DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział ogólny o daciach - Pierwszy przegląd gwarancyjny a filtr powietrza

jammo - 2019-05-27, 21:20
Temat postu: Pierwszy przegląd gwarancyjny a filtr powietrza
Wprawdzie napisałem taki post też na forum Dacii Duster, ale jak mi wiadomo, na to forum ogólne zagląda więcej osób, więc i recenzji będzie na pewno więcej.
Mam takie pytanko do kolegów, którzy są już po przeglądach gwarancyjnych szczególnie tym I i II. Z tego co wiem, w Dusterze ( mam silnik 1.6 SCe 115) wymiana filtra powietrza przypada dopiero po 60 kkm. Dla mnie to trochę nowa sytuacja, gdyż w swoich samochodach zmieniam filtr powietrza zawsze przy każdej wymianie oleju, czyli ogólnie co rok. Pytam, bo zbliża mi się w sierpniu pierwszy przegląd mojego Dustera II i nie wiem co robić z tym filtrem powietrza. Osobiście mam wykupiony pakiet Easy Serwice na 4 lata więc nie muszę się martwić o materiały ekploatacyjne, ale niestety chcąc wymieniać normalnie co roku ten filtr powietrza, musiałbym kupić go sobie sam, i nie wiem czy jest sens, skoro producent tak przewidział. Czy faktycznie koledzy też nie wymienialiście filtra powietrza na pierwszym i drugim przeglądzie?

keisyzrk - 2019-05-27, 21:26

Ja nie wymieniałem w dusterze, ale w kupiłem logana który miał 50tys i filtr powietrza nie był zbyt ciekawy...
cowcar - 2019-05-27, 22:03

Rzeczywiści dopiero zwróciłem na to uwagę. Filtr powietrza co 60kkm lub 4/6/12 lat...
To filtr kabinowy co roku
Ja również we wcześniejszych autach wymieniałem wraz z olejem.

Mam również easy service i myślę, że przynajmniej co drugi rok dopłacić do filtru przy wymianie.
Zwłaszcza, że koszt nie jest duży.

jodlasty - 2019-05-27, 22:27

Czyli płacąc za Easy Service tak naprawdę za bardzo się z niego nie korzysta, bo interwały wymiany olejów czy filtrów to kpina.
cowcar - 2019-05-27, 22:36

Ależ się z niego korzysta. Inaczej nie byłoby sensu go brać.
Dopłacę te 40zł po 2 roku dla świętego spokoju.

Pedros - 2019-05-27, 22:46

Dużo zależy od tego w jakich warunkach się jeździ ale filtr powietrza do dustera 1,6sce (zamiennik) to wydatek 25-30zł. , nie mam więc zamiaru czekać z wymianą do przebiegu 60tyś. km.
laisar - 2019-05-28, 07:37

Filtr można po prostu łatwo wyjąć i ocenić jego stan - a jeżeli okaże się brudny, to wtedy wymienić.
Piitubski - 2019-05-28, 07:39

Ja wymieniałem sam po 2 latach - wymiana banalna - 30 sekund.
jammo - 2019-05-28, 09:20

Ok, dzięki chłopaki za odpowiedzi. W takim razie, przy tym sierpniowym przeglądzie gwarancyjnym, raczej odpuszczę sobie teraz wymianę tego filtra, tym bardziej, że przebieg auta będzie wtedy gdzieś w granicach 7 tyś km, więc nie powinien być raczej brudny :-) .
Rezysstor - 2019-05-28, 09:52

Filtr powietrza wygląda dość potężnie, ale biorąc pod uwagę ceny paliw, chyba warto go wymienić, kiedy wydaje się brudny, niezależnie, od terminu przeglądów. Brudny filtr tłumi przepływ powietrza. Powstaje pytanie, czy ma to wpływ na zużycie paliwa, no bo skoro komputer oblicza proporcje powietrze/paliwo, to teoretycznie może nie spalać więcej, a jedynie wykazywać mniejsza moc. Ja wymieniam, kiedy przestaje mi się podobać jego kolor.
Dymek - 2019-05-28, 10:14

A co do filtra powietrza silnika- wymieniam zależnie od stopnia zabrudzenia- filtr fabryczny wymieniłem jeszcze przed pierwszym przeglądem, zaraz po sezonie letnim, czyli po ok. 10 miesiącach. Jeżdżę dużo drogami gruntowymi, takimi na których jest duży ruch. Latem jest dramat- czasami jedzie się dłuższy czas w takiej chmurze pyłu, że nic nie widać na kilkanaście metrów. Po jednym lecie w filtrze był "syf, kiła, mogiła", poza różnymi paprochami ogólnie kolor brudnoszary do czarnego. :-P
Prezes - 2019-05-28, 14:25

Nie wiem jaki jest dostęp w 1.6, ale w 1.2 jest na plastikowe zaczepy, nawet nie trzeba nic odkręcać - szybciej niż w Fiacie 125p się wyjmuje :) po 24 tys. km mam jak nowy. Ale nie jeżdżę po ścieżkach gruntowych to się i nie ma jak zakurzyć
Pedros - 2019-05-28, 15:41

W 1,6 jest dokładnie tak samo.
jammo - 2019-05-28, 17:02

Prezes napisał/a:
Nie wiem jaki jest dostęp w 1.6, ale w 1.2 jest na plastikowe zaczepy, nawet nie trzeba nic odkręcać - szybciej niż w Fiacie 125p się wyjmuje :) po 24 tys. km mam jak nowy. Ale nie jeżdżę po ścieżkach gruntowych to się i nie ma jak zakurzyć


Z tym dostępem to piszesz o filtrze powietrza przy silniku, czy tym kabinowym?

laisar - 2019-05-28, 17:04

Oba wymienia się w 10 sek.
jammo - 2019-05-28, 18:15

No to cieszy, bo w niektórych autach trzeba się trochę nagimnastykować, ale dam sobie radę :-)
sobol1976 - 2019-06-18, 15:22

Ja wymieniałem co roku przy okazji zmiany oleju - z racji niskiej ceny i możliwości sprawnego, samodzielnego montażu. Jednak teraz myślę, że robiąc max. 15-20 tys. rocznie można sobie darować i wymieniać co 2 lata. Zawsze sprawdzam zużyty i nigdy strasznie nie wyglądał.
Prezes - 2019-06-19, 08:46

Proponuję wyjąć, obejrzeć i na tej podstawie podjąć decyzję. 30 sek roboty ;-)
Dar1962 - 2019-06-19, 12:40

kupowałem sam w sieci i wymieniałem co roku samodzielnie ( w 1,6 K4M łatwo) niezależnie od przebiegu (a jeżdziłem niewiele) Jeśli się jeżdzi dużo polnymi drogami i szutrami, warto zajżeć i wymieniać częściej - jeśli filtr jest zapylony
kicpra - 2019-06-20, 15:48

Ja też wymieniam sam co rok, w 0,9tce też bardzo dobry dostęp, oryginalny filtr całe 44zł kosztuje :-) .

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group