DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Na każdy temat - Pieszy kontra pieszy

Żywiec - 2018-11-19, 09:19
Temat postu: Pieszy kontra pieszy
Cześć i czołem. Sprawa jest bardzo prozaiczna. Tak się mi wydaje, aczkolwiek... Kodeks Ruchu Drogowego mówi dość jasno jak poruszać mają się pojazdy silnikowe, również wspomina o "ograniczonych kamikadze" na rowerach (sam jeżdżę na rowerze i nie mogę powiedzieć ani jednego dobrego zdania o rowerzystach) ale nie mogę doszukać się przepisów dotyczących ruchu pieszych. Otóż wychodząc z założenia KRD w PL obowiązuje prawostronny ruch pojazdów i lewostronny ruch pieszy - to tak ogólnie. Ale idąc chodnikiem nie wiem którą stroną mam się poruszać, czy mam chodzić prawą stroną chodnika uznając chodnik jako ciąg komunikacyjny i podpinając go pod prawostronny ruch w RP czy poruszać się lewą stroną chodnika podpinając ten sposób poruszania się pod KRD??!! Rozumiem ze przyjęło się chodzenie prawą stroną chodnika ale czy jest na to jakiś paragraf??
eio - 2018-11-19, 16:31

Nic nie wiem o żadnej ustawie poruszajacej obowiązek chodzenia po jednej czy drugiej stronie chodnika. Podejrzewam że nie ma takiego przepisu. I całe szczęście. Przecież nie jesteśmy w wojsku a na publicznym deptaku. Taki przepis niepotrzebnie podnosiłby sie poziom emocji u osób które czują potrzebę ścisłego przestrzegania prawa.

Jest inne prawo, niezapisane, zwyczajowe. W Polsce przyjął się ruch prawostronny na chodnikach. Ale jego przestrzeganie jest raczej w ramach kultury osobistej, czy może sytuacji na chodniku. Nie ma tu spinki.

hak64 - 2018-11-19, 16:38

Nie ma przepisów precyzujących, którą stroną powinien poruszać się pieszy na chodniku. Istnieje jedynie zapis wskazujący, że opiekun dziecka powinien poruszać się od strony jezdni. Z logicznego punktu widzenia, zasada prawostronnego ruchu pieszych na chodnikach i deptakach powinna znaleźć swoje uzasadnienie w przepisach. Pieszy korzystający z drogi (gdy nie ma chodnika) jest obowiązany poruszać się jej lewą stroną (przodem do nadjeżdżających pojazdów).
eplus - 2018-11-19, 17:41

A czy po chodniku w tunelu wolno iść tyłem?
tosiek - 2018-11-19, 18:20

Jakie kroki należy stawiać od stycznia 2019r. aby nie dostać mandatu?

eio - 2018-11-19, 18:26

tosiek napisał/a:
Jakie kroki należy stawiać od stycznia 2019r. aby nie dostać mandatu?
:lol:
On idzie lewą stroną. Ale tam obowiązuje lewostronny ruch, więc wszystko się zgadza :-)

BogdanK - 2018-11-19, 23:05
Temat postu: Re: Pieszy kontra pieszy
Żywiec napisał/a:
idąc chodnikiem nie wiem którą stroną mam się poruszać

Tu masz porady dla pieszych :arrow: http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=16900 (pkt. IX).

GRL - 2018-11-20, 00:34

Pisz to EU, żeby i to znormalizowali.
Proponuję jeszcze bezkolizyjne skrzyżowania chodników, korytarze życia na bazarach oraz obligatoryjne oznakowanie wszystkich matek z wózkami "long vehicle".


Dar1962 - 2018-11-20, 08:45
Temat postu: Re: Pieszy kontra pieszy
Żywiec napisał/a:
przyjęło się chodzenie prawą stroną chodnika ale czy jest na to jakiś paragraf??

nie ma żadnego przepisu regulującego tą kwestię , zwyczajowo (z uwagi na ruch prawostronny) przyjęło się,że chodzimy tak samo, widać to szczególnie w miejscach ,gdzie jest wielu pieszych czyli w dużych aglomeracjach, gdzie jest ciasno i potrzebna jest jakaś elementarna dyscyplina przy poruszaniu się,podobnie jest na schodach, w podziemnych przejściach itd. Oczywiście zawsze znajdzie się jakiś irytujący indywidualista :mrgreen:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group