DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Fabryczne mapy w MediaNav

Ikarusiarz - 2017-09-27, 10:03
Temat postu: Fabryczne mapy w MediaNav
Może już gdzieś było, ja nie znalazłem, a raczej czasu brak:

W moim nowym, jeszcze niewyprodukowanym wozidle będzie MNE. Nie lubię komputerów w wozach, ale tu nie mam wyjścia (Outdoor). Moje pytanie brzmi:

Czy w standardzie wyznaczę sobie drogę do Holandii, albo innego kraju? Bo widzę różne interpretacje: W umowie jest napisane "mapa Europy- wersja podstawowa". Co to znaczy??? (Europa, to Europa) W cenniku napisane jest że za 300 zł mogę dokupić "Mapę Europy Wschodniej- wersja rozszerzona".
Sprzedający mówił, że mogę Europę Zachodnią trzeba dokupić...?

W końcu co będzie w standardzie? Jakie kraje?

michele - 2017-09-27, 10:23

Mapa podstawową, czyli Polska i jakieś kraje np. czechy, słowacja. Teraz Ci nie powiem dokładnie, bo nie wiem jak Ci to sprawdzić

Na stronie: https://renault.naviextras.com masz:
Europa wschodnia:
Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Gujana Francuska, Niemcy, Grecja, Gwadelupa, Węgry, Islandia, Włochy, Kazachstan, Kosowo, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Martynika, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Réunion, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Miasto Watykan, Serbia.

Europa zachodnia: Andora, Austria, Belgia, Dania, Francja, Gujana Francuska, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Gwadelupa, Irlandia, Włochy, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Martynika, Majotta, Monako, Maroko, Holandia, Portugalia, Réunion, Saint Pierre i Miquelon, San Marino, Hiszpania, Szwajcaria, Tunezja, UK, Miasto Watykan.

i inne dodatkowe rozwiązania, pojedyncze państwa, jak i grupy państw.

jas_pik - 2017-09-27, 13:30
Temat postu: Re: MEDIA NAV EVOLUTION
Ikarusiarz napisał/a:
. Nie lubię komputerów w wozach, ale tu nie mam wyjścia (Outdoor).

To się zdziwisz jak sie dowiesz ile ich masz
- UCH
-Sterownik silnka
- Airbag
- ABS
- ASR
I pewnie wiele innych o których nie wiemy
Ikarusiarz napisał/a:
W umowie jest napisane "mapa Europy- wersja podstawowa". Co to znaczy??? (Europa, to Europa)

Poproś swojego dealera o wykaśnienie na piśmie - w razie czego będziesz mógł dochodzić swojej racji że powineneś mieć mapę całej Europy ( ale np bez punktów POI)
Ikarusiarz napisał/a:
W końcu co będzie w standardzie? Jakie kraje?

jw. Bo pewnie wg Reanulat to "chłyt marketingowy"
Ja kupując DD w 2014 mając opisane że Mapy Europy Wschodniej miałem następujące mapy : Polska, Litwa, Łotwa, Estonia,Czechy, Słowacja Węgry oraz ku swojemu zaskoczeniu Islandię która wg Reanult leży w Europie wschodniej. Gdybym dzisiaj kupował i miał taki zapis jak masz to zrobiłbym tak jak napisałem i miał niezłego haka - do zwrotu samochodu w dowolnym czasie jako ewidentnie niezgodnego z umową.

Dymek - 2017-09-27, 14:21

To jest wg strony Dacia, mapa podstawowa Europy: EUROPA
Europa Zachodnia
Europa Wschodnia
Europa Północno-Wschodnia

michele - 2017-09-27, 14:30

Ale ta strona wymaga zalogowania, a po drugie widzę pustą stronę:/
jas_pik - 2017-09-27, 14:33

To nie jest strona Dacii tylko dostawcy map dla samochodów Dacia .
W identyczny spsób wchodzisz na portal zakupów danej marki pojazdów map zmieniając nazwę marki w adresie
www . MARKA . naviextras . com
wstawiaj:
LADA
KIA
OPEL,
RENAULT

Dymek - 2017-09-27, 14:41

Oczywiście wiem. Co nie zmienia faktu że mapy dedykowane MediaNav Dacia a nie Renault (choć pewnie mapy te same) a link do strony jest na stronie Dacii. Innego oficjalnego źródła map chyba nie ma?
michele-nie wiem- ja wszystko widzę bez logowania... Zawsze można kliknąć "Kontynuacja bez konta" i też mapy znajdziesz.

Ikarusiarz - 2017-09-27, 18:50

jas_pik napisał/a:

To się zdziwisz jak sie dowiesz ile ich masz


Źle się wyraziłem. Oczywiście chodziło o szeroko pojęte multimedia.

Ja mam w umowie Europa mapa podstawowa. Europa to według mnie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Europa

Dla mnie to żenada. Telewizor w desce, a mapy Islandii. Papuę Nową Gwinee mogli dać.

jas_pik - 2017-09-27, 19:15

Dlatego napisałem abyś poprosił przed odbiorem o pisemne wyjaśnienie.
Jeśli nie dostaniesz podstawowych map Europy ( całej) to bedziesz mogł ( o ile będziesz chciał ) odstąpić od umowy uzasadniając to niezgodnością towaru z umową ( nmając w reku twarde dowody).
Gdybym teraz kupował Dacię z MN to tak właśnie bym zrobił .
Dlatego wiedząc jak jest kupiłem w lipcu samochód bez MN ( ze zwykłym radiem) które jest w cenie a MNE zamontowałem sobie sam .

michele - 2017-09-28, 08:04

Próbuje w operze i w edge i nic, ale sobie przejdę do https://dacia.naviextras.com/shop/portal/newCatalog?selectedTab=3 i jest ok, ale to nie ważne, bo ja wiem czego nie mam :-?

Ogólnie rzecz biorąc wydaje mi się, że w programie do zarządzania mapami jest dopiero wyświetlone co to znaczy wersja podstawowa map i w każdym kraju, czy dla każdego kraju jest inaczej :-/

Dymek - 2017-09-28, 10:18

Ja się tylko domyślam, że w "standardzie" siedzi mapa "Europa", czyli to, co na stronie Naviextras kosztuje jednorazowo 119 Euro.
Czyli:
Kraje: Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Kosowo, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Czarnogóra, Maroko, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, UK, Miasto Watykan, Serbia
Pokrycie dróg: 10 532 536
Szczegółowe pokrycie (wg ludności): >99%,
Pokrycie numerów domów (wg ludności): >99%: Andora, Austria, Belgia, Chorwacja, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Węgry, Islandia, Irlandia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Norwegia, Portugalia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, UK, Miasto Watykan, 97%: Polska, 95%: Włochy, 79%: Grecja, 67%: Serbia, 66%: Czarnogóra, 50%: Rumunia, 32%: Maroko, 18%: Bośnia i Hercegowina, nie jest dostępny: Kosowo
Kody pocztowe: tak, z wyjątkiem: Maroko, Kosowo
Informacje o drogowskazach i pasach*: tak, z wyjątkiem: Gibraltar, Liechtenstein, San Marino, Miasto Watykan, Drogowskaz: tak: Andora, Kosowo, Malta
Interesujące miejsca: 5 229 726

A co w istocie dostanę, to mam nadzieję wkrótce się przekonać. Od sprzedawcy wiem tylko ustnie, że jeśli chodzi o mapę Polski, to wersja podstawowa Europa i rozszerzenie Europa Wschodnia to dokładnie to samo. Różnica jedynie w zestawie krajów.

michele - 2017-09-28, 12:16

Sprzedawca mi tak mówił, niestety nijak się to ma z prawdą, bo masz wybiórcze Państwa... i nigdzie informacji dokładnie jakie to ani możliwości wyboru np. Europy zachodniej przy zamówieniu.
Dymek - 2017-09-28, 13:02

OK. Ale czy tego (jakie kraje) nie da się sprawdzić obserwując po prostu mapę na ekranie MediaNav?
Nie wiem jak to tam wygląda, ale w nawigacjach, z którymi miałem do czynienia po pomniejszeniu mapy widać było wyraźnie wykupiony obszar pokrycia map. Ciekawi mnie to tylko teoretycznie, bo nigdy poza Polskę własnym samochodem nie wyjeżdżałem i raczej się nie wybieram. Ale na wszelki wypadek chciałbym mieć przynajmniej mapę Słowacji, Czech, Niemiec i może Litwy.

paul7 - 2017-09-28, 15:42

Dymek napisał/a:
OK. Ale czy tego (jakie kraje) nie da się sprawdzić obserwując po prostu mapę na ekranie MediaNav?
Nie wiem jak to tam wygląda, ale w nawigacjach, z którymi miałem do czynienia po pomniejszeniu mapy widać było wyraźnie wykupiony obszar pokrycia map. Ciekawi mnie to tylko teoretycznie, bo nigdy poza Polskę własnym samochodem nie wyjeżdżałem i raczej się nie wybieram. Ale na wszelki wypadek chciałbym mieć przynajmniej mapę Słowacji, Czech, Niemiec i może Litwy.

Jak pomniejszysz mapę (Polskę) do wielkości ekranu to zobaczysz granice europejskie wszystkich krajów, lecz tam gdzie mapy danego kraju nie będzie , nie będzie też szczegółów, czyli dróg. Mapa Niemiec jest w zachodniej części map Europy. Po uwolnieniu możesz dowolnie komponować mapy. Ja to robię doraźnie. Jak są państwa po których nie będziesz jeździć, to je wywalasz. Mniej jest zajętej pamięci i szybciej pracuje nawigacja.

Ikarusiarz - 2017-09-28, 21:40

Ja sprawdzę, przy odbiorze. Po prostu wpiszę ulicę w Hadze, czy tez w Berlinie. Jak przeliczy, to znaczy że jest. Na Watykanie mi nie zależy, ale wybieram się do Chorwacji i dziwnie będzie jechać z nawigacją na szybie, mając nawigacje w desce.
paul7 - 2017-09-28, 21:44

Ikarusiarz napisał/a:
Ja sprawdzę, przy odbiorze. Po prostu wpiszę ulicę w Hadze, czy tez w Berlinie. Jak przeliczy, to znaczy że jest. Na Watykanie mi nie zależy, ale wybieram się do Chorwacji i dziwnie będzie jechać z nawigacją na szybie, mając nawigacje w desce.

Dobrze dedukujesz, w SZUKAJ wpiszesz adres, jak go nie wyświetli to nie masz wgranej tej mapy kraju. Proste. Poprawiam, nie da się wpisać.

michele - 2017-10-02, 07:04

Nie wpiszesz, bo nie będziesz umiał wpisać Państwa, więc już na tym etapie będziesz wiedział.
Jacek79 - 2017-10-22, 19:16

Jak zamawiałem w sierpniu Dacie to sprzedawca informował mnie, że w wersji podstawowej map są następujące kraje: Białoruś, Republika Czeska, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja.
Natomiast mapa Europy Wschodniej - wersja rozszerzona według sprzedawcy miała zawierać kilka dodatkowych krajów w kierunku na południe od Polski. Jakoś szczególnie nie dociekałem ale zamówiłem poniekąd w ciemno. W tym tygodniu odebrałem Dustera ze swoją rozszerzoną wersją map i zostałem miło zaskoczony bo zawiera ona także kraje na zachód od Polski. Moja nawigacja ma mapy następujących państw:
Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Gujana Francuska, Niemcy, Grecja, Gwadelupa, Węgry, Islandia, Włochy, Kazachstan, Kosowo, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Martynika, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Réunion, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Miasto Watykan, Serbia.

Jak to sprawdzić? Wprowadzając cel podróży pierwszym zapytaniem jest kraj/państwo - można wpisać ręcznie lub wybrać listę rozwijaną. Gdy się weźmie listę to są tam wszystkie dostępne państwa. Tak to można sprawdzić.
Z zawartości map - ich ilości jestem bardzo zadowolony. Zakładałem, że będzie mniej.

jas_pik - 2017-10-22, 19:42

Sprawdzenie na jakie kraje masz jakie licencje :
Navig/opcje/mapa aktualizuj/mapy
Sprawdź czy masz licencje na tmc i jakie
Inna możliwość uruchamiasz tryb testu , wchodzisz w Windowsa i sprawdzasz jakie mapy sa w katalogu : StorageCard4/nng/content/map

Ikarusiarz - 2017-10-30, 21:58

No i mam. Mapy Słowacji, Węgier i coś tam więcej. Najbardziej cieszę się Islandii. marzyłem o tym...
Powiedziałem sprzedawcy, że encyklopedię w sądzie mogę pokazać, a tam o Europie też napisane jest. Zażyczyłem sobie (bardziej żona) parasol, z nie włóczenie się po sądach... Zresztą, co ten biedny sprzedawca może, nawet nowych katalogów nie ma... Parasol dostałem.

jas_pik - 2017-10-30, 22:41

Przecież Ci to pisałem miesiąc temu :)
Ale nie ma problemu uwalniasz i po problemie :)

Dymek - 2018-01-04, 12:57

Temat stary, ale jak dotąd nikt nie chciał lub nie mógł potwierdzić na świeżo- mapy jakich krajów dostajemy obecnie po zakupie Dacii z MediaNav, czyli co się kryje pod hasłem "Europa-wersja podstawowa", bez dopłaty do "wersji rozszerzonej".
W związku z tym informuję wszystkich potomnych, w szczególności planujących zakup nowej Dacii, że w moim samochodzie odebranym w grudniu 2017, w standardzie znalazły się następujące kraje: Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry i Islandia. Czyli są dokładnie te same kraje, które podał jas-pik jako mapy "Europa Wschodnia" w 2014r. Moje mapy były z roku 2015, konkretnie wersja 2015Q4. :roll:
Darmowa aktualizacja pozwoliła na pobranie kolejno- najpierw wersji 2016Q4 a następnie 2017Q2. Zestaw map oczywiście ten sam.

Nikita_Bennet - 2019-11-14, 17:17

a podpowie mi ktoś (tak wiem forum ale przekopać się przez jego archiwum to sporo czasu trzeba) co mogło się zrypać przy akutalizacji map? Wcięło mi mapę polski. Kiedyś aktualizowałem soft do 9.1.3 i mapy. Z map praktycznie nie korzystam. Teraz bawiłem się radyjkiem i widzę że mapy PL mi wcięło.
Podpowie ktoś gdzie szukać na forum? Tak łopatologicznie?

jas_pik - 2019-11-14, 18:43

Nie napisałeś co zrobiłeś .
Jeśli zrobiłeś oficjalną aktualizację a wcześniej miałeś wersje uwolniona to zasada jest taka że wszystkie aktualizację wgrywają Ci nieuwolnione wersje programu nawigacyjnego . W ten spsób nie widzisz map wgranych samodzielnie .

Nikita_Bennet - 2019-11-14, 18:55

nic nie uwalniane itp. Tak jak fabryka. Jedynie radyjko podciągnąłem z 912 na 913 i potem chyba mapy na nowsze przy pomocy dacia tool coś tam. I zostawiłem to bo ani nawigacji nie używam ani nie potrzebuję więcej od radia.
A teraz nawigacja może się mi przydać.

Obywatel MK - 2019-11-15, 13:48

Dymek napisał/a:
w standardzie znalazły się następujące kraje: Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry i Islandia.


A gdzie choćby Bułgaria czy o zgrozo kraj pochodzenia Dacii czyli Rumunia, rozumiem że Islandia bardziej zalicza się do krajów Europy Wschodniej niż ww. kraje?

Dymek - 2019-11-15, 15:53

Obywatel MK napisał/a:
Dymek napisał/a:
w standardzie znalazły się następujące kraje: Polska, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry i Islandia.


A gdzie choćby Bułgaria czy o zgrozo kraj pochodzenia Dacii czyli Rumunia, rozumiem że Islandia bardziej zalicza się do krajów Europy Wschodniej niż ww. kraje?

To był zestaw standardowy. "Mapy Europy wschodniej" wymagały wszak dopłaty 300zł.

Łukasz_M - 2020-01-09, 08:48

To proste
W danym Kraju zestaw podstawowy to kraj zakupu + kilka krajów ościennych. Dopłata do Europy wschodniej 300 zł to zakup pełnego zestawu sprzedawanego jako Europa Wschodnia czyli dopełnienie tego co juz mamy. Islandia nie graniczy lądowo z żadnym krajem więc dorzucaja ją wszędzie jako wypełniacz bo itak nikt z niej praktycznie nie skorzysta w Europie. Jest to mapa mało popularna więc jest tania. Na dzień dzisiejszy nie ma praktycznie sensownej opcji żeby przewieźć własny samochód do Islandi. Firmy Kartograficzne z Islandi jeśli chca zarobić muszą te mapy aktualizowac bardo tanio. Podejrzewam że te mapy sa tańsze niżmapy takiej np Andory czy Watykanu.
Według mnie najsensowniejszym jest wybór opcji podstawowej i dokupienie wersji rozszerzonej za 99 euro w momencie kiedy będziemy jechać do kraju którego nie mamy. Dostaniemy wtedy zaktualizowane mapy w tym również zaktualizowaną mapę Polski.Jest to rozwiązanie o jakieś 130 zł droższe ale zyskujemy aktualne mapy wtedy gdy ich potrzebujemy i aktualizujemy te które mamy.
W najnowszych MN jest Android Auto czyli mapy googla i wtedy te mapy z MN tracą sens wogóle. Szczególnie że mapy googla moga pracować offline (tracimy info o korkach)

pikodat - 2020-01-29, 21:07
Temat postu: Jakie mapy dpstaliście do MediaNav?
Wg wszelkich materiałów w samochodzie powinna być mapa Europy - podstawowa.
W moim aucie w MNE jest tylko mapa Polska, Czechy, Słowacja, Węgry , Litwa Łotwa Estonia.

I teraz pytanie - czy coś ja mama skopane i powinienem mieć więcej - czy w słowach MAPA PODSTAWOWA EUROPY należy rozumieć MAPA PODSTAWOWA EUROPY WSCHODNIEJ (bo wszak w cenniku jest pozycja MAPA ROZSZERZONA EUROPY WSCHODNIEJ).


Zatem - jeśli ktoś ma MNE z salonu (najlepiej z auta z 2019 roku) - niech wejdzie i spróbuje wpisać trasę np. do Bukaresztu czy Paryza - u mnie "nie ma takiego miasta jak Bukareszt. Jest Budapeszt A zamist Londynu mamy Lądek - Zdrój":).

Jeśli Ktoś ma - a nic nie dokupował - to znak , że trzeba z dacią ponegocjować. Jeśli nikt nie ma - to znaczy, że materiały reklamowe zamiast PODSTAWOWA MAPA EUROPY WSCHODNIEJ mają jedno słowo (ostatnie) za mało

jas_pik - 2020-01-29, 21:18

Przecież to jest juz od 7 lat ( kilkakrotnie opisywane)
Dla Renault Polska istnieje mapa Europy wschodniej obejmująca następujące kraje
- Polska
-Litwa
-Łotwa
-Estonia
-Czechy
-Słowacja
-Węgry
i ku zaskoczeniu wszystkich Islandia ( to taki bonus)
Tak że zamiast Lądka Zdroju czy tez Paryża możesz sobie wpisać bez problemu Rejkiawik
Dlatego nie ma co bić się z koniem ( koń wie lepiej przecież)
Lepiej uwolnić i mieć ich mapy w głębokim poważaniu

paul7 - 2020-01-29, 21:52

Do końca miesiąca mapy Europa zachodnia taniej 30%, Środkowa 10%, ale poco , jak mamy uwolnione. A pro po konia, zgadzam się z kol. jas_pik. :roll:
pikodat - 2020-01-29, 22:55

jas_pik napisał/a:
Przecież to jest juz od 7 lat ( kilkakrotnie opisywane)
Dla Renault Polska istnieje mapa Europy wschodniej obejmująca następujące kraje
- Polska
-Litwa
-Łotwa
-Estonia
-Czechy
-Słowacja
-Węgry
i ku zaskoczeniu wszystkich Islandia ( to taki bonus)
Tak że zamiast Lądka Zdroju czy tez Paryża możesz sobie wpisać bez problemu Rejkiawik
Dlatego nie ma co bić się z koniem ( koń wie lepiej przecież)
Lepiej uwolnić i mieć ich mapy w głębokim poważaniu


Dwa problemy:
a) miała byc nie Europa Wschodnia - a Europa Podstawowa
b) czy najnowszy MNE da się już uwolnić?

jas_pik - 2020-01-29, 23:28

1. Dla Renault jest to to samo . Chociaż ta Islandia to tak za bardzo nie pasuje nieprawdaż ?
2. Tak

Dymek - 2020-01-30, 08:34

pikodat napisał/a:
[a) miała byc nie Europa Wschodnia - a Europa Podstawowa

Zwróć uwagę, że zestaw map wgrywany fabrycznie w Daciach (przynajmniej na Polskę) ne jest 1:1 żadnym z zestawów map dostępnych odpłatnie. Dlatego nie możesz ich porównywać w ten sposób, jak próbujesz. To jest pewien ograniczony zestaw map wybrany z zestawu pełnej Europy. Najbardziej odpowiada mapom Europy Pólnocno Wschodniej, z tym że Białoruś zamieniono nam na Islandię :lol:

Vodun - 2020-09-30, 11:14

Witam,
Jak kolega Nikita_Bennet, po aktualizacji systemu do 913 zniknęła mi mapa polski. Napisze odrazu, że nie wgywalem sam mapy polski itd. Miałem ja oryginalnie z kupnem auta. Czy ktoś może powiedzieć jak przywrócić mapę ?

Dymek - 2020-09-30, 11:34

Vodun napisał/a:
Czy ktoś może powiedzieć jak przywrócić mapę ?

Oficjalnym sposobem fabrycznym- mapy, które były wgrane fabrycznie można zawsze przywrócić nawet, jeśli były już później wgrywane nowsze.
A najlepiej zrobić od razu uwolnienie i wgrać sobie najnowszą mapę.

Vodun - 2020-10-01, 11:58

Dzięki wielkie wszystko ogarnięte.
Nikita_Bennet - 2020-10-01, 17:25

podpowiecie jak?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group