DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Zakup Dacii - Lodgy vs ?

MaciejG - 2019-03-27, 20:37
Temat postu: Lodgy vs ?
Witam wszystkich na forum.

Przyszedł czas, aby rozejrzeć się za czymś większym. Zastanawiam się między Lodgy a Logan MCV. Rodzina niby 2+2, ale czasem robi się 3+2, 4+2 lub 4+3 ;) Fajnie dlatego byłoby mieć 3 rząd. Oryginalnie miało być z LPG. Miałem kiedyś Megankę z gazem, teraz mam Suzuki w gazie i nigdy nie narzekałem. Po lekturze tego forum, trochę zacząłem się bać problemów. Jak pisałem miałem Renault Megane IPhII 1.6. Czy ten silnik z Lodgy bardzo się od niego różni (jeżeli chodzi o LPG)?
Generalnie mam też rozterki bo naczytałem się o wadliwej klimie i zacząłem się zastanawiać, czy jeżeli nowy samochód sprawia tyle problemów, to czy nie lepiej kupić np. Voyagera (Liancię/Chrystlera), bądź coś innego używanego. Jak myślicie? Pozdrawiam Maciek.

PiotrWie - 2019-03-27, 20:57

W Meganie był K4M od Renault, obecny silnik Lodgy jest od Nissana i jest to całkiem inny silnik.
MaciejG - 2019-03-27, 21:07

PiotrWie napisał/a:
W Meganie był K4M od Renault, obecny silnik Lodgy jest od Nissana i jest to całkiem inny silnik.


Rozumiem, że do LPG gorszy, bo K4M sprawdzał się całkiem nieźle...

laisar - 2019-03-27, 21:12

Problemy z klimą dotykają niewielkiego odsetka użytkowników.

Silnik 1.6 SCe to jednostka znana z nissana qashqaia oraz fluence'a czy megane IV:

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=12807

https://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_HR_engine#HR16DE

Do zasilania gazem wydaje się o tyle gorszy, że wymaga lepszego dostrojenia instalacji oraz utrudniona jest ewentualna regulacja zaworów, ale znany jest od lat i poważne problemy także dotyczą nielicznych przypadków.

pikodat - 2019-03-27, 21:25
Temat postu: Re: Lodgy vs ?
MaciejG napisał/a:
Witam wszystkich na forum.

Przyszedł czas, aby rozejrzeć się za czymś większym. Zastanawiam się między Lodgy a Logan MCV. Rodzina niby 2+2, ale czasem robi się 3+2, 4+2 lub 4+3 ;) Fajnie dlatego byłoby mieć 3 rząd. Oryginalnie miało być z LPG. Miałem kiedyś Megankę z gazem, teraz mam Suzuki w gazie i nigdy nie narzekałem. Po lekturze tego forum, trochę zacząłem się bać problemów. Jak pisałem miałem Renault Megane IPhII 1.6. Czy ten silnik z Lodgy bardzo się od niego różni (jeżeli chodzi o LPG)?
Generalnie mam też rozterki bo naczytałem się o wadliwej klimie i zacząłem się zastanawiać, czy jeżeli nowy samochód sprawia tyle problemów, to czy nie lepiej kupić np. Voyagera (Liancię/Chrystlera), bądź coś innego używanego. Jak myślicie? Pozdrawiam Maciek.

Przykład problemu z używkami: http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=17503
Gdzie nie siądziesz, to w interencie ktoś na coś narzeka. Bo jak szcześliwy, to na net rzadko wchodzi by się chwalić.
Zrob sobie ekonomiczną symulację kosztów i oszczędności LPG. Poszukaj na forach innych marek opinii o zagazwoanych silnikach dostępnych w MCV i lodgy.
Popatrz jakie awarie mają używane lancie i chryslery. I jaka jest cena.

Niemcy w kategorii oceny auta pod względem niezawodnosći mają na szarym końcu. Biorą pod uwagę ilosć usterek/ w kategorii bodajże 4-7 letnich aut prawie 10% aut z usterkami.
Taka sama klasyfikacja w UK daje dacię na samej górze. Anglicy biorą pod uwagę koszty reperacji i czas u mechaników.Widocznie te 10 procent aut w dużej mierze to małe i tanie w reperacji usterki.

Zrób swoje własne wagi dla ocen i wtedy wybierz.

PS. jeśłi o mnie chodzi po zrobieniu mojej oceny z pewnymi wątpliwościami wybrałem auto z 0.9 Tce LPG.

Dar1962 - 2019-03-27, 22:19

ja na twoim miejscu rozważyłbym też Dokkera w wersji stepway , trochę bardziej plastikowy w tej wersji nie ma wstydu a nadaje się do wszystkiego :-P przesuwane drzwi świetnie sprawdzają się na ciasnych parkingach, ogromniasty bagażnik pozwala przewieźć co tylko chcesz. Nie ma chyba w tej cenie bardziej uniwersalnego auta
MaciejG - 2019-03-27, 22:36

Myślałem o Dokkerze, ale przyspiesza sekundę wolniej niż MCV, pali 2 litry więcej, a 3 rzędu nie ma i mieć nie będzie, więc jedyna poważna zaleta dla mnie odpada. Większość gabarytów zmieszczę do MCV...
A jeździł ktoś z Was może i Lodgy 1.6 i MCV 0.9? Jak porównanie jeżeli chodzi o osiągi? Nie to, żebym wymagał sportowego wózka, ale jechałem Sandero SCe75 i jak dla mnie to koszmar na kółkach. 0 reakcji na gaz.

pikodat - 2019-03-27, 23:01

MaciejG napisał/a:
Myślałem o Dokkerze, ale przyspiesza sekundę wolniej niż MCV, pali 2 litry więcej, a 3 rzędu nie ma i mieć nie będzie, więc jedyna poważna zaleta dla mnie odpada. Większość gabarytów zmieszczę do MCV...
A jeździł ktoś z Was może i Lodgy 1.6 i MCV 0.9? Jak porównanie jeżeli chodzi o osiągi? Nie to, żebym wymagał sportowego wózka, ale jechałem Sandero SCe75 i jak dla mnie to koszmar na kółkach. 0 reakcji na gaz.


Jechałem 0.9 sandero . Zgodnie z opisami zbiera się powoli silnik. Czyli z piskiem opon nie ruszysz .A przy około 2000 obrotów dostaje mocnego wigoru. Aż przyjemnie wtedy przyspieszać. Zupełnie inne auto.
Jechałem jako pasazer taksówką lodgy. Myślę , że lodgy bliżej do Sce75 niż do Tce0.9. Lodgy jest idealna - ale np. wtedy, gdy priorytem są hektary miejsca dla np. 7 osób i mozliwość wsiadania do auta prawie że z kapeluszem na głowie a reszta....

Spróbuj załatwić sobie jazdy próbne. Skoro w Lublinie udało mi się załatwić dwoma modeliami to jaki problem w Warszawie?

MaciejG - 2019-03-27, 23:32

Czekam na Lodgy i MCV właśnie. Ostatnio mieli tylko Sandero 75...
gfedorynski - 2019-03-28, 06:53

Nie mam porówniania z innymi jednostkami montowanymi w daciach, ale silnik 1.6 w lodgy jest całkowicie wystarczający, zarówno to jazdy miejskiej, jak i autostradowej.
tomasso - 2019-03-28, 17:37

miałem i mam silnik benzynowy 1.6 w Lodgy od 6 lat, więc dyplomatycznie pisząc, wiem coś o nich 8-) , ale bez wyraźnich pytań forumowiczów nie będę się rozpisywał, tylko podsumuję: zero kłopotów, defektów i niespodzianek...
rafalm1978 - 2019-03-28, 18:27

W 2017 kupiliśmy Lodgy 1,6 SCE LPG 7 osobowe - auto naprawdę pakowne.

Rok temu kupiłem SS 0,9TCe żonie w zamian za sandero 1,2 LPG :-D

Po pół roku żona stwierdziła ,że Lodgy jest dużo wygodniejsze .

Teraz czekamy na odbiór Dokkera :mrgreen:

pawel1313 - 2019-03-28, 21:31

Ja osobiście zmieniłem salonową lodgy na używke galaxy i póki co nie narzekam.
Myślę że warto rozważyć jeśli dość często jeździsz w więcej niż 5 osób szczególnie w dalsze trasy ;-)

gg - 2019-03-28, 22:29

pawel1313 napisał/a:
Ja osobiście zmieniłem salonową lodgy na używke galaxy i póki co nie narzekam.
Myślę że warto rozważyć jeśli dość często jeździsz w więcej niż 5 osób szczególnie w dalsze trasy ;-)


Rozważyć zmianę Lodgy na Galaxy? Na jaki model/rocznik wymieniłeś? Jak z przestrzenią bagażową przy 6 osobach? Masz możliwość wymontowania pojedynczego fotela z ostatniego rzędu czy składają się na płasko w podłogę?

pawel1313 - 2019-03-29, 08:24

gg napisał/a:
pawel1313 napisał/a:
Ja osobiście zmieniłem salonową lodgy na używke galaxy i póki co nie narzekam.
Myślę że warto rozważyć jeśli dość często jeździsz w więcej niż 5 osób szczególnie w dalsze trasy ;-)


Rozważyć zmianę Lodgy na Galaxy? Na jaki model/rocznik wymieniłeś? Jak z przestrzenią bagażową przy 6 osobach? Masz możliwość wymontowania pojedynczego fotela z ostatniego rzędu czy składają się na płasko w podłogę?


Rocznik 2012 także model po lifcie. Fotele w drugim rzędzie można oddzielnie przesuwać, w trzecim chowają się płasko w podłogę, oczywiście rozkładają się pojedynczo. Przesuwając dodatkowo fotele w drugim rzędzie max do przodu ( mimo to dorosły jedzie na nich wygodnie) można przy 6 osobach sporo upchac a na pewno więcej niż w lodgy.
Mój zestaw 3 fotelików nie wchodził do lodgy do drugiego rzędu, w galaxy nie mam tego problemu.

p_a_m - 2019-03-31, 22:23

Nie wiem jak w galaxy, przed zakupem lodgy odwiedzałem salon forda pod kątem zakupu używanego s maxa i jeżeli chodzi o 3 rząd siedzeń dacia wygrywa. Polecam sprawdzić osobiście a zerknąć na filmy autocentrum.pl. Ja jeżdżę w układzie 2 2 2 - dacia daje radę. I odwieczna kwestia nowy vs używany :)
pawel1313 - 2019-03-31, 23:59

p_a_m napisał/a:
Nie wiem jak w galaxy, przed zakupem lodgy odwiedzałem salon forda pod kątem zakupu używanego s maxa i jeżeli chodzi o 3 rząd siedzeń dacia wygrywa. Polecam sprawdzić osobiście a zerknąć na filmy autocentrum.pl. Ja jeżdżę w układzie 2 2 2 - dacia daje radę. I odwieczna kwestia nowy vs używany :)

Aby była jasność - dobrze wspominam dacie i w żaden sposób jej nie dyskwalifikuje i nie mówię że nie daje rady ;-)
Tak naprawdę to inna klasa samochodów i trochę nie ma sensu bezpośrednie porównanie.
U mnie głównym bodźcem zmiany było upchanie trzech fotelików w drugim rzędzie, tak tak wiem w lodgy też można ale akurat nie takie jak chciałem ;-)
Akurat różnica między galaxy a s-max widoczna jest poza drugim rzędem siedzeń także albo wybieramy fajniejszy wygląd albo pakowaniejszy bagażnik ;-)
Mam świadomość że w używce coś mi może wyskoczyć dlatego z budżetu na auto część kasy odłożyłem a za resztę dokonałem zakupu. W razie draki nie przeżyje dużego stresu :-P
I nie twierdzę że tylko zakup używki ma sens tak samo jak zakup tylko nowego, każdy sam musi wybrać w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań ;-)

MaciejG - 2019-04-17, 06:16

No i zlikwidowali wersję SL Connected. Teraz trzeba wybierać pomiędzy LPG a kamerą cofania, bo wg cennika nie można mieć jednego i drugiego... :(
Dracid - 2019-04-17, 07:03

Można dokupić kamerę jako akcesoria (nie ma na liście, ale jest - istnieją o tym wątki). Trochę pałowania się z założeniem, ale da się.
MaciejG - 2019-05-09, 18:42

Muszę poszukać, bo byłem dzisiaj w salonie i nic na ten temat nie mógł sprzedawca znaleźć. W Dusterze jest a tu podobno nie.
Z innej beczki. Wycofują podobno 1.6 wolnossący i mają wsadzić 3 cylindrowy chyba 1.0? Czy to ten od Logana silnik czy jakiś inny? Jakie opinie? Który będzie lepszy do Lodgy?

DrOzda - 2019-05-09, 19:34

1.0 Tce to konstrukcja która miała premierę miesiąc temu wraz z Clio 5, na razie nawet w prasie nie było jeszcze testów.
Belphegor - 2019-05-09, 19:39

MaciejG napisał/a:
Z innej beczki. Wycofują podobno 1.6 wolnossący i mają wsadzić 3 cylindrowy chyba 1.0? Czy to ten od Logana silnik czy jakiś inny? Jakie opinie? Który będzie lepszy do Lodgy?


W Lodgy i tak go nie będzie. Jeśli zastanawiasz się nad TCe, to będzie 1.3.

toka93 - 2019-05-09, 19:43

Jak dokker będzie miał 1.3 150km to się zastanowię nad wymianą :D
MaciejG - 2019-05-09, 19:57

Belphegor napisał/a:
MaciejG napisał/a:
Z innej beczki. Wycofują podobno 1.6 wolnossący i mają wsadzić 3 cylindrowy chyba 1.0? Czy to ten od Logana silnik czy jakiś inny? Jakie opinie? Który będzie lepszy do Lodgy?


W Lodgy i tak go nie będzie. Jeśli zastanawiasz się nad TCe, to będzie 1.3.


Mają być tylko TCe 130 te co w Dusterach? Jesteś pewien, bo to chyba cenę podniesie dosyć wyraźnie. Wszedłem w cennik i 1.6 już tylko ze składu. Nowych nie ma.

DrOzda - 2019-05-09, 20:05

Tce 130 ma bezpośredni wtrysk paliwa więc z LPG nici albo instalacja za 10kpln.
Po drugie nie wiem dlaczego Tce 100 nie będzie montowany skoro ma większy moment i moc od 1.6 Mpi Sce i dci 90.

MaciejG - 2019-05-09, 20:15

Sprzedawca mówił dziś o 1.0 więc wychodziłoby, że będzie Tce 100...
Docent - 2019-05-09, 21:05

MaciejG napisał/a:
Sprzedawca mówił dziś o 1.0 więc wychodziłoby, że będzie Tce 100...


Na francuskiej stronie https://tinyurl.com/yy3psw8g (strona 15) jest Lodgy z silnikiem TCE 100, tylko ze ten silnik ma pojemnosc 1,3l i moc 100 KM. Podobnie Dokker ma rowniez taki silnik. Wyglada, ze to jakis "oslabiona" wersja silnika 1.3 TCe, moze dzieki temu bedzie dluzej sluzyl. No i fajnie, ze do tego skrzynia 6-cio biegowa ;)

pikodat - 2019-05-09, 21:32

No chyba przygotownia do przerwy letniej. Wszedłem sobie na strony francuską, włoską, hiszpańską, hoelnderską. Wybór silników (patrzyłem głownie na sandero) mizerny. W takich Włoszech Tce 90 TYLKO z GPL, w Holandii przy LODGY tylko TCe130 w lepzych wersjach ... . W Polsce w porównaniu z tymi krajami to wybór większy w tej chwili.

Swoją drogą lodgy techroad w Holandii 23 300 euro... 100 tysi zł. .. Najtańsza prawie 20 tys eurosów.....

Bardzo duże różnice cenowo - konfiguracyjne pomiędzy różnymi krajami....Jeśli daćka zacznie kosztować u nas tyle co w Holandii to popularność ostro spadnie bo majac płącić 80-100 tysi za lodgdy to już mozna mysłeć o jakimś scenicu za 85-106 ( mówimy o benzynie). No i docelowy klient jakby inny. Jednak co innego wydać 4x -5x tysi na autko a co innego 2x tyle.

MaciejG - 2019-05-09, 21:48

W Polsce na razie to mamy tylko diesla :) Benzynowych już nie ma. Swoją drogą ciekawe ile będzie kosztować z tym TCE w Polsce...
Belphegor - 2019-05-10, 09:23

MaciejG napisał/a:
Belphegor napisał/a:
MaciejG napisał/a:
Z innej beczki. Wycofują podobno 1.6 wolnossący i mają wsadzić 3 cylindrowy chyba 1.0? Czy to ten od Logana silnik czy jakiś inny? Jakie opinie? Który będzie lepszy do Lodgy?


W Lodgy i tak go nie będzie. Jeśli zastanawiasz się nad TCe, to będzie 1.3.


Mają być tylko TCe 130 te co w Dusterach? Jesteś pewien, bo to chyba cenę podniesie dosyć wyraźnie. Wszedłem w cennik i 1.6 już tylko ze składu. Nowych nie ma.


Będzie TCe 100 i TCe 130. Produkcja rusza od lipca.

kicpra - 2019-05-10, 10:20

pikodat napisał/a:
Jeśli daćka zacznie kosztować u nas tyle co w Holandii to popularność ostro spadnie bo majac płącić 80-100 tysi za lodgdy to już mozna mysłeć o jakimś scenicu za 85-106 ( mówimy o benzynie). No i docelowy klient jakby inny.

Nie zacznie, jakiś czas temu widziałem artykuł odnośnie cen Octavii w różnych krajach UE. I wychodziło, że najtańsza jest w Hiszpanii a najdroższa chyba w Norwegii z różnicą jakichś 25-30tys. zł.
Wszystko zależy od rynku :-) .

DrOzda - 2019-05-10, 10:21

Dobra to jeszcze raz
1.0 Tce 100 ma oznaczenie H5Dt
1.3 Tce 100 130 150 ma oznaczenie H5Ht
To który Tce 100 będzie podstawowym w Daciach ?

Belphegor - 2019-05-10, 10:28

1.0 TCe 100 KM będzie podstawowym w Dusterze.
1.3 TCe 100 KM będzie podstawowym w Lodgy.

DrOzda - 2019-05-10, 10:32

No to wymieniam swoją na nowy model i chipuję do 160 KM :)
MaciejG - 2019-05-10, 15:40

Tylko teraz jeszcze pytanie ile będzie kosztować...
A, rozmawiałem dziś z infolinią i ma być też 1.6 od 2020r. tylko bardziej ekologiczny :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group