DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Czujnik zajętości fotela / Czujnik zapięcia pasów

arczi_88 - 2016-04-24, 19:12
Temat postu: problemik z sygnalizacją niezapiętych pasów
No i dopadła mnie pierwsza, może nie tyle awaria co rzecz irytująca. Otóż fotel pasażera sygnalizuje niezapięte pasy pomimo ich zapięcia. Problemu upatruję w tej części z przyciskiem gdzie wkłada sie klamrę (jak to się w ogóle nazywa?!), bo jak ją docisnąć mocniej to czasem nawet przestanie ale nie zawsze. Dziś skończyło sie na tym, że przez 100 km pasażerka trzymała tyłek na boku fotela albo w górze xD

Pytanie: to jest rozbieralne czy raczej wycieczka do ASO?

kali - 2016-04-24, 19:46

To system bezpieczeństwa. W zasadzie nie rozbieralny.
eplus - 2016-04-24, 20:06

W moim skutkuje rozpięcie wtyczki pomarańczowej chyba pod fotelem - w ogóle przestaje sygnalizować niezapięcie.
arczi_88 - 2016-04-24, 20:08

Rozpięcie wtyczki pod siedzeniem w moim przypadku to tylko połowiczne rozwiązanie, bo przestaje piszczeć ale wali po oczach czerwona kontrolka :-/
Dardus - 2016-04-24, 20:26

To ja się pochwalę, udało mi się to zdezaktywować i już nie brzęczy. ;-)
eplus - 2016-04-24, 20:50

arczi_88 napisał/a:
Rozpięcie wtyczki pod siedzeniem w moim przypadku to tylko połowiczne rozwiązanie, bo przestaje piszczeć ale wali po oczach czerwona kontrolka :-/

A to piszczek masz pod siedzeniem? Bo u mnie jest czujnik zapięcia pasa. Rozpinam złącze - samochód myśli, że pas jest zapięty - nie miga, nie pipczy.

arczi_88 - 2016-04-24, 21:13

Było tak, że jak kostka była spięta to piszczało i świeciło, jak rozpiąłem to była cisza ale świeciło dalej - to jak się siedzi, bo jak w czasie jazdy pasażer przesunie się na bok fotela albo podniesie to jest ok, innych kostek sie nie dopatrzyłem ;-) to tak z tego co udało mi się w trasie sprawdzić na szybko. Obejrzę to jeszcze za dnia jutro ale czuję, że bez 30 km oesu się nie obędzie...
Lajkonik - 2016-04-25, 06:00

eplus napisał/a:
W moim skutkuje rozpięcie wtyczki pomarańczowej chyba pod fotelem - w ogóle przestaje sygnalizować niezapięcie.

A czy przypadkiem nie pozbawiłeś się również bocznej poduszki?

eplus - 2016-04-25, 17:46

Na siedzeniu kierowcy poduszka chyba działa zawsze, ale jeszcze nie sprawdzałem.
gregorisan - 2016-04-25, 18:24

arczi_88 napisał/a:
Dziś skończyło sie na tym, że przez 100 km pasażerka trzymała tyłek na boku fotela albo w górze xD

Zawsze można przesiąść się z pasażerką na tylne siedzenie :mrgreen:

arczi_88 - 2016-04-25, 18:55

No ok ale potem trzeba dojechać do domu :-D czekam na chwilę wolnego, żeby podjechać do serwisu, bo przez telefon to mi powiedzieli, że niewiele pomogą.
arczi_88 - 2016-05-05, 17:29

Zlecenie wypisane, kisnę w poczekalni i czekam na wyrok. Pierwszy raz się spotykają z czymś takim ale do godziny obiecali się wyrobić...


EDIT: "Do wymiany zamek pasa bezpieczeństwa. Do czasu wymiany proszę nie korzystać z przedniego fotela pasażera"

Następna wizyta we wtorek, już na wymianę, bo nie mają części na miejscu.

arczi_88 - 2016-05-10, 20:05

Godzina i po bólu - nie cackali się i wymienili zamek łącznie z pasem. Nie wiem dlaczego tak, skoro pas był ok ale nieważne, bo wreszcie cisza po zapięciu :-)
Koszt 0 zł, w ramach gwarancji w Auto-Zięba.

charger - 2019-01-05, 15:50
Temat postu: Czujnik zajętości fotela / Czujnik zapięcia pasów
Szanowni Państwo, Najlepszego w Nowym Roku :)

Mam problem ze swoją Białą Strzałą. Mianowicie cały czas świeci kontrolka że ktoś siedzi na fotelu, zapięcie pasów nie pomaga. Do tego dochodzi irytujący piszczek który ryje mózg.

Udało mi się dotrzeć do tego, że jest to fotel kierowcy.

Kiedy odepnę wtyczkę od czujnika który idzie do "zapinacza pasa", kontrolka znika. Kiedy tylko wepnę - kontrolka świeci. Niezależnie od tego czy ktoś siedzi czy nie kontrolka zajęstości świeci.

Czy ma ktoś domowy sposób na naprawę? Czy jestem zmuszony odwiedzić ASO?

DrOzda - 2019-01-05, 16:07
Temat postu: Re: Czujnik zajętości fotela / Czujnik zapięcia pasów
Jak masz gwarancję to zleć ASO. Pewnie trzeba ściągnąć poszycie foteli i sprawdzić czujnik zajętości fotela.
Marek1603 - 2019-01-05, 16:10

Wygląda na czujnik w mocowaniu pasa. Znam przypadek gdy padł wewnętrzny switch po zalaniu piwem.

Najlepiej ASO, bo masz na gwarancji, a jak naprawisz sam i coś się stanie to .....

eplus - 2019-01-05, 19:03

Czujnik zajętości fotela kierowcy? Istnieje coś takiego? Jeśli tak, to chyba po to, by samochód nie ruszył bez kierowcy.
Ja tę wtyczkę od rygla pasa wypiąłem dawno, sam wiem, kiedy zapiąć.

charger - 2019-01-05, 19:29

Dzięki za odpowiedzi. Załadownię na tygodniu do ASO i umówię się.

Jak wypnę czujnik mocowania pasa to nie rozpoznaje czy ktoś siedzi na fotelu czy nie.

Tak, jest taki czujnik. Wystarczy ze siądziesz na fotelu i zapala się czerwona kontrolka która znika jak zapniesz pas. Jeśli nie zapniesz pasów to po kilkunastu metrach odzywa się nieszczęsny piszczek :P

arczi_88 - 2019-01-05, 20:38

Ja miałem podobny problem. Z tym, że piszczały pasy pasażera mimo zapięcia. Okazało się, że winny jest zamek, gdzie wkłada się klamrę z pasa. Wymienili cały pas razem z zamkiem na gwarancji.
Nikita_Bennet - 2019-01-05, 21:24

a to ciekawe bo ostatnio zaobserwowałem coś związanego z pasami na tylnej kanapie.
Mianowicie jak na prawym siedzeniu odpięcie pasa nie spowodowało włączenia tego pipczenia ale także tylko ten pasażer nie miał wyciągniętego zagłówka. Jest to jakoś spięte??

eplus - 2019-01-06, 09:19

Jak wypniesz wtyczkę, to centralka myśli, że pas jest zapięty, jak ją włączysz, to naprawdę musi być zapięty albo sygnał piszczy. Naprawdę ktoś mógł być tak głupi, żeby zaprogramować konieczność zapięcia pasa kierowcy tyko wtedy, gdy jego tyłek spoczywa na fotelu? Że np. kierowca może siąść na tylnej kanapie i stamtąd kierować, pod warunkiem, że jest zapięty?
charger - 2019-01-06, 11:25

eplus napisał/a:
Jak wypniesz wtyczkę, to centralka myśli, że pas jest zapięty, jak ją włączysz, to naprawdę musi być zapięty albo sygnał piszczy. Naprawdę ktoś mógł być tak głupi, żeby zaprogramować konieczność zapięcia pasa kierowcy tyko wtedy, gdy jego tyłek spoczywa na fotelu? Że np. kierowca może siąść na tylnej kanapie i stamtąd kierować, pod warunkiem, że jest zapięty?


Tak, moglby byc tak glupi. Jak siadasz na fotelu kierowny bądź pasażera z przodu pali się kontrolka że ktoś siedzi. Gaśnie wtedy kiedy zapinasz pas.

Kiedy silnik jest zapalony albo sam zaplon a nikt nie siedzi na fotelu kontrolka sie nie świeci :)

eplus - 2019-01-06, 12:11

Pasażera to oczywiste, bez pasażera da się jechać. co do kierowcy nie sprawdzę, mam wypiętą wtyczkę kontroli pasa i nie chce mi się wkładać dla ciekawości. :lol: Pas kierowcy powinien być zapięty zawsze w czasie jazdy, proste. :lol:
Nikita_Bennet - 2019-01-06, 12:59

eplus napisał/a:
... Że np. kierowca może siąść na tylnej kanapie i stamtąd kierować, pod warunkiem, że jest zapięty?
u mnie jak ktoś z tylnej kanapy odepnie pasy to piszczy tak samo jakbym odpiął ja (kierowca).
eplus - 2019-01-06, 13:28

Cały czas piszę o tym, że na siedzeniu kierowcy czujnik zajętości jest zbędny, kierowca ma być zawsze. Konieczny jest TYLKO czujnik zapięcia.
charger - 2019-01-15, 20:50

Bylem w serwisie, zmienili mocowanie pasa, wszystko działa :)
Całość operacji 30 minut w Auto Spektrum Kraków.

stawnasto - 2019-09-04, 20:38
Temat postu: Czujnik zapięcia pasów
Witam serdecznie
Posiadam Dacia Duster 2015 rok
Mam problem z czujnikiem zapięcia pasów bezpieczeństwa pasażera przód mianowicie jak zapinam pas czasami coś styka że lampka zgaśnie i przestaje piszczeć a czasami nie ostatnio to nawet cały czas czujnik nie wykrywa że się pas zapięło. Problem w tym że w okolicy nigdzie nie mogę dostać nowego zamka pasa bezpieczeństwa z czujnikiem i muszę czekać długo na dostawę.
Pod siedzeniem pasażera wypiąłem z małej kostki ten czujnik jak ktoś usiądzie na fotel i po prostu kontrolki cały czas się świecą że pasy są niezapięte ale nie ma informacji dźwiękowej że są niezapięte Mam pytanie czy w takiej sytuacji nie zaszkodzi to działaniu poduszką powietrznym. A może istnieje możliwość podłączenie tak kabli w czujniku zamka pasa bezpieczeństwa tak aby ten czujnik cały czas widział że pas jest zapięty Mam na myśli zwarcie kabla czy coś takiego?

shrek - 2019-09-05, 05:39

Możesz to zmostkowac. Przy zapince pasa masz kostke z dwoma kablami. Sa dwie możliwości albo jest NO lub NC , wiec po odłaczeniu zapnij pasy i zobacz czy piszczy. Jak piszczy to zmostkuj te dwa przewody z klamry po stronie instalacji.

Możesz również wylaczyc piszczenie programowo przez ddt4all.

W pierwszym przypadku jak dojdzie do stłuczki przy nie zapietych pasach a zwartym przewodzie kostki poduszka powietrzna odpali i zrobi ci krrzywde.

W drugim przypadku lub przy jezdzie bez pasow lub ze świecąca kontrolka pasów bezpieczeństwa poduszka nie odpali.

eplus - 2019-09-05, 08:23

żeby tylko nie pomylił i nie zwarł detonatora poduszek zamiast czujnika zapięcia. U mnie rozpięta wtyczka bez zwory i jest ok, nie sygnalizuje.
shrek - 2019-09-05, 08:39

No tak jak pisze eplus odepnij i bedzie gralo.
Obywatel MK - 2019-09-05, 08:41

Jakiekolwiek druciarstwo w tym aspekcie pasy-poduszka może się źle skończyć. Ja na twoim miejscu zrobiłbym to w ASO i miał święty spokój niż później się zastanawiał czy wszystko dobrze zadziała w razie wypadku.
telecaster1951 - 2019-09-05, 13:47

shrek napisał/a:
No tak jak pisze eplus odepnij i bedzie gralo.
A w przypadku kolizji twarz pasażera rozsmaruje się na desce. Fajne rady sobie dajecie. Nie ma co...
Dymek - 2019-09-05, 13:53

Pytający wyraźnie napisał, że będzie wymieniał klamrę, lecz musi zaczekać na jej dostawę.
Chodzi więc o rozwiązanie doraźne.

eplus - 2019-09-05, 16:20

Twarz najwyżej rozsmaruje się na poduszce, poniewaž będzie sygnał, że klamra jest zapięta.
telecaster1951 - 2019-09-05, 18:17

Cytat:

Twarz najwyżej rozsmaruje się na poduszce, poniewaž będzie sygnał, że klamra jest zapięta.
A masz 100% pewności? Odpinasz wtyczkę. Komputer nic nie widzi, więc może zgłupieć. Jakiekolwiek druciarstwo przy poduchach może powodować że poduszka nie wybuchnie przy kolizji.
Rozwiązanie doraźne czy nie. Nie ma znaczenia.

EBmazur - 2019-09-05, 18:30

eplus napisał/a:
Twarz najwyżej rozsmaruje się na poduszce, poniewaž będzie sygnał, że klamra jest zapięta.


działanie poduszki powietrznej zakłada ,że pasy są zapięte . Jeśli odpali a człowiek nie będzie przypięty prawidłowo , to może nie skończyć się na siniakach i rozmazanym makijażu . Ja bym po porostu zrezygnował z zajmowania miejsca pasażera do chwili prawidłowej naprawy

eio - 2019-09-05, 18:52

EBmazur napisał/a:
Ja bym po porostu zrezygnował z zajmowania miejsca pasażera do chwili prawidłowej naprawy

Albo wyłączyć poduszkę pokrętłem ukrytym za zamknietymi drzwiami pasażera.

Dymek - 2019-09-05, 19:34

EBmazur napisał/a:
Albo wyłączyć poduszkę pokrętłem ukrytym za zamknietymi drzwiami pasażera.

Fajnie, ale to nie wyłącza sygnału niezapięcia pasa...

EBmazur - 2019-09-06, 03:44

Dymek napisał/a:
EBmazur napisał/a:
Albo wyłączyć poduszkę pokrętłem ukrytym za zamknietymi drzwiami pasażera.

Fajnie, ale to nie wyłącza sygnału niezapięcia pasa...

1. To nie była moja uwaga.
2. Nie zapięte pasy + dezaktywacja poduszki = lot przez przednią szybę ( w skrajnym przypadku oczywiście )

shrek - 2019-09-06, 05:54

eplus napisał/a:
Twarz najwyżej rozsmaruje się na poduszce, poniewaž będzie sygnał, że klamra jest zapięta.


+1

Pisze o doraźnych rozwiazaniach. Nie wolno tylko zapomnieć o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i podaniu do kompa, że są zapiete.

eio - 2019-09-06, 07:42

Chodziło mi o to, by po majstrowaniu przy piskaczu nie doszło do przypadkowego wystrzelenia poduchy. Rozwiązanie doraźne, do czasu wymiany elementu.
Dymek - 2019-09-06, 07:42

EBmazur napisał/a:
1. To nie była moja uwaga.

Przepraszam- mój błąd przy cytowaniu.
Wracając do sedna- oczywiste jest, że należy jak najszybciej usunąć przyczynę- wymienić klamrę jeśli to ona źle działa.
Natomiast do tego czasu nie widzę nic złego w oszukaniu komputera, bo chodzi tylko o to żeby wiedział, że pas jest zapięty i nie wszczynał alarmu.
Oczywiście zakładam, że pasażer normalnie zapina pas. Przy stałej informacji o zapiętym pasie poduszka zadziała normalnie, czyli tylko wtedy gdy pasażer będzie siedział w fotelu.

BogdanK - 2019-09-06, 22:39

eio napisał/a:
Chodziło mi o to, by po majstrowaniu przy piskaczu nie doszło do przypadkowego wystrzelenia poduchy.

Majstruj przy odłączonym akumulatorze.

SonnyDogg - 2020-02-18, 20:45
Temat postu: Problem z czujnikiem zapiętych pasów
Hej,
Czy w dacie jest jakiś napinacz pasa czy raczej czujnik pasażera ??
Problem mam taki że pasażer jadący obok ma zapięte pasy a raz na jakiś czas i tak piknie sygnał o niezapietych pasach. Pojawia się ikonka i odrazu znika. Może luźny kabelek albo coś ?
Walczył ktoś z takim problemem

laisar - 2020-02-18, 20:58

Napinacz pasa przyciąga pas do ciała przy zderzeniu i nie wyświetla żadnych kontrolek.

Czujnik pasażera wykrywa osobę siedzącą na fotelu i może się zdarzyć, że nie funkcjonuje prawidłowo.

W przypadku migania kontrolki winny może być jednak również drugi sensor, umieszczony w samym zapięciu pasa.

Okablowanie obu znajduje się od spodu fotela.

luk006 - 2020-06-23, 20:13
Temat postu: Re: Problem z czujnikiem zapiętych pasów
SonnyDogg napisał/a:
Hej,
Czy w dacie jest jakiś napinacz pasa czy raczej czujnik pasażera ??
Problem mam taki że pasażer jadący obok ma zapięte pasy a raz na jakiś czas i tak piknie sygnał o niezapietych pasach. Pojawia się ikonka i odrazu znika. Może luźny kabelek albo coś ?
Walczył ktoś z takim problemem

Nosz kurde u mnie podobnie, tylko że na fotelu kierowcy. Jestem cięższy od żony i jak Ona prowadzi, jest wszystko ok. Wystarczy, że ja wsiądę za kierownicę, to co jakiś czas pipipipi... Kur**cy idzie dostać... Może się tak zapasłem przez tą zarazę ;-) . Udało Ci się znaleźć jakieś rozwiązanie? Nie mam za bardzo czasu, by podjechać do serwisu, więc może tu uda się znaleźć jakieś rozsądne rozwiązanie?
Pozdrawiam!

laisar - 2020-06-23, 20:55

luk006 napisał/a:
może tu uda się znaleźć jakieś rozsądne rozwiązanie?

Po pierwsze: sprawdzić wszystkie złączki i kable pod fotelem - czy naocznie nie widać, że coś się poluzowało, nadłamało lub naderwało.

Po drugie: usiąść normalnie w fotelu, a druga osoba niech porusza tymi podfotelowymi złączkami i kablami, żeby sprawdzić, czy nie pojawi się pikanie.

Po trzecie: sprawdzić jakimś skanerem czy są zapisane jakiekolwiek błędy.


Szczegółowa diagnostyka i pomiary przewodzenia kabli to już większa praca...

Dymek - 2020-06-23, 22:39

O ile mi wiadomo, to fotel kierowcy nie ma czujnika zajętości w siedzisku. Byłoby to ciut bez sensu, bo kierowca jest zawsze... Jest tylko czujnik zapięcia pasa.
laisar - 2020-06-23, 22:42

Czujnika nie ma, ale waga kierowcy uginające siedzisko może wpływać na ułożenie kabli i złączek i ich przewodzenie i kontaktowanie.
trybik - 2020-06-24, 11:33

witam
w moim przypadku miałem podobnie aby jechać musiałem zapiąć pas od pasażera bo cały czas piszczał ale może to głupie ale dmuchnąłem w zapięcie pasa i pomogło , może jakiś brud zablokował :->


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group