DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Opadający pedał hamulca w DDII

Obywatel MK - 2019-08-03, 23:13
Temat postu: Opadający pedał hamulca w DDII
Mam u siebie w DDII takie zachowanie pedału hamulca, że gdy trzymam go wciśniętego podczas zatrzymania z włączonym silnikiem np. na światłach to po ok 10-15 sekundach pedał nieznacznie opada, czy jest to niepokojący objaw i może być niebezpieczny podczas hamowania awaryjnego z dużą siłą?
Co prawda jeszcze tak nie musiałem hamować, ale nie mam pewności czy wówczas pedał też nie opadnie co może zmniejszyć siłę hamowania :roll:

macminer - 2019-08-04, 00:43

Mnie dawno temu uczyli na kursie jazdy, że opadający hamulec oznacza nieszczelność/zapowietrzenie w układzie hamulcowym i nie należy z tym jeździć. Może też być jakiś problem z pompą ABS.
Pewnie od tego czasu wiele się zmieniło w konstrukcji układu hamulcowego, ale tak czy inaczej - zgłosiłbym to w ASO.

maugu - 2019-08-04, 10:02
Temat postu: Re: Opadający pedał hamulca w DDII
Obywatel MK napisał/a:
... po ok 10-15 sekundach pedał nieznacznie opada, ...

Mam tak samo.

Mamert - 2019-08-04, 11:53

Mam to samo w Lodgy.
W Loganie mogłem dobić do końca pompy hydraulicznej i też było dobrze.
Nawiasem mówiąc to subiektywnie MCV I miała lepsze hamulce niż Lodgy.

Jacenty85 - 2019-08-04, 14:12

Normalne zjawisko. Opadaja obroty zmniejsza sie podcisnienie w kolektorze dolotowym I a co za tym idzie w serwie I pedal lekko wpada. Szczerze powiem nawet kiedys stojac na swiatlach smialem sie do zony-ze tez jeszcze nikt na forum o tym nie napisal ze to straszna wada. Wszystko jest ok. Dodam jeszcze ze w dd2 1.6sce macie to wszyscy a kto twierdzi ze tego nie ma to po prostu tego nie zauwazyl jeszcze
Obywatel MK - 2019-08-04, 19:06

No to zostałem uspokojony, myślałem że to tylko u mnie. Tylko żeby się nie okazało że to jednak poważna wada i będą z tym wołać na akcję serwisową.
BLACHA_997 - 2019-08-04, 19:49

W moim Dusterze żadnego, tego typu zjawiska nie zaobserwowałem. Na postoju po całkowitym zahamowaniu i wciśnięciu pedału hamulca do oporu utrzymuje się on w stałym miejscu - można ew. mocniej docisnąć ale praktycznie niezauważalnie co wynika ze sprężystości płynu hamulcowego.
Fruxo - 2019-08-04, 21:22

Wszystko ok wiele nowych aut z automatem to ma.
Chodzi o oszczędność układu hamulcowego i paliwa widać nawet w daci to w końcu zawitało.
Jak mocno wciśniesz pedał (do oporu) powinien się utwardzić natomiast można tak bardzo szybko popsuć pompę/ prowadnice dlatego właśnie układ spuszcza ciśnienie.

Obywatel MK - 2019-08-05, 11:02

No więc dzisiaj tego nie zaobserwowałem, nie wiem czy to zależy od siły nacisku na pedał, a może od temperatury zewnętrznej.
Jacenty85 - 2019-08-05, 16:25

To zależy od tego czy masz włączoną klimę czy nie lub bliżej mówiąc od obrotów silnika. Jak masz załączoną klimę obroty są lekko podniesione, jeśli nie masz - obniżają się maksymalnie (w granicach normy) nisko. Wówczas jak spadną nisko - pedał Ci wpadnie - zmniejsza się podciśnienie w kolektorze. Być może ktoś mi zarzuci - wyłączyłem klimę i nic takiego nie zaobserwowałem. Zgadza się. Żeby to zaobserwować trzeba całkowicie jechać autem od odpalenia bez załączonej klimy. Zauważyłem, że mimo tego, że wyłączę klimę po jakimś czasie komputer i tak nie obniża obrotów maksymalnie nisko. Przyczyną nieznacznie podniesionych obrotów jałowych (dużo poniżej 1000) może być inne obciążenie lub nawet moment w którym alternator ładuje akumulator także nie zawsze jesteśmy w stanie to zaobserwować.
pavulon78 - 2019-08-06, 07:47

Po przeczytaniu tego wątku wczoraj, stojąc w korku kilka razy spróbowałem jak to wygląda u mnie. No i nie zaobserwowałem u siebie podobnego objawu. Pedał hamulca cały czas był na tym samym poziomie, mimo oparcia na nim mocno nogi.
tAboon - 2019-08-06, 09:12

pavulon78 napisał/a:
Pedał hamulca cały czas był na tym samym poziomie, mimo oparcia na nim mocno nogi.
Tu nie musisz go mocno naciskać. Dojedziesz do skrzyżowania hamując do samego końca. Trzymając dalej hamulec po pewnym czasie lekko on się zapadnie.
Obywatel MK - 2019-08-06, 10:14

Tak, potwierdzam zjawisko to występuje nieregularnie w zależności od pewnych warunków, będę to rozkminiał.
eplus - 2019-08-06, 13:53

Hamulec ma własne życie wewnętrzne? Dla kierowcy musi to być niepokojące. Cieszę się, że mój nie ma tylu gratisów i bajerów.
maro_1955 - 2019-08-06, 19:27

Ja taką usterkę zgłosiłem już dawno, przy pierwszym przeglądzie gwarancyjnym i poinformowano mnie, że ta normalne.
miela - 2019-08-06, 21:56
Temat postu: Re: Opadający pedał hamulca w DDII
Obywatel MK napisał/a:
Mam u siebie w DDII takie zachowanie pedału hamulca, że gdy trzymam go wciśniętego podczas zatrzymania z włączonym silnikiem np. na światłach to po ok 10-15 sekundach pedał nieznacznie opada, czy jest to niepokojący objaw i może być niebezpieczny podczas hamowania awaryjnego z dużą siłą?
Co prawda jeszcze tak nie musiałem hamować, ale nie mam pewności czy wówczas pedał też nie opadnie co może zmniejszyć siłę hamowania :roll:


Muszę sprawdzić, bo nie wiem, ponieważ jak stoję tak długo to zaciągam ręczny (tzw. postojowy) a silnik się wyłącza bo mam S&S. Swoją drogą nie rozumiem czemu nawet przy dłuższych postojach (w okolicach minuty) większość siedzi z nogą na pedale hamulca... Przecież w dużych miastach są nawet liczniki z czasem pozostałym do zmiany świateł.

Obywatel MK - 2019-08-06, 22:18

W moim mieście nigdzie nie ma liczników przy światłach, a ręcznego używam tylko na postoju, bo mało to wygodne.
telecaster1951 - 2019-08-07, 00:43

miela napisał/a:
dłuższych postojach (w okolicach minuty) większość siedzi z nogą na pedale hamulca... Przecież w dużych miastach są nawet liczniki z czasem pozostałym do zmiany świateł.
Nawyk. Jak zawsze tak ktoś jeździł, to się nie przestawi. Podobnie jak mój kolega. Zawsze ma lewą nogę nad pedałem sprzęgła. Nie trzyma na nim stopy. Stopa jest nad pedałem. Ja sobie nie wyobrażam tak jechać, a on nie wyobraża sobie żeby stopę odkładać na podpórkę.

Co do tematu. To jest normalne zjawisko we wszystkich nowych samochodach. Komputer upuszcza ciśnienie, gdy uzna że jest zbyt wysokie. Pojawienie się tego zależy od wielu czynników jak temperatura, obciążenie silnika, temperatura silnika.

Krystian67 - 2019-08-07, 07:07

Potwierdzam w dokerze .Też opuszcza i nic się nie dzieje .
tAboon - 2019-08-07, 08:01

Krystian67 napisał/a:
nic się nie dzieje .
poza tym, że dalej hamuje - trzeba dodać 8-) :mrgreen:
montagros - 2019-08-20, 12:34
Temat postu: Re: Opadający pedał hamulca w DDII
Obywatel MK napisał/a:
podczas zatrzymania z włączonym silnikiem np. na światłach to po ok 10-15 sekundach pedał nieznacznie opada,


U mnie to samo.

Prezes - 2019-08-20, 15:32

U mnie też, luzik
kacper86866 - 2019-08-20, 16:52

U mnie też tak jest.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group