DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Galeria naszych samochodów - Dacia Logan by Puncu

Puncu - 2019-04-15, 11:11
Temat postu: Dacia Logan by Puncu
Cześć wszystkim :-D

Około miesiąca temu nabyłem swój pierwszy samochód - Dacia Logan z 2008r.
Samochód z pewnego źródła, niestety trochę zaniedbany przez niewiedze i roztrzepanie.

Zacznijmy od początku.

Dacia Logan 2008r.
Silnik 1.4 MPI 75KM (bez LPG)
Przebieg w dniu nabycia to 144 206km
Wersja Arctica (podobno)

4 elektryczne szyby
2 poduszki powietrzne
Wspomaganie kierownicy
ABS
Centralny zamek z kluczyka
Elektrycznie sterowane lusterka
Klimatyzacja manualna

Trudno wszystko zapamiętać, ogólnie full wypas :mrgreen:

Do samochodu dostałem komplet łysych opon letnich i zimówki na wykończeniu.
Po dojechaniu do domu (jakieś 50km) okazało się że zapala się kontrolka ciśnienia oleju podczas hamowania. Samochód praktycznie nie miał oleju, samochód miał przejechane 38000km od ostatniej wymiany. Dolałem 2L oleju i pojechałem do znajomego serwisu.
Wymieniono mi wszystkie filtry, wszystkie płyny w tym płyn hamulcowy, rozrząd bo miał już 144000km, pompę wody, pasek klinowy, świece, żarówki świateł postojowych. Ogólnie wszystko co było w stanie wątpliwym lub nieznanym :-/

Zaczęło się robić ciepło i trzeba było zacząć się rozglądać za kompletem opon na lato. Znajomy mi zaproponował że ma komplet opon z felgami aluminiowymi za psie pieniądze, a opony sezonowe. Wszystko pięknie, pomierzone sprawdzone i nie pasują :lol:
Nie pasował jedynie otwór centrujący, był o 2mm za mały. Ponowne mierzenie, sprawdzanie i docelowo wrzuciłem felgi na tokarkę.
Z braku wiedzy mam też nieidealne opony do tego samochodu, są to 205/50 R 15', profil o dwa rozmiary za mały. W niedalekiej przyszłości będę je zmieniał ;-)

Samochód też nie jest bez przygód. Na klapie bagażnika ma wgniotkę od słupka na stacji benzynowej (nie znam całej historii). Lekko niedopasowany tylny zderzak z prawej strony, również z winy słupka. Niedawno znalazłem małą wgniotkę na tylnych prawych drzwiach, nie mam pojęcia skąd :-P

Także tego. Pochwaliłem się :-D








Obywatel MK - 2019-04-15, 11:24

Zajebiście wygląda na tych BBS`ach :-D Jak rasowa Daćka :mrgreen:
miela - 2019-04-15, 16:55

Bardzo ładne auto! Miłego użytkowania.
toka93 - 2019-04-15, 17:29

Dobrze siedzi ta felga i opony.
Logan I z 4x szybami w prądzie to chyba rarytas niespotykany :D

Puncu - 2019-04-15, 22:04

Dzięki :mrgreen:

W przyszłości planuje jakiś klimatyczny bagażnik dachowy na rowery :-D

aro_rdrg - 2019-04-17, 09:47

Pierwszy wypust po lifcie z nowym logo. Nie wiedziałem, że miały białe zegary. Szczerze to jeździło mi się starym Loganem lepiej (wygodniej) niż nowym Sandero.
Puncu - 2019-04-21, 17:41

Udało mi się upakować dwa rowery do samochodu :mrgreen:








Marek1603 - 2019-04-21, 19:03

Miałem jednego z pierwszych w tym kolorze.
Widzę, że dobrze się trzyma.

toka93 - 2019-04-21, 19:32

Upchnąć dwa rowery w sedanie nie lada wyczyn. U mnie w kombiku trzeba się namęczyć a otwór 2x większy :p
Ikarusiarz - 2019-04-21, 22:10

A to mie Lauret? Wydaje mi się, że tylko Lauret miały białe zegary. Nie wiem, gdzie mam stary katalog.
Chociaż srebrnej listwy na klapie bagażnika nie ma.

Puncu - 2019-04-21, 22:53

Całkiem możliwe. Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi :-)
marko - 2019-04-22, 20:56

Gratuluję zakupu Logana i oby bezawaryjnie służył. Silnik 1.4MPI to mocna strona tych samochodów. Pomimo 75KM spokojnie daje radę w mieście a po trasie nie jeździłem to się nie wypowiadam. Po przesiadce z 20 letniego poloneza do 8 letniej Sandero wrażenia pozytywne.
Szerokości :-)

Puncu - 2019-04-22, 21:01

marko napisał/a:
po trasie nie jeździłem to się nie wypowiadam

Na trasie przydaje się radio bo w środku jest głośno ;-)

marko - 2019-04-22, 21:11

Hmmm a przy jakieś szybkości?
Moje prędkości oscylują do 100km/h (odcinek niezabudowany), więcej nie mam gdzie jeździć. Ale fakt że powyżej 3 tyś obr silnik do cichych nie należy, na szczęście mi to nie przeszkadza widocznie TTTM.
W porównaniu z nowym Lodgy, silnik istotnie jest głośniejszy ale za to moja Sanderka ale i Twój Logan nie ma tych głupich udogodnień w postaci czujników niezapiętych pasów, start-stopów, czy czujników ciśnienia w oponach. Konstrukcja prosta jak budowa młotka do ogarnięcia w każdych warunkach.

Puncu - 2019-04-22, 21:34

Takie 120-140km/h około +4000 obr. jest głośno.
Mam porównanie do Skody Octavii więc inna klasa samochodu :-P

marko - 2019-04-22, 21:42

Zapewne to sprawa wyciszenia grodzi komory silnika. Cóż przynajmniej wiem że jadę samochodem z silnikiem spalinowym a nie elektrycznym :-D
A co do klasy samochodu, kiedyś się podeśmiałem, że Dacia to oryginalne auto reszta to tanie i nieudolne podróbki :lol:

Puncu - 2019-05-11, 20:20

Tak sobie pomyślałem że przez zlotem przydałoby się zrobić coś przy samochodzie :-P
Zacząłem od lamp, były matowe i nie prezentowały się najlepiej. Pasta polerska i przywróciłem im blask :-D

Jak nie będę zapominał robić zdjęć to będę się dzielił dalej ;-)


Marek1603 - 2019-05-11, 21:13

Brawo TY.
marko - 2019-05-12, 06:51

Wyglądają jak nowe.
Puncu - 2019-05-14, 13:15

Rozsypała mi się obudowa podświetlenia rejestracji, a raczej jej środek. Na szczęści znalazłem fajny sklep w Krakowie i zakupiłem nową za 30zł :-D




No i coś z deszczowych dni :->


Puncu - 2019-05-19, 19:31

Nabyłem belki dachowe. Na dniach będę kupował bagażnik rowerowy na dach :-D
A tutaj zdjęcie z festiwalu JoyRide - Kluszkowce


Puncu - 2019-06-21, 19:20



Pojawiły się bagażniki na dachu :-)



Puncu - 2020-02-08, 18:52

Odświeżam trochę temat :-)
Po prawie roku użytkowania nalatałem jakieś 19 000 km. Samochód przeszedł wymianę rozrządu z pompą wody, wymianę wszystkich płynów, kompleksowa regeneracje układu hamulcowego. Nowe tarcze, klocki, szczęki, cylinderki itd. Jedynie bębny zostały stare ;-)
Do tego wszystkiego jakieś taki drobiazgi jak wymiana żarówek podświetlenia schowka czy pokręteł nawiewów.
Założyłem instalacje gazową - jedna z lepiej podjętych decyzji :-D
Samochód doczekał się trzech bagażników rowerowych na dachu, jest to mój codzienny samochód i jednocześnie "tripowóz". Dzielenie wozi mnie po Polsce i Europie.

Rok bezawaryjnej jazdy :mrgreen:


miela - 2020-02-08, 21:52

Pięknie wygląda :)
Fajnie, że nie zawodzi, a w 12-letnim aucie naprawy, które przeprowadziłeś, to raczej standard.

Gratulacje co do decyzji dodania LPG, ja w rok zrobiłem 15.000 km i żałuję, że jej nie mam.

Puncu - 2020-06-12, 21:31

Małe zmiany się podziały :-)

Kupiłem za niewielkie pieniądze trzy bagażniki Thule Proride 591
Dwa z nich zamontowałem, trzeci czeka na części zamienne.





Po dłuższym czasie jazdy z belkami i bagażnikami na dachu zaczął doskwierać mi hałas, a dokładnie gwizd powietrza powyżej 100km/h. Zdecydowałem się zamontować owiewkę belek. Dodaje nieco niecodziennego wyglądu ;-)






Na konic dodam że dzisiaj licznik pokazał 168 000km 8-)

Marek1603 - 2020-06-14, 16:31

Dobrze dotarty dopiero. :-)
Puncu - 2020-06-16, 20:17

Przeszedł czas na wymiane oleju. Silnik został poddany płukance, a następnie wlany olej Valvoline VR1 Racing 5W50.
Do tego nowe filtry, nowe świece ;-)
Niebawem czeka mnie wymiana przewodów zapłonowych, tylko znajdę coś dobrego :-D

Przebieg 168492km :-D

Puncu - 2020-07-14, 19:22

Dziś został zrobimy serwis klimatyzacji. Uzupełnianie czynnika oraz ozonowanie.
Przyszły mi też nowe przewody zapłonowe NGK i owiewki szyb :-)





nowy - 2020-07-14, 19:46

A propos owiewek. Czy w upalne dni jest problem u Ciebie z zamknięciem szyby? Bo u mnie blokuje się właśnie na owiewce. :-x
dudu$ - 2020-07-14, 20:49

nowy napisał/a:
A propos owiewek. Czy w upalne dni jest problem u Ciebie z zamknięciem szyby? Bo u mnie blokuje się właśnie na owiewce. :-x

Jeżeli blokuje się Tobie szyba o owiewkę to masz ją albo źle zamontowaną albo jest prostu z wadą fabryczną . Owiewki stosuje w swoich autach od 7-8 lat w tym w każdej Dacii jaka posiadałem ( MCV II, Lodgy i ponownie MCV II). Nie miałem nigdy problemów z otwieraniem czy zamykaniem szyb no chyba , że podczas montażu coś źle się zamontowały ale po poprawce jest idealnie

Puncu - 2020-07-14, 20:54

nowy napisał/a:
Czy w upalne dni jest problem u Ciebie z zamknięciem szyby? Bo u mnie blokuje się właśnie na owiewce.

Jeszcze nie wiem. Jak trochę poużywam to dam znać. Póki co to zdycha mi silniczek lewej przedniej szyby :-(

Marek1603 - 2020-07-15, 04:40

Puncu napisał/a:
Jeszcze nie wiem. Jak trochę poużywam to dam znać. Póki co to zdycha mi silniczek lewej przedniej szyby :-(


Jeżeli w ogóle chodzi to bardziej podejrzewam sprawy mechaniczne w podnośniku.
Lepiej rozbierz i sprawdź, może wystarczy przesmarować, zanim spalisz silnik.

Puncu - 2020-08-23, 18:39

Przyciemniłem szyby z tyłu :-D




Zamontowałem także nowe lamypy tylne. Jedna była matowa a druga pęknięta ;-)




Puncu - 2020-11-08, 16:27

Hej!

Przyznam się bez bicia, że dzisiaj zakładając rower na dach złamałem antenę.
W związku z tym mam dwa pytania.

Jak ją zdemontować?
I jaką kupić? Nie ukrywam, że jeżeli długość nie ma znaczenia to wolałbym dla odmiany krótką :mrgreen:

dudu$ - 2020-11-08, 17:05

Nie złamałeś bata w połowie tylko antenę jak wchodzi w podstawkę? Nie wiem jak jest w Loganie I ale myślę że jest podobnie jak w bliźniaczej konstrukcji ( renault Thalia I) i wystarczy, ze wyjmiesz lampkę podświetlenia wnętrza i będziesz miał dostęp do Anteny i jej mocowania. Przewód antenowy należy odkręcić od podstawki anteny, następnie odkręcić samą podstawkę ( nie pamiętam ale chyba nasadka 13/14) i tyle. Podstawkę możesz kupić oryginalna a bat krótszy
Oryginał z batem za 50zł, używki kosztują połowę tego więc myślę, że warto wkupić nówkę
https://allegro.pl/oferta/antena-dachowa-bat-podstawa-860mm-logan-sandero-oe-9331515045

laisar - 2020-11-08, 17:08

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + anten* + Przeszukaj tylko tytuł wiadomości = wszystkiemożliweinformacje
toka93 - 2020-11-08, 18:41

Mam krótsza antenę za 40zl nowa OEM :)
marko - 2020-11-09, 08:46

Puncu napisał/a:
Hej!

Przyznam się bez bicia, że dzisiaj zakładając rower na dach złamałem antenę.
W związku z tym mam dwa pytania.

Jak ją zdemontować?
I jaką kupić? Nie ukrywam, że jeżeli długość nie ma znaczenia to wolałbym dla odmiany krótką :mrgreen:


Chwila, przecież antena nie jest z grafitu i raczej ciężko ją złamać mocując rower do bagażnika na dachu. Jeśli złamany jest sam pręt anteny a część nagwintowana jest wkręcona w głowicę zamocowaną do dachu to roboty dosłownie na 5 minut + dojazd na szrot po nowy bat z renault/dacia. Jedna uwaga, że trzeba użyć kombinerek do wykręcenia końcówki z głowicy. W mojej 10 letniej Sandero tak było, dlatego w nowym nabytku zapobiegawczo antenę wykręciłem i posmarowałem gwint smarem miedzianym.

Powodzenia.

Puncu - 2020-11-09, 09:39

Macie racje. Przy próbie odkręcenia bata połamałem podstawe :lol:
Rozmawiałem z kolegą Toka93 i ma sprawdzić czy posiada takie części. A ja dzisiaj będę próbował to odkręcić ;-)

Puncu - 2020-11-10, 20:18

Hej!

Dzisiaj odwiedziłem kolegę toka93, odebrałem nową antenę oraz zamieniliśmy parę słów. Jeszcze raz dzięki za pomoc ;-)

Antena już wymieniona :-D

toka93 - 2020-11-10, 22:51

Szybko poszło, czyli jednak bez ściągania podsufitki?
Chętnie uzupełnienie wiedzę jak?

Puncu - 2020-11-10, 22:58

toka93 napisał/a:
Chętnie uzupełnienie wiedzę jak?

Ten czarny plastik w który wkręca się uchwyt na okulary da się wyjąć. Trzyma się na zaczepie. Ten element trzeba przesunąć gdzieś, ale nadal między dachem a podsufitką bo nie da się go wyjąć (mi się nie udało). Wtedy można dostać się do nakrętki od anteny ;-)

toka93 - 2020-11-10, 23:08

Mam nadzieję, że Loganem mnie nie pokara, ale warto wiedzieć :)
Puncu - 2021-01-01, 01:11

Mała aktualizacja. Na liczniku pojawiło się 180200km, wymieniłem olej na Valvoline 5W40 i filtry, do tego regulacja zaworów. Co ciekawe, podczas regulacji okazało się że zawory wydechowe są podparte :-| A za mojego użytkowania nie były regulowane wcześniej.
Został sprawdzony alternator i akumulator, ładowanie w normie a bateria ma 70% sprawności.
Na zimę zdjąłem całe sprzęt z dachu, wszystkie bagażniki. A na koniec wpadły nowe buciki, zimowe Michelin Alpine 6. Wielosezony nie radzą sobie w zimię, są dobre od wiosny do jesieni.




velomar - 2021-01-01, 13:25

Na zdjęciu widzę Nokiany Weatherproof. Mówisz, że nie radziły sobie w zimie?
Ja obecnie mam Seasonproof, ale zimy wciąż nie ma, więc na razie o ich zimowych właściwościach się nie wypowiem.

toka93 - 2021-01-01, 14:31

Te Alpiny to szkoda kasy. One mają takie tendencje do ząbkowania, że głowa mała. Po 3 sezonach o zaledwie 15 tys. Już było to wyraźnie czuć pod ręką. Teraz meganie też miałem 2 sztuki Alpiny i też wyznakowane.
Puncu - 2021-01-01, 16:08

velomar napisał/a:
Na zdjęciu widzę Nokiany Weatherproof. Mówisz, że nie radziły sobie w zimie?

Nie radzą, dużo lepsze są Continental WinterContact lub Dębica Frigo II

toka93, to co polecasz?


Tak wygląda Nokian pod 2 latach.

Killer King - 2021-01-01, 16:27

Potwierdzam, że Nokiany po dwóch latach potrafią wyglądać jak inne po 10 latach.
toka93 - 2021-01-01, 16:57

Aktualnie mam na jednym aucie Bridgestone, a na drugim nasze polskie Frigo II. Na 15 calach w jednym kupiłbym ponownie Dębice albo daytony. Ze względu na 17" w Meganie raczej coś z klasy średniej.
dudu$ - 2021-01-02, 00:10

toka93 napisał/a:
Aktualnie mam na jednym aucie Bridgestone, a na drugim nasze polskie Frigo II. Na 15 calach w jednym kupiłbym ponownie Dębice albo daytony. Ze względu na 17" w Meganie raczej coś z klasy średniej.


Kupiłem nowe oponki letnie firmy Dayton do swojej byłej Lodgy. Od samego początku miałem problemy z wyważenie ich, na jedną felge z jednej strony szlo np 70g a z drugiej 90-110g. Przekrecanie opon czy zmiana felg nie przynosiła poprawy. . Po bataliach z koncernem Bridgestone ( do nich należy Dayton) i wymiany opon na nowy zestaw, nic się nie poprawiło. Opony sprzedalem że strata 350 zł i zapomniałem o problemie. Założyłem swoje stare zimowki i na wywarzarce wychodziły wyniki 25g na 50g co jest dużą zmiana dlatego opon Dayton nie polecam

Puncu - 2021-01-03, 14:25

Dzisiaj pojawił się problem. Jadąc na gazie poczułem takie jakby wypadanie zapłonu dodając gazu. Czuć to zwłaszcza gdy silnik wstaje na trójce z niskich obrotów. Ale z drugiej strony na benzynie zupełnie nic się nie dzieje.
Teraz zachodzę w głowę czy to jest kwestia kiepskiego gazu? Ale zatankowany tam gdzie zawsze na Orlenie. Cewka zapłonowa? Ale to by na benzynie też się działo.

W tym tygodniu nie mam niestety czasu na podjechanie do gazownika. Myślę że wyjeżdżę ten gaz i zobaczę.

dudu$ - 2021-01-03, 15:10

Na bank cewka zapłonowa, ostatnio miałem podobne problemy w swoim ostatnim Loganie. W silnikach K7J jak i w innych motorach renault cewki lubią padać. Obstawiam, ze pękła Tobie obudowa od dołu cewki.
kubalonek - 2021-01-03, 23:24

super wózek na tych felgach . Jak ogarniesz silnik to zobaczysz jakie to fajne auto . Stary logan lepszy od nowego.. Wymień olej w skrzyni , jeśli tego nie zrobiłeś . No i mała konserwacja . Parę latek polatasz .
Puncu - 2021-01-04, 20:09

dudu$ napisał/a:
Na bank cewka zapłonowa, ostatnio miałem podobne problemy w swoim ostatnim Loganie.
Też stawiam na cewkę, dzięki za poradę. Już zamówiłem ;-)

kubalonek napisał/a:
Jak ogarniesz silnik to zobaczysz jakie to fajne auto

Silnik jest ogarnięty, po ostatniej regulacji zaworów pojawił się taki cyrk. Olej w skrzyni jest w miarę świeży, ma około 20 tysięcy.

Samochód ma wozić tyłek i rowery. Te zadania wykonuje bardzo dobrze ;)


Puncu - 2021-01-24, 12:14

Przygód ciąg dalszy.

Po wymianie cewki zapłonowej nic się nie poprawiło. Będąc u gazownika powiedział mi, że nie mam kompresji na dwóch cylindrach (12-4-8-12). Powiedziałem mu, że bzdury opowiada i wyszedłem.
Gdybym miał na ciepłym silniku 4 bary to silnik by nie pracował na tym cylindrze, a na pewno nierówno pracował. Po pomiarze u rzetelnego mechanika pomiar pokazał 12 bary na każdym.

Podczas jazdy na LPG, pojawiają się szarpania przy gwałtownym dodaniu gazu, strzały z wydechu, większe spalanie i przekroczona norma emisji spalin 14 razy. Jak dla mnie jest to uszkodzony wtryskiwacz i przelewa.
Jutro jade do innego gazownika by rzucił na to świeżym spojrzeniem. Na benzynie nic takiego się nie dzieje, wszystko świetnie działa.

Na dodatek wczoraj wyjeżdżając w trasę (670km) padł mi czujnik niezamkniętych drzwi :-?
Z jednej strony to są pierdoły, a z drugiej strony dobrze że nie psuje się coś grubszego :-D

Dzisiaj mimo kiepskiej aury pojechałem na myjnie bo już nie dało się tego dotknąć :lol:


Puncu - 2021-01-28, 15:24

Złe dobrego początki.

Po wizycie u innego mechanika pomiar kompresji pokazał 10,5 bara na każdym cylindrze, następnie pojechałem do gazownika, który montowałem mi instalacje STAG 300.

Po krótkie przejażdżce z podpiętym laptopem do złącza komputera gazowego okazało się że... Wypada mi zapłon i całe te przygody wzięły się ze źle dobranych świec. Po wymianie na właściwe, firmy NGK wygląda na to że problem znikł. Okaże się to po dzisiejszej trasie do Kielc ;-)

Puncu - 2021-01-29, 13:30

Sukces!
Przyczyną były świece. Po wymianie problem zniknął ;-)
Dodatkowo dzisiaj wymieniłem czujnik niezamkniętych drzwi i znów wszystko działa :-D




Puncu - 2021-03-12, 23:37

Hej!

Czy ta osłona pełni jakąś ważną role?
Dacia Logan 2008, pod przednim zderzakiem.


Miałem małą przygodę i z drugiej strony mi popękała. Nie wiem czy to rzeźbić czy usunąć.

laisar - 2021-03-13, 00:18

Chroni komorę silnika przed chlapaniem i kieruje opływem powietrza pod autem.

Bez niej auto nie wybuchnie, ale gdyby w ogóle nie była potrzebna, to w walce o każde euro bliżej założonej ceny 5000 konstruktorzy na pewno by się pozbyli.

Zamiennik kosztuje kilkanaście złotych, oryginał małe kilkadziesiąt, więc nie warto ścibolić - ale nie trzeba też stawiać auta na cegłach w oczekiwaniu na montaż (;

Puncu - 2021-03-13, 00:22

Dzięki :-) Poszukam kodu tej części i zamówię ;-)
laisar - 2021-03-13, 01:46

6001549324, ale najpierw sprawdź, czy może da się naprawić - wystarczy nawet trytka.
toka93 - 2021-03-13, 08:12

Trzyma nadkole od przodu, więc może powodować że będzie rezonowało.
Wiertarka i trytytka. No chyba, że wypadł kółek.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group