DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - PILNE! Jak odkręcić obrobioną końcówkę drążka kierowniczego

corrado - 2019-08-24, 18:07
Temat postu: PILNE! Jak odkręcić obrobioną końcówkę drążka kierowniczego
hej,
Pilne pytanie, poleglem przy probie wykrecenia koncowki drazka kierowniczego - kontra sworznia w nim - na imbus - sie obrobila
NIe moge odkrecic ani przykrecic teraz nakretki koncowki drazka - jest w polowie mniej wiecej "drogi". Jest mega luz teraz na tej koncowce .
Najgorsze , ze nie mam koncowki drazka na wymiane bo nawet jakbym szlifierka ja ucial to nie mam w zamian . :evil:


pomoc wskazana!

Marek1603 - 2019-08-24, 18:51

Bierzesz szlifierkę i tniesz nakrętkę wzdłuż gwintu. Potem nowa nakrętka i po problemie.
EBmazur - 2019-08-24, 19:02

w jakim celu odkręcałeś tę nakrętkę jeśli nie planowałeś jej wymieniać ? Kolega podpowiada przecięcie nakrętki szlifierką ( trzeba by się najpierw ostrożnie przymierzyć ) , ale nawet jak się uda to jak porządnie dokręcić nową nakrętkę przy braku możliwości zablokowania śruby ?
corrado - 2019-08-24, 19:03

Chciałem wymienić przegub zewnętrzny
corrado - 2019-08-24, 19:05

Dokładnie już bez kontry tej raczej nie przykrece tej koncowki
corrado - 2019-08-24, 19:05

Ale gowno
matysz - 2019-08-24, 20:29

czasem do obrobionego ampola pasuje torx w odpowiednim rozmiarze.
telecaster1951 - 2019-08-24, 22:07

Bierzesz TORXa w takim rozmiarze, żeby wchodził w obrobione gniazdo inbusa z oporem. Wbijasz go młotkiem do końca i odkręcasz. Jak się nie uda to tylko cięcie.
Nie zmienia to faktu, że końcówka drążka do wymiany.
corrado napisał/a:
Ale gowno
Normalna rzecz. Końcówka bardzo często nie przeżywa takich napraw. Przy naprawach zawieszenia, zawsze trzeba być gotowym że elementy które trzeba wykręcić mogą nie przeżyć i będzie konieczna ich wymiana. Niestety hurtownie jutro zamknięte, więc na szybko nic nie zdziałasz.
To jest właśnie przyczyna tego, że warsztaty nie chcą podejmować się takich napraw w soboty. Nawet jeśli jest to prosta naprawa na częściach klienta, to zawsze może coś rypnąć i auto stoi w górze do poniedziałku, zajmując stanowisko.

traks - 2019-08-25, 07:44

Porządna żabka, klucz zaciskowy żeby złapać końcówkę śruby, gwintu,
corrado - 2019-08-25, 08:35

tak dobra żabą mocno ściśniętą ( wczoraj nie dałem rady taka mniejsza sam jedna reka trzymajac ) moze odkrece nakretke , ale i tak pozniej nie skrece tego spowrotem ....ilosc miejsca zeby zlapac jest mala i jak wsune pod zwrotnice zabe a nad gume koncowki drazka, to tylko dam rade teraz odkrecic.
musze miec nowa na wymiane . Najgorsze, ze za bardzo nie ma w sklepach w Wwie blisko mnie - musze czekac az kurierem przywioza (iparts, eautoparts24.pl ), czyli na pewno do wtorku .
Bede dzwonil z rana.

ps.A Wy znacie jakies sklepy w Wwie z czesciami do dacii poza aso ?

anples - 2019-08-25, 10:07

EBmazur napisał/a:
ale nawet jak się uda to jak porządnie dokręcić nową nakrętkę przy braku możliwości zablokowania śruby ?

Jeżeli wprowadzana od dołu to wystarczy podnośnikiem docisnąć ,
a od góry to jedna osoba jakąś breszką robi dźwignie i dociska druga odkręcę-dokręca .
Tam jest stożek jak dociśniesz to nie będzie się obracała .

corrado - 2019-08-25, 12:15

od dolu - jak na zdjeciu zreszta pierwszym widac polozenie w aucie . Podwazalem podnosnikiem hydraulicznym az sie uginal mcperson ze sprezyna.
nic to nie dalo , obracala sie nadal.

anples - 2019-08-25, 13:15

corrado napisał/a:
az sie uginal mcperson ze sprezyna.
Nie tylko uginał , wręcz powinieneś prawie podnieść auto , czasami trzeba dodatkowo jeszcze uderzyć młotkiem ,
walczyłem z tum nie raz w starych zardzewiałych rapciach i prawie zawsze pomagało .

Lukas87 - 2019-08-25, 19:49

w robocie robię to pneumatem wtedy się prawie zawsze odkręca a w środku torx czy imbus zawsze się obrobi ale jak już masz w połowie to przywal parę razy młotkiem w element zwrotnicy mocujący gałkę wtedy ona opadnie tyle ile masz już wykręconą nakrętke wtedy łapiesz to co wystaje sczypcami typu knipex i klucz i odkręcisz
corrado - 2019-08-26, 08:57

Dzisiaj "cisne" po pracy po nowa koncowke wlasnie zamowilem z odbiorem wlasnym, wiec wieczorem ciag dalszy , dam znac czy odkrece ta stara koncowke bez uzycia katowki . Mam nadzieje juz naprawie i przy okazji wymienie przegub .
EBmazur - 2019-08-26, 09:52

corrado - skoro będziesz miał nową końcówkę to nie ma potrzeby cackać się ze starą , która i tak pójdzie na złom . Wybierz sposób demontażu najłatwiejszy do wykonania
eplus - 2019-08-26, 13:16

No ale chyba tę dziurkę, w której jest śruba, pasuje oszczędzić?
corrado - 2019-08-26, 21:50

wymienilem, tzn odkrecilem.
Pomoglo :
podwazenie lewarkiem kolumnowym koncowki drazka na maxa prawie,
chwycenie mocno morsem za ten sworzen koncowki no i odkrecanie druga reka.

Dzieki za pomoc chlopaki.
Dobra nikomu, nie potrzebna robota! :lol:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group