DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Duster II - głośniki

Lmoska - 2018-06-11, 17:58
Temat postu: Duster II - głośniki
Proszę o informację ile głośników posiada Dacia Duster II w wersji Prestig a ile w wersji Comfort. Przejżałem wszystkie katalogi i strony i nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi
pavulon78 - 2018-06-11, 18:55

Ja mam Comfort i mam 6. Babeczka przy odbiorze mówiła że na razie w fabryce wbrew specyfikacji pakują po 6 głośników zamiast teoretycznie 4 które powinien mieć Comfort. Tak samo w wyniku jakiejś pomyłki przysyłają im wszystkie dustery z osłoną silnika która normalnie według katalogu dodatków kosztuje 880zł.
alhaz - 2018-06-11, 19:51

pavulon78 napisał/a:
Ja mam Comfort i mam 6. Babeczka przy odbiorze mówiła że na razie w fabryce wbrew specyfikacji pakują po 6 głośników zamiast teoretycznie 4 które powinien mieć Comfort. Tak samo w wyniku jakiejś pomyłki przysyłają im wszystkie dustery z osłoną silnika która normalnie według katalogu dodatków kosztuje 880zł.


Metalowa oslona silnika jest standardowo w kazdej wersji 4x4, wiec nie zawsze jest to opcja :)
Z glosnikami bardzo milo z ich strony xD

pavulon78 - 2018-06-11, 20:53

alhaz,
Ale ja mam 4x2. I metalową osłonę w gratisie z fabryki😉

alhaz - 2018-06-11, 21:46

pavulon78 napisał/a:
alhaz,
Ale ja mam 4x2. I metalową osłonę w gratisie z fabryki😉


Tylko sie cieszyc w takim razie :D Ciekawe czego nie ogarniaja w fabrykach, ze tak na bogato rozdaja, mam nadzieje ze kazdy dostanie :D

pavulon78 - 2018-06-12, 06:25

alhaz,
Muszą mieć na razie niezły bajzel. W mapach rozszerzonych do nawigacji na rynek polski potrafią wrzucić mapę Ekwadoru. U mnie zestaw map też jest co najmniej dziwny. Niby cała Europa Środkowa (Polska, Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Wegry, Rumunia i uwaga :))) ISLANDIA :)))

Dymek - 2018-06-12, 07:47

pavulon78 napisał/a:
Niby cała Europa Środkowa (Polska, Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Wegry, Rumunia i uwaga :))) ISLANDIA :)))

To jest standardowy, podstawowy zestaw map w każdej Dacii w PL.

pyjte - 2018-06-13, 22:20

pavulon78 napisał/a:
Ja mam Comfort i mam 6. Babeczka przy odbiorze mówiła że na razie w fabryce wbrew specyfikacji pakują po 6 głośników zamiast teoretycznie 4 które powinien mieć Comfort. Tak samo w wyniku jakiejś pomyłki przysyłają im wszystkie dustery z osłoną silnika która normalnie według katalogu dodatków kosztuje 880zł.


Też mam Comfort i audio "gra" tragicznie

GRL - 2018-06-14, 19:01

pyjte napisał/a:
... i audio "gra" tragicznie

Trochę przesadzasz z tym tragicznie.
Fakt, grają płytko, ale jak niby miałyby grać w niewygłuszonych drzwiach?
Jest całkiem czysto i bez charczenia.

ChrystianCh - 2018-06-14, 19:37

W wersji Prestige jest 6 głośników (4 głośniki + 2 gwizdki). Nie wiem jak grają bo wymieniałem na Focale.
Mariusz361 - 2018-06-14, 20:26

W comforcie grają naprawdę przyzwoicie.Jak ktoś jest melomanem to nie kupuje dacii albo oddaje ją na car audio i wyciszwnie drzwi matami.Mi tam pasuje jak to gra
pan_dziobak - 2018-06-14, 23:14

O dobry temat.
Mam comforta i mam 6 glosnikow. Graja calkiem ok, czysto bez znieksztalcen. Moze brakuje glebi ale hej, to standardowe glosniki w dacii wiec i tak jest spoko. W bmw mialem naglosniebie business i glosnikow tez bylo 6 i moze byly troche bardziej dokladne ale za to graly ciszej (zaczynaly harczec przy nizszej glosnosci niz w dd2)

A moze ktos sie orientuje czy do MNE da rade podlaczyc aktywna skrzynie basowa? Coby tej glebi do dustera troche wprowadzic? Ma to radio wyjscia sygnalowe na skrzynie? Rca to chyba sie zowie...


Co do tej oslony metalowej pod silnik, widzialem taka pozycje w akcesoriach dosyc droga byla, ale wydaje mi sie ze moj 4x2 tez ma taka zamontowana choc nie zamawialem jej! Jak pojde na przerwe to zagladne pod auto i sie upewnie. Myslalem ze jest w standardzie dlatego nie dociekalem jej posiadania :D

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-05-17, 01:41 ]
O subwooferze - http://www.daciaklub.pl/f...1758707#1758707.

pyjte - 2018-06-17, 21:19

GRL napisał/a:
Trochę przesadzasz z tym tragicznie.
Fakt, grają płytko, ale jak niby miałyby grać w niewygłuszonych drzwiach?
Jest całkiem czysto i bez charczenia.


Cytat:
W comforcie grają naprawdę przyzwoicie.Jak ktoś jest melomanem to nie kupuje dacii albo oddaje ją na car audio i wyciszwnie drzwi matami.Mi tam pasuje jak to gra


Trudno oczekiwać nie wiadomo jakiej jakości dźwięku w aucie z tej półki cenowej, ale można oczekiwać jakichkolwiek niskich tonów, a tym samym dynamiki dźwięku. Nie wiem czy to wynika z kiepskich głośników, czy z małej mocy wzmacniacza. Myślę, że ChrystianCh po odsłuchu seryjnego audio mógłby odpowiedzieć na to pytanie.

Kolejnym problemem jest brak możliwości zmiany ustawień audio- niskie/wysokie tony, chyba że coś przeoczyłem :-P

pan_dziobak - 2018-06-17, 23:36

pyjte, jest taka mozliwosc. W ustawieniach wejdz w opcje bal/fad :)
jas_pik - 2018-06-17, 23:58

pyjte napisał/a:

Trudno oczekiwać nie wiadomo jakiej jakości dźwięku w aucie z tej półki cenowej, ale można oczekiwać jakichkolwiek niskich tonów, a tym samym dynamiki dźwięku. Nie wiem czy to wynika z kiepskich głośników, czy z małej mocy wzmacniacza.

Trudno oczekiwać aby głośniki standardowo instalowane w Daciii o wartsci ( wg allegro 5 zł/szt) grały ( a nie pierdziały) .
Wystarczy że wymienisz na głośniki dwudrożne jakijkolwiek innej frmy niż no name chińczyk za 10 centów montowany fabrycznie a stwierdzisz że sprzet jest z najwyższej pólki cenowej.( mówię o MN) bo koncówka mocy ma parametry lepsze niż w większości car audio z najwyższych półek cenowych.


pyjte napisał/a:
Kolejnym problemem jest brak możliwości zmiany ustawień audio- niskie/wysokie tony, chyba że coś przeoczyłem :-P

Wygląda na to że przeoczyłeś bo masz osobną regulację niskich/średnich i wysokich ale na fabrycznych głośnikach tego nie zauwazysz bo to zwykłe głosniki z membrana papierową a za wyoskie tony odpowiada wyłącznie odpowiednio uformoana część paierowa. Zawieszenie też jest papierowe - dlatego niskich nie usłyszysz. Bo w standardzie nie ma żadednego wygłuszenia a sam wisz z jakiej grubości blachy teraz się robi drzwi

alhaz - 2018-06-18, 03:22

jas_pik napisał/a:

Wystarczy że wymienisz na głośniki dwudrożne jakijkolwiek innej frmy niż no name chińczyk za 10 centów montowany fabrycznie a stwierdzisz że sprzet jest z najwyższej pólki cenowej.( mówię o MN) bo koncówka mocy ma parametry lepsze niż w większości car audio z najwyższych półek cenowych.


Serio MNE jest tak dobre?

jas_pik - 2018-06-18, 07:49

Serio, serio.
Zakłócenia harmoniczne generowane przez stopień mocy biją na głowę większość sprzetu car audio na rynku( mało który ma tak niskie a ceny ich co janjmnie 10 krtonie przekraczają cenę MN)
Ale Pamiętaj że łańcuch jest tak mocny jak najsłabsze ogniwo.
Dlatego jakość dźwięku może zaskoczyć każdego ale jeśli Renault montuje na samym końcu papierowe popierdółki to wiekszość mysli że sprzęt jest badziewiasty.
Żeby mieć jakość dźwięku lepszą niż w większości samochodów na rynku koniecznie trzeba wymienić głośniki i koniecznie na dwudrożne.
To jest chyba jedyny model sprzetu na rynku który uzyskał oficjalne wsparcie BOSE (ustawienie to jest zakodowane w ustawieniach wewnętrznych - do których możesz się dostać poprzez tryb testowy)
Po instalacji głośników dwudrożnych warto tez zmienić ustawienia na osobne tweetery dla przodu i tyłu - też poprzez tryb testu.
Oczywiscie warto wtedy wygłuszyć i drzwi bo komora rezonansowa jaką są drzwi jest zbyt delikatna dla większych basów.

Prezes - 2018-06-18, 08:58

Dokładnie, zamiast narzekać poświęcić minutę, tyle mi zajęło znalezienie bez instrukcji ustawień, podbić basy i gra jak trzeba. Domyślne ustawienia nie mają basów prawie wcale.
Jedno co, to przy basach boczek drzwi chodzi i tu by trzeba było je naprężyć, ale sprzęt gra spoko.

subiel - 2018-09-06, 07:24
Temat postu: głośniki w duster 2018
dzień dobry :) przekopałem się przez forum w poszukiwaniu informacji dotyczącej głośników w Dusterze 2018, i nie udało mi się znależć -> czy ktoś zna rozmiary?

głośniki wysokotonowe na podszybiu
głośniki w drzwiach przednich
glośniki w drzwiach tylnich

montowane fabrycznie są MEGA dziadowe... niestety lepsze zestawy akcesoryjne są niedostępne, z dopiskiem "nie wiadomo kiedy wznowienie". wymiana się wiąże z demontażem całego boczku, więc nie mam doraźnego dostępu żeby pomierzyć :)

alhaz - 2018-09-06, 07:32
Temat postu: Re: głośniki w duster 2018
subiel napisał/a:
dzień dobry :) przekopałem się przez forum w poszukiwaniu informacji dotyczącej głośników w Dusterze 2018, i nie udało mi się znależć -> czy ktoś zna rozmiary?

głośniki wysokotonowe na podszybiu
głośniki w drzwiach przednich
glośniki w drzwiach tylnich

montowane fabrycznie są MEGA dziadowe... niestety lepsze zestawy akcesoryjne są niedostępne, z dopiskiem "nie wiadomo kiedy wznowienie". wymiana się wiąże z demontażem całego boczku, więc nie mam doraźnego dostępu żeby pomierzyć :)


Ja akurat mam caly zestaw wymieniony na Focal Comfort, i wszystkie stare leza w garazu. Powiedz mi jak to mierzyc to Ci podam wymiary.

subiel - 2018-09-06, 07:48

Królu złoty! :)

średnica (jak na rysunku)
czy głośniki mają dystanse (takie kołnierze plastikowe)?
jeśli tak, to jak wysokie :)

jeśli to nie kłopot to też ogólne zdjęcie żebym mógł sobie też wzrokowo to dopasować

jeśli będzie problem z załącznikami, to na maila poproszę
dzięki :)

Dymek - 2018-09-06, 08:06

Nowy Duster ma z przodu i z tyłu identyczny rozmiar głośnika- przy wymianie będzie to 165mm.
Głośniki identyczne jak w innych Daciach- papierowe, jednodrożne, przynitowane do drzwi.
Fabryczne głośniki nie mają osobnych dystansów- mają od razu taki "dystans" zintegrowany i mocowanie na 3 uszy pasujące do otworów w drzwiach.
Przy wymianie trzeba więc dokupić dystans, albo kupować głośniki z dedykowanymi dystansami w komplecie- jak np. FOCAL z katalogu akcesoriów.
Jestem świeżo po własnoręcznej wymianie głośników w Sandero- wymieniałem właśnie na FOCAL z przodu mam takie same głośniki jak w Dusterze wszystkie 4.
Ciekawostka- pogięcie stożka w centrum membrany jest w 100% fabryczne i było w różnym stopniu we wszystkich 4 głośnikach... Tak szanują głośniki przy fabrycznym montażu. Na szczęście taki stożek nic praktycznie nie daje i uszkodzeń nie słychać.

subiel - 2018-09-06, 08:24

oooo, konkretna odpowiedź. niestety nie ma zestawów głośnikowych w ASO, i nie będzie (do żadnego modelu "kompatybilnego").

i niestety od piątku nie mogę się doprosić o wymiary. podpowiedz mi kolego, czy taki zestaw by pasował?

przód (odseparowane, bez zwrotnicy - zakładam że jest jakaś wbudowana)
https://centrumaudio.pl/160-mm-i-165-mm-zestawy-odseparowane/1654-alpine-sxe-1750s.html

tył
https://centrumaudio.pl/160-mm-i-165-mm/1797-alpine-sxe-1725s.html

plus adaptery na trzy uszy (z allegro, jest tego całkiem sporo).

Dymek - 2018-09-06, 08:31

Dziwne- swoje zestawy FOCAL zamawiałem tydzień temu we wtorek a w czwartek odbierałem z ASO...
Zanim się wczytam w twoje linki- na stronie FOCAL masz dość szegółowe dane i wymiary takich głośników i z dystansami i bez- otwieraj linki na dole (linki w "Documentation"): KLIKAĆ
Ogólna oferta dla DUSTERA2: KLIK
Z dokumentacji wynika, że głębokość montażowa głośnika to 66mm... czyli sporo więcej niż w tych ALPINE. Nie ma niestety podanej głębokości pierścienia dystansowego FOCAL, ale raczej nie ma więcej niż 20mm.
Co do FOCALA...
Opcja 1 "DRIVE" to zestaw IFR 165-2 - komplet 2 głośników dwudrożnych z dystansami- czyli dwa takie zestawy.
Opcja 2 "COMFORT" to zestaw IFR 165-2 na tył plus zestaw IFR 165-4 na przód. IFR 165-4 to 2 głośniki 1-drożne z dystansami w przednie drzwi i 2 tweetery montowane na słupkach lub w desce (zależnie od modelu) plus dystanse, obudowy i okablowanie.
Poniżej zdjęcie kompletnego FOCAL-a z zestawu IFR 165-2 w porównaniu z fabryką.
Cewka tweetera jest regulowana (obrotowa) i można ją skierować w stronę głowy, co sprawdza się bardzo fajnie w praktyce.

subiel - 2018-09-06, 09:08

no to wszystko by się zgadzało. adaptery z allegro (mdf, wiec da się je lekko wycienić na stolarni jakby maskownica (perforowany boczek) miałaby przeszkadzać).

z przodu odseparowane (bez zwrotnicy), nie jestem pewny czy tweeter alpina będzie pasować, w razie czego zostanie "fabryczny". ale taka instalacje jest teraz, nie będę ingerować w okablowanie.

z tyłu mam też jednodrożne (dziwna oszczędność...). ale zamontuje raczej dwudrożne współosiowe z alpina. to powinno ładnie zagrać.

a w kwestii braku dostępnych głośników mam informację na mailu z Nawrota Wrocławskiego...
nie będę płakać. samodzielna realizacja wyjdzie ZNACZNIE taniej :)

Dymek - 2018-09-06, 09:28

subiel napisał/a:
...w kwestii braku dostępnych głośników mam informację na mailu z Nawrota Wrocławskiego...
nie będę płakać. samodzielna realizacja wyjdzie ZNACZNIE taniej :)

To na pewno- też bym tego nie kupował gdyby nie realizacja z bezpłatnego vouchera... No i zaleta, że wszystko jest Plug&Play- pasuje mechanicznie, pasują złączki kablowe, nawet nowe nity mamy w komplecie.
Na temat tweeterów Dustera się nie wypowiadałem, bo w Sandero nie ma fabrycznych, ani miejsc w desce na takowe, więc nie mam pojęcia jak to jest tam u ciebie montowane. Jeśli są fabrycznie, to ja bym je zostawił- byłoby jeszcze taniej a nie przewiduję jakiejś kosmicznej poprawy po ich wymianie. Jeżeli już- to jak Pan Buczek przykazał- skierowane na słuchacza, czyli w dodatkowych obudowach na słupkach A.
Do demontażu drzwi przygotuj jakieś "podważaki" do tapicerki, zapasowe klipsy (bardzo lubią pękać) i wiertarkę z wiertłem (najlepiej mi się sprawdziło fi 6) do skasowania fabrycznych nitów.
Korzystając z okazji dostępu do wnętrza drzwi- polecam dodatkowo puszkę środka antykorozyjnego do profili zamkniętych- nie ma tam wcale tak bogatego zabezpieczenia fabrycznego, jak niektórzy chwalili i warto dodatkowo opryskać wnętrze drzwi na dole. Szczególnie wnętrza rantów, które nie są poziome- u mnie fabryczna półpłynna warstwa spłynęła do niższych rejonów, nawet na lekko pochylonym dole drzwi to widać. Ranty z przodu drzwi (od strony zawiasów) były właściwie suche, wszystko spłynęło do tyłu, gdzie jest ciut niżej.

Dymek - 2018-09-06, 10:56

Temat co prawda pośredni, ale może ktoś będzie ciekawy jak wygląda zabezpieczenie fabryczne wnętrza drzwi w Dacii z końca 2017r po 11 miesiącach?
subiel - 2018-09-06, 11:02

jako takiej rdzy nie ma :)

co roku w przeglądzie serwisowym jest też kontrola pod kątem rdzy. czy samowolne zabezpieczenie nie będzie pretekstem do wykreślenia drzwi z zakresu objętego zakresem?

Dymek - 2018-09-06, 11:48

Na przeglądach szuka się ubytków lakieru i ewentualnych ognisk korozji.
Ja nie namawiam do zapryskania całego dna profilu jak to się kiedyś robiło aż do wylewania się odpływami.
Sugerowałem jedynie uzupełnienie "ścieżki" warstwy antykorozyjnej widocznej po prawej stronie- pod nią znajduje się zewnętrzny rant drzwi- najgroźniejsze połączenie zawijane z blachą poszycia.
Nie widać tego niestety na tym zdjęciu, ale u mnie końce drzwi od strony zawiasów (ok. 10cm) były tej "ścieżki" właściwie pozbawione. Zabezpieczenie spływa do tyłu drzwi (na zdjęciu w górę) i tam jest go szerzej. W tylnych drzwiach jest już zupełny skos przed tylnym kołem i tam takiej warstwy zabezpieczającej nie widać w ogóle.
Każdy działa na własne ryzyko, ja wolałbym jak najdłużej nie mieć korozji niż walczyć z nią w ramach gwarancji.

alhaz - 2018-09-06, 14:53

link do zdjec z miarka -> https://imgur.com/a/bkqzlKt

u mnie żaden fabryczny glosnik nie ma pogniecionego stozka, takze chyba kolega wyzej ma jakis pechowy egzemplarz :/

W kazdym razie, mi ten zestaw comfort czyli 6 glosnikow zamowili i oczywiscie przyszedl tylko na przod (2 + 2 tweetery), ale w tym tygodniu montowali pozostale dwa tylne wiec chyba glosniki sa dostepne, moze zadzwon do innego salonu?

subiel - 2018-09-07, 12:08

zamówiłem odseparowane alpiny na przód + dystanse.

Bardzo Wam dziękuję za zdjęcia, były pomocne w doborze. na ten moment tylko przód i bez wytłumiania drzwi, bez wymiany zwrotnic (o ile jest jakakolwiek zamontowana... :)

zobacze jaki efekt to przyniesie, jeśli będzie lepiej to zamawiam głośniki na tył. jeśli bez zmian to zastanowię się nad przyczyną i być może coś pokombinuje. Radia zmieniać nie chcę, integracja z telefonem jest bardzo wygodna...

będę informować w miarę postępów ;) teraz czekam na kuriera. miłego weekendu daciarzom.

arczi_88 - 2018-09-07, 12:42

Naprawdę warto za jedną robotą wygłuszyć drzwi. Też mam te Focale co Dymek ale wygłuszenie robi robotę wcale nie za wielki majątek. Ja użyłem maty alubutylowej 2,5 mm na drzwi i pianki kauczukowej na tapicerkę.
Prezes - 2018-09-07, 13:55

Pewnie, że warto, albo chociaż usztywnić. U mnie fabryczne głośniki powodują, że przy większych basach boczek drzwi rezonuje, dobry dźwięk jest jak się go przytrzyma ;-)

Muszę go jakoś usztywnić..

kicpra - 2018-09-08, 20:35

Ja tez montowałem Focale i wyciszyłem drzwi. Efekt zadowalający, nic nie pierdzi i nie brzęczy :-D
gg - 2018-09-10, 21:31

kicpra napisał/a:
Ja tez montowałem Focale i wyciszyłem drzwi. Efekt zadowalający, nic nie pierdzi i nie brzęczy :-D


Czym wyciszałeś drzwi? Matami bitumiczymi?

subiel - 2018-09-11, 12:33

wymienilem na razie jeden glosnik. razem z przeciąganiem kabla do tweetera. robota jest delikatnie rzecz ujmując niewygodna -> przejście elastyczne do drzwi jest zapchane wielką kostką łączeniową, więc przekładanie kabli do tweetera jest raczej mało wygodne.

ale wykonalne :D

udało się zdjąć boczek nie rozpieprzając ani jednej spinki (doskonale!)

czas na drugią stronę...

Dymek - 2018-09-11, 14:04

subiel napisał/a:
wymienilem na razie jeden glosnik. razem z przeciąganiem kabla do tweetera.

Przybliż nam nieco temat- jak rozumiem fabrycznie był tam tweeter? Skoro tak- nie dało się wykorzystać oryginalnych kabli?

subiel - 2018-09-12, 07:11

wszystko zaczęło się od tego, że MYŚLAŁEM że mam tweetery (więc tym samym instalację do nich)... okazało się że mam tylko otwory montażowe :)

więc montaż wiązał się z przekładaniem nowego okablowania :P innymi słowy w miejscu starego głośnika poszedł nowy, średniotonowy. od średniotonowego jest nowy przewód do wysokotonowego (przez kondensator) który jest zamontowany w podszybiu.

udało się zamontować prawą i lewą stronę. lewa było nieco trudniejsza, więcej przewodów idzie tym elastycznym łącznikiem.

myślę, że jakbym miał robić to jeszcze raz od nowa, mając aktualną wiedzę, to bym zainwestował w głośniki koaksjalne, i nie kopał się z tweeterami. albo zamontował je na trójkątnej osłonie lusterka. nie wygłuszałem drzwi -> a efekt jest już dużo lepszy. teraz zostaje zastanowić się nad głośnikami z tyłu. teoretycznie sprawa prostsza, bo wymiana 1:1. z drugiej strony jeśli siedzę z tyłu to zazwyczaj znaczy że jestem nietrzeźwy, albo śpię. nie wiem czy jest sens... do rozwagi :D

marwys - 2018-11-26, 10:11

Jakie dystanse kupiłeś i czy musiałeś je przerabiać?
DUSTER 3 - 2019-04-18, 11:51

Podpowiedzcie proszę czy można jakoś ustawić balans między głośniki przód a tył...jakoś nie ma tego w ustawieniach albo znaleźć nie mogę :(
Dymek - 2019-04-18, 11:57

DUSTER 3 napisał/a:
Podpowiedzcie proszę czy można jakoś ustawić balans między głośniki przód a tył...jakoś nie ma tego w ustawieniach albo znaleźć nie mogę :(

A jakie radio?
W MediaNav wszystko jest na jednym ekranie razem z ustawieniami lewo-prawo, tony niskie, wysokie itd.
Kolejno z ekranu głównego: Ustaw-Dźwięk-BAL/FAD, przesuwanie strzałkami lewo/prawo/przód/tył.

jacekviola - 2020-04-23, 10:53

a jak oceniacie to standardowe radio w D2 ?
Auto do mnie dopiero jedzie i niby w salonie je wlaczylem ale nei bawilem sie zbytnio ustawieniami.
Prawdopodobnie będę z czasem wymieniac na jakies lepsze dwudrożne ale to pewnie pozniej. I zasyanwiam się czy to radio w ogóle jest godne lepszych głosników ?

dudu$ - 2020-04-23, 11:48

Seryjne głośniki stosowane w Daciach są słabej jakości, a w połączeniu z seryjnym radiem 4 liter nie urywają po prostu coś tam grają i tyle. Po wymianie seryjnego radia na choćby Media Nav Evolution jakość wydobywającego się dźwięku z głośników tych seryjnych na tyle się poprawia, że jest to nawet akceptowalne. Ogólnie polecam wymianę Radia P&P na MNE i montaż lepszych głośników, polecam Focale nawet ten najtańszy zestaw.
Dymek - 2020-04-23, 11:51

jacekviola napisał/a:
Prawdopodobnie będę z czasem wymieniac na jakies lepsze dwudrożne ale to pewnie pozniej. I zasyanwiam się czy to radio w ogóle jest godne lepszych głosników ?

Niezależnie od wybranego radia, głośniki są w Dacii najsłabszym punktem całego toru i jak najbardziej warto je wymienić. Wystarczy choćby zerknąć na fabryczny głośnik, membranę i cewkę...

keikan - 2020-04-28, 11:05

Ja na sprzęt audio w Dusterze 2 nie narzekam. Nawet wymagające basowo mp3 nie sprawiają problemów - głośniki nie charczą, a drzwi nie przenoszą jakichś drgań czy buczenia. Generalnie po kilku sprawdzeniach testowych "na full" aktualnie w aucie gram na ok. 1/5 mocy, bo tyle jest dla mnie komfortowo.
Kilka lat temu miałem Audi z systemem BOSE i prawdę mówiąc oprócz tego, że tam był jeszcze sub-woofer w bagażniku to nie widzę innych różnic. Ale nie jestem jakimś maniakiem dźwięku, więc to może dlatego nie słyszę różnicy. Jedno co zrobiłem to na wstępie ustawiłem korektor dzwięku czyli podniosłem niskie i wysokie o klika kresek.

Swoją drogą w Dusterze I w wersji Laureate dostałem auto bez radio i głośników ;)

dudu$ - 2020-04-28, 19:09

Ja też nie jestem jakimś maniakiem i znawcą car audio ale jest duża różnica pomiędzy seryjnymi głośnikami Dacia / Renault a opcjonalnymi FOCAL-ami np z tego linku:

https://skleprrgwarszawa.pl/pl/p/Zestaw-glosnikow-FOCAL-dedykowane-do-RENAULT-i-DACIA/903.

Swego czasu namówiłem teściową na zakup Dustera 2 i dostałem bon na 800zł do wydania na dodatki, wybrałem miedzy innymi zestaw jak w powyższym linku, uwierz mi różnica była bardzo duża, kto tylko wsiadł do mojej lodgy i odpaliłem jakiś kawałek w dobrej jakości to byli pod wrażeniem jak te głośniki ładnie grają.

Logier - 2020-04-28, 20:19

Ja od siebie dodam, że nic nie poprawi brzmienia jak porządne wygłuszenie drzwi, potem dopiero można myśleć o lepszych głośnikach - inaczej cała para pójdzie w gwizdek :) (parę fotek z mojego modzenia drzwi)


Leszek050 - 2020-09-02, 11:11
Temat postu: Instalacja głośników Duster II Access
Dzień Dobry
Może któryś z kolegów orientuje się, czy w wersji Duster II Access 2018 r. trzeba przy montażu zestawu głośników z przodu przeprowadzać dodatkowy kabel łączący zwrotnicę głośnikową (która będzie umieszczona w drzwiach) z tweeterem, na który otwór jest na desce pod szybą przednią. A może jest to już przewidziane w istniejącym okablowaniu? Oryginalnie w tym modelu nie ma radia, ale jest instalacja. Bardzo proszę o radę.

Dymek - 2020-09-02, 12:25

Raczej kabla "drzwi-tweeter" nie będzie, bo w renówkach z osobnymi tweeterami o ile jest okablowanie dla tweetera, to idzie bezpośrednio do wiązki radiowej a nie do drzwi.
Zobacz, że "fabryczne" dedykowane do Dustera zestawy głośników firmy FOCAL (z katalogu akcesoriów), montowane są w ten sposób, że tweetery podłączane są nie do głośników w drzwiach a bezpośrednio do radia. Nie ma zwrotnicy- są pojedyncze filtry przy głośnikach w przednich drzwiach i filtry dla tweeterów. Czyli głośniki drzwiowe podłączane są do fabrycznej wiązki poprzez filtry dolnoprzepustowe a tweetery przez istniejący, lub dołożony kabel do radia (podpięty z użyciem przejściówek), przez filtry górnoprzepustowe.
Link do instrukcji zestawu FOCALA (nie dodali w opisach Dustera, ale są uniwersalne do każdej Dacii): KLIK
Gdybym miał zestaw ze zwrotnicami, to też na pewno nie montowałbym zwrotnic w drzwiach, ale gdzieś przy radiu.
Sporo o głośnikach, nie tylko w Dusterze, było w TYM WĄTKU

Leszek050 - 2020-09-02, 14:07

Dzięki za informacje. Poczytam, może coś wymyślę

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group