a:
Mnie w ASO dorobili zaraz po odbiorze lampkę nad trzecim rzędem siedzeń - taką jak nad drugim.


Ja też taką chcę!!!!!!. Pokaż fotkę pokazującą gdzie jest zamontowana.

jozef969 - 2014-10-31, 19:53
Temat postu: Re: Juz nie przyszły właściciel Lodgy - wrażenia
kodi napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?p=1654868#1654868
wrzesi napisał/a:
Światełka w bagażniku w wersji 7os rzeczywiście brak - chyba kupie malutka lampke na baterie i przykleje z boku :)


Mnie w ASO dorobili zaraz po odbiorze lampkę nad trzecim rzędem siedzeń - taką jak nad drugim. Oświetla cały bagażnik (po zwinięciu rolety) oraz trzeci rząd siedzeń w konfiguracji 7OS. Polecam.


jaki koszt tej lampki 😊 też o tym myślę

laisar - 2014-10-31, 20:52

jozef969 napisał/a:
jaki koszt tej lampki

98 zł - ref. 8200074362.

wojtek_pl - 2014-11-01, 08:35
Temat postu: Re: Juz nie przyszły właściciel Lodgy - wrażenia
kodi napisał/a:

Mnie w ASO dorobili zaraz po odbiorze lampkę nad trzecim rzędem siedzeń - taką jak nad drugim. Oświetla cały bagażnik (po zwinięciu rolety) oraz trzeci rząd siedzeń w konfiguracji 7OS. Polecam.

Ile kosztowało dorobienie lampki? Bo może by mi w Dusterze zamontowali lampkę?

kodi - 2014-11-01, 19:29
Temat postu: Re: Juz nie przyszły właściciel Lodgy - wrażenia
wojtek_pl napisał/a:
kodi napisał/a:

Mnie w ASO dorobili zaraz po odbiorze lampkę nad trzecim rzędem siedzeń - taką jak nad drugim. Oświetla cały bagażnik (po zwinięciu rolety) oraz trzeci rząd siedzeń w konfiguracji 7OS. Polecam.

Ile kosztowało dorobienie lampki? Bo może by mi w Dusterze zamontowali lampkę?

Ja płaciłem rok temu 350zł za lampkę z montażem w ASO.

jozef969 - 2014-11-01, 19:36

Kolego--- kodi--- prosimy o Foto w którym miejscu jest ta lampka 😊
piku - 2014-11-01, 21:46

Lajkonik napisał/a:
, dziura została wycięta 8-) . Po przymierzeniu lampy okazało się, że naprawdę niewiele jej brakuje, aby zmieściła się. Zatem styropian w dłoń i nóż w drugą. Wyciąłem trzy klocki, które delikatnie oddaliły mi podsufitkę od dachu wokół wyciętej dziury. Teraz lampa weszła bez problemu.:


Lajkonik, czy to znaczy, że zostawiłeś między podsufitką i blachą dystansowe klocki styropianowe? Jaka jest odległość między tylna krawędzią lampki przedniej, a przednią krawędzią lampki tylnej? Będę wdzięczny za odpowiedzi.

kodi - 2014-11-02, 14:08

jozef969 napisał/a:
Kolego--- kodi--- prosimy o Foto w którym miejscu jest ta lampka 😊

W pobliżu magnesu do mocowania klamry środkowego pasa. Lampka zamocowana jest odwrotnie niż ta nad 2 rzędem siedzeń, w celu łatwiejszego dostępu do przycisków z trzeciego rzędu.

jozef969 - 2014-11-02, 14:36

Dzięki wielkie 😊 teraz wszystko jasne,lampkę też juz znalazłam na alledrogo cena 50pln.
Pozdrawiam jozef969

wrzesi - 2014-11-02, 14:52

A ja kupiłem takie cudo :D
http://www.osram.pl/osram...htlux/index.jsp

Prowizorka, ktoś powie, ale jaka oryginalna :D

Lajkonik - 2014-11-03, 08:51

piku napisał/a:
Lajkonik napisał/a:
, dziura została wycięta 8-) . Po przymierzeniu lampy okazało się, że naprawdę niewiele jej brakuje, aby zmieściła się. Zatem styropian w dłoń i nóż w drugą. Wyciąłem trzy klocki, które delikatnie oddaliły mi podsufitkę od dachu wokół wyciętej dziury. Teraz lampa weszła bez problemu.:


Lajkonik, czy to znaczy, że zostawiłeś między podsufitką i blachą dystansowe klocki styropianowe? Jaka jest odległość między tylna krawędzią lampki przedniej, a przednią krawędzią lampki tylnej? Będę wdzięczny za odpowiedzi.


Styropian został na stałe.
Zmierzę odległość, o która pytasz i dopiszę.

piku - 2014-11-03, 14:12

Lajkoniku, jaka grubość tych klocuszków styropianowych? Czy podsufitka mocno naciągnięta?
Lajkonik - 2014-11-04, 07:46

Sorry, ale nie będę ich już wyciągał. Jak będziesz montował to sam sobie dobierzesz grubość styropianu.
I przeczytaj mój opis montażu na poprzedniej stronie, zanim zapytasz na PW. Jest tam odpowiedź na Twoje ostatnie pytanie.

Hakama 4x4 - 2014-11-05, 14:00

Lajkonik świetny pomysł ze styropianem. Przyznam, że o tym nie pomyślałem, a rozważałem to miejsce. Gratulacje 8-)
Dominus - 2014-11-05, 14:12

Ja przy montażu lampek z Laguna II między dach a podsufitkę wykorzystałem ten element podsufitki który wyciąłem. Przeciąłem go tylko na pół, i podwójną warstwę włożyłem. Styropian też dobra sprawa.
piku - 2014-11-05, 17:21

Dominus napisał/a:
Ja przy montażu lampek z Laguna II między dach a podsufitkę wykorzystałem ten element podsufitki który wyciąłem. Przeciąłem go tylko na pół, i podwójną warstwę włożyłem.


Czyli nawet lampki z Laguny II wymagają "odciągnięcia" tapicerki?

Dominus - 2014-11-05, 17:29

piku, tak, ale tylko w tym celu aby lampka nie dolegała do dachu.
Podsufitka jest minimalnie opuszczona w dół.
A przy oryginalnej lampce jak w przodzie to nie wiem jak bardzo trzeba naciągnąć, a lampka seryjna od lampki z Laguna 2 jest chyba 0,5 lub 1 cm grubsza.

piku - 2014-11-05, 22:16

Dominus napisał/a:
piku, tak, ale tylko w tym celu aby lampka nie dolegała do dachu.
Podsufitka jest minimalnie opuszczona w dół.
A przy oryginalnej lampce jak w przodzie to nie wiem jak bardzo trzeba naciągnąć, a lampka seryjna od lampki z Laguna 2 jest chyba 0,5 lub 1 cm grubsza.


Tak, próbuje to ogarnąć, żeby jakoś jednak tę tylną lampkę zamontować. Znów się jeździ nocami i po omacku zbiera rzeczy z tylnej kanapy...

Lajkonik - 2014-11-06, 07:06

Hakama 4x4 napisał/a:
Lajkonik świetny pomysł ze styropianem. Przyznam, że o tym nie pomyślałem, a rozważałem to miejsce. Gratulacje

Dzięki, ale to nie mój patent, tylko kolegi KaS602 (opis z pierwszej strony tego wątku)

Dominus napisał/a:
A przy oryginalnej lampce jak w przodzie to nie wiem jak bardzo trzeba naciągnąć, ...


Trudno mi podać w mm czy cm, ale po założeniu lampki nie widać tego minimalnego odkształcenia podsufitki, więc naprawdę niewiele.

piku - 2014-11-06, 09:31

Lajkonik napisał/a:
po założeniu lampki nie widać tego minimalnego odkształcenia podsufitki, więc naprawdę niewiele.
[/quote]

No właśnie na zdjęciach nie mogłem się niczego takiego dopatrzeć. Gdybyś jeszcze mógł zmierzyć odległość między lampkami, to by pozwoliło innym (mi także) dokładnie się temu przyjrzeć i wykorzystać Twoje doświadczenie, zamiast walczyć z tematem od początku.

Lajkonik - 2014-11-06, 11:42

Zmierzyłem odległość od końca przedniej lampki, po krzywiźnie podsufitki, do przedniej krawędzi lampki nad kanapą (a właściwie to wypada nad oparciami przednich foteli :mrgreen: ) i wyszło mi 572mm.
A tu masz piku zdjęcia z boku, które chciałeś:

piku - 2014-11-06, 18:31

Dzięki, Lajkoniku.
wojtek_pl - 2014-11-14, 14:52

Czy mi się wydaje czy nowy Duster ma już fabrycznie lampkę z tyłu ? Na tym filmie taką widać :
http://www.youtube.com/watch?v=Cu0vs9wWzCk

Dar1962 - 2014-11-14, 15:02

ma
Marmach - 2014-11-16, 12:27

W uzupełnieniu do oświetlenia bagażnika i tylnej kanapy (KLIK ), które sprawdza się wyśmienicie, próbuję uzyskać satysfakcjonujące usprawnienie oświetlenia z przodu.

Nabyłem na "chińskim allegro" dwa świecidełka typu W5W, każde z sześcioma diodami smd typu 5630. Mają tę zasadniczą zaletę, że bezproblemowo mieszczą się w lampce podsufitowej. Na razie zamontowałem jedno z nich w lampce pasażera - świeci bardzo mocno, o wiele mocniej, niż zwykła żaróweczka. Wadą rozwiązania jest to, że jest to światło zupełnie zimne - ale jeszcze poszukam takich z cieplejszym światłem.

Poniżej można zaobserwować różnicę między oryginalną żarówką, a zamontowanym ledem:


jozef969 - 2014-12-05, 20:58

8-) LODGY doczekała się w końcu oświetlenia tylnej kanapy,koszt to tylko 13pln i 2h przyjemnego majsterkowania a satysfakcja gwarantowana :-)
route2000 - 2014-12-06, 21:50

Super, ja też kiedyś zrobię dla drugiego rzędu, bo nie mam (wersja 5 osobowa).
jozef969 - 2014-12-06, 22:38

route2000 napisał/a:
Super, ja też kiedyś zrobię dla drugiego rzędu, bo nie mam


;-) no to do roboty bo to dziecinnie proste a wieczory długie światełko się naprawdę przyda :-D

Ikarusiarz - 2014-12-30, 18:14

Po pięciu latach wóz doczekał się, wreszcie, satysfakcjonującego mnie, oświetlenia "dzieciokanapy".
Dziwi mnie, że Dacia, która ma być pojazdem rodzinnym, w dalszym ciągu żałuje głupiej lampki. To kosztuje niewiele, a tak pomogłoby sadzanie mniejszych członków rodziny. Jak widać ważniejsza jest nawigacja.

Zakupiłem pasek led, profil do tego paska, włącznik, profesjonalną taśmę dwustronną (taką dla motoryzacji).
Elektryk podłączył do lampki bagażnika. Działa przy otwartych tylnych drzwiach, przy otwartym bagażniku i działa jak dziecko wciśnie guzik. Guzik zainstalowałem w rączce.

Nocne zdjęcia leśne:





Zdjęcie panelu i rączki:




Daćka dostała też dywaniki z Rezaw plastu. Czy nie można tak od razu dać takie, co przykrywają całą podłogę?

Marmach - 2014-12-30, 19:02

Ikarusiarz napisał/a:
Po pięciu latach wóz doczekał się, wreszcie, satysfakcjonującego mnie, oświetlenia "dzieciokanapy".

No, wreszcie mam na forum wspólnika w jedynym słusznym rozwiązaniu problemu ciemności kanapowo-bagażnikowej :D

mekintosz - 2014-12-31, 00:48

Ikarusiarz napisał/a:
...
Dziwi mnie, że Dacia, która ma być pojazdem rodzinnym, w dalszym ciągu żałuje głupiej lampki.....
Elektryk podłączył do lampki bagażnika. Działa przy otwartych tylnych drzwiach, przy otwartym bagażniku i działa jak dziecko wciśnie guzik. Guzik zainstalowałem w rączce.

Daćka dostała też dywaniki z Rezaw plastu. Czy nie można tak od razu dać takie, co przykrywają całą podłogę?


Czemu żałuje lampki, w lodgy jest , w nowym dusterze też chyba ? Twój pasek jest bardzo jasny, tylko warto schować złączki pod podsufitką. Elektryk poprawnie polączył ale estetą to nie był ;-)
Co do dywaników pełna zgoda.

Ajgor - 2014-12-31, 00:54

W Dusterze ph2 tylna lampka jest w standardzie(przynajmniej w Laureate).
Ikarusiarz - 2014-12-31, 14:44

mekintosz napisał/a:
w nowym dusterze też chyba


Duster nigdy nie będzie moim samochodem. Miałem na myśli Logana, Logana kombi.

mekintosz napisał/a:
tylko warto schować złączki pod podsufitką. Elektryk poprawnie polączył ale estetą to nie był


Elektryk robił tak jak mu kazałem. Założyłem, że panel odpadnie, wtedy go rozłączę i przymocuję inaczej. Tymczasowe rozwiązanie okazało się bardzo trwałe (założyłem to już 2 miesiące temu) i tak już zostało. Faktem jest, że nie chciałem ingerować w tapicerkę.
Popełniłem też błędy przy działaniach na rączce, co skutkuje trwałym zniszczeniem zawiasków pokrywek na wkręty. Człowiek uczy się na błędach. Ja niestety nie posiadam garażu i wszystko obrabiam pod domem.

Marmach - 2014-12-31, 18:49

Ikarusiarz napisał/a:
Tymczasowe rozwiązanie okazało się bardzo trwałe

Ja bym tylko przemyślał, czy jednak nie wkręcić jakichś dwóch małych wkręcików, choćby żeby w podsufitkę weszły, żeby w razie wypadku nie oberwać w głowę... Albo puścić taśmę dwustronną po całości?

Ikarusiarz - 2015-01-01, 13:35

Marmach napisał/a:
Albo puścić taśmę dwustronną po całości?


Ale to jest po całości. Tyle, że nie jest lepione wzdłuż, tylko po kawałku w poprzek. Tak mówi instrukcja taśmy.

piotr. z - 2015-01-01, 19:52

Ikarusiarz,

fajne nazwy zdjęć :mrgreen:
Skądś to znam ;-)

Ikarusiarz - 2015-01-08, 18:18

D yżurne
U nazwienie
P liku
A ktualnego

janzet - 2015-01-11, 17:20

[quote="Lajkonik"]Pierwsze kroki poczynione - dostałem lampkę z trzema przyciskami :-)
Montaż rzeczywiście banalny - zero komplikacji. Nawet narzędzia nie są potrzebne. Wystarczy wyjąc starą lampkę, odpiąć zasilanie, podpiąć zasilanie do nowej i wsadzić ją na miejsce w podsufitce.
.....


Tego szukałem . Jesteś Wielki ! Lajkonik, wysłałem ci na PW wiadomość z prośbą o kontakt. Pozdrawiam, liczę że się odezwiesz.

janzet - 2015-01-18, 14:30

No to gotowe.
Lampka kupiona z clio, razem z wiązką (z idealnie płaską na ok 0,5mm taśmą z 3ma przewodami i wtyczkami).
Taśma przeciągnięta do przedniej lampki wprost pod dachem i potem trochę kabelków typu: czerwony do czerwonego , czarny do czarnego..)
Lampka 3 pozycyjna - centralne światło + 2 boczne, osobno włączane (taką tez zaaplikowałem z przodu zamiast oryginalnie skromnej dusterowej) , wszystkie na ledach teraz świecą.

Jeszcze jak widać po lewej stronie przy kierowcy pojawiła się rączka pod sufitem.

Hakama 4x4 - 2015-01-19, 11:39

Wow fajnie.

Januszu a jak z montażem rączki i jakie zegary masz przy lusterku?

Karenzo - 2015-01-19, 11:56

Wiecie jaka lampka jest w bagażniku ?
bo wszystko mam w ledach tylko nie bagażnik i głupio wygląda :mrgreen:

janzet - 2015-01-19, 12:12

Karenzo: Bagażnik w ledach: wystarczy wsadzić W5W LED
Hakama: Montaż rączki połowiczny sukces: Wszystko OK ale wsadziłem w otwory (bo są fabryczne pod podsufitką) niefabryczne plastikowe kołki (podobne jakieś po 2 zł ze sklepiku a autobambetlami) i rączkę da się nagiąć ok 2-3mm, a te inne rączki siedzą jak przyspawane. Musze wymienić kołki na oryginalne.
A przy lusterku:
termometr
http://www.daciaklub.pl/f...1659981#1659981
str 24

Marmach - 2015-01-19, 18:28

Co do ledów w lampkach (w tym w lampce bagażnika) to ja ostatnio wpiąłem takie ledy W5W:


Świecidełka kupione u Chińczyka na Aliexpress (wyobraźcie sobie, że gość naprawdę nazywał się "Ding Dong" :D ), oparte na diodach 5630 z ciepłą barwą i z pewnością najmocniej świecące z tych, które mieszczą się w lampce bagażnika lub schowka (większość jest zbyt długa)
aukcja

Poprawa w stosunku do zwykłych żarówek jest kolosalna - szczególnie w schowku jest dużo jaśniej, ale bagażnik też bardzo skorzystał.

Karenzo - 2015-01-29, 00:26

wejdzie mi taka żarówka do lampki bagażnika ?
http://allegro.pl/w5w-t10...5007141602.html

corrado - 2015-01-29, 00:30

Wejdzie spokojnie. Mam tam większą ledową, w kształcie prostopadłościanu ...
Karenzo - 2015-01-29, 00:40

był bym wdzięczny gdybyś mi napisał jaką .
Niestety z jakiegoś dziwnego powodu nie umiem tej lampki wymontować
coś takiego ?
http://allegro.pl/panel-m...4816206596.html
czy coś bardziej prostokątnego

Super by było jak ktoś mi powiedział jak to wyjąć to sam bym sobie wymierzył .

corrado - 2015-01-29, 00:55

nie, panelu nie mam, bo szkoda mi było kasy :mrgreen: - droższe niż żarówkowe SMD ... :mrgreen:
Ja mam taką jakby zwykłą...
http://allegro.pl/t10-r10...4996094931.html
coś takiego , dość długą

Żeby wyjąć musisz podważyć jakimś cienkim śrubokręcikiem , ale jak masz problemy to odkręcisz 1 lub 2 śrubki nadkola , odchylisz nadkole i wypchniesz od środka palcem tą lampkę ...

gladki83 - 2015-01-29, 14:23

A czy ktoś z Was montował może do oświetlenia bagażnika taśmę led?

Chciałem doświetlić bagażnik w Lodgy. Miałem nawet kawałek taśmy i podpiąłem na chwilę w celu sprawdzenia pod fabryczną lampkę w bagażniku. Świeciła i było ok.

Zastanawiam się jednak co w przypadku gdy silnik pracuje i mogą występować wahania napięcia. Niektórzy podają, że nawet 14,4 V.

Czy to może mieć wpływ na zachowanie taśmy Led lub w przypadku spaleniu/awarii taśmy może ulec również awaria elektryki w samochodzie?

Lajkonik - 2015-01-29, 14:55

To zależy od taśmy. LEDy nie lubią napięcia wyższego od nominalnego. Jeżeli taśma jest jakoś stabilizowana napięciowo, to możesz montować. Jak nie to może warto odłożyć na podłączeniu jakiś stabilizator 12V.
Marmach - 2015-01-29, 18:28

gladki83 napisał/a:
A czy ktoś z Was montował może do oświetlenia bagażnika taśmę led?

Moje rozwiązanie:
http://www.daciaklub.pl/f...1641072#1641072

Rozwiązanie kol. Ikarusiarza
http://www.daciaklub.pl/f...1658665#1658665

gladki83 napisał/a:
To zależy od taśmy. LEDy nie lubią napięcia wyższego od nominalnego. Jeżeli taśma jest jakoś stabilizowana napięciowo, to możesz montować. Jak nie to może warto odłożyć na podłączeniu jakiś stabilizator 12V.

U mnie taśma led działa od początku lata i nie protestuje na wyższe napięcie. Ostatecznie 14,4V w stosunku do 12V to maksymalnie 20% więcej, a więc nie tak dużo. Taśma jest prymitywna - na opornikach.

corrado napisał/a:
Wejdzie spokojnie. Mam tam większą ledową, w kształcie prostopadłościanu ...

W Dusterze jest inna lampka bagażnika niż w Loganie? Bo w loganową lampkę prawie nic się nie mieści...

Karenzo - 2015-01-29, 22:38

Udało mi się otworzyć lampkę bagażnika ale połamałem jeden zaczep :-P


Dziś zrobiłem modyfikacje oświetlenia
teraz przy otwarciu drzwi zapalają się wszystkie światła lampek
minusem jest taki że przy włączeniu lampki do czytania " włączają się wszystkie żarówki (przód i tył )
mi to nie przeszkadza bo nikt tego nigdy nie używa


W tym momencie masa z lampek bocznych jest podłączona do masy żarówki środkowej .
Może ktoś ma lepszy pomysł jak to wykombinować , proces jest całkowicie odwracalny
Zamówiłem ledy już do "lampek do czytania " i bagażnika

corrado - 2015-01-29, 22:46

mody , mody, mody,
... no i luks. :mrgreen:

Co teraz Karenzo będzie następne ? Tarcze z tyłu zamiast bębnów ? ;-)

Karenzo - 2015-01-29, 22:53

nie ma po co , ja skończę te klocki to kupie sportowe tarcze / klocki
Jak mi się nie uda to będę swapował na te z diesla 280 mm

A na tył to raczej się nie da bo belka musi być do tego dostosowana przynajmniej tak było w Golfie gdzie podmieniało się cała belkę

corrado - 2015-01-29, 23:01

spoko, skladaj diengi w takim razie ....

ale chyba się da ten swap tyłu,
widziałem na ruskim forum bodajże logana i, a belka praktycznie ta sama co w DD, wsadzili na tył piastę z tarczami z megane iii bodajże , musialbym poszukać ... 8-)

eplus - 2015-01-29, 23:02

Karenzo napisał/a:

minusem jest taki że przy włączeniu lampki do czytania " włączają się wszystkie żarówki (przód i tył )

W tym momencie masa z lampek bocznych jest podłączona do masy żarówki środkowej .
Może ktoś ma lepszy pomysł jak to wykombinować , proces jest całkowicie odwracalny

Wprawdzie nie rozpoznaję elementu ze zdjęcia, ale rzucam tag "DIODA" - jest to taki element, który potrafi przepuścić prąd elektryczny z obwodu A :arrow: do obwodu B, a odwrotnie - nie. :!: W kontekście LED (diod emitujących światło) zastosowanie diody niczego nie emitującej może być dość oryginalne.
Co do taśm i 14,4V - w taśmie są trzy diody LED każda na około 3 V, razem 9V, a ostatnie w szeregu 3V jest zbijane na oporniku. Jeśli damy napięcie 14,4V, to natężenie wzrośnie blisko dwukrotnie (jak 5,4 do 3). Ale na szczęście niezbyt często grzebie się w bagażniku samochodu z pracującym silnikiem, a jak już - to przez krótki czas. :idea:

Marmach - 2015-01-30, 00:04

eplus napisał/a:
Jeśli damy napięcie 14,4V, to natężenie wzrośnie blisko dwukrotnie (jak 5,4 do 3).

No, drap drap, teoria rzeczywiście tak głosi... aczkolwiek, hm, trzeba by chyba założyć, że napięcie na diodach nie drgnie w takiej sytuacji. A z bardziej praktycznego punktu widzenia, nie obserwuję w zasadzie żadnego wzrostu jasności przy odpalonym silniku, więc dużo więcej elektronów chyba nie dostają ;)

gladki83 - 2015-01-31, 14:21

jak się ociepli to spróbuję zamontować taśmę.

Żeby za dużo nie kombinować wepnę się kabelkami w blaszki fabrycznej żarówki w bagażniku. 2 taśmy założę w bagażniku, a 2 może uda mi się zamontować nad 2 rzędem nie w poprzek samochodu lecz wzdłuż samochodu, aby kabelki schować np. pod uszczelką. Muszę się dokładnie przyjrzeć we wnętrzu auta.

Marmach - 2015-01-31, 15:10

Jeśli chodzi o wzrost natężenia na diodach, to po zmierzeniu miernikiem na jednej z taśm wychodzi tak:
12V - 0.7A, 13V - 0.88A, 13.8V - 1.02A, 14.4V - 1.13A

Także zgodnie z tym, co napisał kol. eplus prąd istotnie wzrasta, ale mniej, niż wynikałoby to ze stosunku 5,4 do 3 :)
Zawsze można też zamontować stabilizację napięcia ;)

gladki83 napisał/a:
Żeby za dużo nie kombinować wepnę się kabelkami w blaszki fabrycznej żarówki w bagażniku

To tylko uważałbym z mocą taśmy, niby to ledy, a ciągną sporo elektronów - moja ma 28W w sumie i na wszelki wypadek jest podłączona pod grubszą instalację, bo te kabelki do lampek są dość liche. (chociaż przyznam, że przewód ciągnąłem nie ze względu na taśmy led, tylko potrzebę mocnego gniazda zapalniczki z tyłu ;) ).

Karenzo - 2015-02-03, 18:22

"będzie pasować "
corrado - 2015-02-03, 19:32

uuu nie weszła ? hmm sory Karenzo , u mnie z tego co pamiętam mam wkładaną od boku W5W i dlatego weszła . :oops: 8-)
Marmach - 2015-02-03, 22:07

Karenzo napisał/a:
"będzie pasować "

Hm, nie żebym ostrzegał bardzo wyraźnie, ale sugerowałem, że w tę lampkę prawie nic nie wchodzi ;)

Ale nie ma straty, polecam takie diody jak ja mam - mieszczą się bez pudła:
http://www.daciaklub.pl/f...1660016#1660016

A taka jak kolega kupił świetnie się nadaje do podświetlenia rejestracji. Taką zresztą mam właśnie nad tablicą.

Karenzo - 2015-02-14, 16:02

do bagażnika i schowka zamówiłem
http://allegro.pl/t10-r10...4929080108.html
krótszych już nie ma

shrek - 2015-02-15, 10:33

A to moje dzielo
mania29 - 2015-02-18, 12:18

A skąd braliście te żarówki? faktycznie jest jakaś różnica jak się kupi markowe żarówki?lepiej świecą?
Lajkonik - 2015-02-19, 07:19

Lepiej świecą te, które mają w parametrach więcej lumenów :mrgreen:
Ale na LEDach to chyba zawsze trochę zawyżają wartość strumienia, bo patrząc na żarówkę żarnikową i LEDa o takim samym strumieniu, zawsze wydaje się, że żarówka świeci mocniej.
Jak nie znajdziesz gdzieś w swojej okolicy sklepu z oświetleniem LEDowym, to zawsze w internecie coś można znaleźć. Tylko trzeba dobrze zwrócić uwagę na to, jaki jest symbol żarówki, której zamiennika LEDowego szukasz, na rozmiary LEDa, żeby zmieścił się w obudowie i na te lumeny.

gladki83 - 2015-03-28, 21:57

Udało się, efekt końcowy w mojej Dacii Lodgy, wygląda tak. Przepraszam za jakość zdjęcia, ale to tylko telefon.
Zmontowałem film z montażu całości, ale wrzucę go w poniedziałek.

Zastosowałem paski LED (żelowe, wodoodporne), całość podłączyłem pod lampkę bagażnika z zastosowaniem obudowy 5w5 po diodzie LED)
Montaż bardzo prosty, bez ingerencji w instalację elektryczną pojazdu.

Jak dla mnie efekt końcowy wyszedł super. Jestem bardzo zadowolony.


Marmach - 2015-03-29, 19:42

No piknie, firmowa lampka jak widać wysiada :D
route2000 - 2015-03-29, 20:30

Świetny pomysł. Ale, ale... czy te LED-y oprócz bagażnika też zamontowałeś nad słupkami wewnątrz? To widać na zdjęciu. Czy możesz też przybliżyć zdjęcia oświetlenia wnętrza (nie bagażnika)? Na jakie napięcie są te paski LED-y? 12V?
gladki83 - 2015-03-29, 20:45

Obiecany filmik z mojego montażu taśm LED w samochodzie. Teraz jest meeega widno, a ja jestem zadowolony.



Tak to wygląda w środku. Taśmy miały z tyłu taśmę klejącą 3M. Przykleiłem je bezpośrednio na tapicerkę.
Jedynie w bagażniku dodałem dodatkowo krótkie fragmenty taśmy dwustronnej, bo się jednak słabo trzymały.

Taśmy Led są na 12V.







Ajgor - 2015-03-29, 22:29

Fajna profesjonalnie wykonana robota.Szacun !
mekintosz - 2015-03-29, 22:46

Szkoda, że nie udało się zamaskować przewodów.
laisar - 2015-03-29, 23:29

mekintosz napisał/a:
Szkoda, że nie udało się zamaskować przewodów

..."bo design wnętrza dacii jest tak wysublimowany, że takie kable zupełnie go zohydzają"

czy

"bo design wnętrza dacii jest tak paskudny, że takie kable zupełnie go zohydzają"?

(;

Bardziej serio: kol. gladki83 zrobił dobrą robotę, po prostu powinien ją jeszcze wykończyć. Schowanie kabelków pod tapicerkę ociupinkę bliżej LED-ów powinno być wykonalne. Miałoby to walor przede wszystkim praktyczny - zgodnie z prawem Murphy'ego, takie przewody na wierzchu zapewne będą przyciągały różne przedmioty i plątały się z nimi...

wieza - 2015-10-24, 15:55

oświetlenie bagażnika zrobione ... w nocy jest tak jasniutko dwa x ledy po 50cm po lewej i prawej stronie bagażnika, dodatkowo na klapie przymocowałem około 60cm tasmy led po otwarciu klapy naciska się przycisk i oświetla wszystko to co jest pod klapą-za autem :)
kolejne oświetlenie jest na słupkach gdzie są pasy, każdy z włącznikiem żeby były niezależne oraz aby nie oślepiały kierowcy.
Zastanawiam się jeszcze nad listwą led po środku auta na podsufitce ;) ale pomyale jeszcze nad tym :)

wkrótce fotki :)

gladki83 - 2015-10-26, 13:55

wieza napisał/a:
oświetlenie bagażnika zrobione ... w nocy jest tak jasniutko dwa x ledy po 50cm po lewej i prawej stronie bagażnika, dodatkowo na klapie przymocowałem około 60cm tasmy led po otwarciu klapy naciska się przycisk i oświetla wszystko to co jest pod klapą-za autem :)
kolejne oświetlenie jest na słupkach gdzie są pasy, każdy z włącznikiem żeby były niezależne oraz aby nie oślepiały kierowcy.
Zastanawiam się jeszcze nad listwą led po środku auta na podsufitce ;) ale pomyale jeszcze nad tym :)

wkrótce fotki :)


Wrzucaj foty :)
Jestem ciekaw jak Ci wyszło :)

wieza - 2015-10-28, 20:30

jeszcze wszystkiego nie zrobiłem :) ale jest moc :)
Kauris - 2015-11-15, 15:24

Czy zakładając żarówki ledowe, trzeba stosować te przystosowane do canbus, czy dacia poradzi sobie ze zwykłymi?

W sumie będę miał 7 żarówek, a cały prąd pójdzie przez kostke molexa (dokładnie taką) z jej oryginalnymi kabelkami, a nie jestem pewien czy ten komputerowy kabelek wytrzyma prąd 3A (7x5wat), stad pomysł na ledy.

@edit
Na kabelkach molexa znalazłem oznaczenie 26 AWG czyli to przekrój tylko 0,13mm^2 ...więc bezpieczniej będzie je podmienić...
Pytanie o canbus nadal aktualne.

mekintosz - 2015-11-15, 19:02

Instalowałem w lampce oraz oświetleniu schowka/bagażnika. Wszystko działa. Dokupiłem jeszcze led jako zamiennik żarówki światła wstecznego. Jak będę z niej zasilać czujniki cofania oraz kamerkę uznałem, że warto ograniczyć obciążenie tego obwodu.
eplus - 2015-11-15, 20:20

U mnie lampka w kabinie (i w bagażniku) lekko się tli po zamknięciu drzwi. Żarówka CANBUS pewnie byłaby całkiem ciemna.
mekintosz - 2015-11-15, 20:31

Faktycznie też tak mam. To nie przeszkadza.
adamkk - 2015-12-17, 10:25
Temat postu: Awaria oświetlenia
Tak się podepnę ze swoim problemem. Otóż:
nie działa mi oświetlenie wewnętrzne (lampka sufitowa). Powinna się zapalić z chwilą otwarcia drzwi. Tak się nie dzieje, mimo że kontrolka na zegarach wskazuje ich otwarcie. Światło to świeci w pozycji stale włączonej, ale jak jest w pozycji środkowej (czyli auto) to się nie chce zapalić. Ktoś miał taki problem?

route2000 - 2015-12-17, 11:11
Temat postu: Re: Awaria oświetlenia
adamkk napisał/a:
Tak się podepnę ze swoim problemem. Otóż:
nie działa mi oświetlenie wewnętrzne (lampka sufitowa). Powinna się zapalić z chwilą otwarcia drzwi. Tak się nie dzieje, mimo że kontrolka na zegarach wskazuje ich otwarcie. Światło to świeci w pozycji stale włączonej, ale jak jest w pozycji środkowej (czyli auto) to się nie chce zapalić. Ktoś miał taki problem?

Sprawdź czy dochodzi napięcie z otwarcia drzwi na wtyku przy oświetleniu.

eplus - 2015-12-17, 19:13

Styk w tej lampce jest marny często. W środkowej pozycji lampka potrafi mrugać. :idea: 8-) :idea: 8-)
adamkk - 2015-12-19, 20:11

Dopiero teraz miałem wolną chwilę. I tak:

po rozebraniu światełka mamy wtyczkę z trzema kablami: czerwony, czarny, biały. Czerwony - stały plus, czarny - masa, biały - też jest plus. I tu chyba jest problem. Bo tutaj powinno być sterowanie masą. Powinna się pojawiać z chwilą otwarcia drzwi. Otwarcie drzwi jest sygnalizowane na zegarach. Wszystkie styki w lampce sprawdzone, są we właściwych pozycjach i działają odpowiednio dobrze.

Nie mam pomysła na razie co dalej. Generalnie żona mówi, że auto stare tak ma. Ale jej też przecież z byle pierdoły nie wymieniłem na nowszy model :-P .

Jakieś podpowiedzi?

shrek - 2015-12-21, 12:57

Wypnij wtyczke z lampki (lampek) jezeli jest wiecej i zmierz miernikiem czy dochodzi napieecie i masa.
Czerwony - plus12
Czarny - masa na stale
Bialy - masa po otwarciu drzwi

adamkk - 2015-12-21, 22:29

shrek napisał/a:
Wypnij wtyczke z lampki (lampek) jezeli jest wiecej i zmierz miernikiem czy dochodzi napieecie i masa.
Czerwony - plus12
Czarny - masa na stale
Bialy - masa po otwarciu drzwi


Jak wcześniej podałem: na białym też mam +12V. Nie mam masy po otwarciu drzwi. Wskazania otwarcia drzwi na zegarach za to jest - zapala się czerwony ideogram otwartych drzwi.
Pytanie: dlaczego nie mam masy na białym kablu?

shrek - 2015-12-22, 06:51

No to dziwne. Ten kabel bialy z lampki tak mi sie wydaje, ze leci do Uch. Znajdz sterownik uch i zmierz przy sterowniku co podaje. Opis zlaczy znajdziesz na forum
waldi1805 - 2016-01-10, 13:48

Po zeszłorocznej próbie wymiany lampek oświetlenia wnętrza w tym roku udało się je zamontować

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2016-02-17, 13:19 ]
O lusterku - http://www.daciaklub.pl/f...1687644#1687644.

kfelisiak - 2016-02-17, 08:52
Temat postu: lampka wnętrza - przedział pasażerski?
Witajcie
Takie pytanie... żona mi zwróciła dziś uwagę, że w przedziale pasażerskim nie ma żadnej lampki, która posiadając dzieci i podróżując z nimi się często przydaje.
Czy macie, wiecie i pomożecie co zrobić/ wykombinować żeby jak najniższym kosztem i nakładem pracy coś tam zmontować ? (oczywiście latarka to słaby pomysł.... jeśli macie żony to im takie coś powiedzcie :))

Dar1962 - 2016-02-17, 09:19

między innymi:
http://www.daciaklub.pl/f...3b175047d2203cb

Lajkonik - 2016-02-17, 12:02

Cały ten wątek jest dobrym źródłem pomysłów na oświetlenie tyłu w DD. Moja przeróbka jest na 10 stronie.
mekintosz - 2016-02-23, 00:32

http://www.tutorialelogan...plafoniera.html

podświetlenie przełączników lampki oświetlenia kabiny


shrek - 2016-02-23, 20:38

Fajne trzeba bedzie zinstalowac
Ikarusiarz - 2016-04-21, 12:44

Prawie minął rok, jak nie jeżdżę już Dacią, choć formalnie wciąż ją mam. Użytkuje ją mój ojciec. Wczoraj zaszła potrzeba pożyczenia Dąćki i zobaczyłem to moje światło, które założyłem 1,5 roku temu.

Tymczasowe rozwiązanie (strona 12 forum) trzyma. Taśma świeci jak oszalała. Piszę o tym, bo nagle pomyślałem, że taśmy led są na 12 V, a w samochodzie jest ponad 14 V. O dziwo nie montowałem żadnych oporników i wszystko działa.

Teraz zapragnąłem takiego rozwiązania w espace. To jest wóz za 170000 w salonie, a lampki służą jako ozdoba, chyba... Są dokładnie takie jak kolega Waldi zamontował. Świecą słabo.

Pozdrawiam z Bydgoszczy.

shrek - 2016-04-23, 16:20

mekintosz napisał/a:
http://www.tutorialelogan.ro/2016/02/leduri-la-butoanele-de-la-plafoniera.html

podświetlenie przełączników lampki oświetlenia kabiny


Moja lampka w srodku jest troche inna, nie mam otworow na diody ale jakos damy rade. Diody zamowione.

maro_1955 - 2016-04-23, 18:15

Kupiłem ledy do oświetlenia wnętrza W5W w firmie hadron, wszystko pasuje bez przeróbek i świeci bardzo jasno, gaśnie ściemniając się. Chciałem jeszcze sprawdzić światła led do jazdy dziennej W21/5W, ale sprzedały się jak świeże bułeczki.
arczi_88 - 2016-04-23, 19:48

maro_1955 napisał/a:
Kupiłem ledy do oświetlenia wnętrza W5W w firmie hadron, wszystko pasuje bez przeróbek i świeci bardzo jasno, gaśnie ściemniając się.


A link da radę do tego sklepu/aukcji? ;-)

maro_1955 - 2016-04-23, 20:36

arczi_88 napisał/a:
maro_1955 napisał/a:
Kupiłem ledy do oświetlenia wnętrza W5W w firmie hadron, wszystko pasuje bez przeróbek i świeci bardzo jasno, gaśnie ściemniając się.


A link da radę do tego sklepu/aukcji? ;-)


Proszę bardzo;
http://sklephadron.pl/41-oswietlenie-samochodowe

arczi_88 - 2016-04-23, 20:39

Dziękuję ślicznie :-)
wieza - 2016-05-22, 18:32

Pare fotek z mojego oświetlenia niestety niektóre fotki nie oddaja rzeczywistości.
Marcin_R - 2016-06-29, 09:56

ja u siebie w Loganie założyłem wczoraj dodatkowe oświetlenie bagażnika ,
różnica kolosalna ! odłączyłem żaróweczke i podłączyłem dwa paski LED po
prawej stronie jeden i po lewej jeden .
zdjecie górne zrobione z WŁĄCZONĄ orginalną żarówką , dolne z LEDami .



zamieniłem tez żarówke w podsufitce na taśme 10cm czyli 6 LED ,
różnica na tyle duża że zrezygnowałem z oświetlenia nóg :


ziaro - 2016-06-30, 19:40

Te zdjęcia bagażnika dwóch użytkowników robią wrażenia. Jakby ktoś zamontował agregat.
kfelisiak - 2016-09-12, 07:48

Witajcie, to i ja pochwale się swoim pomysłem na doświetlenie tylnej kanapy w DD.

Zakupiłem u przyjacieli z Chin takie 2 lampki:
http://www.aliexpress.com...08.0.118.SZncuN
Cena zawrotna bo aż ok. 8 zł za 2 szt.

W momencie kiedy wygłuszałem auto a dokładniej tył podpiąłem się pod oświetlenie bagażnika - nie miałem w planie póki co demontażu podsufitki więc tak okazało mi się szybciej, prościej, zwłaszcza, że miałem wszystko na wierzchu.
Wpiąłem się w kabel od lampki bagaznika i pociągnąłem 3 przewody - 2 na słupki po 2 stronach przy kanapie (w słupkach otwór wywiercony wiertełkiem 5 mm i przeciągnięty przewód) i jeden na druga stronę bagażnika - a co, jak szaleć to szaleć.

Efekt... dla mnie bomba - bo w tych pieniądzach lampka jest bardzo mała a świeci rewelacyjnie - taśma 3m dwustronna bardzo słaba - odkleiła się prawie od razu więc dodałem kleju MINUTEX i trzyma się świetnie:





A co do bagażnika to na druga stronę została mi taśma led z oświetlenia domu więc postanowiłem ja wykorzystać i wygląda to tak:

Marmach - 2016-10-01, 22:30

Zainstalowałem w lampce bagażnika panel LED COB w zamiast za diodę w5w, którą niestety szlag trafił. Panel świeci świetnie (zdjęcie zrobione za dnia!), podobno pobiera 1W. Mam nadzieję, że nie podpali mi samochodu i okaże się trwalszy, niż poprzednia dioda ;)




m81wwski - 2017-01-02, 12:35
Temat postu: [Logdy] Lampka oświetlenia bagażnika
Cześć,

Mam Lodgy w wersji 7-os i niestety nie mam lampki w bagażniku. W wersji 5-os jest lampka:


Czy ktoś się orientuje, czy wiązka przewodów do tej lampki jest też w 7-os?
Wystarczyłoby wyciągnąć ją, przedłużyć i cieszyć się światłem :)

Lza - 2017-01-02, 13:03

Czyli nie tylko fordy takiego bubla mają? ;) :mrgreen:
gfedorynski - 2017-01-02, 13:06

Lodgy od 2016 co najmniej ma lampkę w bagażniku również w wersji 7-osobowej (oraz lampkę sufitową i gniazdo zapalniczki dla każdego rzędu).
route2000 - 2017-01-02, 13:07

Jak zdejmiesz bok tapicerki i zobaczysz czy jest wiązka z wtykiem luzem to możesz podpiąć lampkę, a lampkę czy taśmę ledową możesz zakupić.
Jeśli nie ma, to możesz podciągnąć z lampy sufitowej zasilanie i będzie git.

DrOzda - 2017-01-02, 13:37

Jest złączka do lampki przy głównej wiązce z lewej strony .....
m81wwski - 2017-01-02, 15:22

Edited:

Już znalazłem :)


Teraz wystarczy kupić lampkę lub dwie :)

kali - 2017-01-02, 16:39

Naklej taśmę LED.
m81wwski - 2017-01-02, 17:19

Taśma LED nie będzie pasować do reszty oświetlenia.

Teraz zastanawiam się czy kupić oryginał ale za 40 PLN + wysyłka
czy kupić lampkę z podsufitki i tylko przelutować wtyki w lampce.

Muszę podejść do auta i zobaczyć ile światła daje lampka z podsufitki

shrek - 2017-01-02, 19:05

m81wwski napisał/a:



Muszę podejść do auta i zobaczyć ile światła daje lampka z podsufitki


Ja dokupilem lampke do podsufitowki. Wyciolem otwor, podciaglem kable ze srodkowej lampki zamontowalem takie zarowki ( obciolem ten element metalowy, reszte wlutozwalem do lampki) http://allegro.pl/zarowka...6598239547.html i swieci fajnie.
Swiatlo boczne ( takie oryginalne) jak dla mnie mija sie z celem, wlozysz jedna walizke lub jakis towar zaslonisz ja i po swietle. Tu masz moje wypociny http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=300

m81wwski - 2017-01-02, 21:12

Chyba najpierw spróbuję zamontować z boku, bo podsufitka jest za droga :)

Z czego do wersji 7 os jest tylko jedna i to od nowszej wersji 2015 bo ma trzy lampki a nie dwie jak moja.

bakulik - 2017-10-24, 00:36

Czy złącza lampek oświetlenia kabiny i bagażnika to są jakieś standardowe wtyczki, czy też własne pomysły Dacii/Renault?
laisar - 2017-10-24, 01:54

Lampka bagażnika - http://www.te.com/usa-en/product-1379658-1.html

Lampki kabiny nie udało mi się namierzyć, wiem tylko, że pochodzi od firmy Lear - nr 13423601501. Referencja Renault to 8200302086, tyle pozycja że nie występuje w cenniku części.

Kauris - 2017-10-24, 19:22

W kabinie rozstawem pinów (podobno 2,5mm) pasuje "mini molex" od zasilania napędu dyskietek. Plastikiem prawie pasuje (da się obejść). Mam tak podłączone. Prawie oczywiście robi różnicę...
Standardem w branży niby jest 2,54mm i na oko wtyczka ma bardziej pasujący kształt, ale jako że molexy miałem pod ręką i robią robotę, to do dalszych testów nie doszło. Miałem na oku złącza WF HU 2,54mm

W bagażniku nie testowałem (laisar podlinkował 2,2mm)

bakulik - 2017-10-24, 19:30

Dzięki. A da się to gdzieś nabyć w ilościach detalicznych? Czy lepiej szukać na szrocie?
shrek - 2017-10-24, 21:52

Idz na szrot wyciag lampke, obetni kable i bedzie ;-) .
bakulik - 2017-12-12, 13:52

To jeszcze jedno pytanie: czy jakakolwiek wersja Logana (lub innego modelu, zakładam, że części są takie same/podobne) posiada oświetlenie w kabinie nad tylna kanapą? Jaka tam jest wiązka, połączona na stałe z lampką przednią czy podpięta złączem? Szukałem elementów okablowania oświetlenia na catcar.info, ale znalazłem tylko schemat rozmieszczenia lampek. Chciałbym dodać u siebie takie światełko bez cięcia/lutowania przewodów, dlatego dopytuję się o te wszystkie złącza. :-)
route2000 - 2017-12-12, 14:20

Masz lampkę na tył?
Sprawdź czy pasują wtyczki od "mini molex" od zasilania napędu dyskietek?
To dalej dorób jakąś przejściówkę do przedniej lampki i dalej do tylnej lampki.

bakulik - 2017-12-12, 14:41

Właśnie o tę „jakąś przejściówkę” chodzi. Najlepiej byłoby dorwać kawałek oryginalnej wiązki i odpowiednio przerobić. Lampkę mam wyjętą z przodu, na jej miejsce wstawiłem taką z dodatkowym światłem do czytania.
Kauris - 2017-12-12, 22:46

W catcar.info wiązki są na samym końcu w Upholstery - Electricity > 88 Wiring harness
Lodgy ma lampki > https://ci.catcar.info/renault_2017_01/dessins/01069205.png > ale raczej każda ma swoją wiązkę?
Szukasz gotowca? Raczej będzie trzeba lepić ;)

Nie masz w okolicy żadnego sklepu z elektroniką?
Ta "jakaś przejściówka" to zwykłe piny,
...którymi połączysz sobie dwie kostki i "wepniesz się" w ten sposób do instalacji, a dalej to już co wolisz - dolutowanie oryginalnych kostek ze szrotu, minimolexy ze starego komputera, coś innego ze sklepu...
Tu masz zdjęcia z minimolexem

bakulik - 2017-12-12, 23:22

Kauris napisał/a:
W catcar.info wiązki są na samym końcu w Upholstery - Electricity > 88 Wiring harness

Wiem, ale wnętrza nie znalazłem, tylko rozkład lampek (okazuje się, że Logan sedan też może mieć tylną „firmowo”): http://ci.catcar.info/ren...ns/01074626.png

To, co podlinkowałeś, wygląda na wiązkę oświetlenia zewnętrznego.

Kauris napisał/a:
Nie masz w okolicy żadnego sklepu z elektroniką?

Mam i będę musiał podejść z lampką, może coś dobierzemy.

Kauris napisał/a:
Ta "jakaś przejściówka" to zwykłe piny,

Wiem, że można zawsze coś skręcić metodą chałupniczą, dorabiałem tylną lampkę do starego Focusa. W nowym samochodzie wolałbym zrobić to w bardziej cywilizowany sposób, a jeśli udałoby się wykorzystać do tego oryginalną wiązkę, to byłoby super. :-)

Lajkonik - 2017-12-13, 06:57

bakulik napisał/a:
To, co podlinkowałeś, wygląda na wiązkę oświetlenia zewnętrznego.


Jeżeli masz na myśli ten link do innego tematu na forum, to są moje zdjęcia z dorabiania dodatkowego oświetlenia nad kanapą w moim Dusterze (w PH1 nie było fabrycznie). Jak masz taką samą lampkę, to cała filozofia jest identyczna.

bakulik - 2017-12-13, 09:45

Lajkonik napisał/a:
Jeżeli masz na myśli ten link do innego tematu na forum

Nie, chodziło mi o ten obrazek:
Kauris napisał/a:
Lodgy ma lampki > https://ci.catcar.info/renault_2017_01/dessins/01069205.png > ale raczej każda ma swoją wiązkę?

Ale teraz widzę, że coś tam do sufitu też jest podciągnięte.

Kauris - 2017-12-13, 22:43

bakulik napisał/a:
Wiem, ale wnętrza nie znalazłem, tylko rozkład lampek (okazuje się, że Logan sedan też może mieć tylną „firmowo”): http://ci.catcar.info/ren...ns/01074626.png
Ale wiesz, że w Upholstery - Electricity > 88 Wiring harness sa jeszcze "zakładki" do przejrzenia? (nie ma oddzielnie wiązki lampek, ale właśnie tak "sumarycznie" jak na obrazku z lodgy) Pamiętasz jaki to typ techniczny tego logana z obrazka? Nie miałem cierpliwości szukać...
bakulik napisał/a:
W nowym samochodzie wolałbym zrobić to w bardziej cywilizowany sposób, a jeśli udałoby się wykorzystać do tego oryginalną wiązkę, to byłoby super. :-)
Liczysz, że druga lampka jest oryginalnie na przedłużaczu z pierwszej? :) Sprawdzić można... Wygląda na to, że poliftowe MCV ma dwie lampki.

Dla ścisłości, post Lajkonika jest z tego tematu.

shrek - 2017-12-14, 05:50

A dlaczego by nie zrobic tylna lampke na przedluzaczu od przedniej i jak nie masz wtyczek to poprostu polutowac kabelki? Calosc wiazki (3 kabelki) owijasz czarna tasma i wyglada dobrze. Zreszta pod podsufitowke nikt nie zaglada, ani nie rozbierzasz tego co tydzien.
bakulik - 2017-12-14, 09:39

Kauris napisał/a:
Ale wiesz, że w Upholstery - Electricity > 88 Wiring harness sa jeszcze "zakładki" do przejrzenia?

Tak, wiem, przejrzałem. :-)
Kauris napisał/a:
Liczysz, że druga lampka jest oryginalnie na przedłużaczu z pierwszej?

Tak. :-) Ale wygląda na to, że ma osobne przewody, które schodzą się z tymi od lampki przedniej w okolicy styku słupka A z sufitem i pewnie dalej biegną razem do bezpieczników czy też jakiegoś przekaźnika.
shrek napisał/a:
A dlaczego by nie zrobic tylna lampke na przedluzaczu od przedniej i jak nie masz wtyczek to poprostu polutowac kabelki?

Właśnie chcę zrobić przedłużacz, ale wolałbym się obyć bez cięcia i lutowania.

No nic, trzeba zakombinować z wtyczkami i w końcu to zamontować. :-)

Kauris - 2017-12-14, 18:20

Potestowałem garść wtyczek wyjętych ze starego kompa i wychodzi mi, że generalnie rozstaw pinów w lampce to jest standard tego typu zabawek. W sklepie z elektroniką będą znali temat i wystarczy im lampka i ewentualnie jakieś zdjęcie w telefonie :) Do połączenia z oryginalną wiązką przypasuje coś w tym guście. Tych pierdół jest cała masa i ta kostka akurat nie zapnie się w plastiku lampki (ale wejdzie bezkolizyjnie i będzie trzymała się na samych pinach - testowane) i ma tylko 4 żyły (kostka oryginalna ma 5, używa 3). Może znajdzie się lepsza... jak nie ze szrotu to taka?. W tym systemie znajdziesz (UWGA: ZDJĘCIA POGLĄDOWE TYLKO) piny, wsuwki do gołych kostek i bez problemu złożysz przedłużacz. Jedynie "komputerowe" kabelki w uzbrojonych już kostkach moim zdaniem za liche, dlatego naświetlam, że wszystkie elementy osobno można kupić... albo wygrzebać ze starego komputera ;D
route2000 - 2017-12-15, 09:19

Możesz też tutaj kupić: https://www.e-connectors....-samochodowe/80
Ogólnie tam jest tego multum: https://www.e-connectors.pl/
Można też kupić na Wolumenie w Warszawie w firmie BATPOL (ma też stronę na allegro: https://allegro.pl/uzytkownik/batpol1?order=m ). ;-)

Krystian67 - 2018-03-01, 15:51
Temat postu: Oświetlenie wnętrza .
W tym poscie chcę zapytać o techniczny aspekt . Czy pojawi się jakiś bład , jeżeli podepnę np listwy led ok 30 szt na strone ładowni .Mam takie rozwiazanie w kangoo przez układ grecca .I fajnie to doświetla. Renówkę niebawem sprzedaje i chcę to wykorzystać w tym pojeżdzie .Podłączone oczywiscie pod sufit. Zanim się rozpedze z pomysłem. chciałbym to wiedzieć Nie chce ingerowac w instalacje .Bo gwarancja wiadomo .Ewentualnie czy macie zamiast zwykłych żarówek jakieś fajne mocne ledy .zeby polecić .
michele - 2018-03-02, 07:38
Temat postu: Re: Oświetlenie wnętrza .
Krystian67 napisał/a:
W tym poscie chcę zapytać o techniczny aspekt . Czy pojawi się jakiś bład , jeżeli podepnę np listwy led ok 30 szt na strone ładowni .Mam takie rozwiazanie w kangoo przez układ grecca .I fajnie to doświetla. Renówkę niebawem sprzedaje i chcę to wykorzystać w tym pojeżdzie .Podłączone oczywiscie pod sufit. Zanim się rozpedze z pomysłem. chciałbym to wiedzieć Nie chce ingerowac w instalacje .Bo gwarancja wiadomo .Ewentualnie czy macie zamiast zwykłych żarówek jakieś fajne mocne ledy .zeby polecić .
Nie bardzo Cię rozumiem, listwa LED przez układ Gretza (mostek prostowniczy?) pod 12V? Jeśli chodzi o listę LED, to trzeba wiedzieć jaki wykorzystuje prąd, albo przynajmniej jakie wykorzystuje ledy, a następnie policzyć całościowe zapotrzebowanie, bo w listwie LED, odcinki są równolegle podłączone - i to w
większości przypadków. Myślę, że nie powinno byc żadnych problemów z podłączaniem, bo takie ledy to około 4,5W/m (0,4 A/m) (przypadku 3528 oraz 300 diód na 5m)

shrek - 2018-03-02, 07:41
Temat postu: Re: Oświetlenie wnętrza .
Krystian67 napisał/a:
W tym poscie chcę zapytać o techniczny aspekt . Czy pojawi się jakiś bład , jeżeli podepnę np listwy led ok 30 szt na strone ładowni .Mam takie rozwiazanie w kangoo przez układ grecca .I fajnie to doświetla. Renówkę niebawem sprzedaje i chcę to wykorzystać w tym pojeżdzie .Podłączone oczywiscie pod sufit. Zanim się rozpedze z pomysłem. chciałbym to wiedzieć Nie chce ingerowac w instalacje .Bo gwarancja wiadomo .Ewentualnie czy macie zamiast zwykłych żarówek jakieś fajne mocne ledy .zeby polecić .


Jak ma to byc montowane w kabinie to zadnego bledu nie bedzie.

Krystian67 - 2018-03-02, 15:21

Podpowiedz dla kol. Michele. Elektronik w pracy skleił mi listwę w obudowie aluminiowej . To zasłania matowa folia. .Dodał zabezpieczenie do 14v . Jaki pobór nie wiem . Układu grecca musiałem użyć , bo okazało się ze po wygaśnieciu sufitu , dalej się żażył. Do konca nie pamiętam. Ale chodziło o to ze następuje zamiana biegunów w lampce sufitowej , Są dwie .Jedna stała , i na automat/ Wszystko hula i chciałbym to przełożyć do dacii . Listwy są dwie. A kol. Shrekowi dzięki za odpowiedz . Pytam ze względu na inteligenty system , który jak rozumię wszystko czuje.
jammo - 2018-03-02, 16:13

Na żarzące się żarówki ledowe w kabinie wystarczy wlutować zwykły opornik i po kłopocie.
Ikarusiarz - 2018-03-02, 20:43

Dla przypomnienia:
Parę lat temu zamontowałem listwę led w starej Logance. Ledy to zwykłe ledy do mebli. Kupiłem "z metra" w sklepie oświetleniowym. Nie montowałem żadnych oporników- działa do dziś.

W Van Hoolu (Polski Bus) żarzyły się obrysówki led, mimo wyłączonego prądu.

Krystian67 - 2018-03-04, 08:45

To własnie opisałem wyżej. Po 4 diodach problem ustał .
jammo - 2018-03-04, 10:35

Ikarusiarz napisał/a:
Dla przypomnienia:
Parę lat temu zamontowałem listwę led w starej Logance. Ledy to zwykłe ledy do mebli. Kupiłem "z metra" w sklepie oświetleniowym. Nie montowałem żadnych oporników- działa do dziś.

W Van Hoolu (Polski Bus) żarzyły się obrysówki led, mimo wyłączonego prądu.


Listwy ledowe nie potrzebują dodatkowych oporników, gdyż mają oryginalnie już założone oporniki między ledami. Zauważ taki mały ciemny prostokącik. W przypadku montowania pojedynczych żarówek np. tych rurkowych led stosowanych w lampkach podsufitki, trzeba nieraz do końców dolutować opornik, aby ustał efekt żarzenia na wyłączonym prądzie. Są teraz oryginalne żarówki led zwane Canbus, które się nie żarzą, ale i cena jest inna.

grapess - 2019-05-04, 20:37

Hej, mam pytanie prośbę, może ktoś Z was ma linka do strony gdzie facet pokazuje jak zrobił dodatkowe oświetlenie zamontowane w klapie lodgy z wykorzystaniem takich lampek.
Gdzieś to widziałem i linka posiałem.

Kauris - 2019-05-05, 20:24

W lodgy nie widziałem. W MCV
https://www.youtube.com/watch?v=mQvce_h8SBI

traks - 2019-05-08, 17:01

Duster I przedlift, moje rozwiązanie oświetlenia






grapess - 2019-05-08, 19:46

Kauris napisał/a:
W lodgy nie widziałem. W MCV
https://www.youtube.com/watch?v=mQvce_h8SBI

Dzięki

traks - 2019-05-08, 20:45

Mam pytanie, po wymianie przedniej lampy wszystko jest ok, natomiast w tylnych jest tylko prąd stały, brak prądu w kablu gdzie powinien pojawiać się po otwarciu drzwi. Co ciekawe, mimo że zapala się lampka z przodu, wygasza się po zamknięciu drzwi, to próbnik nie wykrywa prądu. Co jest przyczyną?
grapess - 2019-05-09, 19:31

Lampki zakupione trzeba zamontować .
Ale mam kilka pytań.

1. Skąd pociągnąć zasilanie? Jedyne co mi przychodzi do głowy to wpiąć się do lampki sufitowej w rzędzie środkowym.Ale może jest inne rozwiązanie. Czy idzie do tyłu wiązka, taka na przyszłość lub do wersji z oświetleniem i można się do niej wpiąć? Z tego co widzę na rysunku powyżej to lampka przednia i środkowa są zasilane z innych kabli :(


2. Czy potrzebny jest ogranicznik/stabilizator napięcia do 12V?

Kauris - 2019-05-09, 22:48

Ad 1.
A może masz jakieś wolne kable...?
http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=17606

EBmazur - 2019-05-10, 06:15

traks napisał/a:
Mam pytanie, po wymianie przedniej lampy wszystko jest ok, natomiast w tylnych jest tylko prąd stały,
Tak dla ścisłości - w całej instalacji el. samochodu masz prąd stały , coś nieprecyzyjnie , jak dla mnie , opisujesz sytuację
Kauris - 2019-05-10, 19:35

W tym przypadku prąd stały = stałe/ciągłe zasilanie. Jest jeszcze takie, które się pojawia po otwarciu drzwi.
traks - 2019-05-10, 19:55

Teraz trochę zgłupiałem, byłem pewny że sterowanie jest po plusie? Pociągnąłem prąd bezpośrednio z lampki w bagażniku, która gaśnie z opóźnieniem czasowym po zamknięciu klapy czy drzwi... natomiast lampki nad kanapą pasażerów palą się cały czas.
grapess - 2019-05-10, 20:57

Też będę badał ten temat ale teraz na chłopski rozum do do lamki muszą iść co najmniej dwa przewody zasilające. Jeden, który zapala i gasi lampkę po otwarciu/zamknięciu drzwi drugi, który zasila lampkę jak się włączy świecenie stałe, które i tak po jakimś czasie gaśnie.
traks - 2019-05-11, 08:12

Na chłopski rozumiem tak, ale.... nie działa:( Pociągnąłem kable do tyłu z przedniej lampki, trzy przewody, masa, prądowy ze stałym zasilaniem i trzeci gdzie prąd powinien pojawiać się po otwarciu drzwi. I o ile w przedniej lampce , wszystkie trzy wzięte że scenica, wszystko funkcjonuje to w tylnych brak prądu po otwarciu drzwi. Pociągnąłem więc prądowy od oświetlenia bagażnika, prąd pojawił się na lampce, ale jest stały, mimo że lampka w bagażniku gaśnie, te w podsufitce palą się cały czas. Lampki z bardzo prostą konstrukcją, włącznik coś w rodzaju hebelkowego, w środkowej pozycji jest neutralny, w skrajnych łączy z jednym z dwóch prądowych. Kostka na trzy piny, nie ma co pomieszać
traks - 2019-05-12, 10:14

OK, wygląda że prąd jest stały na lampce, a sterowanie odbywa się za pomocą masy. Kable pozmieniane i wszystko hula. Lampki w tyle świecą się po otwarciu drzwi, wygaszają po zamknięcie. Można również włączyć jako lampki do czytania, osobno dla każdego z pasażerów.
grapess - 2019-05-19, 16:18

Kauris napisał/a:
Ad 1.
A może masz jakieś wolne kable...?
http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=17606


Wielkie dzięki, Kabelek był,
W kabelku pojawia się napięcie jak włączone są światła w podsufitce.
Podpiąłem do niego lamki i tra la la. Czekam do wieczora aby zobaczyć jak wyszło.

grapess - 2019-05-19, 21:47

Jak Admin ma czas, to nie prośba o połączenie wątków.

Kabelek był w stanie wystarczyło tylko rozpiąć bok i dostęp do kabelka jest.
Kabelek ma dwa przewody ( cienkie jak cholera )
Kabelek dostarcza prąd, tak samo jak do lampek podsufitki.

Zamontowałem dwie lampki oczko w klapie.
Lampeczki oczko wsadziłem w gumowe zaślepki, które są w klapie.
W żołnierskim skrócie.
Zdjąć gumową uszczelkę, plastikową osłonę na klapie, wyjąć gumową harmonijkę kryjącą przewody między klapą a budą samochodu i zaślepki w których osadzimy lampki.
Wywiercić dziury w zaślepkach i wkręcić zaślepki.
Zaczynając od prawej do lamki przylutować i zaizolować przewód.
Wsadzić przewód w dziurę, przeciągnąć do drugiej dziury, osadzić lampkę w dziurze.
Ja przewody lutowałem, izolowałem koszulką termokurczliwą i na to zwykła taśma izolacyjna.
Kabel przepchać do drugiej lewej dziury tam zrobić rozgałęzienie jedno do lampki drugie do zasilania.
Lamki łączymy równolegle.
Najgorzej było poprowadzić kabel w klapie do wyjścia, gdzie przewody idą do budy auta.
Zrobiłem to na dwa etapy.
Etap 1. Wyjąłem zaślepkę od przewodu ogrzewania szyby i tu korzystając z dość sztywnego ale jednak giętkiego drutu w izolacji dostałem się do wyjścia w klapie, gdzie wychodzą z klapy przewody.
Etap 2. od dziury gdzie osadziłem lampkę do dziury z przewodem do ogrzewania szyby.
Harmonijkę gumową ochraniającą przewody wychodzące z klapy trzeba wyjąć z klapy i z nadwozia.
Ja przepchnąłem przez nią przewód korzystając z drutu.
Potem już łatwo. Zdjąłem uszczelkę i przepchałem kabel do boku tam gdzie był kabelek z zasilaniem.
Nie miałęm wtyczki więc użyłem takich jak na fotce przewodów od zestawu do prototypów elektronicznych. Akurat takie miałem.
Wszystko polutowane, zaizolowane, schowane w klapie.

route2000 - 2019-05-20, 20:55

A możesz podać jakieś namiary czy link, gdzie można kupić takie lampki? ;-)
grapess - 2019-05-20, 21:00

Oczywiście

Jak kupiłem tu:

https://allegro.pl/oferta/zarowka-oczko-modul-led-12v-1w-23mm-barwa-zimna-7422732833

Jak nie będzie to trzeba szukać:

zarowka oczko led-12v 1w

route2000 - 2019-05-20, 21:03

Jeszcze podpowiedź, gdzie i do jakiego zasilania podciągnąłeś kabelki i jak je podłączyłeś te lampki?
Masę miałaś już w klapie, a gdzie plus?

grapess - 2019-05-20, 21:10

Skorzystałem z rady Kauris, patrz parę postów wcześniej.
Podał linka do postu

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=17606

Zajrzałem za poszycie z lewej strony bagażnika i faktycznie była tam taka dyndająca wtyczka jak na fotce. W niej jest + i -. Nie podpinałem się do niczego innego.


Podłączyłem woltomierz i napięcie 12V pokazało się dokładnie wtedy kiedy zapalały się światełka w podsufitce.


Podpiąłem się tam. Dwie żarówki mają po 1W więc nie powinny nic spalić.

route2000 - 2019-05-21, 07:24

grapess napisał/a:
Skorzystałem z rady Kauris, patrz parę postów wcześniej.
Podał linka do postu

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=17606

Zajrzałem za poszycie z lewej strony bagażnika i faktycznie była tam taka dyndająca wtyczka jak na fotce. W niej jest + i -. Nie podpinałem się do niczego innego.


Podłączyłem woltomierz i napięcie 12V pokazało się dokładnie wtedy kiedy zapalały się światełka w podsufitce.


Podpiąłem się tam. Dwie żarówki mają po 1W więc nie powinny nic spalić.

To może być wtyczka od oświetlenia bagażnika w wersji 5 osobowej, bo chyba w wersji 7 osobowej nie ma oświetlenia, a może się mylę?

SWilk - 2019-05-21, 09:48

route2000 napisał/a:
chyba w wersji 7 osobowej nie ma oświetlenia, a może się mylę?


W mojej 7-osobowej Lodgy '2017 jak najbardziej jest po lewej stronie bida-lampka w bagażniku. Ledwo świeci, ale świeci.

grapess - 2019-05-22, 19:45

SWilk napisał/a:


W mojej 7-osobowej Lodgy '2017 jak najbardziej jest po lewej stronie bida-lampka w bagażniku. Ledwo świeci, ale świeci.


Zamień na ledy, będzie jaśniej :)

shrek - 2019-05-22, 19:53

U mnie nie ma
boban666 - 2019-05-22, 20:41

U mnie też jest a od kiedy ją kupiłem Lodgy oczywiście to przymierzam się do wymiany na Led :D i jakoś na razie jej nie wymieniłem :D
route2000 - 2019-05-23, 08:02

Tez mam zamiar zrobić lepsze oświetlenie bagażnika, ale jakoś nie mam czasu... :-|
kicpra - 2019-05-23, 11:21

Zamontowałem lampkę podsufitki z 3 żarówkami z Nissana Juke 2011r., za całe 7zł :-D .
route2000 - 2019-05-24, 08:03

kicpra napisał/a:
Zamontowałem lampkę podsufitki z 3 żarówkami z Nissana Juke 2011r., za całe 7zł :-D .

To pochwal się fotkami.

kicpra - 2019-05-24, 09:51

Na tył tez już zamówiłem z 3 żarówkami.

route2000 - 2019-05-24, 10:34

A czy to działa na zasadzie Plug&Play w zasilaniu?
Dymek - 2019-05-24, 10:38

route2000 napisał/a:
A czy to działa na zasadzie Plug&Play w zasilaniu?

Tak- wymiana 1:1 wypinając wtyczkę, bez żadnych przeróbek. Nissan i Renault mają takie same lampki. Ja mam od Renault.
kicpra- witamy w "klubie 3 przycisków" :mrgreen:
Mała rzecz a cieszy- nieprawdaż?

kicpra - 2019-05-24, 10:54

Pewnie, że P&P :D.
Dymek, dzięki, najlepiej wydane 7zł :-D .

pikodat - 2019-05-24, 12:53

Dymek napisał/a:
route2000 napisał/a:
A czy to działa na zasadzie Plug&Play w zasilaniu?

Tak- wymiana 1:1 wypinając wtyczkę, bez żadnych przeróbek. Nissan i Renault mają takie same lampki. Ja mam od Renault.
kicpra- witamy w "klubie 3 przycisków" :mrgreen:
Mała rzecz a cieszy- nieprawdaż?



Drobne pytanko - gdzie kupiłeś?

Dymek - 2019-05-24, 13:15

pikodat napisał/a:
Drobne pytanko - gdzie kupiłeś?

Na "Alledrogo", tylko strasznie dawno i chyba nówkę za 35zł. Teraz używki faktycznie po 7zł chodzą...

pikodat - 2019-05-24, 13:35

Dymek napisał/a:
pikodat napisał/a:
Drobne pytanko - gdzie kupiłeś?

Na "Alledrogo", tylko strasznie dawno i chyba nówkę za 35zł. Teraz używki faktycznie po 7zł chodzą...


takie coś to jest to?
https://allegro.pl/oferta/nissan-juke-lampka-wewnetrzna-kabiny-oswietlenia-6151343380

Dymek - 2019-05-24, 14:57

pikodat napisał/a:
takie coś to jest to?

Dokładnie. Tylko trzeba trafić w dobrym stanie.

kicpra - 2019-05-24, 17:11

pikodat, na Allegro, 2 najtańsze sztuki kupiłem ja, wiec nie przepłacaj jakby co :-D
Nawet z dzialajacymi żarówkami dostalem :-D

Dariusz77 - 2019-05-29, 06:14

pikodat napisał/a:
Dymek napisał/a:
pikodat napisał/a:
Drobne pytanko - gdzie kupiłeś?

Na "Alledrogo", tylko strasznie dawno i chyba nówkę za 35zł. Teraz używki faktycznie po 7zł chodzą...


takie coś to jest to?
https://allegro.pl/oferta/nissan-juke-lampka-wewnetrzna-kabiny-oswietlenia-6151343380


Cena tej lampki w ASO to 99 zł, niedawno kupowałem. Na alledrogo lampki w dobrym stanie są w okolicach 30-50 ale zwykle sprzedawcy cześci samochodowych oferują wysyłkę tylko kurierem za 20zł więc różnica nie jest aż taka duża a masz nową. Te lampki są wykonane, mówiąc szczerze tandetnie, po prostu widać na nich ślady użytkowania - wytarte i pożółkłe przyciski.
Jeśli ktoś by potrzebował to kod tej lampki 3 przyciskowej w ASO to 8200073234.

kicpra - 2019-05-29, 15:05

Ja kupiłem jedną za 7zł, drugą za 10zł, nie powiem, żeby były jakieś mocno zużyte. 100zł nigdy bym nie zapłacił za coś takiego.
steiner - 2019-06-01, 17:00

Od dawna nosiłem się z zamiarem zamontowania w DDI mojej żony osłony mikrofonu do radia.
Przypominam ze w DDI Ambiance z 2012 roku nie było ani lampki kabiny nad kanapą, ani mikrofonu. Druga lampkę zamontowałem już dawno, ale cały czas denerwował mnie ten wiszący na krawędzi szyby przedniej i podsufitki mikrofon do radia. Ponieważ za oryginalne osłony mikrofonu w zasadzie nie występują... a z mikrofonem wołają za nie od 80zł ...postanowiłem zamontować lampkę z Clio II - w której jest oryginalnie miejsce na mikrofon. Można je od 20 zł kupić....

Oczywiście pomalowałem obudowę pod kolor reszty elementów w kabinie, trochę było kombinowania z podłączeniem - gniazdo jest zupełnie inne. Znalezienie kombinacji przewodów zajęło z całej operacji najwięcej czasu.

Wycięcie otworów i dopracowanie mocowania to była już formalność.


Efekt końcowy prezentuje się następująco:

toka93 - 2019-06-01, 17:42

U mnie ledowe żarówki zamówione. Zobaczymy jak będą świecić w kabinie dokkera zestaw przód tył po 3 żarówki na przyciemnionych tylnych szybach :)
steiner - 2019-06-02, 08:36

toka93 napisał/a:
U mnie ledowe żarówki zamówione. Zobaczymy jak będą świecić w kabinie dokkera zestaw przód tył po 3 żarówki na przyciemnionych tylnych szybach :)


LEDy oczywiście są we wszystkich lampkach wnętrza.
A jeszcze przypomnę, ze w poprzednim DDI zamontowałem lampkę z peugeota 407 (chyba), pasowała idealnie z racji fabrycznych otworów - aby przenieść do niej mikrofon od radia, dwie czujki alarmu i końcówkę termometru wewnętrznego.

steiner - 2019-06-23, 12:10

ponieważ dotarła przesyłka z ali www.tiny.pl/tc1xg zamontowałem podświetlenie "ambientowe" do do dustera
kupione za 4 $ - co dziwne - w obudowie mają nawet dodatkowy bezpiecznik.
Zasilanie wziąłem z lampki sufitowej - włączają się po otworzeniu drzwi lub ręcznym włączeniu lampki na suficie. Najtrudniejsze było niewidoczne przeprowadzenie przewodów do LED pod fotelami. Konieczne było rozebranie tunelu środkowego - przewody idą teraz nad kanałami wentylacji - pod tapicerką. Jak na koszt 4$ efekt wydaje się całkiem zadowalający :)


buladag - 2019-09-27, 21:14

Pytanko, w Lodgy mam 3 lampki z pojedynczym przyciskiem. Chciałbym je wymienić na takie z 3 przyciskami (rozumiem że po otwarciu drzwi świecą wszystkie 3 żarówki w lampce, a wtyczka lampki pasuje).
Czy podejdą lampki z Clio III? Bo zauważyłem, że są różne rozmiary tych lampek.

shrek - 2019-09-28, 08:18

buladag napisał/a:

Czy podejdą lampki z Clio III? Bo zauważyłem, że są różne rozmiary tych lampek.


Tak one wszystkie sa takie sam. Clijo 3,4 kangoo, stary scenic, daćki,itp.

buladag - 2019-09-28, 21:50

To jeszcze ponawiam pytanko, czy po otwarciu drzwi świecą wszystkie 3 żarówki w lampce?
Kauris - 2019-09-29, 18:08

Tak
shrek - 2019-09-29, 18:55

buladag napisał/a:
...(rozumiem że po otwarciu drzwi świecą wszystkie 3 żarówki w lampce, a wtyczka lampki pasuje).


Nie. Świeci tylko ta środkowa. Dwie boczne maja swoje przyciski.
Wtyczka pasuje.

Kauris - 2019-09-29, 20:49

No to może nie wszystkie są takie same? :D
buladag - 2019-09-29, 21:41

Na aukcji gość twierdzi że są z Clio III, ale pewnie różnie bo ma 7 sztuk.
Dymek - 2019-09-30, 07:56

shrek napisał/a:
buladag napisał/a:
...(rozumiem że po otwarciu drzwi świecą wszystkie 3 żarówki w lampce, a wtyczka lampki pasuje).

Nie. Świeci tylko ta środkowa. Dwie boczne maja swoje przyciski.
Wtyczka pasuje.

No to musiały by być dwie wersje. W mojej lampce po otwarciu drzwi świecą wszystkie 3 żarówki. Przy zamkniętych drzwiach bocznymi przyciskami można niezależnie zapalać boczne żarówki a środkowy przycisk również zapala wszystkie 3. Środkowym przyciskiem również można wyłączyć wszystkie 3 żarówki przy otwartych drzwiach.

shrek - 2019-09-30, 09:51

Mozesz podac numer tej twojej lampki?
U mnie zaświeca sie tylko jedna- srodkowa.

Dymek - 2019-09-30, 13:39

shrek napisał/a:
Mozesz podac numer tej twojej lampki?
U mnie zaświeca sie tylko jedna- srodkowa.

Na plastiku wytłoczono: 8200073234
Google dla tego numeru podaje na szybko: Lampka Renault Megane2, Renault Scenic2, Nissan Note, Nissan Juke itd...

Może bardziej jednoznaczne są jej połączenia elektryczne- widać, że środkowy przełącznik steruje wszystkimi żarówkami. Wrzucam dla porównania:

Kauris - 2019-09-30, 20:08

Moje też 8200073234
buladag - 2019-10-01, 17:44

Hmm, kurczę, trochę ryzyk szczególnie że mam zamiar kupić 3 naraz.:P
buladag - 2019-10-09, 20:17

DZiałają:
10zł/szt ale polecam chyba jednak kupić nowe, w jednej z 2006r wg. datownika ścieżki miedziane są tak utlenione, że pękają i musiałem je lutować.

Ile kosztują te lampki w ASO?
[url=https://postimages.org/][/url]

toka93 - 2019-10-09, 20:57

Chyba z 200zl.
Więc polecam jednak używki

buladag - 2019-10-09, 21:27

wtf to faktycznie jednak lepiej pomęczyć się z używkami. :P
route2000 - 2019-10-10, 10:12

buladag napisał/a:
wtf to faktycznie jednak lepiej pomęczyć się z używkami. :P

A potem ile satysfakcji z tego... ;-)

buladag - 2019-10-10, 10:14

Szczerze mówiąc liczyłem na trochę więcej światła z 3x 5W w stosunku do 1x 5W, do tego dwie lampki mają strasznie utlenione ścieżki, co nieco wydłużyło mi pracę przy montażu. :P
toka93 - 2019-10-10, 11:26

Wsadź zimny LED to będzie lepiej. Dwie lampki po 3 żarówki rozświetlają dokkera z przyciemnionymi szybami
Kauris - 2019-10-10, 19:10

1 żarówka 5W tradycyjna = 50 lumenów (bida z nędzą)
1 żarówka 6x SMD 5730 = 150-200 lumenów (dla mnie w MCV przy 6 sztukach zdecydowanie za dużo)

6x SMD 2835 na żarówkę dla mnie idealnie. Barwa rzecz gustu.

Dymek - 2019-10-11, 07:25

buladag napisał/a:
..., w jednej z 2006r wg. datownika ścieżki miedziane są tak utlenione, że pękają i musiałem je lutować.

Zawsze jak kupuję jakieś używane części tego typu, to zwracam uwagę na rocznik samochodu, z którego to demontowano (coraz więcej sprzedawców podaje te informacje) a w miarę możliwości rocznik danej części. A jeżeli chodzi o elementy widoczne, to zwykle proszę też o dobre zdjęcia z różnych stron. Jeśli sprzedawca w ten sposób nie współpracuje, to kupuję gdzie indziej.

Dariusz77 - 2021-02-08, 08:02

toka93 napisał/a:
Chyba z 200zl.
Więc polecam jednak używki


Odkopuję, ale może się przydać, widzę że na aliexpress są te lampki nowe do nissana za 44,39 zł:

https://pl.aliexpress.com/item/4000810131785.html

przemoc84 - 2021-02-08, 11:06

pytanie czy do Sandero podejdzie bo jest taka sama wielkość czy nie?
Dymek - 2021-02-08, 11:48

Sandero, Logan, Lodgy- jeden czort, te same lampki
matysz - 2023-05-15, 15:04

Cześć,

Czy ktoś jest mi w stanie podać nr katalogowy lampki bagażnika w duster I przed liftem?

Z góry dziękuję.

laisar - 2023-05-15, 15:27

8200418356
eplus - 2023-05-15, 21:22

Ja nie tak dawno kupiłem na allegro po wyglądzie, za jakieś 25zł.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group