DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Zakup Dacii - Skrzynia 5-biegowa DD - gdzie wsteczny?

macminer - 2018-09-16, 17:35
Temat postu: Skrzynia 5-biegowa DD - gdzie wsteczny?
Czy w 5-biegowej skrzyni DD2 wsteczny jest zawsze w miejscu "6-tki"? (taką wersję miałem na jeździe próbnej)
Czy istnieją różne 5biegówki zależnie od silnika?

pavulon78 - 2018-09-16, 18:18

W 1.6 SCe wsteczny jest w prawo i do tyłu.
arnold - 2018-09-17, 05:11
Temat postu: Re: Skrzynia 5-biegowa DD - gdzie wsteczny?
macminer napisał/a:
Czy w 5-biegowej skrzyni DD2 wsteczny jest zawsze w miejscu "6-tki"? (taką wersję miałem na jeździe próbnej)
Czy istnieją różne 5biegówki zależnie od silnika?


To nie jest miejsce VI biegu, ale jest obok IV I pod V.

Belphegor - 2018-09-17, 09:42

Skrzynia 5 biegowa w Dacii zawsze ma wsteczny w prawo i do tyłu. Nie ma innych wersji tej skrzyni (chyba, że w Renault ;) ). W zależności od silnika może być skrzynia 5 i 6 biegowa, a nie różne wersje 5 biegowej.

Istnieje jeszcze opcja 1.6 SCe, ale z 4x4. Wtedy masz zawsze skrzynię 6 biegową.

macminer - 2018-09-17, 10:44
Temat postu: Re: Skrzynia 5-biegowa DD - gdzie wsteczny?
arnold napisał/a:
macminer napisał/a:
Czy w 5-biegowej skrzyni DD2 wsteczny jest zawsze w miejscu "6-tki"? (taką wersję miałem na jeździe próbnej)
Czy istnieją różne 5biegówki zależnie od silnika?


To nie jest miejsce VI biegu, ale jest obok IV I pod V.


OK. Dzięki. To był taki skrót myślowy. Jak jest "obok IV i pod V", to w praktyce w tym miejscu, gdzie zazwyczaj jest "VI". :-)

SWilk - 2018-09-17, 11:35

Niby tak, ale spróbuj przeciągnąć dźwignię z V na "VI" to się zdziwisz - nie da się.
Trzeba przestawić najpierw na luz w położenie centralne i dopiero w prawo i do tyłu.

Bałem się bardzo tej konfiguracji, ale okazało się, że niepotrzebnie. Nie ma szans przypadkiem wrzucić wstecznego przy 140 km/h.

A wsteczny wrzucany do tyłu bardzo szybko staje się oczywisty i naturalny. Teraz jakoś nie mogę się przyzwyczaić jak wsiadam do Ibizy, że trzeba dać w lewo do przodu do tego wciskając dźwignię. A 10 lat tak jeździłem.

macminer - 2018-09-17, 12:17

SWilk napisał/a:
A wsteczny wrzucany do tyłu bardzo szybko staje się oczywisty i naturalny. Teraz jakoś nie mogę się przyzwyczaić jak wsiadam do Ibizy, że trzeba dać w lewo do przodu do tego wciskając dźwignię. A 10 lat tak jeździłem.


No właśnie o to mi chodzi - jako mocno zżyty do tej pory z samochodami koncernu VAG trochę się boję, że stary nawyk trudno mi będzie zmienić. Ale pewnie boję się na zapas, bo w praktyce nowe nawyki szybko się wyrabiają.

Był kiedyś taki kawał o Polonezach eksportowanych do ZSRR, które wracały z uszkodzoną skrzynią biegów. W końcu inżynierowie z Polski pojechali do Kraju Rad sprawdzić, co się dzieje. No i jakiś Wania wsiadł do Poloneza, zapuścił silnik i pojechali! "Nu, odin, dwa, tri, czetyrie, a tiepier rakietu" (R). [dla nierosyjskojęzycznych: jedynka, dwójka, trójka, czwórka, no a teraz rakieta!] :-)

damiaszek - 2018-09-18, 20:37

W tym roku miałem okazję zrobić około 2500km nową 206. W miejscu gdzie w Dusterze ma 6 tam był wsteczny, zabezpieczenie było słabe i kilka razy prawie udało mi się wrzucić "rakiete". W fokusie tak się nie dało.
wuju - 2018-09-18, 20:59

[quote="damiaszek"]W tym roku miałem okazję zrobić około 2500km nową 206. W miejscu gdzie w Dusterze ma 6 tam był wsteczny, zabezpieczenie było słabe i kilka razy prawie udało mi się wrzucić "rakiete". W fokusie tak się nie dało.[/quote

Mnie się taka sztuka w 206 nie udała nigdy. A większość czasu jeżdżę autem z skrzynią 6 tak ok.12 tys miesięcznie więc jakieś przyzwyczajenie jest.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group