DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Dźwięk pełnej butli podczas tankowanie LPG

Mirek - 2020-06-24, 10:55
Temat postu: Dźwięk pełnej butli podczas tankowanie LPG
Czy w Dusterach z fabrycznym LPG jest dzwiek 'tyrkania' gdy butla jest pelna?
Tak mialem w samochodzie z gazem BRC.

Wczoraj pierwszy raz tankowalem LPG na Orlen i nie bylo tego dzwieku, tylko gaz przestal tankowac sie. Od razu odpialem pistolet, czujnik pokazuje pelen zbiornik.
Czy cos u mnie jest nie tak?

telecaster1951 - 2020-06-24, 11:18

Mirek napisał/a:
Czy cos u mnie jest nie tak?
Jest ok. To terkotanie to dźwięk zaworu. Czasem terkocze, czyli zamyka się i otwiera naprzemiennie, czasem bardzo zwalnia tankowanie a czasem odcina całkowicie. To zależy od tak wielu czynników, że nie ma reguły co nastąpi. Najlepiej jest wtedy jak zawór po prostu odcina tankowanie.
Mirek - 2020-07-12, 21:16

tankowalem na innej stacji i nie bylo terkotu. Tankowanie sie tylko zatrzymalo. Temperatura okolo 19 stopni.
Fruxo - 2020-07-12, 21:49

ale jak się zatrzymało zawór zaskoczył i zablokowało czy dystrybutor przestał lać
telecaster1951 - 2020-07-13, 00:22

Jeżeli zawór odciął tankowanie, to jest dobrze. Tak powinien działać sprawny wielozawór. Terkotanie to próba jego zadziałania. Zawór zamyka się i otwiera w szybkim tempie. Tak na prawdę, to terkot jest objawem źle działającego wielozaworu, który nie odcina dopływu gazu. Jednak nikt nawet nie próbuje tego dostrajać, bo nie ma to sensu.
U Ciebie działa to idealnie. Po osiągnięciu zadanej objętości gazu, zawór się zamyka. Tak ma być.

pikodat - 2020-07-13, 23:09
Temat postu: Re: Dźwięk pełnej butli podczas tankowanie LPG
Mirek napisał/a:
Czy w Dusterach z fabrycznym LPG jest dzwiek 'tyrkania' gdy butla jest pelna?
Tak mialem w samochodzie z gazem BRC.

Wczoraj pierwszy raz tankowalem LPG na Orlen i nie bylo tego dzwieku, tylko gaz przestal tankowac sie. Od razu odpialem pistolet, czujnik pokazuje pelen zbiornik.
Czy cos u mnie jest nie tak?


Idealnie działający zawór robi po prostu odcięcie gazu (lekki stuk)- weszło ileśi więcej nie wejdzie.

Bardzo dobrze działający zawór przy pełnym zbiorniku z wielką niechęcią pozwoli bardzo powoli dodać kilka setnych litra (takie cyk- cisza- cyk -cisza -cyk) - tak mi działa zazwyczaj w moim sandero

Dobrze działający zawór cyka częściej i pozwala więcej "dotankować" - tak miałem zwykle w poprzednich autach ("tyrkanie" , o którym pisałeś).

Kiepsko (by nie powiedzieć wcale) działający zawór prawie nie daje po sobie znać - i to, że jest pełna butla widzimy po zmniejszonym mocno tempie przyrostu sprzedanego gazu. Też tak miałem w jednym aucie. Potencjalnie niebezpieczne, bo można zatankować niebezpiecznie dużo.

Krótko mówiąc - miałeś dobrze działąjący zawór a teraz idealnie działający zawór.

telecaster1951 - 2020-07-13, 23:17

pikodat napisał/a:
Potencjalnie niebezpieczne, bo można zatankować niebezpiecznie dużo.
Jeżeli zawór nadciśnieniowy jest sprawny, to niebezpieczeństwa nie ma. Upuści nadmiar.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group