DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Na każdy temat - Aplikacja do nawigacji w terenie

PiotrWie - 2019-01-27, 19:13
Temat postu: Aplikacja do nawigacji w terenie
Potrzebuję nowej aplikacji do nawigacji w terenie - dotychczas używałem Outdoor Navigation for Windows i byłem zadowolony, jednak po pięciu latach bateria w mojej Nokii Lumii 1320 straciła sporą część swojej pojemności i już nie da się chodzić cały dzień z włączonym GPS. Ponadto używam Avenza Maps - w drugim telefonie jako aplikacji do której można kupić tanio mapy cyfrowe preferowanych przeze mnie terenów.
Chciałbym żeby do nowej aplikacji - na Androida- dało sie pobrać wybrany fragment mapy w dużej dokładności - w Outdoor Navigation było takie narzędzie jak do kadrowania zdjęć - zaznaczałeś potrzebny czworokąt, podawałeś z jaką dokładnością chcesz i pobierało - oczywiście pobierając Bing Mapę z dużą dokładnością trzeba było mieć dużo miejsca - ale wystarczała mi karta 32 GB, więc przy dzisiejszych telefonach obsługujących 128 GB to nie problem. Następnie wczytywało się trasę i wyświetlał ją na niebiesko - potem w trakcie wycieczki na czerwono rysował moją trasę. Wiem że jest sporo takich aplikacji ale już przejrzałem trochę i albo wymagają stałego podłączenia do internetu ( a często chodzę po kilka dni poza jakimkolwiek zasięgiem), albo offline posługują się bardzo mało dokładnymi mapami albo maksymalne powiększenie mapy to 1:4000, a Outdoor Navigation powiększała do 1:500 - a w bardzo kiepsko znakowanym terenie to się przydaje.
Podsumowując - moje wymaganie to możliwość wczytania wybranego przeze mnie fragmentu mapy w dużej rozdzielczości, jak największe powiększenie i możliwość wpisania śladu GPS pobranego choćby z Wikiloc oraz zapisania mojego śladu.

macminer - 2019-01-27, 19:28

Ja od lat używam OziExplorera. Kiedyś na WindowsCE, teraz na Androidzie. Można sobie wczytać mapy zakupione w Galileosie lub Compassie (czasem trzeba je skalibrować). Chodziłem też z polskimi topograficznymi 1:25000 (samodzielnie kalibrowanymi).

Adres: http//www.oziexplorer.com.
Uwaga - Oziexplorer dla PC jest przydatny, ale niekonieczny (i drogi). Można pobrać wersję demo, jest tam osobne narzędzie do przerabiania większych map "obrazkowych" na skompresowany format Ozi.

Jest też KaMap - własna aplikacja Galileosa, trochę uboższa w funkcje i operująca tylko na ich własnych mapach. Nie jestem pewien co do importu śladów w tej aplikacji (teoretycznie są, ale nigdy nie sprawdzałem).

PiotrWie - 2019-01-27, 22:49

Ja szukam czegoś prostszego w obsłudze - na razie z przejrzanych pasuje mi A-GPS Tracker, wada - wykorzystuje tylko mapę w niskiej rozdzielczości, ale łatwo wczytać ślad GPS i da się powiększyć do nawet do 1:400 - oczywiście mapa jest wtedy całkiem nieczytelna, ale widać idealnie czy idziesz po śladzie. W połączeniu z Avenza Maps która tylko pokazuje pozycję na dokładnej mapie powinienem sobie poradzić nawet tam gdzie oznakowanie jest kiepskie a ścieżki nie ma. Ale będę szukał dalej, chyba że ktoś mi coś podpowie. Na nawigację Garmina nie bardzo mam ochotę - mapy są dość drogie, a wersja kupowana razem z urządzeniem - mało dokładna.
gogol - 2019-01-28, 08:02

sprawdz Locus Map - nie wiem czy spelni Twoje oczekiwania, ale tylko to mi przychodzi do glowy.
zyga03 - 2019-01-28, 10:12
Temat postu: Re: Aplikacja do nawigacji w terenie
PiotrWie napisał/a:
Potrzebuję nowej aplikacji do nawigacji w terenie - dotychczas używałem Outdoor Navigation for Windows i byłem zadowolony, jednak po pięciu latach bateria w mojej Nokii Lumii 1320 straciła sporą część swojej pojemności i już nie da się chodzić cały dzień z włączonym GPS. Ponadto używam Avenza Maps - w drugim telefonie jako aplikacji do której można kupić tanio mapy cyfrowe preferowanych przeze mnie terenów.
Chciałbym żeby do nowej aplikacji - na Androida- dało sie pobrać wybrany fragment mapy w dużej dokładności - w Outdoor Navigation było takie narzędzie jak do kadrowania zdjęć - zaznaczałeś potrzebny czworokąt, podawałeś z jaką dokładnością chcesz i pobierało - oczywiście pobierając Bing Mapę z dużą dokładnością trzeba było mieć dużo miejsca - ale wystarczała mi karta 32 GB, więc przy dzisiejszych telefonach obsługujących 128 GB to nie problem. Następnie wczytywało się trasę i wyświetlał ją na niebiesko - potem w trakcie wycieczki na czerwono rysował moją trasę. Wiem że jest sporo takich aplikacji ale już przejrzałem trochę i albo wymagają stałego podłączenia do internetu ( a często chodzę po kilka dni poza jakimkolwiek zasięgiem), albo offline posługują się bardzo mało dokładnymi mapami albo maksymalne powiększenie mapy to 1:4000, a Outdoor Navigation powiększała do 1:500 - a w bardzo kiepsko znakowanym terenie to się przydaje.
Podsumowując - moje wymaganie to możliwość wczytania wybranego przeze mnie fragmentu mapy w dużej rozdzielczości, jak największe powiększenie i możliwość wpisania śladu GPS pobranego choćby z Wikiloc oraz zapisania mojego śladu.


spróbuj OsmAnd+ możesz pracować bez internetu masz mapy topo ,rowerowe,osm, marine , narciarskie wszystkich krajów swiata , zapisuje ślady opłata 5 zł na miesiąc

PiotrWie - 2019-01-29, 17:20

gogol napisał/a:
sprawdz Locus Map - nie wiem czy spelni Twoje oczekiwania, ale tylko to mi przychodzi do glowy.

Dzięki, obejrzałem, wygląda OK szczególnie w wersji Pro, wypróbuję przez kilka rtygodni darmową i jak mi będzie pasować to kupię. Mapa rozciąga się maksymalnie do 1:100, tyle jeszcze nie widziałem.

PiotrWie - 2019-01-29, 19:23

Mam jeszcze pytanie do znających się na telefonach - czy jeśli aplikacja jest w całości na karcie pamięci to po przełożeniu karty do innego telefonu da się ją tam przenieść? Mam kupionych kilka przydatnych map do Avenza Maps i gdyby mi ie udało je przenieść do drugiego telefonu to zawsze bym zaoszczędził stówkę. :mrgreen:
mistakos - 2019-01-29, 20:26

PiotrWie napisał/a:
Mam jeszcze pytanie do znających się na telefonach - czy jeśli aplikacja jest w całości na karcie pamięci to po przełożeniu karty do innego telefonu da się ją tam przenieść? Mam kupionych kilka przydatnych map do Avenza Maps i gdyby mi ie udało je przenieść do drugiego telefonu to zawsze bym zaoszczędził stówkę. :mrgreen:


też słabo ogarniam ale kojarzę, że sklep googla pamięta co kupiłeś i dzięki temu na nowym urządzeniu po zalogowaniu na swoje konto możesz pobrać kupione wcześniej apki...
ale czy to jest odp na Twoje pytanie...

PiotrWie - 2019-01-29, 20:51

mistakos napisał/a:
PiotrWie napisał/a:
Mam jeszcze pytanie do znających się na telefonach - czy jeśli aplikacja jest w całości na karcie pamięci to po przełożeniu karty do innego telefonu da się ją tam przenieść? Mam kupionych kilka przydatnych map do Avenza Maps i gdyby mi ie udało je przenieść do drugiego telefonu to zawsze bym zaoszczędził stówkę. :mrgreen:


też słabo ogarniam ale kojarzę, że sklep googla pamięta co kupiłeś i dzięki temu na nowym urządzeniu po zalogowaniu na swoje konto możesz pobrać kupione wcześniej apki...
ale czy to jest odp na Twoje pytanie...

Nie całkiem - apka jest darmowa ale w niej kupowałem mapy - już nie w sklepie Google a u wydawcy map.

macminer - 2019-01-29, 22:34

PiotrWie napisał/a:
w niej kupowałem mapy - już nie w sklepie Google a u wydawcy map.


To zależy od wydawcy - gdzie trzyma te mapy. W przypadku OziExplorera (którego polecałem na początku) mapa kupiona raz jest kupiona na dobre. Użytkownik decyduje, gdzie są mapy.

W przypadku wielu aplikacji jednak mapy są przypisane do urządzenia lub konta Google. Poza tym Android (od wersji bodajże 5) ogranicza dostęp do zapisu na karcie SD, tak że aplikacja teoretycznie powinna korzystać tylko z własnego katalogu schowanego głęboko w drzewie.

Pozostaje sprawdzić empirycznie w twoim przypadku...

Przemo_3 - 2019-01-30, 19:26

Polecam Trekbuddy(trekbuddy.net) forum w języku angielskim. Korzystałem dopóki nie poprawił się internet mobilny.
defunk - 2019-01-31, 09:20
Temat postu: Re: Aplikacja do nawigacji w terenie
zyga03 napisał/a:
spróbuj OsmAnd+ możesz pracować bez internetu masz mapy topo ,rowerowe,osm, marine , narciarskie wszystkich krajów swiata , zapisuje ślady opłata 5 zł na miesiąc


... poziomice, cieniowanie terenu, etc. etc.; aplikacja w wersji "plus" kosztuje jednorazowo kilkanaście złotych (tudzież niektóre dodatki), abonament jest na usługę "Live" (jakieś 25 zł rocznie, zdarzają się promocje).

Kombajn jak cholera, trudno wykorzystać choćby połowę możliwości.
Sama nawigacja działa nieźle, pod warunkiem, że używa się jej z większą dozą rozumu niż tej od Gógla (potrafi poprowadzić naprawdę ciekawymi dróżkami ;-)

Żywiec - 2019-02-01, 09:32

OsmAnd polecam, z tym że ja używam tej aplikacji do jazdy, nie posługiwałem się nią podczas pieszych wędrówek, więc nie wiem jak się sprawuje w wersji dla piechura. Z OsmAnd jeżdżę zarówno "w ciemno", podczas postojów szukam dróg, jak i korzystam z "gotowca" - wczytuję już gotowe i objechane trasy. Pokazuje mi ślad po którym mam jechać a jeżeli jadę "w ciemno" rysuje mi trasę.
SWilk - 2019-02-04, 11:40

Tak jeszcze podpowiem, że OsmAnd+ można pobrać za darmo i legalnie z repozytorium F-Droid. Konkretnie z https://f-droid.org/en/packages/net.osmand.plus/, choć warto zamiast tego pakietu zainstalować manager F-Droid, który będzie pilnował aktualizacji za nas.

OsmAnd+ to oprogramowanie Open Source, czyli z otwartym źródłem. Każdy może pobrać kod źródłowy i samemu coś zmieniać czy chociażby sprawdzać jak działa. Twórcy takiego oprogramowania z założenia chcą się nim dzielić.

Dlatego właśnie powstał F-Droid, gdzie można zamieszczać wyłącznie oprogramowanie open-source i nie trzeba pytać googla o zgodę. Większość projektów os na androida jest tam dostępna w najpełniejszych możliwych wersjach. Ale że pobieranie z tamtąd nie jest tak wygodne jak z Play Store, to do sklepu Google też wrzucają to oprogramowanie, często ustalając pewne opłaty za jego używanie, żeby na czymś jednak zarobić.

PiotrWie - 2019-02-07, 20:36

Po zainstalowaniu Avenza Map i zalogowaniu się do jej konta pojawiła się możliwość pobrania zakupionych wcześniej map - czyli jest OK.
mistakos - 2019-02-08, 19:32

Testuję od paru dni OsmAnd i powiem szczerze, nie powaliło mnie na kolana. Po mieście lepiej sobie radzi zwykła mapa wujka Googla. Przewagę znalazłem dopiero jak przyszło wytyczyć trasę leśnymi drogami ze wsi A do wsi B.
defunk - 2019-02-09, 09:10

mistakos napisał/a:
Testuję od paru dni OsmAnd i powiem szczerze, nie powaliło mnie na kolana. Po mieście lepiej sobie radzi zwykła mapa wujka Googla. Przewagę znalazłem dopiero jak przyszło wytyczyć trasę leśnymi drogami ze wsi A do wsi B.


Bo to NIE jest nawigacja do normalnej jazdy (szosa, miasto), brakuje wielu funkcji, które ma normalna "szpiegująca" aplikacja.

Natomiast w terenie, po wgraniu mapy offline (obowiązkowo! mapa online nie ma takiej rozdzielczości), jak zrobi dzióbek, nie ma wuja we wsi.

PiotrWie - 2019-02-13, 21:21

Zainstalowałem na próbę OsmAnd i zauważyłem, że mapę Polski importuje podzieloną na małe kawałki - dość dokładną mapy województw tak inne kraje europejskie już tylko w formie podstawowej mapy kraju. Czy w wersji pełnej jest tak samo ( podane różnice pomiędzy wersjami nic nie mówią o jakości map ) ? Może jak pojadę do innego kraju to tam będę miał możliwość pobrania bardziej szczegółowych map? I jeszcze jedno - wyczytałem że OsmAnd bardzo zżera baterię - czy dotyczy to tylko używania nawigacji z komendami głosowymi czy też tylko samego śledzenia śladu GPS?
defunk - 2019-02-14, 09:56

Nie musisz nigdzie wyjeżdżać :) Pobierasz albo przez menu, albo przechodząc do interesującego Cię rewiru -- paluszek na ekran, przytrzymać, poczekać :)

Większość pobliskich państw ma dwa rodzaje map (samochodowa i zwykła -- o większej rozdzielczości). Do tego podział na regiony (landy, województwa, gubernie, etc.) -- być może jest tak, że ściągając mapę państwa dostajesz samochodówkę, a dopiero idąc od regionu możesz ściągnąć mapę zwykłą (nie sprawdzałem).

Aha, wersja darmowa (OSMand) ma bodajże limit 10 pobrań (OSMand+ limitów nie ma żadnych).

Co do prądu: żre głównie GPS i ekran; funkcji, o których piszesz, nie próbowałem (komend głosowych OSM chyba w ogóle nie ma).

Jeśli interesuje Cię ściśle turystyka, to zainteresuj się jeszcze Mapy.cz -- podkład jest z tego samego OpenStreetMap, ale szlaki i miejsca interesujące dla turystów są lepiej pokazane. Mapy.cz jest całkowicie za darmo, włącznie z możliwością pobierania map offline (aczkolwiek nie jest to aż taki kombajn jak OSMand).

PiotrWie - 2019-02-14, 13:46

defunk napisał/a:
Nie musisz nigdzie wyjeżdżać :) Pobierasz albo przez menu, albo przechodząc do interesującego Cię rewiru -- paluszek na ekran, przytrzymać, poczekać :)

Większość pobliskich państw ma dwa rodzaje map (samochodowa i zwykła -- o większej rozdzielczości). Do tego podział na regiony (landy, województwa, gubernie, etc.) -- być może jest tak, że ściągając mapę państwa dostajesz samochodówkę, a dopiero idąc od regionu możesz ściągnąć mapę zwykłą (nie sprawdzałem).

Aha, wersja darmowa (OSMand) ma bodajże limit 10 pobrań (OSMand+ limitów nie ma żadnych).

Co do prądu: żre głównie GPS i ekran; funkcji, o których piszesz, nie próbowałem (komend głosowych OSM chyba w ogóle nie ma).

Jeśli interesuje Cię ściśle turystyka, to zainteresuj się jeszcze Mapy.cz -- podkład jest z tego samego OpenStreetMap, ale szlaki i miejsca interesujące dla turystów są lepiej pokazane. Mapy.cz jest całkowicie za darmo, włącznie z możliwością pobierania map offline (aczkolwiek nie jest to aż taki kombajn jak OSMand).

Dzięki, nie pomyślałem by przytrzymać celem rozdzielenia innych krajów - tak zrobie i zobaczę są podzielone - obecnie interesuje mnie przede wszystkim Grecja.
A Mapy.cz zobaczę, ale nie wiem czy nie tę aplikację czeska sprawdzałem i miała jak na moje potrzeby za małe maksymalne powiększenie.

defunk - 2019-02-14, 14:44

Grecy chyba się nie starają -- jest mapa samochodowa (109 MB) i jedna "zwykła" (233 MB).

Czyli przy powierzchni prawie 7x większej niż woj. dolnośląskie objętość pliku jest ledwie 3x większa, co na pewno będzie przekładało się na szczegółowość detali.

OSM ma tę zaletę, że polega na działaniu zwykłych ludzi, ale im się musi chcieć (oczywiście muszą też mieć możliwości).
Kolega, który jeździ czasem na Kretę w góry, mówił, że prawie nie widać w nich Greków -- są Niemcy, Brytyjczycy, ale Greków nie ma. Skoro Grek woli siedzieć w tawernie, to nie będzie miał omapowanego terytorium.

Jeśli chodzi o skalę, to rzeczywiście OSM rozkłada Mapy.cz na łopatki.

PiotrWie - 2019-02-14, 20:59

Grecy chodzą po górach ale inaczej niż my - większość chodzi prosto do góry, na lekko, bez szlaku i schodzi z powrotem do samochodu. Jak rozmawiają z nami to są pełni podziwu pomimo tego że wyszliśmy o podobnej godzinie z dołu a oni byli na górze kilka godzin przed nami - nie mogą pojąć jak można chodzić z ciężkim plecakiem i kilka dni pod rząd. Ponadto chodzą raczej wiosną i jesienią, nawet zimą która jest solidnie śnieżna - obejrzyj profile Greków z Krety na Wikiloc to się przekonasz - my już się nauczyliśmy nie korzystać z ich śladów robionych zimą bo nie są po szlakach a i w innych porach roku lepiej brać ślady obcokrajowców - jest większa szansa że będą po ścieżkach. Latem trudno ich spotkać, my też preferujemy maj i wrzesień.
Mapy na Mapy.cz są lepsze ale tam nie umiałem wczytać gotowego śladu GPS, były tylko trasy proponowane przez program.
PS. Grecy chodzą do tawerny ale pojawiają się w niej tak o 21, wcześniej możesz tam spotkać głównie turystów, w rejonach gdzie jest bardzo mało turystów patrzą z pewnym zdziwieniem na gości w tawernie przed 18. :mrgreen:

macminer - 2019-02-23, 13:31

Dotąd byłem wiernym użytkownikiem Oziexplorera. Ale właśnie dzisiaj stwierdziłem, że przydałaby mi się mieszana aplikacja turystyczna samochodowo-piesza. Może faktycznie OsmAndroid? Dzięki Dusterowi obleciałem dzisiaj kawałek Załęczańskiego Parku Krajobrazowego - część na nogach, część autem.

https://www.strava.com/activities/2169017164
https://www.strava.com/activities/2168788005

PiotrWie - 2019-02-24, 19:46

Po "organoleptycznym" sprawdzeniu na 14-kilometrowj trasie stwierdzam że dla mnie Locus Map jest bardziej intuicyjny niż OsmAnd wobec czego zdecyduję się na jego wersję Pro. Nawigacji samochodowej używam wyjątkowo sporadycznie, by trafić pod wskazany adres już w mieście docelowym, w trasie wolę być analogowy ( badania MRI dowiodły że u stale używających nawigacji kierowców zmniejsza się ilość połączeń neuronów w mózgu :mrgreen: ) tak więc ta przewaga OsmAnd mnie nie interesuje.
A zauważyłem także różnicę obiektywną - Locus Map czyta wysokość z dokładnością ok 10 m., zaś OsmAnd dodawał tak ok 80 - 90 m - trochę poniżej szczytu Gromnika ( 393 mnpm ) pokazał że jestem na wysokości 470 m.

SWilk - 2019-02-25, 09:56

PiotrWie napisał/a:
A zauważyłem także różnicę obiektywną - Locus Map czyta wysokość z dokładnością ok 10 m., zaś OsmAnd dodawał tak ok 80 - 90 m - trochę poniżej szczytu Gromnika ( 393 mnpm ) pokazał że jestem na wysokości 470 m.


Na tym samym telefonie czy na dwóch różnych telefonach?

Bo to wydaje się dziwne. Oprogramowanie powinno dostać tylko pozycję z systemu i tylko ją zaprezentować i powinna być ta sama w obydwu aplikacjach.

PiotrWie - 2019-02-25, 10:24

SWilk napisał/a:
PiotrWie napisał/a:
A zauważyłem także różnicę obiektywną - Locus Map czyta wysokość z dokładnością ok 10 m., zaś OsmAnd dodawał tak ok 80 - 90 m - trochę poniżej szczytu Gromnika ( 393 mnpm ) pokazał że jestem na wysokości 470 m.


Na tym samym telefonie czy na dwóch różnych telefonach?

Bo to wydaje się dziwne. Oprogramowanie powinno dostać tylko pozycję z systemu i tylko ją zaprezentować i powinna być ta sama w obydwu aplikacjach.

Na tym samym telefonie. Większość telefonów nie ma sprzętowego wysokościomierza i aplikacje odczytuja ta wysokość z mapy - mniej lub bardziej dokładnie.

defunk - 2019-02-25, 10:40

Zakładam, że odczekałeś te kilkadziesiąt sekund, a GPS "znalazł" Cię i pokazał pozycję w prawidłowym miejscu?

Mój telefon i OSMand w otwartym terenie ma dokładność +/- 10 metrów (zwykle lepszą), natomiast zwróć uwagę, że wysokości niektórych punktów się różnią, w zależności od tego od jakiego morza mierzy twórca mapy (to ładnie widać w przypadku niektórych granicznych wierzchołków w Tatrach, które w/g Słowaków mają zupełnie różne wysokości).

Locusem kiedyś się bawiłem, ale zniechęciły mnie znaczne wymagania sprzętowe oraz reklama zajmująca ca. 1/7 ekranu (chętnie płacę za interesujące i przydatne aplikacje, ale pod warunkiem, że już wersja darmowa pozwala mi się przekonać o jej walorach).
Może kiedyś spróbuję jeszcze jednego podejścia, chociaż za dużo też niedobrze, bo i tak w terenie wymiennie używam Mapy.cz i OSMand+.

PiotrWie - 2019-02-25, 15:51

Z jedna i drugą aplikacją zrobiłem kilkunastokilometrowe kółko po Wzgórzach Strzelińskich. W miejscach rozejść szlaków są tabliczki z wysokością i tam sprawdzałem co pokazują aplikacje - i jak Locus Map pokazywał tak plus minus 10m, tak OsmAnd dodawał znacznie, przez pewien czas twierdził że jesteśmy na 470 m, podczas gdy Gromnik ma 393. Sygnał satelitarny był cały czas - mój telefon posługuje się GPS, Glonass i Beidou, cały czas pokazywał po kilkanaście satelitów.
PiotrWie - 2019-03-05, 10:48

Przed kolejna próba nadałem aplikacji uprawnienia do pracy podczas uśpienia telefonu. W efekcie 15 kilometrowe przejście z zapisaniem trasy i kilkunastokrotnym wybudzeniem telefonu by zobaczyć gdzie jestem lub zrobić zdjęcie kosztowało mnie 13% baterii - poprzednio bez usypiania telefonu - 25%. Jak dla mnie to różnica zasadnicza.
kn - 2019-03-05, 22:57

PiotrWie napisał/a:
Z jedna i drugą aplikacją zrobiłem kilkunastokilometrowe kółko po Wzgórzach Strzelińskich. W miejscach rozejść szlaków są tabliczki z wysokością i tam sprawdzałem co pokazują aplikacje - i jak Locus Map pokazywał tak plus minus 10m, tak OsmAnd dodawał znacznie, przez pewien czas twierdził że jesteśmy na 470 m, podczas gdy Gromnik ma 393. Sygnał satelitarny był cały czas - mój telefon posługuje się GPS, Glonass i Beidou, cały czas pokazywał po kilkanaście satelitów.


Locus podpiera się danymi SRTM (w uproszczeniu - model terenu, jeśli ktoś nie zna skrótu) chyba dodatkowo, OSMAnd nie (albo mi się wydaje). Wysokość ze zwykłego GPS-a określana jest gorzej niż XY. 70 metrów to zaskakująco dużo, choć można znaleźć informacje, że w zależności od konfiguracji satelitów różnice mogą dochodzić do 100 metrów. Nie mówię, że to akurat przyczyna, ale podrzucam możliwość do rozważenia :).
Ja np. analizując sobie trasy z telefonu z Navime zawsze patrzę na profil wysokości z SRTM, a nie z GPS-a. Do tego ostatniego podchodzę ostrożnie, jeśli o m n.p.m. chodzi...

defunk - 2019-03-06, 09:07

OSMand+ korzysta z SRTM, ale dopiero po włączeniu wtyczki "poziomice" i wgraniu danych "poziomice" lub "cieniowanie rzeźby terenu" (nie wiem czy wymagane są obie czy wystarczy jedna).

Nie jestem pewien czy te funkcjonalności są dostępne w darmowej wersji OSMand.

defunk - 2019-03-25, 13:18

Odkopię temat, bo niedawno trafiłem na jeszcze jeden ciekawy serwis internetowy (oparty o OSM):

https://opentopomap.org/#map=16/50.51747/16.31198

Zainteresowanych może zainteresuje fakt, iż są w nim jakieś pliki na Garmina etc.

http://garmin.opentopomap.org/


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group