DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Lewa końcówka drążka do wymiany -pytania...

Userr1 - 2016-06-26, 17:16
Temat postu: Lewa końcówka drążka do wymiany -pytania...
Witam.

Moje dane autka to:
Dacia SD Logan, benzyna + LPG
Pojemność: 1390cm3
Rok prod. 2005
Moc silnika: 55KW/74KM
Nr silnika: K7JA710 [...]

Mam do wymiany lewą końcówkę drążka kierowniczego.

Mam kilka pytań z tym związanych:
1. Czy można i będzie miało to sens aby wymienić tylko jedną tą lewą końcówkę drążka, czy należy wymienić od razu obydwie?
2. Jakiej firmy końcówkę / końcówki drążka polecacie do tego autka aby nie była to najgorszej jakości końcówka ale też aby cena nie była wyrugowana. Czy może to bez różnicy większej?
3. Czy po zmianie końcówek / końcówki należy zrobić geometrię kół? Czy jest to konieczne? Kiedyś miałem inny samochód i zaprzyjaźniony mechanik wymienił końcówki bez robienia geometrii, zrobił to w taki sposób, że zaznaczył i liczył obroty końcówki przy zdejmowaniu i wkręcaniu. Samochód po takiej wymianie jeździł dobrze i nie wymagał geometrii. Czy jest tu też to możliwe?

Z góry bardzo dziękuję za porady i odpowiedzi
Pozdrawiam

kali - 2016-06-26, 17:59

Wybiła się jedną to drugiej też niewiele brakuje. Więc wymieniaj dwie. W kompletach dobrych firm są dwie. Rozbieżności ceny pomiędzy najtańszą a najdroszą to 30zł parę w zamiennikach więc co szukasz to nie wieśwagen. Nigdy nie trafisz w to samo miejsce po wymianie ze względu na rozrzut parametrów produkcyjnych. I zawsze będziesz miał skręconą kierownicę. Dlatego też zawsze lepiej wymień dwie i rób zbieżność raz a nie dwa razy. Zwłaszcza że zbieżność to od 50zł w zwysz. Bierz znane firmy Febi, TRW,SWAG, Ruville itd.
arczi_88 - 2016-06-26, 22:12

Generalnie takie rzeczy zawsze lepiej po obu stronach za jedną robotą. Druga końcówka nie majątek a za pół roku nie będzie trzeba znów wymieniać i ustawiać zbieżności. Z resztą pięknie opisane wyżej ;-)
mekintosz - 2016-06-26, 22:53

ASO na gwarancji mi wymieniło jedną ;-) ale oni mają zbieżność u siebie, po kosztach. Gdybym sam wymieniał bym dziś obie strony zrobił.
Userr1 - 2016-06-27, 11:26

Dziękuję za odpowiedzi.

Szkoda, że nie ma szans tego wymienić bez geometrii.
Rozeznałem sie trochę w końcówka drążków, zamierzam wymienić obydwie i ceno wygląda to tak:
FEBI=49ZŁ
RTS=37ZŁ
KAMOKA=41ZŁ
TRW=65ZŁ
FIDEM=50ZŁ
SASIC=55ZŁ
NK=57ZŁ
DELFI=66ZŁ
VERTEY=47ZŁ

Która z tych firm będzie najlepsza w wyborze końcówek drążków?

mekintosz - 2016-06-27, 12:15

Trw robi niezłe zamienniki. Nie kosztuje to dużo więc kup najdroższe :-)
kali - 2016-06-27, 12:59

Szanse wymiany masz, ale dobrze raczej nie będzie. Dlatego trzeba zrobić zbieżność. Kupuj i działaj.
route2000 - 2016-06-27, 13:03

Nigdy się nie wymienia końcówek BEZ USTAWIANIA ZBIEŻNOŚCI. Końcówki muszą być wymienione parami i ustawiona zbieżność kół, innej opcji nie ma i nie będzie. ;-)
corrado - 2016-06-27, 13:48

nie musza parami, ale biorac pod uwage koszt ustawienia zbieznosci , lepiej sobie wymienic i druga koncowke i miec święty spokój.
Dar1962 - 2016-06-27, 14:10

Userr1 napisał/a:
Która z tych firm będzie najlepsza w wyborze końcówek drążków?

niezłe są FEBi - to zamiennik niemiecki
najsolidniejsze moim zdaniem będzie TRW


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group