DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Galeria naszych samochodów - Decybelowe "Dasteru"

Decybel - 2016-12-13, 16:10
Temat postu: Decybelowe "Dasteru"
No i stało się...Jeśli mnie pamięć nie myli pięć lat po zarejestrowaniu się na Forum stałem się posiadaczem pięknego Dustera, tymczasowo nazwanego "Dasteru".
Odebrany wczoraj, ok 18 tej, od przemiłego Pana Zbyszka (dziękuje serdecznie za wszelką pomoc).
Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, auto naprawdę ładnie się prezentuje a jazda Dusterem jest dla mnie przyjemnością ;-) Grzane fotele to genialny wynalazek ;-)
Na zdjęcia trzeba będzie poczekać pewnie do weekendu, chyba ze wcześniej znajdę chwilkę ;-)
Więcej wrażeń z jazdy wraz z kolejnymi kilometrami ;)
ps. jest jednak jedno rozczarowanie- w klimatyzacji nowy czynnik :-( :oops: :shock:
liczyłem, ze załapię się jeszcze na stary :roll:

laisar - 2016-12-13, 16:35

Gratulacje!

5 lat - to się nazywa głęboki namysł... (;

Decybel - 2016-12-13, 16:40

Przemyślana decyzja ;-)
Kubuch - 2016-12-13, 17:43

Gratuluję.
Decybel - 2016-12-13, 18:02

Dziękuję ;-)
maro_1955 - 2016-12-13, 18:13

Lepiej późno, niż wcale :mrgreen: .
Jan Dusigaz - 2016-12-13, 18:54

Gratulacje!!! kolejny Dasteru na pomorzu :-) trzeba będzie jakiegoś mini spota zrobić i porównać ;-) czynnik masz nowy ale i kluczyk na wypasie :-P
gregorisan - 2016-12-13, 19:02

Gratulacje na nowej drodze życia - po 5 latach narzeczeństwa w końcu upragniona noc poślubna ;-)
mekintosz - 2016-12-13, 19:30

Kilku na forum po 5-ciu latach brało definitywny rozwód z marką dacia ;-)
Marek1603 - 2016-12-13, 19:50

Gratulacje i zadowolenia z autka.
Decybel - 2016-12-13, 20:29

Dzięki. Czekałem długo zarówno z decyzją jak i na sam samochód. Teraz uśmiech na twarzy kiedy jadę i na niego patrzę. Oby tak zostało ;-)
route2000 - 2016-12-13, 20:31

Ja też dołączam swoje gratulacje i życzę bezawaryjnej jazdy. ;-)
arczi_88 - 2016-12-13, 22:01

Gratulacje, niech służy dobrze :-D
mrówa - 2016-12-14, 08:38

Hmm, po pięciu latach to auto już na starcie masz zamortyzowane :-P
walter_g - 2016-12-14, 09:17

Gratulacje!
Decybel - 2016-12-14, 10:02

mrówa napisał/a:
Hmm, po pięciu latach to auto już na starcie masz zamortyzowane :-P


Hehe ;-) Pięć lat temu miała być MCV-ka, ostatecznie jednak kupiłem Qubo. Duster podobał mi się od zawsze. Qubo w tym czasie się zamortyzował, przyszedł czas na Dacię;)

Dar1962 - 2016-12-14, 15:35

są plusy ujemne i są plusy dodatnie,jako rzekł klasyk :-P , to auto ma sporo wad, które jednak wcale go nie dyskwalifikują. Ważne jest jedno - zanim się go nabędzie, trzeba się z nimi zapoznać i pogodzić, lub przynajmniej przyjąć do wiadomości,do tego służy między innymi to forum - a nie grymasić potem, jak pewien malkontent, którego z nazwy nie wymienię. Gratuluję przemyślanego zakupu, po tak długim stażu kandydackim pojazd nie ma chyba dla ciebie już tajemnic i pozostaje ci się już tylko cieszyć jego zaletami - a tych też mu nie brakuje ;-)
Decybel - 2016-12-15, 16:56

Dar1962 napisał/a:
pozostaje ci się już tylko cieszyć jego zaletami - a tych też mu nie brakuje


tak właśnie zamierzam, każde auto ma jakieś wady, ja wolę cieszyć się tymi dobrymi stronami ;)

Decybel - 2016-12-17, 13:30

Kilka fotek z dnia dzisiejszego ;-)

Kilka pierwszych uwag z jazdy:
- sterowanie radia i telefonem jostikiem- bardzo wygodne. Konfiguracja zestawu głośnomówiącego z telefonem- błyskawiczna.
-pierwszy raz jeżdżę samochodem z tak umiejscowionym klaksonem- nie widzę problemu, przyzwyczaiłem się bardzo szybko.
-udało mi się znaleźć wygodną pozycję za kierownicą- zobaczymy jak będzie w dłuższych trasach.
-naczytałem się o problemach z wyczuciem sprzęgła i gazu...o mało precyzyjnej skrzyni biegów....nic takiego nie zauważyłem- wsiadam i jadę.
- trzeba pamiętać o wyłączaniu systemu start-stop- nie lubię tego ustrojstwa.

laisar - 2016-12-17, 15:24

Decybel napisał/a:
naczytałem się o problemach z wyczuciem sprzęgła i gazu...o mało precyzyjnej skrzyni biegów

No istotnie nie są zbyt precyzyjne - ale żeby robić z tego aferę to naprawdę trzeba być jakimś primabaleronem...

Marek1603 - 2016-12-17, 17:51

Nowa, to i musi się wypracować trochę.
Gratulacje.

Decybel - 2016-12-17, 18:18

Marek1603 napisał/a:
musi się wypracować trochę.

ja właśnie nie widzę specjalnie problemu- działa dobrze.

Dziękuję ;)

Marek1603 - 2016-12-18, 10:28

I 99% userów tego forum też nie widzi problemu. ;-)
Decybel - 2016-12-18, 12:45

Cytat:
nie widzi problemu
wszystkich nie da się zadowolić ;-)
Decybel - 2016-12-25, 17:13

Dasteru otrzymał od Św. Mikołaja mały prezent ;-)
został już zamontowany, oby nigdy nie okazał się potrzebny. Za nami pierwsza mała trasa- nad Zatokę Pucką i świąteczny, rodzinny spacer wzdłuż brzegu morza.
Jazda spokojna , staram się nie przekraczać 3,5 tys obrotów, średnie spalanie spadło z 11 litrów( tylko miasto) do ok. 8,5 litrów.
Pozycja za kierownicą wydaje się wygodna, auto jest wyraźnie cichsze niż Fiat Qubo. Silnik bardziej dynamiczny, moim zadaniem dynamika porównywalna do typowego kompakta z silnikiem 1,6.
Nawigacja działa przyzwoicie( a propos- jest możliwość wyłączenia ostrzeżeń dźwiękowych o przekroczeniu prędkości? nie udało mi się dogrzebać do takiej opcji)
Zestaw głośnomówiący działa bez zastrzeżeń.
Zjazd na drogi polno-leśne- uśmiech na twarzach kierowcy i pasażerów ;-)

gfedorynski - 2016-12-27, 08:22

Cytat:
Silnik bardziej dynamiczny, moim zadaniem dynamika porównywalna do typowego kompakta z silnikiem 1,6.


Mówiłem, żeby nie słuchać maruderów od turbo i brać wolnossącą benzynę. :-)

Decybel - 2016-12-28, 10:10

gfedorynski napisał/a:
wolnossącą benzynę


prawdopodobnie w kolejnym aucie takiej możliwości już nie będzie ;-)

gfedorynski - 2016-12-28, 10:56

Moim marzeniem jest, żebym mógł się z wolnossącej benzyny przesiąść na elektryka (albo co najmniej porządną hybrydę). Ale mam świadomość, że to raczej nierealne.
Decybel - 2016-12-28, 11:52

gfedorynski napisał/a:
raczej nierealne

Kto wie? kto wie?
ciekaw jestem jak w praktyce sprawują się hybrydy Toyoty. Czasem jeżdżę taksówkami korporacji używających aurisów...podpytuję kierowców- na razie sobie chwalą. Średnie spalanie w mieście z tego co pamiętam oscyluje w granicach 5-6 litrów.
Ja już raczej zostanę przy autach z napędem na obie osie ;-)

Decybel - 2017-01-05, 10:26

Po dzisiejszym poranku nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na napęd 4WD....Panie i Panowie, w porównaniu z jedną osią to zupełnie inna jazda na śliskim. W przypadku dylematów czy warto dopłacić-gorąco polecam!
route2000 - 2017-01-05, 10:30

Takich zimowych może być albo sporo albo niewiele. Taka jest loteria pogodowa. ;-)
Decybel - 2017-01-05, 10:42

Moja osobista, nieobiektywna opinia jest taka, że nawet jeśli takich dni jest niewiele to warto mieć 4WD...ale podkreślam, to moje zdanie ;-)
gfedorynski - 2017-01-05, 11:10

Ja bym bardzo chętnie przygarnął 4WD, ale bez konieczności przesiadki do dustera.
Decybel - 2017-01-05, 11:14

gfedorynski napisał/a:
Ja bym bardzo chętnie przygarnął 4WD, ale bez konieczności przesiadki do dustera.


to byłoby coś, Lodgy Stepway 4WD! :-)

gfedorynski - 2017-01-05, 11:53

Dokładnie, ale wtedy pewnie tylko w wersji turbo...
route2000 - 2017-01-05, 12:40

I zmienione w środku - tunel, bo musi się zmieścić wał napędowy na tylną oś. :-P
Decybel - 2017-01-11, 10:05

Tymczasem pierwszy tysiąc za mną.
W warunkach śnieżnej zimy i zakorkowanego 3miasta( pierwszy atak śniegu spowodował wręcz paraliż i wielogodzinne stanie w korkach) średnie spalanie według komputera to 12 litrów. Biorąc pod uwagę jazdę na krótkich dystansach, przekopywanie się przez śnieg i błoto pośniegowe- klika razy używałem Locka i ESP OFF, grzanie w tyłek- jest zgodnie z przewidywaniami, Qubo 1,4 palił podobnie.
Jestem zachwycony 4WD ;-)

majkel - 2017-01-11, 10:12

Decybel napisał/a:
rednie spalanie według komputera to 12 litrów


Niestety tak, ostatnio też pobijam rekordy spalania - 12,3 l/100 na bardzo krótkich dystansach i tak sobie myślę, że dobrze by było podładować aku, żeby to średnie trochę spadło bo w zeszłym roku takich wartości nie osiągałem. :-) ..ale to też może być efekt mrozów :roll: .

Decybel - 2017-01-11, 10:19

Nie oszukujmy się, w takich warunkach auto musi swoje łyknąć. Mróz, śnieg, krótkie dystanse robią swoje. Trzeba pojechać w jakąś trasę, to zaraz średnie spalanie spadnie ;-)
Za 10 dni wyjeżdżam z dzieciakami na ferie w góry- zobaczymy jak będzie się kształtować spalanie ;-)

Decybel - 2017-02-02, 16:21

Zbliżam się do 3 tys km przebiegu, za mną wyjazd na Gubałówkę( 2 osoby dorosłe + 2 dzieci + całe auto bagażu zimowo-narciarskiego)- więc jazda zarówno w warunkach autostradowych jak i w terenie podgórskim. Czas na kolejne przemyślenia.
Duster nawet w wersji 4WD okazał się stosunkowo pakowny, oczywiście nie jest to Dokker czy Lodgy ale się zmieściliśmy. Obawiałem się trochę o wygodę foteli- trasę 700 km przejechałem bez bolących pleców- jest całkiem dobrze. Podłokietnik poprawia komfort jazdy.
Silnik 1,6- ileż wzbudza on kontrowersji, ileż ja się naczytałem, że do niczego się nie nadaje, muł, padaka i w ogóle ;-) Otóż silnik jest zupełnie wystarczający do sprawnego i względnie dynamicznego przemieszczania się z rozsądnymi prędkościami. Gdzieś czytałem, że Duster z tym silnikiem nie ma siły podjechać pod wzniesienia na autostradzie...Bzdura. Nie przypominam sobie, żebym chociaż raz musiał na autostradzie redukować, cały czas 6 bieg, prędkość w zakresie 120-150km/h. Dla mnie dynamika zupełnie wystarczająca.
Wyciszenie? Powyżej 120 km/h słychać szum relingów- tragedii jednak nie ma, Qubo był zdecydowanie głośniejszy.
Spalanie? w trasie całkiem, całkiem znośnie, myślałem, że będzie gorzej( szybka jazda autrostradowa to ok 8,5-9litrów). Auto zdecydowanie pije przy jeździe na krótkich- 1-2 km odcinkach- w mroźne dni spalanie dochodzi do 13 litrów.
Jak na razie jestem bardzo zadowolony.

route2000 - 2017-02-02, 20:03

Oby jak najdłużej... :-)
Kubuch - 2017-02-02, 23:00

Decybel napisał/a:
Gdzieś czytałem, że Duster z tym silnikiem nie ma siły podjechać pod wzniesienia na autostradzie...Bzdura

Ja to pisałem - na 5 biegu przy 120 km/h auto nie daje rady utrzymać prędkości na autostradzie jak nie jest płasko - i podtrzymuję. Ogólnie to jest muł bagienny i nic tego nie zmieni, niestety. O dynamice 1,6 SCe mogą pisać tylko osoby, które nigdy nie jechały niczym szybszym. Chociaż przyznam, że względem Ibizy 1,4 85 KM mojej kuzynki Duster to rakieta ;)

funyo - 2017-02-02, 23:58

Decybel napisał/a:

...pierwszy raz jeżdżę samochodem z tak umiejscowionym klaksonem- nie widzę problemu, przyzwyczaiłem się bardzo szybko...

Teraz już nie ma z tym problemu - Duster otrzymał nową kierownicę z klaksonem na środku. Tym samym w moim odczuciu zniknęła ostatnia jego poważna wada.
A czynnik klimy da się ponoć zamienić na stary...

Decybel - 2017-02-03, 10:02

Kubuch napisał/a:
Ja to pisałem - na 5 biegu przy 120 km/h auto nie daje rady utrzymać prędkości na autostradzie jak nie jest płasko - i podtrzymuję


Chyba masz coś nie tak z silnikiem. Na 6 biegu auto bez problemu utrzymuje prędkość na podjazdach, mimo obciążenia sprawnie przyspiesza od 100 do 150 km/h. Podkreślam słowo sprawnie- nie ma tu wgniatania w fotel ale jest to wystarczające dla " normalnego" kierowcy.
Nie jestem kierowcą wyścigowym ale pracowałem przeszło dwa lata jako przedstawiciel firmy farmaceutycznej więc wierz mi, wiem co to znaczy jeździć szybko po polskich drogach( a wtedy autostrad prawie nie było).

Marek1603 - 2017-02-03, 15:08

A może różnica jest w 4x2 (skrzynia 5), a 4x4 (skrzynia 6).
Trzeba przyznać, że Dacie, a zwłaszcza Duster, nie są projektowane do dużych prędkości. Nie znaczy to też, że nie da się tym jeździć. Ot po prostu musisz go wyżej kręcić jak chcesz dynamiczniej jeździć, a co za tym idzie, to spalanie.

Piitubski - 2017-02-03, 15:17

Decybel, dziwnie niskie to spalanie u Ciebie. Ja mam 4x2 i przy 130km/h pali mi 11 litrów z włączonym cały czas trybem eco.
Decybel - 2017-02-03, 15:33

Piitubski napisał/a:
dziwnie niskie to spalanie u Ciebie

Podaję wynik z komputera - zdjęcia nie robiłem, musicie mi uwierzyć ;-) . Wynik z całej wyprawy Gubałówkowej to 8,9lita/100km( 10 dni pobytu na miejscu, codziennej dojazdy na stok, do sklepu itp, wiec częste odpalanie i jazda na krótkim dystansie), jazda autostradą w pierwszą stronę z prędkością ok 120-130 km/h( gorsze warunki, silny wiatr) w drugą 130-140km/h, w porywach 150. Drogami lokalnymi oczywiście znacznie wolniej, przeważnie 50-80 km/h. Szczerze mówiąc nie chciało mi się liczyć czy komputer nie przekłamuje....ale ponieważ w mieście pokazuje mi teraz 12-13 litrów/100km, więc chyba nie.
Eco nie używam. Na autostradzie obserwowałem wskazania chwilowe- mam wrażenie, że na tempomacie pali ok 0,5 litra więcej.

Decybel - 2017-02-27, 16:46

Kolejne kilometry za nami. Zrobiło się cieplej, więc spalanie spadło, w mieście ok 10,5-11litrów. Z ciekawości jeden bak przemęczyłem się na EKO- spalanie niższe o ok. 0,5-1 litra/100km- jednak utrata mocy jest tak odczuwalna, że wyłączyłem to ustrojstwo. Za mną trasa ok 250 km, przejechana dwukrotnie( ok 50 km autostradą, reszta drogi jednopasmowe), czas ok 3h w jedną stronę, w terenach zabudowanych jazda zgodnie z przepisami ew+10km/h, reszta drogi w zależności od warunków w zakresie 100-140km/h. Sporo wyprzedzeń na drogach jednopasmowych. Średnie spalanie według komputera 8,5 l/100km.

W dalszym ciągu, z pewnym zdziwieniem podtrzymuję stwierdzenie, że fotele, przynajmniej dla mojej sylwetki są wygodne.

Zaliczyłem też mały offroad po rozjeżdżonej przez traktory drodze- o dziwo nie musiałem wzywać pomocy, Dasteru dzielnie sobie poradził.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group