DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - uruchamiana TMC w fabrycznym Media Nav Evolution 9.1.3

d3mol3k - 2018-07-16, 18:58
Temat postu: uruchamiana TMC w fabrycznym Media Nav Evolution 9.1.3
http://www.daciaklub.pl/f...1760870#1760870
Belphegor napisał/a:
Włączyłem sobie też funkcję TMC. Inna sprawa, czy to w ogóle działa w Polsce w MNE. Bo w R-Link 2 działa nieźle.


Działa tylko trzeba mieć wgrane w licencje a tych Dacia nie udostępniła nowym klientom jak widzę. Sposobem na to jest uwolnienie jak napisał jas_pik.
Czyli Belphegor skoro Tobie się udało w oryginalnym sprzęcie to zrobić spróbuję i ja ;-) .

Belphegor - 2018-07-16, 21:17

d3mol3k napisał/a:
Działa tylko trzeba mieć wgrane w licencje a tych Dacia nie udostępniła nowym klientom jak widzę


Pogadam jutro z jakimś ważniakiem z Renault Polska. Chociaż nie wróżę sukcesu, bo oni zawsze tacy napuszeni chodzą.

jas_pik - 2018-07-16, 22:05

Belphegor napisał/a:
funkcję TMC. Inna sprawa, czy to w ogóle działa w Polsce w MNE

W MNE też bardzo dobrze działa.
Warto tylko wrzucić licencje bo zazwyczaj Dacia ich nikomu nie daje albo daje 3 licencje na Frnację .
Francuskie licencje w Polsce nie działają mimo że to fraancuska firma wprowadzała system TMC w Radiu Zet . Działaja za to licencje frmacuskie w Czechach i na Słowacji bo tam też francuskie firmy montowały systemy TMC ( to tak apropos) .
Może ważniacy z Renault mysla że jak dadza licencję na Frnację to będa działać wszędzie ?

d3mol3k - 2018-07-17, 16:04

Panowie - dziękuję za masę informacji odnośnie tego sprzętu jakim jest Media Nav Evolution i to czego tam nie ma co można włączyć. Pozwoliłem sobie dzisiaj uruchomić ekran 4x4 oraz TMC. Udało się to dzięki Waszym wskazówkom i informacjom.



1. zyskałem nową zakładkę "Duży ruch" i na mapie ikonę nadajnika po kliknięciu której otrzymuje się info o zdarzeniach na drodze (o ile posiadamy licencję na TMC w plikach nawigacji)



2. po kliknięciu w zakładkę "Duży ruch" mamy dostęp do ustawień:





Przeglądając ekran micom'a u siebie zauważyłem też pozycję AHA - Off - wygląda mi na to że ta funkcja też jest wyłaczona dlatego po ściągnięciu tej aplikacji jedyne co mam po jej uruchomieniu w samochodzie to odtwarzanie bez widoku tylko dźwięku poprzez BT :(. Dziwiłem się że apka nie działa tak jak to pokazano w instrukcji. No ale jak ma działać skoro wygląda mi na domyśnie wyłączoną jej funkcję :-( .

Belphegor - 2018-07-17, 16:13

Kongratulacje. :mrgreen: W ostatnie dni włączyłem sobie dokładnie to samo plus menu Renault (ze znaczkiem Dacii przy starcie MNE). Milszy efekt wizualny.
Belphegor - 2018-07-17, 17:00

Skontaktowałem się swoimi kanałami z Renault Polska w sprawie TMC, ale szczerze wątpię, czy w ogóle coś się w tym temacie zadzieje w najbliższym czasie.
d3mol3k - 2018-07-17, 17:45

@Belphegor ja dostałem taką :(
Cytat:
"Robert, dostaliśmy z Centrum Obsługi Klienta informację, że wspomniana przez Ciebie funkcjonalność nie jest dostępna na terenie Polski. W instrukcji obsługi na stronie PL.4 znajduje się stosowna informacja “W instrukcji są omówione wszystkie funkcje dostępne w opisanych modelach. Ich występowanie zależy od modelu urządzenia, wybranych opcji i kraju sprzedaży. Instrukcja może zawierać również opis funkcji mających się pojawić w najbliższej przyszłości.”

Pozdrawiamy,

Dacia PL"


A z drugiej strony - jako Polak kupuję dwuletnią aktualizację map za 199€ Europy Wschodniej i nie otrzymuję usługi TMC. Czy obywatel Niemiec który kupuje tę samą aktualizację ale w Niemczech otrzyma tę obsługę w swoich plikach? Podejrzewam że tak skoro tam jest to odblokowane fabrycznie w radyjku. Ale OK dajmy już spokój TMC bo to nie ten temat. Bo chyba zrobiłem lekki off-top :( za który przepraszam.

sasio - 2018-07-17, 22:16

Nie oczekiwałbym zbyt wiele.

Ta sama sytuacja w przypadku MediaNav Evo w nowym Clio.
Kupując byłem wprowadzony w błąd tj.otrzymałem zapewnienie od sprzedawcy, na papierze z VIN, opis konfiguracji pojazdu że mam wgrane Mapa Europy wersja podstawowa.
Zapytałem czy normalnie do Chorwacji pojadę na tej.mapie, oczywiście.
Okazuje się że wkurzenie sięga zenitu bo praktycznie wzzyscy czują się brzydko mówiąc oszukani posiadając mapę Islandii i kilku innych nie użytecznych krajów, do tego rok do tyłu.
Co ciekawie za kasę jest dostępna mapa 2018Q1, przy darmowej aktualizacji 2017Q1

jas_pik - 2018-07-17, 22:22

To już wiecie jak się wkurzyłem kupując DD w 2014 roku z infomacją dże otrzmam mapę Europy .
A planowałem wyjazd do Włoch a nastepnie do Chorwacji.
Wtedy otrzymałem propozycję nie do odrzucenia 199 E za Europę Zachodniąz + 199 E za Europę południową .
Dlatego uwolniłem ( na początku przez tzw żółtą kropkę ) a od 2015 w pełni zintegrowanąz systemem .
I nie płącę ża żadne mapy, aktualizację ich mam za darmo 4 razy do roku ( bo 2 razy sa z Here i 2 razy są z TomTom-a)

d3mol3k - 2018-07-18, 10:14

Przyjdzie czas że skorzystam jas_pik z Twojej opcji. Na razie skorzystałem z tego co może mi dać/pozwolić mocom. Wkurza jednak co innego - jak pisałem - co z tego że skorzystam i zapłacę za aktualizację map skoro i tak nie otrzymam funkcjonalności TCM :( w Polsce. To jest przykre - chcesz uczciwie? Nie w tym kraju. To jest nawet tak jak z aplikacją Aha :-) wyłączona sprzętowo. Ciekawe czy jak ustawie na On czy zadziała normalnie funkcjonowała tak jak powinna?
jas_pik - 2018-07-18, 11:03

Ja to uruchamiałem w wersjach 6.0.4 do 8.0.5 . Sprzwdzę czy da się na wyższych
d3mol3k - 2018-07-18, 15:27

Sprawdziłem - wersja systemu 9.1.3 po przełączeniu w micom pozycji AHA z off na on otrzymujemy możliwość obsługi aplikacji Aha https://play.google.com/store/apps/details?id=com.aha.android.app

Wygląda to tak po uruchomieniu aplikacji na telefonie



i po połączeniu się z Media Nav Evolution (musimy mieć włączony bluetooth i gps w telefonie/smartfonie)









Wady aplikacji? Hmmm - jak na chwilę obecną to przede wszystkim brak polskiego języka :(. Szkoda.

Belphegor - 2018-07-18, 16:33

Co to jest to AHA i co daje? :oops: Bo ja tylko zespół muzyczny znam o tej nazwie... :-P
d3mol3k - 2018-07-18, 16:44

Aplikacja dla androida i iOS dla Renault/Daica i kilku innych marek która po połączeniu z radiem daje rozbudowane możliwości słuchania muzyki, otrzymania informacji pogodowych (stety w językach innych niż polski :-x ).

przetłumaczone przez wujka Googla:

Cytat:
Aha organizuje swoje ulubione treści internetowy na spersonalizowanych stacji radiowych na żywo, a na żądanie, dzięki czemu jest bezpieczny i łatwy w natychmiastowy dostęp swoje ulubione rzeczy w ruchu, wszystko w jednym panelu. Z wyborów, które obejmują radia internetowego, podcastów, muzyki, ruchu, książki audio, Facebook, Twitter i więcej (wszystkie jako presetów) Twój ulubiony dźwięk jest nie więcej niż naciśnięcie przycisku dalej.

• Natychmiastowy dostęp do najnowszych wiadomości, sport, rozmowy i podcastów rozrywkowych (brak synchronizacji)
• Wybierz spośród tysięcy stacji radiowych z USA i na całym świecie
• Dostęp do ulubionych Slacker spersonalizowane stacje muzyczne (tylko w Ameryce Północnej)
• Słuchaj swojego kanału informacyjnego Facebooku, a także Tweety z obserwowanych osób i list Twitterze
• Utknąłem w korku? Słuchaj w czasie rzeczywistym, spersonalizowane, audio stacja ruchu (tylko w Ameryce Północnej)
• Słuchajcie lokalnej restauracji i innych wyników wyszukiwania filtrowane w oparciu o preferencje Wszystko w ramach jednego interfejsu, który zapewnia szybki dostęp do nich niezależnie od typu zawartości
• Nowe stacje dodane treści i cały czas
• Podłącz do kompatybilnych systemów w desce rozdzielczej * i kontrolować Aha bezpośrednio z radioodtwarzacza.

Wybierz z praktycznie niekończącą się zestaw opcji, i niech Aha zarządzania treścią dla Ciebie w chmurze. Aha pamięta, w którym zostało przerwane, a może odebrać z powrotem aż do następnego razu, nawet jeśli są odbijając między wieloma epizodami samego podcastu.

* Kompatybilny z Pioneer AVIC-Z140BH, AVIC-X940BT i Kenwood DNX9990HD. Podłącz urządzenie z systemem Android lub iOS i kontrolować Aha, jak jest zbudowany w do radia samochodowego! Dodatkowe kompatybilne z rynku wtórnego i fabryczne radioodtwarzacze samochodowe rozpocznie toczenia się wkrótce.

Recenzję żadnych konkretnych kwestii platform lub urządzeń, prosimy odwiedzić - http://aharadio.com/help/issues.html

Belphegor - 2018-07-18, 16:58

Tłumaczenie bardzo piękne, prawie jak "Prosiem Pan, kuraka na otro... dobzie, dobzie?" :mrgreen:

Ale dzięki za info, włączę to u siebie. 8-)

d3mol3k - 2018-07-18, 17:18

Jak to wujek tłumacz ;)
Co do Aha - mam czasami ochotę posłuchac czegoś innego w radio więc jak dla mnie to spoko apka. Działa bez uruchamiania Aha w micom'ie ale wtedy chodzi tylko w tle jako urzadzenie bluetooth i nie ma możliwości zmienić choćby stacji w niej poprzez ekran Media Nav Evolution.

A tak przy okazji tak wygląda u mnie ekran micom test:



Załączyłem 4WD, TMC i AHA. Więcej nie ruszałem choć zastanawiam się czy przy aktywnej kamerze cofania da się wyświetlić wizualizację czujników cofania.

polon18 - 2018-07-18, 17:35

d3mol3k,
Czy ty mieszkasz w holandii?
Widzę holenderskie radia
radio 538 i slam ! FM

d3mol3k - 2018-07-18, 17:43

@polon18 - nie mieszkam tu w Polsce. Te stacje lubię słuchać a zostało mi to po kilkuletnim okresie częstych wyjazdów do Amsterdamu i ogólnie Holandii w ramach pracy którą wykonywałem. Kocham ten język, i muzykę którą puszczają. Było też swego czasu 3FM i kilka fajnych stacji po drodze do Amsterdamu. Ważne bo można było posłuchać o korkach na trasie.

Znalazłem też kilka stacji francuskich (FG Radio) ale to dzisiaj dopiero bo apka zaczęła działać poprawnie. Tylko brak naszego lengłidża mnie drażni.

Belphegor - 2018-07-18, 18:37

Poza tym co opisałeś przełączyłem sobie jeszcze na styl menu z Renault. Natomiast w AHA niechcący włączyłem język hiszpański... no i ona do mnie no comprende, no ingles i tak dalej. Przełączyłem na angielski, ale na razie nie ma ochoty się połączyć. :-P
d3mol3k - 2018-07-18, 22:05

A jakieś ujęcie zmian graficznych ;) ?
Valwit - 2018-07-18, 22:32

Da się AHA odpalic na MN1? Probowal ktos dograc stosowne pliki?
jas_pik - 2018-07-18, 23:43

Da się ale nie poprzez dogranie plików . AHA jest dostępne w portowanej wersji 6.0.3.MD
Poszukaj moich postów na ten temat. Ja już o tym zapomniałem bo od 2 lat nie zajmuję sie MN1 ( no chyba że trafia do mnie w celach naprawy) .
Własnie komuś naprawiałem takie stare MN1 z wgranym portowanym 603MD i sprzwdziłem że AHA wciąż działa :)

Belphegor - 2018-07-19, 08:50

d3mol3k napisał/a:
A jakieś ujęcie zmian graficznych ;) ?


Ależ proszę Cię bardzo. 8-) Generalnie kolorystyka jest odrobinkę bardziej przemyślana, jest cieniowanie, efekt wypukłości, jakieś tekstury. ;-)

Belphegor - 2018-07-24, 16:20

Odnośnie działania TMC na rynku polskim:

"Witam Panie Marku,
Decyzje odnośnie wprowadzenia usług multimedialnych na każdym rynku są podejmowane na szczeblu centralnym.
Aktualnie centrala francuska nie planuje wprowadzenia tej usługi w Polsce. Niestety, ale dostawca tej usługi nie ma pokrycia na rynku Polskim, stąd też brak te usługi w naszych autach."

Zadałem więc pytanie, czemu w R-Link 2 TMC działa w Polsce bez problemu. Inny dostawca usługi?

jas_pik - 2018-07-24, 17:56

Nie - prosta oszczędnośc.
Policz ile Dacii sprzedaje się rocznie na rynku PL z MNEvo - każda licencja to kosztdla Reanult kilka Euro - widzisz ile firma oszczędziła ?
W dniu dzisiejszym zajmowałem się Dusterem z MNE w wersji 9.1.1.
W katalogu TMC były wyłącznie licencje TMC na Francję. Ale ponieważ MNE było fabrycznie z wersją 8.0.5 to była tez jedna licencja w katalogu LICENCES którą trzeba było usunąć aby TMC zadziałało.

d3mol3k - 2018-07-24, 18:36

@Belphegor - ciekawi mnie odpowiedź czemu bo przecież w Polsce mamy zajebiste pokrycie tą usługą w Renault jest jak twierdzisz a w Dacii nie ma.

@jas_pik - firma zaoszczędziła kilka euro :-( . Osobiście z miła chęcią zapłaciłbym za tę licencję w chwili ściągnięcia aktualizacji map. Zapłaciłbym za nią w chwili kupna samochodu w salonie bo to bardzo fajna i pożyteczna usługa. Należało by się spytać czemu tak się dzieje że w płatnej aktualizacji nie ma tej usługi w Polsce dla posiadaczy Dacii :-( . Jest to zmuszanie ludzi do działań takich jak uwolnienie sprzętu fabrycznego do pełnych jego możliwości które Renault Polska blokuje. Bo powiedz sam dlaczego głupie AHA jest sprzętowo wyłączone choć jest dostępne?

Wiem polityka Renault Polska - jakaś taka z dzikiego zachodu :-(

I pytanko - czy do fabrycznej wersji z oprogramowaniem 9.1.3 bez uwolnienia dałoby się jakoś dograć (wrzucić) w odpowiednie miejsce pliki z licencją na Polskę? Bez bawienia się w uwolnienie.

jas_pik - 2018-07-24, 20:21

d3mol3k napisał/a:
@jas_pik - firma zaoszczędziła kilka euro :-( . Osobiście z miła chęcią zapłaciłbym za tę licencję w chwili ściągnięcia aktualizacji map. Zapłaciłbym za nią w chwili kupna samochodu w salonie bo to bardzo fajna i pożyteczna usługa. Należało by się spytać czemu tak się dzieje że w płatnej aktualizacji nie ma tej usługi w Polsce dla posiadaczy Dacii :-( . Jest to zmuszanie ludzi do działań takich jak uwolnienie sprzętu fabrycznego do pełnych jego możliwości które Renault Polska blokuje. Bo powiedz sam dlaczego głupie AHA jest sprzętowo wyłączone choć jest dostępne?

Może to plotka ale słyszalem coś takiego że jedna z firm francuskich która uruchamiała usługę TMC w wielu krajach Europy zapewniła Renalut że te licencje które sa zainstalowane w MN( na Francję) będą działay w innych krajach Europy wschodniej - i działają w Czechach i słowacji


d3mol3k napisał/a:
Wiem polityka Renault Polska - jakaś taka z dzikiego zachodu :-(

jw

d3mol3k napisał/a:
I pytanko - czy do fabrycznej wersji z oprogramowaniem 9.1.3 bez uwolnienia dałoby się jakoś dograć (wrzucić) w odpowiednie miejsce pliki z licencją na Polskę? Bez bawienia się w uwolnienie.

Da się to zrobić , ale po co ?
Uwolnienie to nie tylko TMC , to wiele róznych funkcji nawigacyjnych które nie są zaimplenentowane w fabrycznie zrobionym oprogramowaniu .

d3mol3k - 2018-07-24, 20:43

@jas_pik'u co do ostatniego Twojego zdania powyżej:
- bo może głupie ale zależy mi na tej funkcjonalności TMC w Polsce. O jakich innych funkcjonalnościach piszesz które nie są zaimlementowane w fabrycznym oprogramowaniu?

jas_pik - 2018-07-24, 20:47

Tego jest tak dużo że ciężko to opisywać :)
Jak będę miał chwilę czasu ( akurat uwalniam 9.1.3) to poprobię trochę zdjęć funkcji których nie ma w fabrycznym sofcie ( bo ten już zapewne znasz)
Nie mam czasu na kręcenie filmu bo pewnie by musiał trwać z kilkanaście minut aby pokazać wszystkie funkcje uwolnionej wersji ( filmy/gry) to tylko wodotryski

Belphegor - 2018-07-24, 21:32

jas_pik napisał/a:
Jak będę miał chwilę czasu ( akurat uwalniam 9.1.3) to poprobię trochę zdjęć funkcji których nie ma w fabrycznym sofcie


To i ja chętnie popatrzę. :mrgreen:

jas_pik napisał/a:
Policz ile Dacii sprzedaje się rocznie na rynku PL z MNEvo - każda licencja to kosztdla Reanult kilka Euro - widzisz ile firma oszczędziła ?


Nie do końca się z Tobą zgodzę. Akurat Dacii z MNE sprzedaje się sporo (nawet Sandero), ale już Renault to sprzedaje się cała masa. Mało Clio i Capturów wyjeżdża bez MNE. Oczywiście nie licząc floty, bo takie Orange i inne korpo kupują wersję ze zwykłym radiem. Ale przy kliencie detalicznym, to nawet przez cały miesiąc jest ciężko znaleźć choćby jedną sztukę bez MNE w Clio, czy Capturze.

Tym bardziej więc nie rozumiem decyzji RP o nie wprowadzaniu TMC na polski rynek. Odsetek Renault z R-Link2 jest podobny jak Renault z MNE. A dochodzi jeszcze Dacia z MNE. Ja wiem, że chodzi o oszczędności, ale jakoś na R-Link2 nie oszczędzali z TMC.
Niestety wciąż wiele marek motoryzacyjnych uznaje nasz rynek za rynek drugiej, albo trzeciej kategorii. I tu jest problem.

d3mol3k - 2018-07-24, 21:48

jas_pik napisał/a:
Tego jest tak dużo że ciężko to opisywać :)
Jak będę miał chwilę czasu ( akurat uwalniam 9.1.3) to poprobię trochę zdjęć funkcji których nie ma w fabrycznym sofcie ( bo ten już zapewne znasz)
Nie mam czasu na kręcenie filmu bo pewnie by musiał trwać z kilkanaście minut aby pokazać wszystkie funkcje uwolnionej wersji ( filmy/gry) to tylko wodotryski


Tez z miła chęcią się zapoznam - choć powiem że o te dalsze wodotryski mi nie zależy ale super że ktoś to robi dla innych. Mam radio, aha, system nawigacji jaki jest każdy chyba wie i w nim tylko brakuje mi informacji drogowych zawartych w TCM i kamerę cofania - tu brakuje ciut tej wizualizacji którą udało mi się włączyć ale prócz ustawień i możliwości ich zmiany niestety zapewne z powodu podłączenia takiego a nie innego nie poprzez bic na ekranie nie ma możliwości ustawienia widoku i z kamery i wizualizacji czujników w jednym :(.

Co do nawigacji - mapy Here są straszne - szkoda że nie mogą korzystać choćby z OSM ale dobra. Mam inną. Brakuje do tego co jest właśnie TCM przynajmniej dla mnie. To taka wisienka na mikro torcie Dacii ;-) .

jas_pik - 2018-07-24, 22:53

d3mol3k napisał/a:
Co do nawigacji - mapy Here są straszne - szkoda że nie mogą korzystać choćby z OSM ale dobra.

Mapy sa standardowe i mają dużo inofmacje . W uwolnionych możesz stosowac mapy TomTom jesli uwazasz że sa lepsze :)
Kiedys opublikowałem mapę OSM którą udało się przerobić na format iGo ( rozszerzenie FBL) . To dopiero było kicha .
Pewnie gdzieś w sieci znajdziesz jak samemu zrobić z OSM mape na format iGo ( ale ja osobiście tego nie polecam)
Ale aby ją na MN widzieć musiałbyś uwolnić MN

d3mol3k napisał/a:
Brakuje do tego co jest właśnie TCM przynajmniej dla mnie. To taka wisienka na mikro torcie Dacii ;-) .

Datego polecam uwolnienie :)

Belphegor - 2018-07-24, 23:53

Jak dla mnie w mapach MNE (poza TMC) brakuje cieniowania, jak w R-Link2, czyli pochyłości terenu i inne takie.
jas_pik - 2018-07-25, 00:04

To nie są funkcionalności map tylko daodatkowe mapy ( pliki ) nawet nie pamiętam jakie maja rozszerzenia .
Za to wszystko odpowiadją dodatkowe pliki ale one masakrycznie spowolnia działanie MN ( możesz mieć widoki realne okolicy, trójwymiarowe budynki, kazde skrzyzowanie ze światłami/ wszystkie drogowskazy w widoku realnym. teskturę okolicy - widok gór na horyzoncie itp) .
Można je sobie wrzucić ale po co ?
Zeby nawigacja 100 metrów po minięciu skrzyozwania powiedziała "miałeś skrecić na skrzyzowaniu w lewo " :)
Wolę mniej wodotrysków a informowanie mnie na czas kiedy mam zająć odpowiedni pas i skręcić.

Belphegor - 2018-07-25, 09:25

Budynków, świateł itp. nie potrzebuję, bo mam dobrą orientację przestrzenną :mrgreen: , ale cieniowanie terenu byłoby ok. Mapa nie byłaby taka "płaska". :-P
paul7 - 2018-07-25, 09:51

Belphegor napisał/a:
Budynków, świateł itp. nie potrzebuję, bo mam dobrą orientację przestrzenną :mrgreen: , ale cieniowanie terenu byłoby ok. Mapa nie byłaby taka "płaska". :-P

Przełącz sobie widok , na z lotu ptaka i po ptokach :lol:
Ale wracając do MNE jest za cienkie by wyświetlać wszystkie możliwe dodatki dostępne w IGo.
Próbowałem i kończyło się zawsze opóźnieniem reakcji /jak wcześniej wskazywał jas_pik/ przy wyborze kierunku trasy.

Belphegor - 2018-07-25, 10:10

paul7 napisał/a:
Przełącz sobie widok , na z lotu ptaka i po ptokach


Mam ten widok przełączony, ale ptaków nie widzę. Chyba faktycznie po ptokach. :mrgreen:

W sumie i tak rzadko włączam nawi, więc może być i bez cieniowania. :-P

jas_pik - 2018-07-25, 23:15

d3mol3k napisał/a:


Tak mają dużo informacji tylko szkoda że bardzo nieaktualnych - zapoznałem się tylko u siebie jak daleko posiada stare informacje ilu dużych zmian na drogach brakuje im do dziś. Część zgłosiłem część nanoszę na here.cośtam.

A z jakiej daty masz mapy skoro piszeszz że nieaktualne ?
Ja używam obecnie mapy z datą wydania 15 czerwca 2018 i wiele zmian drogowych jest już naniesionych

d3mol3k napisał/a:
TomTom? Kiedyś byłem zadowolony.

Czesto pada pytanie które mapy sa lepsze to tak jak z koietami jedni lubią blondynki inni brunetki . Ja wybieram ostatnio wydane


d3mol3k napisał/a:
Jak napisałeś - kiedyś. Dziś jest już dużo lepiej

To kiedyś to było chyba w sierpniu 2014 roku porównywałem mapy OSM i TomTom - OSM maiło zaznaczone drogi polne którymi ledo można było przejechać ( gruntowe) jako asfaltowe w okolicach mojej hacjendy na Roztoczu. Co z tego że oficjanie jest to droga powiatowa skoro jest nieprzejezdna nawet dla DD 4x4


d3mol3k napisał/a:
Potrzebowałbym jednak pomocy w dograniu do nieuwolnionej wersji 9.1.3 licencji TMC.

Wchodzisz kodami w Windows , wrzucasz do folderu StorageCard/NNG/Content/TMC licencje na TMS które kiedyś załaczyłem . Sprawdzasz czy nie masz w folderze LICENSES tej słynnej blokującej licencji TMC , jesli jest to podmieniasz na poprawną .
Za pomocą kodów wchodzisz do MICOM-a i klikasz na TMC aby zmieniło wartość z Off na ON .
Wyłączasz , czekasz na całkowite wyłączenie MN - aby wystartowała od logo i już TMC pownno zadziałać .

Valwit - 2018-07-26, 00:16

polon18 napisał/a:
Eko pasek działa bez BIC!!! Używałem miesiąc ekopasek a dopiero po miesiącu domontowałem Moduł bic więc działa


no a u mnie nie, moze cos jeszcze potrzeba co w twoim jest a w moim nie, a jednoczesnie BIC to robi. nie wiem. opcja sie bawilem daawno temu, nie dzialalo. jak wstawilem bic i probowalem zmienic skrypt bo nie mam temperatury to sobie przypomnialem i wlaczylem znowu. i dziala. odpialem znowy BIC - przestal dzialac, podpialem dziala dalej. Ja nie wiem czemu co i jak, tylko pisze jak jest w moim Clio.

d3mol3k - 2018-07-26, 16:26

jas_pik napisał/a:
A z jakiej daty masz mapy skoro piszeszz że nieaktualne ?
Ja używam obecnie mapy z datą wydania 15 czerwca 2018 i wiele zmian drogowych jest już naniesionych

mam takie obecnie z najnowszej bezpłatnej aktualizacji oznaczonych tak a jej aktualność oceniłem na podstawie swojego podwórka z ostatniego roku co najmniej które poprawiłem i poprawiam (skoro korzystam tak jak i w OSM)



jas_pik napisał/a:
Czesto pada pytanie które mapy sa lepsze to tak jak z koietami jedni lubią blondynki inni brunetki . Ja wybieram ostatnio wydane


No i OSM są wydane ostatnie ;) - dziś, w tej chwili. A za chwile będą już te nieaktualne. :-)

jas_pik napisał/a:
To kiedyś to było chyba w sierpniu 2014 roku porównywałem mapy OSM i TomTom - OSM maiło zaznaczone drogi polne którymi ledo można było przejechać ( gruntowe) jako asfaltowe w okolicach mojej hacjendy na Roztoczu. Co z tego że oficjanie jest to droga powiatowa skoro jest nieprzejezdna nawet dla DD 4x4


Dlatego zawsze jeśli jest/zauważam błąd gdzieś na mapach z których korzystam to zgłaszam lub poprawiam.

jas_pik napisał/a:
Wchodzisz kodami w Windows , wrzucasz do folderu StorageCard/NNG/Content/TMC licencje na TMS które kiedyś załaczyłem . Sprawdzasz czy nie masz w folderze LICENSES tej słynnej blokującej licencji TMC , jesli jest to podmieniasz na poprawną .
Za pomocą kodów wchodzisz do MICOM-a i klikasz na TMC aby zmieniło wartość z Off na ON .
Wyłączasz , czekasz na całkowite wyłączenie MN - aby wystartowała od logo i już TMC pownno zadziałać .


O dziękuję serdecznie za pomoc część pierwszą spróbuję zrobić jutro i jeśli tylko mi się to uda zrobić pochwalę się. Część drugą z MICOM'em mam złączone TMC



I @jas_pik'u mogę prosić o numer konta w privie na żołądkową gorzką?

Belphegor - 2018-07-26, 16:45

d3mol3k napisał/a:
O dziękuję serdecznie za pomoc część pierwszą spróbuję zrobić jutro i jeśli tylko mi się to uda zrobić pochwalę się.


Koniecznie. Przetrzyj szlak i powiedz jak (ale mi się zrymowało). :mrgreen:

d3mol3k - 2018-07-26, 21:35

Dobra panowie dostałem się do środka, ale jako że jak zwykle zapomniałem zrobić po pierwsze zdjęcia zawartości folderu LICENSE w sprzęcie przed grzebaniem i jako że wgrałem wszystkie pliki z pendriva do tego folderu to wygląda to tak jak na załączonej grafice - skreślone czerwonymi liniami to pliki wgrane przeze mnie, pozostałe stanowią zawartość oryginalnego folderu:



Wiem że muszę usunąć część plików (się skasuje) pozostawić tylko te udostępnione z licencjami w którymś poście przez @jas_pik'a jeśli źle myślę proszę o poprawę

- i teraz pytanie odnośnie tego pliku LGe_RENAULT_cośtam_cośtam.LYC - czy to jest ten zły plik który należy podmienić na ten co też gdzieś widziałem ale po kliknięciu w niego otrzymuję komendę mailto:nazwa pliku?

Folder NNG znajduje się u mnie w Storage Cart4



@Belphegor jak dojdę że działa opiszę wizualnie. Ale najpierw muszę być pewny że zadziała ;).

Belphegor - 2018-07-26, 22:06

Tak, tak, koniecznie. :mrgreen: Do mnie trzeba dużymi literami i opisowo na zasadzie co widać na obrazku i w którym miejscu. :mrgreen:
Dymek - 2018-07-27, 12:48

d3mol3k napisał/a:

Wiem że muszę usunąć część plików (się skasuje) pozostawić tylko te udostępnione z licencjami w którymś poście przez @jas_pik'a jeśli źle myślę proszę o poprawę

- i teraz pytanie odnośnie tego pliku LGe_RENAULT_cośtam_cośtam.LYC - czy to jest ten zły plik który należy podmienić na ten co też gdzieś widziałem

Folder Lycense to jedno a folder TMC to drugie- tam też trzeba zaingerować.
U siebie mam w folderach Lycense i TMC następujące pliki (część na pewno niepotrzebna, ale nie ruszam skoro wszystko działa). Chyba kluczowy dla TMC okazał się plik z iPhone w nazwie, ale nie mam pewności. Nie usuwałem fabrycznie wgranych plików, plik LGe_Renault też mam, choć z innymi numerkami. Tyle, że ja nigdy nie używałem żadnych ekranów Windowsa czy Micoma na MediaNav- wszystko robię wygodnie na komputerze wgrywając na pendrive a wgrywanie plików do MediaNav leci już w trybie automatycznym z pendriva. Metoda opisana była TUTAJ

polon18 - 2018-07-27, 13:23

Nie lepiej rozpocząć nowy wątek " uruchomienie TMC " niż zapychać ten temat który nie ma nic wspólnego z TMC ?
Dymek - 2018-07-27, 13:26

polon18 napisał/a:
Nie lepiej rozpocząć nowy wątek " uruchomienie TMC " niż zapychać ten temat który nie ma nic wspólnego z TMC ?

No dokładnie, fakt.
Tym bardziej, że wątków z mapami i TMC jest już trochę... a ludzie i tak pytają o to gdzie indziej.

d3mol3k - 2018-07-27, 14:41

Przepraszam moja wina - jak można to proszę o wyodrębnienie z tego wątku tematu uruchamiana TCM w Media Nav Evolution wersja 9.1.3
d3mol3k - 2018-07-29, 16:36
Temat postu: uruchamiana TMC w fabrycznym Media Nav Evolution 9.1.3
Po nabyciu nowego autka z Media Nav Evolution z wersją oprogramowania 9.1.1 postanowiłem dokonać bezpłatnej aktualizacji urządzenia i map do wersji 9.1.3 - no i mam teraz mapy 2017Q4

Postanowiłem uruchomić na fabrycznej wersji oprogramowania usługę TMC z informacji uzyskanych tu na forum doszedłem do punktu:

d3mol3k napisał/a:
Potrzebowałbym jednak pomocy w dograniu do nieuwolnionej wersji 9.1.3 licencji TMC.

Wchodzisz kodami w Windows , wrzucasz do folderu StorageCard/NNG/Content/TMC licencje na TMS które kiedyś załączyłem . Sprawdzasz czy nie masz w folderze LICENSES tej słynnej blokującej licencji TMC , jeśli jest to podmieniasz na poprawną .
Za pomocą kodów wchodzisz do MICOM-a i klikasz na TMC aby zmieniło wartość z Off na ON .
Wyłączasz , czekasz na całkowite wyłączenie MN - aby wystartowała od logo i już TMC powinno zadziałać .[/quote]

Zrobiłem jak powyżej i zamieściłem pliki licencji w StorageCard4/NNG/Content/TMC wpierw błędnie do folderu License ale po informacji kolegi @Dymek:

Dymek napisał/a:
d3mol3k napisał/a:

Wiem że muszę usunąć część plików (się skasuje) pozostawić tylko te udostępnione z licencjami w którymś poście przez @jas_pik'a jeśli źle myślę proszę o poprawę

- i teraz pytanie odnośnie tego pliku LGe_RENAULT_cośtam_cośtam.LYC - czy to jest ten zły plik który należy podmienić na ten co też gdzieś widziałem

Folder Lycense to jedno a folder TMC to drugie- tam też trzeba zaingerować.
U siebie mam w folderach Lycense i TMC następujące pliki (część na pewno niepotrzebna, ale nie ruszam skoro wszystko działa). Chyba kluczowy dla TMC okazał się plik z iPhone w nazwie, ale nie mam pewności. Nie usuwałem fabrycznie wgranych plików, plik LGe_Renault też mam, choć z innymi numerkami. Tyle, że ja nigdy nie używałem żadnych ekranów Windowsa czy Micoma na MediaNav- wszystko robię wygodnie na komputerze wgrywając na pendrive a wgrywanie plików do MediaNav leci już w trybie automatycznym z pendriva. Metoda opisana była TUTAJ





poprawnie umieściłem pliki w odpowiednich folderach.
I ... i nadal TMC nie działa poprawnie - nie widzi usługodawcy. Przywróciłem nawigacje do ustawień fabrycznych i jedyną różnica po wejściu w menu "masztu" na mapie zniknął jedno nieaktywne pole: Podpowiedz objazd - na grafice jeszcze jest - po przywróceniu ustawień fabrycznych już go niema



Pogrzebałem trochę w necie i tak - znalazłem licencje do foldefu License jak u kolegi @Dymek (za wyjątkiem LGeRenault i NavOn) mam na pendrivie i spróbuje wstawić do odpowiedniego folderu:



oraz znalazłem takie licencje TMC (część co dodał kolega @jas_pik - te są po części u kolegi @Dymek powyżej w jego odpowiedzi) i mam taki folder do wgrania na MNE do folderu TMC:



Czy zadziała? Zobaczymy - przy obecnej zawartości folderów w MNE trwa wyszukiwanie i żadne informacje nie pojawiają się. Wieczorem zrobię porządek w folderach.

mój plik licencji ma nazwę:
LGe_Renault_ULC3_17CY_Primo_PO_16Q2_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@16Q2 ... i dalej nie rozszerzyłem okienka.

Belphegor - 2018-07-29, 17:09

Kurczę... ja to chyba jestem za krótki na takie przeróbki. :shock:
marmar - 2018-07-29, 18:00

Zmień plik .LYC
"LGe_Renault_ULC3_17CY_Primo_PO_16Q2_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@16Q2 ... i dalej nie rozszerzyłem okienka."
ten jest niewłaściwy, uwolnij i dodaj ten od Józka.

d3mol3k - 2018-07-29, 18:06

Belphegor napisał/a:
Kurczę... ja to chyba jestem za krótki na takie przeróbki. :shock:


Przesadzasz :-) skoro ja tu doszedłem to Ty też dasz radę tylko jak widzisz wszystko do tego momentu zależy od pliku licencji :-( . Wygląda że mam ten zły.

marmar napisał/a:
Zmień plik .LYC
"LGe_Renault_ULC3_17CY_Primo_PO_16Q2_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@16Q2 ... i dalej nie rozszerzyłem okienka."
ten jest niewłaściwy, uwolnij i dodaj ten od Józka.


Nie chcę na razie uwalniać. Jaki i gdzie go znajdę "od Józka"?

marmar - 2018-07-29, 18:24

http://www.daciaklub.pl/f...der=asc&start=0
tam gdzie opisuje jak podmienić mapę.

d3mol3k - 2018-07-29, 18:50

A tę - tak wgrałem ale o ile pamiętam to w mojej zamiast wielkich liter wszystkie wielkie zmieniły się na małe. Obecnie usunąłem wszystkie co miałem ponownie rozpakowałem na pena tę licencję i jej nazwa jest taka jak u Józka. Zobaczymy czy zadziała.

Chcę tez zobaczyć czy tak jak ma Dymek w swoich folderach pliki czy takie samo zestawienie zadziała u mnie. Z moja licencją LGe_Renault_cośtam_cośtam.lyc

kopia do zrobienia :( - wiem wiem ryzykuję.

Oczywiście bez uwalniania na razie. Chce tylko dodać licencje.

Na drive2.com znalazłem licencje z TMC w nazwie:
Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC.lyc

LGe_Renault_ULC2_15CY_Primo_WEU_NOMAP_14Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iNOMAPRenaultULC.lyc

d3mol3k - 2018-07-29, 21:24

No dobra = z zasobami w folderach TMC i Lycense jak u kolegi @Dymek nie zadziałało - no chyba że nie było akurat żadnych komunikatów w moim rejonie :-O choć wątpię.

Dodałem drugą licencję
Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC.lyc

nie kasując swojej i nawi się obraziła nie aktywując po włączeniu nawi napisu/przycisku "zgdzam się".

Cały czas przeszukuje częstotliwości po kliknięciu w ikonę z masztem.

Czyli co? zamienić licencję LGe_Renault...lyc na jedną z powyższych z TMC w nazwie? a swoją usunąć z foldru?

jas_pik - 2018-07-29, 21:43

Usuń na początek wszystkie licencje z folderu LICENCES a następnie wrzucaj po jednej , już wiesz która robi Ci problem .
d3mol3k - 2018-07-29, 21:53

Dzięki
spróbuję to jutro powoli robić.
Najpierw usunę wszystkie te licencje i wgram jedna z dwu z rosyjskiego forum. Łącznie oczywiście ze swoją (tę musze skopiować w bezpieczne miejsce) najwyżej się nie podświetli napis Zgadzam się po uruchomieniu nawi? i zawsze będę mógł wrócić do swojej "bezpiecznej" bez TMC :( a potem do Ciebie po uwolnienie tej wersji - choć tego nie chciałbym robić (i coraz bardziej zastanawiam się dlaczego ;-) ?)

@jas_pik Rozumiem że jeśli mieli cały czas częstotliwości to znaczy że plik w folderze License blokuje poprawne działanie TMC.
Plików w TCM nie ruszać i zostawić to co jest - od Ciebie i z netu. Bawić sie z podmianą plików w folderze License

jas_pik - 2018-07-29, 22:07

Jeśli przeszukuje Ci częstotliwości to znaczy że masz uruchomione TMC w MN .I prawdopodobnie licencja jest poprawna.
Być może nie wrzuciłeś wszystkich 3 licencji na Polskę do katalogu TMC?
Dlaczego nie chcesz uwolnić i korzystać z nowych map - nie wiem dlaczego się zadowalasz mapami wydanymi rok temu i nie chcesz mieć bardziej aktualnych .

d3mol3k - 2018-07-30, 01:01

Wrzuciłem tam wszystkie 5 na Polskę do katalogu TMC i zastanawiam się czy jest ich tam za dużo. To raz, a dwa to patrząc na nazwy udostępnionych przez Ciebie postów czy moje są dobre te z tymi numerami bo Twoje posiadają tylko nazwe kraju i usługodawcy. U mnie mam dwie dla jednego i trzy dla drugiego.
Dracid - 2018-07-30, 06:45

Te pliki np. dla Polski o różnych nazwach, przy "różność" polega na tym, że np. jeden ma nazwę operatora, a inny nie, to najczęściej jeden i ten sam plik. Wystarczy je otworzyć w notatniku i zobaczyć, że to te same krzaczki.

Ja już pisałem wielokrotnie, że samo włączenie TMC w Micom Managerze i wgranie licencji do folderu TMC nic nie daje. A przynajmniej mi nie dało w 9.1.3. Program nawigacyjny tych dodanych licencji jakby nie widzi. A podmiana tego pliku o długiej fikuśnej nazwie w folderze LICENSE też nie pomaga, wręcz przeszkadza, bo program nawigacyjny wtedy w ogóle się nie chce odpalić (niezgodność map z licencją czy jakiś taki komunikat się pojawia). Zakres stacji będzie przeszukiwany w kółko i nic więcej się nie zadzieje. Może się pojawią komunikaty z Niemiec czy Czech, jak ktoś bliżej granicy mieszka (ja fabrycznie miałem licencję na Niemcy już dodaną).

Jak znam życie, jedyny sposób to uwolnienie nawigacji.

Dymek - 2018-07-30, 07:47

Dla uściślenia:
1.Ja mam nadal wersję softu 8.05 i stąd mogą też brać się różnice w działaniu licencji, choć nie sądzę.
2.Dla tych, co nie wiedzą- z chwilą uruchomienia TMC od razu ściągane są dane z całej Polski (nie musimy wprowadzać żadnej trasy) i znika nam właściwie już na stałe ikonka "masztu anteny". Przynajmniej ja jej już nigdy nie zobaczyłem od chwili uruchomienia TMC, być może pojawia się tylko wtedy, gdy nie można ściągnąć żadnych danych.
Zamiast niej mamy na stałe ikonkę "zatoru na drodze". Na tej ikonce, jeżeli jest wpisana trasa, pojawia się szacowana ilość minut opóźnienia dla wybranej trasy:

Belphegor - 2018-07-30, 13:47

Dymek - a pokazuje Ci np. innym kolorem zator na wybranej trasie? Albo wstawia znak zatoru?
Dymek - 2018-07-30, 20:31

Info wyskakuje na ikonce TMC. Dopiero po kliknięciu w ikonkę i włączeniu podglądu całej trasy widać miejsca spowolnień i zaznaczone ryzykowne odcinki.
Belphegor - 2018-07-30, 20:42

No to troszkę inaczej, niż w R-Link2, gdzie na bieżąco widzisz na trasie co się dzieje.
Dymek - 2018-07-31, 07:59

Zwróć uwagę, że na ekranie nawigacji nie da się zbytnio pomniejszyć mapy żeby zobaczyć większy odcinek trasy, gdzie ewentualnie byłoby widać spowolnienia zaznaczone innym kolorem. Ewentualnie można próbować przesuwać mapę.
Ale żeby zobaczyć większy odcinek lub całą trasę, trzeba sobie trochę "poklikać".

Piitubski - 2018-08-01, 07:59

Jak działa TCM w PL? Czy wyznacza objazdy zakorkowanych odcinków dróg?
jas_pik - 2018-08-01, 08:39

TCM działa bardzo dobrze w Polsce .
W zależności od Twoich ustawień albo sam zmienia przebieg trasy albo informuje Cię o trasach alternatywnych i ty wybierasz czy jechać trasa alternatywną bo zazwyczaj sa dłuższe ale czas przejazdu nimi jest krótszy . Te wszystkie informacje sa dla Ciebie wyświetlane. Jeśli zaś nie można wyznaczyć trasy alternatywnej informuje Cię o możliwym opóźnieniu .

Piitubski - 2018-08-01, 12:30

A oficjalnie można aktywować TCM w MNE?
jas_pik - 2018-08-01, 13:44

Zgodnie z oficjalną odpowiedzią od Renault ( ktoś już tą odpowiedź publikował) Renault dla rynku PL tej funkcji nie przewidział
d3mol3k - 2018-08-01, 19:09

Powracam z informacjami -

Nie udało się spowodować by pomimo dodania licencji dostawców TCM w Polsce (do katalogu TMC) jak i dodania pliku licencji iPhone....lyc (do katalogu License) by funkcja informacji drogowych zadziałała.

Jedynym sposobem jest staty/niestety TYLKO uwolnienie sprzętu. W przypadku moich map - Europa Wschodnia i licencji
LGe_Renault_ULC3_17CY_Primo_PO_16Q2_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@16Q2RenaultULC
tej funkcjonalności j/w nie udało się odpalić.

UWAGA - po uwolnieniu na oryginalnej w/w licencji też TMC nie chciało ruszyć!!! Musiałem ją usunąć zostawiając podaną tu na forum licencji iPhone...lyc i dodałem taka LGe_Renault...lyc która w nazwie miała TMC.

I najważniejsze - Pamiętajmy by przed jakąkolwiek zabawą z naszym sprzętem zrobić kopię swoich oryginalnych plików z nawigacji i zachować oryginalny plik upgrade.lgu który otrzymamy przy aktualizacji sprzętu podczas 90 dniowej darmowej aktualizacji map - o ile wersja naszego radyjka jest niższa niż obecnie oferowana (tu nie wiem czy warto ale ja nie zostawiłem swojego i mój przepadł) ale zostawiłem sobie odcisk MNEvo któy robimy przed sprawdzeniem aktualizacji sprzętu przy pomocy narzędzia Dacia Media Nav Toolbox.

Mi się udało dzięki informacjom i kolegom z forum którym bardzo dziękuję - dajcie mi dzień i opiszę jak to zrobić po kolei w tej wersji systemu.




No i najważniejsze - wszystko robimy na własną odpowiedzialność.

Belphegor - 2018-08-01, 21:44

Schwarzwaldradio? Co to? :shock: :shock:


d3mol3k - czyli mam rozumieć, że w końcu uwolniłeś MNE?

d3mol3k - 2018-08-01, 22:07

Cytat:
Schwarzwaldradio? Co to? :shock: :shock:


a mam taką stację w DAB+ tu w Szczecinie :O



Cytat:
d3mol3k - czyli mam rozumieć, że w końcu uwolniłeś MNE?


tak - bez tego się nie dało rady uruchomić TMC* (przynajmniej mi)



*- opis wkrótce

Belphegor - 2018-08-01, 23:46

d3mol3k napisał/a:
*- opis wkrótce


Och, to czekam. 8-)

paul7 - 2018-08-02, 14:04

Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC.lyc

Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_WEU_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iWEUHM@13Q4RenaultULC.lyc

W TMC:
Kod:
Poland_CeTraffic.tmc

Kod:
Poland_MediamobileNordic.tmc



Ja mam takie licencje i działają.

Dymek - 2018-08-02, 15:57

Dymek napisał/a:
Dla uściślenia:
1.Ja mam nadal wersję softu 8.05 i stąd mogą też brać się różnice w działaniu licencji, choć nie sądzę.

Miałem wątpliwości z tymi licencjami, ale ponieważ właśnie uaktualniłem swój soft z wersji 8.05 do wersji 9.1.3, mogę potwierdzić jak jest.
1.Miałem 8.0.5 (oczywiście z patchem) z mapami 2018Q1 oraz działającym TMC- pliki TMC i LYC takie jak pisałem wcześniej: TUTAJ
2.Uaktualnienie do 9.1.3 wykonałem standardowo poprzez Naviextras Toolbox.
3.Oczywiście po aktualizacji miałem komunikat w stylu "Twoja licencja nie pozwala na odczytanie map" i nawigacja oraz odczyt TMC nie działały.
4.Wgrałem plik "Patch" przewidziany dla softu 9.1.3.
5.Po tym wszystko hula jak należy- mapy są te same a TMC działa jak działało.
Reasumując- mam obecnie wersję 9.1.3 (tak naprawdę 9.1.3.1) i takie same pliki w katalogach LYC i TMC, jakie miałem w przypadku 8.0.5.
Czyli podane przeze mnie pliki powinny działać u każdego, ale pod warunkiem, że system był uwolniony, bo samo wchodzenie kodami w Windows i modyfikacja plików nic nie da.

paul7 - 2018-08-02, 16:33

Oczywiście dodam , że też mam uwolniony , inaczej by pewnie nie działało.
d3mol3k - 2018-08-02, 19:30

Jak już wcześniej pisałem dzięki kolegom tu z forum: Januszowi, Zdzisławowi ,Markowi i Józefowi no i Romanowi udało mi się uruchomić TMC. Niestety po:

- uruchomieniu w MICOM TEST (odklikaniu na On) TMC
Cytat:
wchodzimy poprzez podanie kodów. Poprawny kod wejścia w 9.1.3 to 2383, OK, skasowanie numeru, 3748, OK. A na pendrivie trzeba mieć pusty plik mcmtest_activate_4medianav.zip.ini (pozwoliłem sobie zamieścić go spakowanego poniżej)




- dodawaniu do oryginalnej zawartości plików licencji TMC i braku chęci pracy tej usługi jedynym warunkiem by w tej wersji oprogramowania ruszyła ta funkcja jest uwolnienie naszego sprzętu i zmiana licencji na inną która ma w nazwie _TCM:
paul7 napisał/a:
Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC.lyc

Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_WEU_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iWEUHM@13Q4RenaultULC.lyc


Jak to zrobiłem?
Zaczynamy od zrobienia kopii zawartości wszystkich oryginalnych folderów Storage Card z naszego Media Nav Ewo i zachowanie ich w bezpiecznym miejscu.



Przez pewien czas udawało mi się wchodzić do Windowsa kodem 2382, OK, skasowanie numeru, 0965,OK. Niestety pewnego razu radio powiedziało dość i już mnie nie wpuściło do środka w ten sposób. Pomogli koledzy – wykorzystaj pena z ULC_hack. Ściągnąłem spakowany plik ULC_hack.zip (znaleziony tu na forum – dołączyłem go do postu) rozpakowałem go na czystego pendriva dodałem folder o nazwie TMC do którego wrzuciłem 3 licencje TMC naszych dostawców które wrzuciłem do folderu w Storage Card4/NNG/CONTENT/TMC (spakowany plik TMC.zip dołączony do postu) i licencję z _TMC w nazwie do folderu w Storage Card4/NNG/LICENSE – tę wrzuciłem tam dopiero po uwolnieniu sprzętu.
Po przygotowaniu tak pendriwe „pobiegłem do auta”. Uruchomiłem silnik, ruszyło radio i wsadziłem pendriva do gniazda USB i (jak poinformowali mnie koledzy z forum) czekałem aż na ekranie mojego MNEvo pojawi się ekran Windowsa. Trwa to jakiś czas – więc spokojnie. Po pojawieniu się ekranu klikamy w Device i wchodzimy w zawartość folderów naszego sprzętu (tak ogólnie) – tu zaczynamy kopiować zawartość wszystkich folderów Storage Card od tego bez numerka do tego z numerem 4 w nazwie:


Kopiowanie folderów trochę trwa więc by radio się nie wyłączyło operację wykonujemy na pracującym silniku.

Po skopiowaniu naszych oryginalnych plików na nasz przygotowany pendrive ja wgrałem do Storage Card4/NNG/CONTENT/TMC 3 licencje TMC (@paul7 napisał że na jego 2 plikach licencji TMC działa spokojnie – czyli można spokojnie wgrać tylko te dwie z nazwami bez numerków). Po ich wgraniu wyszedłem z Windowsa – i tu są dwie możliwości. Możemy to zrobić poprzez jak napisał mi Zdzisław:
Cytat:
Po skopiowaniu aby wyjść z windy musisz wejść w storage card/system i tam jest ikonka o nazwie cereboot.exe klikasz dwukrotnie na nią i radio wyjdzie z windowsa - może się całkowicie wyłączyć lub uruchomi się ponownie samo. Jeżeli się nie uruchamia włączasz je przyciskiem i już uruchamia się w normalnym trybie - wcześniej wyjmujesz pendrive.

- u mnie tego pliku nie było więc wyłączyłem radio przyciskiem i poszedłem na kawę by przez ten czas radio wyłączyło się całkowicie.

Przegrałem w tym czasie oryginalne pliki na kompa i przygotowałem nowego pena z uwolnieniem radyjka o nazwie upgrade.lgu (PLIK patch 9.1.3) ściągniętego z rosyjskiej strony gdzie uwolnienie MNEvo opisuje Roman i u nas Józef.

Znowu odpaliłem silnik uruchomiło się radio wsadziłem drugiego pendriva z patchem i czekałem aż wgra się jego zawartość.

U mnie przebiegło to dość ciekawie bo pojawiło się okno z zapytaniem czy wgrać – zaznaczyłem OK i rozpoczął się proces upgradu systemu. W pewnym momencie ekran się wyłączył pojawiło się logo i radio wyłączyło się. Włączyło się ponownie i znowu padło zapytanie o upgrade – trochę zdębiałem więc na ryzyko ponownie wyraziłem zgodę na tę operację. Znowu to samo – pojawiły się kafelki przebiegu wgrywania aktualizacji systemu i znowu ekran zgasł logo i radio się uruchomiło – (nie zabijajcie ale nie jestem pewien etapu po logo- czy ono się włączyło samo czy ja je musiałem włączyć UPS). Kiedy pojawiło się znowu pytanie o aktualizację odmówiłem i wyciągnąłem pena.

Uruchomiłem nawigację i sprawdziłem czy z moja oryginalną licencja LGe_Renault…lyc ruszy w końcu TMC – niestety ikona TMC dalej uparcie pokazywała maszt antenowy a nie informacje DUŻEGO RUCHU (czemu oni to tak przetłumaczyli? nie wiem)



Nie chce to nie – i znowu pena z plikami ULC_hack.zip w gniazdo USB, odczekanie aż uruchomi się sam Windows (na chwile przed wejściem dwukropek w godzinie znika i nie miga) ponowne wejście do folderu Storage Card4/NNG/LICENSE i tam usunąłem swoja oryginalna licencje zastępując ją tę znalezioną w necie z _TMC w nazwie. W tym folderze mam też inną licencję którą zamieścił kolega @Dymek w grafice na początku wpisu zaczynająca się iPhone…lyc (ta też dodana w pliku LICENSE.zip poniżej). Wyłączyłem radio i kolejna kawa.
Wróciłem uruchomiłem radio i … jest działa TMC.





Teraz już tylko „aktualizacja map do najnowszych” i życzę wraz z kolegami miłego użytkowania nawigacji i jak najmniejszej ilości komunikatów drogowych szczególnie tych o wypadkach.
Szerokości.
Podczas przygotowania się do prac nad uruchomieniem tej funkcji korzystałem z informacji otrzymanych od naszych kolegów oraz zawartych:
- tu na forum - Józek957
- tu na forum - @Dymek
- opisu Romana ze strony - DRIVE2.COM

Powyższa instrukcja w wersji pdf do pobrania na moim dysku

Belphegor - 2018-08-02, 22:03

O rany.. trzy razy mnie głowa rozbolała, jak czytałem. Ale przeczytam jeszcze 10 razy i pewnie coś mi się w końcu rozjaśni. ;-)

Jak się robi aktualizację map po uwolnieniu?


Instrukcja super. Szacun. 8-) Tylko po tylu kawach to nie trzęsły Ci się ręce? :mrgreen:

paul7 - 2018-08-02, 22:53

To gratulacje, ze wreszcie wszystko chodzi :-)
Dymek - 2018-08-02, 22:57

Belphegor napisał/a:
O rany.. trzy razy mnie głowa rozbolała, jak czytałem. Ale przeczytam jeszcze 10 razy i pewnie coś mi się w końcu rozjaśni. ;-)

Szczerze? Mnie też by rozbolała gdybym musiał używać tego sposobu uwalniania i uruchamiania TMC...
d3mol3k- korzystałeś z pliku uwolnienia i zapoznawałeś się z opisami uwalniania i aktualizacji map z rosyjskiego forum i opisów tej metody u nas, więc dlaczego nie skorzystałeś z tej metody w 100%? Po co na siłę iść okrężną drogą, jeżeli jest opracowany prostszy sposób, gdzie wszystko dzieje się automatycznie?
Przecież można w trzech prostych krokach uwolnić system i wgrać nowe mapy wraz z uruchomieniem TMC trzy razy wkładając tylko odpowiednio przygotowany pendrive. Ja nigdy na moim MediaNav nie używałem żadnych kodów, nie widziałem ekranu Windowsa, nie kopiowałem na ekranie żadnych plików ani nigdy nie odpalałem Micoma. Wszystko dzieje się automatycznie bo dbają o to polecenia zawarte na pendrivach.
Belphegor napisał/a:
Jak się robi aktualizację map po uwolnieniu?

Jeśli lubimy powyższe zabawy z kopiowaniem plików na ekranie Windowsa w MediaNav, to wsadzamy gwizdka z mapami i ręcznie przeciągając kopiujemy z niego poszczególne pliki do odpowiednich folderów w MediaNav.
Ale jeśli ta metoda nas "nie jara", to wgrywamy na gwizdek foldery z plikami, które chcemy skopiować plus wgrywamy odpowiednie pliki wykonawcze. Potem wkładamy gwizdek do MediaNav i całe kopiowanie odbywa się automatycznie a my tylko obserwujemy na ekranie postępy kopiowania. Na koniec sprzęt robi restart i mamy nowe mapy. Czyli w zasadzie działa to tak samo jak oficjalnie ściągnięta mapa z Naviextras.

d3mol3k - 2018-08-02, 23:12

@Dymek - wiesz że chciałem to zrobić bez uwalniania. Nie udało się. Skorzystałem po części z wersji opisywanej na forum tu i sposobu Romana który przytoczył tu Józek579.

Kodami wchodziłem na początku kiedy sprzęt był jeszcze nie uwolniony czego chciałem uniknąć. Więc po zapoznaniu się z materiałami tu na forum i z opisem oryginału Romana jak i pomocą członków forum wyszło że zrobiłem to tak jak opisałem. Po zabawach na nieuwolnionej wersji i brakiem uzyskania funkcjonalności TMC uwolniłem sprzęt.

Zrobiłem kopie "storydży", zrobiłem porządek z plikami TMC, wykorzystałem pliki z ULC_hack.zip, wgrałem patch, usunąłem swoją licencje, wgrałem inną i najważniejsze - zadziałało.

I jeśli moje działania są dla Belphegora bólem głowy ;-) to prościej jest to zrobić jak opisali to ludzie wcześniej. Z całym szacunkiem do nich i bez aluzji do Belphegora.

Mi 50 latkowi wyszło tak jak wyszło - najważniejsze - udało się i zadziałało.

Teraz będę wgrywał nowe mapy ;-) - i pewnie jakbym to opisał to też znajdą się osoby które będą miały z tego ubaw - i bardzo dobrze bo śmiech to zdrowie (i nie pisze tego złośliwie).

Jest mi niezmiernie przyjemnie że z pomocą Twoją @Dymek i innych j.w udało mi się i to zrobiłem. Napisałeś że:

Cytat:
ani nigdy nie odpalałem Micoma

znaczy się miałeś aktywne TMC w radyjku (tak sądze bo się naprawdę na tym nie znam). Ja miałem wyłączoną tę opcję więc ją uruchomiłem poprzez wejście w MICOM TEST kodami.

Brawo Ja :-) może to co powyżej opisałem po swojemu się komuś przyda i to wykorzysta.

Dymek - 2018-08-02, 23:24

d3mol3k napisał/a:
@Dymek - wiesz że chciałem to zrobić bez uwalniania. Nie udało się.

Teraz rozumiem- zwracam honor.

Cytat:
Napisałeś że:
Cytat:
ani nigdy nie odpalałem Micoma

znaczy się miałeś aktywne TMC w radyjku (tak sądze bo się naprawdę na tym nie znam). Ja miałem wyłączoną tę opcję więc ją uruchomiłem poprzez wejście w MICOM TEST kodami

Tu też pewnie masz rację- ale tego już nie sprawdzę jak było. Nie wiedziałem, że aktualnie w Daciach TMC może być całkowicie wyłączone, nie jest tak, że tylko nie ma licencji na Polskę?

gggg - 2018-08-03, 00:24

W Renault nie wszystkie samochody mają aktywne TMC. Jest ono aktywowane tylko w droższych wersjach. Tak też z pewnością jest w Daciach. Przykładem może też być nie aktywowane w micom AHA, a które jest dostępne w sklepie Google Play na smartfony. Po aktywowaniu tego radyjko w pełni współpracuje z aplikacją w telefonie.
Dymek - 2018-08-03, 07:35

W tym sęk, że (przeglądałem tematy w zeszłym roku) Użytkownicy z fabryczną nie ingerowaną wersją systemu (8.0.5) meldowali, że łapie im TMC np. z Czech w pobliżu granicy. Wynikałoby z tego, że było włączone.
marmar - 2018-08-03, 09:49

Zamiast gratulacji krytyka, przecież ta "kawa" to przenośnia.
"Szczerze? Mnie też by rozbolała gdybym musiał używać tego sposobu uwalniania i uruchamiania TMC..."
A nie bolała gdy najpierw pędziłeś do samochodu, zgrywałeś z bijącym sercem i wypiekami na twarzy, to co zaprogramował Roman, bo musiałeś to zgrać.
Ponownie pędziłeś i patch.
Rozpakowałeś na kompie dodatek dla Kroku3 i dalej musiałeś tworzyć foldery i przenosić do nich pliki, fakt na komputerze ale musiałeś.
I znowu do samochodu.

A tutaj dla osoby, która potrafi obsługiwać kompa w stopniu podstawowym nic trudnego.
Również Automatem, (podziękowania dla Janusza) wchodzi do Windowsa, nie musi nawet stukać w device bo po chwili wszystko się samo otwiera.
1/Robi backup 4 storage card.
2/Następnie Patch.
3/I ponownie automatem do windowsa i jak ty kopiowałeś pliki na kompie tak tutaj kopiuje na MN Evol.
A co ważne pozostawia na urządzeniu pliki dodatkowe o przykładowo takie: estonia.fbl.md5
których w "Kroku 1" nie kopiuje na pendrive z MN Evo, gdyż w skrypcie nie ma takiego polecenia. A w "Kroku 3" foldery są czyszczone do zera a skopiowane tylko to co zapodałeś na pendrive. Nie wiem co to za pliki.
Ja uważam, że każdy robi tak, jak mu wygodniej.
Dlatego moje gratulacje, najważniejsze, że działa.

Jeśli chodzi o TMC to miałem fabrycznie włączone, jednak folder TMC był pusty, nie było odpowiedniej licencji w folderze License a jak stukałem w "wieżę" to mieliło i mieliło bez końcowego sukcesu.
A teraz powstał w mojej głowie taki pomysł aby zmienić tylko nazwy pliku LYC.
Czyli dla działającego dać nazwę tego blokującego, ciekawe co się stanie.
Przywrócę oryginał system bez uwolnienia i zastosuje ten trick a nóż odpali na wersji bez uwolnionej nawi. Poinformuję, jaki efekt.

gggg - 2018-08-03, 09:54

Jak kupowałem w zeszłym roku w sierpniu Captura w trochę wyższej opcji i miałem już uruchomione TMC i jak piszesz łapało z Czech, gdyż mam niedaleko do granicy. Syn kupił Clio dosłownie miesiąc wcześniej i nie miał aktywnego TMC. Musiał je aktywować w MICOM. Tak więc jedni mają inni nie. W Daciach będzie podobnie bo nie sądzę aby w Daciach miały to wszystkie modele uruchomione a w Renault nie.
Belphegor - 2018-08-03, 10:05

Nie zrozumcie mnie źle. Jestem pełen podziwu dla tej roboty i opisania tego na forum ze zdjęciami itp. Tyle że mnie zaczyna boleć głowa, gdy muszę zrobić cokolwiek bardziej skomplikowanego, niż kliknięcie w coś myszą. Jestem mega anty informatyczny i pewnie bym się przy tym ze 3 razy rozpłakał, ze 3 razy rzucił czymś w kogoś i stwierdził, że to pier... :mrgreen:
Dymek - 2018-08-03, 11:04

marmar napisał/a:
A nie bolała gdy najpierw pędziłeś do samochodu, zgrywałeś z bijącym sercem i wypiekami na twarzy, to co zaprogramował Roman, bo musiałeś to zgrać.
Ponownie pędziłeś i patch...

Spoko... Niezupełnie tak to wyglądało, bo miałem przygotowane 3 pendrivy a komputer w razie czego w samochodzie...
Ale nie o to chodzi- doceniam pracę innych, wskazuję tylko na inne sposoby, moim zdaniem prostsze i zbliżone do aktualizacji "fabrycznej". Dla mnie po prostu na tym 7" ekranie, wszystko w Windowsie czy Micomie jest tak "malutkie i delikatne", że mam poważny stres żeby tam cokolwiek klikać, nawet rysikiem (wiem- okulary muszę sobie już sprawić, ale odwlekam :mrgreen: ). Poza tym od zawsze organicznie nie lubię gdy na dotykowym ekranie muszę coś przenieść, przesunąć itp. Nie lubię nawet "gładzika" w laptopie... Ja potrzebuję fizycznej klawiatury i myszki a to akurat używam na co dzień.
A zewnętrzny komputer i tak jest niezbędny, bo skąd bierzesz zawartość pendriva z patchem czy nowymi mapami? A tak po prostu nie muszę uruchamiać drugiego Windowsa na Medianav i to uważam za zaletę tej metody- nie bez powodu została opisana jako sposób "dla laika".

Cytat:
... taki pomysł aby zmienić tylko nazwy pliku LYC.
Czyli dla działającego dać nazwę tego blokującego, ciekawe co się stanie.
Przywrócę oryginał system bez uwolnienia i zastosuje ten trick a nóż odpali na wersji bez uwolnionej nawi. Poinformuję, jaki efekt.

Warto spróbować. Każde uproszczenie będzie wskazane.

marmar - 2018-08-03, 16:31

Zapytała czy zastąpić oryginalny plik, zatwierdziłem.
Po resecie niestety przycisk "Zgadzam się" nieaktywny.
Czyli, nie dała się oszukać.
Pozostaje tylko uwolnienie.

paul7 - 2018-08-03, 19:20

gggg napisał/a:
W Renault nie wszystkie samochody mają aktywne TMC. Jest ono aktywowane tylko w droższych wersjach. Tak też z pewnością jest w Daciach. Przykładem może też być nie aktywowane w micom AHA, a które jest dostępne w sklepie Google Play na smartfony. Po aktywowaniu tego radyjko w pełni współpracuje z aplikacją w telefonie.

A jak wam działa AHA? Jestem ciekaw, jak zachowuje się, przy włączonej nawigacji czy rozmowy przez telefon.

jas_pik - 2018-08-03, 19:53

marmar napisał/a:
Pozostaje tylko uwolnienie.

Przecież powtarzam to bez przerwy :mrgreen:

gggg - 2018-08-03, 20:13

Nie sprawdzałem jeszcze w trakcie jazdy. AHA uruchomiłem podczas postoju. Muzykę z aplikacji w telefonie mogłem wybierać poprzez ekran dotykowy w radiu.
d3mol3k - 2018-08-03, 20:53

paul7 napisał/a:

A jak wam działa AHA? Jestem ciekaw, jak zachowuje się, przy włączonej nawigacji czy rozmowy przez telefon.


Tu nie powiem bo jeszcze takiej sytuacji nie miałem. Ale mogę powiedzieć jak zachowuje się ta aplikacja po połączeniu tylko bluetooth'em w Plug&Raia Dacia - mam dwie karty sim dwóch różnych operatorów - podczas połączenia przychodzącego pauzuje muzykę z apki której akurat słucham a po zakończonej rozmowie nie przywraca muzyki - muszę dotknąć paluchem w PLAY.

Co do ogołnego działania AHA w Dacii zrobię film jak to wygląda bo wydaje mi się że podczas pracy z włączonym ekranem w trybie ODTWARZACH nie pojawiają się "okładki" stacji radiowych widocznych na ekranie PROGRAMOWANIE:



Belphegor napisał/a:

Jestem mega anty informatyczny i pewnie bym się przy tym ze 3 razy rozpłakał, ze 3 razy rzucił czymś w kogoś i stwierdził, że to pier... :mrgreen:


Tu przesadziłeś - choć uczciwie powiem że sam byłem w strachu żeby czegoś nie zablokować.

Wracając do kopiowania stroydży to zrobiłem to za pierwszym razem ręcznie czyli kopiuj Storage i wklej do folderu pendriva.

Co do wchodzenia w windowsa dzień wcześniej mogłem śmiało wchodzić kodami. Jednak tego dnia już nie mogłem wejść do niego przy ich pomocy. Nie wiem czemu bo robiłem to już przy oprogramowaniu 9.1.3 - napisałem więc przypuszczenie że być może mamy tylko iluś tam krotną możliwość uruchomienia wejścia do windowsa po jakiejś liczbie wejść tracimy tę możliwość.

Najważniejsze by przed jakąkolwiek zabawa ze sprzętem zrobić kopie plików które są w nim zapisane. I o tym trzeba pamiętać i przypominać w każdym nowym temacie na jego początku - tak myślę.

Potem zrobiłem kopie sposobem Romana (tu pominąłem to w opisie) przygotowanym według jego plików. Dopiero wtedy zacząłem zabawę w uwalnianie urządzenia.

Z braku pliku w Storage Card tego co wyłącza Windowsa wiadomo że wyłączam MNEvo klawiszem i trzeba poczekać aż się całkowicie wyłączy. Więc po co siedzieć w samochodzie przy 28 stopniach tych kilka długich jak można pójść wypić kawę w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Chciałem uruchomić TMC. Chciałem je wpierw uruchomić bez uwolnienia - nie dało się i o tym pisał jas_pik ale co partia to inne ustawienia i zawartość tego sprzętu więc po polsku - a może jednak mnie się uda :). Nie udało się navi zostało uwolnione. Pozostaje zmiana map na nowsze ale to jest opisane przez Józek975.

Ogólnie - myślę że samo uwolnienie navi zrobiłem po swojemu sposobem Romana + kopia plików na początku przy pomocy ULC_hacka. Najważniejsze że cel został osiągnięty. Czego życzę innym chętnym.

Nie zrobiłem tylko kroku nr 3 wersji Romana.

Dymek - 2018-08-06, 07:44

paul7 napisał/a:
A jak wam działa AHA? Jestem ciekaw, jak zachowuje się, przy włączonej nawigacji czy rozmowy przez telefon.

W ogóle nie chce działać. Łączy się ze smartfonem pokazując te 2 ikony Dacia i Aha pod sobą i tak wisi. Na razie nie miałem cierpliwości, czekałem tylko 5 minut w tym stanie.

paul7 - 2018-08-06, 08:37

Dymek napisał/a:
paul7 napisał/a:
A jak wam działa AHA? Jestem ciekaw, jak zachowuje się, przy włączonej nawigacji czy rozmowy przez telefon.

W ogóle nie chce działać. Łączy się ze smartfonem pokazując te 2 ikony Dacia i Aha pod sobą i tak wisi. Na razie nie miałem cierpliwości, czekałem tylko 5 minut w tym stanie.

Ale trzeba na początku zsynchronizować bluetooth. Potem kliknąć w Media-i wybrać AHA.
Aplikacja powinna być wcześniej ustawiona, zarejestrować, wybrać stacje, podcasty i zapisać w ulubionych. potem to wszystko ukaże się w MN.

gggg - 2018-08-06, 09:13

paul7 napisał/a:
Dymek napisał/a:
paul7 napisał/a:
A jak wam działa AHA? Jestem ciekaw, jak zachowuje się, przy włączonej nawigacji czy rozmowy przez telefon.

W ogóle nie chce działać. Łączy się ze smartfonem pokazując te 2 ikony Dacia i Aha pod sobą i tak wisi. Na razie nie miałem cierpliwości, czekałem tylko 5 minut w tym stanie.

Ale trzeba na początku zsynchronizować bluetooth. Potem kliknąć w Media-i wybrać AHA.
Aplikacja powinna być wcześniej ustawiona, zarejestrować, wybrać stacje, podcasty i zapisać w ulubionych. potem to wszystko ukaże się w MN.


Jeżeli te 2 ikony wyświetlają się w smartfonie tzn. ,że telefon połączył się z radiem. Potem kliknąć w Media w radiu, wybrać AHA jak napisał paul7 i na ekranie radia wtedy wybierasz co chcesz np. słuchać.

Piitubski - 2018-08-06, 10:16

Czy AHA działa że smartfonami z androidem? Czy za pomocą AHA można wypowiadać komendy głosowe - np: zadzwoń do.
gggg - 2018-08-06, 10:46

Jeżeli ta aplikacja ma takie zainteresowanie to może założyć nowy temat bo ten jest o TCM, ale odpowiem na pytanie poprzednika. Tak działa na androidzie. Komend głosowych nie można wypowiadać - niestety. Proponuję zainstalować sobie AHA na smartfona i zobaczyć jakie ma opcje nawet bez połączenia z autem. Jest w nim muzyka,pogoda,hotele w pobliżu i restauracje przy włączonym gps w smartonie. W chwili obecnej brak języka PL ale pisałem poprzez sklep Google Play do programistów i możliwe,że przy następnej wersji będzie w języku PL.
paul7 - 2018-08-06, 10:47

Piitubski napisał/a:
Czy AHA działa że smartfonami z androidem? Czy za pomocą AHA można wypowiadać komendy głosowe - np: zadzwoń do.

Tak, ale AHA jest na android lub OS , szukaj w sklepie. Do komend głosowych jest inna aplikacja SiRi, ale chodzi tylko bodajże z OS. Wchodzi się: Bluetooth -smartphone-SiRi.

d3mol3k - 2018-08-06, 18:40

Komendy głosowe - SIRI - tylko iPhone :( i nic więcej.
paul7 - 2018-08-06, 21:38

Są jeszcze odpowiedniki SiRi na Androidzie , nawet sporo tego , nawet Android Auto jest ciekawy, ale działa z nawigacjami z dwoma wejściami usb, do Renault jest już , do Dacia dopiero przygotowują program. Nie mam iPhone, a na androidzie strasznie mi muliło, szczególnie googlowate programy są tu bardzo ciężkie.
gggg - 2018-08-07, 08:34

Tylko aby w pełni działało Android Auto w Renault musisz miec R-LINK2, w którym jest do włączenia ta opcja. W Mne takiej opcji brak.
paul7 - 2018-08-07, 13:31

gggg napisał/a:
Tylko aby w pełni działało Android Auto w Renault musisz miec R-LINK2, w którym jest do włączenia ta opcja. W Mne takiej opcji brak.

No własnie pisałem że musi być w radiu rozdzielacz USB, /Renault!/ a do Daci dopiero przygotowują. Wszystko na stronie LINK
Kod:
Android Auto is coming soon in Dacia vehicles.
Uwaga: Android Auto jest dostępny dla nowo zakupionych pojazdów i może być oferowany jako funkcja standardowa lub opcjonalna. Dostępność może ulec zmianie i może się różnić w zależności od położenia geograficznego i poziomu wykończenia.

d3mol3k - 2018-08-07, 17:18

@paul7 a to nie będzie dostępne dopiero w tych nowych radiach na Linuksie? W starych to zapewne nie zadziała.

Wracając do tematu TCM - wszystko jest OK. Dziś wgrałem przygotowanym wczoraj pendrivem z kroku 3 - Romana z drive2.com + spolszczenie marmara - po zapoznaniu sie z tematem: Zmiana map w MN dla laika . Poszło spoko w jakieś kilkanaście minut. Radio się po zakończonej operacji wyłączyło i uruchomiło się ponownie samo. Po wejściu do navi chwilę nieaktywny napis Zgadzam się a po kolejnej chwili aktywacja i jest pięknie. W sobotę testuję nawi w dłuższej trasie.



Dzięki wszystkim którzy pomogli w uzyskaniu TCM i nowych map.

Dymek - 2018-08-08, 08:00

paul7 napisał/a:
Aplikacja powinna być wcześniej ustawiona, zarejestrować, wybrać stacje, podcasty i zapisać w ulubionych. potem to wszystko ukaże się w MN.

No i właśnie w ulubionych nic nie miałem, bo chciałem tylko przetestować jak to działa... Rzeczywiście teraz działa. Ale obserwuję od kilku dni i mam wrażenie, że ta aplikacja jest raczej w fazie zwijania się niż rozwoju- codziennie znikają jakieś stacje.

paul7 - 2018-08-08, 09:46

Dymek napisał/a:
paul7 napisał/a:
Aplikacja powinna być wcześniej ustawiona, zarejestrować, wybrać stacje, podcasty i zapisać w ulubionych. potem to wszystko ukaże się w MN.

No i właśnie w ulubionych nic nie miałem, bo chciałem tylko przetestować jak to działa... Rzeczywiście teraz działa. Ale obserwuję od kilku dni i mam wrażenie, że ta aplikacja jest raczej w fazie zwijania się niż rozwoju- codziennie znikają jakieś stacje.

Kolega d3mol3k wcześniej pokazał i nasze stacje RMF etc. I wreszcie masz cyfrowe. One nie znikną. A tam jest lista z całego świata, nadają czasami o różnych porach, czasami też są nowe. Na razie całość współpracuje wyśmienicie z MNE.

Dymek - 2018-08-08, 09:58

d3mol3k napisał/a:
Co do ogołnego działania AHA w Dacii zrobię film jak to wygląda bo wydaje mi się że podczas pracy z włączonym ekranem w trybie ODTWARZACH nie pojawiają się "okładki" stacji radiowych widocznych na ekranie PROGRAMOWANIE

Teraz dopiero doczytałem i sprawdziłem- "okładki" pojawiają się w trybie Odtwarzacz bez problemów. Oczywiście czasami nie ma obrazka nawet w aplikacji na telefonie, ale te przypadki pomijam.
paul7 napisał/a:
Na razie całość współpracuje wyśmienicie z MNE.

Owszem. Ja jestem zaskoczony jakością dźwięku z AHA- jest o niebo lepiej niż z normalnych stacji radiowych na FM.

gggg - 2018-08-08, 11:38

Ja słucham nawet na samym fonie. Działa mi także z kinem domowym i wybrana muzyka - album bo bluetooth leci w głośniczkach kina :-D
paul7 - 2018-08-08, 13:13

Trochę info o TMC jak działa:
Cytat:
W ramach systemów TMC/Premium TMC aktualne informacje dla kierowców przesyłane są drogą radiową (za pośrednictwem ogólnopolskich nadawców takich jak RMF FM czy Radio ZET), dzięki czemu nie ma tylu problemów z zasięgiem jak w przypadku udostępniania internetu. Dane są podzielone zgodnie z wyznaczonymi obszarami kraju (według największych aglomeracji). Dzięki temu kierowca podróżujący po Warszawie odbiera wiadomości o ruchu lokalnym, zamiast wiadomości z Gdańska, Krakowa czy Wrocławia. W ramach postępu w podróży (zbliżania się do celu), nawigacja automatycznie przełącza się na nową lokalizację.
Informacje w ramach serwisu TMC/Premium TMC aktualizowane są najczęściej co dwie minuty (częstotliwość zależy od takich czynników jak: region, rodzaj i liczba zdarzeń). Tyle wystarczy, by system nawigacyjny na bieżąco analizował plan podróży i w razie konieczności mógł wyznaczyć alternatywną drogę, by uniknąć utrudnień. Zwykle poza godzinami szczytu wiadomości są odświeżane rzadziej (np. co kwadrans). Nie jest to jednak żelazną regułą.
Dzięki nawigacji z systemem TMC/Premium TMC, kierowca ma pełną kontrolę nad przebiegiem podróży. W odróżnieniu od rozwiązań wykorzystujących informacje statystyczne o natężeniu ruchu drogowego, nawigacja zapewnia stale aktualizowane dane o utrudnieniach. Dzięki temu nawigator reaguje na wszelkie zmiany w przepływie ruchu (remonty, czasowe objazdy, wypadki i inne zmiany). I jeśli tylko będą miały istotny wpływ na przebieg podróży, natychmiast skoryguje trasę. Objazdy wyznaczane są tylko wtedy, gdy podróż potrwa krócej, a trasa będzie wiodła drogami kategorii zaakceptowanych przez kierowcę. Nawigacja nie powinna omijać korków za wszelką cenę.

paul7 - 2018-08-08, 13:56

Funkcje AHA:
Cytat:
Funkcje i opcje:

Wybierz MENU GŁÓWNE, aby wyświetlić stacje. Dokonaj odpowiedniego wyboru.
Wybierz ODCINKI, dokonaj wyboru treści żądanej w ramach tej stacji.
Wybierz zakładkę ZAPROGRAMOWANE STACJE, aby wyświetlić w urządzeniu listę zaprogramowanych stacji. Dokonaj odpowiedniego wyboru.
Wybierz zakładkę W POBLIŻU, aby wyświetlić KAWIARNIE, RESTAURACJE, HOTELE lub INF. POGODOWE. Dokonaj odpowiedniego wyboru.
Wybierz STRUMIEŃ SHOUT, aby nagrać 30-sekundową wiadomość głosową, a następnie wybierz ZAPISZ, aby zapisać ją i zamieścić na Facebooku lub w Driver Rants.
Wybierz MAPA (tylko w samochodach z nawigacją), aby ustawić jako miejsce docelowe jedną z lokalizacji odnalezionych przez funkcję „W pobliżu”.
Wybierz ZADZWOŃ, aby zadzwonić na numer placówki odnalezionej przez funkcję „W pobliżu”. Funkcja jest dostępna wyłącznie, gdy urządzenie jest podłączone jako telefon.
Wybierz DO TYŁU O 15 SEKUND, aby cofnąć o 15 sekund.
Wybierz LUBIĘ/LUBIĘ TO, aby poinformować serwis Aha™, że podoba Ci się bieżąca treść.
Wybierz NIE LUBIĘ/NIE LUBIĘ TEGO, aby poinformować serwis Aha™, że nie podoba Ci się bieżąca treść.
Wybierz SZUKAJ POPRZEDNIEJ lub SZUKAJ NASTĘPNEJ, aby przejść do poprzedniej lub następnej treści.
Wybierz ODTWARZAJ/WSTRZYMAJ, aby odtworzyć daną treść; powiedz „PAUSE” (Wstrzymaj) lub naciśnij ponownie, aby tymczasowo wstrzymać odtwarzanie.
Wybierz USTAWIENIA, aby ustawić właściwy poziom jakości dźwięku; w celu wykonania regulacji użyj pokrętła HMI.


Funkcja "w pobliżu":
Cytat:

Wybierz zakładkę W POBLIŻU (Usługi w pobliżu).
Wybierz KAWIARNIE, aby system wskazał kawiarnie znajdujące się w pobliżu, skorzystaj z ustawień filtra i doprecyzuj wymagania.
Wybierz RESTAURACJE, aby system wskazał restauracje znajdujące się w pobliżu, skorzystaj z ustawień filtra i doprecyzuj wymagania.
Wybierz HOTELE, aby system wskazał możliwości zakwaterowania znajdujące się w pobliżu, skorzystaj z ustawień filtra i doprecyzuj wymagania.
Wybierz INF. POGODOWE, aby sprawdzić warunki pogodowe panujące w okolicy.


I jeszcze ostrzeżenie:
Cytat:
– Aha™ wymaga przesłania od 30 do 60 MB danych pakietowych na godzinę odtwarzania dźwięku; sprawdź swój plan taryfowy, aby upewnić się, czy nie poniesiesz dodatkowych opłat.

alhaz - 2018-08-27, 17:22

Panowie, mam problem z uruchomieniem TMC. Tyle udalo mi sie zrobic:

- uwolnienie 9.1.3
- instalacja nowych map + licencja
- TMC on w Micom
- wrzucenie kilku plikow z rozszerzeniem .tmc do folderu TMC

Natomiast nie moge znalezc poprawnej licencji z tmc do folderu license dla softu 9.1.3 czy ktos moze sie podzielic?

Ikona masztu jest i przeszukuje, ale nic nie znajduje (fakt ze mieszkam na zadupiu).

Kto poratuje? ;)

Licencje jakie mam aktualnie + jedna nowa dla map ->
Kod:
https://imgur.com/a/1NPQljh

sasio - 2018-08-27, 17:39

Zawartość mojego folderu TMC https://www75.zippyshare.com/v/6GrP49rJ/file.html
d3mol3k - 2018-08-27, 18:08

alhaz napisał/a:
Panowie, mam problem z uruchomieniem TMC. Tyle udalo mi sie zrobic:

- uwolnienie 9.1.3
- instalacja nowych map + licencja
- TMC on w Micom
- wrzucenie kilku plikow z rozszerzeniem .tmc do folderu TMC

Natomiast nie moge znalezc poprawnej licencji z tmc do folderu license dla softu 9.1.3 czy ktos moze sie podzielic?

Ikona masztu jest i przeszukuje, ale nic nie znajduje (fakt ze mieszkam na zadupiu).

Kto poratuje? ;)

Licencje jakie mam aktualnie + jedna nowa dla map ->
Kod:
https://imgur.com/a/1NPQljh


Masz złą licencję tę pierwszą (w folderze LICENSE) - jak widzisz brakuje w niej wpisu _TMC_ w nazwie. Trzeba by poszperać i znaleźć takowa właściwą ;) i za to że jej nie znalazłeś w tym temacie powinieneś wszystkim tu piszącym postawić piwo ( i nie tylko) .

W folderze TMC dla Polski wystarczą dwie.
Ja mam w LICENSE też dwie z wpisem _TMC_ i u mnie hula i swawoli.

Co do map wgrałem też budynki 3D ale albo z racji licencji albo brakiem obsługi w uwolnionej nawi - się one mi nie wyświetlają.

alhaz - 2018-08-27, 18:26

sasio napisał/a:
Zawartość mojego folderu TMC https://www75.zippyshare.com/v/6GrP49rJ/file.html


Cześć, bardzo dziekuje, ale nie chodzi mi o folder TMC, bo tam mam pliki :D

Chodzi mi o plik z rozszerzeniem .lyc ktory ma w nazwie TMC i moge go wrzucic do folderu LICENSE, bo zakladam ze ten moj standardowy o Renault trzeba wyrzucic?

alhaz - 2018-08-27, 18:29

d3mol3k napisał/a:

Masz złą licencję tę pierwszą (w folderze LICENSE) - jak widzisz brakuje w niej wpisu _TMC_ w nazwie. Trzeba by poszperać i znaleźć takowa właściwą ;) i za to że jej nie znalazłeś w tym temacie powinieneś wszystkim tu piszącym postawić piwo ( i nie tylko) .


Nie do końca rozumiem, przecież na różnych forach typu gpspower.net jest pełno takich licencji, tylko nie wiem, która będzie odpowiednia i to właśnie mój problem :D

Ktoś tutaj załączył licencje z iPhone w nazwie i TMC i ta licencja wywala mi bład medianav "out of memory" - wiec do mnie nie pasuje :/

paul7 - 2018-08-27, 18:38

d3mol3k napisał/a:
Co do map wgrałem też budynki 3D ale albo z racji licencji albo brakiem obsługi w uwolnionej nawi - się one mi nie wyświetlają.

Zdaje się , że widziałem na forach zdjęcia map z budynkami, ale to było wszystko chyba TomTom. Sam muszę sprawdzić na Tom Tom. Here nigdy mi nie wyświetlało.

marmar - 2018-08-27, 18:47

Chodzi mi o plik z rozszerzeniem .lyc ktory ma w nazwie TMC i moge go wrzucic do folderu LICENSE, bo zakladam ze ten moj standardowy o Renault trzeba wyrzucic?

Przecież masz tutaj na stronie 2, nie możesz poczytać od początku?
Wywal Renault i wstaw Renault przecież jest dostępny tutaj.

alhaz - 2018-08-27, 18:53

marmar napisał/a:
Chodzi mi o plik z rozszerzeniem .lyc ktory ma w nazwie TMC i moge go wrzucic do folderu LICENSE, bo zakladam ze ten moj standardowy o Renault trzeba wyrzucic?

Przecież masz tutaj na stronie 2, nie możesz poczytać od początku?
Wywal Renault i wstaw Renault przecież jest dostępny tutaj.


Uwierz mi na slowo ze czytalem ten temat chyba ze 3- razy caly, ale nie widzialem tego zalacznika, chyba z rozpedu. W kazdym razie dzieki, ide testowac :)

marmar - 2018-08-27, 18:55

Budynki, Obiekty 3D i pozostałe pliki z folderu Map czyta prawdopodobnie po wgraniu SKINA np. od ROMANA. Folder dla budynków w jego metodzie uwolnienia i podmianie map jest dodany i inne pliki do folderu map też są ta metodą (dla laika) kopiowane.
marmar - 2018-08-27, 18:57

No to działaj i daj znak czy się udało. Tylko wyłącz odczekaj i dopiero sprawdzaj czy działa.
sasio - 2018-08-27, 19:06

Ja w folderze licence mam takie pliki i TMC dziala

https://www104.zippyshare.com/v/u5jf57Kw/file.html

alhaz - 2018-08-27, 19:08

marmar napisał/a:
No to działaj i daj znak czy się udało. Tylko wyłącz odczekaj i dopiero sprawdzaj czy działa.


Tak, smiga w obu Dusterach! Dzieki za pomoc :)

Jesli nie macie nic przeciwko to chcalbym zebrac te wszystkie informacje i napisac kompleksowy tutorial jak to zrobic dla laików, bo jak ktoś nie ma wiedzy to będzie mu bardzo ciężko rozczytac sie w waszych postach.

Aniol - 2018-08-27, 19:19

Czy jest sens pisania tutka na te tematy ;) Jeśli to wszystko staje się Plug&Play.
alhaz - 2018-08-27, 19:25

Aniol napisał/a:
Czy jest sens pisania tutka na te tematy ;) Jeśli to wszystko staje się Plug&Play.


No z twoim narzędzie cala robota jest duzo prostsza, to fakt :)

offtopic: czy ktos wie czy pliki .fjw z tym widokiem skrzyzowan autostrad wystarczy dodac do katalogu map i bedzie mi je pokazywac czy trzeba jakies specjalne akrobacje robic?

Aniol - 2018-08-27, 19:37

Jak wspomniałem na priv:alhaz jeśli masz czas i chęci zrób instrukcje intuicyjną do programu. Damy ją w pdf do pena jak i na stronę. Jednak życie nauczyło mnie, że tutek i laik to i tak problem. Tutki są często mimo pisania intuicyjnego mało zrozumiałe dla osoby, która robi coś 1 raz. Zawsze wedle mnie w takich sytuacjach brakuje dopowiedzenia tekstu między wersami. W momencie wykonania poprawnie pierwszego razu danej operacji staje się to proste i zrozumiałe jednak nie dla tych, co są krok za nami.

Właśnie dlatego jest soft i staram się możliwie jak najwięcej wprowadzić zabezpieczeń przed nieumiejętnym kliknięciem. W menu są przy pozycjach informacje typu 1a, 1b, 2a itd. Można w taki sposób przeprowadzić nowicjusza w instrukcji i zapewnić go, że robi dobrze aby nie bał się kliknąć kolejnego kroku.

Natomiast co do plików, spedcam, lic itd. zróbmy zgodnie jedną wersje dajmy to na pena i każdy z nas będzie miał wersję działającą. Dałem upload w temacie o menu to można dawać.

alhaz - 2018-08-27, 19:43

Aniol napisał/a:
Jak wspomniałem na priv:alhaz jeśli masz czas i chęci zrób instrukcje intuicyjną do programu. Damy ją w pdf do pena jak i na stronę. Jednak życie nauczyło mnie, że tutek i laik to i tak problem. Tutki są często mimo pisania intuicyjnego mało zrozumiałe dla osoby, która robi coś 1 raz. Zawsze wedle mnie w takich sytuacjach brakuje dopowiedzenia tekstu między wersami. W momencie wykonania poprawnie pierwszego razu danej operacji staje się to proste i zrozumiałe jednak nie dla tych, co są krok za nami.

Właśnie dlatego jest soft i staram się możliwie jak najwięcej wprowadzić zabezpieczeń przed nieumiejętnym kliknięciem. W menu są przy pozycjach informacje typu 1a, 1b, 2a itd. Można w taki sposób przeprowadzić nowicjusza w instrukcji i zapewnić go, że robi dobrze aby nie bał się kliknąć kolejnego kroku.

Natomiast co do plików, spedcam, lic itd. zróbmy zgodnie jedną wersje dajmy to na pena i każdy z nas będzie miał wersję działającą. Dałem upload w temacie o menu to można dawać.


Chetnie przygotuje taki tutorial, przynajmniej moze komus sie przyda. Co do plikow to mamy problem, bo calej europy raczej nie zmiescimy na medianav, a kazdy pewnie chce inne mapy :D

d3mol3k - 2018-08-28, 21:04

Całej chyba nie musimy - warto zrobić podstawę jakąś a resztę ludziska sobie map ściągną samodzielnie - na pewno Polskę ;) całą do uwolnionej wersji. Ja sobie zrobiłem nasz kraj plus ościenne do których mogę w najbliższym czasie zawitać i nie tylko (załączony zrzut mojego folderu MAP - tu zastanawiam się czy nie pozostać ewentualnie przy oryginalnych plikach do wyliczania tras - tu są nowe z map 2018Q1 ale tak porównując oryginalne mają większe rozmiary ) - ale myślę że każdy da radę potem dołożyć sobie wybrane mapy krajów. Zróbmy podstawową wersję mapy na Europę Środkową - lub Europy Wschodniej

Najnowsze mapy następujących krajów: Europa Wschodnia.

Kod:
Obejmuje: Gwadelupa, Martynika, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Kazachstan, Kosowo, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Miasto Watykan, Turcja, Serbia, Gujana Francuska, Réunion.


A i jeszcze jedno - w oryginale jest folder USERDATA w którym sa pliki dealerów i zastanawiam się czy po uwolnieniu wersji i wgraniu nowych map czy te specjalne ich POI nie zostały usunięte - bo potrzebowałem na szybko znaleźć punkt docelowy dealera w Koszalinie i za chorerę nie mogłem tego znaleźć w POI urządzonka po uwolnieniu.

paul7 - 2018-08-29, 09:10

d3mol3k napisał/a:
(załączony zrzut mojego folderu MAP - tu zastanawiam się czy nie pozostać ewentualnie przy oryginalnych plikach do wyliczania tras - tu są nowe z map 2018Q1 ale tak porównując oryginalne mają większe rozmiary )

Nowe są potrzebne bo zaktualizowane i warto je zmieniać.
Co do map najlepiej trzymać w pamięci jak najmniej plików map, gdyż wpływa to na szybkość przeliczania trasy/ sprawdzone/. Można czasami przejechać jakiś rozjazd, bo głos się opóźni. Na stałe trzymam Polskę i kraje ościenne. Chyba, że mam wyjazd dalej, wtedy dogrywam. Na zapas , byle mieć, nie warto. To tylko autoreklama dealera jak się kupuje.
d3mol3k napisał/a:
w oryginale jest folder USERDATA w którym są pliki dealerów

Tego się nie kasuje, powinien być oryginał. Jak chcesz lub skasowałeś to ci prześle.
Jakby ktoś potrzebował map HERE lub TomTom aktualnych, to podam na PW.

sasio - 2018-08-29, 15:04

d3mol3k, Koszalin omijaj szerokim łukiem.
Chyba że chcesz coś mieć zepsutego

d3mol3k - 2018-08-29, 20:25

paul7 napisał/a:
d3mol3k napisał/a:
(załączony zrzut mojego folderu MAP - tu zastanawiam się czy nie pozostać ewentualnie przy oryginalnych plikach do wyliczania tras - tu są nowe z map 2018Q1 ale tak porównując oryginalne mają większe rozmiary )

Nowe są potrzebne bo zaktualizowane i warto je zmieniać.
Co do map najlepiej trzymać w pamięci jak najmniej plików map, gdyż wpływa to na szybkość przeliczania trasy/ sprawdzone/. Można czasami przejechać jakiś rozjazd, bo głos się opóźni. Na stałe trzymam Polskę i kraje ościenne. Chyba, że mam wyjazd dalej, wtedy dogrywam. Na zapas , byle mieć, nie warto. To tylko autoreklama dealera jak się kupuje.


Więc mam zostawione te nowe - OK. Co do szybkości przeliczania tras - nie jest źle przy tym moim zestawie map. Ta reklama dealera to rozumiem że piszesz o zawartości folderu USERDATA z poi dealerów.

paul7 napisał/a:
d3mol3k napisał/a:
w oryginale jest folder USERDATA w którym są pliki dealerów

Tego się nie kasuje, powinien być oryginał. Jak chcesz lub skasowałeś to ci prześle.
Jakby ktoś potrzebował map HERE lub TomTom aktualnych, to podam na PW.


Nie wiem jak jest teraz - nie sprawdzałem, ale oryginalny zestaw plików z folderu USERDATA mam w kopii na kompie.

sasio napisał/a:
d3mol3k, Koszalin omijaj szerokim łukiem.
Chyba że chcesz coś mieć zepsutego
- tam autko kupiłem i tam mi ostatnio autoalarm zakładali ;). Ale ogólnie można się do takiej konkluzji wszędzie przyczepić - zależy który konkretnie pracownik pracuje przy Twoim aucie. O Szczecinie ja mam takie zdanie jak Ty o Koszalinie.

Teraz koledzy to jakie minimum plików map możemy zrobić dla innych w folderze MAP po uwolnieniu? Taka wersja POLSKA+ ;-) bo pliki map to wielu całość ma więc z tym żeby były umieszczone dla ludzi w sieci to nie problem by sobie dokładali do swoich wersji. Ale wielu skorzysta z gotowca zapewne. Pliki TMC mamy, LICENSE, SPEEDCAM i 3D które nie jest wyświetlane w wersji uwolnionej - też mamy.

joker - 2018-10-19, 22:48

Chciałbym zapytać o TMC w MNE 9.1.3.
Przed uwolnieniem folder TMC był pusty, a czasem z Czech przeszła mi jakaś informacja, ( bo fabrycznie działało bez Polski). Po uwolnieniu informacje z okolicy mam,bo w folderze TMC umieściłem co na forum znalazłem. Gdy wejdę w aktualizacja\informacja o ruchu drog. znajdę wypis dostawców od Belgii po Turcję (bo takie pliki .tmc znalazłem) Nie mam pliku czeskiego dostawcy. Czy to znaczy, że po uwolnieniu TMC w Czechach będzie milczeć?

jas_pik - 2018-10-19, 23:07

Nie.
Prawdopodobnie w katalogu TMC miałeś 3 licencje dla Francji.
Ponieważ system TMC w Czechach uruchamiały firmy francuskie to mając licencję na Francję otrzymywałeś informacje z Czech ( o ile byłeś w zasięgu którejś ze stacji czeskiej)
J

joker - 2018-10-20, 12:43

Przed uwolnieniem folder TMC był pusty (mam archiwum). Nie wiem czy wtedy w zakładce "informacja o ruchu drog." widniał jakikolwiek dostawca. W IGO piszą - pliki .tmc to uprawnienia dla TMC w krajach gdzie usługa nie jest ogólnie dostępna - a gdzie nie jest nie piszą? Chodzi mi o Czechy i Słowację. Teraz faktycznie mam France Trafic, Trafic2 i ViaMichelin. Może działają te uprawnienia, a może nie są potrzebne. Dzięki za informację, bo szukałem po sieci czeskiego .tmc :roll:
d3mol3k - 2019-03-04, 18:19

Mam pytanie odnośnie licencji TMC - posiadam pewną ich paczkę i w folderze mam po dwie tej samej nazwy różniącej się numerami o różnych wielkościach - dodawać komplet na dany kraj czy wybierać tylko te o większej wielkości (danego dostawcy)
jas_pik - 2019-03-04, 22:14

Rozmiar plików licencji jest tak mały że wręcz pomijalny - lepiej mieć niż nie mieć.
d3mol3k - 2019-03-05, 19:43

dla Polski - tak ale już dla Francji czy niemiec różnice są ciut większe.
Czyli nic nie będzie kolidowało jeśli w folderze TMC będę miał te dwie polskie licencje dla MediaMobileNordic czy też podobnie dla Niemiec czy Francji?

jas_pik - 2019-03-05, 20:17

Pamiętaj o tym że w Niemczech np działa wiele różnych rozgłośni z rożnymi licencjami i dane dotyczą bardzo małego obszaru geograficznego dlatego ja stosuję wszystkie możliwe licencje.
Wielkość wszystkich licencji TMC jest mniejsza niż mapa najmniejszego kraju :)

d3mol3k - 2019-03-05, 21:23

dzięki
Po prostu bałem się że będą kolidowały ze sobą po wrzuceniu do folderu TMC

Robson68 - 2019-03-06, 15:31

Licencje TMC są potrzebne , ale wiarygodność TMC w Polsce bardzo wątpliwa . Przykład z ostatnich dni , Warszawa ul. Kondratowicza zamknięta od 1.03 - budowa metra a system TMC tego nie widzi , ale ostrzeżenie o silnym wietrze z wczoraj było widoczne , takie małe niuanse
Dymek - 2019-03-06, 16:00

Robson68 napisał/a:
wiarygodność TMC w Polsce bardzo wątpliwa

Potwierdzam. ostrzeżenia są spóźnione, lub co gorsze- mocno nieaktualne.
Zazwyczaj wkurzają ostrzeżenia o rzeczach dawno nieaktualnych. Tym sposobem mamy zawsze 50/50% pewności. Czyli wiemy, że może coś się na trasie dzieje a może nie.

Robson68 - 2019-03-06, 19:03

50%/50% tyle wiem bez użytkowania TMC , no cóż ,że nie można zaufać bardziej temu systemowi . Jak widać nie ma rzeczy idealnych
Belphegor - 2019-03-06, 21:09

No różnie bywa z aktualnością TMC, ale częściej pokazuje, że jest korek, a tak naprawdę go nie ma lub jest mniejszy, niż na mapie. Zdecydowanie rzadziej korek jest, a TMC go nie pokazuje. W takim przypadku zauważyłem, że szybko się pojawia, że jednak jest ten korek. ;-)
Lepiej tak, niż odwrotnie. ;-)

Inna sprawa, że RLink2 w Renault działa lepiej pod tym względem, ale też do ideału mu daleko.

jas_pik - 2019-03-06, 22:16

Jeżdziłem Koleasem z Rlinkiem2 i w Niemczach/Francji to co pokazywał TMC zgadzało sie tym co widziałem ( wypadki/ zatory) W lutym zrobiłem kilka tysięcy km po Europie Sanderką z MN2 i tak samo TMC w Niemczech dał mi oszczędność ładnych kilkudziesięciu minut na autostradzie każąc zjechać na zjeździe i przeciskać się przez małe miasteczko i wrócić na następnym węźle. Ale trochę mapy się nie popisały bo miasteczko jest objęte strefą ekologiczną ( ja nie posiadam tej naklejki a mapy jednak nie wykazały że taka strefa istnieje) ale policjanci puścili mnie wolno pouczając że bez naklejki nie wolno wjeżdżać ale sytuacja jest wyjątkowa bo wydarzył się spory wypadek na autostradzie.
Dymek - 2019-03-06, 22:24

jas_pik, piszemy o Polsce i na Polskę narzekamy. Wiadomo, że MNE nie jest winne- pokaże tylko to, co przekazują stacje radiowe. A system najwyraźniej nie jest idealny.
jas_pik - 2019-03-06, 22:34

TW Polsce działają 2 systemy danych TMC - stąd 2 licencje Mediamobile i Nordic. Nie wiem które sieci radiowe z których korzystają bo nigdy tego nie sprawdzałem. MN wybiera najsilniejsze (czyli lokalne rozgłośnie i z tych danych lokalnych korzysta)
Content czyli dane do systemu TMC pochodzą w większości z danych systemu numeru 112 . I tak naprawdę aktualność zależy od osób wprowadzających dane do systemu. Dlatego w TMC bardzo szybko pojawiają sie dane dotyczące nagłych zdarzeń czyli wypadków (ale operatorzy numeru 112 nie kasują tej informacji jak już miejsce wypadku zostało uprzątnięte przez służby i ruch drogowy został przywrócony)

Belphegor - 2019-03-07, 10:31

jas_pik napisał/a:
Jeżdziłem Koleasem z Rlinkiem2 i w Niemczach/Francji to co pokazywał TMC zgadzało sie tym co widziałem ( wypadki/ zatory)


I tu dotknąłeś sedna tematu i tego, co podsumował Dymek. Ja jeździłem Grand Scenicem po Polsce. I nie działało aż tak rewelacyjnie, jak powinno. Aczkolwiek lepiej, niż w MNE.

d3mol3k - 2019-03-07, 18:05

To TMC swego czasu było ciut lepsze - wtedy dostawcą była destia czy jakoś tak. Miałem navigona nawigację oryginalna i powiem że działało to pięknie. Ale odnoszę że informacje drogowe kiedyś a dziś (rmf.fm) były lepiej prowadzone i zarządzane.
I pamiętajmy że komunikat o wydarzeniu jest podawany na naszej trasie za 100 albo i 400 km :) czyli za te kilka godzin nie będzie tam śladu.

Z innej beczki - wgrałem sobie mapy tomtoma dzisiaj opatrzone numerem: 2018.06 czyli jakby najnowsze i powiem że patrząc na brak ronda biszkoptowego oddanego jakiś rok temu do użytku w Kołbaskowie przed Amazonem na tej mapie jak i tej here Najnowsza 2018Q04 trochę drażni mimo iż owe są naniesione do map :(


paul7 - 2019-03-08, 19:23

Tutaj jest baza źródeł TMC zaimplementowana w MN3, ale dotyczy wszystkich MN.
Są prawie wszystkie kraje , dostawca usługi, typ TMC oraz szyfrowanie TMC.

gggg - 2019-03-08, 21:01

paul7 tego pliku nie można pobrać.
lajo - 2019-03-09, 03:40

paul7 napisał/a:
Tutaj jest baza źródeł TMC zaimplementowana w MN3, ale dotyczy wszystkich MN.
Są prawie wszystkie kraje , dostawca usługi, typ TMC oraz szyfrowanie TMC.


Załącznik nie istnieje, czy możesz go ponownie przesłać?

paul7 - 2019-03-09, 09:32

Przepraszam, może wyleciał jak drugi identyczny post starałem się skasować :cry:

Już podaję plik z informacjami o możliwościach TMC
Np. Polska opis kolejno ;
v e r s i o n ; C o u n t r y ; i g o c o d e ; C C ; E C C ; L T N ; S e r v i c e P r o v i d e r ; T M C t y p e ; T M C e n c r i p t i o n ; S I D ; S V K ; T r a n s m i t t e d L T N ; L I C I D


Kod:

 1 ; P o l a n d ; P O L ; 3 ; E 2 ; 5 ; ; ; ; ; ; 5 ;
 
 1 ; P o l a n d ; P O L ; 3 ; E 2 ; 5 ; M e d i a m o b i l e   N o r d i c ; P a y   T M C ; C o n d i t i o n a l   A c c e s s ; 2 ; 2 ; 5 ;  7 7

 1 ; P o l a n d ; P O L ; 3 ; E 2 ; 6 ; C E - T r a f f i c ; P a y   T M C ; C o n d i t i o n a l   A c c e s s ; 7 ; 7 ; 6 ; 1 2 9

sidi - 2019-07-19, 21:23

witam ja w takiej sprawie MNE wersja 1.0.13 z maja tego roku wszedłem w w te tajne menu . odblokowałem temp. - na wyświetlaczu pojawiło się --c , odblokowałem aha ale nie moge znaleść na wyświetlaczu w jakim kafelku szukać radio czy multimedia, odblokowałem TCM niby działa w menu nawigacji pojawiła się ikonka " duży ruch - włączyłem wszystkie funkcje , na mapie głównej nawigacji pojawił się maszt. - pytanie czy TCM u nasz funkcjonuje czy tylko za granica. Jakie jeszcze można włączyć opcje w tym sekretnym menu np do nawigacji . daster II 1,6 z lpg
Dymek - 2019-07-19, 23:03

Renault nie wgrywa licencji TMC na Polskę. A w nowych MNE nie da się tego samemu dograć, podobnie jak map.
jas_pik - 2019-07-20, 07:44

Jesli wszystko pójdzie dobrze to postaram się i opublikuję sposoby wrzucania licencji TMC na Polskę a po zakończeniu zbiórki uwolnienie MN3 .
Liczę na wsparcie forumowiczów.
Poniżej link do zbiórki
https://www.paypal.com/pools/c/8gCV7wAQHU

Robson68 - 2019-07-20, 18:23

Ciekawe, jakie są szanse na rozgryzienie MNE 3? :?:
paul7 - 2019-07-20, 20:24

Już duże.
maugu - 2019-08-01, 07:58

Belphegor napisał/a:
Skontaktowałem się swoimi kanałami z Renault Polska w sprawie TMC, ale szczerze wątpię, czy w ogóle coś się w tym temacie zadzieje w najbliższym czasie.

Może nie są jeszcze gotowi?
https://www.rmf24.pl/fakt...iga,nId,3124007

d3mol3k - 2019-08-01, 17:36

sidi napisał/a:
witam ja w takiej sprawie MNE wersja 1.0.13 z maja tego roku wszedłem w w te tajne menu . odblokowałem temp. - na wyświetlaczu pojawiło się --c , odblokowałem aha ale nie moge znaleść na wyświetlaczu w jakim kafelku szukać radio czy multimedia, odblokowałem TCM niby działa w menu nawigacji pojawiła się ikonka " duży ruch - włączyłem wszystkie funkcje , na mapie głównej nawigacji pojawił się maszt. - pytanie czy TCM u nasz funkcjonuje czy tylko za granica. Jakie jeszcze można włączyć opcje w tym sekretnym menu np do nawigacji . daster II 1,6 z lpg


Do aha w radio powinieneś się dostać klikając w główny kafelek multimedia i po lewej na górze w menu rozwijanym (tam gdzie bt; usb; aux) powinno pojawić sie tak jak na zdjęciu poniżej aha

Belphegor - 2019-09-24, 17:52

Jakim cudem masz w aha normalne polskie radia typu RMF, czy Zet? U mnie są tylko jakieś zagraniczne, plus informacje o pogodzie i inne dane.
Pytam, bo widząc w Skodzie ikonki stacji radiowych zastanawiałem się, czy w Dacii jest opcja, żeby się takowe uruchamiały, a jeśli tak to gdzie. ;-)

Dymek - 2019-09-24, 21:49

Stacje wybieramy sobie w Aha na smartfonie, MNE pokazuje tylko to co na telefonie dodamy do ulubionych. A polskich stacji znajdziesz w apce sporo.
Dymek - 2019-09-25, 08:28

Oferta stacji w Aha jest znacznie większa niż to wygląda na pierwszy rzut oka, tylko trzeba je wyszukać w apce. Rzeczywiście nie znajdziesz czegoś takiego jak "pełna lista polskich stacji", najskuteczniejszą metodą jest po prostu kliknięcie w "lupkę" i wpisywanie nazw stacji. Np. wpisując RMF dostaniesz sporą listę stacji z rmf w nazwie, nie tylko polskich. Oczywiście poza stacjami ogólnopolskimi są też radia lokalne, w tym również polskojęzyczne stacje zagraniczne, np z USA.
Belphegor - 2019-09-25, 10:40

No patrz... Niby człowiek już nieco siwy, łysy (czyli niemłody), a nie wpadł, żeby nie szukać w MNE, tylko w smartfonie. :oops:
maugu - 2019-10-22, 09:30

To mi się podoba - szkoda, że (na razie? ) tylko dla pieszych

- tryb AR w Google Maps

https://www.youtube.com/watch?v=xmrP110tjCk

Dymek - 2019-10-22, 10:35

maugu napisał/a:
- tryb AR w Google Maps

Fikuśne...
Tylko czemu to wrzucasz do tematu o MNE z softem 9.1.3? :roll:

maugu - 2019-10-22, 11:08

Dymek napisał/a:
...
Tylko czemu to wrzucasz do tematu o MNE z softem 9.1.3? :roll:


Pewnie dlatego, że sama mam MNE z softem 9.1.3 i ten temat czytam :) i znając możliwości twórcze kolegów przypuszczałam, że jak by im się chciało to by coś takiego skompilowali jako dodatek do softu TCM (pokazywałby jak omijać korki w realu), ale na poważnie - sorry błąd.

d3mol3k - 2019-10-22, 16:57

Tylko czemu by to miało służyć? Wpatrywać się w ekran navi? Wystarczy już tych pieszych ze wzrokiem w ekranach czy kierowców piszących sesemesy czy inne treści w srajfonach. Tu ekran navi jest w tak niewygodnym miejscu że to byłby dopiero numer tak jeżdżąć z taką funkcją.

@maugu - już Ciebie widze jak prowadzisz ;-) (omijasz tak te korki)

@dymek - co do @aha to stacje powoli się wykruszają, apka nie jest aktualizowana niestety no i brakuje jej możliwości dodawania własnych stacji radiowych. Szkoda bo jest pewną odskocznią dla sprzętu z tym systemem


maugu - 2019-10-22, 17:51

d3mol3k napisał/a:
Tylko czemu by to miało służyć? Wpatrywać się w ekran navi? ....

@maugu - już Ciebie widze jak prowadzisz ;-) (omijasz tak te korki)

....


Nie można nie przyznać Ci racji, ale ja czasami mam taki problem, że GPS informuje np. skręć na skrzyżowaniu za 50m, a mam przed sobą (często przy gęstej zabudowie) skrzyżowanie za 30m i za 60m – musze wtedy „lampić” się w ekran i rozpoznać na mapie która odnoga jest właściwa. Myślę, że dlatego na na zjazdach z autostrad mamy wizualizację zjazdów w GPS (MNe) takie pierwociny AR. Natomiast obraz w trybie AR byłby rozpoznawalny w ułamku sekundy i tym samym wpłynąłby na bezpieczeństwo. Myślę, że nikt przy zdrowych zmysłach nie jeździłby wpatrzony w ekran. Dla przykładu o czym piszę powyżej (gęste rozjazdy) foto skrzyżowania w mim mieście (to nie rondo) na którym przydałby się tryb AR.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group