DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Dodatkowe porty USB w MN3

kiniu_tar - 2020-01-27, 17:08
Temat postu: Dodatkowe porty USB w MN3
Czy w MN3 (android auto) są na płycie głównej wyprowadzone jakies dodatkowe porty usb ?
Jeżeli tak to po podłączeniu do niego jakiegoś urządzenia np. telefonu jak się on zachowa jak podłączę drugi telefon, lub pendrive do portu podstawowego z przodu MN.
Czy są one "zhubowne" ?

Jeżeli ktoś ma jakieś informacje to będę wdzięczny. (schematy, rozpiski pinów, wszystko mile widziane)

jas_pik - 2020-01-27, 17:24

Tak jest miejsce na wlutowanie gniazda miniUSB .
Mimo że działa jako hub to niestety nie da się z tego gniazda obsłuzyć AA i CP
Miejsce na wlutowanie oznaczone jest jako CN13000
Niestety żadna dokumentacja tego sprzętu jeszcze nigdzie nie wypłynęła



Schemat podłączenia jest identyczny jak w MN1/MN2 , czyli musi to być pionowe gniazdo do druku powierzchniowego

kiniu_tar - 2020-01-28, 17:55

Dziękuję
Rozumiem że do tego pola po lewej można wlutować gniazdo i ten "pin" zaznaczony z lewej górnej strony odwróconym trójkątem to na schemacie pin numer 1 ?

jas_pik - 2020-01-28, 19:16

Tak.
polon18 - 2020-01-30, 12:43

Tylko po co obok miejsca na USB jest miejsce na miniaturowy przełącznik SW3000?


jas_pik - 2020-01-30, 13:07

Przełącznik który może zmienić bootowanie , albo z eNAND albo z USB
polon18 - 2020-01-30, 14:37

Czyli coś na zasadzie jak robiło się z dekoderami od cyfry+ /nc+
Tam też było na linuksie.
W sumie fajnie bo jak pamięć nand padnie lub będzie miała błędy to zawsze można z USB je uruchamiać

Czyli taki port USB


I do tego mini USB OTG

jas_pik - 2020-01-30, 17:37

Tak to wygląda .
A bootowanie z usb chyba będzie w taki sposób
https://github.com/boundarydevices/imx_usb_loader/blob/master/README.md

Black Dusty - 2020-01-30, 17:44

Czyli można by zrobić jak w HD2 kiedyś, dwusystemowy sprzęt.
jas_pik - 2020-01-30, 19:07

Pewnie się da ale napisanie całego systemu z obsługą .
Co do instalacji gniazda usb proponowałbym jednak podłączyć się ( przylutować ) od strony płyty głównej.

kiniu_tar - 2020-01-30, 19:25

Gdzie na tym zdjęciu powyżej jest to miejsce do montażu bo coś mi oczy poszło i za cholerę nie mogę tego wyszukać ?
jas_pik - 2020-01-30, 20:24

Na tym zdjęciu nie ma punktów montażowych tylko punkty lutownicze CN3002:
- GND
-D+
-D-
-(+)5V

A to dlatego że dolutowane gniazdo na płycie głównej nie obsługuje ani myszki ani AA i CP.

kiniu_tar - 2020-02-01, 07:17

Czyli mam się lutować do punktów - GND,-D+,-D-,-(+)5V na zdjęciu 3 posty wyżej ?
Czy do tego miejsca z drugiego postu ?

jas_pik - 2020-02-01, 15:02

To zalezy czy chcesz mieć możliwość łaczenia się AA/CP . Wtedy do punktów lutowniczych z tyłu portu USB na płytce pionowej ( tam gdzie jest port USB)
Jesli wtsawisz gniazdo USB na płycie głownej o nie będzie funkcjonalności AA/CP .
Aczkolwiek tam można by było pomyśleć o włożeniu np modemu GSM.
Tylko pytanie jak go wykorzystać ?
Albo włożyć tam np mały router WiFi na USB i zrobić AA/CP przez WiFi - ale to tylko taki pomysł ( ja nie podejmuję sie zrobienia do tego sterowników .

kiniu_tar - 2020-02-01, 15:56

Dziękuję za wyjaśnienie.
Danhi - 2021-06-15, 17:45
Temat postu: Dodatkowe porty USB/Przeniesienie USB/Hub USB
Dla jasności tematu właśnie przeniosłem port USB w DD2 obok gniazda zapalniczki z powodów estetycznych przy połączeniu AA/CP ten port z góry i walający się przewód to pomyłka, teraz telefon leży na panelu środkowym krótki przewodzik i wsio działa😁
Opcją jest wlutowanie się w oryginalny port jak już było wyżej wspomniane.
Dla jasności żeby nie było niedomówień
1-Porty nie działają jednocześnie np. pendrive i AA/CP (jeśli by ktoś tak przypuszczał)
2-Hub pasywny USB (prosty z marketu) wykrywa jako niekompatybilne urządzenie
(producent chyba przewidział pomysłowość)

Trojan1000 - 2021-09-08, 20:06

Schemat który zamieścił kolega jas-pik mnie zainspirował i zamontowałem w swoim MN3 LAN5800 dodatkowe gniazdo USB.

Android Auto działa na nim aż miło Link do info na Facebooku

Jedynie ładowanie może być mniej skuteczne. Ciężko mi to sprawdzić. Jestem bardzo zadowolony z przeróbki.

Podłączałem raz do gniazda na przodzie pendrivea a do "tylnego" telefon i AA. A raz na odwrót. przy każdej konfiguracji dawało się uruchomić muzykę z pendrivea i nawigację Yanosik w trybie AA.

Jedyny problem to lutowanie tego gniazda zwykłą lutownicą. Ta cyna która jest na płytce jest jakaś "nietopliwa". Trzeba wcześniej nabrać odrobinę cyny i ją "rozcieńczyć" ;)

Przy okazji zmieniłem podświetlanie przycisków z koloru Renówkowego na Daciowy ;)

Danhi - 2021-09-12, 11:57

Też mam radio i przyciski podświetlane na bursztynowo rozumiem ze zmieniłeś na białe, mogę prosić jaki typ diody? Co do działania AA/CP na wyprowadzonym porcie złącza na płycie głównej mi to nie działa, lutowałem bezpośrednio przewody do złącza na płycie teoretycznie żeby radio było hostem dla przejściówki „USB OTG mini-b” złącze id powinno być zmostkowane do masy ale nie działa zastanawia mnie to ze według schematu kilka postów wyżej id jest połączone z pinem zasilania przez rezystor 10K a w opisie podane jest [CPUhost]-high a [CPUdivice]-low trochę mnie to zakręciło w końcu jak ten id ma być zmostkowany wolny czy podane na niego napięcie przez rezystor 10k z pinu 5 ?
Trojan1000 - 2021-09-12, 12:17

Nic niedokładałem. Wlutowałem samo gniazdo i działa.


Odwrotnie. Miałem białe typ (Renault) a zmieniłem na pomarańczowe typ (Dacia).
(Ten podział jest umowny. Zdarzają się Renault Master z pomarańczowym podświetlaniem i Dacie Duster z białym) ;)

Diody pomarańczowe (takie wlutowałem)

Diody białe (wyglądają jak te białe które zdemontowałem)

Jak coś to mam wylutowane oryginalne białe 3 diody.

Dymek - 2021-09-12, 14:50

Jak ktoś ma Dustera II, to dla niego białe podświetlenie to "typ Dacia" 😉
Trojan1000 - 2021-09-13, 14:20

Dymek napisał/a:
Jak ktoś ma Dustera II, to dla niego białe podświetlenie to "typ Dacia" 😉


Coś w tym jest. ;)

Wylutowane diody dziś wysłałem pocztą koledze z grupy.

Diody do których podałem wyżej linki wyglądają identycznie jak te w MN, ale można je też użyć do podświetlenia przełączników. W ten sam sposób przerobiłem podświetlanie przełącznika od tempomatu na kokpicie.

kiniu_tar - 2021-09-20, 18:28

U mnie również gniazdo wlutowane i wszystko działa super. Wreszcie pozbyłem się plątaniny kabli z kokpitu.
Koledze @Trojan1000 dziękuję za diody.

Trojan1000 - 2021-09-26, 21:35

kiniu_tar napisał/a:
U mnie również gniazdo wlutowane i wszystko działa super. Wreszcie pozbyłem się plątaniny kabli z kokpitu.
Koledze @Trojan1000 dziękuję za diody.



Nie ma za co. Niech się dobrze sprawują :)


Ja u siebie zamontowałem prawilne gniazdo z aliexpress.

Dymek - 2021-09-29, 14:22

Trojan1000 napisał/a:
Diody pomarańczowe (takie wlutowałem)

A jak te diody świecą? Jesteś zadowolony z koloru i mocy podświetlenia?
Pytam, bo raczej będę też potrzebował przeróbki- zamówiłem MN3 z Dustera, więc też będzie miało białe. ;-)

Dymek - 2021-10-06, 08:05

Jestem kolejnym użytkownikiem, który dołożył drugie gniazdo USB tą samą metodą. Wlutowałem gniazdo Mini-USB w płytę główną i dołożyłem kabelek-przejściówkę z Mini-USB na gniazdo USB-A.

Trojan1000 napisał/a:
Podłączałem raz do gniazda na przodzie pendrivea a do "tylnego" telefon i AA. A raz na odwrót. przy każdej konfiguracji dawało się uruchomić muzykę z pendrivea i nawigację Yanosik w trybie AA.
Również potwierdzam- dołożone gniazdo pracuje tak jak przednie, łącznie z obsługą AA.

Cytat:
Jedyny problem to lutowanie tego gniazda zwykłą lutownicą. Ta cyna która jest na płytce jest jakaś "nietopliwa". Trzeba wcześniej nabrać odrobinę cyny i ją "rozcieńczyć"
Tu nie miałem żadnego problemu- do lutowania potrzebna jest wydajna lutownica i odpowiedniej masy grot, najlepiej solidne kopytko grzejące wszystkie 5 pinów gniazda jednocześnie. Wtedy oczywiście obowiązkowo używamy pasty do SMT aby nam się PINy nie zlały w jedno ;-)

Cytat:
Przy okazji zmieniłem podświetlanie przycisków z koloru Renówkowego na Daciowy ;)
Również musiałem to zrobić- moje MN3 pochodzi z Dustera, więc miało niestety białe podświetlenie.
Dymek - 2021-10-08, 10:02

Danhi napisał/a:
1-Porty nie działają jednocześnie np. pendrive i AA/CP (jeśli by ktoś tak przypuszczał)
Porty działają jednocześnie. Daje się słuchać np. MP3 z pendrive mając aktywne AA i np. odpaloną mapę. Testowane na obu portach- niezależnie gdzie mamy włączony pendrive a gdzie telefon.

Jedna uwaga dotyczy zasilania. O ile rozwiązanie z dolutowaniem tego gniazda mini USB na płycie głównej plus kabelek OTG sprawdza się w działaniu AA i jednoczesnym działaniu pendrive podłączonego do przedniego gniazda USB, to z zasilaniem smartfona już nie jest tak różowo. Gniazdo na płycie ma spore ograniczenia prądowe i nie jest w stanie dostarczyć nawet prądu wystarczającego do podtrzymania stanu naładowania telefonu korzystającego z internetu.
Nie ma w tym nic dziwnego, bo całe to gniazdo łącznie z linią zasilania 5V sterowane jest przez układ scalony- jeżeli oczywiście schemat MN3 jest analogiczny jak w MNE. Uzyskujemy tam max 500mA i to tylko chwilowo a przez dłuższy czas uzyskamy poziom 100-200mA. Generalnie prąd jest zmienny i okresowo spada nawet do 20mA. Nie mamy danych o dopuszczalnej obciążalności tego dodatkowego gniazda na płycie, więc nie wiem czy ładowanie prądożernego smartfona z tego gniazda jest bezpieczne dla układu.
Dlatego jeśli komuś zależy jedynie na przeniesieniu przedniego gniazda USB na tył, to polecam skorzystanie z prostego sposobu podawanego wcześniej- czyli dolutowania dodatkowego kabelka z gniazdem USB bezpośrednio do pinów oryginalnego gniazda na przedniej płytce PCB. Wtedy mamy zdublowane przednie gniazdo z solidną już wydajnością prądową- u siebie namierzam max 1,5A. Jednak z punktu widzenia smartfona jest to i tak zaledwie "ładowanie normalne".
U siebie zamierzam jednak zmodyfikować układ w ten sposób, aby korzystać z funkcjonalności dodatkowego tylnego złącza dla obsługi AA, lecz by smartfon dostawał zasilanie co najmniej w trybie szybkim a więc nie z MediaNav, lecz z użyciem dodatkowej ładowarki. Próby z zewnętrznym zasilaniem wypadły pomyślnie i nie wpływa to na działanie AA- wystarczy więc modyfikacja połączeń linii zasilającej.

topdrive - 2021-12-21, 13:41

Mam pytanie. Czy na dolutowanym porcie działa CarPlay?

jas_pik pisał, że AA i CP nie działają, jednak kilku osobom ruszył AA na tym porcie.

Jak to jest z CP? Bo u mnie nie chce ruszyć, telefon się tylko ładuje. I teraz nie wiem czy mam coś z przelotką OTG (chociaż na pomiarze wydaje się ok), czy schrzaniłem lutowanie gdzieś (a nie widzę test pointów na górze PCB, żeby się sprawdzić po lutowaniu), czy faktycznie CP po prostu na tym porcie nie działa.. ;)

Jak okaże się, że nie działa, to zostaje chyba dołożenie android box do radia, żeby na nim zrobić wireless carplay... ;)

Dymek - 2021-12-21, 14:22

topdrive napisał/a:
Mam pytanie. Czy na dolutowanym porcie działa CarPlay?

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, to chyba najłatwiej będzie poprosić kogoś z "normalnym" telefonem na andku, żeby się u Ciebie podłączył na próbę. Przynajmniej będziesz wiedział czy połączenie jest OK. Chętnie bym ci to sprawdził, ale niestety- nie znam w swoim otoczeniu absolutnie nikogo, kto używałby "Jabłka"...

jas_pik - 2021-12-21, 18:31

Przy moich próbach ( gdy jeszcze miaem MN3) CarPlay nie działał . Dlatego stwierdziłem że nie działa ani CP ani AA.
U mnie w domu sa tylko same jabłka .
Jak mnie złapiesz to możemy sprawdzić ( w godzinach pracy Wola , późny wieczór Wawer

topdrive - 2021-12-22, 11:00

jas_pik, z Krakowa mam trochę daleko, w domu 2 iPhone'y i z nimi nie działa na dodatkowym porcie ;).

Zrobię jeszcze 2 testy:
1. Sprawdzę AA jak tylko dopadnę kogoś, kto ma telefon z nowym androidem (10 i 11 ma to wbudowane od kopa, dobrze pamiętam?)
2. dołożę kabelek OTG z zewnętrznym zasilaniem, zobaczymy czy prąd nie jest problemem ;)

Dam znać jak tylko będę miał jakieś wieści z testowania tego ustrojstwa ;)

Dymek - 2021-12-22, 12:01

W kwestii przetestowania samych połączeń, to jeżeli na tym porcie zadziała pendrive z muzyką, to wszystko jest raczej OK... W przypadku telefonu z androidem, do uruchomienia AA nie są nawet niezbędne żyły zasilające- działa i bez tego.
A prąd zasilania też nie powinien być problemem jeśli telefon jest naładowany.

Przy okazji-
Dymek napisał/a:
U siebie zamierzam jednak zmodyfikować układ w ten sposób, aby korzystać z funkcjonalności dodatkowego tylnego złącza dla obsługi AA, lecz by smartfon dostawał zasilanie co najmniej w trybie szybkim a więc nie z MediaNav, lecz z użyciem dodatkowej ładowarki.

To był niestety zbyt radosny pomysł więc jednak się nie uda. Tryby szybkiego ładowania w ładowarkach QC wymagają full połączenia z telefonem (wykorzystują także żyły danych), więc tutaj takie rozgałęzienie z osobnym ładowaniem QC się nie sprawdzi. Można więc tylko podłączyć opcję podstawową, czyli zwykłe zasilanie 5V, ale z większym prądem, z innego źródła niż dołożone gniazdo USB na płycie.

Dymek - 2022-06-02, 08:52

Dymek napisał/a:
Można więc tylko podłączyć opcję podstawową, czyli zwykłe zasilanie 5V, ale z większym prądem, z innego źródła niż dołożone gniazdo USB na płycie.

Trochę odgrzewając temat- poniżej sugerowane przeze mnie połączenie zasilania dla dodatkowego gniazda USB-A. Zasilanie +5V nie jest pobierane z wlutowanego dodatkowo gniazdka Mini USB na płycie głównej, lecz z pinu +5V głównego gniazda USB-A na płycie przedniej. Daje to większy prąd dla ładowania smartfona podłączanego do tego dodatkowego gniazda USB-A wyprowadzonego na kabelku.
Żyła zasilania w przejściówce OTG została przecięta i od strony wyjścia podłączona do odpowiedniej nóżki gniazda przedniego a od strony wejścia zaizolowana.
Przy okazji- niezwykle ważne jest jakieś unieruchomienie (zazwyczaj grubej, masywnej i sztywnej) przejściówki OTG podłączonej do dodatkowo wlutowanego gniazdka Mini USB na płycie głównej. To gniazdko jest niezwykle delikatne i bez takiego unieruchomienia, przypadkowe ruchy przejściówki są w stanie nawet wyłamać to gniazdko razem ze ścieżkami drukowanymi na płycie. Sugeruję przypiąć kabel do ścianki bocznej radia.

Dymek - 2022-06-15, 14:17

I szczęśliwy finał akcji "dodatkowe gniazdo USB":
michal22 - 2022-06-16, 14:00

Bardzo fajnie to wykombinowałeś, zarówno z montażem jak i zasilaniem tego dodatkowego gniazda USB.
Dymek - 2022-06-16, 14:40

Niestety - sama przejściówka/kabel OTG i tak nie podaje pełnego prądu na telefon. Jest lepiej, więc zakombinować było warto, ale jednak nie jest to tak dobre ładowanie, jak na gnieździe przednim.
miet55 - 2023-06-14, 13:49

Czy ktos próbował podłączenia AA i pena poprzez zastosowanie aktywnego huba USB?
Dymek - 2023-06-14, 19:43

miet55 napisał/a:
Czy ktos próbował podłączenia AA i pena poprzez zastosowanie aktywnego huba USB?
Nie znajdę linka, ale niektórzy tutaj i na fb próbowali z różnymi tego typu modułami- bez powodzenia, MN tego nie ogarniało. Stąd też wypłynął ten temat dorabiania drugiego gniazda USB...
miet55 - 2023-06-14, 20:20

W komentarzach znalazłem to o hubach.
https://www.tabletowo.pl/...rusza-sprzedaz/


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group