DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Radio - montaż, podłączenie

Szymon - 2009-03-02, 18:29
Temat postu: Radio - montaż, podłączenie
Witam

Mam samochód od miesiąca i chciałbym zainstalować sobie radio. Związku z tym mam pytanie czy aby zamontować radio trzeba jechać do serwisu?? (żeby kiedyś nie powiedzieli mi że coś zepsułem w elektryce i mi gwarancja przepada). A drugie pytanko jakie głośniki pasują do przednich drzwi - rozmiar?

Dzięki za odp i pozdrawiam :-)

Mikele - 2009-03-02, 19:38

Głośniki 13 cm. i z przodu i z tyłu.

Do nich musisz dokupić jeszcze złączki, a reszta okablowania powinna już być na miejscu, gotowa do podłączania.

Co do montażu radia, to na zdrowy rozsądek można wszędzie, bo to podłączenie do kabelków, a nie ingerencja w systemy auta :)


Pozdrawiam.

aro_rdrg - 2009-03-02, 19:42

Co do głośników to było już kilkakrotnie na tym forum. Z przodu i z tyłu pasują 13 cm.
laisar - 2009-03-02, 22:05

O montażu radia było już parokrotnie - w skrócie: o ile nie musisz nic przerabiać, tylko podłączasz za pomocą zwykłej kostki ISO to nie ma konieczności montażu ani w ASO, ani w innym warsztacie. Wkręty/śrubki to w końcu chyba każdy umie wkręcić... (;
DUCATI - 2009-03-06, 12:48

Mi sie w Peugeocie kiedys wlaczala kontrolka jakas i w serwisie zwalili wine na "niefabryczne" podlaczenie radia. Tez polegalo to na wlozeniu kosti ISO do gniazda...
laisar - 2009-03-06, 16:02

"Fahofcy" potrafią zwalić winę za wszystko na każdego - tyle że to się raczej nadaje do działu o warsztatach, a nie o radiu... <;

* * *

TSD nie znalazłem na forum, a chyba warto wiedzieć, że daćkowa instalacja jest zgodna ze standardem - ISO 10487:

(czarny - masa, czerwony - aku, żółty - po zapłonie, niebieski - lewe światło pozycyjne)

Nova - 2009-05-31, 16:01

Mam pytanie.
Radio zamontowane opcjonalnie - przerywa. Co to może być?
Przerwanie sygnału następuje zaledwie na ułamek sekundy ale powtarza się co jakiś czas (średnio raz na 5-10 min) i jest już trochę irytujące...
Dodam, że jest tak od nowości, więc nie jest to wina użytkownika ;-)

gigi303 - 2009-05-31, 17:37

ja bym reklamował radio w końcu jest na gwarancji :-)
SAJSEN - 2009-05-31, 17:56

ja mam tak samo jak pojade na przeglad to to zglosze
Beckie - 2009-05-31, 20:13

Nova napisał/a:
Radio zamontowane opcjonalnie - przerywa. Co to może być?

Dzieje się to w jakichś konkretnych okolicznościach typu: przejeżdżanie po nierównośc iach, albo ustawienie głośności na bardzo głośne?

Nova - 2009-05-31, 20:36

Nie - przerywa nawet na postoju...
No to trza reklamować :evil:

DUCATI - 2009-12-04, 15:59

[Przeniesione z http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2300].


http://www.daciaklub.pl/f...p?p=42823#42823
laisar napisał/a:
F28 to bezpiecznik na linii [prawie] bezpośrednio do aku (po drodze jest jeszcze jeden bezpiecznik - 597-3-F2), więc poszkodowane będą tylko odbiorniki niezależne od stacyjki oraz korzystające z zasilania przy wyłączonej stacyjne (np właśnie zegarek, ale być może także licznik przebiegów częściowych czy pamięć radia).


Zasilanie radia jest zalezne od stacyjki.

jacek - 2009-12-04, 21:17

zależy jak go połączysz.
Radio ma dwa zasilania jedno bezpośrednio (zasilanie pamięci) drugie po stacyjce

Beckie - 2009-12-04, 22:20

Tylko pamięci? U mnie radio gra bez kluczyka w stacyjce. :roll:
DUCATI - 2009-12-05, 20:04

Podlaczam wkladajac kostke do gniazdka, ale dzieki za pomysl...
laisar - 2009-12-06, 21:43

Niektóre radia mają inaczej podłączone przewody - np zamienione miejscami "aku" i "po zapłonie"; może to właśnie taki przypadek?

(W razie potrzeby można je zamienić w gniazdku na końcu przewodów od strony samochodu).

DUCATI - 2009-12-07, 11:39

Przypadkiem jest raczej odwrotna sytuacja. :) W kazdym razie podlaczylem teraz pod "pamiec", a bezpiecznik zapewne strzelil bo ten kabelek gdzies dotknal.. ;)
jacek - 2009-12-10, 19:26

Beckie napisał/a:
lko pamięci? U mnie radio gra bez kluczyka w stacyjce


Pewnie obydwa przewody zasilania połączone są pod jeden styk kostki - aku

DUCATI - 2009-12-18, 16:31

No nie wiem czy tak sobie mozna laczyc przewody pod napieciem...
spawacz111 - 2010-01-16, 16:51

Czy ktoś rozbierał szafkę bezpieczników? jak to najszybciej zrobić?
jackthenight - 2010-01-16, 17:28

spawacz111 napisał/a:
U mnie w kostce od radia (zasilanie) jest tak:
1) :
2) : 3): 4):

A) lkuczyk w pozycji zapłon
1) masa
2) prąd
3) prąd
4) brak prądu

B) brak kluczyka
1) masa
2) brak prądu
3) brak prądu
4) prąd


i co dalej?

Czy ktoś rozbierał szafkę bezpieczników? jak to najszybciej zrobić?


A co dalej chcesz zrobić ?

Kostka w radiu wygląda tak :


Ta dolna część A, gdzie piny są odpowiednio :

4. Podtrzymanie 12V bezpośrednio z akumulatora
6. Podświetlenie (+12 V) - napięcie pojawia się po włączeniu świateł pozycyjnych
7. Zasilanie (+12 V) pojawia się po przekręceniu kluczyka
8. Masa (-)

spawacz111 - 2010-01-17, 21:22

Dziękuję. Ja to źle opisałem z pamięci.

U mnie pin w aucie A4 - podtrzymanie dostaje prąd dopiero po wyłączeniu kluczyka. W niektórych autach można było zewrzeć A7 i A4 bez większych problemów -radio gra "zawsze". Jednak spotkałem się z czymś takim - po złączeniu- mostkowaniu tych kabli nie działał centralny zamek. Wolę nie kombinować w mojej Daćce strach przed zniszczeniem zbyt duuuuży. Nie mam też instrukcji do niej, schematów czy innej dokumentacji.

Stąd problem 1 z radiem i CD rozwiązany -- radio będzie grało tylko po "kluczyku".

Problem 2: Gdzie się podłączyć elektrycznie radio CB? mam krótki kabelek, i najlepiej byłoby podłączyć się w szafce z bezpiecznikami w kabinie - wolne miejsca na bezpieczniki. Tylko jak się dostać do tyłu bezpieczników?? w poprzednim samochodzie fiat CC połamałem zaczepy i se toto latało aż nie przywiązałem opaską. Tu nie chcę niczego wiązać sznurkami.

jackthenight - 2010-01-18, 00:41

Cytat:
U mnie pin w aucie A4 - podtrzymanie dostaje prąd dopiero po wyłączeniu kluczyka


To trochę niemożliwe. Chyba że masz coś pomylone w instalacji - ale nie sądzę.
Poza tym nie mierz prądu tylko sprawdzaj czy jest napięcie.

Sprawdź jeszcze raz.

Czerwony kabel musi iść na pin A4.
Żółty kabel musi iść na pin A7.

W instalacji elektrycznej auta czerwonego kabla z żółtym łączyć nie wolno - i to w każdym aucie łączyć nie wolno i nikt tego nie robi. :shock:

Łączy się zupełnie co innego, a mianowicie zasilanie radia (piny A4 i A7) podłącza się do kabla czerwonego instalacji elektrycznej auta na którym jest napięcie non stop brane bezpośrednio z plusa akumulatora.
Oczywiście kolor kabla może być inny - w Dacii na czerwonym kablu jest non stop napięcie, a na kablu żółtym jest napięcie po kluczyku - a w innych autach kolory mogą być odwrotnie.

Schematy posiadam jeśli chcesz dołączę zdjęcie tego schematu tutaj, ale wszystko co istotne już napisałem wyżej.

spawacz111 - 2010-01-18, 15:41

Dzięki sprawdzę jeszcze raz.
Jest tak jak piszesz. Pomyliłem sobie kabelki.

A demontował ktoś "szafę bezpieczników" kabiny?? Chciałbym tam sobie podpiąć CBradio.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2010-01-20, 21:46 ]
Odpowiedź, jako dotycząca CB, została przeniesiona: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=44890#44890.

maciek - 2010-06-20, 14:53

Przeniesione z http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2642.


ehh, przypominało mi się(patrząc na wasze termometry) przeglądając forum Forda Focusa to jakiś gostek zamontował radio na podsufitce, według mnie to ciekawe rozwiązanie

jackthenight - 2010-06-20, 19:48

U nas się to nie zmieści, nie ma tam tyle miejsca aby wsunąć radio.
nieznamsie - 2010-08-31, 18:15

aro_rdrg napisał/a:
Co do głośników to było już kilkakrotnie na tym forum. Z przodu i z tyłu pasują 13 cm.


Noszę się z zamiarem montażu głośników do swojego krążownika, i mam dylemat.
Wszędzie na forach wszyscy piszą, że do dacki wchodzą głośniki max 13cm
ale :



Według miarki mamy 16 cm do dyspozycji a nie 13 :)
Czy ktoś wie coś o tym ?/;)

Beckie - 2010-08-31, 18:58

Na zdjęciu widać tylko średnicę osłony głośnika. A co jest pod spodem???
nieznamsie - 2010-08-31, 19:12

Beckie napisał/a:
Na zdjęciu widać tylko średnicę osłony głośnika. A co jest pod spodem???


I tu pojawia sie kolejne pytanie ;)
W jaki sposób bezinwazyjnie ściągnąć osłonę drzwi, ponieważ pomimo odkręcenia 3 śrubek nadal trzyma się uparcie.
Jak tylko otworze to powiem co się chowa pod spodem ;)

tomi - 2010-08-31, 19:25

Jest to w instrukcji. Po odkręceniu śrub trzeba odpiąć zapinki.
Tu wątek o instrukcjach i schematach (linki do ściągnięcia):
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=194

MarkD - 2010-08-31, 19:28

Tu chyba nawet widać jak wygląda otwór na głośnik :-D
laisar - 2010-08-31, 20:30

Tylko żeby się dostać do mocowania głośnika oczywiście nie trzeba ściągać całego boczka drzwi, a jedynie osłonę głośnika, trzymającą się na zatrzaskach...
Beckie - 2010-08-31, 20:31

Zdaje się, że na fotce nieznamsie, nie ma osłony głośnika tylko przetłoczenie w boczku.
nieznamsie - 2010-08-31, 20:48

Beckie napisał/a:
Zdaje się, że na fotce nieznamsie, nie ma osłony głośnika tylko przetłoczenie w boczku.


+ duży plus dla Beckie za spostrzegawczość :)
Dokładnie, u mnie jest tylko tłoczenie(i to pierwsze;)
Widziałem ten obrazek natomiast nie posiadam tych "specjalistycznych" urządzeń, dlatego postanowiłem na forum zapytać starych wyjadaczy jak się dobrali do swojej maszyny, może są jakieś wypróbowane, nieinwazyjne sposoby lub tajniki ?;)
Nie chce się siłować z tym kawałkiem plastiku, bo nie chce go połamać za cene ściągniecia.

jackthenight - 2010-08-31, 22:01

nieznamsie napisał/a:
W jaki sposób bezinwazyjnie ściągnąć osłonę drzwi, ponieważ pomimo odkręcenia 3 śrubek nadal trzyma się uparcie.


Odkręcasz te 3 śruby.
Od strony wewnętrznej drzwi(od strony zawiasów) podważasz osłonę klamki i ją ściągasz.
Następnie kolistymi ruchami klamkę zdejmujesz z "druta", który ciągnie za mechanizm otwierania drzwi.
Następnie wkładasz paluszki, lub same opuszki palców pod tapicerkę od spodu przy głośniku i ciągniesz silnie w swoją stronę. Będziesz miał opór, bo tapicerka oprócz plastykowych zaczepów jest jeszcze przy krawędzi przyklejona na taką mastykę - to jest taka plastelina tylko bardziej lepiąca się.
Ale spokojnie, ciągniesz mocno tą tapicerkę, będziesz słyszał jak zaczepy wyskakują, i ciągniesz idąc w stronę zewnętrzną drzwi. Mastyka jest koloru czarnego do wielokrotnego użytku. Także się o to nie martw, bo później przy montażu użyjesz tej samej mastyki.
Zaczepy są bardzo porządne i nie pękają - czyli ich nie uszkodzisz.
Ogólnie demontaż tapicerki jest prostu.


PS. A to są przednie drzwi czy tylne ? Bo opis dotyczy tylnych drzwi.
Jeśli mowa o takich drzwiach :



to demontaż jest trochę inny.

nieznamsie - 2010-08-31, 22:37

jackthenight napisał/a:
nieznamsie napisał/a:
W jaki sposób bezinwazyjnie ściągnąć osłonę drzwi, ponieważ pomimo odkręcenia 3 śrubek nadal trzyma się uparcie.


Odkręcasz te 3 śruby.
Od strony wewnętrznej drzwi podważasz osłonę klamki i ją ściągasz.
Następnie kolistymi ruchami klamkę zdejmujesz z "druta", który ciągnie za mechanizm otwierania drzwi.
Następnie wkładasz paluszki, lub same opuszki palców pod tapicerkę od spodu przy głośniku i ciągniesz silnie w swoją stronę. Będziesz miał opór, bo tapicerka oprócz plastykowych zaczepów jest jeszcze przy krawędzi przyklejona na taką mastykę - to jest taka plastelina tylko bardziej lepiąca się.
Ale spokojnie, ciągniesz mocno tą tapicerkę, będziesz słyszał jak zaczepy wyskakują, i ciągniesz idąc w stronę zewnętrzną drzwi. Mastyka jest koloru czarnego do wielokrotnego użytku. Także się o to nie martw, bo później przy montażu użyjesz tej samej mastyki.
Zaczepy są bardzo porządne i nie pękają - czyli ich nie uszkodzisz.
Ogólnie demontaż tapicerki jest prostu.


PS. A to są przednie drzwi czy tylne ? Bo opis dotyczy tylnych drzwi.
Jeśli mowa o takich drzwiach :

to demontaż jest trochę inny.



Dzięki za instrukcję. Może jutro się za to zabiorę.
Mowa oczywiście o drzwiach pokrytych wersją budżetową, a nie taką jaka była na załączonym img.
Poza tym włamać się chce do przednich, ale najprawdopodobniej są zbudowane analogicznie tak samo jak tylne :)

laisar - 2010-08-31, 22:39

Beckie napisał/a:
nieznamsie nie ma osłony głośnika tylko przetłoczenie w boczku

Teraz (; też to widzę... idę się powstydzić do kącika d:


Ad rem: jak już się wycina dziurę do głośnika, to faktycznie można pewnie wstawić trochę większy - o ile pamiętam, to te 13 cm siedzą jeszcze w takim plastikowym "koszu"...

jackthenight - 2010-09-01, 12:18

nieznamsie napisał/a:
Mowa oczywiście o drzwiach pokrytych wersją budżetową, a nie taką jaka była na załączonym img.


Jeśli masz takie drzwi :



to opis demontażu jest poprawny :)

jacekviola - 2010-09-01, 14:49

jackthenight napisał/a:
U nas się to nie zmieści, nie ma tam tyle miejsca aby wsunąć radio.


to jest mały trik; w podsufitce zamontowano tylko frontową część radia. Korpus znajduje się gdzie indziej (w schowku lub pod siedzeniem).

nieznamsie - 2010-09-01, 18:33

jackthenight napisał/a:
nieznamsie napisał/a:
Mowa oczywiście o drzwiach pokrytych wersją budżetową, a nie taką jaka była na załączonym img.


Jeśli masz takie drzwi :

Obrazek

to opis demontażu jest poprawny :)


A właśnie takie mam, ale bez maskownic, jak tylko przestanie padac, to zabieram sie do roboty ;)

nieznamsie - 2010-09-05, 18:13

Tak przy okazji może mi ktoś podpowie co to :



jest ?
Pojemniczek na skarby ?;)

jackthenight - 2010-09-05, 18:31

To jest takie wzmocnienie tapicerki, aby w tym miejscu miała się na czym opierać o drzwi.
Widzę że masz też szyby manualne, czyli jeszcze musiałeś zdjąć korbkę - ale demontaż jej jest taki sam jak chyba w każdym aucie.

U mnie tapicerka przednia wygląda tak :



Widać, że otwór pod głośnik to nie tylko dziura, ale również i daszek dla głośnika, aby woda na niego nie kapała.

czaju - 2010-09-08, 22:55

ten pojemniczek bardziej wygląda na pojemnik na amfetamine do szmuglowania przez granice :D (pisałem o nim już przy wytłumianiu)
Nikita_Bennet - 2011-02-05, 16:40

podepnę sie tutaj bo nie pamiętam jak to jest a może ktoś mi przypomni.
Czy wystarczy zamienić kable we wtyczce iso zasilającej radio aby radio działało bez kluczyka w stacyjce?

laisar - 2011-02-05, 19:11

Tak.
Nikita_Bennet - 2011-02-05, 19:44

thx
bad-i - 2011-11-12, 16:56

Cytat:
Czy wystarczy zamienić kable we wtyczce iso zasilającej radio aby radio działało bez kluczyka w stacyjce?


Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, które kable należy podmienić - bo wnioskuję z wątku, że żółty z czerwonym, ale nie jestem pewien :oops:

eplus - 2011-11-12, 18:18

Zamiana przewodów może poskutkować tym, że po każdym wyłączeniu i załączeniu zapłonu trzeba ponownie programować stacje (o ile radio ma podtrzymanie bateryjne).
Na pewno poskutkuje rozdzielenie stałego plusa na oba wejścia radia, a plus odłączany stacyjką należy wtedy zaizolować.

bad-i - 2011-11-12, 20:08

Czyli czerwony rozdzielam na dwa, wtykam dodatkowo w miejsce żółtego, a żółty wyciągam, izoluję i "zapominam" a "szafa gro i bucy" ?? :-D
bushi - 2011-11-12, 22:21

A dla pewnosci jesli masz jakis miernik sprawdz, ktory z kabli daje staly plus - wtedy juz nie ma watpliwosci, ze jego trzeba podlaczyc pod oba styki kostki radia, a ten co daje plus po kluczyku moze sobie odpoczywac w tasmie izolacyjnej. Tey! ;P
bad-i - 2011-11-12, 22:41

Ta je Panie majster :mrgreen:
Dzięki za pomoc, będę testował zaproponowane rozwiązanie w najbliższym czasie

uran - 2012-04-26, 22:01
Temat postu: Wtyczka ISO , złącze, kostka.
Słuchajcie dziś zabrałem się za podłączanie radia spodziewałem się że znajdę tam złączę ISO takie jak na obrazku:

Ku mojemu zdziwieniu znalazłem tam 4 wtyczki, które to przedstawiam:

1.


2.


3.


no i jeszcze jest antena ale jej zdjęcia nie robiłem :D.
Zadzwoniłem na jerozolimskie co by się zapytać czy mają przejściówki takie, Pan powiedział że nie mają i że nie będą mieć bo nie produkują czegoś takiego 0_o.
Więc olałem i zwracam się do was z pytaniem co to za typ przejściówki czy można to dostać w warszawie? Pomijam fakt iż byłem w media tam następny jakiś znawca mówił coś o mikroISO ale nie słyszałem o tym wcześniej, zobaczyłem jeszcze do nora auto tam też nic, jedyne co znalazłem bardzo podobne wręcz prawie pasujące to jakaś przejściówkę do nissana. Czekam na jakieś sugestie bo otępiałem.

bushi - 2012-04-26, 22:32

Moze sprobuj zorientowac sie po kolorach kabelkow... Postaraj sie tez poszukac po necie.

edit:
tak na szybko po szukaniu w googlu - zerknij na ten link i porownaj z koscia nr 1
http://www.tehnomagazin.c...g-Connector.htm

laisar - 2012-04-26, 22:45

Mini-iso to jest blok C zwykłego ISO:



Może spróbuj poszukać tutaj:
http://www.tme.eu/pl/kata...y=100127&page=1

chriskb - 2012-04-27, 07:28

Mam propozycję aby skontaktować się z:
AUTO-SONIC
ul. Granitowa 59
43-155 Bieruń
Odbiór osobisty możliwy tylko
po kontakcie telefonicznym.
tel: 664 094 214
784 888 557 (wysyłka towaru)
gg: 1014580
e-mail auto-sonic@wp.pl

Na pewno będą mieli przejściówkę na ISO jak na 1-szym zdjęciu do złącza z 2-go zdjęcia od góry. Pamiętam, że podobne połączenie było w Polonezie i Daewoo Nexia od 1995 roku

yakov - 2012-04-27, 07:59

Hm - zaraz, zaraz - to jest od Dustera? - no to w ASO powinni chyba takie przelotki mieć?
uran - 2012-04-27, 15:23

yakov napisał/a:
Hm - zaraz, zaraz - to jest od Dustera? - no to w ASO powinni chyba takie przelotki mieć?


Cytat:
Zadzwoniłem na jerozolimskie co by się zapytać czy mają przejściówki takie, Pan powiedział że nie mają i że nie będą mieć bo nie produkują czegoś takiego 0_o.


Chodziło o ASO w Jerozolimskich, zadzwoniłem dziś do Mor ASO, ktoś bardziej konkretny odpowiedział, iż Renault projektuję taką przejściówkę już od miesiąca i nie wiadomo kiedy będzie. Zastanawia mnie czy ktoś nie ma jakiejś informacji serwisowej co do tego nowego radia jeśli chodzi o podłączenie pinów bo chyba tylko to mi teraz pozostaje. Wydaje mi się że bebechy produkuje teraz clarion, dobrze mi się wydaję?

bushi - 2012-04-27, 17:15

Jesli chcesz miec koniecznie oryginalna przejsciowke to musisz czekac, ja jednak bym zlokalizowal kabel zolty, czerwony, czarny i glosnikowe (nie zdziwie sie ze to kosc z 8 wejsciami) i zrobil sobie wszystko sam...
jackthenight - 2012-04-27, 19:51

Szara wtyczka( ta mała ) jest od pilota.
Resztę można by po kolorach kabli chyba zlokalizować.

Czerwony - plus bezpośrednio z aku
Żółty - plus włączany stacyjką
czarny - masa
niebieski - to napięcie od świateł pozycyjnych - funkcja przygasania wyświetlacza po włączeniu świateł

I glośniki - tu jest problem bo co model dacii to kolory przewodów są inne.

Uran
pokaż lepiej kolory przewodów w tych wtyczkach.

uran - 2012-04-27, 21:28

jackthenight napisał/a:
Szara wtyczka( ta mała ) jest od pilota.
Resztę można by po kolorach kabli chyba zlokalizować.

Czerwony - plus bezpośrednio z aku
Żółty - plus włączany stacyjką
czarny - masa
niebieski - to napięcie od świateł pozycyjnych - funkcja przygasania wyświetlacza po włączeniu świateł

I glośniki - tu jest problem bo co model dacii to kolory przewodów są inne.

Uran
pokaż lepiej kolory przewodów w tych wtyczkach.


Drugiej kostki wtedy nie robiłem zdjęć :( niestety teraz jest ciemno jutro zrobię więcej fotek. Jak montowałem głośniki to w boczkach były kolory: zielony z czarnym paskiem i biały.

chriskb - 2012-04-28, 06:38

Z małą przeróbką ta przejściówka powinna załatwić kolegi problem:
http://allegro.pl/przejsc...2243762394.html

jackthenight - 2012-04-28, 07:20

Ok Uran to w tej kostce


masz kable od głośników :

Brązowy, beżowy - głośnik tylny lewy
szary, zielony : głośnik głośnik tylny prawy

zielono:czarny, biały - głośnik przedni lewy
szaro:czerwony, szary : głośnik przedni prawy

Później w tej kostce jest :
czerwony to plus bezpośrednio z akumulatora
czarny to masa.

Natomiast w drugiej kostce tej białej:


widzę przewody niebieski , zielony, biały i czerwony.
Niebieski to wygaszanie podświetlenia przy włączonych światłach.
Zielony - to napięcie 12V włączane stacyjką (w poprzednich daciach był to żółty)
Białe nie wiem do czego jest.
Czerwony to na pewno napięcie bezpośrednio z akumulatora

uran - 2012-04-28, 19:02

Zrobiłem dokładne fotografie i opisy może komuś się to przyda (mam nadzieje że nic nie pomieszałem)

KOSTKA 1 + OPIS PIN


KOSTKA 1 zdjęcia poglądowe



KOSTKA 2 + OPIS PIN



KOSTKA 2 zdjęcia poglądowe


KOSTKA 3 + OPIS PIN



KOSTKA 3 zdjęcia poglądowe



Złączę anteny


Umiejscowienie wtyczek w zaślepce od lewej 1 kostka, 3 kostka, 2 kostka i nad nią antena.


I parę osób pytało się jak tą zaślepkę się wyjmuję oto i wideo:
Wideo

I po PN znalazłem szarą wtyczkę:
Wtyczka

Cytat:
masz kable od głośników :

Brązowy, beżowy - głośnik tylny lewy
szary, zielony : głośnik głośnik tylny prawy

zielono:czarny, biały - głośnik przedni lewy
szaro:czerwony, szary : głośnik przedni prawy

Później w tej kostce jest :
czerwony to plus bezpośrednio z akumulatora
czarny to masa.


Artur
Czyli tak kostka 1:
1. Czarny = MASA
3. Zielony = ?
4. Szary = ?
5. Szary z czerwonym paskiem = ?
6. Zielony z czarnym paskiem = ?
7. Brązowy = ?
8. Żółty /wpadający w beż/ = ?
9. Biały = ?
10. Szary = ?
12. Czerwony = PLUS Z AKU

(reszty z znakami zapytania nie podwałem bo bałem się że się pomylę)

Cytat:
widzę przewody niebieski , zielony, biały i czerwony.
Niebieski to wygaszanie podświetlenia przy włączonych światłach.
Zielony - to napięcie 12V włączane stacyjką (w poprzednich daciach był to żółty)
Białe nie wiem do czego jest.
Czerwony to na pewno napięcie bezpośrednio z akumulatora

A w 2 kostce kable się powtarzają?
Dodam, iż w kostce numer 1 czarny i czerwony mają największy przekrój więc na pewno są to PLUS i MINUS.
W 2 kostce kable są o mniejszym przekroju.

jackthenight - 2012-04-29, 11:24

uran napisał/a:
Czyli tak kostka 1:
1. Czarny = MASA
3. Zielony = ?
4. Szary = ?
5. Szary z czerwonym paskiem = ?
6. Zielony z czarnym paskiem = ?
7. Brązowy = ?
8. Żółty /wpadający w beż/ = ?
9. Biały = ?
10. Szary = ?
12. Czerwony = PLUS Z AKU


3. Zielony = minus głośnika tylnego prawego
4. Szary = plus głośnika tylnego prawego
5. Szary z czerwonym paskiem = minus głośnika przedniego prawego
6. Zielony z czarnym paskiem = minus głośnika przedniego lewego
7. Brązowy = plus głośnika tylnego lewego
8. Żółty /wpadający w beż/ = minus głośnika tylnego lewego
9. Biały = plus głośnika przedniego lewego
10. Szary = plus głośnika przedniego prawego

W kostce 2 zielony to napięcie po stacyjce - sprawdź jeszcze miernikiem czy po przekręceniu kluczyka na zielonym pojawi się napięcie.
Oraz sprawdź na którym przewodzie niebieskim pojawi się napięcie po włączeniu pozycyjnych.

Kostka 3 to najprawdopodbniej pilot. Masz pliot w konsoli kierownicy ?

Pozostałe kable w kostce 2 nie wiem do czego są. Może się okazać, że antena ma wzmacniacz i są to kable od wzmacniacza - nie nie mam pojęcia - czysto teraz teoretyzuje.

Ale reasumując masz plus, minus, plus po stacyjce, głośniki, napięcie po pozycyjnych - czyli każde radio możesz już podłączyć.

bushi - 2012-04-29, 18:42

Dodatkowy kabel moze byc np dla automatycznej anteny itp.
A tu jakby ktos chcial te wtyczki z ziemniaka wystrugac to dokladne rysuki :)
http://www.te.com/commerc...pdf%7F1379659-1

uran - 2012-04-29, 22:47

uran napisał/a:
Masz pliot w konsoli kierownicy ?

Nie mam ale pamiętam że ktoś tu przerabiał plastik jeśli chodzi o kolumnę kierownicy tu mam zaślepkę:

Dzięki za pomoc wszystkim później napisze jak rozwiązałem problem radia, jeszcze raz dzięki :mrgreen: .

jackthenight - 2012-04-30, 05:15

Tak, pilota fizycznie nie masz, ale wtyczka do podłączenia pilota w konsoli kierownicy znajduje się na pewno. Od strony radia pilot to ta mała szara wtyczka - wszystko na to wskazuje.
Zbychu504 - 2012-04-30, 08:42
Temat postu: Zmiany złącz ISO
W modelach DST,SAN,LOG otychczasowe złącza ISO zostały zastąpione złączami TH/NS.
Obecnie do zamontowania radia w DST, LOK, LOV i SAN potrzebna jest
„przejściówka” ze złączy fabrycznych na złącza radiowe ISO (ref.:8201339134) oraz
element przystosowujący antenę (nr ref.: 7711426161).

laisar - 2012-04-30, 10:24

Dzięki, Zbychu504 - czy mógłbyś podać jeszcze cenę pierwszej przejściówki?

Antenowa kosztuje w ASO 57 zł brutto.

Zbychu504 - 2012-04-30, 11:46

Zmień ASO :) - przejsciówka antenowa cena klienta 5zł, przejsciówka nowa do radia to 40zł...
laisar - 2012-04-30, 12:18

Podana przeze mnie cena nie pochodzi z konkretnego ASO, tylko z oficjalnego cennika [:
Zbychu504 - 2012-04-30, 12:24

na stronie dacia.pl nie doszukałem się informacji jaka jest cena za te przejsciówki- podaj linka jak możesz
laisar - 2012-04-30, 12:28

Renault niestety nie ma oficjalnych katalogów części w Internecie. (A szkoda, np Toyota ma i jakoś od tego nie biednieje d: ).

Oficjalny cennik = dialogys.

W grubsza zgodne z nim ceny podaje np original-teile.de - tylko że kurs EUR/PLN wygląda na płynny <;

http://eshop.original-tei...aram=7711426161

uran - 2012-04-30, 13:26
Temat postu: Re: Zmiany złącz ISO
Zbychu504 napisał/a:
W modelach DST,SAN,LOG otychczasowe złącza ISO zostały zastąpione złączami TH/NS.
Obecnie do zamontowania radia w DST, LOK, LOV i SAN potrzebna jest
„przejściówka” ze złączy fabrycznych na złącza radiowe ISO (ref.:8201339134) oraz
element przystosowujący antenę (nr ref.: 7711426161).


Dzwoniłem właśnie do ASO na puławską i nr 8201339134 nie występuję w bazie Renault :(.

Zbychu504 - 2012-04-30, 15:20

zadzwoń raz jeszcze i zapytaj czy Przeglądali ostatnio flash marketingu i dystrybucji nr16 :) nr występuje i jest to część oficjalnie fabrycznie oryginalnie itd do modeli Dacia!
bushi - 2012-04-30, 21:08

A co w ASO wiedza o naszych samochodach? Sadze, ze nasze forum ma lepsza baze danych o Drakulach niz nasze serwisy :)
uran - 2012-04-30, 22:27

bushi napisał/a:
A co w ASO wiedza o naszych samochodach? Sadze, ze nasze forum ma lepsza baze danych o Drakulach niz nasze serwisy :)

Ale to chore, chcę kupić zwyczajną przejściówkę w u autoryzowanego dealera marki, a tu słyszę tylko, nie ma, nie słyszałem o tym, nie występuję w bazię. To szlak mnie trafia nie chcę jej za darmo CHCĘ PO PROSTU KUPIĆ kawałek plastiku z paroma przewodami. Jeśli nie ma jej w oficjalnym kanale dystrybucji i google nic na ten temat nie wie, to zostaje mi tylko samoróbka, chciałem jej uniknąć, trudno:(

chriskb - 2012-05-01, 07:39

uran napisał/a:
Ale to chore, chcę kupić zwyczajną przejściówkę w u autoryzowanego dealera marki, a tu słyszę tylko, nie ma,


To zjawisko, bardzo często występuje w autach zaliczanych do tzw. budżetowych. To nie jest wina ASO, oni też dostają z całym dobrodziejstwem elementy wyposażenia takie jakie montuje fabryka.

Fabryka znajduje wytwórcę tańszych części i zakupuje hurtowo duże ilości. W trakcie produkcji, gdy poprzednie się wyczerpują w magazynie produkcyjnym, zmienia technologie i wstawia nowe części, które odpowiadają ogólnie przyjętymi standardami dla systemów audio. Te standardy są różne na poszczególnych kontynentach. Co za tym idzie auto wyprodukowane w Afryce czy Ameryce Południowej, może mieć inne połączenia audio niż produkowane w Europie. DD SL Delsey jest chyba takim międzynarodowym mutantem, a może zastosowano nowocześniejszą technologie i nowe standardy, co jest bardziej prawdopodobne w związku z coraz większymi możliwościami systemów audio.

Fabryka nie ma nawet pojęcia, czy ASO w poszczególnych krajach zaopatrzyło się w odpowiednie dopasowanie w tym przypadku wtyczki i gniazda do istniejących na danym rynku systemów audio. Ich tak naprawdę nie interesuje jak ASO, będzie montowało np radio. Jeżeli w fabryce montują radio to oni nie maja z tym problemu, bo maja odpowiednio zamówione systemy audio z gniazdami do użytych wtyczek.

To jest powszechne zjawisko w globalnym świecie motoryzacji. Dobra wiadomość jest taka, że Polak wszystko potrafi i bez problemu zbuduje sobie odpowiedni interface aby swój ulubiony sprzęt audio podłączyć.

jackthenight - 2012-05-01, 11:00

7711426161 to jest tzw. separator antenowy, co oznacza że antena ma w podstawie wzmacniacz. To nie tylko przejściówka :



To jest separator antenowy, którego uran będziesz musiał zastosować aby odbierać radio. Bez tego radio będzie ci bardzo kiepsko odbierać.
I na pewno nie kosztuje to 5 zł w ASO :)

Ze zdjęcia 77 11 426 161 wynika, że jeszcze będziesz potrzebował takiej przejściówki :


Jak się przyjrzeć zdjęciom 7711426161 to teraz widać Uran do czego służy ten drugi kabel niebieski w kostce 2 :)

W kostce 2 są dwa kable niebieskie :


Na jednym kablu niebieskim pojawi się napięcie gdy włączysz pozycyjne.
Na drugim niebieskim pojawi się napięcie gdy włączysz stacyjkę i właśnie do tego kabla musisz podłączyć niebieski kabel od separatora. Kabel od separatora zakończony jest wsuwką, którą wkładasz do odpowiedniego otworu w kostce ISO.

laisar - 2012-05-01, 11:13

chriskb napisał/a:
zjawisko, bardzo często występuje w autach zaliczanych do tzw. budżetowych. To nie jest wina ASO, oni też dostają z całym dobrodziejstwem elementy wyposażenia takie jakie montuje fabryka.

Koledzy, nie twórzcie teorii d: - Zbyuchu504 przecież napisał wyraźnie: przejściówka powinna być dostępna w ASO (nawet chyba za w miarę ludzkie pieniądze), a problemem jest tylko, że to konkretne ASO, do którego zadzwonił uran, jeszcze po prostu o tym nie wie, bo nie sprawdziło nowych informacji od działu handlowego Renault Polska...

maciejmg - 2012-05-01, 15:21

Witam, podłączę się do tematu,
też szukam takiej przejściówki do radia, wczoraj obdzwoniłem 5 ASO i tylko w jednym wiedzieli że coś takiego jest ale nie mieli i nie wiedzieli kiedy się pojawi (wszyscy mieli przejściówki do anteny za niecałe 50zł).
Może ktoś wie gdzie można to kupić bo w necie nic nie mogę znaleźć ...

chriskb - 2012-05-01, 17:25

laisar napisał/a:
Koledzy, nie twórzcie teorii


Tu nikt nie tworzy teorii. Jest jeszcze smutna rzeczywistość i podejście każdego biznesu do potencjalnie utraconych zarobków. ASO nie będzie się spieszyło aby udostępnić takie przejściówki indywidualnym klientom, bo nie ma interesu sprzedawać samej przejściówki. Woli aż klient zleci im montaż radia.

O czym świadczy następny wpis na forum kolegi maciejmg, że nie może znaleźć takiej przejściówki. Przejściówka antenowa na Allegro to około 3 PLN, bez dostawy.

jackthenight - 2012-05-01, 17:55

chriskb napisał/a:
Przejściówka antenowa na Allegro to około 3 PLN, bez dostawy.

To nie jest przejściówka, tylko separator antenowy :
http://www.daciaklub.pl/f...p=128029#128029

A najtańszy na allegro znalazłem za 8 zł bez kosztów dostawy :) :
http://allegro.pl/separat...2274229852.html

laisar - 2012-05-01, 17:58

Żeby to oceniać, to należałoby znać fakt podstawowy - kiedy ASO dostało info o przejściówkach? Stare przysłowie pszczół mówi: "nie trzeba szukać złej woli tam, gdzie wystarczy głupota" (niewiedza, opieszałość itp).
maciejmg - 2012-05-01, 22:12

Ok, to separator jest, ale największy problem z przejściowką do radia.
Ja jutro obdzwonie kolejne ASO i jak któreś będzie miało to podam namiary, a jak ktoś inny by ją znalazł to będę wdzięczny za info.
A jak nie znajdę to pozostanie uciąć fabryczną końcówkę i przelutować standardową - choć nie chcę tego robić ...

chriskb - 2012-05-02, 07:15

jackthenight,

Miałem na myśli samą przejściówkę a nie separator/wzmacniacz np. taka:

http://allegro.pl/redukcj...2256187885.html

laisar - 2012-05-02, 11:02

(((:

Ja piszę o przejściówce do ISO...

uran - 2012-05-02, 11:50

Cytat:
W kostce 2 zielony to napięcie po stacyjce - sprawdź jeszcze miernikiem czy po przekręceniu kluczyka na zielonym pojawi się napięcie.
Oraz sprawdź na którym przewodzie niebieskim pojawi się napięcie po włączeniu pozycyjnych.

Drogi Arturze radio podłączyłem i działa :D, sprawdziłem napięcia zielony kabel (2) to napięcie po stacyjce a niebieski (1) daje napięcie po przekręceniu pozycyjnych, cały twój opis zgadzał się w 100% (zaznaczam że podłączałem tylko przednią parę głośników). Cały zestaw gra i buczy, kupiłem w nora auto przejściówkę do suzuki baleno
552008, była najbardziej podobna do tego co miałem fabrycznie, oczywiście nie pasowała nawet po rozpiłowaniu ścianek, więc powyjmowałem wszystkie kable z wtyczki, plus tego rozwiązania, iż kable były zarobione już i pasowały (powierzchnia styków) do fabrycznej wtyczki 1, podłączyłem owinąłem taśmą izolacyjną w kostce 2 są małe otwory i kabel napięcia po stacyjce (czerwony) musiałem spiłować do ok 1 mm. No i trzeba pamiętać o myku aby zamienić napięcie po stacyjce z podtrzymaniem bateryjnym miejscami w kostce ISO (czyli zółty kabel z czerwonym). Po tej operacji radio działa jak trzeba :D. Tylko jeszcze nie za bardzo rozumiem sprawy po co mi napięcie po przekręceniu świateł na pozycyjne? Ale z tego rozwiązania i tak nie korzystam tak z ciekawości pytam. A co do anteny nie montowałem jak kupie oryginalną przejściówkę wtedy dokupię separator i tą "redukcję". Na razie ciesze się GPS, MP3 i innymi bzdetami :lol:

jackthenight - 2012-05-02, 11:56

uran napisał/a:
Tylko jeszcze nie za bardzo rozumiem sprawy po co mi napięcie po przekręceniu świateł na pozycyjne?

W niektórych radiach po włączeniu świateł przygasa wyświetlacz aby w nocy nie raził zbytnio po oczach.

maciejmg - 2012-05-03, 10:15

Po parunastu dniach poszukiwań przejściówki do radia dałem sobie spokój bo tak jak już pisałem albo w ASO nie wiedzieli że taki problem występuje a tam gdzie wiedzieli mówili że nie wiedza kiedy mogą się takie przejściówki pojawić bo nie ma na razie możliwości zamówienia … Dałem kostkę więc do przelutowania bo tak właśnie robią w ASO … Oczywiście zrobili mi to fachowcy z serwisu Car Audio a nie z Aso bo bałem się że nie dadzą rady ;) a co najważniejsze to cena za wykonanie tego, w ASO za samo przelutowanie kostki wołali od 150 do 250zł plus koszty kostek i separatora/przejściówki do anteny a w serwisie za przelutowanie z podłączeniem radia, separatora, montażem głośników z przodu w fabryczne miejsca, przylutowaniem ich, montażem głośników z tyłu w półce, pociągnięcie kabli do tyłu, podłączenie na stałe zasilania radia CB skasowali tylko 140zł (w ASO wyszłoby pewnie z 500-600zł)
uran - 2012-05-04, 23:51

maciejmg napisał/a:
Po parunastu dniach poszukiwań przejściówki do radia dałem sobie spokój bo tak jak już pisałem albo w ASO nie wiedzieli że taki problem występuje a tam gdzie wiedzieli mówili że nie wiedza kiedy mogą się takie przejściówki pojawić bo nie ma na razie możliwości zamówienia … Dałem kostkę więc do przelutowania bo tak właśnie robią w ASO … Oczywiście zrobili mi to fachowcy z serwisu Car Audio a nie z Aso bo bałem się że nie dadzą rady ;) a co najważniejsze to cena za wykonanie tego, w ASO za samo przelutowanie kostki wołali od 150 do 250zł plus koszty kostek i separatora/przejściówki do anteny a w serwisie za przelutowanie z podłączeniem radia, separatora, montażem głośników z przodu w fabryczne miejsca, przylutowaniem ich, montażem głośników z tyłu w półce, pociągnięcie kabli do tyłu, podłączenie na stałe zasilania radia CB skasowali tylko 140zł (w ASO wyszłoby pewnie z 500-600zł)

Szkoda że dałeś spokój, ja w tygodniu będę dzwonił i pytał w ASO i poza, specjalnie nie lutowałem kabli abym mógł po zakupie podłączyć sobie przejściówki. Jak gdzieś znajdę owe nieszczęsne przejściówki/przelotki/kostki to dam znać.

bushi - 2012-05-05, 12:43

Lepiej bylo nie ingerowac w oryginalne kostki i zalatwic sprawe bez obcinania, lutowania etc. Przejsciowki w koncu sie pojawia. Wystarczy sie tymczasowo odpowiednio powtykac z kablami od radia w oryginalne kostki. Ja bede teraz robil nowy panel/modyfikowal stary zeby miec wiecej wyjsc zasilania zapalniczki (CB, rejestrator, ladowanie komorki) i nie zamierzam robic rewolucji :)
bossboss - 2012-05-09, 21:42

u mnie ten sam problem dzis wystapił.jutro odbieram auto a oni zdziwieni ze kostki nie takie.dzwonili do reno polska i te przejsciowki maja byc pod koniec czerwca ale obiecali ze mi zalatwia w pare dni---zobaczymy czy sie uda
uran - 2012-05-09, 22:18

Daj znać jak już będziesz miał info że są, i może fotkę byś strzelił chętnie bym to zobaczył, mimo to, że to tylko kable i kawałek plastiku.
Gasnik - 2012-05-25, 21:57

Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/dacia-d...2373623293.html

To chyba będzie to, prawda? W moim Loganie w wersji Pick-up nie ma tej szarej wąskiej wtyczki, reszta się zgadza.

uran - 2012-05-25, 23:34

Cytat:
Znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/dacia-d...2373623293.html

To chyba będzie to, prawda? W moim Loganie w wersji Pick-up nie ma tej szarej wąskiej wtyczki, reszta się zgadza.


Tak to będzie takie złączę ale powinna być jeszcze jedna kostka (niestety nie widziałem czegoś takiego w sprzedaży) do której powinieneś się wpiąć z separatora antenowego i z plusem po stacyjce. Jak by ktoś szukał to znalazłem jeszcze 3 miejsca gdzie można dostać w/w przejściówkę:
1. Bartex ŁÓDŹ
2. KAWU Łódź
3. TEM Łódź

Gasnik - 2012-05-25, 23:44

Ale co się stanie jak nie podepnę tej drugiej kostki? Z tego co widzę to kombinowaliście tylko z tą jedną.

Tak właściwie patrząc po tej przelotce z Twoich linków, to nawet nie ma tej drugiej gdzie podłączyć, bo oba wyjścia ISO są zajęte.

uran - 2012-05-26, 21:26

Cytat:
Ale co się stanie jak nie podepnę tej drugiej kostki? Z tego co widzę to kombinowaliście tylko z tą jedną.

Ja z drugiej kostki wpiąłem się z plusem po stacyjce [Czyli jak masz kluczyk w pozycji 0 nie włączysz radia a jak przekręcasz kluczyk na pozycje 1 to radio się włącza automatycznie] a jak nabędę separator to wepnę się pewnie z anteną to wszytko.

Cytat:
Tak właściwie patrząc po tej przelotce z Twoich linków, to nawet nie ma tej drugiej gdzie podłączyć, bo oba wyjścia ISO są zajęte.

I w poście wcześniejszym napisałem to:
Cytat:
powinna być jeszcze jedna kostka (niestety nie widziałem czegoś takiego w sprzedaży)

I wszystko powinno być jasne.

Gasnik - 2012-05-26, 21:31

Nie czaje.

Jak na razie kupiłem to: http://allegro.pl/przejsc...2372896446.html , a potem kupię u siebie w mieście separator. Myślę że to powinno wszystko hulać.

jackthenight - 2012-05-27, 05:22

Gasik w drugiej kostce jest przewód, który umożliwia automatyczne włączanie/wyłączanie się radia po przekręceniu kluczyka w stacyjce oraz umożliwia podłączenie zasilania separatora.
Jak nie użyjesz drugiej kostki to radio będziesz włączał i wyłączał tylko za pomocą przycisku ON/OFF z panela radia.
Radio ci oczywiście będzie działać jak nie użyjesz tej drugiej kostki, ale bez separatora stacje radiowe będą działać ci raczej marnie.

Ale jeśli nie użyjesz drugiej kostki to do czego podłączysz zasilanie separatora ? Bo chyba nie pod czerwony kabel, bo wtedy zasilanie separatora będzie non stop, 24h na dobę - a to jest zły pomysł.

Druga kostka to są praktycznie dodatkowe funkcje radia, ale nie wszystkie radia niefabryczne je posiadają.

Dodatkowe funkcje to właśnie :
1. Automatyczne wł/wył radia po przekręceniu kluczyka w stacyjce
2. Przygasanie wyświetlacza po włączeniu świateł pozycyjnych
3. Automatyczna regulacja głośności radia uzależniona od prędkości pojazdu
4. Zasilanie separatora (napięcie konieczne do działania radia)

chriskb - 2012-05-27, 06:44

jackthenight napisał/a:
Zasilanie separatora (napięcie konieczne do działania radia)


To chyba nie jest w 100% prawda, każde radio będzie działało bez separatora i to wcale nie gorzej niż z nim. Dla przykłady mam chińskie radio Canva 8018 bez separatora z anteną kikutem z Lidla za 10 PLN i nie widzę kolosalnej zmiany po wpięciu w układ wzmacniacza/separatora liniowego (dotyczy to również zakłóceń z układów elektrycznych auta).

Dodam jeszcze ostatnio miałem przygodę z kolegi autem Citroën C8, gdzie antena jest w bocznej szybie przestrzeni bagażowej. Fabryczny układ oczywiście liniowy wzmacniacz/separator, radio fabryczne niestety w kilku miejscach radio nie odbierało jak należy słabych stacji.

Za 18 PLN nabyliśmy antenę FM ze wzmacniaczem, został odłączony separator i o dziwo radio odbiera teraz nawet słabe stacje w garażu podziemnym (brak również zakłóceń).

IMHO zastosowanie takiego separatora nie zawsze się sprawdza w 100%, czasami proste rozwiązania, gdy czułość na wejściu radia jest dobra oraz kabel antenowy i montaż anteny prawidłowy separator nie poprawi nam odbioru nie mówiąc o obniżeniu zakłóceń.

jackthenight - 2012-05-27, 10:39

chriskb napisał/a:
To chyba nie jest w 100% prawda, każde radio będzie działało bez separatora i to wcale nie gorzej niż z nim. Dla przykłady mam chińskie radio Canva 8018 bez separatora z anteną kikutem z Lidla za 10 PLN i nie widzę kolosalnej zmiany po wpięciu w układ wzmacniacza/separatora liniowego (dotyczy to również zakłóceń z układów elektrycznych auta).


Każde radio będzie działało bez separatora ze zwykłą anteną.
Gorzej jak antena ma w podstawce wzmacniacz, a kabel antenowy jest ekranowany. Jeśli nie zasilisz wzmacniacza to tak jakbyś nie miał w ogóle anteny.

Cytat:
Dodam jeszcze ostatnio miałem przygodę z kolegi autem Citroën C8, gdzie antena jest w bocznej szybie przestrzeni bagażowej. Fabryczny układ oczywiście liniowy wzmacniacz/separator, radio fabryczne niestety w kilku miejscach radio nie odbierało jak należy słabych stacji

A wiesz co by było jakbyś wyjął to fabryczne radio i założył jakieś niefabryczne bez separatora ?
Wtedy byś nie odbierał nawet tych mocnych stacji.

chriskb napisał/a:
Za 18 PLN nabyliśmy antenę FM ze wzmacniaczem, został odłączony separator i o dziwo radio odbiera teraz nawet słabe stacje w garażu podziemnym (brak również zakłóceń)

Fabryczne radio nie wymaga separatora. Więc po co tam był separator ?
Fabryczne radio samo w sobie już zasila wzmacniacz antenowy.
Jak dla mnie ktoś coś wcześniej już kombinował, skoro do fabrycznego radia podłączył separator - to jest bez sensu wtedy.

chriskb napisał/a:
IMHO zastosowanie takiego separatora nie zawsze się sprawdza w 100%, czasami proste rozwiązania, gdy czułość na wejściu radia jest dobra oraz kabel antenowy i montaż anteny prawidłowy separator nie poprawi nam odbioru nie mówiąc o obniżeniu zakłóceń.

Separator nie służy poprawie odbioru czy likwidacji zakłóceń.
Zadaniem separatora jest zasilanie wzmacniacza, który znajduje się w stopce anteny i odseparowanie sygnału antenowego od źródła zasilania.

Niefabryczne radio ma w sobie wewnętrzny wzmacniacz, a fabryczne ma wzmacniacz w stopce anteny.
Jeśli teraz w nowych Dusterach wzmacniacz wstawiono do stopki anteny, a fabryczne radio ten wzmacniacz zasila podając na nie 12V, to podłączając niefabryczne radio bez separatora odcinasz od radia antenę.
Przewód anteny jest ekranowany, zakończony wzmacniaczem w stopce anteny, który nie ma napięcia/zasilania bo niezastosowana separatora - i wtedy chriskb radio będzie lepiej grało ?
No i właśnie po to stosuje się separator, aby zasilić wzmacniacz, aby wzmacniacz w stopce anteny był włączony - jeszcze nie spotkałem się nigdy z przypadkiem aby coś wyłączonego działało lepiej.

Gasnik - 2012-05-27, 11:05

jackthenight, teraz już rozumiem, i wiem co robić.

Dzięki wielkie!

chriskb - 2012-05-27, 18:42

jackthenight napisał/a:
Gorzej jak antena ma w podstawce wzmacniacz, a kabel antenowy jest ekranowany. Jeśli nie zasilisz wzmacniacza to tak jakbyś nie miał w ogóle anteny.


Ja dokładnie sprawdziłem instalacje anteny w DD z 2011 roku i muszę powiedzieć, że nie ma ona tam żadnego wzmacniacza. Jest to najprostszy układ jaki może być. Możliwe, że obecne Dacie posiadają taki wzmacniacz, ale jakoś nie chcę mi się wierzyć, muszę sprawdzić u znajomego.

jackthenight napisał/a:
A wiesz co by było jakbyś wyjął to fabryczne radio i założył jakieś niefabryczne bez separatora

W swojej krótkiej historii udało mi się zamontować dość dużo radioodtwarzaczy samochodowych i tylko niewielka ich liczba miała przedwzmacniacze antenowe w tzw. antenach aktywnych.

jackthenight napisał/a:
Fabryczne radio nie wymaga separatora. Więc po co tam był separator ?


Odpowiadam w C8 niestety jest układ wzmacniacz/separator do anteny zalanej w szybie.

jackthenight napisał/a:
Jak dla mnie ktoś coś wcześniej już kombinował, skoro do fabrycznego radia podłączył separator - to jest bez sensu wtedy.


Nikt nic nie kombinował układ antenowy jest fabryczny z liniowym wzmacniaczem/separatorem.

jackthenight napisał/a:
Niefabryczne radio ma w sobie wewnętrzny wzmacniacz, a fabryczne ma wzmacniacz w stopce anteny.


Nie wszystkie instalacje anten samochodowych maja przedwzmacniacz w stopce anteny, bo to się nie kalkuluje. Oczywiście spotykało się to niedawno w droższych modelach, gdzie zastosowane są anteny aktywne. Teraz taka moda nastała w grupie VW

jackthenight napisał/a:
Separator nie służy poprawie odbioru czy likwidacji zakłóceń.


Ja nie pisałem o poprawie odbioru w układzie samego separatora, tylko o układzie separator/wzmacniacz linowy. Zgoda jednym zadaniem separatora jest separacja układ zasilania auta od układu zasilania przedwzmacniacza antenowego a ponieważ zbudowany jest na układzie LC równocześnie tłumi zwrotne harmoniczne (a te są zakłóceniami) powstające w układzie przedwzmacniacza antenowego.

jackthenight napisał/a:
Fabryczne radio samo w sobie już zasila wzmacniacz antenowy.

jackthenight napisał/a:
Niefabryczne radio ma w sobie wewnętrzny wzmacniacz, a fabryczne ma wzmacniacz w stopce anteny.


Nie bardzo rozumiem bo jeden zapis wyklucza drugi :?:

jackthenight - 2012-05-27, 19:02

chriskb napisał/a:
Możliwe, że obecne Dacie posiadają taki wzmacniacz, ale jakoś nie chcę mi się wierzyć, muszę sprawdzić u znajomego.


Opieram to na tym, co napisał pracownik ASO :
http://www.daciaklub.pl/f...p=127948#127948
Według ostatniego flashu marketingu i dystrybucji nr 16 jest potrzebny separator o numerze : 7711426161

chriskb napisał/a:
Nie wszystkie instalacje anten samochodowych maja przedwzmacniacz w stopce anteny, bo to się nie kalkuluje. Oczywiście spotykało się to niedawno w droższych modelach, gdzie zastosowane są anteny aktywne. Teraz taka moda nastała w grupie VW


No ja to wiem, ale według tego co napisał kolega zbychu504 i konieczności użycia separatora wynika, że wzmacniacz musi jakiś być : może w stopce anteny, a może jakiś zewnętrzny wzmacniacz - nie wiem nie widziałem, opieram się tylko tym co napisał Zbychu504.

chriskb napisał/a:
Nie bardzo rozumiem bo jeden zapis wyklucza drugi


Wcale pierwsze nie wyklucza drugiego :)


A fakt czy jest wzmacniacz w stopce anteny, czy jakiś zewnętrzny okaże się niebawem, jak użytkownicy zaczną montować radia niefabryczne i okaże się, że jakość odbioru radia jest niewystarczająca, a np. na fabrycznym radiu nie było tego problemu.

Gasnik - 2012-05-28, 20:17

Kupiłem dziś separator, ale powiedzcie mi jeszcze do którego pinu mam podłączyć jego zasilanie - do tego który daje napięcie po przekręceniu kluczyka? (ze zdjęć uran'a to był chyba kabel zielony)
jackthenight - 2012-05-28, 20:41

Możesz do zielonego, ale lepiej abyś podłączył to pod złącze ISO do pinu A5 na którym radio wystawia napięcie dla anteny. (Auto Antena Output - zgodnie z poniższym rysunkiem)



A ten separator kupiłeś w ASO.
I sprawdź jeszcze czy z separatorem odbiór radia jest lepszy od obioru radia bez separatora.

Gasnik - 2012-05-28, 20:44

Separator kupiłem w sklepie z CAR-AUDIO.

Nie mam jak sprawdzić jak działa bez separatora. Na razie i tak czekam jeszcze na przejściówkę na ISO

EDIT:
Nie mogę podłączyć separatora do ISO, bo moje wspaniałe radio nie obsługuje takiej funkcji jak zasilanie anteny. Na dodatek w moim pojeździe w kostce "2" kable są wpięte zupełnie inaczej niż na zdjęciach kolegi Uran'a:



Jak rozumiem, mam tam w takim razie szukać przewodu który po przekręceniu stacyjki daje zasilanie, tak?

jurasek15 - 2012-06-01, 17:55

Kupiłem radyjko, podłączyłem, działa jak ta lala, ale po wyłączeniu zapłonu słychać trzykrotne pikanie. Co to może być?
jackthenight - 2012-06-01, 18:20

Gasnik napisał/a:
Jak rozumiem, mam tam w takim razie szukać przewodu który po przekręceniu stacyjki daje zasilanie, tak?

Dokładnie tak. Będzie to kabel żółty lub zielony.

Gasnik napisał/a:
Nie mogę podłączyć separatora do ISO, bo moje wspaniałe radio nie obsługuje takiej funkcji jak zasilanie anteny.

A jakie radio posiadasz ? Jaki model radia posiadasz ?

bebe - 2012-06-02, 00:30

jurasek15 napisał/a:
Kupiłem radyjko, podłączyłem, działa jak ta lala, ale po wyłączeniu zapłonu słychać trzykrotne pikanie. Co to może być?

Jeśli to Pioneer, to drze ryja żeby zdjąć panel. :) Wyjścia są dwa:
  1. zdjąć panel. :)
  2. w ustawieniach początkowych (wyłączyć radio, nacisnąć i przytrzymać gałkę aż wejdzie do ustawień) wyłączyć Warning tone.

bossboss - 2012-06-02, 13:08

salon dostał juz te kostki i wygladaja one nastepujaco(foto ponizej) + separator antenowy(zamiennnik)

http://allegro.pl/separat...2374314014.html

Gasnik - 2012-06-02, 13:21

Co to jest porobione z tą drugą wtyczką? O.o
bossboss - 2012-06-02, 13:59

W TEJ DRUGIEJ SA TYLKO 2 BLASZKI-PINY
Gasnik - 2012-06-02, 13:59

No ale które to są? Możesz określić na podstawie mojej kostki?



EDIT:

jackthenight napisał/a:

A jakie radio posiadasz ? Jaki model radia posiadasz ?


Sorry, nie zauważyłem Twojego dopisku jackthenight. Radio to jakieś chińskie g*wno :) Nie ma nawet nazwy.

jackthenight - 2012-06-02, 16:21

Gasnik napisał/a:
No ale które to są? Możesz określić na podstawie mojej kostki?


Jeśli wziąć twoją wtyczkę i kolegi boss, to są to kable żółty i niebieski w twojej fabrycznej wtyczce.
Żółty kabel u ciebie to napięcie włączane stacyjką.
Niebieski to kabel na którym pojawia się napięcie po włączeniu świateł pozycyjnych/mijania, czyli służy do przygasania podświetlenia wyświetlacza - w orginalnych radiach po włączeniu świateł przygasa podświetlenie aby nie raziło po oczach w nocy.


uran - 2012-06-02, 20:55

bossboss napisał/a:
W TEJ DRUGIEJ SA TYLKO 2 BLASZKI-PINY

Czyli jednak tak jak myślałem, tak ta złączka powinna wyglądać a nie to sprzedają na allegro, chodź za pomocą tamtych z aledrogo też da się podłączyć radio. I Arturze podziwiam twoją cierpliwość :-)

Ps. bossboss masz jakiś part number na tym co dostałeś na foli czy może pudełku?

bossboss - 2012-06-02, 22:11

nie mam nr bo fote zrobiłem jak byłem w serwisie--montaz mam w srode wiec moze mi powiedza to napisze--na allegro takiej kostki nie znalałem ale separatory sa--pasuja od audi, skody itp(separatorów na pęczki heheh)
Gasnik - 2012-06-02, 22:16

Separator mam właśnie od Audi/VW. To zwyczajny z fakry na ISO. Ja czekam na moją przejściówkę z allegro, powinna przyjść koło wtorku.
bossboss - 2012-06-05, 10:12

W aso za kostke chca 60 zł. Ja kupiłem od tego allegrowicza i odebrałem osobiście(ma tez separator)

http://allegro.pl/dacia-d...2373623293.html

Jutro mam montaż w aso i spróbuje jako pierwszy opisać wam jak z separatorem a jak bez to działa(mówie o zasięgu stacji)

Gasnik - 2012-06-05, 14:00

Dziś otrzymałem kostkę z allegro, i dokonałem montażu radia. Sprawdziłem też działanie separatora.

Przejściówka z allegro nie była wyposażona w drugą kostkę. Także musiałem improwizować, i wsunąłem kabel od stacyjki z radia i zasilanie separatora co wtyczki, zalepiając to wszystko taśmą żeby nie wypadło.

Niestety, antena jest wyposażona w wyjście FAKRA, a radio w ISO, także nie mogłem sprawdzić jak działa bez separatora, wobec tego przeprowadziłem eksperyment z odłączonym i załączonym zasilaniem separatora.

Bez zasilania znalazł tylko Radio Maryja (ma strasznie silny sygnał u nas).

Z zasilaniem, znalazł większość stacji radiowych. Dodam że samochód stał w garażu (strop drewniany i dach pokryty papą).

Wynik pozostawiam do waszej interpretacji. Co ciekawe, chińskie radio jest cholernie mocne. Mam zamontowane głośniki 10cm (nie pytajcie jak je włożyłem), a pliki z karty SD odtwarza tak głośno, że pierwszy poziom głośności jest wystarczający. Miał być filmik, ale głos wyszedł tandetnie.

bossboss - 2012-06-06, 09:18

Dzis o 8:00 ASO zamontowało mi radio Alpine w podświetlaniu bursztynowym. Kostka i separator z mojego postu wystarczyły i nic nie trzeba było kombinować.
Jako, że miałem 2 separatory zrobiłem test i drugi separator rozciąłem wymontowałęm tą metalową tuleje i połączyłem kable(czyli zrobiłem zwykły kabel antenowy pasujący końcóką pod kostke radia fabrycznego).
Wnioski:
Radio z zamontowanym separatorem łapie jak "dzwon" z 25 stacji bez problemów(czysto, bez szumów)
Radio ze zwykłym kabelkiem(mojej konstrukcji) łapie nastepująco:
-w mieście łapie ok 5-6 stacji dość czysto a reszte z mocnymi szumami
-za miastem 2 góra 3 stacje czysto a miejscowo nie łapie już nic lub z mega szumami

Morał z tego taki ze separator znacznie poprawia jakość stacji.

ps-radio maryja złapałem bez separatora i bez anteny gdy przylożylem palec do dziurki antenowej -SZATAŃSKIE NADAJNIKI HEHEEH

Gasnik - 2012-06-06, 09:32

Ile zaplaciles za montaz?

Sadze ze RM celowo ma taki mocny sygnal.

BTW: jakie masz glosniki? Tez sam kupowales?

bossboss - 2012-06-06, 11:26

Gasnik napisał/a:
Ile zaplaciles za montaz?

Sadze ze RM celowo ma taki mocny sygnal.

BTW: jakie masz glosniki? Tez sam kupowales?


Montaż był za free i glosników i radia(gratis), tylko brakowało tych kostek wiec dopiero teraz zalożyli.
Glosniki mam za 65 zł za pare(okazja na allegro-nowe)pioneera

http://allegro.pl/2012-gl...2373077413.html

a radio w bursztynowym podswietleniu alpine za 280 zł

http://allegro.pl/radio-a...2334751727.html

Całość puka dość przyzwoicie

uran - 2012-06-16, 00:51

bossboss napisał/a:
W aso za kostke chca 60 zł. Ja kupiłem od tego allegrowicza i odebrałem osobiście(ma tez separator)

http://allegro.pl/dacia-d...2373623293.html

Jutro mam montaż w aso i spróbuje jako pierwszy opisać wam jak z separatorem a jak bez to działa(mówie o zasięgu stacji)


Dodam że można już kupić przejściówki tu LINK na pewno będzie taniej niż na allegro (Tak na marginesie myślę że w sprzedaży detalicznej przejściówki właśnie stąd pochodzą) z kurierem zapłaciłem całe 33,95 PLN :mrgreen:

Pozdrawiam

Lajkonik - 2012-06-18, 08:19

bossboss napisał/a:
Radio z zamontowanym separatorem łapie jak "dzwon" z 25 stacji bez problemów(czysto, bez szumów)

Właśnie mam problem z tym odbiorem "jak dzwon". Najpierw próbowałem zamontować niemarkowe radio, które w starej hondzie działało, powiedzmy, przyzwoicie. W Dusterze nie dało się na tym słuchać. Gubi stacje, trzaski, szumy, itp. Założyłem wzmacniacz antenowy - trochę lepiej, ale dalej nie do przyjęcia. Teraz mam radyjko Kenwood - bez wzmacniacza odbiera o niebo lepiej. Ale wciąż zdarza się, że coś zaszumi lub zaczyna gubić stację i szuka innej, o lepszym sygnale. Zdarza się to głównie na skrzyżowaniach, więc podejrzewam, że winne są czujniki montowane w jezdni. Czy na takie zakłócenia separator pomoże? A może ktoś ma na to inne lekarstwo?

jackthenight - 2012-06-18, 10:14

Lajkonik napisał/a:
bez wzmacniacza odbiera o niebo lepiej

A po co wzmacniacz ?

Czy masz takie złącze antenowe w aucie :
?
Jeśli tak, to musisz podłączyć separator.

Lajkonik - 2012-06-18, 10:29

jackthenight napisał/a:
Jeśli tak, to musisz podłączyć separator.

A czy wzmacniacz bez zasilania będzie działał jako separator? Pytam bo mam akurat wzmacniacz, którego nie zakładałem do nowego radia.

jackthenight - 2012-06-18, 10:34

Lajkonik napisał/a:
A czy wzmacniacz bez zasilania będzie działał jako separator?

Nie będzie.
Potrzebny ci separator.

bossboss - 2012-06-18, 18:29

wy cały czas mylicie wzmacniacz z separatorem. dacia ma wbudowany wzmacniacz ktory wyzwala fabryczne radio. jesli nie masz fabrycznego radia musisz miec separator po to ABY WZBUDZIC TEN WZMACNIACZ. Po to w separatorze jest kabelek + aby podał prąd do wzmacniacza i wszystko "lata jak ta lala".
Lajkonik - 2012-06-18, 22:21

bossboss napisał/a:
wy cały czas mylicie wzmacniacz z separatorem.

Tak dla ścisłości - nie mylę wzmacniacza z separatorem. Wiem co to jest wzmacniacz i do czego służy. Nie byłem jednak w pełni świadomy funkcji jaką spełnia separator.
A wracając do sprawy to, jeżeli dobrze rozumiem, jeżeli moje radio nie podaje napięcia na przewód antenowy, to muszę założyć separator aby uruchomić wzmacniacz fabryczny w Dusterze - zgadza się? Czyli innymi słowy muszę sprawdzić napięcie na wejściu antenowym po załączeniu radia. Jakie powinno być to napięcie aby wzmacniacz "ruszył"?

bossboss - 2012-06-19, 06:26

Lajkonik napisał/a:
bossboss napisał/a:
wy cały czas mylicie wzmacniacz z separatorem.

Tak dla ścisłości - nie mylę wzmacniacza z separatorem. Wiem co to jest wzmacniacz i do czego służy. Nie byłem jednak w pełni świadomy funkcji jaką spełnia separator.
A wracając do sprawy to, jeżeli dobrze rozumiem, jeżeli moje radio nie podaje napięcia na przewód antenowy, to muszę założyć separator aby uruchomić wzmacniacz fabryczny w Dusterze - zgadza się? Czyli innymi słowy muszę sprawdzić napięcie na wejściu antenowym po załączeniu radia. Jakie powinno być to napięcie aby wzmacniacz "ruszył"?


co do napięcia to nie mam zielonego pojecia.Wpinasz sie tym kabelkiem w + i juz(tyle wiem ze jest to 12v jak w kazdej instalacji).

Lajkonik - 2012-06-19, 08:32

bossboss napisał/a:
(tyle wiem ze jest to 12v jak w kazdej instalacji).

Rozumiem jak zasilić separator, ale jak sprawdzić czy moje radio już nie podaje napięcia na wzmacniacz? To że zasilisz separator napięciem 12V nie oznacza od razu, że na przewodzie antenowym pojawia się 12V.

bossboss - 2012-06-19, 08:37

wydaje mi sie ze nie musisz nic mierzyc.jak ci zle odbiera to juz oznacza ze nie zasila. u mnie jest zero szumów nawet w miejscch odleglych od duzych miast.
Lajkonik - 2012-07-02, 12:33

Założyłem separator - jest lepiej. Czasem radio ścisza się, ale nie gubi stacji, nie trzeszczy. Teraz jestem zadowolony. Koszt separatora z przesyłką to jakieś 12zł :-D
jackthenight i bossboss - dzięki za podpowiedź.

dodek - 2012-07-16, 20:20
Temat postu: Separator - mity i fakty
Tak sobie obserwuję te dysputy i utwierdzam się w przekonaniu, że u niektórych użytkowników naszych Dusterków "wiara czyni cuda" :).
Wiara w to, że po podłączeniu separatora w tor antenowy samochodu wyprodukowanego przed IV kwartałem 2011 poprawi jakość odbioru radiowego.
Zintegrowane wzmacniacze w Dusterach w praktyce pojawiły się dopiero w roku bieżącym.

Zatem próba podłączenia separatora w starszych modelach musi zawsze skończyć się jakościową porażką. Jeśli ktoś ma zamiar organoleptycznie przekonać się czy jego autko jest wyposażone w fabryczny wzmacniacz antenowy niech zrobi prosty test.
Należy zmierzyć omomierzem oporność pomiędzy końcówką wtyku antenowego ( tą którą wpinamy do gniazda antenowego radia ) a gniazdem anteny dachowej ( po wykręceniu antenki ). Jeśli pomiar wskaże coś w okolicach 0 ohm to niestety wzmacniacza "niet " i żaden separator tu nie pomoże a wręcz przeciwnie po jego instalacji, na gnieździe antenowym pojawi się + 12 V, które:
- może być przyczyną zwarcia gdy uszkodzi się sama antenka
- może być przyczyną elektrokorozji gniazda antenowego
- może być przyczyną znacznych upływności i rozładowywania akumulatora w przypadku gdy separator jest na stałe włączony pod plus zasilania ( niestety niektórzy tak go podłączają).

Jeśli zamontowałeś już separator ale pojawiły się wątpliwości co do jego skuteczności wykonaj jeszcze jeden pomiar. Przy włączonym radiu i odkręconej antence na dachu zmierz napięcie w gnieździe antenowym względem masy pojazdu. Jeśli pomiar wskaże 12 V czym prędzej zdemontuj separator nie jest Ci do niczego potrzebny :)

Axia - 2012-08-27, 16:00

Mam pytanie, szukam rożnych rozwiązań konfiguracyjnych przed zakupem auta. Czy ktoś może mi zaproponować radyjko, które byłoby kompatybilne z Nokią Lamią (Windows phone).
Gasnik - 2012-08-27, 16:50

Axia napisał/a:
kompatybilne z Nokią Lamią
Na pewno tak to się pisze? ;-)

O jaką kompatybilność chodzi?

chriskb - 2012-08-27, 17:54

Koleżanka Axia, miała na myśli chyba BT i układ z zestawem głośnomówiącym. Jest kilkadziesiąt modeli na rynku a godne polecenia to Clarion CZ302, ma podgląd książki telefonicznej, przeglądanie historii połączeń oraz wbudowany mikrofon - cena około 600 PLN; JVC KD-SD80BT - można używać dwóch telefonów. Łączy się z telefonem bez podawania kodu. Możliwość podglądu książki telefonicznej z zewnętrznym mikrofonem - cena około 700 PLN; Kenwood KDC-BT52U - praca z dwoma aparatami, funkcja A2DP - można słuchać muzyki. Zewnętrzny mikrofon - cena 800 PLN. Tańsze modele nie zawsze gwarantują dobry przekaz rozmów telefonicznych.

Inną obcją są kombajny multimedialne z ekranem dotykowym i systemem Windows Mobile CE. Mają one nie tylko funkcję telefonu głośnomówiącego ale również odtwarzanie płyt DVD, podłączenie kamery cofania, czasami TV z dekoderen DVB-T MPEG4, wbudowany system odbiornika nawigacji GPS. Ceny takich zestawów 1 DIN z wysuwanym ekranem od około 950 do 1500 PLN. Najtańszy taki radioodtwarzacz to Canva AX-8002 - 950 PLN., Peiying PY9905 - 1200 PLN i kilka droższych modeli.

bebe - 2012-08-27, 18:02

Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to kompatybilność profili bluetooth. Tutaj niestety panuje wolna amerykanka - o ile w przypadku prostych rzeczy (hands free, audio) nie ma dużej filozofii i zasadniczo wszystko działa z wszystkim, o tyle w przypadku PBAP (książka adresowa) jest już loteria. Np. Pioneer DEH-6400BT działa normalnie z iPhone'm, ale z HTC Desire HD już nie baudzo - działa wszystko z wyjątkiem książki adresowej. Jedyne sensowne wyjście, to wymyślić sobie jakieś fajne radio, a potem poszukać gdzieś podłączonego w sklepie (albo poprosić o podłączenie) i sprawdzić.
Lajkonik - 2012-08-27, 19:19
Temat postu: Re: Separator - mity i fakty
dodek napisał/a:
Jeśli zamontowałeś już separator ale pojawiły się wątpliwości co do jego skuteczności wykonaj jeszcze jeden pomiar. Przy włączonym radiu i odkręconej antence na dachu zmierz napięcie w gnieździe antenowym względem masy pojazdu. Jeśli pomiar wskaże 12 V czym prędzej zdemontuj separator nie jest Ci do niczego potrzebny :)

No cóż - bez tej ekwilibrystyki pomiarowej stwierdzam, że radio odbiera bez zakłóceń RMF na trasie od Krakowa aż do mniej więcej 100 km w głąb Litwy. Zastanawiałem sie nawet czy Litwini nie mają jakichś przekaźników polskich stacji radiowych :-D

Axia - 2012-08-27, 20:33

chriskb Super ślicznie dziękuję. Podobają mi się owe Kombajny, ale już jedna z naszych koleżanek taki posiada i może pojawić się problem z nawiewem. Z tych wszystkich najbardziej przemawia do mnie jvc. Przy następnej wizycie dopytam się czy faktycznie mi to zainstalują w cenie ;P

Gasnik - standardowe poprawianie tekstu, nawet nie zauważyłam że mi komputer telefon od lam zwyzywał, w ramach kary idzie dziś wcześniej spać a ja sobie spokojnie poczytam... e booka na telefonie ;p

bebe - no właśnie cały problem u mnie jest z tym chodzeniem i sprawdzaniem ;P nienawidzę chodzić po sklepach, krew mnie zalewa. Jak tylko mam okazje wykorzystać czyjąś wiedzę to z chęcią to robię :)

greg - 2012-08-27, 21:23

Posiadam radyjko z nawigacją Canva 5800 w którum ekran nie zasłania nawiewu. Uważam , że do Dustera pasuje. Jakość i cena ok.
piotr. z - 2012-08-27, 21:35

Axia napisał/a:
Podobają mi się owe Kombajny, ale już jedna z naszych koleżanek taki posiada i może pojawić się problem z nawiewem.


@Axia:

popatrz tu. W tym wątku masz i filmik z działania Canvy AX-5800 (to ta, co nie przysłania nawiewów) a trochę niżej jest zamieszczone zdjęcie, jak toto wygląda w Dusterze.

Axia - 2012-08-27, 22:21

OO Canva faktycznie wygląda ciekawie.. Mnie jest książka telefoniczna nie potrzebna, nie dzwonie kiedy prowadzę, ewentualnie odbieram jeśli jest potrzeba ( kiedy mama łapie stresa gdzie na trasie jest jej, bądź co bądź, dorosła córka a ja lituje się nad jej słabym sercem ;) ) Tylko nie wyobrażam sobie smyrania tego ekranu rysikiem podczas jazdy :P a ikonki wydają mi się dość małe jak to jest w użytkowaniu? Martwi mnie też komentarz o widoczności ekranu i nawigacji w trakcie jazdy jak to jest naprawdę?
Na obecną chwilę korzystam z navi w nokii i jest to dla mnie wystarczające. Za to obsługa 2 telefonów wydaje się nadal korzystna.. W każdym razie to już są z lekka nudne dywagacje w stylu co po co i dlaczego. Bardzo dziękuję za opinie. Mam o czym myśleć :) W każdym razie.. mogę zamiast radia wybrać sobie inny interesujący mnie gratis ;p

Damiansdz - 2012-08-28, 19:54

Ja do DD zakupiłem sobie dziś JVC KD-X50BT jak zamontuję dam znać jak się spisuje.
Wiem że BT obsługuje dwa telefony( i dla tego je kupiłem) nie ma CD bo na co komu dziś zresztą ja i tak słucham najczęściej radio.

greg - 2012-08-28, 21:22

Mam pytanko do użytkowników radia Canva 5800. W moim Dusterze nawigacja działa b. dobrze, jednak po przełączeniu na jednoczesny odbipor radia i nawigacji, widoczna mapa po okolo minucie zanika a następnie po okolo 10 sek. nawigacja ją odnajduje i tak w koło. Czy ten model musi tak mieć, czy da się ustawić tak, aby mapa nie ginęła i komunikaty z nawigacji wyciszały radio podobnie jak przy BLUETOOTH. Za wyjaśnienie z góry dziekuję.
uran - 2012-10-03, 22:43

greg napisał/a:
Mam pytanko do użytkowników radia Canva 5800. W moim Dusterze nawigacja działa b. dobrze, jednak po przełączeniu na jednoczesny odbipor radia i nawigacji, widoczna mapa po okolo minucie zanika a następnie po okolo 10 sek. nawigacja ją odnajduje i tak w koło. Czy ten model musi tak mieć, czy da się ustawić tak, aby mapa nie ginęła i komunikaty z nawigacji wyciszały radio podobnie jak przy BLUETOOTH. Za wyjaśnienie z góry dziekuję.


Jaką masz mapę zainstalowaną ?
U mnie na automapię się tak nie dzieję, co do wyciszania radia przy komunikatach navi to chyba to niestety nie działa mówię chyba bo mam radio już 3 miechy i nie mam nigdy czasu aby się wgłębić bardziej. Myślę że można by to zrobić w końcu tam Windows CE siedzi ale czasu i chęci brak coś mi ostatnio. Reasumując bez kombinowania na 87 % procent nie ma opcji z wyciszeniem.

greg - 2012-10-04, 11:14

W Canvie 5800 mam najnowszą Automape. W poprzedniej wersji przy jednoczesnym odbiorze radia i nawigcji było identycznie - gubienie na kilka sekunt mapy. Mapa działa super jak włączony jest sama GPS bez słuchania radia. Myślalem, że ktoś mi podpowie jak ustawić Canve aby jednocześnie działało radio i mapa bez przerw.
Nikita_Bennet - 2012-10-26, 17:04

a ja spytam ponownie o głośniki, a mianowicie o 165.
Jakie dystanse zamontować oraz jak je zamontować, czy da się bez zdejmowania tapicerki/boczków?
Ewentualnie czy da się je łatwo zdjąć?

Pytam bo to jak założono je fabrycznie nie bardzo mi się podoba.

Gasnik - 2012-10-26, 17:10

No tam masz szary plastik na drzwiach, zdejmujesz go śrubokrętem i pod nim są głośniki. Głośniki przykręcone są na 4 śruby, odkręcasz, wkręcasz nowe głośniki i podłączasz wtyczkę.

Co do dystansów to nie wiem, też mnie to ciekawi bo mam założone 10'tki :mrgreen:

Nikita_Bennet - 2012-10-26, 17:37

powiedzmy że fachowy montaż głośników przez ASO (sony x-plode) mi nie odpowiada ;)

Stąd ciekaw jestem jak powinno to wyglądać fachowo czyli raz zrobić i mieć spokój na lata.

Gasnik - 2012-10-26, 17:45

Może ktoś montował i da jakieś zdjęcia..?
chriskb - 2012-10-26, 17:49

Nikita_Bennet,

Są firmy specjalistyczne, które montują sprzęt audio w autach i najlepiej udać się do takiej firmy. Napewno będzie zrobione fachowo.

miskowski - 2012-10-26, 18:16

Za montaż warto zapłacić fachowcom. Dobrym fachowcom. Na miejscu nie dość, że wybierzesz to, co ci pasuje, to jeszcze masz okazję posłuchać jak skompletowany zestaw zagra. Nie dalej jak w poniedziałek spędziłem niecałe pięć godzin u chłopaków od car audio, zapłaciłem za usługę niecałe dwie stówk i teraz jak odpalam pokładowy sprzęcik, po prostu cieszę się brzmieniem.
TD Pedro - 2012-10-26, 18:54

miskowski napisał/a:
Nie dalej jak w poniedziałek spędziłem niecałe pięć godzin u chłopaków od car audio,

- czy może w Lublinie"
- czy wymieniałeś głośniki?

miskowski - 2012-10-26, 19:40

To byłby raczej średnio opłacalny interes, żeby z Wrocławia jechać na montaż do Lublina. :mrgreen: A z zestawu car audio proponowanego przez firmę nie wziąłem nic poza anteną. :mrgreen:
Nikita_Bennet - 2012-10-26, 20:16

chriskb napisał/a:
Nikita_Bennet, Są firmy specjalistyczne, które montują sprzęt audio w autach i najlepiej udać się do takiej firmy. Napewno będzie zrobione fachowo.

głośniki wstawione już są. Wstawili je zamiast oryginalnych tyle że wg mojej oceny są zle umocowane. W ciągniku mi lepiej założyli a zakładał zwykły mechanik.
Dacia to nie auto aby bujać się po firmach od caraudio i chce to zrobić sam tym bardziej że do najbliższego sensowego miejsca gdzie to robią mam ponad 100km.
Zresztą nie po to kupowałem tanie auto aby dawać na nim jeszcze zarabiać innym.

TD Pedro - 2012-10-26, 20:40

miskowski napisał/a:
To byłby raczej średnio opłacalny interes, żeby z Wrocławia jechać na montaż do Lublina.

:oops:
w pełni podzielam... jakoś tak bezwiednie :-( źle skojarzyłem... (co innego myślałem a co innego napisałem ale w pewnym wieku to sie zdarza...)
a do Lublina zapraszam... no może niekoniecznie na strojenie car audio :-P

miskowski - 2012-10-27, 01:35

Fakt, wiek ma swoje prawa. :mrgreen: A do Lublina to ja bardzo chętnie, ale dopiero w przyszłym roku, w okolicach wakacji.
Riczi - 2012-10-30, 20:14

479,99 zł za tą kase ups.
GDkris44 - 2012-12-10, 15:51

Witam.
Zakupilem nuwiutkie radio i glosniczki do mojego nowiuskiego DD.Po zamontowaniu w ASO jest problem tego rodzaju ze za kazdym razem gdy wlaczam silnik radio jest zablokowane i pokazuje sie taki komunikat"Przed zresetowaniem urzadzenia sprawdzic czy styki przewodów glosników sa prawidlowo zaizolowane tasma"za kazdym razem musze resetowac radio.
Czym to jest spowodowane i czy moge to usunac sam i ewentualnie jak to zrobic?

BLACHA_997 - 2012-12-10, 15:59

GDkris44 napisał/a:
Witam.
Zakupilem nuwiutkie radio i glosniczki do mojego nowiuskiego DD.Po zamontowaniu w ASO jest problem tego rodzaju ze za kazdym razem gdy wlaczam silnik radio jest zablokowane i pokazuje sie taki komunikat"Przed zresetowaniem urzadzenia sprawdzic czy styki przewodów glosników sa prawidlowo zaizolowane tasma"za kazdym razem musze resetowac radio.
Czym to jest spowodowane i czy moge to usunac sam i ewentualnie jak to zrobic?


Wydaje mi się, że masz "delikatne zwarcie" przewodów głośnikowych. Mówiąc "delikatne zwarcie" mam na myśli drobne uszkodzenie izolacji, które powoduje, że moduł zabezpieczający końcówki mocy wzmacniacza radiowego odcina możliwość uruchomienia. Druga myśl, która przychodzi mi do głowy, to źle dobrane głośniki (impedancja inna niż wymagana).

chriskb - 2012-12-10, 16:43

GDkris44,

Jeżeli radio nie jest fabryczne spróbuj zamienić w kostce ISO pin nr 7 z pinem nr 4.

laisar - 2012-12-10, 16:49

A może po prostu w ogóle nie podłączyli zasilania przed zapłonem...?
GDkris44 - 2012-12-10, 17:19

No wlasnie Laiser,,,,,jak wyciagam kluczyki to juz radio nie dziala czyli nie moge jego wlaczyc bez wlazonych kluczyków,Czy to moze byc powodem?
Zaznacze jeszcze ze czasami jak wlanczm to jest wszystko OK..czyli stacje sa nadal zaprogramowane.

BLACHA_997 - 2012-12-10, 18:28

GDkris44 napisał/a:
No wlasnie Laiser,,,,,jak wyciagam kluczyki to juz radio nie dziala czyli nie moge jego wlaczyc bez wlazonych kluczyków,Czy to moze byc powodem?
Zaznacze jeszcze ze czasami jak wlanczm to jest wszystko OK..czyli stacje sa nadal zaprogramowane.

W Dusterze to normalne, że wyciągnięcie kluczyków ze stacyjki powoduje odcięcie zasilania wszystkich odbiorników m.in. zapalniczki oraz radia. No chyba, że radio jest podłączone bezpośrednio do akumulatora a nie do kostki fabrycznej. Resetowanie się radia po odcięciu zasilania może być spowodowane złym jego podłączeniem, a właściwie niepodłączeniem zasilania do tzw. "potrzymania pamięci" - tam zawsze musi być napięcie!

jackthenight - 2012-12-10, 19:55

BLACHA_997 napisał/a:
W Dusterze to normalne, że wyciągnięcie kluczyków ze stacyjki powoduje odcięcie zasilania wszystkich odbiorników m.in. zapalniczki oraz radia. No chyba, że radio jest podłączone bezpośrednio do akumulatora a nie do kostki fabrycznej.


Nie prawda.
Po pierwsze , fabryczne radio można włączyć bez kluczyka w stacyjce.
Po drugie, w fabrycznej kostce ISO jest również napięcie brane bezpośrednio z aku (kolor przewodu czerwony, pin bodajże 4).

Co do problemu kolegi GDkris44, to tak jak pisze kolega chriskb, należy zamienić miejscami przewody dochodzące do PIN 4 i 7 - i najlepiej to zrobić we wtyczce ISO od strony radia.

GDkris44 - 2012-12-10, 20:40

Dziekuje kolego Jackthenight .Jak sie troszke ociepli to zamienie wtyki 7 z 4 aby miec stale napiecie z aku. tylko czy problem z blokowaniem sie radia zniknie? bo jak pisalem na radiu jest informacja ze wtyki do glisników sa nie zaizolowane.
P.S.Prosze podajcie link do numeracji tej kostki bo jakos nie moge odszukac...

jackthenight - 2012-12-10, 21:19

Ono ci się nie blokuje tylko następuje pewnie pierwsze jego uruchomienie.
Podaj kolego model radia, firmę - poza tym w ogóle to od takiej informacji powinieneś zacząć opisywanie swojego problemu, bo tak to tylko jasnowidza chyba potrzebujesz :)
W instrukcji od radia na pewno napisali co oznacza ten komunikat, czy to zwarcie w kablach od głośników, czy pierwsze uruchomienie radia, czy utrata pamięci itd. itp. Czytałeś
instrukcję od radia ?

kapelusznik - 2013-06-16, 19:54

dziś mnie coś natchnęło i zakupiłem radio do Loganiszcza
http://www.sony.pl/produc...-techniczne#tab
złącze anteny - JASO - znalazłem info, że to jest to samo co DIN, więc już się cieszyłem że bezproblemowo dzisiaj sobie wieczorkiem radio podłączę

dupa blada - zamiast ładnego gniazdka DIN radio ma wielką dziurę - wygląda całkiem jak ISO - i tu moja konfuzja - czy JASO to to samo co ISO (bo muszę jutro kupić adapter, a nie będę targał ze sobą radia tramwajem do pracy) ?

inna sprawa - chciałem włożyć radio bez podłączonej anteny (podwiązałem do kabli zasilających/głośnikowych) do kieszeni i nie mogę wsunąć go do końca - chyba kable zawadzają, bo tam jest bardzo mało miejsca na cokolwiek - mam nadzieję że jak puszczę kable luzem to uda się zamocować radio - na razie z jednej strony się zatrzasnęło, z drugiej brakuje pół centymetra (i to po niezłym dociskaniu)

co już mogę stwierdzić o radiu Sony - nie ściemnia się wyświetlacz przy włączaniu świateł (co nie dziwi, bo dołączona kostka ISO nie ma takiej opcji ;-) )


chyba że ja coś mylę i w Loganie nie mam złącza DIN tylko właśnie ISO
(stare radio mam Blaupunkta CD bez MP3)

jackthenight - 2013-06-16, 20:12

Taką przejściówkę do anteny potrzebujesz :
http://allegro.pl/wtyk-gn...3271348343.html

kapelusznik - 2013-06-16, 20:18

jackthenight, to tylko mnie jeszcze utwierdź że się pomyliłem i moja daćka ma antenę ISO (a byłem przekonany że DIN :-P )

myślę że to złącze niczym specjalnym się nie różni :?: (oprócz braku "rozpórek")
http://www.zlacza.net/ind...emart&Itemid=28

kapelusznik - 2013-06-17, 18:55

lol, niespodziewanka - czytałem wszędzie że Dacia ma zamienione piny 4 i 7 w kostce ISO

psikus - moja nie miała :roll:

kilazz - 2014-01-13, 13:41

Czy ktoś zna numery serwisowe tych wtyczek ze zdjęcia? Lub nazwy tego "formatu"

(fotki z wczesniejszych stron)


maksym - 2014-02-22, 22:52
Temat postu: Montaż radia w lodgy
Witam , jestem nowy na tym forum
Jak montowaliście radia w Daciach to podpowiecie może co i jak z kablami
W Lodgy mam dwie kostki , 1. dwa kable ( niebieski i żółto zielony )_2. Kostaka z kablami czarny , czerwony i cztery w różnokolorowe .
Wiem czerwony -- plus , czarny ---minus . ale zabawa się zaczyna z głośnikami , znalazłem po jednym kablu na głośniki przednie , minus z masy ?? niegdyś to widziałem ale nie wiedziałem że się jeszcze praktykuje . CO Z TYLNYMI GŁOŚNIKAMI nie mam przejścia na tylne drzwi kable są ale kolory się nie zgadzają z tymi pod kieszenią radia .

Prośba : Napiszcie jak to podłączyć

Antenówka - oczywista sprawa
Do czego jest ta druga kostka z dwoma kablami ??

mekintosz - 2014-02-23, 01:18

Jeśli nie są to klasyczne kostki ISO to może zrób foto i podeślij nam. Łatwiej coś pomóć jak się widzi o czym mowa ;-)
maksym - 2014-02-23, 12:24

Nie nie są to klasyki iso , dziwi mnie że na 4 drzwi więc cztery głośniki są 4 przewody , zasadniczo da się to tak zrobić ale nie daje to pełnej mocy głośników i radia . jest to taka partyzantka . Niemniej nie mogę wyselekcjonować tych przewodów z tylnych drzwi . Na tylnych drzwiach mam różowy i biały kabel a pod kostką radia takich brak .
Zdjęć już nie zrobie bo żeby podłączyć głośniki przednie kostka przeszła tuning :)

jackthenight - 2014-02-23, 13:08

maksym napisał/a:
dziwi mnie że na 4 drzwi więc cztery głośniki są 4 przewody

Tak na pewno nie jest.

maksym napisał/a:
Niemniej nie mogę wyselekcjonować tych przewodów z tylnych drzwi . Na tylnych drzwiach mam różowy i biały kabel a pod kostką radia takich brak .

No właśnie, bo nie masz doprowadzonych kabli od tylnych głośników do radia.
W kostce przy radiu masz 4 przewody i są to tylko kable do przednich głośników. Po dwa kable na głośnik.
A od tylnych drzwi kable idą do złącza, gdzieś koło słupka środkowego.
Już było o tym na forum, jak poszukasz to znajdziesz :)

maksym - 2014-02-23, 16:37

ok dziękuje poszukam i odezwe się na początku marca . JEŚLI KTOŚ MA INNE POMYSŁY PROSZĘ PISAĆ . ZWŁASZCZA POSIADACZE LODGY .
krzysiek358 - 2014-02-25, 12:20

montowałem radio i głośniki w serwisie. teierdzili, że przewodów na tylne drzwi nie ma i zakładali nowe.
DrOzda - 2014-02-25, 12:55

A tu wątek o montażu radia w gołej Lodgy po francusku (google translator daje radę):
http://www.forum-auto.com...a/sujet4914.htm

rgr - 2014-03-24, 15:04

Pacjent to Sandero z 2008 albo 2009 r.
Do radia ma kostkę ISO i pasuje do radia.
Ale wtyk antenowy już nie.
Możecie powiedzieć jak 3-latkowi - potrzebuję separator czy zwykłą przejściówkę? (po przejrzeniu wątku nie jestem pewny).
Jeżeli przejściówka, to z jakiego złącza (RCA?) na jakie (DIN/ISO?)?
Z góry dzięki :).

Edit: Taka będzie dobra?
http://kor.aukro.com.ua/a...4060402663.html

Karenzo - 2014-03-24, 16:15

Jedź na jakiś bazar z elektroniką ja coś takiego kupiłem za 2,5 . Najlepiej z radiem w ręku .
Są dwa rodzaj tej wtyczki na kablu i bez , może się okazać że ta bez kabla będzie dla ciebie za krótka .
Dla pewności możesz kupić tą wersje z kalem i bez zawsze któraś będzie pasować .
U mnie np ta wersja bez kabla nie pasowała (była za krótka ) ale to nie w daci .

janzet - 2014-03-25, 00:09

kilazz to są wtyczki "renówkowe"
można przejściówke na ISO założyć
powinna być jeszcze trzecia od sterowania z kieorwnicy

rgr - 2014-04-02, 15:28

Karenzo napisał/a:
Jedź na jakiś bazar z elektroniką ja coś takiego kupiłem za 2,5 . Najlepiej z radiem w ręku .
Są dwa rodzaj tej wtyczki na kablu i bez , może się okazać że ta bez kabla będzie dla ciebie za krótka .
Dla pewności możesz kupić tą wersje z kalem i bez zawsze któraś będzie pasować .
U mnie np ta wersja bez kabla nie pasowała (była za krótka ) ale to nie w daci .

OK, znalazłem telefonicznie. (Jakbyś ktoś szukał we Wrocławiu, sklep na Tęczowej 29, 4,40zł).
Jak fachowo nazywają się te wejścia antenowe? W radiu gniazdo antenowe ISO, a w Dacii?

BigT - 2014-04-02, 15:30

Chyba fakra z tego co pamiętam
Dominus - 2014-06-15, 16:58

Jest gdzieś może dokłady opis pinów od wtyczek radiowych dacii? (co jest co)
Kolega uran zrobił opis swego czasu w tym temacie lecz fotki niestety znikły :-(
A potrzebuje dokładną rozpiskę

BigT - 2014-06-15, 18:20

Znajdź adapter i dojdź po zdjęciu :)
Najprościej i najskuteczniej.
( https://www.google.pl/sea...iw=1056&bih=533 )
Kolory są niezmienne

Dominus - 2014-06-15, 18:29

Właśnie jak czytałem ten temat to z kolorami nie jest taki łatwo, głównie głośnikowymi i może być różne co model...

Sprawa jest taka że potrzebuje wtyczkę nowego radia zakończyć wtyczką ISO (tylko gołe kable są)
A w instalację samochodową mam wpiętą przejściówkę z oryginalnej instalacji na standard ISO

o tak to wygląda



I o ile dobrze wiem to jedna z wtyczke (ta z 8 kablami) to jest wtyczka głośnikowa tak?

Natomiast druga gdzie
czerwony - stały plus aku; żółty - po stacyjce; czarny - masa; pomarańczowy - ? ;

Więc potrzebowałbym rozpiskę kabli oryginalnych wtyczek i bym doszedł potem jak wychodzi potem na przejścówce

BigT - 2014-06-15, 18:42

Dominus napisał/a:
Właśnie jak czytałem ten temat to z kolorami nie jest taki łatwo, głównie głośnikowymi i mogę być różne co model...
Nigdy nie spotkałem się z innymi niż standardowe.
A zawsze można upewnić się podłączając jeden testowy głośnik i bawiąc się balansem i faderem.

Dominus napisał/a:
I o ile dobrze wiem to jedna z wtyczke (ta z 8 kablami) to jest wtyczka głośnikowa tak?

Tak.

Dominus napisał/a:
czerwony - stały plus aku; żółty - po stacyjce; czarny - masa; pomarańczowy - ? ;
Tu sprawdź w instrukcji radia bo żółty bywa zamiennie z czerwonym, choć u Ciebie widać po grubości kabla że żółty pod 12V, czerwony - stacyjka, pomarańcz - podświetlenie (możesz włączyć funkcję która będzie przygaszała podświetlenie radia gdy włączysz światła.). Radio może mieć też niebieski - remote, do włączania wzmacniacza razem z radiem i brązowy do wyciszania podczas rozmowy telefonicznej/regulacji głośności wraz z prędkością. Czarny oczywiście masa.

Przy okazji - radzę zabezpieczyć wiązkę przewodów szmacianą taśmą samoprzylepną.

Dominus - 2014-06-15, 18:54

BigT napisał/a:
Dominus napisał/a:
Właśnie jak czytałem ten temat to z kolorami nie jest taki łatwo, głównie głośnikowymi i mogę być różne co model...
Nigdy nie spotkałem się z innymi niż standardowe.
A zawsze można upewnić się podłączając jeden testowy głośnik i bawiąc się balansem i faderem.


Natknąłem się na taką informację w tym temacie iż z kolorami głośników jest różnie więc wolałem zapytać o rozpiskę.
Ale sprawdzę jak to jest w każdych drzwiach a przy wtyczce.
A jak nie to będę testował na jakimś głośniku.

BigT napisał/a:

Dominus napisał/a:
I o ile dobrze wiem to jedna z wtyczke (ta z 8 kablami) to jest wtyczka głośnikowa tak?

Tak.


Podziękował za upewnienie informacji

BigT napisał/a:

Dominus napisał/a:
czerwony - stały plus aku; żółty - po stacyjce; czarny - masa; pomarańczowy - ? ;
Tu sprawdź w instrukcji radia bo żółty bywa zamiennie z czerwonym, choć u Ciebie widać po grubości kabla że żółty pod 12V, czerwony - stacyjka, pomarańcz - podświetlenie (możesz włączyć funkcję która będzie przygaszała podświetlenie radia gdy włączysz światła.). Radio może mieć też niebieski - remote, do włączania wzmacniacza razem z radiem i brązowy do wyciszania podczas rozmowy telefonicznej/regulacji głośności wraz z prędkością. Czarny oczywiście masa.

Przy okazji - radzę zabezpieczyć wiązkę przewodów szmacianą taśmą samoprzylepną.


Dobrze piszesz. Pamiętam że ten czerwony i żółty jest coś zamienione "funkcjami" ale to wiem jak sobię sprawdzę.

Jest sporo tych kabelków ale najpierw po kolei chcę to uruchomić aby jak najmniej zostało :-> to się sytuacja będzie rozjaśniać.

O taśmie szmacianej wiem.
Każde kable które dokładam oklejam :->

BigT - 2014-06-15, 19:04

Dominus napisał/a:
O taśmie szmacianej wiem.
Każde kable które dokładam oklejam :->
Dodam tylko że w poprzednim samochodzie tego nie zrobiłem, izolacja na kablach od przejściówki byla mizerna i pękła w kontakcie z kieszenią montażową, czego skutkiem był na szczęście tylko rozładowany akumulator :)

Dominus napisał/a:
Dobrze piszesz. Pamiętam że ten czerwony i żółty jest coś zamienione "funkcjami" ale to wiem jak sobię sprawdzę.
Dlatego lepiej patrzeć na grubość. Poza tym dla testu możesz je razem podłączyć pod 12V z aku, tylko wtedy radio nie będzie wyłączało się po przekręceniu stacyjki.

Dominus napisał/a:
Jest sporo tych kabelków ale najpierw po kolei chcę to uruchomić aby jak najmniej zostało :-> to się sytuacja będzie rozjaśniać.
Zbyt wiele kabli i możliwości to tam nie ma ;]

Jak lutujesz, a mam nadzieję że nie skręcasz razem kabli razem bez lutowania, to pamiętaj by sam lut zabezpieczyć najlepiej rurką termokurczliwą. W najgorszym razie taśmą izolacyjną, ale osobiście nie lubię i nie polecam.

Dominus - 2014-06-15, 19:25

BigT napisał/a:

Dominus napisał/a:
Dobrze piszesz. Pamiętam że ten czerwony i żółty jest coś zamienione "funkcjami" ale to wiem jak sobię sprawdzę.
Dlatego lepiej patrzeć na grubość. Poza tym dla testu możesz je razem podłączyć pod 12V z aku, tylko wtedy radio nie będzie wyłączało się po przekręceniu stacyjki.


Wiem że tak można zrobić ale wole aby radio było po stacyjce a nie żeby sobie rozładował aku

BigT napisał/a:

Dominus napisał/a:
Jest sporo tych kabelków ale najpierw po kolei chcę to uruchomić aby jak najmniej zostało :-> to się sytuacja będzie rozjaśniać.
Zbyt wiele kabli i możliwości to tam nie ma ;]


A no jest,jest. Najpierw chce ogarnąć sprawę podpięcia zasilania i odpowiednich głośników. a jak sam pisałeś jeszcze zostania kable od podłączenia suba, wyciszanie rozmów, jest tam jeszcze jakieś podświetlanie przycisków (zapamiętywanie kolorów chyba), sterowanie chyba od kamery cofania. Jest zabawy ;-) po woli do przodu

BigT napisał/a:

Jak lutujesz, a mam nadzieję że nie skręcasz razem kabli razem bez lutowania, to pamiętaj by sam lut zabezpieczyć najlepiej rurką termokurczliwą. W najgorszym razie taśmą izolacyjną, ale osobiście nie lubię i nie polecam.


To jest oczywista oczywistość zrobić raz a porządnie, lutowanie, koszulka termokurczliwa i zgrzewarka, a i wspomniana taśma parciana

orzeszek2 - 2014-11-17, 23:00

Czy ktoś wie jak uziemić kabel parkin brake lead? W moim radiu (jvc kd avx44) kabel jest za krótki by podłączyć do podwozia lub innej metalowej części samochodu. Drugi problem czy w takich radiach z monitorem wiatrak musi działać cały czas? jak podłączyłem radio i trzymałem w ręku to w miejscu z procesorem było gorące, a wiatrak się nie kręcił. Radio działa nawet nie musiałem sztukować kabli i wymieniać końcówek bo miałem standardowe kostki ISO.
Capcom - 2014-11-25, 23:11

Witam

Za kilka dni odbiore swojego Logana II i chcialbym sie upewnic czy tam tez sa te smieszne biale wtyczki co koledzy pokazywali w Dusterze i jak sie nazywa ta przejsciowka, ewentualnie gdzie ja zamowic bo w sklepach takowej nie widzialem.

Czy glosniki maja srednice 13 cm i jaki jest rozstaw otworow? Sa wyprowadzone kable do 4?

Dzieki

Dominus - 2014-11-25, 23:20

Jak widziałem nowe radia Daciowe czy to 1 czy 2 dinowe to każde miało wejśćia pod takie wtyczki jak koledzy przedstawiali na fotkach w Duster'ach. Więc uważam że w Nowym Loganie też takie będą

Przejściówka z fabrycznej instalacji na ISO
http://allegro.pl/przejsc...4820441353.html

Głośniki 13, rozstaw to jest chyba standardowy i nie ma różnych dla różnych 13tek.

Czy są rozprowadzone kable do drzwi o to należy zapytać dealer'a. Bo w Duster'ach i różnych wersjach chyba różnie bywało.

Do montażu głośników będą potrzebne przejściówki.
http://allegro.pl/adaptor...4743071021.html

Albo zakup głośników od Renault'a.
Osobiście mam na sprzedaż komplet głośników z Vel Satis'a, głośniki Cabasse.
Nie trzeba przejściówek. (dział ogłoszenia)

Capcom - 2014-11-26, 10:57

Dzieki za szybka odpowiedz.

Czyli rozumiem ze od anteny jest normalny standardowy wtyk?

Bo znalazlem tec cos takiego:

http://www.benl.ebay.be/i...=item338a46b492

Dominus - 2014-11-26, 11:13

Taki zestaw będzie ok, jest właśnie ten wtyk jeszcze do anteny o którym zapomniałem wspomnieć
Capcom - 2014-11-29, 21:29

Troche zajelo mi podsumowanie tematu wstawienia audio w Loganie II Access, ale wszystkiego jeszcze nie jestem pewien.

Co potrzebujemy na pewno oprocz radia i glosnikow:

- przejsciowke DACIA >>> ISO, wraz z tym kabelkiem do anteny
- w zaleznosci od ilosci glosnikow przejsciowki RENAULT >>> zwykle wtyki glosnikowe (w wersjach Access Daci kable sa przeciagniete tylko z przodu)
- dystanse glosnikowe, gdyz nawet glosnikow 13 bez nich poprawnie nie mozna przykrecic, mozna za to przykrecic 16,5 cm podobno, ale jest z tym troche kombinacji i ingerencji
- spinki do boczkow jakby jakies pekly, bo trzeba zdjac cale boczki aby moc zamontowac glosniki
- narzedzie do usuwania zawleczek zeby sie nie meczyc ze zdjeciem tej z pod wajchy podnoszenia/opuszczania szyby

Czego jeszcze nie jestem pewien to:

1. Czy w Logan Access jest identycznie jak w Sandero Access czyli ze nie ma tych dystansow glosnikowych i trzeba je dokupic?

2. Czy jest sens montowania w tych plastikowych boczkach dobrych glosnikow 165 mm z dobrym bassem, czy ten plastik nie bedzie skrzeczal? (w poprzednim samochodzie wymienilem standardowe na duzo lepsze bo myslalem ze sa juz jakies przepalone i trzeszczaly, a okazalo sie ze to drzwi trzeszcza. Po przeniesieniu ich na tylnia polke dziwne odglosy jak reka odjal.

mekintosz - 2015-11-25, 18:32

W swoim sandero mam antenę zakończoną klasyczną wtyczka ISO. Chciałbym podłączyć oryginalne radio daewoo do tej instalacji. Wygooglałem, że jest tam wtyczka o nazwie FAKRA. Oryginalnie w daci z tym radiem jest tak jak na foto:



Muszę odpowiednio dopiąć antenkę. W swoim akktualnym radiu mam też wzmacniacz antenowy zasilany z kostki ISO. Zakupiłem przejściówkę ISO DIN antena na FAKRA ŻEŃSKA .

Na koniec, czy radio to posiada zasilanie np wzmacniacza antenowego, czy po podłączeniu anteny ze starego sandero zadziała jak powinno ?

Poniżej foto przejściówki, koszt 15-20 zł.

mekintosz - 2015-11-26, 21:39

Przy okazji, może się komuś przydać:

ROZPISKA ZŁĄCZ

http://www.tehnomagazin.c...g-Connector.htm

INSTRUKCJA OBSŁUGI:

http://www.dacia-local.hu...dio-NX974-3.pdf

LukaszB - 2015-11-29, 19:35

Podepne sie pod temat.


Kupilem Sanderke z takim ooto ustrojstwem. Niestety nie da sie panelu wyjac bez uzycia sily przycisk jest wbity do srodka. Pod panelem ponoc jesd CD. Chyba jest bo faktycznie jakies CD gra. Nie ma niestety ani AUXa ani USB :( Niestety nie mam tez kluczykow do wyjecia tego ustrojstwa a chcialem zakupic cos nowego.

Pytanie czy sam jakims domowym sposobem dam rade sie tego pozbyc ? czy może odwiedzić jakis punkt Car Audio? Bo wymiana juz saa w sobie to chyba nie bedzie trudna

Chcialem zakupic cos takiego
http://www.euro.com.pl/ra...dsx-a40ui.bhtml
ewentualnie jakis model z bluetouchem

Dominus - 2015-11-29, 19:56

Mozesz zdemontowac panel ta konsola ktora jest wokol radia . Trzeba podwadzic ten panel od spodu pod panelem klimatyzacja i delikatnie ciagnac do siebie. Po demontazu radia bedziesz mial lepsze pole manewru w celu demontazu radia.
Karenzo - 2015-11-29, 19:57

jeżeli chodzi o radio
to jest najlepsze za mniejsze pieniądze
szczególnie pod dalsza rozbudowę car audio
http://allegro.pl/radio-s...5805330661.html
lub z odtwarzaczem płyt
http://allegro.pl/radio-s...5805779251.html

LukaszB - 2015-11-29, 20:32

Karenzo napisał/a:
jeżeli chodzi o radio
to jest najlepsze za mniejsze pieniądze
szczególnie pod dalsza rozbudowę car audio
http://allegro.pl/radio-s...5805330661.html
i5805779251.html


Tak tego Pioniera tez mam na uwadze. To ma lepsze predyspozycje od Soniaka ? Raczej tez bez CD. Chyba wole bezposrednio z iPoda puszczac muzyke lub z pena.

Tak czy inaczej o ile dobrze zrozumialem wyjme stare radio, przepne kabelki, wloze nowe i na tym sie skonczy caly montaż ?

Dominus - 2015-11-29, 20:39

Dokladnie tak
Karenzo - 2015-11-29, 20:59

Pomyliłem się nie ten model chciałem ci wysłać .
http://allegro.pl/pioneer...5813393694.html

Ten model ma 2 wyjścia RCA więc będzie w sam raz pod mały zestaw CA
ten który ci wysłałem ma tylko 1 więc nada się tylko jako zwykle radio .

mekintosz - 2015-11-29, 21:13

LukaszB napisał/a:


Tak czy inaczej o ile dobrze zrozumialem wyjme stare radio, przepne kabelki, wloze nowe i na tym sie skonczy caly montaż ?


Generalnie jeśli nowe radio ma standardowe kostki ISO i pasującą wtyczkę antenową to tak.

LukaszB - 2015-11-29, 21:41

Karenzo napisał/a:
No niestety teraz przyjrzałem się dokładnie
Ja kupowałem 2 lata temu i wtedy był to strzał w 10 , teraz okroili te radio , ja kupowałem MVH-150UI
to radio nie nadaje się pod jakikolwiek system CA
Oczywiście jak szukasz zwykłego radia to nadal jest to niezły wybór .


Mysle ze kazde z nowych bedzie lepsze od tego co teraz jest zamontowane :)
Teraz radze sobie zakupionym transmitrerem FM ale to nie jest wyjscie, poza tym zajmuje miejsce w zapalniczce.
A moze
http://www.euro.com.pl/ra...vh-x370bt.bhtml
Ma BT tylko moj transmiter niby tez ma a rozmawiac sie przez niego nie specjalnie da. Obawiam sie czy takie BT w radiu bedzie jakos znacząco lepszy.

Karenzo - 2015-11-29, 21:44

Ja używam AUX a + youtube na telefonie
najlepsze wyjście , kabel 2 m tak więc pasażerowie mogą sterować muzyką .

mekintosz - 2015-11-29, 23:22

Jak ktoś chce słuchać audio z MP3 320 Kbps w niezłej jakości jak z cd polecam odbiornik BT z technologią APTX.

Używałem testowo taki, przez zwykłe wejście audio w radiu. Przyjemnie gra.


Odbiornik Bluetooth audio TaoTronics TT-BR02 z aptX
http://www.dailymotion.co...eview_lifestyle

LukaszB - 2015-12-01, 15:04

Raczej mi chodzilo o BT w kontekscie systemu glosnomowiacego. Czy to sie faktycznie spawdzwa? Jaka jest jakos audio takiego polaczenia. Ktos ma / uzywa jest zadowolony ?

Skoro jest osobny mikrofon to chyba nie jest tak najgorzej.

bebe - 2015-12-01, 16:45

LukaszB napisał/a:
Raczej mi chodzilo o BT w kontekscie systemu glosnomowiacego. Czy to sie faktycznie spawdzwa? Jaka jest jakos audio takiego polaczenia. Ktos ma / uzywa jest zadowolony ?

Od paru lat używam Pioneera DEH-6400BT z systemem głośnomówiącym Parrota i jest w miarę ok.

Jakość audio jest bardzo dobra, mikrofon zbiera świetnie (w razie potrzeby słychać też NZŻ z fotela pilota i Młodą z kanapy). Czasem rozmówcy skarżą się na szumy w tle (zestaw nie radzi sobie z filtrowaniem hałasu z kabiny), zdarza się też, że głos rzęzi i przerywa, ale to nie wina zestawu, tylko sieci komórkowej - podczas jazdy autostradą połączenie przekazywane jest kolejnym BTSom i czasem jakość siada.

Fajnie działa profil PBAP - dzięki niemu radio kopiuje sobie książkę telefoniczną z telefonu i można wybierać kontakty na ekranie radioodbiornika, widać, kto dzwoni, itp.

Zestaw bez problemu paruje się z wszelkimi srajfonami, od 4s po 6, działa również profil audio, chociaż do niedawna kijowo było z AutoMapą - po sparowaniu automagicznie włączało się wyjście na zestaw w AutoMapie, niestety nadawane komunikaty były za krótkie, żeby radio zdążyło zapauzować muzykę i nadać komunikat; w efekcie trzeba było po uruchomieniu AutoMapy przełączać ręcznie wyjście na głośnik telefonu. Od paru wersji w AutoMapie jest opcja korzystania wyłącznie z głośnika, działa cudnie i już nic nie trzeba robić.

Z Androidów raczej nie było problemów z szajsungiem S4, za to parowanie nie działało w ogóle z HTC One V i działało, ale bez PBAP z HTC Desire HD, bo Android. :>

Fajnie działa parowanie z kilkoma telefonami - w danym momencie może być aktywnie sparowany jeden, ale radio może ich pamiętać kilka. Najwyższy priorytet ma telefon sparowany jako ostatni, dzięki czemu łatwo jest sprawić, że np. kiedy jedziemy razem z NZŻ, to sparowany jest mój telefon (bo zazwyczaj ja prowadzę), a kiedy NZŻ jedzie sama - to jej. Źle obsługiwana jest sytuacja, kiedy jedziemy razem, ale prowadzi NZŻ, bo ja wypiwszy. :> Ale nie można mieć wszystkiego. :)

To, co jest kijowe w moim radioodbiorniku, to wyświetlacz - śliczny, kolorowy, ale kontrastu praktycznie nie da się wyregulować (oddałem go nawet do serwisu - TTTM), a widoczność pod kątem jest tragiczna. Ponieważ radio w Dacii "patrzy" równolegle do osi samochodu, a nie zwrócone pod kątem w stronę kierowcy - czasem nie widać za dobrze, kto dzwoni, a kręcenie głową i zaglądanie w ekranik trochę zabija sens zestawu głośnomówiącego. :/

Generalnie: zestaw - tak, ale zwróć wcześniej uwagę na wyświetlacz.

mekintosz - 2015-12-02, 17:23

Ma ktoś na zbyciu kostkę do podłączenia media nav - tą mniejszą ? Potrzebuje kompletnej kostki z przewodem do zasilania mikrofonu. Ciężko dopasować pasujące piny/konektory do tych przejściówek, które są oferowane.
lesiu11 - 2015-12-02, 18:10

Ja wkladalem te z domowego komputera pc. Sa talie do plyty glownej, na przyklad do podlaczenia glosniczka albo wentylatorka
mekintosz - 2015-12-02, 22:26

Tylko w kostce są potrzebne tzw. żeńskie.

Przy okazji, zainstalowałem radio. Jest spasowane z plastikową obudową w konsoli dlatego nie wymaga ramki din. Co ciekawe nawet w taką ramkę się nie mieści. Ledwo upchałem te przejściówki ISO. Musiałem odkręcić tę śrubkę w gumowej osłonie z tyłu - uniemożliwiała wsunięcie radia. Tor radia/mp3/BT gra przyzwoicie. Działa profil BT Audio, ze Spotify fajny zestaw.

Niepokoją mnie dwie sprawy:

Brak j.polskiego w menu, można pewnie zmienić firmware. Ma ktoś stosowny plik ?
Druga to grzanie się radia z boku. Jest tam solidny radiator. Tylko od razu po podlączeniu robi się mocno ciepły. Czy tak być powinno ? Oczywiście muszę do pełni szczęścia potrzeba mikrofonu. Zakupiłem taki:

http://allegro.pl/modul-f...4807355698.html


DrOzda - 2015-12-02, 23:22

Języka polskiego nie ma i pewnie nie będzie. Możesz sobie zaktualizować firmware:
http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11483
Grzanie się radiatora od końcówki mocy jest raczej normalne.

lesiu11 - 2015-12-02, 23:36

mekintosz, no i o takich mowie

np wyciągnięte z takiej kostki



albo takiej od cd romu


mekintosz - 2015-12-03, 02:16

Dzięki, na 100% pasują i wchodzą w te gniazdo ?
lesiu11 - 2015-12-03, 05:58

tak, w kilku medianavach takie montowałem. Może nie trzymają się idealnie mocno w kostce, ale nic lepszego jeszcze nie znalazłem

ps. dwie takie kostki od cdromu jedna na drugiej i już mamy wtyczkę do pilota sterowania spod kierownicy

Marcinbzyk - 2016-04-22, 11:56

Trochę się pogubiłem w tych wszystkich kostkach i separatorach.
Sprawa wygląda tak:
Kupuje antenę sirio do cb i radia z dwoma kablami. Kabel radia zakończony złączem Din.
Co jest potrzebne aby wszystko bezproblemowo dało się podłączyć?
Czy taki adapter wystarczy aby wszystko ładnie grało:
http://www.tme.eu/pl/deta...wych/4carmedia/

jas_pik - 2016-04-22, 21:29

Dla anteny FM tak
Marcinbzyk - 2016-04-23, 12:34

Czyli już nie trzeba żadnego separatora.
To dobra wiadomość.

mekintosz - 2016-05-31, 17:26

Walczę o polepszenie odbioru radiowego. Może się czepiam ale w każdym radiu które miałem w daci ( fabryczny blaupunkt, dwa clariony, dacia plug radio 1 din ) jakość odbioru radiowego, szczególnie w trasie lub w miejscu testowym ( warszawski tunel wisłostrady ) nie zadawala mnie.
Stopkę anteny mam wymienioną, przejście elektr między przewodem po str radia a gniazdem anteny jest. Zwarcia na masę nie ma. Często w mieście nagle pogarsza się sygnał. Obejrzałem oryginalny przewód. Jego gorąca żyła ro bardzo cienki sztywny przewód miedziany posrebrzany. Zastanawiam się nad jego wymianą na taki od anteny cb lub inny z gorącą żyłą w postaci linki.

Taki się nada ?

http://allegro.pl/kabel-r...5366249465.html

jas_pik - 2016-05-31, 17:42

Większość odbiorników wysiada w tunelu Wisłostrady - niestety.
Wg nie mniejsze znaczenie ma kabel a większe jakość anteny.
W MediaNav można zainstalować dobre anteny ze wzmacniaczem z zasilaniem po kablu antenowym - tzw zasilanie typu "fantom" co wymaga podłączenia Clipa .
W innych trzeba by było szukać anten ze wzmacniaczem zasilanym osobnym przewodem.

mekintosz - 2016-05-31, 17:55

Antenkę mam oryginalną 10 cm krótszą niż firmowo w dusterze. Wzmacniacz miałem podłączony ale nic nie dawał. Generowal tylko kolejne przejściówki, więc zdemontowałem go.

Radio mam te:

zajchow - 2016-07-28, 10:45

Czy z radia fabrycznego lub Media Nav wychodzi na którymś kablu 12v? chodzi mi o kabel remote który w niefabrycznych radiach służy do sterowania wzmacniaczami audio lub do zasilania składanych anten.
Wiem że zewnętrzny wzmacniacz czy skrzynię basową można uruchamiać sygnałem zapłonu, ale to nie to samo.
Jak rozwiązane jest zasilanie wzmacniacza antenowego? zasilany jest po włączeniu radia czy po włączeniu zapłonu?
do czego służy pin 14 IGN - WakeUp Signal? fabryczne radio działa bez jego podłączania i czym się różni od pinu 2 ACC - WakeUp Signal

kapelusznik - 2016-07-28, 20:35

Ign jest zapewne tylko przy włączonej stacyjce (ignition - zapłon)
Acc z kolei to zasilanie z akumulatora

WooojaS - 2016-09-27, 12:32

Własnie mnie sprzedawca na allegro uświadomił ze nie zmienie sobie tak łatwo radia... Mam klasyczne z mp3 a chciałem to najnowsze z 2015r z usb i BT... podobno musi być zalogowane do komputera w aucie ?! Sam się sprzedawca zdziwił za 1 razem jak klientowi podłączał. Ktos coś wie?
DrOzda - 2016-09-27, 12:54

Nic się nie loguje do ECU - nie masz nawet sygnałów CAN w tym sprzęcie - jedyne co trzeba dołożyć to zewnętrzny mikrofon jak kilka postów wyżej.
laisar - 2016-09-27, 17:10

WooojaS napisał/a:
podobno musi być zalogowane do komputera w aucie

Nieprawda.

WooojaS - 2016-09-27, 17:28

A to ciekawe... to kupuje. Mam nadzieje ze po podłączeniu porosi o PIN... Którego nie bede miał od sprzedawcy, gdyż ten uważa tak jak pisałem wcześniej. Radio nie prosiło o pin tylko coś tam coś tam innnego.

Chce to radio:
https://1.allegroimg.com/original/019fc8/2988abbd480b8b0d1b6f326ae8e1

I aby je podłaczyc potrzebuje adapter ISO... ale z tych które widze ze żaden nie pasuje. Głownie chodzi mi o większą wtyczkę jak tutaj:
http://allegro.pl/przejsc...5818725214.html

laisar - 2016-09-27, 17:33

WooojaS napisał/a:
z tych które widze ze żaden nie pasuje

Potrzebujesz odwrotny od zalinkowanego - ISO w aucie / nowe w radiu:

http://allegro.pl/przejsc...5816587990.html

WooojaS - 2016-09-27, 18:07

Fakt, nie ta strona, natomiast widzisz prawą grubsza wtyczkę? Policz ile ma pinów a ile jest w radiu. Jak dla mnie to nie pasu.
laisar - 2016-09-27, 18:40

Przejściówka jest dobra, tylko to radio jest złe (; - tzn nie pochodzi z linii modelowej używanej w Renault/Dacii/Mercedesie/Oplu (Classic / R-Plug&Radio itd).

Fotki właściwego są kilka postów wcześniej albo tu - http://allegro.pl/dacia-s...6472021660.html

(Jest też wersja bez CD, np z citana).

Takie radio nie wymaga żadnego łączenia z komputerem - po prostu wymienia się je w aucie, podaje kod i voila, działa.

WooojaS - 2016-09-29, 07:21

agc to wiem co i jak, ale to tez jest z renault... master III z 2015r.

RADIO RENAULT DACIA NR KATALOGOWY
281154178R ORAZ 281153711r

laisar - 2016-09-29, 09:30

WooojaS napisał/a:
to tez jest z renault

Renówki miały milion różnych typów radia - to o którym piszesz po prostu nie jest kompatybilne z daciowymi. Jeśli nie będziesz się upierał przy tym konkretnym "wynalazku" to bez problemu znajdziesz pasujące z USB i BT.

jas_pik - 2016-09-29, 11:15

Ale przy tych cenach to chyba lepiej kupić MN?
laisar - 2016-09-29, 11:46

jas_pik napisał/a:
przy tych cenach to chyba lepiej kupić MN?

Niekoniecznie - dla części osób macane sterowanie jest niewygodne, nawigacja niepotrzebna (lub niezależną uważają za wygodniejszą), a kamera / filmy / internet są nieistotne.

WooojaS - 2016-09-29, 14:16

jas_pik napisał/a:
przy tych cenach to chyba lepiej kupić MN?

Jest inna rzecz której nie napisałeś - modyfikacja konsoli środkowej!. Wszystko fajne i przydatne, ale nie w tym aucie. NIestety, w dacie nie bede inwestował $$. Wystarczy radio z bt i usb. Teraz wiem ze tylko agc muszę wziasc i już. Inne radia pajnonerów i alpajnów mają swój dizajn i niestety mogą zmienić własciela bez mojej zgody, a fabryczne jak AGC jest na tyle proste ze nie kusi oka.
Zrozumiałe dla ludzi?

vampiria200 - 2016-10-31, 20:17

No i stalo sie:) wymienilem pierwsze radio z dustera na to z usb. Przerobilem juz wtyczke od sterowania przy kierownicy i jest super. Mam jednak pronlem, radio kupilem dosc tanio bo polamalo sie cos w napedzie cd. Wymontowalem go i mam radio bez napedu. Wszystko dziala, jednak jak wybiore cd do wychodza bledy. Czy da sie jakos dezaktywowac cd w tym radiu?
Henrek - 2016-11-16, 19:02

witam
czy może ktoś podesłać zdjęcia podłączenia kabli wtyczce 24 pin radio w daci sandero 2 2015r. U mnie zostały obcięte przez złodzieja wszystkie pozostałe zregenerowałem a 24 pin częściowo do przodu zostało 5 kabli.
byłbym wdzięczny

Józef - 2016-11-16, 19:15

Mam coś takiego może się przyda.
laisar - 2016-11-16, 19:19

Henrek napisał/a:
zdjęcia podłączenia kabli wtyczce 24 pin

http://www.daciaklub.pl/f...1683864#1683864 - w tym temacie:

http://aws-cf.caradisiac....839470f.jpg?v=6

wzięte z http://www.forum-auto.com...255.htm#t641660

Opis - http://www.daciaklub.pl/f...1710157#1710157 - też w tym temacie...

Henrek - 2016-11-17, 18:48

Dzięki ,trochę z korzystałem.mam jeszcze jedno sprawę.co zasila pin 14.po podaniu napięcia nie mogłem wyłączyć przyciskiem.
laisar - 2016-11-17, 19:56

Henrek napisał/a:
co zasila pin 14

IGN = IGNition = sygnał włączenie zapłonu

Z bezpiecznika nr F19.

Henrek - 2016-11-18, 19:56

dzięki
Henrek - 2016-11-21, 13:23

teraz mam jeszcze jedno sprawę miałem skradzione radio i obcięte wtyczki.część podłączyłem,ale zostało 5 kabli o takich kolorach
czerwono-czarny pasek grubszy

niebiesko-czarny
zielony-biały pasek
jasnobrązowy-biały pasek
brązowy
te 4 cieszę

Lajkonik - 2016-11-22, 07:51

Henrek napisał/a:
te 4 cieszę


:?: :?: :?: QUE :?: :?: :?:

kolunio - 2017-06-23, 10:26

Panowie mam pytanie czy wy w swoich radiach macie podciągniętą masę na obudowę radia czy nie ? Walczę ostatnio z trzaskami w radiu które przytrafiają się sporadycznie już sam nie wiem gdzie szukać przyczyny .
corrado - 2017-06-23, 11:25

Trzaski.pojawiaja sie na spieciach ,zlym polaczeniu z.masa na.koncowkach.mocy (mosfetach)Wiec mozliwe ze trzeba rozebrac obudowe i.sprawdzic tranzystory
kolunio - 2017-06-25, 08:45

Żebyśmy dobrze się zrozumieli, że na pewno tego typu to .

https://drive.google.com/file/d/0B5lNkzxmw-jUY2FPOERQSktxT28/view?usp=sharing

mniej więcej od 6 sek będzie najlepiej słychać te od radia bo wcześniej trochę tel miotałem :E

corrado - 2017-06-25, 11:15

jesli to radio to faktycznie nie trzaski a szumy , czy antena jest dobra ( nie zalozona krotka o malym wzmoceniniu ) i zapewnia duze wzmocnienie sygnalu od nadajnika radiostacji ? i dobrze wogole polaczona ?
kolunio - 2017-06-25, 18:52

Od ponad roku było wszystko dobrze , ostatni miesiąc i takie kwiatki . Antenę mam w szynie bo to laguna ścieżki sprawdziłem niby dobre ;/
infernopolska - 2017-08-01, 12:12

Cześć,

kupiłem radyjko bez wtyków - tylko gołe druty :) Jaką wtyczkę na to "nadziać", żeby wszystko hulało i bangalało z tym, co mi z Dacii wystaje (nowy MCV)? Za link do Alledrogo będę zobowiązany :)

Zdjęcie nr 0 - radio bez wtyczek


Zdjęcie nr 1 - wszystkie wtyczki


Zdjęcie nr 2


Zdjęcie nr 3


Zdjęcie nr 4


Zdjęcie nr 5


Zdjęcie nr 6

jas_pik - 2017-08-01, 12:33

A dlaczego nie kupisz radia Dacia Plug Radio.
Np to ogłoszenie : http://allegro.pl/radio-c...6862119827.html
Można je trqfić za śmieszne pienądze, nie będziesz musiał niczego drutować .
To są wtyczki specializowane do Ranault i niektórych Opli?Vaxuali itd.
Koszt takiej przjściówki to koszt prawie całego radia Dacii.
Ale jeśli chcesz się malterowac i przepłacac to wpisz DACIA-ISO koszt to zazwyczaj od 70 zł w górę , mozesz tez pokombinowac z tym za 20 zł http://allegro.pl/zlacze-...5337971129.html

Luke16 - 2017-08-01, 12:35

A nie lepiej oryginał z USB trzeba było kupić?
Teraz taki zestaw musisz dokupić
http://allegro.pl/iso-rad...6843746022.html

infernopolska - 2017-08-01, 12:38

I spoko. Ja w ogóle nie mam kabli i głośników w drzwiach - to wersja Access. Montaż 500zł w ASO. Samochód na gwarancji. Natomiast radyjko ma wbudowane głośniki. Ot dlaczego. Za 100zł, łącznie z przejściówką, będzie coś grało. Ma BT, USB, SD, transmiter FM.
infernopolska - 2017-08-01, 12:40

Luke16 napisał/a:
A nie lepiej oryginał z USB trzeba było kupić?
Teraz taki zestaw musisz dokupić
http://allegro.pl/iso-rad...6843746022.html


1) I do tego - jak rozumiem - wcisnę / przylutuję te gołe druty od radyjka? Bo o to pytam.

2) Czy w ogóle z druta da się podpiąć jakimś trickiem bezpośrednio pod konkretne piny w kostce?

route2000 - 2017-08-01, 12:50

Kupujesz kostkę ISO, tak pisał kolega jas_pik, lutujesz do odpowiednich przewodów i wtykasz do Dacii i będzie grało.
Nie znam rozpiski tych wtyków ISO, w necie powinno być.... ;-)

DrOzda - 2017-08-01, 12:59

Możesz zainstalować oryginalne radio od Dacii - albo nawet MediaNav - ALE musisz podmienić maskownicę od radia tak aby była z otworem 2DIN (chyba że w tym co masz da się odciąć środek z półką).
Do tych przejściówek musisz też mieć przelotkę antenową ze złącza FAKRA na "normalne"

jas_pik - 2017-08-01, 13:07

Dlatego każde rozwiązanie oparte na Twoim pomyśle będzie droższe i bardzo nieekonomiczne.
Skoro już masz te kable w dziurze na radio to znaczy że masz kompletne okablowanie brak Ci tylko głośników w drzwiach.
Montujesz te głośniki w drzwiach i radio Dacia Plug&Radio nie tracąc gwarancji na nic. A jak będziesz chciał to za jakiś czas albo teraz zamontujesz pod kierownicą zdalne sterowanie , to tylko przykręcenie śrubli i wpięcie kostki .
Masz wszystko okablowane a ASO chce cię wkręcić w wydanie kasy.

DrOzda - 2017-08-01, 13:17

Ale on nie zainstaluje radia 2DIN bez wymiany (względnie adaptacji) maskownicy wokół radia.
To dość chodliwy towar - na alledrogo aktualnie nie ma żadnej.

infernopolska - 2017-08-01, 14:43

Głośniki, głośnikami. Też sobie dokupię. Ale chcę podłączyć moje radio, nie inne :)

Jako że jestem laikiem w tych sprawach, czy jakaś dobra duszyczka wrzuci mi tu link do kostki ISO i stosownych przejściówek w jednym wpisie? Zakupię na Allegro, ogarnę i się pochwalę czy samochód trafił szlag. Dziękuję :)

Bo, o ile ogarniam, potrzebuję:
1) http://allegro.pl/iso-rad...6843746022.html
2) kostki ISO do radia? Gdzie taką kupię? :)

jas_pik - 2017-08-01, 15:05

Pojedź do dowolnego montażysty autoradio/autoalarmy - wyjdzie Cię taniej niż samodzielne szukanie i kupowanie na Allegro .
Zwłaszcza że za bardzo nie masz pojęcia - sam szybciej spalisz instalację w samochodzie lub radio - i wtedy będzie miał problem i utratę gwarancji na całą instalację w samochodzie.
Posłuchaj dobrej rady i kup to radio które Ci podałem w pierwszym linku .
Zamontujesz bez problemu bo tylko wepniesz wtyczki i od razu zagra. Jesli nie potrafisz samodzielnie zdjęć boczków ( musisz tez wtedy kupić kilka kołków bo przy demontażu pękną)
Ale oczywiście to Twój wybór i Twoje pieniądze i Twoje ryzyko.
Same złączki najtaniej dostaniesz kupują takie tanie przejściówki : http://allegro.pl/zlacze-...5818982419.html

Z montażem w Twojej desce -nie ma problemu - wystarczy wyjąć kieszeń i ładnie odciąć poprzeczkę.

anples - 2017-08-01, 15:36

infernopolska napisał/a:
Jaką wtyczkę na to "nadziać", żeby wszystko hulało i bangalało

Przecież tylko podpiąć zasilanie i kawałek anteny ,
jeśli z tym nie dajesz sobie rady to lepiej:
jas_pik napisał/a:
Pojedź do dowolnego montażysty autoradio/autoalarmy

infernopolska - 2017-08-01, 15:39

Nie wiem czy sobie nie daję rady o.O Jak nie spróbuję, to się nie dowiem? Zwykle jak jest instrukcja i pasujące elementy, to sobie radzę O.O.
DrOzda - 2017-08-01, 15:40

Jeśli faktycznie nie ma problemów z maskownicą to też popieram zakup oryginału. Do tego banalne dołożenia mikrofonu i ewentualnie manetki i masz full wypas sprzęt handsfree za który w innych markach każą dopłacać milinny cebulionów.
infernopolska - 2017-08-04, 15:16

Chciałem podziękować wszystkim zgłaszającym uwagi i podającym odnośniki - Wasza wiedza bardzo mi się przydała. Mam już działające radyjko 8-)
Marek1603 - 2017-09-08, 14:52

http://www.daciaklub.pl/f...1736031#1736031
arnold napisał/a:
w naszym wyrobie rodiopodobnym

Radio samo w sobie nie jest złe. Do bani są głośniki.

aesir - 2017-10-21, 12:50

Witam, mam pytanie bo chciałbym zakupić radio z funkcją Bluetooth żebym mógł rozmawiać na głośnomówiącym.
Zobaczyłem takie radio http://allegro.pl/jvc-kd-...6991234697.html
Moje pytanie czy mógłbym je podłączyć samemu? Wiem, że musiałbym kupić tylko przejściówkę od anteny, ale co z tą kostką?
Czy załączona do zestawu w radiu będzie odpowiednia?

I pytanie jak to będzie działać? Chciałbym, żeby działało tak jak teraz czyli po stacyjce.
Radio mam standardowe http://www.maloud.nl/Dacia/Pics/Radio/Radio-2.jpg

laisar - 2017-10-21, 14:31

aesir napisał/a:
czy mógłbym je podłączyć samemu?

Tak.

aesir napisał/a:
co z tą kostką?

Nic, w Twoim wozie jest właśnie kostka ISO.

aesir napisał/a:
Chciałbym, żeby działało tak jak teraz czyli po stacyjce

To trzeba tylko sprawdzić czy w tym radiu linie stałego zasilania i po zapłonie są tak samo jak w dacii - jeśli nie, to zamienić miejscami.

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=42898#42898

aesir - 2017-10-23, 21:31

A co myślicie o firmie Joying? Taki sprzęt https://www.carjoying.de/...th-dab-obd.html również byłby bezproblemowy w montażu i działałby, bo z tego co widzę, też pełen zestaw.
Fruxo - 2017-12-23, 23:13

Pytanie czy dacie przed media nevi miały zwykłe kostki ISO ?
mowa oczywiście o modelach do 2012 r

laisar - 2017-12-24, 01:12

Fruxo napisał/a:
czy dacie przed media nevi miały zwykłe kostki ISO ?

Tak - co przecież jest pokazane na początku tego tematu.

sub - 2018-02-07, 09:22
Temat postu: Głośniki, okablowanie Dacia Logan II MCV Access
Dzień dobry,

mam pytanie, może ktoś z Was ma taką wersję i zna po prostu odpowiedź.

Mam Dacia Logan II MCV Access (najprotsza wersja) z 2017 roku.

Czy w tej wersji jest okablowanie do głośników w drzwiach, okablowanie do radia i anteny w miejscu gdzie powinno być radio?

Antenę mam na dachu. Miejsca na głośniki są puste (widać białą gąbkę).
W lewych drzwiach nie mam tej gumowej osłonki kabli, w prawych mam...

Nie wiem czy jak zamontuję radio utracę gwarancję, zawsze mogę je wymontować, nie ważne. Pytanie, czy jest sens rozmontować drzwi (bo chyba tylko tak mogę zainstalować głośniki), aby specjalnie sprawdzać czy są kable (i np. wtedy dowiedzieć się, że jednak kabli nie ma).

Oczywiście mógłbym rozebrać boczki drzwi, ale dealer powiedział, że stracę gwarancję wtedy, więc wolałbym nie stracić w pierwszym kwartale posiadania auta z okazji takiej bzdety. Dealer mówił również, że skoro jest antena, to instalacja musi być, tylko nie ma radia i głośników (które mogę zamontować w ASO).

arnold - 2018-02-07, 09:25

Przewody dociągnięte są do słupków drzwiowych.
DrOzda - 2018-02-07, 09:29

Po pierwsze wystarczy wygooglać bo taki wątek był tu kilka razy.
Po drugie z ustaleń wynikało że w Access jest okablowanie do głośników kończące się przy słupkach A i trzeba przeciągnąć je do wnętrza drzwi i założyć głośniki. Na tył trzeba będzie ciągnąć aż od kostki do radia.
Gwarancji żadnej nie stracisz - co najwyżej jak coś uszkodzisz przy demontażu to nie będziesz miał podstaw do reklamacji.

sub - 2018-02-07, 09:48

DrOzda napisał/a:
Po pierwsze wystarczy wygooglać bo taki wątek był tu kilka razy.
Po drugie z ustaleń wynikało że w Access jest okablowanie do głośników kończące się przy słupkach A i trzeba przeciągnąć je do wnętrza drzwi i założyć głośniki. Na tył trzeba będzie ciągnąć aż od kostki do radia.
Gwarancji żadnej nie stracisz - co najwyżej jak coś uszkodzisz przy demontażu to nie będziesz miał podstaw do reklamacji.

Najpierw szukałem i właśnie takich konkretnych wieści nie znalazłem, może źle szukałem.
Dziękuję bardzo Wam za informację.

DrOzda - 2018-02-07, 10:13

http://www.daciaklub.pl/f...1656789#1656789
i cały wątek do przejrzenia - zresztą zaraz krtek scali twój temat z tamtym :)

sub - 2018-02-07, 11:25

DrOzda napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?p=1656789#1656789
i cały wątek do przejrzenia - zresztą zaraz krtek scali twój temat z tamtym :)


Dziękuję. Słabo szukałem widać.
Będę czytał.

Fruxo - 2018-07-18, 19:28

Żeby radio działało potrzeba 3 przewodów
masa
12+ po stacyjce
12+ stałe

Jeżeli głośnikowe mi nie potrzebne a sterowania nie mam to już powinno grać ?
Zamiast głośnikowych mam RCA do wzmacniacza

Mam strasznie popieprzoną instalacje najlepiej potrzebował bym rozpiski kolorów przewodów w daci

Fruxo - 2018-07-21, 20:58

Sam sobie odpowiem
Te 3 przewody wystarczą

przemoc84 - 2018-08-30, 07:40

na spokojnie przewertowałem portal a. i zgłupiałem... bo de facto nie wiem co mam zrobić...

na wyjscie z nowego radia mam tą srebną końcówkę a końcówka kabla antenowego ma to czarne złącze i teraz co kupić, na mój laicki wzrok i rozum to 1, dobrze myślę?

Dymek - 2018-08-30, 08:32

W świetle tego, co piszesz, nie masz na kablu antenowym wtyku Fakra, tylko zwykłe ISO (upewnij się na 100% albo daj zdjęcie) i ratuje cię najprostsza przejściówka KLIK1 lub analogiczna z kabelkiem: KLIK2
Nie wnikałem w jakość, ceny i sprzedawców- po prostu pierwsze jakie wyszukałem, chodzi o typ- to przejściówki z gniazdem ISO i wtykiem DIN.

Puncu - 2019-04-17, 11:38

Odkopie trochę temat ;-)
Czy takie radio będzie pasowało do Daci Logan 2008r Plug&Play? Ewentualnie dokupienie przejściówek to nie problem. Bardziej pytam pod kątem stylistycznym i wizualnym czy nie będzie jakiś problemów z montażem.

https://allegro.pl/oferta/radio-renault-dacia-281157689r-bluetooth-mp3-usb-7631956222

aro_rdrg - 2019-04-17, 11:59

Puncu napisał/a:
Odkopie trochę temat ;-)
Czy takie radio będzie pasowało do Daci Logan 2008r Plug&Play? Ewentualnie dokupienie przejściówek to nie problem. Bardziej pytam pod kątem stylistycznym i wizualnym czy nie będzie jakiś problemów z montażem.


Logan I generacji ma standardowy otwór na radio. Wpycha się i zamyka na zatrzaski. Takie dwa kluczyki potrzebne aby wyjąć. W swoim miałem jakiegoś mediona potem JVC. To z oferty raczej odradzam. To jest radio z RENAULT TRAFIC

laisar - 2019-04-17, 14:23

Puncu napisał/a:
Czy takie radio będzie pasowało do Daci Logan 2008r Plug&Play?

Wejdzie i da się podłączyć, ale ramka będzie wystawać - trzeba szukać czegoś z obłym brzegiem, żeby weszło głęboko w konsolę:

https://allegro.pl/oferta/renault-master-ii-dacia-radio-aux-281151362r-7919096549

Puncu - 2019-04-17, 15:00

Dzięki :-)
A możesz zaproponować coś co będzie dobrze pasowało? Zależy mi na bluetooth lub AUX.

toka93 - 2019-04-17, 18:54

Mam dziadostwo typowo z demontażu z logana I.
https://allegro.pl/oferta/radio-blaupunkt-cd-renault-dacia-1-din-7746694495

Tylko nie pamiętam jak siedziało. Zakładając, że to OEM to pewnie jakoś tam wyglądało. Brak wielkich opcji, bo tylko CD.

Puncu - 2019-04-17, 19:00

To mam obecnie :-|
toka93 - 2019-04-17, 19:04

Myślałem, ze ogólnie szukasz :D
Pewnie wszystko co niefabryczne będzie gorzej wyglądać, ale przy 1-DIN to wejdzie każde normalne radio.

laisar - 2019-04-17, 20:56

https://allegro.pl/oferta/mercedes-citan-w415-kangoo-radio-usb-aux-mp3-6830647953

- mam identyczne, pasuje idealnie.


https://allegro.pl/oferta/radio-cd-radioodtwarzacz-renault-europa-7973928454

- to samo, tylko z CD.


https://allegro.pl/oferta/radio-vordon-aux-usb-sd-renault-megane-ii-modus-7657623003

- "chińczyk".


Ogólnie, trzeba by przejrzeć i wybrać coś z pasującym frontem:

https://allegro.pl/kategoria/sprzet-audio-fabryczny-radioodtwarzacze-250548?string=renault&order=p&bmatch=baseline-var-cl-n-aut-1-1-0313&price_from=100&price_to=350

https://allegro.pl/kategoria/sprzet-car-audio-radioodtwarzacze-712?string=renault&order=p&bmatch=baseline-n-cl-ele-1-1-0329&price_from=100&price_to=350

Puncu - 2019-04-17, 21:52

Dzięki za podpowiedzi :mrgreen:
leszek1 - 2019-05-01, 17:28

witam

koledzy mam problem z radiem a mianowicie brak napięcia 12v bezpiecznik sprawny nie wiem gdzie szukać prądu :).
Co zauważyłem to bezpiecznik 33 7,5A steruje również przekaźnikiem z wentylatora bezpiecznik jak inni tu opisywali z zapalniczki czyli 37 też sprawny.
W ogóle wszystkie sprawdziłem bezpieczniki są sprawne więc nie wiem gdzie szukać.

BLACHA_997 - 2019-05-01, 17:46

Z tego co się orientuję to powinieneś mieć dwa kable z +12:
jeden do podtrzymania pamięci - stały (najczęściej czarny)
drugi do zasilania radia - napięcie pojawia się po przekręceniu kluczyka w stacyjce (z ogóły czerwony).
Jeśli nie masz tego drugiego a wszystkie bezpieczniki są sprawne poszukaj na przewodzie zasilającym - może tam jest dodatkowy bezpiecznik.

leszek1 - 2019-05-01, 17:53

tak nie pojawia się napięcie po przekręceniu stacyjki instalacja jest oryginalna więc nie wiem gdzie szukać czy Dacia posiada jakieś drugi bezpiecznik jeśli tak to gdzie szukać?
BLACHA_997 - 2019-05-02, 10:10

Pozostaje Ci sprawdzić kabel zasilający. Najlepiej omomierzem - wepnij się między wyjściem z bezpiecznika (przy wyjętym bezpieczniku), a końcówką kabla w kostce radiowej. Przy przekręconym kluczyka stacyjki obwód kabla powinien być zamknięty. Spróbuj też ewentualnie poszukać "po kablu" od strony radia - może znajdziesz jakieś uszkodzenie. Raczej nie jest możliwe, aby kabel uległ uszkodzeniu na odcinku od bezpiecznika do przekaźnika uruchamianego stacyjką.
leszek1 - 2019-05-02, 16:29

ewidentnie padło zasilanie trzeba szukać 2 bezpiecznika lub nowy obwód zrobię
BLACHA_997 - 2019-05-02, 16:54

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jeśli brak jest zasilania, a nie ma dodatkowego bezpiecznika to hipotetycznie możliwe jest, że uszkodzony kabel może dawać gdzieś zwarcie do masy. Ten element także trzeba brać pod uwagę więc na Twoim miejscu albo dalej przekopałbym przewody, albo definitywnie odpiąłbym ten przewód całkowicie od zasilania i pociągnął nowy.
leszek1 - 2019-05-02, 18:02

jak by dawał zwarcie to by bezpiecznik wywalało
tu ewidentnie brak przejścia.
Chyba przeciągnę nowy kabel

leszek1 - 2019-05-02, 19:08

koledzy przeciągnąłem kabel i jest git ale nie do końca :)
radio za każdym razem restartuje się ponieważ u mnie jest tylko kabel czerwony i czarny czyli + i - nie ma potrzymania kabla żółtego z tego co zauważyłem miałem opóźnianie zaniku napięcia bo radio się wyłączało i zapisywało nie było resetu.
Więc może uszkodził się potrzymanie napięcia ale gdzie to siedzi ?

BLACHA_997 - 2019-05-03, 09:19

Wygląda to tak jakby cała wiązka zasilająca padła. Może gdzieś złączka elektryczna nie styka (jest rozłączona)?
leszek1 - 2019-05-03, 11:32

tak kolego tylko gdzie szukać przecież nie będę rozpierać deski
kable wchodzą z radia pod szybę i dalej nic nie widać gdzie idą :(

BLACHA_997 - 2019-05-03, 12:11

Niestety tutaj już nie pomogę - nigdy nie zagłębiałem się w czeluście deski. Może gdzieś w necie znajdziesz schemat przebiegu wiązki.
leszek1 - 2019-05-03, 13:48

dobra podpiąłem się pod bezpiecznik nr 25 i dodałem dodatkowy bezpiecznik i wszystko śmiga.
BLACHA_997 - 2019-05-04, 17:32

Brawo Ty! :lol:
ex_perimental - 2020-05-12, 09:31
Temat postu: Wiązka głosników tył Sandero II/Logan II
Cześć.
Pytanie, czy pomimo faktu, że samochód fabrycznie wyjechał bez tylnych głośników i nie ma w drzwiach do nich wiązek, to sygnał został do nich wyprowadzony do złącz (stawiam na te przy przednich słupkach)?
Zastanawiam się, czy wystarczy pociągnąć przewody do złącz (jeżeli ktoś wie jakie to piny, to proszę o informację), czy trzeba ciągnąć kable do samego radia...
Pozdrawiam.

Marek1603 - 2020-05-12, 15:08

W wersji laureat wiązki były już aż do drzwi. Nawet jak nie zamawiałeś radia.
ex_perimental - 2020-05-12, 16:08

Niestety, bo Logan jest w wersji bieda z klimą, Duster jest w wersji Laurete dlatego pytam, bo ich nie ma fizycznie w drzwiach.
laisar - 2020-05-12, 16:20

http://www.daciaklub.pl/f...1748998#1748998
SzklanaDama - 2020-08-05, 15:41

Moi drodzy, podłączyłam fabryczne radio w dusterze, wpisałam kod i okazuje się, że radio działa, wyszukuje stacje lecz nic nie słychać. Próbując przebrnąć przez tematy na forum znalazłam informacje, że może nie być glosnikow. Czy dobrze rozumiem? Wersja wyposazenia dustera to Laureate, rocznik '11. Ewentualnie poproszę o jakieś przykłady glosnikow, które pasują.
https://ibb.co/zn3zGtq

DrOzda - 2020-08-05, 16:35

Jeśli nie zostały wyprute przez handlarza janusza to musiały być zainstalowane.
SzklanaDama - 2020-08-05, 19:47

DrOzda napisał/a:
Jeśli nie zostały wyprute przez handlarza janusza to musiały być zainstalowane.

Niemożliwe, samochod jest w moich rękach od nowości.

Sprawdziłam i nie ma glosnikow. Tylko gąbka :/
Ktoś montował i jest w stanie polecić glosniki? Skupić się na jak najtańszych czy wybrać droższe?

gggg - 2020-08-05, 20:35

Parę postów wyżej pisali, że ta wersja nie posiada głośników tylko pociągnięte kable do drzwi. Gdzieś na forum był temat jakie głośniki pasują.
laisar - 2020-08-05, 22:13

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4259

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3684

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=63480#63480

toon napisał/a:
Każdy standardowy głośnik 13cm pasuje (przód i tył), pod warunkiem, że:
rozstaw otworów - 97mm
głębokość - 50mm na pewno dla cewki około 10cm (z większą może być problem i trzeba by wyciąć taką plastykową osłonkę-daszek)
wypukłość - 20-25mm (czyli można wstawić mocno wystające wysokotonowe)

keisyzrk - 2022-01-06, 13:23

Witajcie.
Od kiedy pamiętam w miejscu mojego zamieszkania zima jest problem z radiem we wszystkich samochodach. Jak odjadę kilka km to już jest ok. W dusterze mam założone media nav 1 i chciałbym jakoś wzmocnić siłę sygnału. Czy założenie separatora pomoże?może jakaś inna anten@?

jas_pik - 2022-01-06, 15:37

Poszukaj anteny aktywnej z Renault ( CLIO i inne)
W Daciach wszystkie anteny sa pasywne .
Po zmianie anteny na aktywna musisz uruchomić w MIOCOM zmianę rodzaju anteny z pasywnej na aktywną . Będzie wtedy zasilana w sposób tzw fantomowy czyli przez kabel antenowy co da znaczną poprawę sygnału
Oczywiście zastawiasz bat Dacii.

keisyzrk - 2022-01-06, 17:28

Patrze i widzę że są różne rodzaje anten z Clio. Z dwoma kablami ma dodatkowo antenę gps?
A mogę zastosować wzmacniacz nr 282300003R żeby nie zmieniać całej anteny?

jas_pik - 2022-01-06, 17:57

Te z dwoma kablami musisz sprawdzić jakie maja kolory wtyczki/złącza
Bały - AM/FM
Brązowy - DAB
Niebieski - GPS
Fioletowy - GSM
Niestety nie wiem co to za wzmacniacz z tym numerkiem . W tym Ci nie pomogę.
Tak jak wyświetla to się na portalach aukcyjnych to raczej nie .

keisyzrk - 2022-01-06, 18:30

A mógłbyś mi polecić jakiś wzmacniacz?bo raz że zapowiadają mrozy i nie mam ochoty się bawić w taka pogode, a dwa problem występuje tylko w zimie i jak nowa antenę zamontuje latem to będę musiał trochę poczekać żeby sprawdzić jak działa..
jas_pik - 2022-01-06, 19:29

Właśnie poleciłem Ci kompletną antenę z Clio bo one wszystkie sa aktywne.
Jak chcesz się pobawić to mam taką kompletną z antena GPS ( ale wymaga malowania) .
PM poproszę

pelass - 2022-01-06, 20:20
Temat postu: Radio z dustera w sandero
Nie wiem czy to dobre miejsce na to pytanie.
Orientuje się ktoś czy radio z dustera ll można podłączyć w sandero ll?
Na zdjęciach wygląda że dziurki na obudowie mają taki sam rozkład ale nie wiem czy rozmiarowo to pasuje i czy wyjścia si zgadzaja. Ja mam w sandero oryginalne radio ale ekran chyba jest uszkodzony. Wyświetlea nie wyraźnie. Chodzi mi oczywiście o zwykłe radio, nie o navi.

przemoc84 - 2022-02-16, 12:20

pytanie takie czy z innej wersji Daćki czy Reni radio wejdzie do 1DIN Sandero I

musi mieć USB i CD no i sterowanie z manetki musi działać

Dymek - 2022-02-16, 13:46

Każde typowe radio 1DIN wejdzie w miejsce na 1DIN. Natomiast co do sterowania z manetki- Sandero2 miało już radia 2DIN, co do Renault to nie wiem czy było tam jakieś typowe 1DIN pracujące z manetką Renault.
Może rozważ wymianę maskownicy panelu i wstawienie radia 2DIN?

laisar - 2022-02-16, 14:40

Chyba wszystkie piloty Renault/Dacia sterują wszystkimi radiami Renault/Dacia, 1DIN i 2DIN, w zakresie podstawowej funkcjonalności.

Może się zdarzyć kolizja na styku nowa/stara wersja wtyczki pilota, ale wtedy wystarczy ją podmienić, bo połączenia są te same, co najwyżej nadmiarowe lub brakujące względem obsługiwanych funkcji.

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3813

przemoc84 - 2022-02-17, 08:31

ramka +/- 250
radio 2 DIN (Daćka/Renia) <200

pytanie czy zadziała i nie będzie problemu... ja raczej jestem typem plug&play więc jak dojdzie jakieś "dorabianie etc." bez pomocy nawet jak wytłumaczyć co i jak się nie obejdzie

laisar - 2022-02-17, 11:27

Jeżeli wybierzesz pasujące wtyczki/gniazdka, to zadziała Fire&Forget.
przemoc84 - 2022-02-17, 12:24

ramka

radio 1


radio 2

panel niby ok wizualnie wygląda (jest maskownica na klimę, której nie mam) a radio które będzie lepsze? i będzie pasować bez wielkich przeróbek (choć moja Sandra 2010)

no i najważniejsze pytanie czy całość montaż pójdzie plug&play czy coś przy ramce czy samym radiu może być do przesunięcia

laisar - 2022-02-17, 12:40

przemoc84 napisał/a:
maskownica na klimę

Jeśli chodzi o zaślepkę otworu na środku między radiem a przełącznikami, to ona nie jest od klimy, tylko od kontrolki zapięcia pasów.

przemoc84 napisał/a:
czy całość montaż pójdzie plug&play

W przeciwieństwie do podłączenia, sam montaż radia wymaga ingerencji albo w plastik deski, albo w metal radia.

Radio 2DIN co prawda pasuje rozmiarem do półki 1DIN, ale przykręca się je do czterech metalowych spinek - https://allegro.pl/oferta/konsola-deska-kokpit-dacia-sandero-stepway-ii-lift-9348416564 - poprzez stelaż, który poniżej korpusu radia koliduje z poprzeczką w desce I generacji - https://allegro.pl/oferta/deska-rozdzielcza-dacia-sandero-i-1-europa-11153942431

Trzeba więc naciąć albo poprzeczkę (lepiej), albo stelaż (gorzej).

przemoc84 - 2022-02-17, 12:44

ok rozumiem :)trochę roboty ale tragedii nie ma i raczej pójdą drogą "lepiej". Ale przy tej ramce co podałem to jest od razu ta zaślepka bo niestety Sandra I uboga w bajery. Rozumiem, że zestaw dobry jest tylko które radio brać z tych dwóch?
laisar - 2022-02-17, 12:49

przemoc84 napisał/a:
radio które będzie lepsze?

Chciałeś z CD, więc z tych 2 zalinkowanych tylko pierwsze.

(Chociaż ja bym olał płytki, zajmują dużo miejsca i są niewygodne, lepiej przegrać wszystko na pendrive'a o dużej pojemności i małych wymiarach).

przemoc84 - 2022-02-18, 11:38

dzięki za pomoc, trochę poszperałem na A. i udało się znaleźć ciut tańszą ramkę i radio też więc w 350 się zamknę :)
michal22 - 2022-02-18, 20:19

Tak jak pisze laisar pendrive jest bardzo wygodny w użytkowaniu zwłaszcza mini, mniej kłopotliwy niż płyty CD. Ja takiego używam już od kilku lat, ma małe gabaryty i niewiele wystaje z gniazda USB.
Mam konkretnie taki model https://allegro.pl/oferta/sandisk-cruzer-fit-mini-pendrive-32gb-do-radia-9297864161
Obecnie mam na nim zgranych z CD 66 płyt w formacie mp-3 w najwyższej jakości, a miejsca zajętego jest dopiero 9 GB, jak widać, wolego miejsca jest jeszcze niesamowicie dużo.

Duster Blaster2 - 2022-03-16, 10:43
Temat postu: Separator
Witam, czy mógłby ktoś podesłać mi aktualny link z allegro do separatora anteny? Bo radio android strasznie mi szumi
ahome - 2022-06-20, 09:37

Troszkę nietypowe pytanie. Czy ktoś z Was się orientuje czy w Dacii Jogger Essential w tylnych drzwiach znajdują się przewody do głośników? Ta wersja niestety głośników nie ma a chciałbym je dołożyć - podobnie jak "Twitki" na "podszybiu" - miejsce na nie jest ale co z przewodami nie wiadomo.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group