DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Optymalizacja nawigacji MNE (9.1.3), raz na zawsze.

rolka - 2019-02-07, 21:32
Temat postu: Optymalizacja nawigacji MNE (9.1.3), raz na zawsze.
Uwolnienie

Po fabrycznej aktualizacji do wersji 9.1.3 https://dacia.naviextras.com/shop/portal/newCatalog?selectedTab=2
1. Przygotować pendrajwa 4 GB, lepiej więcej, będzie to nasze archiwum, sformatować.
2. Pobieramy uwolnienie od kolegi „Anioła” pierwszy post
http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=16469
czyli to:
https://www.dropbox.com/s...DHvBdr8bGa?dl=0
2. Przenieść ściągnięty plik na pena i rozpakować na penie. W pliku VIP.txt zmieniamy na VIP2
Idziemy do auta.
3. Włączyć Media Nav Evolution i po uruchomieniu włożyć pena w gniazdo USB czekamy na ikonkę menu
4. Z menu wybrać Menu rozszerzone, dalej archiwizacja i dalej wszystko oraz nawigację.
5. Powtarzamy pkt. 3, menu rozszerzone i uwalniamy to co mamy np. 9.1.3.
6. Z menu rozszerzonego wybieramy Total Commander, przyda się patyczek.
Dla operacji na plikach i folderach wystarczy je dłużej przytrzymać, by uzyskać podmenu. Przechodzenie w dół to dwuklik, w górę to 2 kropki w górze okna.
W pierwszym oknie ustawiamy własne USB, czyli MD, w drugim Storage Card4 i NNG, tu jest nasza nawigacja. Kopiujemy folder NNG na USB, na nim będziemy kopiować, wklejać i kasować co by przenieść zmiany do MNE. Tak najprościej i mamy pełną kontrolę nad wprowadzanymi zmianami. Zmieniany folder usuwamy z MNE, i w to miejsce kopiujemy wcześnie przygotowany na komputerze. Gdy coś popsujemy, żadne zmartwienie, mamy kopię w archiwum.
Od kolegi „d3mol3k” ściągamy potrzebne nam licencje stąd http://www.daciaklub.pl/f...8ed2d91496720b6

Folder LICENSE

1. Dodajemy licencję, która pozwoli na korzystanie z TCM:
Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC

2. Posiadaną usuwamy:
Kod:
LGe_Renault_ULC3_17CY_Primo_PO_16Q2_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@16Q2RenaultULC

3. Dodatkowa licencja, pozwoli na korzystanie z widoku terenu i obiektów w 3D:
Kod:
iPhone_Primo_ISR@1101_(NNG,_DEM,_3D,_PST,_CAR,_JV,_Google,_TMC)_(v2.1)_

4. Nigdy nie usuwamy pliku DEVICE.NNG.

TMC

1. Gdy nie ma ikonki wieży, w lewym dolnym rogu, musimy włączyć TCM w MICOM TEST.
To robimy tak jak kolega „d3mol3k”, szczegóły tu:
http://www.daciaklub.pl/f...f974310e57492d1
2. Gdy już wieża pojawi się, zakładamy folder TMC w folderze CONTENT. W folderze TMC umieszczamy pobrane licencje na korzystanie z tmc. W miejscu wieży pojawi się zator. Dla Polski wystarczą:
Kod:
 Poland_CeTraffic
 Poland_MediamobileNordic


Zmiana map

1. Ściągamy najnowsze mapy z licencją np. stąd:
http://www.my-navia.pl/viewforum.php?f=228
2. Pliki wybranych, tylko niezbędnych, map krajów, kopiujemy do wyczyszczonych folderów Map, Poi i Spedcam w folderze CONTENT. Typy folderów i plików oraz ich rola, dobrać co komu pasuje, tu:
http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?t=22393
3. Licencje na mapę dodajemy do folderu LICENSE, zbędne można usunąć. Gdy odpowiednia, zobaczymy znaki drogowe na ekranie.

Widok nieba i horyzontu

W folderze NNG jest plik sys.txt w którym zapisane parametry są nadrzędne dla programu. Za kąt widoku odpowiadają wielkości zapisane w parametrach [map] dla mapy i [camera] dla nawigacji. Po ich dodaniu z oryginalnego IGO które są, ale wyłączone, uzyskamy widok nieba.
Metodą prób i błędów stwierdzam, że wystarczający zapis parametru dla map to:
[map]
3d_max_tiltlevel=7800
3d_default_tiltlevel=7800
Jest on niezbędny by parametry [camera] były załączone.
W posiadanym programie jest oryginalny IGO, wielkości kąta pochylenia widoku są umieszczone w pliku: skincfg.ini. Tu do niego ścieżka:
Storage Card4\NNG\data.zip\ui_core\800_480.
Stąd wszystkie [camery] kopiujemy do swojego sys.txt.
Tu i dalej, więcej o widokach i roli [camer]:
http://www.my-navia.pl/vi...der=asc&start=0
Mój sys.txt wygląda tak i działa poprawnie można kopiować:
Kod:
[device]
type="lge_ulc"

[map]
3d_max_tiltlevel=7800
3d_default_tiltlevel=7800

[camera]
maxdistance=1000
minzoom2d=200
maxzoom2d=1500
defaultzoom2d=1200
minzoom=75
maxzoom=200
minangle=40
maxangle=55
defaultzoom3d=150
defaultangle=70
angleoffset=45
overview_enabled=0
overview_distance=3000
overview_zoom3d=2500
overview_angle=70

[camera1]
maxdistance=700
minzoom2d=60
maxzoom2d=240
defaultzoom2d=120
overview_zoom2d=3600
minzoom=24
maxzoom=45
minangle=45
maxangle=82
defaultzoom3d=27
defaultangle=79
angleoffset=65
speedzoom=1
speedangle=0
overview_enabled=0
overview_distance=3000
overview_zoom3d=1200
overview_angle=70

[camera11]
maxdistance=700
minzoom2d=90
maxzoom2d=360
defaultzoom2d=240
overview_zoom2d=4500
minzoom=27
maxzoom=54
minangle=45
maxangle=83
defaultzoom3d=30
defaultangle=81
angleoffset=43
speedzoom=1
speedangle=0
overview_enabled=0
overview_distance=3000
overview_zoom3d=1200
overview_angle=70

[camera2]
maxdistance=1000
minzoom2d=90
maxzoom2d=450
defaultzoom2d=168
overview_zoom2d=3600
minzoom=42
maxzoom=72
minangle=45
maxangle=80
defaultzoom3d=45
defaultangle=70
angleoffset=65
speedzoom=1
speedangle=1
overview_enabled=0
overview_distance=3000
overview_zoom3d=1200
overview_angle=70

[camera21]
maxdistance=1000
minzoom2d=108
maxzoom2d=600
defaultzoom2d=420
overview_zoom2d=4500
minzoom=54
maxzoom=90
minangle=50
maxangle=80
defaultzoom3d=54
defaultangle=77
angleoffset=45
speedzoom=1
speedangle=1
overview_enabled=0
overview_distance=3000
overview_zoom3d=1200
overview_angle=70

[camera3]
maxdistance=5000
minzoom2d=120
maxzoom2d=1500
defaultzoom2d=480
overview_zoom2d=3600
minzoom=69
maxzoom=210
minangle=50
maxangle=80
defaultzoom3d=78
defaultangle=65
angleoffset=65
speedzoom=0
speedangle=1
overview_enabled=0
overview_distance=3000
overview_zoom3d=1200
overview_angle=70

[camera31]
maxdistance=5000
minzoom2d=120
maxzoom2d=1800
defaultzoom2d=720
overview_zoom2d=4500
minzoom=2
maxzoom=210
minangle=50
maxangle=80
defaultzoom3d=108
defaultangle=75
angleoffset=45
speedzoom=0
speedangle=1
overview_enabled=0
overview_distance=3000
overview_zoom3d=1200
overview_angle=70


Podsumowanie

By nie muliło ograniczamy mapy tylko do używanych.
Płynniej będzie też bez widoku nieba. Możemy jednej kamery nie dodać, tam będzie jak fabryka dała.
Ja używam wszystkich widoków, daje rady. Wybieram opcje przyciskiem, działa poprawnie.
Tak ustawiona nawigacja przeżyje samochód. Nasza nawigacja będzie zawsze aktualna i zawsze pod ręką. W międzyczasie wymieniamy tylko mapy na nowsze. Nie aktualizujemy nawigacji.
Filmami bym sobie głowy nie zawracał. Audio załączy się samo po włożeniu pendrajwa do gniazda USB. Dobrze działa też muzyka ze smartfonu, przez bluetooth, po włączeniu media z BT.

Szerokiej drogi do horyzontu, a nawet dalej.

paul7 - 2019-02-08, 09:44

I bardzo ładnie posumowałeś parę wątków. Z pewnością się przyda jako uniwersalna dla wielu kolegów. Wytłuść tytuł by łatwiej wpadał w oko. :lol:
Prezes - 2019-02-08, 09:54

Dzięki,
Ładne podsumowanie, po jego przeczytaniu chyba sam się wreszcie skuszę i do tego przysiądę.

maugu - 2019-02-08, 09:57

Dzięki - super !!!
Belphegor - 2019-02-08, 12:12

Prezes napisał/a:
Dzięki,
Ładne podsumowanie, po jego przeczytaniu chyba sam się wreszcie skuszę i do tego przysiądę.


Dokładnie. To samo miałem napisać. 8-)

metalic - 2019-02-08, 21:12

Super! :-) Wszystko w jednym miejscu bez przeglądania tysiąca postów.
Dziękuję. :-)

d3mol3k - 2019-02-09, 19:19

@rolka - bardzo krótko, zwięźle i na temat.
Mam pytanie odnośnie widoku prędkości aktualnej GPS na widoku nawi - brakuje mi tego i czy jest możliwość wpisania w sysy odpowiedniej formuły - jeśli tak to jakiej.

d3mol3k - 2019-02-10, 20:35

A tak prezentuje się horyzont według powyższego pliku sys.txt



dla mnie ciut za dużo horyzontu więc musze go trochę podnieść ;-)

@ rolka piszesz:
Cytat:
Ja używam wszystkich widoków, daje rady. Wybieram opcje przyciskiem, działa poprawnie.


- moje pytanie którym przyciskiem regulujesz?

rolka - 2019-02-10, 20:52

Przecież masz trzy pozycje zbliżenia z góry i 3 pod kątem do wyboru.
Przyciski wyboru działają. Menu rozwijamy tą śrubką u góry, jest prościej niż Ci się wydaje.
Pochylenie jest dynamiczne i dostosowuje się do prędkości oraz odległości do najbliższego manewru.
Pozdr.

d3mol3k - 2019-02-10, 21:19

dzięki - dziś prowadziłem autko i nie bardzo skupiałem się na zabawie jutro sprawdzę co i jak
rolka - 2019-02-10, 21:48

Z ikoną prędkości większy kłopot. :-( Trzeba by umieścić ikonę, której w posiadanej nawigacji chyba nie ma, albo źle szukałem, potem ustawić jej położenie, spasować z GPS.
Za dużo grzebania w programie.
I jeszcze by rozpraszała uwagę przez ciągłe porównywanie ze wskazaniami prędkościomierza :-)
Ale nasza nawigacja informuje o przekroczeniu dozwolonej prędkości sygnałem i zmianą ikony dozwolonej prędkości, danymi z GPS.
Dla ustawienia tempomatu wystarczy.
Do wskazań prędkościomierza dodanie 5 km/h, to prawie poprawna prędkość.

rolka - 2019-02-10, 23:39

Jeszcze parę uwag dla laików i leniwych :-/

Mapy wybieramy HERE, łatwo dostępne, najlepsze i chyba jeszcze za darmo(?). :-D
Można co kwartał. Ale myślę, że raz na pół roku wystarczy. Chyba, że jakiś dalsza podróż to bierzemy jeszcze ciepłe. :-P

Przy dalszych wojażach, po ściągnięciu map np. całej Europy przenieśmy je na pedrajwa, którego z „patyczkiem”
wrzucamy do schowka, w razie niespodziewanej potrzeby dodamy choćby na postoju. Normalnie to kompletujemy na komputerze, zawsze wygodniej.

Dużym obciążeniem dla procesora są pliki 3D i terenu (dem). :-| W razie potrzeby można usunąć foldery building i dem. Ale chyba tak źle nie będzie. Nie sprawdzone.
Przy kopiowaniu w Total Commander, po skasowaniu zmienianego folderu możemy przeciągać dodawany folder pomiędzy oknami.

Wyszukiwanie celu podróży najprostsze to z ulubionych, dodawajmy tam te często wybierane. Po pierwszym wpisaniu jest opcja dodania do ulubionych.
Korzystajmy z punktów POI (Interesujące miejsca) proste i szybkie wyszukiwanie bez wpisywania, to olbrzymia baza adresowa. Podpowiedzi ułatwiają wybór.

Osobisty smartfon po sparowaniu w Bluetooth z MNE, pozostawiamy z włączonym Bluetooth na zawsze.
Stąd po wejściu do auta połączenia tel. przejmie na siebie MNE. W dole okna możemy przełączać się pomiędzy smartfonem a autem.
Wybierając MEDIA zauważymy, że muzyka ze smartfonu już tam jest. :lol:

Mając smartfon mamy Google Maps, a tam to już wszystko jest, nawet asystent, który wysłucha i znajdzie połączenie uwzględniając bieżące natężenie i utrudnienia ruchu.
To taka ostatnia deska ratunku.
Ale po co komu dwie nawigacje, gdy w naszej dacii jest ta najlepsza. :-D :mrgreen: :lol:

rolka - 2019-02-10, 23:46

d3mol3k,

Ty lepiej powiedz skąd masz tą temperaturę w MNE?
Wszyscy chcą tak mieć.

Belphegor - 2019-02-11, 10:46

rolka napisał/a:
d3mol3k,

Ty lepiej powiedz skąd masz tą temperaturę w MNE?
Wszyscy chcą tak mieć.


Przecież w MNE temperatura jest zawsze w tym miejscu.


A te pliki dem (terenu) oznaczają, że jak np. jadę w góry to będą widoczne wzniesienia, czy mapa wciąż będzie płaska?

Dymek - 2019-02-11, 11:01

Belphegor napisał/a:
Przecież w MNE temperatura jest zawsze w tym miejscu.

Ale to się dopiero w Dusterze2 pojawiło a kolega ma Sandero, więc do wyświetlenia tam temperatury potrzebujemy dodatkowy moduł niestety. Sama aktywacja funkcji temperatury w MNE pokaże nam w tym miejscu tylko "kreseczki".

rolka - 2019-02-11, 11:07

Belphegor,
Będą góry. U mnie nad morzem nawet pagórki widzę.

By teren był dodajemy, robimy, nowy folder DEM w folderze CONTENT
W folderze umieszczamy plik typu .dem.
Np. stąd: http://www.my-navia.pl/vi...er=asc&start=15

Podobnie dodajemy budynki 3D

Zrób symulacje w górach i podziwiaj.

A jak zrobić symulację? Dla laików

Przy wyznaczonej trasie będąc w nawigacji, przyciskamy kwadracik z pozostałym czasem i odległością, pod strzałką następnego manewru W opcjach mamy symulację.
Symulując możemy zwiększać prędkość do x8 i przeskakiwać do kolejnych manewrów.
Przy trasie w górach mamy ładne widoki.

Przy dużych górach, możemy zmienić widok, gdy góra zasłoni drogę.

Procesor poci się ale daje rady. Najwyżej będzie pokaz slajdów.

gggg - 2019-02-11, 17:20

Czy aby to wszystko wyświetlało się /budynki,auto zamiast strzałki,góry/ trzeba jeszcze dopisywać komendy w twoim pliku sys ?
d3mol3k - 2019-02-11, 17:52

rolka napisał/a:
Jeszcze parę uwag dla laików i leniwych :-/
...
Dużym obciążeniem dla procesora są pliki 3D i terenu (dem). :-| W razie potrzeby można usunąć foldery building i dem. Ale chyba tak źle nie będzie. Nie sprawdzone. ...


teoretycznie są ale praktycznie nie zauważyłem zbytniego obciążenia przy zestawie map Here 2018Q3 (obecnie najnowsza) Polska + kraje ościenne + Szczecja i Holandia dla kpl. map dla Polski, Niemiec i Holandii (budynki, teren, znaki i coś tam więcej bez map dla ciężarówek).



I uwaga odnośnie DEM - terenu wydaje mi się że w miejscach gdzie mapa posiada takowe dane w widoku nocnym nawi pokazuje dem w kolorze dziennym ale tu pewność na 99%.
z map DEM znalazłem:
Kod:
Western_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_090310.dem
Western_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_120920.dem
Western_Europe_TA_2007.06_071008.dem

Full_Europe_CGIAR_2006.06_081010.dem
Full_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_170825.dem
Full_Europe_NASA_2005.07_071128.dem
Full_Europe_TA_2007.06_071026.dem

Eastern_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_090309.dem
Eastern_Europe_TA_2007.06_070920.dem


U mnie na zachodniopomorskim w grafikach powyżej widać cieniowanie pagórków, większe efekty dopiero zobaczyłem w okolicach Jeleniej Góry

@gggg - dla dem i budynków nic nie robisz - wgrywasz pliki do odpowiednich folderów. auto zamiast strzałki to już zmiana wpisów bodajże i dodanie plików graficznych w odpowiednie miejsce - ale tego nie robiłem choć korciło mnie.

gggg - 2019-02-11, 18:19

Ja mam autko i trzeba w pliku txt zrobić wpisy i dodałem pliki graficzne.

Do terenu i budynków mam jeszcze wpis
[map]
3d_buildings=1
3d_landmarks=1
3d_buildings_distance=2
3d_dem=1; 3D terrain
3d_dem_detail=3 ; detail of 3D terrain (0 = none, 1 = low, 2 = medium, 3 = high)

nie wiem czy go usunąć.

eplus - 2019-02-11, 18:27

A może tzw. "skórki" dają widok autka, tylko po co? Budynki inaczej wyglądają na ekraniku - wieżowce, inaczej z pozycji kierowcy - ściana z lewej, ściana z prawej. Droga znika za górą? A ja właśnie wtedy patrzę na navi, widzę, czy za szczytem nadal jest prosto, czy czeka mnie zakręt. Jeśli na navi zobaczyłbym przełęcz i koniec widocznej drogi w chmurach, to korzyść z tego żadna. Dobrze, że jeszcze prowadząc we mgle nawigacja nie dodaje mgły, bo też wtedy korzystam z informacji, jak daleko jest do zakrętu (wtedy navi obserwuje pilot i ostrzega, ja patrzę we mgłę).
trybikowski - 2019-02-11, 20:14

Czy jeśli skorzystam z powyższej instrukcji to TMC będzie działać również za granicą? Czy tylko w Polsce?

PS
Niestety linki do map nie działają ;/, trzeba ich szukać na innych stronach/torrentach.

Belphegor - 2019-02-11, 20:31

rolka napisał/a:
By teren był dodajemy, robimy, nowy folder DEM w folderze CONTENT
W folderze umieszczamy plik typu .dem.
Np. stąd: http://www.my-navia.pl/vi...er=asc&start=15

Podobnie dodajemy budynki 3D


Plik z budynkami 3D to ten z pierwszej strony tematu podanego przez Ciebie? Ten - http://www.failai.lt/dxz00iy8zgls/building.rar . Rozpakowujemy go na penie?


d3mol3k - Czy w pliku z najnowszymi mapami HERE PL są już znaki itp.? Bo ja tam widzę tylko plik typu .fbl, czyli mapy.

Belphegor - 2019-02-11, 21:34

Jeszcze jedno pytanie. Czy poniższe po prostu kopiujemy/zastępujemy na żywca w folderze LICENSE? Czy to tylko zawartość, a pliki wyglądają inaczej?

rolka napisał/a:
Folder LICENSE

1. Dodajemy licencję, która pozwoli na korzystanie z TCM:
Kod:
LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC

2. Posiadaną usuwamy:
Kod:
LGe_Renault_ULC3_17CY_Primo_PO_16Q2_HM_POI_KML_SPC_JV_iPOHM@16Q2RenaultULC

3. Dodatkowa licencja, pozwoli na korzystanie z widoku terenu i obiektów w 3D:
Kod:
iPhone_Primo_ISR@1101_(NNG,_DEM,_3D,_PST,_CAR,_JV,_Google,_TMC)_(v2.1)_

gggg - 2019-02-12, 14:18

To są nazwy plików, musisz takie pliki ściągnąć i skopiować do odpowiednich folderów w nawce.
Belphegor - 2019-02-12, 20:11

No ok. Ale gdzie je znaleźć? Szukałem w Google, ale nic nie ma. ;-)
gggg - 2019-02-12, 21:13

W pierwszym poście masz link do postu gdzie są udostępnione pliki z licencją - udostępnione przez kolegę d3mol3k http://www.daciaklub.pl/f...8ed2d91496720b6
Dymek - 2019-02-13, 09:42

Moja uwaga odnosi się nie tyle do nawigacji, ale najprawdopodobniej do samego softu (9.1.3). Otóż zauważyłem, że sprawdzając aktualizację systemu poprzez Dacia Media Nav Toolbox, są bezpłatnie okresowo dostępne "jakieś poprawki" do systemu nie będące mapami. Już dwukrotnie po instalacji wersji 9.1.3 u siebie, instalowałem stamtąd poprawki, które miały w opisie coś w rodzaju "poprawa działania urządzenia"- niestety nie zapisałem dokładnego tekstu jaki przy tym wyskakuje.
Nigdzie nie opisano co one dają a nie widać też żadnych wyraźnych zmian w działaniu ani w wersji systemu. Myślę, że usuwają one jakieś błędy zauważone w systemie- być może tylko potencjalne i niekoniecznie występujące u nas. Dlatego uważam, że co jakiś czas warto sprawdzić czy nie ma jakichś nowości.

eplus - 2019-02-13, 09:44

Ja czasem pobieram mapy z Chomika - trzeba sprytnie wpisać wyszukiwanie, np. fbl 2018, bo na IGO często nic nie będzie, wiadomo - Acta. :idea:
Belphegor - 2019-02-13, 20:45

gggg napisał/a:
W pierwszym poście masz link do postu gdzie są udostępnione pliki z licencją - udostępnione przez kolegę d3mol3k http://www.daciaklub.pl/f...8ed2d91496720b6


Oj, faktycznie. Nawet jest to wyraźnie napisane w pierwszym poście rolki. :oops: Dzięki. ;-)

d3mol3k - 2019-02-13, 21:57

trybikowski napisał/a:
Czy jeśli skorzystam z powyższej instrukcji to TMC będzie działać również za granicą? Czy tylko w Polsce?

PS
Niestety linki do map nie działają ;/, trzeba ich szukać na innych stronach/torrentach.


Teoretycznie tak - kwestia dodania odpowiednich licencji TMC do folderu tychże licencji.
Co do map posiadam najnowszy zestaw zawsze zawierający te same (najnowsze mapy) jak w grafice powyżej taka POLSKA+

Belphegor - 2019-02-19, 13:19

No i uwolniłem (przynajmniej tak mi się wydawało). Zrobiłem tak, jak opisane w pierwszym poście, czyli archiwizacja, a potem uwolnienie (bez zastępowania, kasowania itp. Po prostu samo uwolnienie). Spytał mnie, czy na pewno chcę, odkrył, że mam soft 9.1.3, ciach, ciach i teoretycznie uwolnione wraz z komunikatem, że wykryto 0 błędów. Potem MNE się wyłączyło i włączyło.

No i tu naszły mnie wątpliwości. Zrobiłem na próbę podmianę pików licencji z tego bez TMC na ten z TMC. Samo TMC już od dawna mam włączone w MICOMie. Zamknąłem auto, poszedłem sobie na pół godziny, wróciłem, włączyłem i... nic. Dalej jest wieża zamiast samochodów w korku. Ustawiłem przykładową trasę, ale też nic. Wieża wciąż jest, nie ma info o korkach, a wejście w opcje trasy pokazuje, że info o ruchu drogowym jest wyszarzone.

Czy na pewno MNE się uwolniło?

Dracid - 2019-02-19, 13:24

A przeszukuje Ci częstotliwości, gdy klikniesz na wieże? Poczekaj, aż przeleci cały zakres fal. I sprawdź, czy w menu "mapa aktualizuj" masz "informacje o ruchu drogowym" i Polska CE coś tam albo Mediamobile.
Dymek - 2019-02-19, 13:36

Z uruchomieniem TMC to tutaj niektórzy koledzy mieli problemy pomimo dawno już uwolnionej nawigacji i nowych map. A więc nie traktowałbym TMC jako wyznacznika udanego uwolnienia.
Co do TMC- w moim wypadku po wgraniu odpowiednik plików i restarcie, już nigdy nie zobaczyłem ikonki "wieży", od razu był "korek", bez czekania. No chyba, że nie masz zasięgu FM albo są niewłaściwe lub nie wszystkie pliki. Poprzez menu MediaNav sprawdź czy po wgraniu pojawiają Ci się nowe pliki w odpowiednich zakładkach.

Belphegor - 2019-02-19, 13:43

Po kliknięciu na wieżę jest tylko standardowe info o ilości zdarzeń drogowych (zawsze 0) i inne takie. Nic mi nie przeszukuje. W mapa aktualizuj mam info o ruchu drogowym (pojawia się jak się włączy TMC w MICOMie), ale kliknięcie w tą ikonkę powoduje to samo, co kliknięcie w ikonkę wieży.

Pliki skopiowałem te co są w pierwszym poście i usunąłem już posiadany plik (zgodnie info w pierwszym poście). Zasięg FM mam (przynajmniej powinien być w centrum Warszawy :mrgreen: ).

Dymek - 2019-02-19, 14:06

Raczej nie powinniśmy prowadzić indywidualnych dyskusji technicznych w tym podwieszonym wątku-poradniku... :roll:
Belphegor napisał/a:
W mapa aktualizuj mam info o ruchu drogowym

Sprawdź nazwy plików- tam, gdzie MNE wyświetla jakie ma wgrane mapy, licencje itd, czy pojawiły się te pliki, które wgrałeś.
Chodzi o menu "Zawartość" i zakładkę "Inf. o ruchu drog."

Belphegor - 2019-02-19, 14:18

Niestety nie mam tego. Mam tylko Mapy, Punkty POI, rozwidlenia dróg i coś jeszcze. Ale info o ruchu drogowym brak.
Dymek - 2019-02-19, 14:35

Czyli TMC nieaktywne. Pozostaje pytanie- co poszło nie tak? Uwolnienie, czy wgranie plików Licencji i TMC?
Ja nie uwalniałem "Sposobem Anioła", bo go po prostu wtedy nie było...
Ja bym w tej sytuacji dla pewności "puścił" uwolnienie klasycznym sposobem- czyli plik uwolnienia (upgrade.lgu dla softu 9.1.3) na pusty pendrive i do MNE. O ile pamiętam, to podczas klasycznego uwalniania któryś ekran pokaże rozszerzoną, "czterocyfrową" wersję softu (będzie 9.1.3.coś tam).
Jeśli kopiowałeś pliki automatem Anioła a nie ręcznie poprzez Total Commander, to poza wpisaniem kategorii VIP chodzi o usunięcie domyślnego dopisku "_wyl" z nazw folderów License i TMC? Tutaj autor wątku nie napisał tego, bo sugerował ręczne kopiowanie - foldery nawigacji, które mają ten dopisek nie będą aktualizowane sposobem przez automat-menu Anioła.
W każdym razie- gdy MNE zobaczy pliki TMC, to pojawi się ta pozycja "Inf. o ruchu drog." a po kliknięciu zobaczysz wgrane przez siebie pliki, u mnie jak poniżej:

Belphegor - 2019-02-19, 14:43

No nic... pokombinuję, bo nie znoszę, jak coś powinno działać, a nie działa.
Belphegor - 2019-02-20, 20:12

Udało się. 8-) Dzięki Dracid i Dymek. Dużo mi pomogły Wasze porady. Wychodzi na to, że jednak uwolnienie się udało, bo bez tego pewnie bym nie włączył TMC z powodzeniem.
Dracid - 2019-02-21, 09:19

A co zrobiłeś, że "pykło" w końcu?
Belphegor - 2019-02-21, 09:30

Szczerze? Nic. Skopiowałem wcześniej pliki w odpowiednie miejsca, poczekałem godzinę, nim przyszedłem z powrotem do auta, żeby mieć pewność, że MNE się zrestartowało i... nic. Rzuciłem kilka obelg, pogroziłem Dusterowi penem z wgranym plikiem do uwolnienia sposobem rosyjskim i poszedłem z powrotem do pracy. Wieczorem wróciłem do auta i... działa. :shock:

Ale bez Waszych rad nie wpadłoby mi do głowy, jak sprawdzić, czy na pewno TMC w ogóle ma w planach się uruchomić. ;-)

Dymek - 2019-02-21, 09:53

Czyli rozumiem, że pojawiła Ci się ta zakładka "Inf. o ruchu drog." wraz z zawartością?
To teraz czas wgrać mapy, POI itd...

Belphegor - 2019-02-21, 11:04

Dymek napisał/a:
Czyli rozumiem, że pojawiła Ci się ta zakładka "Inf. o ruchu drog." wraz z zawartością?


Tak, sprawdzałem i mam. A TMC działa jak należy, proponuje objazdy, na bieżąco aktualizuje prawdopodobny dodatkowy czas na korek itp. No i nie mam wieży tylko zator z literką i.

Dymek - 2019-02-21, 11:19

Belphegor napisał/a:
TMC działa jak należy, proponuje objazdy, na bieżąco aktualizuje prawdopodobny dodatkowy czas...

Na razie traktuj to tylko pomocniczo, obserwuj... Moim zdaniem informacje z tego naszego, radiowego TMC są bardzo nieaktualne i radzę podchodzić do nich z dużą nieufnością, szczególnie w dalszych trasach. Po prostu - system podaje zdarzenia, których na trasie już dawno nie ma...

Belphegor - 2019-02-21, 11:39

Spoko, jeżdżąc po Warszawie i tak mam swoje trasy i ewentualną improwizację, gdyby mnie jakiś nieoczekiwany korek złapał. ;-) W trasy rzadko jeżdżę.
ms-kola - 2019-02-21, 12:14

Belphegor napisał/a:
po Warszawie... jakiś nieoczekiwany korek złapał.


nieoczekiwany korek w Warszawie??!! :shock:
zazwyczaj w szoku jestem, jak korka nie było :lol:

Belphegor - 2019-02-21, 14:10

ms-kola napisał/a:
nieoczekiwany korek w Warszawie??!!

zazwyczaj w szoku jestem, jak korka nie było


Oj tam, oj tam... Są jeszcze miejsca w Warszawie, gdzie korków nie ma. A jak są, to jest szok. ;-)

eplus - 2019-02-22, 08:07

https://forum.wegierskie.com/Przez-S%C5%82owacj%C4%99-na-W%C4%99gry-mapa-p%C5%82atnych-dr%C3%B3g?pid=34818&highlight=rozbieg#pid34818

Moja przygoda z TMC.

mn268 - 2019-03-09, 12:22

Skopiowałem od kolegi Anioła plik, rozpakowałem, mam na penie katalog H:\MediaNavEvo_v1.6. Mimo włożenia pena do MNE nic się nie dzieje. Wyskakuje tylko komunikat o braku plików multimedialnych. Proszę o pomoc co jes nie tak ? Mam mne 9.1.3
paul7 - 2019-03-09, 13:32

Trzeba mieć sformatowany pen FAT32 , wgrać pliki anioła jako rozpakowane i włożyć do USB przed uruchomieniem się MNE.
mn268 - 2019-03-09, 18:11

Dzięki za pomoc.
Te trzy pliki w głównym katalogu po rozpakowaniu miałem niewidoczne (ukryte). Zmieniłem ich status i zaraz podejmę kolejną próbę.
Na tym samym penie założyć katalog i umieścić nowe mapy do zgrania do MNE ?

paul7 - 2019-03-09, 20:18

Katalog Update!
Kod:
Katalog "Backup" zawiera wszelkie wykonane archiwizacje urządzenia nawigacyjnego. Podkatalogi w nazwie zawierają daty wykonanej czynności.
Katalog "Update" zawiera katalogi, które należy uzupełnić plikami - aktualizacjami a następnie aktywować przez zmianę nazwy.

i czytaj !info :lol:

mn268 - 2019-03-09, 23:07

Zajarzyłem. Wielkie dzięki. I nawet mi się udało zaktualizować i uruchomić TMC.
paul7 - 2019-03-10, 07:14

mn268 napisał/a:
Zajarzyłem. Wielkie dzięki. I nawet mi się udało zaktualizować i uruchomić TMC.

To świetnie, trzeba korzystać z możliwości MNE.

Belphegor - 2019-03-10, 11:16

Dokładnie. Każdemu jak pokazałem co można zrobić z MNE to był w szoku. Nawet ludzie z RP. :lol:
jas_pik - 2019-03-11, 08:59

Belphegor napisał/a:
Nawet ludzie z RP. :lol:

Akurat im tego nie pokazuj bo zablokują te możliwości dla maluczkich

Belphegor - 2019-03-11, 10:40

jas_pik napisał/a:
Akurat im tego nie pokazuj bo zablokują te możliwości dla maluczkich


Oni to mają jeszcze bardziej gdzieś, niż ja. ;-) Poza tym trzeba wiedzieć komu można pokazać, a komu nie. 8-)

Belphegor - 2019-05-06, 09:39

Szybkie i może trochę lamerskie pytanie - czy sposobem Anioła da radę uwolnić starszy typ MNE? Chodzi o Lodgy z 2014 roku. W menu głównym ma takie starsze kwadratowe ikonki o zupełnie innej grafice, niż obecne MNE.

Nie mam niestety na razie dostępu do tego radia, więc nie wiem dokładnie nawet jaka to jest wersja oprogramowania.

Dymek - 2019-05-06, 10:08

Belphegor napisał/a:
Nie mam niestety na razie dostępu do tego radia, więc nie wiem dokładnie nawet jaka to jest wersja oprogramowania.

I to trzeba ustalić na początek.
Natomiast zerknąłem w pliki Anioła- są tam wrzucone uwolnienia począwszy od wersji 4.0.3, więc przynajmniej teoretycznie powinno zadziałać.

p47yk - 2019-06-23, 07:07

Pytanie dotyczące drobnej, acz istotnej dla mnie kwestii - czy nowe pliki do aktualizacji wgrywam do katalogu Update! przed zrobieniem archiwizacji (czyli Backup)? Czy to niebezpieczne?

Po prostu nie chce mi się ganiać w te i nazad do komputera ;) Gdybym wcześniej na penie przygotował wszystkie niezbędne pliki, to wystarczyłoby, że kopiuje, podmieniam i usuwam stare pliki bezpośrednio w MNE - wszystko za jednym posiedzeniem.

p47yk - 2019-06-23, 13:53

No i jeszcze pytanie, czy zaznaczyć w MicomTest opcję TMC ON przed, czy po uwolnieniu? A może wcale? Na dodatek kodami już nie wejdę, więc muszę kombinować z penem... @jas_plk @paul7 @Belphegor? Pomocy!
Dymek - 2019-06-23, 15:28

Ten zestaw oprogramowania na pendrive był zrobiony właśnie po to aby nie biegać. Ale... zalecał bym jednak robić to kolejno, masz pewność, że do Update wygrasz wszystko co potrzeba? Niektóre pliki należy pozostawić oryginalne- choćby pliku mapy podstawowej nie ma nigdy w aktualizacjach map a w Update musi się znaleźć bo najprawdopodobniej zostanie wykasowany.
I dlaczego twierdzisz, że nie wejdziesz w Micom kodami?

Belphegor - 2019-06-24, 11:14

Ja włączyłem sobie TMC dużo wcześniej, niż bawiłem się w uwolnienie, żeby sprawdzić, czy zadziała bez licencji. ;-) Ale według mnie to bez znaczenia. Możesz włączyć TMC po zrobieniu uwolnienia.
p47yk - 2019-06-26, 07:47

Dymek napisał/a:
Niektóre pliki należy pozostawić oryginalne- choćby pliku mapy podstawowej nie ma nigdy w aktualizacjach map a w Update musi się znaleźć bo najprawdopodobniej zostanie wykasowany.


Chodzi o "basemap"? Co się stanie, gdy ten plik zostanie wykasowany? Co powinien zawierać folder map (oprócz nowych - aktualnych - wgrywanych map)?

Dymek - 2019-06-26, 08:25

p47yk napisał/a:
Chodzi o "basemap"? Co się stanie, gdy ten plik zostanie wykasowany? Co powinien zawierać folder map (oprócz nowych - aktualnych - wgrywanych map)?

Tylko ten jeden plik "Basemap.fbl", on się nie zmienia nigdy niezależnie od aktualizacji map.
Bez niego nawigacja nie działa.

paul7 - 2019-06-26, 08:29

Jak nie będziesz miał konturów krajów europy, to np. przy pokazywaniu trasy , mapka ogólna pokazuje się na chwilę i nawigacja padnie, to samo stanie się przy zmniejszaniu podglądu ,czy ustalaniu trasy poza granice kraju. Nawigacja może na trwałe się zawiesić, komunikat fatal error, zapisać stan w plikach ustawień, co wymaga ponownego wgrywania.
Co do aktualizacji w tym temacie i w innych to nie zauważyłem , żeby programy aktualizacyjne kasowały base map. No chyba , że zrobisz to ręcznie. Na forach są dostępne te mapki basemap.fbl z roku 2015 o wadze 8,918MB, masz tam wewnątrz kontury krajów, główne miasta i główne drogi miedzy nimi, ale oczywiście bez szczegółów i informacji , które umożliwiają wytyczyć jakiekolwiek trasy. Wgrywane później aktualizacje map z plikami dodatkowymi i informacjami, dopiero wtedy uzupełniają mapę podstawową o grafikę i informacje o rodzaju dróg, także informacje miejscowe, budynki, znaku ostrzegawcze, radary itp.

p47yk - 2019-06-26, 09:58

Ok, rozumiem. Podzielę się więc z Wami moimi doświadczeniami po uwolnieniu MNE.

Od razu zastrzegam - nie wiem, czy się udało, bo nie uruchamiałem jeszcze nawigacji, doszedłem jedynie do ekranu z kafelkami, nic nie klikałem oprócz ikonki menu programu od Anioła - bo tym sposobem uwalniałem.

Przejrzałem mnóstwo wpisów na forum i muszę stwierdzić, że nadal nie ma jednej, "kanonicznej" metody uwalniania - ten podany przez użytkownika @rolka jest jakby "fuzją" metody od Anioła (pełna automatyka) i ręcznego usuwania/kopiowania plików + metoda kolegi @d3mol3k (czyli potrzebne licencje i TMC).

Wiedząc, że zapychanie wgrywanymi mapami może spowolnić, a nawet zawiesić MNE, postanowiłem ograniczyć się jedynie... do Polski. Tak jest - nie wybieram się za granicę w najbliższym czasie ;-)

Dodatkowo zastanawiałem się, co zrobić z mapą *.hnr, ponieważ istnieją dla Europy jej TRZY wersje - a każda z TRZEMA wariantami: FULL EUROPE, WESTERN EUROPE oraz EASTERN EUROPE. Posiadają one warianty do wyznaczania tras: FAST, SHORT lub ECONOMICAL.

Początkowo korciło mnie, żeby wgrać FULL, a resztę (WESTERN oraz EASTERN) wywalić. Potem pomyślałem, że skoro w kopii backup mam Western i Eastern (o dziwo, nie wgrywałem krajów EuropyZachodniej wcześniej), to może wgrać aktualne mapy właśnie W. i E.

Ostatecznie postawiłem na minimalizm i wgrałem jedynie EASTERN. Reszty nie potrzebuję, a FULL zajmuje sporooo miejsca. Dobrze zrobiłem? Jeżeli ktoś radziłby inaczej, chętnie poznam jego opinię.

Kwestia, która mnie nurtuje, to czy podmiana map przez Total Commandera jest równoznaczna z aktualizacją tych map w MNE. Czy trzeba aktualizować metodą Anioła za pomocą wcześniej przygotowanego pena i automatyki skryptów (czyli kliknięcie opcji "Aktualizuj mapy).

Czy nie jest za późno, na dodanie pliku basemap (nie uruchamiałem jeszcze nawigacji)?

Czy można usunąć puste foldery, które były w nadrzędnym folderze UPDATE w programie od kolegi Anioła (PHONEME i DEM)? Nic tam nie wrzucałem, więc jaki jest sens, żeby je wgrywać?

Będę wdzięczny za Wasze zdanie ;-)

Dymek - 2019-06-26, 11:02

p47yk napisał/a:
Ostatecznie postawiłem na minimalizm i wgrałem jedynie EASTERN. Reszty nie potrzebuję, a FULL zajmuje sporooo miejsca. Dobrze zrobiłem?

Również wgrywam tylko EASTERN w 4 wersjach (Easy, Fast, Green, Short).

Cytat:
Kwestia, która mnie nurtuje, to czy podmiana map przez Total Commandera jest równoznaczna z aktualizacją tych map w MNE. Czy trzeba aktualizować metodą Anioła za pomocą wcześniej przygotowanego pena i automatyki skryptów (czyli kliknięcie opcji "Aktualizuj mapy).Czy nie jest za późno, na dodanie pliku basemap (nie uruchamiałem jeszcze nawigacji)?

Równoznaczna- kiedyś był tylko ten sposób, inne metody powstały jako automatyzacja.
A więc przez TotalCommandera można spokojnie robić wszystko, również wgrać Basemap- ale najpierw podejrzyj czy faktycznie został skasowany.

Cytat:
Czy można usunąć puste foldery, które były w nadrzędnym folderze UPDATE w programie od kolegi Anioła (PHONEME i DEM)? Nic tam nie wrzucałem, więc jaki jest sens, żeby je wgrywać?)

Można usunąć. O ile przeczytałeś opis programu Anioła w plikach TXT, to powinieneś tez wiedzieć, że jeżeli do nazwy jakiegoś folderu na pendrive dodasz "_wyl", to ten folder nie podlega aktualizacji- czyli np. folder LICENSE zmieniasz na LICENSE_WYL.
Generalnie podczas aktualizacji map aktualizuję tylko 4 foldery:
BUILDING
MAP
POI
SPEEDCAM

p47yk - 2019-06-26, 11:27

Dymek napisał/a:
Również wgrywam tylko EASTERN w 4 wersjach (Easy, Fast, Green, Short).


Czyli warto dograć jeszcze do tego Economical? Bo tylko tej nie wymieniłeś. Czy w opcjach nawigacji te wszystkie opcje się pokazują - czyli można z nich skorzystać? Short, Fast, Easy jestem w stanie sobie wyobrazić, do jakiego rodzaju wytyczania tras się odnoszą, ale jaka różnica jest między Green a Economical właśnie?

Mam też pytanie do plików *.dem - one służą do uwzględnienia na mapach rzeźby terenu. Ktoś próbował je wgrywać? Na TYM FORUM znalazłem plik o nazwie:

Cytat:
Eastern_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_090309.dem


i chciałbym spróbować go wgrać.

Liczę na to, że zanim odpalę nawigację, mogę jeszcze wgrać to i owo oraz sprawdzić wcześniej zawartość folderów dzięki menu Anioła (Total Commander).

Co zrobić po skopiowaniu plików, by mieć pewność, że zmiany się zapisały? Tak krok po kroku? W pierwszym poście tego wątku (autorstwa kolegi @rolka) nie znalazłem opisu poprawnego "wychodzenia" z Windowsa/MNE, by nic nie "uwalić" ;)

Wyłączyć MNE można z pena Anioła, ale on się restartuje i na nowo włącza. No i w którym momencie można bezpiecznie wyjąć gwizdek?

Dymek - 2019-06-26, 12:54

p47yk napisał/a:
Czyli warto dograć jeszcze do tego Economical? Bo tylko tej nie wymieniłeś.

Nie mam ECONOMICAL... podejrzewam, że to to samo co GREEN (różnica w nazwie pliku).
Ale nigdzie w MN nie widziałem tych opcji w nawigacji, nie mam więc nawet pewności czy nasza nawigacja tych plików w ogóle używa.

Cytat:
Mam też pytanie do plików *.dem - one służą do uwzględnienia na mapach rzeźby terenu.

A to nie do mnie- nie zajmowałem się rzeźbą, może odezwie się ktoś, kto się tym bawił.

Cytat:
Wyłączyć MNE można z pena Anioła, ale on się restartuje i na nowo włącza. No i w którym momencie można bezpiecznie wyjąć gwizdek?

No i po takim resecie jeżeli ponownie nie odpalisz softu z pendrive, masz już normalne menu z MN i możesz wyjąć pena, uruchamiać Navi, itd.
Jak nie zadziała, to masz przecież nadal dostęp do Windowsa, wszelkie procedury zmiany plików możesz powtarzać albo "Aniołem", albo bezpośrednio TotalCommanderem.

paul7 - 2019-06-26, 13:02

p47yk napisał/a:
Czyli warto dograć jeszcze do tego Economical?

Nawigacja jest uboga i tylko potrafi przedstawić 3 propozycje na trasę, ekonomiczna
p47yk napisał/a:
Liczę na to, że zanim odpalę nawigację, mogę jeszcze wgrać to i owo
oczywiście jest potrzebna; krótka i szybka.
p47yk napisał/a:
Green
to taka bardziej ekonomiczna pod względem spalania paliwa, tego nie ma, brak analizy właśnie wysokości terenu, bo nawigacja jest okrojona.
Podstawowy błąd! Nigdy nie wgrywaj czegoś czego nie jesteś pewny i na siłę. Zawsze możesz sobie podzielić "wgrywanie" na mniejsze części i sprawdzać czy działa.
p47yk napisał/a:
No i w którym momencie można bezpiecznie wyjąć gwizdek?

Jak przeładuje system i ekran będzie ciemny.

Belphegor - 2019-06-26, 13:26

p47yk napisał/a:
Mam też pytanie do plików *.dem - one służą do uwzględnienia na mapach rzeźby terenu. Ktoś próbował je wgrywać?


Do tego właśnie służą. Ja próbowałem je wgrywać i działa wszystko.

p47yk - 2019-06-26, 14:35

O, fajnie - jakiej wersji pliku *.dem użyłeś? Dogrywałeś do tego jakąś licencję (jeżeli w ogóle była potrzebna)? Chodzi bez problemu?

Modyfikowałeś coś w plikach txt sys?

Belphegor - 2019-06-26, 14:50

sys.txt mam taki jak na początku tego wątku (ale mi się zrymowało. :mrgreen: ). Co do pliku .dem... mam w domu na dysku jego nazwę. Licencji żadnej nie trzeba.
paul7 - 2019-06-26, 20:19

pliki .dem najnowsze pochodzą z 2006 roku i nie są odnawiane, obejmują mówiąc krótko obszar wielu państw lub nawet pół kontynentu. Całkowita zawartość np na świat to 7,6GB.
Przykładowo
Kod:
Eastern_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_090309.dem
Eastern_Europe_TA_2007.06_070920.dem
jest najbliższe Polsce i okolic. Węgrzy np. mają swój plik. My nie.
Mapa bazowa jest najniższym poziomem dokładności. Miejsca górskie zawierają więcej informacji o elewacji niż niziny. A w rzeczywistości także niektóre pliki .fbl mają zakodowane podstawowe dane dem, czyli widok planety. Niektóre nawigacje mają podgląd w terenie ale dla tras pieszych, niestety MN , z prymitywną pamięcią i procesorem , nie mógłby takich informacji przetworzyć.
Full Europa;

Dodam jeszcze , że istnieją wypasione pliki dem , ale tego nie udźwignie żaden MNE.
Kod:
Full_Europe_CGIAR_Premium_2006.06_120920 (210.7 MB)
Full_Europe_NASA_2005.07_071128 (245 MB)
Full_Europe_TA_2007.06_071026 (208.9 MB)

Prezes - 2019-06-27, 09:59

rolka, serdeczne podziękowania za opis. Równie duże podziękowania dla kolegów Anioła oraz d3mol3k
Wreszcie się za to wziąłem. Uwolniłem nawigację programem, podmieniłem mapy ręcznie i wszystko śmiga.
Pozdrawiam i szerokości!

d3mol3k - 2019-06-27, 18:22

Szerokości - cieszy że można było pomóc.
sasio - 2019-07-19, 12:56

Panowie zapewne jesteście przed tym co mnie spotkało.
Podobno wszystkie pendrive kopiują cała zawartość MNE, a (JasPika) usuwa zawartość MNE następnie wgrywajac nowe mapy.

Problem jest inny, te programy dopisują kolejne mapy do folderu NNG i cała pozostała zawartość w odpowiednie foldery.
Przy 6 aktualizacji map (różne warianty krajów + aktualizacja) tym sposobem, wywala błąd :



Widok NNG



Aby ogarnąć aktualizacje musiałem wejść w Windowsa i usunąć ręcznie mapy, co dziwne wszystkie mogłem wywalić, bez żadnego problemu, nawi reaguje bez problemu i pokazuje faktycznie tylko te mapy co ma.

Dziwna sprawa

Dymek - 2019-07-19, 13:23

sasio napisał/a:
Problem jest inny, te programy dopisują kolejne mapy do folderu NNG...

Można to sprawdzić z poziomu Menu nawigacji- jeżeli jest kilka wersji map, to wszystkie duplikaty są tam widoczne. Osobiście nie potwierdzam takich problemów.

sasio - 2019-07-19, 14:54

Właśnie nie było.

To pokazywane było w nawi odnośnie map





Czyli 12 map, jedne Q1 inne Q4, bo gdy drugi raz aktualizowałyby wgrałem mniej map, bo stwierdziłem że aż tyle mi nie potrzebnych.

Plików jak widać jest ..34

d3mol3k - 2019-07-19, 17:35

Raz się z tym spotkałem ale wgrywając nowe mapy i pozostałe składniki sposobem Romana. Wydaje mi się że powodem była różnica w nazwach map starych na MNEvo i tych nowych wgrywanych. Też musiałem usunąć stare mapy ręcznie.
paul7 - 2019-07-21, 11:00

Ja raczej wywalam ręcznie to co niepotrzebne i dogrywam automatycznie nowe. Tak kontroluje zawartość i wiem , że mi nie zabraknie pamięci.
sasio - 2019-07-21, 11:39

paul7 podobno wg JasPika nie można usuwać ręcznie map bo mapy widoczne w programie są niby nie usuwalne, a jak je usuniesz to znaczy że coś uwalone jest w oprogramowaniu - tak mi mówił JasPik.

Inna sprawa, zauważcie że zmodyfikowane oprogramowanie 9.1.3 gdy w nawigacji damy gromadzenie informacji o urządzeniu (tak jak aktualizowaliśmy mapy po raz 1szy przez ToolBox), odpalenie programu powoduje że nie widzi pendrive z treścią zgraną.

Zgranie danych z nie łamanej nawigacji powoduje normalną pracę ToolBoxa

paul7 - 2019-07-21, 14:54

Jako bezpieczny używam zawsze dodatkowo dBoot. Opisany już lata temu.
Wiadomo, wszelka podmiana odbywa się przy wstrzymaniu procesu programu nawigacji, czyli pliki nie mogą być "podłączone " do programu. Dogrywanie może już odbywać się inaczej, bo program ich jeszcze nie zeskanował. Uwaga jas_pik oczywiście celna.
Co do zgrywania na pena w procesie toolbox, to o ile pamiętam , zgrywa obraz "posiadania" zawartości MN. Ale chyba nie zwraca uwagi na to, czy program nawig, był uwalniany. Sprawdza jego wersję.

d3mol3k - 2019-07-21, 18:00

Nie sprawdza czy nawi było uwalniane. Sprawdza tylko wersję programu - ostatnią aktualizację zrobiłem bez problemu. Wersja 9.1.3
sasio - 2019-07-21, 20:27

Hmm dziwne to.
Wkładam do siebie pendrive, zgrywa dane, wrzucam pedzia do kompa i komunikat „Nie wykryto USB”. Próba na 5 różnych pendrive i to samo.
Captur bez złamanego MNE na tych samych pendrive i smiga

jas_pik - 2019-07-21, 20:38

Podstawowe pytanie , po co chcesz to robić skoro masz uwolniony?
Zeby opisać że masz problem na forum ?
W jakim celu?

sasio - 2019-07-21, 22:54

Nie o to chodzi.
Z ciekawości sprawdziłem to u siebie, gdy kolega zgłosił mi problem z tą funkcja.
To tak dodatkowo dopisane do głównego watku

paul7 - 2019-07-22, 07:37

sasio napisał/a:
Wkładam do siebie pendrive, zgrywa dane, wrzucam pedzia do kompa i komunikat „Nie wykryto USB”. Próba na 5 różnych pendrive i to samo.

Ale to tylko świadczy o twoim kompie. Hub nie wykrywa pena lub masz coś w nim z ustawieniami.

Dymek - 2019-07-22, 09:24

paul7 napisał/a:
Ale to tylko świadczy o twoim kompie. Hub nie wykrywa pena lub masz coś w nim z ustawieniami.

Ale:
sasio napisał/a:
Captur bez złamanego MNE na tych samych pendrive i smiga

Czyli nie chodzi o komputer, tylko sam Toolbox ignoruje pendrive wtedy, gdy zawiera on "odcisk" zgrany z tego konkretnego MNE.

Robson68 - 2019-07-22, 14:42

Potwierdzam uwagi kol. Sasio
Uwolnione MNE w wersji 6.0.4 z nakładką Jas_pik , zrobiony odcisk na USB , program Toolbox nie widzi USB , testowane na różnych pendrive , oczywiście nie jest to problem

paul7 - 2019-07-22, 14:53

Ciekawe..., trzeba by zobaczyć czy uwolnienie nie zmieniło wpisów w plikach systemowych, szczególnie identyfikacji MNE. Bo później ToolBox porównuje je każdorazowo.
Robson68 - 2019-07-22, 15:42

Na swoim MNE nie sprawdzę ,bo mam tylko kopię plików zrobione po uwolnieniu ( radio reanimowane przez Jas_pik. W sumie gdy sprzęt jest uwolniony nie ma potrzeby korzystać z Toolbox . Wyjątek wersja 9.1.3 i poprawki
jas_pik - 2019-07-22, 16:47

Robson68 napisał/a:
W sumie gdy sprzęt jest uwolniony nie ma potrzeby korzystać z Toolbox .

Potwierdzam

Robson68 napisał/a:
Wyjątek wersja 9.1.3 i poprawki

Nie potwierdzam.
A to dlatego że zazwyczaj wersje "uwolnione" sa pozbawione błędów wersji oryginalnych.
Bo uwolnienie to tylko u niektórych ( zazwyczaj u kolegów ze wschodu) podmiana samego pliku nawigacji "nngnavi.exe".
U mnie zazwyczaj jest to powiązane z wymianą również pliku NK.BIN oraz plików zależnych w których dokonuję pewnych zmian - poprawiam fabryczny sot

Robson68 - 2019-07-22, 18:20

Pewnie , dlatego Toolbox nie czyta pewnych uwolnionych nawigacji a inne czyta ( inne zmiany w oprogramowaniu ) . Jedno jest pewne mając uwolniony program nic ciekawego nie znajdziemy na oficjalnej stronie , bo każda nowa wersja softu jedno naprawia a drugie psuje
darthklu - 2019-08-23, 22:50

Pytanie z innej beczki.

Zrobiłem cała aktualizacje, uwolnienie i wszystko bezproblemowo działa

Wlaczam Micom Config. Program sie włącza ale po chwili niestety jak zaczyna ładować pasek to od razu mam restart radia.

Ktoś ma pomysł co z tym zrobic? Chciałem sobie aktywować kamerę wsteczną.

jas_pik - 2019-08-24, 11:59

darthklu napisał/a:

Wlaczam Micom Config. Program sie włącza ale po chwili niestety jak zaczyna ładować pasek to od razu mam restart radia..

Micom czy Dmicom ?
Wejdź kodami testowymi.
Nie mam działającego dMicma na wersję 9.1.3

darthklu - 2019-08-26, 18:55

jas_pik napisał/a:
darthklu napisał/a:

Wlaczam Micom Config. Program sie włącza ale po chwili niestety jak zaczyna ładować pasek to od razu mam restart radia..

Micom czy Dmicom ?
Wejdź kodami testowymi.
Nie mam działającego dMicma na wersję 9.1.3


ok weszło kodami. ale dziwne bo pare dni temu ustawiłem pole RVC z off na RVC ale opcji kamery w ustawieniach radia dalej nie było. Dziś jednak zadziałało. Dzięki.

Belphegor - 2019-09-26, 11:54

No i próbuje wgrać nowe mapy i nie mogę skasować starych. Ani map, ani poi, ani speedcam. Udało się tylko skasować stary plik z budynkami 3D i wgrać nowy. Reszta starych z pozostałych folderów nie chce się skasować. Mogę tylko wgrać nowe. O co chodzi? Paul7 pisał coś o wstrzymaniu procesu nawigacji. Ale jak to zrobić? Uruchomiłem auto i od razu wziąłem się za podmianę plików. Nawi nie włączyłem.
Belphegor - 2019-09-26, 14:37

Ok, udało się, ale nic nie robiłem. Po prostu spróbowałem jeszcze raz. Czary-mary normalnie. :shock:
eplus - 2019-09-27, 07:43

Zamknij wszystkie okna, wysiądź i spróbuj od początku. Przynajmniej na Windowsie to działa.
Belphegor - 2019-09-27, 11:05

Hehe... tak właśnie zrobiłem. :mrgreen: Podjechałem do syna do szkoły, a że miałem trochę czasu, to wysiadałem z samochodu, pochodziłem trochę, potknąłem się o koparkę, wróciłem do samochodu, usiadłem jak Budda, odmówiłem Pierwszą Surę Koranu, pośliniłem palec, włączyłem Media Nav, rozpłakałem się i przejęty mocnym postanowieniem zmiany map poczułem jak spływa na mnie objawienie i zrobiłem to co miałem zrobić. W międzyczasie deszcz przestał padać, wyszło słońce, a na niebie pojawiła się tęcza. Syn wyszedł ze szkoły z wieścią, że dostał 4 i 5 z klasówek, a na pobliskim krzaku pojawiły się nowe pączki zwiastujące szybki powrót wiosny.

To tak w dużym skrócie. :shock: :mrgreen:

SeMDA - 2019-10-16, 11:18

Koledzy pomóżcie, zapomniałem że TMC jest w TEST MICOM i weszłem w MICOM CONFIG, po czym nastąpił reset i teraz pyta czarnym ekranem o jakiś kod uwierzytelniający, system uwolniony wg opisu w pierwszym poście. Jak to odblokować?

EDIT: Potrzebny był kod radia, właściciel mi go wydłubał z papierów. Po resecie znikła ikonka uwolnienia i radio zaczęło widzieć nowe mapki. TMC o dziwo działa, bez konieczności włączania w MICOM-ie.

paul7 - 2019-10-17, 19:47

I jaki z tego morał?
duch - 2019-11-22, 12:05

Post w stylu "Co by było gdyby babcia miała wąsy", obserwując wylew tanich urządzeń z Carplay/AA na Ali, można dostrzec, że są to urządzenia na WinCe. Czy tylko mi się wydaje, że teoretycznie pojawiła się nadzieja na na Carplay/AA w MN z WinCe ?

Pozdrawiam.

d3mol3k - 2019-11-22, 17:37

duch napisał/a:
Post w stylu "Co by było gdyby babcia miała wąsy", obserwując wylew tanich urządzeń z Carplay/AA na Ali, można dostrzec, że są to urządzenia na WinCe. Czy tylko mi się wydaje, że teoretycznie pojawiła się nadzieja na na Carplay/AA w MN z WinCe ?

Pozdrawiam.


Ciekawe bo szukając informacji znalazłem taki temat na forum Nissana Juke https://jukeclub.forumfree.it/?t=75369449

Cytat:
Dobry wieczór chciałem podzielić się z Wami doświadczeniem posiadania lustrzanego odbicia mojego telefonu Samsung w radiu samochodowym Wince zamontowanym 2 lata temu. Musisz pobrać program EasyConnected, umieścić go na karcie SD i włożyć do gniazda nawigatora, zmieniając nazwę pliku na first.exe, ponieważ w moim przypadku GPS zaczyna się od tego polecenia. następnie na telefonie komórkowym musisz włączyć debugowanie USB. Podłączanie kabla USB między telefonem komórkowym a radiem samochodowym i gotowe. następnie pobranie jednego z programów uruchamiających, które są w sklepie, praktycznie ekran radia staje się tak, jakby to był android. fajne jest to, że kontrolujesz wszystko za dotknięciem radia samochodowego. Myślę, że możemy to zrobić we wszystkich radiach samochodowych z systemem wince, to trochę tak, jakby mieć radio samochodowe z Androidem.




Ciekawe jak by to zadziałało ma MNEvo?

duch - 2019-11-22, 19:45

d3mol3k tu jest temat https://www.gpspower.net/...mirrorlink.html
Na wince wystarczy przejściówka https://www.youtube.com/watch?v=R-gkViR1GX0
W MN procek ma inną architekturę i app nie chodzi, potrzebny emulator.

Pozdrawiam.

jas_pik - 2019-11-22, 21:55

A na procesor MIPS taki jaki mamy w MNE nikt nigdy nie stworzył żadnego emulatora.
Wszystkie chinole sa na procesorach ARM .

sasio - 2019-11-26, 22:09

JasPik a te przejściówki z Alli też nie będą działać ?
Kolega kupił ale rozbił auto zanim przyszlo.
Podobno wpinasz w port USB a do niego kablem USB podpinasz telefon

jas_pik - 2019-11-26, 22:48

Wg mojej wiedzy tez nie ale nie mam ochoty wydawać kasy aby się o tym przekonać zwłaszcza że juz mam tylko MN3
neron37 - 2020-03-19, 11:22

witam. mam pytanie - czy to uwolnienie zadziała w Renault Clio 4
jas_pik - 2020-03-19, 12:33

Zadzaiła o ile masz wersje MNEvolution czyli MN2
robbie - 2020-04-05, 16:29

Witam,

mogę poprosić o link do

LGe_Renault_ULC_14CY_Primo_FR_13Q4_HM_POI_KML_SPC_JV_TMC_iFRHM@13Q4RenaultULC

jas_pik - 2020-04-05, 18:19

Proszę bardzo nowszy z 15 roku
radekbo - 2020-04-09, 12:13

Witam
Potrzebuję pomocy. Zrobiłem wszystko zgodnie z opisem na początku posta i coś poszło nie tak. Po włączeniu nawigacji "zgadzam się" robi się aktywne, a po wciśnięciu zostaje podświetlone na kolor czerwony. Da się przejść dalej naciskając przypadkowo wielokrotnie przyciski na manetce, ale wtedy widok zasłania komunikat o braku połączenia z urządzeniem bluetooth. Może ktoś coś doradzić?

paul7 - 2020-04-09, 16:27

Jeśli chciałeś zrobić wszystko na raz to co w pierwszym poście to możliwe ,że mogło coś się popsuć. Należało robić cząstkowo, wpierw uwolnienie, potem dopiero następne punkty. Zawsze masz możliwość wtedy przetestowania tego co zrobiłeś, szczególnie nie zaglądaj od razu do plików nawigacji odpowiedzialnych za wygląd obrazu i czynności .
Proponowałbym powtórzenie czynności etapami. Najlepiej to powrót do normalnego i znów powoli uwalniać , dalej modernizować.

radekbo - 2020-04-09, 17:46

Niestety nie mogę powrócić. Próbowałem: upgrade.lgu, upgrade_root.lgu i navigation_restore_fat32.lgu, w każdym przypadku radyjko uruchamia się normalnie, nie pokazując opcji aktualizacji
jas_pik - 2020-04-09, 18:20

MN jest zabezpieczone. Nie wgrasz ponownie systemu który już masz. Możesz wgrać system wyższy . Ale takiego nie ma .
A porada dotyczy uwolnienia, abyś je zrobił jeszcze raz .

radekbo - 2020-04-10, 11:58

Ciągle lipa. Jeszcze raz wgrałem aktualizację, uwolniłem. Po wciśnięciu "zgadzam się" zostaje komunikat z podświetlonym na czerwono przyciskiem :-(
jas_pik - 2020-04-10, 12:10

Wejdź za pomoca kodów do Windowsa . Prawdopodobnie masz zbyt duża ilość map w StorageCard4/nng/content
Usuń niepotrzbne mapy /poi/spc i nie powinno być problemów

Adamerio - 2020-04-23, 15:03

Dziś aktualizowałem system z 6.0.4 na 9.1.3. Czy do uruchomienia nawigacji na 9.1.3 potrzebna jest jakaś nowa licencja?
dostałem komunikat: Twoja licencja nie pozwala otworzyć plików mapy!
Korzystałem z narzędzia kolegi "Anioł", MN zawiesza się po kliknięciu "zgadzam się" podczas wchodzenia w nawigację :roll:

Robson68 - 2020-04-23, 17:23

Jak miałeś uwolnioną wersję 6.0.4 to po aktualizacji tak się dzieje.Teraz trzeba uwolnić wersję 9.1.3 Pytanie do czego używałeś narzędzia od kol. Aniol?
Adamerio - 2020-04-23, 19:51

Robson68 napisał/a:
Pytanie do czego używałeś narzędzia od kol. Aniol?


Zaktualizowałem do 9.1.3 a następnie w narzędziu Aniola kliknąłem tylko opcję 'uwolnienie'

Robson68 - 2020-04-23, 20:43

To coś poszło nie tak. Ja osobiście aktualizowalem z 9.11 na 9.13 i zawsze działało. Może wina pendrive ? Lub za duży skok w wersjach oprogramowania? Pytanie czy masz kopię zapasową ? jeśli tak zawsze można wrócić
Adamerio - 2020-04-23, 21:16

Czyli najlepiej spróbować zrobić downgrade do 9.1.1 -> uwolnić, a następnie próbować 9.1.3?
jas_pik - 2020-04-23, 21:32

Nie da się zrobić downgrade wersji w prosty i bezpieczny sposób. Ja tego nie zalecam..
Prawdopodobnie źle przeprowadziłeś operację uwolnienia . Zrób ją jeszcze raz.

Adamerio - 2020-04-23, 21:48

Jak mogłem źle przeprowadzić skoro poza kliknięciem jednego przycisku "uwolnij" nie trzeba robić nic więcej :roll: Jutro spróbuję raz jeszcze i dam znać^^

Downgrade robiłem kilka razy zawsze poprzez edycję plku "Version_Info" - uważam że to bezpieczny sposób, nigdy nie miałem z nim problemów^^

jas_pik - 2020-04-23, 22:12

Nie wiem co poszło nie tak ale komunikat który otrzymałeś świadczy o tym że wciąż masz fabryczną wersję programu nngnavi.exe a nie uwolnioną .
A to że już kilka razy robiłeś downgrade i nic się nie stało to masz farta.
W każdej nowszej wersji softu Renault wprowadzał inny bootloader.I zostały one tak napisane że bez problemu może je upgradować w górę .
Wgrywanie niższych wersji bootloadera może zakończyć sie uwaleniem kości pamięci na której jest on wgrywany .
Dlatego zalecam używanie do dwongrade/upgrade ( jeśli zamierzasz to często robić ) wersji softu wykastrowanej z bootladera.
Najlepiej zaś wgrać sobie tzw bezpieczną wersję bootloadera ( taką która najpierw sprawdza czy plik NK.BIN znajduje sie najpierw na USB a dopiero gdy tam nie znajdzie to szuka jej na StrageCard. Wtedy zawsze możemy wejść do Windowsa i odratować sprzęt.
Jak padnie bootloader to już nawet wlutowanie karty pamięci nie odratuje sprzetu

radekbo - 2020-04-24, 07:20

Mam identyczny problem co Adamerio. Czyli może pomóc downgrade do 6.0.4? Jak to zrobić bezpiecznie? A dalej jak w tym starym temacie http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=13698

A jak korzystać z "navigation_restore_fat32.lgu"?

jas_pik - 2020-04-24, 17:56

Ale po co robić downgrade? Pisałem że jest to niebezpieczne.
Uwolnić w wersji 9.1.3.
Jesli się nie uwolniło to zrobić to ręcznie poprzez podmianę pliku nngnavi.exe własciwego dla wersji 9.1.3

Adamerio - 2020-04-25, 17:37

Gdzie najlepiej szukać tego pliku do podmiany :?:
Robson68 - 2020-04-25, 17:59

Mam taki plik . Priv
radekbo - 2020-04-29, 10:22

Robson68, wielkie dzięki, udało się. A już mnie żona prawie zabiła, że jak zwykle niepotrzebnie łapy pcham :-)
Robson68 - 2020-04-29, 11:00

Fajnie , że pomogło. A co do żony one tak mają
Szeryfeek - 2020-05-25, 17:58

Panowie, rok temu wgrywałrm uwolnienie do swojej maszyny o nazwie 9.1.3 cracked. Teraz chciałem uwolnić nawigację swojemu tacie, ale nigdzie nie mogę znaleźć tego pliku. Jak mogę uwolnić wersję 9.1.3? Może ktoś posiada na dyski ten oliczek i może mi go udostępnić?
laisar - 2020-05-25, 18:35

http://www.daciaklub.pl/f...1777491#1777491
Szeryfeek - 2020-05-25, 19:00

Dziękuję Ci bardzo laisar!
cienkibolek - 2020-07-30, 08:47

Witam. Wyjdę na nooba, trudno, ale już 2 dni kopię w necie i nie daję rady - nick zobowiązuje :mrgreen: Podpowie mi ktoś jak zrobić te pliki licencyjne lub z kąd wziąść te licencje do TCM? Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość ;-)
laisar - 2020-07-30, 10:25

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + tmc =

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=16419

+

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=16632

areckis - 2020-12-01, 18:25

Mam MN z softem 9.1.3. Już uwolnione.

Chciałem wrzucić nowe mapy. Zasugerowałęm się tym co było napisane w pliko info.txt w MenuLite: "Dodaj do katalogu z licencjami swoją licencję *.lyc z katalogu backup". Tak też zrobiłem.

Ale teraz widzę, że w pierwszym poście tego tematu jest napisane:
"Folder LICENSE [...] 2. Posiadaną usuwamy"

Objaw mam taki, że radio działa, ale wchodząc do nawigacji zatrzymuje się na ekranie "Uwaga! Prowadź bezpiecznie..." ;) A przycisk "Zgadzam się" jest nieaktywny. Czy to w wyniku pozostawienia swojej licencji? Czy też coś innego skopałem?

jas_pik - 2020-12-01, 18:39

Zazwyczaj problem robi któraś z map . Być może przy sciąganiu /zapisywaniu /kopiowaniu nastąpiło jej uszkodzenie i to może powodować blokadę. usuń wszystkie i wrzucaj po jednej.
Zobaczysz która robi problem i tą musisz ściągnąć nową.
Ale czasami nawet takie operacje nie pomaga .
Wtedy trzeba ściągnąć plik ratunkowy ( 1,6GB - to nie jest ten sam co dla MN1)
Usunie ona uwolnienie i będziesz musiał uwalniać od początku.

areckis - 2020-12-01, 19:20

uuuu, aż tak źle?
Jutro wykasuję wszystko, tym razem ręcznie i wrzucę ponownie mapy też ręcznie. Miałem raptem tylko Polskę i chyba uproszczoną Europę. Więc dużo możliwości nie ma.

A jak w końcu z tym plikiem w katalogu LICENCE, ma być ten mój z backupu, czy nie?

jas_pik - 2020-12-01, 20:27

Nie wiem jaki licencje miałeś i jakie wrzuciłeś . Ja mam swój zestaw licencji który u mnie zawsze poprawnie działa .
gggg - 2020-12-02, 08:57

Ja swoje stare licencje zostawiłem, dograłem tylko nowe i wszystko działa poprawnie. Za każdym razem zostawiam oryginalne licencje a tylko dogrywam nowe i poprzednie co wgrywałem kasuję. Wszystkie mam w folderze LICENSE.
Dymek - 2020-12-02, 09:51

Ja właściwie w licencjach nie grzebię- nic nie usuwam i nic nie dokładam. Dogrywam tylko mapy.
Efekt nieaktywnego przycisku miałem tylko raz- po aktualizacji softu do wersji 9.1.3 na wcześniej uwolnioną wersję 8.0.5. Pomógł plik uwolnienia dla nowej wersji, mapy były OK.

areckis - 2020-12-05, 16:07

Dzięki za pomoc. Dzisiaj miałem troszkę czasu, żeby się pobawić navi i udało się przywrócić działanie map! :)

Przywracanie backupu za pomocą MLite nic nie dawało - ciągle brak możliwości wejścia - nieaktywny przycisk "Zgadzam się". Ponowne uwalnianie również nie dawało efektu. Co więcej zauważyłem, że w opcji 4x4 kompas przestał działać, co by potwierdzało, że jest brany z nawigacji, a skoro ta nie działa, to i on nie działa.

Za pomocą Total commandera usunąłem licencje oraz mapy wrzucone wcześniej i skopiowałem ręcznie swoje z backupu - oryginalne, stare. Po tej operacji navi od razu ruszyła. :) Kompas w 4x4 również zaczął działać.

Teraz zgodnie z sugestiami tylko dograłem licencje i mapy - również poprzez Total commandera, ręcznie. I mapy navi bez problemu widzi - sukces! Dorzuciłem jeszcze SYS.TXT z pierwszego postu i mogę teraz testować nowe mapy w trasie. :)

Idąc za ciosem wszedłem w ustawienia radia (przez MLite). Włączyłem TMC i AHA. AHA działa, TMC chyba też, z tym, że jeszcze nic nie znalazł, ale widać, że przeszukuje częstotliwości FM. Zobaczymy.

Jeszcze zwróciłem uwagę, że MLite pierwszy raz do MICOM TEST wchodzi bez problemu, ale kiedy nie wybierze się opcji pełnego wyłączenia radia z menu (nie szybkiego), to przy drugiej próbie wejścia do MICOM TEST MLite błądzi mi po opcjach radia. Raz wszedł w przywracanie ustawień fabrycznych, a raz gdzieś po nawigacji łaził. I pojawił się też problem z błędnym kodem. Po pełnym wyłączeniu radia wchodzi ponownie do MICOM TEST bez problemu.

gggg - 2020-12-05, 17:54

Do TMC też musisz mieć wgrana licencję.
eliks - 2021-07-19, 16:45

Zrobiłem wg punktów z 1 strony, TMC i licencje ale kurcze nie mogę sprawdzić czy działa bo komunikat przy włączeniu NAVI mam na szaro. Wykasuje NNG i zrobię jeszcze raz

I jeszcze jedno. Czy te mapy HERE podejdą pod tą nawigację?

Edit: Poszło za drugim razem, masz od TCM mam, ale wszędzie pokazuje brak zdarzeń na trasie a Lista zdarzeń jest na szaro

gracer - 2022-07-19, 18:01
Temat postu: Media nav Sandero stepway 2018
Witam jestem nowy w te klocki wiec proszę o pomoc w moim nav podczas cofania nie wyświetlają się czujniki na ekranie a działają bo piszczą i kamera tez nie działa , zamiast funkcji eco mam mapy proszę o pomoc jak ta włączyć ja się da.
Czajo - 2022-07-20, 10:29

wizualizację czujników możesz włączyć, jednak nic nie będzie wyświetlać, bo czujniki nie mają modułu centralnego połączonego po CANie. Tak samo ECO możesz włączyć, ale bez modułu BIG nie będzie się nic wyświetlało. Przerabiałem temat u siebie
Franek - 2023-03-02, 17:34

Witam,
mam nadzieję że ktoś tu jeszcze jest, ponieważ mam pewien problem. Wszystko szło dobrze do punktu 4. "4. Z menu wybrać Menu rozszerzone, dalej archiwizacja i dalej wszystko oraz nawigację." wybrałem opcję "wszystko" ponieważ nie widziałem opcji "wszystko i nawigacja" lub podobnej, ale nie na tym polega główny problem, otóż rozpocząłem kopiowanie ale kiedy trwało już ponad godzinę postanowiłem je przerwać, myśląc że to jakiś błąd. Prosiłbym o napisanie czy to kopiowanie powinno tyle trwać i czy wybrałem dobrą opcję "wszystko" a jeśli nie to jaką powinno się wybrać.
wersja mne: 9.1.3

Dymek - 2023-03-03, 11:14

Nie pamiętam u siebie żadnej operacji kopiowania czy wgrywania, która trwała by dłużej niż 15 minut. Tak naprawdę to są zazwyczaj max. kilkuminutowe sesje.
Franek - 2023-03-03, 12:49

Dzięki za odpowiedź, może pena urzyłem za słabego, przy następnej próbie urzyję innego.

A opcję kopiowania dobrą wybrałem?

Dymek - 2023-03-03, 14:35

Punkt 2c: "Archiwizacja Map, licencji itd"
Z archiwizacji nic innego nie używałem... Zresztą najlepiej zrobić archiwizacje map sposobem fabrycznym- poprzez menu MN.

Franek - 2023-03-03, 16:17

Jak zrobić archiwizacje "fabrycznym sposobem"? przez windowsa?
Dymek - 2023-03-04, 14:09

Franek napisał/a:
Jak zrobić archiwizacje "fabrycznym sposobem"? przez windowsa?

Według instrukcji obsługi, czyli tak, jakbyś chciał zrobić aktualizację oficjalnie, poprzez program Toolbox. Czyli jak pokazano tutaj:
https://youtu.be/XL4OYcTK8Nc
A potem zawartość pendrive skopiować sobie na komputer.

Franek - 2023-03-04, 22:01

Ok dzięki, mam jeszcze kilka pytań dotyczących uwalniania,
1. rolka napisał "uwalniamy to co mamy np. 9.1.3" chodzi tylko o uruchomienie pliku "9.1.3_uwolniony" czy trzeba z nim coś więcej robić?
2. co się dzieje po rozpoczęciu uwalniania, mne się zresetuje? jeśli tak to czy radyjko włączy się normalnie czy trzeba będzie jakoś je obudzić.?
3. ile trwa uwalnianie?

Dymek - 2023-03-04, 22:53

A może poczytasz sobie tą stronę: KLIK?
Myślisz, że ja pamiętam ile dokładnie trwało uwolnienie, gdy robiłem to 5 lat temu?
Chwilkę, może nawet krócej niż minutę... 😋 Nie pamiętam... Wkładasz pendrive z plikiem Upgrade.lgu (przeznaczonym dla Twojej wersji oprogramowania) i czekasz. Nic więcej.

Franek - 2023-03-04, 23:17

faktycznie po 5-ciu latach można zapomnieć :mrgreen:
ja mam zamiar uwolnić navi menu, które podlinkował rolka, który uwalnianie opisał tak "5. Powtarzamy pkt. 3, menu rozszerzone i uwalniamy to co mamy np. 9.1.3." pkt.3 "3. Włączyć Media Nav Evolution i po uruchomieniu włożyć pena w gniazdo USB czekamy na ikonkę menu" stąd to pierwsze pytanie.

Franek - 2023-03-05, 18:24

Ok, prawie się udało, uwolniłem navi przez menu ( 0 błędów przy uwalnianiu), skopiowałem folder NNG na pena, powgrywałem nowe mapy, licencje na TMC i uruchomiłem inne bajery, poszedłem do samochodu uruchomiłem total commander i zacząłem usuwać z mne folder NNG, po chwili wywaliło komunikat że nie można usunąć 56 plików, no ok część się usunęła może będzie git zacząłem kopiować NNG z pena na mne, na start komunikat że istneje taki sam plik, kliknąłem od razu nadpisz wszystko żeby nie klikać sto razy, zaczęło się kopiowanie, po chwili komunikat o tym że nie można przenieść jakiegoś pliku, klikam ok takich komunikatów było dużo ale po jakimś czasie folder się skopiował (bez plików, których nie chciało przenieść), wyłączyłem total commander zrestartowałem mne i nawigacja o dziwo działa, ma nowe mapy, TMC, horyzont, teren i budynki, ale są też stare mapy, których nie chciałem (pozostały w folderze NNG ponieważ nie chciały się usunąć). Czemu nie mogłem wykasować całego folderu NNG i czemu niektóre pliki nie chciały się skopiować?
Franek - 2023-03-06, 17:40

update: wszystko się udało, usunąłem stary folder NNG z mne, wgrałem nowy i wszystko działa jak należy.
Franek - 2023-03-06, 18:10

A i jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, mogę instalować te aktualizacje z media nav toolbox, nie cofnie mi to uwolnienia albo nie usunie np. licencji na tmc?
rolka - 2023-03-07, 01:37

Wiedziałem, że dasz rady.
Tam napisałem jak niżej:
"W międzyczasie wymieniamy tylko mapy na nowsze. Nie aktualizujemy nawigacji"
Aktualizacja raczej nic Ci nie da A może popsuć uwolnienie

Franek - 2023-03-07, 07:37

Ok, dzięki
Dymek - 2023-03-07, 10:53

Franek napisał/a:
A i jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała, mogę instalować te aktualizacje z media nav toolbox, nie cofnie mi to uwolnienia albo nie usunie np. licencji na tmc?
Właściwie powinieneś zrobić próbę aktualizacji systemu najpierw- przed uwalnianiem. Wtedy byłbyś pewien, że masz wszelkie dostępne poprawki. A po uwolnieniu oczywiście również możesz to zrobić- wszelkie poprawki, które nie zmieniają widocznego numeru wersji oprogramowania w żaden sposób nie wpływają na uwolnienie ani na wgrane mapy. Oczywiście w takim wypadku akceptujesz tylko poprawki typu "konfiguracja urządzenia" a nie mapy- jeżeli zaakceptujesz mapy, to przywróci Ci mapy sprzed uwolnienia. Ale ponieważ masz wersję 9.1.3 to są raczej minimalne szanse, że jakieś poprawki będą się nadal pojawiać- po prostu to ostatnia wersja oprogramowania dla MN2.
Inaczej mówiąc- ja dopóki miałem MN2, to pomimo uwolnienia i wgranych własnych map aż do końca wgrywałem przez Toolbox wszelkie oficjalne poprawki sprzętowe i nijak to nie wpływało na wgrane nieoficjalnie mapy, licencje itp.
Tylko pojawienie się aktualizacji podnoszącej numer wersji oprogramowania skutkowało tym, że uwolnienie trzeba było zrobić ponownie (na przykład przejście z 9.1.1 na 9.1.3)- ale w Twoim wypadku to raczej nie grozi.

adinho - 2023-06-27, 21:03

Dzień Dobry,

czy poratuje mnie ktoś plikami TMC dla Polski? Nie mogę nic znaleźć na własną rękę. Media Nav 9.1.3

Dymek - 2023-06-28, 07:16

adinho napisał/a:
czy poratuje mnie ktoś plikami TMC dla Polski? Nie mogę nic znaleźć na własną rękę. Media Nav 9.1.3
Wystarczyło przeczytać ten cały wątek... Zobacz na tej stronie post kol. d3mol3k i znajdziesz odnośniki do plików RAR: TUTAJ

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group