DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Brak światła cofania

ricken - 2017-09-10, 19:18
Temat postu: Brak światła cofania
Stwierdziłem brak światła cofania po lewej stronie.
Rozkręciłem tylną lampę i wynika, że brak jest napięcia na wtyczce dla przewodu z cofania.
Gdzie szukać przyczyny braku napięcia? Gdzieś przy gałce zmiany biegów?

arczi_88 - 2017-09-10, 19:40

Czujnik biegu wstecznego? Poczytaj pewnie to coś podobnego :arrow: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=173
laisar - 2017-09-10, 21:32

Jeżeli sprawdzałeś tylko w kontakcie, to warto go też najpierw wyczyścić - renówki są znane z problemów z tymi połączeniami.
route2000 - 2017-09-10, 22:38

Wyłącznik jest wkręcany w skrzynię biegów. Przed wykręceniem go sprawdź po wyjęciu wtyczki i dokonania zwarcia za pomocą kawałka drutu we wtyczce czy światło cofania się świeci. Jak nie to wyłącznik do wymiany. Do wymiany trzeba mieć refleks bo jak wykrecisz je to olej może wylecieć.
eplus - 2017-09-11, 06:56

Jak świeci, to wył. do wymiany. :idea:
Powolniak - 2017-09-11, 17:57

Po lewej?
ricken - 2017-09-11, 18:13

tak po lewej... ale zerknę w weekend co piszecie
route2000 - 2017-09-12, 08:31

Zaraz, zaraz, zaraz.... a świeci po prawej stronie? :roll:
Jak masz symetryczne światła cofania to jak jedno nie świeci, a drugie świeci to wyłącznik jest OK, skoro twierdzisz brak napięcia na kostce to może nie jest podpięte do instalacji? Tak jest np. w Lodgy, że tylne klosze mają symetryczne światła, to jednak działają tak jakby nie było miejsca na dodatkowe żarówki tj. lewe p/w mgielne, a prawe cofania i aż się prosi o przeróbkę, bo pozostałe mają trwałe zaślepki zamiast żarówek. :->
Jak masz niesymetryczne tzn. z lewej strony jest czerwone światło p/w mgielne, a po prawej stronie jest białe światło cofania to nic nie zrobisz.
Zresztą dokładniej luknij to w weekend, bo jak widzę w Twoim awatarze, że masz Sandero z 2008 r. i nie wiem dokładnie jak tam jest. ;-)

EDIT:
Ze zdjęcia wynika że jest jedno światło cofania z prawej strony, a z lewej strony świtało p/w mgielne, a klosze są jakby kolorystycznie symetryczne.
Z lewej strony powinien być czerwony wkład klosza do światła p/w mgielnego.
Można pokusić o przeróbkę, ale jest to sporo zabawy łącznie z zakupem dodatkowej lamp p/w mgielnej i montażu w okolicy lewej części zderzaka.
Zrób tak, że włącz wszystkie tylne światła to wtedy zobaczysz co jest grane... ;-)

eplus - 2017-09-12, 08:35

Nie załapałem od razu.
Anglik :?:

laisar - 2017-09-12, 09:57

Ja też nie zwróciłem na to uwagi, przyjmując za oczywiste, że właściciel wie, ile i jakich świateł ma w wozie oraz o które niedziałające pyta.

W razie czego: tak, w daciach przed loganem/sandero II jest jedno cofania, a symetrycznie po drugiej stronie przeciwmgłowe albo nic.

bakulik - 2017-09-12, 10:33

Cytat:
w daciach jest jedno cofania

Nie licząc nowych Logana/Sandero, które mają dwa światła cofania (przeciwmgielne są w zderzaku). ;-)

route2000 - 2017-09-12, 10:42

No i Lodgy po przeróbkach przez użytkowników tak jak ja i innych majsterkowiczów. ;-)
laisar - 2017-09-12, 10:56

bakulik napisał/a:
Nie licząc nowych Logana/Sandero

Uszczegółowiłem swoją poprzednią wypowiedź, dzięki (;

bakulik - 2017-09-12, 11:06

Proszę bardzo. :-)

Inna sprawa, że trochę słabo świecą te lampy, być może prze przymałe klosze. Muszę spróbować zastosować w nich LEDy.

laisar - 2017-09-12, 12:07

bakulik napisał/a:
Muszę spróbować zastosować w nich LEDy

Tylko warto pamiętać, że to nielegalne.

bakulik - 2017-09-12, 13:03

Wydawało mi się, że LEDy Philipsa do świateł cofania mają stosowną homologację, ale teraz czytam, że faktycznie "to źródło światła LED typu retrofit zostało opracowane i jest przeznaczone wyłącznie do użytku poza drogami publicznymi"… Cóż, oszczędziłeś mi trochę gotówki. :-) Trzeba będzie spróbować po prostu lepszych żarówek.
laisar - 2017-09-12, 14:24

Zasada jest prosta: nie istnieją żadne legalne zamienniki LED-owe do jakiegokolwiek światła zewnętrznego w samochodzie, jeżeli oryginalnie jest w nim tradycyjna żarówka.
masterczerwi - 2017-09-25, 08:49

W moim starym p12 miałem taki problem - spadek napięcia. Zwykła żarówka p21w od światła cofania żarła zadużo co objawiało się nieświeceniem oraz niedziałaniem kamery cofania. Czyszczenie styków na skrzyni pomagało na chwilkę. Zbawienne okazały się właśnie ledy. Zaczęło świecić lepiej, kamera też działała. Normalnie same plusy :mrgreen: . Odnośnie homologacji: nie znam nikogo komu zatrzymano dowód rejestracyjny za ledy w światłach cofania czy w ogóle za ledy w tylnych lampach. Raczej się tego nie czepiają.
michele - 2017-09-25, 11:53

masterczerwi napisał/a:
Raczej się tego nie czepiają.
Do czasu, gdy ktoś zginie...
Amish - 2018-06-27, 21:03
Temat postu: Brak świateł cofania Logan MCV II
Jak w temacie, który bezpiecznik za to odpowiada? Bo ten o nr 15 bieg wsteczny, wycieraczka jest cały...Chyba że to jakiś czujnik biegu wstecznego.
route2000 - 2018-06-28, 07:27

Wyłącznik biegu wstecznego znajduje się przy skrzyni biegów, odłącz je i zewrzyj miedzy sobą i zobacz czy zaświecą. Jeśli tak to wyłącznik do wymiany.
Amish - 2018-06-28, 13:13

Dziękuję za odpowiedź. A nie wiesz, czy jeśli chodzi o światła to jest ten właśnie bezpiecznik (bieg wsteczny, wycieraczka), czy inny?
route2000 - 2018-06-29, 07:54

Jak wyciągniesz bezpiecznik odpowiadający za wycieraczki, świateł cofania to wycieraczki nie będą działały.
Nie wiem czy jest jakiś inny bezpiecznik, ale nie sądzę żeby był, bo światła cofania bardzo rzadko się używają tylko podczas cofania się pojazdu i dlatego jest we wspólnym obwodzie z wycieraczkami.
Taki pisze instrukcja, że bezpiecznik jest do tego i do tego to tak jest.
A sprawdzałeś może same żarówki cofania czy nie są przepalone?
Sprawdź wtyczkę przy tylnych światłach, czy nie są przypadkiem zaśniedziałe albo po prostu brak kontaktu styku?
Światła cofania działają przy przekręconym kluczyku w pozycji zapłon.
Jak nie znasz się na elektryce samochodowej to podjedź do elektryka i niech sprawdzi to... :->

Mariusz79 - 2021-06-24, 22:58
Temat postu: Brak świateł cofania oraz automatycznej wycieraczki tylnej
Cześć wszystkim! Dziękuję za przyjęcie mnie do grupy.
Powodem jest moja bezsilność w zlokalizowaniu usterki braku świateł cofania oraz automatycznej wycieraczki tylnej szyby po wrzucenie biegu wstecznego.
Pacjent to
Dacia Sandero Stepway Diesel 1.5 dCi 90HP

Awaria powstała z mojej winy, przy montażu kamerki cofania zrobiłem zwarcie instalacji światła cofania. Wszystkie bezpieczniki sprawdzone i o dziwo żaden nie przepalony dodatkowo sprawdziłem czujnik biegu wstecznego i też działa. Napięcie na bezpieczniku jest i na czujniku biegu wstecznego też. Już nie mam pomysłu co tu jeszcze sprawdzić i gdzie szukać problemu. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za podpowiedzi!

Limes - 2021-06-25, 20:45

No to jak sprawdziłeś ten czujnik . Jest to czujnik trzy pinowy , zapewne jest zasilanie ( nie pamiętam na którym ) chyba środkowy . Po załączeniu wstecznego ( oczywiście z zapłonem ) napięcie powinno się pojawić na dwóch innych pinach , chyba pierwszym i trzecim . Tu mogę się mylić .
plocki - 2022-08-03, 14:02

Panowie zgasły mi nagle obydwa światła cofania.
żarówki sprawdzałem i są dobre.

Co może być na rzeczy ? Bezpiecznik ? Jaki to nr tzn w którym gnieździe on się znajduje na tablicy.

toka93 - 2022-08-03, 20:02

Czujnik wstecznego w skrzyni obstawiam.
plocki - 2022-08-04, 11:12

toka93 napisał/a:
Czujnik wstecznego w skrzyni obstawiam.


Gdzie tego szukać :P

Wszystko w aucie działa poprawnie prócz świateł cofania.

toka93 - 2022-08-05, 11:33

W skrzyni. Taka zielona wtyczka jak się nie mylę
Szabelka - 2022-08-05, 13:54

nie mylisz się :D zielona wtyczka w górnej cześci skrzyni, dość łatwy dostęp na szczęście :) czujnik wstecznego lubi sie psuć
plocki - 2022-08-09, 10:07

toka93 napisał/a:
W skrzyni. Taka zielona wtyczka jak się nie mylę


gdzie ? :)

laisar - 2022-08-09, 10:56

W skrzyni - czyli pod maską, koło silnika.

Na Twojej fotce jest lewarek, nie skrzynia...

Szabelka - 2022-08-09, 12:19

W większości silników pod rurą dolotową :D
plocki - 2022-08-09, 19:15

Sory, ale jestem w tym cienki stąd moje pytania dla niektórych mogą okazać się śmieszne ;)
czy ten czujnik można jakoś sprawdzić czy jest uszkodzony, czy od razu w ciemno kupić nowy i zamienić skoro światło cofania mi nie działa ?

dudu$ - 2022-08-09, 21:55

plocki napisał/a:
Sory, ale jestem w tym cienki stąd moje pytania dla niektórych mogą okazać się śmieszne ;)
czy ten czujnik można jakoś sprawdzić czy jest uszkodzony, czy od razu w ciemno kupić nowy i zamienić skoro światło cofania mi nie działa ?


Możesz go sprawdzić w prosty sposób. Odpinasz od niego wtyczkę i łączysz w niej dwa piny ze sobą np kawałkiem przewodu. Włączasz zapłon i sprawdzasz czy wsteczne się świecą. Jak tak to czujnik do wymiany. Osobiście wymieniłbym go w ciemno, koszt nowego 30-40zł, wymiana 3 minuty, robiłem to ostatnio u siebie w aucie, nie w dacii ale operacja identyczna.

Hiszpan_JS - 2022-08-09, 23:30

dudu$ napisał/a:
Możesz go sprawdzić w prosty sposób. Odpinasz od niego wtyczkę i łączysz w niej dwa piny ze sobą np kawałkiem przewodu.
A tam czasem nie ma trzech pinów? Jeżeli jest trzy, to zgodnie z tym:
plocki napisał/a:
Sory, ale jestem w tym cienki...
mamy problem 😉. Jeżeli się mylę i jest tylko dwa kabelki to sorry. Nie ma tematu.
plocki - 2022-08-10, 15:01

Panowie. Zaglądałem pod maskę i ... nie wiem gdzie tego szukać
Znalazłem tylko jedną przypominającą zieloną wtyczkę, ale to z lewej strony zaraz przy zbiorniku z płynem do chłodnicy.

Hiszpan_JS - 2022-08-10, 15:49

Tą co znalazłeś, to zostaw w spokoju :-) . Wtyczka którą szukasz jest pod rurą idącą od przodu auta do filtra powietrza. Poniżej i na lewo od akumulatora, na obudowie skrzyni biegów.

Gdzieś w tej okolicy ;-)

Szabelka - 2022-08-10, 16:44

No w tym wypadku może być schowana bod podstawą akumulatora ALE w starych skrzyniach Renault (a nie wiem co jeszcze w Sanderkach montowali) czujnik zdarzał się montowany od tyłu skrzyni, od strony ścianki grodziowej - wtedy dostęp jest tylko od nadkola i do tego bardzo niewdzięczny
Limes - 2022-08-10, 18:23

W Stepwayu czujnik jest trzy pinowy bo jeden pin załącza tylną wycieraczkę . Wymienia się go od lewego koła i o ile pamiętam jak podewarujesz auto masz lepszy dostęp . Ja chyba dorabiałem klucz . Długi nasadowy wycinałem okienko .
Hiszpan_JS - 2022-08-10, 19:55

Macie racje :oops: Sandero 0.9 TCe, na żywo pod maską,widziałem tylko raz. I raczej nie interesował mnie automat wstecznego. Ale już się poprawiam. To zdjęcie skrzyni do Sandero, widok od strony lewego koła

W kółku jest automat wstecznego.

plocki - 2022-08-12, 09:43

To dojście do tego jest masakra :(
sam nie dam chyba rady, zwłaszcza że po otworzeniu maski gołym okiem nigdzie tego nie widać ;/
a po załączonym zdjęciu musi to być gdzieś schowane od dołu ?

route2000 - 2022-08-12, 09:50

Podnieść lewy bok auta, zdejmij lewe przednie koło i powinieneś to zobaczyć od spodu.
To jest prosta czynność... ;-)

plocki - 2022-11-14, 11:02

route2000 napisał/a:
Podnieść lewy bok auta, zdejmij lewe przednie koło i powinieneś to zobaczyć od spodu.
To jest prosta czynność... ;-)


Wracam do tematu :) znalazłem trochę wolnego czasu żeby za to się zabrać hehe
Wsteczny zauważyłem że po nocy rano działa, a póżniej już w ciągu dnia nie.

Czyli wtyczki mam szukać po zdjęciu koła gdzieś ? tam jest chyba obudowa ktora chroni silnik od koła mam ją też jakoś zdjąć ?


Hiszpan_JS napisał/a:
Macie racje :oops: Sandero 0.9 TCe, na żywo pod maską,widziałem tylko raz. I raczej nie interesował mnie automat wstecznego. Ale już się poprawiam. To zdjęcie skrzyni do Sandero, widok od strony lewego koła
[url=https://images89.fotosik.pl/612/5ff2b5d6cedccd31m.jpg]Obrazek[/URL]
W kółku jest automat wstecznego.


Po zdjęciu lewego koła będzie to widać ? to jakoś pod akumulatorem jest ?

route2000 - 2022-11-15, 08:44

plocki napisał/a:
Po zdjęciu lewego koła będzie to widać ? to jakoś pod akumulatorem jest ?

Dokładnie. A jak już tam będziesz miał dostęp to wypnij wtyczkę i kawałkiem drutu zewrzyj między pinami to światła powinni się zapalić po włączeniu wstecznego i ustawionej stacyjki w położeniu zapłon.

Dymek - 2022-11-15, 09:54

Zerknąć i korzystać:

https://youtu.be/sDGDTTZG8is

https://youtu.be/GVA1b7weKp8

route2000 - 2022-11-16, 11:48

Tylko jak będziesz to robił na swoim podwórku to trzeba mieć dobry dostęp i refleks... :-P
Bo jak wykręcisz je to olej spłynie ze skrzyni biegów, sam to robiłem w Renault Scenic...
Więc trzeba mieć wszystko przygotowane pod ręką na wymianę.
Zaraz po wykręceniu starego wyłącznika szybko palcem zatkać otwór by olej nie wypłynął i potem znowu szybko wkręcić nowy wyłącznik, dlatego trzeba mieć to wszystko w zasięgu ręki... trochę oleju ubędzie ale nie tak tragicznie jak to się zrobi w miarę szybko.
Powodzenia :-D

Maciek911 - 2023-08-07, 15:23

Witam wszystkich serdecznie.
Powrócę do powyższego tematu - Mam następujący problem, przestały działać tylne czujniki, tylna wycieraczka przy biegu wstecznym oraz światło cofania. Wszystko to miało miejsce po wymianie żarówki wstecznego.
Założyłem nową żarówkę, nie działała, więc wymieniłem bezpiecznik a następnie czujnik światła wstecznego w skrzyni biegów i dalej nic.
Czy ktoś ma może pomysł, gdzie powinienem szukać rozwiązania?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group