DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Na każdy temat - Laserowe naprowadzanie wjazdu

maugu - 2019-05-19, 20:15
Temat postu: Laserowe naprowadzanie wjazdu
Trochę dzisiaj porządkowałam moje Dusterowe archiwum foto i wpadło mi kilka fotek z różnymi drobiazgami – nie wiem czy je wszystkie zamieszczać bo to drobiazgi, ale może wrzucę dzisiaj na próbę jeden – jak w tytule, „laserowe naprowadzanie”.
Mam stosunkowo mało pojemny garaż, długość OK. ale trochę wąsko, zwłaszcza, że czasami stoją jeszcze jakieś rowery. Jak nie miałam jeszcze kamery przedniej ( z pomocą jej samej też jest trochę stresu) bałam się wjeżdżać i parkować z minimalnym marginesem bezpieczeństwa (kilka cm), no to stawałam na środku. W krótkim czasie :) zrobiono mi (jak w temacie) prowizoryczne laserowe naprowadzanie. Całe ustrojstwo kosztowało ponoć mnij niż 10 zł i 1h roboty, a okazało sie bardzo pomocne (jak dla mnie). Wygląda to jak 2 pudełka zapałek i zawiera w sobie baterię, laser (linia), wyłącznik on/off, wyłącznik rtęciowy (położenie). Całość udało się stabilnie wcisnąć pomiędzy uchwyt wrót garażowych (uchylnych) i wewnętrzne ocieplenie. Działa tak, że laser zapala się po uniesieniu wrót i rysuje na podjeździe naprowadzającą kreskę – ja musze tylko utrzymać ją pośrodku maski (na początku), a później pośrodku środkowego nawiewu. To tyle.
Co prawda mam jeszcze wewnątrz 3 inne lasery pomocnicze na czujnik ruchu, ale one już tylko pomagają się lepiej spozycjonować i w zasadzie już tak wiele nie dają to ich tu nie opisuję.

Belphegor - 2019-05-19, 20:30

Ale wiązka słaba? Nie pociął Ci nic ten laser? :mrgreen: ;-)
maugu - 2019-05-19, 21:39

Zimą na śniegu wyglądał naprawdę groźnie :)
trybik - 2019-05-20, 08:18

witam
mój kolega jakieś 30 lat temu nie miał lasera za to miał umieszczony w garażu woreczek z wędkarskimi kołowrotkami , i było git, nawet znalazł złodzieja który mu je przytulił, osobiście nie jestem zwolennikiem montowania na siłę różnych bajerów bo te bajery moim zdaniem komplikuję życie , no ale to tylko moje osobiste zdanie
pozdrawiam

Black Dusty - 2019-05-20, 08:38

trybik napisał/a:
osobiście nie jestem zwolennikiem montowania na siłę różnych bajerów bo te bajery moim zdaniem komplikuję życie , no ale to tylko moje osobiste zdanie

Dobrze działające bajery są właśnie po to żeby życie ułatwiały ale trzeba je ogarniać a widać że koleżanka daje radę. ;-)

maugu - 2019-05-20, 08:39

Tak, widziałam taki prosty " patent" jak wiszącą w garażu w odpowiednim miejscu na sznurku pod sufitem piłeczkę tenisową i należało zaparkować dojeżdżając na styk szybą kierowcy (na wysokości oczu) do piłki.
tAboon - 2019-05-20, 08:41

maugu, ja mam tak w garażu.

Montaż został wykonany dla małżowinki :) ale okazuje się, że z lenistwa sam z tego korzystam :)

maugu - 2019-05-20, 08:52

Najprostsze rozwiązania są najlepsze, ale ja trochę bałam się na początku samego wjazdu do garażu. Duster ma trochę pontonowy przód i nie byłam pewna czy sam najazd robię dobrze - stąd laser.
eplus - 2019-05-20, 11:36

Piłka tenisowa to chyba patent Adama Słodowego.
A to nie grozi oślepieniem? Naklejki ostrzegawcze są?

maugu - 2019-05-20, 12:26

Adama Słodowego pamiętam, ale nie specjalnie oglądałam - tam trzeba było mieć jednak jakieś zdolności manualne :(
Do wjazdu - z uwagi na laser - zakładam specjalny kask spawalniczy ;) a tak na poważnie to jest on na wysokości ok 1,8 m i świeci pod dużym kątem na dół, tak, że jak wjeżdżam to nie da rady w niego spojrzeć (no chyba spod kierownicy), co innego stojąc pod samymi wrotami, tu tak, ale wydaje mi się, że jest to jednak b. słaby strumień. O ile wiem to kupiony był na Allegro pewnie na podobnej aukcji i zdemontowany.
https://allegro.pl/oferta/tylna-lampka-rowerowa-laserowa-rower-laser-5led-7882444876

Edit:
Dla amatorów Słodowego mam wykaz pozostałych elementów.
Obudowa (tu nie wiem - może tylko podobna?)
https://allegro.pl/oferta/pojemnik-na-2-baterie-aa-z-wylacznikiem-7771110763
Wyłącznik rtęciowy (taki sam - z wykazu);
https://allegro.pl/oferta/miniaturowy-przelacznik-rteciowy-7949221466

tomas_102 - 2019-05-21, 13:32

Witam,
Z prostych patentów to ja mam przykręconą do podłogi listwę (kantówkę) 6x6 cm.
Jak dojadę kołami do tej listwy do zostaje z przodu około 10 cm do ściany.
Działa

route2000 - 2019-05-22, 07:27

Wszystkie patenty są dobre w zależności dla kogo... ;-)
Ale koleżance maugu chodziło o to, żeby tak naprowadzić auto jak najbliżej jednej strony ściany, by mogła wysiąść z auta z drugiej strony, natomiast z przodu to już takie patenty jak opisywali nasi koledzy.
Na zdjęciu widać linię podłużną do auta a nie w poprzek. :->
maugu, świetna robota z laserem. ;-)

maugu - 2019-05-22, 23:03

route 2000 tak, o to chodziło – przede wszystkim o ułatwienie wjazdu i trzymanie się jak najbliżej prawej strony.
tomas_102 w garażu jakiś klocek też profilaktycznie leży, ale z reguły do niego nie dojeżdżam – z przodu mam dość dużo miejsca.
W zasadzie teraz już, prawie po roku jakoś wyczuwam Dustera, ale i tak na lasery czasami zerkam. Tak jak wspomniałam w pierwszym poście mam też laserki wewnątrz pod sufitem (foto). Jeden to kontynuacja wjazdowego, pozostałe dwa (te domontowane do czujnika ruchu) służą odpowiednio do ; poprzeczny informuje (jak przejadę kierownicą za jego linię), że wrota już się zamkną – tyłek nie wystaje, a drugi dubluje płaszczyznę ściany minus 10cm tzn. jak laser zaczyna oświetlać prawe boczne lusterko (obudowę od góry) to mam do ściany 10cm.
Jak widać na foto cała konstrukcja też została wykonana prowizorycznie (na szybko) i z tego co było pod ręką – tu m.in. poświęciłam lampeczkę z czujnikiem ruchu służącą do oświetlenie wnętrza szafki no i w tym wypadku to był mój jedyny wkład w ten projekt :)

route2000 - 2019-05-23, 07:59

maugu, to już szacun dla Ciebie jako kobiety! :-)
Damska wersja Adama Słodowego. ;-)

tAboon - 2019-05-23, 08:11

Ada Słodowa ;-)
maugu - 2019-05-23, 08:23

tAboon napisał/a:
Ada Słodowa ;-)

Niestety nie jest tak pięknie. Mój wkład (praca) w modernizacje Dustera to tylko mozolne zbieranie po forum wszystkich info co i jak rozkręcić, jak to zrobili inni, no i czasami (jak nie znajdę odpowiedzi w internetach) sygnalizowanie czego mi brakuje – tu sprawdza się powiedzenie „potrzeba matką wynalazków”.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group