DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział ogólny o daciach - przełącznik otwierania szyb dacia logan kombi

trinio - 2018-02-20, 13:59
Temat postu: przełącznik otwierania szyb dacia logan kombi
Witam Szanownych Użytkowników
Szukałem w necie i nic nie znalazłem otóż w mojej Daci Kombi 1.4 MPI zepsół się przycisk otwierania przednich szyb - stary typ prostokątny zamieniłem stronami i z lewej działa a na prawej nie więc pewniak że to przełącznik . Zakupiłem ze strony :
http://allegro.pl/przelac...6282680544.html

jakość ok niby pasuję do logana ale...... jak założyłem "sru" wyleciał bezpiecznik , potem jak zacząłem obserwować przygasał oświetlenie licznika i teraz mam pytanie czy Ktoś wymieniał ten przełącznik , czy Dacia coś kombinowała ze schematem elektrycznym i w kombi jest inaczej , a może Ktoś wie jaki kupić przełącznik i do czego pasuje - w aso są chore ceny i trzeba kupować parami massakra.

będę wdzięczny za pomoc a może ktoś przerabiał i dopasowywał .
będę wdzięczny za każdą pomoc.
Pozdrawiam.

Dymek - 2018-02-20, 14:04

Na początek pomierzyć styki porównując ze sprawnym przełącznikiem- czy połączenia się zgadzają 1:1.
trinio - 2018-02-20, 14:06

sprawdzałem wejście wyjście są niby ok
Dymek - 2018-02-20, 14:14

Ale po wymianie bezpiecznika szyba działa czy nie? Bo jak działa to jedynie silniczek lub cała szyba stawia większy opór. Chociaż napięcie zawsze trochę siada i to widać w żarówkach podczas podnoszenia szyby albo załączaniu siłowników centralnego zamka.
trinio - 2018-02-20, 14:17

wszystko działa - założyłem stary przełącznik ten zepsuty tez szyba się otwiera zamyka ewidentnie ten co kupiłem ze strony chociaż wygląda tak samo wprowadza zament - szyba się nie otwiera natomiast gaśnie podświetlenie licznika.

pomierzyłem wyjścia z kostki i:
1 dół szyba
2 masa żarówki w przycisku
3 + wejściowe do przycisku
4+ żarówki w przycisku
5 góra szyba
i tak pomyślałem jak połączę na krótko kabel 3 z 1 szyba powinna iść w dół i lipa nie idzie a łączyłem bez użycia przycisku - rozumie ktoś ten schemat bo ja nie

Dymek - 2018-02-20, 14:40

Jeżeli przycisk bezpośrednio steruje silniczkiem szyby to tak nie działa. Wszystkie przełączniki jakie spotkałem odwracają biegunowość na dwóch przewodach idących do silniczka. Czyli najprawdopodobniej ten przycisk zwiera 1-2 i 3-5 a w drugą stronę 1-3 i 2-5.
Dlatego sugerowałem porównanie omomierzem nowego przełącznika ze starym sprawnym- czy zwierają te same styki.

trinio - 2018-02-20, 15:07

miernik mam ale kompletnienie wiem jak go użyć
shrek - 2018-02-20, 21:16

Proponuje kupic przycisk ori w uzywce i bedzieie dzialac lub jechac do elektryka. Jezeli nie masz zadnego pojecia o tym to zostaw to bo jeszcze wiecej popsujesz niz naprawisz.
Najprawdopodobniej z twojego opisu wynika, ze pin 1 i 5 to wlasnie na nich zamieniaja sie bieguny.

laisar - 2018-02-22, 12:26

Jest dokładnie tak, jak sugeruje kol. Dymek - przełącznik odwraca polaryzację. Spoczynkowo oba wyjścia są zmasowane, natomiast przy pracy odpowiednie wyjście jest zasilane plusem - podnoszenie szyby: pin 1 "+", pin 5 "-"; opuszczanie: odwrotnie.

Zakupiony przełącznik albo jest po prostu popsuty i robi zwykłe zwarcie, albo działa inaczej - wystarczy go przemierzyć i jeśli jest tylko zmieniona kolejność działania pinów, to można przełożyć przewody we wtyczce. (Wtedy warto to oznaczyć, żeby w przyszłości nikt się nie nadział na ten "patent").

trinio - 2018-02-24, 14:33

Dziękuję wszystkim za pomoc -
Sytuacja wygląda tak że w 2008 r zmieniono coś w elektryce tzn że kupiłem przycisk ze szrotu i działa
niestety nie opanowałem mierzenia pinów i proponuję zakup części używanej bo ten przycisk z linku nie działa a miałem kupione 2 więc przełączniki były sprawne - jak by się komuś udało zmienić polaryzację i opisałby na forum byłoby suuper.

Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group