DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - regulacja kamery cofania

marwojc - 2020-05-05, 20:11
Temat postu: regulacja kamery cofania
Witam,

od paru tygodni jestem posiadaczem nowej Lodgy z kamerą cofania. Wydaje mi się, że kamera obecnie jest źle ustawiona, patrzy za bardzo w asfalt i na znacznej części ekranu widzę tylną klapę i tablicę rejestracyjną. Tak jest od kilku dni, bo gdy auto odebrałem z salonu, było ewidentnie lepiej.

Czy kamerę da się w jakiś sposób regulować? Miał może ktoś taki problem?

Trochę próbowałem ruszyć kamerą, ale siedzi sztywno i boję się użyć większej siły aby nie urwać lub zepsuć.

Pozdrawiam.

jas_pik - 2020-05-05, 21:26

Fabryczne kamery nie maja możliwości zmiany kąta .
Jedyne co można regulować to ustawienia linii w menu micom .

Dymek - 2020-05-05, 22:11

jas_pik napisał/a:
Jedyne co można regulować to ustawienia linii w menu micom .

Plus ewentualnie bardziej rozbudowane, płynne regulacje MediaNav za pomocą ddt4all, poprzez multimedia CAN. O tyle dobre, że z podglądem linii na żywo. Ale tu już trzeba dobierać metodą prób i błędów.

DrOzda - 2020-05-06, 08:27

Cytat:
ak jest od kilku dni, bo gdy auto odebrałem z salonu, było ewidentnie lepiej.

- może uderzyłeś albo ktoś uderzył w tylną klapę ?


Można spróbować rzeźby z podkładką pod kamerę o kształcie klina żeby trochę odchylić soczewkę. Rękodzieło artystyczne względnie druk 3D

marwojc - 2020-05-06, 08:52

DrOzda napisał/a:

- może uderzyłeś albo ktoś uderzył w tylną klapę ?


Nie, raczej nie. Tylko normalne używanie, otwieranie i zamykanie klapy.

DrOzda napisał/a:

Można spróbować rzeźby z podkładką pod kamerę o kształcie klina żeby trochę odchylić soczewkę. Rękodzieło artystyczne względnie druk 3D


Auto jest na gwarancji. Jeśli już to podjadę do serwisu.

Dymek - 2020-05-06, 09:00

marwojc napisał/a:
Auto jest na gwarancji. Jeśli już to podjadę do serwisu.

Najpierw może poproś kogoś z Lodgy o fotkę do porównania. Bo może jednak masz widok taki jak być powinien.
W Sandero również widać tablicę rejestracyjną i gdyby była ona na klapie, to i klapa byłaby widoczna...

marwojc - 2020-05-06, 09:18

Dymek napisał/a:

Najpierw może poproś kogoś z Lodgy o fotkę do porównania. Bo może jednak masz widok taki jak być powinien.
W Sandero również widać tablicę rejestracyjną i gdyby była ona na klapie, to i klapa byłaby widoczna...


Dokładnie, nie mam pewności czy tak powinno być czy jednak coś się poprzestawiało. Jeśli ktoś mógłby wrzucić zdjęcie z obrazu swojej kamery cofania w Lodgy, to byłbym wdzięczny.

Sam też swoje zdjęcie niebawem wrzucę.

DrOzda - 2020-05-06, 11:22

marwojc napisał/a:
Dymek napisał/a:

Najpierw może poproś kogoś z Lodgy o fotkę do porównania. Bo może jednak masz widok taki jak być powinien.
W Sandero również widać tablicę rejestracyjną i gdyby była ona na klapie, to i klapa byłaby widoczna...


Dokładnie, nie mam pewności czy tak powinno być czy jednak coś się poprzestawiało. Jeśli ktoś mógłby wrzucić zdjęcie z obrazu swojej kamery cofania w Lodgy, to byłbym wdzięczny.

Sam też swoje zdjęcie niebawem wrzucę.


Ja mam ale nie oryginalną:
http://www.daciaklub.pl/f...1686397#1686397

Obywatel MK - 2020-05-06, 12:17

Ja w Dusterze też widzę kawałek tablicy i zderzak, z tym że jest to gdzieś 1/4 obrazu, może 1/5, tak chyba musi być żeby było widać orentację pojazdu względem przeszkody, nie wiem jak to powinno wyglądać w Lodgy, ale raczej podobnie bo to są te same kamery i Media Nav.
Trzeba jeszcze sprecyzować co to znaczy znaczna część obrazu.

buladag - 2020-05-06, 15:54

marwojc napisał/a:
Dymek napisał/a:

Najpierw może poproś kogoś z Lodgy o fotkę do porównania. Bo może jednak masz widok taki jak być powinien.
W Sandero również widać tablicę rejestracyjną i gdyby była ona na klapie, to i klapa byłaby widoczna...


Dokładnie, nie mam pewności czy tak powinno być czy jednak coś się poprzestawiało. Jeśli ktoś mógłby wrzucić zdjęcie z obrazu swojej kamery cofania w Lodgy, to byłbym wdzięczny.

Sam też swoje zdjęcie niebawem wrzucę.



Techroad 2019.

Dymek - 2020-05-06, 17:43

No to nieźle jest nawywijane z tymi liniami w Lodgy... :shock:
buladag - 2020-05-06, 17:46

Jak dla mnie jest lux, od czerwonej jest z 15cm od zderzaka, do tego w kamerze widać zderzak od góry więc można dojechać na centymetry dosłownie.
marwojc - 2020-05-08, 09:41

Tak to wygląda u mnie. Nie wiem czy tak powinno być czy coś się poprzestawiało...


route2000 - 2020-05-08, 10:49

Wg mnie jest OK, bo widać dość daleko więc jest spoko, by wykonać manewr cofania.
Dobrze, że widać zderzak to wtedy można podjechać na milimetry jak jest bardzo ciasno na parkingu. ;-)
Tylko dokonaj pomiaru tych kolorowych linii, ile odpowiednio wynoszą i będziesz wiedział ile masz miejsca z tyłu.

Dymek - 2020-05-08, 22:37

Jak widać, masz idealne ustawienia fabryczne. Tak ma być 👍
Dardus - 2020-05-10, 18:41
Temat postu: Re: regulacja kamery cofania
marwojc napisał/a:
Witam,

od paru tygodni jestem posiadaczem nowej Lodgy z kamerą cofania. Wydaje mi się, że kamera obecnie jest źle ustawiona, patrzy za bardzo w asfalt i na znacznej części ekranu widzę tylną klapę i tablicę rejestracyjną. Tak jest od kilku dni, bo gdy auto odebrałem z salonu, było ewidentnie lepiej.

Czy kamerę da się w jakiś sposób regulować? Miał może ktoś taki problem?

Trochę próbowałem ruszyć kamerą, ale siedzi sztywno i boję się użyć większej siły aby nie urwać lub zepsuć.

Pozdrawiam.


Ewidentnie przestawiona mechanicznie. W Dusterze akurat mam zdemontowaną osłonę klapy, jest w miarę dobry dostęp do kamerki wystarczy poruszać kostkę - wtyczkę jest minimalny ruch kamerki, lub wymontować ją całą i wyregulować.
Jeśli na gwarancji to proponuje ASO.

route2000 - 2020-05-11, 09:03
Temat postu: Re: regulacja kamery cofania
Dardus napisał/a:
marwojc napisał/a:
Witam,

od paru tygodni jestem posiadaczem nowej Lodgy z kamerą cofania. Wydaje mi się, że kamera obecnie jest źle ustawiona, patrzy za bardzo w asfalt i na znacznej części ekranu widzę tylną klapę i tablicę rejestracyjną. Tak jest od kilku dni, bo gdy auto odebrałem z salonu, było ewidentnie lepiej.

Czy kamerę da się w jakiś sposób regulować? Miał może ktoś taki problem?

Trochę próbowałem ruszyć kamerą, ale siedzi sztywno i boję się użyć większej siły aby nie urwać lub zepsuć.

Pozdrawiam.


Ewidentnie przestawiona mechanicznie. W Dusterze akurat mam zdemontowaną osłonę klapy, jest w miarę dobry dostęp do kamerki wystarczy poruszać kostkę - wtyczkę jest minimalny ruch kamerki, lub wymontować ją całą i wyregulować.
Jeśli na gwarancji to proponuje ASO.

Ale co jest przestawione wg Ciebie?
Bo ja tutaj na tym zdjęciu widzę co trzeba więc nie łapię o co chodzi..?

eplus - 2020-05-11, 09:12

Chyba brak symetrii, zresztą zupełnie symetrycznie nie będzie, bo widać, że kamera jest z boku tablicy.
gggg - 2020-05-11, 10:12

Jakoś dziwnie na skos macie te linie. Ja wprawdzie mam Captura ale tak nie mam. Linie są pod kątem prostym względem tyłu auta. Kamerka montowana fabrycznie.
buladag - 2020-05-11, 10:13

Bo jest centralnie i wyżej, a w Lodgy z boku i nisko.
marwojc - 2020-05-11, 10:56

Mógłby ktoś jeszcze wrzucić zdjęcie z Lodgy?
buladag - 2020-05-11, 10:57

Masz wrzucone tam wyżej.
marwojc - 2020-05-11, 10:59

buladag napisał/a:
Masz wrzucone tam wyżej.


Wiem, widziałem, dzięki. Ale napisałem "ktoś jeszcze". Może obydwaj mamy coś nie tak z kamerką...

buladag - 2020-05-11, 11:00

Wszystko jest z nią w porządku, kamera jest nisko i nie jest na środku auta.
Dymek - 2020-05-12, 07:30

gggg napisał/a:
Jakoś dziwnie na skos macie te linie.

Właśnie ten skos linii mnie wcześniej zdziwił, ale widocznie tak ma być, gdy kamera jest z boku- linie nie są ani prostopadłe do zderzaka ani równoległe do krawędzi jezdni, ale widocznie w miarę cofania wszystko się zgadza.
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że kamera jeszcze dodatkowo "wygina" obraz na obrzeżach, szczególnie poziomych.
buladag napisał/a:
Wszystko jest z nią w porządku, kamera jest nisko i nie jest na środku auta.

Raczej tylko to, że nie jest na środku, bo to że nisko, to nie wpływa na kąt linii- w Sandero czy Loganach też mamy ją nisko a wszystko jest w miarę symetrycznie.
W Sandero Stepway:

buladag - 2020-05-12, 07:49

Napisałem że nie jest na środku.
gggg - 2020-05-12, 08:15

Panowie. Jeżeli kamerka jest z boku tablicy i to jeszcze od strony osi jezdni to chyba niestety ale musi być skierowana trochę w stronę krawężnika-chodnika. Jeżeli byłaby pod kątem prostym w stosunku do tyłu samochodu-równolegle do osi jezdni wtedy może nie obejmować widoku od strony chodnika, gdyż chyba ma za mały kąt widzenia. Wysokość montaż nie ma znaczenia na boczne widzenie kamery. Montaż z boku tablicy kamery to moim zdaniem trochę połowiczne rozwiązanie przez producenta, gdyż parkując wg.linii pokazywanych w kamerze i tak aby np.były one równolegle z białymi liniami na stanowisku parkingowym samochód będzie ustawiony krzywo. Producent powinien montować w takim przypadku kamerki o szerszym kącie widzenia i ustawić ją tak aby linie,, bezpieczeństwa,, były równolegle do osi jezdni.
Demoras - 2020-08-31, 14:42
Temat postu: Obraz tylnej kamery
Mam pytanko czy w obrazie tylnej kamerze cofania powinna znajdować się fragment tablicy rejestracyjnej czy to jakaś usterka ?

Jak u was jest w DD2 ?

Sądzę że tego wcześniej nie miałem i mogła się obsunąć w jakiś sposób a nie ma regulacji kamery a na Serwisie na moje pytanie nabrali Wody w Usta a Najlepiej żeby nie dzwonił takie klocki

Załączam zdjęcie z tego obrazu poproszę jeśli możecie u siebie zobaczyć jaki jest Obraz....

Pedros - 2020-08-31, 16:13

:roll: Mam wrażenie że ktoś już poruszał taki problem. Może więc jest on częściej spotykany?
Demoras - 2020-08-31, 16:45

no właśnie nie znalazłem takie wątku, a kumpel mi sprawdzał na swoim aucie i jest podobnie więc może to tak ma być.
jas_pik - 2020-08-31, 16:52

Ustaw sobie jakieś kilki /inne liniowe przedmioty z tyłu za samochodem i popatrz czy pokrywają się z liniami ( czerwone żółte /zielone ) i w jakich odległościach.
Może ktoś Ci za wysoko zamontował tablicę rejestracyjną .

Prezes - 2020-08-31, 20:26

U mnie nie ma. A pokaż zdjęcie kamery z kawałkiem klapy i tablicy rejestracyjnej (możesz zamazać numery)
psz - 2020-08-31, 20:39

Tylna, nie tylnia. Nie ma po polsku takiego słowa jak tylnia.
Pedros - 2020-08-31, 23:12

psz napisał/a:
Tylna, nie tylnia. Nie ma po polsku takiego słowa jak tylnia.

No. Nie ma w języku polskim takiego słowa :mrgreen:

Dymek - 2020-09-01, 08:06
Temat postu: Re: Tylnia Kamera
Demoras napisał/a:
Mam pytanko czy w obrazie tylnej kamerze cofania powinna znajdować się fragment tablicy rejestracyjnej czy to jakaś usterka ?

Jest idealnie tak, jak ma być. W modelach, w których tablica jest tuż pod kamerą, fragment tej tablicy jest widoczny.
Widzisz koniec samochodu i potencjalną przeszkodę, nawet gdy jest ona tuż pod zderzakiem.
Przykładowe zdjęcia z sieci (na pierwszym nie masz rejestracji, bo auto salonowe), u Ciebie jest chyba nawet mniej:



Dla pewności- Prezentacja na filmie
Demoras napisał/a:
no właśnie nie znalazłem takie wątku, a kumpel mi sprawdzał na swoim aucie i jest podobnie więc może to tak ma być.
Ostatni wątek o tym
Demoras - 2020-09-01, 17:36

Tak wątek i Loggy więc model modelowi nie równy. Może tak na być tylko że na serwisie nawet pojęcia nie mająco w tej kamerze widać. U mnie faktycznie mniej wudac tej tablicy.
askr_poz - 2020-09-02, 06:24

W DD2 widać dolną czarną linię od tablicy.
Dymek - 2020-09-02, 07:40

Demoras napisał/a:
Tak wątek i Loggy więc model modelowi nie równy. Może tak na być tylko że na serwisie nawet pojęcia nie mająco w tej kamerze widać. U mnie faktycznie mniej wudac tej tablicy.

Zdjęcia, które dałem pochodzą przecież z Dusterów II, więc masz już chyba jasność. Obejrzyj sobie więcej filmów testowych na YT i zobaczysz co zazwyczaj widać.
Na to ile tablicy widać, rzutuje sposób jej zamontowania- wysokość oraz model (grubość) zastosowanej ramki pod rejestrację, bo tutaj potrafią być rozrzuty.
Poza tym całkiem niewykluczone, że tak jak inne różne szczegóły w samochodach ulegają zmianie w toku produkcji, tak samo kąt widzenia kamery może się też nieco różnić. Wystarczy, że producent kamer zmieni np. dostawcę sensora optycznego i już jakieś różnice mogą być widoczne.

Demoras - 2020-09-06, 21:23

dzięki za pomoc :)
Prezes - 2020-09-07, 11:46

Prezes napisał/a:
U mnie nie ma.

Bardzo przepraszam, muszę sprostować, po prostu przez te 2,5 roku nie zwróciłem na to uwagi. Zawsze patrzę na otoczenie i okolice czerwonej kreski. W sobotę się przyjrzałem i rzeczywiście, na samym dole widać kawałek tablicy, ogólnie mi to wcale nie przeszkadza

adamantos - 2022-02-05, 21:00
Temat postu: Kamera cofania przesunęła się.
Tak jak w temacie. Zmienił się widok z fabrycznej kamery cofania w moim dusterku. Od momentu zakupu aż do teraz na ekranie miałem pełen widok. Teraz wygląda to tak jak na załączonym zdjęciu. Widok na dole ekranu ma kształt luku, tak jakby kamerka przestawiła się i dolna krawędź "łapała" zderzak. Nie jest to jakoś szczególnie uciążliwe, ale od nowości było inaczej. No i zastanawiam się czy to kamera się przestawiła czy to może jakaś jej usterka. Mial ktoś z Was taki przypadek? Jaki macie widok z Waszych kamer? Pełen widok, czy może część jest zasłonięta fragmentem auta?
rob_plk - 2022-02-06, 08:42

Jak dla mnie to nawet lepiej, że widać zderzak :)
Czajo - 2022-02-06, 11:12

ja tak mam u siebie od początku
Łukasz_M - 2022-02-06, 22:14

Po co komu kamera cofania w której nie widać zderzaka??
Dymek - 2022-02-07, 00:14

Obraz powinien obejmować zderzak. Tu i tak mało widać tego zderzaka w porównaniu z Sandero Stepway 2:
Prezes - 2022-02-07, 10:07

To normalne, wcześniej pewnie nie zwracałeś uwagi.. Ja po 3 latach użytkowania napisałem na forum, że ja czegoś takiego nie mam, po czym musiałem na drugi dzień sprostować, że jednak mam, po prostu nigdy wcześniej się temu nie przyglądałem, tylko używałem tak jak jest :mrgreen:
Łukasz_M - 2022-02-07, 11:08

I było by jeszcze lepiej gdyby było widać cały zderzak...
muszę sprawdzić czy u mnie tez widać tablicę bo jakoś nie kojarzę jej na widoku


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group