DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Klucz do korka oleju

Fruxo - 2017-03-20, 23:17
Temat postu: Klucz do korka oleju
Niestety w ASO ktoś zbyt energicznie dokręcił mi korek spustowy oleju i przy próbie odkręcania skrzywiłem swój klucz (fakt że była to jakaś taniocha od geko )


Silnik był wygrzany , objazd po okolicznych sklepach przyniósł tylko propozycje zestawu yato za 170 zł. Na forum megane kilka osób proponuje użycie klamki ale w moim przypadku chyba nie da rady. Wymyśliłem tylko kupienie redukcji 3/4 na 1/2 i zeszlifowanie do tych 8mm

i targanie tego kluczem do kół
Może profilaktycznie założyć nowy korek ?

leo - 2017-03-21, 00:01
Temat postu: Re: Improwizowany klucz do korka oleju
Fruxo napisał/a:
Wymyśliłem tylko kupienie redukcji 3/4 na 1/2 i zeszlifowanie do tych 8mm
i targanie tego kluczem do kół


Już dawno przetestowałem taki dorobiony "klucz". Spisuje się dobrze.
Polecam jednak odkręcanie normalną rękojeścią do nasadek, ew. grzechotką. Większość kluczy do kół jest odchylonych pod pewnym kątem, co nie wpływa korzystnie na odkręcanie. Należy odkręcać narzędziem umocowanym dokładnie pod kątem prostym.
Problemem będzie pewnie tylko pierwsze "ruszenie", potem pójdzie łatwo.

Fruxo napisał/a:
Może profilaktycznie założyć nowy korek ?


Czemu od razu nie całą miskę?
Jeśli nitka gwintu nie jest zerwana, montujesz nową podkładkę i zakręcasz kluczem dynamometrycznym.

route2000 - 2017-03-21, 08:42

Są gotowe nasadki kwadratowe 8 mm do kupienia. ;-)
https://allegro.pl/listing?string=KLUCZ%20KWADRAT%208MM%208%20MM%20DO%20KORKA%20OLEJU%20RENAULT&bmatch=s0-aut-1-4-0222

shrek - 2017-03-21, 09:53

Kup normalna nasadke jak pisze Route 2000. Cena tej przejsciowki jest taka sama jak nasadki, + szlifowanie, ktore nie zawsze do konca zlapiesz rzadany wymiar.
Piotrek721015 - 2017-03-21, 10:29

Bardzo dobrze działa klwmkq od drzwi domowych. Kwadrat klamki idealnie nadaje się do odkręcania korka oleju. Sprawdzone.
route2000 - 2017-03-21, 10:33

Piotrek721015 napisał/a:
Bardzo dobrze działa klwmkq od drzwi domowych. Kwadrat klamki idealnie nadaje się do odkręcania korka oleju. Sprawdzone.

... o ile klamka jest zrobiona z dobrego materiału, bo jak ze słabej stali to się urwie... :->

To już wolę mieć profesjonalne narzędzie a nie partyzantkę. ;-)

shrek - 2017-03-21, 10:52

Piotrek721015 napisał/a:
Bardzo dobrze działa klwmkq od drzwi domowych. Kwadrat klamki idealnie nadaje się do odkręcania korka oleju. Sprawdzone.


BRAWO!!! To jeszcze napisz jak odkrecic filtr oleju za pomoca bateri prysznicowej , bo tez moze sie da.
Jak nie masz narzedzi to juz twoj problem ale nie wypisuj takich glupot, bo jeszcze co niektorzy pojda w twoje slady i narobia glupot.

Piotrek721015 - 2017-03-21, 12:29

shrek napisał/a:
Piotrek721015 napisał/a:
Bardzo dobrze działa klwmkq od drzwi domowych. Kwadrat klamki idealnie nadaje się do odkręcania korka oleju. Sprawdzone.


BRAWO!!! To jeszcze napisz jak odkrecic filtr oleju za pomoca bateri prysznicowej , bo tez moze sie da.
Jak nie masz narzedzi to juz twoj problem ale nie wypisuj takich glupot, bo jeszcze co niektorzy pojda w twoje slady i narobia glupot.

To nie głupoty, tylko fakt. Jak są klamki zakladane na drzwi z dwoch stron, w środku jest kwadratowym bolec. Jest z twardego metalu i idealnie pasuje do korka. Do tego żabka i odkręcone. Mi w serwisie też zakręcili tak, że nie mogłem niczym odkręcić, a tym poszło. Może i prowizorka, ale jak nie było klucza odpowiedniego pod ręką to dobre i to. Mój pomysł to tylko sugestia, a nie obowiązek. Mozna, ale nie trzeba z tego korzystać.

Fruxo - 2017-03-21, 16:33

Wiem że są nasadki dedykowane ale ja nie mam czasu czekać na przesyłkę .
za redukcje zapłaciłem 18 zł i zaraz się biorę za robote
Zalałem płukankę więc nie mogę zmienić oleju za tydzień.

corrado - 2017-03-21, 23:35

kupcie sobie klucz taki na 8mm , maly wydatek a bedzie elegancki
Fruxo - 2017-03-21, 23:36

oszlifowana redukcja świetnie się sprawdzą , o kluczu trzeba myśleć wcześniej bo w sklepach lokalnych jest towarem nie do dostania.
art - 2017-03-22, 07:57

Klamka do drzwi ma trochę słabą wytrzymałość, ja skręciłem dwie takie klamki :D
zeszlifowałem śrubę na szlifierce elektrycznej i do dzisiaj używam tego narzędzia, koszt 0 zł, bo takową śrubę znalazłem w domu :)

Bartosz81 - 2017-03-22, 11:42

Też korzystam z klamki. A filtr jak nie da rady ręką, odkręcam żabą lub przebijam nawylot śrubokrętem i wio!

I jeszcze jedno - nowa uszczelka nie zawsze jest pod ręką. Ale nakręcenie pakuł na korek zdaje egzamin znacznie lepiej, bo nie trzeba tak mocno dokręcać i mniejsze ryzyko rozwalenia gwintu.

Robię tak w trzecim aucie, w żadnym nic złego sie nie stało. Nie namawiam, róbta jak chceta. Twoje auto, Twój wybór.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group