DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Na każdy temat - Oświetlenie garażu

cowcar - 2019-08-01, 09:18
Temat postu: Oświetlenie garażu
Dzisiaj nająłem garaż, cena może nie jest atrakcyjna ale za to mam go przy mieszkaniu.

W garażu jest jedno gniazdko i wyjście na oświetlenie ale musiałbym podpisać oddzielną umowę z rejonem energetycznym.
Z prądu raczej korzystałbym okazjonalnie a w zasadzie to samo oświetlenie.

Nie orientuję się ile kosztuje utrzymanie licznika ale za sam prąd płaciłbym grosze.

Zastanawiam się nad oświetleniem ledowym zasilanym np. z akumulatora.
Może ma ktoś jakieś doświadczenia z tym tematem i coś podpowie.

BLACHA_997 - 2019-08-01, 09:33

Nie baw się w jakieś akumulatory. Jeśli masz jedno gniazdko podepnij pod nie przedłużacz, albo jakiś inny rozdzielacz i pociąg sobie instalację od tego punktu. Tak jak zamierzałeś - bardzo dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie LED ponieważ praktycznie zużycie energii el. jest niezauważalne (ja w garażu mam licznik ze starym systemem pomiarowym) i załączenie dwóch żarówek led wcale nie wykazuje żadnego zużycia. Plusem Twojego rozwiązania jest to że całą instalację poprowadzisz bez obecności napięcia więc bezpiecznie, a dopiero na sam koniec podepniesz ją pod gniazdko czy rozdzielacz. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z urządzeń wyskokoprądowych (spawarka, nagrzewnica itp.) wystarczy, że poprowadzisz przewody (nawet linki) o przekroju 0,5 czy 0,75 mm i to wystarczy. A o obciążenie (ew. wychwycenie przeróbki przez energetykę) nie martw się bo jeśli masz zamiar tylko korzystać z oświetlenia to się nie zorientują zwłaszcza, że skoro masz gniazdko to masz prawo do niego coś tam podłączyć - więc podłączasz trochę rozbudowany przedłużacz z lampą. :)
SWilk - 2019-08-01, 09:49

Ja zrozumiałem raczej, że jest jedno gniazdko, w którym teraz nie ma prądu i będzie dopiero po podpisaniu umowy.

Nie wiem jakie koszta u Twojego operatora, ale w Lublinie przy podpięciu do PGE Dystrybucja najtańsza opłata stała miesięczna opłata w taryfie G11 to:

3,01 zł (Składnik stały stawki sieciowej, układ 1-fazowy)
0,02 zł (opłata przejściowa - dla najniższego możliwego poboru mocy)
0,75 zł (opłata abonamentowa w rozliczeniu sześciomiesięcznym)

razem mniej niż 4zł za miesiąc, plus zużycie, które jak twierdzisz będzie minimalne.

Jak dla mnie to niewiele za oświetlenie i możliwość podładowania akumulatora oraz odkurzenia samochodu u siebie, a nie na stacji benzynowej za 2zł/minutę.

cowcar - 2019-08-01, 12:33

Tak jest gniazdko no i klasyczne oświetlenie.
Płacę za prąd co 2 miesiąc i wydaje mi się, że stałe opłaty są wyższe. Wrócę z pracy to sprawdzę.

Dzięki za sugestie.

Dar1962 - 2019-08-01, 13:13

Jeśli oświetlenie jest ci potrzebne, aby wjechać lub wyjechać z garażu, ewentualnie wypakować z niego zakupy (a nie bawić się w jakieś dłuższe majsterkowanie po zmroku) w zupełności wystarczy duża latarka warsztatowa (lub reflektor) LED na baterie(akumulatorki) zamocowany gdzieś w strategicznym miejscu. :-) Ja tak właśnie rozwiązałem problem oświetlenia u siebie. Koszt jednorazowy circa 30-40 zł a jeśli z kraju środka, to nawet i taniej. Wybór ogromny. Można też bez problemu nabyć lampę oświetleniową wyposażoną w akumulatorek zasilany panelem słonecznym
SWilk - 2019-08-01, 14:01

cowcar napisał/a:
Płacę za prąd co 2 miesiąc i wydaje mi się, że stałe opłaty są wyższe.


Oczywiście w Twojej okolicy mogą być inne opłaty, możesz też mieć inną taryfę. Warto to sprawdzić, bo możesz płacić abonament jak za prąd do domu, a potrzebujesz najniższej, garażowej taryfy. Różnice nie są duże, ale jednak są.

tAboon - 2019-08-01, 18:28

Ja mam stary żyrandol na 5 żarówek LED pod sufitem w garażu i do tego akumulator żelowy. Co parę miesięcy akumulator ładuję w domu i światło na poszukanie czegoś w garażu mam.

Dziś będę w garażu to cyknę swoje arcydzieło 8-)

tAboon - 2019-08-01, 20:40

Zgodnie z obietnicą wrzucam foty mojego oświetlenia.

Puki co mam zamontowane ledy 16 diodowe, ~1,5W, ale jak tylko zostaną mi nieparzyste domowe ledy 40 diodowe ~ 4W z domu, to będę sukcesywnie wymieniał, aby było jeszcze jaśniej w garażu.

maugu - 2019-08-02, 08:24
Temat postu: Re: Oświetlenie garażu
cowcar napisał/a:
.... ale musiałbym podpisać oddzielną umowę z rejonem energetycznym.
...

A może namów właściciela do montażu licznika pre-paid (przedpłatowego)
https://enerad.pl/aktualnosci/czy-warto-zainstalowac-licznik-przedplatowy-czyli-wszystko-co-nalezy-wiedziec-o-liczniku-pre-paid/

cowcar - 2019-08-02, 22:00

Właściciel nie będzie się w to bawił. Pozostawia tą kwestię najemcy. Z tego co zauważyłem tylko 2 z 7 sąsiadów korzysta z prądu.
Przymusu nie ma więc może włączę sobie prąd dopiero na zimę.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group