DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Dodatkowe kamery boczne

maugu - 2018-02-26, 20:41
Temat postu: Dodatkowe kamery boczne
Uwaga! Blondynka ma pomysł ;)

Oglądając specyfikację DD2018 szczególnie spodobał mi się SYSTEM MULTIVIEW CAMERA. Niestety jest to chyba opcja dla wersji 4x4 Prestige - a ta zaś z kolei jest niedostępna w wersji dla LPG. Co prawda dealer powiedział, że istnieje pewne prawdopodobieństwo możliwości dołączenia dwóch kamer bocznych do wersji Comforta, ale będzie to zależało od oprogramowania wyświetlacza jak i ewentualnego istnienia fizycznej możliwości dołączenia 4 kamer (ewentualnie 2), a to się okaże jak serwis „ogarnie” nowy model. Mam pewien pomysł, który może zainteresuje kogoś z nabywców nowego Dustera, a dotyczy on zmiany funkcji bocznych kamer. Z lektury naszego forum wiem, że co najmniej jeden z kolegów jest o kilka długości lepiej zorientowany co można zrobić z mediami w Dusterze i być może podpowie czy warto brnąć w przeróbki umożliwiające podłączenie dodatkowych kamer do standardowego wyświetlacza, czy też zamontować wyświetlacz - niezależny od systemu Media Nav Evolution, np. wyświetlacz ukryty w górnym lusterku. Dodam, że do codziennej jazdy po mieście niespecjalnie potrzebuję kamer by obserwować odległość felg od krawężnika, czy poprzez elektronikę kontrolować odległość przodu maski od przeszkody – to chyba każdy jako tako obeznany z samochodem potrafi bez dodatkowego wsparcia, ale są sytuacje, w których dodatkowa kamera istotnie zwiększa bezpieczeństwo, a nie tylko wygodę. Chodzi mi tu o sytuację, w której włączamy się do ruchu np. wyjeżdżając zza szpaleru zaparkowanych samochodów ( przodem lub tyłem) lub wyjeżdżając z drogi podporządkowanej z ograniczoną widocznością na boki, np. poprzez zarośla. W takiej sytuacji – pomimo minimalnej prędkości i przy zachowaniu maksymalnej ostrożności zawsze możemy trafić na amatora stłuczki ( a w zasadzie odszkodowania z naszego OC) lub też jednośladowego miłośnika ekstremalnych prędkości. Sytuację taką pokazałam na załączonym rysunku. Zauważcie, że usytuowanie kamer do takiej funkcji przy naszym prawostronnym ruchu jest asymetryczne i tak dla przodu pojazdu – kamera „patrzy” w lewo prostopadle do osi pojazdu, a ta z tyłu - w prawo. Oczywiście dla takiego przeznaczenia kamer nie ma sensu by były one umieszczone tak jak to jest obecnie w SMC 360 º w okolicy lusterek bocznych, bo posiadałyby taką samą perspektywę jak i kierowca. Uprzejmie proszę kolegów o krytyczne uwagi do mojego pomysły (ale błagam - merytoryczne), a jeżeli spotkałby się on z Waszą pozytywną oceną - o pomoc w jego implementacji do nowego Dustera.

jas_pik - 2018-02-26, 23:09

Pomysł uważam za świetny i prawdopodobnie możliwy do zrobienia .
Wystarczy przenieść kamery na inne miejsca.
Ale dopóki nie dowiemy się jaki jest numer modułu sterującego ( i jak go zdobyć ) to niewiele damy radę zrobić.
Gdzieś już widziałem reklamy wielokrotnie droższych samochodów z taką własnie funkcją kamer obserwujących umiejscowiony na przednim zderzaku - idealne przy wyjeżdżaniu z ciasnych miejskich podporządkowanych uliczek na drogi główne

polon18 - 2018-02-26, 23:42

Dawnotemu miałem inne rozwiązanie tego problemu w poprzednim samochodzie (dokładnie 10 lat temu)
Miałem tylko jedną kamerę która była sterowana serwem i zależnie który "migacz " włączałem to kamera obracała się w zadaną stronę co przy wyjezdzaniu tyłem idealnie sie sprawdzało.
Następnie pojawił się ewentualny pomysł ulepszeń o możliwość sterowania też ręcznie ale brakło czasu

laisar - 2018-02-26, 23:49

jas_pik napisał/a:
jaki jest numer modułu sterującego

MVCAM - 284A18352R.

jas_pik napisał/a:
jak go zdobyć

Zapewne zamówić w ASO, jak wszystkie części.

paul7 - 2018-02-27, 06:34

Od czego jest szanowna małżonka. :roll: Moja w takich sytuacjach pomaga w przyłączeniu się do ruchu , zanim wejdzie do samochodu. Ale rzeczywiście jak się nie ma nikogo pod ręka, to jest niebezpieczny manewr. Zamontowałem już u siebie kamerkę w lusterku, ale nie bardzo widziałbym miejsce na kamerki w bocznych częściach zderzaków. Czy w Dusterze to się da? W lampie? Gdzie można zobaczyć takie usytuowanie kamer?
michele - 2018-02-27, 07:56

Pomysł bardzo fajny, ale nie mam pomysłu co do miejsc instalowania, ponieważ moim zdaniem zderzak cały się brudzi tym brudem z dróg i byś musiała co chwilę ją czyścić.

Podejrzewam, że temat jest nawet do ogarnięcia przy Media z jedną kamerką, tylko wtedy myślę, że jakieś przełączniki będą potrzebne, do zmiany sygnału kamery, i wymuszenia włączenia trybu live - tylko jak wyłączyć wtedy pasy na ekranie przy kamerze na bocznych, a zostawić przy tylnej...

route2000 - 2018-02-27, 08:29

Dobry pomysł umieszczenia kamery w tylnej lampie i ewentualnie z przodu w kloszu kierunkowskazu.
Sterować można przełącznikiem typu przód-tył i off. Przy off mamy tylną kamerę do cofania.
Musi być PRZEŁĄCZNIK a nie wyłącznik, by przełączać albo tylna kamera albo boczne również w zależności czy przód czy tył. ;-)

maugu - 2018-02-27, 08:32

michele napisał/a:
Pomysł bardzo fajny, ale nie mam pomysłu co do miejsc instalowania, ponieważ moim zdaniem zderzak cały się brudzi tym brudem z dróg i byś musiała co chwilę ją czyścić.

Podejrzewam, że temat jest nawet do ogarnięcia przy Media z jedną kamerką, tylko wtedy myślę, że jakieś przełączniki będą potrzebne, do zmiany sygnału kamery, i wymuszenia włączenia trybu live - tylko jak wyłączyć wtedy pasy na ekranie przy kamerze na bocznych, a zostawić przy tylnej...

Ja już nad tym myślałam i doszłam do wniosku, że ostatecznie mogłabym zrezygnować z funkcji przedniej kamery (w okolicach tablicy rejestracyjnej) i zmienić jej optykę ( - bez ingerencji w jej mocowanie - jak najprościej) poprzez nakładkę pryzmatyczną np. z plexi która to rozkładała by widok "do przodu" na dwa obrazy "na lewo" i "na prawo". Można by to też zrealizować za pomocą mikro lusterek, ale te by się trudno czyściło - plexi chyba lepsze (ewentualnie jakaś forma optyki światłowodowej??). Niestety nie zaglądałam pod zderzak Dustera, ale zapewne kamera jest tam dość głęboko wciśnięta w obudowę i chyba sama nakładka (z założenia - niewiele wystająca nad obiektyw) nie zadziała. Tzn widok na boki będzie zasłonięty. Inne wyjście to dodatkowe kamery, są one w tej chwili tak tanie, że nawet zakup dwóch dodatkowych nie stanowi chyba problemu i pozostaje "tylko" - eleganckie skonfigurowanie tego do fabrycznego modułu, a tu sama nie dam rady i stąd prośba o pomoc.

jas_pik - 2018-02-27, 08:51

Przednia kamera jest w przednim znaczku (logo).
Może poszukać kamery typu rybie oko ?

maugu - 2018-02-27, 09:15

jas_pik napisał/a:
Przednia kamera jest w przednim znaczku (logo).
Może poszukać kamery typu rybie oko ?

Upsss tego nie wiedziałam. W takim razie rzeczywiście rybie oko mogłoby załatwić sprawę przodu. Najprostsze rozwiązanie :) A jak z tyłu?

jas_pik - 2018-02-27, 09:23

Przednią kamerę niezbyt dobrze ale widać w logo

Jakby użyć dwóch tylnych ( przełaczanych za pomocą dodatkowego przełacznika - jedna pozycja to rybie oko a druga do cofania)
Bo jedna jest pod blendą

A drugą wystarczy dać również w logo i tez rybie oko
i już sprawa załatwiona :
Brakuje tylko miejsca na przełacznik kamery na desce

maugu - 2018-02-27, 09:34

No super!!
Mam taki paskudny wyjazd z osiedla, na boki nic nie widać - chyba nowy Duster wprowadzi nową jakość :)

michele - 2018-02-27, 09:38

Rybie oko Ci pokaże gdzieś maksymalnie 140-150 stopni z tyłu (jeszcze mniej z przodu), na pewno Ci to jakoś pomorze, ale czy aż tyle ile byś oczekiwała, nie wiem czy byś nie musiała tej kamery jeszcze wypuścić poza tablicę rejestracyjną, znaczek, aby te kąty były jeszcze większe, zwłaszcza, że chciałaś widzieć z boku, a nie panoramę z tyłu, zwłaszcza jak stoisz pod kątem.
route2000 - 2018-02-27, 09:49

Rybie oko niewiele pomoże...
Lepiej zamontować takie "boczne" kamery np. w okolicy przedniego klosza od kierunków i w bocznej części tylnego klosza. A co do miejsca przełącznika to można umieścić w dowolnym mało widocznym miejscu znanym dla kierowcy, bo na czas stałej jazdy nie jest to potrzebne w widocznym miejscu. ;-)

route2000 - 2018-02-27, 09:51

maugu napisał/a:
No super!!
Mam taki paskudny wyjazd z osiedla, na boki nic nie widać - chyba nowy Duster wprowadzi nową jakość :)

Masz paskudny wyjazd z "polskiego" osiedla (tak widnieje z awatara)... :mrgreen:
A tak, to czemu się wstydzisz, że skąd jesteś? ;-)

Prezes - 2018-02-27, 09:53

Nie wiem jak z przodu, ale ta tylna kamerka ma szeroki kąt i wyjeżdżając pod lekkim kątem już widać całą ulicę. Już kilka razy się przydało, super sprawa.
paul7 - 2018-02-27, 10:30

Przykład na rysunku wyraźnie pokazuje ,że podgląd musi być pod bardzo dużym kątem. Jak trafi się jakiś rowerzysta?! Nie ma szans. Zostanie placek na karoserii. A jeszcze gorzej jest na ciasnych parkingach pod marketami. Stań koło busa i jesteś ślepy. Jak tu wcześniej pisaliście mały problem to, kamerki -tanie, przełączniki-są, ale jak znaleźć odpowiednie miejsce na nie. Jeszcze takie, by nikt nie przyczepił się na przeglądzie. Przecież można sobie montować teoretycznie na rantach bagażnika, pod warunkiem ,że parkujemy obok niższego pojazdu.
maugu - 2018-02-27, 11:13

route2000 napisał/a:

Masz paskudny wyjazd z "polskiego" osiedla (tak widnieje z awatara)... :mrgreen:
A tak, to czemu się wstydzisz, że skąd jesteś? ;-)

W swoich postach odpowiadałam już w jakim mieście mieszkam, ale takie informacja nic nie wnoszą do meritum sprawy bo niebezpieczne wyjazdy są w wielu miejscach. Nie rozpisuję się natomiast o sobie nie ze wstydu, ale trochę ze skrzywienia zawodowego - pomimo, że nie jestem prawnikiem (a tylko inżynierem i to z zeszłego wieku) to zajmuję się też dodatkowo ochroną danych osobowych w mojej firmie i stąd niechęć do epatowania takimi danymi. Odnośnie paskudnego wyjazdu to był tu u mnie już jeden wypadek śmiertelny i kilka mniej groźnych. Postawiono sferyczne lustro, ale za daleko i za małe. W nocy zdaje egzamin, ale w słoneczny dzień można rowerzysty nie zauważyć.
Przepraszam za powyższy (trochę zbędny) tekst, ale musiałam odpowiedzieć.
Wracając do sprawy - być może rybie oko (ze względu na mocne zniekształcenie obrazu w okolicach krawędzi) może być nie do końca idealnym rozwiązaniem, ale zapewne wartym poważnej dyskusji. Elegancka opcja to - moim zdaniem- umieszczenie kamer w płaszczyźnie zderzaka w narożnej części za wizjerem z plexi - tak jak czujniki zbliżeniowe. To rozwiązanie pozwoliłoby jednym ruchem łatwo je czyścić i kamery byłyby w miejscu maksymalnie wysuniętym. Wady : trudny montaż, konieczność konfiguracji dodatkowych kamer.

paul7 - 2018-02-27, 14:46

Jednak kamerka nie może wystawać, rożne względy, nawet myjnia itp. Ale rzeczywiście jak maugu wspomniała kamerka w boku zderzaka, wpuszczana podobnie jak czujniki ultradźwiękowe, nie będzie się rzucała w oczy, łatwa do czyszczenia. Jedyna trudność to ten zderzak, trudność w montażu , trzeba znaleźć miejsce nie wzmocnione szyną metalową. Ale widzę tutaj możliwości dla tej koncepcji. Właściwie to dziękuje za poruszenie tego tematu w kontekście wykorzystania kamer. Producenci chyba o tym zapomnieli, kamery wykorzystują szczególnie do pomocy w czasie jazdy, podglądu strefy niewidocznej dla kierowcy, ale rzadko do wykonywania tak trudnych manewrów jak opisane tutaj. Jako ważniejszą wskazał bym kamerkę w prawym tylnym boku z uwagi na umiejscowienie fotela kierowcy w przedniej połowie długości pojazdu.
Fruxo - 2018-02-27, 14:55

Wszystko fajnie ale w zimę ta kamera będzie co dziennie brudna.
paul7 - 2018-02-27, 15:25

Fruxo napisał/a:
Wszystko fajnie ale w zimę ta kamera będzie co dziennie brudna.

Nie zawsze, ja przed jazdą zawsze swoje kamery przecieram szmatką. z boku zderzaki raczej są czyściejsze niż w innych miejscach. Ale pewnie im wyżej tym lepiej. Trzeba popróbować.

maugu - 2018-02-27, 17:04

paul7 napisał/a:
... Jedyna trudność to ten zderzak, trudność w montażu , trzeba znaleźć miejsce nie wzmocnione szyną metalową. ....

O montażu mechanicznym czujników zbliżeniowych już pisałam - tu wskazuję tutorial z montażu
https://www.youtube.com/watch?v=VYao9UEtfas
Z kamerą byłoby podobnie. Jak widać jest trochę dewastacji zderzaka, ale dla montera czujników byłoby obojętne co montuje - jedyny problem to konfiguracja i ewentualne wydrukowanie w 3D obudowy kamerek w kształcie ułatwiającym doklejenie do spodu zderzaka.

maugu - 2018-02-27, 17:19

Inna opcja to namówić kogoś do produkcji takiego zestawu. Kolega jas_pik odsprzeda (?) licencje na oprogramowanie i może jako uczestnicy (współautorzy) tego projektu załapiemy się na promocyjne wersje demo takiego zestawu do samodzielnego montażu - mojej wersji Dustera jeszcze nie produkują to mam szansę ;)
eio - 2018-02-27, 17:24

Fruxo napisał/a:
Wszystko fajnie ale w zimę ta kamera będzie co dziennie brudna.

A ja mam pytanie - czy nie lepiej montować kamerek przód-tył w środku auta, przy szybie i na wysokości wycieraczek? Wtedy nagrany obraz będzie zawsze czysty i nagranie dobrej jakości w trakcie deszczu / śniegu.

paul7 - 2018-02-27, 17:37

Same czujniki to inna bajka, zderzak posiada w rożnych miejscach wzmocnienia i na nie trzeba uważać. Zwracam uwagę na przepisy o ubezpieczeniach pojazdu. Jakby co to .. to mogą być kłopoty. Co do kamer to nie ma co "wyważać otwartych drzwi". Z pewnością można znaleźć producenta takiego gotowca w Chinach, by pasowało od razu.
maugu - 2018-02-27, 17:39

eio napisał/a:
Fruxo napisał/a:
Wszystko fajnie ale w zimę ta kamera będzie co dziennie brudna.

A ja mam pytanie - czy nie lepiej montować kamerek przód-tył w środku auta, przy szybie i na wysokości wycieraczek? Wtedy nagrany obraz będzie zawsze czysty i nagranie dobrej jakości w trakcie deszczu / śniegu.

Opisywane kamerki mają za zadanie uchronić nasz "czubek" i "tyłek" od kolizji kiedy kierowca nic jeszcze nie widzi, a samochód już wtacza się w zagrożony obszar. Kamery w pobliżu środka nie wiele pomogą w tej sytuacji ta z przodu we wnętrzu kabiny da ok. 60cm lepszej perspektywy, natomiast ta z tyłu za tylną boczną szybą, max. wysunięta do tylnej krawędzi okna - dobry pomysł. Prosty montaż i czysty obiektyw.

eio - 2018-02-27, 18:22

maugu napisał/a:

Opisywane kamerki mają za zadanie uchronić nasz "czubek" i "tyłek" od kolizji kiedy kierowca nic jeszcze nie widzi, a samochód już wtacza się w zagrożony obszar. Kamery w pobliżu środka nie wiele pomogą w tej sytuacji ta z przodu we wnętrzu kabiny da ok. 60cm lepszej perspektywy, natomiast ta z tyłu za tylną boczną szybą, max. wysunięta do tylnej krawędzi okna - dobry pomysł. Prosty montaż i czysty obiektyw.

Tak. To wiem już z pierwszego postu. Myślałem o kamerkach dla siebie - wewnątrz auta dla innego wykorzystania (nagrywanie dowodowe na wypadek stłuczki + kamera cofajia). Miałem nadzieję że ktos mi podrzuci jakieś możliwe wady tego rozwiązania. Ale rozumiem że nie jestem w temacie, więc sorki ;)

maugu - 2018-02-27, 18:45

eio napisał/a:

Tak. To wiem już z pierwszego postu. Myślałem o kamerkach dla siebie - wewnątrz auta dla innego wykorzystania (nagrywanie dowodowe na wypadek stłuczki + kamera cofajia). Miałem nadzieję że ktos mi podrzuci jakieś możliwe wady tego rozwiązania. Ale rozumiem że nie jestem w temacie, więc sorki ;)

Wręcz przeciwnie - bardzo dobry pomysł, dodatkowe kamery zewnętrzne będą wykorzystywane incydentalnie w pozostałym czasie ich wejścia mogłyby być wykorzystane do wewnętrznego monitoringu (tu należałoby wpiąć ewentualnie rejestrator) przez kamery o których piszesz.
Co prawda trochę dużo by się zrobiło tych kamer, ale widziałam już filmiki z wypadków, w których widać, że kamera skierowana na kierowcę dowodzi jego prawidłowej i szybkiej reakcji w czasie kolizji.

paul7 - 2018-02-27, 19:43

Montując swoje kamery, sporo czasu spędziłem na ich umiejscowieniu i kontroli widoczności. Zanim coś będzie się wiercić, dobrze jest przetestować "widoki" z danego miejsca.
maugu napisał/a:
Wręcz przeciwnie - bardzo dobry pomysł, dodatkowe kamery zewnętrzne będą wykorzystywane incydentalnie w pozostałym czasie ich wejścia mogłyby być wykorzystane do wewnętrznego monitoringu (tu należałoby wpiąć ewentualnie rejestrator) przez kamery o których piszesz.
Co prawda trochę dużo by się zrobiło tych kamer, ale widziałam już filmiki z wypadków, w których widać, że kamera skierowana na kierowcę dowodzi jego prawidłowej i szybkiej reakcji w czasie kolizji.

O rejestratorach było już wcześniej na forum. I raczej dla spełnienia swoich funkcji muszą mieć osobne instalacji niż MN. Właśnie dlatego rejestratory przednie czy tylne najlepiej sprawdzają się montowane wewnątrz kabiny. A do kontroli trakcji, czy manewrów, na zewnątrz. Za bardzo wypasione rejestratory mogą się czasami za bardzo przysłużyć właścicielowi /czy się nie zagapił, co powiedział, i z jaką rzeczywistą prędkością jechał/.

maugu - 2018-02-27, 19:56

paul7 napisał/a:
... Za bardzo wypasione rejestratory mogą się czasami za bardzo przysłużyć właścicielowi /czy się nie zagapił, co powiedział, i z jaką rzeczywistą prędkością jechał/.

Dokładnie tak i zgodnie z obowiązującym prawem karty pamięci m u s z ą być udostępnione na żądanie (?).

paul7 - 2018-02-27, 21:03

Wybór kamerek jest spory;

tylko dopasować w odpowiednie miejsce.

maugu - 2018-02-27, 21:19

Wszystko ładnie, ale kluczowe dla naszego projektu będzie pewnie intelektualne zaangażowanie kolegi jas_pik w zgrabne podłączenie wszystkiego w całość. Ja tu wysiadam.
shrek - 2018-02-27, 21:39

Jas_pik to wszystko mozna ogarnac na MNE. U mnie dwie przod, tyl dzialaja bez problemu. Dolozyc tylko prawo lewo i gra. Odpalanie kamer z panelu MN i tylko dolozyc przelacznik 3 stopniowy.
maugu - 2018-02-27, 22:04

shrek napisał/a:
Jas_pik to wszystko mozna ogarnac na MNE. U mnie dwie przod, tyl dzialaja bez problemu. Dolozyc tylko prawo lewo i gra. Odpalanie kamer z panelu MN i tylko dolozyc przelacznik 3 stopniowy.

Też, racja. Kamery boczne byłby przecież odpalane incydentalnie.

paul7 - 2018-02-27, 22:16

Ale wracając do tematu na początku, czy ktoś założył kamerki tak jak na pierwszym rysunku? Oczywiście do DD. Chętnie bym zobaczył jak się udało zamontować.
maugu - 2018-02-27, 22:25

paul7 napisał/a:
.... Z pewnością można znaleźć producenta takiego gotowca w Chinach, by pasowało od razu.

No, właśnie szukam producenta, albo istniejącego, albo potencjalnego - może ktoś pomoże?

paul7 - 2018-02-27, 22:59

maugu napisał/a:
paul7 napisał/a:
.... Z pewnością można znaleźć producenta takiego gotowca w Chinach, by pasowało od razu.

No, właśnie szukam producenta, albo istniejącego, albo potencjalnego - może ktoś pomoże?

w ULOTCE NA NOWY DD KAMERA PRZEDNIA -TAK POKAZANO- WIDZI NA 180 STOPNI Z PRZODU ! Mogłoby to zastępować kamerę przednią skrajną, ale to niemożliwe.
Maugu a skąd wzięłaś te rysunki, może tam jest rozwiązanie?

Valwit - 2018-02-28, 01:18

maugu napisał/a:

Dokładnie tak i zgodnie z obowiązującym prawem karty pamięci m u s z ą być udostępnione na żądanie (?).


1. jestes pewna? mozesz podac stosowny przepis?
2. zawsze moze sie przypadkiem skasowac/zgubic

shrek - 2018-02-28, 04:29

maugu napisał/a:
shrek napisał/a:
Jas_pik to wszystko mozna ogarnac na MNE. U mnie dwie przod, tyl dzialaja bez problemu. Dolozyc tylko prawo lewo i gra. Odpalanie kamer z panelu MN i tylko dolozyc przelacznik 3 stopniowy.

Też, racja. Kamery boczne byłby przecież odpalane incydentalnie.

Mam juz zalozone dwie i mysle jeszcze o dwuch w lusterlach, ale to bardziej jako bajer niz pomoc. W przednia wogole nie patrze, w tylnia czasami.

maugu - 2018-02-28, 07:20

paul7 napisał/a:

Maugu a skąd wzięłaś te rysunki, może tam jest rozwiązanie?

Nie bardzo rozumiem pytanie. Samą grafikę Dustera(tę bez dachu) chyba ze strony dacia.pl, emotikon, strzałki itp. - są w zasobach graficznych pakietu Microsoft Office, inne grafiki samochodów z "netu" tj. darmowych portali graficznych. Nie wiem czy o to Ci chodziło?

maugu - 2018-02-28, 07:27

Valwit napisał/a:


1. jestes pewna? mozesz podac stosowny przepis?
2. zawsze moze sie przypadkiem skasowac/zgubic

1. Tak jak pisałam, nie jestem prawnikiem, ale podstawa prawna jest ogólna pewnie w KPK i na nią zapewne powołują się prowadzący czynności dochodzeniowe - tak jak mogą żądać od właścicieli monitoringów prywatnych obiektów dostępu do zapisów.
2. Być może są rejestratory szyfrujące zapis i z tego co wiem - jak na razie nie ma penalizacji w Polsce odmowy podania klucza, ale uwaga nie jestem prawnikiem to tylko przypuszczenia.

maugu - 2018-02-28, 07:30

shrek napisał/a:

Mam juz zalozone dwie i mysle jeszcze o dwuch w lusterlach, ale to bardziej jako bajer niz pomoc. W przednia wogole nie patrze, w tylnia czasami.

Przy moim wyjeździe z osiedla taka opcja (lewo!!!, prawo?) przydawałaby się codziennie.

shrek - 2018-02-28, 08:55

No dobra, ale kamera to taki troche bajer niz pomoc. Kamera zamontowana w prawym lusterku ppatrzaca w prawo troche nie ma sensu, bo widzi to co my(wyjatek skierowana na przednie kolo). Musialo by to byc zamontowane w zdezaku przednim po prawej / lewej stronie, ale:
- zawsze jest brudna i zle widac lub nic w deszczowe i sniezne dni.
- te kamery cofania sa za slabej jakosci zle widac szybko zblizajace sie pojazdy.
- w kamerze nie mozna ocenic odleglosci.
Tak wiec jak dla mnie bajer.
No i kwestia ekonomiczna.Ja zrobilem to u siebie kosztem okolo100 pln ( komponenty elektroniczne+kamera+ reszte mialem) no i troche sie znam.
Jak zlecisz komus zrobienie systemu na 4 kamery w MN to nie wiem czy bedzie tanio.

maugu - 2018-02-28, 09:15

shrek napisał/a:
...
....- zawsze jest brudna i zle widac lub nic w deszczowe i sniezne dni.....

Tak to jest problem poważny, ale wg. mnie statystycznie jest tak dużo dni bezdeszczowych i bezśnieżnych, że lekkie zabrudzenia pewnie byłyby akceptowalne bo obserwujemy czy cokolwiek nadjeżdża z za przeszkody, a mniej nas interesują już szczegóły. Poza tym stojąc obok dostawczaka i wycofując z parkingu na ruchliwą ulicę ja bym odżałowała palec, lub chusteczkę jednorazową i przetarła obiektyw, ale masz rację dla wytrawnych kierowców to trochę bajer.

route2000 - 2018-02-28, 09:35

maugu, fakt, że nie doczytałem w Twojej powitalni, skąd pochodzisz więc zwracam honor. :-)

A tak, to mam pewien pomysł jak umieścić kamerę z przodu:
1. pod znaczkiem Dacia kamerkę, taką jak pokazał kolega Paul7 - duży wybór, obiektyw skierowany w lewo (tylko obraz na ekranie będzie "leżał" - obiektyw obrócony o 90 stopni, chyba, że jakoś można zrobić by "obrócić" obiektyw by obraz na ekranie był normalny).
2. Pod reflektorem, przypominający dyszę spryskiwacza reflektorów w autach wyższej klasy, ale wtedy wizualnie to trzeba zamontować drugą kamerę w prawo albo atrapę, inaczej to psuje ogólny wygląd auta. Chyba, że ktoś zrobi prawdziwe spryski reflektorów i umieści w niej kamerę...
3. Nie mam innego pomysłu... ;-)

paul7 - 2018-02-28, 09:44

maugu napisał/a:
paul7 napisał/a:

Maugu a skąd wzięłaś te rysunki, może tam jest rozwiązanie?

Nie bardzo rozumiem pytanie. Samą grafikę Dustera(tę bez dachu) chyba ze strony dacia.pl, emotikon, strzałki itp. - są w zasobach graficznych pakietu Microsoft Office, inne grafiki samochodów z "netu" tj. darmowych portali graficznych. Nie wiem czy o to Ci chodziło?

Bo zrozumiałem , widać źle, że sposób takiego montażu został już gdzieś zaprezentowany i jest więcej informacji o nim.

paul7 - 2018-02-28, 09:53

shrek napisał/a:
No dobra, ale kamera to taki troche bajer niz pomoc. Kamera zamontowana w prawym lusterku ppatrzaca w prawo troche nie ma sensu, bo widzi to co my(wyjatek skierowana na przednie kolo). Musialo by to byc zamontowane w zdezaku przednim po prawej / lewej stronie, ale:
- zawsze jest brudna i zle widac lub nic w deszczowe i sniezne dni.

Zgadzam się, ale bajer to już jest samo MN, więc warto mu trochę rozszerzyć możliwości. Z prawym lusterkiem bym polemizował, u mnie widać doskonale to czego nie mogę zobaczyć zza kierownicy, kamerka rzadko jest zabrudzona. Oczywiście to kwestia odpowiedniego ustawienia tak aby najwięcej widziała "przed maską", trochę przeszkadza brzuszaste nadkole , ale przy manewrach wystarcza. Dokładnie obserwuję koło i co przed nim. Mam w kamerze podświetlanie, więc full kolor jest zawsze.

paul7 - 2018-02-28, 10:01

route2000 napisał/a:
2. Pod reflektorem, przypominający dyszę spryskiwacza reflektorów w autach wyższej klasy, ale wtedy wizualnie to trzeba zamontować drugą kamerę w prawo albo atrapę, inaczej to psuje ogólny wygląd auta. Chyba, że ktoś zrobi prawdziwe spryski reflektorów i umieści w niej kamerę...
3. Nie mam innego pomysłu... ;-)

Z uwagi na estetykę, kamerkę przednią , patrzącą w lewo próbowałbym umieścić w najbardziej wysuniętym miejscu pojazdu np. w tablicy rejestracyjnej. Jest pole do doświadczeń, choć często może ulec zabrudzeniu. Lepiej było by umieścić wyżej, gdzieś na wysokości reflektora, ale sposób montowania?? estetyka, czy np. w myjni mi nie wyczyści..

maugu - 2018-02-28, 10:04

[quote="paul7"]
maugu napisał/a:
...
Bo zrozumiałem , widać źle, że sposób takiego montażu został już gdzieś zaprezentowany i jest więcej informacji o nim.

Tak, być może, że gdzieś się nieprecyzyjnie wyraziłam i odesłałam do tutorialu z montażu, ale tam jest pokazana instalacja gotowego zestawu czujników zbliżeniowych - wydawało mi się, że sposób demontażu zderzaka i demontażu ekranu w nowym Dusterze będzie pomocny w naszym projekcie.

paul7 - 2018-02-28, 12:14

Ok. Wiec trzeba się wsiąść do pracy. Może się coś wymyśli. Najczęściej parkuje się przodem i wyjeżdża do tyłu, więc ważniejsza by była dla mnie kamerka boczna tylna na początek. Z resztą kiedyś miałem już incydent na drodze bo nic nie widziałem. I z tyłu łatwiej coś dostawić. Mam hak, może tam? Trzeba tylko rozsądnie zrobić przełączanie kamer podczas pracy kamery dedykowanej do cofania. Wpierw popróbować umieścić gdzieś tam kamerkę i zobaczyć co ona tam widzi.
route2000 - 2018-02-28, 12:23

To na początek zamontuj na dalszej części tylnej szyby wewnątrz i zobacz czy zda egzamin, a jak nie to już na zewnątrz... ;-)

A najlepiej to okrętowy peryskop na dachu auta.... :mrgreen:

shrek - 2018-02-28, 12:27

route2000 napisał/a:


A najlepiej to okrętowy peryskop na dachu auta.... :mrgreen:


+1

maugu - 2018-02-28, 12:38

paul7 napisał/a:
....Trzeba tylko rozsądnie zrobić przełączanie kamer podczas pracy kamery dedykowanej do cofania. Wpierw popróbować umieścić gdzieś tam kamerkę i zobaczyć co ona tam widzi.

Dokładnie tak. Ja nie mam jeszcze Dustera i nie ma co ukrywać mam nadzieję, że załapię się już na gotowe ;) Mogę ewentualnie poprosić znajomych o zaprojektowanie i wydrukowanie w 3D (wzór/program oczywiście będzie dla wszystkich gratis) obudowy i mocowania kamer, ale musiałabym mieć już dokładne zwymiarowanie nie tylko kamery, ale punktów mocowań.
Trochę pracy przy eksperymentowaniu na pewno by było, m.in. miejsce montażu, kąt patrzenia, typ kamery - jasność, odporność na olśnienie i zabrudzenia itp. Jak będzie cieplej to może przykleję taśmą kamerę w kilku miejscach i sprawdzę widoczność, ale najlepiej jakby to robił ktoś kto ma Dustera (oczywiście do innych samochodów też można :))

shrek - 2018-02-28, 12:43

Nic nie trzeba projektowac. Z pierwszego postu wynika, ze mozna to umiescic w zderzakach. A kat widzenia mozna ustawiac kamera.
maugu - 2018-02-28, 12:55

No to jeszcze prościej, ale trochę jednak roboty fizycznej w tym jest. Ciekawe będą pierwsze reakcje użytkownika - na ile jest to pomocne i może jakieś foto się znajdzie?
paul7 - 2018-02-28, 13:08

W tylnym zderzaku jest dużo miejsc do swobodnego wiercenia. Ale ja mam zwyczaj sprawdzać zanim zrobię dziurę. Tylko trochę mróz odtaje to wstawię/przykleję kamerkę w różne miejsca i się zobaczy.
route2000 napisał/a:
To na początek zamontuj na dalszej części tylnej szyby wewnątrz i zobacz czy zda egzamin, a jak nie to już na zewnątrz... ;-)

Ciekawy pomysł, i kamerka będzie czysta.

Nargo - 2018-02-28, 21:17

Można coś takiego zastosować do wyświetlania obrazu z kilku kamer https://pl.aliexpress.com/store/product/IR-control-4-Cameras-Video-Control-Car-Cameras-Image-Switch-Combiner-Box-for-Left-view-Right/506509_32343077254.html


edit:
znalezione na szybko, że można coś lepszego pewnie odszukać.

maugu - 2018-02-28, 21:32

Świetne! Teraz tylko wybrać odpowiednią lokalizację. Bardziej elegancko byłoby może przez oryginalny panel dotykowy w DD, ale to jest OK.
paul7 - 2018-02-28, 21:49

maugu napisał/a:
Świetne! Teraz tylko wybrać odpowiednią lokalizację. Bardziej elegancko byłoby może przez oryginalny panel dotykowy w DD, ale to jest OK.

Przeglądałem dziś DD i rzeczywiście znalazłem ciekawe miejsca z przodu i tyłu. Będę jeszcze w salonie i tam porównam na innych Daciach. Pokażę zdjęcia, gdzie da się umieścić kamery. Muszą spełniać podstawową zasadę, że nic nie może wystawać poza obrys karoserii, jeśli wystaje to musi być wpisane w dowód rejestracyjny jak np. hak.
Co do panela to można rozpatrzeć folię dotykową naklejoną na ekran, wyglądało by elegancko.

jas_pik - 2018-02-28, 22:11

Znalazłem coś znacznie tańszego i o tym myślałem .
Jest o te lepszy że jednocześnie steruje zasilaniem kamer co prawda tylko trzech



Aliexpres

Nargo - 2018-02-28, 22:22

Są i na 4 kamery tyle, że nie ma możliwości wyświetlenia obrazu z kilku kamer na raz. Jedynie tym przełącznikiem wybierasz z której kamery obraz jest widoczny.
paul7 - 2018-02-28, 22:34

Kwestia to , ile się ma kamer lub zamierza zainstalować. Można pójść w ślady Street View Googla, bo są jeszcze wersje z kartą SD. Ale to dobrze, bo upraszcza sprawę, jak ktoś nie potrafi sobie zrobić prostej automatyki. Najciekawsza jest funkcja splitu w tych nowych przełącznikach, czyli dzielenia ekranu. Ale bez przesady traci się szczegóły obrazu.
maugu - 2018-03-01, 08:52

route2000 napisał/a:


A najlepiej to okrętowy peryskop na dachu auta.... :mrgreen:

Bardzo twórczy pomysł. Jechałam kiedyś autokarem na górnym pokładzie z panoramicznym widokiem do przodu. Super przegląd sytuacji na drodze. Taka mikro kamerka na 2-3m antence - do kontrolowania sytuacji w korku - czemu nie? W ruchu pewnie się nie sprawdzi - bo za mocno buja. Bardzo innowacyjny pomysł - możesz opatentować.

route2000 - 2018-03-01, 09:08

maugu napisał/a:
Bardzo twórczy pomysł. Jechałam kiedyś autokarem na górnym pokładzie z panoramicznym widokiem do przodu. Super przegląd sytuacji na drodze. Taka mikro kamerka na 2-3m antence - do kontrolowania sytuacji w korku - czemu nie? W ruchu pewnie się nie sprawdzi - bo za mocno buja. Bardzo innowacyjny pomysł - możesz opatentować.

maugu, 1+ :lol:
Można to zrobić na sztywnej wysuwanej antenie teleskopowej tak jak w sedanach, gdzie jak się włącza radio to antena automatycznie się wysuwa do góry...

A tak z innej beczki, kamerę można z tyłu zainstalować tam gdzie jest tylna dysza spryskiwacza i umieścić je obok.
U mnie w Lodgy jest przy lampie światła STOP na górze klapy bagażnika.

Prezes - 2018-03-01, 09:28

Do wyświetlania 3-4 kamer można dodatkowy monitor zainstalować, znalazłem np. coś takiego:

http://www.avde.pl/nvox/n...dukt/42340.html

maugu - 2018-03-01, 09:31

route2000 napisał/a:

Można to zrobić na sztywnej wysuwanej antenie teleskopowej tak jak w sedanach, gdzie jak się włącza radio to antena automatycznie się wysuwa do góry...


Policja zabezpieczająca imprezy masowe ma takie urządzenia teleskopowe z kamerami, ale to ma wysięg - tak na oko ze 20m, a cała urządzenie instalowane jest na półciężarówce.

route2000 - 2018-03-01, 09:35

maugu, to zajumaj od nich i zamontuj je u siebie na aucie.... i problem masz z głowy, bo prawie wszystko będziesz widziała na około... :mrgreen:
Sorry za OT. ;-)

maugu - 2018-03-01, 09:44

Też już nie chcę zaśmiecać tego wątku, ale taka funkcja kamerowania od góry np. z czujnikiem ruchu mogłaby być wykorzystany jako dodatek do autoalarmu. Kamera wewnętrzna jednak nie zarejestruje wandala rysującego nam lakier. Oczywiście cała masa problemów jaka kamera, jaka optyka (światłowód) itp. ale Jerzy miałeś dobry pomysł - moim zdaniem.
route2000 - 2018-03-01, 10:20

Był gdzieś filmik, że była ukryta kamerka w środku lusterka zewnętrznego. Było widać jak jakiś wandal idąc koło tego auta rysował jakimś ostrym przedmiotem po karoserii...
maugu - 2018-03-01, 10:43

Nie wiem czy wrzucać kolejną mutację naszego pomysłu, ale na zasadzie burzy mózgów - zapodaję. Mnie interesuje taka kamera na stałe, bo codziennie bym z niej korzystała, ale można też zaprojektować kamerkę bezprzewodową - na przyssawkę (magnes) dla kogoś kto potrzebuje pomocy przy wyjeździe (zaparkowaniu), a nie ma pomocnika (czy żony jak pisał jeden z kolegów). Oczywiście byłoby to upierdliwe, takie przyklejanie i odklejania (można ją zgubić), ale czasami by się mogło przydać (dla ciężarówek, przyczep campingowych itp.). Poza tym mogła by ona "w wolnych chwilach" monitorować dzieciaki na tylnym siedzeniu lub nawet pracę zawieszenia - jeżeli by coś pukało.
route2000 - 2018-03-01, 11:42

Można zrobić kamerę wysuwaną elektrycznie sterowaną na wysięgniku na czas manewru.
Z przodu to z kraty chłodnicy, a z tyłu z spod zderzaka.... :-> Coś podobnego jak wysuwane dysze spryskiwaczy reflektorów w wyższej klasy auta.

maugu - 2018-03-01, 11:49

Ja myślałam o czymś do 100zł, ale zapewne w Mercedesie zrobią to w opcji premium tzn. z wodotryskiem (przepraszam - myciem obiektywu), ale zanim to dopracują to pewni minie kilka lat i będzie kosztowało w pakiecie "super wizjer" 1500 euro.
route2000 - 2018-03-01, 12:35

Jak ktoś ma smykałkę do majsterkowania to czemu nie.... ;-)

A tak, życzę Ci powodzenia w udanej realizacji z kamerkami.
Jak coś już będziesz miała gotowe i zrobione to podziel się wiadomościami na tym forum. :-)

maugu - 2018-03-01, 14:32

route2000 napisał/a:
...
Jak coś już będziesz miała gotowe i zrobione to podziel się wiadomościami na tym forum. :-)

Parafrazując klasyka " wymyślać to każdy potrafi, a robić to nie ma komu" :)
Ale serio - koledzy podali powyżej bardzo dobre linki i do tych modułów gdzie można podłączyć zapewne kamerki na kablu, ale może też np. oddzielny moduł z kamerą bezprzewodową - taką łatwiej byłoby (do eksperymentów) doklejać w różne miejsca. Ja mam problem, bo nie mam w tej chwili wyświetlacza w samochodzie, miałam GPS-a ale podłączyłam go do "dziwnej ładowarki", a ta obok ładowania (przez USB) usiłowała dodatkowo coś zainstalować i padły mi jakieś sterowniki ( GPS sygnalizował aktualizacje oprogramowania??) Poza tym generalnie na tym się nie znam (kropka). Koledzy mają to wszystko w małym paluszku to mam nadzieję pomogą.

shrek - 2018-03-01, 15:24

Nikt ci tego za 100 zl nie zrobi. Bedzie troche taniej nisz w Mercu ale i tak drogo.
4 kamery to juz 300-400 zl
modul 100-150 zl
Plus jakies kable przekazniki czy cos tam jeszcze.
Ekran lub MediaNav od 200-500 zl
No i robocizna. Ja sobiscie wycenilbym to na okolo 800 zl, i za mniej bym sie nie podial,bo trzeba pol auta w srodku rozebrac.

paul7 - 2018-03-01, 15:32

Jestem właśnie po wizycie w salonie DACI, i o mało nie wyjechałem nową rocznik 2018! :lol:
I wyszło tak, jak się ma starszy model, to można myśleć o dodatkowych kamerach. W najnowszych raczej trzeba sobie odpuścić. Dopłata do 4 kamer tylko 1100zł. Najnowszy Duster to całkiem inna bajka, inne blachy, inne plastiki, wszystko zmienili i nie ma co już tam wetknąć.
maugu ; dobrze że ujawniłaś wreszcie jaką wersję samochodu posiadasz, to nie szkodzi , dodatki dadzą się zamontować. Chętnie pomogę, gdyż "zaraziłem się " tą ideą nowych kamerek, pomocnych przy parkowaniu. Będę miał chwile to pokażę co dziś widziałem.

maugu - 2018-03-01, 17:38

shrek napisał/a:
Nikt ci tego za 100 zl nie zrobi. ...Ja sobiscie wycenilbym to na okolo 800 zl, i za mniej bym sie nie podial,bo trzeba pol auta w srodku rozebrac.

Nie, nie koledzy lekkie nieporozumienie - myśląc o "100zł" bardziej mi chodziło o idee tego forum niż o konkretną usługę. Wydawało mi, że zwolennicy Dustrów to nie tylko ludzie stosunkowo niezamożni, ale tacy którzy nie lubią płacić za produkty istotnie więcej niż ich koszt wytworzenia, tzn. są odporni na efekt Veblena. Mówiąc kolokwialnie istnieją osoby, które lubią przepłacać i się jeszcze z tego cieszą Wydawało mi się, że tutaj jest ich stosunkowo mało - w przeciwieństwie np. do osób z forum Mercedesa. Oczywiście część osób nie ma zielonego pojęcia o kosztach poszczególnych procesów produkcyjnych i trudno ich o to winić. Gdzieś czytałam, że jest jeden właściciel prawie wszystkich wytwórni wkładek do pomadek (szminek) i są one sprzedawane do koncernów kosmetycznych w podobnej cenie, natomiast w detalu różnica w cenie jest kilkudziesięciokrotna - w zależności od logo na opakowaniu. Jeżeli ktoś chce - niech płaci - jego sprawa. Ale tutaj – myślałam, że poprzez wymianę naszych pomysłów jesteśmy w stanie stworzyć (przerobić) zwykłego Dustera (bo ma nieveblenowskie zadatki) na fajne auto o walorach użytkowych może nawet nigdzie nie spotykanych. I dlatego piszę te posty wymieniając się z Wami kow-how, a nie po to by naciągnąć kogoś na usługę za 100zł. No Shrek litości. Mogę Wam podać kilkadziesiąt usprawnień lub zgoła nowych rzeczy, które można do niego wprowadzić, ale nie chodzi mi o wyrwanie kilku zł. Pytanie czy po drugiej stronie jest ktoś chętny??

maugu - 2018-03-01, 17:53

paul7 napisał/a:

...
maugu ; dobrze że ujawniłaś wreszcie jaką wersję samochodu posiadasz, to nie szkodzi , dodatki dadzą się zamontować. Chętnie pomogę, gdyż "zaraziłem się " tą ideą nowych kamerek, pomocnych przy parkowaniu. Będę miał chwile to pokażę co dziś widziałem.

Nie, nie ujawniłam, ale tylko dlatego, że nie wykluczam mocno negatywnych opinii o ASO, a nie chcę mieć problemów jak CAV Mogę dla zainteresowanych powiedzieć, że mam od nowości dwulitrowego koreańczyka w full opcji + LPG. Nic do niego nie planuję dokładać bo chcę kupić jak najszybciej nowego Dustera (no chybm, że się rozmyślę). Oczywiście dziękuję za pomoc.

paul7 - 2018-03-01, 18:57

maugu napisał/a:
paul7 napisał/a:

...
maugu ; dobrze że ujawniłaś wreszcie jaką wersję samochodu posiadasz, to nie szkodzi , dodatki dadzą się zamontować. Chętnie pomogę, gdyż "zaraziłem się " tą ideą nowych kamerek, pomocnych przy parkowaniu. Będę miał chwile to pokażę co dziś widziałem.

Nie, nie ujawniłam, ale tylko dlatego, że nie wykluczam mocno negatywnych opinii o ASO, a nie chcę mieć problemów jak CAV Mogę dla zainteresowanych powiedzieć, że mam od nowości dwulitrowego koreańczyka w full opcji + LPG. Nic do niego nie planuję dokładać bo chcę kupić jak najszybciej nowego Dustera (no chybm, że się rozmyślę). Oczywiście dziękuję za pomoc.

Mnie dziś zaproponowano rocznik 2018 odbiór za tydzień, full wypas. Tam nie musiałabyś nic robić. Kamerki i czujniki są ze wszystkich stron. Fabryka wyceniła te dodatki na 1100zł.
Więc kupujesz i już masz.

paul7 - 2018-03-01, 19:19

Ale wracając do starszych modeli Dustera, to one maja jeszcze potencjał do modernizacji. Są tam miejsca, gdzie jeszcze można coś udoskonalić i włożyć. Czego nie będzie można zrobić w najnowszym modelu. Z przodu widzę do wyboru tylko dwa miejsca na umieszczenie kamerki narożnej, pomagającej kierowcy przy wyjeździe z szeregu parkujących pojazdów.
To kamerka patrząca w lewo, a umieszczona na tablicy rejestracyjnej. Opcja narażona na uszkodzenia i zabrudzenia! oraz druga wersja we wnęce na światła p.mgielne. kamerka wpuszczana z widokiem na lewą stronę. Może się zabrudzić ale jest w miejscu bezpiecznym i nigdzie nie wystaje. Dodatkowo nie rzuca się w oczy.

paul7 - 2018-03-01, 19:29

Z tyłu też są dwa wyjścia. Zamontować na przyssawkę w okienku bocznym. kamerka niewidoczna, nie zabrudzi się, umieszczona byłaby stosunkowo blisko tylnej części samochodu. To pomysł kolegi route2000.
Druga możliwość, to kamerka umieszczona podobnie do tylnej nad tablicą rej. , ale odpowiednio obrócona o 90 stopni na bok. Jest także niewidoczna, słabiej się brudzi, ale wymaga znów rozbiórki tych drzwi. Nie wiem czy dodatkowe jeszcze kable by weszły.

paul7 - 2018-03-01, 19:42

Dodam jeszcze,że ja podchodzę do tematu modernizacji , tak, by w miarę możliwości lub potrzeby , można było to wszystko zdemontować. Może się to przydać np. przy ew. sprzedaży auta, nie wszyscy mają zrozumienie dla takich rzeczy. A pro po pobocznej dyskusji, od 4 lat doświadczam zainteresowania obcych ludzi Dusterem. Każdy pyta , jest ciekaw i wyraża się o nim pozytywnie. Obecnie widać to w salonach, jakie są kolejki. I po to jesteśmy tu w Klubie by się cieszyć takim samochodem i go usprawniać. :lol:
maugu - 2018-03-01, 21:46

Efekt Veblena o którym wspominałam, występuje właśnie u posiadaczy "drogich i wypasionych bryk" - nie świadomych tego, że przepłacili, a często epatujących nie właściwościami swoich zakupów lecz ceną jaką zapłacili. Uważam, że DD ma jeden z najlepszych stosunków ceny do wartości użytkowych (w tym kosztów eksploatacji), a to świadczy, że ich nabywcy cechują się, przede wszystkim tzw. zdrowym rozsądkiem (mówiąc wprost nie są szpanerami). Jeszcze inaczej. Część nabywców samochodów przy swoich zakupach kieruje się tym czym "blondynki" kupujące szminkę za 200euro, pomimo, że smaruje się wkładem za 0,5euro. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Podobnie są "blondyni" którzy kupują samochody za 200k, o walorach użytkowych porównywalnych do samochodów 3 razy tańszych. O tym właśnie pisałam. Dlatego też chciałam "przynieść" na forum kilka pomysłów istotnie usprawniających DD - bo myślałam, że trafię tu właśnie na rozsądnych konsumentów i mogę o tym merytorycznie (a nawet krytycznie) porozmawiać. Na forum Mrc zapewne każdy pomysł samodzielnych dodatków zostałby nazwany "druciarstwem". Troszkę zirytował mnie wpis sugerujący cel mojej tu aktywności chęcią zaoszczędzenia kosztem kogokolwiek z Was jakiejkolwiek kwoty pieniędzy. Stąd poprzedni post dementujący takie intencje. Mi chodziło przede wszystkim o fachową ocenę i ew. pomoc (jak np. nr modułu do 4 kamer) w uruchomieniu mojego - wydawało mi się przydatnego dla wszystkich - pomysłu. Przy zakupie DD z LPG nie ma opcji 4x4, a tylko tam są 4 kamery i stąd prośba do Was o podpowiedź np. jak ominąć problemy konfiguracyjne.
eplus - 2018-03-01, 22:04

paul7 napisał/a:
Kamerki i czujniki są ze wszystkich stron. Fabryka wyceniła te dodatki na 1100zł.
Więc kupujesz i już masz.


Na tym zdjęciu czerwona dziura w przednim logo Dacia - to pewnie na noktowizor :?: :lol: :lol:

maugu - 2018-03-01, 22:15

paul7 napisał/a:
Dodam jeszcze,że ja podchodzę do tematu modernizacji , tak, by w miarę możliwości lub potrzeby , można było to wszystko zdemontować. Może się to przydać np. przy ew. sprzedaży auta, nie wszyscy mają zrozumienie dla takich rzeczy. A pro po pobocznej dyskusji, od 4 lat doświadczam zainteresowania obcych ludzi Dusterem. Każdy pyta , jest ciekaw i wyraża się o nim pozytywnie. Obecnie widać to w salonach, jakie są kolejki. I po to jesteśmy tu w Klubie by się cieszyć takim samochodem i go usprawniać. :lol:

Myślę bardzo podobnie. Mam u siebie masę usprawnień (swoich jak i zapożyczonych od innych pasjonatów) często nigdzie nie istniejących lub w b. drogich konstrukcjach, niekiedy wojskowych. Myślę, że wiele z nich z powodzeniem mogłabym polecić do DD bo się sprawdziły. Może kiedyś o nich napiszę - jak znajdę chwilkę wolnego (forum mnie trochę wciągnęło i wpadłam w duży niedoczas). Odnośnie demontażu - ja z uwagi na dużo przeróbek, użytkuję swój samochód stosunkowo długo bo trochę ich jest i się do nich już przyzwyczaiłam, a trudno niektóre poprzenosić do nowego auta.
Twoje propozycje montażowe są OK. Ta z tyłu (za szybą może się sprawdzić) bo pozostały "tyłek" i tak by wiele nie wystawał, a jest łatwy montaż, a szyba się tak nie brudzi. Z przodu przy reflektorach, wydaje mi się, że też stosunkowo łatwo będzie przepchnąć kabel kamery po wiązce elektrycznej od świateł - jedyny mankament dopasowanie obudowy kamery(szczelność) no i jej czyszczenie.

shrek - 2018-03-02, 04:14

maugu, Przepraszam za moja wczorajsza glupia odpiwiedz w Twoim kierunku. Zle Cie zrozumialem no i dzien tez nie najlepszy.
paul7 - 2018-03-02, 05:56

maugu napisał/a:
Twoje propozycje montażowe są OK. Ta z tyłu (za szybą może się sprawdzić) bo pozostały "tyłek" i tak by wiele nie wystawał, a jest łatwy montaż, a szyba się tak nie brudzi. Z przodu przy reflektorach, wydaje mi się, że też stosunkowo łatwo będzie przepchnąć kabel kamery po wiązce elektrycznej od świateł - jedyny mankament dopasowanie obudowy kamery(szczelność) no i jej czyszczenie.

Ale muszę tutaj zaznaczyć , że powoli pole do popisu zawęża nam fabryka w najnowszym modelu z 2018. Tam dosłownie każdy element , jak oglądałem, został sprofilowany, by wszystko było gładkie. Skrócili i podnieśli klapę silnika /+2 siłowniki/ szyba jest pod większym kątem /mniejszy opór/, lampy bardziej obudowane by nic nie dało się wcisnąć, z tyłu podobnie. Więc pozostają nam toporne kształty ze starszych modeli. Ja spokojnie zainstalowałem i kamerki i dodatkowe czujniki ultradźwiękowe. Wszystko gra. U ciebie, jak nie masz wyświetlacza, to chyba lepsza sytuacja. Monitorki teraz są z paroma przełączalnymi wejściami, monitorek można sobie wstawić jak się chce, wyżej, może nawet spróbować zrobić odbicie na przedniej szybie !! są takie specjalne folie do naklejania .

paul7 - 2018-03-02, 06:07

eplus napisał/a:
paul7 napisał/a:
Kamerki i czujniki są ze wszystkich stron. Fabryka wyceniła te dodatki na 1100zł.
Więc kupujesz i już masz.


Na tym zdjęciu czerwona dziura w przednim logo Dacia - to pewnie na noktowizor :?: :lol: :lol:

Kamerka jest umieszczona pod Logo Dacia fabrycznie. Te efekty to odbicia świetlne , jak robiłem zdjęcia w salonie. Kamerka jest prawie niezauważalna. Takie rybie oko. Podobnie zastosowano pod lusterkami , ten sam typ. Boczne widzą od koła do przodu. Ponadto przed nadkolem wsadzono po czujniku ultradźwiękowym, całkiem niegłupia sprawa przy wjeżdżaniu w ciasne miejsce.

maugu - 2018-03-05, 13:02

shrek napisał/a:
maugu, ... Zle Cie zrozumialem ....

OK.

maugu - 2018-03-05, 13:05

paul7 napisał/a:
.. Chętnie pomogę, gdyż "zaraziłem się " tą ideą nowych kamerek, pomocnych przy parkowaniu. Będę miał chwile to pokażę co dziś widziałem.

Dla przodu, wydaje mi się, że najlepszym (ale wymagającym pod względem umiejętności montażowych) miejscem byłby przedni reflektor, a w zasadzie jego wnętrze. Na foto czerwona strzałka. Jest tam chyba trochę z boku miejsca, gdzie po rozwierceniu wewnętrznej obudowy lampy można by było wprowadzić do środka mini kamerę. Oczywiście nie uszkodzi to lustra reflektora. Szyba klosza jest gładka i chyba wystarczająco zachodząca na bok by ta lokalizacja nie zniekształcała optyki. Nie mam dostępu do Dustera to nie wiem czy ta koncepcja jest dla niego dobra – trzeba sprawdzić. Kamerę należałoby jakość umocować – może wkleić? (drgania). Niewątpliwie otwór musi być szczelny (możliwość zakurzenia wnętrza reflektora i kamery), a sam sposób mocowanie zależy od tego czy przewidujemy demontaż kamery. Dodatkowa zaleta instalacji to łatwy demontaż lampy (łatwiej niż zderzaka), ale na pewno trochę gorzej już z samym mocowaniem kamery. Osoby mające zdolności manualne i troszkę obycia np. w modelarstwie bez problemu sobie poradzą, ale znalezienie warsztatu który to solidnie zrobi – będzie problemem. Mnie to robi (jak ma czas) mój wdrożeniowiec obyty na co dzień z różnorakimi prototypami to nie mam problemu.
Podsumowując;
Zalety – dobra widoczność (blisko przodu) i łatwość utrzymania w czystości powierzchni lampy – obiektywu, łatwość rozprowadzenia kabli, łatwy dostęp do miejsca mocowania kamery.
Wady; stosunkowo trudny sposób samego zamocowania kamery – związany z modyfikacją reflektora.

Dodałam link do kamery endoskopowej, zalety tania , łatwa w montażu (uszczelnienie), możliwość zamocowania lustra i uzyskania różnych kątów montażu (widzenia) tak by dopasować się do wnętrza reflektora. Minus tej kamery to mały kąt widzenia ok. 60 º i przyłączenie poprzez USB ???
http://allegro.pl/endosko...6961035914.html

route2000 - 2018-03-05, 13:13

Mam podobną kamerkę.... Szkoda słów.
Jest dobra na penetrację wnętrza, ale na zewnątrz tzn. do oglądania to słabo widać (słaba ostrość, za duże piksele na obrazie) co czasem można wprowadzić w błąd. :->

maugu - 2018-03-05, 13:16

OK. Cenna informacja - szukamy dalej :)
route2000 - 2018-03-05, 13:20

Można spróbować kamery do cofania rozbierając tylko obudowę i zostawić samą kamerę wstawiając w środek reflektora wg pomysłu koleżanki maugu.
maugu - 2018-03-05, 14:18

Propozycja do rozdłubania
http://allegro.pl/kamera-...6676533526.html

jas_pik - 2018-03-05, 15:48

Nie polecam .
Sterownik video w MN obsługuje NTSC.
Udało się zrobić sterownik video dla PAL - ale jest to już ręczna dłubanina - a nie fabryczny sterownik zrobiony przez Małomietkiego.
Jak chcesz szukać to szukaj kamer NTSC

maugu - 2018-03-05, 16:51

No tak pisałeś o tym w dziale o MN, wybierałam najtańsze bo do eksperymentowania i prawdopodobnie zniszczenia. Tu mam bez specyfikacji technicznej
http://allegro.pl/kamera-...85-246e9680b6a8

wygląda identycznie jak na innej aukcji z NTSC

http://allegro.pl/mini-ka...7150366826.html

maugu - 2018-03-05, 16:58

route2000 napisał/a:
... (słaba ostrość, za duże piksele na obrazie) ... :->

Oczywista, oczywistość ; endoskop=krótka ogniskowa. Blondynka :)

maugu - 2018-03-05, 17:53

Popatrzyłam krytycznie na moją lampę, nawet przeźroczyste tworzywo, ale od wewnątrz
minimalne nierówności (raster?), a z uwagi na b.mały obiektyw kamery nawet drobne wady
mogą mocno zniekształcać obraz. Konieczna będzie próba na oryginalnej lampie Dustera.
Po prostu należałoby wyjąć żarówkę wsadzić dowolną kamerę i zobaczyć co widać? Jeżeli kiepsko
szukamy innej lokalizacji.

paul7 - 2018-03-05, 21:04

maugu napisał/a:
Dla przodu, wydaje mi się, że najlepszym (ale wymagającym pod względem umiejętności montażowych) miejscem byłby przedni reflektor, a w zasadzie jego wnętrze. Na foto czerwona strzałka. Jest tam chyba trochę z boku miejsca, gdzie po rozwierceniu wewnętrznej obudowy lampy można by było wprowadzić do środka mini kamerę. Oczywiście nie uszkodzi to lustra reflektora. Szyba klosza jest gładka i chyba wystarczająco zachodząca na bok by ta lokalizacja nie zniekształcała optyki. Nie mam dostępu do Dustera to nie wiem czy ta koncepcja jest dla niego dobra – trzeba sprawdzić. Kamerę należałoby jakość umocować – może wkleić? (drgania). Niewątpliwie otwór musi być szczelny (możliwość zakurzenia wnętrza reflektora i kamery), a sam sposób mocowanie zależy od tego czy przewidujemy demontaż kamery. Dodatkowa zaleta instalacji to łatwy demontaż lampy (łatwiej niż zderzaka), ale na pewno trochę gorzej już z samym mocowaniem kamery. Osoby mające zdolności manualne i troszkę obycia np. w modelarstwie bez problemu sobie poradzą, ale znalezienie warsztatu który to solidnie zrobi – będzie problemem. Mnie to robi (jak ma czas) mój wdrożeniowiec obyty na co dzień z różnorakimi prototypami to nie mam problemu.

Niestety modernizacja nie może iść w kierunku ingerencji w reflektory, szczególnie przednie! Tego nie wybaczy żaden ubezpieczyciel i euro przepisy. W najnowszym modelu odpada wiele rzeczy, które można robić w poprzednich rocznikach ze względu na zabudowę.
Bezpieczny przód to jedynie wnęka na reflektory p.mgielne. Czarny plastik, czarna kamera, nikt jej nie zauważy.Dobra widoczność. Brak problemów technicznych z zamontowaniem i robieniem otworu. Jak się już ociepli to spróbuję zobaczyć to z tego miejsca widać.

maugu - 2018-03-06, 10:13

paul7 napisał/a:

Niestety modernizacja nie może iść w kierunku ingerencji w reflektory, szczególnie przednie! ....

I tak i nie. O tym jak można tuningować reflektory mówi dyrektywa UE z 2011r - generalnie można.
Poniżej link do popularnego omówienia tego tematu.
https://teamtotal.pl/artykul/w-jakim-zakresie-mozemy-modyfikowac-oswietlenie-glowne-samochodu
Kamera na pewno nie wpływałaby na strumień świetlny toteż ingerencja w zasadzie byłaby dopuszczalna.
Masz jednak rację, że mogłoby być tak, że w razie wypadku - gdyby oczywiście ktoś dostrzegł kamerę mogłoby to być nieuprawnionym pretekstem np. do niewypłacenia odszkodowania. Ubezpieczyciele (niektórzy), szukają każdych możliwych pretekstów i tu masz rację.
Moim zdaniem - w sądzie sprawa absolutnie do wygrania, ale można stracić trochę czasu.
Nie namawiam do tego rozwiązania - to tylko propozycja.

paul7 - 2018-03-06, 14:46

Wycinek z tego artykułu: "Według przepisów jest to bowiem ingerencja w konstrukcję reflektora, która powoduje, iż nie spełnia on funkcji w sposób, w jaki został homologowany. "
Czyli nic nie można robić, także i szczególnie w części przezroczystej, gdzie odbija się światło od odbłyśnika. Lepiej nie idźmy pod górkę. Trzeba wykorzystywać najprostsze rzeczy.

paul7 - 2018-03-06, 15:22

Jak wcześniej pisałem, pod swoje rozważania wybrałem dwa miejsca w samochodzie. Kamerka tylna boczna , obserwująca przestrzeń drogi z lewej strony podczas włączania się do ruchy tyłem. Najprostszy montaż w prawym tylnym okienku bagażnika, przyssawką do szyby. Odległość od tylnej krawędzi pojazdu to 73-75cm. Na tyle można się bezpiecznie wysunąć samochodem zza innego np. samochodu, by zorientować się, czy można kontynuować bezpieczne włączenie się do ruchu drogowego.
Zdjęcia symulowałem oczywiście przy garażu, a nie na parkingu sklepowym, by nie wzbudzać sensacji. :lol:

maugu - 2018-03-06, 15:27

paul7 napisał/a:
.. Lepiej nie idźmy pod górkę. Trzeba wykorzystywać najprostsze rzeczy.

OK. Pełna zgoda.
Widok z tyłu zupełnie wystarczający :), ale to z okna - ciekawe jak będzie na ekranie?

paul7 - 2018-03-06, 15:29

Przednia boczna kamerka umieszczona we wnęce reflektora p.mgielnego. Oczywiście nie przeszkadza w tym miejscu, w momencie manewru włączania się do ruchu, raczej nam nie grozi używanie jednocześnie tych świateł p. mgielnych. Kamera umieszczona jest tylko 25 cm od krawędzi przedniej pojazdu tj. tablicy rejestracyjnej. Nie ma ingerencji w same lampy. Obserwacja z tego miejsca znakomita.
paul7 - 2018-03-06, 15:33

Jeszcze przy okazji sprawdzałem możliwości umieszczenia kamerki pod samym znaczkiem firmowym , skierowanej oczywiście w lewo! Teoretycznie jest możliwość, trochę by wyglądało nietypowo, nawet brzydki, ale widok z obserwacji byłby bardzo dobry.
paul7 - 2018-03-06, 15:37

maugu napisał/a:
paul7 napisał/a:
.. Lepiej nie idźmy pod górkę. Trzeba wykorzystywać najprostsze rzeczy.

OK. Pełna zgoda.
Widok z tyłu zupełnie wystarczający :), ale to z okna - ciekawe jak będzie na ekranie?

Na ekranie widok podobny, może się różnić od zastosowanego monitora.

maugu - 2018-03-06, 16:28

Też nieźle, ale zauważ, że w sytuacji z rysunku w pierwszym poście - rys. u dołu (wyjazd przodem) ta perspektywa nie wystarczy :(
paul7 - 2018-03-06, 17:07

maugu napisał/a:
Też nieźle, ale zauważ, że w sytuacji z rysunku w pierwszym poście - rys. u dołu (wyjazd przodem) ta perspektywa nie wystarczy :(

Czemu? perspektywa była dużo szersza, ale okroiłem trochę zdjęcia.
Wyjazd przodem, potrzeba upewnienia się, co jest za "przeszkodą" z lewej strony.
Wyjazd tyłem, też nieźle widać.
A pro po, monitora , minimum 7 cali lub więcej. Inaczej nie będzie można ocenić ruchu na drodze.

maugu - 2018-03-06, 23:09

paul7 napisał/a:

Czemu? perspektywa była dużo szersza, ale okroiłem trochę zdjęcia.
Wyjazd przodem, potrzeba upewnienia się, co jest za "przeszkodą" z lewej strony.
Wyjazd tyłem, też nieźle widać.
A pro po, monitora , minimum 7 cali lub więcej. Inaczej nie będzie można ocenić ruchu na drodze.

Chodziło mi o to, że jeżeli kamera z przodu będzie blisko atrapy to widok na bok będzie maksymalnie tylko styczny do krzywizny przodu auta - tzn. nie będzie mógła "patrzeć" trochę do tyłu, a przy skośnym parkowaniu (rys) to może by się przydało. Ale to tylko takie "szukanie dziury w całym" (optymalizacja projektu), a nie złośliwe krytykanctwo. Generalnie fajnie widać.

paul7 - 2018-03-07, 06:46

Myślę , że jest dość szeroki widok dla kamerki, wsadzi się szerokokątną, płaszczyzna prostopadła wnęki ma ok. 10cm, jest więc możliwość znalezienia miejsca. Można ją przesuwać np. max do przodu i będzie więcej widziała do tyłu. na moim zdjęciu widać już w odległości 1,5m obszar 1metra do tyłu. Ja szukam takiego rozwiązania uniwersalnego, z którego każdy mógłby skorzystać u siebie. Musi być proste i tanie. A to ze względu na nie częste użycie. Dlatego przecież producenci jakoś nie umieszczają takich kamer. Służą im bardziej do automatycznego parkowania. Z tylną to trzeba jeszcze popracować.
michele - 2018-03-07, 08:02

paul7, ale zobacz sobie na zdjęcie z miejsca p. mgielnych i ze znaczka. Lepsza widoczność jest z p. mgielnych bo widać Twój agregat prądu, natomiast ze znaczka nie zależnie jakiej kamery byś nie użył tego już nie zobaczysz, bo Ci atrapa zasłania.

Ale zastanawiam, się nad tym ile brudu by się na tej bocznej powierzchni pojawiło przy zamontowaniu w lampach p. mgielnych.

paul7 - 2018-03-07, 21:06

michele napisał/a:
paul7, ale zobacz sobie na zdjęcie z miejsca p. mgielnych i ze znaczka. Lepsza widoczność jest z p. mgielnych bo widać Twój agregat prądu, natomiast ze znaczka nie zależnie jakiej kamery byś nie użył tego już nie zobaczysz, bo Ci atrapa zasłania.

Ale zastanawiam, się nad tym ile brudu by się na tej bocznej powierzchni pojawiło przy zamontowaniu w lampach p. mgielnych.

Pod znaczkiem jedynie ma sens przednia kamerka. We wnęce, wybrałem dlatego , że jest fajno ukryta i ma sporą widoczność. Co do brudu, to jak się ma kamerki zewnętrzne to trzeba je przelecieć szmatką. Ja to robię raz dziennie, dodatkowo oczyszczam czujniki parkowania z przodu i z tyłu. I nie ma wyboru.

Valwit - 2018-03-09, 00:52

maugu napisał/a:

http://allegro.pl/endosko...6961035914.html


mam taka, z kablem 7.5m. analogowy sygnal wchodzi do pudelka z wyjsciem usb, wiec powinno dac sie uzyc w samochodzie, ale jakosc obrazu jest tragiczna. to jest super jako endoskop gdzie sie patrzy na cos 1-5 cm od obiektywu ale dalej to juz slabo bedzie.

w kwestii dodatkowych kamerek to w clio mam akurat sporo miejsc, tylko czym przelaczac? nie widzialem jeszcze nigdzie czegos ladnego i malego co mozna wzglednie ładnie gdzies zamocowac i wygodnie przlaczac kamerki

paul7 - 2018-03-09, 10:18

Valwit napisał/a:
maugu napisał/a:

http://allegro.pl/endosko...6961035914.html


mam taka, z kablem 7.5m. analogowy sygnal wchodzi do pudelka z wyjsciem usb, wiec powinno dac sie uzyc w samochodzie, ale jakosc obrazu jest tragiczna. to jest super jako endoskop gdzie sie patrzy na cos 1-5 cm od obiektywu ale dalej to juz slabo bedzie.

w kwestii dodatkowych kamerek to w clio mam akurat sporo miejsc, tylko czym przełączać? nie widzialem jeszcze nigdzie czegos ladnego i malego co mozna wzglednie ładnie gdzieś zamocowań i wygodnie przlaczac kamerki

Endoskop to zostaw sobie do szperania w zakamarkach samochodu, możesz obejrzeć silnik dookoła i sprawdzić czy nie cieknie. Przełączników jest co niemiara, publikowane były tutaj na forum , różne rozwiązania od najprostszych , wykonanych za pomocą przekaźników, czy gotowych modułów. Obecnie gotowców na Alliexpress jest mnóstwo. Zastanów się, ile kamer zamierzasz mieć , czy masz. I taki automatyczny przełącznik dopiero kupuj. Jeśli masz już jakąś działająca instalację z podłączoną kamerą, to trzeba tylko dostawić przełącznik, elektroniczny. Podstawą jest jak zawsze kamerka tylna wyzwalana napięciem z żarówki cofania. Inne możliwości to wyzwalanie automatyczne z sygnału kierunkowskazu- kamerki boczne i ostatecznie ukryty przełącznik wymuszający załączenie wybranej kamerki na określony czas. Tak więc dowolność wyboru jest dość spora i każdy pewnie będzie miał trochę inna konfigurację do zrobienia w swoim pojeździe.
Ja przykładowo mam już dwie kamerki automatyczne i nie przewidywałem wcześniej, ze zechce mi się jeszcze dostawiać następne, bo pewnie było by to prostsze załatwienie sprawy jednym elektronicznym sterownikiem. Więc wyszedł mi , nietypowy układ.

Valwit - 2018-03-09, 20:58

paul7 napisał/a:

Endoskop to zostaw sobie do szperania w zakamarkach samochodu, możesz obejrzeć silnik dookoła i sprawdzić czy nie cieknie.


no po to kupilem :)

kamerke cofania mam, to jest spoko.
chce druga do przodu - i zeby to przelaczac w jakis ladny sposob to tez mam rozkminione. dzieki temu watkowi zaczalem sie zastanawiac nad kolejnymi, tylko ze zanim pomysle co i jak to chcialbym ogarnac sterowanie. jestli sterowanie ma 3 czy 4 kanaly to bede inaczej myslal niz jesli moge miec kanalow powiedzmy 8, bo i to sobie potrafie wyobrazic :D

shrek - 2018-03-10, 07:22

paul7 napisał/a:
Jeszcze przy okazji sprawdzałem możliwości umieszczenia kamerki pod samym znaczkiem firmowym .


Ja mam w znaczku, w tym czarnym plastiku.

paul7 - 2018-03-10, 08:55

Valwit napisał/a:
paul7 napisał/a:

Endoskop to zostaw sobie do szperania w zakamarkach samochodu, możesz obejrzeć silnik dookoła i sprawdzić czy nie cieknie.


no po to kupilem :)

kamerke cofania mam, to jest spoko.
chce druga do przodu - i zeby to przelaczac w jakis ladny sposob to tez mam rozkminione. dzieki temu watkowi zaczalem sie zastanawiac nad kolejnymi, tylko ze zanim pomysle co i jak to chcialbym ogarnac sterowanie. jestli sterowanie ma 3 czy 4 kanaly to bede inaczej myslal niz jesli moge miec kanalow powiedzmy 8, bo i to sobie potrafie wyobrazic :D

Właśnie trzeba sobie zawczasu wyobrazić ile potrzeba kamer i tyle kanałów zakupić.
Jak będą wolne to na pustych niepotrzebnie będzie czarny ekran.

paul7 - 2018-03-10, 09:00

shrek napisał/a:
paul7 napisał/a:
Jeszcze przy okazji sprawdzałem możliwości umieszczenia kamerki pod samym znaczkiem firmowym .


Ja mam w znaczku, w tym czarnym plastiku.

Czyli tak jak w najnowszym modelu fabrycznie. Gdyby jeszcze lookała kamerka w lewo na żądanie, byłby jednocześnie podgląd na lewą stronę ulicy.
Dziś w salonie Dacia robią imprezę, pokazują najnowszy Duster z full wypasem kamer i czujników. Można zobaczyć na żywo, co wymyśliła fabryka.

maugu - 2018-03-14, 08:25

michele napisał/a:
... Lepsza widoczność jest z p. mgielnych ...

Jest tam łatwy dostęp poprzez klapkę (film) i chyba dużo miejsca w środku.
https://www.youtube.com/w...index=7#t=3m40s

route2000 - 2018-03-14, 08:26

A więc do dzieła! :lol:
michele - 2018-03-14, 10:35

A doświetlenie zakrętów jest w dacii?, bo jeśli tak, to może ono przeszkadzać.
paul7 - 2018-03-14, 10:41

michele napisał/a:
A doświetlenie zakrętów jest w dacii?, bo jeśli tak, to może ono przeszkadzać.

Chyba nie ta marka. Widziałem :roll: w modelu rocznik 2022. :lol: Ale nie wiem, czy już wszystko wtedy było napędzane elektrycznie.

maugu - 2019-02-03, 22:39

Jak sygnalizowałam już gdzieś na forum wróciłam do tematu dodatkowych kamer. Zwrot wróciłam jest trochę niewłaściwy bo bez przerwy coś tam zawsze czytałam w tym temacie na forum i w necie, a także próbowałam jakoś konsultować ew. plan działania i zakupy z wykonawcą/montażystą. Niestety raz niedokładnie się dopytałam i zakupiłam jeden z kluczowych elementów nie kompatybilnych z resztą - co mocno ostudziło mój zapał do tego projektu. Postanowiłam jednak już teraz zacząć opisywać moje dokonania (mądre i głupie) bo może komuś to się przyda i nie będzie powielał moich błędów. Idea - jak wiadomo, pozostała stara tzn. tak zainstalować kamery w narożnikach samochodu (jak na rysunkach z początku wątku) by móc obserwować ruch poprzeczny przy włączaniu się do ruchu zza przeszkód ograniczających widoczność kierowcy. Niestety nowość samochodu i sprawy gwarancyjne trochę mnie zdeprymowały i zadeklarowałam wykonawcy by tak opracował projekt by nie ingerował w elektronikę samochodu. Odpowiedzią była sugestia montażu dodatkowego monitor i nie podłączanie się do MNe. Podpowiedziano mi też bym wybrała rejestrator z 5 calowym ekranem w lusterku i do niego podłączyła zamiast kamery wstecznej sumator obrazu z 4 dodatkowych kamer. Chcąc wywołać obraz z sumatora uruchamiałabym - poprzez przycisk (efekt jak przy cofaniu) niby obraz z kamery wstecznej, a de facto z sumatora, dalej sterownikiem z sumatora (przycisk lub pilot) mogłabym już wybierać dowolna kamerę lub kilka kamer na raz. To wszystko bez ingerencji w instalacje samochodu. Zaaprobowałam ten pomysł, ale zrobiłam błąd bo do wcześniej kupionego na „Ali” sumatora do kamer NTSC/PAL, dokupiłam rejestrator/ lusterko nie działające z sygnałem analogowym. Dodatkowo zakupione kamery NTSC też nie działały z sumatorem, ale tu to już nikt nie wiedziała dlaczego. Myślałam by już dać sobie spokój z „moją inżynierią”, ale właśnie wtedy dostałam z vouchera kamerę przednią i podpowiedziano mi, że może by jednak podłączyć się do MNe w podobny sposób jak planowano poprzednio tzn. podmieniać opcjonalnie sygnał z kamery przedniej , albo z sumatora. W takim przypadku w zasadzie nie ingeruje się sprzętowo w elektronikę MNe tylko w dodatek akcesoryjny. Po konsultacjach, zrobiono mi centralkę (przełącznik sygnału AV) przez którą normalnie w stanie nie wzbudzonym sygnał z kamery akcesoryjnej docierał do MNe, a w stanie wzbudzonym sygnał z kamery akcesoryjnej był podmieniany na obraz z sumatora. Ingerencja polegała więc tylko na rozcięciu wiązki od sterownika dodatkowej kamery przedniej do MNe i wmontowaniu tam „rozgałęźnika”. Plus jest taki, że mam wszystkie 6 kamer na jednym ekranie i dodatkowo system wyłącza automatycznie podgląd (z 4 dodatkowych „obcych” kamer) w MNe po 30sek. lub po przekroczeniu 20km/h – tak jak w kamerze akcesoryjnej. Po próbnym podłączeniu (– pisałam o tym) - wszystko zadziałało. Minusem okazała się konieczność zakupu nowych kamer (NTSC) działających z sumatorem, które to nie miały już możliwości kierowania obiektywem i konieczność (ze względu na perspektywę) zamontowanie ich dość nisko. Obecnie czekam na wykonanie jakiegoś (ponoć) niedruciarskiego sterownika na 3 przyciski i montaż końcowy kamer z tyłu pojazdu (ale to zrobię razem z montażem haka). Na proste pytania odpowiadam sama, a na te bardziej techniczne jak się dopytam. Mam dużo foto z montażu to po zakończeniu projektu jakoś je opiszę i co ciekawsze tu wrzucę.
Uff, nie przypuszczałam, że aż tyle tego tekstu wyjdzie.

eio - 2019-02-03, 22:48

Przetarłaś nowy szlak. Gratuluję. Teraz każdy zaułek, zza którego wyjedziesz, to będzie pestka :)
maugu - 2019-02-03, 23:01

Na razie przełączniki wiszą mi na drutach i mam widok z dwóch kamer przednich (- tylne były tylko podłączone na chwilkę), ale wszystko działa :)
paul7 - 2019-02-04, 07:37

To super, ze wytrwałaś. Oczywiście sygnał możesz zawsze podstawiać dowolny na wejście MNE. Tym gwarancji nie naruszasz. Przy tylu kamerach możesz nawet monitorować samochód na postoju, czy ktoś ci nie zrobi rysy./ ale to w przypadku rejestratora o którym wspomniałaś w lusterku/
maugu - 2019-02-04, 09:03

paul7 napisał/a:
...ale to w przypadku rejestratora o którym wspomniałaś w lusterku/

A nie, nie , nie - mam sumator razem z rejestratorem na 4 kamery :) Dopłata była kilka $ to oczywiście wzięłam.
Muszę uściślić tekst opisowy odnośnie kolizji lusterkowego monitora z sumatorem - dobrze mi podpowiadano i wskazywano oferty 5 calowych ekranów/lusterek, ale ja przedobrzyłam i kupiłam 7 calowy, który okazał się zbyt "smart" :(

paul7 - 2019-02-04, 17:29

Im większy tym lepiej widać cały podział kamer. W przypadku dodatkowego ekranu , możesz go ustawić "wygodniej" dla kierowcy podczas manewrów. Bo MNE/MN3 w dalszym ciągu jest w fatalnym miejscu.
maugu - 2019-02-04, 21:57

@paul7 Pewnie za dużo i chaotycznie pisałam i dlatego mało czytelnie. Niestety nie udało się połączyć dodatkowych kamer z lusterkowym rejestratorem - kupiłam 7 calowy, bo ten nie widział sygnału z sumatora :( Akurat ten model ma podłączaną kamerę cofania w jakimś kodowaniu cyfrowym, a nie analogowym i dlatego w efekcie podłączono mi wszystko do MNe, ale masz rację gdyby zastosować sumator kompatybilny z "lusterkiem" to by to pewnie zadziałało, a 7 cali stosunkowo blisko oczu to dawałoby to wrażenie dużego ekranu. Jak dostanę wszystkie fotki i opisy to poproszę o komentarze bo pewnie wiele jeszcze można poprawić np. sterowanie przełączaniem kamer. Chciałam by wykorzystano do tego wolne klawisze w panelu pod pokrętłami (obok S&S), ale się nie udało. Ponoć było to możliwe, ale istniało ryzyko uszkodzenia klawiatury. Po telefonie do ASO z zapytaniem ile może mnie kosztować nowa klawiatura (drogo) - zrezygnowałam z tego pomysłu.
Znalazłam foto panelu z propozycją zmian.

paul7 - 2019-02-05, 08:15

Wykorzystanie wolnych przełączników to dobra droga. Czasami kłopot ze zdobyciem samych przełączników, bo wkładają przecież zaślepki.
jammo - 2019-02-05, 09:22

Ja osobiście sam byłem też wcześniej zainteresowany zakupem tych klawiszy do panelu.Na ogół w swoich autach, mam prawie zawsze dorobione przyciski otwierania bram wjazdowej i garażowej. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie trzeba macać za pilotami. Po zakupie nowego Dustera od razu chciałem takie dołożyć, a żeby nie robić dodatkowych dziurek , miałem właśnie pomysł na wsadzenie do panela tych dwóch klawiszy w miejsce zaślepek. Niestety, pomysł zacny ale raczej trudny do zrealizowania, przynajmniej na razie. Niestety, w ASO poinformowano mnie, że osobne przyciski panelu nie występują. Aby uzyskać te dodatkowe klawisze, trzeba by po prostu zmienić cały panel z większą liczbą przycisków. Niestety, ale na ten czas zamówienie takiego panelu z przyciskami było niemożliwe. Ja w swoim Prestige mam na panelu wolne tylko 2 skrajne miejsca z zaślepkami, gdzie można by wsadzić te klawisze, czyli musiałbym kupić cały panel ze wszystkimi czynnymi klawiszami. Szczerze to nawet nie wiem, czy występuje taki panel, który ma wszystkie klawisze czynne, ale chyba są jeszcze jakieś takie , co maja dodatkowe klawisze chyba w wersjach z 4x4, ale nie jestem pewien. Na razie umiejscowiłem przyciski na tunelu środkowym w zaślepce przełącznika napędów. Może kiedy, jak będzie więcej dostępnych już części lub jakieś podzespoły z rozbitków, to spróbuję to pozmieniać.
maugu - 2019-02-05, 11:53

jammo napisał/a:
... Niestety, pomysł zacny ale raczej trudny do zrealizowania, przynajmniej na razie. Niestety, w ASO poinformowano mnie, że osobne przyciski panelu nie występują. Aby uzyskać te dodatkowe klawisze, trzeba by po prostu zmienić cały panel z większą liczbą przycisków. ....

Dokładanie to samo mi powiedziano - do wymiany tylko razem z całym panelem z pokrętłami klimy i nawiewów , dlatego na propozycję (pytanie) czy ryzykujemy i rozbieramy klawiaturę dalej po konsultacji z ASO (drogo) się nie zdecydowałam. Zrobiono mi (jeszcze nie zainstalowano) taka nakładkę na spód pilota radia. To na razie taka solidna prowizorka, jak się sprawdzi to będzie na to miejsce coś docelowego w tym typie. Mam nawet foto.

Black Dusty - 2019-02-05, 15:56

jammo napisał/a:
Szczerze to nawet nie wiem, czy występuje taki panel, który ma wszystkie klawisze czynne,

4x4 ma wszystkie czynne, po lewej jest asystent zjazdu a po prawej ESP

maugu - 2019-02-06, 17:42

Dalsze foto do projektu: rozcięta wiązka z kamery akcesoryjnej 8201701592 . Połączenie dwóch kabelków video oznacza stan - bez zmian
maugu - 2019-02-07, 13:28

Mam już całe ustrojstwo - centralkę z zasilaniem i sumatorem (foto). Wg opisu będzie ona podwieszona pod schowkiem pasażera, bliżej osi samochodu (tunelu) będzie ta czarna puszka z zasilaniem (dodatkowe gniazdo do podłączenia rejestratora + zapas). Myślę, że będzie stosunkowo wygody dostęp do sumatora (karta pamięci). Końcówka kabla sterowania kamery identyczne z akcesoryjną od kamery przedniej. Montaż i demontaż całości wg. deklaracji (w razie potrzeby) max. 10 minut.
Mam tylko problem i pytanie do kolegów/koleżanek. Od manipulatora miał być kabelek 9 żył i myślałam, że będzie to wstążka (taśma jak od komputera) i , że będzie przyklejony pod obudową kolumny kierownicy, ale mam kabel okrągły (w ekranie) – trochę sztywny i chyba należałoby go wprowadzić do środka obudowy kolumny kierownicy. Niestety nie ma na forum i chyba w necie też, sposobu demontażu obudowy – znalazłam do poprzedniego Dustera, ale tu jest chyba inaczej. Nie chciałabym by mi coś urwano przy montażu, a jeżeli to jest jakiś problem to puszczę po wierzchu. Na moje wyczucie to chyba nie powinno być jednak skomplikowane.

maugu - 2019-02-07, 19:07

To samo co powyżej, ale po wstępnym montażu - foto
arczi_88 - 2019-02-07, 19:36

maugu, prośbę mam małą. Zdjęcia większe troszeczkę dałoby radę? Po otwarciu są wielkości miniaturki ^^
maugu - 2019-02-07, 21:53

Nie wiem czy serwer przyjmie w pełnej rozdzielczości. Dostałam dużo fotek, napisz co Cie interesuje to zamieszczę. Będę miała też jakieś schematy i rysunki - to też mogę to wkleić.
Mam nadzieję, że czegoś nie namieszam, ale mogę się zawsze dopytać u wykonawcy.

Aha, ponawiam pytanie - czy ktoś rozbierał już obudowę kolumny kierownicy - na weekend szykuje mi się montaż kabelków.

Marek1603 - 2019-02-08, 06:39

Dolna część jest przykręcona na dwóch torksach, a góra wchodzi na 4 zatrzaskach w dolną. Trzeba je tak delikatnie szarpnąć żeby wyskoczyły.
maugu - 2019-02-08, 09:21

Dzięki za podpowiedź, ale jeżeli można - tam są 3 części i problemem jest rozdzielenie części tej wokół kluczyka i tej dolnej - mam za zadanie znaleźć w necie wskazówki, ale nie potrafię :(
Czy to jest skręcane czy też na zatrzaski?

Marek1603 - 2019-02-08, 11:59

W DDI jest na zatrzaski, a tylko dolna trzyma się na dwa wkręty. Odkręć je i jeżeli się rusza to raczej na zatrzaski jeżeli nie ma dodatkowych wkrętów od dołu.
maugu - 2019-02-08, 13:38

Na zdjęciach od dołu nie ma (musiałabym iść sprawdzić dokładnie, ale chyba nie). Są śrubki pod kierownicą - bo te widziałam na pewno. Pytanie czy może być tak, że trzeba zdjąć kierownicę - chyba nie? Bo jeżeli tak to zrezygnuję i puszczą mi kabelek po plastikach :(
maugu - 2019-02-09, 14:09

C.d.
Zamontowane i działa (na razie tylko przód). Manipulator wpasował się za pilota poprawnie - widać tylko LED-y. Niestety nie przygotowałam sposobu demontażu obudowy kolumny i kabelek mam na wierzchu – z boku trochę widać, ale to do następnego razu. W załączeniu foto (na życzenie @arczi 88 w większej rozdzielczości). Jak serwer przyjmie powiększone fotki to później dołączę fotki z próbnej jazdy.

maugu - 2019-02-10, 13:47

Zapowiadane foto;
Belphegor - 2019-02-10, 20:04

Powiem Ci, że kawał dobrej roboty. Naprawdę szacun. 8-) Temat na szkolenia techniczne Renault Polska.
maugu - 2019-02-10, 23:16

Mam nadzieję, że mnie nie wezmą na przesłuchanie, a tak na poważnie - mam dużo innych fotek, trochę rysunków i jeżeli kogoś temat zainteresuje tak, że będzie chciał więcej informacji (w celach wykonawczych) to mogę to jakoś dopracować.
maugu - 2019-02-11, 14:32

Mój "profesjonalny" schemat - proszę nie wybrzydzać.
paul7 - 2019-02-12, 09:02

Jakbyś mogła uzupełnić swój opis o szkic rozmieszczenia kamer wraz z polem ich widzenia. Wystarczy narysować kontury pojazdu i oznaczyć umiejscowienie kamer i ich zasięg? Masz nowego Dustera, z nowym obrysem, więc dobrze by było to zaznaczyć. Podzielnik obrazu fajnie się tutaj spisał. Najczytelniej wygląda podział na dwa. Nie wiem, czy masz tam jakiś układ czasowy, wyłączający podgląd kamer i przywracający ekran radia?
maugu - 2019-02-12, 12:56

@paul7 .Układ kamer (na razie przód) co do zasady jest taki jak rysowałam w pierwszym poście. Dokładną lokalizację (przodu) widać na foto powyżej, ale dodaję zbliżenie bo pewnie chodzi Ci o kierunek patrzenia. Tak jak pisałam wcześniej trochę z musu zastosowałam kamerę bez możliwości regulacji kąta patrzenia. Dlatego musiałam znaleźć takie miejsce z przodu (w plastikach) by kamera patrzyła zgodnie z ideą dokładnie na bok. Ta moja przednia patrzy prawie prostopadle do samochodu, ale jednak trochę do przodu i lekko na dół. Kąt widzenia kamery w poziomie ok 90° w pionie nie sprawdzałam. Na początku szukałam kamery o większym kącie, ale to byłby błąd bo nadjeżdżające pojazdy byłyby bardzo małe na ekranie - tak jak to ma miejsce w kamerze akcesoryjnej 180° gdzie pojazdy widziane z odległości 30 - 40m to już pojedyncze piksele. Skierowanie kamery lekko dół było natomiast celowe bo bardziej interesuje mnie pobliski krawężnik niż chmury i gałęzie drzew na dalszym planie.
Na drugim foto przedstawiam sposób montażu kamery od środka. Zwróćcie uwagę, że montaż jest zrobiony tak by można było wymienić kamerę poprzez klapkę rewizji – to już nie mój pomysł.
Działanie
Manipulator ma 3 przyciski i dwie lampki sygnalizacyjne. Jeden (dolny) przycisk i lampka zielona to 100% odwzorowanie przycisku K i wiązki L ze schematu. W każdej chwili mogę wyjąć moją wtyczkę L i w to miejsce włożyć oryginalną od przycisku akcesoryjnego.
Przycisk górny odpowiada za działanie przekaźnika sygnału AV tzn. podmienia sygnał z kamery akcesoryjnej na sygnał z sumatora. Działanie sygnalizuje lampka niebieska. Trzeci przycisk (środkowy) odpowiada za zmianę kamer w sumatorze. Obraz (jakikolwiek) na MNe pojawi się tylko po włączeniu dolnym przyciskiem kamery akcesoryjnej (lampka zielona) i będzie obwarowany fabrycznymi warunkami zaprogramowanymi dla tej funkcji np. czas pracy - 30s (powtórne naciśnięcie przedłuża o kolejne 30s) i wyłączenie przy prędkości powyżej 20km/h. W tym czasie mogę podmienić obraz (przycisk górny, lampka niebieska) na obraz z sumatora i przyciskiem środkowym wybrać dowolną kamerę lub sumę obrazów. Jeżeli lampka zielona się nie pali, a włączona jest tylko niebieska – obrazu nie widać. Obraz podmieniony pojawi się wtedy gdy zostanie wywołany w Mne przez przycisk kamery akcesoryjnej lub na biegu wstecznym - będzie wtedy widać obraz tylko z sumatora, a nie z kamery cofania.

Dymek - 2019-02-12, 13:20

Niezłe mody :-) Najlepsze jest to, że wszystko wygląda na profi staranną robotę i to w dodatku wykonaną dość szybko. A przecież niektóre rzeczy powstały "na miarę". Jakaś firma to tak ładnie wdraża?
paul7 - 2019-02-12, 15:34

maugu napisał/a:
Na początku szukałam kamery o większym kącie, ale to byłby błąd bo nadjeżdżające pojazdy byłyby bardzo małe na ekranie - tak jak to ma miejsce w kamerze akcesoryjnej 180° gdzie pojazdy widziane z odległości 30 - 40m to już pojedyncze piksele. Skierowanie kamery lekko dół było natomiast celowe bo bardziej interesuje mnie pobliski krawężnik niż chmury i gałęzie drzew na dalszym planie.

Pozwoliłem sobie ten fragment zacytować, bo to bardzo ważna uwaga. I trzeba ją na grubo "wytłuścić". Przyda się przyszłym konstruktorom.

maugu - 2019-02-12, 21:32

@Dymek; Niestety nie jest tak szybko - na niektóre zmiany czekam od nowości.
@paul7; Przyszli konstruktorzy mogą mieć jednak inne preferencje w takcie montażu słyszałam sugestie [oczywiście żartobliwe], że kamery od strony chodnika powinny być skierowane nie na dół, a do góry ;)

paul7 - 2019-02-13, 15:55

@maugu szukałam kamery o większym kącie, ale to byłby błąd bo nadjeżdżające pojazdy byłyby bardzo małe na ekranie
To jest zdanie o dużym znaczeniu.

maugu - 2019-02-13, 17:13

@paul7 ... chyba że - znajdzie się na forum informatyk potrafiący dopisać do oprogramowania MNe apkę potrafiącą np. po dotknięciu palcem ekranu z interesującym nas punktem ustawić go centralnie na ekranie. a obraz powiększyć np. 4x (taki zoom cyfrowy)
paul7 - 2019-02-13, 17:40

Już w androidzie jest to możliwe.
maugu - 2019-02-13, 19:11

No to jest robota dla przyszłych daciomanniaków :)
@paul7 Ciekawostka. Nie doszła na czas przesyłka z modułem przełącznika impulsowego do zamontowania w skrzynce z rozdzielaczem sygnału video (+ przekaźnik zasilania) i dostałam retoryczne pytanie czy akceptuję nietypowe rozwiązanie. Odpowiedź – jeżeli niezawodne i tanie to OK. W efekcie w skrzynce znajdują się w zasadzie tylko 3 przekaźniki jeden sygnałowy, a dwa robią za przełącznik impulsowy. Dostałam schemat to załączam jako ciekawostkę. Przekaźnik C jest odpowiedzialny za interesujący nas sygnał AV, a przekaźniki A i B jak w opisie.

edit Muszę dodać, że schemat (lekko przerobiony) też z podanego mi źródła

eplus - 2019-02-13, 20:40

Ten schemat to był chyba ostatnio w Elektronice dla wszystkich (gazeta AVT) https://ulubionykiosk.pl/wydawnictwo/8-elektronika-dla-wszystkich
w konkursie "jak to działa" albo podobnym. :lol:

maugu - 2019-02-13, 21:04

Niestety taka literatura jest poza moim "poziomem" - co innego Pudelek :) Ale dobra wiadomość to to, że działa.
paul7 - 2019-02-13, 21:09

Ja tranzystorki i scalaki uwielbiam. I na takich robiłem zawsze, gdzieś na forum pokazywałem, nawet w wersji gotowego modułu., ale to ze względu na wielkość.
eplus - 2019-02-13, 21:24

Proszę, to właśnie ta zagadka:
maugu - 2019-02-13, 21:33

Moje przyszły "dzień po", ale to niewielki wydatek.
Ja niespecjalnie lubię elektronikę bo oczekuję pewności (powtarzalności) działania 100% (no prawie), a nie cierpię kiedy mi elektronik/informatyk mówi błąd systemu/modułu/układu/procesora itp. To tak jakby inż. mechanik powiedział urwało się bo się urwało nie wiadomo dlaczego.

edit;@eplus -chyba masz rację, ale podane mi źródło jest z 2006r - wygrywa :))

maugu - 2019-02-14, 11:23

Przeczytałam mój ostatni post i chyba muszę doprecyzować co miałam na myśli bo koledzy/koleżanki informatycy się obruszą, a ja ich naprawdę podziwiam, ale najlepiej to odda poniższy anegdotyczny już tekst :)


Na ostatniej wystawie komputerowej COMDEX, Bill Gates dokonujac porownania przemyslu komputerowego z samochodowym powiedzial:

"Gdyby GM dokonal takiego postepu, jaki mial miejsce w przemysle komputerowym, wszyscy jezdzilibysmy samochodami kosztujacymi 25 dolarow i zuzywajacymi galon paliwa na 1000 mil."

W odpowiedzi na te uwage, rzecznik GM zlozyl na konferencji prasowej nastepujace oswiadczenie: Gdyby GM rozwinal technologie taka, jaka rozwinal Microsoft, wszyscy jezdzilibysmy samochodami o nastepujacych wlasnosciach:


Auto ulegaloby wypadkowi dwa razy dziennie bez zadnego powodu.

Po kazdym nowym malowaniu znakow na jezdni nalezaloby kupic nowe auto.

Od czasu do czasu auto stawaloby bez powodu na drodze; nalezaloby to uznac za normalne, zapalic ponownie silnik i kontynuowac jazde.

Wykonywanie jakiegokolwiek manewru np. skretu w lewo, powodowaloby czasami wylaczenie silnika, niemoznosc ponownego uruchomienia i w konsekwencji koniecznosc ponownego wbudowania silnika do samochodu.

Tylko jedna osoba bylaby uprawniona do korzystania z auta, chyba ze kupiloby sie wersje "Auto95" lub "AutoNT". Ale wowczas nalezaloby dokupic wieksza liczbe siedzen.

Macintosh wyprodukawalby wprawdzie pieciokrotnie szybszy, dwukrotnie latwiejszy w obsludze i niezawodny samochod napedzany energia sloneczna, ale mogacy jezdzic tylko po 5% drog.

Wskazniki temperatury oleju, wody i lampka kontrolna alternatora zastapione bylyby przez pojedynczy wskaznik "general car default".

Nowe siedzenia zmuszalyby kazdego do posiadania tylka tego samego rozmiaru.

Przed zadzialaniem, system airbag zapytalby "Are you sure?".

Od czasu do czasu, bez powodu, samochod zamknalby sie i dalby sie otworzyc tylko przez jednoczesne pociagniecie za klamke, przekrecenie kluczyka i przytrzymanie anteny radiowej.

GM wymagalby od kazdego klienta zakupu luxusowej wersji map samochodowych wydawnictwa Rand McNally (bedacego wowczas firma podlegla GM) nawet, jesli kupujacy ani ich by nie chcial, ani nie potrzebowal. Rezygnacja z tej opcji powodowalaby natychmiastowe zmniejszenie osiagow samochodu o 50% lub wiecej. Ponadto spowodowaloby to rozpoczecie sledztwa przez Deparartament Sprawiedliwosci na wniosek GM.

Za kazdym razem, gdy GM zaprezentowalby nowy model, kupujacy samochody musieliby uczyc sie wszystkiego od poczatku, gdyz nic nie dzialaloby tak, jak dotychczas.

Aby zgasic silnik nalezaloby nacisnac przycisk "Start".


maugu - 2019-05-06, 08:54

Dokończenie projektu dodatkowych kamer. W załączeniu foto kompletnego podłączenia kamer do centralki (sumatora) i foto miejsca umiejscowienia kamer tylnych.
paul7 - 2019-05-06, 10:25

Jak rozumiem, elektronikę umieściłaś pod schowkiem? zakrywając plexi.
maugu - 2019-05-06, 10:50

Tak, generalnie cała konstrukcja jest z plexi, która też jest też osłoną przed ewentualnym "zespołem niespokojnych nóg" pasażera. Wszystko wisi pod schowkiem i praktycznie jest niezauważalne. Nie mam jeszcze fotek z jazdy, ale niedługo zrobię to tu wrzucę. Chyba będę musiała też zamówić zrobienie jakiegoś uchwytu do pilota sumatora bo przeskakiwanie opcji wyboru kamery z manipulatora przy kierownicy dla 4 kamer jest trochę uciążliwe i lekko rozparaszające . Pilot daje możliwość natychmiastowego wyboru konkretnej kamery, lub konkretnej konfiguracji sumy obrazów.
paul7 - 2019-05-06, 16:01

Ja jednak jestem przeciwnikiem patrzenia na ekran MN podczas szybkiej jazdy. To nie Playstation . Z pewnością też używasz kamerek do manewrów na miejskich parkingach.
Marzy mi się [np. dodatkowy] ekran wystawiony wyżej na linii szyby. Tzw. mirror. A tak Dacia zafundowała nam niezłą gimnastykę szyi :roll:
Czekamy na resztę zdjęć, bo Twój projekt jest inspirujący.

maugu - 2019-05-06, 22:22

Kilka fotek na dokończenie tematu. Niestety jakość zdjęć trochę kiepska i miejsce (parking Manufaktury) też nie wymagał zastosowania podglądu z kamer, ale te ujęcia pozwalają ocenić zasadność ich montażu. Kamery w codziennym użytkowaniu okazały się szczególnie przydatne przy wyjazdach tyłem z parkingów usytuowanych prostopadle do ruchliwej ulicy. Jest (był do tej pory) to dla mnie dość stresujący manewr. Natomiast bezpośrednio w ruchu ulicznym - gdzie decyzje podejmuje się w ułamkach sekundy lepiej sprawdza się jednak bezpośredni kontakt wzrokowy (widzenie 3D) – lepsza ocena odległości i prędkości poruszających się pojazdów.
Generalnie projekt spełnił moje oczekiwania, okazał się pomocny nie tylko przy wyjazdach z bram, parkingów i spoza stojących samochodów, ale też np. przy wyjeździe z osiedla z kiepskim widokiem na boki.
Dodatkowym walorem jest sumator z opcją rejestratora (+ kilka $) z 4 kam. jednocześnie. Przybliżony koszt materiałowe projektu to;
kamery ok. 200 zł
sumator + karta pamięci ok. 150 zł
elementy elektroniczne, kabelki itp. ok. 150 zł

Belphegor - 2019-05-07, 09:42

Zatrudnij się w biurze projektowym jakiejś marki samochodowej, bo myślę, że takiego bajeru (jeszcze z pilotem), to chyba nikt nie ma. Co innego czujniki ułatwiające wyjazd, a co innego widzieć co i jak na własne oczy. :-)
pikodat - 2019-05-07, 10:16

A na dodatek mozesz zalozyc punkt zakladania takiej instalacji.... Na pewno znajd sie chetni....

Sam bym kiedys takie cos chcial miec...

Obywatel MK - 2019-05-07, 10:24

Patent bardzo dobry, ale. Gdzie tylko mogę to parkuję najpierw tyłem, żeby wyjazd mieć już przodem. Przy kamerach jakie mam w multiview i czujnikach z tyłu aż chce mi się parkować w zatłoczonych galeriach.
Najśmieszniejsze jest to, że szwagier zamówił sobie RAV4 za 140 tys. i będzie miał tylko kamerę z tyłu. Chyba mu dam link do tego wątku :mrgreen:

maugu - 2019-05-07, 12:53

Belphegor napisał/a:
Zatrudnij się w biurze projektowym jakiejś marki samochodowej, bo myślę, że takiego bajeru (jeszcze z pilotem), to chyba nikt nie ma. ....

Myślę, że mają i to cała masę, ale kroplomierzem dawkują nam wszelkie nowinki by je jak najlepiej sprzedać.

pikodat napisał/a:
A na dodatek mozesz zalozyc punkt zakladania takiej instalacji.... Na pewno znajd sie chetni.... .

No, nie bardzo bo nie mam zgody na podawanie namiarów firmy wykonawczej (inna branża).
Zresztą wszystko chyba dokładnie jest opisane i obfotografowane to samodzielne wykonanie nie będzie dla kolegów problemem. Adresy sprzedawcy kamer (Allegro) mogę podać, bo ten sumator (z Aliexpress) np. nie chciał współpracować z innymi kamerami o identycznych parametrach (wg opisu).

Obywatel MK napisał/a:
Najśmieszniejsze jest to, że szwagier zamówił sobie RAV4 za 140 tys. i będzie miał tylko kamerę z tyłu. Chyba mu dam link do tego wątku

Niekoniecznie musi być zainteresowany, dla osób łączących markę samochodu z prestiżem wszelkie hobbystyczne i do tego tanie przeróbki to druciarstwo.

Jeżeli ktoś będzie zainteresowany jak były wykonane poszczególne elementy to mogę się podpytać, ale proszę o szczegółowe i precyzyjne zapytania. Niestety nie mam zwymiarowanych poszczególnych elementów bo były poprawiane i dopasowywane na miejscu i chyba nikt ich nigdy nie mierzył, a jeżeli już to tego nie zapisywał (ja nie mam).
Mam za to dość dużo dokumentacji foto (nie zamieszczonej).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group