DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Klimatyzowany fotel projekt.

Fruxo - 2018-06-02, 21:56
Temat postu: Klimatyzowany fotel projekt.
Ostatnie upały natchnęły mnie do pracy nad pewną modyfikacją.
Oto co wymyśliłem.
3 przewody igielitowe umieszczone w nawiewach 2 rzędu uszczelnione gumą które przeprowadzę pod tapicerkę fotela.

Z tyłu jest sporo miejsca od sprężyn do tapicerki ok 5-10 cm wolnej przestrzeni. Następnie wydrążę/wywiercę w gąbce otwory w które umieszczę gumowe przewody tak aby zimne powietrze ładnie owiewało plecy.
Do rozgałęzienia przewodów użyje uniwersalnych trójników


Pozostaje kilka problemów które mam nadzieje w tym temacie uda się przezwyciężyć
1. Mata grzewcza będzie ograniczała wentylacje

Trzeba by ryzykować jej rozcinanie czego wolał bym uniknąć.
2. Mocowanie wężyków na górze fotela , trzeba by przylepić do pianki lub trytytką do sprężyn

3.Czym wydrążyć piankę ? chyba wiertło łopatkowe do drewna będzie najlepsze
4 Możliwe względy zdrowotne lub bezpieczeństwa.




Oto projekt wykonany profesjonalnie w paincie
Zielone - wężyki
Czarne- uszczelka
Czerwone- otwory wentylacyjne

jammo - 2018-06-03, 14:40

Czy aby nawiew zimnego powietrza na nerki jest zdrowy? :-( A co z siedziskiem, przecież tam dopiero od skóry podpieka :-) .
corrado - 2018-06-03, 14:56

1. to ma być profesjonalny projekt ? w paincie ? :)
"Oto projekt wykonany profesjonalnie w paincie "
To chyba jakiś żart.

2. Rurki jakieś w fotelach - wiercenie otworów w gąbce i fotelach ? To istna "paździerz"

3. Nawiew na nerki ? :roll: Pęcherz i nerki bardzo bolesne są ich przeziębienia .

Podsumowując wszystkie punkty są zdecydowanie negatywne.

kicpra - 2018-06-03, 17:28

Wentylowane fotele są spoko, ale myślę że projekt średnio przemyślany.
Otworów powinno być więcej, a strumień powietrza bardzo delikatny.

Marek1603 - 2018-06-03, 17:34

Jak już tak kombinujecie to ja bym cały ten wężyk rozwinął w siedzeniu jako wężownicę i tłoczył tam powietrze pompką z nawiewów zaraz za wymiennikiem. Chłodziło by cały fotel. Wylot do kabiny.
W zimie masz grzane stołki, a w lecie chłodzone. :mrgreen: ;-)

mekintosz - 2018-06-05, 08:52

Z gówna bata nie ukręcisz, nic to nie da. Nawiew z tylnego rzędu jest bardzo słaby by zasilić te rurki odpowiednim strumieniem powietrza. Lepiej zainwestować w odpowiednio luźną bieliznę i oddychające spodnie.
michele - 2018-06-05, 13:26

Pierwsze linki z googla:
https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-cool-pad-12v.html
http://allegro.pl/mata-ch...6203701341.html
https://sklep.intercars.com.pl/produkty/264026-mata-chlodzaca-12v-4max-cooling-mat-12v

Zapewne znajdziesz coś za ciekawe pieniądze. Szkoda druciarstwa, zwłaszcza, że jak widzisz te maty są ala 3D, przez co powietrze się rozchodzi.

W swoim projekcie musiałbyś dodać swój wentylator, który robi ciśnienie i zastosować na fotelu koraliki, albo co innego, bo inaczej będziesz źle rozprowadzał powietrze i będziesz miał duże różnice temperatur na środku fotela gorąco, a na skraju za zimno.

Ogólnie może pomysł dobry, ale gotowe rozwiązania mogą się okazać skuteczniejsze...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group