DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Zmiana radia na MediaNav

Matufa - 2013-11-04, 11:09

witam
czy jest możliwość wymiany fabrycznego radia na medianav mam Stepway 2013r

laisar - 2013-11-04, 12:16

Matufa napisał/a:
czy jest możliwość wymiany fabrycznego radia na medianav

Tak.

DrOzda - 2013-11-04, 12:32

laisar napisał/a:
Matufa napisał/a:
czy jest możliwość wymiany fabrycznego radia na medianav

Tak.


Niemożliwe to jest hełm założyć na drugą stronę :) , tyle że trzeba też wybebeszać deskę do instalacji anteny GPS.

laisar - 2013-11-04, 13:23

DrOzda napisał/a:
trzeba też wybebeszać deskę

Też mi "wybebeszanie" d; - przecież panel konsoli i tak byłby zdjęty, żeby radio zamocować, to jaki problem jeszcze wcisnąć w czeluście jeszcze moduł...

mcvBL - 2013-11-29, 13:37

Ja się zastanawiam czy zmieniając panel z radiem 1DIN na panel z radiem 2 DIN zmieści się tam media nav ???
Bo jeśli tak to bym zmienił w swoim loganie :):):)
Szatański plan :evil:

laisar - 2013-11-29, 14:47

mcvBL napisał/a:
czy zmieniając panel z radiem 1DIN na panel z radiem 2 DIN zmieści się tam media nav ???

Właściwie tak - ale ramka do MediaNav jest niestandardowa...

mcvBL - 2013-11-29, 15:31

No więc czas napisać list do Mikołaja :) bo wtym roku byłem bardzo grzeczny i taka ramka 2 din to świetne rozwiązanie .
Mam zamiar dokonać modyfikacji na jakieś radio z BT i Navi.

Dominus - 2014-02-01, 11:35

Mam pytanka dotyczące możliwości podłączenia Media Nav w Duster'ze PhI
Jak zauważyłem żadnych zmian w wtyczkach nie dokonano więc teoretycznie powinno działać.



Ale....
Na zdjęciu oznaczenie kółkiem dwa wtyki to są do??
Jeden do anteny radia a drugi do jakiegoś nadajnika dla gps/mapy?
Jest gdzieś z medianav'a wyprowadzony nadajnik do gps?

A i druga sprawa która mnie nurtuje.
Czy jest możliwość podpięcia się od subwoofera/wzmacniacza kabli sygnałowych?

O ile znalazłem to można zastosować konwerter "hi input/RCA" czy jakoś tak.
"Konwerter podłączamy do wyjść głośnikowych w radiu, z konwertera uzyskujemy dwa wyjścia typu chinch (RCA)"

A czy jest jeszcze w orginalnej wtyczce wyjście Remote?

corrado - 2014-02-02, 09:42

Czy to jest to radio :

http://www.aliexpress.com...1539437152.html

Czy będzie pasować do zabudowania do DD 1 z ramką na 2 din, która kosztuje ok.200pln ?

Ewentualnie jakie radyjko 2 din z GPSem polecacie dostępnych na rynku tak do 1000pln ?

Dominus - 2014-02-02, 10:28

corrado napisał/a:
Czy to jest to radio :

http://www.aliexpress.com...1539437152.html

Czy będzie pasować do zabudowania do DD 1 z ramką na 2 din, która kosztuje ok.200pln ?
Obrazek
Ewentualnie jakie radyjko 2 din z GPSem polecacie dostępnych na rynku tak do 1000pln ?


Ja myślałem o kupieniu oryginalnej MediaNav ale to radio z Twojego linku ma zewnętrzne wymiary takie same jak MediaNav.

Niestety do Duster'a PhI nie ma ramki aby zaadoptować Media Nav, więc zrobienie ramki to już sprawa zabawy z cięciem sklejaniem wycinaniem i szpachla... :P

corrado - 2014-02-02, 10:53

No to dla mnie zostaje inne radio niefabryczne 2DIN w taką ramkę. Szkoda,że nie pasuje..
matink1984 - 2014-02-09, 18:54
Temat postu: montaż media nav w sandero stepway I
czy można do pierwszej wersji stepway zamontować media nav i jaki to może być koszt????
Dominus - 2014-02-09, 18:58

Niestety nie ma odpowiedniej ramki przystosowanej do kształtu Media Nav, a szkoda :(
Też bym w Duster'ze orginalną MediaNav zamontował z chęcią.
Są na rynku dostępne tylko ramki na standard 2 din

matink1984 - 2014-02-09, 19:00

szkoda,
czyli pozostaje nam uchwyt na szybkę i własna navi i jazda

laisar - 2014-02-09, 21:01

Ależ brak ramki nie uniemożliwia samego montażu - można go mimo to przeprowadzić. Potem trzeba by się jeszcze po prostu pobawić w wykończenie ramką, albo samemu, albo komuś zleciwszy...
mekintosz - 2014-02-09, 21:17

Wygląda na to, że media nav nie wymaga jakis ekstra połaczeń z elektroniką samochodu oprócz zasilania/anteny/ głośników, mikrofonu.

http://produto.mercadoliv...nav-renault-_JM




Dominus - 2014-02-09, 22:00

laisar, mekintosz, do tego samego wniosku doszedłem w temacie MediaNav że da się lecz po prostu trzeba ciąć,kleić no i oczywiście szpachla i ramka gotowa ;-)
laisar - 2014-02-09, 22:56

corrado napisał/a:
Czy to jest to radio:
http://www.aliexpress.com...1539437152.html

Nie - MediaNav ma tylko przedni panel 2din, ale samo urządzenie jest 1din.

Urządzenie z linka jest natomiast całe wielkości 2din.

laisar - 2014-02-09, 23:00

Dominus napisał/a:
nie ma odpowiedniej ramki przystosowanej do kształtu Media Nav

A to nie jest właśnie taka?

http://www.tme.eu/pl/deta.../ramki-radiowe/


Bo wygląda, jakby wypustki w niej miały przykrywać te z MediaNav:

bebe - 2014-02-09, 23:11

laisar napisał/a:
Dominus napisał/a:
nie ma odpowiedniej ramki przystosowanej do kształtu Media Nav

A to nie jest właśnie taka?

Ta jest w drugą stronę :) (ramka obramowywująca radio 2 DIN w dziurze od MediaNav), a ma być odwrotnie - ramka pozwalająca osadzić MediaNav w dziurze 2 DIN. (A przynajmniej ja tak zrozumiałem.)

bodzio - 2014-02-10, 20:44

Mozna do ramki 1din zamontowac radio/dvd/gps z wysuwanym ekranem i zdejmowanym panelem. Nie widac ze to radio na bajerze i moze pan zlodziej nie wyrwie... kolo 1000~1200 zeta kosztuje.Nic ciac nie trzeba. Ekran 7 cali dotykowy i bez blokady soft ,mozna wgrac rozne mapy z navi.

http://m.allegro.pl/radio...3950080785.html - taki moze byc a i tansze sa. Nawet tuner dvbt ma

Dominus - 2014-02-10, 21:52

bebe napisał/a:
laisar napisał/a:
Dominus napisał/a:
nie ma odpowiedniej ramki przystosowanej do kształtu Media Nav

A to nie jest właśnie taka?

Ta jest w drugą stronę :) (ramka obramowywująca radio 2 DIN w dziurze od MediaNav), a ma być odwrotnie - ramka pozwalająca osadzić MediaNav w dziurze 2 DIN. (A przynajmniej ja tak zrozumiałem.)


Dokładnie tak jak pisze bebe

Ramka z zdjęcia laisara pozwala nam w daciach (nowszych modelach) z radiem 2dinowym lub MediaNav przystosować do montażu radia o standardowym rozmiarze 2din.

bodzio napisał/a:
Mozna do ramki 1din zamontowac radio/dvd/gps z wysuwanym ekranem i zdejmowanym panelem. Nie widac ze to radio na bajerze i moze pan zlodziej nie wyrwie... kolo 1000~1200 zeta kosztuje.Nic ciac nie trzeba. Ekran 7 cali dotykowy i bez blokady soft ,mozna wgrac rozne mapy z navi.

http://m.allegro.pl/radio...3950080785.html - taki moze byc a i tansze sa. Nawet tuner dvbt ma


Ok, Ok, masz wiele racji lecz my tu nie dyskutujemy o wyborze nawigacji lecz o konkretnym już modelu czyli MediaNav i przystosowaniu go do starszych dacii.

bodzio - 2014-02-11, 15:08

Lol !!! po co dlubac narażając bezcenne plastiki na zniszczenie skoro jest coś takiego ? Oczywiście niektórzy mają frajde z dlubania ale ...
bebe - 2014-02-11, 20:05

bodzio napisał/a:
Lol !!! po co dlubac narażając bezcenne plastiki na zniszczenie skoro jest coś takiego ?

Mówisz o odbiornikach z wysuwanym ekranem?

Bo nie ma darmowego lunchu. :> Wbrew pozorom to nie jest tak, że taki odbiornik jest odpowiedzią na wszystkie pytania, i po co w ogóle robić inne odbiorniki. :) Po pierwsze: o ile można znaleźć odbiorniki 2DIN produkowane przez normalne firmy, o tyle większość 1DIN z ekranem pochodzi z Chin. Co oznacza loterię, jeśli chodzi o jakość. Po drugie: upchanie ekranu, serwo i odbiornika w obudowie 1DIN oznacza, że w środku jest strasznie ciasno. Co z kolei oznacza, że z chłodzeniem może być kiepsko, co znowu może obniżyć trwałość takiego rozwiązania. Po trzecie: duży, ruchomy element (ekran), o ile nie jest wykonany naprawdę pancernie (Chiny!), stanowi potencjalne źródło awarii.

Stąd też rozumiem dziwne manewry, żeby tylko władować radio 2DIN, albo wręcz MediaNav (zamknięte rozwiązanie teoretycznie z 1/8 potencjalnych możliwości chińszczyzny).

xROnx - 2014-03-15, 13:33

Dominus napisał/a:
Na zdjęciu oznaczenie kółkiem dwa wtyki to są do??

Jeden wtyk jest od anteny do radia a drugi od GPSa. Niebieski od GPSa a jasny do anteny radia.
A ja mam do Was pytanie takie.
Mam Clio IV właśnie z MediaNav. Właśnie jestem na etapie montażu subwoofera aktywnego- taki nie duży pod fotel, Pioneera. I mam taki problem że szukam zasilania +12 które jest zależne od włączonego/wyłączonego radia. Sprawdziłem miernikiem wszystkie piny do MediaNav i tam niestety nie znika +12 po wyłączeniu radia.
Czy ktoś z Was może rozpracował ten problem?

Dominus - 2014-03-15, 13:35

jackthenight napisał/a:
Stały plus w Dacii jest zawsze koloru czerwonego.
Żółty kabel jest zawsze po stacyjce.


Zapewne w Renault'ie jest tak samo. Zwróć uwagę na te kolory w kostce radia

xROnx - 2014-03-15, 13:39

Tylko problem w Clio IV jest taki że radio może działać niezależnie od tego czy będzie włączony zapłon czy nie. W Renault są te karty zamiast kluczyka i teraz jeśli podłączę się zasilanie po stacyjce to sub nie będzie mi grał gdy włączę radio nie wkładając karty do stacyjki... a tego chciałbym raczej uniknąć...
BigT - 2014-03-15, 14:43

xROnx napisał/a:
Mam Clio IV właśnie z MediaNav. Właśnie jestem na etapie montażu subwoofera aktywnego- taki nie duży pod fotel, Pioneera. I mam taki problem że szukam zasilania +12 które jest zależne od włączonego/wyłączonego radia. Sprawdziłem miernikiem wszystkie piny do MediaNav i tam niestety nie znika +12 po wyłączeniu radia.
Na pewno nie ma żadnego sterowania anteną ?
PS. Osobiście zastanowiłbym nad innym subem niż ten pioneer... Poważnie - za mniej niż 500zł można wejść co najmniej poziom - dwa wyżej.

dacialoganmcv - 2014-03-15, 14:47

Może nie mieć. Bo nie ma typowej kostki ISO tylko jakiś francuski wynalazek. We Fiacie fabrycznie w każdym radiu z ISO było wysterowanie na antenę/subwoofer.
BigT - 2014-03-15, 14:56

Iso to tylko standard wtyczki, nic więcej, często nieużywany ot tak żeby nie było za wygodnie ;)
Nie wiem czy ktoś to sprawdzał, ale proponuję przejrzeć manuala, bo wystarczy że na wyjściu do włączania anteny ktoś dał małego konda żeby nam owa antena nie wariowała przy chwilowym wyłączeniu radia - np przy zapłonie, a mierzenie woltomierzem straci sens.

Zbyniu122 - 2014-03-24, 09:52

Panowie jest ciekawa opcja na jednej stronie powiedzmy nasz Niemiec przerabia takie coś i pokazuje efekty ramka, filmik i kilka zdjęć. http://www.lzparts.de/ind...roduct&info=893
BigT - 2014-03-24, 09:54

No i nawet na przełącznik z F16 znalazło się miejsce
Karenzo - 2014-03-24, 11:44

Temat jes oklepany od dawna
http://www.daciaklub.pl/f...++din&start=175
następnym razem szukaj na forum 99 % spraw została już omówiona

Józef - 2014-03-24, 15:11

Wracając do montażu madianav po co te wszystkie przeróbki i dodatkowe koszty znalazłem na allegro fajnego linka http://allegro.pl/peiying...4050481107.html gdzie można zmieścić cały odbiornik z wysuwanym ekranem w miejsce odbiornika fabrycznego.
corrado - 2014-03-24, 15:26

Bogaciej wygląda deska z radiem 2 din niż 1 din, trochę tzw."kwas" jeździć w nowym modelu Dacii z radiem bez BT i USB - w moim przypadku . Poza tym radia 1 DIN z wysuwanym wyświetlaczem są bardziej narażone na mechaniczne uszkodzenie podczas wysuwaania/wsuwania , no i to też raczej jasne, podejrzewam że mniejsza objętość takiego radia przekłada się na wyższą temperaturę pracy elementów ( zwłaszcza półprzewodników ) niż w radiu 2 DIN.
BigT - 2014-03-24, 15:37

corrado napisał/a:
podejrzewam że mniejsza objętość takiego radia przekłada się na wyższą temperaturę pracy elementów ( zwłaszcza półprzewodników ) niż w radiu 2 DIN.
Jeśli o wzmacniacze chodzi to siedzi tam i tak to samo co we wszystkich innych radiach 2DIN i 1DIN, więc tym akurat bym się nie martwił.

Są różne filozofie i podejścia, ja się cieszę że moje radio w Dokkerze wygląda jak chłam z marketu :)

corrado - 2014-03-24, 15:40

No ale są mniejsze radiatory bo to przecież 1 din a nie 2 din, to wiadomo że mniejsza powierzchnia oddawania ciepła?
chriskb - 2014-03-24, 15:49

Kol.corrado, oryginalna MediaNav ma obudowę części elektronicznej dokładnie tyle ile radio 1 DIN. Nie warto pisać bajek i tworzyć nowych teorii o elektronice użytkowej.
corrado - 2014-03-24, 15:58

bajki ? a cóż to za bajki wypatrzyłeś ?
Józef - 2014-03-24, 16:35

Panowie proszę obejrzeć tego linka http://www.youtube.com/watch?v=QdU6xbvNVZ4 jest to model za 1000zł firma solidna nie jakaś tam chińska .Podkreślam żeby medianav zainstalować to obawiam się że podwojenie tej sumy nie wystarczy. Chyba się skuszę na zakup.
chriskb - 2014-03-24, 16:44

Uważam za dobry wybór. Miałem starszy model i obecnie leży w garażu. Powód to źle zabezpieczona elektronika przed wilgocią. Co do firmy to Polska firma z montażem w PRC. Obecnie mam navi tej firmy PY7005, spisuję się dobrze. Jeden z kol. miał problem z radiem P. Było na Forum.
BigT - 2014-03-24, 16:58

Józef napisał/a:
ł firma solidna nie jakaś tam chińska
Gwoli ścisłości:
http://www.peiying-speaker.com/
To jest chińska fabryka :)
Zresztą to nie dziwi, a fakt że się od tych Chin tak mocno odcinają to marketing - tak samo zresztą jak Lenovo - bo kto jeszcze pamięta że to Chińska firma ??

Choć osobiście dla mnie kraj pochodzenia nie jest ważny, nawet producent, ważny jest tylko konkretny produkt, bo każda firma ma modele mniej , bądź bardziej udane, oraz to jak spełnia się w konkretnej roli.

Tym nie mniej nie jestem wielkim fanem tego konkretnie producenta, choć od dawna nie miałem z nim styczności. Wiele jego produktów stawało się odkryciami na różnego rodzaju forach, jednak życie weryfikowało to różnie.

piotr. z - 2014-03-24, 21:12

Józef napisał/a:
Panowie proszę obejrzeć tego linka http://www.youtube.com/watch?v=QdU6xbvNVZ4 jest to model za 1000zł firma solidna nie jakaś tam chińska .Podkreślam żeby medianav zainstalować to obawiam się że podwojenie tej sumy nie wystarczy. Chyba się skuszę na zakup.


A ja odradzam:
info 1
info 2
info 3
ale jak ktoś chce...

Okazuje się, że nawet radia GMS mogą tak szatkować przy włączonym AF (alternatywna częstotliwość)- fakt faktem szatkowanie zanika ale razem z falami audycji... Czułość tego czegoś jest zatrważająco słaba ale "serwis" to porażka- dla mnie to brak podstawowych standardów: jak można zapomnieć wkręcić wszystkie śrubki do tylnego panelu po "naprawie", jak można nie sprawdzić, że po zabawie w serwisie nie działa DVD bądź slot karty microSD, jak można nie sprawdzić, że po złożeniu wszystkiego do kupy słychać radio po przełączeniu w tryb BT, DVD, karta SD, USB, DVB-T? Po info do działu marketingu (serwis w kopii) myślicie, że cokolwiek odpisano, przeproszono? Przez niecały rok posiadania KM2002 (klon PY9905- polecam poszukać instrukcji do obu sprzętów i porównać) sprzęt przebywał ponad połowę czasu w serwisie i bardzo żałuję, że nie wziąłem kasy tylko wdepnąłem w PY9905.
Ostatni raz...

25.03.2014: Zapomniałem wczoraj dopisać, że PY9909 to to samo co 9905 tylko z lekko zmienioną szat graficzną dla użytkownika i bez odtwarzania CD/DVD.

Dacka - 2014-09-17, 19:51

Mam pytanie z innej beczki. Jestem przed zakupem Sandero Stepway :mrgreen:
W salonie uparcie twierdzą, że nie ma możliwości doposażenia gotowego auta w nawigację po zakupie. Wydaje mi się to trochę dziwne... Nie chciałabym stracić gwarancji na elektrykę, więc musiałabym dokonać montażu w ASO.

keretey - 2014-09-18, 09:21

Faktycznie mogą nie oferować Media Nava do dokupienia później.
Więc:
- albo fabryczny,
- albo coś na szybę,
- albo utrata gwarancji i montaż poza ASO Media Nava uzyskanego skądś,
- albo kupno przez ASO Media Nav jako części zamiennej i instalacja przez elektryka w ASO - ale to raczej spooooro droższe niż zamówienie z media navem.

PS. Kupując Dacie obdzwoniłem salony w odległości < 200 km i kupiłem 100 km od Wrocławia z media navem w cenie Wrocławskiej bez media nava...

Dacka - 2014-09-18, 23:11

keretey napisał/a:

- albo kupno przez ASO Media Nav jako części zamiennej i instalacja przez elektryka w ASO - ale to raczej spooooro droższe niż zamówienie z media navem.

PS. Kupując Dacie obdzwoniłem salony w odległości < 200 km i kupiłem 100 km od Wrocławia z media navem w cenie Wrocławskiej bez media nava...


Czy ja wiem czy kupno po zakupie auta jest takim drogim rozwiązaniem...? Pytanie tylko ile ASO by krzyknęło za taką przyjemność, bo samą nawigację można na szrocie upolować lub na alledrogo :mrgreen: Wiem, że najprościej byłoby zamówić, ale ze względu na cenę szukam demówki, a tu już się sytuacja komplikuje, bo mało która posiada media nav.

Mogę wiedzieć w jakim mieście dostałeś taki duży rabat?

DrOzda - 2014-09-19, 12:38

Daćka napisał/a:
Nie chciałabym stracić gwarancji na elektrykę, więc musiałabym dokonać montażu w ASO.

Przestań słuchać tych bzdur które Ci ASO opowiada.
Gwarancję możesz stracić co najwyżej na zmodyfikowane przez Ciebie elementy oryginalnej instalacji. Jeśli wiązka do MediaNav jest identyczna z tą w Twoim samochodzie to nie ma wogóle tematu.

Cav - 2014-09-19, 17:16

DrOzda napisał/a:
Daćka napisał/a:
Nie chciałabym stracić gwarancji na elektrykę, więc musiałabym dokonać montażu w ASO.

Przestań słuchać tych bzdur które Ci ASO opowiada.
Gwarancję możesz stracić co najwyżej na zmodyfikowane przez Ciebie elementy oryginalnej instalacji. Jeśli wiązka do MediaNav jest identyczna z tą w Twoim samochodzie to nie ma wogóle tematu.


Jeśli.
A jeśli nie?
Nie ma tam np. anteny do gps, która nie występuje w wersji bez Navi?

mileks - 2014-09-23, 13:38

Cav napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Daćka napisał/a:
Nie chciałabym stracić gwarancji na elektrykę, więc musiałabym dokonać montażu w ASO.

Przestań słuchać tych bzdur które Ci ASO opowiada.
Gwarancję możesz stracić co najwyżej na zmodyfikowane przez Ciebie elementy oryginalnej instalacji. Jeśli wiązka do MediaNav jest identyczna z tą w Twoim samochodzie to nie ma wogóle tematu.


Jeśli.
A jeśli nie?
Nie ma tam np. anteny do gps, która nie występuje w wersji bez Navi?


Witajcie,
Sam ostatnio wymieniałem oryginalne radio na Media Nav zakupioną na A.....o.
Wszystkie wiązki są takie same, tylko wypiąć i wpiąć. Nie ma tylko anteny GPS, ja oryginalną ze stepwaya kupiłem takze na a.....o. Cała wymiana radia trwała może z 10 minut. Także śmiało i bez obaw.
Pozdrawiam

waldsz - 2014-09-23, 17:03

To dbają o użytkownika, bo np. w Toyocie Yaris III mamy ekran, ale dla wersji bez navi brak
jest nie tylko anteny gps, ale i modułu gps za ok 2-3 tys zł.

DaroPasc - 2015-03-31, 22:13

Witam,
czy ma ktoś informacje producenta dotyczące MediaNav? Chodzi mi np. o moc radia bo nigdzie nie można znaleźć informacji na ten temat.
Z góry dziękuję :-D

jas_pik - 2015-03-31, 22:26

Na razie jedyna dostępna oficjalnie serwisówka producenta LG/Renault jest na moim chomiku :
LINK
Wg niej moc max to 47W x 4 przy napięciu 13,8V i obciążeniu 4 Ohm.

DaroPasc - 2015-04-01, 06:26
Temat postu: Media Nav
Super,dzięki wielkie :-D
wojtuq - 2015-09-15, 01:03

Komuś obiło się o uszy albo miał w ręku media nav evolution, bo zastanawiam się czy są takie same kostki co w normalnym media nav. Bo od serwisu nie umiem uzyskać odpowiedzi na ten temat a teraz kupując nowe clio z tego roku otrzymujemy już wersje evolutnion. Nawet serwis nie umie odpowiedzieć na pytanie czy kupując nowe radio u nich po moim nr. vin otrzymam normalną wersję czy już evolution
jas_pik - 2015-09-15, 08:42

Odpowiedziałem Ci w sąsiednim wątku
Tak - podłączenia są te same

Joozwa - 2015-10-07, 21:29

Mam pytanie.
Może nie do końca o sam media NAV ale to chyba będzie najbliższy temat.

Czy da się podmienić media NAV na klasyczne radio w Dusterze?

Małżonka ma awersję do wynalazków typu tablet w samochodzie. Niestety najnowsza konfiguracja Dustera czyli "SL Urban Explorer" ma media NAV w standardzie i nie wiem czy uda się ją przekonać żeby to zostawić. (Auto dla Żony więc spełniam zachcianki :mrgreen: )

A może ktoś byłby chętny na wymiankę 8-)

jas_pik - 2015-10-07, 23:23

Da się :)
Możesz bez problemu zamienić na coś w tym stylu
Pasuje idealnie - bo samo radio to 1DIN - tylko przód jest większy.

Ale po co - MN naprawdę nie gryzie :-D
Ale jeśli chcesz zamieniać to ja bardzo chętnie.

55Heniek22 - 2015-11-08, 19:48
Temat postu: Zmiana radia na MediaNav
Ponieważ w mojej SanderoII Laureate chciałbym zamienic Dacia Radio na używany Media NAV mam pytanie do forumowiczów którzy mieli z czyms takim do czynienia czy jest to wielki problem tzn czy plastikowa ramka ta sama i czy wtyczki te same czy jakies inne problemy wynikają może ? W serwisie powiedzieli ze trzeba tez moduł ABS wymienic zeby dawał sygnały do Navi co wydaje mi sie troche dziwne . Za każdą podowiedź z góry bardzo dziekuje !!!!
jas_pik - 2015-11-08, 19:58
Temat postu: Re: Zamiana Dacia Radio na Media Nav w Sandero II
55Heniek22 napisał/a:
czy wtyczki te same czy jakies inne problemy wynikają może ?

Wtyczki są identyczne
55Heniek22 napisał/a:
W serwisie powiedzieli ze trzeba tez moduł ABS wymienic zeby dawał sygnały do Navi co wydaje mi sie troche dziwne

A to psotniki - chcą zarabiać - nie wystarczy dołożyć antenę GPS - bo mikrofon już masz

Dominus - 2015-11-08, 19:58

Zadna informacja nie jest wyswietlana z komputera na MediaNav ie nawet temperatura wiec wprowadzaja w blad.
Montaz MediaNav plug@play. Ramka i wtyczki te same. Bedzie Ci potrzebna tylko jeszcze antena gps. Zamontujesz ja za MediaNav em

55Heniek22 - 2015-11-08, 20:38

Nie spodziewałem się tak szybkich podpowiedzi. Dziękuję Wam za nie bardzo drodzy forumowicze !!! Co do tego modułu ABS to miał niby kosztowac 2500 PLN...Ja mam na oku Media Nav wraz z anteną GPS za 620 PLN i mysle ze warto za te cene ją kupic ...Miałem obawy co do jej montazu ale dzieki Wam już ich nie mam :-)
endrju - 2015-11-08, 20:41

Sygnał ABS może jest potrzebny do regulacji głośności ze wzrostem prędkości?
Karenzo - 2015-11-08, 21:00

chyba że taki bajer jak w volvo że po wypadku włącza sie radio żeby relaksować kierowce
DrOzda - 2015-11-09, 01:55

Ja podmienilem radio CD na medianav - nic nie trzeba przerabiać wtyczki pasują .... antena gps musi być ze złączem typu FAKRA na allegro kupisz taką z magnesem za 30 pln .... w Lodgy można ją przymocować do płaskownika nad kolumną kierownicy i sygnał gps jest bezproblemowy. Jeśli ten medianav ma w miarę aktualne polskie mapy to cena ujdzie ....ja kupiłem za 200 ale z włoskimi z 2012 ...
55Heniek22 - 2015-11-11, 20:21

Dobrze ze wspomniałes o mapach..Zadzwoniłem spytałem i okazało się ze tylko jakas angielska mapa tam jest wiec zrezygnowałem z zakupu...Szukam sobie teraz na spokojnie czegos z mapą Polski...
jas_pik - 2015-11-11, 21:24

Cena za MN na portalach to max 400 zł + 70 za antenę, więcej nie ma sensu płacić. A mapy to najmniejszy problem na naszym forum
55Heniek22 - 2015-11-11, 21:54

No własnie zainteresowały mnie mapy bo zamowilem nawigacje bez mapy za 200 zł...
Piitubski - 2015-11-17, 21:17

To w zasadzie poza nawigacją czy jest uzasadnienie, by kupować media nav?
arczi_88 - 2015-11-17, 21:19

Ot gadżet, co kto lubi :-)
jas_pik - 2015-11-17, 21:50

Piitubski napisał/a:
To w zasadzie poza nawigacją czy jest uzasadnienie, by kupować media nav?

Nawigacja to jest głowne zadanie MN , ale również jakość dzwięku czy też filmy/gry.
Oczywiście mozna mieć stara nokię albo .....

parcink - 2016-04-19, 17:36
Temat postu: Dylematy z media nav
Drodzy forumowicze przeczytałem już chyba wszystkie posty na temat media nav w naszych samochodach i po ich przeczytaniu mam chyba więcej pytań niżeli odpowiedzi :-/ a mianowicie , posiadam dacie dokker z końca 2015 i chciałem wejść w posiadanie radia model LAN5200WR1 z wersja systemu 4.0.3 odpali u mnie bez problemu ? Czy jeżeli nawigacja została uwolniona można będzie w przyszłości zaktualizować mapy, obecnie wgrany TOM TOM ze stycznia 2016 ? I ostanie pytanie jeżeli sprzedawca twierdzi iż można podłączyć kamerę cofania i załącza zdjęcia tegoż radia wraz ze zdjęciami pokazującymi obraz z kamery, czy wszystko zadziała ?


Z góry dziękuje za odpowiedzi

jas_pik - 2016-04-19, 17:41

Na wszystkie te pytania odpowiedzi są na tak.
A co do map , są już nowsze - dzisiejsze od HERE. :-D
Również od dzisiaj można już to robić na wersji 4.0.6 ( najnowsze aktualnej wersji oprogramowania układowego)- jak się obrobię z obowiązkami w mojej pracy to pewnie do końca tygodnia opublikuje te najnowsze wersje na klubie.
Zaleta - mniejsze ryzyko uszkodzeń wewnętrznych kart pamięci ze względu na zmodyfikowany przez LG/Renault bootloader.

parcink - 2016-04-19, 17:49

jas_pik napisał/a:
Na wszystkie te pytania odpowiedzi są na tak.
A co do map , są już nowsze - dzisiejsze od HERE. :-D
Również od dzisiaj można już to robić na wersji 4.0.6 ( najnowsze aktualnej wersji oprogramowania układowego)- jak się obrobię z obowiązkami w mojej pracy to pewnie do końca tygodnia opublikuje te najnowsze wersje na klubie.
Zaleta - mniejsze ryzyko uszkodzeń wewnętrznych kart pamięci ze względu na zmodyfikowany przez LG/Renault bootloader.



Dziękuję Ci dobry człowieku za szybka odpowiedz :-> , leci do Ciebie wirtualne piwko :-)

Cav - 2016-04-19, 17:51

jas_pik napisał/a:
Na wszystkie te pytania odpowiedzi są na tak.
A co do map , są już nowsze - dzisiejsze od HERE. :-D


Ale TT ze stycznia byłbym zainteresowany.
Ktoś ma, albo wie gdzie jest?

parcink - 2016-04-19, 18:20

Teraz powstał drugi level , jak wymontować istniejące radio , tzn. od czego się zabrać :shock: , a przede wszystkim jak dobrać się do maskownicy okalającej radio bo przypuszczam jak to pójdzie to reszta jest do ogarnięcia ;-)
laisar - 2016-04-19, 18:53

parcink napisał/a:
jak dobrać się do maskownicy

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9246

DrOzda - 2016-04-19, 18:58

Do podważenia maskownicy polecam starą kartę płatniczą względnie kostkę do gitary - z wyczuciem żeby nie połamać ale stanowczo :)
parcink - 2016-04-20, 17:01

Dzięki Panowie , sprawdzone zadziałało :->
franius - 2016-04-23, 07:18

Witam,

Czy wymieniając w Loganie II radio fabryczne na Media Nav trzeba dokupić moduł GPS czy jest on wbudowany w Media Nav ? Czy coś trzeba dokupić przy takiej przekładce ?

laisar - 2016-04-23, 09:11

franius napisał/a:
trzeba dokupić moduł GPS[?]

Tak - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11101

parcink - 2016-04-23, 17:53

franius napisał/a:
Witam,

Czy wymieniając w Loganie II radio fabryczne na Media Nav trzeba dokupić moduł GPS czy jest on wbudowany w Media Nav ? Czy coś trzeba dokupić przy takiej przekładce ?


Zewnętrzna antena GPS z wtykiem/gniazdem Fakra

mekintosz - 2016-05-14, 22:24

Temat ucichł... może ktoś ma linki , info jak ktoś zainstalował poza forum media nav do sandero 1 ?
Józef - 2016-05-14, 23:02

Ja odpowiem, jak nabyłem swoją sanderkę dwa lata temu to podpaliłem się na media nav. Ale po jakimś czasie mi przeszło. Mianowicie montowane w daciach przed modyfikacją (liftem) jest według mnie nieporozumieniem. Media nav jest za nisko ułożona i rozprasza wzrok w czasie prowadzenia. Sprawdzałem osobiście, jeszcze dla wysokich wzrostem kierowców może to być uciążliwe spuszczanie wzroku w dół. Po odmłodzeniu dacki deski zostały zmienione i media nav powędrowała wyżej.
Dominus - 2016-05-15, 06:58

mekintosz napisał/a:
Temat ucichł... może ktoś ma linki , info jak ktoś zainstalował poza forum media nav do sandero 1 ?


A po co informacje z poza forum?
Montowalem ja w Dusterze a lesiu w sandero. Potrzebna jest glownie ramka ktora na chwile obecna tylko trzeba zrobic samemu.


co do wysokosci. Uzywam u siebie w ph1 media nav i nie narzekam na nisko polozona navi.
komunikaty sa czytelne i nie trzeba wpatrywac sie w ekran.

mekintosz - 2016-05-15, 08:14

Dominus, przypomnij linka do tematu, gdzie jest opis i ew fotorelacja....
Dominus - 2016-05-15, 08:27

Są jedynie dostępne fotki z gotową ramką i zamontowaną już w samochodzie.

http://www.daciaklub.pl/f...1683435#1683435

Fotorelacji nie ma. Z ramką trzeba sprawdzać które plastiki trzeba usunąć do jej poprawnego montażu.
Również należy zdemontować panel klimatyzacji i pod nim trochę plastików usunąć. Ale wszystko po trochu dopasowując na miejscu z ramką.

Znalazłem filmik z Media Nav'em w Duster'ze ph1
https://www.youtube.com/watch?v=1IbDkoy0TxQ

mekintosz - 2016-05-15, 22:26

Ten sam autor:


Matufa - 2016-06-20, 09:54

witam posiadam dacie sandero stepway z 2013r ze standardowym radiem bluetooth znalazłem na allegro kilka ciekawych ofert media nav i tu moje pytanie czy bez problemu będę mógł podmienić swoje radio na media nav tzn czy przewody kostki itp będą pasować bo wielkość mojego radia i media nav są identyczne więc w panel bez problemu się wpasuje
arekkozuch - 2016-06-20, 10:02

Matufa napisał/a:
czy przewody kostki itp będą pasować bo wielkość mojego radia i media nav są identyczne więc w panel bez problemu się wpasuje


Tak, będą pasować, jedynie musisz dokupić i zamontować antenę do GPS'a wg. instrukcji na forum :-)

Henrek - 2016-11-24, 11:34

witam
czy może ktoś zrobić zdjęcie z wtyczki 24 pin od radia w dacii sandero 215(chodzi mi o kolory kabli )

laisar - 2016-11-24, 13:15

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1804
słoń - 2016-12-28, 22:04

Witam Panowie
Zwracam się do specjalistów od bitów,ohmów,amperów i cyny.

Zadanie- przełożenie Media-nav z Lodgy do Dokker oraz Dacia Plugh & Radio w odwrotną stronę, czyli z Dokker do Lodgy.

Pytanie: czy w tym wypadku też napotkam na te same wtyczki i nie trzeba będzie nic przerabiać? ,czy muszę kupować antenę GPS(mam ją chyba w Lodgy tylko w którym dokładnie miejscu?).

Pozdrawiam

route2000 - 2016-12-28, 22:16

GPS pewnie gdzieś leży na poszybiu. Kabelkiem od GPS poprowadzi do celu.
Przełożenie obu radia nie powinno nastręczyć jakiegoś problemu.

mateusz232 - 2017-08-05, 22:09

Pytanie, czy mając zwykle radio w dacii sandero 2016 chce wrzucić media nav mogę to zrobić samemu czy bez ASO się nie obejdzie ? Rozumiem ze gwarancji od tego nie stracę?
jas_pik - 2017-08-05, 22:46

Bez żadnego problemu.
Odpowiem Ci pytaniem na Twoje pytanie - czy tracisz gwarancję na samochód wkładając do gniazda zapalniczki ładowarkę do telefonu?
Tak samo jest z radiem - zmieniasz radio - nie masz już gwarancji na wyjęte radio ale gwarancja na pozostałe elementy jest bez zmian.
A zmiana to zdjęcie maskownicy , odkręcenie 4 śrub torx 10 , wypięcie wtyczek, podpięcie wtyczek, dołożenie anteny GPS ( na alle... to koszt około 30 zł) i wpięcie nowego MN, przekręcenie torx i założenie maskownicy.
I już zaoszczędziłeś sporo kasy :)
Oczywiście możesz to zlecić w ASO i zapłacić - pytanie po co ?
Zlecisz ASO aby wpięło Ci ładowarkę do telefonu do gniazda zapalniczki?
Oczywiście nikt Ci tego nie zabroni jeśli chcesz tak zrobić.

mateusz232 - 2017-08-05, 23:00

Dzięki, najbardziej martwiłem się tą gwarancją, wracając do ASO ciekawe czy można cos im zlecić do zrobienia, jak np. kamerka cofania i jakie są to koszta w radiu chyba trzeba to odblokować w jakimś menu
jas_pik - 2017-08-05, 23:12

Koszt instalacji kamery w ASO to około 1500 zl .
Gdzie kamerę kupisz za około 120 -150 zł ( np kamerki.com.pl - mają dedykowane)
Wymaga to odblokowania z użyciem CLIPA ale możesz to zrobić sam za pomocą smartphone lub któregoś z kolegów na forum
Ale nie pisz w tym temacie bo ten temat dotyczy zwykłego Radia Dacia Plug Radio lub innych bez ekranów dotykowych.

lukisgaw - 2017-09-11, 19:38

Witajcie!

Z uwagą przestudiowałem wszystkie strony tematu, ale podczas aktualizacji MN w moim clio4 wyłączyło się radio (mój błąd bo robiłem na zapłonie a nie na odpalonym aucie). Teraz po włączeniu radia cały czas widnieje logo reno na ekranie i nie przechodzi do kolejnego etapu.

Jest jakaś możliwość naprawy czy muszę wymienić radio?
Kupując od innego clio4 będzie działać po podpięciu wtyczek czy jest zakodowane pod konkretny vin auta?

Jestem wściekły na siebie że w tak banalny sposób uwaliłem sobie radio. Pomożecie coś?

jas_pik - 2017-09-11, 20:11

lukisgaw napisał/a:

Z uwagą przestudiowałem wszystkie strony tematu, ale podczas aktualizacji MN w moim clio4 wyłączyło się radio (mój błąd bo robiłem na zapłonie a nie na odpalonym aucie). Teraz po włączeniu radia cały czas widnieje logo reno na ekranie i nie przechodzi do kolejnego etapu.

Nie koniecznie był to Twój błąd , w tych wersjach często były montowane kości firmy kHynix które często w taki właśnie sposób padały w czasie upgrade

lukisgaw napisał/a:
Jest jakaś możliwość naprawy czy muszę wymienić radio?

Da się naprawić (szanse sa na 90%) , alebo u mnie albo u innych użytkowników naszego frum którzy wiedza już jak . Pozostałe 10 % szans naprawy to wymiana karty pamięci Hynix na kartę SD

lukisgaw napisał/a:
Kupując od innego clio4 będzie działać po podpięciu wtyczek czy jest zakodowane pod konkretny vin auta?

Vin jest zakodowany ale wyłącznie w celach zabezpieczenia sprzętu przed kradzieżą w nieusuwalnej pamięci MN . Zawsze wystarczy przyłożyć i będzie działać .

lukisgaw - 2017-09-11, 21:23

Dziękuję Ci za odpowiedź. Uspokoiłeś mnie trochę :)

Chciałem zacząć od aktualizacji softa ponieważ miałem problem z navi. Mianowicie klasycznie nie mogłem włączyć "zgadzam się" ponieważ przycisk ten był nieaktywny.

Hmm chyba kupie radyjko żeby żona nie urwała mi głowy, a wtedy na spokojnie wyślę Tobie gdy będziesz miał czas to moje uszkodzone.

1.Powiedz mi zwrócić uwagę przy zakupie na coś ?
2.Brać z tego samego roku (moje 2013) czy szukać jak najnowszego (widziałem z 2015) ?

3.Dobrze myślę że im nowsze tym większa szansa że poprawili wady pierwotnych konstrukcji?

4. Pisząc że zawsze wystarczy przełożyć i będzie działać miałeś na myśli radyjko które ewentualnie zakupie a nie tą pamięć w której jest vin ?

5.Jeszcze jedno pytanie (przepraszam że ich tak dużo) wszystkie radyjka mają język polski czy tylko te z aut sprzedawanych w PL ?

jas_pik - 2017-09-11, 22:15

lukisgaw napisał/a:


Chciałem zacząć od aktualizacji softa ponieważ miałem problem z navi. Mianowicie klasycznie nie mogłem włączyć "zgadzam się" ponieważ przycisk ten był nieaktywny.

To było opisywane co zrobić - wgrac plik ratujący 2GB a nic innego . Ale widocznie nie doczytałeś .
lukisgaw napisał/a:
1.Powiedz mi zwrócić uwagę przy zakupie na coś ?
2.Brać z tego samego roku (moje 2013) czy szukać jak najnowszego (widziałem z 2015) ?

Jesli kupowac nowe to raczej MNEvolution - koszt niewiele wyższy ale większa funkcjonalność bo ma TMC - online system informacji o korkach/utrudnieniach/zamkniętych odcinkach dróg pozwalający na zmianę trasy przejazdu online
lukisgaw napisał/a:

3.Dobrze myślę że im nowsze tym większa szansa że poprawili wady pierwotnych konstrukcji?

Jak wyżej .
lukisgaw napisał/a:

4. Pisząc że zawsze wystarczy przełożyć i będzie działać miałeś na myśli radyjko które ewentualnie zakupie a nie tą pamięć w której jest vin ?
Tak , nasi klubowi sprzedawcy mogą od razu wpisać Twój VIN do pamięci MN ( polecam kolegę Robson330 - sam u niego kupowałem obecne moje MNE jeżdżące w moich samochodach :) Skontaktuj się przez forum - będziesz miał lepszą cenę niż przez Allegro - i pewność dobrego i z wpisanym kodem a jak łdanie poprosisz to od razu uwolnionego :)
lukisgaw napisał/a:

5.Jeszcze jedno pytanie (przepraszam że ich tak dużo) wszystkie radyjka mają język polski czy tylko te z aut sprzedawanych w PL ?

Języki (wszystki łącznie z PL) sa w każdej wersji softu na MediaNav.

antychrust - 2017-11-20, 17:08
Temat postu: Montaż Media Nav zamiast Plug&Radio
Hej, zamówiłem sobie do Dokkera Media Nav MN1 z alledrogo, w celu zamontowania go zamiast Plug&Radio. Moje pytanie brzmi: czy będę musiał kombinować z jakimiś podłączeniami? Co z sygnałami z ECU? Sygnał biegu wstecznego? Antena GPS? Wszystko to powinno być już podpięte do kostek, czy będę musiał sygnały z ECU puścić z OBD? Co polecacie na wstępie sobie dograć do tego ustrojstwa, jakie bajery?
jas_pik - 2017-11-20, 17:46

Jeśli masz instalację to jest na zasadzie plug and play.
Jedynie musisz dokupić antenę GPS - polecam te które sa na portalach aukcyjnych - z wtyczka fakra ( są chyba nawet lepsze niż oryginalne) a że są na magnesie to po włożeniu przymocujesz do górnej pokrywy - nic nie będzie zasłaniać sygnału.
Polecam zakupić wersje MNEvolution ( np u naszego forumowicza robson330) i poprosić go o uwolnienie :)
MNEvolution ma funkcje której brakuje w MN1 czyli TMC - zmianę trasy nawigacji w locie przy użyciu sygnałów trafficu ( wypadki itd)
Co do Sygnału biegu wstecznego - to raczej na pewno nie masz.
Pewnie sieci CAN też nie

antychrust - 2017-11-20, 19:59

Właśnie od niego kupiłem, na allegro. Może kiedyś zmienię na MNEvo :D. Póki co kable od ECU i biegu R - znajdę gdzieś opis jak je podłączyć do radia?
jas_pik - 2017-11-20, 20:09

Podłączenie CAN - wyłącznie CanL i CanH - do złącza diagnostycznego i już - ale będzie Ci to tylko wtedy potrzebne gdy kupisz moduł BIC i będziesz chciał uruchomić wyświetlanie temperatury na ekranie . Sprawdź piny może jest już połączony?.
Podłączenie biegu wstecznego - jak zainstalujesz kamerę - to podłączyć plus z żarówki świateł cofania( który jednocześnie będzie zasilał kamerę) do pinu we wtyczce - z pamięci nie podam numeru pinu bo nie pamiętam - masz wszystko w kompendium.

antychrust - 2017-11-20, 20:18

Dzięki! A co z danymi spalania i tymi ekolistkami? Da się to włączyć? Co to jest i co mi da moduł BIC?
jas_pik - 2017-11-20, 23:06

Poszukaj ( w tym dziale) ja jesem na GSM-ie i nie bardzo mam ja szukać .
Ogółnie - na razie tylko jeden moduł pracuje poprawnie ( podobno inne tż ale trzbaa je upgradować do nowszego softu)
Pokazują temperaturę i Ekojazdę .
I to wszystko :)
Ciekawsze będa ( jak uda się rozgyźć MNEvo z softem 805 które numery modułów cofania pracują z tym softem ) bo wspópracuja jednoczesnie z kamera i czujnikami tylnymi - pokazując teren i przeszkody w formie graficznej jak na filmiku

Zaś w 9.1.1 chyba będzie działać "bird view" ale musimy poczekać aż nowy Duster wyjedzie do klienta i może się uda znaleźć numer BIC-a do kamer

antychrust - 2017-11-24, 23:59

Cześć, dostałem już radio i mam mały problem - próbowałem wejść w menu serwisowe MICOM ale niestety nie działa. Może ja coś robię nie tak, ale wsadzam tego pustego pendrive, wyciągam, włączam zapłon, wyłączam radio, +, -, wsadzam pendrive'a i informuje mnie tylko że nie ma na nim plików. Może coś robię nie tak? Wersja 4.0.6.
Zaczne sie chyba rozglądać za BIC i kamerką cofania :D
PS Jak odtwarzam muzykę przez BT to dźwięk co kilkadziesiąt sekund delikatnie przerywa - normalne to? Jakby nie nadążało z buforowaniem. Na Plug&Radio było idealnie.

jas_pik - 2017-11-25, 00:08

Menu serwisowe MICOM nie działa od wersji wyższej niż 4.0.3 poprzez sztuczkę z pendrivem .
A do dzisiaj nie udało się jeszcze odkryć jak wejść do MICOM w tym sofcie przez kody serwisowe.
Pozostaje ddt4all lub CLIP lub dmicom :)
Co do przerywania - jeszcze mi się nie udało spotkać ( ale to może dlatego że mam iPhone ) , ale sprawdzając na starym Galaxy też się nie spotkałem z przerywaniem odtwarzania dźwięku .
Sprawdź czy soft telefonu jest aktualny .

antychrust - 2017-11-25, 00:15

No właśnie też mam iPhone. 7, najnowszy soft, na każdym urządzeniu dźwięk idealny, a tutaj tak średnio.
Co do MICOM to trudno, i tak miałem kupić kabel OBD. Wystarczy jakiś na ELM327? Rozumiem że będę musiał wtedy zrobić sztuczkę z zamianą CAN L i H żeby dostać się do radia?

jas_pik - 2017-11-25, 00:18

Tak wystarczy ELM i sztuczka z podmiana połączeń ale musisz posprawdzać te ELM-y bo nie każdy poprawnie działa
antychrust - 2017-11-25, 00:33

OK, dzięki :) A dmicom to co to jest, jakiś tutorial? Może z tego bym skorzystał. I kolejne pytanie - da się ustawić BT Audio jako domyślne wejście - żeby po uruchomieniu auta nie włączało się FM tylko dźwięk z BT. Przepraszam, że tak tyłek zawracam, ale obecnie jestem na etapie robienia w tym aucie wszystkiego co się da 8-) Ehhh, w Loganie I wszystko było takie proste do zrobienia, wszystko prawie że analogowe ;)
jas_pik - 2017-11-25, 16:04

Dmicom to program ( zroiony przez kolegów z Frnacji z portalu msieurlolo.fr) do zmian parametrów MN1 oraz wczesnych wersji MNEvolution.
Jest jednak dość niebezpieczny bo może uwalić sprzęt. Bezpieczniej to samo zrobić za pomocą ddt4all.
Standardowo nie ma chyba opcji do startu czegoś innego niż radio ( albo ja tego nie odkryłem - ale nie szukałem)

antychrust - 2017-11-25, 22:48

A polecisz mi jakiś konkretny kabel OBD2 żeby dobrze działał z ddt? I żeby dało się w nim łatwo zamienić te piny do Multimedia CAN...
A, jest opcja że antena BT jest zintegrowana w antenie GPS? Bo coś mi się wydaje że dlatego dźwięk mi szarpie czasem - jeszcze nie mam anteny GPS bo poczta nawaliła.

tosiek - 2017-11-26, 00:39

antychrust, najłatwiej chyba byłoby podmienić w pseduo fordowskim elm327:
http://www.daciaklub.pl/f...1737280#1737280
masz już przełącznik:

taal - 2018-05-10, 20:05
Temat postu: Radio -> MediaNav - w nowym Dusterze
Witajcie !

otórz jestem szczęśliwym posiadaczem nowego dusterka 4x4. Kupiłem go z salonu 'as is' czyli nie bardzo mogłem wybierać chyba że chciałem czekać do września. W zestawie jest więc zwykłe radyjko, całkiem przyzwoite i dobrze działające ale bez navi a tego mi brakuje.

Poczyniłem więc zakup i kupiłem medianav [nie evo] i zabralem się za wymianę. Wszystko szło super do czasu aż wyjąłem radio i zobaczyłem że kostki są kompletnie inne w dodatku do medianav jest jedna mała więcej.
Pasuje jedna antena, drugą [BT?,gps?] można obciąć wypustkę i wsadzić. Kompletnie nie wiem jednak jak poradzić sobie z kostkami. Widziaem zestawy parrot ale tak ze zdjęcia to nie mam pojęcia czy spasują do nowych kostek i starych wejść do radia.

Jakieś rady ? Przemyślenia ? Ktoś wie jak to zrobić ?

Czy medianav i medianav evo miały inne wejścia ?

pozdrawiam,
Tomek

dudu$ - 2018-05-10, 20:49

Polecam Tobie zrobienie zdjęcia złącz fabrycznego radia i Media Nav. W swoim MCV II nie miałem problemu z wymiana radia fabrycznego na Media Nav Evolution, wszystkie kostki były identyczne, jedynie co musiałem dołożyć to antenę GPSu. Skoro u Ciebie nie pasuje to prawdopodobnie nowsze radyjka seryjne przeszły jakaś większą modernizację. Na pewno usunięto z niej odtwarzacz płyt CD i jak widać z Twojego posta pozmieniali złącza. Spróbuj skontaktować się z kolegą Jas_pik lub robson330. Na foru mają prawdopodobnie największa wiedzę na temat tych odtwarzaczy i z pewnością Tobie pomogą.
jas_pik - 2018-05-10, 21:02

@tall
Daj zdjęcia.
Bo do tej pory było to plug and play.
Jedna biała kostka 24 pinowa - to wszystkie złacza sygnałowe ( mikrofon, CAN itp)
kostka 12 pinowa - głośnikowe
kostka szara - sterowanie pilotem pod kierownica
fakra biała - antena FM
w MN masz dodatkowe złacze Fakra niebieskie - do GPS-u .
Anteny GPS-u w zwykłym nie ma . Trzeba dokupić .
Szukasz na portalu akcyjnym - koniecznie ze złączem fakra . Ceny około 25 - 30 zł . Sa nawet lepsze niż fabryczne ( bardziej czułe)
MN1 i MNEvolution maja złącza identyczne.
Polecam zakup od kolego robson330 werji MNE ze względu na wbudowany odbiornik danych TMC.
Jak zamierzasz dłużej posiadać samochód to zamawiaj MNEvo z radiem DAB - jedna różnica zewnętrzna - to dołożone złącze fakra koloru bordowego - i konieczność dokupienia splitera do rozdziału sygnału z anteny lub zamontowania dodatkowej anteny .

taal - 2018-05-19, 15:27

Dziękuję za odpowiedzi! rozjaśniły mi sprawę. Okazało się że przy pierwszym demontażu nie zauważyłem że to radio jest spięte na przejściówkach zaś oryginalne kable [pasujące do medianav] są schowane głębiej :)

Dziś zamontowałem medianav, wszystko działa jak ma działać, navi, BT, radio cud malina.

Anteny GPS nie dawałem, zeszlifowałem odrobinę wtyczkę która była oryginalnie [do BT ?] i wpiąłem, działa, łapie sygnał od razu widzi 8 satelit na 90%.

pozdrawiam ! Tomek

paul7 - 2018-05-20, 14:49

taal napisał/a:
Dziękuję za odpowiedzi! rozjaśniły mi sprawę. Okazało się że przy pierwszym demontażu nie zauważyłem że to radio jest spięte na przejściówkach zaś oryginalne kable [pasujące do medianav] są schowane głębiej :)

Dziś zamontowałem medianav, wszystko działa jak ma działać, navi, BT, radio cud malina.

Anteny GPS nie dawałem, zeszlifowałem odrobinę wtyczkę która była oryginalnie [do BT ?] i wpiąłem, działa, łapie sygnał od razu widzi 8 satelit na 90%.

pozdrawiam ! Tomek

To fajno , że się udało. Dobrym zwyczajem, byłoby dla potomnych zrobić jakieś zdjęcia z modernizacji na Mn dla potomnych. :lol:

lisek2 - 2018-07-06, 17:04
Temat postu: Nowy Duster - wymiana fabrycznego radia na Media Nav Evo -
Witam chciałem wymienić fabryczne radio w nowej Dacii Duster na Media Nav Evo.... tyle że wtyczki są inne. Jak nazywają się przejściówki które można zastosować - ktoś wymieniał radio w nowej Dacii ? Tył oryginalnego radia z wtyczkami Foto: Stare radio

Tył Media Nav Evo Foto : Media Nav Evo

taal - 2018-07-06, 18:13

U mnie wtyczki pasujące były schowane głębiej i spięte łącznikiem do tych od fabrycznego radia.

Wtyczki pasujące przyczepione były do plastików ramki.

Nejlepiej weź ręką prześledź trasę jednej wiązki i powinieneś trafić na łącznik.

Niestety nie zrobiłem zdjęć w trakcie zmiany:(

pozdrawiam,
Tomek

jas_pik - 2018-07-06, 18:37

jesli znadziesz głebiej te załcza pasujące do MN to ja byłbym zainteresowany odkupieniem tych przejściówek które Ci zostaną .
Policz ilośc ppinów w tych "nowych" wtyczkach.
Dotyczhczasowe były 12 i 24 pinowe

lisek2 - 2018-07-07, 08:07

taal napisał/a:
U mnie wtyczki pasujące były schowane głębiej i spięte łącznikiem do tych od fabrycznego radia.


Bingo...rzeczywiście były po bokach schowane (za pierwszym podejściem myślałem że to kable do sterownika)...bardzo dziękuję za pomoc :-)

GRL - 2018-07-08, 23:06

Czyli wsadzenie używanego MN do DD2 jest wciąż plug&play?
dorota4i - 2018-07-09, 01:01

jak najbardziej, ostatnio klientowi zakładałem to wystarczy wypiąć tą przejściówkę a dalej już normalnie - żadnych ramek ani mocowań czy śrubek nie trzeba mieć dodatkowych
Robson68 - 2018-10-12, 16:45
Temat postu: Radio -> MediaNav - w nowym Dusterze
Witam
W dusterze 2 który był fabrycznie wyposażony w zwykle radio , postanowiłem zmienić na MNE . Tak jak to wyżej sie napisane nie jest zbyt skomplikowane . Trzeba tylko dokupić antenę GPS . Po zdjęciu ramki radio ( mocowana na metalowe spinki , więc trochę trzeba siły i delikatności zarazem , najlepiej plastikową łyżka ) pózniej 4 śruby Torx 20 . Po odpięciu wtyczek od radia idziemy ręką po wiązce radia dochodzimy do kostek i trzeba je wypiąć . Wygląda to tak , że do zwykłego radia jest wpięta przejściówka ( na fotce nr 1 ) już po wymontowaniu . MNE podpinamy bezpośrednio pod wiązkę w aucie plus dokupioną antenę GPS i cieszymy się działanie MNE . Cała operacja trwa od 1/2 do godziny :-)
sorry za jakość zdjęć i że tylko 3 , sama operacja dość prosta i banalna :mrgreen:

Robson68 - 2018-11-16, 10:24

Po opisanej wymianie radia czasem zauważam czasem gorszy odbiór radia np czasem trzeszczy RMF w Warszawie lub gorszy odbiór radia poza miastem , czy to wpływ słabszej anteny w dacii? a może błąd konfiguracji w Micom ? ( typ anteny pasywna czy aktywna ) ale nie wiem który to kafelek w Micom :-/
dudu$ - 2018-11-16, 19:08

Robson68 napisał/a:
Po opisanej wymianie radia czasem zauważam czasem gorszy odbiór radia np czasem trzeszczy RMF w Warszawie lub gorszy odbiór radia poza miastem , czy to wpływ słabszej anteny w dacii? a może błąd konfiguracji w Micom ? ( typ anteny pasywna czy aktywna ) ale nie wiem który to kafelek w Micom :-/


identycznie miałem w Loganie MCV II. po wymiany seryjnego radia na MNE był o wiele gorszy zasięg radia FM, na pewno nie jest to wina ustawienia w MICON ponieważ sprawdzałem to z jas_Pikiem i wszystkie ustawienia były ok. Według w/w kolegi winą jest słaba antena montowana w Daciach i jedyne rozwiązanie to wymiana jej na antenę ze wzmacniaczem. Pewnie i same MNE gorzej zbiera sygnał od seryjnego radia

tosiek - 2018-11-16, 20:28

Robson68, dudu$, tutaj opisywałem wybór anteny pasywnej / aktywnej:
http://www.daciaklub.pl/f...1766832#1766832

dudu$ - 2018-11-16, 23:12

tosiek napisał/a:
Robson68, dudu$, tutaj opisywałem wybór anteny pasywnej / aktywnej:
http://www.daciaklub.pl/f...1766832#1766832


Wiem o tym i rozmawiałem na ten temat z Jas_Pikiem, który jak wcześniej pisałem wchodził w moim MNE do MICON i antenę miałem wybraną prawidłową czyli Pasywną. I niestety wyjeżdżając 50km od warszawy radio działało fatalnie , trzeszczało i nie przełączało się na inne fale mimo ustawienia AM i TM ( czy jakoś tak sie to nazywa). Na zwykłym radiu mogłem przejechać całą Polskę wzdłuż i wszędzie pięknie działało radio oraz samo aktualizowało falę stacji RMF FM czy Radio ZET. Na Media Nav Evolution można o tym zapomnieć, nie mam pojęcia dlaczego. Zastanawiam się czy na tych fabrycznych MNE tez jest taka lipa

kiniu_tar - 2018-11-17, 08:10

Ja mam fabryczne MNE tylko że w Capturze i nie ma problemu z odbiorem radia. Nie miałem przypadku że gdzieś w czasie jazdy gubił jakąś stację, natomiast w służbowym Dokkerze i fabrycznym radiu to się już zdarza.
Robson68 - 2018-11-17, 12:47

Kol. Tosiek dziękuję za informację , wolnym czasem sprawdzę , choć myślę , że to kwestia anteny .
Dymek - 2018-11-17, 15:17

Na fabrycznym nie ma problemu- stacje ogólnopolskie dostraja na bieżąco.
Robson68 - 2018-11-19, 19:47

Sprawdziłem ustawienia anteny w Micom ustawiona poprawnie , pasywna . Tak więc kłopot z odbiorem stacji radiowych to wina anteny. Tylko chyba niepotrzebnie włączone głośniki tweetery , fizycznie nie ma ich w aucie
Robson68 - 2018-12-16, 15:44

2 wyjazd poza duże miasto , ok 100 km od Warszawy na północny wschód , potwierdził ,że jest problem z odbiorem stacji radiowych w pewnych miejscach . Szumy , trzaski , które nie pozwalają słuchać radia , próba aktualizacji stacji radiowych w tym miejscu nie dała nic. Po aktualizacji radio wynalazło 3 stację , trochę później w innym miejscu 6 . Wadliwy odbiór stacji radiowych wpływa też na system nawigacji z Tmc , bo informację TMC są przesyłane wraz z sygnałem radiowym , gdy radio nie odbiera RMF lub Z , to brak też jest informacji z systemu TMC . Najwięcej wg mnie jest odbieranych informacji z Mediamobile , natomiast bardzo mało z CET , przynajmniej w okolicach Warszawy .
Tak więc zauważalnym minusem tej operacji wymiany radia fabrycznego na MNE jest gorszy lub nawet zły odbiór radia poza miastem :-( :-( :-( .
Przyczyną jest chyba instalacja antenowa , zależna od radia , inna jest gdy radio jest zwykłe a inna jest gdy auto ma MNE , bo same maszty anteny są takie same ( te same numery w katalogu , wiązki antenowe plus podstawa ma inne numery )
Podobny objaw miałem ,gdy w Meganie 2 była uszkodzona podstawa anteny ( zamontowany w niej wzmacniacz) , w tym aucie raczej mało prawdopodobne , gdyż auto nowe , październik 2018

Robson68 - 2018-12-17, 19:40

Uzyskałem dziś informację , że przy obu wersjach radia ( zwykłe i MNE ) wiązka antenowa , podstawa anteny i maszt anteny są takie same . Tak więc upada moja teoria , że wiązka antenowa nie jest zgodna z MNE . Pozostaję mi przywrócić układ fabryczny ( zamontować radio fabryczne ) i udać się do miejscowości X aby sprawdzić działanie radia , ale to chyba bliżej wiosny .
Zastanawiam się, czy może mieć wpływ odłączony przewód antenowy DAB ? radio fabryczne miało podłączone obie anteny , zamontowane MNE nie posiada złącza antenowego DAB.
W ASO jest info odnośnie słabego odbioru radiowego i braku działania RDS , sugerują sprawdzić wtyk antenowy oraz dokonać zmiany wersji softu MNE na 9.1.3 , moim zdaniem wgranie nowego softu chyba nic nie zmieni , u mnie jest 6.0.4

paul7 - 2018-12-17, 20:09

A ja wszędzie odbieram Radio Maryja. I w Bieszczadach i w Drawsku Pomorskim :-D
Robson68 - 2018-12-17, 20:31

Tylko ,że radio Maryja nie nadaję komunikatów TMC :-) a szkoda ........
lisek2 - 2018-12-17, 21:41

Robson68 napisał/a:
Sprawdziłem ustawienia anteny w Micom ustawiona poprawnie , pasywna . Tak więc kłopot z odbiorem stacji radiowych to wina anteny. Tylko chyba niepotrzebnie włączone głośniki tweetery , fizycznie nie ma ich w aucie


Zmieniałem radio tak samo jak Ty i mam dokładnie te same problemy. Co ciekawe u mnie troche lepiej odbiera przy ustawieniu trybu ze wzmacniaczem anteny

A przy okazji - w micom, ostatnia linia funkja SWRC zmien na #4 będą Tobie działać wszystkie przyciski od pilota do poprzedniego radia np: przycisk wyłączenia głosu..

Robson68 - 2018-12-17, 21:55

:-/ Może to wina anteny ze odłączony sygnał DAB ?
dudu$ - 2018-12-17, 22:01

Robson68 napisał/a:
:-/ Może to wina anteny ze odłączony sygnał DAB ?


Na 100% nie jest to wina odłączonej anteny DAB. W poprzednim aucie MCV II po wymianie radia na MNE miałem tak samo jak Ty i na forum kilkukrotnie o tym pisałem z tego co pamiętam to chyba i w tym wątku. Oryginalne radio w MCV II nie miało podłączenia DAB a radio odbierało tak samo fatalnie jak i u Ciebie. Teraz w Lodgy nie mialem jeszcze okazji testowania odbioru radia ale obstawiam, ze działa tak samo fatalnie jak w poprzednim moim aucie czy u Ciebie w Dusterze. Również czekam na rozwiązanie tego problemu ale jak na razie na forum cisza :/

Dymek - 2018-12-17, 23:01

Jednak ciekawe jest to, że posiadacze MNE, instalowanych fabrycznie jakoś nie zgłaszają problemów z odbiorem. Stacje typu RMF czy Zet odbiera praktycznie wszędzie bez żadnych szumów i problemów. Stacje są automatycznie przestrajanie na kolejne częstotliwości w miarę przemieszczania się.
paul7 - 2018-12-17, 23:12

Jak mnie już denerwują "znikające stacje" to włączam AHA.
Robson68 - 2018-12-18, 07:53

:lol: :-> Temat na długie zimowe wieczory ....widzę,że paru kolegów ma ten sam problem, teraz potrzebny 1 , który go rozwiąże
dudu$ - 2018-12-18, 17:53

Niestety jest to problem, który zgłaszałem na forum już 6 miesięcy temu i nikt nie znalazł rozwiązania. Rozmawiałem nawet z kolega jas_pik, który swoim okiem patrzył w ustawieniach radia włącznie z ustawieniem anteny i według niego wszystko jest ok i powinno działać bez problemu. Może problemem jest uwolniony system ? albo niektóre jego wersje? ja miałem problemy na sofcie 6.0.4.
Robson68 - 2018-12-18, 18:26

Tak się składa, że też mam to wersję 6.0.4 z nakładką od Jas_pik .
Ciekawe jaką wersję ma kol.Lisek 2 ?
a może dlatego tak wersja , bo jeśli ktoś kupił używane MNE od kolegi z forum to on wgrywa 6.0.4 , podobno najbardziej stabilna i bezproblemowa . Prawdopodobnie dużo z nas używa tej wersji softu i nie ma tego problemu , oczywiście w niedokładanych radiach.Zmieniać tak w ciemno wersji softu jakoś mi się nie uśmiecha , bo szkoda mi stracić wgraną nakładkę od kol Jas_pik.Ciekawe czy problem jest znany na innych forach ( poza Polską ) czy taka wymiana radia to domena sprytnych polaków ? :mrgreen:

lisek2 - 2018-12-18, 19:58

Ja przeszedłem przez uwolnione wersje 6.0.4-8.05 aż do 9.1.3 - niestety na każdej było dokładnie tak samo problemowo. To nie wersja softu - zostaje jeszcze jedna możliwość poprawność wyboru opcji z 3,5,6 linii w micom test - ich wynik jest w pierwszym przycisku każdej z linii.

No i jedna absurdalna nie mająca niby znaczenia rzezcz - żaden z nas który wymienił fabryczne zwykłe radio na MNE - nie ma w odróżnieniu od instalacji fabrycznej MNE zainstalowanego modułu BIC.

Robson68 - 2018-12-18, 21:03

Może faktycznie problem w ustawieniach MICOM ? Tylko zmiany tam to ryzykowna gra.....
lisek2 - 2018-12-18, 21:07

Robson68 napisał/a:
Może faktycznie problem w ustawieniach MICOM ? Tylko zmiany tam to ryzykowna gra.....


Zaryzykuje: To prośba do kolegów którym działa MNE bez problemów (najlepiej tych ktorzy mają fabrycznie montowane) o wrzucenie foto ustawień micom test razem z podaniem jaką wersje softu mają.

Robson68 - 2018-12-20, 17:57

Cytat:
Zaryzykuje: To prośba do kolegów którym działa MNE bez problemów (najlepiej tych ktorzy mają fabrycznie montowane) o wrzucenie foto ustawień micom test razem z podaniem jaką wersje softu mają

poniżej ustawienia od kolegi z Duster 2 1.5 DCI 4x4 z fabrycznym MNE
i to co się rzuca w oczy , że jest tam ustawiona antena jako aktywna ! może to tak powinno być ?
Z tego co wiem w tym aucie nikt nie grzebał , oprócz mojej skromnej osoby ( uwolnienie systemu i mapy )
kolega ma wersję 9.1.1

rysiek223 - 2019-01-08, 16:09
Temat postu: Media nav
Mam pytanie odnośnie media nav, otóż przymierzam się do wymiany radia fabrycznego plug&play a zakupu media nav i podłączenia kamery cofania, zatem potrzebne mi bedzie media nav, kamerka, antena gps i chyba jakaś złączka?
Z tego co widzę wyszły różne wersję kto mnie uswiadomi którą warto zakupić w rozsądnej cenie ( takie znalazłem o tych nr. katalogowych)
281151936R
281153855R
281135855R
281157850R
281156588R
281154488R

oraz takie oznaczenia wersji?
LAN5200WR1
LAN5200WR3
LAN5200WR5

paul7 - 2019-01-08, 17:24

Wal bezpośrednio do kolegi jas_pik lub robson330.
Wszystko ci wytłumaczą i mają najnowsze wersje.

Robson68 - 2019-02-17, 17:26

Po zmianie typu anteny na A w Micom , zauważyłem poprawę odbioru stacji radiowych , w tym samym miejscu gdzie były przedtem problemy . Aktualizacja stacji radiowych w tym trybie anteny , wykryło około 15 programów a przedtem tylko3-4.Resumując , to w Dusterze 2 przy wymianie radia na MNE trzeba zmienić typ anteny na A .
lisek2 - 2019-02-17, 17:29

To tak informacyjnie, ostatnio sprawdzając czy mam klucz do kół i lewarek - włożyłem rękę głębiej w nadkole i zdaje się iż znalazłem wzmacniacz antenowy :lol:
paul7 - 2019-02-17, 17:50

Zdaje się , że instrukcja obsługi, nie przewiduje takiego macania :lol:
awierone - 2019-03-11, 07:50
Temat postu: Oryginalne radio 2din na MediaNav Evolution , P&P ?
Witam. Posiadam u siebie w Dusterze (2014r) oryginalne radio 2din z BT i sterowaniem przy kierownicy. MAm kilka pytań:
Czy da radę zamienić na zasadzie P&P na Media Nav LAN5200WR4 ?
Czy trzeba dokupić jakąś ramkę etc. ?
Czy trzeba dokupić jakąś antenę gps?
Czy funkcjonalność BT i sterowania przy kierownicy pozostaną tak jak do tej pory ?

W załączniku oba radia/navi.

DrOzda - 2019-03-11, 08:39

Było ze sto razy , wystarczy przyjrzeć dział Multimedia.
jas_pik - 2019-03-11, 08:55
Temat postu: Re: Oryginalne radio 2din na MediaNav Evolution , P&P ?
awierone napisał/a:

Czy da radę zamienić na zasadzie P&P na Media Nav LAN5200WR4 ?

tak
awierone napisał/a:
Czy trzeba dokupić jakąś ramkę etc. ?

nie
awierone napisał/a:
Czy trzeba dokupić jakąś antenę gps?

tak na alledrogo za ok 25 zł , z wtykiem fakra
awierone napisał/a:
Czy funkcjonalność BT i sterowania przy kierownicy pozostaną tak jak do tej pory ?


tak

tAboon - 2019-03-11, 08:56

jas_pik, nie jestem autorem posta, ale dziękuję. Bo też byłem tego ciekaw.

Chyba nie lubisz się rozpisywać :) Konkretne szybkie odpowiedzi 8-)

awierone - 2019-03-11, 09:19

Szukałem, może zbyt mało dokładnie:/ Tak czy siak dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam
laisar - 2019-03-11, 09:28

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + montaż media* = http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=15429
paul7 - 2019-03-11, 09:55

laisar napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + montaż media* = http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=15429

Wiele razy laisar wskazywał, jak korzysta się z funkcji szukaj na forum. Gdzieś nawet widziałem jego mały samouczek. Zawsze podziwiałem kolegę w tym zakresie :lol: .
Bo i mnie też często, nie chciało się szukać.
avierone , jak widzisz koledzy zawsze pomogą w każdym temacie. Należy ulepszać , jak tylko się da.

Shuruppak - 2020-05-11, 20:06
Temat postu: Podmiana radia na MediaNav
Witam wszystkich :)

Jest to mój pierwszy temat na tym forum, a moje pytanie jest następujące. Z góry uprzedzam, że raczkuję trochę w temacie.
Otóż jestem od ponad roku posiadaczem Dacii Duster II w wersji essential, w której nie mam radia z medianav, tylko zwykłe (jak na załączonym foto). Przymierzam się do podmiany na medianav z myślą, by kiedyś zainstalować jeszcze kamerę cofania. Chciałbym nabyć oryginalne media, jakie są dostępne np. na portalach aukcyjnych. I tutaj pojawia się moja wątpliwość: czy do DDII pasować będzie medianav np. z Dacii Sandero, Lodgy, Dokker lub z Dustera pierwszej generacji, czy wszystkie roczniki i medianav z różnych modeli można stosować zamiennie? Czy rocznik produkcji radia również ma znaczenie, np. czy takie z 2016 mogę zainstalować do Dustera z 2019?
W kwestii podłączenia, przejściówek już się zapoznałem czytając tematy na tutejszym forum, jednakże w kwestii, o którą pytam, nie znalazłem odpowiedzi ;)

Dziękuję z góry za info i pozdrawiam ;)

toka93 - 2020-05-11, 20:09

Można stosować. Ale im starsze radio tym gorsze. Jeden z forumowiczów ma najnowsze z android auto za 700zl co jest chyba dobra ceną.
Shuruppak - 2020-05-11, 20:19

Dzięki za info ;) zdaję sobie sprawę, że im starsze tym gorsze, jednak chciałem się rozeznać co i jak ;)
Dymek - 2020-05-11, 20:25

Radia MediaNav w nowym Dusterze mają białe podświetlenia przycisków nad ekranem a pozostałe modele Dacii mają podświetlenia pomarańczowe. W Polsce poza tym jak dotąd tylko w nowym Dusterze montowany był moduł DAB.
dudu$ - 2020-05-11, 21:00

Jeżeli będziesz chciał kupić MME Evolution 2 z chęcią sprzedam swoje, zakupione od kolego Jas_pik. Radio jest z 2017 lub 2018 roku i pochodzi z Dustera II ( białe podświetlanie). Ja kupił bym wtedy MNE 3 :)
Shuruppak - 2020-05-24, 20:26

Dziękuję za propozycję ;) Póki co na razie rozeznaję się w temacie ;)
Killer King - 2020-05-25, 10:15

Podpinam się do tematu:

1) Ja odróżnić radio MME z androidem i bez ( np. po zdjęciach z ogłoszenia)
2) Czy w miejsce klasyczne radia w Sandero można wsadzić nowe klasyczne z Dustera II - zdjęcia poniżej.

laisar - 2020-05-25, 10:25

Killer King napisał/a:
Czy w miejsce klasyczne radia w Sandero można wsadzić nowe klasyczne z Dustera II

Tak.

jas_pik - 2020-05-25, 10:27

Ad 1. Po wersji SW na naklejce .
MN1 - soft 1.x.x do 4.1.0
MN2 soft od 5.2.7 do 9.1.3
MN3 soft od 1.X.XX.X
Myślę że taniej kupisz u klubowego dostawcy niż na Allegro ( odezwij się do niego przez PM robson330) Polecam zakup od niego bo sam u niego kupowałem .
Ad.2
Tak o ile nie jest konieczne dopisywanie VIN-u ( ktoś zgłaszał z tym problem) a ja tego nie sprawdzałem.

Killer King - 2020-05-25, 10:40

Już widzę, że jest problem z kostkami, da się jakoś obejść ?
dudu$ - 2020-05-25, 16:07

Pewnie trzeba poszukać przejściówki z Dustera II. Z tego co pamiętam, kilka osób na forum pisało, że nie może wymienić seryjnego radia P&P na MNE ponieważ są inne złącza. Oczywiście okazało się , że gdzieś tam głębiej schowana była przejściówka po odłączeniu której można było podpiąć bez problemu MNE więc musisz szukać takiej przejściówki, jak się mylę to proszę poprawić :)
jas_pik - 2020-05-25, 16:14

tak właśnie jest
Shuruppak - 2020-05-25, 20:42

Jeszcze ja dorzucę jedno pytanko, chociaż pewnie trochę dziecinne i być może już było, tylko nie znalazłem info, ale czy MediaNav, dajmy na to z Renault Clio czy Captura będzie pasować do Dustera II, czy nie będzie problemu z podpięciem? Nie chodzi o kostki, bo z zewnątrz wszystko jest takie samo. Chodzi bardziej o soft, różne ekrany powiatalne (logo renault, logo dacii). Na zdrowy rozum wszystko i tak wychodzi od renault więc wydaje mi się, że wszystko jedno, ale chciałbym się jednak upewnić ? ;-) ;-)
jas_pik - 2020-05-25, 20:46

Logo zawsze można zmienić :)
Wszystko masz do ustawienia w MICOM Test

Shuruppak - 2020-05-25, 20:47

Wielkie dzięki :D
gggg - 2020-06-19, 16:46

Jakie oznaczenia na naklejce radia określają, że ma dab+ ? Chodzi o radio z obsługą AA.
jas_pik - 2020-06-19, 18:47

MN3 mają oznaczenie LAN 5800.
Jak rozpoznać po naklejce wersję hardware/Config - nie udało mi się dojść.
Najprostsze jest sprawdzenie czy ma trzy gniazda fakra . DAB to gniazdo fakra koloru brązowego.

gggg - 2020-06-19, 20:41

W ogłoszeniu jest tylko zdjęcie z przodu radia i od góry gdzie jest naklejka. Dlatego moje pytanie.
jas_pik - 2020-06-20, 12:03

To trzeba poprosić sprzedającego o zdjęcia z tyłu :)
gggg - 2020-06-20, 12:42

I tak też zrobiłem.
gggg - 2020-06-25, 09:21

Posiadam już zdjęcia. Czy ma DAB+?
laisar - 2020-06-25, 10:07

A widzisz 3 gniazda, z których jedno jest brązowe? http://www.daciaklub.pl/f...1809267#1809267 - 5 postów wyżej.
laisar - 2020-06-25, 11:20

gggg napisał/a:
Widziałem tylko po nazwach gniazd nie jestem taki obyty. Dlatego wolałem się upewnić.

Moja odpowiedź to nie był jakiś zarzut, tylko... walenie "wędką" po głowie, zamiast samego rzutu "rybą" ;)

Cytat:
Tym bardziej po napisie na naklejce co zaznaczyłem w drugim zdjęciu. Pisze zakres fal FM i AM.

"Only for Saudi Arabia Certification Use".

Cytat:
Gość nie posiada kodu do radia a pochodzi ono z demontażu tak więc nie mam jak sprawdzić nawet jakie ma mapy. Nie wiem czy to warto ryzykować z zakupem tego radia i czy potem ustalę kod do niego.

Tak - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=5962

gggg - 2020-06-29, 16:15

Czy media nav kupione z innego samochodu będzie działało w moim? Chodzi mi o to czy w radiu musi być także wprowadzony vin mojego pojazdu aby działało?
laisar - 2020-06-29, 17:26

Do tej pory radia z daciek nie były kodowane, ale jeden z kolegów kupił kiedyś klasyczne demontowane z jakiejś renówki i ono miało bodajże wpisany VIN.

Z MN raczej nie powinno być problemu.

jas_pik - 2020-06-29, 20:48

Standardowo są zabezpieczone kodem antykradzieżowym.
VIN tez maja wpisany ale MN1/2/3 nie sprawdza numeru VIN z resztą samochodu.
Wpisanie VIN jest jednak czasami przydatne ( gdyby zostało skradzione to można podać Policji że ma wpisany VIN) może pomoże w znalezieniu złodzieja?
Ale do tej pory nie słyszałem żeby były kradzione.
Chyba jest za tanie żeby złodziejom opłacało się ryzykować :)

shrek - 2020-07-01, 18:16

gggg napisał/a:
Czy media nav kupione z innego samochodu będzie działało w moim? Chodzi mi o to czy w radiu musi być także wprowadzony vin mojego pojazdu aby działało?


Wszystko będzie działać i nie trzeba zmieniać vin w radiu, a antenę gps można przymocowac pod radiem jest tam dużo miejsca.

gggg - 2020-07-01, 20:44

Dzięki za info. Co do anten to wszystkie mam zamontowane fabrycznie tzn. gps i dab+, gdyż obecnie mam media nav evo 2 na windzie.
shrek - 2020-07-02, 00:17

Tak dla info.
W mojej daci miałem mn1 zmieniłem na 2.
Mn1 montowalem w Bravo2
Mn2 Jumper czy Boxer
Mn3evo od jas _pik podłączyłem do lody.
W dwóch pierwszych nie podłączyłem nawet can H i L. Skutkuje to brakiem info o prędkości pojazdu przeklamaniem nawigacji po utracie sygnału gps (np. Tunel).

gg - 2020-07-28, 16:21

Ile cebulionów trzeba obecnie wydać na MNE3 (Android Auto) chcąc dokonać upgrade z MNE2?
MNE3 jest gdzieś do dostania?

dudu$ - 2020-07-28, 17:17

gg napisał/a:
Ile cebulionów trzeba obecnie wydać na MNE3 (Android Auto) chcąc dokonać upgrade z MNE2?
MNE3 jest gdzieś do dostania?


jest nu kolegi robson68. za MNE3 życzy sobie 750zł

gg - 2020-07-28, 17:49

I do np. Lodgy przełożenie plug & play czy trzeba coś dłubać?
Ma znaczenie to, że mam kamerę cofania?

jas_pik - 2020-07-28, 17:56

Plug&Play. Wyjmujesz stare , wkładasz nowe , wprowadzasz kod i działa jak stare .
Różnicę zobaczysz jak podłączysz telefon .
Kamera do uruchomienia kodami .

gg - 2020-07-28, 18:34

jas_pik napisał/a:
Plug&Play. Wyjmujesz stare , wkładasz nowe , wprowadzasz kod i działa jak stare .
Różnicę zobaczysz jak podłączysz telefon .
Kamera do uruchomienia kodami .


To po co wymieniać jak działa jak stare ;) (żart gdyby ktoś nie zrozumiał).
"Kamera do uruchomienia kodami " - to znaczy?

jas_pik - 2020-07-28, 19:28

Wchodzisz kodami do Micom i uruchamiasz to co chcesz.
Aby kamera zadziałała klawisz oznaczony RVC ma wyświetlać rvc

WinFS - 2020-09-02, 19:55

Wszystkie MN3 mają aktywne CarPlay? Pytam bo znalazłem radio ale opis sklepu jest mizerny. Kod 5800 więc MNE najnowszej wersji...
jas_pik - 2020-09-02, 21:48

Wszystkie sprzedawane w Polsce tak. Wersje w niektórych krajach na początku produkcji ( montowane w II połowie roku 2018 przed oficjalnym ogłoszeniem iż jest już sprzedawane) miały to zablokowane. Dopiero w egzemplarzach ( na zachodzie EU) zamawianych po wrześniu 2018 roku miały to uruchomione.
Ale zawsze to można uruchomić w menu MICOM - patrz zdjęcie w poprzednim moim poście .
Klawisze ekranowe do właczenia to AA i CP

telecaster1951 - 2020-09-11, 09:24

Ma ktoś może na sprzedaż MNE3?
dudu$ - 2020-09-11, 11:27

telecaster1951 napisał/a:
Ma ktoś może na sprzedaż MNE3?


napisz PW do użytkownika robson330, ostatnio miał na sprzedaż każdą wersję Media Nav. Najnowszy model czyli MN3 z Android Auto sprzedawał za 700zł

gorus - 2020-09-22, 12:30

https://allegro.pl/oferta/radio-nawigacja-gps-renault-dacia-media-nav-evo-3-9521936896

czy ktoś to próbował podmienić pod oryginalną MediaNav2 montowaną do końća 2018 roku?

laisar - 2020-09-22, 15:58

gorus napisał/a:
czy ktoś to próbował podmienić pod oryginalną MediaNav2 montowaną do końća 2018 roku?

Plug&Play.

gorus - 2020-09-22, 19:01

laisar napisał/a:
Plug&Play.


niestety okazuje się, że jednak nie do końca. Sprzedawca otrzymał negatywny komentarz na Allegro, nota bene od pewnego użytkownika z sąsiedniego forum:

"Zdecydowanie nie polecam. Radio przeznaczone jest na rynek Arabii Saudyjskiej. Brak oryginalnego opakowania i dokumentów. Sprzedając ten towar narazili mnie na koszty dwukrotnego wyjazdu do Serwisu Renault i zapłaty za próbę podłączenia radia. Serwisant po dwukrotnej próbie przypisania radia do auta stwierdził, że nie ma takiej takiej możliwości, nie może być ono zainstalowane w aucie wyprodukowanym na rynek EU, posiada inne parametry. Zwrócili pieniądze niestety kosztów serwisu nie odzyskam."

Szkoda bo trochę się nagrzałem na AA w rozsądnych pieniądzach, ale chyba nic z tego nie będzie, przynajmniej nie z tym sprzętem od tego sprzedawcy.

gggg - 2020-09-22, 19:07

Co znaczy ma inne parametry? Pewno chodziło o ustawienia gdzie można je zmienić w micom. Aby radio działało nie trzeba przypisywać go do samochodu jeżeli już wcześniej było montowane w innym. Miałeś je podpiąć w aucie i wpisać kod antykradzieżowy i powinno działać. Co do speców w serwisie to też musiałem jechać trzykrotnie aby skasowali błąd dotyczący licznika. Dopiero po kontakcie z centralą dowiedzieli się jak to zrobi". Wcześniej się nie dało.
gorus - 2020-09-22, 19:15

Koledze z sąsiedniego forum po uruchomieniu wywalało komunikat "system not configured please connect diag tool"

tutaj link do tematu:
http://www.dusterklub.pl/...p?p=28085#28085

gggg - 2020-09-22, 19:20

To ciekawe.
gorus - 2020-09-22, 19:25

Ale jak, jakimś plikiem z pendrivea?
laisar - 2020-09-22, 19:26

gorus napisał/a:
jednak nie do końca

Ależ do końca - o ile tylko nie trafi się na jakiś wyjątek w postaci dziwacznego przypadku jak ten opisany, ze sprzętem niewiadomej proweniencji. Normalne - krajowe lub przynajmniej europejskie - urządzenia działają P&P.

(Dlatego po prawdzie to nawet nie zajrzałem do zalinkowanej oferty...).

gorus - 2020-09-22, 19:31

echhh tylko jak poznać co za ustrojstwo sprzedaje sprzedawca... W przypadku zakupu od legalnie działającej firmy to jeszcze pół biedy bo można oddać, ale jak trafi się jakiś prywatny ziutek na OLX? :(
dudu$ - 2020-09-22, 19:48

jak wcześniej pisałem napisz do użytkownika robson330 na 100% zakupisz u niego działające Media Nav w każdej wersji czyli MN1, MNE i MN3, kupiłem u niego 2 sztuki i nigdy nie miałem problemu, na forum pewnie większość osób, które robiła wymianę radia seryjnego na jeden z powyższych modeli kupowała je jak nie u robsona330 to u jas_pika
Robson68 - 2020-09-22, 20:37

Też polecam zakup u kolegi robson330
jas_pik - 2020-09-22, 21:12

Ponieważ zostałem wywołany do tablicy.
Ja nie zajmuję się sprzedażą MN. osobiście polecam też kolegę robson330 .
Ponieważ on rzadko zagląda na to forum to moża się z nim kontaktować poprzez OLX albo mailowo czyli jego nick ( małpa) onet.pl
Co do MN które po podłaczeniu wyświetlają kominikat "Connect Diag Tool" .
1. Fabrycznie nowe samochody z zamontowanym MN tak przyjeżdzają do ASO . ASO w zależności od tego za co klient zapłacił programują odpowiednie ustawinie ( mapy/wyposząenie dodatkowe) itp.
Dokładnie te same rzeczy da się zaprogramować poprzez ddt4all .
Ale też zdarzaja się też takie urzadzenia z tym kominikatem na portalach aukcyjnych,
Wtedy istnieje pewne niebezpieczeństwo. Moga być to urzadzenia uszkodzone programow ( i nie da się ich ozywiść za pomoca CLIP-a czy też ddt4all.
Lub sa to urzadzenia wyzerowanymi protokołami komunikacyjnymi .
Wtedy nawet serwis nie może poprawnie skonfigurować takiego MN.
Jesli się nawet połaczy z MN to wyświetli nieprawidłowe parametry bez możliwości dokonania zmian.
Ja rozgryzłem takie problemy dla MN1 i MN2.
Nie potrafię jeszcze przywrócić do życia MN3 z wyzerowanym kanałem komunikacyjnym ( ale może niedługo i to się da opanować)

laisar - 2020-09-22, 21:23

gorus napisał/a:
jak trafi się jakiś prywatny ziutek na OLX?

Jaka kasa, takie ryzyko - za nieco wyższą cenę można kupić sprzęt w jakiejś oficjalnej firmie i w razie problemów po prostu zwrócić towar i odzyskać kasę. Mało kto śpi na pieniądzach, ale nadmierne ścibolenie każdego grosza to zwykle prosta droga do kłopotów - wszystko jedno, czy to dotyczy to car-audio, samych aut, czy jedzania/mebli/płytek ceramicznych do łazienki/żony/wczasów...

gorus - 2020-09-23, 12:31

laisar Ponad 16,5k postów a ciekawe ile z nich to podobna nic nie wnosząca filozofia...

jas_pik Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej wiedzy i zaangażowania w temat. Życzę dalszych sukcesów w rozgryzaniu tego urządzenia!

Baczek - 2020-10-01, 13:16

Również polecam Robsona :) miałem całą masę pytań, wszystko dokładnie wyjaśnione i MN1 wymieniony na MN3 w Clio, wszystko działa, AA naprawdę robi różnicę ;)
Cytrynola - 2021-05-20, 16:12

Czy MN3 to jest Media Nav Evolution v2? Lub prościej, to, co obecnie jest montowane w DD2 to jak poprawnie nazwać? Wersja softu 1.0.15.0.
laisar - 2021-05-20, 19:14

Tak.


DACIA Klub Polska » DACIA » Kompendium Dacii » MediaNav - rodzaje

jas_pik napisał/a:
MN1 - MediaNav - podstawowa wersja, oparta na Windows CE, procesor 600 MHz, RAM 0,5GB
wersje softu od 2.0.1 do 4.1.0 najlepsze uwolnienie w wersji 4.0.6 i najbardziej stabilny soft, przez tzw kody testowe wejście do Micom (można uruchomić kamerę)

MN2 - MediaNav Evolution - wersja z wbudowanym odbiornikiem danych trafficu, oparta na Windows CE, procesor 667 MHz, RAM 1 GB
wersje softu od 5.2.7 do 9.1.3, najlepsze uwolnienie i stabilny soft 6.0.4. Softy od 8.05 w gorę mają dodatkowe funkcje (ale tylko przy niektórych centralkach cofania w Renault pokazują graficzne odległości czujników cofania). Wersje softu 9.1.3 dopiero od niedawna zostały pozbawione błędów przez Renaut. Zakończono ich montaż z końcem 2018 roku ze względu na zakończenie suportu przez Microsoft. Renault zablokował na Polskę działanie TMC, można wrzucić samemu licencje oraz odblokować działanie TMC, przez tzw kody testowe wejście do Micom (można uruchomić kamerę)

MN3 - MediaNav Evolution 2 - system operacyjny Linux, procesor 2Ghz, 2 GB RAM
soft z Android Auto i iOS CarPlay
wersje softu od 1.0.X.X
Na dzisiaj brak uwolnienia. Pracuję nad tym, na razie potrafię tylko poprawnie wrzucić licencje pozwalające na działanie TMC w Polsce.

tuttiputti - 2021-06-02, 11:08

czy do Dacia Duster 2011 1.5dci moge zalozyc medianav i kamerę parkowania?
czy ktos moze mi podlinkowac? przeszperałłam allegro i zaczynają się od 2012.
Dziekuje za pomoc :)

laisar - 2021-06-02, 11:52

tuttiputti napisał/a:
czy do Dacia Duster 2011 1.5dci moge zalozyc medianav

Tak - potrzebna jest tylko nowa ramka - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3972 - oraz przejściówka ISO-MediaNav (i antena GPS http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11101 jeśli chcesz używać wbudowanej w MN nawigacji).

Zamiast MN można wybrać też coś innego producenta - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9298

tuttiputti napisał/a:
i kamerę parkowania?

Tak - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=10472

tuttiputti - 2021-06-02, 15:39

Dzięki piękne :) a może jesteś w temacie na tyle żeby podesłać mi linki do konkretnych produktów? Znazlalalm na stronie Bartex ramki ale nie wiem która powinnam wybrac
tuttiputti - 2021-06-06, 07:31

Odpowiedz otrzymałam jak wyżej. Zależy mi na założeniu medianav, czy ktoś może podać sprawdzone elementy tak żeby wyglądało to ‚estwtycznie’?
Dzięki!

laisar - 2021-06-07, 00:02

Nie wiem jak na żywo, ale na fotkach dostępne ramki wyglądają spoko - https://allegro.pl/oferta/ramka-radio-2din-dacia-duster-logan-sandero-2011-9954631410 albo https://allegro.pl/oferta/ramka-radio-2din-dacia-duster-logan-sandero-2011-9954631410 albo https://www.tme.eu/pl/det...a23001-2-t-stf/
Trojan1000 - 2021-06-26, 08:35

Tego typu ramki pojawiają się na Rumuńskich stronach.
Arti109 - 2021-07-06, 11:25

Witam wszystkich klubowiczów .
Jestem szczęsliwym posiadaczem Dustera z 2020r.
Zamontowane jest fabryczne radio .
Chciałbym zamontować radio media nav. Jakie radio polecacie?
Na allegro jest bardzo dużo ofert a ceny są bardzo rozbieżne od 600 do 1200zł.
Czytając opisy aukcji jedni piszą ze potrzebna jest wizyta w serwisie aby aktywować radio, inni sprzedawcy pokazują jak samemu wygenerować kod radia poprzez aplikacje na telefon generacja kodów.
Czy ktoś z klubowiczów dokonywał zakupu takiego radia i czy musiał je w taki sposób aktywowac.

Moje pytanie jest jakie radio kupić by nie popłynać z kasa.
Być może ktoś z tutejszych klubowiczów ma na sprzedaż takie radio?

Z góry Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam Artur

dudu$ - 2021-07-06, 11:58

Arti109 napisał/a:
Witam wszystkich klubowiczów .
Jestem szczęsliwym posiadaczem Dustera z 2020r.
Zamontowane jest fabryczne radio .
Chciałbym zamontować radio media nav. Jakie radio polecacie?
Na allegro jest bardzo dużo ofert a ceny są bardzo rozbieżne od 600 do 1200zł.
Czytając opisy aukcji jedni piszą ze potrzebna jest wizyta w serwisie aby aktywować radio, inni sprzedawcy pokazują jak samemu wygenerować kod radia poprzez aplikacje na telefon generacja kodów.
Czy ktoś z klubowiczów dokonywał zakupu takiego radia i czy musiał je w taki sposób aktywowac.

Moje pytanie jest jakie radio kupić by nie popłynać z kasa.
Być może ktoś z tutejszych klubowiczów ma na sprzedaż takie radio?

Z góry Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam Artur


Cześć,

Ogólnie trzeba przyjąć, że są trzy wersje Madia Nav - Media Nav 1, Media Nav Evolution ( media nav 2), oraz najnowsze Media Nav 3. Dwie pierwsze wersje działają na systemie Windows CE i różnica miedzi nimi to szybszy procesor, więcej pamięci ram oraz niektóre egzemplarze MNEVO maja obsługę DAB. MN3 jest najnowsze i jest oparte na systemie Linux - obsługa Android Auto. Teraz musisz sobie zadać pytanie do czego Tobie będzie służyło to radyjko. Ja od zawsze montowałem Media Nav Evolution bo w porównaniu do seryjnego radia gra o niebo lepiej a czasem korzystam z nawigacji, mapy aktualizuje na bieżąco i w moim przypadku nie widzę konieczności aby zmieniać na MN3. Trzeba też pamiętać , ze MN3 jest o wiele droższe i kosztuje od 800 do 1200zł gdzie MNEvolution można kupić już za 300zł ( ja takie kupiłem do Swojego Dustera )

Kauris - 2021-07-06, 17:24

Tak z 10 postów wcześniej jest rozpiska rodzajów MediaNav.
jas_pik - 2021-07-06, 21:00

Arti109 napisał/a:

Chciałbym zamontować radio media nav. Jakie radio polecacie?

To zalezy od Twoich preferencji i portfela :)
Jesli wystarcza Ci mapy offline . Spóżnine zazwyczaj o pół roku to wystarczy Ci MN1 i Mn2 . jesli chcesz jeżdzić na mapach online to tylko MN3 lub nawet MN4

Arti109 napisał/a:

Na allegro jest bardzo dużo ofert a ceny są bardzo rozbieżne od 600 do 1200zł.

Już wiesz czego szukać i skąd są takie ceny

Arti109 napisał/a:

Czytając opisy aukcji jedni piszą ze potrzebna jest wizyta w serwisie aby aktywować radio, inni sprzedawcy pokazują jak samemu wygenerować kod radia poprzez aplikacje na telefon generacja kodów.

Najnwsze MN3 i MN4 jesli sa w stanie Connect Diag Tool to nawet ASo może z tym sobie nie poradzić

Arti109 napisał/a:

Czy ktoś z klubowiczów dokonywał zakupu takiego radia i czy musiał je w taki sposób aktywowac.

Jesli jest aktywowane to wystarczy wprowadzić kod antykradzieżowy
Arti109 napisał/a:
Moje pytanie jest jakie radio kupić by nie popłynać z kasa.

Zalezy od Twojego budżetu i teg co chcesz


Arti109 napisał/a:
Być może ktoś z tutejszych klubowiczów ma na sprzedaż takie radio?

Yak mam takie MN2 z DAB za 450 zł

Arti109 - 2021-07-07, 06:54

Dzięki wielkie koledzy za podpowiedzi.

Chyba sobie odpuszczę zakup MN3, niestety ceny są zbyt wygórowane ( chyba że trafi się okazja) .
Pozostaje mi rozważyć zakup Android radio , i tu znów pojawia się problem :-/ a mianowicie ogólnie radio ma pełnić funkcję Radia , posłuchania spotify, skorzystania z nawigacji .
Ale jak to wiadomo w miarę jedzenia apetyt rośnie :mrgreen:

Przeglądając forum znalazłem u kolegi #tom45tom radyjko "Prelingcar TS-4G " Przyznam szczerze że swoimi możliwościami zrobiło na mnie mega wrażenie.

Koszt takiego radyjka to ponad 1000zł. I tak wypada cenowo lepiej niż te na allegro które są dedykowane do Dacia za 1200-1400zł a posiadają tylko 1 lub 2 GB ramu .

Jeżeli nie znajdę nic sensownego to chyba dołożę troszkę kasy i zdecyduje się na ten Prelingcar. Oczywiście o gwarancji to można zapomnieć w takim radiu, pytanie tylko jak długo to będzie grało....

Pan_ślimak - 2021-07-31, 20:53
Temat postu: Pytanie o zmianę radia
Cześć,

Kupiłem Dacię Sandero 2014 (1.2 benzyna) ze średnim wyposażeniem (chyba Laurete).
Mam tutaj podstawowe radio i chociaż widziałem na forum, że ludzie modyfikowali je, to chciałem zapytać jak sprawdzić czy też mam taką możliwość?

A może taka wymiana jest uniwersalna i wystarczy kupić radio z modelu z NAVI, odłączyć stare, podłączyć nowe i będzie ok?

dudu$ - 2021-07-31, 22:13

Chcesz wymienić seryjne radio P&P ? żaden problem kupujesz MN1/MNE lub MN3 i wymieniasz. Jeżeli chcesz korzystać z nawigacji to musisz dodatkowo zakupić antenę GPS, w necie za 25-30zł. Co chciałbyś modyfikować dokładnie w tym radiu? odblokować je i samemu aktualizować mapy ? Jeżeli tak to nie ma z tym problemu, odpowiedni soft, instrukcja instalacji i tyle.
zyzdrian - 2021-11-21, 11:09

Witam wszystkich,
Od kilku dni jestem posiadaczem Dacii Sandero Stepway 2015, która ma MN 9.1.3. Chciałbym mieć Android Auto, więc z tego co przeczytałem muszę wymienić MN. Na allegro znalazłem takie coś https://allegro.pl/oferta/radio-nawigacja-gps-renault-dacia-media-nav-evo-3-10490964643
Z opisu wynika, że sprzęt jest nowy, ale również, że pierwsze odpalenie musi być na serwisie. I tutaj moje pytanie, czy faktycznie trzeba tak zrobić, czy można to zrobić samemu tak jak np wymiana sprzętu? I czy w przypadku podłączania takiej nówki grozi Connect Diag Tool?

Dziękuję wszystkim za porady :)

Robson68 - 2021-11-21, 11:50

Zgodnie z opisem radio musi być uruchamiane w serwisie , bo musi być ściągnięty plik konfiguracyjny. Nawet w serwisie to nie jest takie proste.
BLACHA_997 - 2021-11-21, 18:51

Serwis do którego zwróciłem się z zapytaniem czy uruchomią mi takie radio odparł, że nie - bo oni tego nie robią, tym bardziej jeśli samochód jest na gwarancji. Ponadto powiedziano mi, że samochód z MN jest już skonfigurowany na etapie produkcji i generalnie nawet jeśli kupię MN u nich w ASO też nie nie dokonają takiej konfiguracji - chociaż jest to technicznie możliwe. Może w innym serwisie podchodzą do tego inaczej jednak ja na razie odpuściłem.
Dymek - 2021-11-21, 21:28

Nie kupować nowego, dziewiczego MN, tylko takie, które było już w samochodzie, nie ważne Dacia czy Renault. Można takie kupić prawie nowe z demontażu. I takie działa bez problemu.
zyzdrian - 2021-11-25, 19:55

Dziękuję wszystkim za pomoc :)
Kupiłem używane MN3, wymontowałem stare, podpiąłem nowe i po włączeniu radio nie prosiło o kod lecz było na pulpicie. Niestety ciągle słychać regularne pikanie gdy MN3 jest włączone. Zmieniłem język na polski, podpiąłem telefon - AA działa. Radio wyszukało stacje, lecz ich nie odtwarza.

Na moje oko wygląda to tak jakby radio było zablokowane. Niestety nie wiem gdzie wprowadzić kod. Miał ktoś podobną sytuację?

jas_pik - 2021-11-25, 20:14

Zalecałbym zwrot do sprzedającego.
MN3 nie zostało poprawnie aktywowane .
Jest aktywowane bez wprowadzenia pełnej konfiguracji na tzw kodzie testowym 1111.
Dlatego będzie sygnalizować to dźwiękowo.
Samemu nic nie zrobisz

agrzela10 - 2021-11-28, 18:31

Cytat:
Witam
Kupiłem dacię Dokker 2019r. chciałbym zamienić radio na medianav, szukam osoby która podejmie się tematu. Ja nie mam o tym zielonego pojęcia. Możecie kogoś zaproponować polecić ???

jas_pik - 2021-11-28, 21:55

Jeśli potrafisz samodzielnie zdjąć panel ( maskownicę ) i odkręcić 4 wkręty torx T15 lub T20 i wyciągnąć radio , odpiąć wtyczki ( antenową + 12 pinową + 8 pinową+ 12 pinową) a nastepne wziąć Mn i podpiąć te wspominane wtyczki + dodatkową wtyczkę anteny GPS ) i zamontować w odwrotnym porządku to już masz zmieniony sprzęt.
następnie wystarczy wstukać kod antykradzieżowy i już wszystko działa.
Oczywiście mogę Ci to zrobić jak opisałem żadne filozofia :)

soader - 2021-12-25, 23:54

Witam wszystkich, odkopię stary wątek bo przerabiam ten sam temat co autor: kupiłem nowego dustera z salonu wersja przed liftem ze zwykłym radiem i zamierzam wymienić na MediaNav. Mam możliwość zakupu MN wymontowanego z Dustera wyposażenego w kamery cofania i zastanawiam się czy po przełożeniu do mojego auta bez kamer nie będzie problemu. Czy po wrzuceniu wstecznego radio nie będzie "głupieć" przez brak sygnału z kamer? Czy do poprawnego działania będzie konieczność wyłączenia funkcji kamer w micomie? Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.
jas_pik - 2021-12-26, 08:18

Nic nie zgłupieje. A jesli nie masz kamery ( żadnej) to wystarczy że wyłączysz to w MICOM.
soader - 2021-12-27, 10:46

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie bo znalazłem na allegro radio do Dustera opisane jako wersja brazylijska, które wygląda jak radio dla najnowszej wersji po lifcie. Czy kostki podłączeniowe będą pasować do Dustera przed liftem?
https://allegro.pl/oferta/dacia-duster-2-ii-radio-nawigacja-navi-tablet-wwa-10642680223

Dymek - 2021-12-27, 14:08

soader napisał/a:
Czy kostki podłączeniowe będą pasować do Dustera przed liftem?
https://allegro.pl/oferta/dacia-duster-2-ii-radio-nawigacja-navi-tablet-wwa-10642680223

To wygląda na naprawdę jakąś przejściową wersję- inną niż nasze. Zwróć uwagę, że ma gniazdo USB, którego nasze obecne ekrany nie mają. Ja bym zalecał ostrożność i nie kupowanie tego zestawu- wyposażenie i wersje aut z Ameryki Południowej zwykle mocno się różnią od europejskich. Zwracam uwagę, że ta sama oferta wisi już od wielu, wielu tygodni, co daje do myślenia. Widziałem ją już naprawdę bardzo dawno.

soader - 2021-12-27, 17:39

Dzięki za info, chyba faktycznie nie ma co ryzykować. Ostatecznie zamówię chyba tu:
https://allegro.pl/oferta/radio-nawigacja-gps-renault-dacia-media-nav-evo-3-10490964643
Radio jest nowe, z fabryczną folią na wyświetlaczu no i co najważniejsze to wersja z linuxem a z tego co się zorientowałem tylko ta wersja ma możliwość współpracy z androidem i różnymi aplikacjami. Martwi mnie jedynie uwaga na końcu ogłoszenia o konieczności pierwszego uruchomienia za pomocą złącza serwisowego CAN w celu aktywacji. Czy faktycznie jest to konieczne? Jak rozumiem dotyczy to tylko nowych egzemplarzy bo te używane wymontowane z innego auta tego nie wymagają?

jas_pik - 2021-12-27, 18:20

Nie kupuj MN3 który wyświetla napis "Connect Diag Tool" . Oznacza to że urządzenie nigdy nie było uruchomione i nie posiada plików konfiguracyjnych.
Nie ma możliwości uruchomienia tego sprzętu samemu . Pozostaje ASO - . ale tu ważna informacja . Podobno skradziono kontener ( zawierający min elektronikę koncernu Renault) i wcale bym se nie dziwił ze takie nieskonfigurowane radia były w tym kontenerze.
A każde radio ma własny numer identyfikacyjny.
Resztę możesz sobie sam dopowiedzieć

soader - 2021-12-27, 18:33

Ok, dzięki, w takim razie szukam używki wymontowanej z innego auta.
soader - 2022-01-01, 20:28

MediaNav kupiony i zamontowany, wersja 1.0.13.1.366_r39. Potwierdzam, operacja wymiany bardzo prosta i bezproblemowa zgodnie z tym co pisali poprzednicy. Dodatkowo wprowadziłem kilka zmian w micom test zgodnie z poradnikiem - https://goduster.pl/rozszerzona-funkcjonalnosc-media-nav/ również bez problemów. Niestety poległem na odblokowaniu nawigacji i aktualizacji map ale o tym we właściwym wątku. Dziękuję za pomoc.
keisyzrk - 2022-01-08, 14:09

Montował ktoś medianav z Clio do Sandero/Logana? Ma inne mocowanie i nie wiem co z ramką?
jas_pik - 2022-01-08, 17:01

Kształt i wielkość raki oraz sposoby montażu do deski są tak różne że nie da się w łatwy sposób zamontować
BLACHA_997 - 2022-03-10, 18:37

Koledzy pomóżcie. Kupiłem MediaNav 3 w celu jego wymiany na z radia tradycyjnego montowanego w Duterach II. Czytając ten wątek zasugerowałem się informacją kol. Robson68 iż po odpięciu wiązki z dotychczasowego radia kostki będą pasowały, a tu zong - tutaj wątek: https://www.daciaklub.pl/...r=asc&start=125

Jakiego adaptera potrzebuję aby podłączyć to ustrojstwo? Ew. dajcie namiary na jakiegoś sprzedawcę. Będę wdzięczny.

laisar - 2022-03-10, 19:01

Najwyraźniej żadnego i trzeba tylko wypiąć fabrycznie obecną przejściówkę:
Robson68 napisał/a:
Wygląda to tak , że do zwykłego radia jest wpięta przejściówka [...] MNE podpinamy bezpośrednio pod wiązkę w aucie

jas_pik - 2022-03-10, 19:49

@BLACHA997
Ostatnio te przejściówki sa już bardzo długie a standardowe wtyczki ( 12pinowa+24 pin +8 pin) są zapętlone tym czarnym bandażem naprawdę bardzo głęboko i trudno przez otwór na MN sięgnąć aby je rozplątać . Trzeba wręcz rozbierać dolną część deski rozdzielczej aby je znaleźć .
Ale da się . Ostatecznie można się pobawić i w sumie za niewielkie pieniądze zrobić samemu kabelki . Trzeba poszukać na portalach tzw zestaw kabli Parrot-Renault. To będzie najtańsze rozwiązanie , pozostaje jedynie zdobycie wtyczki 8 pin do pilota zdalnego sterowania

BLACHA_997 - 2022-03-10, 20:00

Dzięki jas_pik za szybką odpowiedź. MN już podłączone. Istotnie kostki co prawda były widoczne lecz uznałem je jako część instalacji od której dopiero należy poprowadzić kable do radia. Były one przyczepione na takich zaczepach metalowo-plastikowych do plastikowej ramki - wnęki radia. Musiałem się trochę nagimnastykować, żeby odczepić to cholerstwo, ale się udało i sprzęt działa. Na razie nie sprawdzałem wszystkich funkcji bo mimo prac w garażu temperatura nie sprzyja. Przy okazji jeszcze jedno pytanie...
Ściągając ramkę maskującą zauważyłem, że jeden z uchwytów nie ma takiej metalowej blaszki sprężynującej blokującej ramkę w otworze. Czy istnieje możliwość zakupienia takiej blaszki? Jak to nazwać, czy ma to jakiś nr katalogowy?

jas_pik - 2022-03-10, 20:40

Podejrzewam że ta blaszka nie ma własnego numeru części ( moze jako zestaw kilku)
Możesz to zastępczo owinąć bandażem (tym czarnym) ale tylko wtedy gdy rezonuje

BLACHA_997 - 2022-03-11, 18:56

Radio podłączone, jednak dzisiaj zauważyłem, że nie działają mi przednie tweetery. Nie wiem czy wystarczy tylko odblokować tą funkcję w MICOM (to w jakim stanie jest przełącznik MICOM zobaczę jutro - dzisiaj przygotowuję pendiva z plikiem żeby wejść w oprogramowanie i czytam forum), czy też czekają mnie jakieś przeróbki. Obawiam się, że nie będzie łatwo gdyż głośniki (Focal) montowane były, a właściwie zamieniane ze standardowych już po odbiorze samochodu, przez pracownika ASO no i do końca nie wiem czy połączenia są takie jak w standardzie czy też była to własna twórczość serwisanta. Stare radio było podłączone za pomocą takich przejściówek - fot 1:
[/url]
Z opisów podłączenia MN wynika, że w samochodzie powinna zostać wiązka z 3 kostkami (12pinowa+24 pin +8 pin) i rzeczywiście po zamianie radia na MN wszystko (poza tweetwerami) działa. Zastanawia mnie jednak jeszcze taka wiązka, która z tego co widzę ma dwa przewody skręcone w „sprężynkę”, które jak podejrzewam mogą prowadzić do tweeterów - wygląda to następująco:






Ewentualnie (gdy tweetery nie ożyją po zmianie ustawień w MICOM) rozważam przecięcie tych skręconych kabelków i połączenie ich z kostkami w radiu, tylko nie wiem które piny odpowiadają za to połączenie. Jeśli macie jakieś sugestie będę wdzięczny.

Poza tym po sparowaniu telefonu po bluetooth MN nie widzi kontaktów - chyba na forum był jakiś wątek - muszę postudiować.

jas_pik - 2022-03-11, 20:35

przepraszam za wyrażenie ale ten kto montował te głośniki dodatkowe zrobił Ci coś co delikatnie nazwę burdelem.
Głosniki wysokotonowe ( tweetery ) nie maja osobnego okablowania jesli nie sa zasilane specjalizowane wzmacniaczem - sa łączone do standardowych wyjść głośników ( zazwyczaj za pomocą filtru pasmowego. W najtańszych rozwiązaniach takim filtrem odcinającym niskie częstotliwości jest zwykły kondensator .
Ustawienia tweeterów w micom są potrzebne tylko wtedy gdy używasz końcówki mocy BOSE . Bo tak rozkładają działanie przetwornika dźwięku aby filtry BOSE działały optymalnie

BLACHA_997 - 2022-03-12, 09:16

jas_pik napisał/a:
przepraszam za wyrażenie ale ten kto montował te głośniki dodatkowe zrobił Ci coś co delikatnie nazwę burdelem.
Głosniki wysokotonowe ( tweetery ) nie maja osobnego okablowania jesli nie sa zasilane specjalizowane wzmacniaczem - sa łączone do standardowych wyjść głośników ( zazwyczaj za pomocą filtru pasmowego. W najtańszych rozwiązaniach takim filtrem odcinającym niskie częstotliwości jest zwykły kondensator .
Ustawienia tweeterów w micom są potrzebne tylko wtedy gdy używasz końcówki mocy BOSE . Bo tak rozkładają działanie przetwornika dźwięku aby filtry BOSE działały optymalnie


Czy w takim razie, w moim przypadku "fachowiec" podłączył głośniki równolegle? Czyli z impedancji 4 ohm każdego głośnika zrobił się zestaw 2 ohm? Fakt, że przy starym radiu głośniki działały i nie było żadnych problemów. Może tweetery Focala mają wewnątrz już jakiś filtr i dlatego zrealizowano takie połączenie i w moim przypadku aktualnie wystarczy znaleźć przewody łączące kostkę MNE do dużych głośników i zrobić podobnie tzn. połączyć równolegle tweetery? Będę wdzięczny za rady.

jas_pik - 2022-03-12, 15:01

Zazwyczaj tweetery maja filtr górnoprzepustowy ( w najprostszej wersji przez kondensator). Ponieważ kondensator stanowi dla prądu stałego przerwę nito łączna impedancja nie spada przy takim podłączeniu do 2 Ohmów. Dale mamy 4 Ohmy.
Możesz podłaczyć je równolegle .

BLACHA_997 - 2022-03-12, 16:30

jas_pik napisał/a:
Zazwyczaj tweetery maja filtr górnoprzepustowy ( w najprostszej wersji przez kondensator). Ponieważ kondensator stanowi dla prądu stałego przerwę nito łączna impedancja nie spada przy takim podłączeniu do 2 Ohmów. Dale mamy 4 Ohmy.
Możesz podłaczyć je równolegle .


Jeszcze jakbyś doradził jaki kondensator (chyba nie elektrolit), jakiej pojemności (wyczytałem, że 4,7mF) - może nawet taki gdzieś znajdę bo trochę części mam oraz czy należy go wpiąć szeregowo z tweeterami.

Pojawiły się jeszcze kolejne problemy.
1. MNE nie czyta plików audio z pendrive i to nie ma znaczenia jakiej pojemności, jaki bitrate itp. Po włożeniu pendrive wyskakuje komunikat o braku plików do odtworzenia. Udało mi się uruchomić jeden utwór z pena, ale reszty już nie czyta i lista jest pusta - można tylko utwór "spałzować" i wznowić. MPtrójki natomiast bez przeszkód odtwarzane są z telefonu i to zarówno połączonego po BT jak i w trybie AA. W menu MNE widoczne są katalogi i utwory. Wypróbowałem chyba z 5 pendrivów i nic.
Drugi problem to brak kontaktów telefonu w MNE w trybie BT. Przeniosłem kontakty do pamięci telefonu - jak wynikało z informacji z tego forum - no i niestety nic to nie dało. W trybie AA MNE widzi wszystkie kontakty i połączenia.

jas_pik - 2022-03-12, 21:35

kondensator 3,3uF/50V bipolarny najlepiej .
pendrive musi być sformatowany FAT32 .Wtedy MN powinien widzieć pliki ale wyłącznie MP3 i odtworzy każdy . Innych rodzajów standardowo nie odtwarza ( ale tek na 100 % nie jestem pewien

BLACHA_997 - 2022-03-13, 10:46

jas_pik napisał/a:
pendrive musi być sformatowany FAT32 .Wtedy MN powinien widzieć pliki ale wyłącznie MP3


Próbowałem wiele pamięci - wszystkie formatowane w FAT32 (nawet z wyłączoną opcją szybkiego formatowania) - różnych pojemności. Pliki MP3 o różnym bitrate i niestety nie działa.

jas_pik - 2022-03-13, 10:53

No to powiem że jeszcze się z czymś takim nie spotkałem. Może jest jakiś problem z softem. Możesz mi wysłać tzw odcisk - czyli to co się robi przy zgrywaniu danych na pendrive. Zobaczymy w czym jest problem
BLACHA_997 - 2022-03-13, 11:04

jas_pik napisał/a:
Możesz mi wysłać tzw odcisk - czyli to co się robi przy zgrywaniu danych na pendrive. Zobaczymy w czym jest problem


Sorry ale nie za bardzo rozumiem :cry: Chodzi o właściwości pena?

jas_pik - 2022-03-13, 11:50

Nie zgraj na pendrive odcisk pamięci Twojego MN3. Tak jak sie robi aktualizacje map czy softu.
chcę zobaczyć co tam masz namieszane w systemie.
To prostsza metoda niż wysyłanie całego MN do mnie

BLACHA_997 - 2022-03-13, 14:21

jas_pik napisał/a:
Nie zgraj na pendrive odcisk pamięci Twojego MN3. Tak jak sie robi aktualizacje map czy softu.
chcę zobaczyć co tam masz namieszane w systemie.
To prostsza metoda niż wysyłanie całego MN do mnie


jas-pik z góry dzięki za pomoc. Mam wszystko zgrane. Lustro chciałem Ci wysłać na priv, ale folder nie wchodzi, a nie wiem czy chodzi o jakiś konkretny plik z foldera, czy też mam Ci przesłać cały folder - wówczas prześlę to e-mailem.

BLACHA_997 - 2022-03-13, 16:01

Udało się podpiąć tweetery :!: :!:

Całkiem przypadkiem, w garażu wpadła mi w ręce wiązka przewodów z napisem Focal :shock: :shock: Zdałem sobie sprawę, że jest to identyczna wiązka (sądząc po kolorach przewodów -audio - gniazdo i wtyk ISO) jaka była dołączona do starego radia z tym, że białe końcówki odpowiadały już rozmiarem gniazdom MNE. Parę minut temu podłączyłem ponownie MNE jednak za pośrednictwem w.wym. wiązki, łącząc także wcześniej niewykorzystane i uprzednio schowane kostki audio. Muszę zwrócić honor monterowi w ASO - niesłusznie podejrzewałem go o druciarstwo, a tymczasem wszystko jest ok.

Kolins - 2022-06-09, 10:38
Temat postu: Przejściówka do MediaNav z radia Visteon
Witam,
Witam kolegów z Polski. Jestem z Czech. I składam wielką prośbę. Miałem stepway dacia sandero a teraz mam renault clio 4. I jest tam toto radio. Kupiłem medianav, ale są różne zakończenia. Znalazłem ten temat na waszym forum i pomyślałem, że oryginalna redukcja też będzie w zwyczaju. Ale nie jest. I dlatego chciałem zapytać, czy nikomu nie zdarza się sprzedawać tej redukcji? A może nie wiesz z jakiej redukcji mógłbym skorzystać? Bardzo dziękuję za radę. Przepraszam za polski to napisane przez tłumacza.

Dymek - 2022-06-09, 11:10

Redukcja na Twoim zdjęciu ma numer katalogowy 240364179R i można ją u nas kupić na przykład:
TUTAJ
Ale to Ci nie pomoże, bo to jest redukcja "w odwrotną stronę". Tylko takie redukcje są w Dacia. Dacia miała pierwsze, fabryczne złącza pasujące do MediaNav a jeżeli fabrycznie jest zamontowane takie radio jak na Twoim zdjęciu, to wtedy dokładają fabrycznie taką redukcję. Sprawdź dokładnie- może w Clio jest tak samo? Popatrz głęboko na te wiązki schowane za radiem- może te wtyczki w Clio to też jest redukcja? Zobacz na zdjęciach- wtyczki na redukcji mają z jednej strony czarne zatrzaski i mogą być przypięte gdzieś głęboko w miejscu połączenia z wiązką fabryczną. Dlatego czasem jest trudno to wyciągnąć i zobaczyć, że to jest redukcja.
Bo redukcji odwrotnej u nas w Dacia nie ma.

Kolins - 2022-06-09, 17:39

No nie bardzo. Wyciągnąłem radio, ale były tylko te kable i nic więcej. Szukałem, ale nie znalazłem żadnych innych przejść.
Dymek - 2022-06-09, 21:43

No to niedobrze. Trzeba szukać takich złącz i zrobić samemu redukcję - CZYTAJ
PabloLNC - 2022-10-30, 13:26

Mam pytanie o radio w Logan/Sandero nowego 2020 w górę.

W wersji essential jest ekran taki, że go nie ma, przerabiał ktoś montaż ekranu media nav z wersji comfort?

Specjalnie mnogich funkcji wyświetlacz nie ma, więc może jest możliwe jego zamontowanie? Nie widze używek nigdzie, albo źle szukam, więc przy okazji pytam czy można taki kupić nowy np. w ASO?

Ważne, żeby wyglądało to wszystko w miare jak w oryginale.

Dzięki za pomoc!

laisar - 2022-10-30, 18:12

http://www.daciaklub.pl/f...1828187#1828187 - z Media Control powinno być podobnie.

Nówka sztuka MN4 na pewno jest możliwa do zamówienia w ASO, ale zapewne trzeba przygotować 1) wagon złotych luidorów oraz 2) drugi wagon z cierpliwością...

Używki też można znaleźć - np https://www.eurofrance.pl...15095r-0km.html

(Przy okazji widać jak jest montażem).

uno0 - 2022-10-30, 18:51

zakładając jakieś kompromisy...ciekaw jestem czy i jak działałoby inne niefabryczne radio z takim wyświetlaczem...
laisar - 2022-10-30, 20:00

uno0 napisał/a:
z takim wyświetlaczem

Tzn. z jakim?

Podłączenie innego radia do wyświetlacza Media Control / Display / Nav raczej nie będzie zbyt proste (o ile nie niemożliwe), ale montaż w miejsce ostatnich dwóch czegoś innego to w zasadzie plug&play.

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9298

Pozostaje "jedynie" kwestia dopasowania plastikowej obudowy na wierzchu...

uno0 - 2022-10-30, 20:11

laisar napisał/a:
uno0 napisał/a:
z takim wyświetlaczem

.......montaż w miejsce ostatnich dwóch czegoś innego to w zasadzie plug&play....
Pozostaje "jedynie" kwestia dopasowania plastikowej obudowy na wierzchu...


no właśnie to miałem na myśli...Przykładowo mamy pecha...radio pada gwarancji nie ma.....a więc wywalamy sprzęt z wyświetlaczem i zakładamy alternatywę .

przecinak - 2022-11-17, 11:58
Temat postu: Nie działa manetka pod kierownicą
Witam mam prośbę do kolegów z forum o podpowiedź, Zgodnie z opisem z tego forum zamieniłem oryginalne radio w Duster 2 essential 4x4 na radio z media nav 3 na linuxie ,dołożyłem moduł BIC oraz antenę GPS i wszystko działa mi poprawnie z wyjątkiem manetki pod kierownicą nie mogę sterować nawet głośnością czy ktoś państwa może mi podpowiedzieć jaki parametr powinien być ustawiony w MICOM dla Dustera II żeby manetka zadziałała poprawnie pozdrawiam.
BLACHA_997 - 2022-11-17, 18:37

Też wymieniałem radio Classic na MNav 3 i manetka działała bez żadnej ingerencji w micom. Według mojego wykazu za manetkę odpowiada SWRC, który powinien być ustawiony na Type 4
przecinak - 2022-11-19, 21:54

BLACHA_997 napisał/a:
Też wymieniałem radio Classic na MNav 3 i manetka działała bez żadnej ingerencji w micom. Według mojego wykazu za manetkę odpowiada SWRC, który powinien być ustawiony na Type 4

Dziękuję za pomoc przedstawiłem na 4 i wszystko śmiga super👍

keisyzrk - 2023-03-23, 14:47

Media na wersja 4.0.2 nie idzie ustawić radia. Częstotliwość cały czas jest 0.0
https://photos.app.goo.gl/4VcnriVvypKxs9bu8
Macie jakieś pomysły co może być przyczyną?

jas_pik - 2023-03-24, 18:58

Padł eMMC.
Rozwiązanie wymiana eMMC albo wlutowanie karty SD.
Ewentualnie jeśli działa jako tako to możesz podrzucić , często udaje się odratować

brzuch0 - 2023-04-13, 22:12

Czym różnią się poszczególne modele nawigacji do daci ?
LAN5200WR4
LAN5200WR5
LAN5800WR0

acco - 2023-10-20, 22:55

Witam przeczytałem temat i niestety nie wszystko jest zgodne z prawdą.Wymieniłem zwykłe radio na MN1 i pomimo,że fizycznie wszystko pasuje to nie wszystko działa,u mnie pilot.Wgrałem soft 4.1.0 a więc chyba najwyższy do tego radia i nic.Chociaż nie wiem czy soft tu pomoże.
Czajo - 2023-10-21, 12:55

masz na myśli sterowanie spod kierownicy?
to musisz w micom przestawić na odpowiedni typ auta

acco - 2023-10-21, 23:10

Czajo napisał/a:
masz na myśli sterowanie spod kierownicy?
to musisz w micom przestawić na odpowiedni typ auta

Przepatrzyłem menu na razie na zdjęciach i nie wiem który przycisk to typ auta?

Czajo - 2023-10-22, 12:21

RVC i SWRC
acco - 2023-10-22, 16:45

Dzięki za porady pilot uruchomiłem od pierwszego strzała,jako że nie mój temat to jeśli jest możliwość i czyta to moderator to prosiłbym o przyznanie kol.Czajo punktów reputacji a ode mnie wielkie DZIĘKI za pomoc.
gizmo1970 - 2023-12-28, 18:10

Cześć,
chciałbym wymienić moje standardowe radio w Duster2 na MN3 lub MN4, bo zależy mi na Android Auto. Czy może ktoś rzucić okiem czy to jest MN4 ?
https://allegro.pl/oferta/oe-nowe-radio-navi-medianav-nawigacja-captur-13609829780

jas_pik - 2023-12-29, 16:28

To MN2
Dymek - 2023-12-29, 19:50

gizmo1970 napisał/a:
Cześć,
chciałbym wymienić moje standardowe radio w Duster2 na MN3 lub MN4...
Masz na pewno Dustera2 czy Dustera z 2015r, jak w opisie profilu? Zdajesz sobie sprawę, że do Dustera starej generacji pasuje tylko MN3 a nie MN4?
MN4 wygląda całkowicie inaczej niż wcześniejsze wersje MN, ma inne wymiary i montaż. Jeżeli nie odrożniasz optycznie MN4 od MN3, to może jednak zleć to komuś kto jest bardziej w temacie?

gizmo1970 - 2023-12-29, 22:19

Dymek napisał/a:

MN4 wygląda całkowicie inaczej niż wcześniejsze wersje MN, ma inne wymiary i montaż. Jeżeli nie odrożniasz optycznie MN4 od MN3, to może jednak zleć to komuś kto jest bardziej w temacie?

Bardzo dziękuję za informację. Rzeczywiście widzę teraz, że to inne urządzenie. Pozostaje więc MN3 :)
Przejrzałem dostępne opcje używanych MN3 w internecie i ceny są tak wysokie, a egzemplarz często bez PINu i ewidentnie z auta po wypadku, że chyba zdecyduję się na nówkę wstępnie skonfigurowaną oczywiście, a swoje "zwykłe" radio spróbuję sprzedać komuś kto potrzebuje odtwarzacza mp3, którego ja wogóle nie używałem, bo słucham tylko mp3 z pendrive'a.

gizmo1970 - 2023-12-29, 22:22

jas_pik napisał/a:
To MN2


Dzięki :)

Dymek - 2023-12-30, 00:04

gizmo1970 napisał/a:
... ceny są tak wysokie, a egzemplarz często bez PINu i ewidentnie z auta po wypadku
Brak PIN nie jest żadnym problemem, oby była czytelna górna etykieta na obudowie- wklepujesz 4 znaki z numeru i masz PIN: KLIK
A po wypadku radio raczej nie cierpi 😉
Szukasz MN3, czyli oznaczenie modelu musi być LAN58**. Oznaczenia LAN52** to starsze modele bez AA. No i wśród MN3;masz jeszcze rożne wersje: z odbiorem DAB lub bez DAB a także dwie wersje podświetlenia przycisków- białe lub pomarańczowe.

jas_pik - 2023-12-30, 09:44

Dodam jeszcze że sa różne wersje MN3 . Różniące sie wielkością pamięci wewnętrznej na mapy.
Można to rozpoznać za pomocą nadrukowanego tzw CONFIG.
Niestety nie rozgryzłem oprócz tego co kiedyś podałem.
Wersje ze zmniejszoną pamięcią oficjalnie nie mają w sobie żadnych map.
Sa też wersje w których nie zawsze jest uruchomiony CP/AA .
W tych z brakiem pamięci na mapy potrafię wygospodarować miejsce na mpay dla kilku krajów ( ok 1 GB miejsca)
Te wersje bez uruchomionego CP/AA da się to uruchomić samemu za pomocą zmiany konfiguracji poprzez MICOM test.

gizmo1970 - 2023-12-30, 10:12

Wielkie dzięki jas_pik i Dymek za wyjaśnienia. Najważniejszy jest dla mnie CarPlay, żeby uruchamiać mapy googlowe. Przy CP/AA nie widzę sensu żeby korzystać z wbudowanej nawigacji. I jeszcze pytanie, czy przy korzystaniu z nawigacji AA/CP trzeba podłączać do MN antenę GPS, czy te aplikacje korzystają z GPSa w telefonie ?
jas_pik - 2023-12-30, 11:29

Antena GPS to koszt rzędu 30 zł . Niby nie jest potrzebna ale warto ja mieć bo inaczej zegar będzie wariował .
W CP/AA ważniejsze jest posiadanie mikrofonu bo najlepsza nawigacja na CP/AA to Waze. A z mikrofonem współpracuje o tyle dobrze że adres możesz dyktować zamiast wpisywać.
No i nie musisz instalować Yanosika bo ostrzeganie w Waze jest wielokrotnie lepsze.
Mapy wbudowane warto mieć bo czasami nie ma sensu podłączać telefonu. No i jest niezbędna jeśli bywasz w takich krajach jak Szwajcaria czy Norwegia. Tam użycie nawigacji online jest zabójcze dla portfela .

gizmo1970 - 2023-12-30, 11:34

jas_pik napisał/a:
Antena GPS to koszt rzędu 30 zł . Niby nie jest potrzebna ale warto ja mieć bo inaczej zegar będzie wariował .

Ok, jasne :) Rozumiem, że chodzi o taką zwykłą antenkę jak na zdjęciu ?

jas_pik napisał/a:

W CP/AA ważniejsze jest posiadanie mikrofonu bo najlepsza nawigacja na CP/AA to Waze. A z mikrofonem współpracuje o tyle dobrze że adres możesz dyktować zamiast wpisywać.

Rozumiem, że wbudoway fabryczny mikrofon w moim DD to ogarnie, czy trzeba podłączać coś bezposrednio do MN ?

jas_pik napisał/a:

No i nie musisz instalować Yanosika bo ostrzeganie w Waze jest wielokrotnie lepsze.

A tego nie wiedziałem, chętnie potestuję :)

jas_pik - 2023-12-30, 11:49

Tak . Te akcesoryjne na portalach sa nawet czulsze od fabrycznych. Wystarczy że wtyk jest Fakra niebieski.
Sprawdź WAZE nawet bez Medianava jak sie dobrze sprawuje.
I jeszcze jedna uwaga . Najnowsze telefony z olbrzymimi ekranami mają problem przy współpracy z MN bo potrzebują olbrzymiej ilości energii do zasilania a wydajność prądowa MN jest dość niska i przy niektórych może być problem przy współpracy ( spotkałem sie tak z urządzeniach androidalnych ) Przy iOS nie spotkałem się z taką sytuacją

gizmo1970 - 2024-01-13, 14:20

Dzięki Waszemu wsparciu i informacjach zawartych na forum zmieniłem w moim DD radio na MN2. Zaciągnąłem najnowszy soft 9.1.3, odblokowałem nawigację, wgrałem najnowsze mapy HERE 2023Q2, podłączyłem antenę GPS - wszystko poszło gładko i bez problemów. Jest tylko jeden drobiazg, którego nie mogę rozgryźć: MN w trakcie jazdy po około 15 minutach sam się wyłącza do ekranu z zegarem. Czy problem polega na tym, że MN2 jest przełożony z Renault i trzeba pogrzebać coś w kostce z zasilaniem, czy jednak jest jakaś opcja w MICOM do zmiany ?
I pytanie drugie: czy zmiana w MICOM ekranu startowego RENAULT <-> DACIA zmienia tylko ten ekran czy jeszcze przy okazji jakieś inne opcje ?

Dymek - 2024-01-14, 10:44

W tabeli MICOM kafelek WAKE powinien być ustawiony na OFF (w Renault jest chyba ON). Ale to chyba nie wpływa na samoczynne wyłączanie radia- sprawdź, być może to to. Ale jeżeli masz na OFF, to musisz sprawdzić napięcia zasilania na kostkach- jeżeli są oba, to radio nie powinno się samo wyłączać. Radio wyłącza się po czasie samo, jeżeli zostanie włączone przyciskiem przy wyłączonej stacyjce. To ochrona przed rozładowaniem akumulatora na postoju.
pawelg12 - 2024-01-14, 11:01

Takie pytanie czy można podłączyć zamiast MN2 takie coś https://allegro.pl/oferta/dacia-sandero-stepway-iii-1-0tce-radio-navi-280215229r-14851301971
gizmo1970 - 2024-01-14, 13:02

Dymek napisał/a:
W tabeli MICOM kafelek WAKE powinien być ustawiony na OFF (w Renault jest chyba ON). Ale to chyba nie wpływa na samoczynne wyłączanie radia- sprawdź, być może to to.

Miałem ustawione na ON, zmieniłem, sprawdzę i dam znać :)

Dymek - 2024-01-14, 18:59

pawelg12 napisał/a:
czy można podłączyć zamiast MN2 takie coś...
Przede wszystkim "takie coś" nie pasuje mechanicznie ani elektrycznie (złączami i sygnałami na złączach) zamiast MN2. Poza tym te nowe MN4 są programowo parowane z konkretnym samochodem, tu nie ma tak, że przekładasz do innego i sprzęt normalnie działa.
pawelg12 - 2024-01-14, 19:12

Dzięki
Dymek - 2024-01-22, 09:14

gizmo1970 napisał/a:
Miałem ustawione na ON, zmieniłem, sprawdzę i dam znać :)
No i jak tam? :roll:
gizmo1970 - 2024-01-25, 18:03

Przełączenie WAKE na OFF rozwiązało problem. Bardzo dziękuję za pomoc :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group