DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Termometr, Eko, kompas, przechyłomierz - w MediaNav

cortez8591 - 2016-10-09, 10:59
Temat postu: Termometr, Eko, kompas, przechyłomierz - w MediaNav
W instrukcji jest sekcja poświęcona trybowi eco i nie doszukałem się zaznaczenia że jest dostępna wyłącznie w wybranych modelach/konfiguracjach. czy ktoś wie jak to dokładnie z tym jest?
jas_pik - 2016-10-09, 11:20

Aby tryb ECO działał musiałbyś mieć taką wersję pojazdu w której jest zainstalowane urządzenie(moduł) BIC .
Wg obecnej wiedzy ten moduł jest instalowany tylko w wersjach z automatyczną klimatyzacją.
A pewnie takiej nie masz.
Jeden z użytkowników (Baum) z niemieckich stron uruchomił tą funkcję instalując ten moduł , dokonując zapisu w module oraz MN poprawnego numeru VIN ( pojazdu fabrycznie w to wyposażonego) oraz dokonując zmiany licznika na wersję z CLIO IV ( ma o jeden pin więcej ) który przekazuje odczyt temperatury do sieci CAN.
Nie udostępnił tej wiedzy publicznie lecz instaluje to odpłatnie .

cortez8591 - 2016-10-09, 12:20

jak kupowałem to nawet nie było w ofercie dustera z automatyczną klimą. ale rozumiem że radio występuje w wielu autach dacia/renault i drukują jeden szablon
Abelos - 2016-10-12, 11:32

jas_pik napisał/a:
Wg obecnej wiedzy ten moduł jest instalowany tylko w wersjach z automatyczną klimatyzacją.


Jakis czas temu dostałem renault clio IV z salonu na testy tygodniowe, i automatycznej klimy nie miał, natomiast działał tryb EKO

Ale fakt ze to była jedna z wyższych wersji clio

spoogie - 2016-10-13, 10:11

Potwierdzam, jeździłem clio IV grandtour z manualną klimą - wersja wyposażenia środkowa limited - MNEVO miała funkcję ECO.
jas_pik - 2017-02-09, 23:10
Temat postu: Termometr i funkcja ECO w MediaNav
W końcu udało się rozwiązać problem wyświetlania temperatury oraz zadziałania funkcji ECO .
Zadziała tylko wtedy gdy radio ma połączone styli CAN do OBD.
Niezbędny jest jeden konkretny model modułu BIC numer Ref. 283468105R
Żaden inny nie zadziała.
Niestety na portalach aukcyjnych rzadko spotykany ( od moedlu CLIOIV i CAPTUR - ale chyba tylko w wersjach benzynowych)
Włączenie w wersjach oprogramowania 4.0.3 za pomocą menu MICOM.
W innych wersjach oprogramowania tylko CLIP
Wszystko jest na obrazkach
225 - złącze OBD
1714 - BIC
226 - akumulator(+) ale w realu podłaczamy pod styk działający po właczeniu zasilania
NDS- masa (-)

Chris - 2017-02-09, 23:21

Wybacz głupie pytanie ale o jaka temperaturę chodzi? Chodzi o ta wyświetlana przy wyłączonym urządzeniu obok godziny? czy może o temperaturę silnika?
jas_pik - 2017-02-09, 23:43

O to co opisywałem 3 lata temu
Czyli temperaturę zewnątrzną na ekranie MN1 oraz MNEvolution oraz funkcje EKOJAZDY

W wątku
http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=10485

jas_pik - 2017-02-09, 23:48

Jeśli jest w samochodzie połączenie pomiędzy złaczem OBD a MN to wystarczy połączyć BIC ze złączem OBD
wojciech_69 - 2017-02-14, 12:05

A jak najłatwiej sprawdzić czy to połączenie jest (w jakich rocznikach może to połączenie już być) ? :-P
jas_pik - 2017-02-14, 15:06

Wystarczy sprzwdzić czy jest połączenie pomiędzy 24 pinową wtyczką MN piny 15 i 16 ( CAN L i CAN H) do gniazda OBD piny 6 i 14 (CAN L i CANH)
U mnie rocznik 2014 jest nie wiem jak we wczesniejszych

wojciech_69 - 2017-02-17, 11:09

A czym właściwie jest "moduł BIC"?

Na wielu stronach (również aukcjach) jest opis iz moduł BIC jest "modułem sterownika nawigacji" a w naszych daciach w których już jest moduł GPS a on sam ma odpowiadać za temperaturę i określenie jazdy "eco", istnieje pewna rozbieżność nazw/zastosowania...
A w związku z powyższym nie będzie błędów "niezgodności" modułu GPS i BIC?

jas_pik - 2017-02-17, 11:36

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i nie mam dostępu do danych serwisowych, ale postaram się wytłumaczyć.
Renault oznacza jako BIC coś co po polsku nazywa się "międzymordzie" - interfejs przekazujący dane które już istnieją w jednej sieci - sieci CAN.
MediaNav pracuje w wewnętrznej sieci ( dokładniej podsieci) określonej jako MultimediaCAN .
ten właśnie moduł tłumaczy sygnały będące w sieci CAN na sygnały które sa odczytywane w sieci MultimediaCAN przez MN.
Ponieważ Renault używa rożnych modułów BIC ( w większości są one stosowane do przekształcania sygnałów z sieci CAN do wyświetlaczy na desce ) w różnych samochodach a tylko wyłącznie ten jeden przekształca sygnały do sieci MultimediaCAN.
Może ktoś ma dostęp do katalogów i znajdzie inne modele które to robią - ja nie znalazłem.
To że na portalach rożni sprzedawcy różnie to określają to ich wytwór wyobraźni w zależności gdzie który zobaczy gdzie idą przewody.
Ten wskazany BIC realizuje tłumaczenie danych sygnałów i nie mam nic wspólnego z GPS-em.

Abelos - 2017-02-17, 13:15

jakby ktoś chciał to znalazłem na allegro taki moduł http://allegro.pl/modul-n...02.html#thumb/2
robson330 - 2017-02-17, 17:12

Moduł BIC jest elementem wpiętym w szynę CAN pojazdu. Ma za zadanie połączenie sieci CAN pojazdu z CAN Multimedia. Czyli przekazuje informacje z auta do radia - temperatura zewnętrzna, spalanie itp.
jas_pik - 2017-02-25, 16:16

Następne w to modele ( u niektórych działają a u niektórych nie nie wiadomo od czego to zależy)
283463540R
280380655R
281139717

shrek - 2017-03-08, 11:27

No to szukam modulu. Moze uwale drugie MN :mrgreen:
shrek - 2017-03-08, 11:36

jas_pik napisał/a:
Następne w to modele ( u niektórych działają a u niektórych nie nie wiadomo od czego to zależy)
283463540R
280380655R
281139717
Obrazek


Moze od wersji silnika i rodzaju kalkulatora.

jas_pik - 2017-03-11, 14:38

Warto też sprawdzić czy przypadkiem w samochodzie nie ma juz gotowej instalacji pod podłączenie BIC-a.
W Dusterze z 2016 roku udało się znaleźć już gotowe okablowanie
Złącze oznaczone schematycznie 1714


polon18 - 2017-03-12, 22:06

Jas_pik

Dziękujemy kolegą z rosjii i ich stronie drive2.ru na której jest to opisane

jas_pik - 2017-03-12, 22:51

A kiedy to skopiowali ?
Nie śledzę tych rosyjskich stron.
Jeśli śledzisz to podaj linka i im nie dziękuj bo najczęściej kopiują i do tego się nie przyznają (chociaż raz mnie zaskoczyli i podali linka do naszych klubowych stron)
A propos MN/BIC i modułu klimatronika Reanult.
MN może pokazywać status klimatyzacji na ekranie ( zdjęcia od kolegów z Francji)







Koledzy z Rosji chyba jeszcze tego nie rozgryźli mimo że sporo wersji Dacji w Rosji sprzedawanych jako Renault ma ta wersję klimatronika

polon18 - 2017-03-13, 22:16

https://www.drive2.ru/l/464843280727671569

I jak bez bic zrobić pokazywanie temperatury w MN bez BIC i ingerencji w auto
https://www.drive2.ru/l/466734715605352963

jas_pik - 2017-03-13, 22:27

Przecież co do BIC-a to nie sa ich informacje , tylko kopia z innych stron :-D (francuskich z którymi ja współpracuję i publikuje tam)
Ale sposób na realizację interface innego niż BIC na Arudino od dawna był znany , ale to wyciąganie armaty na wróble (o ile ten sposób jest ich pomysłem)
Nasze poszukiwania idą w kierunku rozgryzania możliwości MN.
A ten również to sprzedaje za kasę ( ot taka dygresja) , nie lubię jeśli ktoś za rzeczy udostępniane za darmo przez innych bierze kasę.

lesiu11 - 2017-03-15, 09:39

Dzisiaj zamawiam części i zobaczymy co z tego wyjdzie :)
polon18 - 2017-03-16, 11:03

Lesiu11 pozdrowienia z Chojnowa
I jaki numer modułu kupujesz?

lesiu11 - 2017-03-16, 20:30

polon18, ja chcę tylko temperaturę na medianavie uruchomić, bez użycia modułu :)
jakub - 2017-03-22, 15:54

Witam!

Uruchomiłem menu Eco w radiu, i teraz czas na podłączenie reszty.

U mnie (Clio IV) sprawa wygląda tak: kostka w MN ma dokładnie takie same połączenia jak na tej grafice:

http://www.daciaklub.pl/f..._pinout_186.jpg

Szukałem w aucie złącza do modułu oznaczonego 1714 jednak nie mogę go odnaleźć - czyli pewnie go nie ma.

Posiadam moduł o numerze: 280380655R (został z Megane III - montowałem w niej nawigację :) ) także wychodzi na to, że powinien działać.

Co dalej? czy wystarczy połączyć ten moduł z gniazdem OBD tak jak na tym schemacie?
http://www.daciaklub.pl/f.../t_1bic_109.png

Pozdrawiam,
Jakub

jas_pik - 2017-03-22, 17:35

Jesli masz uruchomione menu ECO to powinno być od razy widoczne w postaci temperatury na ekranie głownym
jakub - 2017-03-22, 17:49

jas_pik napisał/a:
Jesli masz uruchomione menu ECO to powinno być od razy widoczne w postaci temperatury na ekranie głownym

Menu ECO działa, podłączyłem przed chwilą moduł BIC pod gniazdo OBD ale chyba nie działa. Zaraz podłączę jeszcze raz bo być może ze coś nie łączyło jak powinno.

Dobrze rozumiem ze jak już aktywne menu ECO, wtyczka z MN ma podłączone piny 15 i 16 to teraz wystarczy podłączyć BIC pod OBD i powinno od razu działać? Być może BIC który posiadam jest zly- tak jak pisałeś- u jednych działa u innych nie.

---
Sprawdziłem jeszcze raz i niestety nie działa :(
Wydaje mi się, że podłączyłem wszystko ok, także pewnie moduł BIC jest zły. BIC, który posiadam pochodzi z Megane III z 2010 roku, jego nr to: 280380655R.
Dodam tylko, że BIC podłączyłem bezpośrednio do gniazda OBD - wpiąłem przewody w złącza gniazda zgodnie ze schematem, który znajduje się wyżej - łącznie z zasilaniem, ale nie wydaje mi się żeby to był jakiś problem?


Poniżej zdjęcie jak to wygląda u mnie:


Jeszcze jedna rzecz, którą zauważyłem - po podłączeniu BIC do OBD, średnie zużycie oraz średnia prędkość wyświetla ---, po uruchomieniu silnika od razu pokazuje 0.0

jas_pik - 2017-03-22, 19:51

Czyli ten model daje informacje do MN ale widocznie sa niewłaściwe lub niepełne.
Szukaj modelu który działa 283468105R i zdaj relację.

jakub - 2017-03-22, 20:09

jas_pik napisał/a:
Czyli ten model daje informacje do MN ale widocznie sa niewłaściwe lub niepełne.
Szukaj modelu który działa 283468105R i zdaj relację.


Jasne, dam znać jak coś ogarnę. Niestety w tej chwili widzę tylko jeden moduł o tym oznaczeniu na allegro - jednak jego cena jest zdecydowanie za wysoka (ponad 200zł). W wolnej chwili wybiorę się na szrot gdzie rozbierają tylko Renault (głównie Megane III/Fluence) jednak może w tych modelach też był montowany ten moduł.

Fajnie by było gdyby opcja Eco działała - bardzo mi się spodobała po aktywacji :) mam nadzieję, że dam radę to uruchomić. Szukałem przed chwilą jeszcze raz czy przypadkiem nie mam instalacji do BIC ale nadal nic nie znalazłem. Nie wiem na ilę mogę się sugerować tym schematem:



Wynika z niego, że moduł BIC (nr 6) powinien być w okolicy regulacji nawiewu, jednak tutaj też nic nie znalazłem.

Jeszcze jedna sprawa - sprawdziłem to o czym pisałem wcześniej -czyli zmianę --- na 0.0 po uruchomieniu silnika i sprawa wygląda tak, że dzieje się tak zarówno z podpiętym modułem BIC jak i bez niego.

jas_pik - 2017-03-23, 07:31

Skoro tak to rzeczywiście nie działa.
Szukaj w taki razie modułów od CLIO IV oraz CAPTURA .

jakub - 2017-03-23, 10:05

jas_pik napisał/a:
Szukaj w taki razie modułów od CLIO IV oraz CAPTURA .

Pisałem już do kilku osób czy posiadają na sprzedaż takie moduły, czekam na odpowiedzi. Mam nadzieję, że coś znajdę :) dam znać jak będę mieć jakieś informacje

jas_pik - 2017-03-23, 10:29

Prawdopodobnie potrzebny będzie jeszcze jeden moduł - nie wiem jeszcze jak się nazywa - ale w wersjach MNEvolution z DAB-em który będzie przekazywał informacje z ultradzwiękowych czujników cofania do sieci CAN . opisywałem to wstepnie dla oprogramowania 8.0.5.
Nie udało się jeszcze odkryć który to moduł ( jaki ma symbol)
Z zaprzyjaźnionego forum zrzuty z ekranu.
Dodawanie Menu pojazdu "Droga":

Menu składa się z dwóch pojazdów menu Driving Eco² i 4x4 informacji

4x4 menu Informacje pojawił się z aktualizacją 8.0.5

Na ekranie menu ustawień, dodając "CLIM informacji" oraz "Pomóż parking."



Parking umożliwia OFF / ON tylnej kamery i menu wykrywanie przeszkód



Pabloo - 2017-03-23, 18:54

Witam
Wybaczcie głupie pytanie ale - czy wystarczy wpiąć moduł do wiązki (załóżmy że takową posiadam) czy trza jeszcze coś włączyć w MNE?? Ewentualnie da się to włączyć w wersji 7.0.5 czy muszę zejść do uwolnionej bodajże 6.0.4 (o ile się da???)
Czasami zdarzają się moduły o podanych numerach w atrakcyjnych cenach - trzeba polować.
W sumie najbardziej zależy mi na temp i jeśli "tajemniczy" moduł będzie niedrogi na fajnym menu 4x4 :):):)
Pozdrawiam
Pabloo

jas_pik - 2017-03-23, 19:14

Wystarczy włączyć funkcje EKOJAZDY w każdym oprogramowaniu , jak to zrobić w MNEvolution opisałem na moim FB.
Po podłączeniu BIC-a powinno od razu działać. Jak działają pozostałe softwarowe fiuczersy z softu 8.05 i co jest do tego potrzebne ( czujniki cofania wysyłające sygnały w sieć CAN) nie udało sie tego jeszcze rozgryźć.
Wcale się nie zdziwię jesli dane do funkcji 4x4 pochodzą z systemu ABS i ASR ale czy coś jeszcze trzeba podłaczyc to nie wiem. Nigdzie nie można zdobyć kompletnych schematów dla CLIO IV/CAPTURA i DAUSTERA ph2
Wygląda na to że MN jest tez przygotowana do obsługi zestawu kamer tzw systemu 360 stopni.

jas_pik - 2017-03-28, 15:56

Moze ktoś z szanowny użytkowników wie jaki to moduł (1714)jest na schemacie ?
No i jakie oznaczenie jest jego wg nomenklatury Renault/Dacia ?

Bo byc może ten właśnie moduł przekaże nam niezbędne informacje do MN
Udało mi się dojśc że 1714 to zwykły UCE.
Ale który obsłuży i przekaże informacje o 4x4 do MN?

polon18 - 2017-04-01, 12:41

czemu dodałeś identyczne schematy?
może właśnie jest ważna wersja oprogramowania w sterowniku tak jak to jest w przypadku uruchomienia temp i eko jazdy

tu masz rozpiske


a moduł na schemacie 1714 to nic innego jak BIC ale z odpowiednim numerem

zawsze widząc taką 8 na przewodach oznacza skrętkę ( najczęściej są to sygnałowe CAN) i te przewody muszą być plecione ze sobą

jas_pik - 2017-04-01, 15:38

Pierwszy schemat został opublikowany przez ldzi którzy twierdzą że im zadziałało.
Poszperałem w swoich plikach i okazało się że to jest schemat od X79 czyli Dustera ph2

Valwit - 2017-08-03, 14:52

ja zamowilem do clio iv. pochodzi z megane iii, ma pasujacy numerek. jak zabangla to dam znac :), jak nie to tez :)
shrek - 2017-08-03, 22:06

jas_pik napisał/a:
( czujniki cofania wysyłające sygnały w sieć CAN) .


Te dackowe nie wysylaja. Chyba ze nowe modele.

polon18 - 2017-08-19, 21:45

Jas_pik
Aby uruchomić nowe funkcje jak 4x4 info w media nav evolution z dab potrzeba prawdopodobnie najnowszego modułu BIC o nr
283467937R aktualnie w Holandii dostępny za bagatela 100€ jako część z aut używanych.

shrek - 2017-08-24, 21:27

Chyba poszukam modulu.
polon18 - 2017-08-24, 21:39

Najnowsza wersja bazy do ddt4all ma już możliwe te ustawienia .
Dzisiaj dostałem odpowiedź od innej odoby /firmy o cene modułu i 90€ + 10€ przesyłka

jas_pik - 2017-08-25, 00:13

A moższe dowiedzieć się czegoś na temat czujników cofania ( modelu_ oraz modułu do tych czujników aby uzyskać na MNEvolution takie wyświetlanie działania tych czujników jak na zdjęciu

polon18 - 2017-09-02, 15:20

Poszukam ale raczej w przyszłą niedziele.
Jak dla mnie to to rozwiązanie jest bez sensu no chyba że na przód. Bo jak ktoś ma kamere to dwa ekrany równocześnie nie będą no chyba że bez kamery

shrek - 2017-09-07, 08:06

Jas_pik a na noim starym to bedzie dzialalo? Tzn 4wd, eco itp. Mozemy potestowac jak chcesz? Bo w sumie mam MN1 i lezy jakbys potrzebowal do eksperymentow to daj znac.
Valwit - 2017-10-15, 06:26

jakub napisał/a:
jas_pik napisał/a:
Jesli masz uruchomione menu ECO to powinno być od razy widoczne w postaci temperatury na ekranie głownym

Menu ECO działa, podłączyłem przed chwilą moduł BIC pod gniazdo OBD ale chyba nie działa. Zaraz podłączę jeszcze raz bo być może ze coś nie łączyło jak powinno.

Dobrze rozumiem ze jak już aktywne menu ECO, wtyczka z MN ma podłączone piny 15 i 16 to teraz wystarczy podłączyć BIC pod OBD i powinno od razu działać? Być może BIC który posiadam jest zly- tak jak pisałeś- u jednych działa u innych nie.


No wiec u mnie chwilowo to samo. BIC wlasciwy: 283468105R wyglada jak na zdjeciach.
mozliwosci widze 3:

a) BIC popsuty,
b) Wtyczka w MediaNavie ma wszytskie kable, ale prowadza do nikad
c) brakuje jeszcze czegos.

na c nic nie poradze, a i b sa do sprawdzenia. b latwo, na a szukam pomyslow :)

jas_pik - 2017-10-15, 14:23

A w jaki sposób aktywowałeś menu ECO?
Czy osobno aktywowałeś temperaturę ?
Jaki soft MN?
Czy MN było fabrycznie zamontowane czy dokładałes później?
Sprawdź czy we wtyczce do MN sa sygnały z sieci CAN (CAN H i CAN L )

Valwit - 2017-10-15, 14:49

jas_pik napisał/a:
A w jaki sposób aktywowałeś menu ECO?


Minicom managerem, tym samym co do aktywacji kamerki

Cytat:
Czy osobno aktywowałeś temperaturę ?


nie, aktywowalem ja w tym samym menu gdzie odpala sie tryb eco. ustawilem tylko ze ma byc w Celsjuszach. Na ekranie jest -- i tyle. Jak przestawiam klime to tez nie widac zadnych informacji

Cytat:
Jaki soft MN?


Uwolniony 4.0.6

Cytat:
Czy MN było fabrycznie zamontowane czy dokładałes później?


Fabryczne

Cytat:
Sprawdź czy we wtyczce do MN sa sygnały z sieci CAN (CAN H i CAN L )


no to jest wlasnie wariant b: ze kable sa ale sygnalu nie ma. nie mam pojecia chwilowo dokad i gdzie kabel z MV leci bo moze konczy sie kolejna wtyczka gdzie juz nic nie ma.
Z drugiej strony aktywowalem tez kamerke, mimo ze jeszcze nie podpialem, i jak wrzucam wsteczny to dziala jak powinno (tyle ze czarny ekran).

jas_pik - 2017-10-15, 15:09

To że masz czarny ekran po aktywowaniu kamery oznaczqa że masz okablowanie przygotowane pod kamerę od MN do prawododpodobnie słupka B kierowcy oraz podłaczenie +12V do pinu z czujnika biegu wstecznego.
Chodzi o sprawdzenie czy do pinów MN CANH i CANL jest podłączone okablowanie do gniazda diagnostycznego też na piny CAN L i CAN H

Valwit - 2017-10-15, 15:42

jas_pik napisał/a:

Chodzi o sprawdzenie czy do pinów MN CANH i CANL jest podłączone okablowanie do gniazda diagnostycznego też na piny CAN L i CAN H


To kumam, sprawdze przy najblizszej okacji :) mam nadzieje ze ida bezposrednio gdzies gdzie lacza sie z tymi w gniezdzie diagnostycznym bo chwilowo tylko omomierzem moge sprawdzic.

Valwit - 2017-10-22, 08:44

Aktualizacja: kable we wtyczce MediaNav nie sa bezposrednio polaczone z tymi w gniezdzie OBDII. Mozliwe ze sie lacza gdzies indziej, ale dalej nie wiem dokad ten przewod prowadzi, w slupkach B go nie ma.

A wtyczka wyglada u mnie tak:

jas_pik - 2017-10-22, 12:41

Przewody do CAN sa we wtyczce 24 pinowej pin 15 i 16


Valwit - 2017-10-22, 14:03

tak, brazowy i czarny. mierzylem czy jest przejscie miedzy nimi a wtyczka odb, ale nie bylo. podepne modul pod te piny bezposrednio i zobacze co wtedy.
dziwi mnie tez ze np 13 i 14 nie sa podlaczone.

jas_pik - 2017-10-22, 14:19

Sprawdź podłączenia wg schematu
sheriff1 - 2017-10-22, 14:57

Valwit napisał/a:
tak, brazowy i czarny. mierzylem czy jest przejscie miedzy nimi a wtyczka odb, ale nie bylo. podepne modul pod te piny bezposrednio i zobacze co wtedy.
dziwi mnie tez ze np 13 i 14 nie sa podlaczone.

Patrzysz ze złej strony wtyczki.To są kolory beżowy i brązowy, a Ty sprawdzasz przewody do kamery..

Valwit - 2017-10-22, 18:36

sheriff1 napisał/a:
Valwit napisał/a:
tak, brazowy i czarny. mierzylem czy jest przejscie miedzy nimi a wtyczka odb, ale nie bylo. podepne modul pod te piny bezposrednio i zobacze co wtedy.
dziwi mnie tez ze np 13 i 14 nie sa podlaczone.

Patrzysz ze złej strony wtyczki.To są kolory beżowy i brązowy, a Ty sprawdzasz przewody do kamery..


z tego wszystkiego to nie wykluczam, ale sprawdzałem obie strony na wszelki wypadek.
Googlam za schematami Clio, powoli zaczynam zazdroscic Dacii :)

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2017-11-01, 12:16 ]
O schematach - http://www.daciaklub.pl/f...1740601#1740601.

Marek32 - 2017-12-07, 09:09
Temat postu: Funkcje Eco w samochodzie bez trybu Eco Medianav
Mam pytanie zrobiłem tak jak na filmiku ale nie czyta ani temperatury ani nie pokazuje żadnych danych, nie mam w swoim Renault Clio IV trybu eko czy to jest jakoś powiązane. Nie jeździłem z tym długo zastanawiam się czy zadziała po jakimś czasie czy wcale. https://www.youtube.com/watch?v=ynE0ep21I-o Może ktoś coś wie na ten temat Z góry dziękuje za info pozdrawiam
jas_pik - 2017-12-07, 09:34

Przecież wszystko na ten temat masz na naszym forum.
Nie zadziała Ci dopóki nie masz właściwego BIC-a podłączonego.
Ten człowieczek całą wiedzę którą zaprezentował na filmiku wyciągnął z naszego forum i ubrał ją w filmik aby zarabiać na wyświetlaniu.

jakub - 2018-01-17, 08:45

Minęło trochę czasu, jednak cały czas szukałem modułu o nr 283468105R. Co jakiś czas pojawiały się na allegro jednak cena była za wysoka - biorąc pod uwagę fakt, że pomimo sprawnego modułu opcja może nie działać. I nagle przełom :) trafiłem moduł za ok 60zł :) także czekam na przesyłkę i w wolnej chwili biorę się za testy. Dam znać co udało mi się ogarnąć.

Pozdrawiam
Jakub

polon18 - 2018-01-17, 21:17

Teraz ciebie załamie. Modele dużo tańsze też działają
283463540R
280380655R

Wystarczy po połączeniu do samochodu w programie ddt zmienić scenariusz z listy na typ Clio IV

RobertK - 2018-01-17, 21:26

Witam , kolego , a jak to jest z Duster-em ?
shrek - 2018-01-17, 21:37

Na pewno podobnie.
polon18 - 2018-01-17, 21:57

Jest tak samo . trzeba zmienić scenariusz i tyle
jas_pik - 2018-01-17, 22:30

polon18 napisał/a:
Teraz ciebie załamie. Modele dużo tańsze też działają
283463540R
280380655R

Wystarczy po połączeniu do samochodu w programie ddt zmienić scenariusz z listy na typ Clio IV

No to opisuj wszystko dokładnie co i jak :)
Świetna wiadomość :)

polon18 - 2018-01-17, 23:27

Kolega ma rację .milego czytania
Valwit - 2018-02-16, 16:49

polon18 napisał/a:
Jeżeli moduł bic pochodzi z innego auta niż dedykowany to się nie uruchomi (rozpoznaje w skrypcie) aby go obudzić do zmiany skryptu należy pin 2 BIC podłączyć pod +12V


i zostawic do czasu az skonczymy zabawe z DDT?

Qbak - 2018-03-22, 08:26

polon18, napisz coś więcej o przywracaniu do życia BICa ze złym skryptem?
Trzeba podać zasilanie tylko na pin 2? Po tym można się z nim normalnie skomunikować po CAN Multimedia?
Czym się charakteryzuje BIC ze złym skryptem? To, że nie uruchamia audio w aucie to wiem, ale czy powinien być diagnozowalny? Bo u mnie nie wykazuje oznak życia.

Druga prośba:
Macie może spisane skrypty występujące w?:
283467680R - v09.00
283467937R - v08.40
283468105R - v07.10

W wersji
283463540R - v06.20
Mam takie:

lajo - 2018-03-22, 14:49

BIC z niewłaściwym skryptem (skrypt, który nie pasuje do samochodu) nigdy się nie obudzi, więc nie zadziała. Aby zmienić skrypt na właściwy dla Dacii (skrypt 14), musisz:

- podłączyć 12 V do styków 2 + 3
- możesz teraz komunikować się z BIC za pomocą ddt4all i zmienić skrypt na "skrypt 14"
- możesz teraz odłączyć 12 V od pin 2, BIC zadziała tak, jak powinien

polon18 - 2018-03-23, 11:03

Pin 2 i 3
Pin 3 jest już normalnie podłączony bo to zasilanie modułu
Więc tylko trzeba zasilić pin nr 2 dodatkowo

Qbak - 2018-03-30, 21:59

Skrypty w wersji 09.00 są takie:

A jeśli chodzi o zmianę skryptu na Clio/Dacia <-> Laguna/Megane

BIC z L3 trzeba "obudzić" podając zasilanie na pin 2 i można się z nim skomunikować.
Zrobiłem tak w L3 - zmieniłem skrypt na CLIO i BIC zniknął całkiem z sieci. Audio nie działa.

Co zrobić żeby z powrotem przywrócić go do życia?
Pewnie jakbym podłączył go w CLIO to by zadział i można by zmienić skrypt na L3
Co takiego dzieje się w CLIO/Dacii podczas włączania żeby się zaktywował BIC?

shrek - 2018-03-31, 07:39

Troche dziwne , ze go nie widzisz. Powinienes go widziec nawet jak jest zle skonfigurowany. Nie uwaliles go przez przypadek ? Podlacz sie np. Clipem lub innym urzadzeniem i zobacz czy wywali Ci blad np. brak komunikacji can z BIK.
Ja kiedys "wyczyscilem" zegary w Lodgy i dopiero przez autocom-a doszlem o co chodzi. "Brak komunikacji" (w ddt4all byl widzialny i nie pokazywal zadnych bledow). Zegary sprawne choc nie zaprogramowane, nie dzialaly, ale byly widoczne dla komputerow.

Qbak - 2018-03-31, 09:29

Być może właśnie go uwaliłem... ale żeby przez zmianę skryptu?
Jak go teraz przywrócić do życia?
CLIP go nie wykrywa, brak komunikacji z interfejsem, reprogra nie można zrobić. Komputer go nie widzi. Nie reaguje na żadne ramki.
Może jest jakaś ramka wybudzająca?

shrek - 2018-03-31, 09:50

Qbak napisał/a:
Być może właśnie go uwaliłem... ale żeby przez zmianę skryptu?

Mozliwe
Qbak napisał/a:

Jak go teraz przywrócić do życia?

Moze okazac sie niemozliwe jak nie ma z nim komunikacji i nic go nie widzi.
Qbak napisał/a:

Może jest jakaś ramka wybudzająca?

Raczej nie.

polon18 - 2018-03-31, 13:43

Zmieniłeś skrypt przy uruchomiony silniku? Jaki + posłączyłeś pod pin nr 2? W jakim module robiłeś zmianę ( nr BIC?)
Jak wrócę do domu to lukne w schematy renault

Qbak - 2018-03-31, 22:37

Zmianę robiłem przy włączonym zapłonie i włączonym audio. Silnik był wyłączony, ale to nie ma znaczenia.
To nie jest tak, że przy zmianie coś się przypadkowo zepsuło. To jest powtarzalne.

Schematy akurat wszystkie mam.
Wiem też dokładnie który pin za co odpowiada i jak jest zbudowany w środku BIC.
Robiłem to na 2 BICach. Jeden w wersji 06.20 a drugi 09.00.
W L3 za uruchomienie odpowiada pin 2, gdzie pojawia się plus po otwarciu auta.
W Dacii pin 1, który idzie z włącznika.

Dlatego żeby przestawić z L3 na Dacię trzeba go wzbudzić podając + na pin 2.

jas_pik - 2018-03-31, 22:51

Qbak napisał/a:
Schematy akurat wszystkie mam.
Wiem też dokładnie który pin za co odpowiada i jak jest zbudowany w środku BIC.

To podziel się ta wiedza i schematami :)

Qbak - 2018-03-31, 23:40

Pin 1 to wejście na tranzystor, który po podaniu zasilania na pin 1 złącza zwiera tranzystorem do masy 27 nóżkę procesora (która domyślnie jest podciągnięta do 5V).

Cały "system" zasilany jest z 3 pinu złącza, który przez regulator na 5V zasila płytkę.

Pin 2 robi to samo co 1 - po podaniu zasilania zwiera tranzystorem do masy 26 nóżkę procesora.



Pin 11:

25 nóżka procesora, przez tranzystor npn, pnp podaje 12V na złącze i dodatkowo ma feedback - wchodzi po dzielniku na procka.

Czyli nawet jak procesor sam nie steruje ale na 11 pinie jest 12V to o tym wie.



Reszta to wykrywanie pilota przy kierownicy (elementy po lewej stronie procka mając złącze u góry)



Elementy po prawej to CAN

Procek to Renesas / NEC D70F3628

Schematy (2 typy połączeń) w załączniku

polon18 - 2018-04-01, 07:28

To w takim razie weź zczytaj zawartość procka programatorem (będziesz widział czy się komunikuje) ,ewentualnie zrób mu ReFlash
lajo - 2018-04-01, 10:09

Qbak napisał/a:
Robiłem to na 2 BICach. Jeden w wersji 06.20 a drugi 09.00.

Gdzie jest 9.00 od? Czy masz najnowszy BIC lub zaktualizowales oprogramowanie sprzętowe starszego BIC?

Qbak - 2018-04-01, 10:55

@polon18 no właśnie nie mam żadnej dokumentacji tego procka, programatora do Renesasów też nie mam. Może J-Tagiem by się dało, ale i tak nie mam dokumentacji.

@lajo Zrobiłem reprog z wersji 06.20 na 09.00. Zmieniły się skrypty na nowsze. Myślę, że wtedy BIC jest identyczny z tym o numerze 283467680R

A wszystko to robię bo mam uruchomiony RS Monitor na R-Linku tylko brakuje mi parametrów przekazywanych z ECU do multimediów.

Potrzebowałbym znać sposób na zmianę tych skryptów na:

polon18 - 2018-04-01, 15:42

Reproga robiłeś clipem? Szkoda że moduł EMM-T4 (moduł zarządzania energią )z clio IV ,captur, trafic , twingo, Lada nic nie zmienia REPROG bo zależnie od wersji wyposażenia nie tylko mają inne numery i softy ale też wewnątrz są braki układów scalonych a nie tylko samych pinów połączeń ( nad tym pracuje )
Te moduły mają naprawdę bardzo duże możliwości i można programować J-tagiem

Qbak - 2018-04-01, 15:59

Tak, reproga robiłem CLIPem na VINie Latitude. W L3 nie ma pozycji "interfejs multimedialny" w menu przeprogramowywania.
polon18 - 2018-04-01, 19:55

A próbowales użyć vinu z wersji RS? Skoro taką wersje potrzebujesz . Osobiście mi to wygląda na wersje dedykowaną tylko dla RS skoro innych skryptów nie ma. Jaki numer modułu był w RS?
Qbak - 2018-04-01, 22:47

polon18 napisał/a:
A próbowales użyć vinu z wersji RS?

Tak, ale to Megane, a tam również nie ma "interfejsu multimedialnego" w menu reprog.

polon18 napisał/a:
Osobiście mi to wygląda na wersje dedykowaną tylko dla RS skoro innych skryptów nie ma

Mi też... niestety

polon18 napisał/a:
Jaki numer modułu był w RS?

Wg wszystkich katalogów ten sam co w zwykłych. Musi być jakaś sekretna możliwość przełączenia/przeprogramowania go na wersję RS

polon18 - 2018-04-02, 08:22

Spróbuj może od clio IV RS one mają moduł bic. Skoro skrypt ma być i tak użyty z innym numerem . Widocznie RS y mają używane skrypty niezależnie od wersji czy to Clio czy Megane więc powinno się udać

Jeżeli potrzebujesz vin z Clio RS to napisz

dorota4i - 2018-04-05, 00:25

bo moduł bic nie podlega przeprogramowaniu tylko robi się go za pomocą autokonfiguracji
dorota4i - 2018-04-05, 00:27

mam nową clio iv rs trophy po lifcie na pure ledach więc służę pomocą
dorota4i - 2018-04-05, 00:31

a żeby zamknąć temat z bicami dlaczego zniknął z sieci po złej konfiguracji? bo inaczej są zbudowane multimedia między megankami, lagunami a clio/captur, tylko one są wyjątkami. Każdy inny model miedzy sobą można te moduły zamieniać ale ani clio nie działa w megankach czy lagunach ani ten. z laguny nie włączy się w clio. inaczej wychodzą napięcia które są powiązane ze skryptami
Qbak - 2018-04-05, 08:24

To napisz czym się różnią i jak stworzyć na stole sieć, żeby odpalić moduł z CLIO i zmienić mu konfigurację na L3.

Napisz też jak i czym zrobić tę automatyczną konfigurację żeby zaczęły działać parametry w RS Monitorze.

lajo - 2018-04-05, 10:30

Czy możesz polecić niezawodną sondę Clip, która nie pęknie po krótkiej chwili?
Dracid - 2018-04-16, 06:09

Napisałem już priva o prawie identycznej treści do Qbaka, ale na wypadek gdyby tu nie zaglądał, to piszę posta do wszystkich.

Rzecz ma się tak, że kupiłem moduł do ekojazdy i wyświetlania temperatury zewn. (koncówka numeru 68105R). Po podłączeniu do złącza OBD nie działa. Wciąż nie sprawdziłem, czy jest połączenie między ODB i MNE, ale dodatkowo na boku tego modułu mam nabazgrane markerem "MEGANE". Czy to może być przyczyną (mam dacię lodgy, rocznik 2017 - tak jak widać w opisie)? Jeśli tak, to czy ktoś jest w stanie pomóc mi z przeprogramowaniem? Jestem zupełnie zielony w sprawach clipa, ddt4all i łączeniu się z autem.

Wersja oprogramowania oznaczona na module: V 07.10.

Dzięki z góry za pomoc.

lajo - 2018-04-16, 21:50

Musisz tymczasowo zmienić połączenie (podłącz piny 2 i 3 BIC do 12V), wtedy możesz zmienić środowisko pojazdu na Script 14 (z ddt4all), wtedy zacznie działać i możesz odłączyć pin 2.
sasio - 2018-05-18, 01:37

W moim Clio IV mam MNE z 8.0.5, wizualizacją czujników, temperaturą na wyświetlaczu i trybem ECO ktory pokazuje mi gwiazdki, raporty i dane dot.spalania.
Pytanie czy da się coś zrobić aby na liczniku działał pasek ECO który powinien zmieniać kolor w stosunku do danych z tego trybu ECO?

jas_pik - 2018-05-18, 08:05

Wg mojej wiedzy to nie ma nic wspólnego z pokazywaniem na liczniku danych bo ECO w MNE korzysta samo z danych z sieci CAN i one sa przeliczane w MNE.
Ale mogę się mylić

kiniu_tar - 2018-05-18, 12:09

Ten pasek "eko" na desce z zegarami występuje w renault od wersji intense i zapewne potrzebny jest do tego jakiś moduł.
lajo - 2018-05-19, 00:13

sasio napisał/a:
W moim Clio IV mam MNE z 8.0.5, wizualizacją czujników, temperaturą na wyświetlaczu i trybem ECO ktory pokazuje mi gwiazdki, raporty i dane dot.spalania.
Pytanie czy da się coś zrobić aby na liczniku działał pasek ECO który powinien zmieniać kolor w stosunku do danych z tego trybu ECO?


Możesz go włączyć z ddt4all w liczniku (opcja Econometer_On_Off). Zobacz zdjęcie z drive2:


dorota4i - 2018-05-19, 00:37

racja, ale jedna wielka loteria czy zadziała, zależy od licznika czy w miejscu paska na obrysówce są ledy na płycie przylutowane, czasem bogatsza wersja nie będzie miała a czasem w biedniejszej po aktywacji się pojawi, bo okaże się że były przygotowane już ledy w tym miejscu
dorota4i - 2018-05-19, 00:38

rozebrałem kiedyś z 10 liczników clio/captur i miały tylko dwa
Valwit - 2018-07-09, 19:09

sheriff1 napisał/a:
Valwit napisał/a:
tak, brazowy i czarny. mierzylem czy jest przejscie miedzy nimi a wtyczka odb, ale nie bylo. podepne modul pod te piny bezposrednio i zobacze co wtedy.
dziwi mnie tez ze np 13 i 14 nie sa podlaczone.

Patrzysz ze złej strony wtyczki.To są kolory beżowy i brązowy, a Ty sprawdzasz przewody do kamery..


z racji wakacji rozbebeszylem troche clio i wrocilem do funkcji eco. i masz racje. mierzylem zle przewody :)

polon18 - 2018-07-09, 21:22

U mnie ekonometer działa bardzo dobrze
Valwit - 2018-07-09, 22:16

polon18 napisał/a:
U mnie ekonometer działa bardzo dobrze


ja na razie podlaczylem wszytsko na porzadnie :) w clio iv tez musze wybrac skrypt 14?

lajo - 2018-07-10, 13:23

Valwit napisał/a:
w clio iv tez musze wybrac skrypt 14?


Tak.

Valwit - 2018-07-13, 12:46

lajo napisał/a:
Valwit napisał/a:
w clio iv tez musze wybrac skrypt 14?


Tak.


jest gdzies jakis lopatologiczny opis jak przelaczyc? bo modul w clipie wydaje mi sie ze widze ale pewien nie jestem, a nie chce nic nakaszanic jednak.

Belphegor - 2018-07-13, 14:31

Być może było gdzieś na forum, ale po przejrzeniu tematów o MNE nie znalazłem, więc prośba o podanie mi linka lub napisanie co i jak.

Chodzi o ustawienie w Nowym Dusterze tego, co jest w Dusterze 4x4, czyli zamiast ikonki Driving Eco2 jest taki symbol przodu Dustera i po wejściu w to wyświetla się podmenu z właśnie Driving Eco2 oraz drugą ikonką pokazującą przechyły samochodu i chyba kompas.

Czy potrzebny jest jakiś program diagnostyczny, czy pendrive z jakimś plikiem? Wersję systemu mam chyba 9.1.3.

jas_pik - 2018-07-13, 14:35

Jeśli nie masz odpowiedniego BIC-a to żadnych danych nie będziesz widział .
To po co Ci to potrzebne ?
Możan to uruchomić za pomoca wejścia w MICOM za pomoca kodów testowych .

Belphegor - 2018-07-13, 14:46

Nie tyle potrzebne, co fajna opcja to jest zwłaszcza kompas. Natomiast jestem zupełnym laikiem w tym temacie, więc nie mam pojęcia jak wejść w te kody testowe w tym MICOM.
jas_pik - 2018-07-13, 16:34

Będziesz miał wyświetlone grafiki ale nie będa nic wskazywały .
To po co to uruchamiać ?

Belphegor - 2018-07-13, 17:02

Myślałem, że w każdym aucie będą wyświetlały tam, gdzie jest system ruszania pod górkę, czyli reaguje na przechył. W sensie, że to jest, ale nie uaktywnione.

Jeśli jest tak, jak piszesz, to nie było tematu. Bez sensu robota.

jas_pik - 2018-07-13, 18:55

Funkcje które są w saochodzie ( wspomniany HillHolder) sa niezależne od układów multimedialnych. Sa to niezależne od siebie działające układy.
To samo dotyczy fukcji ECO oszczędzające paliwo i funkcji ECo wyświetlanych na MN.
Tak jak funkcje ECOJAZDY w MN wymagają specialnego BIC-a który juz został rozgryziony i uruchomienie ich w dowlonym samochodzie to koszt zakupu za kilknascie złotych BIC-a.
Funkcji 4x4 nna MN nie sa jeszcze rozgryzione bo nie wiemy jaki BIC za to odpowiada ( bo jesli ktoś ma to nie pochwalił się jaki numer BIC-a jest u niego zamontowany) .
Być może uda się tą informację pozyskać i być może takie BIC-e będą tanie jak barszcz. Wtdy będzie można wrócić do sprawy .
Aby wejśc do MICOM w systemie 8.0.5 wystarczy wprowadzić kody

Wprowadź 0362 i kliknij OK
Klikaj <- aby wszystko usunąć
Wprowadź 3748 i klikniej OK.

d3mol3k - 2018-07-13, 19:09

Tylko pogdybam - czy to nie będzie brało danych z systemu zjazdy z góry?

@jas_pik pytanie i nie krzycz w razie czego ale nie udało mi się znaleźć w takim zestawieniu:
- nowe media nav evolution fabryczne, wersja 9.1.3 jak jest z TMC? Czemu nie widać w opcjach navi opcji Duży ruch? Czyżby brak takiej usługi dla nowych klientów Dacii?


jas_pik - 2018-07-13, 21:24

d3mol3k napisał/a:
Tylko pogdybam - czy to nie będzie brało danych z systemu zjazdy z góry?

Jeszcze raz odpowiadam ( nie krzyczę) . Funkcje samochodu a funkcje w multimediach sa zaupełnie inne .
Multimedia korzystają z danych które sa w systemie CAN ale nie bezpśrednio bo MN nie pracuje bezpośrednio w sieci CAN lecz w wyodrębnionej podsieci pod nazwą CAN MULTIMEDIA.
W zwiazku z tym sygnały które sa przekazywane w sieci CAN nie moga być bezpośrednio odczytwywane - musza być zamontowane odpowidnie urzadzenia tłumaczace ( po polsku interefesy czy tez międzymordzia)
Ranualt takie interfesy nazywa BIC .


d3mol3k napisał/a:
nie udało mi się znaleźć w takim zestawieniu:
- nowe media nav evolution fabryczne, wersja 9.1.3 jak jest z TMC? Czemu nie widać w opcjach navi opcji Duży ruch? Czyżby brak takiej usługi dla nowych klientów Dacii?

Ja podejrzewam że to jest oszczędność Renault . Nir masz po prostu odpowiednich licencji na Polskę . Uwolnij wrzuć licencję i będzie działać :)
Zazwyczaj w każdym nowo odbieranym pojeżdzie nie ma tych licencji ( ani w Dacii ani w Renault)

d3mol3k - 2018-07-13, 22:01

^^^
Dziękuje serdecznie za wyjaśnienie. Z TMC tak myślałem :(.

Dracid - 2018-07-14, 19:57

Co do okna 4x4 w MNE, to nie potrzeba żadnego dodatkowego modułu w autach 4x2. Sam mam napęd tylko na przód, przez MICOM aktywowałem okno 4x4 i wszystko działa.

Poprawny kod wejścia w 9.1.3 to 2383, OK, skasowanie numeru, 3748, OK. A na pendrivie trzeba mieć pusty plik .ini (dokładna nazwa jest w którymś wątku). Nie musi to być pusty pendrive, można ten plik zapisać na swoim pendrivie, np. z muzyką. Byle by był w głównym folderze.

Mowa oczywiście o dusterach II. Ale takiego ma Belphegor, więc u niego też pewnie zadziała ten sposób.

Belphegor - 2018-07-14, 19:59

Dracid - a tak dla laika? Jak skasować, gdzie, przez co wejść? :oops:
Dracid - 2018-07-14, 20:02

Musisz znaleźć video na Youtube "secret menu media nav" czy coś takiego. W oknie "wersja systemu" klika się w pięciu punktach ekranu i MNE wchodzi do okna, w którym można wpisywać 4-cyfrowe kody.
jas_pik - 2018-07-14, 20:12


Po co szukać przecież to mój film już dawno temu opublikowany.
Pamiętaj że numerki sa rózne dla róznych wersji softu

Belphegor - 2018-07-14, 20:21

Super. Ale rozumiem że i tak muszę mieć pendrive z tym plikiem? jas_pik - to menu z Renault. Przerabiałeś coś sobie, czy kręciłeś ten film w Renault?
jas_pik - 2018-07-14, 20:30

Ja mogę mieć jakie chcę menu i jaki chcę system :)
Znjadziesz numerek tego BIC-a którey jest w Dusterach II ?
A pliki zazwyczaj uzywam 2 bo z jednym nie zawsze chce poprawnie wyświetlać wszystkie opcje w MICOM-ie ( tzn często sa wyszarzone a to oznacza że wtedy ich nie można zmienić)
Oba sa w załaczniku

Belphegor - 2018-07-14, 21:38

Ściągnąłem, ale mam tylko jeden plik. Jutro spróbuję się z tym pobawić i dam znać, czy się udało. ;-)

Niestety nie bardzo wiem, gdzie szukać numeru BICa.

lajo - 2018-07-14, 23:13

Dracid napisał/a:
Co do okna 4x4 w MNE, to nie potrzeba żadnego dodatkowego modułu w autach 4x2. Sam mam napęd tylko na przód, przez MICOM aktywowałem okno 4x4 i wszystko działa.


To dlatego, że Duster2 z MediaNav jest dostarczany z BIC ...

Belphegor - 2018-07-15, 13:12

Kurczę... mam jednak wersję 9.1.1.... Jak ja to wcześniej sprawdzałem to nie wiem. Macie może te kody do tej wersji odnośnie tego, o czym pisaliśmy wcześniej?
Dracid - 2018-07-15, 13:23

Działa albo kod podany przez jas_pik, albo podany przeze mnie. Innych nie ma. Spróbuj i któryś wejdzie.
jas_pik - 2018-07-15, 13:26

Kody zawsze działaą - tafiasz na odowiednie punkty ?
Bo do tej pory kilkadziesiąt osób do mnie dzwoniło/pisało/mailowało że nim sie to nie udaje .
A przecież na filmie wszystko widać .

Belphegor - 2018-07-15, 16:56

Szczerze to nawet nie próbowałem tego robić ze względu na inną wersję softu. Napisaliście tu, że do każdej wersji są inne kody, więc nawet nie próbowałem, żeby czegoś nie zepsuć, nie rozstroić. Kody, które Dracid podał są do 9.1.3, a ja mam 9.1.1 .
Dracid - 2018-07-15, 17:25

Niczego nie zepsujesz, najwyżej Ci pokaże "niewłaściwy klucz dostępu".

Pisałem przecież, że działa albo jeden, albo drugi kod. Jak pierwszy nie pójdzie, to wpiszesz drugi i tyle.

lajo - 2018-07-16, 00:14

Belphegor napisał/a:
Szczerze to nawet nie próbowałem tego robić ze względu na inną wersję softu. Napisaliście tu, że do każdej wersji są inne kody, więc nawet nie próbowałem, żeby czegoś nie zepsuć, nie rozstroić. Kody, które Dracid podał są do 9.1.3, a ja mam 9.1.1 .

Kody są identyczne w 9.1.1 i 9.1.3.

Belphegor - 2018-07-16, 08:20

Działa. :mrgreen: Dzięki Panowie za pomoc. Kody są prawidłowe, udało mi się wejść w to szare menu, ale trochę czarna magia i mimo pokusy wolałem skupić się tylko na włączeniu funkcji Informacji 4x4, żeby czegoś nie napsuć.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy włączenie menu takiego jak w Renault to jakiś duży problem? Chodzi mi oczywiście o kwestię graficzną (bardziej mi się podoba wizualnie).

Adamerio - 2018-07-16, 14:17

Chyba tak samo jest jakiś przycisk w tym szarym menu^^

Styl menu Dacii to jakaś tragedia :lol: zwłaszcza ten górny pasek wygląda jak robiony "na odwal"

lajo - 2018-07-16, 15:52

Belphegor napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanie: czy włączenie menu takiego jak w Renault to jakiś duży problem?


Po prostu zmień COL z M0 na MI.

Belphegor - 2018-07-16, 17:45

Ha! Działa. :mrgreen: Dzięki za podpowiedź, bo w życiu bym na to nie wpadł. Obok tej opcji jest coś, co się przestawia Dacia-Renault takimi strzałkami. Byłem pewien, że to to.
Włączyłem sobie też funkcję TMC. Inna sprawa, czy to w ogóle działa w Polsce w MNE. Bo w R-Link 2 działa nieźle.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2019-07-19, 01:27 ]
TMC - http://www.daciaklub.pl/f...1760878#1760878.

d3mol3k - 2018-07-17, 16:30

To właśnie uruchomiłem dzięki Twojemu wpisowi odnośnie ekranu 4x4 ;-) i przede wszystkim dzięki jas_pik'owi. Jutro spróbuję uruchomić AHA popołudniu bo w końcu są możliwości więc czemu z tego nie korzystać.

Wątpię by komunikaty TMC chodziły bo pewnie nie ma w plikach licencji ale zobaczy się jutro także. Zapewne by je dograć należy uwolnić navi :( bo inaczej się pewnie nie da (lub nie doczytałem :oops: )

@jas_pik - można linka do datku ;-) czy to tu czy na priv - dzięki.

d3mol3k - 2018-07-19, 09:22

O dzięki serdeczne.
Mi tylko czasami nie wyświetla teraz temperatury koło zegarka. Miałem tak wczoraj rano. Po południu się pojawiła.dziś rano znowu nie było :-O. Zobacze co będzie popołudniu. Musze poobserwowac. Bo kiedy nie wyświetla się na ekranie podczas działania to wyświetla się na ekranie z godziną po wyłączeniu. Po włączeniu radia znow dwie poziome kreski i stmbol temp.

polon18 - 2018-07-19, 09:39

A sam montowałeś moduł?
Belphegor - 2018-07-19, 09:50

d3mol3k napisał/a:
Mi tylko czasami nie wyświetla teraz temperatury koło zegarka.


U mnie to się bardzo rzadko zdarza po odpaleniu silnika, ale po maksymalnie po dwóch/trzech minutach się pojawia.

d3mol3k - 2018-07-19, 10:26

polon18 napisał/a:
A sam montowałeś moduł?

Nie wszystko miałem w aucie pomontowane. Nowe autko.

@Belphegor zastanawiam się do czego jest nieaktywna opcja w dolnej linijce AIR? ;). Zobace po obserwuje u siebie tę temperature (wyświetlanie). Dzięki za info

Belphegor - 2018-07-19, 10:40

Też mnie to zastanowiło. Może samochód się w powietrze uniesie, jak się to włączy? :mrgreen:
jas_pik - 2018-07-19, 19:29

A to Wam nic nie mówi ?
d3mol3k - 2018-07-19, 19:40

hahaha - w następnej wersji polatamy :).

Widziałem też tam nieaktywną funkcję ecall - czyli są przygotowani na obsługę tego systemu - zastanawiam się tylko czy rolę nadajnika pełniłby telefon sparowany z radiem? Ale to tylko gdybanie i odbiegnięcie od tematu.

I jeszcze jedna sprawa - w instrukcji to jest - w radyjku tylko widok z kamery bez wizualizacji czujników parkowania https://www.dacianer.de/t...351/post-604822



Czy dobrze rozumiem że należy odznaczyć okienko HMI Off by mieć i podgląd z kamery i wraz z wizualizacją czujników parkowania?

polon18 - 2018-07-19, 21:46

Jas_pik ja tak mam w swoim Clio
Pokazuje jeszcze włączenie i wyłączenie przycisku ECO

d3mol3k - 2018-07-19, 21:52

@jas_pik do informacji z klimatyzacji manualnej rozumiem. Temperatura wewnątrz pojazdu z czujnika w podsufitce. Czyli Belphegor może sobie to uruchomić ;). Mnie to chyba nieprzydatne bo brak czujnika temperatury wewnętrznej kabiny.
Belphegor - 2018-07-19, 22:28

jas_pik - podrzucisz, jak włączyć to info o klimatyzacji? Bo mam to w Capturze. A co do wizualizacji czujników razem z kamerą to ciekawa opcja.
sasio - 2018-07-20, 09:18

Od softu 8.0.5 była wizualizacja czujników, jak włączysz kamerę to pokazuje się jak na zdjęciu.
Pytanie czy automatyczna klimatyzacja ma czujnik temperatury wewnętrznej?
Dziwne może pytanie ale...w Lagunie II ta klima fajnie chodziła, tutaj często mam wrażenie że brakuje jej informacji o temperaturze, bo zwyczajnie robi się zbyt zimno, albo w drugą stronę, upał a ona sobie leciutko chłodzi.

jas_pik - 2018-07-20, 09:47

Belphegor napisał/a:
jas_pik - podrzucisz, jak włączyć to info o klimatyzacji?

Pytanie dotyczyło przycisku ekranowego AIR przecież :)
Ale jaki BIC ma być nie wiem . Bo Ci co mają to nie piszą jaki jest numerek, jedynie informują że u nich działa :)

polon18 - 2018-07-20, 10:24

283467937R ja mam ten i mi działa -taki zamontowałem
Soft 8.0.5 modyfikowany

Belphegor - 2018-07-20, 10:38

jas_pik napisał/a:
Pytanie dotyczyło przycisku ekranowego AIR przecież :)


Patrz... Nie skojarzyłem AIR z klimą. :mrgreen: :mrgreen:

sasio napisał/a:
Pytanie czy automatyczna klimatyzacja ma czujnik temperatury wewnętrznej?


Owszem ma. W Dusterze to taka dziurka dla pająka obok mikrofonu. ;-)

Valwit - 2018-07-20, 20:44

ja mam ten modul co pisalem wczesniej i wlasnie tak sie objawia zmiana ustawien klimy.
Belphegor - 2018-07-20, 21:10

Uruchomiłem to sobie i mam tak jak w Capturze. Ustawienia klimy wyświetlają mi się też na ekranie MNE. 8-) Normalnie tuninguję tego Dustera, że hej. :mrgreen:
jas_pik - 2018-07-20, 22:39

Jak tak dalej pójdzie to jeszcze Ci krawat zawiaze :mrgreen: ( o tym drugim nie piszę bo nielegalne)
Pewnie niedługo czas na wymianę na wersje z DAB+ :)
Zdanego urucamiania silnika raczej juz robić nie będziemy bo teperatury poniżej -40 stopni chyba nam nie grożą :)

Belphegor - 2018-07-20, 23:30

Krawatów na szczęście nosić nie muszę. A nielegalnej rzeczy nie odmówię. :mrgreen: Co do wymiany to na razie mi wszystko pasuje, ale hmm... ja się nasycam, ale na krótko. :-P
d3mol3k - 2018-07-21, 11:32

jas_pik napisał/a:
Belphegor napisał/a:
jas_pik - podrzucisz, jak włączyć to info o klimatyzacji?

Pytanie dotyczyło przycisku ekranowego AIR przecież :)
Ale jaki BIC ma być nie wiem . Bo Ci co mają to nie piszą jaki jest numerek, jedynie informują że u nich działa :)


@jas-pik - a skąd wziąć ten numerek bic'a? W takich kwestiach to zielony jestem :( Paypal' znalazłem ale nie mam do niego zaufania. Moge na priv dostać numer konta?


A i pytanie - kiedy wyłączam zapłon i otwieram drzwi radio się wyłącza całkowicie - OK - tak było obecnie chyba po aktywacji AHA mam tak że radio się wyłącza ale zostaje widok zegara który gaśnie po jakimś czasie dopiero.
Jak to powinno być?

Valwit - 2018-07-21, 13:05

mi dziala eco, ustawienia naweiey i klimy widze na ekranie, ale temperatury ciagle brak. -- jest.
obstawiam ze to przez zly skrypt bo ciagle nie doszedlem do tego zeby zmienic na 14 :)

Valwit - 2018-07-23, 21:09

aktywowalem sobie ten kolorowy ekopasek pod licznikiem w clio - tez dziala
jas_pik - 2018-07-23, 22:09

Valwit napisał/a:
aktywowalem sobie ten kolorowy ekopasek pod licznikiem w clio - tez dziala

Cieszymy się , a teraz po koiie opisz co i jak .
Bo taka informacja że aktywowałeś i działa niewiele mówi innym u których nie działa.

polon18 - 2018-07-23, 22:32

Chodzi koledze o ekonometer który jest w zegarach Clio IV . jest on standardowo wyłączony w ustawieniach licznika
Działa on na zasadzie zmiany koloru paska w zależności jak ekologicznie jedziemy .
Ten pasen nie wymaga modułu BIC

Valwit - 2018-07-23, 23:31

polon18 napisał/a:
Chodzi koledze o ekonometer który jest w zegarach Clio IV . jest on standardowo wyłączony w ustawieniach licznika
Działa on na zasadzie zmiany koloru paska w zależności jak ekologicznie jedziemy .
Ten pasen nie wymaga modułu BIC


Tylko ze bez BIC nie dziala. testowo odpialem zasilanie BIC-a i ciemno.

polon18 - 2018-07-24, 09:59

Eko pasek działa bez BIC!!! Używałem miesiąc ekopasek a dopiero po miesiącu domontowałem Moduł bic więc działa

Włączamy go w liczniku przez ddt4all w tym samym miejscu gdzie jest zmiana języka w zegarach

d3mol3k - 2018-07-25, 16:11

jas_pik napisał/a:
Mapy sa standardowe i mają dużo inofmacje . W uwolnionych możesz stosowac mapy TomTom jesli uwazasz że sa lepsze :)


Tak mają dużo informacji tylko szkoda że bardzo nieaktualnych - zapoznałem się tylko u siebie jak daleko posiada stare informacje ilu dużych zmian na drogach brakuje im do dziś. Część zgłosiłem część nanoszę na here.cośtam. TomTom? Kiedyś byłem zadowolony.


jas_pik napisał/a:
Kiedys opublikowałem mapę OSM którą udało się przerobić na format iGo ( rozszerzenie FBL) . To dopiero było kicha .
Pewnie gdzieś w sieci znajdziesz jak samemu zrobić z OSM mape na format iGo ( ale ja osobiście tego nie polecam)
Ale aby ją na MN widzieć musiałbyś uwolnić MN


Jak napisałeś - kiedyś. Dziś jest już dużo lepiej choć i tam zdarzają się ciekawe edycje ;) ale jeśli się pracuje nad czymś i dodaje poprawne info co i jak na drodze to fajnie to wygląda. Korzystam z MagicEarth Navigation w androidzie i powiem że jak na bezpłatne mapy bardzo aktualne zawierają dane do asystenta pasa ruchu, w wielu miejscach informacje o kierunkach na drodze. No ale znowu offtopic :( robię.

Te dużo bajerów jak widzisz i sam piszesz obciąża procesor co spowalnia pracę sprzętu podczas nawigowania i podejrzewam obsługi - lagowanie to się chyba zowie ale ciemny w tej materii jestem więc gdybam ;).

Potrzebowałbym jednak pomocy w dograniu do nieuwolnionej wersji 9.1.3 licencji TMC. Bo to chyba najważniejsza przydatność w tym sprzęcie - by planować trasę z głową - gdzie co ominąć a może tylko zrobić sobie postój na trasie i po jakimś czasie pojechać dalej.
Nawi jest tylko uzupełnieniem zaplanowanej wcześniej trasy w domu :)

@Belphegor - no jest płaska jak ziemia za czasów Gallów ;) korzystałem z nawi w Caddym i kolorystyka dużo fajniejsza - przyjemniejsza za dnia (tu jednak wiadomo rzecz gustu).

gggg - 2018-07-27, 11:52

Witam. Czy może ktoś zamieścić opis i jakieś zdjęcia krok po kroku jak włączyliście ekonometer, który jest w zegarach poprzez interfejs elm.
d3mol3k - 2018-07-29, 16:41

Część dalszą tematu dotyczącego uruchamiania TMC w fabrycznej Media Nav Evolution przeniosłem do nowego tematu:
uruchamiana TCM w fabrycznym Media Nav Evolution 9.1.3

gggg - 2018-08-20, 19:08

jas_pik napisał/a:
Prawdopodobnie potrzebny będzie jeszcze jeden moduł - nie wiem jeszcze jak się nazywa - ale w wersjach MNEvolution z DAB-em który będzie przekazywał informacje z ultradzwiękowych czujników cofania do sieci CAN . opisywałem to wstepnie dla oprogramowania 8.0.5.
Nie udało się jeszcze odkryć który to moduł ( jaki ma symbol)
]

Czy pokazuje wam także nachylenie pojazdu. U mnie po aktywacji pokazuje kompas, który jak ruszę uaktywnia się jednakże nachylenie pojazdu pozostało nieaktywne. Jechałem dla próby tylko kilkadziesiąt metrów i na prostej - nie pochyłej drodze.

Adamerio - 2018-08-20, 19:27

Do aktywacji przechyłomierzy potrzebny jest dodatkowy moduł o nieznanym chyba do dziś numerze^^
Belphegor - 2018-08-20, 22:01

U mnie wszystko działa. Zrobiłem to tylko klikając na ekranie, nic nie montowałem.
tosiek - 2018-08-21, 21:28

Czujnik przechyłu powinien działać w autach z fabrycznym hill holderem (wspomagania ruszania na wzniesieniu) wtedy chyba? czyta z ABSu.
Belphegor - 2018-08-21, 21:34

Każde Renault i Dacia z obecnie produkowanych ma system HSA, czyli właśnie Hill Holder. I masz rację. On z tego pobiera dane.
gggg - 2018-08-21, 21:44

Z tego co piszecie to u mnie także powinno działać -czujnik przechyłu. Mam Captura z sierpnia 2017r. Podczas ruszania pod górkę gdy puszczę pedał hamulca przez kilka sekund jeszcze trzyma. To chyba także mam uruchomiony ten system.
Dracid - 2018-08-21, 22:02

Tylko wspomagacz ruszania pod górę to jedno, a przekazanie tych danych na ekran MNE to drugie. I ja wiem, że moja lodgy potrafi ocenić nachylenie drogi, bo na jednej wspomagacz zadziała, a na drugiej nie. Tylko że nie potrafi tych wartości wyświetlić w oknie 4x4.
Belphegor - 2018-08-21, 22:08

No to ja już zgłupiałem o co kaman z tym wyświetlaniem. :-?
gggg - 2018-08-21, 22:34

Może to wina oprogramowania MNE. Tym, którym działa podajcie jaką macie wgraną wersję.
Belphegor - 2018-08-21, 22:35

Ja mam 9.1.1 w trakcie prób zaktualizowania do 9.1.3. :mrgreen:
paul7 - 2018-08-22, 05:12

gggg napisał/a:
Z tego co piszecie to u mnie także powinno działać -czujnik przechyłu. Mam Captura z sierpnia 2017r. Podczas ruszania pod górkę gdy puszczę pedał hamulca przez kilka sekund jeszcze trzyma. To chyba także mam uruchomiony ten system.

Czy przypadkiem nie chodzi o inne funkcje dostępne w np. Dusterze? Podjazd pod górkę to normalne przytrzymanie hamulców na 1-2 sek podczas ruszania. Ręcznego nie używasz, czujniki są w kolach jak do systemu SRS i innych. Na forum o tym było.

Dracid - 2018-08-22, 06:16

Jeszcze raz powiem (odpowiadając gggg, któremu - nawiasem mówiąc - to samo pisałem w PW): czujniki przechyłu ma każda dacia z Hill Holderem, bo inaczej nie wiedziałaby, że stoi na podjeździe.

Sęk w tym, że nie w każdym aucie uda się przekazać nachylenie pojazdu do okna 4x4 w Media Nav. Po to, aby informacja z czujników pokazała się na ekranie, potrzebny jest dodatkowy moduł. Nowy duster go ma, więc tam wystarczy aktywować okno 4x4 i możemy się cieszyć wychyleniami. Inne auta (captur kolegi gggg czy moja lodgy na przykład) nie pokażą przechyłów i jedynie kompas będzie działać, a oba boczne wskaźniki będą wyszarzone.

2xj - 2018-08-22, 15:45

Dracid napisał/a:
Jeszcze raz powiem (odpowiadając gggg, któremu - nawiasem mówiąc - to samo pisałem w PW): czujniki przechyłu ma każda dacia z Hill Holderem, bo inaczej nie wiedziałaby, że stoi na podjeździe.

Sęk w tym, że nie w każdym aucie uda się przekazać nachylenie pojazdu do okna 4x4 w Media Nav. Po to, aby informacja z czujników pokazała się na ekranie, potrzebny jest dodatkowy moduł. Nowy duster go ma, więc tam wystarczy aktywować okno 4x4 i możemy się cieszyć wychyleniami. Inne auta (captur kolegi gggg czy moja lodgy na przykład) nie pokażą przechyłów i jedynie kompas będzie działać, a oba boczne wskaźniki będą wyszarzone.


Najwyraźniej nie wszystkie nowe Dustery mają ten moduł. Moja wersja Essentiel z opcją MNE ver 9.1.3 (uwolniona) oraz czujnikami parkowania po aktywowaniu w menu EcoDrive nie pokazuje danych, 4x4 tylko działa kompas, temperatura nie jest świetlana w MNE. Możliwe, że powyższy moduł jest instalowany tylko w wersjach które mają MNE w wyposażeniu standardowym.

gggg - 2018-08-22, 17:57

Panowie. Tak jak napisał Dracid. Ja mam czujniki parkowania tył,przód, aktywne i działające wspomaganie ruszania pod górę a i tak nie pokazuje mi nachylenia, gdyż nie posiadam dodatkowego modułu w moim Capturze. MNE była w standardzie jedynie dobrałem opcję radia DAB.To samo jest z paskiem ekonometru w zegarze w sam.Renault. Ktoś pisał na forum, że jest to od wersji intens. Niestety to nie prawda, gdyż ja taką mam i pomimo aktywacji tej opcji nie działa-prawdopodobnie brak wlutowanej diody i jest to loteria. Jedni mają inni nie. Tak wogóle nie są to opcje niezbędne do jeżdżenia..To co najważniejsze jest.
d3mol3k - 2018-08-22, 20:05

Dacia Duster II prestige 1.6 SCe 2WD

Belphegor - 2018-08-22, 21:31

Godzina 21:32 i 27 stopni? :shock: Masakra. :mrgreen: No i o tej porze to ja już mam jedną kreskę baterii w telefonie na ekranie MNE. :-P
d3mol3k - 2018-08-22, 21:41

tak było :) - ja mam tyle co ty po dwu intensywnych dniach - bluetooth rozmowy przez niego w aucie, trochę play now online muzyki z aha i idzie wytrzymać
tosiek - 2018-10-01, 13:16

Moduł: 280380655R
Soft: V87.00 8700
NIE DZIAŁA Z MNE

SKRYPTY:


Moduł nie podlega przeprogramowaniu.

tosiek - 2018-10-01, 18:13

Moduł: 280380655R
Soft: V87.00 8700
Brakuje skryptu 14
Przetestowałem jeszcze flashowanie pamięci 93c66 ( 93c66WP ) NA PŁYTCE bic ale niestety tam jest przechowywana tylko konfiguracja (VIN, dostawca, wybrany skrypt). Same skrypty są pewnie w procesorze a tam już nie wiadomo czym się podłączyć bo to jakiś OEM (oznaczanie JCAE V87.00 1919107 134 007B102). Na płytce są dwa NXP TJA1040 dla szybkiej magistrali CAN.

W załączniku dwa dumpy, jeden od koleos a drugi laguna III.

Lista prawdopodobnie działających modułów (zwracajcie uwagę na przypiski A, B, D):
28344JY00A ---
280384369R 04.25
283466187R 05.10
280380003R 06.01
280380001R 06.16
283463540R 06.20
280380004R 06.22
280380005R 06.23
280380655R 07.00(87.00)
283468105R 07.10
283467937R 08.40
283467680R 09.00
283468976R 11.00
280380001R --B 06.16
280380003R --- 06.01
280380004R --- 06.22
280380005R --- 06.23

280384369R --C 04.25
280384369R --D 04.30
283466187R --- 05.10
283463540R --- 06.20
280380655R --- 87.00
280380655R --A 87.00
280380655R --B 87.00
283468105R --- 07.10
283467937R --- 08.40
283467680R --- 09.00
283468976R --- 11.00

lisek2 - 2018-12-10, 16:14
Temat postu: Duster II- Media Nav Evo - (brak ECO, temperatura) bez BIC
Dzień dobry

Mam dołożone do DDII - MNE, niestety ponieważ nie było to fabrycznie instalowane radio nie odczytuje danych 4x4, ECO, Temperatura. Z tego co zorientowałem się (wszystkie ustawienia w
aktywujące w menu "micom" są prawidłowe) wynika to z braku modułu BIC. No i mam dwa pytania:
- Czy udało się komuś w DD II (2018) dołożyć taki moduł (jeżeli tak to czy ma jakiś konkretny symbol) :?:
- Czy jest dedykowana wiązka kablowa z wtyczka do podłączenia modułu czy trzeba "ręcznie sztukować podłączenie po wiązkach kablowych" :?:

shrek - 2018-12-11, 09:20

Numery BIC, ktore graja z MN ppdawal gdzies Jas_pik.
Wiazke musisz zrobic sam, no chyba, ze kupisz ori okablowanie w ren0 ( za kosmiczna cene) lub znajdziesz rozbitka z bik i wtedy mozna rozszabrowac( malo prawdopodobne, za swieze auto).
Pozostaje zrobic samemu, co wcale nie jest takie trudne i przeciagasz jak chcesz. Do wymiany wiazki na ori bedsiesz muial rozebrac deske. Adapterow raczej nie znajdziesz.

gorus - 2018-12-11, 10:52

Witam,
a tak z innej beczki - czy jak aktywuję w micomie wskaźniki pochylenia auta będą działać w wersji bez 4x4?

shrek - 2018-12-11, 10:53

Jezeli Bic to obsluguje to tak.
Belphegor - 2018-12-11, 11:01

Cytat:
Witam,

a tak z innej beczki - czy jak aktywuję w micomie wskaźniki pochylenia auta będą działać w wersji bez 4x4?


Mam to włączone u siebie i działa. Też mam wersję Prestige, więc i u Ciebie powinno działać.

gorus - 2018-12-11, 11:11

Dzięki za szybką odpowiedź. Jeszcze jedno - czy do wejścia w micom potrzeba pendriva z tym pustym plikiem czy wystarczą same kody? Pytam bo różne informacje w internetach piszą...
Belphegor - 2018-12-11, 11:26

Musisz mieć pendrive pustego z plikami wejściowymi (czy jak to się nazywa). Niestety nie jestem w domu przy kompie, więc nie mam jak Ci tych pików tu udostępnić. Są gdzieś na forum w temacie o uwolnieniu MNE.
Dymek - 2018-12-11, 11:45

Udostępnianie pustych plików to już mała przesada.
Tworzymy pusty plik np. tekstowy i nadajemy mu nazwę mcmtest_activate_4medianav.ini i zapisujemy na pendrive- tyle w temacie.
Wejść daje się i bez pliku, ale część funkcji (przycisków w programie) jest wtedy nieaktywna, więc trzeba.

gorus - 2018-12-11, 11:59

noooo właśnie, bo już myślałem że to coś bardziej skomplikowanego niż to co czytałem wcześniej. Dzięki za wyjaśnienie i potwierdzenie.

PS może warto byłoby utworzyć jakieś kompedium wiedzy na temat tego trybu serwisowego co do czego służy - tak dla zaspokojenia ciekawości, co by sobie samochodu nie uziemić?

shrek - 2018-12-11, 12:12

Nawet jak zrobimy kompendiun to i tak ktos cos zle nacisnie i dupa.
gorus - 2018-12-11, 12:16

shrek, troche buszowałem po forum i widziałem że miałeś już złe doświadczenia ;-)
shrek - 2018-12-11, 12:20

Eeeee tam nie pierwsze i nie ostatnie, ktore uwalilem.
Dzieki temu posiadamy teraz taka wiedze.

lisek2 - 2018-12-11, 15:01

shrek napisał/a:
Nawet jak zrobimy kompendiun to i tak ktos cos zle nacisnie i dupa.



Może Ci się przydać: http://www.mondoduster.it...medianav-8-0-5/

po otwarciu po prawej stronie wybierz tłumaczenie na język polski...

gorus - 2018-12-11, 15:59

dzięki, faktycznie dużo ciekawych rzeczy tam jest. Ale póki co poprzestane na razie na zmianie tej strasznej Daciowej kolorystyki. Ta z Renault jest o niebo lepsza..
Dzięki za pomoc

Belphegor - 2018-12-11, 16:09

No zgadzam się. To była jedna z pierwszych rzeczy, jakie zmieniłem w MICOMie. :mrgreen:
shrek - 2018-12-11, 16:24

lisek2 napisał/a:
shrek napisał/a:
Nawet jak zrobimy kompendiun to i tak ktos cos zle nacisnie i dupa.



Może Ci się przydać: http://www.mondoduster.it...medianav-8-0-5/

po otwarciu po prawej stronie wybierz tłumaczenie na język polski...


Akurat mi tego nie potrzeba.😉

lisek2 - 2019-03-02, 13:38
Temat postu: Temperatura, ECO, 4x4 w MNE.... w DDII vs. BIC
Zmieniałem klasyczne (fabryczne) radio w DDII na MNE...oczywiście jak większość kolegów z forum która to wykonała - pomimo aktywowania w MICOM nie ma informacji o temperaturze ECO(spalanie), czy też odczytu 4x4.... Odpowiedz niby prosta, opisywana na forum..brak modułu BIC jako pomostu pomiędzy "siecią multimedialną" a danymi z komputera silnika.

Tyle iż fabryczne radio obsługiwało R&GO (https://easyconnect.renault.pl/systems/r-go) i po podłączeniu telefonu i odpaleniu aplikacji (czasami łączyła się po którymś razie) ...widziałem w niej "na żywo" dane z przebiegu, spalania, obroty silnika itd... Wniosek, przynajmniej w DDII jest takie połączenie, pytanie jak zmusić MNE by je odczytywało tak jak robiło to fabryczne radio ?

jas_pik - 2019-03-02, 14:21

Widocznie klasyczne radio ma ten konwerter w sobie a MNE nie potrafi bez BIC-a odczytać danych
rysiek223 - 2019-03-03, 07:43
Temat postu: wtyczka 1714 pod bic
Jak bez rozkrecania mozna sprawdzić czy akurat nie mam już wtyczki 1714, bo patrzyłem ale zero widocznosci bo przeszkadza schowek.
topdrive - 2019-03-03, 21:47

Podpinam się - jak to sprawdzić w Lodgy? :)
jas_pik - 2019-03-03, 23:18

Wtyczka zazwyczaj jest ( chyba od 2016 roku od wrzesnia w kazdym)

Ale nie ma BIC-a . A nawet gdyby go nie było to wystarczy się podpiąć do 4 przewodów z tyłu gniazda OBDII .

rysiek223 - 2019-03-04, 18:03

Sprobowałem się dzisiaj wcisnąć z latarką jak to wygląda ale za wiele nie zobaczyłem, na pewno inaczej idą kable niż na zdjęciu. Z tego co udało mi się zobaczyć to główna wiązka idzię górą i od niej od strony nawiewu srodkowego idzie jedna wiazka kabli podpieta tak jakby w nawiew, wiązka pod odb idzie w stronę drzwi pasazera ale nie widać gdzie się łączy. Więć nadal tyle wiem co nic.
shrek - 2019-03-05, 05:28

Demontujesz schowek i masz wszystko jak na dloni.
Do demontazu schowka wyciagamy 2 trzpienie zawiasow.

laisar - 2019-03-05, 09:57

shrek napisał/a:
Do demontazu schowka wyciagamy 2 trzpienie zawiasow.

Tylko w lodgy/dokkerze - w sandero II kol. rysieka223 pokrywa schowka jest mocowana na nity.

Dymek - 2019-03-05, 10:52

laisar napisał/a:
w sandero II kol. rysieka223 pokrywa schowka jest mocowana na nity.

Serio? No to poszaleli... Też chcę dołożyć ten moduł. Nic, tylko przerobić jakoś, aby dało się wielokrotnie demontować.

jas_pik - 2019-03-05, 11:41

Ale po co przerabiać , wystarczy podłączyć pod +12,masa, CanL i CanH , np z tyłu gniazda OBDII .
Dymek - 2019-03-05, 12:39

jas_pik napisał/a:
Ale po co przerabiać , wystarczy podłączyć pod +12,masa, CanL i CanH , np z tyłu gniazda OBDII .

Jestem elektronikiem, ale zawsze jeżeli jest fabryczna złączka to wolę wykorzystać i nie rzeźbić.
A demontowalny schowek przyda się do innych modów- choćby mały wzmacniacz do subwoofera chcę też tam umieścić.

topdrive - 2019-03-05, 19:47

laisar, łooo, no to słabo... Ja właśnie zakupiłem BICa 283467937R i całe szczęście mam Lodówę.. :).
kicpra - 2019-03-06, 10:17

topdrive, ile zapłaciłeś?
topdrive - 2019-03-06, 18:23

kicpra, za dużo.. 280 z przesyłką.
Kauris - 2019-03-06, 18:24

laisar napisał/a:
Tylko w lodgy/dokkerze - w sandero II kol. rysieka223 pokrywa schowka jest mocowana na nity.
Chodzi o to mocowanie od dołu, zaraz na krawędzi pokrywy, czy o coś innego? Ja tam mam normalne wkręty na torxa.
laisar - 2019-03-06, 18:35


topdrive - 2019-03-06, 18:36

laisar, pytanie może nie na temat - ale gdzie można dorwać taką dokumentację techniczną z sensownymi rysunkami? :)
laisar - 2019-03-06, 18:43

"Instrukcje, podręczniki, schematy, poradniki" - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=194

http://www.catcar.info/renault/?lang=en

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Renault

https://renault.epcdata.ru/

rysiek223 - 2019-03-08, 09:02

Sciągniecie samego otwierania schowka nic nie daje aby dokładnie oglądnąć jak idą kable bo srodek jest cały jednolity z kokpitem, a wyglada to dokładnie tak:
Dymek - 2019-03-08, 18:08

Zgadza się- nie ma znaczenia, to nie Captur. Wobec tego najwięcej chyba można zobaczyć po demontażu środkowego panelu i MediaNav.
eastcowboy - 2019-03-08, 19:17
Temat postu: Re: wtyczka 1714 pod bic
rysiek223 napisał/a:
Jak bez rozkrecania mozna sprawdzić czy akurat nie mam już wtyczki 1714, bo patrzyłem ale zero widocznosci bo przeszkadza schowek.


If your Logan is not from Brazil, you do not need to search ;-)

rysiek223 - 2019-03-08, 19:48
Temat postu: Re: wtyczka 1714 pod bic
Cytat:
If your Logan is not from Brazil, you do not need to search ;-)


I don't have Logan just Sandero II and it appears that I don't have a BIC module.

shrek - 2019-03-08, 23:26

Nie ma co filozofowac. Tak jak pisal Jas_pik podlaczasz can h i L, zasilanie + i - i tyle. Wpinasz sie gdziekolwiek w te zaciski i wszystko gra. Nic nie trzeba patroszyc.
Dymek - 2019-03-10, 19:10

Poszukiwania wtyczki nad schowkiem od strony MNE- u mnie bezowocne. Nawet jeśli gdzieś jest, to poza zasięgiem.
W przypadku Sandero lokalizacja i przebieg kabli na żywo wygląda bardziej tak:

Czyli wtyczka byłaby bardziej w okolicach prawego nawiewu.

rysiek223 - 2019-03-10, 20:03

U siebie też nie znalazłem ze wzgledu na bardzo dobry dostęp wzrokowy, moze jest ale niewidoczny? Mógłbyś wiekszy wstawić ten obrazek?
Patrzyłem po modelu mojego auta B8J3 ale też mi się nic nie rzuciło w oczy http://www.catcar.info/re...5cGU9PUI4SjM%3D
Co do wiązki to się zgodzę z Tobą jest podobnie a moze tak samo. Ciekawe jakby wyciągnął tą małą zatyczkę od nawiewu u góry w kokpicie czy coś by to pomogło, sprawdzę w tygodniu.

Dymek - 2019-03-10, 22:25

Obraz z naszego forum.
Atlik - 2019-03-10, 23:33
Temat postu: Pytanie: Parametry jazdy w MNE
Witam stałem się posiadaczem Lodgy rocznik 2019, mając fabrycznie wbudowany gaz, zostałem pozbawiony podstawowych informacji o średnim spalaniu samochodu.
W DD II w MNE jest opcja eco, która pokazuje parametry na których mi zależy i zastanawiałem się czy warto bawić się w odblokowywanie tego sprzętu by odblokować te opcje w lodgy. Zdaję sobie sprawę, że sprzęt musiał by być podłączony w jakiś sposób przez ODB II by takie informacje były pokazywane na panelu.
Autko jest na gwarancji więc jakiekolwiek modyfikacje czy dopinanie modułów ODB II nie wchodzą w grę (W ASO mogli by chyba na LOGach zobaczyć, że jakiś moduł był podłączany).
Pytanie zatem do posiadaczy modelu Lodgy po lifcie, czy tryb eco w MNE jest możliwy?
Czytałem na forum, że w ASO mogą przywrócić podstawowe informacje dot. spalania, średniego spalania, możliwego dystansu do przebycia na benzynie.
Pozdrawiam ;)

laisar - 2019-03-11, 00:53

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=14306
Mamert - 2019-03-11, 07:35

W Lodgy z gazem pozbawiono możliwość odczytu danych spalania nawet na gnieździe OBD, trzeba to aktywować w kompie, przy tym, że jest to niezalecana modyfikacja wg Renault Polska...
Dymek - 2019-03-11, 14:31

Tego szukałeś? -Link


rysiek223 - 2019-03-11, 17:45

O tak, zatem jeśli jest to pokazane dokładnie w moim modelu zatem bede szukał, teraz wiadomo gdzie, Dzięki Dymek:)
topdrive - 2019-03-11, 18:07

Kurde, w Lodgy/Dokker nie ma tego elementu wg tej strony, w ogóle.. :) Jak tylko będzie ładniejsza pogoda to wyjmę schowek i zajrzę, zobaczę czy uda mi się znaleźć gdzie go podpiąć.
Atlik - 2019-03-11, 21:17

Trochę dziwna ta logika Renault Polska. Ciekawe czy w innych krajach również takie coś stosują.
Bawiłeś się w odblokowanie tych funkcji? Albo w ASO co na ten temat mówili?
Bo jakoś nie wydaje mi się by pokazanie odczytów danych spalania na benzynie w jakiś szczególny sposób zaburzało pracę silnika jadąc na LPG.
Nie mniej dzięki za odpowiedź ;).

gggg - 2019-03-12, 08:35

Możliwe, że odblokowanie tej opcji spowoduje, że odczyty będą "wariowały", gdyż na benzynie i na gazie jest inne spalanie a moduł tego nie będzie rozgraniczał.
Mocker - 2019-03-12, 23:55

Atlik, z ciekawości: masz MN3 i Android Auto?
gggg - 2019-03-13, 08:38

Ma rocznik 2019 to chyba już MN3
Mocker - 2019-03-13, 14:34

"Chyba" mnie nie satysfakcjonuje. ;)
Belphegor - 2019-03-13, 14:41

Powiem Ci, że DD II z LPG, ale bez MNE też ma te funkcje zablokowane. Niestety na razie nie dorwałem takiego z Media Nav.
Atlik - 2019-03-13, 22:04

Mocker napisał/a:
Atlik, z ciekawości: masz MN3 i Android Auto?


Niestety ale z tego co sprawdzałem to jest stara wersja MNE.
Ostatnia aktualizacja 9.1.3.
Trochę irytujące ale w Polsce Dacia chyba później wprowadza nowości.

rysiek223 - 2019-03-14, 18:22

Sprawa się wyjaśniła dostałem odpowiedź do zapytania od Renault Polska:

Szanowny Panie,

w nawiązaniu do naszej rozmowy przeprowadzonej na czacie w temacie wtyczki
1714 i wiązki, pragnę poinformować, że dla wersji samochodów
produkowanej na rynek polski w instalacji nie ma wyprowadzonej kostki do
BIC-a.

Zatem sprawy dołożenia modułu BIC na razie nie ruszam auto jeszcze na gwarancji 2 lata, poźniej zobaczę.

jas_pik - 2019-03-14, 20:32

A dlaczego nie , wystarczy że kupisz wtyczke 16pinową ( typu obdII) i podłączasz BIC-a do tej wtyczki . I już - nie widzę problemu . Jesli chcesz użytkować coś innego na złaczu OBDII to kupujesz rozgałęźnik ( tzw obd splitter) - u chińczyków to koszt chyba 7$ z przesyłką
Wtedy wykorzystujesz ten spliter i nie musisz kupować gołej wtyczki

rysiek223 - 2019-03-14, 20:35

Co to za rozgałęźnik jakiś link, rozumiem to tak 1 podłaczam pod obd dalej podłaczam bic-a a reszta pokazana?
jas_pik - 2019-03-14, 21:36

Podłączasz się jak w poście
Ja to kupowałem kilka lat temu poszukaj na ali jako OBDII spliter

rysiek223 - 2019-03-15, 08:08

W opisie widze rozebrany moduł bic, pytanie zatem moje takie czy wystarczy ten splitter https://www.ebay.com/itm/...s-/221734826379 podpiąć do obd II i do jednej z tych wtyczek podpiąć sam moduł bic i bedzie działało? czy coś jeszcze trzeba zrobić?
Dymek - 2019-03-15, 08:44

rysiek223- również będę na dniach montował BICa, ale ja nie mam żadnych oporów przed ingerencją w fabryczne okablowanie bo nie ma po temu powodu, jeżeli robisz to profesjonalnie.
Jeśli nie masz wtyczki oryginalnej kupionej z modułem BIC to nie podłączysz modułu, bo wtyczka OBD to zupełnie co innego niż wtyczka w BIC. Część sprzedawców sprzedaje moduły BIC w komplecie z wtyczką i odciętym kawałkiem wiązki. A więc jeśli nie masz wtyczki a chcesz mieć to ładnie zrobione na wtyczkach, to musisz taką wtyczkę do BICa kupić. Podpowiem, że to identyczna wtyczka, jak jedna z wtyczek podłączonych do radia (24 stykowa). Można np. kupić na alle adapter-przejściówkę radiową Renault i wykorzystać z niego wtyczkę do BIC.
Nie wiem czy dobrze wyłapuję Twoje intencje, ale chyba chciałbyś całkiem uniknąć łączenia, lutowania? Jeśli tak, to jas-pik niezbyt dokładnie sugeruje Ci splitter ZAMIAST wtyku OBD, bo wtyk i tak potrzebujesz żeby wpiąć się w splitter. Splitter jest dobry, ale połączenia splitter-BIC i tak musisz sobie zrobić sam.
Inaczej mówiąc- nie kupisz żadnej gotowej przejściówki żeby podłączyć BIC pod OBD. Trzeba pokombinować we własnym zakresie. Albo dokupić wtyczki i połączyć sobie przewody, albo lutować przewody bezpośrednio, bez użycia wtyczek.

Kolejna sprawa- jas-pik, czy na pewno napięcie 12V na gnieździe OBD nadaje się do zasilania BIC?
Bo nie wiem- czy ono jest tam na stałe, po stacyjce, czy tak jak na MediaNav (odcinane po kilku minutach po wyłączeniu stacyjki)?
Przecież chodzi o to, żeby BIC był zasilany wtedy, gdy włączamy MN. A więc nie może być po stacyjce, ale i nie na stałe.

jas_pik - 2019-03-15, 13:14

Dymek napisał/a:
również będę na dniach montował BICa, ale ja nie mam żadnych oporów przed ingerencją w fabryczne okablowanie bo nie ma po temu powodu, jeżeli robisz to profesjonalnie.

Jesli ingerujesz w tą wiązke , to niewazne czy zrobiłeś to profesionalnie czy możesz stracić gwarancję na całą instalację elektryczną w samochodzie ( oczywiście w przypadku niesprzyjających okoliczności gdy R/D udownik że np uszkodziłes /spaliłeś samochód poprzez taka ingerencję . Zaś wpięcie BIC do gniazda OBDII nie będzie ingerencją w układ elektryczny samochodu


Dymek napisał/a:
jas-pik niezbyt dokładnie sugeruje Ci splitter ZAMIAST wtyku OBD, bo wtyk i tak potrzebujesz żeby wpiąć się w splitter. Splitter jest dobry, ale połączenia splitter-BIC i tak musisz sobie zrobić sam.

Ja tego nie pisałem - napisałem że jesli chce wykorzstywać gniazdo OBDII do innych celów to zamiast wtyczki OBDII która w sklepach motoryzacyjnych kosztuje około 30 zł lepiej kupic splitter i wykorzystać jedną z wtyczek( lub gniazd) do tego celu i dodatkowo mieć wolne gniazdo OBDII do innych celów

Dymek napisał/a:
czy na pewno napięcie 12V na gnieździe OBD nadaje się do zasilania BIC?

Tak

Dymek napisał/a:
Bo nie wiem- czy ono jest tam na stałe, po stacyjce, czy tak jak na MediaNav (odcinane po kilku minutach po wyłączeniu stacyjki)?

PO stacyjce , tak samo jak MN ale w MN po stacyjce jest tylko jeden z plusów do uruchamiania ( drugi zaś jest stały tzn po UCH )


Dymek napisał/a:
Przecież chodzi o to, żeby BIC był zasilany wtedy, gdy włączamy MN. A więc nie może być po stacyjce, ale i nie na stałe.
Przeczytaj powyżej

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-01-28, 10:54 ]
W toku dalszych dociekań okazało się, że zasilanie BIC jest jednak stałe - http://www.daciaklub.pl/f...1818240#1818240.

Dymek - 2019-03-15, 13:42

jas_pik napisał/a:
Jesli ingerujesz w tą wiązke , to niewazne czy zrobiłeś to profesionalnie czy możesz stracić gwarancję na całą instalację elektryczną w samochodzie ( oczywiście w przypadku niesprzyjających okoliczności gdy R/D udowni że np uszkodziłes /spaliłeś samochód poprzez taka ingerencję . Zaś wpięcie BIC do gniazda OBDII nie będzie ingerencją w układ elektryczny samochodu

Masz rację, ale miałem na myśli co innego. Profesjonalnie- czyli zaingerowanie w takim miejscu i w taki sposób, żeby modyfikacja była trudna do odszukania. Czyli nie w taki sposób, żeby było to widoczne i np. po partyzancku podpięte i powieszone tuż za gniazdem OBD. Na pewno nie tak, jak pokazują zdjęcia w linkowanym wcześniej wątku.

Cytat:
PO stacyjce , tak samo jak MN ale w MN po stacyjce jest tylko jeden z plusów do uruchamiania ( drugi zaś jest stały tzn po UCH )

Czyli na OBD nie ma napięcia dopóki nie włączymy stacyjki?
W takim razie, przynajmniej dla mnie, zasilanie modułu z OBD odpada. MN możemy przecież włączyć przyciskiem na postoju, niezależnie od stacyjki- wtedy nie będzie odczytów np. temperatury, bo BIC nie będzie zasilany. :roll:

jas_pik - 2019-03-15, 14:44

Dymek napisał/a:
Czyli nie w taki sposób, żeby było to widoczne i np. po partyzancku podpięte i powieszone tuż za gniazdem OBD. Na pewno nie tak, jak pokazują zdjęcia w linkowanym wcześniej wątku.

Przecież te zdjęcia były z początkowych prób dojścia do tego czy zadziała a rysunek po to żeby wiedzieć jak proste jest podłączenie. Chyba potrafisz to rozróżnić ?
Dymek napisał/a:
Czyli na OBD nie ma napięcia dopóki nie włączymy stacyjki?
W takim razie, przynajmniej dla mnie, zasilanie modułu z OBD odpada. MN możemy przecież włączyć przyciskiem na postoju, niezależnie od stacyjki- wtedy nie będzie odczytów np. temperatury, bo BIC nie będzie zasilany. :roll:

W fabrycznym rozwiązaniu jest dokładnie tak samo bez włączonego zapłonu/silnika nie masz żadnych danych . Możesz pociągnąć zasilanie od oświetlenia kabiny , tam masz napięcie po otwarciu drzwi z pilota a wyłączy się po kilku/nastu minutach ( bo plus idzie z UCH)
Tak rozwiązałem zasilanie rejestratora w samochodzie

Dymek - 2019-03-15, 15:29

jas_pik napisał/a:
Dymek napisał/a:
Czyli nie w taki sposób, żeby było to widoczne i np. po partyzancku podpięte i powieszone tuż za gniazdem OBD. Na pewno nie tak, jak pokazują zdjęcia w linkowanym wcześniej wątku.

Przecież te zdjęcia były z początkowych prób dojścia do tego czy zadziała a rysunek po to żeby wiedzieć jak proste jest podłączenie. Chyba potrafisz to rozróżnić ?

Ja- tak. Ale staram się wytłumaczyć koledze, który pomimo rysunku myślał, że złączka splittera OBD pasuje do gniazda w BIC. A zobaczył te zdjęcia jako przykład podłączenia. Nie wyłapujesz toku myślenia?

jas_pik - 2019-03-15, 15:59

Dymek napisał/a:
koledze, który pomimo rysunku myślał, że złączka splittera OBD pasuje do gniazda w BIC

Albo jestem ślepy albo nie widzę w jego postach że zadał takie pytanie :mrgreen:
Pyta

Dymek - 2019-03-15, 22:29

Czytam między wierszami a tu akurat trafiłem 8-)
Pomysł z podłączeniem zasilania BIC pod oświetlenie kabiny (lub schowka) jest bardzo dobry.
Podłączyłem swój moduł, na razie na próbę do gniazda OBD- działa bez zarzutu.
Podaję więc numer swojego BIC, bo taki chyba jeszcze tu nie wypłynął: 283464084R
Moduł jest podobno zdemontowany z Dustera II z 2018r.

Dymek - 2019-03-15, 23:14

tosiek napisał/a:
Lista prawdopodobnie działających modułów (zwracajcie uwagę na przypiski A, B, D):
28344JY00A ---
280384369R 04.25
283466187R 05.10
280380003R 06.01
280380001R 06.16
283463540R 06.20
280380004R 06.22
280380005R 06.23
280380655R 07.00(87.00)
283468105R 07.10
283467937R 08.40
283467680R 09.00
283468976R 11.00
280380001R --B 06.16
280380003R --- 06.01
280380004R --- 06.22
280380005R --- 06.23
280384369R --C 04.25
280384369R --D 04.30
283466187R --- 05.10
283463540R --- 06.20
280380655R --- 87.00
280380655R --A 87.00
280380655R --B 87.00
283468105R --- 07.10
283467937R --- 08.40
283467680R --- 09.00
283468976R --- 11.00

Dorzucam numerek swojego modułu uruchomionego w Sandero:
283464084R ---
Bez żadnych kombinacji ze skryptami- moduł jest z Dustera II 2018.

rysiek223 - 2019-03-16, 09:24

Ja kupiłem ten moduł 283467680R v.09.00 zobaczę czy zadziała jak skompletuje wszystkio co potrzebne.
lisek2 - 2019-03-16, 09:49

Czy udało się komuś odszukać wtyczkę do BIC w DD 2 (2018) - odnalazłem nad schowkiem po prawej stronie jedynie taką wtyczkę ..ale coś mi nie wygląda jak do gniazda BIC - załączam zdjęcie.

FOTO Wtyczki

rysiek223 - 2019-03-16, 10:35

Może to być faktycznie ta kostka.
Tu na forum jest przedstawiona tak: https://a.d-cd.net/bed83fes-960.jpg

lisek2 - 2019-03-16, 11:24

rysiek223 napisał/a:
Może to być faktycznie ta kostka.
Tu na forum jest przedstawiona tak: https://a.d-cd.net/bed83fes-960.jpg


Chyba jednak inaczej te wtyczki wyglądają - moja nie ma tego „wyżłobienia” od dołu.

lisek2 - 2019-03-16, 16:03

rysiek223 napisał/a:
Może to być faktycznie ta kostka.
Tu na forum jest przedstawiona tak: https://a.d-cd.net/bed83fes-960.jpg



Miałeś racje jeszcze raz rozebrałem schowek... i ta wtyczka którą znalazłem:
Przejsciowka

To przejściówka z której wypiąłem właściwą wtyczkę do BIC

Wtyczka BIC

Podsumowując ... DD2 wersja Comfort z fabrycznym zwykłym radiem ma przygotowaną instalację pod podłączenie BIC :-) ....

Dymek - 2019-03-18, 19:23

lisek2 napisał/a:
Podsumowując ... DD2 wersja Comfort z fabrycznym zwykłym radiem ma przygotowaną instalację pod podłączenie BIC :-) ....

No cóż... szkoda, że w naszych Sandero jej nie ma ;-)

lisek2 - 2019-03-21, 13:23

Zainstalowałem w DD2 - 283467680R ---v. 09.00 od Clio IV ....na 'fabrycznej" wtyczce BIC...niestety, żadnej reakcji pomimo aktywacji w MICOM : ECO, temperatura, 4x4...jakiś pomysł. - pusto ...
Może trzeba coś przeprogramować ze skryptami , ktoś może się tego podjąć ?

rysiek223 - 2019-03-21, 17:43

Nie wiem jak w Dusterze ale z tego co piszą Rosjanie powinno działać w Sandero II https://www.farpost.ru/au...3390446283.html , http://ев ...64454/21902807/ Jutro sie wieczorem przekonam.
lisek2 - 2019-03-21, 18:53

rysiek223 napisał/a:
http://ев ...64454/21902807/ Jutro sie wieczorem przekonam.


W sumie w rosyjskim opisie jest wskazanie także na Dustera... może DD2 ma coś inaczej. Udało się komuś do DD2 dołożyć BIC i bez żadnych kombinacji zadziałał - może podać jego nr i wersje softu ?

Dymek - 2019-03-21, 19:56

Na pewno w Dusterze2 zadziała BIC z... Dustera2- numer podałem wyżej 😉
Jest jeszcze "szansa", że ta odnaleziona wtyczka nie ma połączenia z CAN... Sprawdzałeś na niej sygnały i zasilanie?
Albo pod komputer i sprawdzić czy BIC jest "widziany".

lisek2 - 2019-03-22, 09:25

Dymek napisał/a:
Na pewno w Dusterze2 zadziała BIC z... Dustera2- numer podałem wyżej 😉
Jest jeszcze "szansa", że ta odnaleziona wtyczka nie ma połączenia z CAN... Sprawdzałeś na niej sygnały i zasilanie?
Albo pod komputer i sprawdzić czy BIC jest "widziany".


Sprawdziłem tylko czy jest zasilanie...ale pogrzebałem jeszcze na forach rosyjskich i znalazłem listę możliwych BIC które mogły zadziałać... trochę googlowania i okazało się że niedaleko na "szrocie" jest moduł z RENAULT CAPTUR 283467937R soft 8.40 ..Właściciel był na tyle uprzejmy iż pozwolił mi się na miejscu chwilę pobawić. Moduł po podłączeniu odrazu zadziałał..ECO, temperatura oraz 4x4 działają Ok...no może temperatura szybciej się zmienia \aktualizuje niż na wyświetlaczu zegarów, wygląda że wszystko działa prawidłowo ... będę dalej testował.

Dymek - 2019-03-22, 10:02

lisek2 napisał/a:
... niedaleko na "szrocie" jest moduł z RENAULT CAPTUR 283467937R soft 8.40

Czyli kupiłeś drugi moduł? Tamten być może wymaga tylko zabawy ze skryptem...

lisek2 - 2019-03-22, 10:17

Dymek napisał/a:

Czyli kupiłeś drugi moduł? Tamten być może wymaga tylko zabawy ze skryptem...


Poprzedni był z allegro z 14 dniami zwrotu ;-) ... natomiast nie miałem sprzętu, warunków i wiedzy na samodzielną zmianę skryptów. Przynajmniej wiadomo iż można coś "z biegu zainstalować" i będzie działać.

kicpra - 2019-03-22, 10:24

Czy ktoś montował moduł o tym numerze 280380003R?
Niby jest na liście podobno działających, ale wolałbym mieć potwierdzenie od kogoś z forumowiczów :-) .

jas_pik - 2019-03-22, 10:25

lisek2 napisał/a:
ale pogrzebałem jeszcze na forach rosyjskich i znalazłem listę możliwych BIC które mogły zadziałać... trochę googlowania i okazało się że niedaleko na "szrocie" jest moduł z RENAULT CAPTUR 283467937R soft 8.40 ..... Moduł po podłączeniu odrazu zadziałał..ECO, temperatura oraz 4x4 działają Ok...no może temperatura szybciej się zmienia \aktualizuje niż na wyświetlaczu zegarów, wygląda że wszystko działa prawidłowo ... będę dalej testował.

To udostępniaj takie informacje ( listy działających)

lisek2 - 2019-03-22, 15:10

jas_pik napisał/a:

To udostępniaj takie informacje ( listy działających)


Może warto by to spisywać w jakiejś formie tabeli "wiedzy" by każdy mógł dopisać swoje uwagi- z moich testów

BIC:
-283467680R ver. 9.0 (wersja z Renault CLIO IV) - nie zadziałał w Dacia Duster 2 2018 (Comfort) z fabrycznym okablowaniem BIC
-283467937R ver 8.40 z (wersja z Renault Captur) działa poprawnie (bez przeróbek ze skryptami) z Dacia Duster 2 2018 (Comfort) z fabrycznym okablowaniem BIC
wg rosyjskiego forum moduły 283468105R = 283467937R = 283463540R tak samo działają (skrypt 14)

Przy okazji...czy ktoś ma pomysł na ograniczenie danych menu ECO..jest funkcja która nie jest zliczana- "zużycia całkowitego" (na zrzutach od kolegów z fabrycznym BIC i MNE - jej w ogóle nie ma )

Belphegor - 2019-03-22, 15:23

Miałem to przy sofcie 9.1.1, a po aktualizacji do 9.1.3 zniknęło. Od kilku tygodni znów się pojawiło, ale soft mam wciąż 9.1.3 . Szkoda, że ta funkcja jest nieaktywna w Dacii, ponieważ bardzo dokładnie zlicza zużyte paliwo i z dużo większym prawdopodobieństwem można założyć ile auto jeszcze zrobi km, niż patrząc na zasięg w kompie.
Dymek - 2019-03-22, 15:51

lisek2 napisał/a:
Przy okazji...czy ktoś ma pomysł na ograniczenie danych menu ECO..jest funkcja która nie jest zliczana- "zużycia całkowitego" (na zrzutach od kolegów z fabrycznym BIC i MNE - jej w ogóle nie ma )

Istotnie- u mnie (9.1.3) nie ma w ogóle tej pozycji... :roll:
A BIC dokładałem i uruchamiałem ECO sam.

rysiek223 - 2019-03-22, 17:45

U mnie niestety BIC również nie zadziałał, co teraz czy zwrócić czy mogę jakoś zmienić skrypt?
polon18 - 2019-03-23, 01:52

283468105R ja swojego clipem aktualizowałem przez reprog bez problemu do najnowszej wersji
gggg - 2019-03-23, 09:40

Jeżeli chodzi o linijkę zużycia całkowitego to jest wina oprogramowania MNE jego oprogramowania, gdyż w Capturze jak było oprogramowanie 8.05 były te wskazania jednakże po aktualizacji do 9.1.3 wskazania te zostały usunięte.
lisek2 - 2019-03-23, 11:50

Chyba to nie soft MNE - mam 9.1.3 - i mam ten wskaźnik.
Dymek - 2019-03-23, 12:50

Soft MNE ustala co się wyświetla. Od BICa zależy tylko wyświetlanie danych. Odłączymy BIC a wszystkie pozycje zostają- brak tylko odczytów.
topdrive - 2019-03-24, 12:53

Dobra, potrzebuję chyba trochę asysty od kogoś kto wyciągał schowek w Lodgy. Dzisiaj zszedłem do auta pełen optymizmu, że ogarnę temat i będzie cacy, ale.....

Wykręcenie śrub w okolicach schowka nic nie daje - dziada nie da się wyjąć.
Wyciągał ktoś schowek w Lodgy/Dokker?

Nie mam ochoty połamać jakiś zatrzasków w desce a chciałbym wreszcie uruchomić wskazanie temperatury i ECO w MNE... :)

laisar - 2019-03-24, 13:05

Trzyma się wyłącznie na 2 bolcach, nr 1 na poniższym rysunku:



- ale instrukcja serwisowa nie podaje sposobu demontażu.

Sądząc po wyglądzie, bolce powinno się wyjmować spod schowka, ku jego środkowi:


topdrive - 2019-03-24, 16:02

laisar, bardzo bardzo dziękuję, nie udało mi się odnaleźć takiego zdjęcia jak Twoje drugie (idealnie pokazuje jak to może działać). Jutro postaram się ponownie podejść do tematu - zobaczymy czy wtyczka będzie na miejscu gdzieś ;).
dudu$ - 2019-03-24, 18:04

schowek w lodgy wyjmuje sie tak jak opisał laiser wystarczy wybić dwa bolce i tyle, ale przed ich wybiciem polecam wyjęcie wygłuszenia który znajduje się pod schowkiem
lisek2 - 2019-03-25, 13:26

gggg napisał/a:
Jeżeli chodzi o linijkę zużycia całkowitego to jest wina oprogramowania MNE jego oprogramowania, gdyż w Capturze jak było oprogramowanie 8.05 były te wskazania jednakże po aktualizacji do 9.1.3 wskazania te zostały usunięte.


Znalazłem w drugą stronę niż mnie interesuje...jak je przywrócić ale może się komuś przydać.:

Link do niemieckiej strony

gggg - 2019-03-25, 17:14

Lisek2. Wgrałem plik lgu z niemieckiego forum z twojego linku. Linijka całkowitego zużycia wyświetliła się. Pokazuje zużycie. Jednakże można ten plik instalować tak jak tam jest w uwagach czyli jak się ma czysty player 9.1.3. Mając wgrany zmodyfikowany player do filmów tak jak ja 9.1.3.N MNE przestało mi odczytywać pliki multimedialne i wypisywało, że nie jest podłączone żadne urządzenie pomimo podłączenia pendrive. Lekiem na to jest ponowne wgranie playera z pliku lgu. Linijka całkowitego zużycia pozostała a MNE zaczęło odczytywać pliki multimedialne i filmy. Wielkie dzięki za linka. Teraz mam w eco odczyt całkowitego zużycia paliwa jak miałem w wcześniejszych wersjach od 9.1.3 :mrgreen:
Belphegor - 2019-03-25, 17:54

Ciekawe, czy w Dusterze będzie tak samo działać. ;-)
gggg - 2019-03-25, 18:23

U mnie to od początku działało w wersji 8.0.5 tylko w 9.1.3 usunęli to.
Czy ktoś testował nowy odtwarzacz z rosyjskiej strony ? Chodzi mi o to czy po otwarciu drzwi radio się wyłącza, a nie od razu po wyjęciu karty start stop z czytnika ?

lisek2 - 2019-03-25, 19:27

Belphegor napisał/a:
Ciekawe, czy w Dusterze będzie tak samo działać. ;-)


Niestety w Dusterze odczyt nie działa... :-(

Belphegor - 2019-03-25, 19:39

Nawet po aktualizacji tym plikiem z niemieckiej strony?
rysiek223 - 2019-03-26, 08:40

Pytanie czy ten moduł 283468105R musi być konkretnie z clio IV lub z Captura czy z Megane III może również pasować, czy ma to znaczenie?
jas_pik - 2019-03-26, 09:42

Ważny jest numer modułu oraz wersja softu a nie to z jakiego pochodzi samochodu. Zresztą nie wierz Mirkom biznesu z olx/alledrogo bo on piszą cokolwiek aby sprzedać
lisek2 - 2019-03-26, 16:10

Po dołożeniu BIC i kilku dniach testów zauważyłem pewien problem z odczytem położenia w wizualizacji 4x4.
Jeżeli mam auto w wersji tylko z napędem na przód odczyt działa inaczej lub jest "zubożony" ?
Maksymalne pochylenie auta jakie mi się pokazuje (przód-tył)... to 4 stopnie, gdzie celowo wjechałem pod bardzo stromą górę i powinno być o wiele znacznie wyższe ? Czy jeszcze coś (oprócz uruchomienia 4wd w micom) - wymaga dodatkowej aktywacji ?

Belphegor - 2019-03-26, 16:29

Ja mam fabrycznie BIC i uaktywnione Informacje 4x4. Jak przedzierałem się przez chaszcze nad Pilicą to pokazywało mi na pewno 7-8 stopni bocznego przechyłu. Podobnie wzdłużnego. Może dokładany BIC czegoś jeszcze tam wymaga... cholera wie.
Zwykłe wiadukty na Al. Jerozolimskich w Warszawie mają po dobre 2 stopnie, więc 4 to nie jest tak dużo i powinno Ci pokazywać więcej, jeśli wjechałeś pod stromą górę.

laisar - 2019-03-27, 02:43

lisek2 napisał/a:
wymaga dodatkowej aktywacji ?

Nie, po prostu czujnik położenia auta jest inny (prostszy) niż w wersji 4x4 - http://www.daciaklub.pl/f...1732072#1732072

jas_pik - 2019-03-27, 10:22

I dobrze by było aby koledzy podali numery BIC oraz jaki maja soft tego BIC-a ( wydrukowany na obudowie) w swoich samochodach :)
To naprawdę nie jest problem zrobić zdjecie tego BIC-a

rysiek223 - 2019-03-27, 17:26

I zaskoczenie moduł bic 283468105R podłączyłem i zamiast temperatury te same kreski --, a tryb eco 0.0 również nie działa, kto pomoże dostosować bic-a?
Czy ma na to wpływ softu navi?

jas_pik - 2019-03-27, 18:03

Albo jest niesprawny albo ma inny scenariusz
Dracid - 2019-03-28, 09:33

laisar napisał/a:
lisek2 napisał/a:
wymaga dodatkowej aktywacji ?

Nie, po prostu czujnik położenia auta jest inny (prostszy) niż w wersji 4x4 - http://www.daciaklub.pl/f...1732072#1732072


Nie zgodzę się - mam 1.5 dCi, napęd na przód, aktywowałem okno "4x4" i mam cały zakres przechyłów - w moim garażu pokazuje 8 st. na przykład.

Belphegor - 2019-03-28, 12:06

Dracid napisał/a:
laisar napisał/a:
lisek2 napisał/a:
wymaga dodatkowej aktywacji ?

Nie, po prostu czujnik położenia auta jest inny (prostszy) niż w wersji 4x4 - http://www.daciaklub.pl/f...1732072#1732072


Nie zgodzę się - mam 1.5 dCi, napęd na przód, aktywowałem okno "4x4" i mam cały zakres przechyłów - w moim garażu pokazuje 8 st. na przykład.


No właśnie. Też mam dCi, napęd na przód i też mi pokazywało już 7-8 stopni, co z resztą napisałem kilka postów wyżej. ;-)

gggg - 2019-03-28, 14:18

W moim przypadku niestety nachyły mam szare, nie aktywne. Kompas wskazuje. Posiadam Captura. Nie wiem w jakim miejscu znajduje się moduł bic czy czujnik położenia auta. Czy potrzeba jeszcze coś dołożyć.
laisar - 2019-03-28, 19:13

Dracid napisał/a:
napęd na przód, aktywowałem okno "4x4" i mam cały zakres przechyłów

Znane są przypadki, że fabryka montowała podzespoły niby niezgodne z oficjalnym katalogiem części, ale skoro takich przypadków jest najwyraźniej więcej, to może po prostu zmiana konstrukcyjna, zależna od wersji / rocznika / układu gwiazd (np "nie tylko 4x4, ale także diesel"), a nie uwzględniona w dostępnej dokumentacji (też się zdarza).

Albo zależy samego BIC-a od...

jas_pik - 2019-03-28, 19:50

laisar napisał/a:

Albo zależy samego BIC-a od...

A żaden z właścicieli DD z tym systemem nie zrobił zdjęcia/nie spisał numeru BICa oraz jego wersji softu.
Bez tych danych trudno cokolwiek więcej powiedzieć.

Belphegor - 2019-03-28, 20:43

jas_pik napisał/a:
A żaden z właścicieli DD z tym systemem nie zrobił zdjęcia/nie spisał numeru BICa oraz jego wersji softu.
Bez tych danych trudno cokolwiek więcej powiedzieć.


A jak się do tego dostać bez rozbierania czegokolwiek? Będzie to np. gdzieś w MICOMie napisane?

jas_pik - 2019-03-28, 20:53

Aż tak łatwo to nie ma :)
Ale trudno też nie powinno być.
Prawdopodobnie wystarczy otworzyć schowek i włożyć telefon do środka i zrobić zdjęcie :)
W przypadku centralek PDC podobnie ale tam trzeba otworzyć schowek na podnośnik .
Zazwyczaj sa one schowane w takich prostych miejscach.
Ale to tylko moje przypuszczenie :)

polon18 - 2019-03-29, 13:32

Clipem albo przez Pyren. Tam też podają numery
rysiek223 - 2019-04-07, 07:14

Jak prawidłowo wgrać nowy scenariusz do bic-a poprzez program ddt4all.
rysiek223 - 2019-04-07, 15:02

Nie mogąc edytować poprzedniego postu uruchomiłem wersje demo ddt4all i czy ten screen odpowiada za przystosowanie bic-a do temperatury i eco? Jesli macie tutorial proszę o podzielenie się wiedzą.
rysiek223 - 2019-04-07, 18:11

Widzę że sam sobie zadaje prośby o podpowiedź i sam sobie odpowiadam. Trochę pogrzebałem w necie i z różnych przeczytanych artykułów wychodzi ze bic ustawiamy w tym miejscu aby działał. Może ktoś kto się zna wypowie się, czy tak jest i które opcje będzie trzeba zaznaczyć , pewnie bym to już podłączył ale czekam na elm-a.
lisek2 - 2019-04-11, 14:48

rysiek223, I jak udało Ci się zaktywować ?
kicpra - 2019-04-24, 11:58

Czy ktoś mi powie gdzie szukać w internecie wtyczki do modułu BIC?
Czy to będzie ta kostka z lewej strony na 2. zdjęciu w tym linku?
https://allegro.pl/oferta/adapter-zlacze-iso-radio-fabryczne-dacia-renault-6663319225

jas_pik - 2019-04-24, 13:14

To ta kostka połączeniowa z prawej strony 24 pinowa .
Ta z lewej jest 12 pinowa.
Na pierwszym zdjęciu , na drugim jest odwrotnie :)

kicpra - 2019-04-24, 13:35

Dzięki wielkie, w takim razie zamawiam :)
Dymek - 2019-04-24, 13:35

kicpra napisał/a:
Czy ktoś mi powie gdzie szukać w internecie wtyczki do modułu BIC?
Czy to będzie ta kostka z lewej strony na 2. zdjęciu w tym linku?
https://allegro.pl/oferta/adapter-zlacze-iso-radio-fabryczne-dacia-renault-6663319225

Wtyczka 24 PIN taka jak potrzeba, ale zwróć uwagę że w tej przejściówce są obsadzone tylko 2 przewody a co za tym idzie tylko 2 styki a Ty potrzebujesz 6 styków.
Na Allegro tylko przejściówki typu "Parrot" za ok. 50zł mają wszystkie piny obsadzone. Przykładowo: KLIK
Same złącza są trudne do kupienia w PL. Ja mam dostęp, ale w tej chwili przy jednej sztuce to nieopłacalne. W razie czego mam też PINy luzem, ale nie wiem czy pasowałyby do tej wtyczki z linku, bo są różni producenci wtyczek i różne wykonania mechaniczne.

kicpra - 2019-04-24, 14:08

Ok, dzięki za informacje, może jakoś sobie dołożę kilka styków
Dymek - 2019-04-24, 14:53

Nie wiedziałem, że będzie większe zainteresowanie, ale na zamówienie robiłem kilka gotowych wiązek z wtykiem do BIC a dla jednego z forumowych kolegów również pełną przejściówkę wtyk BIC- wtyk OBD. Wiązka wygląda jak poniżej. Nie mam już, ale jest do zrobienia, w razie czego- priv.
jacek2407 - 2019-05-01, 16:23
Temat postu: Brak Eco w MN3 po aktualizacji map
Witam
Od tygodnia jestem posiadaczem Dacii Duster , po aktualizacji map w menu głównym MN3 zamiast ikony Pojazd lub Driving Eco2 jest ikona Mapa, w ogóle znikneło Driving Eco2, jak przywrócić ?
Wersja oprogramowania 1.0.13.1
Pozdrawiam Jacek

jacek2407 - 2019-05-01, 17:23

Witam
Odpowiem sobie sam, nie wiadomo dlaczego ale aktualizacja mapy zmieniła w systemie ecco na off.
Po włączeniu wszystko wróciło do normy, udało się dzięki przeczytaniu tego forum.
Pozdrawiam Jacek . :lol:

maciluk - 2019-05-02, 07:48

jacek2407 napisał/a:
Witam
Odpowiem sobie sam, nie wiadomo dlaczego ale aktualizacja mapy zmieniła w systemie ecco na off.
Po włączeniu wszystko wróciło do normy, udało się dzięki przeczytaniu tego forum.
Pozdrawiam Jacek . :lol:


A gdzie to wlaczyles bo mam tak samo. Zamiast Eco mam mapy.

jacek2407 - 2019-05-02, 10:41

maciluk napisał/a:
jacek2407 napisał/a:
Witam
Odpowiem sobie sam, nie wiadomo dlaczego ale aktualizacja mapy zmieniła w systemie ecco na off.
Po włączeniu wszystko wróciło do normy, udało się dzięki przeczytaniu tego forum.
Pozdrawiam Jacek . :lol:


A gdzie to wlaczyles bo mam tak samo. Zamiast Eco mam mapy.


Witam
W MN3 wchodząc kodami i zaznaczając na kafelku eco on.
Pozdrawiam Jacek

kicpra - 2019-05-07, 09:34

283467680R działa :-)
jarek1977 - 2019-05-14, 07:05

jakimi kodami, mozesz opisac jak to zrobic?
paul7 - 2019-05-14, 17:53

a temat poniżej to kolega nie czytał?
Kod:
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=17308

Dymek - 2019-06-14, 11:05

http://www.daciaklub.pl/f...1788687#1788687
Belphegor napisał/a:
W Dacii masz tylko inne menu i brak opcji Driving Eco. Zamiast tego masz rozdzielone na nawigację i mapę.

Belphegor- czyli obecnie przy MNE3 opcja DrivengEco nadal nie jest uruchomiona fabrycznie, nawet w Dusterze? A wskazanie temperatury w MNE w obecnych Daciach Sandero jest, czy nadal nie montują odpowiedniego BIC-a?

Belphegor - 2019-06-14, 11:36

Duster jest jedynym modelem, w którym jest uruchomiona opcja Driving Eco. Ale... widziałem jednego w wersji Essential z Media Nav i nie miał tej opcji (ale nie wiem, czy to normalne, czy jakaś fabryczna anomalia). Pozostałe, czyli Comfort i Prestige to mają.

Wyświetlanie temperatury na ekranie MNE dalej ma tylko Duster. I to niezależnie od tego, czy MNE2, czy MNE3. W Sandero nie ma nawet z MNE3.

Dymek - 2019-06-14, 11:41

Belphegor napisał/a:
Wyświetlanie temperatury na ekranie MNE dalej ma tylko Duster. I to niezależnie od tego, czy MNE2, czy MNE3. W Sandero nie ma nawet z MNE3.

Dzięki. Masz 100% pewności, że nie wyświetla tej temperatury nawet w Sandero z klimą automatyczną?

Belphegor - 2019-06-14, 12:02

No mam. Myślę, że fotka poniżej rozwieje wątpliwości. ;-)
Dymek - 2019-06-14, 12:30

Belphegor napisał/a:
Myślę, że fotka poniżej rozwieje wątpliwości. ;-)

Cudnie- nawet chyba Techroad ;-)

Belphegor - 2019-06-14, 13:44

Bingo. :mrgreen:
rafalm1978 - 2019-06-14, 21:11

W dokkerze Techroad też nie ma temperatury na MediaNav :-( , za to jest Android :mrgreen:
Belphegor - 2019-06-25, 15:02

Belphegor napisał/a:
Duster jest jedynym modelem, w którym jest uruchomiona opcja Driving Eco. Ale... widziałem jednego w wersji Essential z Media Nav i nie miał tej opcji (ale nie wiem, czy to normalne, czy jakaś fabryczna anomalia). Pozostałe, czyli Comfort i Prestige to mają.

Wyświetlanie temperatury na ekranie MNE dalej ma tylko Duster. I to niezależnie od tego, czy MNE2, czy MNE3. W Sandero nie ma nawet z MNE3.


Tak tylko w temacie, o którym pisałem jakiś czas temu. Duster w wersji Essential z MediaNav. Nie ma temperatury na ekranie MNE, za to ma tam, gdzie nie ma żaden inny Duster, chyba, że pogrzebiemy w sofcie za pomocą ddt4all (ot, choćby u mnie :mrgreen: ). Ale godziny już obok nie ma.
Nie ma też opcji Driving Eco 2, o której pisałem wcześniej.

Dymek - 2019-06-26, 07:37

Informacyjnie- moduły BIC o numerach:
283468105R--- (Soft V 07.10) - nie zadziałał w Dacii- miał skrypt "1";
283467680R--- (Soft V 09.00) - nie zadziałał w Dacii- miał skrypt "7".
Jednak po przeprogramowaniu ddt4all, oba moduły przyjęły skrypt "14" i współpracują bez problemu.

manolek - 2019-07-04, 21:58

Czy mając fabryczny gaz, funkcja ECO w MNE jest zblokowana i dam radę ją odblokować korzystając z informacji zawartych w tym wątku? Obecnie (fabrycznie) zamiast ECO w menu, mam opcję MAPA, gdzie po prostu wyświetla się mapa z aktualną pozycją samochodu.
jas_pik - 2019-07-04, 22:54

To że masz LPG nie oznacza że masz moduł BIC który tłumaczy informacje z sieci CAN do CAN Multimedia z której to sieci po przetłumaczeniu informacje moga być pokazywane na MN.
Możesz kodami włączyć menu ECO ale nie zobaczysz danych dotyczących temperatury i zużycia paliwa a jedynie przebieg od ostatniego resetowania w MNE.
Ot taki dodatkowy licznik kilometrów będziesz miał i nic więcej :)
Jak zakupisz BIC-a z poprawnym scenariuszem ( lub sam wgrasz scenariusz) to będziesz miał te dodatkowe informacje na MNE .

lajo - 2019-07-08, 23:27

W przypadku samochodów LPG komputer pokładowy jest domyślnie wyłączony. Oznacza to, że nawet jeśli BIC jest zintegrowany, nie będzie danych o zużyciu na ekranie ECO. Najpierw musisz aktywować komputer pokładowy w liczniku. Nawet wtedy uwzględnione zostanie tylko zużycie benzyny, zużycie LPG będzie ignorowane.
buladag - 2019-07-16, 20:35

jas_pik napisał/a:
Warto też sprawdzić czy przypadkiem w samochodzie nie ma juz gotowej instalacji pod podłączenie BIC-a.
W Dusterze z 2016 roku udało się znaleźć już gotowe okablowanie
Złącze oznaczone schematycznie 1714
Obrazek
Obrazek


Jak sprytnie dobrać się w tamte okolice żeby sprawdzić czy jest gotowa wiązka? (Lodgy 2019).

laisar - 2019-07-16, 23:43

http://www.daciaklub.pl/f...1779989#1779989
buladag - 2019-07-18, 16:46

Czyli jeśli za schowkiem widzę tylko tyle:







To znaczy że wtyczki pod ten moduł po prostu nie ma?

gggg - 2019-07-18, 21:28

Czy ktoś może podać nr modułu BIC aby działało wyświetlanie 4x4. Najlepiej z Captura
lajo - 2019-07-18, 23:06

283464084R lub 283468976R. Ale zależy to również od ABS, jeśli nie wyśle ​​dwóch kątów do magistrali CAN, nie będzie żadnych danych do wyświetlenia. Nie wiem, czy ABS Captur może to zrobić.
Dymek - 2019-07-19, 07:41

buladag napisał/a:
To znaczy że wtyczki pod ten moduł po prostu nie ma?

Na podstawie poszukiwań kolegów (oraz własnych) można raczej stwierdzić, że wtyczki do modułu BIC można szukać jedynie w nowych Dusterach. Inne modele nie mają takowej wiązki przygotowanej i trzeba dokładać we własnym zakresie. Albo zrobić przejściówkę do gniazda OBD i moduł podłączyć w schowku.

buladag - 2019-07-19, 08:13

Dziękuję.
gggg - 2019-07-21, 20:50

lajo napisał/a:
283464084R lub 283468976R. Ale zależy to również od ABS, jeśli nie wyśle ​​dwóch kątów do magistrali CAN, nie będzie żadnych danych do wyświetlenia. Nie wiem, czy ABS Captur może to zrobić.

I w tym problem. Jeszcze jakbym wiedział gdzie szukać tego bica, który musiałbym podmienić. Nigdzie nie mogę znaleźć schematu serwisowego instalacji elektrycznej.

Mikele - 2019-08-11, 22:18

Próbowałem przebijać się przez tematy dotyczące MNE, ale jest tego sporo i w pewnym momencie przestałem przyswajać wiedzę, stąd moje pytania tutaj.

Mam Dacię Lodgy z Media Nav Evolution. Trochę boli mnie, jak ubogi jest ten system, a że widziałem w innych Daćkach np. tryb eco (punkty), zastanawiam się, czy jest opcja włączenia tej opcji w moim samochodzie?

Do tego nie bardzo orientuję się, czy moje multimedia wspierają Apple CarPlay? To by było idealne rozwiązanie, ale też nie mam pojęcia, czy jest możliwość takiego korzystania z telefonu/samochodu...

Z góry serdeczne dzięki za każdą pomoc

jas_pik - 2019-08-11, 22:47

Mikele napisał/a:

Mam Dacię Lodgy z Media Nav Evolution. Trochę boli mnie, jak ubogi jest ten system, a że widziałem w innych Daćkach np. tryb eco (punkty), zastanawiam się, czy jest opcja włączenia tej opcji w moim samochodzie?

Przecież na początku tematu w którym piszesz masz opisane jak to włączyć. A że nic Ci nie wyświetli jeśli nie zamontujesz BIC-a to już inna sprawa.

Mikele napisał/a:
Do tego nie bardzo orientuję się, czy moje multimedia wspierają Apple CarPlay? To by było idealne rozwiązanie, ale też nie mam pojęcia, czy jest możliwość takiego korzystania z telefonu/samochodu...
c

AppleCar masz tylko w MN3 i to chyba już wszystko wyjaśnia :)

Mikele - 2019-08-12, 08:29

Dzięki!

To zaczynam powoli czytać i ogarniać temat.
Oby się udało :)

PrzemoPT - 2019-08-24, 23:37

miał możne ktoś taki przypadek i go rozwiązał po podłączeniu modułu bic ,,eko jazda ,, działa poprawnie a temperatura już nie.
może trzeba mu zmienić skrypt ????


Dymek - 2019-08-25, 19:53

PrzemoPT napisał/a:
miał możne ktoś taki przypadek i go rozwiązał po podłączeniu modułu bic ,,eko jazda ,, działa poprawnie a temperatura już nie.
może trzeba mu zmienić skrypt ????

Stronę wcześniej podawałem- ten moduł z tym softem wymagał zmiany skryptu na "14". Po zmianie będzie hulał.

PrzemoPT - 2019-08-25, 20:50

A da radę zmienić ten skrypt programem ddt4all ? Czy tylko clip
Jeśli da radę ddt4all dałbyś scren gdzie go nie więcej można poszukać żebym nie szukam po omacku dzieki😀

PrzemoPT - 2019-08-26, 08:18

PrzemoPT napisał/a:
A da radę zmienić ten skrypt programem ddt4all ? Czy tylko clip
Jeśli da radę ddt4all dałbyś scren gdzie go nie więcej można poszukać żebym nie szukam po omacku dzieki😀

Już mam tylko jeszcze kabel muszę ogarnąć lub kupić

Dymek - 2019-08-26, 08:25

PrzemoPT napisał/a:
A da radę zmienić ten skrypt programem ddt4all ? Czy tylko clip
Jeśli da radę ddt4all dałbyś scren gdzie go nie więcej można poszukać żebym nie szukam po omacku dzieki😀

Wszystko w tym wątku już było opisane- tak, programem ddt4all zmienisz skrypt. Oczywiście z BIC łączymy się interfejsem pod linię Multimedia Can.
Przepraszam, nie mam porządnego Screena, tylko słabe zdjęcie, ale chyba widać. Ale ustawienia są dla Sandero, w Clio możesz mieć inaczej. W każdym razie tutaj pierwsza linia "Wehicle Environment" w polu "Read configuration" wyświetli skrypt wgrany w twój BIC, obok w polu "Write configuration" można go zmienić.

Angerello - 2019-08-27, 11:39

Pytanie z innej beczki. Czy w AA jest jakas opcja aby wyświetlana była temperatura powietrza?
jas_pik - 2019-08-27, 15:52

Jeśli masz BIC-a to będzie Ci wyświetlać w górnej częsci ekranu :)
Możesz też sobie wyciągnąć apkę pogoda :)

PrzemoPT - 2019-08-28, 00:11

Dymek napisał/a:
PrzemoPT napisał/a:
A da radę zmienić ten skrypt programem ddt4all ? Czy tylko clip
Jeśli da radę ddt4all dałbyś scren gdzie go nie więcej można poszukać żebym nie szukam po omacku dzieki😀

Wszystko w tym wątku już było opisane- tak, programem ddt4all zmienisz skrypt. Oczywiście z BIC łączymy się interfejsem pod linię Multimedia Can.
Przepraszam, nie mam porządnego Screena, tylko słabe zdjęcie, ale chyba widać. Ale ustawienia są dla Sandero, w Clio możesz mieć inaczej. W każdym razie tutaj pierwsza linia "Wehicle Environment" w polu "Read configuration" wyświetli skrypt wgrany w twój BIC, obok w polu "Write configuration" można go zmienić.


coś u mnie jest nie tak podałem dodatkowe napięcie do bic i w programie ddt4all nie widzi wogóle
może to kabel obd nie jest odpowiedni w ustawieniach abs normalnie szczytuje parametry vin itd.

juz kupiłem drugi taki sam bic może on będzie miał juz ustawiony skrypt


PrzemoPT - 2019-08-28, 00:32

PrzemoPT napisał/a:
Dymek napisał/a:
PrzemoPT napisał/a:
A da radę zmienić ten skrypt programem ddt4all ? Czy tylko clip
Jeśli da radę ddt4all dałbyś scren gdzie go nie więcej można poszukać żebym nie szukam po omacku dzieki😀

Wszystko w tym wątku już było opisane- tak, programem ddt4all zmienisz skrypt. Oczywiście z BIC łączymy się interfejsem pod linię Multimedia Can.
Przepraszam, nie mam porządnego Screena, tylko słabe zdjęcie, ale chyba widać. Ale ustawienia są dla Sandero, w Clio możesz mieć inaczej. W każdym razie tutaj pierwsza linia "Wehicle Environment" w polu "Read configuration" wyświetli skrypt wgrany w twój BIC, obok w polu "Write configuration" można go zmienić.


coś u mnie jest nie tak podałem dodatkowe napięcie do bic i w programie ddt4all nie widzi wogóle
może to kabel obd nie jest odpowiedni w ustawieniach abs normalnie szczytuje parametry vin itd.

juz kupiłem drugi taki sam bic może on będzie miał juz ustawiony skrypt

ObrazekObrazek

v1.0 ATZ [OK]
v1.0 ATWS [OK]
v1.0 ATE1 [OK]
v1.0 ATL1 [OK]
v1.0 ATL0 [OK]
v1.0 ATI [OK]
v1.0 AT@1 [OK]
v1.0 ATRV [OK]
v1.3 ATS1 [OK]
v1.3 ATS0 [OK]
v1.0 ATCAF0 [OK]
v1.0 ATCFC0 [OK]
v1.0 ATH0 [OK]
v1.0 ATR1 [OK]
v1.2 ATKW0 [OK]
v1.3 ATD1 [OK]
v1.3 ATD0 [OK]
v1.0 ATAL [OK]
V1.0 ATSP 3 [OK]
V1.0 ATSP 4 [OK]
v1.2 ATIIA 01 [OK]
v1.4 ATSI [OK]
V1.0 ATSP 5 [OK]
v1.4 ATFI [OK]
V1.0 ATSP 6 [OK]
V1.0 ATSP 7 [OK]
V1.0 ATSP 8 [OK]
v1.0 ATPC [OK]
v1.0 ATSH 012 [OK]
v1.0 ATSW 96 [OK]
v1.0 ATSW 34 [OK]
v1.0 ATWM 817AF13E [OK]
v1.0 ATIB 10 [OK]
v1.0 ATST FF [OK]
v1.3 ATCRA 012 [OK]
v1.3 ATCRA 01234567 [OK]
v1.1 ATFC SH 012 [OK]
v1.1 ATFC SH 00112233 [OK]
v1.1 ATFC SD 300000 [OK]
v1.1 ATFC SM 1 [OK]
v1.2 ATAT0 [OK]
v1.2 ATAT1 [OK]
v1.0 ATCM 123 [OK]
v1.0 ATCM 12345678 [OK]
v1.0 ATCF 123 [OK]
v1.0 ATCF 12345678 [OK]
v1.4 ATMA [OK/CZAS PRZEKROCZONY]
STN11xx TEST 1 STI [Niepowodzenie]
STN11xx TEST 2 STDI [Niepowodzenie]
STN11xx TEST 3 STPR [Niepowodzenie]
STN11xx TEST 4 STPBRR [Niepowodzenie]
STN11xx TEST 5 STPRS [Niepowodzenie]
Rezultat: 47 udalo sie 52

For Media CAN (CAN Line 2) on STN1170, ELS27: Connect OBD pin 3 with 13 and 11 with 12.

Dymek - 2019-08-28, 08:00

PrzemoPT napisał/a:
...coś u mnie jest nie tak podałem dodatkowe napięcie do bic i w programie ddt4all nie widzi wogóle
może to kabel obd nie jest odpowiedni w ustawieniach abs normalnie szczytuje parametry vin itd.

Przepraszam, że będę upierdliwy, ale muszę dopytać- czy aby na pewno masz świadomość, że w przypadku tego BIC trzeba się podłączyć pod PINy magistrali Multimedia Can a nie pod PINy "zwykłego" CAN? Czyli jak podłączasz się tym kablem do OBD? Bo jeśli wpinasz wtyk bezpośrednio do gniazda OBD samochodu, to tak się nie połączysz ani z BIC, ani ewentualnie z MediaNav- trzeba zmienić PIN-y. Opis jest np TUTAJ. Ja mam do tego zrobiony wygodny przełącznik, choć oczywiście można sobie robić połączenia inaczej.

Angerello - 2019-08-28, 09:16

jas_pik napisał/a:
Jeśli masz BIC-a to będzie Ci wyświetlać w górnej częsci ekranu :)
Możesz też sobie wyciągnąć apkę pogoda :)


Hmm normalnie bez AA temperatura jest i trochę dziwne, że po przejściu na AA nie jest widoczna. PS: na screenie mirror w jaki sposób zrobiony?

jas_pik - 2019-08-28, 19:31

Angerello napisał/a:
Hmm normalnie bez AA temperatura jest i trochę dziwne, że po przejściu na AA nie jest widoczna.

Bo Android Auto /Car Play przechwytuje cały ekran dlatego nie widzisz tego co jest na standardowym ekranie MN
To co chesz zobaczyć zleży od programu do mirroringu .
Posprawdzaj ( ja nie mam żadnego smartfornu na asnrodidzie wyłącznie spod znaku jabłuszka i w tym przypadku ilośc aplikacji jest naprawdę minimalna)
Rzuć okiem na to jaki soft ma na MN kolega z Rumunii

Scott - 2019-09-13, 17:02

Dzięki Waszym podpowiedzią sprawdziłem, że BIC o 283467680R też działa poprawnie i wyświetla mi temperaturę i raport z jazdy.
Podziękowania i możne komuś się przyda.

lisek2 - 2019-09-23, 12:33

Scott napisał/a:
Dzięki Waszym podpowiedzią sprawdziłem, że BIC o 283467680R też działa poprawnie i wyświetla mi temperaturę i raport z jazdy.
Podziękowania i możne komuś się przyda.



A uruchamiałeś podgląd 4x4 - pokazuje prawidłowy kąt wychylenia auta, u mnie max 2 stopnie, chociaż niektórzy twierdzą iż zależy to od wersji ESP... ?

Dymek - 2019-09-23, 12:40

lisek2 napisał/a:
A uruchamiałeś podgląd 4x4 - pokazuje prawidłowy kąt wychylenia auta,

Te odczyty kątów to tylko w Dusterze, inne Dacie nie wyświetlają tych odczytów. A kolega ma Clio, więc raczej też nie...

rofi4 - 2019-10-02, 09:11

https://t.allegro.pl/oferta/8538684551?utm_source=notification&utm_medium=addItem&utm_campaign=2a0eff48-74fc-46bd-9482-1913c7c334f1&utm_content=offer-link&tr_n=offer-link&tr_id=72f36e89-0cb9-4062-9e1c-a5cb90cbdb8d&tr_d=allegro.pl&tr_s=RP12WcK8

Dla chetnych, może ktoś chce mieć gotowy zestaw.

shrek - 2019-10-04, 05:36

Bic z wtyczką obd tego jeszcze nie było. Za niedługo trzeba będzie kupic listwe obd do podłączenia wszystkich bajerów :-D
Dymek - 2019-10-04, 10:47

shrek napisał/a:
Bic z wtyczką obd tego jeszcze nie było...

Życie... Kolega prosił o taką przejściówkę, więc mu zrobiłem :-P
Nie każdy ma chęci czy umiejętności żeby samemu grzebać głębiej w "drutach".

buladag - 2019-10-04, 13:26

Gdyby dać wtyczkę przelotową to ma to nawet sens.
kulek - 2019-10-07, 07:39

Dacia Duster I ph1. Media nav 4.1.0. Uruchomiłem funkcje Eco i temperatury. Oczywiście wyświetla kropki ( temperatura) i kreski (Eco). Z tego co wyczytałem potrzebny BIC. Czy ktoś może podać kompatybilny z moim modelem. Nie mam elm i ddt4all, więc nie będę mógł cokolwiek zmienić w module.
Baybus - 2019-11-24, 17:24

Dzień dobry,
Sprawa dotyczy Dustera II bez zamontowaego bic-a. Wersja esential. Po lekturze m.in. tego forum zakupiłem bic o numerze 280380655R. Zmusilem go do pokazania się w ddt4all podając napięcie 12v na pin 2. Jak najbardziej udało się. Widać go, można zmienić skrypt ale na każdy inny niż potrzebny 14... Poprostu nie przyjmuje tej wartości. Co jest nie tak? Być może jeszcze jakiś inny parametr należy zmienić aby przyjął wymagany w Dacii skrypt 14.
Będę wdzięczny za podpowiedzi, podobno bic o tym numerze miał działać a tu taka niespodzianka.
Pozdrawiam
Błażej

rysiek223 - 2019-11-24, 17:37

Zły bic bez skryptu 14, albo uwalony. W roczniku 2019 nie ma bic ????
Baybus - 2019-11-24, 17:54

Dzięki za zainteresowanie. No nie mam bic-a bo fabrycznie wersja esential nie ma media nav. Mój ma media nav bo dodatkowo został wyposażony, ale co z tego jak bic-a już nie daja. Masz coś co tak naprawdę w 100% nie działa jak powinno. Najprawdopodobniej od wersji prestige jest montowany bic.
Myślałem, że w każdy bic wpiszę wymagany skrypt 14...
Tak czy inaczej proszę o jakieś podpowiedzi, pomysły czy w ten bic wpiszę odpowiedni 14 skrypt.

jas_pik - 2019-11-24, 22:03

Jak na razie to jesteś pierwszy z takim problemem.
Baybus - 2019-11-25, 11:26

Tak sobie myślę... Czy mógłby ktoś z Was opisać w jednym poście procedurę zmiany skryptu. Być może coś źle robię...
Podłączam ów bic z dodatkowym napięciem na pin 2 - ukazuje się wówczas w ddt4all.
Odczytuje, że ma ustawiony skrypt 1, próba zmiany na 14 nie wprowadza żadnych zmian. O czymś zapominam, nie wiem?
Pozdrawiam

Dymek - 2019-11-25, 15:32

Baybus napisał/a:
O czymś zapominam, nie wiem?

Ja też nie wiem... ;-)
W prawej tabeli (zakładka ddt4all zgodnie z moim wcześniejszym zdjęciem) w pierwszej linii wybierasz skrypt 14, klikasz ikonkę "Einsteina", klikasz przycisk "Write configuration" i tyle.
Teraz po kliknięciu "Read configuration" w lewej stronie tabeli wyświetla już skrypt 14. Tak to przebiegało w sztukach, które przeprogramowałem.

Baybus - 2019-11-25, 17:06

Dymek, dziękuję.
Dokładnie tak jak opisałeś działam i nie zmienia skryptu.
Coś z tym bic iem musi być nie halo w takim razie.
Dziękuje raz jeszcze za pomoc. Poszukam może świeższego modułu. Może ma ktoś na zbyciu działający w Dacii...? :-)
Pozdrawiam

buladag - 2019-11-25, 23:32

Inną wersję ddt4all sprawdź.
lisek2 - 2019-11-26, 08:30

Baybus napisał/a:
Dymek, dziękuję.
Dokładnie tak jak opisałeś działam i nie zmienia skryptu.
Coś z tym bic iem musi być nie halo w takim razie.
Dziękuje raz jeszcze za pomoc. Poszukam może świeższego modułu. Może ma ktoś na zbyciu działający w Dacii...? :-)
Pozdrawiam



Wrzuć dane z logu ddt4all podczas tej zmiany - może coś z tego wyczytamy...

Baybus - 2019-11-26, 20:36

Wygląda to następująco...
buladag - 2019-11-26, 20:37

Zainstaluj pełne ddt4all a nie to okrojone do samych Dacii
Baybus - 2019-11-26, 21:09

Zainstalowanie pełnej wersji nie pomogło niestety.
Dymek - 2019-11-27, 10:39

Baybus napisał/a:
Zainstalowanie pełnej wersji nie pomogło niestety.

Istotna jest wersja softu jaka jest wgrana do Twojego BICa.
Z Twojego screena wynikałoby, że przy tym sofcie uda Ci się zmienić skrypt na dowolny od 0 do 8 ale od 9 w górę już nie...
Spróbuj może ustawić inny skrypt, np. skrypt 7, czy moduł przyjmie zmianę? Wtedy ustalimy czy w ogóle wszystko gra z samym programowaniem.

Baybus - 2019-11-27, 14:56

Dymek napisał/a:
Baybus napisał/a:
Zainstalowanie pełnej wersji nie pomogło niestety.

Istotna jest wersja softu jaka jest wgrana do Twojego BICa.
Z Twojego screena wynikałoby, że przy tym sofcie uda Ci się zmienić skrypt na dowolny od 0 do 8 ale od 9 w górę już nie...
Spróbuj może ustawić inny skrypt, np. skrypt 7, czy moduł przyjmie zmianę? Wtedy ustalimy czy w ogóle wszystko gra z samym programowaniem.


A więc zmiany można dokonać tylko do skryptu 8 włącznie.

Dymek - 2019-11-27, 15:05

Baybus napisał/a:
A więc zmiany można dokonać tylko do skryptu 8 włącznie.

Czyli z programem wszystko OK, szukasz sprawdzonego modułu zwracając uwagę nie tylko na numer, ale i na wersję softu (jest podawana na naklejce). Bo jak na razie nikt się nie chwalił wgrywaniem innego softu do BICa.

Baybus - 2019-11-27, 15:15

Dymek napisał/a:
Baybus napisał/a:
A więc zmiany można dokonać tylko do skryptu 8 włącznie.

Czyli z programem wszystko OK, szukasz sprawdzonego modułu zwracając uwagę nie tylko na numer, ale i na wersję softu (jest podawana na naklejce). Bo jak na razie nikt się nie chwalił wgrywaniem innego softu do BICa.


Dziękuje za pomoc!
Pozdrawiam

polon18 - 2019-11-27, 22:34

Dymek a co tu się chwalić. Ja to zrobiłem jakiś ładny kawał czasu temu.
Aktualizowałem
283468105R - v07.10
Do
283467937R - v08.40
Idzie bez problemu przez Can Clip i płytą reprog
Nie aktualizowałem wyżej bo nie widziałem takiej potrzeby
W Clio IV obydwie wersję działają
Śmiesznie bo na opakowaniu na naklejce jest 283468105R a wykrywa już 283467937

Dymek - 2019-11-28, 08:39

polon18 napisał/a:
Idzie bez problemu przez Can Clip i płytą reprog...

No, zapewne i dobrze, że się da... lecz nie każdy ma w szufladzie Clipa. Kolega Baybus do jednorazowego przeprogramowania modułu nie będzie przecież kupował sprzętu 10x droższego od samego BICa.

Baybus - 2019-11-28, 10:22

polon18 napisał/a:
Idzie bez problemu przez Can Clip i płytą reprog

Może kolega chciałby i moje bic-a przeprogramować? Po co mam szukać innego, nie pewnego, skoro można to zrobić posiadając odpowiedni sprzęt i umiejętności, a sądzę po wypowiedzi że kolega posiada jedno i drugie. Koszta oczywiście po mojej stronie.
Pozdrawiam

polon18 - 2019-12-03, 16:16

Niestety ale w PL jestem tylko na święta i innym autem niż moje Clio
PrzemoPT - 2019-12-08, 11:44

witam
mam problem z wyświetlaniem na ekranie temperatury. 1 bic miał już fabrycznie ustawiony skrypt 14 w drugim zmieniłem na 14. i nie wiem co mogę zrobić więcej
dodam ze na wyświetlaczu mam już aktywowane wyświetlanie temperatury no i na obu nic dwie kreski . NA bic działa eko jazda ale nie pokazuje temp.



gggg - 2019-12-08, 12:44

A może brak czujnika temperatury?
PrzemoPT - 2019-12-08, 13:06

gggg napisał/a:
A może brak czujnika temperatury?


Zapomialem popisać mam wskazanie temp. Na wyświetlaczu zegarów .

gggg - 2019-12-08, 14:56

Może jest brak łączności pomiędzy bic-szyną-a czujnikiem temperatury.
PrzemoPT - 2019-12-08, 15:42

gggg napisał/a:
Może jest brak łączności pomiędzy bic-szyną-a czujnikiem temperatury.

a może to skrypt jest niewłaściwy, radio medianav z 2013r . może muszę poszukać jaki moduł bic z mojego rocznika
w obu skrypty wyglądają tak

polon18 - 2019-12-08, 18:52

Powiedz mi kolego co ty robisz?????????
Z tego co widzę to sam wybrałeś sobie z zakładki Clio IV i ręcznie znalazłeś i wybrałeś bica
Wszędzie masz prawie NO DATA , Bad ELM response - wrong response! !!!!!!!!!!

Może najpierw daj wyszukiwanie modułów automatycznie bo jak wybierzesz ręcznie to możesz wybierać wartość skryptu 14 a naprawdę zmieniasz inne wartości. W ten sposób sobie bica rozprogramujesz i nie dojdziesz do ładu

PrzemoPT - 2019-12-08, 20:36

polon18 napisał/a:
Powiedz mi kolego co ty robisz?????????
Z tego co widzę to sam wybrałeś sobie z zakładki Clio IV i ręcznie znalazłeś i wybrałeś bica
Wszędzie masz prawie NO DATA , Bad ELM response - wrong response! !!!!!!!!!!

Może najpierw daj wyszukiwanie modułów automatycznie bo jak wybierzesz ręcznie to możesz wybierać wartość skryptu 14 a naprawdę zmieniasz inne wartości. W ten sposób sobie bica rozprogramujesz i nie dojdziesz do ładu

tam gdzie wyskakiwało NO DATA to tak było od razu nie było żadnych wartości nawet nic tam nie kombinowałem , w górnej części zmieniałem ale nic to nie pomogło
error wyskakuje jak próbuje zmienić 2 ostatnie wartości President /PTT

robilem tez zeby wyszukało mi z automatu to tylko ten jeden znalazł w tej bazie, też próbowałem inna baze i 4 wersie modułu pokazało ale i tak dalej to samo-eko jazda działa a temp nie .
bic kupilem za 60zł i 80zł walnie to walnie gorzej jak radio :)

PrzemoPT - 2019-12-10, 01:33

Problem rozwiązany nie było tematu :-) sorry za posty
gggg - 2019-12-10, 10:57

To oświeć wszystkich jaka była przyczyną, że nie wyświetlał ci temperatury. Może innym się przyda ta informacja.
Black Dusty - 2019-12-10, 14:38

Może dlatego że chyba są dwa termometry? Zauważyłem kilka razy że temperatura na MNE i na komputerze różni się czasem o 1°C.
Dymek - 2019-12-10, 14:50

Black Dusty napisał/a:
Może dlatego że chyba są dwa termometry? Zauważyłem kilka razy że temperatura na MNE i na komputerze różni się czasem o 1°C.

Te niezgodności wynikają jedynie z różnicy opóźnień w odczycie danych pomiędzy komputerkiem a MNE, gdy temperatura się zmienia i trwają zwykle tylko chwilę. Czujnik dla obu odczytów jest jeden..

d3mol3k - 2019-12-10, 17:34

@Dymek a to nie będzie tak że jeden komputerek od drugiego różni się tylko "umiejętnością" odczytywania różnic temperatury dla jednego 0,5 stopnia a drugi tylko o cały 1 stopień?
Czyli jeden z racji że jest np.: 2,3*C odczytuje jeszcze 2*C a drugi już 3*C?

Black Dusty - 2019-12-10, 18:44

d3mol3k napisał/a:
@Dymek a to nie będzie tak że jeden komputerek od drugiego różni się tylko "umiejętnością" odczytywania różnic temperatury dla jednego 0,5 stopnia a drugi tylko o cały 1 stopień?
Czyli jeden z racji że jest np.: 2,3*C odczytuje jeszcze 2*C a drugi już 3*C?

To jest bardziej prawdopodobne bo trwa to raczej dłużej niż czas odczytu, choć dalej mam wątpliwość czy nie istnieją dwa czujniki.

PrzemoPT - 2019-12-10, 19:48

trzeba było aktywować temp przez micom org. ,a nie przez wince/dmicom_beta_1 jak ja to zrobiłem
wpadłem na to jak zauważyłem u innych ze się wyświetla ,,-- *C ,, a umnie tylko ,,--,,

ogólnie nie chciałem wchodzic w micom żeby tam nic nie uwalić dmicom_beta bardziej mi się wydawał bezpieczny. tam aktywowałem eko jazde, kamere cofania,wyświetlanie komunikatów klimatyzacji

effesse72 - 2019-12-30, 23:14

Dymek napisał/a:
Black Dusty napisał/a:
Może dlatego że chyba są dwa termometry? Zauważyłem kilka razy że temperatura na MNE i na komputerze różni się czasem o 1°C.

Te niezgodności wynikają jedynie z różnicy opóźnień w odczycie danych pomiędzy komputerkiem a MNE, gdy temperatura się zmienia i trwają zwykle tylko chwilę. Czujnik dla obu odczytów jest jeden..


Good morning guys,
I readed many messages here using Google Translator, so, If I would like to install a second hand BIC in my new Dacia Sandero II 1.5 dCi Blue 95 Techroad to see Temp , Driving Eco2 and Compass/Inclination data on the MN3, what do you think is the best serial number I have to looking for? I have also a modified OBD2 splitter cable for both CAN lines (HS/MM) and one USB ELM327 interface with FTDI Chipset and also one cheapy Bluetooth ELM327. Thank you very much in advance for all your replies, best regards, enjoy the end of the 2019 year and also happy new year 2020 too.

effesse72 - 2020-01-05, 19:14
Temat postu: 283464084R and Sandero Stepway Techroad 1.5 Blue dCi of 2019
Good morning dear all and Happy New Year 2020 to all of you! Just to tell to the Foum that I hope I did deals with the purchase of a used BIC 283464084R from eBay. Now I'm checking cables and wirings to the connector with 24 pin and the ODB2 port. The BIC wasn't still delivered to me so I hope that it will be good until of the end of the long trip. Best regards and HAPPY NEW YEAR again !!!
Dymek - 2020-01-07, 15:50
Temat postu: Re: 283464084R and Sandero Stepway Techroad 1.5 Blue dCi of
effesse72 napisał/a:
Just to tell to the Foum that I hope I did deals with the purchase of a used BIC 283464084R from eBay...

I have the same BIC module in my Sandero. Works without any modifications.

matysz - 2020-01-07, 15:53

gdzie taki moduł można znaleźć?
dudu$ - 2020-01-07, 18:16

Szybkie pytanie i mam nadzieje otrzymam szybką odpowiedź. Czy ten BIC jak w poniższym linku będzie działał w MCVII tz. będzie pokazywał temperaturę i inne rzeczy na MNE ?

https://allegro.pl/oferta/renault-clio-iv-modul-komputer-nawigacji-radia-8815316650

Dymek - 2020-01-08, 10:30

dudu$ napisał/a:
Czy ten BIC jak w poniższym linku będzie działał w MCVII tz. będzie pokazywał temperaturę i inne rzeczy na MNE ?

Otrzymałem kiedyś analogiczny BIC o tym numerze (283467680R) z softem V09.00- niestety bezpośrednio nie działał w Dacii, ale bez problemu zmieniłem mu skrypt na 14 i hulał jak złoto: KLIK

buladag - 2020-01-11, 12:33

Miałby ktoś może na zbyciu BIC z "wiązką" zakończoną wtyczką OBD tak jak ktoś tam wyżej oferował?
effesse72 - 2020-01-11, 17:29
Temat postu: Re: 283464084R and Sandero Stepway Techroad 1.5 Blue dCi of
Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
Just to tell to the Foum that I hope I did deals with the purchase of a used BIC 283464084R from eBay...

I have the same BIC module in my Sandero. Works without any modifications.


Thank you very much Dymek for this confirmation, I'm working on wiring the 24 pin
connector with the OBD2 port in the glove box (actually with wires exit on the rear)
because my Stepway is from Dec, 2019 so I don't want to see lost the 5 years of warranty.
Kind regards, Steafano.

Dymek - 2020-01-13, 11:14

effesse72 napisał/a:
...my Stepway is from Dec, 2019 so I don't want to see lost the 5 years of warranty.

You can solder the wires away from the OBD socket and isolate the wiring harness as it was originally. Then hide the cable and BIC module high under the dashboard. Nobody will find it. We also have cars under warranty and we make various modifications.

Dymek - 2020-01-13, 12:28

Podłączenie do wiązki OBD można zrobić bardzo wysoko nad schowkiem- dostęp do wiązki po wypięciu jej z zaczepów pod deską, jest bardzo dobry. Przynajmniej w Sandero. A sama wiązka BIC może być na tyle długa, aby umieścić moduł BIC w dowolnym, dogodnym miejscu.
buladag - 2020-01-13, 18:11

Czyli podsumowując, kupujemy BIC o odpowiednim numerze i z odpowiednim softem, robimy wiązkę wg. schematu, jeśli nie zagada to zmieniamy skrypt przy użyciu ddt4all i następnie micom zmieniamy wyświetlanie temperatury i Eco.
Dymek - 2020-01-14, 10:14

buladag napisał/a:
... jeśli nie zagada to zmieniamy skrypt przy użyciu ddt4all i następnie micom zmieniamy wyświetlanie temperatury i Eco.

Akurat funkcje temperatury i Eco włączamy wcześniej, bo bez tego nie będziemy wiedzieć czy BIC "zagada". ;-)

buladag - 2020-01-14, 10:59

A gdy skrypt jest nieprawidłowy to coś trzeba przerabiać czy po prostu na tej wiązce przeprogramowujemy go przez ddt4all?
Dymek - 2020-01-14, 11:17

buladag napisał/a:
A gdy skrypt jest nieprawidłowy to coś trzeba przerabiać czy po prostu na tej wiązce przeprogramowujemy go przez ddt4all?

Jeśli wiązka jest zrobiona i BIC podłączony, wtedy podłączamy się pod gniazdo OBD w schowku.
Są jednak 2 warunki:
-BIC do przeprogramowania musi mieć dodatkowo podane +12V na PIN nr 2 (najprościej zewrzeć piny 2 i 3 wewnątrz BIC-a);
-interfejs, który podłączamy do gniazda OBD musi mieć wtyk podłączony do magistrali "Multimedia", czyli tak samo jak do programowania MediaNav (inne piny niż do normalnej diagnostyki OBD).
To wszystko było już też opisywane-- przejrzyj wątek .

effesse72 - 2020-01-16, 19:38

Dymek napisał/a:
buladag napisał/a:
A gdy skrypt jest nieprawidłowy to coś trzeba przerabiać czy po prostu na tej wiązce przeprogramowujemy go przez ddt4all?

Jeśli wiązka jest zrobiona i BIC podłączony, wtedy podłączamy się pod gniazdo OBD w schowku.
Są jednak 2 warunki:
-BIC do przeprogramowania musi mieć dodatkowo podane +12V na PIN nr 2 (najprościej zewrzeć piny 2 i 3 wewnątrz BIC-a);
-interfejs, który podłączamy do gniazda OBD musi mieć wtyk podłączony do magistrali "Multimedia", czyli tak samo jak do programowania MediaNav (inne piny niż do normalnej diagnostyki OBD).
To wszystko było już też opisywane-- przejrzyj wątek .


Good morning dear Dymek,
I would like to thank you very, very much for sharing of your knowledge about this topics.
Have many productive days, best regards, Stefano.

matysz - 2020-01-16, 20:35

czy bic musi być wpięty do CAN + piny 12 i 13 w elmie aby go zaprogramować?

Na stole podłączyłem pod elma tylko piny 12 i 13 wg schematu:
http://www.daciaklub.pl/f...ad.php?id=15376
i niestety nie zagadał mi bic z ddt4all

Oczywiście zasilanie na pinie 2 i 3

Dymek - 2020-01-17, 10:00

matysz napisał/a:
czy bic musi być wpięty do CAN + piny 12 i 13 w elmie aby go zaprogramować?

Coś zagmatwałeś... ELM ze złączem OBD2 nie obsługuje pinów 12 i 13.
W ELM wykorzystujemy tylko 4 piny: 16 i 4 (zasilanie), oraz 6 i 14 (sygnał CAN) - te muszą trafić odpowiednio na piny 13 i 12 złącza OBD2 samochodu (połączone odpowiednio z pinami 16 i 15 złącza w BIC).
Natomiast ja nigdy nie programowałem BIC-ów poza samochodem, bez podłączenia do obu magistrali, więc niech się wypowie ktoś, kto tego próbował. Prawdopodobnie tak się nie da, bo program musi też zobaczyć samochód.
Ale tak tylko strzelam- pytanie kierujemy do bardziej doświadczonych kolegów.

matysz - 2020-01-17, 10:18

Podłączyłem wg schematu i odpowiedni piny 6 i 14 do pinów 12 i 13. Tak że powinno za hulać. Jednak nie zahulalo stąd moje pytanie podejrzenie że wymagane jest podpięcie również sieci can samochodu.

Btw piny 6 i 14 odlutowujemy i przylutowujemy do 12 i 13 czy równolegle je podpinamy?

Dymek - 2020-01-17, 10:56

matysz napisał/a:
Btw piny 6 i 14 odlutowujemy i przylutowujemy do 12 i 13 czy równolegle je podpinamy?

Zaraz się pogubimy, bo nie bardzo wiem co w ogóle chcesz odlutowywać i w czym :roll:
Schemat, według którego łączysz to schemat pomiędzy gniazdem OBD w schowku a modułem BIC konieczny do normalnego działania BIC i nie ma nic wspólnego z jego programowaniem z użyciem ELM.

effesse72 - 2020-01-17, 23:20

Dymek napisał/a:
matysz napisał/a:
czy bic musi być wpięty do CAN + piny 12 i 13 w elmie aby go zaprogramować?

Coś zagmatwałeś... ELM ze złączem OBD2 nie obsługuje pinów 12 i 13.
W ELM wykorzystujemy tylko 4 piny: 16 i 4 (zasilanie), oraz 6 i 14 (sygnał CAN) - te muszą trafić odpowiednio na piny 13 i 12 złącza OBD2 samochodu (połączone odpowiednio z pinami 16 i 15 złącza w BIC).
Natomiast ja nigdy nie programowałem BIC-ów poza samochodem, bez podłączenia do obu magistrali, więc niech się wypowie ktoś, kto tego próbował. Prawdopodobnie tak się nie da, bo program musi też zobaczyć samochód.
Ale tak tylko strzelam- pytanie kierujemy do bardziej doświadczonych kolegów.


Dear Dymek, good morning, and thank you again for all this sharing.
(1) Can you explain better to us or show with pictures or draw where did you attach the BIC into your Sandero II Stepway TCe 90: higher in the rear of dashboard, below the medianav unit or higher behind the glove box? I noticed you used very longs wires from the 24 pin of the BIC to OBD2 port. (2) Further, do you know if it exists in internet some catalog for wirings and spare parts of Dacia/Renault as like ePer catalog for FCA cars ? Thank you very much again, best regards, Stefano.

laisar - 2020-01-18, 02:02

@effesse72: Parts catalogs:

http://www.catcar.info/renault/?lang=en

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Renault


Wiring diagrams - http://www.daciaklub.pl/f...1735668#1735668

effesse72 - 2020-01-18, 18:15

laisar napisał/a:
@effesse72: Parts catalogs:

http://www.catcar.info/renault/?lang=en

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Renault


Wiring diagrams - http://www.daciaklub.pl/f...1735668#1735668


Thank you very much MOD Laisar, have productive days!

effesse72 - 2020-01-18, 20:40

Dymek napisał/a:
matysz napisał/a:
Btw piny 6 i 14 odlutowujemy i przylutowujemy do 12 i 13 czy równolegle je podpinamy?

Zaraz się pogubimy, bo nie bardzo wiem co w ogóle chcesz odlutowywać i w czym :roll:
Schemat, według którego łączysz to schemat pomiędzy gniazdem OBD w schowku a modułem BIC konieczny do normalnego działania BIC i nie ma nic wspólnego z jego programowaniem z użyciem ELM.


Good morning again dear Dymek, today I just connected the 6 wires to my BIC no. 283464084R but it seems that doesn't work for my Sandero II 1.5 Blue dCi 95;
maybe I did wrong wires connection. However one think is surprising me: on the Invoice that I received together with the BIC is stated that the BIC was from
a Renault Master III :roll:

Tomorrow I will check all the wires from my OBD2 port, specially the +12V and the GND wires. For now, as a favour, can you send a picture of your Medianav
Evo 1.0.13 MICOM Test parameters where is reported COLOR, TEMP, ECO, AHA, DAB, 4WD, etc, etc,?
Because it seems to me that when I connected the BIC 1st time to my Sandero II, one parameter changed from X52_Phase2_2 to J87 or similar :shock:
I hope that I didn't broke something and also that is only a scripts issue or maybe I have to use the PIN no.2 with +12Vcc also on the BIC :-(

Thank you in advance for everything, best regards, Stefano.

effesse72 - 2020-01-19, 10:51

Qbak napisał/a:
Skrypty w wersji 09.00 są takie:

A jeśli chodzi o zmianę skryptu na Clio/Dacia <-> Laguna/Megane

BIC z L3 trzeba "obudzić" podając zasilanie na pin 2 i można się z nim skomunikować.
Zrobiłem tak w L3 - zmieniłem skrypt na CLIO i BIC zniknął całkiem z sieci. Audio nie działa.

Co zrobić żeby z powrotem przywrócić go do życia?
Pewnie jakbym podłączył go w CLIO to by zadział i można by zmienić skrypt na L3
Co takiego dzieje się w CLIO/Dacii podczas włączania żeby się zaktywował BIC?


Good morning dear all,
can someone explain what does it mean L3 when we talk about the BIC ?
Thank you very much in advance, have happy Sunday, best regards, Stefano.

laisar - 2020-01-19, 17:20

effesse72 napisał/a:
what does it mean L3

Renault Laguna III.

effesse72 - 2020-01-19, 19:48

laisar napisał/a:
effesse72 napisał/a:
what does it mean L3

Renault Laguna III.


Thank you very much again for all your support!

Dymek - 2020-01-20, 08:35

effesse72 napisał/a:
Can you explain better to us or show with pictures or draw where did you attach the BIC into your Sandero II Stepway TCe 90: higher in the rear of dashboard, below the medianav unit or higher behind the glove box? I noticed you used very longs wires from the 24 pin of the BIC to OBD2 port.

Yes - I made a long cable to the BIC module to mount the BIC on the left side of Media Nav. The BIC module is attached there with plastik cable ties.

effesse72 napisał/a:
[For now, as a favour, can you send a picture of your Medianav
Evo 1.0.13 MICOM Test parameters where is reported COLOR, TEMP, ECO, AHA, DAB, 4WD, etc, etc,?

Unfortunately, I have Sandero 2017 and old Media Nav with 9.1.3 software. We can't compare Micom images.

effesse72 - 2020-01-20, 13:40

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
Can you explain better to us or show with pictures or draw where did you attach the BIC into your Sandero II Stepway TCe 90: higher in the rear of dashboard, below the medianav unit or higher behind the glove box? I noticed you used very longs wires from the 24 pin of the BIC to OBD2 port.

Yes - I made a long cable to the BIC module to mount the BIC on the left side of Media Nav. The BIC module is attached there with plastik cable ties.

effesse72 napisał/a:
[For now, as a favour, can you send a picture of your Medianav
Evo 1.0.13 MICOM Test parameters where is reported COLOR, TEMP, ECO, AHA, DAB, 4WD, etc, etc,?

Unfortunately, I have Sandero 2017 and old Media Nav with 9.1.3 software. We can't compare Micom images.


Ok and thank you again for all replies, do you think that the plastic cover of the OBD2 port inside the glove box can interferes with the cabling between the BIC and the OBD2 port, because I used a male/female to end cable where I soldered the 6 contact of the 24 pin BIC connector. I double checked the soldering points but no new data arrives to the screen of the Medianav Evo 2.0 :roll:

Dymek - 2020-01-20, 13:55

effesse72 napisał/a:
I double checked the soldering points but no new data arrives to the screen of the Medianav Evo...

If you connected without errors, then probably your BIC module has the wrong script and needs reprogramming. Dacia has script number 14. Your BIC module comes from Renault. Renault cars have different script numbers.

effesse72 - 2020-01-20, 15:15

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
I double checked the soldering points but no new data arrives to the screen of the Medianav Evo...

If you connected without errors, then probably your BIC module has the wrong script and needs reprogramming. Dacia has script number 14. Your BIC module comes from Renault. Renault cars have different script numbers.


Ok Dymek, I understood, what is the best interfaces (also Cinese clones) that I can use to change the change scripts in this BIC No. 283464084R from MASTER III ? Thank you very much again, best regards, Stefano.

Dymek - 2020-01-21, 09:09

effesse72 napisał/a:
...what is the best interfaces (also Cinese clones) that I can use to change the change scripts in this BIC No. 283464084R from MASTER III ?

I and many people from this Dacia forum use the ELM327 iCar3 Vgate Bluetooth interface and the "ddt4all" software. I didn't use any other interface.

effesse72 napisał/a:
...can you send a picture of your Medianav
Evo 1.0.13 MICOM Test parameters

For comparison - my settings MNE Micom Test soft 9.1.3.

effesse72 - 2020-01-21, 10:57

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
...what is the best interfaces (also Cinese clones) that I can use to change the change scripts in this BIC No. 283464084R from MASTER III ?

I and many people from this Dacia forum use the ELM327 iCar3 Vgate Bluetooth interface and the "ddt4all" software. I didn't use any other interface.

effesse72 napisał/a:
...can you send a picture of your Medianav
Evo 1.0.13 MICOM Test parameters

For comparison - my settings MNE Micom Test soft 9.1.3.


Thank you very very very much for everything!

effesse72 - 2020-01-21, 19:43

effesse72 napisał/a:
Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
Can you explain better to us or show with pictures or draw where did you attach the BIC into your Sandero II Stepway TCe 90: higher in the rear of dashboard, below the medianav unit or higher behind the glove box? I noticed you used very longs wires from the 24 pin of the BIC to OBD2 port.

Yes - I made a long cable to the BIC module to mount the BIC on the left side of Media Nav. The BIC module is attached there with plastik cable ties.

effesse72 napisał/a:
[For now, as a favour, can you send a picture of your Medianav
Evo 1.0.13 MICOM Test parameters where is reported COLOR, TEMP, ECO, AHA, DAB, 4WD, etc, etc,?

Unfortunately, I have Sandero 2017 and old Media Nav with 9.1.3 software. We can't compare Micom images.


Ok and thank you again for all replies, do you think that the plastic cover of the OBD2 port inside the glove box can interferes with the cabling between the BIC and the OBD2 port, because I used a male/female to end cable where I soldered the 6 contact of the 24 pin BIC connector. I double checked the soldering points but no new data arrives to the screen of the Medianav Evo 2.0 :roll:


Hello again, in this message I wanted to ask Dymek and more experienced users if the plug of the OBD2 socket (which has
a metal bridge inside) could affect the correct connection of the BIC with the multimedia Can Bus and the Medianav Evo 2.0 (ULC4).
TIA from Italy, best regards, Stefano.

Dymek - 2020-01-22, 00:46

Do you mean the bridge between PIN 4 and PIN 5? It does not matter. These PINS connect with the car's body anyway.
effesse72 - 2020-01-22, 07:47

Dymek napisał/a:
Do you mean the bridge between PIN 4 and PIN 5? It does not matter. These PINS connect with the car's body anyway.


No, I have inside the cover of the OBD2 port 2 pins connected together, see into your cover, later I will post a picture, many thanks again.

Dymek - 2020-01-22, 10:07

effesse72 napisał/a:
I have inside the cover of the OBD2 port 2 pins connected together, see into your cover...

OK - I already know what you mean. There is no difference. The cover can be closed or open - BIC will work. At the beginning I also used BIC connected to a normal OBD plug.
The bridge in the cover connects unused pins...

effesse72 - 2020-01-22, 10:46

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
I have inside the cover of the OBD2 port 2 pins connected together, see into your cover...

OK - I already know what you mean. There is no difference. The cover can be closed or open - BIC will work. At the beginning I also used BIC connected to a normal OBD plug.


Ok, now I understood, many thanks again for all your support.

effesse72 - 2020-01-22, 19:40

effesse72 napisał/a:
Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
I have inside the cover of the OBD2 port 2 pins connected together, see into your cover...

OK - I already know what you mean. There is no difference. The cover can be closed or open - BIC will work. At the beginning I also used BIC connected to a normal OBD plug.


Ok, now I understood, many thanks again for all your support.


...but it seems to me that there is a bridge between the Pin No. 16 and the Pin No. 6 and for me it's not normal to short the +12Vcc to the CAN Bus :shock:

By the way Dymek, if I will strip the wires, as you did in your previous photos, to solder 6 wires on those that carry the signals to the ODB2 socket, is it better to disconnect the battery of the machine to avoid burning some ECU? :-/ Thank you very much again for everthing, best regards, Stefano.

effesse72 - 2020-01-22, 21:10

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
I have inside the cover of the OBD2 port 2 pins connected together, see into your cover...

OK - I already know what you mean. There is no difference. The cover can be closed or open - BIC will work. At the beginning I also used BIC connected to a normal OBD plug.
The bridge in the cover connects unused pins...


Hi Dymek, do you know where I can find the pinout of the 24 pin socket of the BIC?
I wonder if I have to feed some wires also from the Medianav Evo and other pins of the BIC.
Thank you so much again.

Dymek - 2020-01-23, 15:26

effesse72 napisał/a:
... if I will strip the wires, as you did in your previous photos, to solder 6 wires on those that carry the signals to the ODB2 socket, is it better to disconnect the battery of the machine to avoid burning some ECU?

It's always safer after disconnecting the battery. But I didn't disconnect the battery. I worked very safely - I soldered and insulated the wires separately, one wire and then the next wire ... etc.
Each pin was removed from the OBD socket to install the heat shrink tube because I didn't want to cut the wires.
That's why I stripped off all the cable insulation. :mrgreen:

effesse72 napisał/a:
do you know where I can find the pinout of the 24 pin socket of the BIC?

I don't have the full pinout for the BIC module. I only know these 6 pins.

effesse72 - 2020-01-23, 19:12

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
... if I will strip the wires, as you did in your previous photos, to solder 6 wires on those that carry the signals to the ODB2 socket, is it better to disconnect the battery of the machine to avoid burning some ECU?

It's always safer after disconnecting the battery. But I didn't disconnect the battery. I worked very safely - I soldered and insulated the wires separately, one wire and then the next wire ... etc.
Each pin was removed from the OBD socket to install the heat shrink tube because I didn't want to cut the wires.
That's why I stripped off all the cable insulation. :mrgreen:

effesse72 napisał/a:
do you know where I can find the pinout of the 24 pin socket of the BIC?

I don't have the full pinout for the BIC module. I only know these 6 pins.


Ok, I understood, thank you very much again for everything. Have a nice evening.

effesse72 - 2020-01-23, 22:01

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
I have inside the cover of the OBD2 port 2 pins connected together, see into your cover...

OK - I already know what you mean. There is no difference. The cover can be closed or open - BIC will work. At the beginning I also used BIC connected to a normal OBD plug.
The bridge in the cover connects unused pins...


Yes, UNUSED pins, now I read well and I can see. Sorry and T.I.A. again!

effesse72 - 2020-01-24, 13:47

effesse72 napisał/a:
Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
I have inside the cover of the OBD2 port 2 pins connected together, see into your cover...

OK - I already know what you mean. There is no difference. The cover can be closed or open - BIC will work. At the beginning I also used BIC connected to a normal OBD plug.
The bridge in the cover connects unused pins...


Yes, UNUSED pins, now I read well and I can see. Sorry and T.I.A. again!


Btw dear Dymek, the connection to talk with the BIC using ELM327 (I'm using now a WiFi model with 18F25K80 chip) has to be only do to the ODB2 port in the glove box by means of 4 wires? 16, 4 (power supply), and 6, 14 (CAN signals) ? It will be enough to start DDT4ALL software, choose the ECU and go ahead until BIC A2/A3 v24 ? :roll:


Dymek - 2020-01-24, 14:10

effesse72 napisał/a:
... the connection to talk with the BIC using ELM327 (I'm using now a WiFi model with 18F25K80 chip) has to be only do to the ODB2 port in the glove box by means of 4 wires? 16, 4 (power supply), and 6, 14 (CAN signals) ? It will be enough to start DDT4ALL software, choose the ECU and go ahead until BIC A2/A3 v24 ?

The connections between the ELM plug and CAN2 socket in the glove box must be crossed:
ELM PIN - OBD2 PIN
4 - 4
6 - 13
14 - 12
16 - 16

DDT4ALL Path: ECU Name - MIU - BICA2/A3v24 - Screen RDBI/WDBI - Configuration - Vehicle environment - Script 14
LINK

effesse72 - 2020-01-24, 15:53

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
... the connection to talk with the BIC using ELM327 (I'm using now a WiFi model with 18F25K80 chip) has to be only do to the ODB2 port in the glove box by means of 4 wires? 16, 4 (power supply), and 6, 14 (CAN signals) ? It will be enough to start DDT4ALL software, choose the ECU and go ahead until BIC A2/A3 v24 ?

The connections between the ELM plug and CAN2 socket in the glove box must be crossed:
ELM PIN - OBD2 PIN
4 - 4
6 - 13
14 - 12
16 - 16

DDT4ALL Path: ECU Name - MIU - BICA2/A3v24 - Screen RDBI/WDBI - Configuration - Vehicle environment - Script 14
LINK


Than you again Dymek, I will try again in this weekend ;-)

effesse72 - 2020-01-25, 13:01

effesse72 napisał/a:
Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
... the connection to talk with the BIC using ELM327 (I'm using now a WiFi model with 18F25K80 chip) has to be only do to the ODB2 port in the glove box by means of 4 wires? 16, 4 (power supply), and 6, 14 (CAN signals) ? It will be enough to start DDT4ALL software, choose the ECU and go ahead until BIC A2/A3 v24 ?

The connections between the ELM plug and CAN2 socket in the glove box must be crossed:
ELM PIN - OBD2 PIN
4 - 4
6 - 13
14 - 12
16 - 16

DDT4ALL Path: ECU Name - MIU - BICA2/A3v24 - Screen RDBI/WDBI - Configuration - Vehicle environment - Script 14
LINK


Than you again Dymek, I will try again in this weekend ;-)



Good morning Dymek, today I'm trying this way:

The Pin 4 and 5 of the OBD2 port (the yellow and orange of the splitter) are soldered together and go to the Pin 12 of the BIC connector :roll:

Thank you very much again for all the support yu gave to me!

effesse72 - 2020-01-25, 17:55

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
... the connection to talk with the BIC using ELM327 (I'm using now a WiFi model with 18F25K80 chip) has to be only do to the ODB2 port in the glove box by means of 4 wires? 16, 4 (power supply), and 6, 14 (CAN signals) ? It will be enough to start DDT4ALL software, choose the ECU and go ahead until BIC A2/A3 v24 ?

The connections between the ELM plug and CAN2 socket in the glove box must be crossed:
ELM PIN - OBD2 PIN
4 - 4
6 - 13
14 - 12
16 - 16

DDT4ALL Path: ECU Name - MIU - BICA2/A3v24 - Screen RDBI/WDBI - Configuration - Vehicle environment - Script 14
LINK


And finally..... I did it! I had to rewrite script 14 on the BIC also connecting Pin 2 to + 12Vcc. By connecting this Pin 2 to + 12Vcc I had noticed (see 3rd photo) that some data had already appeared on the Medianav Evo, but as the script 6 was wrong, the temperature was not shown yet. After changing the script from 6 to 14 After this I disconnected the OBD2 interface from the port, I removed the cable for the additional + 12Vcc, disconnected and reconnected the OBD2 splitter and everything remained functional! Many thanks to our great friend Dymek !!!

Dymek - 2020-01-25, 23:08

What about temperature display? I can only see the lines ...
effesse72 - 2020-01-26, 13:36

Dymek napisał/a:
What about temperature display? I can only see the lines ...


Dear friend Dymek, I took those pictures only after connecting Pin 2 to +12Vcc and before reprogramming to Script 14, very sorry, I forgot to show them with explanations. Now I have to study hard for implement the Temp of Coolant of Engine (I don't like the little vertical bars) and 4WD Inclination Data, if it will be possible ;-)

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-06-04, 00:39 ]
O wskaźniku temperatury silnika - http://www.daciaklub.pl/f...1802747#1802747.

effesse72 - 2020-02-07, 20:22

Dear Dymek, btw, if I would like to write my car VIN into the BIC, it is necessary to reconnect the Pin n.2 to Pin n.3? And also, will I have to compute the CRC manually or can I copy it from the Engine ECU?
Thank you again for all your deep support, best regards, Stefano.

Dymek - 2020-02-08, 14:08

effesse72 napisał/a:
I would like to write my car VIN into the BIC, it is necessary to reconnect the Pin n.2 to Pin n.3? And also, will I have to compute the CRC manually or can I copy it from the Engine ECU?

Certainly every change of parameters requires connecting the power supply to Pin 2. But I have never dealt with entering VIN into BIC. I only changed the script number.

effesse72 - 2020-02-09, 21:16

Dymek napisał/a:
effesse72 napisał/a:
I would like to write my car VIN into the BIC, it is necessary to reconnect the Pin n.2 to Pin n.3? And also, will I have to compute the CRC manually or can I copy it from the Engine ECU?

Certainly every change of parameters requires connecting the power supply to Pin 2. But I have never dealt with entering VIN into BIC. I only changed the script number.



Thank you very much again dear friend Dymek for all your support.

After a few days spent studying how to install SL4A and PY4A thanks to my old chinese tablet with Androind 4.2 I managed to run the Pyclip v.1.82 full scripts with my Wi-Fi interface (this tablet does not have Bluetooth). I managed to read the BIC data (VIN + CRC) and to change it with that of my Sandero II Stepway, naturally as suggested by Dymek, it was necessary to reset Pin 2 of the BIC to + 12Vcc.

Remi - 2020-07-24, 17:52

Hi guys !

Can you tell me if the BIC 283467937R is compatible with my Logan from 2020? It's from Twingo III. I guess that yes.

From what i understand, i must change the Script to 14 because 14 is Dacia. I do it with DDT4ALL ?

I must build the link on ODB and connect it to the car and make programmation? How should i do?

Thanks !

How can i do it? In France it's facebook page where one person know a lot about it but don't share his information.. egoist person.. With Google translate on the last pages of this topic i know even more than this boy give for free.....

Remi - 2020-08-06, 21:04
Temat postu: Help with BIC configuration
Hello !

I installed BIC module 283467937R in my car.

I connected the link like it :



I try to change the script with DDT4ALL, but i have NO DATA all time. I connected the Pin 3 to the +12v

This is the screen i have :

What can i do ? :)

piotrpog - 2020-08-08, 08:50

Witam serdecznie wszystkich specjalistów z forum, mam ten sam problem co Remi, podpiołem BIC pod OBD, zwarłem pin 2 z 3 tak aby podać napięcie do BIC aby był widoczny w ddt4all i nie mam żadnych danych i nie mogę nic zapisać do BIC, czy ktoś może pomóc.
Remi - 2020-08-08, 15:39

piotrpog napisał/a:
Witam serdecznie wszystkich specjalistów z forum, mam ten sam problem co Remi, podpiołem BIC pod OBD, zwarłem pin 2 z 3 tak aby podać napięcie do BIC aby był widoczny w ddt4all i nie mam żadnych danych i nie mogę nic zapisać do BIC, czy ktoś może pomóc.


Jaka referencja? BIC od jakiego samochod ?

piotrpog - 2020-08-08, 15:47

Mój dostałem od rozbitego Renault Kangoo 283464084R, po podłączeniu nie widzę żadnych skryptów
Remi - 2020-08-08, 15:48

Do mnie, tylko to jest ok :

283467680R
283467937R
283468105R
283463540R
283466187R

piotrpog - 2020-08-08, 15:59

Mój też teoretycznie powinien działać bo taki sam jest montowany w Dudter 2, może ktoś z szanownych forumowiczów pomoże?
jas_pik - 2020-08-09, 00:24

A skąd pewność że jest sprawny?
Jeśli go nie widać w ddt4all to zazwyczaj oznacza że nie działa ( jest nieprawny/uszkodzony ) .
Niestety kupno na portalach aukcyjnych takich modułów to jest ryzyko że kupujemy szrot.
Bo na portalach kupujemy te rzeczy od rozbieraczy uszkodzonych pojazdów rozbieranych na części które miały być zezłomowane/poddane recyclingowi.
Proponuję zareklamować u sprzedawcy bo zapewne w ogłoszeniu nie było informacji o tym że jest niesprawne/nie działa .
Jeśli było to opisane w aukcji to ryzyko jest po stronie kupującego - niestety. .

Dymek - 2020-08-10, 12:34

piotrpog napisał/a:
Witam serdecznie wszystkich specjalistów z forum, mam ten sam problem co Remi, podpiołem BIC pod OBD, zwarłem pin 2 z 3 tak aby podać napięcie do BIC aby był widoczny w ddt4all i nie mam żadnych danych i nie mogę nic zapisać do BIC, czy ktoś może pomóc.

Napisz szczegółowo i po kolei czym odczytujesz? Chodzi mi o to, czy masz interfejs podłączony do gniazda OBD z odpowiednio zamienionymi PINami aby podłączyć się do MultimediaCAN?

piotrpog - 2020-08-13, 13:33

Łączę się tym kablem https://allegro.pl/oferta/renault-dacia-interfejs-zamiennik-can-clip-elm327-7838331351, gdzie przełącznik zmienia połączenia PINów, ostatecznie zrobiłem jak napisał jas_pik i zwróciłem moduł do sprzedawcy, dzisiaj zakupiłem moduł z numerem 283468105R z clio IV benzynka 1.0 jak dojdzie to spróbuje jeszcze raz połączeniem, no chyba że będzie miał już aktywny skrypt 14 :). Jedynie co mnie zastanawia to dlaczego w ddt4all moduł nie mógł być odczytany, możliwe że był od kangoo/zoe z silnikiem elektrycznym ? Jak dojdzie nowy to dam znać co i jak.
Dymek - 2020-08-13, 20:06

piotrpog napisał/a:
Jedynie co mnie zastanawia to dlaczego w ddt4all moduł nie mógł być odczytany, możliwe że był od kangoo/zoe z silnikiem elektrycznym ?.

Każdy sprawny BIC powinien zostać odczytany przez ddt4all. Co najwyżej pokazuje niewłaściwy numer skryptu. Ja nie ufałbym bardziej temu interfejsowi. Próbowałeś się nim połączyć z czymś innym po MultimediaCan,
np. z MediaNav?

piotrpog - 2020-08-13, 21:40

Dzięki Dymek za odpowiedź, a mógłbyś mnie naprowadzić jak mam sprawdzić czy łączy cię po MultimediaCan bo po wpięciu do OBD i przeskanowaniu przez ddt4all widzę że wyszukuje wszystko, możliwe że BIC uwalony. Dzięki za odpowiedź.
Dymek - 2020-08-14, 12:27

W przypadku MNE po prostu wejść w zakładki Audio i sprawdzić czy czyta ustawienia radia, względnie spróbować zmienić jakieś proste rzeczy poprzez interfejs, choćby wyłączyć tylne głośniki.
piotrpog - 2020-08-14, 17:45

Dzieki Dymek, kabel sprawny, właśnie wracam z auta gdzie zamontowałem nowy nabytek o numerze 283468105R BIC miał już wgrany skrypt 14 co mnie ucieszyło. Chciałem sprawdzić czy teraz po takim samym podłączeniu bedzie widoczny w ddt4all i po podpięciu kabli i uruchomieniu programu BIC pokazał się w programie ze swoim skryptem. Wniosek nasuwa mi się tylko taki że ten który kupiłem 283464084R był uszkodzony albo posiadał jakąś blokadę. Dzięki jeszcze raz za pomoc wszystkim, jeżeli ktoś ma problem z BIC i chce wgrać mu skrypt 14 to można wysyłać do mnie to pomogę. Pozdro
piotrpog - 2020-08-15, 22:17

Jeszcze jedno czy ten BIC może wyświetlać również połeżenie/nachylenie auta w MNE3? Bo u mnie po aktywacji działa tylko kompas a reszta jest wyszarzona. Mam wersje 4x4 Duster Ph2.
Vodun - 2020-10-03, 05:42

Hej,
Po odblokowania temp i eco mam --C. Rozumiem, że brakuje modułu bic. Proszę napisać czy żeby sprawdzić czy mam kostkę 1714 muszę rozbierać całą deskę?
Proszę jeszcze napisać jaką wersję najlepiej teraz kupować modułu? Dziekuje

jas_pik - 2020-10-03, 18:23

Raczej na pewno nie masz kostki ( bo z tego co sprawdzałem to sa dopiero w wersjach DDII).
A który model szukać masz w pierwszych stronach tego tematu .

Vodun - 2020-10-04, 19:30

Witam,
A mam jeszcze 1 pytanie masa i 12v muszę podłączyć do kostki w radiu jak na schemacie z 1 strony? Czy można się wpiac gdzieś bliżej? Dziekuje

dudu$ - 2020-10-04, 21:28

Możesz się wpiąć wszędzie tam gdzie jest szyna CAN. Ja w swoi MCV II, BICa wpiąłem w wiązkę zaraz przy złączu diagnostycznym OBDII, tak zrobił u siebie kolega z forum Dymek i ja skopiowałem jego rozwiązanie. Nie pamiętam gdzie złącze jest w Dusterze ale jeżeli w schowku jak w Loganie/Sandero to najlepsze ędzie właśnie powyższe rozwiązanie
dudu$ - 2020-12-02, 22:43

Cześć,

W duster że założyłem MNE, dołożyłem moduł bić który miałem w loganie. Dane z komputera wyświetlane są na MNE, temperatura zewnętrzna również ale dzisiaj zauważyłem że nie działa wskaźnik punktów ekonomicznej jazdy - przyspieszanie, zmiana biegów i przewidywanie, cały czas mam 99 lub 100 punktów i gwiazdki w każdej kategorii na full. Oczywiście nie jest to mi potrzebne ale zastanawiam się dlaczego w Loganie wszystko działało a w dusterze nie. Ktoś miał podobnie?

Dracid - 2020-12-02, 22:53

To samo miałem w lodgy. Dane o spalaniu się wyświetlały, ale punkty za jazdę były wyłącznie 99 albo 100. I mogłem jeździć jak tylko chciałem. Cóż, coś jest najwyraźniej wybrakowane.
Dymek - 2020-12-03, 08:33

dudu$ napisał/a:
... zastanawiam się dlaczego w Loganie wszystko działało a w dusterze nie.

Próbowałeś resetować przebieg? Ale w sumie nie masz działających gwiazdek, ale masz linijkę "Zużycie całkowite" paliwa a to nie u każdego się wyświetla i nikt nie wymyślił dlaczego (u mnie tego nie ma).

dudu$ - 2020-12-03, 09:23

Czyli wszystko jest w normie, widocznie problem tkwi gdzieś w MNE , może rodzaj konfiguracji radia, kraj pochodzenie ( moje jest z Włoch) albo coś innego. Oczywiście resetowałem przebieg bo robię to zawsze podczas tankowania, odpinałem również BIC ale nic to nie dało. Nie działa to nie działa i tyle, najważniejsze że pozostałe informacje z których, korzystam są wyświetlane.
jas_pik - 2020-12-03, 10:07

Nie zależy to od MN3 ale jak pamiętam to jednak zalezy od scenariusza w BIC bo sceariusze są różne do różnych silników.
Trzeba sprawdzić inne scenariusze .

barti2506 - 2021-01-21, 20:36

Czesc. Jestem tu nowy. 2 dni temu zakupiłem Dacie Duster 1 FL 2016r
Mam pytanie. Na medianav nie pokazuje mi temperatury zewn
A dziala mi apple carplay. Mam wersje systemu wersja oprogramowania 1.0.13.3
Jest to mozliwe ze taka byla aktualizacja bez jakiejkolwiek ingerencji w radio? I cos facet przede mna zapomnial podpiac? Czy wy tez tak macie. Dzieki. Pozdrawiam

jas_pik - 2021-01-21, 22:02

Zmienił radio na MN3. A te samochody nie miały nigdy zamontowanego BIC-a.
buladag - 2021-01-27, 19:59

Zamontowałem BIC do Lodgy 2019 1.6.
Temperatura działa, listek działa, statystyki trasy działają, z menu 4x4 działa tylko środkowe pole (kierunek jazdy).

Pytania:
-Czy da się jakoś aktywować funkcje nachylenia z trybu 4x4?
-Czy są dostępne jeszcze jakieś funkcje do włączenia oprócz tych które wymieniłem?
-W jakiej pozycji powinien być zamontowany moduł (pion, poziom, bez znaczenia?)
-Czy fabrycznie ma on stałe zasilanie czy po zapłonie? (obecnie podpiety do stałego +12V z gniazda OBD)

laisar - 2021-01-27, 20:49

buladag napisał/a:
W jakiej pozycji powinien być zamontowany moduł

Bez znaczenia.

Odczyty przechyłów brane są z czujnika ESP.

Fabrycznie zasilanie jest po zapłonie - http://www.daciaklub.pl/f...1780870#1780870 (to w tym temacie). [A jednak nie - stałe, http://www.daciaklub.pl/f...1818240#1818240 poniżej].

buladag - 2021-01-27, 21:46

Jutro włączę MN bez włączania zapłonu (powinno wyświetlić kreski temperatury), ale wydaje mi się że na pinie 16 w OBD jest jednak stały plus niestety.
Dymek - 2021-01-28, 08:30

buladag napisał/a:
Jutro włączę MN bez włączania zapłonu (powinno wyświetlić kreski temperatury), ale wydaje mi się że na pinie 16 w OBD jest jednak stały plus niestety.

Ze schematów modelu X52 (Sandero) wynika, że jest tam stały plus i tak właśnie byłby podłączony BIC jeśli byłby zamontowany fabrycznie- z tego samego bezpiecznika zasilane jest radio (pin 5 złącza 12 stykowego- BAT), gniazdo diagnostyczne OBD (pin 16) oraz właśnie BIC (pin 3). Ja mam tak podłączony BIC i potwierdzam, że na OBD jest stały plus (sprawdzałem). Ale nie kombinuję, bo nic złego się nie dzieje.
Samym włączaniem MNE bez włączania zapłonu nic nie sprawdzisz- zamiast temperatury będą oczywiście kreski, ale to nie oznacza, że BIC nie jest zasilany. Nie jest wtedy zasilana pozostała elektronika i BIC nie dostaje po prostu danych na wejściu, więc i MNE nie ma prawa ich wyświetlać.

laisar napisał/a:
Fabrycznie zasilanie jest po zapłonie - http://www.daciaklub.pl/f...1780870#1780870 (to w tym temacie).

Niestety- fakty temu przeczą, przynajmniej u mnie w Sandero. Również schematy wskazują na stały plus.

laisar - 2021-01-28, 10:55

Dymek napisał/a:
fakty temu przeczą

Dzięki - dodałem zatem komentarz z odnośnikiem do Twojego postu do wcześniej zalinkowanego fragmentu.

Sebastian - 2021-02-06, 16:32
Temat postu: temperatura
Witam, ktoś wie czemu nie mam wskazania temperatury w radiu fabrycznym z navi, zestaw zastąpił moje radio na CD Logan 2018, pewnie brakuje jakiegoś modułu, tylko jakiego i gdzie jest montowany, dziękuję.
laisar - 2021-02-06, 16:52

@Sebastian: Twój post został przeniesiony do właściwego tematu - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=14306 - przeczytaj go, to wszystko będzie jasne.

(Tak, brakuje tzw. BIC-a).

Sebastian - 2021-02-06, 19:06

laisar napisał/a:
@Sebastian: Twój post został przeniesiony do właściwego tematu - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=14306 - przeczytaj go, to wszystko będzie jasne.

(Tak, brakuje tzw. BIC-a).

To moja navi jaki nr BIC potrzebuje może ktoś wie? LAN 5200WR5

laisar - 2021-02-06, 20:43

Dowolny wyszczególniony jako działający w niniejszym temacie...
Krystian67 - 2021-03-07, 10:21

Moje pytanie , Na podstawie kodów do media nav udało mi się wejsć do menu serwisowego. Chciałem uaktywnic temp. itd. ale micom test sie nie podswietla. Czy to brak jakiegos modułu .
jas_pik - 2021-03-07, 12:00

Brak odpowiednich plików .
Pliki tekstowe ( puste o odpowiednich nazwach)
W zależności od wersji softu musza mieć różne nazwy
MN1 1.x.x-4.x.x: mcmtest_activate.ini (menu Micom+ WinCE)
MN2 5.x.x – 8.x.x: mcmtest_activate.ini ( menu Micom+ WinCE ), mcmtest_activate_4nng.ini MENU MICOM)
MN2 wersje od 9.x.x: mcmtest_activate_4medianav.ini (Micom + WinCE), mcmtest_activate_4nng.ini (only MICOM)
MN3 soft 1.0.x.x: mcmtest_activate.ini ( MICOM )

Dymek - 2021-03-07, 12:17

Krystian67 napisał/a:
micom test sie nie podswietla...

A powyższy plik musi być umieszczony na pendrive włożonym uprzednio do MN. 😉

Krystian67 - 2021-03-08, 17:59

Ok teraz rozumie. Dziękuje
RobertK - 2021-03-13, 21:12

Witam.

Wpadły mi w ręce dwa BIC i chciałem sprawdzić w moim DUSTER 2017 wlutowałem się w wiązkę OBD zgodnie ze schematem , ale niestety nie widzi BIC z nr. 280380655R--A ,28344JY00A--- zwarłem pin 3,2 BIC , jakie powinno być połączenie BIC-OBD żeby przeprogramować BIC na skrypt 14 ?

Dymek - 2021-03-13, 23:49

RobertK napisał/a:
, jakie powinno być połączenie BIC-OBD żeby przeprogramować BIC na skrypt 14 ?

Połączenie zgodne z tym schematem. BIC jest widoczny zawsze, niezależnie od tego jaki ma skrypt, nawet bez zwierania pinów 2 i 3.
Najważniejsze, żeby Twój interfejs był podłączony do pinów 12 i 13 gniazda OBD2, większość interfejsów nie korzysta z tych pinów tylko z 6 i 14 i trzeba wtedy krosować połączenia.

RobertK - 2021-03-14, 00:06

Dziękuje za informacje , masz może schemat jak ma to wyglądać, po połączeniu ma się wyświetlić w MIU , BIC 280380655R--A bo wyświetla się BICA2/A3 V24 , BICx07 S*Sv12 , BICA2A3 08V12 czy tak to powinno wyglądać , jeszcze raz proszę o schemat połączenia.
RobertK - 2021-03-14, 09:47

Po połączeniu mam taki odczyt i nie mogę zapisać skryptu 14 , może ktoś coś podpowie ?
Dymek - 2021-03-14, 10:10

RobertK napisał/a:
Dziękuje za informacje , masz może schemat jak ma to wyglądać, po połączeniu ma się wyświetlić w MIU , BIC 280380655R--A bo wyświetla się BICA2/A3 V24 , BICx07 S*Sv12 , BICA2A3 08V12 czy tak to powinno wyglądać , jeszcze raz proszę o schemat połączenia.

Jaki chcesz schemat? W tym wątku znajdziesz wszystko, co potrzebne. Ekran programu również. Żeby zobaczyć jakie skrypty są zapisane w danym module BIC, trzeba wejść w odpowiednią zakładkę:


Na tym ekranie widać, że BIC nie umożliwia włączenie skryptu 14, bo ma w pamięci tylko skrypty do numeru 8.

RobertK - 2021-03-14, 10:17

Ok , dziękuje za informacje . Chciałem zmienić skrypt tak jak w printscrrn powyżej był dostepny 14 , ale sprawdze jakie mam.
Dymek - 2021-03-14, 10:32

Jeżeli masz wygląd taki jak wystawiłeś na screenie, to znaczy że nie masz łączności z BICem. Lewa strona "Read configuration" musi być na zielono i muszą w niej być dane. Czerwona i NO DATA oznacza brak odczytu.
RobertK - 2021-03-14, 10:47

Mam takie odczyty , masz rację.
Dymek - 2021-03-14, 12:05

Do sprawdzenia poprawność połączeń samego BICa lub połączeń Twojego interfejsu do OBD.
RobertK - 2021-03-14, 12:26

Chyba połączenia BIC ODB bo zrobiłem sam , kostka 24 pin i wlutowałem się w wiązkę z OBD , interfejs wpinam bezpośrednio do OBD mam iCAR PRO WIFI może z nim jest coś nie tak.
Dymek - 2021-03-14, 12:37

RobertK napisał/a:
interfejs wpinam bezpośrednio do OBD mam iCAR PRO WIFI może z nim jest coś nie tak.

No to jak chcesz się połączyć? Połączenia pinów 6 i 14 muszą być zmienione, bo iCAR nie obsługuje tych pinów.
iCar PIN ----- OBD2 PIN
4 ---------------- 4
6 ---------------- 13
14 -------------- 12
16 -------------- 16
Większość interfejsów korzysta tylko z 4 Pinów gniazda OBD- 4, 16- zasilanie, oraz 6, 14- linia CAN. A łączność z BiC i na przykład MediaNav odbywa się po linii Multimedia CAN, czyli przez Piny 12, 13.

RobertK - 2021-03-14, 12:40

No i doszliśmy do sedna , jaki interfejs obsługuje te piny , co możesz polecić może kupie i będzie na przyszłość .
Dymek - 2021-03-14, 12:52

Interfejs jest bardzo dobry ( sam korzystam z iCar3), tylko zrób sobie przejściówkę- gniazdko i wtyczka OBD a pomiędzy nimi odpowiednio zamienione przewody.
RobertK - 2021-03-14, 12:56

OK , zrobię przejściówkę , mam nadzieję że wtedy sprawdzę BIC , dziękuję za cenne informacje.

Pozdrawiam.

RobertK - 2021-03-14, 15:10

Udało mi się zrobić na szybko przejściówkę i czyta BIC niestety nr. 280380655R--A ,28344JY00A--- posiadają takie odczyty , brak 14 coś można z tym zrobić czy szukać dalej ?
Dymek - 2021-03-14, 15:34

Podobno da się wgrać inny firmware sprzętem serwisowym- temat nie jest tutaj nigdzie szczegółowo opisany. Ja w tej sytuacji szukałbym innego BICa. Żeby było na pewniaka- data na naklejce BIC musi być od 2016 roku- wg moich ustaleń dopiero takie wersję mają do wyboru skrypt 14.
RobertK - 2021-03-14, 15:41

Te są z 2009 i 2011 szukam dalej , jeszcze raz dziękuje za pomoc.
RobertK - 2021-04-08, 17:11

Witam.

Dostałem odpowiedni BIC od DUSTER II 1,2 TCe - BIC 283464084R soft 283C39414R V12 .00 - po podłączeniu działa temperatura i wskażniki ECO jazdy , ale bez ECO punktów , skrzynia biegów ustawiona na manual w Micom ,a wskażniki 4x4 sa szare , nawet kompas , wspomaganie pod górę mam uruchomione , może ktoś cos podpowie ?
Poniżej kilka odczytów i typ BIC.

buladag - 2021-04-08, 19:45

Kompas uaktywnia się tylko w czasie jazdy, pozostałe dwa wskazania są nieaktywne/szare.

W Lodgy 1.6 punkty eko/listek normalnie działają.

RobertK - 2021-04-08, 19:49

Właśnie kompas się nie uaktywnia i ECO punkty zawsze są 100/100 ? Czy w BIC trzeba zmienić VIN na aktualny czy to jest bez znaczenia ?
buladag - 2021-04-08, 20:03

Na pewno bez znaczenia bo ja kupiłem BIC, podpiąłem i śmiga.
RobertK - 2021-04-08, 20:07

Dzięki za info.
dudu$ - 2021-04-08, 20:22

Kiedyś poruszałem temat punktów eko bo mam tak samo jak Ty. Od bodajże kolegi Dymka otrzymałem informację iż może być to spowodowane np innym silnikiem niż auto dawcy czy po prostu inny model. Teraz w Dusterze mam włożonego Bica z poprzedniej Dacii ( logan Mcv II) i również nie mam wyświetlanych tych parametrów co Ty, a w Loganie wszystko dzialalo idealnie
RobertK - 2021-04-08, 20:32

Silnik napewno jest inny 1,2 Tce ja mam 1,6 SCE , myślałem , że to kwestia VIN , albo ustawienia w micom .
dudu$ - 2021-04-09, 05:05

Niestety nie, chyba można to przeprogramować ale ja nie wglebialem się w temat. Najważniejsze jest to że wyświetlana jest temperatura i spalanie paliwa
Dymek - 2021-04-09, 07:58

RobertK napisał/a:
Właśnie kompas się nie uaktywnia i ECO punkty zawsze są 100/100 ? Czy w BIC trzeba zmienić VIN na aktualny czy to jest bez znaczenia ?

A ile z tym już jeździsz? Bo właściwe punkty ECO uaktywniają się po jakimś czasie (ilości km)- kalkulator musi zebrać dane. Z kolei o ile mi wiadomo, to za odczyty pochyłomierza odpowiada jakiś moduł (określony model pompy ABS?), który montują tylko w Dusterze w wersji 4x4. Natomiast kompas powinien działać- dane są brane z systemu GPS z Media Nav- czyli jak w nawigacji. U mnie w Sandero kompas działał, gdy włączyłem ten ekran na próbę. Punkty ECO też mi działają a mój BIC 283464084R pochodzi przecież z Dustera.
Zauważyłem, że u mnie w takim samym BIC, miałem ciut inne odczyty niż u Ciebie w "zielonej" tabeli- nic tam nie zmieniałem i nie wiem na co to wpływa.

laisar - 2021-04-09, 10:02

Dymek napisał/a:
za odczyty pochyłomierza odpowiada jakiś moduł

Faktyczne odczyty pochodzą z czujnika ESP - tylko musi to być pełna wersja, "trzyosiowa".

Czujnik raportuje dane do systemu ABS/ESP.

Dane do Media-CAN przekazuje BIC.


(Kol. Baum z Dacianer.DE potrafi "nakarmić" MN danymi z własnego żyroskopu - https://www.youtube.com/watch?v=8fVPpJkny8k - "CAN controller and a gyroscope. its simply connected to the Can Bus of the Radio". Pewnie na tamtym forum też jest odpowiedni temat).

RobertK - 2021-04-09, 16:18

Co do ECO punktów to jest już przejechane jakieś 800 km i nic się nie zmienia , po resecie też , kompas ani drgnie szare pola. Faktycznie Dymek Twój odczyt nieznacznie się różni , może spróbować go zmienić po zwarciu 2,3 pin w BIC ?
Dymek - 2021-04-10, 13:14

RobertK napisał/a:
... może spróbować go zmienić po zwarciu 2,3 pin w BIC ?

Kombinuj, sam jestem ciekawy co te pola zmieniają.

sokol59 - 2021-08-03, 21:44

Panowie, zwracam się do was z prośbą o pomoc.
Zamontowałem w moim Clio IV moduł bic 283467680R zgodnie z poniższym schematem.


Modułu niestety nie udało mi się odnaleźć na magistrali CAN2. Wymieniłem moduł na taki o numerach 283468105R tego również nie mogę odnaleźć na magistrali CAN2. Połączenia sprawdzone za pomocą multimetru, w sieci CAN jestem w stanie odnaleźć radio Media Nav Evolution 2 ale samego modułu już nie.
Informacje o samochodzie:
Clio IV 1.5 dCi 2016
Radio Media Nav Evolution 2 1.0.15.1 (funkcja ECO oczywiście aktywowana).
Dodam tylko że fabrycznie CAN2 nie występował u mnie w złączu OBD2 i wiązka została dorobiona.

Trojan1000 - 2021-10-13, 21:52

Mam i ja. klik

BIC czyta dane z zegarów. Może aby "przechyły" działały to trzeba też coś w zegarach zmodyfikować?

Trojan1000 - 2021-10-16, 12:39

Czy komuś w Loganie/Sandero udało się uruchomić "przechyły"?

U mnie w menu 4x4 działa tylko kompas.

Dymek - 2021-10-17, 20:43

Przechyły to chyba nawet w Dusterach 4x2 nie działają...
Prezes - 2021-10-18, 09:16

Dymek napisał/a:
Przechyły to chyba nawet w Dusterach 4x2 nie działają...
W D2 działają
eliks - 2021-10-18, 09:52

Trojan1000 napisał/a:
Czy komuś w Loganie/Sandero udało się uruchomić "przechyły"?

U mnie w menu 4x4 działa tylko kompas.

U mnie nie, Eko też można włączyć ale nie działa.

Lelupi - 2021-10-31, 16:19

Uruchomiłem funkcję Eco driive w Duster 2021 po liftingu z lpg, jednostka multimedialna z dużym wyświetlaczem. Temperaturę radio pokazywało już fabrycznie. Wersja softu 9.0.9.4.
Niestety nie do końca działa, pokazuje tylko przebieg bez zużycia paliwa(ostatnia pozycja) oraz czas jazdy. Jest tak, na benzynie i lpg.
Menu w licznikach dla lpg pokazuje fabrycznie pełne dane.

leszek234 - 2022-01-21, 14:06
Temat postu: Tryb Eco Driving w MediaNav
Moje sandro kupiłem w listopadzie 2021 i zauważyłem, że na wyświetlaczu brakuje mi opcji EcoDriving. Na filmiku widze, że niektóre egzemplarze mają to włączone, ja nie mam

https://youtu.be/Bc00qDMzMAg?t=117

jakieś pomysły jak włączyć tą opcję?

laisar - 2022-01-21, 14:15

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=14306
Dymek - 2022-01-21, 14:46

Masz LPG? Z informacji jakie zdążyłem wyczytać od czasu pojawienia się 3 generacji Sandero/Logana, to funkcja Driving Eco jest fabrycznie wyłączona na ekranie multimediów w samochodach z LPG. Po prostu nie przewidziano w menu MediaNav osobnych wskazań i statystyk dla LPG (takich jak są na ekranie komputerka pokładowego).
Jest możliwość włączenia tej opcji w MediaNav poprzez tryb Micom, ale jest to bez sensu, bo i tak nie pokazuje wtedy żadnych odczytów- osobom, które to włączyły i tak w miejscu spalania, dystansu, prędkości, zużycia itd pokazuje tylko kreski.
Generalnie modele zbyt młode jeszcze i nie zostały "rozpracowane" tak dobrze jak poprzednia generacja, więc nie bardzo wiadomo czego tam brakuje- czy rzecz jest programowa czy również brakuje jakiegoś modułu- tak jak brakowało modułu BIC w poprzedniej generacji.

leszek234 - 2022-01-21, 15:00

Tak, mam LPG, faktycznie tam nie przewidziano spalania na PB i LPG, w tym układzie nie kombinuję i zostawiam jak jest, dzięki za pomoc.
nowy - 2022-03-16, 11:09

Panowie, czy w moim Loganie będzie wtyczka 1714 lub ew takową ktoś znalazł? Czy na bank jej nie ma?
Dymek - 2022-03-16, 15:15

nowy napisał/a:
Panowie, czy w moim Loganie będzie wtyczka 1714 lub ew takową ktoś znalazł? Czy na bank jej nie ma?
Na 99,9% tej wtyczki nie ma, przynajmniej w produkcji na PL. Do samego końca produkcji Sandero2/Logana2 nie wychodziły u nas egzemplarze z odczytem temperatury na MNE, czy aktywną funkcją DrivingEco.
Jedyne co w ostatniej chwili dodali, to odbiór DAB. Dopiero w Dusterach2, w których nie ma fabrycznie modułu BIC, można tej wtyczki z nadzieją szukać.

nowy - 2022-03-16, 22:31

Konkretna odpowiedź. Dzięki Dymek. Czyli jak kupować BIC to w komplecie z wtyczką, czy da się osobno dokupić?
laisar - 2022-03-16, 22:37

Zawsze kupować w komplecie z wtyczką - znalezienie i dopasowanie ich osobno to robota głupiego, bo jest ich jakichś milijon odmian, a producenci aut nie bardzo się chwalą typem, którego użyli.
nowy - 2022-03-16, 22:53

Właśnie przejrzałem kilka ofert na alle... i wszystkie bez :evil:
Dymek - 2022-03-17, 08:40

nowy napisał/a:
Czyli jak kupować BIC to w komplecie z wtyczką, czy da się osobno dokupić?
Mam dostęp do pasujących nowych wtyczek i piny do nich. KLIK- w razie czego pisz na priv.
Mimo to jednak nie polecam, bo jak kupujesz BIC już z wtyczką to jest znacznie taniej, bo cena jest zwykle taka sama jak bez wtyczki a w detalu nowa wtyczka plus 6 pinów, przy obecnym kursie walut osiąga 20zł.

laisar napisał/a:
znalezienie i dopasowanie ich osobno to robota głupiego, bo jest ich jakichś milijon odmian...
No to ja właśnie byłem ten głupi... :mrgreen:
laisar - 2022-03-17, 10:40

Dymek napisał/a:
to ja właśnie byłem ten głupi

Nie gupi, tylko mondry, bo znalazłeś! :mrgreen:

Ale przy okazji - bardzo bym był wdzięczny, gdybyś może zebrał te informacje o wtyczkach w jednym poście, to dołączyłbym je do Kompendium na wieczną rzeczy pamiątkę, bardzo proszę...

nowy - 2022-05-04, 10:06

Moduł BIC mam i ja. Model 283464084R B. Z czerwca 2019 roku. Idealnie dopasowany do mojego samochodu. Sprzedawca twierdzi, że dawcą był R. Clio IV 1.2 TCe. A teraz podłączenie. Wymyśliłem sobie, a może wymyślił to kolega @Dymek i Moduł podłączony do gniazda OBD poprzez dodatkowy wtyk. Bez ingerencji w instalację. Obecnie wszystko leży sobie w schowku, ale docelowo będzie za schowkiem. Trochę to kosztowało, ale było warto :)
Dymek - 2022-05-04, 12:43

nowy napisał/a:
Moduł podłączony do gniazda OBD poprzez dodatkowy wtyk. Bez ingerencji w instalację. Obecnie wszystko leży sobie w schowku, ale docelowo będzie za schowkiem...

A tak bardziej szczegółowo- bezinwazyjny montaż modułu BIC zrealizowaliśmy wykonując przejściówkę "typu Y" w formie przedłużacza wiązki OBD, z dodatkowym odgałęzieniem dla BIC. Fabryczne gniazdo OBD można wypiąć z otworu w schowku i pozostaje ono za schowkiem. Do niego podłączamy wtyk przejściówki a nowe gniazdo OBD przejściówki (identyczne z fabrycznym) wpinamy w otwór schowka. Pozostaje tylko dopięcie BIC i ukrycie wszystkiego za schowkiem. Fabryczny wygląd i funkcjonalność gniazda OBD, możliwość demontażu wszystkiego w każdej chwili. ;-)

miet55 - 2022-05-27, 21:49

Witam po raz pierwszy na tym forum. Sprawa dotyczy wyświetlania temperatury. Na Driving ECO aż tak mi nie zależy. Dziś wymieniłem w Capturze starą MN na MNE 3 (linux). Gdzie zdobędę przejściówkę made in dymek :-) Może ktoś się skusi by sprzedac taki komplet.
nowy - 2022-05-27, 22:15

miet55@gmail.co napisał/a:
Gdzie zdobędę przejściówkę made in dymek


U kolegi @Dymek zamów, sprawuje się OK

Nikko95V - 2022-06-16, 20:10

@Dymek ile taka przejściówka i jak z dostępności z nią u cb napisałem priv
Gaspaar13 - 2022-11-12, 00:40

Hello, anyone solved how to add new scripts on megane display?
PiotrekH - 2023-03-11, 17:35

Chętnie kupię taką przejściówkę jeśli ktoś jest w stanie mi taką przygotować.
nowy - 2023-03-12, 07:54

Odpowiedź masz powyżej, ale powtórzę raz jeszcze. Kolega @Dymek robił dla mnie, więc spróbuj napisać do niego
PiotrekH - 2023-03-12, 08:59

Napisałem już do niego. Nie wiem czy wiadomość dotarła, więc postanowiłem i tutaj napisać.
nowy - 2023-03-12, 11:49

Dymek w weekendy tu nie zagląda. Czekaj cierpliwie. Jak sie do środy nie odezwie, to napisz mi na priv spróbuję go na messengerze złapać
Dymek - 2023-03-13, 08:45

PiotrekH napisał/a:
Napisałem już do niego. Nie wiem czy wiadomość dotarła, więc postanowiłem i tutaj napisać.
PRIV
jarekk1 - 2023-04-17, 23:45

Jako że jestem tutaj nowy to pasuje się przywitać
Witam,
Panowie mam taki sterownik 283467937R i w sumie przy połączeniu go z canami w samochodzie zasilaniem na Pin 3 i masa sterownik nie był widziany przez samochód, po podaniu 12v na pin 2 pojawiała się temperatura i ddt wykrywał bica pozwalał na zmianę scriptu więc po tym co przeczytałem na tym forum zmieniłem go na script 14 przyjął kodowanie ( teraz już wiem ze dla mastera ma byc skrypt 6 X61 lub X62) i po tym zabiegu niestety sterownik nie jest już wykrywany przez samochód jak również ddt.
Jest jakaś szansa na przywrócenie go do żywych ???

jas_pik - 2023-04-18, 14:09

Jeśli nie jest widzailny przez ddt4all to z mojego doświadczenia zrobił się elektrosmieć . Możesz mi go podesłać zobaczymy czy ja go w jakiś sposób zobaczę .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group