DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział ogólny o daciach - 3 Foteliki RWF - Dacia Lodgy

tony_caruzo - 2019-03-03, 16:30
Temat postu: 3 Foteliki RWF - Dacia Lodgy
Witajcie,

zastanawiam się nad zakupem Dacii Lodgy - wersja 7-os.

Czy ktoś się orientuje czy do tego modelu wejdą 3 foteliki typu rwf (do jazdy tyłem 9-18kg, z nogą opieraną na podłodze) na kanapę w drugim rzędzie? Albo chociaż 2, ale obok siebie żeby można było sie dostać do 3. rzędu składając fotel z prawej strony?

Czy podłoga przed środkowym siedzeniem jest płaska albo chociaż na tyle twardy tunel żeby można było stabilnie oprzeć tą nogę?

laisar - 2019-03-03, 18:08

tony_caruzo napisał/a:
Czy ktoś się orientuje czy do tego modelu wejdą 3 foteliki typu rwf (do jazdy tyłem 9-18kg, z nogą opieraną na podłodze) na kanapę w drugim rzędzie?

Wg instrukcji - https://www.cdn.daciagrou...21MO/manual.pdf (str. 1.33) - tak, natomiast w rzeczywistości zależy to jeszcze od konkretnych modeli fotelików, bo bywają one różnej szerokości.

tony_caruzo napisał/a:
Czy podłoga przed środkowym siedzeniem jest płaska albo chociaż na tyle twardy tunel żeby można było stabilnie oprzeć tą nogę?

Tak.

(Ale najlepiej pójść do salonu i wszystko obejrzeć i poprzymierzać na żywo).


http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + foteliki lodgy = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9090

tony_caruzo - 2019-03-03, 18:30

Dzięki za szybką odpowiedź.

na wstępie napiszę że pomyliłem się trochę z wagą - chodziło mi o foteliki rwf do 25kg a nie 18kg :)

instrukcja potwierdza że na isofix można zamontować 3 foteliki do 18kg

tamten wątek o 3 fotelikach czytałem ale tam nie było mowy o rwf-ach i stwierdziłem że warto założyć nowy temat dla potomności bo rwfy coraz popularniejsze

Może ktoś z forumowiczów ma takie foteliki i z własnego doświadczenia coś podpowie?

Wiem że muszę podjechać do salonu ze swoim fotelikiem (mam na razie tylko jeden ale drugie bobo w drodze) tylko jak się okaże że mój nie pasuje to wcale nie znaczy że inny nie będzie pasował

SWilk - 2019-03-05, 10:10

Hej,

Posiadam jeden fotelik RWF, konkretnie:

Concord Reverso Plus 9-23Kg

Fotelk ma 44cm szerokości, a wszystkie siedzenia w Logdy są równe i mają 45 cm, więc teoretycznie powinny się dwa takie zmieścić obok siebie.

Fotelik bez żadnego problemu mieści się po środku. Stopa stoi stabilnie na podłodze.

Problem zaczyna się przy montażu fotelika na skrajnych siedzeniach - przez jego długość przednie fotele muszą być dosunięte mocno do przodu.
Żona ma 175cm wzrostu. Jeżdżąc w mieście na siedzeniu pasażera z przodu nie narzeka, ale w 300km trasie bardzo narzekała na brak miejsca na nogi z przodu.

Z tego samego powodu wykluczam stały montaż takiego fotelika za fotelem kierowcy. Nie jestem w stanie prowadzić z tak mocno przysuniętym do przodu fotelem.

Dodatkowo, ze względu na tak dużą długość fotelika i praktycznie stykanie się jego pleców z oparciem fotela pasażera konieczna jest jakaś ochrona fotela pasażera przed zniszczeniem (u nas stoliczek został już porysowany niestety). Trzeba na oparciu przedniego fotela zawiesić jakąś grubą matę, np. jakąś piankę albo filc czy coś takiego, która odizoluje elementy fotelika od oparcia pasażera. Nie ma tego problemu przy montażu po środku.

U mnie na stałe fotelik jeździ obok Recaro Monza Nova 2 Seatfix, który jest mega szeroki, ale wchodzi na zakładkę z Concordem.
Recaro po środku (bo nasz sześciolatek chce widzieć drogę i już spokojnie zdałby na prawo jazdy), a Concord na prawym siedzeniu. Lewa strona wolna dla dorosłych.

Przy montażu Concorda na środkowym siedzeniu złożenie prawego tylnego fotela w celu wejścia do trzeciego rzędu jest możliwe, ale utrudnione. Trzeba się lekko zaprzeć na foteliku, żeby złożyć oparcie i podnieść siedzisko prawego fotela.

Podsumowując:

- Na pewno zmieścisz fotelik RWF po środku
- Na pewno zamontujesz dwa foteliki RWF o szerokości mniejszej niż 45 cm obok siebie.
- Możesz mieć problem ze zmieszczeniem fotelika RWF za fotelem kierowcy.

tony_caruzo - 2019-03-06, 10:53

Bardzo dziękuję za wyczerpujący opis. Przyznam że trochę się załamałem bo mam prawie 2m wzrostu więc pewnie tym bardziej fotelik za moim oparciem będzie mi przeszkadzał :/

A czy próbowałeś może montażu rwf-a w 3. rzędzie siedzeń? Czy to mało bezpieczne lub na tyle nie wygodne że żaden normalny użytkownik lodgy nie dopuszcza takich myśli? :P

SWilk - 2019-03-06, 11:06

tony_caruzo napisał/a:
A czy próbowałeś może montażu rwf-a w 3. rzędzie siedzeń?


Tam nie ma ISOFIX, więc wchodzą w grę wyłącznie foteliki montowane pasami.
Miejsca jest dużo, więc powinno dać się dopasować jakiś fotelik.

Czy jesteś jednak pewien, że będziesz potrzebował trzech RWF na raz? Jeżeli nie masz trojaczków, to może jedno dziecko będzie mogło się przesiąść do porządnego fotela z grupy 18-36 montowanego przodem do kierunku jazdy za siedzeniem kierowcy?

SWilk - 2019-03-06, 12:34

Jeszcze jedna uwaga, bo ktoś mógłby mnie źle zrozumieć.
Problem braku miejsca z przodu po montażu fotelika RWF nie dotyczy nosidełek dla niemowląt.

Wszystkie nosidełka od wózków jakie miałem wpasowują się na tylną kanapę idealnie i właściwie przednie fotele można wtedy odsunąć praktycznie na maksa do tyłu.

Problem zaczyna się robić przy fotelikach dla grup wagowych I i II , 9-18 lub 9-25 (a także oznaczanych 0-18 lub 0-25). Te fotele muszą pozostawić trochę miejsca na nogi dla starszych dzieci między fotelikiem i oparciem kanapy, przez co zajmują bardzo dużo miejsca wzdłuż samochodu.

topdrive - 2019-03-07, 13:20

Potwierdzam słowa SWilk. W tym momencie w mojej Lodgy przymierzone mam 2 RWFy obok siebie, przedni prawy fotel musi być dość mocno do przodu podsunięty. Za mną (mam 187cm wzrostu) nie ma szans, żeby zmieścił się RWF.

W 3 rzędzie też łatwo może nie być, dużo zależy jaki RWF.

straszna_maruda - 2019-03-08, 07:55
Temat postu: Re: 3 Foteliki RWF - Dacia Lodgy
A może rozwiązaniem problemu będzie citroen berlingo. Owszem będzie 20tys. droższy ale jest też szerszy i ma wersję przedłużaną.
SWilk - 2019-03-08, 11:53

straszna_maruda napisał/a:
citroen berlingo (...) jest też szerszy i ma wersję przedłużaną.


Tylko, że tu nie chodzi zupełnie o szerokość, a o odległość od oparcia foteli pierwszego rzędu do punktów montażowych isofix.
Nie mogę teraz znaleźć informacji jak długi jest Reverso, ale jest dłuuugi.
[Edit:] Zmierzyłem przed chwilą (niezbyt dokładnie, bo linijką) i mój fotelik wystaje na około 65-70cm licząc odpunktu mocowania isofix do przodu, a około 15 cm od krawędzi kanapy.

Myślę, że inne foteliki RWF do 4 roku życia też będą długie.

Na szerokość zmieścisz trzy foteliki, pod warunkiem, że:

a) Znajdziesz takie, które mają nie więcej niż 45cm szerokości, lub
b) Na środku zamontujesz RWF, a po bokach montowane przodem - wchodzą wtedy na zakładkę, lub
c) Wybierzesz "miękkie" mocowania isofix - takie, gdzie fotelik do isofix mocowany jest paskami i może zostać dzięki temu przesunięty w lewo lub prawo.

Mam po środku Recaro Monza Nova 2 Seatfix. To gigant nie fotel, 54 cm szerokości. To znaczy, że wchodzi na 4,5 cm na każde z bocznych siedzeń. A mimo wszystko zmieściłem obok niego na lewym siedzeniu Romer Kidfix SL. Romer był zaczepiony za isofixy, ale dzięki temu, że nie są sztywne przesunął się lekko w stronę drzwi i zmieścił. Trzeba było tylko podłożyć pod niego dodatkową gąbkę, żeby stał prosto, bo inaczej podniesiona krawędź siedzenia powodowała przechył.

Elastyczne Isofixy wyglądają jak na zdjęciu poniżej. Zwróćcie uwagę, że wtyki isofix z fotelem są połączone pasami, a nie metalowymi listwami:



A 20 tysięcy dopłaty do Berlingo to 40% ceny nowej Lodgy. To nie jest coś każdy bez mrugnięcia wyciągnie z tylnej kieszeni, bo nosi drobne na wypadek, gdyby mu się kawy zachciało.
A według opisu wnętrza Berlingo ma szerokość na wysokości łokci drugiego rzędu 149cm. To tylko o 4 cm więcej niż szerokość siedziska kanapy Lodgy. Na wysokości łokci nie mierzyłem, ale coś mi się wydaje, że będzie przynajmniej tyle samo.

Edycja:
Z odległością do przedniego fotela też może być problem, bo według powyższej strony Berlingo ma odstęp od kolan do przedniego fotela 25cm. Tyle samo mam w Lodgy za fotelem kierowcy... tylko, że oparcia nie są pionowe, a pochylone do tyłu i na wysokości głowy dziecka w foteliku RWF jest już dużo mniejszy odstęp od kanapy...

gfedorynski - 2019-03-08, 13:05

SWilk napisał/a:
Zwróćcie uwagę, że wtyki isofix z fotelem są połączone pasami, a nie metalowymi listwami


Hmm, czy to trochę nie przeczy idei isofiksu? Znaczy i tak pewnie bezpieczne, ale na pełna sztywność zaczepów jest fajna.

SWilk - 2019-03-08, 13:38

Skoro Kidfix SL dostał [+] w zakresie bezpieczeństwa w testach ADAC (w polskiej nomenklaturze 4 gwiazdki), to te paski widocznie są wystarczające do tego zadania.

Dalej "nie znam się, ale się wypowiem":

W przypadku fotelików z grupy III jedyną funkcją ISOFIXa jest utrzymanie samego fotelika w miejscu.

Przy zderzeniu dziecko nie obciąża fotelika swoją wagą, bo nie jest do niego przyczepione wewnętrznymi pasami fotelika, jest przypięte pasem samochodowym. Fotelik ma prowadzić pasy po właściwych obszarach ciała dziecka (ramię, klatka piersiowa, uda/biodra) .

W związku z tym isofix musi utrzymać tylko (i aż) wagę samego fotela, znacznie niższą niż waga dziecka. Jednocześnie trzymanie fotela isofiksem zmiejsza wagę, jaką muszą utrzymać pasy bezpieczeństwa, bo zostaje tylko waga dziecka (w uproszczeniu, bo oparcie i tak poleci do przodu i dociśnie się do pleców dziecka).

Inaczej jest w I i II grupie wagowej, gdzie fotel do samochodu przyczepiony jest isofiksem lub pasami, a dziecko w foteliku zapięte jest pasem fotelika. Tam najsztywniejsze z możliwych zamontowanie fotela jest znacznie ważniejsze.

To tylko moje "wydaje mi się", a każdy powinien sam ocenić dostępne dane.

gfedorynski - 2019-03-08, 14:57

A, dobra - przegapiłem, że mówimy o III grupie - tu rzeczywiście ma to mniejsze znaczenie.
SWilk - 2019-03-08, 15:15

A ja faktycznie odbiegłem od tematu, bo miało być 3x RWF, czyli maks II grupa.

Inna sprawa, że kiedyś trzeba się przesiąść z RWF do III grupy i też trzeba to jakoś przewidzieć przy wyborze samochodu.

tony_caruzo - 2019-03-08, 22:52

Dzięki SWilk za tyle informacji, myślę że przydadzą się nie tylko mnie ;)

Dzisiaj miałem okazję przymierzyć swojego rwf-a do Lodgy i tak jak pisałeś nie ma szans żeby się zmieścił za wysokim kierowcą.

Za pasażerem spokojnie się mieści - tylko tutaj mały zgrzyt: nawet jak pasażer ma 1,7m to usytuowanie tego schowka z półeczką strasznie utrudnia wygodne siedzenie - nie można wyprostować nóg :/ kto to zaprojektował??! :evil:

Natomiast po zamontowaniu na środku jestem w stanie odsunąć się fotelem prawie do końca, a przynajmniej do pozycji w której jestem w stanie prowadzić bez przeszkód (mam prawie 2m wzrostu), aczkolwiek oparcie ustawione prawie do pionu - mi nie przeszkadza ale wiem że niektórym by to nie pasowało.

Chyba rzeczywiście zanim drugie dziecko dorośnie do rwfa to pierwsze przesadzimy do fotelika III grupy - tylko teraz pytanie: ile miejsca zajmuje taki fotelik za fotelem kierowcy, żeby dziecko miało jeszcze miejsce na nogi?

bo cały czas kombinuje jak to zrobić żeby był jakiś dostęp do 3. rzędu przy dwójce dzieciaków

bo rozumiem że nie da się skonfigurować tak samochodu przy zamówieniu żeby fotel który się składa w 2. rzędzie był po lewej stronie, a nie standardowo po prawej?

laisar - 2019-03-08, 23:02

tony_caruzo napisał/a:
usytuowanie tego schowka z półeczką strasznie utrudnia wygodne siedzenie - nie można wyprostować nóg :/

Tak naprawdę to po prawej jest tyle samo miejsca co po stronie kierowcy, tylko między nogami pasażera a grodzą silnika znajduje się wyprofilowany fragment wytłumienia (?) w postaci steropianowej wkładki - nr 8 na tym rysunku:

http://ci.catcar.info/ren...ns/01049059.png

W zasadzie można by go odciąć, zwiększając przestrzeń na nogi pasażera, jeżeli to jest te krytyczne 5-10 cm... (Nie, auto od tego nie wybuchnie (; ani nie utraci gwarancji).


tony_caruzo napisał/a:
nie da się skonfigurować tak samochodu przy zamówieniu żeby fotel który się składa w 2. rzędzie był po lewej stronie, a nie standardowo po prawej?

Nie da, ale w obecnej lodgy można zamówić oddzielne siedzenia w 3 rzędzie, więc jest możliwy jeszcze dostęp od strony drzwi bagażnika. (Oczywiście, w zależności od wielkości ładunku).

toka93 - 2019-03-09, 17:23

Tylko wycięcie styropianu nie wiele pomoże, bo zaraz pod nim jest przecież już podłoga. no i pozostanie kwestia tapicerki, która na pewno nie ułoży się właściwie przez te wycięte wygłuszenie,
laisar - 2019-03-09, 17:38

toka93 napisał/a:
zaraz pod nim jest przecież już podłoga

Zaraz = 10 cm.

toka93 napisał/a:
[tapicerka] na pewno nie ułoży się właściwie

Gdyby uciąć równo z płaską częścią wygłuszenia, to powinna się ułożyć.

SWilk - 2019-03-11, 00:24

tony_caruzo napisał/a:
tylko teraz pytanie: ile miejsca zajmuje taki fotelik za fotelem kierowcy, żeby dziecko miało jeszcze miejsce na nogi?


Z tym nie ma żadnego problemu. Fotele grupy trzeciej w całości mieszczą się na siedzisku kanapy i nie wystają do przodu. Dziecko ma tyle samo miejsca na nogi ile miałby dorosły.

Jestem przekonany, że jeżeli za fotelem kierowcy ustawionym "pod Ciebie" usiądzie przeciętnego wzrostu dorosły (np. wspomniany przez Ciebie wcześniej pasażer o wzroście 170cm), to dziecko w foteliku III gr. też się zmieści.

Chyba, że chcesz kupić jakiś fikuśny fotel z podnóżkiem, to trzeba by przymierzać dokładniej.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group