DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Przegląd mediów o Dacii - Wrażenia po jazdach nowym sandero III i stepway

DrOzda - 2021-01-21, 17:32
Temat postu: Wrażenia po jazdach nowym sandero III i stepway
Dzięki zaproszeniu Renault Polska wraz z laisarem przejechaliśmy się dziś ponad 200 km Sandero Stepway 1.0 i Sandero 1.0 LPG

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, design i wykończenie na naprawdę niezłym poziomie.
Wbudowany tablet MN z Android Auto działał bez problemu zarówno w trybie autonomicznym jak i w połączeniu z Galaxy S9 automatycznie parując telefon po spięciu kablem USB.
Nie mam za wiele doświadczeń z eksploatacji Sandero , jeździłem 8 lat tamu pierwszym Loganem ale w porównaniu do Lodgy jest naprawdę cicho , nawet do 160 km/h w kabinie zwykłego Sandero można bez problemu rozmawiać bez podnoszenia głosu.

Stepway jest głośniejszy ze względu na prześwit, relingi i nieco mniejszą moc. Również prowadzenie zwykłego jest lepsze choć opony ma węższe (195/55R16 vs 205/60R16 w Stepway) na A2 jechało się jak po szynach choć ze względu na ruch v/max nie przetestowaliśmy. Gdybym miął wybierać to bym wziął zwykłe Sandero bo Stepway poza wyglądem nie oferuje nic ekstra - nawet jego lepsza terenowość to raczej przeszłość (17 cm prześwitu).

Moim zdaniem nie ma różnicy czy jedzie się na LPG czy na benzynie choć silnik z LPG jest nieco głośniejszy pewnie przez pracę wtryskiwaczy. LPG jest całkowicie zintegrowane z komputerem pokładowym i widać że to "fabryczna" instalacja.

W salonie na Puławskiej stoi na ekspozycji nowy Logan i jestem pewien że będzie się sprzedawał - ma zdecydowanie więcej miejsca na tylnej kanapie niż w Sandero a bagażnik jest olbrzymi. Gdyby to był liftback to byłby hit na miarę Octavii 15 lat temu.

Niestety ceny będą wyższe niż aktualnej generacji choć moim zdaniem postęp technologiczny to nieco usprawiedliwia. W zderzaku jest miejsce na zamontowanie aktywnego tempomatu czy systemu automatycznego hamowania więc być może wkrótce i te opcje się pojawią.
Z minusów - nie mogliśmy się podpiąć do OBD ani Torque ani innymi programami - być może trzeba mieć nowszy dongle BT.

Zdjęcia wrzucę w kolejnych postach - czekam na pytania.

toka93 - 2021-01-21, 19:22

1.To Stepway w końcu jest wyższy od zwyklej czy to pakiet stylistyczny jak w Lodgy?
2. Jak jakość wnętrza, jeśli to była full opcja to na jakie wodotryski można liczyć?
3. Pozycja za kierownicą czy fotel poszedł w dół/górę, czy podobnie jak poprzednia wersja?
4. Dlaczego mi nikt nie proponował :P?

pastp - 2021-01-21, 20:53

Ciekawe rzeczy piszecie, bo kolega z Autowizji mowi że przy 130km/h do pasażerow z tyłu trzeba krzyczeć ! Poderzewanm że wcześniej Mrerca S-klase testował. Czy za kierownicą czuć,
że jest rzerzej niż w Capturze ?

DrOzda - 2021-01-21, 20:56

1. Trochę większy skok zawieszenia plus średnica koła.
2. Jakość wnętrza w topowej wersji bardzo dobra. Plastiki przycisków miękkie w dotyku , na konsoli wstawka z materiału, obicia siedzeń ładne i przyjemne w kontakcie. Większość wkrętów ma zaślepki na łbach.
3. W porównaniu do Lodgy sporo niżej zwłaszcza w normalnej wersji, mi trochę przy wzroście 190 cm brakowało miejsca w porównaniu do Lodgy. Z tyłu jest dość ciasno ale w Loganie zdecydowanie lepiej.
4. :)

Co do hałasu to chyba jeździ Bentleyem na co dzień, przy 130 jest 3000 rpm i naprawdę cicho.
Szerokość jest podobna jak w Lodgy - spokojnie można położyć łokcie na podłokietnikach i nie dotykać się :)

GRL - 2021-01-21, 20:57

toka93 napisał/a:
1.To Stepway w końcu jest wyższy od zwyklej czy to pakiet stylistyczny jak w Lodgy?

Jest wyższy, ale ma 17cm prześwitu, a nie 20cm (jak miał poprzednik).

toka93 - 2021-01-21, 21:16

Stepway ma 17cm, ale ile ma zwykła? :)
DrOzda - 2021-01-21, 21:17

133 mm zwykłe
174 mm Stepway.

Michał B24 - 2021-01-21, 21:52

Mój Stepway też miał 20cm, ale po jakiś zmianach w obliczeniach ma 17
laisar - 2021-01-22, 03:17

Co do wyglądu i wykończenie, to jak można było podsłuchać od Prawdziwych Dziennikarzy - "nie ma się do czego przyczepić", czyli nowe sandero otrzymało w zasadzie najwyższą możliwą notę!

I ogólne odczucie rzeczywiście jest bardzo dobre, więc pewnie większość recenzji w najbliższym czasie będzie pełna podobnych peanów, dlatego ja, nietypowo dla siebie, trochę się tym razem jednak poczepiam <;

Dla mnie najbardziej interesujące są bowiem praktyczność i ergonomia, a z tym niestety jest tak jak w reszcie współczesnych samochodów - w nowych daćkach trochę przegrywają z wizerunkiem...


I tak, widoczność przez szyby jest po prostu słaba - zwłaszcza po wszystkich skosach i do tyłu, i czujnikowe protezy niewiele na to pomagają, ale do przodu też nie ma rewelacji. Deska wydaje się co prawda poprowadzona nieco niżej niż w tragicznej pod tym względem drugiej generacji, ale szyba przednia jest za to bardziej pochylona, więc bilans III vs II wychodzi na zero, co i tak jest przegraną 2:0 względem generacji I.

Bezpieczeństwo bierne to oczywiście ważna sprawa, ale lepiej najpierw coś widzieć i uniknąć wypadku, niż ratować się mocniejszą konstrukcją po kolizji spowodowanej niedostrzeżeniem zagrożenia. Wytrzymałość karoserii też można zwiększyć stosując lepsze materiały, a nie tylko poszerzając wszystkie słupki.

Ciekawe zresztą, czy Renault pozwoli tym razem sandero na 4* od EuroNCAP, czy utrzyma dotychczasową regułę, że Dacia oficjalnie ma mieć 3 i basta, a ta czwarta to, wicie-rozumicie, tylko z odpowiednim pakiecikiem, w kategorii poza konkursem.


Kolejna, ale powiązana sprawa, to przekombinowanie konstrukcji. Sylwetka została fajnie narysowana, ale czyste linie projektu zostały zmaterializowane w postaci wielu niepotrzebnie nakładających się ma siebie elementów składowych. Nie jest to potrzebne, żeby ładnie wyglądało, bo można to osiągnąć po prostu samym przetłoczeniem i częściowym lakierowaniem, za to dokłada wagi, kosztu i skomplikowania w produkcji i ewentualnej naprawie. (Przykład: trójkątny element na tylnym słupku, udający szybkę (?)).


A z powyższej kwestii wynika kolejna: wyraźnie widoczna dbałość o pogorszenie niektórych rozwiązań, żeby, nawet poprawiając nowe wersje, jednoczenie zachować i zaakcentować ich pozycję wobec lepszych marek i modeli koncernu. (Przykładowy kawałek plastiku z poprzedniego akapitu bardziej by się przydał jako osłona gołej blachy progu bagażnika, niż wizualny akcencik komponujący linię boczną okien).


To wszystko oczywiście tylko marudne czepialstwo - widoczny postęp jest niewątpliwy i wszyscy nowe sandero i tak będą (słusznie) wychwalać (:

defunk - 2021-01-22, 07:23

laisar napisał/a:
To wszystko oczywiście tylko marudne czepialstwo - widoczny postęp jest niewątpliwy i wszyscy nowe sandero i tak będą (słusznie) wychwalać (:


Łyżka dziegciu w beczce miodu ;-) subiektywnie podoba się bardziej, bo bardziej... ma się podobać. To podobna sytuacja jak z Dusterem dwójką, który upodobnił się do innych aut, a więc (wiadomo, że najbardziej lubimy piosenki, które świetnie znamy) jest ładniejszy. Podobno ludzie nawet lubią wyżej poprowadzoną linię szyb bo... czują się dzięki temu bezpieczniej (to robi wrażenie, że siedzi się w wozie pancernym).

Na zdjęciach ten Stepway mi się podoba, może nawet bardziej niż dotychczasowa wersja (w przeciwieństwie do debiutu), aczkolwiek widzę niepokojące podobieństwo do Clio.

psz - 2021-01-22, 08:48

Michał B24 napisał/a:
Mój Stepway też miał 20cm, ale po jakiś zmianach w obliczeniach ma 17


Do pewnego momentu podawali chyba prześwit dla pustego auta, a potem zaczęli podawać dla obciążonego. Pytanie jak obciążonego - dopuszczalną masą całkowitą?

Co do prześwitu nowych modeli, to zastanawiające są jeszcze te rysunki:


Czyżby podano w nich prześwity dla aut na pusto? Źródło to: Francuskie.pl

Jeśli to na rysunku jest prawdziwe, to nadal także zwykła Sandero ma całkiem solidny prześwit, pozwalający w miarę śmiało zjeżdżać na nieutwardzone drogi. Pytanie jak się na to zapatrują koledzy, którzy już tym autem jechali?

Prezes - 2021-01-22, 09:35

Dzięki koledzy za relację!
Mam jeszcze dwa pytania, które mnie nurtują, oczywiście prócz tego czy będzie MCV, bo rendery nowej wersji w wersji kombi wyglądają zachęcająco ;-)

1. Dacia dała normalne klamki, a czy da w końcu kluczyk składany?
2. Czy pasy są regulowane?

Z góry dzięki za info

P.S.
Jeszcze dla pewnej osoby info się przyda - czy szyba zniekształca rzeczywistość i czy zagina czasoprzestrzeń? ;-)

DrOzda - 2021-01-22, 10:00

1. Pewnie nie bo po co, w końcu to najtańsze wersje będą z kluczykiem :)
2. Tak , jest normalna regulacja wysokości.

O tak , przy Warp 1 w pobliżu Ożarowa było to już odczuwalne :)

Prezes - 2021-01-22, 10:05

DrOzda napisał/a:
1. Pewnie nie bo po co, w końcu to najtańsze wersje będą z kluczykiem :)

Rozumiem, że Wsze wozy były na kartę?

DrOzda - 2021-01-22, 10:06

Tak , bezkluczykowe.
franius - 2021-01-22, 10:34

Dobrze że zrobiliście jakąś rundkę nowymi autami. Nie mam zaufania do typowych redakcyjnych opinii.

Rozumiem że w Waszym odczuciu zmiany są na plus i podwyżka jest kompensowana zwiększeniem komfortu w sposób prawidłowy ?

Dobrze że problemy ze spasowaniem nie dotyczą każdego egzemplarza i nie jest tak źle jak to pierwotnie się wydawało. Zapewne koniec końców i tak po wrzuceniu wszystkich za i przeciw okaże się że nikt nie da tyle co Dacia za te pieniądze :lol:

DrOzda - 2021-01-22, 10:41

Powiem tak , po przesiadce do mojej nieco sfatygowanej czasem Lodgy czułem się jak po przesiadce z Pendolino na podmiejskiego kibla EN57 w wersji ze skajem :)
laisar - 2021-01-22, 13:20

defunk napisał/a:
Podobno ludzie nawet lubią wyżej poprowadzoną linię szyb bo... czują się dzięki temu bezpieczniej (to robi wrażenie, że siedzi się w wozie pancernym)

Teorie można dorabiać do wszystkiego, nawet sami producenci też się bronią, że więcej blachy to właśnie lepsze bezpieczeństwo, ale wszystko sprowadza się tylko do 3 rzeczy: kasy, kasy i kasy. Szkło i dobra stal są po prostu droższe, więc dołożenie taniej blachy jest korzystniejsze finansowo dla producenta - gwiazdki i tak dostanie, a jeszcze można do rachunku doliczyć kamerę z 1000% marżą.


defunk napisał/a:
widzę niepokojące podobieństwo do Clio

Bo to po prostu JEST clio - oczywiście po głębokim liftingu, etc etc, ale technicznie jednak clio. Co ma tę wielką zaletę, że stosunkowo łatwo powinno się dać doposażyć nowe daćki w dowolne zaawansowane wyposażenie z bratniego modelu renault.

Np "wróbelki" ćwierkają, że skrócony wydech to przygotowanie miejsca pod tylny silnik elektryczny i/lub zestaw baterii do hybrydy:


laisar - 2021-01-22, 13:28

Prezes napisał/a:
Czy pasy są regulowane?

Nie, co widać na wszystkich fotkach prasowych, więc sam nie obcykałem:



https://en.media.groupe.renault.com/news/behind-the-wheel-of-the-all-new-dacia-sandero-sandero-stepway-and-logan-dynamic-performances-without-a-price-910e-989c5.html

https://en.media.groupe.renault.com/news/all-new-sandero-sandero-stepway-and-logan-dacia-redefines-the-essential-contemporary-car-d216-989c5.html

EBmazur - 2021-01-22, 17:21

Cytat:
Np "wróbelki" ćwierkają, że skrócony wydech to przygotowanie miejsca pod tylny silnik elektryczny i/lub zestaw baterii do hybrydy:

to gdzie założyć piękną chromowaną końcówkę wydechu ?

Dymek - 2021-01-23, 20:28

Prezes napisał/a:
Czy pasy są regulowane?

No niestety- ta funkcjonalność została wykastrowana, tak jak się stało i w nowym Dusterze. ☹️
To jest pierwsza rzecz, którą zauważyłem po prezentacji nowych modeli.

velomar - 2021-01-23, 22:49

To w nowym modelu tego nie ma nawet w bogatszej wersji?
Ja między innymi dlatego brałem Laureate, żeby to mieć (na radiu, szybach i lusterkach w prądzie mi nie zależało), bo w starym chyba dopiero do wersji Open można było dokupić jako pakiet komfort, wraz z regulacją wysokości siedzenia i kierownicy.
Czyli co, teraz jak ktoś za niski to pas utnie mu chyba głowę? To się nazywa poprawa bezpieczeństwa?

Dobrze że chociaż krzywą kierownicę zauważył (czyli z kontrolą jakości wciąż kiepsko, bo u mnie też tak było).

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-01-31, 02:41 ]
O przekrzywionej kierownicy - http://www.daciaklub.pl/f...1817952#1817952.

JS - 2021-01-23, 23:39

A tak z ręką na sercu: ile razy regulowaliście ustawienie wysokości pasów? Przecież narzekamy na coś, czego używamy okazjonalnie. To trochę tak jak z regulacją lusterek: pewnie, że wieśniacki jest jest brak elektryki, ale ile razy, przy tym samym kierowcy, ktoś zmienia ustawienia lusterek przynajmniej raz w miesiącu? I tak widzimy w Dacii same wady, a gdzie indziej niekoniecznie.
velomar - 2021-01-23, 23:47

laisar napisał/a:
Dla mnie najbardziej interesujące są bowiem praktyczność i ergonomia, a z tym niestety jest tak jak w reszcie współczesnych samochodów - w nowych daćkach trochę przegrywają z wizerunkiem...


I tak, widoczność przez szyby jest po prostu słaba - zwłaszcza po wszystkich skosach i do tyłu, i czujnikowe protezy niewiele na to pomagają, ale do przodu też nie ma rewelacji. Deska wydaje się co prawda poprowadzona nieco niżej niż w tragicznej pod tym względem drugiej generacji, ale szyba przednia jest za to bardziej pochylona, więc bilans III vs II wychodzi na zero, co i tak jest przegraną 2:0 względem generacji I.

Bezpieczeństwo bierne to oczywiście ważna sprawa, ale lepiej najpierw coś widzieć i uniknąć wypadku, niż ratować się mocniejszą konstrukcją po kolizji spowodowanej niedostrzeżeniem zagrożenia. Wytrzymałość karoserii też można zwiększyć stosując lepsze materiały, a nie tylko poszerzając wszystkie słupki.


Nowego modelu na żywo nie widziałem, ale w pełni się z Tobą zgadzam co do Sandero 2 i jeśli chodzi o ogólny trend w konstrukcji nadwozi współczesnych samochodów.
Na co dzień znacznie ważniejsza jest dla mnie widoczność niż jakaś hipotetyczna wytrzymałość zderzeniowa, której mam nadzieję nigdy nie sprawdzać.
Ponadto, zamiast dopłacać za elektroniczne "systemy bezpieczeństwa" narzucone przez urzędników (które moim zdaniem wcale takie bezpieczne nie są) wolałbym dopłacić za wytrzymalszą stal w węższych słupkach i dodatkowe okienka. Widoczność to życie i tego nie da się niczym zastąpić. Gadanie, że można się przyzwyczaić niczego tu nie zmienia. Po prostu mniej widać i tyle, albo widać później (np. pieszego dochodzącego do przejścia). Te parametry można dokładnie określić w postaci kąta (czy ogólnie pola) widzenia z miejsca kierowcy i stare samochody były pod tym względem zdecydowanie lepsze. Nawet taki Golf 4 (którego ogólnie nie lubię, bo hatchback też ma szeroki tylny słupek) ale w wersji kombi jest niesłychanie przejrzysty, ma duże szyby i cienkie słupki. Stoi kilka takich u mnie na osiedlu więc się przyjrzałem.

Ja swoją Sandero nie cierpię cofać, ale nawet skręt w prawo w ciasnych miejscach i widoczność do przodu po skosie jest dużo gorsza niż w 306-ce. W lewo w zasadzie też, a do tego wycieraczka zostawia z lewej strony taki niedoczyszczony fragment wzdłuż słupka. Szyba w lewym rogu też mogłaby odparowywać szybciej. Ogólnie pod tym względem Sandero 2 jest kiepskie, a jeśli Sandero 3 nie jest lepsze to raczej nie jest to samochód dla mnie, choć wizualnie mi się nawet podoba.

velomar - 2021-01-23, 23:54

JS napisał/a:
A tak z ręką na sercu: ile razy regulowaliście ustawienie wysokości pasów? Przecież narzekamy na coś, czego używamy okazjonalnie. To trochę tak jak z regulacją lusterek: pewnie, że wieśniacki jest jest brak elektryki, ale ile razy, przy tym samym kierowcy, ktoś zmienia ustawienia lusterek przynajmniej raz w miesiącu? I tak widzimy w Dacii same wady, a gdzie indziej niekoniecznie.

W przypadku pasa nie chodzi o częstotliwość, ale o możliwość, aby nie leciał po szyi albo za nisko na klatce piersiowej.
Lusterka spokojnie mógłbym mieć "na patyk", a w prądzie tylko prawe (taki patent zdarzał się w niektórych samochodach i to było całkiem rozsądne). Nawet szybę lewą na korbkę, a prawą elektryczną.

laisar - 2021-01-23, 23:59

JS napisał/a:
ile razy regulowaliście ustawienie wysokości pasów?

Tu nie chodzi o częstą regulację przez jednego kierowcę, tylko o możliwość dostosowania - nawet jednorazowego - auta do swoich wymiarów przez różnych kierowców.

(Odległość fotela od kierownicy też zmienia się rzadko - to co, również do wywalenia?).

velomar - 2021-01-24, 00:06

W salonie Dacii w Zamościu sprzedawca opowiadał mi nawet historię, że mieli klientkę która po zakupie wersji, która nie miała na wyposażeniu regulacji wysokości pasa uparła się, żeby to dołożyć i zamontowali, choć kosztowało słono.
velomar - 2021-01-24, 00:20

Czy to znaczy, że w nowym modelu systemu S&S nie można już wyłączyć?
Ja u siebie zawsze wyłączam i cenię ten guziczek obok dźwigni ręcznego.

laisar - 2021-01-24, 00:30

velomar napisał/a:
zamontowali, choć kosztowało słono

Ale to w ogóle było możliwe tylko dlatego, że istniała wersja z regulację - a teraz takiej brak... Co jest bardzo dziwne, bo poza tym nowym modelom naprawdę nic nie brakuje - od wersji bazowej mają 6 poduszek (w tym kurtynowe) oraz wszystkie pasy bezpieczeństwa z napinaczami, ogranicznikami napięcia i kontrolkami zapięcia.

laisar - 2021-01-24, 00:32

velomar napisał/a:
S&S nie można już wyłączyć?

Można.

defunk - 2021-01-24, 09:39

laisar napisał/a:
JS napisał/a:
ile razy regulowaliście ustawienie wysokości pasów?

Tu nie chodzi o częstą regulację przez jednego kierowcę, tylko o możliwość dostosowania - nawet jednorazowego - auta do swoich wymiarów przez różnych kierowców.

(Odległość fotela od kierownicy też zmienia się rzadko - to co, również do wywalenia?).


A dla niedowiarków: moja Małżonka ma 158 cm wzrostu, ja 180 cm -- czasem ja jeżdżę jej Soulem, czasem ona Dusterem...

macminer - 2021-01-24, 15:15

defunk napisał/a:
moja Małżonka ma 158 cm wzrostu, ja 180 cm


No, cóż, trzeba było myśleć wcześniej :) Chociaż nie jestem pewien, czy dobór Małżonki pod kątem przyszłego wspólnego korzystania z auta jest najlepszym kryterium...

U mnie różnica wzrostu wynosi 13 cm i w zasadzie jedyna konieczna rekonfiguracja po żonie to przesunięcie krzesła o jeden lub dwa ząbki do tyłu.

A jeśli chodzi o marudzenie na temat nowego Sandero, to parę dni temu na angielskim WhatCar pojawił się film pełen ciepłych słów odnośnie tego modelu. Widać nie tylko Pertyn uznał, że coś jest w tym samochodzie, co warto docenić. Natomiast różnice w konfiguratorze dla poszczególnych rynków są faktycznie dziwne - w brytyjskim materiale kilkakrotnie musieli zaznaczać "opcja niedostępna w UK".
https://www.youtube.com/watch?v=IqLbpPWRf38

Prezes - 2021-01-24, 20:16

Z kluczykiem (choć jeszcze niepotwierdzone) i tą regulacją pasa, jak u mnie w Dusterze to szkoda.
Każdy będzie mógł się przyczepić, i w sumie słusznie, bo ceny urosły tak, że jednak ludzie oczekują czegoś co w corsie za 43 tys. pln jeszcze niedawno było normalne.. Więc w Dacii za 64 kPLN wypadałoby, żeby to było standardem, tak po dołożeniu poduszek i napinaczy rzeczywiście nic by nie brakowało

Dymek - 2021-01-25, 08:49

Prezes napisał/a:
Z kluczykiem (choć jeszcze niepotwierdzone)...

Na pewno kluczyk pozostał w dotychczasowej, nieskładanej formie- dostępne filmy pokazują kluczyk identyczny, jak obecnie, tylko z 3 przyciskami, zapewne doszło osobne otwieranie bagażnika.

defunk - 2021-01-25, 09:14

macminer napisał/a:
defunk napisał/a:
moja Małżonka ma 158 cm wzrostu, ja 180 cm


No, cóż, trzeba było myśleć wcześniej :) Chociaż nie jestem pewien, czy dobór Małżonki pod kątem przyszłego wspólnego korzystania z auta jest najlepszym kryterium...


Akurat na szczęście zarówno Duster, jak i Soul ma regulację ustawienia pasa bezpieczeństwa. W Dacii brakuje tylko podwójnego ustawienia kierownicy (oszczędzania na regulacji kierownicy i fotela kompletnie nie rozumiem).

Prezes - 2021-01-25, 10:07

defunk napisał/a:
Akurat na szczęście zarówno Duster, jak i Soul ma regulację ustawienia pasa bezpieczeństwa. W Dacii brakuje tylko podwójnego ustawienia kierownicy

i w nowych Daciach (w tym w nowym Dusterze) doszła regulacja kierownicy w 2 płaszczyznach, ale zabrali regulację pasów :cry:

Dymek - 2021-01-25, 10:26

Wracając do kluczyków- chyba wszystko jasne:
www.youtube.com/watch?v=zi1RPH5ht90

defunk - 2021-01-25, 11:02

Prezes napisał/a:
defunk napisał/a:
Akurat na szczęście zarówno Duster, jak i Soul ma regulację ustawienia pasa bezpieczeństwa. W Dacii brakuje tylko podwójnego ustawienia kierownicy

i w nowych Daciach (w tym w nowym Dusterze) doszła regulacja kierownicy w 2 płaszczyznach, ale zabrali regulację pasów :cry:


Czyli: jak nie kijem go, to pałką :)

pluto - 2021-01-26, 19:31

Nowa jakość daci SANDERO :mrgreen:

Trzecie auto (tym razem Nowe Sandero ustawione w salonie) także posiadające kilka widocznych wad m.in.
- krzywo osadzony klosz lampy przedniej (prawa strona wystawała około 1cm poza obrys, lewa strona prosta). Zapytany pracownik salonu o tą sytuację stwierdził że lampy są wyregulowane i taki montaż nie wpływa na jakość świecenia :-/ . Z ciekawości zajrzałem pod maskę i faktycznie nie da się inaczej jej wyregulować bo aż takiej regulacji nie ma na uchwytach lamp. Coś tutaj nie zagrało.
- różnica w szczelinie plastykowej atrapy miedzy lampami (dobre 1,5 - 2 cm różnicy pomiędzy lewej a prawej strony) - to po kłosie wady krzywej lampy :-/
- bujający się fotel kierowcy (buja się lewo-prawo bardziej w kierunku środka samochodu).

Tak więc sprawdzajcie samochody przed odbiorem.
Swoją drogą ciekawe gdzie jest kontrola jakości w fabryce - trzy auta i każde z widocznymi gołym okiem wadami.






laisar - 2021-01-26, 19:58

pluto napisał/a:
gdzie jest kontrola jakości w fabryce

Tam nie ma czasu taczek ładować, a co dopiero kontrolować...

Dymek - 2021-01-27, 08:57

Pytanie do testerów, bo nigdzie nie przyuważyłem: przyciski na kierownicy są może podświetlone, czy przeginam? :roll:
laisar - 2021-01-27, 10:44

Nie zauważyłem - jechaliśmy za dnia i bez żadnych ograniczeń widoczności, więc kwestia oświetlenia jakoś nie wypłynęła, ale mimo nieco innego kształtu samej kierownicy te przyciski są identyczne jak w clio V, istnieje zatem niezerowe prawdopodobieństwo, że są podświetlane.

(Inna sprawa, że w ogóle uważam podświetlanie większości przycisków trochę za sztukę dla sztuki, bo powinny być tak umieszczane, żeby używać ich bezwzrokowo... [Te się tak da].).

pastp - 2021-01-27, 10:56

Są testy na YT np SDA DAN i widać, że przyciski na kierownicy sąa podświetlone i baa, nawet gniazda USB też
Michał B24 - 2021-01-27, 10:56

To prawda, nie ma ich na tyle dużo, aby była konieczność podświetlenia.

Joystick od radia nie jest nawet widoczny, a dajemy radę. Moje przyciski od tempomatu, też nie mają podświetlenia i daję radę.

Dymek - 2021-01-27, 14:45

laisar napisał/a:
... mimo nieco innego kształtu samej kierownicy te przyciski są identyczne jak w clio V, istnieje zatem niezerowe prawdopodobieństwo, że są podświetlane.

Istotnie, filmy pokazują, że podświetlenie jest. Szkoda, że nie w Dusterze i innych modelach po FL, z właściwie identyczną kierownicą...

Killer King - 2021-01-27, 20:04

Ktoś testował jak jest zestopniowana 6-cio biegowa skrzynia ?
tzn. Ile ma obrotów na 6 biegu przy prędkości 100 / 110 / 120 km ?

psz - 2021-01-27, 20:20

W słowackim teście prowadzący mówił zdaje się, że przy 110 km/h ma 2500 obrotów na szóstce. 1.0 TCe benzyna 90 KM.
laisar - 2021-01-27, 20:27

Sandero TCe100LPG @ VIb: 140 km/h = 3000 obr/min
jurek - 2021-01-28, 13:00

TCE 100 koników VS 1,2 75 koni. Jak się ma przyspieszenie, elastyczność itp. Ale nie na papierze. Miał ktoś porównanie w realu ? pozdr
Prezes - 2021-01-30, 23:28

Byłem w piątek na przeglądzie i na dworze, tylko z zewnątrz obejrzałem sobie 4 sztuki nowego Sandero
Wszystkie miały lampy tak samo zmontowane i równo. Choć mają duży margines na błędy, tj dużo luzu na około. W ogóle przednie lampy z atrapą się nie schodzą, jakoś tak dziwnie wymyślone.. 3 sztuki miały płetwy na dachu krótkie, a jedna miała mega płaetwę-bata, tj. płetwę, ale wysoką jak antena. Wyglądają bardzo ładnie i przód i szczególnie tyłki im się poprawiły. Dobrze to widać jak stara i nowa stały obok siebie
To co zauważyłem prócz płetw to:
- zegary, wskaźniki klimy, gałka zmiany biegów, kierownica jak w Dusterze 2, kierownica ma dodatkowe przyciski od tempomatu, więc nawet lepsza,ale wygląd ten sam
- jak w Dusterze 2 podniesiona do góry deska rozdzielcza - mniej widoku przez szybę
- z tyłu przez okno ale widać, że miejsca niezadużo dla pasażerów
- jakiś nowy patent z drzwiami? W innych autach tego nie widziałem, prawie jak bez ramkowe okna. I nie chodzi o to, że nie włażą na dach jak u poprzedników, ale że nie zasłaniają słupka. Tylko cienka ramka przylega do uszczelek

I tyle. Ceny porażają, ale teraz wszędzie, a wygląd bardzo na plus

laisar - 2021-01-31, 00:28

Prezes napisał/a:
miejsca niezadużo dla pasażerów

Złudzenie wywołane przez mniejsze szyby - miejsca jest w zasadzie tyle samo, co w poprzedniej generacji, tylko jest ciemniej w środku...

Prezes napisał/a:
nowy patent z drzwiami?

Tak, ale szyby bynajmniej nie są bezramkowe, tylko po prostu brzeg drzwi nie zachodzi na dach i chowa się pod jego płat.

Miro77 - 2021-01-31, 06:29

Prezes napisał/a:
Byłem w piątek na przeglądzie i na dworze, tylko z zewnątrz obejrzałem sobie 4 sztuki nowego Sandero


a wydech z lewej strony zamiast z tyłu :):):) ? mnie to trochę odstrasza

ktoś tu pisze o golfie za 70tys, gdzie kurfa taki? chyba pół roku temu
naprawdę ceny poszły tak w górę że głowa boli, byle polo trzeba dać 63tys minimum z silnikiem masakra 80KM bez turbo 95nm tożto lepiej pchać niż jechać

w połowie poprzedniego roku mogłem kupić od ręki JUKE za 65tys nowy podstawowy , dzisiaj taki sam 75tys.

znalazłem zdjęcia moonstone grey szary księżycowy, jakby kogoś interesowało:
nie wiem co to za kolor albo zdjęcia słabe bo przypomina beż ?

sandero jest najładniejszym samochodem segmentu B, miałem brać szare clio ZEN na wyprzedażach ale wszystko wymiotło i zostały same z gazem, tu mam taki sam samochód kilka tys taniej i to w konfiguracji takiej jak sobie spasuje

wchodze teraz na strone VW i konfiguruje POLO, podstawowe comfortline, +alufelgi +1.0TSI i wychodzi 70tys

mam oferte na ecosporta connected metalic bez alufelg za 67tys wyprzedaż, ma ekran i android+nawigacja ale brak wspomagania parkowania (czujniki kamera)

więc wolę sandero za 55tys z kamerą i czujnikami w wybranym kolorze i silnikiem tce, reszta bajerów mi niepotrzebna chociaż kuszą ceną

Ftt - 2021-02-04, 00:28

Jestem po jeździe testowej nową Sandero 1.0 TCe + LPG. Sprawdzona w mieście jak i na luźnej dwupasmówce przy prędkościach 90-160 które mnie interesowały ;-)

Generalnie między Sandero 2 a 3 jest przepaść na tyle duża jakby tylko znaczek pozostał ten sam i kierownica :-P

Ogólne wykonanie, wykończenie i materiały - można pomylić z nowym Clio w dolnych wersjach wyposażenia ale nie ma co oszukiwać Clio jest półkę wyżej ogólnie i to widać i czuć.

Wyciszeniem bliżej mu znów do Clio - do starego Sandero nie ma co porównywać. Szum z nadkoli był głównym, który się zaznaczał ale nie było większej różnicy między jazdą 90 vs 160 km/h. (jazda w deszczu)

Zawieszenie komfortowe, nadal jest miękko ale jest zdecydowanie stabilniej.

Silnik rwie ostro od 2500 obr/min by stracić pare w okolicy 4000-4500 obr/min (nie widziałem krzywej mocy i momentu ale góra jest obcięta ewidentnie) - spalanie LPG średnie jak w innych testach 9-10 L, pewnie idzie wykręcić 7 LPG w trasie przy spokojnej jeździe. Zestopniowanie skrzynii ok - przy 90 - 2 tys obr, przy 140 - 3 tys obr.

Czy warto się przesiadać z Sandero II - zdecydowanie :!:

Nareszcie mała Dacia, którą można wygodnie, pewnie i we względnej ciszy śmigać po autostradach - osobiście po jeździe na 15-stkach dołożyłbym 16-stki dla lepszego prowadzenia.

Dla mnie w tej cenie auto bez wad - jedynie się przyczepię że się siedzi bardzo blisko przedniej szyby - w porównaniu do Dustera jest wręcz klaustrofobicznie blisko ale za to miejsca za mną (178cm) mam tyle samo co w Dusterze :mrgreen:

Rysiob - 2021-02-04, 09:50

Też się podzielę wrażeniami, bo wczoraj jeździłem Stepwayem 1.0 TCe LPG.

+ znaczący postęp w wykończeniu wnętrza,
+ miejsca sporo,
+ bagażnik wystarczający,
+ wyciszenie zadowalające (ale jechałem najszybciej około 100km/h tylko),
+ silnik pracuje jakby lepiej niż w Dusterze, ale to może być kwestia złudzenia, w każdym razie jest OK
+ dynamika, przyspieszenia subiektywnie są na duży plus. Mimo że auto miało raptem 6 km przebiegu, jechało chętnie
+ skrzynia ma krótką jedynkę, ale poza tym zmiana biegów precyzyjna, przyjemna.

Generalnie o ile w Dusterze mi czegoś brakowało, coś nie pasowało, tak tutaj od pierwszych metrów wiedziałem, że jest fajnie. Przejadę się jeszcze raz , tym razem na autostradę jak warunki będą korzystniejsze, to dopiszę swoje spostrzeżenia w tym zakresie.

Auto Krytyk - 2021-02-04, 10:39

Tylko według testów polskich i zagranicznych wyciszenie jest słabe tak jak w 2 generacji. Do jakiej prędkości się rozpędziłeś?
Michał B24 - 2021-02-04, 10:55

Piszą że słabe, ale dużo lepsze niż w drugiej generacji. O tym mówią wszyscy.
Black Dusty - 2021-02-04, 10:56

Auto Krytyk napisał/a:
Tylko według testów polskich i zagranicznych wyciszenie jest słabe tak jak w 2 generacji

To zależy od tego co testuje więc każdy sam musi to ocenić, tu ok. 11.35 jest o wyciszeniu
https://www.youtube.com/watch?v=F-in-bNZ99s

Dymek - 2021-02-04, 11:24

Black Dusty napisał/a:
To zależy od tego co testuje...

Otóż to. Jeden tester przesiądzie się świeżo z jakiegoś "premiuma" i będzie narzekał a inny będzie chwalił, bo dopiero co jechał czymś głośniejszym. Dlatego na serio można zawierzyć tylko osobie, która na co dzień jeździ II generacją (koniecznie z analogicznym silnikiem TCe a nie z SCe czy dieslem) i przejedzie się teraz tą nową. Czyli tylko obecnemu właścicielowi Sandero 2.
Dla mnie na przykład dotychczasowe Sandero z TCe jest przy 140km/h cichutkie, ale ja wcześniej jeździłem samochodami, w których przy 120 nie było słychać własnych myśli... Jeżeli nowa generacja jest jeszcze lepiej wyciszona, to super!

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-02-07, 22:36 ]
O autach zagłuszających myślenie - http://www.daciaklub.pl/f...1818769#1818769.

Michał B24 - 2021-02-04, 11:35

Dla mnie Sandero 2 Stepway przy 140km/h jest głośne, jeździłem i jeżdżę wieloma autami. No jest głośno, ale nie tragicznie.

Będę testował Stepway 2021 niedługo, to porównam, tym bardziej, że na jazdę testową pojadę Stepwayem 2 0.9TCE po tej samej drodze, co będę testował nową.

Rysiob - 2021-02-04, 11:53

Auto Krytyk napisał/a:
Tylko według testów polskich i zagranicznych wyciszenie jest słabe tak jak w 2 generacji. Do jakiej prędkości się rozpędziłeś?


Pisałem, że do 100 kmh (warunki nie pozwalały na więcej).

I tak, jak słuchałem testów hiszpańskich i francuskich to mówili, że wyciszenie jest dużo lepsze niż w drugiej generacji, ale jednak odstaje od najlepszych w segmencie. Niemniej jednak np koreańskie czy japońskie auta wcale nie są lepsze pod tym kątem. Przejadę się autostrada to dopisze, jakie wtedysa odczucia.

Ftt - 2021-02-04, 12:18

Dziś przejechałem się przy wolnym czasie wersją Stepway też 1.0 TCe z LPG i osobiście preferuję prowadzenie i zachowanie na drodze wersji zwykłej - jest bardziej komfortowa na moje. Wracając do wygłuszenia - w wersji Stepway słychać nieco bardziej koła (16 vs 15 w zwykłej Sandero) i powyżej 90-tki stopniowo szum nad głową wyrabiają relingi dachowe choć nie wiem czy te dodatki plastikowe Stepway-a nie wytwarzają dodatkowego szumu wokół auta - tak samo jak przy uwagach Pertyna - Stepway jest zauważalnie głośniejsza i objawia się to przez wspomniane wyżej większe koła i relingi jak nie dodatkowe plastiki.
Powyżej 120/130 z zamkniętymi oczami - po słuchu będziemy wiedzieć czy jedziemy Sandero zwykłym czy Stepway.

Niemniej zwykłe Sandero wygłuszeniem plasuje się obok Rio czy i20 ale nie jest tak ciche jak Clio czy Fiesta - z innymi nowymi autami klasy B nie mam porównania.

Powtórzę jeszcze raz - jazda nowym Sandero jako całokształt przy wypasie za 60-65 tys to czysta przyjemność - jeśli ktoś szuka auta w segmencie B popełni duży błąd jeśli nie odwiedzi Dacii :-P

Stepway - do miasta, na zjechanie z asfaltu, na działkę, na ryby, na ogólny wszechstronny użytek, a Sandero zwykłe jako auto typowo na trasę 8-)

Oczywiście jak ktoś ma konkretne monety i wymogi to wyląduje w aucie klasy B za 100 koła bynajmniej osobiście czekam za Loganem żeby zastąpić MCV II jako auto roboczo-użytkowe (Logan dla większego bagażnika i tych 4cm więcej miejsca dla pasażerów z tyłu).

laisar - 2021-02-04, 13:09

Ftt napisał/a:
Logan dla większego bagażnika

Jeśli nie masz parcie na szybką zmianę, to zamiast dostępnego już sedana w przyszłym roku ma być nowa mcv-ka - http://www.daciaklub.pl/f...1818538#1818538

Ftt - 2021-02-04, 15:06

laisar napisał/a:

Jeśli nie masz parcie na szybką zmianę, to zamiast dostępnego już sedana w przyszłym roku ma być nowa mcv-ka - http://www.daciaklub.pl/f...1818538#1818538


Zobaczymy jak się temat rozwinie ale tym razem to nie będzie samochód w cenie segmentu B - pewnie przewyższy także Dustera ale czekać pewnie będzie warto choć dałbym się pociąć żeby do aktualnej linii Sandero/Logan doszedł model z "plecakiem" :-P

MCV-ka za 2 miesiące skończy 2 letnią służbę także jako auto prywatne pomagające przy budowie domu - ten pakowny kufer jest na wagę złota - na tyle że dobrym zabezpieczeniu wnętrza nie trzeba było brać przyczepy ;-) To samo tyczy się wszelkich listw, desek 2,5-2,8m 8-)
W sumie jedyne materiały których nie pakowałem do MCV-ki to wszelkiej maści cegły, cement, druty na zbrojenia oraz wełna + styropian - czyli typowo te od których jest transport ciężarówką z rozładunkiem - czyli ładunek, który nie wyszedłby na zdrowie samochodowi :mrgreen:

sobol1976 - 2021-02-06, 12:49

Dzisiaj miałem jazdę próbną Stepway'em Tce100 bez gazu. Wrażenia jak najbardziej pozytywne w porównaniu do 2 generacji Stepway'a. Poza oczywistymi zaletami nowego modelu, szeroko opisanymi wcześniej, wymienię kilka moich subiektywnych spostrzeżeń:
1. Wspomaganie kierownicy znacznie bardziej komfortowe - na plus
2. Niewyczuwalny brak mocy na niskich obrotach. Wg. mnie praktycznie niezauważalna turbodziura. Przyspieszenie z dwójki (a nawet trójki) z prędkości ok 10-15km nie skutkuje wibracjami i moment obrotowy jest dostępny właściwie od dołu. To pewnie zawdzięczamy nowej skrzyni.
3. Manetki kierunkowskazów mają nareszcie funkcję impulsową (3 mignięcia).
4. Drzwi zamykają się znacznie lepiej i ciszej.
5. Silnik pracuje ciszej (moje wrażenia z kabiny) ale nie jest to jakiś wielki przeskok - prawdę mówiąc nawet liczyłem na więcej.
6. Dźwięk z MediaNav z 6 głośnikami mogę porównać na szybko do aktualnych głośników Focal, które wymieniłem z przodu. Tu mogę się mylić bo nie było szansy posłuchać dłużej, ale grają znacznie lepiej niż systemy fabryczne w poprzedniej generacji.
7. Ładnie tłumienie wybojów - pojeździłem po dziurach i jest lepiej ni w 2 generacji (a przecież i tak było dobrze :)
8. Zmierzyłem prześwit miarką i dalmierzem porównując 1:1 z moim Sandero.
Jeśli stare Sandero Stepway miało 20cm a nowe ma 17,4cm to coś tu nie gra. Odległości w różnych punktch pomiaru są takie same. Nawet jak spojrzeć na oba samochody obok siebie to prześwit wygląda tak samo. W nowym Sandero Stepway na francuskiej stronie mają podany prześwit 20cm u nas 17,4cm. Ja generalnie znam dzielność mojej Stepwayki w terenie i jeśli w nowym jest tak samo to bardzo dobrze - niezależnie od danych wymiarowych.
9. W kwestii bagażnika - w sumie tam najbardziej sobie odpuścili jeśli chodzi o wykończenie. Jest tak samo siermiężnie i po taniości. Dodatkowo zwracam uwagę że gumowa mata z mojego aktualnego samochodu nie wchodzi na długość do bagażnika nowej wersji i podwija się przy tylnych fotelach ok 4cm. Na szerokość jest tak samo.
Wniosek jest taki, że bagażnik musi być głębszy (choć nie miałem już czasu porównać wysokości progu) ale skrócony w kierunku foteli ponieważ nominalna pojemność bagażnika została jakoś zwiększona. Ten fakt stawia pod znakiem zapytania sensowność dołożenia podwójnej podłogi - ponieważ prowadnice i płyta jeszcze zmniejszają powierzchnię podłogi bagażnika.
10. Standardowy podłokietnik (bez schowka) jest wystarczająco wygodny i raczej nie potrzebuję innego. Jest chyba troszkę szerszy niż ten, który widziałem w Dusterze.
11. System Keyless Entry to tylko karta bez schowanego grotu standardowego kluczyka. W związku z tym nie ma w ogóle zamka drzwi. Jeździłem Clio i Clubmanem ostatnio - tam jest schowany grot klucza w karcie do awaryjnego otwarcia drzwi. Nie wiem czy to już standard u innych producentów.

Black Dusty - 2021-02-06, 13:10

sobol1976 napisał/a:
11. System Keyless Entry to tylko karta bez schowanego grotu standardowego kluczyka. W związku z tym nie ma w ogóle zamka drzwi. Jeździłem Clio i Clubmanem ostatnio - tam jest schowany grot klucza w karcie do awaryjnego otwarcia drzwi. Nie wiem czy to już standard u innych producentów.

Czyżby :?:
https://www.youtube.com/watch?v=eLZFPBEBPz4

laisar - 2021-02-06, 13:17

sobol1976 napisał/a:
stare Sandero Stepway miało 20cm [prześwitu] a nowe ma 17,4cm to coś tu nie gra

Nie gra, bo wartości podawane są w odmiennych sytuacjach - obie generacje mają 20 cm bez obciążenia i 17,5 z obciążeniem.

sobol1976 - 2021-02-06, 13:21

Black Dusty napisał/a:

Czyżby :?:
https://www.youtube.com/watch?v=eLZFPBEBPz4


Aaaa... tu mnie mają. Grot sprytnie schowany wewnątrz - szukałem, macałem ale na to nie wpadłem. W Clio był po prostu wysuwany z boku karty. Wszystko ok, dzięki za sprostowanie.

velomar - 2021-02-06, 13:23

sobol1976 napisał/a:
Dzisiaj miałem jazdę próbną Stepway'em Tce100 bez gazu.

Bez gazu to chyba jest 90KM.

sobol1976 - 2021-02-06, 13:25

laisar napisał/a:

Nie gra, bo wartości podawane są w odmiennych sytuacjach - obie generacje mają 20 cm bez obciążenia i 17,5 z obciążeniem.


I to w sumie pozytywna wiadomość, bo trochę mnie martwiły wieści o zmniejszeniu prześwitu. Tu w każdym razie samochód nic nie straci. A patrząc od spodu jest nawet lepiej zorganizowany wydech. Jest schowany i nie wystaje poza poziom podwozia. Nie zahaczy się tłumikiem o kamienie i na bezdrożach Albanii. :)

Michał B24 - 2021-02-06, 15:54

Dzis sie przymierzalem, podoba mi się bardzo.

Miejsca sporo, deska ładna, wykończenie ładne, no sprawia lepsze wrażenie wszędzie. Bagażnik jest krótszy, ale głębszy.

Nie znalazłem jakichś niedoróbek, trzeba by się bardzo przyglądać.

sobol1976 - 2021-02-07, 09:49

velomar napisał/a:
Bez gazu to chyba jest 90KM.

Tak masz rację - 100KM ma tylko wersja z gazem. To trochę skrót myślowy bo miałem na uwadze litrową pojemność silnika. Kiedyś Tce90 kojarzyło się z pojemnością 899cm3, a teraz jednoznacznie widać, że chodzi o moc w oznaczeniach.

Dymek - 2021-02-07, 18:36

sobol1976 napisał/a:

3. Manetki kierunkowskazów mają nareszcie funkcję impulsową (3 mignięcia).

Funkcja jest w dotychczasowym modelu Sandero co najmniej od 2017... Podobnie jak impulsowe sterowanie szyby kierowcy.

DrOzda - 2021-02-08, 09:02

Funkcja impulsowa pojawiła się już w Lodgy w 2012
dudu$ - 2021-02-08, 11:10

A w tych daciach w których nie była włączona, w 3 minuty można było ją aktywować. Dla mnie jest to druga czynność po zakupie Dacii która robię po zmianie auta
light7 - 2021-02-08, 14:04

A jeździł ktoś z kolegów tym autem po zmroku ? Jak sprawują się ledowe światła mijania ?
Michał B24 - 2021-02-12, 18:18

Właśnie jestem po jeździe Sandero Comfort Media Nav z kamera cofania.

W kamerze nic nie było widać, ale auto było brudne, bo u nas wszędzie śnieg i błoto pośniegowe.

Jestem zachwycony wykończeniem i wyciszeniem. Fajnie się prowadzi, całkiem żwawe i ciche jest. Wszystko intuicyjne.

Jeszcze spróbuję Stepwaya, jeśli będzie głośniejszy to biorę zwykłego Sandacza.

Jak skonfigurowałem Sandero, to wyszło mi tyle samo co za Stepway Essential + relingi modułowe, lusterka grzane i czujniki parkowania.

Mam zagwozdke.

Michał B24 - 2021-02-13, 10:26

Już po ochłonięciu:
1 Auto ładne z zewnątrz i w środku
2 Wyraźnie wiecej miejsca z przodu, z tyłu jak dla mnie bez zmian
3 Bagażnik jest krótszy, głębszy, muszę przymierzyć walizkę i zobaczę.
4 Silnik jeździ podobnie jak moje 0.9Tce, 6 bieg jest jakby dodatkiem do 5tego, no szału z przyspieszeniem nie ma na 6 biegu.
5 Bardzo szybko znalazłem miejsce za kierownicą wygodne, wygodny fotel, cicho, relaks. Wykończenie jak dla mnie lepsze niż w obecnej Fabii. No nie czuję, że to auto budżetowe, nigdzie nie czuć różnicy między Dacią, Fabią Ibizą, czy Mazdą 2.
6 Manetki, klamki, sprawiają dużo lepsze wrażenie
7 Widoczność do tyłu kiepska i bez jakichś wspomagaczy będzie ciężko. Ta miała kamerę, w której niewiele było widać bo brudna

laisar - 2021-02-13, 12:34

Michał B24 napisał/a:
szału z przyspieszeniem nie ma na 6 biegu

Czasem to naprawdę wszystkie macki opadają...

"Szał" na "6" to może być w 12-biegowej skrzyni jakiegoś lambo, a nie w samochodzie budżetowym, gdzie to przełożenie jest przewidziane go do _obniżania_ obrotów przy jeździe autostradowej.

MartinezTychy - 2021-02-13, 12:46

Ten 6 bieg to służy do obniżenia obrotów silnika i zmniejszenia apetytu na paliwo podczas spokojnej jazdy.
jurek - 2021-02-13, 13:03

Laisar. Dobrze wiedzieć, że masz macki :roll: U mnie byłaby to przydatna rzecz, bo na autostradzie jest jednak głośno. pozdr
laisar - 2021-02-13, 13:35

jurek napisał/a:
U mnie byłaby to przydatna rzecz

Nie kojarzę fabrycznej konfiguracji 1,2+6b, ale przy pomocy 3 standardowych narzędzi - kasy, kasy oraz kasy - na pewno udałoby się coś pożenić...

Ewentualnie, za nieco mniejszą sakiewkę dukatów oraz jeżeli jesteś gotowy do pewnych poświęceń praktycznych można po prostu wydłużyć nieco V bieg - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=3121

Michał B24 - 2021-02-13, 15:27

laisar napisał/a:
Michał B24 napisał/a:
szału z przyspieszeniem nie ma na 6 biegu

Czasem to naprawdę wszystkie macki opadają...

"Szał" na "6" to może być w 12-biegowej skrzyni jakiegoś lambo, a nie w samochodzie budżetowym, gdzie to przełożenie jest przewidziane go do _obniżania_ obrotów przy jeździe autostradowej.


Ręce opadają, jak ktoś nie potrafi przeczytać całej wypowiedzi. Pisałem, że całkiem żwawe, fajnie jeździ.

Z 6 biegiem, bywa różnie. W Tipo na 6 biegu są dużo wyższe obroty, silnik wyje, ale przyspiesza. Tutaj bez szału z przyspieszeniem, ale jest ok. Na wszystkich innych biegach jest bardzo dobrze z przspieszeniem. Mi się taka konfiguracja podoba.

Uważam, że Dacia wskoczyła z tym autem na poziom Seata i Skody, chyba nawet przeskoczyła Fiata.

psz - 2021-02-14, 16:18

Michał B24, piszesz, że tym razem wziąłbyś może zwykłe Sandero. A jak Ci się widzi jego prześwit pod kątem pokonywania leżących policjantów czy polnej drogi?
Michał B24 - 2021-02-14, 16:39

Zwykłe, na policjantów śpiących bez problemu, na polnych przeważnie wystarczy. Wiadomo że Stepway lepszy na krawężniki. Ale mocno się zastanawiam nad zwykłym
klazow - 2021-02-14, 23:47

Podniesione auta mają (jak wszystko) zarówno zalety jak i wady.
Kwestią indywidualnych preferencji jest ocena i wybór co lepsze.

Rozważanie Stepway-a świadczy, że zalety związane z podniesionym autem mają umiarkowane znaczenie (chyba, że komuś takie rozwiązanie się zwyczajnie podoba - co oczywiście też jest ważne).

Michał B24 - 2021-02-15, 08:23

Obecny mój Stepway sporo jeździ poza asfaltem i się bardzo dobrze sprawdza. Jest mi potrzebne dość wysokie zawieszenie, ale zwykły Sandacz wcale niski nie jest.
Michał B24 - 2021-02-16, 14:49

No to jestem po jeździe Sepaway TCE90 Comfort.

Auto jeździ fajnie, ale dużo głośniej niż zwykłe Sandero.
W nowym modelu nie ma takiej różnicy w wykończeniu/wyglądzie między zwykłym a Stepway.
90 koni jedzie dokładnie tak samo jak 100 koni LPG. Znaczy różnicę trudno wyczuć, jeśli nie przesiadałem się od razu. Lepiej jeździ Tce90 Stepway niż mój My2017 SS Tce 90. Silnik fajniej reaguje. 6 bieg wcale nie jest słabszy. Miałem błędne wrazenie, bo ostatnio jeździłem autem zastępczym 5.2V8 z automatem. Dziś odebrałem swojego Stepway z warsztatu, to mam porównanie.

Jak w Stepway 2, wstawki ze Stepway, były fajne, tak tutaj już ta stylizacja jest na siłe. W 2 edycji, Stapway zbliżał do droższych aut, stylizacją wnętrza i zewnętrzną.

A dziś, zwykły Sandacz już jeździ w lidze Skoda, Seat, Kia. A Stepway nie zbliża do lepszych ani na milimetr.

Cos mi się zdaje, że tym razem zwykły Sandero zrobi większą sprzedaż niż Stepway.

Różnica prześwitu, nie rekompensuje hałasu. Chyba wezme zwykłą.

Aha, ktoś pisał, ze w kamerze cofania nie ma toru jazdy, jak się skreca koła. Ale jest.

Czy ktoś wie, czy w wersji bez ekranu, w tej wersji, co za ekran robi telefon, to czy na ekranie telefonu widać godzinę i temperaturę zewnętrzną, w trybie wyświetlania ekranu Daci?

ejayy - 2021-02-16, 18:37

Dzisiaj miałem okazję pojeździć Stepwayem w wersji 1.0 100KM z LPG.

Bardzo fajne autko miejskie. W zasadzie to jestem bardzo mile zaskoczony jak jakościowo Dacia skoczyła w górę względem drugiej generacji. Jeżdżę na co dzień zwykłym Sandero z 2014 więc mam porównanie. Nowa generacja jest zdecydowanie lepiej wyciszona. Może nie jest tak idealnie jak w nowym Clio, ale jeśli nowy Stepway jest trochę głośniejszy niż nowy zwyklak to... nie ma co się zastanawiać ;)

6 bieg robi w trasie super robotę. Specjalnie ruszyłem z handlowcem z salonu na autostradę która leży 2 km od domu - przy prędkości 120-130 km/h jedzie się bardzo komfortowo. Pewnie przy wyższych prędkościach słychać wycie, ale nie zamierzam tym samochodem bić rekordów. Jak na wóz do przemieszczania się z punktu A do B było bardzo fajnie. Niestety nie miałem okazji zapoznać się z osiągami na gazie bo bak był prawie pusty i silnik nie chciał się przełączyć na LPG, ale Pan z salonu twierdzi że na nim jest "troszkę lepiej".

Co jeszcze na plus:
+ wygodne siedzenia
+ dobre, wyraźne zegary bez elektronicznych wstawek
+ przestrzenność - przy przymiarce w salonie czułem że jest dobrze, ale dopiero w jazdach wyszło "królewsko". Clio wstydź się ;)
+ dynamika na zadowalającym poziomie do miasta
+ wreszcie brak trzęsącej się gałki do zmiany biegów ;)

Na minus:
- bagażnik bez zmian, myślałem że dodadzą trochę więcej litrów, a dostałem wysoki próg załadunkowy :/
- widoczność do tyłu chyba jednak gorsza niż w starym Sandero, może to kwestia przyzwyczajenia się. Jest to ważna kwestia ponieważ...
-...kamera cofania była trochę zaparowana i jej obsługa w tych warunkach będzie utrudnieniem. Potwierdzam jednak, że sa 3 linie wspomagające - 2 dotyczą bieżącego kierunku jazdy, a jedna kąta skrętu kół.

Nie wiem czy brać Stepwaya czy zwykłego Sandero. Wciąż się zastanawiam.

klazow - 2021-02-16, 18:54

ejayy napisał/a:

Nie wiem czy brać Stepwaya czy zwykłego Sandero. Wciąż się zastanawiam.


Skoro rozum do remisu doprowadził, to kupuj jak mówi serce.
Jeśli nie kupisz auta, które szerszy uśmiech wywołało, to na 100% będziesz żałował. W przeciwnym razie żal pojawi się tylko w razie rozczarowania zakupem... a chyba większość sobie Sandero w obu wersjach chwali.

pastp - 2021-02-16, 19:35

Kolego enej, dzięki za.podzielenie się opinią. Czy lepiej wyciszone jest Clio bo jeździłeś czy słyszałeś. ? Teraz nie ma warunków dla autosradowych prędkości ale ważne by było jak jest przy 140 km/h. I najważniejsze porównanie Stepway LPG vs Duster LPG. Gdyby Duster miał takie wyposażenie to wybór byłby oczywisty .... Duster.
Dalej męczy mnie pytanie na ile Captur jest lepszy od Stepwaya i miło było by posłuchać na jakie zniżki na Captura można.liczyć.
Do najbliższego salonu mam 30km i raczej za szybko nie będę mial wolnego dnia na testy ale kiedyś dojadę :)

ejayy - 2021-02-16, 21:24

pastp napisał/a:
Czy lepiej wyciszone jest Clio bo jeździłeś czy słyszałeś. ? Teraz nie ma warunków dla autosradowych prędkości ale ważne by było jak jest przy 140 km/h. [...]
Dalej męczy mnie pytanie na ile Captur jest lepszy od Stepwaya i miło było by posłuchać na jakie zniżki na Captura można.liczyć.


Testowałem Clio pół roku temu przez kilka godzin (akcja Renault pozwalała na przejechanie 350km - ja zrobiłem nieco ponad setkę). Renault jest lepiej wyciszone, ale to nie są jakieś ogromne różnice obniżające wartość Dacii. Po prostu jest to trochę lepsza jakość co ma odzwierciedlenie w cenie. Jeździłem nim również po autostradzie i to było dobra podróż ;)

Co do porównania Captur vs Stepway - Dacia jak dla mnie jest bardziej przestronna. I to jej jedyna przewaga w tym zestawieniu. A dla mnie przestrzeń ma znaczenie bo w Clio było mi ciasno, a jak wsiadłem co Captura to... czułem się też jak sardynka w konserwie. Doceniam wykończenie, jakość i genialny patent z przesuwanym tylnym siedzeniem aby zwiększyć bagażnik (gdyby Dacia miała podobny patent...) ale nie czułem się w tym samochodzie dobrze. A komfort jest dla mnie kluczowy.

Prezes - 2021-02-16, 21:34

pastp napisał/a:
porównanie Stepway LPG vs Duster LPG. Gdyby Duster miał takie wyposażenie to wybór byłby oczywisty .... Duster

A czego Dusterowi brakuje?

ejayy napisał/a:
Co do porównania Captur vs Stepway - Dacia jak dla mnie jest bardziej przestronna

W środku rzeczywiście kierowca jest otoczony przytłoczony, ale bagażnik nowy captur wydaje się mieć dużo większy

pastp - 2021-02-16, 21:50

Dusterowi brakuje tego co ma nowy Stepway czyli ekran multimediów na wysokości oczu, gniazdo ładowania USB i uchwyt pod ręką, radar hamowania, bo jestem już stary i może się przydać, oby nie. Światła mijania LED, na filmach super. Podświetlona kierownica i nawet USB na desce rozdzielczej. Klamki lepsze - to moje opinia mam prawo :-D .
klazow - 2021-02-16, 22:38

Zdecydowanie masz prawo. :mrgreen:

Bez sensu abyś kupował coś co Ci się mniej podoba.
Bierz co za serce chwyta.
I niech cieszy. Albo jak mnie moja DD: niech baaardzo cieszy.

Prezes - 2021-02-17, 09:28

pastp napisał/a:
radar hamowania

Nowe Sandero samo hamuje?

Dymek - 2021-02-17, 09:30

Prezes napisał/a:
pastp napisał/a:
radar hamowania

Nowe Sandero samo hamuje?

Owszem- radarek jest :mrgreen:

Prezes - 2021-02-17, 09:33

OK, radarek jest, ale czy piszczy czy też hamuje?
Dymek - 2021-02-17, 09:35

No ponoć hamuje. AEBS
krzaciej - 2021-02-17, 13:10

Mnie na jeździe próbnej sprzedawca powiedział, że tylko piszczy :)
Prezes - 2021-02-17, 13:26

Uuuuu.. Panieeee... Ameryka :-)
sobol1976 - 2021-02-17, 14:01

krzaciej napisał/a:
Mnie na jeździe próbnej sprzedawca powiedział, że tylko piszczy :)


W związku z tym, że samochód jest nowością, to doradcy klienta wiedzą czasami mniej niż społeczność tego forum.

Michał B24 - 2021-02-17, 15:17

To brzmi/wygląda jak możliwość aktywnego tempomatu.
Dymek - 2021-02-17, 15:41

Przecież macie opis na stronie Dacii i w instrukcji samochodu... laisar udostępnił nam instrukcję w PDF już tydzień temu :-P
Black Dusty - 2021-02-17, 16:02

Dymek napisał/a:
Przecież macie opis na stronie Dacii i w instrukcji samochodu... laisar udostępnił nam instrukcję w PDF już tydzień temu

Gdybanie, zgadywanie, domysły czy rozmowa o dupie Maryny jest często łatwiejsza i mniej zajmująca niż przeczytanie podanego materiału czy znalezienie wiarygodnych informacji na temat swoich wątpliwości.

Obywatel MK - 2021-02-17, 16:27

Ciekawe jak ten system realizuje hamowanie do zatrzymania z manualną skrzynią biegów, musiałby zdusić silnik. Wiem, że w Seatach radar hamował do zatrzymania tylko w modelach z automatyczną skrzynią biegów, natomiast z manualem działał od 40 km/h wzwyż i wtedy tylko przyhamowywał.
DrOzda - 2021-02-17, 16:52

^^^^
Przecież jest to jednoznacznie wyjaśnione w prawej górnej ramce załączonej instrukcji.

Prezes - 2021-02-18, 09:47

Dymek, dzięki za podanie na tacy ;-)
W firmie dwóch kumpli ma volvo z tym systemem i jeden chwali, bo mu na parkingu przed stłuczką już dwa razy sytuacje uratowało, drugi chciałby to wyłączyć, bo wg niego za wcześnie reaguje jak chce wyprzedzać, albo jak się musi chować przy wyprzedzaniu za innym pojazdem, to system zaczyna kierownicą mu drgać i kontrolkami po oczach świecić i wg niego to jest niebezpieczne
Ja zdania nie mam, bo nigdy takiego systemu nie miałem

Dymek - 2021-02-18, 10:22

Prezes napisał/a:
... drugi chciałby to wyłączyć, bo wg niego za wcześnie reaguje jak chce wyprzedzać, albo jak się musi chować przy wyprzedzaniu za innym pojazdem, to system zaczyna kierownicą mu drgać i kontrolkami po oczach świecić i wg niego to jest niebezpieczne...

Ty weź przestań, bo zaraz tu wpadnie velomar i zrobi się światopoglądowa jatka... :mrgreen:
Instrukcja zdaje się wspomina, że na szczęście można to chwilowo wyłączyć.

Prezes - 2021-02-18, 10:48

Dymek napisał/a:
Ty weź przestań, bo zaraz tu wpadnie velomar i zrobi się światopoglądowa jatka... :mrgreen:

W sumie i tak już wszyscy zostaliśmy przez niego uświadomieni, że skoro ten system używa ABS i ESP to znaczy , że jest do bani :lol: to jest sprostuję, gorszy niż noga i refleks velomara

Michał B24 - 2021-02-18, 11:00

Kolega ma Volvo z tymi systemami i też klnie. Ale to klną ci, co lubią na bagażniku komuś wisieć.

Ja jeździłem z aktywnym tempomatem i na autostradzie tez mi czasem przyhamował, przy wyprzedzaniu, jak za wolno pas zmieniałem. Byłem zaskoczony, bo nieprzyzwyczajony, ale niebezpieczne to nie było bo zawsze miałem sporo miejsca z tyłu.

Black Dusty - 2021-02-18, 15:15

Dymek napisał/a:
zrobi się światopoglądowa jatka... :mrgreen:

8-)

Obywatel MK - 2021-02-19, 14:16

DrOzda napisał/a:
^^^^
Przecież jest to jednoznacznie wyjaśnione w prawej górnej ramce załączonej instrukcji.


No jeśli tak faktycznie jest to lipa jak silnik zdusi, a trzeba wykonać ucieczkę przed innym pojazdem dajmy na to Tirem, który ma zamiar zaparkować mi w bagażniku.
Jednak nieprzemyślane to znacznie.

pastp - 2021-02-19, 16:36

No i jestem po jeździe testowej.
Auto jakiego szukam, wsiada i wysiada się super dla kogoś kto ma 172 cm wzrostu. Jakiś czas temu jeździłem Dusterem i co do halasu, porównywalnie Duster - Sandero. Do Dustera trzeba się podnieść by wsiąć i przy takiej pogodzie spodnie brudne. Sandero Stepway jest niższe i takie ryzyko mniejsze. Co do innych aut to pozim hałasu Corsy poprzedniej generacji. Przy szybkościach 120, 140 km/h jest głośno ale ciszej niż w moim fiacie. Na tylnym siedzeniu jest bardzo głośno i dochodzi z bagażnika -dalej ciszej niż w moim ale porównywalnie do Corsy. Kłaniją się oszczędności na tapicerce, ta blacha w bagażniku to pudło rezonansowe. Nie da się tego opisać każdy musi sam ocenić. Może podsumowaniem tej opini będzie to, że zamówiłem Stepway -a :) To wybór kalkulacji i niestety trzeba iść na kompromisy. Nie znalazłem lepiej wyposażonego auta z gazem w tej cenie. Z gazem to chyba niewleile jest https://www.dacia.pl/kamp...-sandero.htmlem
Teraz konfigurator. Chciałem dość wypasione auto, szczególnie wyposażone w dostępne systemy bezpieczeństwa. Niestety by wybrać czujniki martwego pola trzeba zamówić konsolę z podłokietnikiem + ok 2000zł. Musiałem odpuścić. Grzane fotele wogóle są niedotępne i nie wiadomo kiedy będą :-?
Co zamówiłem ? Stepway Comfort z LPG, pakietem Trunk +City Plus+ system wspomagania parkowania przód tył, kamera cofania, bezkluczykowy dostęp, klima automat, szyby z tyłu elektryczne. Termin odbioru maj :cry: Aaaa przycebuliłem jeśli chodzi o kolor, wybrałem biały. Czarne i białe fajnie kontrasruje i jeśli chodzi o cebulę, to jest gratis.

kakus - 2021-03-06, 13:06

Odbyłem jazdę próbną nowym stepway-em 100Tce-LPG. Jest zauważalna różnica w dynamice jazdy pomiędzy benzyną i lpg. Na benzynie jest w dolnym zakresie obrotów więsza dynamika w porównaniu do lpg. W górnych zakresach obrotów jeździ sie jednakowo na benzynie i lpg. Odnosi się dodatkowo wrażenie "długiego gazu". Samochód jest dużo lepiej wykonany niż poprzednik i jest to już mniej Sandero a bardziej Clio. Rozczarowuje mnie jednak silnik. Sandero drugiej generacji 90Tce które posiadam ma wg mnie lepszą dynamikę przynajmniej na niższych obrotach.
Michał B24 - 2021-03-20, 13:23

Dziś widziałem już dwa nowe Sandacze, w ruchu ulicznym. Już widać w rękach użytkowników, nie testówki. Najpierw Stepway, bardzo ładnie wygląda w ruchu, a potem zwykłe Sandero, ale z hakiem, znaczy hak zdemontowany, ale widziałem gniazdo na hak. Też ładnie wyglądał.
Dymek - 2021-03-22, 16:19

pluto napisał/a:
Nowa jakość daci SANDERO :mrgreen:
Trzecie auto (tym razem Nowe Sandero ustawione w salonie) także posiadające kilka widocznych wad m.in.
- krzywo osadzony klosz lampy przedniej (prawa strona wystawała około 1cm poza obrys, lewa strona prosta)...

Dzisiaj mając dłuższą chwilę, pierwszy raz przyjrzałem się bliżej takim szczegółom na trzech samochodach prezentowanych w salonie. No niestety faktycznie... nie jest to zmontowane tak, jak była już po tylu latach dopracowana druga generacja Sandero. Nie trzeba długo szukać, żeby wychwycić rzeczy, które nie powinny mieć miejsca w nowym egzemplarzu nowego modelu, który pretenduje do lepiej wykonanego.
Osadzenie przednich lamp- po prawej stronie klosz lampy wystaje ciut poza obrys błotnika (tak chyba powinno być) a po lewej błotnik wystaje z 5mm poza obrys lampy... A na fotkach wygląda to i tak lepiej niż w rzeczywistości.

Krystian67 - 2021-03-22, 18:07

Fajansy. Niedoruby.Trzeba to pokazywać , wytykać w salonach. Pokazywać na filmach .Wtedy coś z tym zrobią. To niedopuszczalne zeby normą były takie felery. Dziady robią z nas drugi sort.
higachi - 2021-03-24, 22:08

[quote="Dymek"]
pluto napisał/a:
Nowa jakość daci SANDERO :mrgreen:
No niestety faktycznie... nie jest to zmontowane tak, jak była już po tylu latach dopracowana druga generacja Sandero.
- Mam Sandero II z października 2018 - krzywo spasowana deska - od strony kierowcy wyrównana do poziomu drzwi i słupka A, od pasażera - różnica na poziomie ok, 1cm rozrzutu - to nie jest dopracowanie... Minimalne niedopasowanie błotników też chyba mam, ale nie zwracam uwagi, bo jeździ.
higachi - 2021-03-29, 20:24

Miał już ktoś jazdę próbną / kupił wersję z automatem?
laisar - 2021-03-29, 22:40

higachi napisał/a:
wersję z automatem?

Też czekam jak kania dżdżu, bo uwielbiam CVT i jestem bardzo ciekaw wersji daciowej, ale na razie nigdzie nie było...

maciek - 2021-03-30, 15:42

może być ciężko z dostaniem CVT i jeszcze na Demo.
Miałem przyjemność przejechać się Micrą z tym silnikiem i CVT to w skrócie działa tak w czasie normalniej jazdy silnik utrzymuje obroty około 2000 czyli na poziomie maksymalnego momentu obrotowego. Jeśli chcemy wyprzedzać i damy gaz do dechy to skrzynia będzie symulowała zmiany biegów stwarzając wrażenie jechania samochodem z skrzynią manualną.
Jak przeglądałem informacje techniczne w systemie to skrzynia w Dacii też tak ma działać.

laisar - 2021-03-30, 17:50

maciek napisał/a:
w Dacii też tak ma działać

Symulować biegi?! Noż ja p... Psuć największą zaletę jakimś neolitycznym idiotyzmem :/ Oby się tylko dało wyłączyć...

Marmach - 2021-03-30, 18:50

laisar napisał/a:
psuć największą zaletę jakimś neolitycznym idiotyzmem :/

No nie wiem, mulenie na odcięciu przy wyprzedzaniu jest nie tylko nieprzyjemne, ale dodatkowo trudno określić przyrost prędkości... Chociaż pewnie można się do tego przyzwyczaić, jak ten koń do diety ;-) (a może nawet trzeba, biorąc pod uwagę niechybną elektryfikację :roll: )

laisar - 2021-03-30, 19:59

Marmach napisał/a:
mulenie na odcięciu przy wyprzedzaniu

Roboty, których szukacie, nazywają się "kick-down".

(Tak, w CVT też).


Marmach napisał/a:
niechybna elektryfikacja

Primo, zwykle nie ma skrzyni biegów, tylko co najwyżej redukcyjna.

Secundo, silnik elektryczny ma w szerokim zakresie obrotów w zasadzie stały moment obrotowy.

Summa summarum nie daje to efektu mulenia delikatnie traktowanej CVT.

maciek - 2021-03-30, 20:45

popatrzyłem w YouTube i jest jak mówiłem
zwykła jazda
https://www.youtube.com/watch?v=zp82-_w5unk

sprinty 0-100 40-100 itp
https://www.youtube.com/watch?v=62O2fhU5gQg

laisar - 2021-03-30, 21:15

Czarna rozpacz :(((

Każdy taki psuedobieg to strata czasu przyśpieszania na idiotyczne zabawy z obrotami...

Tak to powinno wyglądać, wykorzystując maksymalnie efektywnie każdą odrobinę energii - https://www.youtube.com/watch?v=5gMyrCmwT_Q

Marmach - 2021-03-30, 22:55

laisar napisał/a:

Roboty, których szukacie, nazywają się "kick-down".
(Tak, w CVT też).

Nie wiem o jakie roboty chodzi, pewnie drogowe :-) Ale chodziło mi dokładnie o efekt wycia. To oczywiście najrozsądniejszy sposób wyprzedzania dowolnym samochodem spalinowym - trzymanie silnika na jak najwyższych obrotach. Ale w przypadku CVT brzmi to jak brzmi :-)

laisar napisał/a:

Secundo, silnik elektryczny ma w szerokim zakresie obrotów w zasadzie stały moment obrotowy.
Summa summarum nie daje to efektu mulenia delikatnie traktowanej CVT.

Chodziło mi o to, że silnik elektryczny też nie daje zbyt dobrego wyczucia zmiany prędkości. W samochodzie ze skrzynią biegów z przełożeniami można lepiej lub gorzej ocenić przyrost prędkości w czasie, jeśli komuś słoń na ucho nie nadepnął.

Rozwiązaniem brzydkiej pracy CVT byłoby oczywiście odizolować kabinę od dźwięków z komory silnika i wydechu i puścić z głośniczków jakieś rasowe V8 : :lol:

laisar - 2021-03-31, 01:41

Marmach napisał/a:
Nie wiem o jakie roboty chodzi

No rebelianckie przecież!!!

Marmach napisał/a:
W samochodzie ze skrzynią biegów z przełożeniami można lepiej lub gorzej ocenić przyrost prędkości w czasie

Raczej zupełnie gorzej - np przy zamkniętych oczach w ogóle nie rozpoznasz po samym dźwięku żadnego innego przyrostu jak tylko prędkości obrotowej silnika, która nie świadczy absolutnie o niczym, bez względu na stopień nadepnięcia na uszy...

Marmach napisał/a:
brzydkiej pracy CVT

CVT pracuje bardzo ładnie.

Dźwięk, który ktoś może uznać za brzydki, produkuje silnik, zatem:

Marmach napisał/a:
odizolować kabinę od dźwięków z komory silnika i wydechu

...i wystarczy - hałas to hałas, obojętnie czy wydawany przez TCe90, V8 czy jakąś japońską "ślifierkie".


"Nienaturalność" odczucia słabego związku obrotów silnika wyposażonego w CVT z przyśpieszeniem auta to wyłącznie efekt przyzwyczajenie i niepotrzebnego skupiania się na odgłosach, zamiast na tym, co widać na prędkościomierzu i za szybą.


Owszem, czasami te odgłosy bywają nadmierne, ale to w równej mierze dotyczy aut z klasycznymi skrzyniami - np dacii... Wiele razy zarzucono ich silnikom słabość i kiepskie przyśpieszanie, po czym okazywało się, że kierowcy po prostu nie wykorzystują dostępnej mocy, bo przez marne wyciszenie odstrasza ich od tego hałas.

Marmach - 2021-03-31, 22:18

laisar napisał/a:
"Nienaturalność" odczucia słabego związku obrotów silnika wyposażonego w CVT z przyśpieszeniem auta to wyłącznie efekt

Mów co chcesz, kierowniku, ale ja jestem muzyk półprofesjonalista i jeżdżę nie tylko na szkiełko i oko, ale i na ucho :-)

laisar napisał/a:
Dźwięk, który ktoś może uznać za brzydki, produkuje silnik

Gra półsłówek :-)

To, że ktoś wymyśla takie idiotyzmy jak "symulacja zmiany biegów" w CVT pokazuje, że oprócz perfekcji inżynieryjnej klyent ceni również czynniki pozaracjonalne. Najwyraźniej jednostajne buczenie przy każdym dynamicznym przyspieszaniu należy do doznań nieprzyjaznych. Handluj z tym :lol:
Ja nie mówię, że za cenę zwiększonego spalania i pogorszonej dynamiki chciałbym CVT z taką protezą. Ale, powiedzmy sobie szczerze, samo CVT jest jakimś tam ciosem w spalanie i dynamikę ;-)

laisar - 2021-04-01, 00:31

Marmach napisał/a:
nie tylko na szkiełko i oko, ale i na ucho

A czy ja gdzieś zakazywałem słuchania? Natomiast istotnie - uważam, że szkiełko i oko są _ważniejsze_ niż audiomniemanologia...

Marmach napisał/a:
Gra półsłówek

Bynajmniej - dokładnie te same dźwięki, które tak niektórych męczą niby przy CVT, występują także przy skrzyniach ręcznych. Ergo: CVT jest niewinne.

Marmach napisał/a:
klyent ceni również czynniki pozaracjonalne

Ano niestety, niestety...

Cytat:
CVT jest jakimś tam ciosem w spalanie i dynamikę

Bynajmniej do kwadratu - CVT jest najekonomiczniejszą i najdynamiczniejszą ze skrzyń, dlatego właśnie stosuje się je w hybrydach. Jednakże tak jak każdy inny typ skrzyni, od manuala poczynając - wymaga nauczenia się jej używania. A niektóre klyęty są leniwe albo mają zlasowaną szarą masę, i jak już kiedyś nauczyli jakąś komórkę nerwową jednej sztuczki, to potem wszystko młotkują równo: szpilkę, pinezkę, gwoździa, marchewkę... "Paaanie właaadzo, całe życie tędy jeżdżę, nigdy tu stopu nie było!!11!".

Pozostaje tylko dla mnie zagadką, po co niektórzy biorą CVT, nie uczą się jej obsługi, a potem narzekają. Przecież to tak, jakby np kupić auto z ręczną skrzynią 6-biegową, a potem jeździć używając tylko 4 - w tym wstecznego... No niby można, ale sensu w tym jakoś nie widzę.


Sam natomiast pozostaję przy nadziei, że tę debilną symulację biegów da się jednak wyłączyć.

Michał B24 - 2021-04-01, 07:41

Jeździłem CVT Nissana, X-trail. Też ma symulacje biegów, 7 chyba, w sumie nie było dla mnie istotne. Dało się tym jeździć i nawet całkiem przyjemnie. A że jeździłem nim po dość wysokich górach (Góry Skaliste w Kanadzie), to te biegi dawały mi możliwość hamowania silnikiem, bardzo przyzwoitą.

Nie znam przyczyny, tych biegów, ale jedną poznałem. A może jest im tak prościej sterować.

malyjoe4k - 2021-06-10, 21:31
Temat postu: Sandero 3 generacji 1.0 LPG- opinie
Cześć, chciałbym poznać opinie osób które na codzień maja okazje korzystać z nowej ss3, jak się autem jeździ, średnie rzeczywiste spalanie, czy auto nadaje się na długie trasy (np. Wyjazd do Chorwacji) i czy przy 110-130 rzeczywiście słychać jakieś ogromne szumy podczas jazdy ?
laisar - 2021-06-10, 22:36

http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=19586

malyjoe4k napisał/a:
czy auto nadaje się na długie trasy

Tak.

malyjoe4k napisał/a:
czy przy 110-130 rzeczywiście słychać jakieś ogromne szumy podczas jazdy ?

Nie.

Michał B24 - 2021-06-10, 22:50

Dokładnie, 1.0 TCE Sandero, nie Stepway jest ciche. Ale jeśli chodzi o SCE65 to już silnik może wyć przy tej prędkości.
marwisn - 2021-06-11, 04:25

Ja od tygodnia odpycham się wersją Stepway z LPG.

Do dynamiki auta nie mam żadnych zastrzeżeń. Pomijając specyficzny dzięki silnika jedzie jak powinno. Dynamika i elastyczność zupełnie wystarczające na miasto, a i na S'ce czy autostradzie nie ma wstydu. Nie muszę się zastanawiać czy mam dostatecznie dużo czasu i miejsca by wyprzedzić inne auto przy prędkości 90 - 100 km/h.

Wnętrze ujdzie. Za te pieniądze trudno oczekiwać więcej. Najbardziej bałem się o fotele, ale na szczęście są wygodne i nawet po dłuższej trasie plecy nie bolą. Najbardziej wpienia mnie ten antyczny regulator audio za kierownicą. Nie mogę się do tego przyzwyczaić.

Moje dwa ostatnie auta to Astra 2017 i Seat 2019. Astra to był dramat. Elektronika wariowała, wyciek z silnika, z którym ASO nie mogli sobie poradzić. Leon to najlepsze auto jakie miałem. Piękny wizualnie, dopracowany mechanicznie. Sprzedawałem z żalem, ale tak wyszło.

Na ich tle Dacia wypada nadspodziewanie dobrze. Zaskoczyła mnie.

Tylko ten uchwyt na telefon... Nie wiem czemu tak to chwalą w internecie. Dla mnie tandeta straszna.

straszna_maruda - 2021-06-11, 08:16

marwisn napisał/a:
Najbardziej wpienia mnie ten antyczny regulator audio za kierownicą. Nie mogę się do tego przyzwyczaić.


Bo trzeba się go nauczyć. I jest bardzo wygodny.

toka93 - 2021-06-11, 08:49

Po roku w Francuzie w każdym następnym aucie już będziesz szukał pilota za kierownicą, a nie na kierownicy jak w większości aut :)
Dymek - 2021-06-11, 10:39

toka93 napisał/a:
Po roku w Francuzie w każdym następnym aucie już będziesz szukał pilota za kierownicą, a nie na kierownicy jak w większości aut :)

Dokładnie tak samo twierdzę- na początku dziwnie a po czasie stwierdzamy, że to idealne rozwiązanie, jak musiałbym się z tym kiedyś rozstać, to będzie spory smuteczek :lol:
Dla mnie największy plus- przyciski są ZAWSZE w tym samym miejscu, niezależnie czy jedziemy prosto czy akurat manewrujemy kierownicą. Taka namiastka kierownicy z nieruchomym środkiem w dawnym Citroenie C4 :mrgreen:

JS - 2021-06-12, 10:03

Też uważam, że sterowanie audio w wersji Renault/Dacia jest rewelacyjne i proste.
marwisn - 2021-06-13, 04:35

Żyjemy w demokratycznym kraju więc większość ma rację ;-) . Zobaczymy za czas jakiś. Może zmienię zdanie.
wlodarek1 - 2021-06-14, 13:42

A czy ktoś z was kto używa najnowszej generacji sandero w wersji z bezstopniowym automatem X matic :?:
Jak się to to sprawuje :?:

uno0 - 2021-06-14, 14:54

wlodarek1 napisał/a:
A czy ktoś z was kto używa najnowszej generacji sandero w wersji z bezstopniowym automatem X matic :?:
Jak się to to sprawuje :?:


Czekam z niecierpliwością na odbiór.....w mieście będę dzięki temu najbardziej zadowolony 👍

krimar - 2021-06-17, 08:49

X matic będzie prawdopodobnie mulasty i to nie ze względu na skrzynie, lecz z powodu obcięcia momentu do 145 Nm, ale większego by prawdopodobnie skrzynia nie "udźwignęła".
uno0 - 2021-06-17, 15:03

Wszystko wyjdzie w praniu. Ja za komfort nie operowania sprzęgłem i gajgą biegów jestem w stanie znieść ciut gorsze osiągi. A do nie dawna przymierzałem się do zakupu Passata B6 kombi o 102 km więc jak widać osiągi to dla mnie drugorzędne potrzeby. Pozdrawiam
Rysiob - 2021-06-17, 15:13

Podejrzewam, że obcięcie momentu obrotowego to także efekt walki o emisję.

CVT to płynność jazdy. Czasem wygoda jest warta więcej niż dynamika, zwłaszcza gdy jeździ się i tak spokojnie. Ale ze nie ma fabrycznego połączenia cvt + lpg, toż to naprawdę faux pas.

Prezes - 2021-06-18, 13:12

Nie ma co demonizować, przy turbo jeździ się głównie momentem i niewielka różnica mocy i momentu jest prawie niezauważalna.
Ja czekam na cenę D2 w automacie, jak nie przegną, sprzedaję swoją, biorę kredyt i "automata"

Dużo jest flimików na YT z jazd S3 z automatyczną skrzynią i wygląda to płynnie

Michał B24 - 2021-06-25, 21:39

Odebrałem dziś nowe Sandero, Comfort 90tce.

Różnica jest ogromna, auto jest dużo lepsze, cichsze, dorównało autom dorosłym.

Silnik jest dużo elastyczniejszy, lepiej się zbiera, skrzynia pracuje super. Lepiej się prowadzi, ale regulacja kierownicy, jest niewystarczajaca jednak, w starej lepiej mi było.

Silnik lepszy, ale dźwięk ma brzydszy.

syn marnotrawny - 2021-06-26, 18:17

Michał B24 napisał/a:
Odebrałem dziś nowe Sandero, Comfort 90tce.

Różnica jest ogromna, auto jest dużo lepsze, cichsze, dorównało autom dorosłym.

Silnik jest dużo elastyczniejszy, lepiej się zbiera, skrzynia pracuje super. Lepiej się prowadzi, ale regulacja kierownicy, jest niewystarczajaca jednak, w starej lepiej mi było.

Silnik lepszy, ale dźwięk ma brzydszy.


Super. Gratulacje! ;-)
Dobrze posłuchać opinii kogoś kto miał poprzednie Sandero.
Czekamy na jakieś fotki. :) Szerokości.

velomar - 2021-06-26, 18:33

Część różnic na plus (prowadzenie, niższy poziom hałasu) wynika też zapewne z tego, że teraz masz wersję zwykłą, a nie Stepway.
syn marnotrawny - 2021-06-26, 18:39

velomar napisał/a:
Część różnic na plus (prowadzenie, niższy poziom hałasu) wynika też zapewne z tego, że teraz masz wersję zwykłą, a nie Stepway.


Gość tu leci Stepwayem (1:30) https://youtu.be/C1FmJwZifvw 180km/h i moim zdaniem jest cicho. Wiadomo filmik, a realna jazda może trochę inaczej wyglądać, ale moim zdaniem jest bardzo dobrze. Jeśli przy 120-130km/h będzie jeszcze trochę ciszej to jest idealnie. Zawsze można sobie nadokla wygłuszyć matami. Godzina-dwie roboty jak ktoś ma parcie. ;-)

Kauris - 2021-06-26, 20:57

Jak słychać "klikanie" kierunkowskazów przy takich prędkościach to nie jest źle! :) U mnie (1.2 16v) klikanie migaczy zagłusza muzyka grająca "średnio głośno".
Michał B24 - 2021-06-27, 21:06

velomar napisał/a:
Część różnic na plus (prowadzenie, niższy poziom hałasu) wynika też zapewne z tego, że teraz masz wersję zwykłą, a nie Stepway.


Część tak, ale prowadzenie poprzedniego Stepway, bardzo mi pasowało i w porównaniu do zwykłego Sandero 2, lepiej mi się jeździło Stepway niż zwykłym. Bardzo lubię swoje SS2.

Nowy Sandacz ma też kilka wad w stosunku do poprzedniego, jednak są dość mało istotne, poza jedną. Ale tutaj może chodzi o wersję, że nie Stepway.

Całe auto S3, zasługuje na pochwałę, jest bardzo dużo lepiej ale:

1 Zawieszenie nie znosi poprzecznych garbów, jest dużo gorzej i bardziej twardo niż w SS2, muszę jednak uważać po czym jeżdżę. Już nie polecę tak szybko po dziurawej drodze, muszę zwalniać jak wszyscy.
2 Przetłoczenie podsufitówki, jest tak zrobione, że osłonę przeciwsłoneczną, trzeba brać blisko ściany bocznej, czyli kierowca musi użyć do tego lewej ręki, ale żeby kierowca wysunął prawą przesłonę, musi sięgać bardzo daleko, do jej prawej krawędzi. Jest to jak dla mnie irytujące i w zasadzie jedyna rzecz, która tak naprawdę irytuje w tym aucie.
3 Żal telekopu pod maską, ale plusy za jej uszczelnienie
4 Linia deski rozdzielczej, nie trafia w linie drzwi. Mi absolutnie nie przeszkadza, ale jest to jedyny widoczny dla mnie objaw taniości designu auta.

Michał B24 - 2021-07-02, 07:26

No to kolejne spostrzeżenia:

System start i stop, wyłącza też wspomaganie kierownicy. Pewnie chodzi o kolejne oszczędności prądu i CO2, mi absolutnie nie przeszkadza.

Podczas postoju z włączoną klimą, silnik staje, ale klima dalej chłodzi. Nie wiem czy zwiększyli pojemność cieplną parownika, wprowadzili jakiś zbiornik buforowy czynnika, czy sprężarka jest elektryczna. Tego jeszcze nie doszedłem, ale podoba mi się.

Pedał gazu ma wyraźnie wyczuwalny opór pod koniec, jakby kickdown.

Układ kierowniczy przy pełnym skręcie też ma wyczuwalny opór, który tak jakby można jeszcze dokrecić bardziej na postoju lub przy manewrach na parkingu.

sobol1976 - 2021-07-02, 13:01

Michał B24 napisał/a:
Podczas postoju z włączoną klimą, silnik staje, ale klima dalej chłodzi.


Podłączę się do obserwacji bo też od kilku dnia użytkuję SS3:
1. Dzisiaj zaobserwowane: Klima przy wyłączonym silniku faktycznie chłodzi przez jakiś czas ale jeśli temperatura w kabinie wzrośnie powyżej zadanej silnik się sam uruchamia aby wychłodzić - mówimy o klimie automatycznej, jak jest w manualnej - nie wiem.
2. Bardzo dobra jakość mikrofonu w zestawie głośnomówiącym - niebo a ziemia, porównując z SS2.
3. Jeżdżąc po mieście wygłuszenie kabiny spełnia moje oczekiwania :) Wręcz dzisiaj stwierdziłem, że trzeba ciszej słuchać muzyki, bo karetkę z tyłu usłyszałem dopiero z 5m za mną. Nic nie szumi w drzwiach i nadkolach. Ogromna różnica. Pewnie przy dużych prędkościach będzie gorzej ale zapewne bez porównania ze starszą generacją.
4. Mam przejechane 70km tylko po mieście i tylko na LPG - komputer pokazuje na tą chwilę 11,4 l/100. Ufam, że będzie spadać.
5. System 6-głośnikowy audio MN4 wydaje się jeszcze lepszy niż akcesoryjne Focale w moim poprzednim Sandero. Szczególnie słuchając po kablu z Tidala w wysokiej jakości dźwięku.

Jestem baaardzo miło zaskoczony i lubię go coraz bardziej.

uno0 - 2021-07-02, 18:23

[/quote] Jestem baaardzo miło zaskoczony i lubię go coraz bardziej.[/quote]


Miód na moje uszy w oczekiwaniu na odbiór........

syn marnotrawny - 2021-07-03, 09:44

Michał B24 napisał/a:
No to kolejne spostrzeżenia:

System start i stop, wyłącza też wspomaganie kierownicy. Pewnie chodzi o kolejne oszczędności prądu i CO2, mi absolutnie nie przeszkadza.

Podczas postoju z włączoną klimą, silnik staje, ale klima dalej chłodzi. Nie wiem czy zwiększyli pojemność cieplną parownika, wprowadzili jakiś zbiornik buforowy czynnika, czy sprężarka jest elektryczna. Tego jeszcze nie doszedłem, ale podoba mi się.

Pedał gazu ma wyraźnie wyczuwalny opór pod koniec, jakby kickdown.

Układ kierowniczy przy pełnym skręcie też ma wyczuwalny opór, który tak jakby można jeszcze dokrecić bardziej na postoju lub przy manewrach na parkingu.

Z tą klimą na postoju to mnie zaciekawiłeś, bo tego nie zaobserwowałem. Musisz wyłączyć silnik z kluczyka/przycisku i ona dalej chłodzi czy mówisz o tym, że jak masz włączony "start/stop" i silnik Ci się wyłączy na postoju przez ten system?
Co do pedału gazu i układu kierowniczego się zgadzam, również to zaobserwowałem.
Zauważyłem też, że kamerka cofania jest dosyć "mądra" i kumata, że możesz robić jakieś manewry typu przód/tył w krótkich odstępach czasu i nie wyłącza się od razu jak wrzucisz jedynkę przesuniesz się o 3 cm i wrzucasz znowu wsteczny i ona cały czas jeszcze wisi odpalona na kamerce. Miałem kiedyś inne auto i system nie nadążał przez szybkie operowanie biegiem wstecznym i biegiem 1 przez co ty już dawno wykonałeś manewr a kamerka była spóźniona. W Sandero bardzo dobrze to działa i tak jak mówię uważam, że to jest na plus jak ktoś parkuje kilkukrotnie wrzucając wstek + bieg 1.

sobol1976 napisał/a:

Podłączę się do obserwacji bo też od kilku dnia użytkuję SS3:
1. Dzisiaj zaobserwowane: Klima przy wyłączonym silniku faktycznie chłodzi przez jakiś czas ale jeśli temperatura w kabinie wzrośnie powyżej zadanej silnik się sam uruchamia aby wychłodzić - mówimy o klimie automatycznej, jak jest w manualnej - nie wiem.
2. Bardzo dobra jakość mikrofonu w zestawie głośnomówiącym - niebo a ziemia, porównując z SS2.
3. Jeżdżąc po mieście wygłuszenie kabiny spełnia moje oczekiwania :) Wręcz dzisiaj stwierdziłem, że trzeba ciszej słuchać muzyki, bo karetkę z tyłu usłyszałem dopiero z 5m za mną. Nic nie szumi w drzwiach i nadkolach. Ogromna różnica. Pewnie przy dużych prędkościach będzie gorzej ale zapewne bez porównania ze starszą generacją.
4. Mam przejechane 70km tylko po mieście i tylko na LPG - komputer pokazuje na tą chwilę 11,4 l/100. Ufam, że będzie spadać.
5. System 6-głośnikowy audio MN4 wydaje się jeszcze lepszy niż akcesoryjne Focale w moim poprzednim Sandero. Szczególnie słuchając po kablu z Tidala w wysokiej jakości dźwięku.

Jestem baaardzo miło zaskoczony i lubię go coraz bardziej.


2. Zgadzam się jeśli chodzi o mikrofon. Nikt z dotychczasowych rozmówców nawet nie wiedział, że jedę samochodem podczas rozmowy. Jakoś dźwięku czysta i bardzo wyraźna. Mam porównanie np. z nową Skodą Octavią RS i tam jest tragedia. Szum straszny, rozmówcy nie słychać...musisz się domyślać co on mówi. Ogólnie porażka.
3. W mieście spoko, ale ja jeżdżę codziennie expresówką i powyżej 110km/h jest słyszalny szum. Jest nieźle, ale mogłoby być lepiej. Ogólnie redaktorki też o tym wspominali, więc wszystko się zgadza.
4. Będzie spadać. Ja miałem po 40km spalanie gazu 29 litrów WTF xD :shock: ale teraz już po 200-300km mam poniżej 8L. Także chyba niezły wynik, a jestem raczej z tych "rajdowców" haha.

i na koniec moje pytanie. Wiecie Panowie jak zaktualizować system do nowszego?
Sprzedawca mówił, że już jest jakaś aktualizacja systemu m.in poprawia ten napis "ustawienia" zamiast nawigacja. W instrukcji jest tylko napisane, że mam użyć komputera i USB, ale gdzie mam wejść na jaką stronę i gdzie pobrać to wszystko to już nie napisali.
Z góry dzięki za pomoc.

sobol1976 - 2021-07-03, 10:17

Generalnie robisz to przez Toolbox - takie oprogramowanie na Windowsa które pozwala na aktualizację map i prawdopodobnie systemu. Instrukcję sobie znajdziesz w programie.

Ja to zrobiłem ale to zaktualizowało tylko mapy z wersji 2019Q2 do 2020Q3 - szału nie ma.
Jeśli chodzi o aktualizację tłumaczenia PL na interfejsie MN4 to nie licz na to, że Toolbox to zrobi. To raczej aktualizuje tylko część dot. nawigacji (sam program). Ja po aktualizacji nadal mam "Ustawienia" zamiast "Navi".

Michał B24 - 2021-07-03, 10:53

Jak odbierałem tydzień temu, to aktualizacji w ASO Zdunek Gdynia nie miało jeszcze i nie wiadomo kiedy będzie.

Klima chłodzi gdy system S&S wyłączy silnik na chwilowym postoju. Czy tak jest zawsze, to jeszcze nie wiem.

syn marnotrawny - 2021-07-03, 10:59

Aha rozumiem. Dzięki za odpowiedzi. Ja generalnie pierwsze co robię jak wsiądę to wyłączam "start/stop" najgłupsza rzecz w samochodzie. ASO przy odbiorze auta mówiło, że wyłączyć nie mogą (chodziło pewnie o tą wtyczkę czy coś żeby dezaktywować kompletnie). Jedynie coś wspomnieli, że będzie można "odwrócić działanie programu" czyli po uruchomieniu będzie od razu przycisk robił się na OFF, ale nie mają niby jeszcze tej możliwości. Pytanie czy serio takie coś będzie czy gość odpowiedział byleby odpowiedzieć.
Michał B24 - 2021-07-03, 16:47

Akurat w Daci ten system start i stop działa bardzo dobrze i przez 5 lat chyba ze dwa razy zdusiłem silnik przez niego. Silnik 3 cylindrowy, na postoju bardzo nieprzyjemnie drży, a ten system to eliminuje. Nie zamierzam jeździć tym autem dłużej niz 5 lat, a w SS2 system do tej pory działa bez zarzutu.

Czasem w megakorku wyłączałem ten system, tak w korku się słabo sprawdza. Jednak dokąd korka nie ma, ten system jest fajny. Wyłączam go też przy zjeździe z autostrady na tankowanie, gdyż boli mnie wyłączenie silnika po szybkiej jeździe. Ale do tego, wystarcza mi przycisk wyłączający.

uno0 - 2021-07-04, 20:51

Michał B24 napisał/a:
......w korku się słabo sprawdza.


Zastanawiam się jak to współpracuje z automatem bo te chyba raczej nie lubią być wyłączane w pozycji D

Michał B24 - 2021-07-04, 21:09

Myślę, że te skrzynie nieco inne i inne sterowanie.
Michał B24 - 2021-07-09, 14:47

Czy Stepway III też tak tłucze zawieszeniem na poprzecznych progach? Zwykłą Sandero III muszę bardzo mocno zwalniać na progach, dużo bardziej niż mówi ograniczenie prędkości. To jedna z dwóch cech które są denerwujące w stosunku do SS II
Kauris - 2021-07-10, 10:43

Zwykłe MCV II bardzo tłucze jak bierze coś na oba koła jednocześnie (jednym kołem przez to samo przelatuje bez zająknięcia). Mówisz, że stepway tego nie miał? Ciekawe...
michauek22 - 2021-07-10, 10:47

Teraz to chyba tylko Duster tego nie ma.
syn marnotrawny - 2021-07-10, 11:23

Michał B24 napisał/a:
Czy Stepway III też tak tłucze zawieszeniem na poprzecznych progach? Zwykłą Sandero III muszę bardzo mocno zwalniać na progach, dużo bardziej niż mówi ograniczenie prędkości. To jedna z dwóch cech które są denerwujące w stosunku do SS II

Najeżdżaj jednym kołem na próg i będzie git :) ja nie zauważyłem żeby coś tłukło, ale dwoma kołami dużo mniej komfortowo pokonuje się takie progi.

sobol1976 - 2021-07-10, 16:24

A propos wjeżdżania na progi zwalniające: jest ciutkę gorzej ale zakładam, że Stepway ma inaczej zestrojone zawieszenie (i większe koła) niż zwykłe Sandero. Generalnie nowa generacja Stepway lepiej trzyma się w zakrętach - wnioskuję więc, że zawieszenie jest trochę twardsze niż w poprzedniku. Stąd to wrażenie, że odrobinę bardziej tłucze na progach.
Michał B24 - 2021-07-11, 20:58

Ja nie mam Stepway teraz, miałem dwójkę i na dziurach i progach było bardzo dobrze. Teraz nawet jak jednym bokiem najeżdżam, to tłucze. No cóż, trzeba bardziej zwalniać.
Dymek - 2021-07-13, 08:04

Kauris napisał/a:
Zwykłe MCV II bardzo tłucze jak bierze coś na oba koła jednocześnie (jednym kołem przez to samo przelatuje bez zająknięcia). Mówisz, że stepway tego nie miał? Ciekawe...

Ta cecha jest dla mnie największą zaletą Sandero Stepway II - przez poprzeczne garby można lecieć bez zająknięcia niezależnie od prędkości. Górkę oczywiście trochę czujesz, ale z zawieszenia nic nie słyszysz... :lol:

sobol1976 napisał/a:
Cena jak na niemieckie warunki ok. To tak jakby u nas 200 PLN. :) My musimy pomnożyć razy 4... Liczę, że pojawi się coś na naszym rynku.

Jeśli chodzi o osłonę progu bagażnika, to wątpliwe, zważywszy na praktycznie brak w PL tego samego akcesoriom przeznaczonego dla Sandero II i to przez tyle lat produkcji.

Michał B24 - 2021-07-13, 12:40

Dymek napisał/a:
Ta cecha jest dla mnie największą zaletą Sandero Stepway II - przez poprzeczne garby można lecieć bez zająknięcia niezależnie od prędkości. Górkę oczywiście trochę czujesz, ale z zawieszenia nic nie słyszysz...


To prawda

babol - 2021-07-14, 14:54

Coś mi się chyba poluzowało w głośniku w drzwiach albo dostała się tam woda, lub też coś zaczęło wpadać w rezonans. Podczas grania niskich tonów zaczęło się popierdzanie i głuche pukanie. Problem dotyczy tylko drzwi kierowcy. Jest to dosyć subtelne ale ma miejsce również podczas cichego grania. Zanim pojadę do ASO to w wolnym dniu obadam temat - przyciskając tu i ówdzie plastiki ;-)
sobol1976 - 2021-07-15, 07:22

No niestety, po kilkuset kilometrach wychodzą różne kwestie związane z montażem i spasowaniem elementów. U mnie po urlopie pewnie wizyta w ASO w celu poprawek montażowych po fabryce. Zwijacz pasa pasażera wpada w metaliczne wibracje na wybojach i permanentnie "brzęczy" - myślałem że to jakiś luźny przewód ale to jest w obudowie zwijacza. Szkoda bo jadę częściowo na górskie wertepy więc będzie dzwonić :(
r70 - 2021-07-15, 08:13

Wprawdzie przymierzam się do Logana, ale jako że zaprzyjaźniony dealer takowego do pożyczenia nie miał, to pożyczyłem na weekend sandero. I przyznam że jestem generalnie bardzo pozytywnie zaskoczony tym samochodem.
Najbardziej rozczarował mnie hałas; spodziewałem się szumów powietrza, ale to nie one były problemem. Przeszkadzało mi chyba hałas toczenie. Mam wrażenie że po prostu podłoga jest znacznie słabiej wyciszona niż w samochodach z których korzystam.korzystałem. Ale pewnie da się do tego przyzwyczaić.
Samochód który dostałem do testów miał ok 600km przejechane - więc pewnie nie był jeszcze do końca ułożony, ale już nie całkowicie "dziewiczy". Wibracje silnika dało się odczuć głównie na zimnym starcie, i kiedy pracował kompresor klimy. Spalanie przy dość dynamicznym przyspieszaniu było po byku - bo chwilowe przekraczało 30L/100 (captur 1.2 co najwyżej przekracza 20L/100), ale to pewnie efekt nie do końca dotartego samochodu. Ale ogólnie ekonomika to było zaskoczenie na plus - na trasie (ok80km, większość tempomat - 90-94km/h, klima wyłączona) samochód potrafił spalić komputerowo 4.8Llpg przy średniej prędkości ok.75-80m/h a sądząc po tym ile zniknęło z baku faktycznie spalił chyba mniej. W ruchu miejskim mieściłem się w 7,5L. Genialna sprawa...
Pozycja za kierownicą - bez zastrzeżeń, świetna wielkość i położenie 8" wyświetlacza.
Ogólnie jestem ta TAK. Obawiam się tylko braku informacji potrzebie i kosztach regulacji zaworów w tym silniku :/ dzwoniłem w tej sprawie do Renault, ale bez numeru VIN nie podają mi zalecanych czynności serwisowych - więc trudno je wycenić. Obawiam się czy kontrola i ew. wymiana szklanek nie pociągnie po kieszeni bardziej niż korzyści ze stosowania LPG.

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-07-15, 13:58 ]
Odpowiedź ws. zaworów - http://www.daciaklub.pl/f...1824389#1824389.

eliks - 2021-07-15, 15:41

DrOzda napisał/a:
133 mm zwykłe
174 mm Stepway.


174mm jest liczone z pełnym załadunkiem.

JS - 2021-07-15, 16:58

Witam wszystkich! Dziś pojeździłem przez godzinę Stepwayem z LPG w wersji Comfort (klima automat, navi, bez tylnych szyb elektrycznych). Wciąż jestem na lekkim rozdrożu, czy wystarczy mi Stepway, czy jednak Duster. Stepway jest spoko, jeździ fajnie, dobrze wybiera nierówności, przy 110 km/h nie słyszałem żadnych zakłóceń (szybciej jechać nie mogłem po wybranych drogach). Silnik taki sam jak w Capturze, zatem znany. Na moje potrzeby wystarcza na pewno. Zbiera się dzielnie. Sam Captur zdaje się być sztywniejszy niż Stepway.
Kiedy jednak porównuję oba autka z Dusterem, to sorry, ale nie mają startu, jeżeli chodzi o komfort jazdy, wybieranie nierówności, wysokość pozycji za kierownicą. Chyba będę myślał jednak o Dusterze (po lifcie środek trochę lepszy, ale zewnętrznie - hm, nie do końca jestem przekonany). Komfort jazdy rewelacja.
Stepwaya zamykam w cenniku na 68.500, a Dustera Prestige na 74.500, zatem nieduża różnica.
Ale nie ma żadnych zastrzeżeń do Stepwaya - to bardzo fajne autko.

Rysiob - 2021-07-15, 19:29

Zbliża się odbiór mojego Stepwaya i tu pytanie do tych, co świeżo odebrali. Jakie opony mieliście założone? Wiem, że niegdyś zdarzało się, że Dustery przychodziły na wielosezonowych - stąd moje pytanie.
pastp - 2021-07-15, 20:57

Ja wreszcie odebrałem swojegqo steway-a w najszybszym kolorze. Ja mam Hankoki a stojace obok Sandero mialo Continentale. Na pytanie dlaczego w moim nie ma Continentali padla odpowiedż że montuja różnie. Podejrzewam, że Marokańskie jak moje, mają Hankoki.
eliks - 2021-07-15, 21:53

Continental ContiEcoContact 5 205/55r16
r70 - 2021-07-15, 22:39

Teraz pewnie ze względu na normy CO2 można się spodziewać tylko opon z indeksem toczenia A a chyba żadna wielosenowa opona takiego nie ma.
laisar - 2021-07-16, 00:32

Tylko duster miewał wielosezonowe, pozostałe modele chyba zawsze były z letnimi.

(Nie licząc okazjonalnych promocji zimówek lub innych opon wynegocjowanych przy zamawianiu).

Rysiob - 2021-07-16, 18:37

Dzięki za info! Mój egzemplarz wczoraj dojechał (zamówienie z 18.05) i sprzedawca potwierdził, że przyjechał na letnich Continental Ecocontact 6 205/60/16.

Zamówiłem wielosezonowe Navigator 3 i podmienię przed odbiorem :-)

sobol1976 - 2021-07-16, 19:13

U mnie też założyli Continental ContiEcoContact 6 205/60 R16 - produkcja Mioveni.
O wielosezonowych pomyślę jesienią - jeśli w ogóle się zdecyduję.
A tak a propos: pewnie za 3 dni odwiedzę przejazdem Mioveni. Moja Sanderka na chwilę wróci do domu. :))

uno0 - 2021-07-16, 20:53

JS napisał/a:

Kiedy jednak porównuję oba autka z Dusterem, to sorry, ale nie mają startu, jeżeli chodzi o komfort jazdy, wybieranie nierówności, wysokość pozycji za kierownicą. Chyba będę myślał jednak o Dusterze (po lifcie środek trochę lepszy, ale zewnętrznie - hm, nie do końca jestem przekonany). Komfort jazdy rewelacja.
Stepwaya zamykam w cenniku na 68.500, a Dustera Prestige na 74.500, zatem nieduża różnica.
Ale nie ma żadnych zastrzeżeń do Stepwaya - to bardzo fajne autko.


Generalnie też miałem dylemat ale po Grand Scenicu II i wożeniu powietrza wybór SS3 dla mnie i żony był wyborem zrównoważonym. Zewnętrznie Duster podobał się żonce ale wnętrze (nie chodzi o tegorocznego Dustera - choć ten też mnie nie urzeka) to już urok SS3. Jechałem też 110-120 km/h i dla mnie po Sceniku była cisza idealna.
Wersja nowego Dustera z automatem jest już dla mnie zbyt dużym wydatkiem. A patrząc na ceny paliw i tak zastanawiam się czy nie popełniłem błędu z automatem zamiast LPG. Choć automat to moje marzenie.

Dymek - 2021-07-20, 09:29

sobol1976 napisał/a:
... za 3 dni odwiedzę przejazdem Mioveni. Moja Sanderka na chwilę wróci do domu. :))

A masz pewność, że pochodzi z Mioveni? Bo niektóre nigdy nie były w Rumunii...

jodlasty - 2021-07-20, 09:31

Napisz jak ci się jeździ Sandero w automacie i jak spalanie
michauek22 - 2021-07-21, 20:11

uno0 napisał/a:
A patrząc na ceny paliw i tak zastanawiam się czy nie popełniłem błędu z automatem zamiast LPG. Choć automat to moje marzenie.

LPG zawsze możesz dorzucić, automatu raczej nie...

uno0 - 2021-07-22, 06:03

Cytat:
LPG zawsze możesz dorzucić, automatu raczej nie...


Niestety na etapie zamówienia w fabryce nie wersji 100 KM LPG z automatem. Nie wiem też jaką montują tam instalacje oraz czy na rynku gazowniczym są lepsze instalki. Oczywiście jedno jest pewne....są droższe niż ta fabryczna.

Michał B24 - 2021-08-01, 08:42

No to wrażeń ciąg dalszy, bo przekroczyłem 3000km i całkiem długą trasę.

Tydzień temu zaliczyłem trasę 500km po Polsce, drogi krajowe i wojewódzkie, w 4 osoby. Wiezłem dwóch chłopaków na obóz kajakowy.
1 Pojemność bagażnika wystarczająca
2 Miejsce w środku wystarczające, komforcik jest bardzo dobry
3 Przyspieszenie z dołu, bardzo dobre, ale wyprzedzanie, zaskakująco słabe. SS2 0.9TCE dużo lepiej przyspieszał przy wyprzedzaniu. Tutaj niewile powyżej 4krpm, kończy się przyspieszenie. Szok
4 Wracając w dwie osoby, wrażenie podobne. Ale, o tym za chwilę.

We środę wybrałem się znów w podróż, tym razem do Niemiec, ale niedaleko: Rostock. W sumie wyszło 1300km.
1 Bardzo przyjemna i cicha podróż.
2 W Niemczech, przycisnąłem i 150km/h na tempomat. Spalanie szybko skoczyło na 7.5. Ale jak zmniejszyłem na 140, to zaczęło spadać. W drodze tam, zakończyłem ze spalaniem 7.3
3 W drodze tam, dalej problemy z wyprzedzaniem, znaczy szybko się obroty kończą, niby rosną ale już za wolno
4 W drodze spowrotem, przekroczyłem 3000 przebiegu
5 Nastawa na autostradzie 140, rezultat 6.7l/100km, w Polsce spadło do 6.4, bo dalej jechałem krajówkami i wojewódzkimi, odbierając młodzież z obozu kajakowego
6 Po przekroczeniu 3000km, przyspieszenie przy wyprzedzaniu mocno się poprawiło, można ciągnąć obroty wyżej, znaczy ciągnie nawet znacznie powyżej 5000rpm
7 Rant dachu nad szybą przednią wyłapuje wszystkie muchy z drogi. Jest ich tam tak samo dużo jak na masce i grilu, ale dużo trudniej sie czyści.
8 Drzwi przednie, zbierają pionową krechę błota z pod przedniego koła, idzie tak od rogu błotnika, aż do szyby, prawie w pionie, ciężko zmyć.

sobol1976 - 2021-08-01, 18:38

Dymek napisał/a:
A masz pewność, że pochodzi z Mioveni? Bo niektóre nigdy nie były w Rumunii...


Mam pewność - mogą być produkowane w Mioveni albo w Maroko. Mój egzemplarz papierowo pochodzi z fabryki w Mioveni.

Właśnie wróciłem z wyjazdu prawie 4000 km. Podsumowanie trochę później...
Generalnie jest świetnie ale parę drobiazgów zwraca uwagę.

uno0 - 2021-08-01, 20:00

sobol1976 napisał/a:
Właśnie wróciłem z wyjazdu prawie 4000 km. Podsumowanie trochę później...
Generalnie jest świetnie ale parę drobiazgów zwraca uwagę.


Trzymasz nas w niepewności :-)
Mam nadzieję że jednak odwrotnie niż w Misiu plusy są lepsze od minusów.....

sobol1976 - 2021-08-02, 11:34

Musiałem ogarnąć się po urlopie i wracam do tematu wrażeń z podróży do Rumunii.
Ogólnie idea była taka żeby sobie pojeździć w zróżnicowanym terenie. Trochę szutrów i bocznych dróg w Transylwanii i w górach. Ale za bardzo nie byłem w stanie ponieważ... w Rumunii wyasfaltowali bardzo dużo bocznych dróg, które zapamiętałem z poprzednich wyjazdów. Dojazdy do warownych kościołów Valea Viilor, Viscri czy Biertan mają piękne nowe asfaltowe drogi. Owszem bardzo skraca to czasy zwiedzania ale... :)

Podsumowując wrażenia z jazdy - plusy:
1. Prowadzenie auta bardzo na plus w stosunku do Gen. II, zarówno na autostradach jak i drogach lokalnych.
a) Wspomaganie optymalnie czułe i dobrze reagujące np. na serpentynach górskich.
b) Trzyma się drogi, co czuć w łukach (lepsze trzymanie boczne foteli i mniejsze przechyły zawieszenia).
c) Komfort akustyczny znacznie większy - do 130km/h jest dla mnie dobrze. Potem zaczyna się wybijać szum aerodynamiczny. Silnik jest dobrze wygłuszony - fajnie mruczy a nie terkocze jak w poprzedniku.
d) na jednej z niewielu tras szutrowych (także odcinki wypłukane przez potok) przejazd był komfortowy, nie tłucze, nie czuć wibracji w kabinie, można jechać stosunkowo szybciej niż poprzednikiem.
2. Spalanie gazu LPG średnio 7,3 l/100 z całej trasy 4000 km. Bardzo zróżnicowane warunki od 140km/h autostradami, poprzez przejazdy miejskie i drogi lokalne z ograniczeniem do 70km/h. A poza tym dużo podjazdów na przełęcze górskie, w tym na 2000 m n.p.m. trasą Transfogarską. Spalania benzyny nie sprawdzę bo przyjechałem praktycznie z pełnym bakiem zatankowanym przed wyjazdem. :) Ale chwilowe pokazywał od 4,6 do 6,6 l/100 jak przełączałem testowo. Niezauważalny moment przełączenia między benzyną i gazem.
3. Gaz przełączał się praktycznie 3 sek. po odpaleniu. Kosztowo wyszło ok. 21 PLN na 100 km (na Węgrzech LPG po 3,30 PLN a w Rumunii różnie: od 2,20 do 3,00 PLN).
4. Moc silnika wyraźnie lepsza niż w SSII choć to tylko 10 koni więcej - czuć to na podjazdach i przy wyprzedzaniu, nie zauważyłem turbodziury, choć od 1000-1500 obrotów czasami się trochę zbierał gdy nie zredukowałem biegu, dalej już bez problemu. Podejrzewam, że to kwestia świetnie zestrojonej skrzyni w tym modelu. 6 bieg zmienia kompletnie ten silnik.
5. Klima automatyczna działa i jest wydajniejsza niż w SSII nawet przy 36 stopniach na zewnątrz.
6. Audio świetne - bardzo dobrze głośniki i warto dopłacić do pakietu MediaNav z 6 szt.
7. Bagażnik pakowny - jego objętość jest w sumie większa przez zwiększenie wysokości, ale jest ustawny.
8. Lampy LED jasne i zapalają się automatycznie wtedy kiedy trzeba.

A teraz minusy:
1. Android Auto świruje nawet na kablu, zrywa połączenie i łączy się znowu w najgłupszych momentach kiedy potrzebujesz śledzić trasę np. w mieście którego nie znasz. Lepiej czasami polegać na wbudowanej nawigacji, która jest stabilna tylko słabo z wpisywaniem danych adresowych prowadząc samochód :). Jeszcze nie ogarnąłem wszystkiego. Poza google maps i Waze używam także aplikacji mapy.cz, która jest dostępna w AA. Ale tutaj przestrzegam: dopóki nie dopracują apki dla AA to nie warto nawet na mapach pobranych - ciągle się zawiesza.
2. Zarządzanie energią na postoju to też dla mnie trochę sprawa dziwna. Ekran MediaNav w trybie wyłączonym świeci na niebiesko pokazując datę i godzinę. Nie ma możliwości wygasić go "na czarno". Dopiero zamknięcie pojazdu kluczykiem wygasza ekran. Jest to trochę problematyczne np. na campingu kiedy długo nie zamykasz pojazdu bo chcesz mieć dostęp do bagażnika itp. 3 razy rano pokazał komunikat o niskim stanie akumulatora itp. Jestem pewien, że ten ekran bierze dużo prądu.
3. Klimatyzacja miała (tylko) 2 momenty kiedy stopniowo przestało dmuchać z nawiewów (temat znany z poprzednich modeli - zamarzanie parownika lub filtra kabinowego). Wyłączenie klimy na 3 minuty pomagało. Dochodzi do tego tylko przy bardzo długich odcinkach trasy bez zatrzymania i musi być parno na zewnątrz. Ogólnie znacznie mniej irytujący problem niż w poprzednim modelu.
4. Ktoś już pisał o dziwnie zaprojektowanej osłonie przeciwsłonecznej - nie można włożyć palca pod osłonę z prawej strony (od lusterka) w celu otwarcia. Odpowiednie wgłębienie w podsufitce znajduje się z lewej a nie z prawej strony. Ja odruchowo otwieram to prawą ręką i mam problem bez odrywania wzroku od szosy.
5. A teraz hit projektowy, tzw. zemsta designera Dacii: proszę obejrzeć sobie nawiewy boczne wentylacji zarówno od strony kierowcy jak i pasażera. Tam jest pod samym nawiewem taki ładny, wystający element dekoracyjny w kolorze chrom. Jego skrajna krawędź kształtem przypomina trochę nóż tokarski. I właśnie taką funkcję chyba spełnia... Przy każdej wymianie/oczyszczaniu dywanika lub generalnie grzebaniu nisko pod kierownicą zalecam założyć kask ochronny. 3 razy oskalpowałem mój czerep przy pomocy tego wynalazku designerskiego - plastik nie jest zaoblony ani zatępiony - rżnie skórę jak nóż. Na serio radzę uważać! Szczególnie tych, którzy pozbyli się włosów na czaszce.
6. No i brakuje tej osłony progu bagażnika. Okleiłem go folią przezroczystą i dobrze bo nie porysowałem lakieru tylko folię poniszczyłem).
7. Czeka mnie jednak wizyta w ASO w celu wyeliminowania brzęczenia czegoś w zwijaczu pasa pasażera z przodu (pojawiło się po 1000 km i nie zniknęło).
8. Na autostradzie wyszło, że kierownica jest lekko przekręcona w lewo (jakieś 5-7 stopni). Sprawdzałem ciśnienie opon i było ok. Czy to się jakoś kalibruje czy tylko w ASO pomogą?

Kończąc podsumowanie, duży plus dla auta. Sprawdził się na trasach mimo kilku opisanych minusów. Może coś jeszcze sobie przypomnę... :)

eliks - 2021-08-02, 14:02

Wszyscy piszą o tej odczuwalnej większej mocy SS3. To nie tak że odczuwacie te 10KM tylko skrzynia ma 6 przełożeń i na każdym biegu mamy większy moment obrotowy na kołach.
Co do reszty wrażeń, cenne wskazówki. A powiedz jak to tam wygląda w Rumunii jeśli chodzi o Dacie? Czy jest tak jak z Maluchami u nas w latach 80tych?

sobol1976 - 2021-08-02, 15:26

Jeśli chodzi o moc to faktycznie różnica 10 KM jest teoretycznie pomijalna. Ale piszę jako były użytkownik SS II TCe90 i subiektywnie czuję różnicę już od niskich obrotów. Tak jak wspomniałem wyżej, skrzynia 6-biegowa do tego nowszego silnika jest idealnie zestrojona. I masz rację - to moment obrotowy robi tu całą robotę.
W Sandero II bywało tak, że np. tocząc się na dwójce i a potem intensywnie dodając gazu czułem wibracje, chwilowy brak mocy i dopiero po przekroczeniu 2000 obr. rakieta odpalała jak z procy. Tu tego problemu absolutnie nie ma. Dwójka jest dość krótka ale wydajna już praktycznie od 1000-1500 obr. Bardzo sobie chwalę kulturę pracy tego silnika szczególnie w mieście.

Jeśli chodzi o Dacie w Rumunii to poza bardzo starymi Loganami, owszem jest sporo nowych aut (Logany, Dustery) ale przede wszystkim dużo SSII z końcówki produkcji. Często wyglądały na takie prosto z salonu. Szczególnie dużo po drugiej stronie Karpat w Arges i na Wołoszczyźnie (Pitesti, Rimnicu Valcea itp.). W Transylwanii jeżdżą już "lepsze fury" bo tam trochę więcej pieniędzy. Ale najbardziej fascynują mnie stare Dacie Pickup w najbardziej odległych i niedostępnych rejonach. To samochody nie do zajechania i na każdą drogę.

Aha i służby miejskie, policja itp. mają sporo Dacii.

nowy - 2021-08-02, 17:07

Michał B24 napisał/a:
W Niemczech, przycisnąłem i 150km/h na tempomat


Nie za szybko trochę, bo producent sugeruje jazdę umiarkowaną zanim przekroczy się 3000 km

eliks - 2021-08-02, 18:18

Bo to było umiarkowanie szybko :-)
Czajo - 2021-08-02, 22:47

sobol1976 napisał/a:
4. Moc silnika wyraźnie lepsza niż w SSII choć to tylko 10 koni więcej - czuć to na podjazdach i przy wyprzedzaniu, nie zauważyłem turbodziury, choć od 1000-1500 obrotów czasami się trochę zbierał gdy nie zredukowałem biegu, dalej już bez problemu. Podejrzewam, że to kwestia świetnie zestrojonej skrzyni w tym modelu. 6 bieg zmienia kompletnie ten silnik.

ja mam SSII i też mam 100 KM :P ostatni wypust drugiej gen :)

sobol1976 napisał/a:
1. Android Auto świruje nawet na kablu, zrywa połączenie i łączy się znowu w najgłupszych momentach kiedy potrzebujesz śledzić trasę np. w mieście którego nie znasz. Lepiej czasami polegać na wbudowanej nawigacji, która jest stabilna tylko słabo z wpisywaniem danych adresowych prowadząc samochód :). Jeszcze nie ogarnąłem wszystkiego. Poza google maps i Waze używam także aplikacji mapy.cz, która jest dostępna w AA. Ale tutaj przestrzegam: dopóki nie dopracują apki dla AA to nie warto nawet na mapach pobranych - ciągle się zawiesza.

Kabel oryginalny? Najlepiej oryginalny lub jakiś dobry zamiennik np. beaseus i im krótszy tym lepszy :)

sobol1976 - 2021-08-03, 06:40

Czajo napisał/a:
Kabel oryginalny? Najlepiej oryginalny lub jakiś dobry zamiennik np. beaseus i im krótszy tym lepszy :)


Problem polega na tym, że niezależnie od tego czy jestem na kablu czy na wifi (w moim przypadku wifi bez internetu) zrywa połączenie tak samo. Przyczyn może być wiele: kabel mam oryginalny z telefonu 0,5m ale kupię chyba taki 0,25m Baseus'a 40W 5A.
Druga sprawa to wersja Androida - czekam cały czas na aktualizację do A11, kolejna kwestia to aktualizacja Mapy.cz i ew. oprogramowania MediaNav. Wszystkie te czynniki są potencjalnie do wyeliminowania z czasem, więc na tą chwilę nie rozpaczam. :)

Michał B24 - 2021-08-03, 07:31

Cytat:


Auto miało już 2700km przejechane, a producent zaleca umiarkowane do 1000km, a 3000km to czas, kiedy silnik uzyskuje pełne parametry. I tak jest.

Do tego co napisał @Sobol1976

1 Ja mam wersję 90 konną, wcześniej miałem SS 0.9TCe, też 90 konny. Nowy silnik zdecydowanie lepiej przyspiesza z dołu, od niższych obrotów i równiej ciągnie. W mieście, jest to bardzo pomocne, na autostradzie też się sprawdza bardzo dobrze. Pod górki też lepiej jedzie. Niestety w SS 0.9TCe, silnik przyspieszał coraz lepiej, im wyzej się krecił tym lepiej ciągnął aż do 6000 obrotów. Ten 1.0 już góry zupełnie nie miał do 3000km przebiegu. Teraz jest lepiej, ciągnie jeszcze powyżej 5000, ale szybciej łapie zadyszkę niż starszy silnik i musiałem na nowo się uczyć wyprzedzania.
2 Zwykłe Sandero III, jest cichę nawet przy 160km/h. Jazda autostradowa, jest prawdziwym relaksem. Podłokietnik i boczek drzwi, są umieszczone idealnie dla mnie, fotel wygodny, zupełnie nie męczy. Jazda nie jest wcale absorbująca i można bez podnoszenia głosu rozmawiać przez telefon.
3 Spalanie na autostradzie, też jest lepiej, bo zaczyna mocno rosnąć powyżej 14okm/h

sobol1976 - 2021-08-03, 08:36

Michał B24 napisał/a:

Ten 1.0 już góry zupełnie nie miał do 3000km przebiegu. Teraz jest lepiej, ciągnie jeszcze powyżej 5000, ale szybciej łapie zadyszkę niż starszy silnik i musiałem na nowo się uczyć wyprzedzania.


Tak jest, po tych 4 tysiącach km silnik jest oszczędniejszy i lepiej reaguje na gaz. Jeśli chodzi o zadyszkę to jakoś nie zauważyłem ale testowałem max. 150 km/h na autostradzie. Kwestia redukcji bo tu jednak inna skrzynia niż w SSII. Na autostradzie redukcja z 6 na 5 przywracała zapas mocy dla mnie wystarczający.

Michał B24 - 2021-08-03, 11:22

Przy dużych prędkościach jest dużo lepiej, ale w okolicach 70-100, inne podejście do zmiany biegów musiałem mieć. Po 3000, jest dużo lepiej, jest chyba jakaś blokada.

Słowem, na autostradzie jest bardzo przyzwoicie i nie potrzebuję nic więcej.

sobol1976 - 2021-08-04, 13:58

O tym elemencie pisałem w moim podsumowaniu podróży. Ten dolny groźniejszy :)
Już go musiałem delikatnie papierem wodnym zaoblić ale nie chcę przeginać.
Pewnie i tak jeszcze ne raz zarobię w głowę.

sobol1976 - 2021-08-04, 14:15

Może będzie akcja przywoławcza i ASO będą montować coś podobnego :mrgreen:
Black Dusty - 2021-08-04, 15:35

sobol1976 napisał/a:
5. A teraz hit projektowy, tzw. zemsta designera Dacii: proszę obejrzeć sobie nawiewy boczne wentylacji zarówno od strony kierowcy jak i pasażera. Tam jest pod samym nawiewem taki ładny, wystający element dekoracyjny w kolorze chrom. Jego skrajna krawędź kształtem przypomina trochę nóż tokarski. I właśnie taką funkcję chyba spełnia... Przy każdej wymianie/oczyszczaniu dywanika lub generalnie grzebaniu nisko pod kierownicą zalecam założyć kask ochronny. 3 razy oskalpowałem mój czerep przy pomocy tego wynalazku designerskiego - plastik nie jest zaoblony ani zatępiony - rżnie skórę jak nóż. Na serio radzę uważać! Szczególnie tych, którzy pozbyli się włosów na czaszce.

Masz zwyczajnie źle opracowane procedury wyjmowania dywanika czy cóś tam, kto to widział żeby tam łbem walić, po co na co w imię czego:-P

Krystian67 - 2021-08-04, 18:34

Może ktoś ma procedurę wsiadania do dokkera kiedy osłona przeciwsłoneczna złożona jest na 50% .bo tak słonce zacinało . Przy wsiadaniu przeciołem sobie kawałek głowy tą osłoną i wypadłem z auta z raną cientą. Dodam krwawącą . Za ten patent ktoś powinien siedzieć w lochach. Nawiązuje w ten sposób do ostatniego wpisu. cyt. Black Dusty Masz zwyczajnie źle opracowane procedury .Kolego .Tak jest w tych autach ze można zostać kaleką. Nie wierzysz to zapraszam na pokaz.
Black Dusty - 2021-08-04, 21:02

Krystian67 napisał/a:
osłona przeciwsłoneczna złożona jest na 50%,Za ten patent ktoś powinien siedzieć w lochach.

Zastawiłeś sidła sam na siebie a chcesz winić kogoś innego, no proszę Cię, ja takie coś nazywam niedołęstwem.

eliks - 2021-08-04, 21:25

No odgięta w 50% osłona przeciwsłoneczna w każdym aucie może łeb rozwalić.
straszna_maruda - 2021-08-04, 21:27

Krystian67 napisał/a:
Może ktoś ma procedurę wsiadania do dokkera kiedy osłona przeciwsłoneczna złożona jest na 50% .bo tak słonce zacinało .


Czasami skuteczne jest zamiast w pozycji odchylonej oprzeć osłonę całkowicie o szybę.

Albo urosnąć :mrgreen: . Jak jesteś duży to prawie nie korzystasz z osłony bo górna krawędź dachu i przedniej szyby robi za tę osłonę

Paweł - 2021-08-05, 09:50

sobol1976 napisał/a:
Podsumowując wrażenia z jazdy

Po 6300 km przebiegu potwierdzam to co kolega napisał. dodam takie swoje uwagi:
1.też mam kierownicę lekko przekręconą , wybieram się do ASO trzeba poprawić ustawienie zbieżności
2. Zarządzanie energią - - opisywałem problem z aku - wybieram się do niezależnej stacji w celu weryfikacji stanu aku i układu ładowania wg mnie tu leży problem. Od kiedy wyłączam systematycznie system start&stop i nie wystąpił problem
3.fabryczny uchwyt na smartfona to totalna porażka, zdemontowałem go. Po włożeniu do niego smartfona część ekranu jest zasłonięta przez kierownicę a smartfon wchodzi na ekran tabletu.
4. Android Auto po kablu działał prawidłowo ostatnio udało mi się uruchomić po Wi-Fi ( smartfon Xiaomi ostatnia aktualizacja MIUI 12.5.3) na razie chodzi dobrze czekam na Yanosika na AA.
5.Przy jeździe na LPG brak na kompie wyświetlania chwilowego spalania
6.Zestaw naprawczy do kół to totalna porażka. Złapałem gumę i chciałem go wykorzystać . Po pierwsze nie zakleił dziury, po drugie wg instrukcji na nim po zaklejeniu można przejechać 3 km życzę powodzenia, żeby w trasie np. na autostradzie znaleźć po 3 km wulkanizatora. Skończyło się na pomocy drogowej. Opona do wyrzucenia po zastosowaniu, nie chcą naprawiać, musiałem kupić dwie nowe na tył bo nie mieli Continentali. Aktualnie kupiłem dojazdówkę z zestawem podnośnik + klucz do kół.

sobol1976 - 2021-08-05, 10:04

Paweł napisał/a:
Zestaw naprawczy do kół to totalna porażka. Złapałem gumę i chciałem go wykorzystać.


Ja jeszcze na szczęście nie musiałem korzystać. Zaopatrzyłem się w zwykły zestaw naprawczy za 7 PLN (sznury, szydło i klej). W razie czego mam zamiar tak naprawić oponę ale do tego jest potrzebny kompresor. I tu pytanie do Ciebie, ponieważ jeszcze nie otwierałem zestawu: czy jest możliwość napompowania opony bez podłączenia zbiornika z klejem przy pomocy tego urządzenia? Pytam ponieważ widziałem takie zestawy gdzie nie można podpiąć samego wężyka pod kompresor - tylko przez zbiornik z klejem.

Paweł - 2021-08-05, 18:07

sobol1976 napisał/a:
Paweł napisał/a:
Zestaw naprawczy do kół to totalna porażka. Złapałem gumę i chciałem go wykorzystać.


I tu pytanie do Ciebie, ponieważ jeszcze nie otwierałem zestawu: czy jest możliwość napompowania opony bez podłączenia zbiornika z klejem przy pomocy tego urządzenia? Pytam ponieważ widziałem takie zestawy gdzie nie można podpiąć samego wężyka pod kompresor - tylko przez zbiornik z klejem.

Przerobiłem tak łączówkę ,że mam zwykły kompresorek do wykorzystania

sobol1976 - 2021-08-05, 18:39

Byłem sprawdzić i faktycznie bez problemu można podpiąć sam wężyk bez butli z klejem.
sobol1976 - 2021-08-05, 18:41

Paweł napisał/a:
smartfon Xiaomi ostatnia aktualizacja MIUI 12.5.3) na razie chodzi dobrze.

No ja niestety Xiaomi 8T i nadal czekam na aktualizację MIUI 12.5 z Androidem 11. Jeszcze poczekam jeśli w ogóle dostanę.

pastp - 2021-08-05, 19:58

A ja jestem po wizycie.w.serwisie z 3 tygodniowym autem i 500km przebiegu. Ja pisalem wczesniej system SOS wywala błąd. Po godzinie doszli, że trzeba wymienic jakiś moduł, oczywiście nie mieli go ale zapraszali na wymianę. Problem w tym jak, moim zdaniem, lajtowo podeszli do tego. Powinni przeprosić w imieniu producenta i zaproponowac auto zastępcze a nie proponowac termin i być zdziwonym, że nie mogę w tym terminie. Niestety mam tego pecha, że muszę pracowac na pieniądze Polecam sprawdzić to ustrojstwo bo może to nie dzialałać. Nie wiem jak ....... bo wkurzanie 112 to chyba nie najlepszy pomysł.
uno0 - 2021-08-05, 20:45

pastp napisał/a:
Powinni przeprosić w imieniu producenta i zaproponowac auto zastępcze a nie proponowac .....


Dawno post nie wprowadził mnie w tak dobry humor :-) Szacun za prace oczywiście. Pozdrawiam

velomar - 2021-08-05, 20:46

Paweł napisał/a:

1.też mam kierownicę lekko przekręconą , wybieram się do ASO trzeba poprawić ustawienie zbieżności

To chyba już w Daciach plaga.
U mnie nawet ASO idealnie nie poprawiło. Przywykłem, ale może się kiedyś wybiorę do jakiegoś porządnego, niezależnego warsztatu i zrobią idealnie.

pastp - 2021-08-05, 21:49

uno0 napisał/a:
pastp napisał/a:
Powinni przeprosić w imieniu producenta i zaproponowac auto zastępcze a nie proponowac .....


Dawno post nie wprowadził mnie w tak dobry humor :-) Szacun za prace oczywiście. Pozdrawiam

Mnie nie jest do smiechu, bo auto ok i miny tych co wsiedli przejechali się bezcenne. Jednak każdy kto zobaczy serwis w nowym aucie, pomyśli Dacia szajs, niestety

uno0 - 2021-08-06, 07:16

Po przygodach z myślą elektroniki francuskiej ( C4 Picasso diesel oraz Scenic II i Grand Scenic II benzynowce) nie wierzę by serwis był lepszy od dedykowanych w materii elektronicznych specjalistów.
Wierzę, że uda sie tobie doprowadzić auto do porządku. Komponując swoją Daćkę zrezygnowałem z kilku elektronicznych gadżetów i po cichu łudzę się, że z resztą będzie ok.

Zakup nowego auta to dumne poklepywanie pracowników w salonie z dobrego wyboru, a po później po wyjeździe.....radź se sam...ten typ tak ma :-/

Dobry niezależny pewny mechanik to mimo wszystko podstawa dzisiaj.
Pozdrawiam

Paweł - 2021-08-06, 09:01

sobol1976 napisał/a:
Paweł napisał/a:
smartfon Xiaomi ostatnia aktualizacja MIUI 12.5.3) na razie chodzi dobrze.

No ja niestety Xiaomi 8T i nadal czekam na aktualizację MIUI 12.5 z Androidem 11. Jeszcze poczekam jeśli w ogóle dostanę.

Spróbuj zmienić region na Szwajcarię ja tak uzyskałem aktualizację najpierw do Andka 11 a później do MIUI 12.5

Michał B24 - 2021-08-06, 09:29

Moj nie chce chodzić nawet po kablu MIUI 12.0.5, Android 10QKQ1
Paweł - 2021-08-06, 09:40

Michał B24 napisał/a:
Moj nie chce chodzić nawet po kablu MIUI 12.0.5, Android 10QKQ1

zaktualizuj andka do ver 11

sobol1976 - 2021-08-06, 10:01

Paweł napisał/a:
Spróbuj zmienić region na Szwajcarię ja tak uzyskałem aktualizację najpierw do Andka 11 a później do MIUI 12.5


Dzięki, coś tam nowego pobiera ale to ne jest A11 tylko łaty bezpieczeństwa. Pewnie masz inny model, bo Xiaomi sukcesywnie aktualizuje wyższe modele, ale o 8T na razie cisza.

krzaciej - 2021-08-06, 10:50

A mój Samsung S9 z Androidem 10 chodzi bezprzewodowo :)
Tylko tak jak ktoś pisał wyżej - zdarza mu się rozłączyć w najbardziej kluczowym momencie nawigacji.

sobol1976 - 2021-08-06, 11:21

krzaciej napisał/a:
A mój Samsung S9 z Androidem 10 chodzi bezprzewodowo :)


No właśnie Samsungi są w uprzywilejowanej grupie urządzeń. U mnie AA po wifi działa jako tako (z przerwami) ale głównym problemem do wyeliminowania nową aktualizacją jest brak działania internetu (LTE itp.) przy jednoczesnym połączeniu wifi z samochodem. Po prostu telefon blokuje dane komórkowe w momencie sparowania z autem przez wifi. Zostają więc tylko aplikacje offline. Potwierdziłem na innym smartfonie, że w wersji 11 androida tego problemu nie ma.

uno0 - 2021-08-06, 13:35

Ktoś już chyba wcześniej sugerował opcje programistyczne i wymuszenie sygnału GSM bez względu na wi-fi. A jak zachowa się AA jeśli mapa Google będzie wgrana do pamięci smartphone ???
sobol1976 - 2021-08-06, 14:48

uno0 napisał/a:
Ktoś już chyba wcześniej sugerował opcje programistyczne i wymuszenie sygnału GSM bez względu na wi-fi. A jak zachowa się AA jeśli mapa Google będzie wgrana do pamięci smartphone ???


No niestety, mam to włączone i nie działa, próbowałem wszystkiego akurat Xiaomi jest oporne. Mapę google sobie pobierałem offline, tak samo jak mapy.cz i działa ale wiadomo - nie aktualizuje info o korkach itp. W każdym razie jak się coś wykrzaczy w trakcie to i tak trzeba rozłączyć wifi auta i zaktualizować przez LTE trasę. Gra nie warta świeczki w trakcie prowadzenia auta i lepiej po kablu bo tu zwiech mniej. Trzeba czekać na update.

Czajo - 2021-08-06, 14:50

W xiaomi masz asystenta wifi. Zaznacz tam, żeby utrzymywał połączenie z siecią wifi ale neta ciągnął z danych komórkowych
sobol1976 - 2021-08-06, 15:17

Czajo napisał/a:
W xiaomi masz asystenta wifi. Zaznacz tam, żeby utrzymywał połączenie z siecią wifi ale neta ciągnął z danych komórkowych


Mam włączone :(( Wszystko już sprawdzałem poza apką Speedify (darmowa ma dzienne i miesięczne limity transferu ale może zadziała).

EDIT: Speedify nie zadzała bo to rodzaj VPNa - Android Auto nie łączy się przez VPN.

sobol1976 - 2021-08-18, 07:50

Aktualizacja Redmi Note 8T do Androida 11 rozwiązała praktycznie wszystkie problemy z połączeniem AA. Odblokowano internet przy połączeniu wifi z autem. Jeszcze tylko na jakiejś dłuższej trasie sprawdzę czy aplikacja mapy.cz dalej kraszuje ale to jest i tak niezależne od MediaNav.
Dzisiaj jestem umówiony na wizytę w ASO w celu wyeliminowania i regulacji kilku "drobiazgów" po fabryce. Zdam relację po powrocie.

sobol1976 - 2021-08-18, 15:12

Właśnie wróciłem z ASO Karlik Torowa w Poznaniu z wizyty gwarancyjnej. Zgłosiłem:
1. Brzęczący wibrujący na dziurach zwijacz pasa pasażera - naprawiono skutecznie bez wymiany (coś było luźne w mocowaniu).
2. Ściąganie samochodu w prawo (przekrzywiona kierownica) - ustawiono zbieżność i sprawdzono/skalibrowano czujnik skrętu. Jest teraz OK.
3. Luźna końcówka uszczelki szyby (pozioma) w drzwiach kierowcy - poprawiono.
4. Zgłosiłem pojawianie się sporej ilości komunikatów o niskim stanie baterii (nawet po długich trasach typu 400km) - sprawdzono akumulator i ładowanie. Nie stwierdzono nieprawidłowości. Podobno taka uroda "inteligentnego ładowania". Nawet dostałem wydrukowane wyjaśnienie jak to działa, także o tych 80% naładowania akumulatora.
5. Zgłosiłem przechylony rygiel zamka bagażnika. Podobno tak ma być :( W Renówkach w salonie też nie były wszystkie proste. Widocznie taka metoda regulacji zamka bagażnika.
6. Delikatne krótkotrwałe wibracje pod kokpitem za kolumną kierownicy, pojawiające się przy wciskaniu/puszczaniu hamulca. Podejrzewam, że przenoszą się na grodzi gdy pompa hamulcowa intensywniej pracuje. Nie stwierdzili nieprawidłowości (?!)
Generalnie obsługa mega kulturalna i uprzejma, wszystko przejrzyście wytłumaczone. Bardzo dobra kawka ew. herbatka, samochód oczywiście umyty. Nic nie podrapane i nie poniszczone przy okazji. Czas: ok. 3h z myciem. I niech tak zostanie.

uno0 - 2021-08-18, 20:11

sobol1976 napisał/a:

Generalnie obsługa mega kulturalna i uprzejma, wszystko przejrzyście wytłumaczone. Bardzo dobra kawka ew. herbatka, samochód oczywiście umyty. Nic nie podrapane i nie poniszczone przy okazji. Czas: ok. 3h z myciem. I niech tak zostanie.


jutro w tym salonie płacę za rejestracje i czekam na odbiór....na razie są mili :-)

Dłubek - 2021-08-19, 19:48

sobol1976 napisał/a:
Właśnie wróciłem z ASO Karlik Torowa w Poznaniu z wizyty gwarancyjnej. Zgłosiłem:
1. Brzęczący wibrujący na dziurach zwijacz pasa pasażera - naprawiono skutecznie bez wymiany (coś było luźne w mocowaniu).
2. Ściąganie samochodu w prawo (przekrzywiona kierownica) - ustawiono zbieżność i sprawdzono/skalibrowano czujnik skrętu. Jest teraz OK.
3. Luźna końcówka uszczelki szyby (pozioma) w drzwiach kierowcy - poprawiono.
4. Zgłosiłem pojawianie się sporej ilości komunikatów o niskim stanie baterii (nawet po długich trasach typu 400km) - sprawdzono akumulator i ładowanie. Nie stwierdzono nieprawidłowości. Podobno taka uroda "inteligentnego ładowania". Nawet dostałem wydrukowane wyjaśnienie jak to działa, także o tych 80% naładowania akumulatora.
5. Zgłosiłem przechylony rygiel zamka bagażnika. Podobno tak ma być :( W Renówkach w salonie też nie były wszystkie proste. Widocznie taka metoda regulacji zamka bagażnika.
6. Delikatne krótkotrwałe wibracje pod kokpitem za kolumną kierownicy, pojawiające się przy wciskaniu/puszczaniu hamulca. Podejrzewam, że przenoszą się na grodzi gdy pompa hamulcowa intensywniej pracuje. Nie stwierdzili nieprawidłowości (?!)
Generalnie obsługa mega kulturalna i uprzejma, wszystko przejrzyście wytłumaczone. Bardzo dobra kawka ew. herbatka, samochód oczywiście umyty. Nic nie podrapane i nie poniszczone przy okazji. Czas: ok. 3h z myciem. I niech tak zostanie.

sobol ile płaciłeś za gwarancyjny?

sobol1976 - 2021-08-20, 06:47

Dłubek napisał/a:
sobol ile płaciłeś za gwarancyjny?

Nie wiem jak w innych markach ale w Dacii w trakcie gwarancji nie udało mi się zapłacić za żadne czynności naprawcze. Wszystko jest uznawane i bezpłatne. Zakładam więc, że pytasz o "przegląd gwarancyjny" - do niego mam jeszcze 10 miesięcy a poza tym mam wykupione Easy Service.

uno0 - 2021-08-27, 20:17

Daćka SS3 z automatem odebrana - przy odbiorze trzeba było zakwestionować do protokołu:
1. Podwinięta i delikatnie (ale jednak) przecięta uszczelka drzwi kierowcy.
2. Nierównie spasowane uszczelki drzwi tylnych po obu stronach
3. Parujący boczny kierunkowskaz
4. Nierówno spasowany i uszkodzony narożnik zderzaka (2mm)

Pojeżdżę tydzień i zobaczymy. W czasie jazdy pikało i pikało coś podczas jazdy i okazało się że to sygnał ostrzegawczy o prędkości. Zlikwidowane :-)

Zaczynam okres docierania.
Pozdrawiam

psz - 2021-08-27, 22:25

Gratulacje, ale silnik masz raczej 1000 a nie 900, jeśli chodzi o pojemność, którą zdaje się podajesz w opisie ;-)
uno0 - 2021-08-28, 07:52

Michał B24 napisał/a:
Akurat w Daci ten system start i stop działa bardzo dobrze


W automacie system również działa. W instrukcji nie ma oczywiście przeciwdziałań...targają mną jedynie wątpliwości czy zgaszenie auta w pozycji skrzyni D nie działa destruktywnie na nią. Czy na chłopski rozum ...w korkach takich system pozwala na nieprzegrzewanie się silnika?

uno0 - 2021-08-28, 11:01

nie zdążyłem edytować poprzedniego posta......spostrzeżenie nr. 1
jazda z klimatyzacją....dodaje gazu zmniejsza się prędkość dmuchawy...odpuszczm gaz obroty dmuchawy się zwiększają...
W swoich dotychczas posiadanych autach tego nie zauważyłem...
Też tak macie ????

r70 - 2021-08-28, 18:49

najwięcej mocy na koła - dlatego klima pewnie "zwalnia" prze dodawaniu gazu
defunk - 2021-08-29, 08:11

uno0 napisał/a:
jazda z klimatyzacją....dodaje gazu zmniejsza się prędkość dmuchawy...odpuszczm gaz obroty dmuchawy się zwiększają...
W swoich dotychczas posiadanych autach tego nie zauważyłem...
Też tak macie ????


Każda Dacia tak ma, bo w nich czasem są niespotykane rozwiązania ;-)

uno0 - 2021-08-29, 08:25

defunk napisał/a:
uno0 napisał/a:


Każda Dacia tak ma, bo w nich czasem są niespotykane rozwiązania ;-)


Jak tak.....to tak......
To moja pierwsza Daćka :-)

syn marnotrawny - 2021-08-29, 11:56

uno0 napisał/a:
nie zdążyłem edytować poprzedniego posta......spostrzeżenie nr. 1
jazda z klimatyzacją....dodaje gazu zmniejsza się prędkość dmuchawy...odpuszczm gaz obroty dmuchawy się zwiększają...
W swoich dotychczas posiadanych autach tego nie zauważyłem...
Też tak macie ????


Ale, że co...masz powiedzmy ustawioną klimę na maksymalny nawiew (ostatnia kreska na pokrętle) i co...dodajesz gaz do dechy i czujesz jak dmucha tak słabo jakby była powiedzmy na trzeciej kresce? Jeżeli tak to to jakiś żart...ja u siebie nie mam czegoś takiego.

Rysiob - 2021-08-29, 12:46

To jest związane z tzw. "inteligentnym" systemem ładowania - przy zwiększonym zapotrzebowaniu na moc układ klimatyzacji pracuje chwilowo słabiej. To samo miałem w Astrze J. Takie czasy.
r70 - 2021-08-29, 14:18

Generalnie przy niewielkich silnikach (moc i moment vs masa pojazdu), redukcja ładowania albo i wydajności klimatyzacji w przypadku większego zapotrzebowania na moc "trakcyjną" ma wg mnie sens nie tylko ze względów ekologicznych.
Dymek - 2021-08-29, 20:42

Klasyka inteligentnego ładowania akumulatora. To nic innego, jak zmiany napięcia w instalacji, które słychać w pracy dmuchawy. Napięcie zmienia się w granicach 12-15V, odpuszczenie gazu to faza hamowania silnikiem a napięcie wtedy rośnie i rosną też zauważalnie obroty silnika dmuchawy.
krzaciej - 2021-08-30, 07:36

A moja przygoda z Sandero nie zaczyna się zbyt dobrze.
Nie dość, że auto nie ma nawet 5k km. to zdążyłem już złapać dwie gumy, w tym jedną na autostradzie, to wyskoczyła mi dziś informacja o uszkodzeniu układu kierowniczego.
Co prawda po wyłączeniu silnika informacja zniknęła, ale i tak niepokój pozostał.
Ktoś wie, z czego mógł wynikać błąd?

uno0 - 2021-08-30, 07:41

krzaciej napisał/a:
A moja przygoda z Sandero nie zaczyna się zbyt dobrze.
Nie dość, że auto nie ma nawet 5k km. to zdążyłem już złapać dwie gumy, w tym jedną na autostradzie, to wyskoczyła mi dziś informacja o uszkodzeniu układu kierowniczego.
Co prawda po wyłączeniu silnika informacja zniknęła, ale i tak niepokój pozostał.
Ktoś wie, z czego mógł wynikać błąd?


Może problem z akumulatorem ?

uno0 - 2021-08-30, 21:17

Automatyczna skrzynia biegów - prezentacja obrotów na tempomacie przy 90 i 100 km/h. Przebieg 200km...
r70 - 2021-08-30, 22:57

1600obr przy 90km/h - fajnie :) O ile pamiętam, 6 bieg w manualu jest krótszy :)
Przy okazji obserwacji obrotów jakie dobiera VCT można się dowiedzieć jakie realnie najniższe obroty można bez szkody dla silnika utrzymywać na poszczególnych biegach/prędkościach w manualu.

Hiszpan_JS - 2021-08-31, 10:59

r70 napisał/a:
Przy okazji obserwacji obrotów jakie dobiera VCT można się dowiedzieć jakie realnie najniższe obroty można bez szkody dla silnika utrzymywać na poszczególnych biegach/prędkościach w manualu.
Nie, można się dowiedzieć jakie obroty zaleca ekologia... co wcale nie jest jednoznaczne z tym co jest najlepsze dla silnika. Chociaż, może w tym przypadku, akurat się to sprawdza. Nie znam na tyle tego silnika. A ekologom nie wierzę :mrgreen:
krzaciej - 2021-08-31, 12:46

Panowie, a czy w waszych klimatyzacjach automatycznych w czasie grzania wyłącza się A/C? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam w automatach a okropnie to denerwuje - auto momentalnie paruje.
r70 - 2021-08-31, 13:10

Hiszpan_JS napisał/a:
Nie, można się dowiedzieć jakie obroty zaleca ekologia... co wcale nie jest jednoznaczne z tym co jest najlepsze dla silnika. Chociaż, może w tym przypadku, akurat się to sprawdza. Nie znam na tyle tego silnika. A ekologom nie wierzę :mrgreen:

W przypadku skrzyni bezstopniowej, myślę że obroty silnika przy ustabilizowanej prędkości przejazdu dobierane są dość efektywnie dla spalania i możliwości silnika - dlatego wszelkie podmuchy silnego wiatru, lekkie podjazy potrafią bardzo płynnie zmieniać obroty silnika. Być może włączenie ECO może to mocno zachwiać w kierunku chwilowej "ekologii" - kosztem trwałości podzespołów (przynajmniej ECO w przypadku mojego captura potrafi ustawić 6 bieg przy 1200-1300obr, przy 4 osobach w samochodzie i nie kwapi się do redukcji przy próbie przyspieszania).

r70 - 2021-08-31, 13:16

krzaciej napisał/a:
Panowie, a czy w waszych klimatyzacjach automatycznych w czasie grzania wyłącza się A/C? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam w automatach a okropnie to denerwuje - auto momentalnie paruje.

To dość częste - w wielu renault też tak jest a pewnie z powodów norm emisji będzie to coraz powszechniejsze zjawisko.
Pozwolę sobie dopytać - jak działa w takich przypadkach klawisz nadmuchu na szyby ? Ciekaw jestem co mnie czeka w Duster ?;) W Captur poza kierowaniem strugi powietrza i maksymalizacji wydajności dmuchawy, agregat włącza się natychmiast a szyby odparowują dosłownie w kilka sekund.

edit:
Przyznam że mnie trochę zaskoczył ten eksperyment obrazujący wpływ AC On/Off na spalanie
https://www.youtube.com/w...nnel=craVeDRIVE

defunk - 2021-08-31, 14:44

r70 napisał/a:
Przyznam że mnie trochę zaskoczył ten eksperyment obrazujący wpływ AC On/Off na spalanie
https://www.youtube.com/w...nnel=craVeDRIVE


A co tu dziwnego? Ja się już dawno nauczyłem, że jeśli chcę dynamicznie ruszyć na skrzyżowaniu, to koniecznie należy uprzednio wyłączyć klimę, bo ta zżera (na oko) 10-15% mocy (momentu). To nie może pozostać bez wpływu na spalanie -- utrzymując zadaną prędkość (powiedzmy 100 km/h) trzeba silnikowi podać odpowiednio więcej paliwa.

r70 - 2021-08-31, 14:47

dziwi mnie wielkość różnicy, a nie to że ona wystąpiła. Żaden z moich samochodów (a już ich trochę miałem) nie palił w cyklu mieszanym po włączeniu klimy 20% więcej.
eliks - 2021-08-31, 17:02

defunk napisał/a:
r70 napisał/a:
Przyznam że mnie trochę zaskoczył ten eksperyment obrazujący wpływ AC On/Off na spalanie
https://www.youtube.com/w...nnel=craVeDRIVE


A co tu dziwnego? Ja się już dawno nauczyłem, że jeśli chcę dynamicznie ruszyć na skrzyżowaniu, to koniecznie należy uprzednio wyłączyć klimę, bo ta zżera (na oko) 10-15% mocy (momentu). To nie może pozostać bez wpływu na spalanie -- utrzymując zadaną prędkość (powiedzmy 100 km/h) trzeba silnikowi podać odpowiednio więcej paliwa.

Było już o tym na forum, że przy dynamicznym ruszaniu sprężarka klimy się odłącza żeby auto nie traciło na mocy, jest tak robione już od ładnych paru lat ze względów bezpieczeństwa.

defunk - 2021-09-01, 07:53

r70 napisał/a:
dziwi mnie wielkość różnicy, a nie to że ona wystąpiła. Żaden z moich samochodów (a już ich trochę miałem) nie palił w cyklu mieszanym po włączeniu klimy 20% więcej.


Na LPG? Bo tutaj zawsze będzie troszkę więcej, samą proporcją (Duster jest moim pierwszym od 20 lat autem bez LPG, w poprzednich zawsze rosło "więcej").

r70 - 2021-09-01, 09:23

defunk napisał/a:


Na LPG? Bo tutaj zawsze będzie troszkę więcej, samą proporcją (Duster jest moim pierwszym od 20 lat autem bez LPG, w poprzednich zawsze rosło "więcej").


Do tej pory nie jeździłem na LPG, mam doświadczenia z Pb i ON. Ale nie bardzo rozumiem o jakie proporcje Ci chodzi ?
W dieslu zakładam że wpływ jest mniejszy z powodu zupełnie innej zasady działania powodującej że ten rodzaj silników generalnie jest mało podatny na wahania spalania w zależności od obciążenia silnika, ale w benzynach którymi jeździłem albo jeżdżę nie były tak duże.
W tym przypadku zakładam że to kwestia charakterystyka pracy małych - turbo benzyn.
Tym bardziej cieszę się że nie zrezygnowałem a automatycznej klimy w zamówionym Dusterze ;)

Paweł - 2021-09-01, 12:29

większe zużycie LPG w stosunku do benzyny wynika z mniejszego ciepła spalania LPG ( właśnie około 20%)
r70 - 2021-09-01, 12:33

Panowie, ale o czym Wy piszecie ? Najwyraźniej się nie rozumiemy :)
Ja piszę o zwiększeniu spalania w związku z jazdą AC On vs Ac OFF, a nie o większym zużyciu LPG vs Pb (tego dotyczy także film który podlinkowałem)

edit:
ale w odniesieniu do:
Paweł napisał/a:
większe zużycie LPG w stosunku do benzyny wynika z mniejszego ciepła spalania LPG ( właśnie około 20%)

Intrygujące jest dla mnie informacja o spalaniu dustera f.2
Dacia podaje że w cyklu mieszanym spalanie Pb jest 6.4L/100, natomiast na paliwie alternatywnym (LPG) 7.0 - czyli tylko niespełna 10%, podczas gdy dla f.1 8.4L czyli ponad 30%
Może ktoś to potrafi wyjaśnić ?
(przepraszam za OT który się tak samoistnie rozwinął)

Black Dusty - 2021-09-01, 12:40

Cytat:
większe zużycie LPG w stosunku do benzyny wynika z mniejszego ciepła spalania LPG ( właśnie około 20%)


https://www.autoexpert.pl...datkowo-chronic

krzaciej - 2021-09-06, 20:31

r70 napisał/a:
krzaciej napisał/a:
Panowie, a czy w waszych klimatyzacjach automatycznych w czasie grzania wyłącza się A/C? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam w automatach a okropnie to denerwuje - auto momentalnie paruje.

To dość częste - w wielu renault też tak jest a pewnie z powodów norm emisji będzie to coraz powszechniejsze zjawisko.
Pozwolę sobie dopytać - jak działa w takich przypadkach klawisz nadmuchu na szyby ? Ciekaw jestem co mnie czeka w Duster ?;) W Captur poza kierowaniem strugi powietrza i maksymalizacji wydajności dmuchawy, agregat włącza się natychmiast a szyby odparowują dosłownie w kilka sekund.


U mnie działa dokładnie jak opisałeś. Naciskając guzik nadmuchu na szyby włącza się jednocześnie odparowanie tylnej szyby, AC i maksymalny nadmuch na szybę :)

straszna_maruda - 2021-09-07, 10:20

krzaciej napisał/a:
Panowie, a czy w waszych klimatyzacjach automatycznych w czasie grzania wyłącza się A/C? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam w automatach a okropnie to denerwuje - auto momentalnie paruje.


Oczywiście, że tak bo w renówkach tak działa klimatyzacja. Prędkość nawiewu zależy jedynie od temperatury. Jak mam więcej osób w aucie albo jesienią czy też w wilgotne dni (nawet jak jadę sam) klimatyzacja działająca w trybie automatycznym powoduje zaparowanie szyb. Jest to spowodowane dostosowywaniem nadmuchu jedynie do temperatury...czyli jak osiągnie temperaturę to zwalnia :!: przepływ powietrza a szyby zaczynają sobie parować :evil: . Ja po prostu zazwyczaj dodaję obrotów pokrętłem albo całkowicie steruję ręcznie (kierunek i siła nadmuchu) a klima jedynie pilnuje temperatury wpływającego powietrza. I ciekawostka - jak się wyłączy klimę to jak powietrze na zewnątrz ma np 12 stopni do środka będzie płynąć powietrze o temperaturze 15 stopni podgrzane :mrgreen: przez wyłączoną klimatyzację. Bo minimalna temperatura to 15 stopni. W normalnym aucie jak nie ma klimy to powietrze ma tyle ile na zewnątrz. Dlatego dla mnie klimatyzacja automatyczna jest pewną wadą bo nie ogarnia warunków wilgotnościowych, a przy komplecie pasażerów i tak trzeba jej podpowiadać ustawieniami ręcznymi bo nie wyrabia.
I ekologia nie ma tu nic dogadania - to reno tak oprogramowuje klimę.

sobol1976 - 2021-09-07, 15:20

Dzięki za wyjaśnienie bo, tak jak kolega wyżej, zacząłem się trochę gubić jak wsiadłem do samochodu wieczorem po basenie. Musiałem wyłączyć Auto bo za cholerę nie chciał osuszyć wnętrza. Na zewnątrz 15 stopni to automatyczny tryb natychmiast odłączał klimę. Podsumowując brakuje czujnika wilgotności w podsufitce. :) Mówisz, że tak jest też we wszystkich Renault?
straszna_maruda - 2021-09-07, 16:47

Aby klima działała w trybie auto to musi być włączony przycisk a/c oraz przycisk auto. I klima pilnuje temperatury a po osiągnięciu zamierzonej spowalnia nadmuch. Możemy przestawiać temperaturę by nadal klima działała w trybie auto.
Jeśli w którymkolwiek momencie ruszymy siłę nawiewu lub przestawimy kierunek nadmuchu to temperatura podawanego powietrza jest zaprogramowana oraz to drugie czego nie ruszyliśmy pozostaje na poziomie auto(czyli takim jakim poprzednio podawał auto i się już nie zmieni bo rozłączyliśmy tryb auto).
Przykład 1: tryb auto osiąga temperaturę więc zwalnia mi nadmuch więc parują szyby. no to ja przestawiam kierunek na szyby ale siła nadmuchu :!: zostaje na nadal minimalnym poziomie.
Przykład 2 tryb auto osiąga temperaturę więc zwalnia mi nadmuch więc parują szyby. no to ja zwiększam nadmuch ale kierunek nadmuchu :!: pozostaje na środkowe kanały (bo tryb auto głównie pracuje środkowymi kanałami bo tak najłatwiej wychładza lub nagrzewa wnętrze).
Podsumowując jak klima w trybie auto nie wyrabia inp parują szyby lub jest za ciepło na tylnym siedzeniu ale mam dobrą temperaturę na przodzie to sprawdzam i przestawiam kierunek nawiewu oraz równocześnie sprawdzam czy siła nawiewu jest odpowiednia i jeśli nie to muszę ją wyregulować.. Przynajmniej u mnie w megance tak to działa :mrgreen: a mam klimę w pełni automatyczną.

krzaciej - 2021-09-07, 18:02

Nie tego się szczerze powiedziawszy spodziewałem po klimatyzacji automatycznej :D

A czy wasza karta Keyless też ma taki krótki zasięg, że gdy przechodzicie od strony pasażera do strony kierowcy przed maską to autko się zamyka?

tomkasz - 2021-09-07, 19:37

To nie jest krótki zasięg tylko tak jest zaprojektowane/zaplanowane pole obejmujące wnętrze + na zewnątrz od początku drzwi kierowcy przez tylne, klapę bagażnika, prawe drzwi pasażera i aż do końca drzwi pasażera z przodu. Pole to jest narysowane w instrukcji obsługi.
Dracid - 2021-09-08, 08:32

Keyless tak samo działa/działał w dusterze II, czym doprowadzał mnie do szału.

Nie dało się obejść auta w garażu (a słupy uniemożliwiały obejście go od tylnej strony) bez zamykania auta. No rozwiązanie iście genialne. A keyless mieć chciałem.

pastp - 2021-09-08, 16:10

Krótki zasięg zabezpiecza przed przechwyceniem. Mi to nie przeszkadza bo jakąkolwiek klamkę dotkniesz auto otwarte, łącznie.z klapami. Idiotyzn że klapka.wlewu paliwa jest na osobnej dźwigni ale widziały gały co braly.
Paweł - 2021-09-09, 14:09

Sandero odebrane z ASO. Siłowniki tylnych szyb wymienione (wada fabryczna), szyby chodziły jak chciały. Ustawienie kierownicy skorygowane.
PS: Yanosik chodzi na AA

pastp - 2021-10-04, 18:12

To ja podzielę się doświadczeniami. Po 2 tygodniach od zakupu wymieniałem modem SOS. Od wczoraj wentylator nawiewu zamilkł. Po rozmowie z serwisem, zlecenie na wizytę. Zaczynam się irytować .... Chyba elektronika szaleje, bo dzisiaj nie zamknął auta a karta w domu
krzaciej - 2021-10-04, 20:49

A to mi się też to zdarza - odejdę od samochodu i auto nie łapie, że karta poszła razem ze mną.
Zdarza się to rzadko, ale się zdarza ;)

uno0 - 2021-10-05, 12:14

pastp napisał/a:
......To ja podzielę się doświadczeniami..... Chyba elektronika szaleje, bo dzisiaj nie zamknął auta a karta w domu


Po jazdach Scenikiem 2 oraz wcześniej C4 Picasoo stwierdziłem, że taka karta oraz elektryczny ręczny to jednak rzeczy dla mnie zbędne, a w dodatku kapryśne. Przynajmniej mam pewność, że auto sam otworzę i zamknę oraz zwolnię z ręcznego. A mówimy w sumie o nowym aucie, w którym wilgoć oraz woda będzie coraz częstszym gościem naszych Dacii....

pastp - 2021-10-05, 12:49

Jak jest jakiś system to ma działać. Też niie wziąłem automatycznego ręcznego ale jak poczytalem, że sam się zwalniia i zapiina to żałuję.
eliks - 2021-10-05, 13:05

uno0 napisał/a:
pastp napisał/a:
......To ja podzielę się doświadczeniami..... Chyba elektronika szaleje, bo dzisiaj nie zamknął auta a karta w domu


Po jazdach Scenikiem 2 oraz wcześniej C4 Picasoo stwierdziłem, że taka karta oraz elektryczny ręczny to jednak rzeczy dla mnie zbędne, a w dodatku kapryśne. Przynajmniej mam pewność, że auto sam otworzę i zamknę oraz zwolnię z ręcznego. A mówimy w sumie o nowym aucie, w którym wilgoć oraz woda będzie coraz częstszym gościem naszych Dacii....

W Scenic III też to żyje swoim życiem. Ręczny elektryczny spoko, ale ja mam same automaty to mi wszystko jedno. Pod górę też asystent robi robotę. Przetestowałem nawet pod górę 15% i ruszył wzorowo.

Rysiob - 2021-10-05, 17:24

Ja też miałem problem z niezamykaniem po oddaleniu się. Odkryłem przypadkiem że trzymanie w jednej kieszeni telefonu i karty blokuje sygnał :mrgreen: odkąd karta jest odseparowana od telefonu,zero problemu.
klazow - 2021-10-06, 22:47

Wszystko ma swoje plusy i minusy.
Ja tam dopłacenia do karty nie żałuję.
Do kluczyka mam nadzieję nigdy nie wracać.

Jak do tej pory jakichkolwiek problemów nie było. Raz myślałem, że mam ale po chwili odkryłem, że to jedynie TTTM.
Chodzi o sytuację gdy szybko podejdę do auta i pociągnę za klamkę. Niestety system dość szybki nie jest więc kończy się to staniem przed zamkniętym samochodem z kartą, która powinna go otworzyć...a nie otwiera.
Wystarczy odejść na kilka kroków (aż się usłyszy sygnał zamykania) i podejść znów tyle, że wolniej. ;-)

michauek22 - 2021-10-07, 12:35

pastp napisał/a:
Też niie wziąłem automatycznego ręcznego ale jak poczytalem, że sam się zwalniia i zapiina to żałuję.

Eeee... a to taka rewelacja jest..? :-P

kordirko - 2021-10-08, 00:13

straszna_maruda napisał/a:

Przykład 2 tryb auto osiąga temperaturę więc zwalnia mi nadmuch więc parują szyby. no to ja zwiększam nadmuch ale kierunek nadmuchu :!: pozostaje na środkowe kanały (bo tryb auto głównie pracuje środkowymi kanałami bo tak najłatwiej wychładza lub nagrzewa wnętrze).


A jak w trybie auto działa algorytm sterowania nadmuchem ?
Zauważyłem że teraz jesienią, jak odpalam auto po dłuższym postoju, to czasem włącza nadmuch na twarz+nogi, czasem na szybę + nogi, a czasem tylko na nogi.
Potem po kilku minutach się przestawia nadmuch.
Jakoś te tryby są powiązane z temperaturą i chyba z wilgotnością (deszcz), ale nie umiem pojąć logiki która za tym stoi ?

straszna_maruda - 2021-10-09, 16:47

Nie wiem. Możliwe że zbiera też sygnał z wycieraczek ale ja mam w pełni automatyczne więc nie mam pojęcia o ile to zmienia konfigurację nawiewu.
sobol1976 - 2021-10-12, 15:44

No, u mnie pierwszy "poważniejszy" problem. Zawór wlewu gazu puszcza po zatankowaniu do pełna. Syczy ok. 10 min. czym wzbudza panikę u pracowników stacji. Po wyrównaniu ciśnienia w przewodzie doprowadzającym do butli wszystko wraca do normy... Zakładam więc, że wielozawór/zawór zwrotny w butli sprawny. Jadę do ASO - niech mi wymienią końcówkę wlewu. Ale chyba trochę za wcześnie na takie akcje...
uno0 - 2021-10-12, 22:42

uno0 napisał/a:
Automatyczna skrzynia biegów - prezentacja obrotów na tempomacie przy 90 i 100 km/h. Przebieg 200km...


1100 km, automat , 110 km/h na tempomacie. Silnik przez obroty i w porównaniu do Scenica II 2.0 PB wyciszony super. Słychać że jest szum wynikający z prześwitu ale radio na 3 nie trzeba w ogóle podgłaśniać. Zobaczymy przy 120. Pozdrawiam

Michał B24 - 2021-10-13, 05:13

sobol1976 napisał/a:
No, u mnie pierwszy "poważniejszy" problem. Zawór wlewu gazu puszcza po zatankowaniu do pełna. Syczy ok. 10 min. czym wzbudza panikę u pracowników stacji. Po wyrównaniu ciśnienia w przewodzie doprowadzającym do butli wszystko wraca do normy... Zakładam więc, że wielozawór/zawór zwrotny w butli sprawny. Jadę do ASO - niech mi wymienią końcówkę wlewu. Ale chyba trochę za wcześnie na takie akcje...


Może być też zanieczyszczenie gazu, lub błoto z końcówki tankowania na stacji. To jest kulka ze sprężyną. Trudno to zepsuć, choć wykluczyć się nie da.

sobol1976 - 2021-10-13, 08:15

Michał B24 napisał/a:
Może być też zanieczyszczenie gazu, lub błoto z końcówki tankowania na stacji. To jest kulka ze sprężyną. Trudno to zepsuć, choć wykluczyć się nie da.


Tak wiem, czytałem o tym trochę i gdybym nie miał gwarancji pewnie bym to naprawiał samodzielnie. Biorąc jednak pod uwagę że tankowań było może ze 20 wolę żeby sprawdzili co tam nie gra. Zwróciłem uwagę że od samego początku gwint plastikowej zakrętki wlewu był uszkodzony. Prawdopodobnie w czasie kontroli homologacyjnej ktoś niedbale zakręcił korek i być może fragmenty plastiku weszły w zawór.

sobol1976 - 2021-10-14, 10:41

Zawór wlewu LPG wymieniony na poczekaniu. Szczelność sprawdzona w ASO - ma być teraz dobrze. Za nową zaślepkę wlewu Renault podobno chce ok. 100 PLN (!?) a gwarancja nie obejmuje tego elementu jeśli jest uszkodzony gwint. Autentycznie nie wierzę w taką cenę i chciałbym to zweryfikować. Oryginalna Tomasetto M10 z uchwytem kosztuje na necie 4 PLN. Kupiłem na tą chwilę zamiennik w hipermarkecie za 1,99 PLN.
uno0 - 2021-10-16, 18:30

uno0 napisał/a:
uno0 napisał/a:
Automatyczna skrzynia biegów - prezentacja obrotów na tempomacie przy 90 i 100 km/h. Przebieg 200km...


.......Zobaczymy przy 120. Pozdrawiam


Jest 1500 km i prędkość 125 km/h...mnie nadal się podoba...radio na 3 nadal.....W poniedziałek prywatna wymiana oleju...Pozdrawiam

JS - 2021-10-16, 21:06

Witam wszystkich! Ostatnio testowałem troszkę nowego Stepwaya z LPG. Silnik spoko, wnętrze także ok, autko ładne i funkcjonalne w swojej klasie. Silnik przy 4 osobach zbierał się również doskonale. Mam jednak wrażenie, że w porównaniu z Dusterem jest znacznie twardszy na tzw. "polskiej drodze", coś jak Renault Captur. Jeśli ktoś jeździ z dala od dróg piątej kolejności odśnieżania, nie ma problemu, ale dla mnie jako posiadacza Dustera jest mniej komfortowo.
pastp - 2021-10-17, 07:54

Też mam takie odczucie. Duster 2020 był bardziej komfortowy a pierwszej generacji to mój ideał zawieszenia. Jednak Francuzi zmiienili to bo zauważ każdy dznnikarz wył jakbyśmy zawsze każdy zakret pokonywali 200km/h
sobol1976 - 2021-10-17, 13:43

Tak, to fakt, że zawieszenie utwardzono nawet względem II generacji Stepway'a. Ale jest sporo zalet nowego zestrojenia zawieszenia. W tym roku byłem w Rumunii i przetestowałem nowe Sandero Stepway na trasie Transfogarskiej. Zdecydowanie miałem poczucie lepszego trzymania w zakrętach na serpentynach, samochód nie przechylał się zbytnio i pewność prowadzenia znacznie wzrosła. Elektryczne wspomaganie też tu było na plus. Porównuję z poprzednią wersją bo byłem tam też poprzednim modelem. Jeśli chodzi o jakiś dyskomfort na dziurach szutrach i drogach polnych to zapewne Duster ma lepsze parametry ale to przecież zupełnie inne auto.
Dla mnie różnica in minus akceptowalna. Pamiętam, że w poprzednim modelu na koleinach leśnych i drogach polnych może było miękko ale strasznie bujało na boki. Teraz tego nie ma.

uno0 - 2021-10-18, 14:41

Olej wymieniony po 1500 km. Minimalne ilości opiłeczków..... Teraz w sierpniu przyszłego roku już oficjalnie w serwisie. Spalanie PB w automacie minimalne na razie 6.1 a max. 8,2.
pastp - 2021-11-05, 18:42

Pytanie mam odnośnie klimatyzacji w automacie. Jak włączę klimę to wyłącza się auto. Klimą nie działa w automacie. Chyba kolejna awaria a może w zimie tak tak ma być
eliks - 2021-11-05, 19:15

Nie powinna się włączyć poniżej 0 stopni
r70 - 2021-11-05, 22:29

Ale to chyba naturalne że jak ręcznie włączasz klimę, to rezygnujesz z automatyki ?
Jutro sprawdzę w dusterze, ale w capturze to była norma - automatyk wszystko robiła sama, ja zaczynałem coś grzebać "ręcznie" to kończyła się automatyka. Jedyne co współpracowało to pełny odwilżanie szyb - włączał klimę + pełny nawiew na szyby i wyłączał auto; wyłączyć go można było przez ponowne wciśnięcie przycisku odwilżania szyb, albo przez klawisz auto; dziś kiedy jeździłem dusterem było tak samo.

pastp - 2021-11-05, 22:46

Ale chodzi o to że jak na włączonej klimie dam auto to się klima wyłączy. Od 2 tygodni tak mam, wcześniej auto włączało klimę teraz ją wyłacza
sobol1976 - 2021-11-06, 09:05

pastp napisał/a:
wcześniej auto włączało klimę teraz ją wyłacza


No i to jest normalne. Jeśli włączasz automatykę klimatyzacji to czujniki same decydują czy w ogóle załączać "klimę". Mi też czerwona lampka gaśnie czasami gdy uruchamiam funkcję AUTO. Ale gdy parametry w kabinie będą spełniały warunki zapisane w oprogramowaniu - klima sama się włączy.
Inna sprawa czy algorytm, który tym zarządza jest na tyle inteligentny by zawsze dopasować się do warunków - tego jeszcze nie wiem. Jeśli brakuje czujnika wilgotności w kabinie może być słabo.

Konkludując, zawsze to możesz obejść ręczne włączając przycisk i regulując pokrętła.

tomkasz - 2021-11-06, 10:41

pastp napisał/a:
Ale chodzi o to że jak na włączonej klimie dam auto to się klima wyłączy. Od 2 tygodni tak mam, wcześniej auto włączało klimę teraz ją wyłacza


Jest także zmiana temperatur zewn. i nasłonecznienie inne (te 2 tygodnie np). Gdy jest cieplej automat włącza klimę aby schłodzić, a gdy jest zimniej wyłącza, a na początek daje grzanie z nagrzewnicy, dopiero jak się nagrzeje i świeci słońce przez szyby to włącza od czasu do czasu kompresor klimatyzacji (tak jest u mnie teraz przy jesiennej pogodzie versus lato).

pastp - 2021-11-06, 14:03

Ok. Dziękuję za wyjaśnienia. Mam jeszcze prawi 5 lat na testy :mrgreen:
Michał B24 - 2021-12-20, 20:36

Kolejne spostrzeżenia. Auto odmarza szybko i nagrzewa się duzo szybciej niz Sandero II.
W zimie na oponach Barum Polaris 5, 15 cali, naprawde dobrze przyspiesza, hamuje i skreca. Dużo lepiej się zimą jeździ niż moją państwową, słuzbową Hondą Civic 1.5 turbo CVT.

Dalej uważam, ze Sandero III ma tylko 3 powazne wady
1 Zawieszenie na progach po prostu tłucze, może jestem rozpieszczony przez Stepway II
2 Przesłony przeciwsłoneczne siedzą w durnych zagłębieniach, po co to? Bardzo niepraktyczne rozwiązanie
3 Silnik nie ma góry, słowem szybko dostaje zadyszki obrotowej i zdecydowanie lepiej sie czuje w dolnych zakresach. W mieście to zaleta, przy wyprzedzaniu w trasie wada. Stepway II lepiej przyspieszał pomimo niższego momentu. Nie udało mi sie do tego przyzwyczaić, a zrobiłem Sandero juz 8 tysiecy km, normalnie mi to wystarcza, żeby się przyzwyczaić do inności.

pastp - 2021-12-20, 21:05

Zgadza się nagrzewa się wyjątkowo szybko. Zawieszenie u mnie aż tak nie tłucze.
Na osłony nie zwróciłem uwagi, zwróciło co innego. To nie jest nawet mini suw. To jest osobówka Sandero na szczudłach. Drzwi za małe jak w przeciętnej osobówce. Nikt tego nie ukrywał ale ja im częściej wsiadam tym gorzej. Fiat Idea rozpieściła 😀.
Co do opon to zimowe Dębica na pewno są cichsze od fabrycznych letnich koreańskich ( chyba tylko ja je mam )
Silnik raczej nie mam zastrzeżeń, dynamika Ok, tej zadyszki nie zauważam ale sprzęgło bierze wysoko i po 5 tys. dalej nie mogę się przyzwyczaić.
Podsumowując fajne auto i na pewno kupiłbym ponownie bo za tę kasę nic z gazem nie ma. Pomimo 4 wizyt w Serwisie, wymiana modemu SOS, wymiana wentylatora i od 2 tygodniu znowu serwis sygnalizacja uszkodzenia modułu SOS czyli kolejne 2 wizyty, diagnoza i potem wizyta z wymianą. Z 5 tys. 150 km to wyjazdy do serwisu :-x

Dymek - 2021-12-21, 11:40

Michał B24 napisał/a:
Przesłony przeciwsłoneczne siedzą w durnych zagłębieniach, po co to? Bardzo niepraktyczne rozwiązanie

Zgadza się. Ale same zagłębienia to pikuś- w Sandero2 przesłony też są niby wpuszczone- ale można je wygodnie uchwycić z obu stron, są poręczne wnęki w podsufitce. W Sandero3 uchwyt-wnęka na paluchy jest tylko od strony drzwi. Pół biedy gdy walczymy z własną osłoną, ale chęć opuszczenia sobie osłony pasażera zderza się od razu z bezmyślnością projektanta podsufitki. Ktoś się ewidentnie nie popisał ergonomiczną wyobraźnią.
Dla wszystkich tych, co "nie czają bazy"- Sandero2 i "kanały" od strony lusterka:

Michał B24 - 2021-12-21, 11:52

Cytat:


Dokładnie tak, w SSII, zupełnie nie wiedziałem, że moze być z tym problem. Oznacza to, ze było to ergonomicznie dobrze rozwiazane. W SIII, mało ergonomicznie przesłonę od strony kierowcy odchyla sie lewą ręką, ale juz przesłone pasażera, trzeba daleko sięgnąć.

barney - 2021-12-21, 13:59

Michał B24 napisał/a:
1 Zawieszenie na progach po prostu tłucze, może jestem rozpieszczony przez Stepway II
+1
Michał B24 napisał/a:
2 Przesłony przeciwsłoneczne siedzą w durnych zagłębieniach, po co to? Bardzo niepraktyczne rozwiązanie
+1
Michał B24 napisał/a:
3 Silnik nie ma góry, słowem szybko dostaje zadyszki obrotowej i zdecydowanie lepiej sie czuje w dolnych zakresach. W mieście to zaleta, przy wyprzedzaniu w trasie wada. Stepway II lepiej przyspieszał pomimo niższego momentu. Nie udało mi sie do tego przyzwyczaić, a zrobiłem Sandero juz 8 tysiecy km, normalnie mi to wystarcza, żeby się przyzwyczaić do inności.
Bez +1 turbosprężarki możesz mieć albo słaby dół albo górę, fizyki nie oszukasz.
Po zmianie z CC GSI (1.8 125KM) - wolę 1.0T 100KM ;) do 100km/h Sandero jest bardziej dynamiczne na codzień. A jak ktoś chce być dynamiczny na niemieckich autostradach no to nie wiem, 300KM? 500? 800? w każdym razie nie ten price tag ;)

Michał B24 - 2021-12-21, 15:13

Nie oczekuję autostradowych przyspieszeń, bo do niczego mi na autostradzie mocne przyspieszenie nie jest potrzebne. Autem 60 koni, 100 koni, czy 200 koni, jadę z identyczną predkością, a miejsca jest dużo.

Potrzebuje wyprzedzić kogoś kto jedzie 70-80km/h a dopuszczalna jest 90, wtedy potrzeba zredukować i pociągnąć na obrotach.

r70 - 2021-12-22, 14:41

Michał B24 napisał/a:
Nie oczekuję autostradowych przyspieszeń, bo do niczego mi na autostradzie mocne przyspieszenie nie jest potrzebne. Autem 60 koni, 100 koni, czy 200 koni, jadę z identyczną predkością, a miejsca jest dużo.

Potrzebuje wyprzedzić kogoś kto jedzie 70-80km/h a dopuszczalna jest 90, wtedy potrzeba zredukować i pociągnąć na obrotach.


Jakże mi bliski taki pragmatyzm ;)
Do tego wolę jak samochód "odpycha się" od dołu albo od środka zakresu obrotów a nie od góry - jest ciszej i oszczędniej.

Michał B24 - 2021-12-22, 19:16

Chodzi o to, że SSII 0.9TCe, lepiej wyprzedzał.

Nieważne.

Bezpieczniki w SIII to jest niezła zagwozdka - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=20414

r70 - 2021-12-22, 20:00

Nie zrozumiałem powiązania z SS2 0.9tce, ale rozumowanie które zacytowałem naprawdę do mnie przemawia.
uno0 - 2022-01-29, 14:31

skrzypią (piszczą) wam gumy wycieraczek pracujących na przedniej szybie??? Mam wrażenie że albo są twarde albo tandetny wyrób ......
Niestety narzekam też na słabą widoczność podczas skręcania w lewo przez ten szeroki słupek...muszę się czasami przechylić...

pastp - 2022-01-29, 17:40

6tys. przebiegu i wycieraczki skrzypią jak chol... Do wymiany. Pytanie na jakie ? Może coś polecicie ?
p.wojtek - 2022-01-29, 20:49

uno0 napisał/a:
skrzypią (piszczą) wam gumy wycieraczek pracujących na przedniej szybie??? Mam wrażenie że albo są twarde albo tandetny wyrób ......
Niestety narzekam też na słabą widoczność podczas skręcania w lewo przez ten szeroki słupek...muszę się czasami przechylić...


Mam podobne odczucia odnośnie lewego słupka. Jest gruby i ogranicza widoczność, trzeba się wychylać. W poprzedniej generacji słupek mi tak nie przeszkadzał. Wynika to chyba z tego, że auto jest troszkę niższe a szyba bardziej nachylona co oczywiście wpływa na areodynamikę ale przez to słupek jest bardziej wydłużony.
Gumy mi nie skrzypią, pracują elegancko dobrze zbierają i są ciche.

eplus - 2022-01-30, 13:31

Jak kupujesz wycieraczki, to podaj rozmiar i nie mów, że do Dacii, ja raz powiedziałem, to ciołki mi dali jakiś szajs piszczący, pewnie najtańsze, dwa miesiące piszczały i nic się nie ułożyły, wyrzuciłem i kupiłem w innym sklepie, gdzie wystarczają na ruski rok.
syn marnotrawny - 2022-01-30, 20:49

uno0 napisał/a:
skrzypią (piszczą) wam gumy wycieraczek pracujących na przedniej szybie??? Mam wrażenie że albo są twarde albo tandetny wyrób ......
Niestety narzekam też na słabą widoczność podczas skręcania w lewo przez ten szeroki słupek...muszę się czasami przechylić...


Ja mam przejechane zaraz 15k i zauważyłem, że lewa zaczyna "skakać" po szybie. Piszczeć nie piszczy, ale "skacze" myślę czy nie jechać na wymianę...ktoś się orientuje co ASO tam pakuje za wycieraczki i w jakiej są cenie?

Michał B24 - 2022-01-30, 21:36

Aso pakuje wycieraczki Renault i kosztują cos koło 150PLN. Ale jakość nie jest lepsza niz coś co kupisz na stacji benzynowej.

Słupek mi absolutnie nie przeszkadza, ale może to kwestia pozycji za kierownicą. Ja mam daleko nogi a oparcie prawie pionowo

Pabluss - 2022-01-31, 10:30

Ciężko mi zidentyfikować problem, ale może ktoś się już z tym spotkał.

Podczas jazdy powyżej 70km/h skrzypi/trzeszczy mi w okolicach uszczelek przy przednich drzwiach. Dosyć wkurzający hałas. Przy niższych prędkościach problem nie występuje.

Występuje coś takiego u kogoś? Latać z czymś takim do ASO?

Dani97 - 2022-01-31, 14:30

Może doszło do uszkodzenia uszczelki wiadomo mróz wilgoć sprawdź czy nie ma jakiegoś uszkodzenia jak piszczy głośno to bym podjechał.

Odnośnie wycieraczek sandero to mi akurat głośniej chodzą, ale to przy prędkości powyżej 150 pewnie to wina bardziej aerodynamiki samochodu.

Niestety słupki są dość grube w sandero 3 widoczność jak na auto "miejskie" jest przeciętna porównując konkurencje.

uno0 - 2022-01-31, 20:43

Dani97 napisał/a:
Może doszło do uszkodzenia uszczelki wiadomo mróz wilgoć sprawdź czy nie ma jakiegoś uszkodzenia jak piszczy głośno to bym podjechał.


nie...to typowy odgłos gumy zbyt twardej. Zmienię sobie na bardziej cywilizowany model.

Tak mi się jeszcze przypomniało...spryskiwacze szyby przedniej tez na ubogo :-)

Mgora01 - 2022-02-01, 20:21

pastp napisał/a:
6tys. przebiegu i wycieraczki skrzypią jak chol... Do wymiany. Pytanie na jakie ? Może coś polecicie ?


Hej facet z Lublin Dacia Carrara na filmie i recenzji samochodu ze swojego salonu tez to orzyznawal iz wycieraczke jako sprzrdawca Dacii to poleca wymienic.

Osa_Sandero - 2022-02-01, 20:39

uno0 napisał/a:


Tak mi się jeszcze przypomniało...spryskiwacze szyby przedniej tez na ubogo :-)


Też miałem o to pytać. Przyzwyczajony jestem do trochę mocniejszego spryskiwania. Więc to TTTM.

nowy - 2022-02-02, 08:51

Pabluss napisał/a:
Ciężko mi zidentyfikować problem, ale może ktoś się już z tym spotkał.

Podczas jazdy powyżej 70km/h skrzypi/trzeszczy mi w okolicach uszczelek przy przednich drzwiach. Dosyć wkurzający hałas. Przy niższych prędkościach problem nie występuje.

Występuje coś takiego u kogoś? Latać z czymś takim do ASO?



Kolego nie jesteś sam. U mnie ten problem pojawił sie około 2 tyg temu, ale nie jestem w stanie go zdiagnozować, bo ciągle jeżdżę jako kierowca i nie mam za bardzo jak.
Generalnie pierwsze skojarzenie to, że coś wpada w taki wibrato-rezonans. Drugą myślą jaka mi sie pojawiła to, że jest to odgłos świszczącego powietrza. Coś na kształt dmuchania w otwór szyjki butelki. Dziś poproszę kolegę, to może się ze mną przejedzie i może namierzymy problem, bo niedługo do serwisu jadę na przegląd to im zgłoszę.
Generalne u mnie słychać wiele odgłosów, ale jestem już do nich przyzwyczajony, bo są od nowości, zwłaszcza odgłos pracy silnika.

Teraz dopiero zobaczyłem, że jesteś z WRO.., więc możemy się spotkać np jutro wieczorem około 20, lub w jakiś inny dzień i porównać owe odgłosy

Dani97 - 2022-02-04, 14:38

Z tym spryskiwaczem to fakt nie jest on najmocniejszy, ale to też o wydajność chodzi jak ktoś dużo psika to zbiornik około 3,5 litra zaraz byśmy wypsikali.
Osa_Sandero - 2022-02-04, 21:49

Ogólnie nie narzekam na spryskiwacz. Zdziwił mnie tylko na zasadzie porównania do wcześniejszych aut. Szybę czyści i ma ta mała ilość dodatkową zaletę - nadmiar płynu nie spływa i nie trzeba po kilka razy dodatkowo uruchamiać wycieraczek.
uno0 - 2022-02-26, 22:16

Nie wiem jak u was ale od kilku dni z pukającą klapą ( zwłaszcza przy przechyłach poprzecznych) bagażnika. Mam wrażenie że te odboje są luźne lub zrobiły się luźne. Czas zareklamować bo pukania nie znoszę....
Michał B24 - 2022-02-28, 07:23

A jaki przebieg,? u mnie OK jak na razie.
uno0 - 2022-02-28, 15:23

5000 km.....dzisiaj sprawdzę czy jak zwiększe luz odbojników to czy jest poprawa....Ale te odboje plastikowe to chyba chiński plastik
Rysiob - 2022-02-28, 19:19

Sprawdź sobie mechanizm zamka klapy. Owiń taśma izolacyjna ucho które wychodzi z progu bagażnika i posłuchaj :) jak zapanuje cisza - zamek do regulacji
tomkasz - 2022-02-28, 19:30

uno0 napisał/a:
5000 km.....dzisiaj sprawdzę czy jak zwiększe luz odbojników to czy jest poprawa....Ale te odboje plastikowe to chyba chiński plastik

Raczej jak zmniejszysz luz na odbojnikach ... bo to one są dodatkowymi punktami podparcia. Albo sam zamek do regulacji jak pisał Rysiob.

Ja u siebie w D2 też miałem ten problem i po prostu wykręciłem nieco oba odbojniki (testując za każdym razem) i jest teraz cisza.

Michał B24 - 2022-02-28, 20:09

Ja mam 9000km i nic mi nie trzeszczy, raczej regulacja
uno0 - 2022-03-01, 08:05

tomkasz napisał/a:
uno0 napisał/a:
5000 km.....dzisiaj sprawdzę czy jak zwiększe luz odbojników to czy jest poprawa....Ale te odboje plastikowe to chyba chiński plastik

Raczej jak zmniejszysz luz na odbojnikach ... bo to one są dodatkowymi punktami podparcia. Albo sam zamek do regulacji jak pisał Rysiob.

Ja u siebie w D2 też miałem ten problem i po prostu wykręciłem nieco oba odbojniki (testując za każdym razem) i jest teraz cisza.



też tak zrobiłem ......10 km i cisza

uno0 - 2022-03-03, 08:21

jeszcze jedna rzecz....czy jak dłużej stoicie na luzie lub na biegu tak np. 3-5 minut (ja mam automat i mam to w trybie P) to wyskakuję wam kontrolka o radarze przednim ?
sobol1976 - 2022-03-03, 10:47

Mam manualną skrzynię ale coś musi być na rzeczy... Aktualizowałem przedwczoraj MN4 i nawet nie odpalałem silnika tylko przekręciłem kluczyk. Chyba po ok. 4 min. wyskoczyła kontrolka i komunikat "skontroluj radar przedni". Byłem przekonany, że to z powodu przebiegającej aktualizacji firmware MN4 bo oczywiście potem wszystko było OK.
Ale jeśli sobie dobrze przypominam to wcześniej już miałem taką samą akcję i też w czasie bezczynności. Dokładnych warunków tamtego zdarzenia nie pamiętam
Być może przy dłuższym okresie bezczynności system przechodzi w jakiś stan, który skutkuje fałszywym komunikatem o awarii.

Liakim - 2022-03-03, 11:38

Tydzień temu też aktualizowałem oprogramowanie i również wywaliło mi kontrolkę radaru + żółty klucz. Po odpaleniu się systemu po aktualizacji kontrolki już się nie pojawiły. Od tego czasu wszystko ok.
tomkasz - 2022-03-03, 11:49

Chcecie powiedzieć, że ten radar też jest sterowany z MediaNav? :mrgreen: to dlatego działa to podobnie jak czujniki martwego pola w D2 :-D .
sobol1976 - 2022-03-03, 12:29

tomkasz napisał/a:
Chcecie powiedzieć, że ten radar też jest sterowany z MediaNav?

Tak na logikę jeśli, system wizualizacji radarowej w MN4 jest połączony z czujnikami, to jest możliwe, że kontrolka wywaliła chwilowy błąd przy aktualizacji systemu. To nie była tylko aktualizacja map tylko całego firmware'u. Dla mnie to jest wyjaśnieniem.

tomkasz - 2022-03-03, 12:38

sobol1976 napisał/a:
Tak na logikę jeśli, system wizualizacji radarowej w MN4 jest połączony z czujnikami

On po prostu jest "mózgiem" tego rozwiązania. Rozumiem, że to tanio wychodzi, ale łączenie systemu bezpieczeństwa z systemem rozrywki ... oby tylko nie wpadł ktoś na pomysł sterowania silnikiem z MediaNav ... a potem poduszkami, ABS/ESP itd. :-o

laisar - 2022-03-03, 13:03

tomkasz napisał/a:
radar też jest sterowany z MediaNav?

Nie jest.

uno0 - 2022-03-03, 14:46

laisar napisał/a:
tomkasz napisał/a:
radar też jest sterowany z MediaNav?

Nie jest.


Ale fakt dzisiaj tez aktualizowałem i tez miałem komunikat....być może z bezczynności układu radarowego

laisar - 2022-03-03, 15:22

Wiadomo, że MN nie steruje radarem, bo radar jest wyposażeniem standardowym wszystkich wersji, od najniższej, nawet bez MN. QED.

Natomiast w autach z MN komunikuje się ono z radarem, bo ustawienia hamowania awaryjnego są dostępne na jego ekranie - stąd w przypadku problemów z łącznością mogą się pojawić błędy.

(Instrukcja obsługi, str. 2.47 i kolejne).


PS Aczkolwiek tak ogólnie łączenie wszystkiego ze wszystkim w autach to oczywiście głupota.

uno0 - 2022-03-03, 17:10

laisar napisał/a:
....PS Aczkolwiek tak ogólnie łączenie wszystkiego ze wszystkim w autach to oczywiście głupota.


Pewnie, że tak..choć czasami we francuskiej myśli elektronicznej prawie wszystko jest możliwe....Z czasów posiadania Megane 2 pamiętam jak identyfikacja błędu po kodzie było czasem tematem na doktorat....

pastp - 2022-03-03, 20:11

A u mnie 3x wyskoczył błąd modemu SOS ..... 2x wymieniony. Nikt tego nie dotyka, psuje się samo.
michauek22 - 2022-03-04, 11:29

laisar napisał/a:
tomkasz napisał/a:
radar też jest sterowany z MediaNav?

Nie jest.

No ale jak nie jak tak...

laisar - 2022-03-04, 13:09

michauek22 napisał/a:
jak nie jak tak

Jak tak jak nie? Przecież wyżej opisałem...

uno0 - 2022-03-11, 11:35

jazda w mieście, rano, - 2 stopnie, 6km.. trochę stania trochę jazdy jak to z rana do pracy. Ogrzewanie włączone ciut przed połową (bez klimy-manual) Silnik nie osiąga temperatury roboczej. Też tak macie? Płyn jest....Żony Opel 1.4 Turbo 140Km ma połowę skali po 4,5 km....
laisar - 2022-03-11, 11:45

Na załączonej fotce temperatura robocza jest osiągnięta. (Połowa skali - tak ma być).
uno0 - 2022-03-11, 16:28

laisar napisał/a:
Na załączonej fotce temperatura robocza jest osiągnięta. (Połowa skali - tak ma być).


brakuje paru milimetrów. A 15 sekund wcześniej było nawet większa przerwa....do połowy

bemarek - 2022-03-16, 09:54

Panowie,

przymierzam się do kupna Stepwaya. Czy ktoś z właścicieli mógłby potwierdzić obecność 2 gniazd USB w najnowszych modelach i jeśli są dwa, to czy tak jest w standardzie, czy w którymś z pakietów?

Marek

Osa_Sandero - 2022-03-16, 10:19

bemarek napisał/a:
Panowie,

przymierzam się do kupna Stepwaya. Czy ktoś z właścicieli mógłby potwierdzić obecność 2 gniazd USB w najnowszych modelach i jeśli są dwa, to czy tak jest w standardzie, czy w którymś z pakietów?

Marek


2 gniazd nigdy nie było w standardzie. Drugie gniazdo było dostępne w pakiecie MediaNav (rozszerzony Media display o nawigację, dodatkowe głośniki i właśnie dodatkowe gniazdo USB).

Tak było jak kupowałem. jak jest teraz to najlepiej sprawdzić w salonie, bo to wyposażenie i pakiety ciągle ulegają zmianom. Pewne rzeczy widać też w konfiguratorze na stronie internetowej. Jak popatrzysz na widok wewnętrzny auta po dodaniu pakietów, to interaktywnie następują zmiany.

Sprawdziłem w konfiguratorze i wygląda to tak
- wersja Access - bez USB
- wercja Essential - 1 USB
- wersja Comfort - max 2 USB (przy dodatkowym pakiecie MediaNav)

nowy - 2022-03-16, 10:37

Dziś siedziałem w Dacii Jogger wersja Extreme i miał tylko jedno gniazdo USB przy tablecie, przy zapalniczce zaślepione
Liakim - 2022-03-16, 12:26

nowy napisał/a:
Dziś siedziałem w Dacii Jogger wersja Extreme i miał tylko jedno gniazdo USB przy tablecie, przy zapalniczce zaślepione


Możliwe że miał na wyposażeniu MediaDisplay, a nie Media Nav.

Czajo - 2022-03-16, 12:29

ktoś kiedyś pisał, że w wyniku cięć Dacia obcięła drugie USB nawet w Media Nav... ale czy to już weszło w życie to nie wiem
bemarek - 2022-03-16, 12:52

Jutro będę jeszcze raz testował Stepwaya (tym razem wieczorem), posprawdzam, podpytam i dam znać, jak jest. Poprzednio nie zwróciłem uwagi na takie detale.
chrom6 - 2022-03-16, 15:53

w przypadku Sandero Media Control i Media Display = 1x USB przy zegarach. Wyposażenie Comfort pozwala dobrać MEdia NAv i wtedy są 2x USB - przy zegarach i pod panelem klimatyzacji. Innej opcji nie ma.
nowy - 2022-03-16, 22:28

Liakim napisał/a:
nowy napisał/a:
Dziś siedziałem w Dacii Jogger wersja Extreme i miał tylko jedno gniazdo USB przy tablecie, przy zapalniczce zaślepione


Możliwe że miał na wyposażeniu MediaDisplay, a nie Media Nav.


tego to nawet sam sprzedawca zapewne nie wiedział, a zapytałem ;-)

chrom6 - 2022-03-17, 11:19

nowy napisał/a:
Liakim napisał/a:
nowy napisał/a:
Dziś siedziałem w Dacii Jogger wersja Extreme i miał tylko jedno gniazdo USB przy tablecie, przy zapalniczce zaślepione


Możliwe że miał na wyposażeniu MediaDisplay, a nie Media Nav.


tego to nawet sam sprzedawca zapewne nie wiedział, a zapytałem ;-)


W Jogger jest tak samo jak w Sandero - każda wersja ma 1 USB, nawet te z Media Control. Od wersji Comfort możliwe jest dodanie Media NAV i wtedy są 2x USB czyli:

Media Control/ Media Display = 1xUSB
Media NAV = 2xUSB

bemarek - 2022-03-18, 00:32

Pojeździłem dzisiaj Stepwayem po zmierzchu - zaskakująco dobre są te światła. Jedna rzecz mnie zastanawia - czy nie powinno być tak, że jadąc z małą prędkością czujniki parkowania powinny być zawsze aktywne? Dziwne, ale gdy manewrowałem na parkingu, to aktywowały się tylko po włączeniu biegu wstecznego. Jednak zaraz po ruszeniu i dezaktywacji obrazu z kamery cofania, obraz z kształtem auta przedstawiający czujniki znika. Jak to jest u Was szanowni użytkownicy Dacii Sandero?

A z portami USB jest, jak opisali inni - gdy jest Media Nav, to są dwa porty.

Marek

chrom6 - 2022-03-18, 10:47

czujniki przednie są aktywne chyba poniżej 30 km/h, strasznie wkurza w śnieżycy bo piszczą non stop. jak dojedziesz przodem do przeszkody to pojawia się obraz z samym zderzakiem przednim i czujnikami , ale to musi być naprawdę blisko i niestety działają z pewnym , dla mnie zbyt dużym opóźnieniem
krzaciej - 2022-03-18, 11:12

U mnie przednie czujniki żyją swoim życiem - włączają się najczęściej po zakończeniu manewrowania albo pod sam koniec.
Natomiast sytuacji o której pisze chrom6 nie miałem - trochę snieżyc w tej zimie przejechałem i ani razu się czujniki nie włączyły.

Osa_Sandero - 2022-03-18, 11:44

chrom6 napisał/a:
czujniki przednie są aktywne chyba poniżej 30 km/h, strasznie wkurza w śnieżycy bo piszczą non stop. jak dojedziesz przodem do przeszkody to pojawia się obraz z samym zderzakiem przednim i czujnikami , ale to musi być naprawdę blisko i niestety działają z pewnym , dla mnie zbyt dużym opóźnieniem


U mnie przednie aktywują się same przy dojeżdżaniu do przeszkody - zbyt dużego opóźnienia nie zauważyłem - może wolniej jeżdżę :). A tak serio - pewno kwestia tego, że z przodu wyszli z założenia, że widzisz gdzie jedziesz i dopiero dają znać jak już jest bardzo blisko.

tram646 - 2022-08-31, 16:49

sobol1976 napisał/a:
Zgłosiłem:
6. Delikatne krótkotrwałe wibracje pod kokpitem za kolumną kierownicy, pojawiające się przy wciskaniu/puszczaniu hamulca. Podejrzewam, że przenoszą się na grodzi gdy pompa hamulcowa intensywniej pracuje. Nie stwierdzili nieprawidłowości (?!)


Czy coś dalej się dzieje z tymi wibracjami/brzęczeniem? Mam to samo... Mam też wrażenie że jest tych brzęczeń więcej.

dss3e - 2023-04-30, 00:05

Odbyłem jazdę próbna wersją stepway 3. Na 6. biegu przy około 2000obr/min prędkość pokazywana na wyświetlaczu za kierownicą to 95km/h. To dobrze bo nie trzeba się wlec z prędkością rzeczywistą 65-70km/h :mrgreen:
sobol1976 - 2023-04-30, 09:00

tram646 napisał/a:
sobol1976 napisał/a:
Zgłosiłem:
6. Delikatne krótkotrwałe wibracje pod kokpitem za kolumną kierownicy, pojawiające się przy wciskaniu/puszczaniu hamulca. Podejrzewam, że przenoszą się na grodzi gdy pompa hamulcowa intensywniej pracuje. Nie stwierdzili nieprawidłowości (?!)


Czy coś dalej się dzieje z tymi wibracjami/brzęczeniem? Mam to samo... Mam też wrażenie że jest tych brzęczeń więcej.


Coś czuję, że to jednak pochodne problemu z "terkotaniem turbo". Już się przyzwyczaiłem... czekam na rozwiązanie z ASO.

r70 - 2023-04-30, 09:28

Przyzwyczajenie do upierdliwych drobnostek to dobra metoda na poprawienie komfortu życia ;)
corrado - 2023-05-02, 10:03

Jakie wrażenia z trzymania foteli w Sandero 3? Widzę, na zdjeciach , że są takie "kubełkowe" i na pewno większe niż w DD1, więc myślę , że lepsze trzymanie mają . Może ma ktoś jakieś porównanie do foteli z pierwszych Dacii ( duster/ sandero/logan )?
sobol1976 - 2023-05-02, 16:06

corrado napisał/a:
Jakie wrażenia z trzymania foteli w Sandero 3?


Szału nie ma, ale jest zdecydowanie lepiej niż w SSII. Samo zawieszenie jest lepsze więc nie czuje się takiej siły odśrodkowej na wirażach.

Michał B24 - 2023-05-03, 09:34

Cytat:


Ja uważam, że akurat zawieszeniowo, III jest gorsza niż II. Tylko ja jeżdżę poza asfaltem, a na asfalcie bardziej emerycko

velomar - 2023-05-03, 12:42

sobol1976 napisał/a:
corrado napisał/a:
Jakie wrażenia z trzymania foteli w Sandero 3?


Szału nie ma, ale jest zdecydowanie lepiej niż w SSII. Samo zawieszenie jest lepsze więc nie czuje się takiej siły odśrodkowej na wirażach.

Jeśli maksymalna siła odśrodkowa na wirażach jest mniejsza, to zawieszenie jest gorsze. Przynajmniej pod względem trzymania na zakrętach, bo nie pozwala na uzyskiwanie bocznych przeciążeń o wysokich wartościach.
To tak jak z hamowaniem - duże wartości G podczas hamowania to krótka droga hamowania. To są wartości mierzalne, a subiektywne odczucia muszą iść z tym w parze.
Chyba że chodzi o same przechyły nadwozia.

sobol1976 - 2023-05-04, 15:25

Specjalistą od fizyki nie jestem ale wg mnie samochód trzyma się lepiej w zakrętach. W SSII przechył był spory a płytkie fotele powodowały dyskomfort w czasie jazdy np. na serpentynach. A więc zawieszenie (jak zgaduję) jest twardsze. To może być nie za fajne w terenie ale w czasie jazdy po asfalcie jest przyjemniej. Nie mam poczucia, że samochód wyrzuca na zakrętach. Akurat mam porównanie bo np. trasę Transfogarską przejechałem jednym i drugim autem w krótkim odstępie czasu.
michauek22 - 2023-05-04, 18:45

sobol1976 napisał/a:
zawieszenie (jak zgaduję) jest twardsze.

czyli bardziej się wszystko telepie :mrgreen:

uno0 - 2023-12-01, 15:07
Temat postu: Zimowe druciarstwo :-)
W takie dni jak dzisiaj (-12) SS3 naprawdę nie potrafi się rozgrzać a nie chcę jeździć na biegu L więc dojazd do pracy 6-10 km to walka co grzać :-)
Dzisiaj podarła mi się osłona termiczna szyby więc nożyczki i trytytki w dłoń i zrobiłem sobie coś co widać na zdjęciach.
Szkoda jednak, że nie ma dedykowanego akcesorium, a Heko tego nie planuję produkować :-(

pastp - 2023-12-01, 18:33

Jaką masz klimę? Sądzę że zwykłą. W automacie masz dogrzewacz elektryczny. Ja jestem pod ciągłym wrażeniem przy tankowaniu ( mam wersję z LPG ) i jak wyjeżdżam w zimie i po ok 500 m leci letnie powietrze :). Najlepsze jest to że sprzedawcy nie uświadamiają ludzi, że to jedna z najważniejszych rzeczy za które warto dopłacić w tym aucie. Sorki że tak się jaram ale dla mnie sztos.
r70 - 2023-12-01, 18:56

Jak mi przestał dogrzewać duster, to pojechałem do ASO i okazało się że mam uwalony termostat.
Od wczoraj już się dogrzewa bo mam nowy ;)
A tak poważnie jaką macie temp silnika na kreskowym wskaźniku?

uno0 - 2023-12-01, 21:50

pastp napisał/a:
Jaką masz klimę? Sądzę że zwykłą. W automacie masz dogrzewacz elektryczny. Ja jestem pod ciągłym wrażeniem przy tankowaniu ( mam wersję z LPG ) i jak wyjeżdżam w zimie i po ok 500 m leci letnie powietrze :). Najlepsze jest to że sprzedawcy nie uświadamiają ludzi, że to jedna z najważniejszych rzeczy za które warto dopłacić w tym aucie. Sorki że tak się jaram ale dla mnie sztos.


Mam wersję z klimą manualną. Nie wiem czy mam podgrzewacz ale w mieście po 8-10 km mam 81-82 stopnie. Jak dla mnie długo się nagrzewa do połowy skali

r70 - 2023-12-02, 09:00

uno0, w S Sandero jest odczyt w stC ?

Sprawdzę (z zegarkiem) u siebie - może też tak długo to trwa ? Obecnie mam zaburzona percepcję po 3 tygodniach jazdy "na zimno" ;) w mieście u mnie "robia robotę" podgrzewane fotele (najlepiej wydane 600zl ;) ), bo na krótki dystansach wrażenie ciepła jest momentalnie - na długo przed tym jak nawiewy zaczną nagrzewać wnętrze. W kolejnym samochodu wybiorą opcje fotele +kierownicą (a najlepiej jeszcze przednia szyba ;) ) jeśli tylko będzie taka opcja.

uno0 - 2023-12-02, 12:57

r70 napisał/a:
uno0, w S Sandero jest odczyt w stC ?

Sprawdzę (z zegarkiem) u siebie - może też tak długo to trwa ? Obecnie mam zaburzona percepcję po 3 tygodniach jazdy "na zimno" ;) w mieście u mnie "robia robotę" podgrzewane fotele (najlepiej wydane 600zl ;) ), bo na krótki dystansach wrażenie ciepła jest momentalnie - na długo przed tym jak nawiewy zaczną nagrzewać wnętrze. W kolejnym samochodu wybiorą opcje fotele +kierownicą (a najlepiej jeszcze przednia szyba ;) ) jeśli tylko będzie taka opcja.


6,5 km jazdy przy -4. Jazda Poznań 15 minut. Stan początkowy i końcowy na zdjęciu oraz przyśpieszony film z jazdy: https://youtu.be/zm7cM2OOxcgjazda


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group