DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - śruby do kół / felg stalowych / aluminiowych

tomaszgebala - 2008-09-30, 18:05
Temat postu: śruby do kół / felg stalowych / aluminiowych
odbierać będę MCVkę na fabrycznych alumach i mam pytanko dot. sprawy koła zapasowego. Czy zapas jest w takim wypadku na stalówce czy też na alufeldze. Pytam, bo z tego co wiem to śruby do alufelg są inne niż do normalnych i zastanawiam się jak zamocować wtedy zapasowe kółko, jeśli ono będzie na alumie ???

Jak to jest - czy ktoś ma oryginalne alumy?

wieza - 2008-09-30, 18:21

hej Raczej zpas bedzie w wersji stalowej jeszcze nie slyszalem ze w jakims aucie bylo w zapasie alu felga
tomaszgebala - 2008-09-30, 18:38

wieza napisał/a:
hej Raczej zpas bedzie w wersji stalowej jeszcze nie slyszalem ze w jakims aucie bylo w zapasie alu felga


a jak złapiesz kapcia to co, skoro są inne śruby?

jackthenight - 2008-09-30, 18:43
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
tomaszgebala napisał/a:
odbierać będę MCVkę na fabrycznych alumach i mam pytanko dot. sprawy koła zapasowego. Czy zapas jest w takim wypadku na stalówce czy też na alufeldze. Pytam, bo z tego co wiem to śruby do alufelg są inne niż do normalnych i zastanawiam się jak zamocować wtedy zapasowe kółko, jeśli ono będzie na alumie ???

Jak to jest - czy ktoś ma oryginalne alumy?


Z samochodem dostaniesz też dodatkowo zestaw 4-ech śrub do felg stalowych w takiej kopercie bąbelkowej :)

A poniżej zdjęcie jakie dokładnie śruby będziesz miał
(długość gwintu w obu przypadkach 22mm):

tomaszgebala - 2008-09-30, 18:55
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
jackthenight napisał/a:
Z samochodem dostaniesz też dodatkowo zestaw 4-ech śrub do felg stalowych w takiej kopercie bąbelkowej :)


oooo, to jest to o co mi chodziło :mrgreen:

Na zdjęciu widać, iż śruby do alumów są z zabezpieczeniem przeciw zbyt mocnemu dokręceniu - tego tez nie wiedziałem.

A więc jaki jest moment dokręcania alumów?

jackthenight - 2008-09-30, 19:13
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
tomaszgebala napisał/a:
jackthenight napisał/a:
Z samochodem dostaniesz też dodatkowo zestaw 4-ech śrub do felg stalowych w takiej kopercie bąbelkowej :)


oooo, to jest to o co mi chodziło :mrgreen:

Na zdjęciu widać, iż śruby do alumów są z zabezpieczeniem przeciw zbyt mocnemu dokręceniu - tego tez nie wiedziałem.

A więc jaki jest moment dokręcania alumów?


W książce napisano że jest to 105 Nm, ale nie wiem czy tyczy stalowej czy aluminiowej felgi.

wieza - 2008-09-30, 20:06

no sruby srubami ale nie zmienia to faktu ze aluma na zapasie nikt nie wstawia ;)
tomaszgebala - 2008-09-30, 21:00
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
jackthenight napisał/a:
(...)105 Nm, ale nie wiem czy tyczy stalowej czy aluminiowej felgi.

taki moment to jest na stalowych kółkach - zapewne przy alumie będzie mniej - może ktoś się odezwie kto wie...

Wielkie dzięki, za treściwe wyjaśnienie. Właśnie o to mi chodziło

wojtus - 2008-10-02, 06:57
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
Czytałem w innym poście, że już odebrałeś swoje autko i mam pytanie czy faktycznie do mocowania zapasu na feldze stalowej dostałeś dodatkowy komplet śrub, pytam bo też mam swoją na fabrycznych alufelgach, a nie dostałem żadnych dodatkowych śrub tylko kluczyk do dekielka.

pozdrawiam

Marek1603 - 2008-10-02, 07:34

Ja wytargowałem alumy w salonie i fabryczny komplet stalówek wraz ze śrubami dostałem.
tomaszgebala - 2008-10-02, 20:01
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
wojtus napisał/a:
(...) czy faktycznie do mocowania zapasu na feldze stalowej dostałeś dodatkowy komplet śrub (...)


tak, dostałem 4 śruby w woręczku bąbelkowym - były w schowku

wojtus - 2008-10-03, 11:50
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
tomaszgebala napisał/a:
wojtus napisał/a:
(...) czy faktycznie do mocowania zapasu na feldze stalowej dostałeś dodatkowy komplet śrub (...)


tak, dostałem 4 śruby w woręczku bąbelkowym - były w schowku


No to niestety ja nie dostałem, dzwoniłem do handlowca i ma sprawdzić czy faktycznie powinny być.

A teraz się zastanawiam gdzie kupić śruby do felg stalowych, bo zimówki będę zakładał na stalowe, dzwoniłem do salonu i tam za jedną sztukę chcą 15 złotych - niezła cena, toż to prawie wyjdzie tyle co dałem za felgi.

tomaszgebala - 2008-10-03, 19:50
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
zerknij na allegro co jakiś czas - ja kiedyś kupiłęm śruby do Renaulta własnie na aukcji
wojtus - 2008-10-05, 17:17
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
tomaszgebala napisał/a:
zerknij na allegro co jakiś czas - ja kiedyś kupiłęm śruby do Renaulta własnie na aukcji


Jeszcze jedno pytanie te śruby do felg stalowych mają taką samą długość częśći gwintowanej jak te od alu, na zdjęciu powyżej wygląda, że tak ale jak mógłbyś sprawdzić to byłoby ekstra, z góry dzięki.

jackthenight - 2008-10-05, 18:11
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
wojtus napisał/a:


Jeszcze jedno pytanie te śruby do felg stalowych mają taką samą długość częśći gwintowanej jak te od alu, na zdjęciu powyżej wygląda, że tak ale jak mógłbyś sprawdzić to byłoby ekstra, z góry dzięki.


Oki zerknę na te śruby i je zmierzę, ale sądzę że długość musi być taka sama.

wojtus - 2008-10-17, 08:49
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
Sprawa śrub częściowo zamknięta byłem w salonie i dostałem od handlowca 4 śruby do felg stalowych. Plus dla salonu za pozytywne załatwienie sprawy. Teraz jeszcze muszę dokupić 12 i będę mógł założyć zimówki na stalowych felgach.
tomaszgebala - 2008-10-17, 19:08
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
wojtus napisał/a:
Sprawa śrub częściowo zamknięta byłem w salonie i dostałem od handlowca 4 śruby do felg stalowych. Plus dla salonu za pozytywne załatwienie sprawy. Teraz jeszcze muszę dokupić 12 i będę mógł założyć zimówki na stalowych felgach.

stalówki do zimówek kupiłęś nowe ?

wojtus - 2008-10-20, 06:22
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
Cytat:
stalówki do zimówek kupiłęś nowe ?


Nie, kupiłem jakieś używki, ale całkiem ok, wystarczyło umyć i żeby ładniej wyglądały pomalowałem czarnym sprayem do felg matowym - wyglądają super.
Nowe to ponoć zwykle chińszczyzna, chyba że w serwisie ale tam cholernie drogo , a te są marki Michalin Made in France


Rozmiar to 15 o szerokości 6,5 cala ET 45 - wiem troszkę za szerokie i to ET o 5 mm mniejsze ale moim zdaniem to żadna różnica, będzie o 11 mm szerszy z każdej strony (ze względu na ET 5 mm i szerokość felgi 6 mm)

tomaszgebala - 2008-10-20, 21:20
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
a u mnie zostały mi po Thalii 4 felgi 5,5J14 ET 36, ale żeby je wykorzystać musiałbym do owych 14'' założyć opony 18570R14, a by zachować jako tako zewnętrzny obwód opony
piotrpek - 2008-10-24, 21:51
Temat postu: śruby do kół / felg
:mrgreen: By mi wyleciało. Jakiej długości śrub do tych stalówek dopasować 26 czy 28mm?
Pilnuje aukcji http://www.allegro.pl/ite...ocynkowane.html i nie wiem co wybrać. Te co dostałem w zapasie sam gwint maja długości ok 20mm.

tomaszgebala - 2008-10-25, 00:23

piotrpek napisał/a:

Pilnuje aukcji http://www.allegro.pl/ite...ocynkowane.html i nie wiem co wybrać. Te co dostałem w zapasie sam gwint maja długości ok 20mm.


a o co chodzi z tym "KULA" lub "STOŻEK" ???

tomaszgebala - 2008-10-25, 10:57
Temat postu: długość śruby do stalówki
jaka jest długość gwintu w śrubie do stalówki 15cali ?

Może ktoś zerknie przy wymianie koła

Z autem dostałem woreczek śrub o długości 22 a wg katalogu powinna być 27mm

jackthenight - 2008-10-25, 11:09
Temat postu: Re: długość śruby do stalówki
tomaszgebala napisał/a:
jaka jest długość gwintu w śrubie do stalówki 15cali ?

Może ktoś zerknie przy wymianie koła

Z autem dostałem woreczek śrub o długości 22 a wg katalogu powinna być 27mm


Tomasz nie szalej :)
22 w zupełności wystarczy a katalogi to wiesz jakie są dokładne :)

Poza tym długość śruby jest taka sama jak śruby do alufelgi.

Edit: Teraz jeszcze zmierzyłem oryginalną śrubę od alufelgi i ma 22 m.
Także na stalową felgę na pewno większa śruba być nie może.

aro_rdrg - 2008-10-26, 16:41

ja właśnie miałem alufelgi, i teraz kupiłem zimówki i z felgą stalową i musiałem wszystkie śruby wymienić bo się koła nie kręciły!
tomaszgebala - 2008-10-26, 17:36

aro_rdrg napisał/a:
ja właśnie miałem alufelgi, i teraz kupiłem zimówki i z felgą stalową i musiałem wszystkie śruby wymienić bo się koła nie kręciły!


czyli zapewne owe 27 mm to się tyczy alumów

jackthenight - 2008-10-26, 18:05

tomaszgebala napisał/a:


czyli zapewne owe 27 mm to się tyczy alumów


Nie, gwint śruby do alufelg ma również 22 mm, chociaż w MCV może być inaczej.
Defakto w Sandero gwint śruby do alufelgi ma 22 mm.

Tomasz - 2009-03-26, 00:10
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
Witajcie sprawa śrub to nie jest krytyczne zakładanie do alufelg takich z podkładką do stalówek innych ja jeździłem skodą felicią z orginalnymi alufelgami fabrycznymi na śrubach do stalówek 10 lat i nic się nie działo. 2 razy w roku zmieniałem z alufelg na stalówki na tych samych śrubach i było dobrze. Dodam że wcześniej ojciec jeździł poldasem na fabrycznych alusach na śrubach bez podkładki. Niech mi ktoś napiszę w takim razie jakie mam śruby w daćce na fabrycznych alusach i jaki jest rozmiar alufelg fabrycznych
jackthenight - 2009-03-26, 06:09
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
Tomasz napisał/a:
Witajcie sprawa śrub to nie jest krytyczne zakładanie do alufelg takich z podkładką do stalówek innych ja jeździłem skodą felicią z orginalnymi alufelgami fabrycznymi na śrubach do stalówek 10 lat i nic się nie działo. 2 razy w roku zmieniałem z alufelg na stalówki na tych samych śrubach i było dobrze. Dodam że wcześniej ojciec jeździł poldasem na fabrycznych alusach na śrubach bez podkładki. Niech mi ktoś napiszę w takim razie jakie mam śruby w daćce na fabrycznych alusach i jaki jest rozmiar alufelg fabrycznych


W Sandero jest następująco :

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=17973#17973

Rozmiar alufelgi to : 6J15 ET43 - oznaczenie oryginalnej alufelgi to : 6J15CH4-43

Tomasz - 2009-03-27, 22:12
Temat postu: Re: oryginalne alumy a sprawa zapasu i ... śrub
wojtus napisał/a:
Sprawa śrub częściowo zamknięta byłem w salonie i dostałem od handlowca 4 śruby do felg stalowych. Plus dla salonu za pozytywne załatwienie sprawy. Teraz jeszcze muszę dokupić 12 i będę mógł założyć zimówki na stalowych felgach.

Witaj mam daćkę na alusach, ale nie widzę żadnych dodatkowych śrubek.
Wiecie co dzięki temu postowi dowiedziałem się o istnieniu tych śrub, ale dopiero 4 mies. po zakupie i salon po moim upomnieniu napisał mi, że minął zbyt długi okres czasu.
Totalnie olewają klienta jak już wyjedziesz to nic nie dostaniesz.

eplus - 2010-12-27, 21:05
Temat postu: śruby do obręczy alu/stalowych Duster
Obręcze alu do Dustera są dość chyba popularne, fabryka jednak daje zapas w stali. Czy dostaliście do zapasu oddzielne śruby? Czy może do kół stalowych i alu przysługują takie same?
jjmalin - 2010-12-27, 21:16

ja mam sandero i mam oddzielne w bagazniku od zapasu
TD Pedro - 2010-12-27, 21:46
Temat postu: Re: śruby do obręczy alu/stalowych Duster
eplus napisał/a:
Obręcze alu do Dustera są dość chyba popularne, fabryka jednak daje zapas w stali. Czy dostaliście do zapasu oddzielne śruby? Czy może do kół stalowych i alu przysługują takie same?

Inne są śruby do alusów (są dłuższe) a inne do stalówek... :-/

eplus - 2010-12-27, 21:47
Temat postu: Re: śruby do obręczy alu/stalowych Duster
TD Pedro napisał/a:

Inne są śruby do alusów (są dłuższe) a inne do stalówek... :-/

I otrzymał Kolega 5 krótkich do zapasu :?:

TD Pedro - 2010-12-27, 21:55

dokupiłem międzyczasie kpl. kół zimowych z oferty Dacii i w chwili odbioru samochodu zamontowane były koła zimowe (na stalówkach) a alusy w bagażniku - oczywiście z kpl śrub do alusków...
eplus - 2010-12-28, 19:21

No ale te śruby do alusów to chyba fabryka dała razem z pakietem alu za 1000,-, a te, które są w kołach też chyba zapłacone (czy gratisowe?), a gdzie 5 śrub do zapasu stalowego?
Nikita_Bennet - 2010-12-28, 19:29

że tak spytam - to do alusów śrubki mają być gratis?
Nie pasują te od felg stalowych?

TD Pedro - 2010-12-28, 20:08

eplus napisał/a:
No ale te śruby do alusów to chyba fabryka dała razem z pakietem alu za 1000,-, a te, które są w kołach też chyba zapłacone (czy gratisowe?), a gdzie 5 śrub do zapasu stalowego?


mnie na szczęście ten problem nie dotyczy :lol: - ale faktycznie, kupując samochód z felgami alu - powinni dorzucić pięć śrub do koła zapasowego (stalowego) albo na zapas też dać aluska...

trojanka2 - 2010-12-29, 22:58

ja mam na zapasie alu i żadnych śrub nie dostalem
TD Pedro - 2010-12-30, 10:03

spytaj dealera jak masz założyć koła z zapasu jak złapiesz gumę (na kole oczywiście :lol: )...
eplus - 2010-12-30, 11:49

TD Pedro napisał/a:
dokupiłem międzyczasie kpl. kół zimowych z oferty Dacii i w chwili odbioru samochodu zamontowane były koła zimowe (na stalówkach) a alusy w bagażniku - oczywiście z kpl śrub do alusków...

Ja mam to samo, ale dręczy mnie niepewność, jak to robią inni...

TD Pedro - 2010-12-30, 12:11

trojanka2 napisał/a:
ja mam na zapasie alu i żadnych śrub nie dostalem

możesz doprecyzować... dostałeś na zapasie koło na alu? czyli w sumie pięć kół z alusami, czy to było w ramach dokupienia pakietu Look czy tylko samych kół alu za (wówczas) 1000 pln ? Pytam, ponieważ dokupiłem pakiet Look i dostałem 4 koła alu a na zapasie stalowe. Załapałem się również na ofertę Dacii i dokupiłem kpl. kół stalowych z oponami zimowymi i w chwili odbioru samochodu miałem założone stalówki ale zastanawiam się czy mnie nie wyrolowano z zapasowym (powinno być: stal czy alu?)...

PiotrWie - 2011-01-01, 19:21

Ja jak dokupywałem zimowe stalowe to oglądaliśmy śruby w bazie danych Dacii i do alusów i stalowych były różne śruby ale nie różniły się długością tylko kształtem główki i po dokładniejszej analizie doszliśmy do wniosku że śruby od aluminiowych nadają się do stalowych a odwrotnie - niekoniecznie. I tak teraz jeżdżę - mam stalowe obręcze przykręcone śrubami które dostałem do felg aluminiowych.
TD Pedro - 2011-01-01, 19:52

PiotrWie@

pytałem czy dostałeś przy zakupie samochodu na alufelgach, również na zapasie koło z alufelgą? - bo nie wynikło to jasno z Twojej wypowiedzi... :oops:

a co będzie na wiosnę jak zmienisz koła na aluski? jakie śruby?

PiotrWie - 2011-01-01, 20:17

Nadal te same - one są od obręczy aluminiowych, w Dusterze nie są dłuższe, pasują też do stalowych.
Ja przy kupnie otrzymałem cztery obręcze aluminiowe oraz stalową - jako zapas.
Alusa na zapasie ma kolega Trojanka2

RnR - 2011-01-01, 22:38

Czyli stalowa obręcz jest tak zrobiona, ze ma te sama grubość co alu? Masz stylizowane czy zwykle?

No i co jest na zapasie jeśli ma się pakiet Look?

TD Pedro - 2011-01-01, 22:51

trojanka2 napisał/a:
ja mam na zapasie alu i żadnych śrub nie dostalem


czy alu dokupiłeś w ramach pakietu Look?

eplus - 2011-01-02, 09:50

Ja dokupiłem tylko alu bez look, podobno zapas jest stalowy, ale musiałbym wjechać na kanał albo krawężnik, żeby sprawdzić. Do tego z salonu wyjechałem na zimówkach stylizowanych. Śruby, które dostałem luzem, mają taki toroidalny stożek :roll: jest to bryła obrotowa powstała przez obrót trójkąta prostokątnego wokół osi równoległej do jednej z przyprostokątnych i jeszcze dwa zdania zajęłoby doprecyzowanie, ale po prostu pod łbem śruby jest podkładka.

Napisałem do Rumunii, co oni na te śruby i czekam na odpowiedź.

Nie chcę tu siać jakiegoś fermentu, ale jest taka gazeta od Clarksona (ten głupi Angol, co rozbił Poloneza) - i kolega mi mówi, że tam w drugim odcinku o Dusterze (grudniowym) piszą, że śruby kół się odkręcają co 50km :!: Ja w śmiech, bo przecież Clarkson i AutoBild muszą coś znaleźć, no i przecież gdyby coś było na rzeczy, to wiedziałbym z forum. Moje koła powinny leżeć już jakieś 900km za autem. :mrgreen: No i jedyne wyjaśnienie jest, że jakiś ćwok pomylił śruby, bo rzekomo nawet wymiana śrub nie pomogła. Może na dzień dobry złe śruby uszkodziły gniazda w piastach? Gdybym ja musiał co 50km dokręcać śruby, to 3x50=150 do serwisu, a potem wymiana auta albo sąd. Dlatego wolałbym mieć pewność, czy śruby do alu można używać na okrągło ze stalówkami, czy tylko dojazdowo
http://www.daciaklub.pl/f...87c03aba4#73677

jackthenight - 2011-01-02, 20:16

Nie wiem jak w Dusterze, ale w Sandero śruby wyglądają tak :

Długość gwintu 22 mm - śruba stożkowa -- widać znaczącą różnicę pomiędzy śrubami do alufelg a do felgi stalowej.
Śruba do alufelgi ma ruchomy stożkowy kołnierz zabezpieczający przed zniszczeniem powłokę alufelgi.


48piotr - 2011-01-02, 20:23

Jednak dwa rodzaje-sożek!
eplus - 2011-01-04, 10:28

A więc śruby do alu można traktować jako dojazdówki ze stalowym zapasem:


Cytat:
...We thank you for trusting us with your confidence by appealing to our
services.

Regarding your request we infrom you that is recommended for steel rims to
us diffrent screws. Although the screws from the aluminium rims fit, are a
little diffrent from the ones that are used for steel rims and for optimal
resistance and usage is recommended to use diffrent screws.

We are staying opened to any suggestions and requests that you might have
referring our products or services offered by our company. You can contact
us at the following e-mail address vocea.clientului@daciagroup.com or by filling the form from our web-site www.daciagroup.com...

vampiresku - 2011-01-04, 18:23

Niby można,ale w serwisie powiedziano mi,że nie polecają :-/ Jedna śrubka do stalówki 15pln.
48piotr - 2011-01-04, 18:34

Ryzyko zbyt wielkie ,śruba od alusa będzie dociskała tylko krawędzią,jest obawa odkręcenia , potem do al będzie miała stożek skaleczony.
Trzeba odżałować parę zł ,bo ryzyko nie wart tych pieniędzy.
Są różne kąty śrub!!!!!!
Szerokiej bezpieczności.

laisar - 2011-01-04, 20:01

Może to jest rozwiązanie topgirowej tajemnicy? <;
48piotr - 2011-01-04, 20:16

Daję wąsy że tak !!
Daster - 2011-01-04, 20:17

jackthenight napisał/a:
Nie wiem jak w Dusterze, ale w Sandero śruby wyglądają tak :

Długość gwintu 22 mm - śruba stożkowa -- widać znaczącą różnicę pomiędzy śrubami do alufelg a do felgi stalowej.
Śruba do alufelgi ma ruchomy stożkowy kołnierz zabezpieczający przed zniszczeniem powłokę alufelgi.

Obrazek


Dla mnie sruba po lewej wyglada jak "pływająca" Stosuje sie je do felg o rozstawie otworow lekko rozniacym sie od otworow w piascie.
np tu http://www.mapet-tuning.c...x125-p-175.html

48piotr - 2011-01-04, 20:29

Do al chodzi o to aby stożek śruby nie tarł o al dlatego jest ruchomy i ma inny kąt.
Jakie są do stalowych każdy widział.
Przy al przed odkręceniem zabezpiecza tarcie między stożkiem śruby a śrubą.
Inaczej wycierało by się gniazdo stożka felgi al za każdym przykęcaniem i odkęcaniem.
Stożek stalowy spełnia "rolę podkładki"

jackthenight - 2011-01-04, 20:58

Daster napisał/a:
Dla mnie sruba po lewej wyglada jak "pływająca"


Ale to nie jest śruba pływająca.
W śrubie pływającej średnica otworu w ruchomym stożku jest dużo większa niż średnica gwintu, natomiast w śrubie do alusów, ruchomy stożek ma średnicę taką samą jak gwint, oraz
podkładka od wewnątrz jak i sama śruba jest również stożkowa .
Śrubą do alusów nie zmienisz rozstawu śrub, bo stożek nie pływa na boki.

W śrubie do alusów ruchomy stożek pełni rolę podkładki, przy dokręcaniu śruby nie uszkadzamy gniazda felgi aluminiowej, gdyż podkładka stoi nieruchoma, a kręci się tylko śruba. Zwykłą śrubą przy dokręcaniu jej, wytrzesz gniazdo, uszkadzając powłokę alusa.

48piotr napisał/a:
Stożek stalowy spełnia "rolę podkładki"


Dokładnie.

lukka16 - 2011-03-14, 23:11

Może wiecie czy jest różnica w sile dokręcania pomiędzy śrubami do alumek a stalówek ?
I jaka ta siła jest ?

laisar - 2011-03-15, 00:12

lukka16 napisał/a:
czy jest różnica w sile dokręcania pomiędzy śrubami do alumek a stalówek ?

Nie ma.

Cytat:
I jaka ta siła jest ?

105 Nm.

(Oczywiście - w pojeździe stojącym na ziemi; wstępnie, w powietrzu, tylko 30).

lukka16 - 2011-03-15, 08:56

Dzięki to dla mnie ważne z uwagi na przyszły zakup wkrętarki udarowej. Teraz wiem z jakim momentem kupić.
eplus - 2011-03-15, 11:45

Ja bym nie wierzył udarowej - co ręka zakręciła, ręka odkręci (na trasie w razie W). A po dokręceniu kluczem na powietrze to widziałem gości skaczących po kluczu, żeby zerwać.
Prezes - 2011-03-15, 13:08

Oj chyba właśnie ręcznie można dokręcić mocniej - tak było kiedyś w moim przypadku..
benny86 - 2011-03-15, 13:14

mój wulkanizator zakręca wstępnie pistoletem pneumatycznym, a dokręca ręcznie - mówi że z jednej strony nie wierzy maszynie do końca, ale też chce sobie zaoszczędzić trochę machania kluczem
chriskb - 2011-03-15, 15:12

benny86 napisał
Cytat:
mój wulkanizator zakręca wstępnie pistoletem pneumatycznym, a dokręca ręcznie

Całkowicie się z tym zgadzam, bardziej dokładne jest pokrętłu z kluczem dynamometrycznym.

lukka16 - 2011-03-15, 19:44

Ja tez tak uważam ale mam w domu trzy samochody i wszystkie mają komplety opon na felgach do zmiany zima - lato. Nigdy nie myślałem o końcowym dokręceniu mechanicznym lecz o odkręcaniu i wstępnym zakręcaniu a koniec zawsze ręką :mrgreen:
lukka16 - 2011-04-18, 20:28

Może ktoś z was znalazł gdzie można kupić śruby kół do Dustera oczywiście oprócz serwisu bo tam są po 15zeta
wat - 2011-04-18, 21:10

W każdym dobrym sklepie ze śrubami tylko warto mieć jedną na wzór
Stepway - 2011-06-17, 15:13
Temat postu: Śruby koła zapasowego
W oponie w Daćce (Sandero) znalazłem gwóźdź.

Zdarza się. Mam pecha bo po raz trzeci w tym roku szukałem wulkanizatora.
Na szczęście tym razem skubany nie spowodował szybkiej ucieczki powietrza, a ja dojechałem do warsztatu.

Nigdy nie wymieniałem koła z felgą aluminiową na stalowy zapas. Kiedy "łapałem panę" w trasie zdarzało mi się to samochodami odzianymi w "tradycyjne" obręcze.

I tutaj mam do Was pytanie, przepraszam jeżeli dla niektórych zbyt banalne, jak to jest ze śrubami? Sandero jest na ładnych "lekkich" felgach a koło zapasowe - standard - stal. Czy byłbym wstanie (w sensie poprawności i zapewnienia bezpieczeństwa) zmienić koło, używając śrub do aluminiowych?

Pytam z racji przygody, ale również zakłopotania, kiedy to zmieniając na wiosnę koła, wuklanizator widząc jak wypakowuję swoje nowe "lekkie" felgi, dopytywał się o śruby.

Nie chciałbym, aby okazało się, że pomimo sprawdzania stanu i ciśnienia w "piątym kole" przed dłuższymi trasami, wożę w koszu pod autem zbędny balast :) W takim wypadku, po weekendzie kupuję zapasowe śruby do zapasowego koła :) - podpowiedzcie proszę tylko jakie dokładnie potrzebne byłby do naszej Daćki.

Piotrek721015 - 2011-06-17, 16:01

Ja mam auto na alusach. Jak odbierałem auto, to poprosiłem o śruby do zapasu, stalowego i dostałem gratis od dilera. Tak więc mam do zapasu osobne śruby.
Stepway - 2011-06-17, 16:15

Piotrek721015 napisał/a:
(...) śruby do zapasu, stalowego (...) dostałem gratis od dilera. Tak więc mam do zapasu osobne śruby.


Nasze Sandero kupiliśmy na stalówkach. Aluminiowe felgi założyłem na wiosnę.

bushi - 2011-06-17, 16:26

Gdzies juz na forum byl caly temat o srubach do stalowek i alusow...
laisar - 2011-06-17, 16:50

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=17973#17973
jackthenight napisał/a:
Z samochodem dostaniesz też dodatkowo zestaw 4-ech śrub do felg stalowych


Edyta: No tak, nie odświeżyłem i ktoś mnie już uprzedził... d:

Oryginalny temat: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1300

koniu - 2011-06-17, 20:50

Ja kupiłem auto na stalowych, potem zimą rozwaliłem 1 felgę na korzeniu, zapas poszedł pod zimówkę, letnia z zapasu na "oponę zapasowa", potem dokupiłem alusy w komplecie ze śrubami, więc aktualnie jeżdżę na ALU, a w bagażniku wożę zimowego stalaka + stare śruby :mrgreen: zimą zrobię podmianę i będę wozić letniego alusa :-> póki nie jest miękko w pokrowcu, to ciśnienie mnie specjalnie nie interesuje, bo mam w bagażniku kompresor i nożną pompkę ;-)
Beckie - 2011-06-17, 21:38

Zaznaczyłem opcję "raz, dwa razy w roku" ponieważ średnio co pół roku łapię panę... :evil: Ostatnio w środę... W czwartek wyjeżdżam do roboty rano a tu pyr-pyr-pyr... koło do wymiany.
limo - 2011-06-17, 21:42

ja za siermiężnych czasów nubiry to rekord miałem 4x pulpa w ciągu miesiąca. W stepce jeszcze ani razu i oby tak dalej. (odpukać w niemalowane i wszelkie inne czary co by tak pozostało :mrgreen: )
eplus - 2011-06-18, 05:27

W ogóle nie sprawdzam zapasu, wożę kompresor.
koniu - 2011-06-18, 09:33

W sumie to tak się fajnie mówi, że jak zmienię koło, to sobie dopompuję, ale ciekawe ile osób tak rzeczywiście zrobiło (zaraz po wymianie) :-P
eplus - 2011-06-18, 10:25

Ja zapas zakładałem ostatnio w maluchu. teraz mam czwarty samochód. Więc nie wiem, czy rzeczywiście dopompowuję zapas przed użyciem, czy nie. Ale wydaje mi się, że jeśli marnie wygląda, to dopompowuję. A ile razy bym pompował zapas od 1994 roku?
Wożenie kompresora ma tę super zaletę, że jeśli zauważymy flaka, to można trochę dopompować :shock: i zajechać do wulkanizatora bez pośpiechu i nie brudząc się.

Stepway - 2011-06-18, 17:29

Od złapałem kapcia w tym roku w kwietniu, maju i czerwcu. Na szczęście w porę dało się zauważyć.

Kiedyś kawałek "czegoś" (kątownik) weszło w oponę i wyszło bokiem. Nie nadawała się do wulkanizacji. Nawet dobry kompresor, sam może okazać się w takich sytuacjach nieprzydatny.

Beckie - 2011-06-18, 17:46

koniu napisał/a:
W sumie to tak się fajnie mówi, że jak zmienię koło, to sobie dopompuję, ale ciekawe ile osób tak rzeczywiście zrobiło (zaraz po wymianie)

Ja akurat wożę pompkę nożną no i uzupełniam powietrze po zmianie koła... :->

chriskb - 2011-06-18, 21:01

Nie wiem czy warto teraz jest tyle serwisów, aż wstyd się przyznać i odpukać od 1965 roku nie złapałem żadnej jeden pany.
TD Pedro - 2011-06-19, 07:46

Stepway napisał/a:
Nie chciałbym, aby okazało się, że pomimo sprawdzania stanu i ciśnienia w "piątym kole" przed dłuższymi trasami, wożę w koszu pod autem zbędny balast :) W takim wypadku, po weekendzie kupuję zapasowe śruby do zapasowego koła :) - podpowiedzcie proszę tylko jakie dokładnie potrzebne byłby do naszej Daćki.


w czym problem? masz śruby od "stalówek" i na zapasie też masz "stalówkę"...
vide:
Stepway napisał/a:

Nasze Sandero kupiliśmy na stalówkach. Aluminiowe felgi założyłem na wiosnę.

Beckie - 2011-06-19, 08:25

chriskb napisał/a:
Nie wiem czy warto teraz jest tyle serwisów,

Spróbuj znaleźć czynny serwis np. w długi majowy weekend w nieznanej okolicy. :idea:

chriskb - 2011-06-19, 09:03

Beckie,

Można tymczasowo naprawić na każdej większej stacji benzynowej.

Pozdrawiam
:-)

koniu - 2011-06-19, 11:36

Ja jak zimą się umorusałem w błocie, to już mi się nie chciało pompki wyciągać :-P
Stepway - 2011-06-20, 06:21

chriskb napisał/a:
Beckie,Można tymczasowo naprawić na każdej większej stacji benzynowej.

Po warunkiem, że nie jest to uszkodzenie z boku, ani nie jest to skrajny przypadek rozerwania opony.

kisu - 2011-10-05, 20:22
Temat postu: Śruby do felg / kół
Zamówiłem felgi stalowe do zimówek - więc trzeba dokupić śrubki i pojawił się zonk - w serwisie komplet tj. 5 sztuk na jedno koło cena 66 PLN x 4 koła daje ponad 220 PLN-ów za całość.

Z racji tego, że (wersja Laurent) zapas jest na stalówce dostałem do niej 1 komplet śrubek od "firmy" (5 szt. w opakowaniu z oznaczeniem RENAULT 82 00 741 874)

Metodą pomierniczą doszedłem, że to śruby stożkowe 17'' o oznaczeniu M12 x 1,5 x 26 mm -nie jestem pewny rozmiaru gwintu czyli czy to na pewno 1,5 czy może 1,25 - może ktoś z kolegów pomoże ?

Dodam, że ich ceny kształtują się od 1,50 PLN (allegro) do 4,00 PLN w sklepach - więc za 20 szt to max. 80 PLN

PiotrWie - 2011-10-05, 20:54

Osobiście przejeździłem poprzednią zimę na stalówkach przykręconych śrubami od felg aluminiowych, po przeanalizowaniu różnic doszliśmy do wniosku, że można tak jeździć, nie można - w odwrotną stronę.
Dodam że tak samo jeździłem przez cztery zimowe sezony R 25 i nigdy nic sie nie działo.

48piotr - 2011-10-06, 06:53

kisu napisał/a:
czy to na pewno 1,5 czy może 1,25 - może ktoś z kolegów pomoże ?

Policz 10 zwoi gwintu-i będziesz wiedział 15 czy 12,5 mm.

bad-i - 2011-10-06, 20:47

Jak swego czasu musiałem dokupić śruby mocujące to wybrałem się do Norauto, gdzie miły Pan wyszukał odpowiedni rozmiar w katalogu, ja powiedziałem, że chcę kapinkę dłuższe (też mam "uniwersalne" śruby, które pasują i do alusów i do stalówek, tylko, że przy alusach brakowało kilku zwojów do w 100% prawidłowego umocowania), na co on, znowu trochę poszukał, znalazł odpowiednie, za coś chyba w granicach 12.50 zł za komplet i powiedział, że gdyby nie pasowały to oczywiście wymienią i na tym sprawa się zakończyła, bo pasowały idealnie.
lukka16 - 2011-10-11, 21:13

Ja kupiłem za 4 zł szt. ale nie w serwisie tylko w zakładzie który zakładał mi opony na felgi.
kisu - 2011-10-19, 17:38

PiotrWie napisał/a:
Osobiście przejeździłem poprzednią zimę na stalówkach przykręconych śrubami od felg aluminiowych, po przeanalizowaniu różnic doszliśmy do wniosku, że można tak jeździć, nie można - w odwrotną stronę.
Dodam że tak samo jeździłem przez cztery zimowe sezony R 25 i nigdy nic sie nie działo.


z tego co zauważyłem to śruby do oryginalnych alu są dłuższe ( o ok. 5 mm) od śrub do stalówek (te mają długość 26 mm) - pytanie czy na stalówkach z tymi śrubami dobrze można bylo dociągnąć te śruby od alu - bo jak pisałem są dłuższe o jakieś 5 mm i nie wiem czy gniazda są wystarczająco głębokie :?:

RnR - 2011-10-19, 19:55

A co do śrub to czy one rzeczywiscie mają mieć 26mm? Pytam bo do zapasu od aso dostalem śruby 23mm a dzisiaj kupiłem pozostałe identyczne to tych z aso. Powinienem spodziewać się problemów czy 23 powinny wystarczyć spokojnie?
PiotrWie - 2011-10-19, 20:22

kisu napisał/a:
PiotrWie napisał/a:
Osobiście przejeździłem poprzednią zimę na stalówkach przykręconych śrubami od felg aluminiowych, po przeanalizowaniu różnic doszliśmy do wniosku, że można tak jeździć, nie można - w odwrotną stronę.
Dodam że tak samo jeździłem przez cztery zimowe sezony R 25 i nigdy nic sie nie działo.


z tego co zauważyłem to śruby do oryginalnych alu są dłuższe ( o ok. 5 mm) od śrub do stalówek (te mają długość 26 mm) - pytanie czy na stalówkach z tymi śrubami dobrze można bylo dociągnąć te śruby od alu - bo jak pisałem są dłuższe o jakieś 5 mm i nie wiem czy gniazda są wystarczająco głębokie :?:

Widać są odpowiednio głębokie bo dociągały się całkowicie i trzymały bardzo dobrze - zrobiłem na nich ponad 7000km, pomimo wielokrotnej kontroli( byłem przeczulony po doniesieniach o odkręcających się kołach w Dusterze ) nigdy się nawet minimalnie nie poluzowały, w tych 7000 było prawie 2000 dość szybkiej (jak na Dustera) jazdy autostradowej

48piotr - 2011-10-19, 21:17

PiotrWie napisał/a:
byłem przeczulony po doniesieniach o odkręcających się kołach w Dusterze

Gdzieś czytałem ,że krowy przestały dawać mleko na widok znaczka Daci.... :mrgreen:

piotrres - 2011-10-19, 21:55

48piotr napisał/a:
PiotrWie napisał/a:
byłem przeczulony po doniesieniach o odkręcających się kołach w Dusterze

Gdzieś czytałem ,że krowy przestały dawać mleko na widok znaczka Daci.... :mrgreen:

Nie, nie, to było całkiem inaczej: z powodu obecności Dacii na drogach krowy przestawały się nieść, kury dawać mleko, i w ogóle nastąpił kres cywilizacji białego człowieka :lol:

A koła to odkręcały mi się w serwisie oponiarskim :mrgreen:

RnR - 2011-10-20, 04:32

A co z 23 vs 26? Czy mogę liczyć,że będzie ok czy raczej wymienić przynajmniej te nowe na 26?
Daster - 2011-10-21, 09:56

Sruby od oryginalnych felg alu beda odpowiednie do felg stalowych. W katalogu akcji u kilku sprzedawcach srub z alledrogo wynika ze stozkowe sruby ida tu i tu. Info potwierdzilem w ASO Ambrozej w mojej gminie. Wiec szkoda kasy i zachodu na dodatkowe gadzety.
RnR - 2011-10-21, 21:20

Stozkowa stozkowej nie rowna - byl tu juz watek ze zdjeciami - do alu maja tuleje ktore przy stalowkach moga sie zniszczyc i narobic pewnie klopotow.
jackthenight - 2011-10-22, 10:55

Tak wyglądają śruby (do Sandero):



Różnica obu śrub tkwi tylko w tym, iż śruba do alufelgi ma ruchomy stożkowy kołnierz, chroniący alufelgę przy dokręcaniu.
Gdybym dokręcał alufelgę śrubą od felgi stalowej to porysuje sobie gniazdo alufelgi, ale w niczym innym nie będzie to przeszkadzać.

Daster napisał/a:
Sruby od oryginalnych felg alu beda odpowiednie do felg stalowych.

No nie bardzo, bo uszkodzę sobie ruchomy kołnierz. Felga stalowa ma cienki rant, który uszkodzi ruchomy kołnierz śruby do alufelgi.
Nawet na kole zapasowym (felga stalowa) jest naklejka z przekreśloną śrubą od alufelgi.
Po prostu dokręcając felgi stalowe śrubami z ruchomym stożkiem (od felg alu) uszkodzimy sobie ten ruchomy stożek.

RnR - 2011-10-22, 11:04

Z tym porysowaniem to tez nie tak - bo mozesz poprostu ja chyba uszkodzic, wywiercic dziure - sa sruby takie i takie, awaryjnie napewno mozna je zamienic ale zeby tak jezdizc "na stale" to przesada - za sruby swoje dalem 75 zeta (15 sztuk identycznych z tym co dostalem do zapasu i mimo, ze 23 to raczej w zupelnosci wystarcza (juz przymierzane) - co to jest w porownaniu nawet z jednym tankowaniem dzisiaj?
Daster - 2011-10-23, 14:48

jackthenight napisał/a:
Tak wyglądają śruby (do Sandero):

Obrazek

Różnica obu śrub tkwi tylko w tym, iż śruba do alufelgi ma ruchomy stożkowy kołnierz, chroniący alufelgę przy dokręcaniu.
Gdybym dokręcał alufelgę śrubą od felgi stalowej to porysuje sobie gniazdo alufelgi, ale w niczym innym nie będzie to przeszkadzać.

Daster napisał/a:
Sruby od oryginalnych felg alu beda odpowiednie do felg stalowych.

No nie bardzo, bo uszkodzę sobie ruchomy kołnierz. Felga stalowa ma cienki rant, który uszkodzi ruchomy kołnierz śruby do alufelgi.
Nawet na kole zapasowym (felga stalowa) jest naklejka z przekreśloną śrubą od alufelgi.
Po prostu dokręcając felgi stalowe śrubami z ruchomym stożkiem (od felg alu) uszkodzimy sobie ten ruchomy stożek.


W Swoim poscie twierdzisz, ze twardosc powierzchni stozkowej w srubie do felg stalowych jest wieksza niz ta sama powierzchnia ale na stozku obrotowym w tych drugich srubach i moze wystapic uszkodzenie powerzchni styku stozka sruby do alu i felgi stalowej. Uwazam ze jest to informacja nieprawdziwa. Obie sruby maja taka sama twardosc tylko sruba do alu jest dodatkowo wyposazona w obrotowy stozek aby przy dokrecaniu wystepowal tylko ruch postepowy bez obrotowego. W zwiazku z tym taka sruba jest odpowiednia (z nadyzka braku obrotu przy dokrecaniu) do felg stalowych. To chyba jasne :?: 8-)

jackthenight - 2011-10-23, 16:02

Daster napisał/a:
W zwiazku z tym taka sruba jest odpowiednia (z nadyzka braku obrotu przy dokrecaniu) do felg stalowych. To chyba jasne :?: 8-)


Dla mnie to nie jest jasne z następujących powodów :

Dlaczego w fabryce dodają komplet 4 zwykłych śrub dla koła zapasowego w aucie gdzie pozostałe 4 koła to alufelgi?
Czemu na kole zapasowym jest naklejka z przekreśloną śrubą z ruchomym stożkiem ?
Po co mieliby taką naklejkę naklejać ? Dla zabawy ?

Dla zabawy również dodali gratis komplet 4 zwykłych śrub dla koła zapasowego ?
Nie sądzę aby takie prezenty w fabryce dawali gratis, jakiś cel w tym musiał być.
A jeśli miałoby być tak jak mówisz, to w fabryce nie daliby mi 4 zwykłych śrub do zapasowego koła - a przecież wyszło by ich to wtedy taniej, ale jednak te 4 śruby dodali.
Druga sprawa, ta wielka naklejka na kole zapasowym z czytelną informacją, że nie wolno dokręcać felgi stalowej śrubą od felgi aluminiowej. Sądzisz że naklejali sobie tą naklejkę tak dla zabawy ?

48piotr - 2011-10-23, 16:38

jackthenight
Nie gniewaj się,ale są też mądrzy inaczej.

jackthenight - 2011-10-23, 17:15

Ja się nie gniewam, aż taki delikutaśny to nie jestem :)
Ale nie sądzę aby w fabryce, aż tak się mylili - już księgowi sensowność wydanej każdej złotówki dokładnie sprawdzili.

eplus - 2011-10-23, 17:21

Cytat:
...We thank you for trusting us with your confidence by appealing to our
services.

Regarding your request we infrom you that is recommended for steel rims to
us diffrent screws. Although the screws from the aluminium rims fit, are a
little diffrent from the ones that are used for steel rims and for optimal
resistance and usage is recommended to use diffrent screws.

...
Automobile Dacia SA - Vocea Clientului Dacia, str. Uzinei nr. 1, Mioveni,
jud. Arges, cod 115400.

Most respectfully,
Customer Care Representative
Tomescu Mihai Alexandru

Daster - 2011-10-23, 17:29

Okazuje sie ze nie jest do konca tak jak pisze Jackthenight. U mnie nie ma na zapasie zadnej nalepki z jakimkolwiek zakazem to raz i do dustera nie bylo kompletu dodatkowych srub do zapasu to dwa. Wiec moze zmienil sie poglad producenta na temat tych srub?
jackthenight - 2011-10-23, 17:34

Daster napisał/a:
Okazuje sie ze nie jest do konca tak jak pisze Jackthenight


A czy ja napisałem że tak jest w Dusterze ?
Jest tak w przypadku Sandero, co wyraźnie zaznaczyłem w pierwszym moim poście.

Daster napisał/a:
Wiec moze zmienil sie poglad producenta na temat tych srub?

A może dali inne śruby ?

Daster - 2011-10-23, 17:35

Moze zaczeli oszczedzac na nalepkach i dodatkowych srubach ;-)
jackthenight - 2011-10-23, 17:37

Daster napisał/a:
Moze zaczeli oszczedzac na nalepkach i dodatkowych srubach


Jak pamiętam to wszelkie oszczędności z reguły wychodzą na niekorzyść klienta.
Ja miałem śruby, to do felg stalowych na zimę również używam zwykłych śrub - lepiej dmuchać na zimne niż tego później żałować.
Skoro u was w Dusterach nie ma takich informacji na felgach stalowych to nie ma w ogóle tematu :)

RnR - 2011-10-24, 06:22

Ja śruby do Dustera dostałem.
Daster - 2011-10-24, 07:35

W jakiej postaci je otrzymales?
Tzn czy byly gdzies schowane s skrytce i zapakowane fabrycznie czy byl to akt dobrej woli sprzedawcy samochodow?

Piotrek721015 - 2011-10-24, 08:03

Ja dostałem do samochodu komplet śrób do stalowej felgi koła zapasowego. Śruby są zapakowane w oryginalne opakowanie Ranault. Sprzedawca poinformowł mnie, że włoży je do schowka w samochodzie. Nie robił żadnych problemów z ich wydaniem. Były wliczone w cenę samochodu. czy były te śruby dodane do samochodu, czy też był to gest dobrej woli sprzedawcy nie wiem. Poprostu poinformował mnie, że śruby do zapasu stalowego są w schowku. Auto kupiłem na alufelgach.
RnR - 2011-10-24, 08:04

Dostałem woreczek Renault foliowy ze śrubkami. Kto dał nie wiem :)
chriskb - 2011-10-24, 08:05

Ja do DD dostałem zapakowany komplet śrub ze znaczkiem Renault wyprodukowanych we Włoszech nr 82 00 741 874. Co prawda jeszcze nie miałem okazji sprawdzić, ale odpowiadają one temu co pisał i na zdjęciu umieścił jackthenight, są tylko dłuższe o jeden zwój.
Dar1962 - 2011-10-24, 20:22

byłem dziś u dilera i pytałem o ceny śrub do felg stalowych - nie śmiejcie się - 270 zł za komplet 20 szt :-P :-P :-P (pewnie od Laguny?) Więc zamówiłem w Bosch Service niemieckie kadmowane BILSTEINY (chińszczyzna dobra do jedzenia a nie do przykręcania kół) po 4 złocisze. Jak by nie liczył, wychodzi sporo taniej - :-D
Daster - 2011-10-24, 21:45

Skoro dostaliscie sruby to ja w te pendy zadzwonilem do dilera ze nie dostalem tego to co inni a on czyli ona pani Joanna stwierdzila ze to niemozliwe bo daja do wszystkich samochodow jesli sa na alusach komplet srub do stalowego zapasu. Wiec jej mowie ze nie dostalem, a ona ze minelo prawie rok od zakupu a ja sie tu czepiam o cos co nie da sie teraz udowodnic ze nie zostalo wydane. Zaproponowala abym przyjechal i cos tam napisal w formie reklamacji czy cus takiego.
laisar - 2011-10-24, 21:57

kisu napisał/a:
Metodą pomierniczą doszedłem, że to śruby stożkowe 17'' o oznaczeniu M12 x 1,5 x 26 mm -nie jestem pewny rozmiaru gwintu czyli czy to na pewno 1,5 czy może 1,25 - może ktoś z kolegów pomoże ?

Katalog części podaje jedynie następujące oznaczenia: "ŚR=12/1 mm, x=17 mm" - gdzie x to rozmiar klucza...


Co do referencji i cen (brutto) - oto komplet:

    • 1 szt. śruby do felgi stalowej (także w zapasie, przy felgach aluminiowych): 8200610460 - 15,72 zł

    • zestaw 5 szt. śrub do felgi stalowej: 8200741874 - 60,86 zł

    • 1 szt. śruby do felgi aluminiowej: 402229810R - 22,39 zł



Aktualizacja: 2014-10-15, 10:27
Uzupełnienie danych:
    • śruby do felg stalowych: OE 8200610460 - średnica gwintu 12 mm (M12), skok gwintu 1,5 mm, długość gwintu 26 mm, długość całkowita 50 mm, łeb stożkowy, sześciokątny, rozmiar 17 mm;

    • śruby do felg aluminiowych: OE 402229810R - średnica gwintu 12 mm (M12), skok gwintu 1,5 mm, długość gwintu 27 mm, długość całkowita 53 mm, łeb z ruchomym kołnierzem, stożkowy, sześciokątny, rozmiar 17 mm.


(Śruby antykradzieżowe mają oczywiście takie same dane podstawowe, a różnią się rozmiarem łba - 19 mm).

robo1973 - 2011-10-27, 14:17

Panowie piszecie, że śruby w DD od alusów są uniwersalne. Owszem mają stożkową podkładkę ale powiedzcie jak ją zdemntować ze śruby ?
Osobiście kupiłem nowy komplet śrub do felg stalowych 4 zł sztuka :mrgreen:

Daster - 2011-10-27, 21:58

W tej kwestii nie wiem czy pomoglby tu nawet sam Cadyk Elimelech z ktorego slynie Lezajsk na calym niegoyskim swiecie :mrgreen:
48piotr - 2011-10-28, 07:38

robo1973 napisał/a:
Panowie piszecie, że śruby w DD od alusów są uniwersalne. Owszem mają stożkową podkładkę ale powiedzcie jak ją zdemntować ze śruby ?
Osobiście kupiłem nowy komplet śrub do felg stalowych 4 zł sztuka :mrgreen:

Jeszcze nie wymyślona nic takiego czego by nie można zepsuć!!!
Jeżeli nie młotkiem to łomem.
Śruby do alusów są do alusów jak du..a do .........
Do stalowych są bez podkładek i basta.
Przykręcić można i zwykłymi drobnozwojowymi /z łbem płaskim/tylko nie wiem czy św.Krzysztof nie odwróci się.... :-(

robo1973 - 2011-10-28, 09:54

Daster napisał/a:
W tej kwestii nie wiem czy pomoglby tu nawet sam Cadyk Elimelech z ktorego slynie Lezajsk na calym niegoyskim swiecie :mrgreen:

Leżajsk słynie jeszcze z piwa i kilku innych tematów.
Wracając do tematu bo robi się magiel - zapytałem, czy można jakoś te stożkowe podkładki zdjąć. Pytam, bo ja ich nie mogę zdemointwać a kolego który ma WW twierdzi że podobno można. Sam ma takie ale nie wie jak ?

jackthenight - 2011-10-28, 10:18

robo1973 napisał/a:
czy można jakoś te stożkowe podkładki zdjąć.


Nie można i lepiej tego nie robić.

robo1973 napisał/a:
Sam ma takie ale nie wie jak ?


Kup sobie komplet zwykłych śrub do stalówek na allegro.

Prezes - 2011-11-18, 13:36

http://www.daciaklub.pl/f...p=107779#107779
byniek napisał/a:
6. Na zimę trzeba pamiętać o słynnych śrubach do felg aluminiowych które wołają o pomstę do nieba. Czyli zakup "pełnych" śrub na zimę.
Nie trzeba na zimę pamiętać o śrubach. Nie ma to nic wspólnego z samochodem. Jak ktoś zmienia alusy na stalówki to powinien zmienić też śruby. Jak alusy na alusy nie ma "problemu śrub". Jak zmienia tylko opony też "problem śrub" nie występuje.
byniek - 2011-11-18, 14:56

Prezes napisał/a:
Nie trzeba na zimę pamiętać o śrubach. Nie ma to nic wspólnego z samochodem. Jak ktoś zmienia alusy na stalówki to powinien zmienić też śruby. Jak alusy na alusy nie ma "problemu śrub". Jak zmienia tylko opony też "problem śrub" nie występuje.


Nie zaznaczyłem, że mam osobne felgi stalowe na opony zimowe i wtedy są pełne śruby. Racja, przekaz był mało precyzyjny.

sereq - 2011-11-18, 19:49

Hmm, czy możecie koledzy wyklarować mi temat śrub? U mnie sytuacja wygląda tak że auto kupiłem na aluskach po czym po paru dniach (odbierałem rok temu w zimę) zamieniłem na zimówki na felgach stalowych stylizowanych. Specjalnie jakoś problemem śrub się nie przejmowałem (gumiarz też nic nie mówił), po kolejnej przekładce z powrotem na letnie na aluskach też. Auto zimą sprawowało się w trudnych warunkach znakomicie ;)

Czy można jakoś poznać czy śruby są przeznaczone do alusków (a jeśli tak to czym może grozić ich używanie na felgach stalowych stylizowanych?)

PiotrWie - 2011-11-18, 20:16

Ja jestem w podobnej sytuacji jak Ty - po odbiorze Dustera zmieniłem koła na zimowe, używając śrub od alusów ( po zapytaniu się w serwisie). Dopiero wiosną pojawiła się informacja o tym żeby nie używać tych śrub. Po przemyśleniu doszedłem do wniosku, że będę dalej tak jeździł, chyba że mi się jakieś koło poluzuje, wtedy zmienię. Argumenty że koła na felgach stalowych są wyraźnie cięższe od aluminiowych są naciągane - któraś z gazet motoryzacyjnych zrobiła test ważąc koła na alufelgach i stalówkach i okazało się że różnice w wadze są kilkuprocentowe - oczywiście aluminium jest lżejsze od stali ale na typową alufegę idzie więcej materiału niż na stalową i to się wyrównuje, jedynym argumentem za używaniem felg aluminiowych jest estetyka. A każdy komu kiedyś zdarzyło się niedokręcić koła zgodzi się chyba z tym że żeby się koło całkiem odkręciła w czasie jazdy trzeba być całkiem głuchym lub lekceważyć tłuczenia w czasie jazdy - ja zorientowałem się po 100m, a żeby się całkiem odkręciło trzeba tak jechać kilkanaście kilometrów
chriskb - 2011-11-18, 20:27

Proszę przejrzeć ten post Duster - śruby do felg
byniek - 2011-11-18, 22:02

Generalnie:
1. śruby do alufelg mogą byc (i są) z luźnym kołnierzem.
2. ŚRUBY do felg stalowych muszą by pełne !!! Inny kąt kołnierza i inne przenoszone siły..
3. Tyle informacji z serwisu...
4. Dodatkowo rozmawiałem z gostkiem który na bieżąco serwisuje samochody 4x4. Powiedział mi że założy mi śruby na stalówki zimowe z ruchomym kołnierzem, jak zamorduje kogoś z jego rodziny... To chyba o czymś świadczy....

Piotr_K - 2013-02-10, 23:06

Dalej pozostaje dla mnie niewyjaśniona kwestia różnicy długości śrub ;)

Jakie długie (ilość zwojów) do ALUFELG ?

Jakie długie (ilość zwojow) do FELGI STALOWEJ ?

pioor - 2013-02-11, 08:21

Piotr_K napisał/a:
Dalej pozostaje dla mnie niewyjaśniona kwestia różnicy długości śrub ;)

Jakie długie (ilość zwojów) do ALUFELG ?

Jakie długie (ilość zwojow) do FELGI STALOWEJ ?

O ile dobrze pamiętam to długość śrub jest taka sama, a przynajmniej na pierwszy rzut oka nie widać różnicy w długości (jak będę pamiętał to jeszcze raz sprawdzę wieczorkiem). Różnią się jedynie główką, a właściwie miejscem łączenia z felgą. Przy śrubach do felg aluminiowych na stożku jest podkładka, która przy dokręcaniu niweluje wycieranie gniazda śruby. Przy śrubach do felg stalowych jest zwykły stożek. Ale nie powinno się tych śrub używać zamiennie. Świadczy o tym choćby fakt, że do kompletu przy felgach aluminiowych dodają śruby do stalowego zapasu.

Piotr_K - 2013-02-11, 09:46

Dzięki, ciekawe, że sprzedający felgi aluminiowe przez Allegro nie posiadają tej wiedzy :-O
ale oni chyba nie czytają daciaklubu ;))))))

http://allegro.pl/7320-fe...3010796952.html

Piotr_K - 2013-02-11, 10:42

Piotr_K napisał/a:
Dzięki, ciekawe, że sprzedający felgi aluminiowe przez Allegro nie posiadają tej wiedzy :-O
ale oni chyba nie czytają daciaklubu ;))))))

http://allegro.pl/7320-fe...3010796952.html


Ciekawe jest to, że sklep prowadzący sprzedaż śrub (niedrogo zresztą) ma też śruby do felg aluminiowych z ruchomym kołnierzykiem, ale .... są też śruby bez tego kołnierzyka a w opisie śrub jest zastosowanie - stal/alu

Sami popatrzcie

http://www.stylauto.pl/sruby-do-felg.html

I jedno pytanie jeszcze - która z tych śrub do DD ?

jackthenight - 2013-02-11, 11:22

Do swojego Dustera masz takie śruby :
Gwint zewnętrzny [mm]: M 12 x 1,5
Długość gwintu [mm]: 26

Śruba do alu będzie u ciebie taka :
http://www.stylauto.pl/in...=800&height=600

Piotr_K - 2013-02-11, 13:44

Dzięki, po długich rozważaniach zdecydowałem się jednak na felgi stalowe:

http://allegro.pl/show_item.php?item=3001923928

wolant - 2013-03-07, 13:55

Rozglądając się po internecie w sprawie zakupu felg alumioniowych do Dustera zauważyłem, że z regułu dodają w cenie komplet śrub. W przypadku Dustera jest to zestaw oznaczany często jako ZJR6. Zatem kupując nowe felgi to w zasadzie nie muszę martwić się o śruby do nich bo dostaję je już w cenie felg.
Piotr_K - 2013-03-07, 14:07

wolant napisał/a:
Rozglądając się po internecie w sprawie zakupu felg alumioniowych do Dustera zauważyłem, że z regułu dodają w cenie komplet śrub. W przypadku Dustera jest to zestaw oznaczany często jako ZJR6. Zatem kupując nowe felgi to w zasadzie nie muszę martwić się o śruby do nich bo dostaję je już w cenie felg.


Ale gdzie tak jest? w ASO? każdy inny sprzedawca proponował mi zakup śrub osobno niestety - i uważam to za głupotę. Komplet to komplet - powinny być dobrane idealnie, nie każdy ma szczęście czytać Daciaklub ;))

wolant - 2013-03-07, 14:32

Choćby w autoopony.eu. Tam dobierając felgi do Dustera odrazu jest dodawany w pakiecie zestaw ZJR6. Na felgi.pl jest napisane z kolei że w skład kompletu wchodzą śruby lub nakrętki i pierścienie cetrujące. Wygląda więc na to, że teraz sprzedaje się to w komplecie co jest chyba jak najbardziej właściwym rozwiązaniem.
DD - 2013-05-12, 09:54

wolant napisał/a:
Na felgi.pl jest napisane z kolei że w skład kompletu wchodzą śruby lub nakrętki i pierścienie cetrujące.

Na oponeo.pl tez tak jest, w kazdym raze bylo tak ok. 3-4 lata temu, gdy kupowalem za ich posrednictwem komplet alusow.

mekintosz - 2013-05-14, 16:57

Jak kupowałem do Sandero felgi dostałem w komplecie sruby ze stozkiem. Jednak dokupiłem wczesniej oryginalne asowskie z ruchomym stozkiem dedykowane do alusow.
DD - 2013-05-17, 16:54

mekintosz napisał/a:
Jak kupowałem do Sandero felgi dostałem w komplecie sruby ze stozkiem. Jednak dokupiłem wczesniej oryginalne asowskie z ruchomym stozkiem dedykowane do alusow.

Jesli kupowales nowe te alusy razem z calym kompletem akcesoriow i byly tam wlasnie jednorodne sruby ze stozkiem, to spokojnie mogles sobie te wlasnie sruby od kompletu uzywac tylko z tymi alusami (a stalowki ze swoimi srubami "stalowkowymi") i tez by sie nic zlego nie dzialo :-) . Wcale nie musza byc do kazdej alufelgi sruby z ruchomym stozkiem (czesto sa bez). Gorzej mogloby byc, gdybys wielokrotnie uzywal jednych srub (z ruchomym stozkiem czy bez) zarowno do alusow jak i do stalowek. Bo wtedy gdyby sie te stozki przy okazji dokrecania nimi stalowek nieco powiedzmy "zarysowaly"/"wyrobily" (np. przy nieostroznym uzywaniu klucza pneumatycznego), to pozniej raczej nie robiloby to dobrze gniazdom w alusach ;-) .

BoloSr - 2013-09-03, 07:16

Witam
Czy takie śruby beda pasowały do felg stalowych do Dustera o te ??? Czy moze mozna przykrecic tymi srubami od alusow ???

48piotr - 2013-09-03, 07:21

BoloSr napisał/a:
Czy moze mozna przykrecic tymi srubami od alusow ???

"Alusy" przykręca się śrubami z obrotowym stożkiem.
Jest o tym na pierwszych stronach.
;-)

BoloSr - 2013-09-03, 07:27

48piotr napisał/a:
BoloSr napisał/a:
Czy moze mozna przykrecic tymi srubami od alusow ???

"Alusy" przykręca się śrubami z obrotowym stożkiem.
Jest o tym na pierwszych stronach.
;-)


to chyba w renowkach tak sie robi :)
zawsze mialem alusy w autach i mialem tylko sruby odpowiednie ale nigdy nie mialem srub z obrotowym stozkiem :)

PS pytam sie o stalowki a nie o alusy :):)

DD - 2013-09-03, 07:39

BoloSr napisał/a:
Czy takie śruby beda pasowały do felg stalowych do Dustera o te ???

Tak, wg tych parametrow srub, ktore sprzedawca podal w tej aukcji, powinny pasowac te sruby do stalowek DD.

BoloSr napisał/a:
Czy moze mozna przykrecic tymi srubami od alusow ???

Przeczytaj uwaznie moj poprzedni post w tym watku ;-) .

BoloSr - 2013-09-03, 07:43

DD napisał/a:
BoloSr napisał/a:
Czy takie śruby beda pasowały do felg stalowych do Dustera o te ???

Tak, wg tych parametrow srub, ktore sprzedawca podal w tej aukcji, powinny pasowac te sruby do stalowek DD.

BoloSr napisał/a:
Czy moze mozna przykrecic tymi srubami od alusow ???

Przeczytaj uwaznie moj poprzedni post w tym watku ;-) .


wybacz ale zadalem pytanie i mam teraz szukac odpowiedzi skor wiesz to powiedz czy mozna czy nie ??? i juz :) no chyba ze za trudne pytania zadaje to sorry wtedy bede szukal odpowiedzi sam :)

DD - 2013-09-03, 08:07

BoloSr napisał/a:
DD napisał/a:

BoloSr napisał/a:
Czy moze mozna przykrecic tymi srubami od alusow ???

Przeczytaj uwaznie moj poprzedni post w tym watku ;-) .

wybacz ale zadalem pytanie i mam teraz szukac odpowiedzi skor wiesz to powiedz czy mozna czy nie ??? i juz :) no chyba ze za trudne pytania zadaje to sorry wtedy bede szukal odpowiedzi sam :)

Osobiscie na pewno nie przykrecalbym na zmiane alusow i stalowek tym samym kompletem srub. A dlaczego, to napisalem w ostatnim zdaniu mojego (juz teraz) przedpoprzedniego postu w tym watku. Wybacz, ale chyba po to sie pisze posty na forach, zeby ludzie je czytali i z nich korzystali, a nie ciagle od nowa pytali.

Dar1962 - 2013-09-03, 11:50

pozwolę sobie wykorzystać fot. kolegi jacknight .Widać na czym polega różnica - ruchoma podkładka nie niszczy miękkiego materiału alufelgi przy dokręcaniu
matink1984 - 2013-11-26, 15:32
Temat postu: Pytanie o śruby do felg Sandero Stepway
Witam!!!
Mam kłopot z śrubami do felg stalowych. Jakie są dokładnie potrzebne śruby, napewno stożek i na klucz 17, ale jaka długość i średnica itp. Proszę o pomoc bo mam kilka ale różne.

chriskb - 2013-11-26, 15:53

Można łatwo skorzystać z szukajki:

Temat wałkowany wielokrotnie http://www.daciaklub.pl/f...+fel%2A+stal%2A

drza - 2014-02-07, 15:36

Odświeżam temat. Dzisiaj odebrałem z ASO oryginalne alufelgi do Dustera niestety bez śrub. Oryginalne śruby w ASO to koszt ok 23zł za sztukę - masakra! Doradźcie mi proszę gdzie mogę kupić zamienniki do oryginalnych alufelg.

Znalazłem takie:
http://sklep.intercars.co...O&towkod=C10ADF

Będą pasować?

gbyrka - 2014-02-07, 15:43

Skoro jesteś z Kłodzka to pewnie raz na jakiś czas bywasz we Wrocławiu.

Polecam zatem StylAuto: http://www.autoserwiswroclaw.pl/

Mi kiedyś pomagali dobrać śruby do nietypowych felg dodatkowo osadzonych na dystansach - dali radę bez problemu (ponadto mieli takie nietypowe śruby na miejscu).

W przypadku Dustera to bankowo jest jakiś standardowy rozmiar.
Ceny u nich były do przeżycia, chociaż jakoś strasznie tanio nie było.

drza - 2014-02-08, 17:46

Dzięki za info, ale nie wiem kiedy będę we Wrocławiu. Znalazłem na necie za 5zł za sztukę. Taniej już chyba nie znajdę z ruchomym stożkiem. Parametry to:
Gwint zewnętrzny [mm]: M 12 x 1,5
-Długość gwintu [mm]: 25
-z ruchomym stożkiem
-klucz 17

Niby gwint powinien być 26mm, ale 1mm nie robi różnicy.

Piotr_K - 2014-02-09, 13:37

Mozna zamowić też tutaj, a na swojej stronie mają kilka ciekawych uwag

http://www.stylauto.pl/sruby-do-felg.html#!sruby-jak-dobrac/c23qr

niestety cały link nie wkleja się jako hiperłącze - trzeba zaznaczyć cały i wkleic w pasek przeglądarki :-/

cygan - 2014-09-20, 18:38

Mam taki sam dylemat: czy kupić nowe śruby do stalówek na zimę, czy nie. Moja DD 2013r (grudzień) ma fabryczne alu i zapas stalowy. W ASO twierdzą, że te same śruby są do alu i stali (bez obrotowego stożka) Sprawdziłem w DD 2011r., dodatkowy komplet śrub do zapasu ze stali jest identyczny jak 20szt. w mojej DD. Myślę tylko czy dokupić do stalówek nowy komplet :?:
BoloSr - 2014-09-20, 20:20

cygan napisał/a:
Mam taki sam dylemat: czy kupić nowe śruby do stalówek na zimę, czy nie. Moja DD 2013r (grudzień) ma fabryczne alu i zapas stalowy. W ASO twierdzą, że te same śruby są do alu i stali (bez obrotowego stożka) Sprawdziłem w DD 2011r., dodatkowy komplet śrub do zapasu ze stali jest identyczny jak 20szt. w mojej DD. Myślę tylko czy dokupić do stalówek nowy komplet :?:



Dokup :)

johnson - 2014-09-20, 21:34

cygan napisał/a:
Mam taki sam dylemat: czy kupić nowe śruby do stalówek na zimę, czy nie. Moja DD 2013r (grudzień) ma fabryczne alu i zapas stalowy. W ASO twierdzą, że te same śruby są do alu i stali (bez obrotowego stożka) Sprawdziłem w DD 2011r., dodatkowy komplet śrub do zapasu ze stali jest identyczny jak 20szt. w mojej DD. Myślę tylko czy dokupić do stalówek nowy komplet :?:

nie ma takiej potrzeby, ja mam alu i stalowe na zimę i ten sam komplet śrub, ASO nawet nie wciska drugiego kompletu więc nie ma takiej potrzeby, mam tez znajomych z 1szym Dusterem i też nie używali 2 kompletów, wszystko na jednym fabrycznym od alu

Karenzo - 2014-09-20, 21:55

Mi próbowali wcisnąć twierdząc że te do stalówek są krótsze. Bo na drugim komplecie alufelg mam właśnie takie śruby
cygan - 2014-09-24, 12:11

Myślę, że powstrzymam się od zakupu w tym zimowym sezonie. A na przyszły już będę miał dwa komplety. W ASO :evil: NIE ale gdzie indziej je kupie ( z uwagi na cenę) Witam też kolegę z Koszalina. :-) Dzięki za podpowiedzi.
gamera - 2014-10-15, 06:10
Temat postu: Śruby do Dustera
Jako że zima tuż tuż, wielu zapewne zakupiło stalówki i czeka na samodzielną wymianę kół. Mnie po 3 latach też to się udało zrobić i czytając ostatnio posty o śrubach do kół, naprawdę nie jest jednoznacznie.
Po pierwsze mam na kole zapasowym jak byk naklejone info żeby nie mocować go na śrubach z alusów. Ok, zniszczy się ich ruchomy kołnierz.
Po drugie twierdzę że jeśli mnie było stać na dodatkowe stalówki, to stać mnie też na śruby i tu problem. Wszędzie czytam że muszą mieć długość gwintu 26mm.
Wczoraj zrobiłem pomiar moich śrub (tych z alusów z ruchomym kołnierzem i z zapasu) i obie mają po 23mm !!!
Numer na opakowaniu tych z zapasu (dostałem je przy zakupie auta w ASO) to jakiś: 82 00 741 874

Moje pytanie: co z tymi długościami, bo 3 lata śmigam na alusach z śrubami 23mm i nic się nie odkręca i nie luzuje. Co z tymi śrubami do stalówek, bo muszę je wreszcie kupić, mają być po 26mm czy wystarczy 23mm?

Dzięki.

corrado - 2014-10-15, 07:22

Śmigam na śrubach z ruchomych kołnierzem na stalówkach i wszystko OK!
laisar - 2014-10-15, 09:27

Uzupełnienie danych fabrycznych:
    • śruby do felg stalowych: OE 8200610460 - średnica gwintu 12 mm (M12), skok gwintu 1,5 mm, długość gwintu 26 mm, długość całkowita 50 mm, łeb stożkowy, sześciokątny, rozmiar 17 mm;

    • śruby do felg aluminiowych: OE 402229810R - średnica gwintu 12 mm (M12), skok gwintu 1,5 mm, długość gwintu 27 mm, długość całkowita 53 mm, łeb z ruchomym kołnierzem, stożkowy, sześciokątny, rozmiar 17 mm.


(Śruby antykradzieżowe mają oczywiście takie same dane podstawowe, a różnią się rozmiarem łba - 19 mm).

gamera - 2014-10-15, 10:33

laisar, to ja już nic nie wiem, cholerka.
mam do alumów 23 mm i do stalówki z zapasu też 23mm

Dzwoniłem do ASO w Katowicach (tam gdzie kupowałem auto) i własnie przeczytał mi ten numer co ty napisałeś OE 8200610460 i poprosiłem go o zmierzenie gwintu i powiedział mi że też ma 23 mm.
Twierdzi że śruby do zapasu o numerze 82 00 741 874 to to samo i dają je w fabryce.

laisar - 2014-10-15, 10:51

Ja nic nie mierzyłem - odczytałem tylko z danych technicznych.
gamera - 2014-10-15, 11:17

Jakby tak Ci się chciało i odkręciłbyś jedną śrubę ze stalówek i mi ją zmierzył (długość samego gwintu) to będę bardzo wdzięczny, bo jak mam wywalić 6 dych za śruby które potem mi nie będa pasowac to mnie szlag trafi.
Z góry dziękuję laisar.

route2000 - 2014-10-15, 13:39

Aulsy mają grubszą ściankę niż stalówki i stąd różnica długości śrub, bo nie wkręcić za daleko w głąb hamulców.
laisar - 2014-10-15, 15:33

@gamera: Co prawda nie mam dustera, ale śruby są u mnie takie same, więc chciało mi się i zmierzyłem (:

26 mm jest długością całego bolca, na którym jest gwint, a on sam zaczyna się ok. 2-2,5 mm od końca stożka (zależy, czy liczyć do pierwszego zarysowania rowka gwintu, czy do osiągnięcia przez niego pełnej głębokości). Być może doniesienia o różnej długości gwintu biorą się zatem właśnie z powodu różnych metod pomiarowych.

Szycha - 2014-11-27, 19:51

Witam szanownych kolegów.
Dzisiaj byłem na wymianie opon i felg w moim Dusterze. Oryginalne felgi mam aluminiowe , do zimówek dokupiłem stalówki.
Poniżej zamieszczam zdjęcie śruby jakie mam w alufelgach. Czy nie powinny być one z ruchomym kołnierzem? Co powinienem w tej sytuacji zrobić?

pozdrawiam

Karenzo - 2014-11-27, 19:59

nic.
ja mam 2 zestawy śrub
na oryginalnych alusach jeżdżę na śrubach z ruchomym kołnierzem
na 2 zestawie alusów mam takie jak ty i wszystko jest ok
wulkanizator mówił mi tyle że te bez ruchomego kołnierza mogą się zapiekać łatwiej

Szycha - 2014-11-27, 20:22

No właśnie - oryginalne alufelgi powinny chyba mieć w komplecie śruby z ruchomym kołnierzem.
Powyższy watek rozróżnia śruby do felg stalowych i aluminiowych. Stad tez rodzi się moje pytanie dlaczego w moim wypadku alufelgi dokręcone były zwykłymi śrubami i czy nie powinny zostać wymienione w aso na właściwe?

route2000 - 2014-11-28, 08:30

Mam w swojej Lodgy dwa komplety kół: stalówki z zimowymi i alusy z letnimi oraz dwa komplety śrub. Śruby troche się różnią kątem tego stożka. W alusach stożek jest bardziej zwarty (nie mam ruchomego kołnierza - to są fabrycznie oryginalne), a w stałówkach mam trochę rozwarty (zakupiony na allegro).
Dar1962 - 2015-03-19, 17:13
Temat postu: Śruby do alufelg
Wczoraj zmieniałem koła na letnie. Przy odkręcaniu śrub wspomagam się czasem kluczem teleskopowym, który rozsunięty na max ma ok 60-70 cm. Normalnie dokręcam dość krótkim krzyżakiem a już złożonym teleskopem sprawdzam siłę mocowania. No i diabeł mnie podkusił aby rozsuniętym na całą długość dokręcić jeszcze odrobinę. Tylko zachrupało i łeb śruby z połową gwintu został mi w głowicy narzędzia. Po zdjęciu koła okazało się,że jakieś 1,5 gwintu wystaje poza piastę, a że wokół otworu jest spora szczelina - przy pomocy wąskich kombinerek, po kilkunastu minutach urozmaiconych klątwami udało się wykręcić resztkę. Śruby do alufelg w DD dzięki pływającej podkładce kręcą się sporo lżej niż zwykłe, więc można przedobrzyć. W Bosch Service nabyłem 4 (na wszelki wypadek) identyczne jak oryginały, niemieckie Febi po 6 zł za sztukę. Nie wiem, ile chcą w aso za oryginały, ale pewnie krotność. Oponiarze, którym pokazałem ukręconą śrubę zgodnie twierdzili,że pomijając brutalne potraktowanie,była z marnego materiału. Trzeba będzie pomyśleć o kluczu dynamometrycznym...
Karenzo - 2015-03-19, 18:57

za 6 zł kupiłeś śruby do alufelg czy stalówek ?
leo - 2015-03-19, 22:07

Zainwestuj w klucz dynamometryczny, za jakieś 150 zł (czasem nawet za 100) da się coś w miarę dobrego znaleźć. Ja mam trochę doświadczenia w dokręcaniu śrub wszelakich (doświadczenie wynika z bliżej nieokreślonej ilości urwanych śrub :lol: ), mam też trochę krzepy w łapie... jednak od kilkunastu lat używam klucza z pokręcaną rączką nastawną. I nic złego się nie dzieje, nawet w 17-stoletnim autku, gdzie kilka razy w roku wszystkie koła są odkręcane.
Ajgor - 2015-03-19, 23:48

Znam gości którzy dla pewności jeszcze nogą poprawią na koniec dokręcania...
Dar1962 - 2015-03-20, 07:58

6 zł za szt z pływającą nakrętką specjalnie do alufelg, niczym na oko nie różną się od oryginałów. ta sam długość,Producent Febi
corrado - 2015-03-20, 08:12

w moim przypadku łatwo tak nie poszło
http://www.daciaklub.pl/f...=urwana+%B6ruba

Dar1962 - 2015-03-20, 17:27

mam następujący patent - na razie w teorii, ale kto wie... ;-) - kupię lewe wiertła, np 4 i 6 do twardej stali, w razie kolejnej biedy tego typu wykorzystam wiertarkę pistoletową Boscha ze zmiennym kierunkiem obrotów i będę powolutku wiercił otwór w urwanym kawałku siedzącym w piaście stopniowo zwiększając nacisk i obroty. Jak wiertło przyblokuje się w metalu, całość zadziała jak pneumatyczny klucz, jak się nie odkręci, to przynajmniej coś wywiercę, będzie można wbić tam kawałek jakiegoś złomu o przekroju kwadratowym i odkręcić ręcznie
Karenzo - 2015-03-20, 18:31

ja mam coś takiego
http://allegro.pl/wykreta...5105994005.html
jest też tańszy
http://allegro.pl/wykreta...5013815737.html

corrado - 2015-03-20, 18:53

kiepski temat do tej śruby, bo primo musisz mieć dobre wiertło do stali ( drogie mocno hartowane ), żeby wwiercić na wykrętaka przynajmniej pare mm, sekundo dobrą wiertarę bo w kiepskiej to możesz ją upalić tylko od prób wiercenia .

spróbuj sam dla testów i powiedz jak ci poszło .

Dar1962 - 2015-03-20, 22:39

można kupić za 2-3 dyszki wiertło kobaltowe - wierciłem nim ostatnio pokrywę żeliwną o grubości ok 20 mm, niewielkie obroty i szło jak w masełko. Z hartowaną stalą też pewnie sobie poradzi
leo - 2015-03-20, 22:53

Ajgor napisał/a:
Znam gości którzy dla pewności jeszcze nogą poprawią na koniec dokręcania...

Taaa... Tak to można...
... było...
... w Żuku... :lol:

Ajgor - 2015-03-21, 01:03

Niestety do dzisiejszych samochodów również stosują tę zasadę. A jeden mój znajomy wozi w bagażniku rurkę 1,5 metra żeby się nie męczyć z odkręcanien. Normalny dinozaur!
Karenzo - 2015-03-21, 10:32

w zeszłym roku jak mi na drodze do serocka walnęło tylne koło po stronie kierowcy to tylko dzięki temu że obok były domostwa i mieli właśnie taką przedłużkę odkręciłem koło
Klucz mam oczywiście krzyżak bo tym fabrycznym to co najwyżej mogę zadzwonić po lawetę .

Dar1962 - 2015-03-21, 19:42

wspomniany wyżej klucz teleskopowy (sprawca całego zamieszania) jest doskonałym narzędziem do ODKRĘCENIA mocno trzymającej śruby. Po rozsunięciu ma ok 70 cm
Ajgor - 2015-03-21, 19:47

Problem w tym że ten znajomy również dokręca śruby tą rurką , ale jak mówi ''z czuciem''
Karenzo - 2015-08-05, 18:07

Niech to będzie przestroga dla innych
Dziś wyważałem koła bo biją przy 140
Gość u którego robie wulkanizacje od kiedy pamiętam miał problem nie mógł dokręcić śrub .
Śruby kręciły się z małym oporem bez końca .
Jedna pękła .
Na lato zmieniałem u innego gościa bo tamten był zajęty , ten baran nie dokręcał ręcznie tylko pistoletem .
Efekt był taki że po odkręceniu śrub były do wyrzucenia , oczywiście nie kwapił mnie o tym poinformować . Oryginalna śruba wchodziła tylko 1-1,5 cm w piastę

Dziś jak odkręcałem , śruby można było wykręcać palcami . Nie wiem z czego rumuni robią te śrubki ale to najtańszy sort stali . Nie ma nawet wybitej twardości . Totalna lipa .
Kupiłem zwykłe śruby do stalówek (dłuższe ) i trzymają idealnie .

Coś takiego dla mnie wyklucza jakikolwiek zakup od renult w przyszłości , na bezpieczeństwie ludzi się nie oszczędza . Szczególnie na śrubach które kosztują grosze a od nich zależy ludzkie życie.
Śruby są bardzo miękkie , jedna pękła w moich dłoniach przy dokręcaniu krzyżakiem bez większego wysiłku

laisar - 2015-08-05, 19:04

Karenzo napisał/a:
ten baran nie dokręcał ręcznie tylko pistoletem

A jesteś pewien, że w ogóle przykręcił Twoje fabryczne?

GORDINI - 2015-08-05, 20:23

Klucz dynamometryczny się kłania-niestety mało kto zwraca na to uwagę. Po ok. 100km należy znowu sprawdzić dokręcenie śrub
Karenzo - 2015-08-05, 21:04

laisar, jestem pewien są nawet oznakowane farbą przez farbyke
zresztą stałem obok niego i nawet mu pomagałem .
Gościł miał jakiś problem z pistoletem a przynajmniej tak twierdził , dokręcał po 30 sek każdą śrubę

Mimo wszystko oryginalne śruby są zbyt słabe , skoro przy przykręcaniu rękami śruba pękła

Każdy normalny człowiek kończy dokręcanie ręcznie bo wtedy nie ma możliwości urwania śrub .

laisar - 2015-08-05, 22:57

Karenzo napisał/a:
oryginalne śruby są zbyt słabe , skoro przy przykręcaniu rękami śruba pękła

Być może faktycznie fabryczne są słabe, ale skoro najwyraźniej wcześniej zostały przekręcone na amen pistoletem to nic dziwnego, że się poddały - czegoś takiego nawet najlepsza śruba mogłaby nie przetrwać.

Niemniej po takim zdarzeniu na pewno warto sprawdzić swoje śruby - chociaż nie ma co panikować, bo gdyby faktycznie były z gównolitu, to nie byłbyś pierwszym z takim problemem.

U mnie po 8 latach, niemal 150 tys, km i różnych przygodach - żadnych problemów.

Karenzo - 2015-08-05, 23:20

U mnie wulkanizator oglądał śruby pod lupa .
Ocenił gwint na bardzo słaby . Widać było poszarpaną linie gwintową .
Dobra śruba ma gładki nawet błyszczący gwint .
Kolejny aspekt to brak wybitego numeru twardości śruby .
Do zwykłego golfa były 10,9 jako standard , chińczyki na alledrogo mają po 8
a tu nie ma żadnej informacji

Możliwe że już do aut po 2010 dawali śruby na styk . Jak jakiś geniusz je potraktował za mocno to poległy .

Dar1962 - 2015-08-06, 09:04

a tak przy okazji - czy ktoś zna wartości momentów dokręcania śrub z pływającą podkładką do alu oraz do stalówek w DD? - nie wiem czy będzie to wartość identyczna dla wszystkich Dacii (różnica w rozmiarze felg, ogumienia, ilości śrub, ich konstrukcji itd) Zapewne też jest różnica między zwykłą śrubą do stalówki a wyposażoną w podkładkę
BoloSr - 2015-08-06, 09:16

Dar1962 napisał/a:
a tak przy okazji - czy ktoś zna wartości momentów dokręcania śrub z pływającą podkładką do alu oraz do stalówek w DD? - nie wiem czy będzie to wartość identyczna dla wszystkich Dacii (różnica w rozmiarze felg, ogumienia, ilości śrub, ich konstrukcji itd) Zapewne też jest różnica między zwykłą śrubą do stalówki a wyposażoną w podkładkę


znalazlem tak tylko informacje

laisar - 2015-08-06, 09:20

Dar1962 napisał/a:
wartości momentów dokręcania śrub z pływającą podkładką do alu oraz do stalówek w DD?

Są takie same - wstępne przykręcenie w powietrzu 30 Nm, pełne przykręcenie po postawieniu auta na kołach 110 Nm.

Dar1962 - 2015-09-29, 19:26

zainwestowałem w klucz dynamometryczny firmy Mannesmann. Wygląda całkiem solidnie. I cena (107 pln + przesyłka) całkiem Ok. Niedługo test ;-)
Ajgor - 2015-09-29, 19:37

Jakie ma min. i max. momenty nastawne ?
BoloSr - 2015-09-30, 06:29

Ajgor napisał/a:
Jakie ma min. i max. momenty nastawne ?


tak trudno znalesc w necie ???
http://allegro.pl/mannesm...5020335210.html

Ajgor - 2015-09-30, 23:37

BoloSr napisał/a:

tak trudno znalesc w necie ???

Nie trudno, ale w trakcie remontu, i po 12 godzinnej robocie, to przy wieczorno/nocnym piwku po prostu się nie chce szperać, a chce się wiedzieć...

Karenzo - 2015-11-27, 03:02

Takie teraz kupiłem
potrzebna ta uszczelka ?
http://allegro.pl/sruby-p...5274265954.html

route2000 - 2015-11-27, 08:29

Jestem ciekawy po co ta uszczelka? Jeśli jest z gumy to stopi po pierwszym hamowaniu - wysoka temperatura. Mam te bez uszczelki i jest OK.
Dar1962 - 2015-11-27, 10:36

moje oryginalne śruby do alufelg nie mają tej uszczelki i nie bardzo wiem, co miałaby uszczelniać, moim zdaniem jest to po prostu gumka, która podtrzymuje podkładkę przed przemieszczaniem się
Karenzo - 2015-11-27, 15:59

moje ori też nie miały ale je poprzeciągał jakieś dureń
dlatego teraz dla bezpieczeństwa wymieniam wszystkie

Dar1962 - 2015-11-27, 17:07

Wczoraj po zdjęciu letnich kół obejrzałem śruby i 15 wyrzucilem do kosza z tego samego powodu - wyraźne szyjki w okolicy 1/3 długości gwintu mierząc od łba. Wytrzymały 3 sezony. Moim zdaniem oryginały są z marnej jakości materiału. Zamówiłem niemieckie Febi , bo już wcześniej ich używałem w note i były w dobrej kondycji
eplus - 2015-11-27, 21:23

Trzeba dokręcać na 90Nm i wystarczy, przy 110 to znajdzie w końcu opór albo i nie...
Dar1962 - 2015-11-28, 13:50

15 sztuk, 120 PLN, czyli 8 zet za sztukę,sadzę,że będą o wiele solidniejsze niż te miękkie oryginały
Romanus - 2016-03-28, 10:02

laisar napisał/a:
Uzupełnienie danych:
    • śruby do felg stalowych: OE 8200610460 - średnica gwintu 12 mm (M12), skok gwintu 1,5 mm, długość gwintu 26 mm, długość całkowita 50 mm, łeb stożkowy, sześciokątny, rozmiar 17 mm;

    • śruby do felg aluminiowych: OE 402229810R - średnica gwintu 12 mm (M12), skok gwintu 1,5 mm, długość gwintu 27 mm, długość całkowita 53 mm, łeb z ruchomym kołnierzem, stożkowy, sześciokątny, rozmiar 17 mm.


(Śruby antykradzieżowe mają oczywiście takie same dane podstawowe, a różnią się rozmiarem łba - 19 mm).


A są dopuszczalne różnice w długości roboczej gwintu?

Bo do zapasówki nie dostałem śrub, a do wyboru mam 25 lub 28mm. Takie samo pytanie o zabezpieczające do alusów, bo sytuacja podobna: 25 i 28mm, łeb 17 lub 19, ale tu różnicy to raczej nie robi.

Lepiej dać 2mm więcej niż mniej czy na odwrót?

laisar - 2016-03-28, 13:28

Romanus napisał/a:
Lepiej dać 2mm więcej

Tak - zawsze to o promil większa wytrzymałość (;

Romanus - 2016-03-28, 15:08

laisar napisał/a:
Romanus napisał/a:
Lepiej dać 2mm więcej

Tak - zawsze to o promil większa wytrzymałość (;


Wiesz wole zawsze zapytać, mechanikiem nie jestem :) 1-2mm to nie jest dużo, ale kto wie jak producent ma to dopasowane :P

Dzięki :)

Karenzo - 2016-03-28, 15:19

Czy ktoś wie z jaka siła katalogowo powinno się dokręcać śruby do alusów ?
Dar1962 - 2016-03-28, 15:49

Karenzo napisał/a:
śruby do alusów ?

110

luk006 - 2017-04-19, 13:12

Muszę sobie kupić klucz do kół do Lodzi i pytanko. To na pewno 17 tak jak w innych Daczkach?
route2000 - 2017-04-19, 13:30

Weź suwmiarkę i zmierz śruby. ;-)
luk006 - 2017-04-19, 14:18

Muszę najpierw dostać Daczkę, a to nastąpi w przyszłym tygodniu. Dlatego pytam...
jozef969 - 2017-04-19, 18:49

Tak na 100% do Lodgy jest 17 naście.
gg - 2019-04-24, 23:11
Temat postu: Śruby do aluminiowych obręczy Altica 16
Nurtuje mnie pewien problem związany z obręczami aluminiowymi a w sumie to z pełnymi kołami z tymi obręczami. Kupiłem samochód pod koniec zeszłego roku na 16" obręczach Altica (oryginalnie) ale jako, że zima była za pasem to kupiłem też komplet 15" kół z oponami zimowymi. Samochód odebrałem z kołami w bagażniku ale żadnych dodatkowych śrub nie dostałem.

Sezon zimowy za nami i przyszedł czas na zmianę kół. Dzisiaj przyglądnąłem się, że stalowe koła przykręcone są zwykłymi śrubami (bez obrotowych kołnierzy, takie jak do alufelg często są).

Czy zatem przykręcać alufelgi tymi samymi śrubami, którymi przykręcone są obecnie stalowe obręcze, czy może kupić jakieś specjalne? Ewentualnie możecie coś polecić?

Ma ktoś te felgi i może podzielić się uwagami z samodzielnych wymian kół?

Puncu - 2019-04-25, 03:57

Do felg aluminiowych są inne śruby niż do stalowych, z innego materiału. Do tego musisz wiedzieć czy w feldze masz otwory z podtoczeniem okrągłym czy stożkowym. Najlepiej udać się do sklepu i zapytać sprzedawcy.
Z miesiąc temu kupowałem w Krakowie śruby do felg aluminiowych, moge Ci podać adres jeżeli jesteś zainteresowany ;-)

marko - 2019-04-25, 04:57

Więc ja mam w Lodgy również felgi aluminiowe 16' a na zimę kupiłem również komplet stalowych felg ale 15' na których założone zostały opony zimowe. Śrubę do kół wykorzystuję tę samą do felgi stalowej. Jeśli do samochodu jest pełnowymiarowe koło zapasowe oparte na dokładnie tej samej feldze stalowej 15' to wydaje się, że różnice w śrubach nie powinny występować. Dodatkowo stwierdzam, że w 8 letniej Sandero z felgami stalowymi 15' są dokładnie te same śruby jak w Lodgy. Pisząc te same mam na myśli kształt śruby i jej długość z materiałoznawstwa lekcji tym razem nie odrobiłem.
Mając Poloneza w nim używałem dwóch kompletów śrub ponieważ do felg aluminiowych śruba była dłuższa niż przy feldze stalowej, ale to inne auto, inne felgi i inna historia.
Pozdrawiam.

Puncu - 2019-04-25, 05:56

Tu raczej chodzi o reakcje stali z aluminium, lubi się zapiekać.
EBmazur - 2019-04-25, 06:08

Powierzchnia styku łba śruby ( w innych autach może to być nakrętka ) z odpowiednia powierzchnią na feldze może się różnić między stalówką a aluminiową . Miałem tak w poprzednim aucie i dlatego potrzebowałem 2 komplety nakrętek . Ponadto inny był materiał , z których wykonano nakrętki.
marko - 2019-04-25, 06:28

Wolnego, nie róbmy człowiekowi wody z mózgu.
Kolego gg odkręć śrubę, zmierz ją suwmiarką a jeszcze lepiej wrzuć zdjęcie. Jak masz Lodgy i ten typ felg co u mnie to na 100% śruba pasuje do felgi stalowej i jest to ta sama śruba co mam w Sandero z 2010 roku. Temat przerabiałem w 2017 roku i na forum jest dział dotyczący tego tematu.
Klucz do śrub to typowa fajkowa 17-ka. Nie ma większego znaczenia z jakiego samochodu, tu nikt Ameryki nie odkryje. Ja używam klucz jaki miałem w Tico :mrgreen:

Dracid - 2019-04-25, 07:20

Z fabryki, czy to stal, czy aluminium, śruby idą te same. Można jako akcesoria dokupić ładne śruby z nieruchomymi stożkami, które nie porysują alusów, ale to jak ktoś chce.
route2000 - 2019-04-25, 08:26

Ja mam dwa komplety śrub do alu i do stalówek. ;-)
gg - 2019-04-25, 09:12

Jeśli możecie to dajcie namiary na te śruby do obręczy aluminiowych.
BLACHA_997 - 2019-04-25, 11:50

Typowe śruby do felg aluminiowych:
https://aparts.pl/partscatalogue/46192-febi-bilstein-szpilka-kola,11-46192-0101-02070--46192~2FEB.aspx#

Swoją drogą nie wierzę, aby fabryka dawała inne śruby do samochodów z felgami aluminiowymi, a inne do felg stalowych. Z tego co się dowiedziałem odbierając swojego Dustera śruby są identyczne, a w gestii właściciela leży ew. zakup śrub z pływającym stożkiem do alumów.

DrOzda - 2019-04-25, 13:46

BLACHA_997 napisał/a:
Typowe śruby do felg aluminiowych:
https://aparts.pl/partscatalogue/46192-febi-bilstein-szpilka-kola,11-46192-0101-02070--46192~2FEB.aspx#

Swoją drogą nie wierzę, aby fabryka dawała inne śruby do samochodów z felgami aluminiowymi, a inne do felg stalowych. Z tego co się dowiedziałem odbierając swojego Dustera śruby są identyczne, a w gestii właściciela leży ew. zakup śrub z pływającym stożkiem do alumów.


Możesz nie wierzyć ale kupując Lodgy z alufelgami dostałem je z kompletem 16 śrub z pływającym stożkiem a ponadto w schowku komplet czterech śrub zwykłych do stalowego zapasu.

Dar1962 - 2019-04-25, 15:51

do alufelg najzdrowsze są takie - nie uszkadzają miękkich gniazd podczas dokręcania, bo podkładka jest ruchoma. Oczywiście kształt podkładki zależy od gniazda - może być stożkowy lub półkulisty ( choć ten drugi o wiele rzadziej). Na zimę warto nabyć śruby kadmowane, kosztują niewiele więcej od zwykłych i nie boją się solanki. Przy wymianie samemu warto zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny i pilnować momentu dokręcenia zgodnego z danymi fabrycznymi. Zanim to zrobiłem, po drugiej zimie wyrzuciłem 15(na 20) przekręconych szpilek do DD (tak uczciwie je dokręcałem :-) )
BLACHA_997 - 2019-04-26, 10:43

DrOzda napisał/a:
Możesz nie wierzyć ale kupując Lodgy z alufelgami dostałem je z kompletem 16 śrub z pływającym stożkiem a ponadto w schowku komplet czterech śrub zwykłych do stalowego zapasu.


Szczęściarz :lol: :lol:
Ja musiałem zainwestować prawie 200 PLN

Obywatel MK - 2019-08-10, 20:55

Chcę się tylko upewnić. Rozumiem, że jak mam felgi aluminiowe model maldive i zlapię gumę to te same śruby pasują do stalowej zapasówki którą mam pod bagażnikiem?
toka93 - 2019-08-10, 20:58

Ogólnie tak. Trochę się ciągną te z stalówek na aluskach ale jest okej.
Do aluminiowych powinny być z ruchomym kołnierzem. Dla stalówek zwykłe z stałym. Są zamienne i nie ma problemów.

Obywatel MK - 2020-03-22, 00:03

Ja nie odstałem żadnych śrub do stalówki, a na tym forum otrzymałem odpowiedź że śruby są te same.
marko - 2020-03-22, 07:18

Moja Lodgy również posiada felgi aluminiowe a do koła zapasowego innych śrub nie otrzymałem. Śruby są również do felg stalowych, którymi obecnie przykręcone są felgi z oponami zimowymi.
BLACHA_997 - 2020-03-22, 09:43

Potwierdzam. Duster fabrycznie kupiony na felgach aluminiowych, ale śruby były takie jak w stalówkach.
Dardus - 2020-03-22, 09:49

Rozumiem, że macie śruby dedykowane do felg aluminiowych, te z podkładkami stożkowymi.
W obecnym Dusterze, też je stosuje do felg stalowych i nic niepokojącego się nie dzieje.
Chociaż kiedyś czytałem i nawet widziałem (w samochodzie brata i było to dawno) jakie efekty tego były, kiedy ,,mechanik" przykręcił alusy na śrubach do stalówek.
Tym bardziej, że odpowiednie śruby miał przygotowane. Nie było to w Dacii. :shock:

Ciekawe, co sprzedawca będzie miał do powiedzenia w tym temacie przy odbiorze samochodu. :mrgreen: :mrgreen:

BLACHA_997 - 2020-03-22, 11:33

Niestety nie (przynajmniej w moim przypadku). Z tego co pisałem wyżej - nie ma znaczenia czy masz samochód z felgami aluminiowymi czy stalówkami z fabryki i tak wyjadą przykręcone zwykłymi śrubami. Zakup śrub z "pływającą końcówką" zrealizowałem we własnym zakresie. Chociaż parę osób z forum informowało (o ile pamiętam), że samochód posiadał własnie śruby do alumfelg - może to była wersja Prestige :mrgreen:
Prezes - 2020-03-22, 22:15

Nigdy nie dostałem.. mam drugiego Dustera na alu i ani razu nie dostałem śrub
Szaruś - 2021-10-27, 13:05

Czy może ktoś wie, czym się różnią (oprócz ceny) poniższe dwa rodzaje śrub do felg aluminiowych:

https://aparts.pl/szpilka-kola-febi-bilstein/27756,101,27756~2FEB,a.aspx
https://aparts.pl/szpilka-kola-febi-bilstein/46670,101,46670~2FEB,a.aspx

opisy mają dokładnie takie same

Szaruś - 2021-11-08, 15:10

Hmm. Odpytałem w ASO (podając VIN Dustera II Prestige 2021) o śruby. I pod VIN-e, jest tylko jeden rodzaj śrub - zwykłe, ze stałym stożkiem. Czyli zgodnie z logiką ASO, tez z tulejkami (do felg aluminiowych) nie są dedykowane/polecane do Duster II.
brzuch0 - 2022-11-11, 22:40

Mam na zimę felgi z nissana, gdzie do końca nie wiem, czy otwór jest stożkowy lub kulisty.ciezko mi stwierdzić. Wg allegro nissan ma nakrętki kuliste .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group