DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Pas środkowego miejsca w Lodgy/Doker

gg - 2018-10-13, 17:39
Temat postu: Pas środkowego miejsca w Lodgy/Doker
Dzień dobry.
Jechałem dzisiaj za dokerem i przypomniało mi się - skąd w Lodgy/Dokerze takie dziwne mocowanie pasa dla środkowego miejsca (znad trzeciego rzędu siedzeń)? W jakich samochodach jest jeszcze takie rozwiązanie?

matysz - 2018-10-13, 20:06

bo w loganie mcv ph1 tez tak było :)
eio - 2018-10-13, 20:10

W mcv ii - też.
gg - 2018-10-13, 20:14

No ok, rozumiem że było ale jakie jest uzasadnienie takiego rozwiązania?
eio - 2018-10-13, 21:22

Taki pomysł konstrukcyjny, którego zadaniem - jak przypuszczam - ma być zabezpieczenie środkowego pasażera w sposób zbliżony do zabezpieczenia pasażerów z boków: pas przez ramię. Pierwszy raz z tym się spotkałem w moim mcv 2.
arczi_88 - 2018-10-13, 21:55
Temat postu: Re: Pas środkowego miejsca w Lodgy/Doker
gg napisał/a:
W jakich samochodach jest jeszcze takie rozwiązanie?


Np. Clio 4, Nissan Note, środkowy pas rozwija się znad bagażnika.

SWilk - 2018-10-15, 08:30

Nie znam się, więc się wypowiem.

Przypuszczam, że oparcie kanapy drugiego rzędu jest zbyt słabe konstrukcyjne, by utrzymać wagę dorosłej osoby przy zderzeniu. Pas zamocowany w podłodze lub oparciu podczas wypadku musiałby polegać na sztywności i wytrzymałości stelaża kanapy w utrzymaniu pędzącego dalej do przodu ciała. Podejrzewam, że w naszych samochodach oparcie mogło by się po prostu w takiej sytuacji wypiąć i złożyć.

Stąd zakotwienie pasa w dachu, co daje optymalny kierunek działania siły rozciągającej pas przy zderzeniu.

Nie jest to ani ładne, ani wygodne, ale pewnie konieczne przy takim a nie innym mechanizmie składania oparć. Są w końcu zaczepione tylko jednym plastikowym uchwytem.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group