DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Podgrzewane fotele

Szaruś - 2008-03-16, 21:11
Temat postu: Podgrzewane fotele
2 tygodnie temy odebrałem MCV, ale dopiero teraz zrobiłem dokładniuejsze oględziny, bo wcześniej nie miałem czasu.

I odkryłem, że do siedzenia kierowcy i pasażera są podprowadzone jakieś kable, które "giną" w fotelach. Powiem więcej, mam nawet założony bezpiecznik w miejsce oznaczone znaczkiem podgrzewania foteli.

Niestety, wyłączników brakuje.

Czyżbym jednak miał podgrzewane fotele, a brakuje tylko wyłączników? W folderze reklamowym nic nie ma o podgrzewanych fotelach (w żadnej wersji), natomiast w instrukcji już to mam opisane (z dopiskiem "w zależności od wersji"

wox - 2008-03-16, 21:58

Te kabelki są do bocznych poduszek powietrznych (mnie przy odbiorze auta o tym powiedzieli)
jacek - 2008-03-16, 22:08

Mam boczne poduszki powietrzne i te kable na pewno są podłączone do poduszek Przypuszczam że jeśli ktoś ma podgrzewane fotele to zasilanie do nich też płynie tą wiązką
Szaruś - 2008-03-17, 10:13

Aha :-( .

To jeszcze pozostaje do rozwiązania zagadka, po co mam założony bezpiecznik na podgrzewanie foteli?

wox - 2008-03-17, 17:44

Ja tak szybko przejrzałem swoją skrzynkę bezpieczników - w miejscu na podgrzewanie foteli bezpiecznika nie mam, ale co chyba ważniejsze w instalacji alarmu (mam autoalarm) nie mam bezpiecznika, a autoalarm działa (pewnie gdzieś indziej się fachowcy wpięli).
jacek - 2008-03-17, 21:22

wox napisał/a:
(mam autoalarm) nie mam bezpiecznika, a autoalarm działa (pewnie gdzieś indziej się fachowcy wpięli).


A może masz model z bezprzewodowym zasilaniem? :mrgreen:

laisar - 2008-03-18, 00:10

Podgrzewane fotele występują podobno obecnie wyłącznie w wersji na rynek rosyjski.

Montaż na taśmie fabrycznej dokonywany jest głównie ręcznie, więc istnieje możliwość, że ktoś się gdzieś pomylił - ale żeby się upewnić, musiałbyś sprawdzić pod tapicerką czy faktycznie coś tam jest, czy dostał Ci się tylko nadprogramowy bezpiecznik (;

Andrzej - 2008-03-23, 17:40

Szaruś napisał/a:
Niestety, wyłączników brakuje.


Może włącza się razem o ogrzewaniem tylnej szyby i lusterek... :lol:

dogberry - 2008-03-24, 07:53

A ja sobie kupiłem matę podgrzewaną z Allegro. Już po chwili ładnie grzeje. Świetna sprawa.
pazorro - 2008-03-24, 20:50

Andrzej napisał/a:
Może włącza się razem o ogrzewaniem tylnej szyby i lusterek... :lol:


Nie podłącza się ogrzewania foteli do ogrzewania tylnej szyby i lusterek. Jest na tej samej szynie w skrzynce bezpieczników co sterowanie impulsowe podnoszeniem szyby po stronie kierowcy, sterowanie elektrycznym podnoszeniem szyby tylnej prawej i moduł kontroli elektrycznej systemu ABS. Wszystkie te cztery elementy są podpięte pod włącznik rozruchu. Podgrzewanie foteli powinno być zabezpieczone topikiem 15A. A miejsce na włącznik jest z lewej strony na fotelu kierowcy i z prawej na fotelu pasażera (takie wcięcie w plastiku, trzeba je wydłubać i zamontować włącznik).

GeRRaD - 2008-03-24, 21:46

Tak na marginesie wątku - podgrzewanie foteli bardzo szkodzi na męskość :lol:
ZeneC - 2008-03-25, 06:24

Też jestem tego zdania.Po pierwsze, czynnik termiczny. Po drugie, promieniotwórczy. Choć wieczory w Klubie Eunuch są ponoć miłe...
kola - 2009-02-14, 21:25
Temat postu: podgrzewane fotele
Koledzy
chciałbym ten wątek poruszyć ponownie. Otóż ja też mam doprowadzone wiązki pod fotele. mam wersję arctica. nie mam poduszek bocznych. Zatem mam pytanie czy jest u mnie instalacja podgrzewanych foteli i wystarczy tylko założyć włączniki?

jackthenight - 2009-02-14, 21:50

A są gdzieś wtyczki podłączone, czy tylko wiszą luźno ?. Najlepiej jakbyś pstryknął foto.
Bo może to być tylko instalacja przygotowana do poduszek bocznych.

Mariusz - 2009-02-14, 22:04

Ja sadzę,że fotele są podgrzewane ale jak już wcześniej pisałem w modelach nie na rynek polski
Pablo78 - 2009-02-14, 22:47

Mariusz napisał/a:
Ja sadzę,że fotele są podgrzewane ale jak już wcześniej pisałem w modelach nie na rynek polski


zgadza się, poczytaj...

http://www.renault.ru/ru/cars/passenger/logan/

laisar - 2009-02-18, 22:44

W celach porównawczych zrobiłem fotki u siebie - takie kabelki i wtyczki są od bocznych poduszek powietrznych, ale jak twierdzą schematy elektryczne, rzeczywiście tą samą wiązką idzie także zasilanie do podgrzewania foteli. Jednak czy jest ono faktycznie zamontowane, to już należałoby sprawdzić obecność mat grzejnych:
waski - 2009-02-19, 13:17

Ja mam w Peugeocie, podgrzewane, przednie siedzenia i powiem, że nie korzystam z tego wogóle. Po załączeniu jakoś dziwnie się czuję, wolę mieć zagrzaną kabinę, gdzie rozkład temp. jest identyczny, a nie mieć dodatkową smażalnię pod dupą i na plecach. No ale to tylko moje odczucia, nie lubię u siebie tej opcji i nie korzystam z niej wogóle. Jedyne jej zastosowanie, to jak jadę z kimś, to wtedy, można sobie skorzystać na fotelu pasażera, czyli co kto lubi. Ja osobiście nie korzystam.
laisar - 2009-02-19, 14:30

Prawdopodobnie miałbyś inne odczucia, gdybyś często używał auta przy naprawdę bardzo niskich temperaturach - np -30°C i niżej - tak, jak to bywa w krajach, dla których właściwie powstał ten wynalazek (; U nas - faktycznie jest mało przydatny, tym bardziej że najczęściej nie ma żadnej regulacji.
Mikele - 2009-04-10, 15:32
Temat postu: Kabel do siedzenia pasażera z przodu
Szukałem odpowiedniego tematu, ale nie znalazłem, więc sprawę wrzucam tutaj, jeśli ktoś ma pomysł gdzie będzie pasowała lepiej, niech przenosi bez krępacji.


Zajrzałem dziś pod fotel pasażera z przodu bo cośtam mi upadło i ze zdziwieniem zauważyłem jakąś wiązkę kabli biegnącą z podłogi do fotela. W aucie nie ma sygnalizacji niezapiętych pasów (a nawet jakby była to pewnie w zapięciu sprzączki), nie mam też bocznych poduch, więc intensywnie się zastanawiam do czego mogą te kable służyć, ale nic a nic mi nie przychodzi do głowy.

Może ktoś z Was wie ?


Pozdrawiam.

KaS602 - 2009-04-10, 15:36

Jedyne co mi przychodzi do glowy to to, ze bez wzgledu na wyposazenie (lub jego brak) wiazka elektryczna jest wszedzie taka sama i pewnie to bedzie niuzywany kabelek do airbagu bocznego...
Lepiej chyba poczekac na kogos z MCV'ka rowniez bez bocznych poduch...

KaS602 - 2009-04-10, 19:11

A ktos juz w ogole doszedl po co ten kabelek tam jest? Czy jest tam zupelnie po nic?
laisar - 2009-04-10, 19:38

Jak widać - u mnie na pewno jest co najmniej do bocznych poduch...
czaju - 2009-04-10, 22:00

Ja mam prawdopodobnie podgrzewane fotele - nie wiem kiedy i jak się włączają, ale wiem, że fotele "są" zupełnie inne, wtedy gdy bezpiecznik, a inne kiedy bezpiecznik wyciągam - tj. czasami zdarza się, że np. auto stoi w cieniu wchodzę do auta, włączam zapłon i czuje podgrzewanie części lędźwiowej - tak jakby miały jakiś czujnik temperatury i automat włączający.
Endi85 - 2009-04-10, 22:49

hmm ciekawe mam tę samą wersje to może i ja to mam muszę się przyjrzeć
laisar - 2009-04-10, 23:36

@czaju: Automat do podgrzewania foteli? W Daćce??? ROTFL...

Jedyny sposób, żeby włączyć ogrzewane fotele - jeśli już w ogóle występuje - to:


czaju - 2009-04-11, 00:03

laisar, też mnie to ździwiło, jednak teraz święta będę miał więcej czasu to się przyjżę - ten automat to tak naprawdę może być zwykły omomierz przecież, nic skomplikowanego i awaryjnego... Jednakże bezpiecznik jest i wygląda na to że grzałka też - jeśli dacia uznała że w wersji polskiej nie będzie włącznika przez co niby nie będzie ogrzewania foteli to jestem w stanie zainwestować kilka złotych na włącznik ;p
Mariusz - 2009-04-11, 00:07

laisar napisał/a:
@czaju: Automat do podgrzewania foteli? W Daćce??? ROTFL...

Jedyny sposób, żeby włączyć ogrzewane fotele - jeśli już w ogóle występuje - to:

Obrazek

Masz racje Laisar jeżeli jest opcja podgrzewania to włącznik jest umieszczony jak na Twoim zdjęciu

laisar - 2009-04-11, 00:13

@czaju: Oczywiście - wszystko jest możliwe, ale jednak jakoś mało to prawdopodobne po prostu... ale sprawdzaj, sprawdzaj, może coś tam jest (;
jacek - 2009-04-11, 14:27

czaju napisał/a:
Ja mam prawdopodobnie podgrzewane fotele - nie wiem kiedy i jak się włączają,


Ja też mam ,lecz ja wiem kiedy się włączają - przeważnie po grochówce albo po fasoli :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

czaju - 2009-04-11, 15:44

ok, nawiązując do tych dziwnych przewodów okazuje się, że:
a) przewody się kończą
b) włączników nie ma
c) grzałki są

ojciec mi powiedział, że miał taki sam motyw w polonezie :)

jacek - 2009-04-11, 15:55

no to nic tylko zakupić wyłączniki i podłączać. :-)
Endi85 - 2009-04-11, 15:57

ech no tak to po cholere oni montują wszytko oprócz włącznika?? gdzie tu logika??
czaju - 2009-04-11, 17:29

chodzi o to żeby na wyposażeniu nie było - celowy zabieg, chcesz podgrzewane fotele - kup Clio albo Megane
ADAM 12 - 2009-04-11, 18:42

czaju napisał/a:
) grzałki są


Rozbierałeś fotel? U mnie wiązka ma dwa kable, kończy się pustą wtyczką.

czaju - 2009-04-11, 18:56

grzałki wyczułem ręką - tak u mnie również kończy się pustą wtyczką, jednak rozebranie fotela pewnie pozwoliłoby na to, aby połączyć wszystkie elementy małym nakładem finansowym
Powolniak - 2009-04-11, 21:06

jacek napisał/a:
Ja też mam ,lecz ja wiem kiedy się włączają - przeważnie po grochówce albo po fasoli :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Czyżby tyski twardziel? :mrgreen:

Mamert - 2009-04-11, 21:15

laisar napisał/a:
@czaju: Automat do podgrzewania foteli? W Daćce??? ROTFL...

Oj laisar żebyś się nie zdziwił, może nawet zmniejszając koszty wyrzucili wyłącznik. Według serwisówki (starej z wyłącznikiem) to podgrzewanie foteli włącza się poniżej 12 st. C w kabinie i poniżej 27 st.C na macie grzewczej.

jacek - 2009-04-11, 21:38

Powolniak napisał/a:
Czyżby tyski twardziel?


Czasem i śmierdziel :mrgreen:

antropolog - 2009-07-22, 20:43

Pytałem w ASO i się rozczarowałem :(

okazało się, że kable pod siedzeniem są od piro. napinaczy pasów, a jak chcę podgrzewane fotele, to mogą zrobić, wówczas na siedzisko i na oparcie zaraz pod tapicerką naklada się maty grzewcze , wierci otwory w plastikach foteli, zakłada przełączniki i doczepia kostki do wiązki i już są podgrzewane fotele - płatne extra:(
Takie info dostałem w ASO

Fromage - 2009-07-22, 22:14

U mnie taka sama akcja, nie mam napinaczy ani poduszek bocznych, dwa kable z podłogi kończą się ślepą wtyczką - bezpiecznik jest. Wg mojej skromnej opinii - ekonomicznie - wszędzie montują "tak samo" ale nie "to samo". Łatwiej robić wszystko na jedno kopyto i w "co którymś" egz. dołożyć to i owo. Mata grzewcza, włącznik i pupcie ciepła ;)..
Gdzieś czytałem - chyba na forum, że ktoś w MCV miał całą instalację do lusterek elektrycznych, wystarczył włącznik...

laisar - 2009-07-23, 01:25

Dokładnie tak - rodzajów okablowania jest bardzo ograniczona liczba, a co stracą na niepotrzebnej długości przewodów zaoszczędzą z nawiązką na prostocie zamawiania, magazynowania i montażu...


czaju napisał/a:
grzałki wyczułem ręką

Weź se nie żartuj... d;


Mamert napisał/a:
zmniejszając koszty wyrzucili wyłącznik

To już chyba lepiej wyrzucić całkiem podgrzewanie, nie? I przede wszystkim - jaki miałoby mieć sens ukrywanie obecności podgrzewania? Brzytwa Ockhama...

jackthenight - 2009-07-23, 15:07

antropolog napisał/a:
Pytałem w ASO i się rozczarowałem :(

okazało się, że kable pod siedzeniem są od piro. napinaczy pasów, a jak chcę podgrzewane fotele, to mogą zrobić, wówczas na siedzisko i na oparcie zaraz pod tapicerką naklada się maty grzewcze , wierci otwory w plastikach foteli, zakłada przełączniki i doczepia kostki do wiązki i już są podgrzewane fotele - płatne extra:(
Takie info dostałem w ASO


No to w tym ASO naopowiadali ci kompletnych bzdur, jeśli chodzi o kable i wtyczki pod siedzeniem.
Pirotechniczne napinacze pasów to mają wtyczki w słupkach drzwi, a nie pod siedzeniem. :mrgreen:

Posiadam w aucie napinacze pirotechniczne pasów, posiadam boczne poduszki powietrzne w siedzeniach.
Natomiast pod siedzeniem są dwie wtyczki :
1. Czarna wtyczka to wtyczka od bocznej poduchy powietrznej siedzenia,
2. zielona wtyczka nie jest nigdzie podłączona - tzw. ślepa i ona właśnie jest od maty grzewczej fotela - sprawdzone miernikiem - napięcie na tej wtyczce jest, natomiast wyciągam bezpiecznik od podgrzewania foteli 15A i napięcie z zielonej wtyczki znika.
Także wszystko jasne - zielona wtyczka pod siedzeniem jest zasilaniem do podgrzewania siedzeń

Wygląda to tak (na zdjęciach wyciągnąłem zieloną wtyczką z zielonej zaślepki):




laisar - 2009-07-23, 16:40

Faktycznie, naopowiadali głupot - ale przede wszystkim dlatego że jak na razie w żadnej wersji MCV-ki (który to model posiada antropolog) w ogóle nie ma napinaczy, nawet w opcji, więc trudno, żeby miały one kabelki gdziekolwiek... (;
flowerman - 2009-07-24, 18:26

laisar - cytat z instrukcji:

"Dodatkowe zabezpieczenia: napinacze pasów, ogranicznik naciągu pasa i poduszka kierowcy i pasażera"

oraz

"Napinacze pasów bezpieczeństwa: Po włączeniu zapłonu, w przypadku silnego uderzenia czołowego, siłownik natychmiast skraca pasy, dociskając je do ciała, zwiększając w ten sposób skuteczność ich działania"

Instrukcja obsługi str. 1.17

Czy to czasem nie działa jak pirotechniczne napinacze pasów ?

Pozdrawiam flo

laisar - 2009-07-24, 20:23

Owszem, to opis napinaczy - ale ja pisałem o fizycznej obecności ww. elementów w samochodzie, a o ile mi wiadomo nie ma jeszcze takowej wersji MCV-ki.
flowerman - 2009-07-24, 20:40

To się tak zastanawiam - po co pisać o czymś czego nie ma.

Trzeba się chyba wypytać w znajomym serwisie.

thx i pozdro

jackthenight - 2009-07-24, 20:43

flowerman napisał/a:
To się tak zastanawiam - po co pisać o czymś czego nie ma.

Trzeba się chyba wypytać w znajomym serwisie.

thx i pozdro


Czego nie ma ? Zasilanie do podgrzewaczy siedzeń pod siedzeniem - owszem są.

laisar - 2009-07-24, 21:38

W instrukcji pisze się - najpierw - o tym co może być albo jest planowane, ale - potem - plany się mogą zmienić...
antropolog - 2009-08-20, 08:11

jackthenight napisał/a:

Natomiast pod siedzeniem są dwie wtyczki :
1. Czarna wtyczka to wtyczka od bocznej poduchy powietrznej siedzenia,
2. zielona wtyczka nie jest nigdzie podłączona - tzw. ślepa i ona właśnie jest od maty grzewczej fotela - sprawdzone miernikiem - napięcie na tej wtyczce jest, natomiast wyciągam bezpiecznik od podgrzewania foteli 15A i napięcie z zielonej wtyczki znika.
Także wszystko jasne - zielona wtyczka pod siedzeniem jest zasilaniem do podgrzewania siedzeń


niezła obczajka - dzięki!!

w sumie to mnie bardzo niepokoi, ze w ASO sami nie wiedzą co serwisują :(

W ASO Volvo zawsze gdy o coś pytam, biorą ode mnie nr VIN i sprawdzają co konkretny egzemplarz ma.

Czy już się muszę zacząć bać serwisu Dacii?

eastcowboy - 2009-08-30, 12:08



Logan Elektrik Manual (84A -25)

jackthenight - 2009-08-30, 12:43

eastcowboy napisał/a:
[url=http://www.bilder-ho...-1d.png]Obrazek[/url]

Logan Elektrik Manual (84A -25)


"eastcowboy" sagt etwas :) du bist hier so Ruhe - nur Photos, nur Web-Links.
Wir möchten deine Meinung auch zu lesen :)
Keine Ahnung, wir verstehen - nicht immer, aber immer öfte :)

eastcowboy - 2009-08-30, 12:52

jackthenight napisał/a:


"eastcowboy" sagt etwas :) du bist hier so Ruhe - nur Photos, nur Web-Links.
Wir möchten deine Meinung auch zu lesen :)
Keine Ahnung, wir verstehen - nicht immer, aber immer öfte :)


Ist ja schon alles geschrieben an irgend einer Stelle ;-) ,muss man nur noch verteilen :mrgreen: Translator

GeRRaD - 2009-08-30, 14:58

W obliczu zbliżającej się rocznicy 01/09 nawołuję poprzedników do opamietania ;-)
jackthenight - 2009-08-30, 17:58

GeRRaD napisał/a:
W obliczu zbliżającej się rocznicy 01/09 nawołuję poprzedników do opamietania ;-)


Opamiętania ? A ktoś coś złego napisał ?

Pablo78 - 2009-08-30, 20:05

jackthenight napisał/a:
Opamiętania ? A ktoś coś złego napisał ?


Pewnie chodziło o Teutońską mowe... ;-)

eastcowboy - 2009-09-17, 18:25

Renault Logan Prestige z podgrzewanymi siedzeniami w Rosji





Numery części:

Set Heizeinlagen für einen Sitz 6001548328 Ogrzewanie
Verkleidung Fahrersitz 6001547734 +6001547714 obudowa
Verkleidung Beifahrersitz 6001547715 obudowa
Schalter 8200060049 Włącznik

KaS602 - 2009-09-17, 20:00

Orientuje sie ktos jak jest z dostepnoscia i cenami czesci wymienionych powyzej?
laisar - 2009-09-17, 20:23

6001548328 - 393 zł

6001547734 - 37 zł.

6001547714 - 53 zł.

6001547715 - 55 zł.

8200060049 - 98 zł.

Wszystkie ceny brutto.

(Tylko nie jestem przekonany, czy aby wszystkie te części są na pewno potrzebne - sprawdzę to jeszcze).

KaS602 - 2009-09-17, 20:55

Analogiczny komplet potzrebny jest do fotela pasazera, czy to jest komplet na dwa fotele?
Cena nie najgorsza, a juz dawno o tym myslalem...

laisar - 2009-09-17, 22:17

Sądząc po tym, że nie ma wyszczególnienia ani drugiego numeru referencyjnego powiedziałby, że maty grzewcze są za tę cenę od razu obie w komplecie.

(Aktualizacja: 19.11.2012 - Niestety, podana cena jest za jedną matę; obie są po prostu takie same).


6001547734 to plastikowa osłona prowadnicy fotela kierowcy od strony tunelu środkowego, ...714 - zewnętrzna kierowcy, ...715 - pasażera. Potrzebna jest więc tylko ewentualnie ta ostatnia oraz dwa włączniki 8200060049 - w osłonie kierowcy da się pewnie po prostu wyciąć odpowiednią dziurkę na jeden z nich.

KaS602 - 2009-09-17, 22:24

Faktycznie, w oslonach miejsce na wylacznik jest, wiec z tego mozna zrezygnowac.
laisar - 2009-09-17, 22:26

...a jakby się okazało, że jednak nie da się ich przerobić, to zawsze można później domówić.

Dostępność mogą sprawdzić już tylko w ASO, ale obstawiam jak zwykle - na zamówienie, z centrali, za parę tygodni...

KaS602 - 2009-09-17, 22:30

laisar napisał/a:
Dostępność mogą sprawdzić już tylko w ASO, ale obstawiam jak zwykle - na zamówienie, z centrali, za parę tygodni...

Jak zwykle i ze wszystkim (prawie)...

Raczej przerobic sie da. Watpie, zeby oslony te na rynkach gdzie jest oferowane ogrzewanie foteli roznilo sie czyms innym poza wycieciem zaslepki...

eastcowboy - 2009-09-18, 04:14

[URL=http://
wieza - 2009-09-23, 21:50

dzis dobralem sie do bezpiecznikow i zobaczcie co znalazlem ;) ciekawe czy zadziala? trzeba by sie wziasc za to ;)
jackthenight - 2009-09-23, 21:57

wieza napisał/a:
dzis dobralem sie do bezpiecznikow i zobaczcie co znalazlem ;) ciekawe czy zadziala? trzeba by sie wziasc za to ;)


Uwierz zadziała. Przeczytaj to :

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=36447#36447

wieza - 2009-09-23, 21:59

hmm ale podlaczyles juz sobie? dziala ? bo ja bym sie pisal na to ;)

czyli jak jest napiecie to trzeba tylko wlacznik zamontowac i ... co dalej ;)

laisar - 2009-09-23, 22:10

Cytat:
zobaczcie co znalazlem

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2300

Cytat:
i ... co dalej

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=39149#39149 oraz kilka następnych.

jackthenight - 2009-09-24, 10:10

wieza napisał/a:
hmm ale podlaczyles juz sobie? dziala ? bo ja bym sie pisal na to ;)

czyli jak jest napiecie to trzeba tylko wlacznik zamontowac i ... co dalej ;)


Mnie to akurat jest niepotrzebne, więc nie podłączałem włącznika ani maty.
Ale jak zakupisz sobie włącznik, matę, wiązkę kabli - tam Laisar podał wyżej link do tego, to będzie działać ci na pewno. Napięcie po bezpieczniku od podgrzewania na wtyczce zielonej jest, więc działać musi - tylko potrzeba ci włącznika, maty i kabli

dzej - 2009-09-28, 22:19

Hej,
czy ktoś wie czy ASO, zamontuje maty grzewcze? bo rozumiem, że te numery części które opisał Laisar, są dostępne w ASO?, pytam ponieważ usłyszałem u mnie w salonie, że nie ma szans na montaż :-/

laisar - 2009-09-28, 23:49

W normach czasowych jest coś takiego:

"[operacja nr] 8150 - wymiana maty grzejnej fotela przedniego (bez operacji de-/montażu fotela): 1.1 rbg"

- czyli albo im się nie chce, albo spodziewają się, że nie zaakceptujesz ceny... (W ramach procedury mogą być też wymagana jeszcze inne czynności, znacząco zwiększające pracochłonność).

dzej - 2009-09-29, 10:04

Miałem takiego blacharza, co też uważał, że nie będzie mi się opłacać robota, a powiedział dokładnie tyle co liczyłem :lol:
antropolog - 2010-01-25, 21:42
Temat postu: a może inaczej?
a może kupujemy 2 maty na allegro:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=894371350

montujemy je na lub pod pokrowiec, wstawiamy przełącznik i prad podciągamy z zielonej wtyczki pod siedzeniem (tylko jaką złączkę dokupić by pasowała do zielonej wtyczki?) ?

;) :mrgreen:

Jarosław P - 2010-01-26, 12:16
Temat postu: Kalesony
Panowie zakładajcie ciepłe kalesony , a żadne maty grzewcze nie będą potrzebne !
jacek - 2010-02-02, 20:24

u mnie samo włącza się podgrzewanie fotela bez kabelków :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tak wygląda moja mata grzewcza http://www.opinie.senior....i-37943-big.jpg

Jarosław P - 2010-02-02, 21:26

Dobre super , też tak czasem mam :-)
Powolniak - 2010-02-02, 21:30

A tapicerka co na to? :mrgreen:
jacek - 2010-02-03, 05:07

Nie widzę entuzjazmu z jej strony :mrgreen:
piotrkrk - 2010-12-19, 22:07

Filmik przedstawiający samodzielny montaż podgrzewanych siedzeń w Dacii Duster:

części 1 - 3

http://www.youtube.com/watch?v=ZQh5oeQLFEo
http://www.youtube.com/watch?v=jq8CesJncSg
http://www.youtube.com/watch?v=XpLRYrGnElM

burbon - 2010-12-20, 11:13

jacek napisał/a:
u mnie samo włącza się podgrzewanie fotela bez kabelków :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tak wygląda moja mata grzewcza http://www.opinie.senior....i-37943-big.jpg


JAK PODGRZEWAMY TEN GORĄCY KUBEK?

maciek - 2011-04-27, 15:34
Temat postu: podgrzewane siedzenia w Dacii
oglądałem sobie temat na forum o bitych Daciach http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4019 i zobaczyłem że w tym "lekko uszkodzonym" że ma zaślepkę na elektryczne siedzenia

czy wy ją też macie? w Loganach, Sanderach ?
i czy to jest na pewno zaślepka os elektrycznych foteli, bo identycznie wygląda jak w Mondeo MK 2

akofreda - 2011-04-27, 15:47

Ja mam. Ale to jest do podgrzewania foteli;)
maciek - 2011-04-27, 15:50

akofreda, tak mówisz? jesteś pewien ?
akofreda - 2011-04-27, 15:52

A co mi tam dam Ci głowę. :-D
Tylko w wyposarzeniu dodatkowym nie spotkałem się jeszcze z taką opcją. Ale może na jakichś zimniejszych rynkach....

maciek - 2011-04-27, 16:01

http://www.bytbil.com/bil...duster/rvgxn8dg
ten coś tutaj ma

Gość - 2011-04-27, 17:53

Ja też mam w dusterze i z tego co wiem to jest zaślepka od podgrzewanych siedzeni zresztą chyba nawet w instrukcji dustera pisze, a z taką opcją w salonie to także się nie spotkałem
Matthias[Wlkp] - 2011-04-27, 18:40

Z tego co kojarzę, podgrzewane siedzenia to tylko na Rosyjski rynek były...
maciek - 2011-04-27, 18:45

zjeżałam na Dacie.se (Szwecja) w Duster Lau..., Sandero i Logan MCV Ambience i Laur, mają w standardzie podgrzewanie,

fajnie google przetłumaczyło Duster Jako 'prochowiec'
a i mają możliwość rozszerzenia gwarancji na 7 lat lub 150k km

tweeciak - 2011-05-16, 14:00

TUTAJ 23-24 sekunda
mekintosz - 2011-05-22, 00:50

burbon napisał/a:
jacek napisał/a:
u mnie samo włącza się podgrzewanie fotela bez kabelków :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tak wygląda moja mata grzewcza http://www.opinie.senior....i-37943-big.jpg


JAK PODGRZEWAMY TEN GORĄCY KUBEK?


Mozna tak:

http://allegro.pl/podgrze...1622808752.html

tweeciak - 2011-09-23, 09:14
Temat postu: Podgrzewane skórzane fotele - DUSTER -Instrukcja
TUTAJ

Filmik jak zamonotwac i podlaczyc maty podgrzewające

mcvBL - 2011-11-27, 23:29

laisar napisał/a:
6001548328 - 393 zł

6001547734 - 37 zł.

6001547714 - 53 zł.

6001547715 - 55 zł.

8200060049 - 98 zł.

Wszystkie ceny brutto.

(Tylko nie jestem przekonany, czy aby wszystkie te części są na pewno potrzebne - sprawdzę to jeszcze).


Kusi mnie aby kupic ten zestaw tzn mate i przelaczniki ale mam pytanie czy niepotrzeba jeszcze kabli jakichs np aby polaczyc wlacznik z mata i zailaniem pod fotelem ???

czy zna sie ktos tu na elektryce bo niebardzo chce ryzykowac spaleniem auta.

laisar - 2011-11-28, 00:25

mcvBL napisał/a:
czy niepotrzeba jeszcze kabli jakichs np aby polaczyc wlacznik z mata i zailaniem pod fotelem ???

Nie, wygląda na to, że kable są fabrycznie połączone z matą, a na drugim końcu mają odpowiednie wtyczki do przełącznika i istniejących kabli pod fotelami.

mcvBL - 2011-11-28, 15:43

hmm dzis zagladam pod fotel o tam wtyczka zielona ale... wyglada inaczej niz na waszych zdjeciach.ja mam taka przyczepiona do czarnego kwadratowego pudelka i bez kabli tak wyglada:
mekintosz - 2012-02-12, 02:19

Odgrzewam temat zimowa pora ;-)

http://allegro.pl/mata-gr...2090687999.html

Moze to by zadaoptowac pod oryginalne okablowanie ?

mekintosz - 2012-02-17, 02:49

http://www.tutorialelogan...-in-scaune.html

Widac jak zamontowac dedykowany zestaw mat podgrzewajacych. Okazuje sie, ze tzw. zaslepka jest tylko imitacja. Prawidlowy boczek pod przelacznik ma gniazdo na ten przelacznik i fabryczna dziure.

Piotr_K - 2012-03-19, 22:33

Mariusz napisał/a:
Ja sadzę,że fotele są podgrzewane ale jak już wcześniej pisałem w modelach nie na rynek polski

Ależ to niemądre, przecież w naszej strefie klimatycznej ..... wiadomo...

bebe - 2012-03-19, 22:45

Piotr_K napisał/a:
Ależ to niemądre, przecież w naszej strefie klimatycznej ..... wiadomo...

...

mekintosz - 2012-08-11, 13:28
Temat postu: Instalacja dodatkowej pary gniazd 12 V pod fotelami Sandero
Witam

Przyszły pierwsze chłodniejsze dni. Korzystajac z okazyje ceny zainwestowalem w komplet mat grzejnych na fotele Sandero.

http://www.outletrtvagd.p...fort-MH40S.html

Wydaje mi sie, ze ta firma bedzie rozsadnym kompromisem pomiedzy rozbebeszaniem foteli pod same wklady grzejne. Pozostanie tez na przyszlosc do innego pojazdu.


Teraz nalezy pociagnac zasilanie do tych mat. Nie chce sobie zajmowac jedynego gniazda 12V przejsciowkami - zalezy mi na umiejscowieniu gniazd pod fotelami. Tak by jak najmniej przewodow wiło sie po podlodze.

Zastanawialem sie na podwieszeniem takiego hermetycznego gniazda http://allegro.pl/dodatko...2525720808.html na dwoch opaskach zamozaciskowych do szkieletu fotela pod siedziskiem oraz wyposazenia tych gniazd w bezpieczniki. Moc mat to 45 W x 2 szt. Wychodzi, ze ok 3,75 A pradowo. Jaki polecacie dobrac bezpiecznik ? Czy mozna sie bezpiecznie podpiac pod instalacje 12V od gniazda kolo lewarka ? Zastanawialem sie, czy nie łatwiej skorzystac z gotowych wtyczek pod oryginalne ogrzewanie. Najchetniej nie niszczac tych zielonych wtyczek dopasowac druga czesc i dalej gniazdo juz bez bezpiecznika ( gdyz w tabilcy bezpiecznikow jest juz dedykowane miejsce ). Czy napiecie 12V jest po stacyjce w koncowkach pod fotelami ? Moze ktos wie jak sie nazywa dedykowana wtyczka pasujaca do oryg. gniazda zasilajacego maty grzejne ?

Dzieki za pomoc.

chriskb - 2012-08-11, 14:55

Jeżeli mogę coś poradzić, to w przypadku DD jest dedykowany bezpiecznik, który zabezpiecza podgrzewanie foteli - F16 o wartości 15A. Przypuszczam, że Sandero ma podobnie wykonaną instalację.
Bezpiecznik, który zabezpiecz gniazdo zapalniczki to F38, jego wartość to 10A. Ten bezpiecznik zabezpiecza też radio.
Ja osobiście, jeżeli nie ma fabrycznej instalaci ułożłbym nową do bezpiecznika F16, trochę grubszym kabelkiem np. linka 1 mm kwadrat.
Przy nowej instalacji gniazdo i wtyczkę można zastosować obojętnie jakąkolwiek samochodową. Kolegi pomysł z zastosowaniem dodatkowego gniazda zapalniczki, jest w moim odczuciu najrozsądniejszym rozwiązaniem. Po pierwsze nie trzeba szukać gniazda lub wtyczki. Po drugie taka mata ma jak sądze pokrętło termostatu i będzie łatwiej regulować wymaganą temperaturę.

Jeżeli jest instalacja fabryczna to trzeba wziąść pod uwagę, że na trasie plusa od bezpiecznika jest wyłącznik (na schemacie oznaczony numerem 615).

mekintosz - 2012-08-11, 18:24

Mam identycznie jak w Dusterze. Kabelki pod siedzeniem az sie prosza o ich wykorzystanie.Zalaczam foto wtyku, moze ktor mi jest w stanie pomoc, gdzie kupic pasujaca czesc do niego by podpiac eleganncko gniazdo zapalniczki ?
chriskb - 2012-08-11, 21:18

mekintosz,
Już pisałem, po drodze do tej wtyczki musi być jeszcze jedna wtyczka do włącznika (na schemacie 615). Jeżeli kolega ma schemat to niech rzuci okiem na rys 3-98.

Plus po stacyjce z bezpiecznika F16 jest poprzez złączkę R146 jest doprowadzony do wtyczki (kolor szary, pin B1)włącznika 615. Kolor przewodu żółty. Aby doprowadzić go do wtyczki zielonej, (gdzie dochodzą dwa przewody żółty na pin 1 i czarny pin 2. Czarny to masa czyli minus.), należy zewrzeć pin B1 i B2 w szarej wtyczce.
Wtedy łatwo podłączyć gniazdo dodatkowe zapalniczki do zielonej wtyczki przedstawianej na zdjęciach.

Takie gniazdo jakie pasuję do zielonej wtyczki, poza ASO, sklepami z elektroniką motoryzacyjną i Allegro najtaniej można dostać na szrocie. To jest typowe złącze Renault.

mekintosz - 2012-08-11, 21:48

Schematu nie posiadam. Myslalem, ze na tej wtyczce sie pojawia po uruchomieniu silnika masa i +12 V, skad sobie dalej puszcze zasilanie. Czyzby nie bylo tak łatwo ?
jackthenight - 2012-08-12, 07:10

Mekintosz w Sandero jest chyba inaczej.
Jak pamiętam to w Sandero napięcie z bezpiecznika idzie od razu do zielonej wtyczki. Dopiero potem idzie do włącznika i maty - ale ty włącznika fabrycznego nie masz. Także napięcie i masę masz na zielonej wtyczce od razu po przekręceniu kluczyka.
ALe żeby nie być gołosłowny to sprawdzę jeszcze w schematach - ale dopiero po 14-tej, bo teraz nie mam dostępu do schematów.

mekintosz - 2012-08-12, 09:36

Dzieki za pomoc, tez zejde z voltomierzem by bylo jasne ;-)

Juz jasne, jest 12V po zaplonie. Czyli warto jednak wykorzystac istniejaca instalacje. Tylko gdzie dostane pasujaca wtyczke . Na allegro nie znalazłem .

jackthenight - 2012-08-12, 14:51

W Sandero jest tak samo jak w Dusterze, po prostu zielona wtyczka to złącze R146, do której napięcie dochodzi od razu po zapłonie.
Na złączu jest napis VE - a to oznacza kolor zielony.
Dopiero fabrycznie do tej wtyczki jest podłączana czarna wtyczka (oznaczenie NO), czyli szeregowo na plusie przełącznik 615 i dalej maty grzewcze.

A tutaj schemat o którym mowa :

mekintosz - 2012-08-12, 16:13

Wszystko wiec jasne . Widac ze bezpiecznik jest wspolny na obie maty . Oryginalny wlacznik mat tez ma w sobie jakas diode i opornik . Czy moje maty Waeco o max mocy. 2x45 W mozna zupelnie bezpiecznie podlaczyc czy warto dla swietego spokoju dorzucic po bezpieczniku przed gniazdem zapalniczki pod fotelem ?
jackthenight - 2012-08-12, 16:16

Więcej bezpieczników nie ma sensu dodawać.
mekintosz - 2012-08-12, 16:38

OK wiec teraz musze zdobyc pasujace wtyczki by calosc byla latwo demontowalna bez bez uzycia lutownicy. Po jeszcze dogłębniejszej analizie zaślepki wtyczki zasilającej opcjonalne maty grzejne zauważyłem, ze to nie jest jakaś zwykła zaślepka ale poszukiwana przeze mnie druga część złącza. Jedynie jest pozbawiona metalowych konektorów ! Widać pod latarnią / fotelem / najciemniej ;-) W związku z tym jeśli nie znajdę identycznej wtyczki uzbrojonej w kabelki będę musiał dopasować jakieś takie konetory. Wygląda na to, napięcie 12V jest na zielonej tzw. żeńska, zaś w zaślepce brakuje tzw. męskich szpilek, ktore wchodzą we wtyczkę z zasilaniem. Dlatego jak je dopasuje, wystarczy , że zarobie przewodami, wetknę w otwory tej "zaślepki gniazda" i dalej wszystko musi zadziałac ;-)

Przy okazji okazało się, ze Dacia ma jakieś nie do końca standardowe gniazdo zapalniczki. Oryginalna wtyczka od maty nie wchodziła do końca, co skutkuje brakiem zasilania ;-(.

mekintosz - 2012-08-16, 22:51

Moze to podpasuje ?

http://allegro.pl/konekto...2537756280.html

lub


http://allegro.pl/konekto...2537756310.html

bebe - 2012-08-17, 00:34

Aaaaa! Jeśli jeszcze nie kupiłeś tego dodatkowego, hermetycznego gniazda zapalniczki, to ja mam takie do oddania za friko!
mekintosz - 2012-08-17, 20:16

Dzieki za gniazdo i jak zwykle miła pogawedke ;-)
mekintosz - 2012-09-02, 22:27

W końcu cała operacja została zakończona. Zdobyłem dzieki uprzejmosci jednego z pracownikow ASO piny pasujace do wtyczki, polutowałem przewody z gniazdami 12 V. Wszystkie przewody zabezpieczyłem termokurczliwymi koszulkami oraz na wszelki wypadek perszlem. Jest solidnie i pancernie na oryginalnie zaprojektowanej przez producenta instalacji do zasilania mat grzejnych. Maty działają, nic nie śmierdzi, bezpiecznik w skrzynce cały ;-) Przewód od mat schowam w osłonie fotela od strony drzwi, włącznik będzie pod ręka nieopodal oryginalnego umiejscowienia. Sama gniazda przyczepiłem na opaski na rurkach pod fotelami. Wcześniej owinełem tzw. szara taśmą by zmniejszyć niepotrzebny ślizg plastiku gniazda po metalu. Dodatkowo mam delikatne podświetlenie podłogi za fotelami od diod led we wtyczkach mat ;-) Teraz czekam spokojnie pierwszych mrozów by móc się rozkoszować przyjemnym ciepłem w dupsko ;-) Zaś w lecie dwa dodatkowe gniazda 12 V sie na pewno przydadzą. Muszę tylko uważać by zimą w pozycji zapłon nie używać mat na wyłączonym silniku - może wyssać akumulator ;-(
wookash - 2012-09-28, 16:11

Koledzy, a czy w Dusterze oryginalnie też pod fotelami są takie nieużywane wtyki? Zaglądałem dzisiaj w ich poszukiwaniu, i znalazłem tylko dwie pary wtyków, ale obydwie zajęte - coś przeoczyłem?
mekintosz - 2012-09-29, 23:40

Powinny byc ale czesc z wiazki moze zasilać napinacze pirotechniczne ( jesli sie nie myle ). Druga wiazka powinna byc wolna. Ta wlasnie od ogrzewania foteli - jest zaslepiona wtyczka, od ktorej nie biegna dalej przewody. Zanurkuj i sprawdz dokladnie ;-)
jackthenight - 2012-10-17, 19:31

http://www.daciaklub.pl/f...p=145215#145215
Stepway napisał/a:
chociaż teraz bardziej praktyczniejszą rzeczą na nadchodzące dni byłyby maty grzewcze


Mnie też właśnie korci montaż mat grzewczych pod tapicerką siedzenia :
http://allegro.pl/mata-gr...2678785315.html

Stepway - 2012-10-17, 22:13

jackthenight napisał/a:
Stepway napisał/a:
chociaż teraz bardziej praktyczniejszą rzeczą na nadchodzące dni byłyby maty grzewcze


Mnie też właśnie korci montaż mat grzewczych pod tapicerką siedzenia :
http://allegro.pl/mata-gr...2678785315.html


Dokładnie ten sam link podesłałem do serwisu Renault (nie ASO) jako podglądowy - tak abyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy. A że chciałbym aby było ładnie, solidnie i wyglądało profesjonalnie podpytałem o możliwość zastosowania włączników z Daciek na rynku wschodnim (Renault). Oto co odpisali:

Cytat:

Niestety nie będziemy w stanie przeprowadzić montażu mat grzewczych w samochodzie Dacia Sandero.
Pomimo kilkukrotnej dogłębnej analizy dokumentacji technicznej oraz dostępnych akcesoriów nie znaleźliśmy rozwiązania,
które zapewniałoby odpowiedni komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
Natomiast akcesoria nieoryginalne dostępne w sprzedaży wysyłkowej
wg naszej opinii nie są odpowiednio dostosowane do tego modelu i w rezultacie mogą mieć negatywny wpływ np. na instalację elektryczną samochodu.

mekintosz - 2012-10-17, 22:26

Ciekawa odpowiedz. Jakbys poprosil o montaz dedykowanych mat z sandero /logan na rynki wschodnie za 1000 zl tez by po doglebnej analizie odmowili ? Psia kosc, w naszych samochodach jest gotowa instalacja elektryczna pod te maty, tylko podpiac i wio. Zatem pozostaje tylko uniwerslna pod zapalniczke.
laisar - 2012-10-17, 23:16

mekintosz napisał/a:
jest gotowa instalacja elektryczna pod te maty

Ale: te = fabryczne, a odpowiedź dotyczyła uniwersalnych. Może rzeczywiście z jakiegoś powodu nie pasują?

jackthenight - 2012-10-18, 06:13

laisar napisał/a:
Może rzeczywiście z jakiegoś powodu nie pasują?

Ja nie widzę przeciwwskazań. A co do odpowiedzi ASO, to najnormalniej się im nie chce, bo wtyczki nie pasują, są inne przełączniki i to są właśnie główne przesłanki dogłębnej analizy ASO.
ASO nie lubi nic tworzyć, oni tylko montują to co przewidział producent.
Ja mam ochotę założyć te maty, także Stepway jak coś to instrukcję montażu tych mat przygotuję.

laisar - 2012-10-18, 09:46

jackthenight napisał/a:
Ja nie widzę przeciwwskazań

Ja też nie, ale to nie znaczy, że na pewno ich nie ma - nawet jeśli szanse faktycznie są niewielkie i najbardziej prawdopodobną analizą odpowiedzi warsztatu jest Twoja...

wojtek_pl - 2012-10-18, 09:54

Może te uniwersalne maty gryzą się z czujnikami nacisku od kontrolki zapięcia pasów bezpieczeństwa ? :roll:
laisar - 2012-10-18, 10:28

Kol. Stepway ich nie ma...
jjmalin - 2012-10-18, 13:43

ja jak wymieniałem fotel to też wykryłem kabel pod siedzeniem kierowcy ( nie wiem czy pasażera ). zielona kostka podłączona pod fotel. nic więcej
Stepway - 2012-10-18, 19:58

jackthenight napisał/a:
(...)co do odpowiedzi ASO(...)


O ASO nawet nie myślę, oni za wymianę małej żarówki podświetlenia 120zł sobie zażyczyli, pytanie kierowałem do nieautoryzowanego serwisu Renault.

jackthenight napisał/a:
Stepway jak coś to instrukcję montażu tych mat przygotuję.


Dziękuję. Przyznaję jednak, że należę do tych co mają dwie lewe ręce i czasem wolą (odpłatnie of course) scedować pracę na innych. Cykor ze mnie :oops:

mekintosz - 2012-10-18, 20:24

Stepway kup sobie uniwersalne, mniej stresu. Wkladasz jesienia, zdejmujesz wiosna. Tylko solidny rozdzielacz 12V pod zapaliczke. Ew. ASO mozesz zlecic dodatkowe gniado 12V, pewnie nie bedzie problemow.
jackthenight - 2012-10-19, 14:46

jackthenight napisał/a:
Mnie też właśnie korci montaż mat grzewczych pod tapicerką siedzenia :
http://allegro.pl/mata-gr...2678785315.html


A więc przed chwilą wróciłem ze sklepu, gdzie obejrzałem sobie te maty.
Fajne, ładne tylko coś słabo grzały. Sprzedawca podłączył pod akumulator, włączyłem grzanie na makxa i czekałem ze dwie minuty i nie byłem pewny czy coś grzeje, czy tylko moja ręka ogrzała tą matę - jakoś nie przekonały mnie. Sądziłem że poczuje jakieś ciepło. Sprzedawca twierdził że jak się położy matę na fotelu i usiądzie na nich to będą takie gorące, że aż nie będę mógł usiedzieć - dziwne, może się mylę - tylko czemu nic rękoma nie czułem ściskając maty oburącz z dwóch stron. Także nie kupiłem tych mat, bo grzanie ich mnie nie przekonało.
A "mekintosz" twoje maty na siedzenie, jak położysz na nich rękę to grzeją, szybko czujesz temp, po jakim czasie czujesz że grzeją, są gorące ?

Sądzę, że jeśli już to wybiorę markowe maty Waeco np. takie :
http://fortia.co/pl/p/mat...fort-MSH-601/85

Stepway - 2012-10-19, 19:47

O! Przyznaję, że tak oczywistym jest dla mnie że maty grzewcze... grzeją, że nie przyszłoby mi weryfikować tej tezy. Dodatkowo mając już nie raz styczność z namiastką luksusu :lol: a przy skórzanej tapicerce wręcz koniecznością, nie wyobrażam sobie by mogło być inaczej niż ciepło w zad.

Chciałem dać zarobić w dwóch warsztatach. Nie odważyli się podnieść rękawicy. Może to i dobrze, bo nie lubię półśrodków. Spartaczyć cokolwiek nie sztuka.

Mam obawy co do komfortu podróży dla mat, pokrowców nakładanych na siedzenia. Znów co raz więcej czasu spędzam za kółkiem, a Stepway będzie jedynym pojazdem. Nowy nabytek cieszy tylko do czasu podjechania pod dystrybutor :mrgreen:

W minionym tysiącleciu modne były drewniane "maty koralowe". Samo zdrowie :mrgreen:



Przyznaję że zapomniałem i nie chciałbym wracać ani do takich wrażeń, ani (może i bardziej) do stylistyki. Domyślam się, że pokrowce są o wiele milsze, tylko czy z kolei nie ma efektu "poduchy" pod pośladkami.

jjmalin - 2012-10-19, 21:13

takie koraliki mi się szybko porwały na żylkach...
mekintosz - 2012-10-19, 21:56

jackthenight napisał/a:
jackthenight napisał/a:
Mnie też właśnie korci montaż mat grzewczych pod tapicerką siedzenia :
http://allegro.pl/mata-gr...2678785315.html



A "mekintosz" twoje maty na siedzenie, jak położysz na nich rękę to grzeją, szybko czujesz temp, po jakim czasie czujesz że grzeją, są gorące ?

Sądzę, że jeśli już to wybiorę markowe maty Waeco np. takie :
http://fortia.co/pl/p/mat...fort-MSH-601/85
Obrazek



Zatem faktycznie tak jest, jak poloze reke to slabo grzeje, jednak jak usiade to po chwili robi sie calkiem cieplo, moze nie by oparzyc dupsko ;-) Tez sugeruje kupic markowe waeco. Np:

http://www.waeco.com/tmp/...1_EB_10s_05.pdf

http://www.waeco.com/tmp/...1_EB_10s_07.pdf

Obiecene foto pina pasujacego do wtyczki pod siedzeniem.

wojtek_pl - 2012-10-20, 07:30

Ciekawe, bo ta firma robi także wentylowane pokrowce na siedzenia. Dobre na lato aby tyłek się nie pocił. :mrgreen:
krakry1 - 2012-10-20, 12:07

Tak czytam ten watek i tez coraz bardziej nachodzi mnie na te wkładki. Jak Artur zamontuje - myślę, ze podzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami. Szczególnie ważną wydaje mi się sprawa poprowadzenia i podłączenia kabli, tak aby było bezpiecznie i dobrze. Z próndem jak wiadomo w samochodzie nie ma żartów.

Także wielka prośba do Artura - jak się z tym uporasz opisz jak możesz prowadzenie kabli i wszelkie podłączenia.

P.S.
Podłączone dzienne ściśle wg. tutorial'u Artura działają dwa lata bez zarzutu. :-)

jackthenight - 2012-10-20, 12:15

Ale jeszcze nie wiem czy kupię te maty, bo koszt ich to jakieś 190 zł - trochę szkoda mi pieniędzy na wydatek, który przydaje się tylko we 2 może 3 miesiące w roku.
Jeszcze się zastanowię nad kupnem, no chciałbym sobie założyć te maty, ale wysoka cena ciągle sprowadza mnie na ziemie.

krakry1 - 2012-10-20, 12:16

Artur w każdym razie, jakby co to pamiętaj o kolegach z forum. Pozdro.
jackthenight - 2012-10-20, 12:17

Jeśli założę to instrukcję ze zdjęciami na pewno przygotuję.
krakry1 - 2012-10-20, 12:19

Z góry - Dzięki.
laisar - 2012-10-20, 13:08

@krakry1: Instalacji dokonał już kol. mekintosz, tylko "sprytnie" (; ukrył to pod tajnym tytułem w innym temacie - ale zostały już scalone do nieniejszego: http://www.daciaklub.pl/f...p=138151#138151 / http://www.daciaklub.pl/f...p=140359#140359
krakry1 - 2012-10-20, 13:34

Dzięki za info.
mekintosz - 2012-11-03, 17:24

W koncu zainstalowałem docelowo na sezon jesienno-zimowy maty Waeco. Na pierwszym poziomie lekko grzeja, na drugim ( intensywne rozgrzewanie ) robi sie cieplej w ciagu kliku minut. Po dłuzszym czasie przelaczam na poziom pierwszy - komfortowe cieplo. Fajnie działa, a jak bedzie mrozniej bedzie tylko lepiej ;-)

Po dwoch dniach zaczynam sie przyzywczajac do luksusu ;-) Pewnie jak Bebe do szyb impulsowych ;-)

Mikele - 2012-11-15, 20:02

Właśnie dzisiaj próbowałem zamówić w RRG części, żeby założyć sobie ogrzewane fotele przednie, no i jest zonk...

Po podaniu pierwszej referencji: 6001548328 (stąd: http://www.daciaklub.pl/f...?p=39159#39159) facet z działu części powiedział, że jemu wyskakuje nie mata podgrzewająca, ale jakiś wspornik, w dodatku kosztujący dobrze ponad 1100 zł...

Czy zmieniły się w Dacia/Renault numery referencyjne części ?
Sam nie bardzo wiem jak i gdzie mogę odszukać aktualne.

laisar - 2012-11-15, 20:41

Cytat:
Czy zmieniły się w Dacia/Renault numery referencyjne części ?


No way, musi banglać:

http://eshop.original-tei...aram=6001548328

Guglu, guglu...

http://www.google.com/search?q=renault+6001548328

http://logemgroup.com/en/...oductoxu&o=1503

http://logan-shop.ru/prod...al_6001548328__


Ergo: musiał po prostu coś pomylić...

maciek - 2012-11-15, 22:16

Mikele w Polsce to zawsze są problemy, chcesz coś mieć ekstra w samochodzie i wiesz że w innych krajach jest to dostępne ale w polsce to zawsze "NIE MA" v "NIE MA TEGO W SYSTEMIE" v "DAJ PAN SPOKÓJ" v " KOSZTUJE 2000 ZŁ CHCE PAN JUTRO?"
TD Pedro - 2012-11-15, 23:22

Mikele napisał/a:
facet z działu części powiedział, że jemu wyskakuje nie mata podgrzewająca, ale jakiś wspornik

a może wystarczy powiedzieć co Cię interesuje, bez podawania nr referencyjnego... a facet sam odszuka w katalogu...

Mikele - 2012-11-15, 23:24

Ech... ;-)

Jutro do nich zadzwonię, a zaraz jeszcze napiszę maila.

edit: nie napiszę, a przynajmniej nie dzisiaj, bo na stronie na ma maila do działu części, a ja już nie mam siły żeby szukać...



Facet jeszcze straszył mnie ściąganiem części z Francji przez 3 tygodnie, ale mam nadzieję, że to też miała być tylko taka czcza gadanina na zasadzie "odpuść pan, bo nam się nie chce"...

TD Pedro - 2012-11-15, 23:44

jeżeli szukałeś na Abramowickiej to najlepiej rozmawiaj z p. Andrzejem, wg. mnie jest najbardziej kompetentny... jest chyba szefem w Dziale Części a przynajmniej pracuje tam już dłuuuuuugo... na przestrzeni ostatnich kilku lat dopytywałem o różne rzeczy i mam pozytywne doświadczenia...
Mikele - 2012-11-16, 11:31

Ale jaja...

Dla pewności zrobiłem cross-reference i w Nazaruku też właśnie powiedzieli mi, że numer 6001548328 to jest wspornik, kosztujący 1112 zł brutto...


No nic. Ponieważ do RRG nie mogę się dodzwonić od rana, to wysyłam zapytanie do Nazaruka mailem i mają mi sprawdzić czy takie części są dostępne w magazynie głównym i ile będzie trzeba czekać. Mam nadzieję że wszystko będzie ok i szybko pojadę zamówić i zapłacić, żebym zdążył jeszcze z wykorzystaniem vouchera z dacia.pl :-D

Oby tylko wszystko skończyło się zanim przyjdą większe mrozy, bo wtedy chciałbym już mieć grzanie w tyłek.

Mikele - 2012-11-19, 20:44

Właśnie dostałem odpowiedź odnośnie cen i szukam szarego mydła, żeby się pociąć...

1) 60 01 548 328 - 889,52
2) 60 01 547 734 - 46,76
3) 60 01 547 714 - 53,15
4) 60 01 547 715 - 54,64
5) 82 00 060 049 - 124,08

Wszystkie ceny brutto. Pozycja 3 nie ma podanego terminu dostępności, czyli nie można jej zamówić, na pozostałe to kwestia oczekiwania od 7 do 10 dni...

W sumie do zapłacenia około 990 zł, zakładając użycie bonu na 200 zł od Moja Dacia i rabat 15% na części który miałem poprzednim razem w RRG...

No i mam czas do środy rano żeby się zastanowić...


P.S.
A może kupić wszystko poza matami i dokupić jakieś na allegro ?

laisar - 2012-11-19, 21:09

Pytanie podstawowe brzmi: czy ten zestaw na oryginalnych częściach fabrycznych będzie o tyle lepszy od jakichś akcesoryjnych mat uniwersalnych o ile będzie droższy? Bo jeśli nie, to po co się w to bawić - sztuka dla sztuki...?

(No chyba że porządne dobre maty uniwersalne wychodzą podobnie cenowo?).


W każdym razie dzięki za drążenie tematu - teraz przynajmniej wiemy, że podana wcześniej cena była jednak za 1 szt. maty.


PS Rozumiem, że numerki się jednak magicznie odnalazły... <;

Mikele - 2012-11-19, 21:17

Nie mam pojęcia...

Po prostu nie wiem jak to jest z oryginalnymi matami z "uniwersalnymi"... Na razie szukam, żeby się zorientować w cenach tych drugich

TD Pedro - 2012-11-19, 21:33

MSZ: w Dusterze, samochodzie dla twardzieli :mrgreen: montaż mat do podgrzewania tyłka :-P trochę nie przystoi... dlatego montował nie będę...
- a tak na poważnie, miałem onegdaj możliwość korzystania z takich dobrodziejstw...w jednym z posiadanych Citroenów BX (była to wersja skandynawska) miałem fabrycznie podgrzewane siedzenia, szpan był to wówczas (rok 1995) wielki ale uważam (oczywiście szanując indywidualne wybory), że w naszym klimacie jest to zbędne i wcale nie do końca zdrowe (wyjście na mróz z tyłkiem rozgrzanym po dłuższej trasie jest mało komfortowe :-( )

jackthenight - 2012-11-19, 21:45

Mikele jeśli szukasz dobrych i firmowych mat to na pewno można polecić maty firmy
Waeco. Jest to model MagicComfort MSH50S na dwa fotele :
http://allegro.pl/waeco-z...2804337180.html
Cena 310 zł za komplet wraz z okablowaniem i przełącznikami - gotowy zestaw do montażu w siedzeniu.
Można też dostać zestaw tylko na jedno siedzenie :
http://www.sklep.agloprim...JEDEN-FOTEL/681

Ja też chciałem je zamontować, ale faktycznie w naszym polskim klimacie trochę za rzadko bym ich używał. Ale jak bym miał zakładać to właśnie takie.

Mikele - 2012-11-19, 21:55

Wiem że to będzie strasznie lamerskie pytanie, ale:

czy te maty Waeco będzie można podłączyć pod oryginalne przełączniki Dacia ? I czy wtyczki z Waeco będą pasować do tych, które posiadacze Daciek mają pod fotelami przednimi ? Czy nie będzie jakichś problemów z kablami i tak dalej ?

Tak tytułem wyjaśnienia - w tym roku byłem z dziećmi na feriach wtedy, kiedy były największe mrozy, w Wiśle przez ponad tydzień jak było w dzień -15, to się mówiło że jest ciepło. I na takie "wszelkie wypadki" chciałbym mieć podgrzewanie, nie do używania przez całą jazdę, ale żeby coś podgrzało zmarznięty tyłek w czasie, kiedy klima jeszcze nic nie daje, bo silnik się nie rozgrzał.

jackthenight - 2012-11-19, 22:05

Można, ale trzeba będzie użyć lutownicy.
A nie lepiej użyć tych przełączników co są w zestawie w Waeco. Możesz sobie wybrać miejsce, gdzie taki przełącznik chcesz mieć itp. itd.

A jak już tylko tak od czasu do czasu będziesz tych mat używać to może lepiej kupić maty nakładane na fotele tak jak ma to kolega mekintosz :
http://www.sklep.agloprim...OMFORT-MH-40/41

chriskb - 2012-11-20, 05:48

W nowym markecie dla majsterkowiczów JULA, maty na fotele były po 39,90 złociszów sztuka.
Mikele - 2012-11-20, 12:11

Ok, to tylko jeszcze jedna sprawa - będzie potrzebna wtyczka pasująca do wejścia pod fotelem. Czy to jest wtyczka Renault nie da się jej kupić nigdzie poza ASO, czy to jakiś standard i w pierwszym lepszym markecie ją dostanę ?

Rozumiem że żeby używać oryginalnych przełączników, to będzie trzeba przelutować kabelki do tej nowej wtyczki, tak ? Żeby wszystko razem banglało ?

No i jeszcze pytanie od lajkonika - czy te wszystkie napięcia, natężenia i opory mają jakieś znaczenie, jeśli użyję innych przełączników niż te dodawane do maty Waeco ? I gdzie wbudowane jest zabezpieczenie odcinające dopływ prądu w przypadku zbyt wysokiej temperatury, czy w macie, czy w przełączniku ?

Sorry za taką burzę mózgu, ale musiałbym jutro zamówić części w Renault i chcę się upewnić, czy wszystko razem "zagra", czy po tym jak wywalę prawie 600 złotych nie okaże się, że jednak jedno z drugim do siebie nie pasuje...

jackthenight - 2012-11-20, 15:55

Mikele napisał/a:
Ok, to tylko jeszcze jedna sprawa - będzie potrzebna wtyczka pasująca do wejścia pod fotelem. Czy to jest wtyczka Renault nie da się jej kupić nigdzie poza ASO, czy to jakiś standard i w pierwszym lepszym markecie ją dostanę ?

Rozumiem że żeby używać oryginalnych przełączników, to będzie trzeba przelutować kabelki do tej nowej wtyczki, tak ? Żeby wszystko razem banglało ?

No i jeszcze pytanie od lajkonika - czy te wszystkie napięcia, natężenia i opory mają jakieś znaczenie, jeśli użyję innych przełączników niż te dodawane do maty Waeco ? I gdzie wbudowane jest zabezpieczenie odcinające dopływ prądu w przypadku zbyt wysokiej temperatury, czy w macie, czy w przełączniku ?

Sorry za taką burzę mózgu, ale musiałbym jutro zamówić części w Renault i chcę się upewnić, czy wszystko razem "zagra", czy po tym jak wywalę prawie 600 złotych nie okaże się, że jednak jedno z drugim do siebie nie pasuje...


Ad1. Wtyczka i piny tylko w ASO. Jeśli kupisz orignalne przełączniki z okablowaniem to tą wtyczkę będziesz ją już mieć.

Ad2. Aby maty waeco połączyć z fabrycznymi przełącznikami to trzeba będzie coś pewnie polutować.

Ad3. Termik czyli zabezpieczenie temp. jest wbudowane w matę.

Mikele - 2012-11-21, 22:40

No to zamówiłem w RRG dzisiaj wszystko poza matami grzejnymi.

Zaliczka wpłacona, teraz tylko muszę poczekać około 7 dni roboczych i przy odbiorze dokupię jeszcze wtyczki, czy co tam będzie potrzebne. Muszę jeszcze znaleźć magików, którzy mi zamontują maty, wymienią osłony, włożą przełączniki i tak dalej, no i oczywiście dokupić jeszcze te maty Waeco.

Czy jest może dostępna instrukcja serwisowa dotycząca montażu/wymiany tych elementów ?

jackthenight - 2012-11-22, 06:19

Mikele tutaj masz instrukcję :
http://www.tutorialelogan...-in-scaune.html

laisar - 2012-11-23, 13:49

Można jeszcze spojrzeć tutaj: http://www.forum-auto.com...a/sujet4912.htm
mekintosz - 2012-11-23, 16:32

Mikele napisał/a:
No to zamówiłem w RRG dzisiaj wszystko poza matami grzejnymi.


Czyli kombinujesz z fabrycznym okablowaniem, oryg przelacznikami zas same maty waeco ?

Mikele - 2012-11-24, 08:48

mekintosz napisał/a:
Czyli kombinujesz z fabrycznym okablowaniem, oryg przelacznikami zas same maty waeco ?


Dokładnie tak. Trochę się boję tego rzeźbienia z dorabianiem jakichś wtyczek i tak dalej, ale mam nadzieję, że zanim przyjdą do RRG zamówione części to uda mi się już znaleźć jakiś warsztat, który nie tylko założy maty, ale i wymieni mi tarcze zegarów na białe, które kupiłem już jakiś czas temu :-D

mekintosz - 2012-11-24, 10:42

Pewnie bedzie fajnie wygladalo z fabrycznym zestawem przelacznikow. Czy Twoje maty waeco grzeja samo siedzisko czy tez troszke czesc ledzwiowa kregoslupa ? Moje "zewnatrzne" tak maja.
jackthenight - 2012-11-24, 10:47

Mekintosz tak wygląda zestaw na jeden fotel :
To pewnie plecy też grzeje.
Maty Waeco mają dwa tryby grzania, natomiast fabryczny przycisk ma tylko jeden tryb pracy, także kolega Mikele będzie musiał wybrać, czy przycisk ma włączać pierwszy tryb pracy mat (lekkie podgrzewanie) czy drugi tryb (szybkie podgrzewanie).

mekintosz - 2012-11-24, 11:14

Z rysunku wynika ze bedzie grzac dupsko i plecki oszczedzajac uda ;-) Co do tych przelacznikow uwazam za strate brak regulacji mocy grzania. U mnie jak ruszam ustawiam na wieksza moc/szybsze grzania, zas na trasie pierwszy poziom utrzymujacy cieplo. Zostawienie max grzania tylko bedzie skutkowac czestym wylaczaniem przez uzytkownika. Bedzie po prostu za cieplo ;-) , zas ten slabszy poziom wyraznie dluzej nagrzewa. Dlatego moze warto jednak zainstalowac caly zestaw od waeco ?
jackthenight - 2012-11-24, 13:09

mekintosz napisał/a:
Co do tych przelacznikow uwazam za strate brak regulacji mocy grzania.

Bo w fabrycznych matach, przełączanie grzania odbywa się automatycznie. Najpierw grzeją wszystkie grzałki aby szybko nagrzać, a później cześć grzałek się wyłącza za pomocą wyłącznika temperaturowego, aby utrzymywać tylko przyjemną temp.
Natomiast w WAECO wyłącznika temp. nie ma, a regulację grzania zrobiono poprzez przełącznik 3 pozycyjny.

Mikele - 2012-11-24, 16:18

Ustawiony będzie "szybki" tryb grzania, bo doszedłem do wniosku, że najczęściej potrzebne jest po prostu szybkie ogrzanie się zimą, nim w samochodzie zacznie działać klimatyzacja.
mekintosz - 2012-11-24, 16:46

jackthenight napisał/a:
mekintosz napisał/a:
Co do tych przelacznikow uwazam za strate brak regulacji mocy grzania.

Bo w fabrycznych matach, przełączanie grzania odbywa się automatycznie.


Jestes na 100% pewien, wynika to ze schematu instalacji czy zgadujesz ;-) Jesli tak to wielki szacun dla Daci. Spodziewalbym sie tylko systemu cieplo, zimno a nie automat-ciepło--pupo-tronik ;-)

laisar - 2012-11-24, 16:50

mekintosz napisał/a:
wynika to ze schematu instalacji czy zgadujesz

Gorzej... Przeczytał instrukcję! (((;

jackthenight - 2012-11-24, 17:20

mekintosz napisał/a:
wynika to ze schematu instalacji czy zgadujesz

Rzadko zgaduje :) Wynika to ze schematu.

laisar napisał/a:
Gorzej... Przeczytał instrukcję! (((;

Nie zgadłeś :)
Po prostu sprawdziłem na schematach.

A tutaj schemat z którego wszystko można wyczytać :
(klikamy na zdjęcie)

jackthenight - 2013-02-01, 19:23

Jeśli chodzi o tą wtyczkę :


to pasują do niej piny męskie od wtyczki OBD2, i można kupić np. tutaj :
http://www.tme.eu/pl/deta...ex/0579649702/#
Pasują idealnie do zielonej wtyczki pod fotelem, ale należy uprzednio odciąć ten haczyk oznaczony kółkiem czerwonym na poniższym rysunku.
(klikamy na zdjęcie)

Mikele - 2013-02-03, 11:36

Koledzy, mam ogromną prośbę - czy ktoś mógłby mi udostępnić instrukcję montażową ogrzewania foteli ? Sam filmik nie wystarczy, muszę mieć jeszcze na papierze wydrukowane jak to wszystko ma się odbywać.

Chciałbym w przyszłym tygodniu załatwić już całą sprawę, bo potem śmigamy na ferie i wiadomo, grzanie w pupę na pewno się przyda :)

mekintosz - 2013-02-03, 11:42

http://www.tutorialelogan...-in-scaune.html ten film jest jak instrukcja ;-)
Mikele - 2013-02-03, 13:40

Wiem, znam ten film.

Niestety, facet życzy sobie mieć instrukcję serwisową, a nie filmik. Niestety nie ma tego komfortu żeby przebierać w dobrych elektrykach samochodowych :-(

laisar - 2013-02-03, 15:17

Mikele napisał/a:
czy ktoś mógłby mi udostępnić instrukcję montażową ogrzewania foteli ?

http://www.daciaklub.pl/u...N79A_1-4_PL.pdf

Mikele - 2013-02-03, 17:04

Laisar, wielkie dzięki ! Czy mógłbym Cię jeszcze poprosić o instrukcję do kabli boczków i przełączników ?
laisar - 2013-02-03, 19:06

Proszę, ale jak widać - w zasadzie nie ma co oglądać: http://www.daciaklub.pl/u...4A_27-28_PL.pdf
jackthenight - 2013-02-03, 19:16

Mikele napisał/a:
Czy mógłbym Cię jeszcze poprosić o instrukcję do kabli boczków i przełączników ?

Tam są tylko dwa przewody do podłączenia i to jeszcze wtyczka we wtyczkę.
To jest na pewno elektryk, a może to Heniek co sprzedaje ziemniaki na bazarze ?

MIkele tutaj : http://www.daciaklub.pl/f...p=149373#149373
jest schemat, która dla elektryka mówi i wyjaśnia wszystko.

Mikele - 2013-02-03, 20:27

Dzięki za pomoc.
Nie, na pewno nie jest to "wujek Heniek", tylko facet z jednego z lubelskich ASO. Kiedy wszystko będzie gotowe to obfotografuję i podzielę się radością ze wszystkimi na forum.

jackthenight - 2013-02-03, 22:14

To chyba tylko w ASO zamiatał, skoro bez serwisówki nie potrafi tego założyć.
Mikele - 2013-02-03, 23:35

Artur. Poluzuj tam, gdzie cię ciśnie.
mekintosz - 2013-02-03, 23:41

Jesli to pracownik ASO to powinien miec dostep do tych serwisowek bez jakichkolwiek problemow. Chyba, ze robi to "po cichu" w swoim garazu jako tzw fuszka a nie oficjalnie w ASO w godzinach swojej pracy. Zycze zadowolenia z mat - bardzo fajna rzecz zimowa pora.
48piotr - 2013-02-04, 09:01

jackthenight napisał/a:
To chyba tylko w ASO zamiatał, skoro bez serwisówki nie potrafi tego założyć.

A może "obcokrajowiec".Jak nie widzi to nie robi./nawet w łóżku/ :mrgreen:

bebe - 2013-02-04, 21:57

Nie chciałem podgrzewanych foteli, ale już chcę. ;)



(Więcej praktycznych patentów - tutaj.)

Mikele - 2013-02-06, 10:57

Bebe, najbardziej przydatne rozwiązania to te o których pomyślimy na końcu :mrgreen:
Też już widzę że będę używał foteli jako podgrzewaczy do pizzy.

orzeszek2 - 2013-02-06, 22:50

Mikele napisał/a:
Bebe, najbardziej przydatne rozwiązania to te o których pomyślimy na końcu :mrgreen:
Też już widzę że będę używał foteli jako podgrzewaczy do pizzy.


He he, przypomniałem sobie, że w tamtym roku na policję zadzwonił zbulwersowany (i mial rację) roznosiciel pizzy. Mianowicie policjanci zatrzymali go jak wiózł pizzę do klienta. Przeszukanie trochę trwało. Nie wiem co widzieli w jego cienkocienko, że musieli go zatrzymać. jak go puścili, chłopina pojechał do wskazany adres, ale klient nie chciał przyjąć pizzy. Roznosiciel wrócił do pizzerni, a szef kazał mu zapłacić za towar. Rozgoryczony pracownik zadzwonił na 112 pytając co ma robić w takiej sytuacji. Dyżurny go wysłuchał i poradził zgłosić się na komendę i powiedzieć o tym komendantowi. Może go wysłucha i policja mu zwróci pieniądze. Chłopina po długiej rozmowie z dyżurnym się rozłączył. Nie wiem co się potem stało. Tak czytając twoją uwagę zaśmiałem się. Dlaczego nie wpadł na taki pomysł, a w ogóle to coś by dało? Hihihi.

Mikele - 2013-02-11, 09:43

OK, no to samochód odwieziony, maty i oprzyrządowanie zostawione fachowcowi, teraz czekam na sygnał że mogę przyjechać i grzać tyłek :-D

Ciekawe czy przy okazji da radę zamontować mi białe zegary, bardzo by mnie to ucieszyło. W każdym razie fotki umieszczę jak tylko będzie co fotografować.


EDIT: http://www.daciaklub.pl/f...p=158008#158008

Mikele - 2013-07-10, 09:56
Temat postu: Podgrzewane fotele w Dacii Lodgy
W konfiguratorze podgrzewane fotele występują jako opcja w wersji Laureate i Prestige, ale w salonie nic o tym w ogóle nie wiedzą (byłem w lubelskim), nie mają słowa na ten temat w swoich materiałach...

Podobno możliwości są dwie, albo wzbogacono nowe samochody na rynek polski o takie dodatki, ale dealerzy się dowiedzą o tym dopiero za jakiś czas, albo ktoś się pomylił aktualizując stronę i konfigurator.

Niestety dowiedziałem się też, że Logdy Stepway nie będzie miała premiery w tym roku, będzie za to nowy Duster.

maciek - 2013-07-10, 11:01

chyba tak
http://dacia.pl/media/lod...79/AM13_LDG.pdf

facebook też potwierdza ;-)

Mikele - 2013-07-10, 12:41

No to już wiadomo :)
A ja jestem gupi i nie zauważam na zdjęciach, że fotel Lodgy ma boczki :lol:

maciek - 2013-07-10, 13:01

mają plastikowe boczki ;-)

DrOzda - 2013-07-11, 11:42

Ciekawe czy w każdej Lodgy jest wiązka przystosowana do podłączenia mat i włączników przy fotelach. No i czy łatwo by było taką matę umieścić pod tapicerką foteli ....
maciek - 2013-07-11, 15:36

na francuskich forach Dacii są opisane przeróbki ;-)
Artlight - 2013-07-11, 19:50

Nigdy nie miałem samochodu z ogrzewanymi fotelami. Warto tym sobie zawracać głowę?

Może to jest tak jak np. ze zmywarką czy suszarką do ubrań. Niby można się bez tego obejść, ale jak już się spróbuje to ciężko sobie wyobrazić życie bez tych urządzeń.

Mikele - 2013-07-11, 20:27

Mam podgrzewane fotele przednie w Loganie MCV i mogę powiedzieć, że to bardzo fajne rozwiązanie, oczywiście da się bez tego żyć, ale w mroźne dni naprawdę poprawiają komfort. Na zagrzanie samochodu trzeba czekać kilka minut, a tutaj już po niecałej minucie grzeje w tyłek i w plecy.
maciek - 2013-07-11, 20:43

chyba specjalnie dali podgrzewanie w Lodgy by rodziny 7 osobowe nie miały więcej dzieciaków i nie musiały zmieniać samochodu na nowy :lol:
BMH - 2013-08-31, 22:54

Zainteresował mnie ten pomysł z podgrzewanymi fotelami czy ktoś z Was już to robił na własną ręke?Jakieś podpowiedzi?
mekintosz - 2013-08-31, 23:13

Ja zakupiłem maty grzejne waeco uniwersalne. Podpiełem sie do zasilania opcjonalnych oryginalnych mat ( przewody pod fotelami ). Zmodyfikowalem je na wtyczki 12 V, do ktorych podpinam maty.

wiecej:


http://www.daciaklub.pl/f...ic.php?p=148497

wieza - 2013-09-02, 19:13

i jak z tymi fotkami matek jak montowałes ?
wieza - 2013-09-02, 19:19

czesc jaki koszt był maty grzejnej
do fotelika i części dodatkowych

Karenzo - 2013-12-11, 15:05

Odświeżam temat w dusterze poliftowym można zamawiać podgrzewanie foteli
Czy ktoś wie czy do starszej wersji można zrobić łatwy montaż takich mat ?
maty to nie problem bardziej mnie ciekawi jak zostały podłączone

Dominus - 2013-12-11, 15:57

Karenzo a czy ty chce konkretnie mieć tak samo jak w Nowym Dusterze czyli przełączniki oryginalne z boku foteli?
Karenzo - 2013-12-11, 16:22

nie w żadnym razie ciekawi mnie jak rozwiązano problem kabli
Ja docelowo zrobił bym włącznik w miejscu otwierania szyb z tyłu ponieważ mam na korbkę tył . Więc 2 włączniki mam wolne

antropolog - 2014-02-01, 12:46

jackthenight napisał/a:

Natomiast pod siedzeniem są dwie wtyczki :
1. Czarna wtyczka to wtyczka od bocznej poduchy powietrznej siedzenia,
2. zielona wtyczka nie jest nigdzie podłączona - tzw. ślepa i ona właśnie jest od maty grzewczej fotela - sprawdzone miernikiem - napięcie na tej wtyczce jest, natomiast wyciągam bezpiecznik od podgrzewania foteli 15A i napięcie z zielonej wtyczki znika.
Także wszystko jasne - zielona wtyczka pod siedzeniem jest zasilaniem do podgrzewania siedzeń


W tej zielonej wtyczce jest kabel czarny i żółty, jak z biegunowością tych kabili?
czarny=+ żółty=0 czy na odwrót ?

WooojaS - 2014-02-01, 13:59

Weź miernik i sprawdź.
laisar - 2014-02-01, 22:58

antropolog napisał/a:
W tej zielonej wtyczce jest kabel czarny i żółty, jak z biegunowością tych kabili?

Czarny to masa, czyli "-".

Żółty to "+ po zapłonie".

antropolog - 2014-02-02, 12:41

dzięki ! :)
keikan - 2014-02-04, 11:06

http://allegro.pl/mata-gr...3919730182.html

czy takie coś można wcisnąć w fotel Dustera, usunąć tą końcówkę od zapalniczki i spiąć z wtyczką pod fotelem?

czy łatwiej będzie taką:

http://allegro.pl/mata-gr...3887037272.html

tylko ta nie ma termostatu :(

jackthenight - 2014-02-04, 12:54

keikan wcisnąć w fotel nie wciśniesz. Natomiast samą końcówkę od zapalniczki możesz obciąć i podłączyć pod wtyczkę pod fotelem - ja mam tak właśnie zrobione. Jest złącze męskie, nie ma w nim konektorów, trzeba je dokupić :
http://allegro.pl/konekto...3907574141.html

keikan napisał/a:
tylko ta nie ma termostatu :(

Owszem mają termostat, zobacz w danych technicznych.

Ale lepiej chyba kupić taki zestaw :
http://allegro.pl/mata-gr...3886988253.html

mekintosz - 2014-02-04, 13:00

Pomysł z konektorami jest bardzo dobry. Nic nie trzeba oryginalnego niszczyć. Jeśli sie zdecydujesz na "sezonową" mate na fotel na okres zimy warto przemyśleć instalacje pod siedzeniami gniazd zapalniczki 12V. W lecie dodatkowe gniazda zawsze się mogą przydać ;-)

U mnie jest tak:

http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=100

corrado - 2014-02-04, 13:19

Tutorial montażu podgrzeanych foteli - mat w LOGANie

http://www.tutorialelogan...-in-scaune.html

http://www.youtube.com/wa...d&v=lq70xFrtXRM

keikan - 2014-02-04, 13:30

jackthenight napisał/a:
keikan wcisnąć w fotel nie wciśniesz. Natomiast samą końcówkę od zapalniczki możesz obciąć i podłączyć pod wtyczkę pod fotelem - ja mam tak właśnie zrobione. Jest złącze męskie, nie ma w nim konektorów, trzeba je dokupić :
http://allegro.pl/konekto...3907574141.html

keikan napisał/a:
tylko ta nie ma termostatu :(

Owszem mają termostat, zobacz w danych technicznych.

Ale lepiej chyba kupić taki zestaw :
http://allegro.pl/mata-gr...3886988253.html


rzeczywiście - zestawik super !
Co do konektorów to z wyglądu jak "molex" w zasilaczach komputerowych.. mam ich parę zbędnych więc sprawdzę czy pasują..

jackthenight - 2014-02-04, 13:39

molex nie będzie pasować , ale spróbuj :)


Tutaj mały edit:

Ten molex pasuje na 100%, tylko trzeba obciąć ten haczyk na pinie :

http://www.tme.eu/pl/deta...olex/0579649702

Dominus - 2014-02-04, 15:30

Pytanko do keikan i innych Duster'owców zaglądających pod fotele głównie

Macie u siebie zielone wtyczki które są zaślepione?

U Mnie sytuacja wygląda następująco że z pod foteli wychodzi wiązka kabli i rozchodzi się na 2 wtyczki ale oby dwie są zajęte.

Pod fotelem kierowcy mam zieloną wtyczkę ale gdzieś ten kabelek z niej ginie w fotelu.

Wybaczcie za słabą jakość.



Natomiast pod fotelem pasażera nie ma zielonej wtyczki lecz chyba gabarytowo podobna czarna ale też zajęta




I jeszcze pod fotelem pasażera jest jakaś bonanza bo jest jeszcze jedna wtyczka i coś w fotelu jest ale co to jest.



Macie może jakaś rozpiskę kabli , oznaczenie kolorów itp.

mekintosz - 2014-02-04, 16:11

Wygląda, że Dacia nie zainstalowała u Ciebie przewodów do opcjonalnego podgrzewania foteli. Zaś to co widać to obstawiam zasilanie poduszki bocznej oraz czujnika obciążenia siedziska ( od alarmu niezapiętych pasów ).
Dominus - 2014-02-04, 16:37

Pod siedzeniem kierowcy do wtyczki zielonej wchodzą 4 kable i wydawało mi się że z niej dwa kable "lecą do zamka zapinania pasów" a dwa pozostałe kable wolne w wtyczce to żółty i czarny

laisar napisał/a:
antropolog napisał/a:
W tej zielonej wtyczce jest kabel czarny i żółty, jak z biegunowością tych kabili?

Czarny to masa, czyli "-".

Żółty to "+ po zapłonie".


A i bezpiecznik podgrzewanych siedzeń jest włożony. 15A

jackthenight - 2014-02-04, 19:06

I właśnie ten żółty i czarny to zasilanie do mat grzewczych.
I do tej zielonej wtyczki potrzebne są piny o których pisałem już wyżej.


Dominus - 2014-02-04, 19:46

A pamiętasz czy te wtyczki są rozbieralne?
(bo może zakupie oryginalne maty i po prostu rozebrało by się wtyczkę od mat i przełożyło tylko te 2 piny do tej wtyczki)

jackthenight - 2014-02-04, 19:59

Dominius orginalne maty są zakończone już wtyczkami, więc nic nie trzeba przekładać.

Natomiast piny od innej wtyczki nie będą pasować do tej zielonej wtyczki.
Potrzebujesz wtedy pinów, o których pisałem kilka postów wyżej, wtedy kable od mat łączysz z pinami jak tutaj :

i wkładasz te piny do zielonej wtyczki.
One są rozbieralne (zdejmuje się taki zółty zatrzask) aby można było wsunąć piny z kablem.

Dominus - 2014-02-04, 20:01

jackthenight napisał/a:
Dominius piny od innej wtyczki nie będą pasować do tej zielonej wtyczki.
Potrzebujesz pinów, o których pisałem kilka postów wyżej, wtedy kable od mat łączysz z pinami jak tutaj :
Obrazek
i wkładasz te piny do zielonej wtyczki.
One są rozbieralne (zdejmuje się taki zółty zatrzask) aby można było wsunąć piny z kablem.


Ok, ale fabryczne renaultowe maty przystosowane są właśnie pod tą wtyczkę zieloną czyli chyba te same piny będą.
Ale to dopiero jak takowe kupie będę wiedział.

Więc z fabrycznej wtyczki od mat przełożę do tej wtyczki która jest w chwili obecnej od "zamka pasów" w miejsce żółtego i czarnego przewodu, czyż nie

jackthenight - 2014-02-04, 20:27

Spokojnie przełożysz piny.
Trudniej jest pin wyjąć niż włożyć.
Z wtyczki zdejmuje się taki zółty zatrzask.
Następnie aby wyjąc pin, należy od strony pina włożyć igłę i podważyć taki plastykowy zameczek, wtedy można wysunąć pin wraz z kablem.
Włożenie pinu jest już proste, wciskasz pin, zamykasz zółty zatrzask i koniec.

Tak, od fabrycznych mat piny powinni pasować.

Dominus - 2014-02-04, 20:37

Dzięki.
A jeszcze jest druga sprawa, czytałem ten temat ale nie wydaje mi się aby kwestia została rozwiązana odnośnie wyciągania foteli mając poduchy.
Czy trzeba jakoś dezaktywować czy nie ma problemu, wypina się wtyczki z pod foteli i tyle?

chriskb - 2014-02-04, 20:44

Bezpiecznie jest wykonać tę operację przy odłączonym akumulatorze. Wystarczy odłączyć klemę (- minus), która jest dołączona do masy.
Dominus - 2014-02-04, 20:46

A kto wykonywał już demontaż foteli z poduchami? Czy odłączenie minusa od aku to jest profilaktyczne w razie "w" ale nie sprawdzone
jackthenight - 2014-02-04, 21:40

Jeśli odłączysz klemę ujemną od aku, odczekasz kilka minut to spokojnie możesz odpinać wtyczki od poduch.
DrOzda - 2014-02-05, 10:06

W Lodgy maskownice prowadnic foteli umożliwiają zamontowanie włączników bez wymiany - mają wytłoczenia pod obudowę włącznika - wystarczy tylko wyciąć przygotowaną maskownice i założyć włącznik:
http://renault.epcdata.ru...nya/01044551/1/
Kupiłem na aledrogo dwa włączniki od Laguny wraz z uciętymi kostkami co powinno ułatwić mi podpięcie dowolnych mat (choć zastanawiam się czy jednak nie poszukać gdzieś oryginalnych ze względu na dwustopniowe grzanie):
http://allegro.pl/show_item.php?item=3874784342
http://allegro.pl/show_item.php?item=3874789076
Są co prawda w innym odcieniu niż maskownice ale to nawet lepiej bo będą lepiej widoczne.
W Lodgy jest nieco inna wtyczka niż w Dusterze/Loganie/Sandero 1 więc muszę rozkminić o i jak (chyba że posiadacze Dialogsysa coś podpowiedzą).
Według strony:
http://renault.epcdata.ru...nya/01040822/5/
Numer maty grzewczej 873352579R i kosztuje w Holandii 100 EUR za sztukę:
https://www.hcsale.com/shop/873352579R

DrOzda - 2014-02-07, 10:13

No dobra to już wiem ze w mojej lodzi nie ma zasilania do podgrzewania foteli dociągniętego do złączki pod fotelem. W fotelu kierowcy dochodzą 4 kabelki (czujnik pasów i poduszka) a w fotelu pasażera 6 (dodatkowo czujnik nacisku) i tyle samo kabelków idzie wgłąb fotela.
Dodatkowo na 21 bezpieczniku opisanym w instrukcji jako podgrzewanie foteli brakuje jednego konektora do nóżki bezpiecznika.
I teraz mam dwa wyjścia :
- zrobić to koszernie poprzez dołożenie do skrzynki bezpieczników kabelka ze złączką która będzie pasowała do nóżki węższego bezpiecznika płytkowego (wie ktoś jaki to dokładnie model złączki ?) i pociągnięcie tego kabelka wzdłuż wiązki asekurując się opaskami aż do foteli (po drodze wziąć też masę)
- wziąć zasilanie z wiązki gniazdka zapalniczki przedniej lub tylnej - obie włączone maty biorą nie więcej niż 7-8 amperów więc powinno być ok pamiętając żeby nie obciążąć jednocześnie tego gniazdka zbyt dużym poborem.

Ma ktoś schemat rozmieszczenia wiązek w Lodzi żeby wiedzieć którędy trzeba by puścić kabelki od skrzynki bezpieczników ?

Przy okazji zauważyłem że w Lodzi dałoby się zsunąć pokrycie foteli bez jego demontażu - jest to trochę trudne ale w pełni wykonalne.

DrOzda - 2014-02-10, 10:08

Ponieważ naszła mnie ochota na retrofitting czy tam z polskiego doposażenie , postanowiłem zacząć od instalacji podgrzewanych siedzeń. Akurat na allegro były przyciski podgrzewania z Laguny po 20 PLN sztuka więc zakupiłem.Są co prawda w kontrastowym odcieniu, ale to nawet chyba lepiej w tym wypadku.

Montaż jest banalny , trzeba ostrym nożem lub skalpelem odkroić nadmiarowy plastik (tylko lepiej nie przesadzać bo "łatwiej grube pocienkować niźli cienkie pogrubasić") od wewnątrz (jest tam taka nadlewka która wyznacza obszar do wycięcia), wykończyć otwór pilniczkiem a potem zamontować wewnątrz uchwytów maskownic.

Niestety organoleptycznie stwierdziłem że instalacji pod montaż ogrzewania brak , trzeba albo pociągnąć ze skrzynki bezpieczników przewód wraz z konektorkiem do bezpiecznika , albo idąc na łatwiznę podpiąć się pod wiązkę do gniazdka zapalniczki. Ponieważ chcę też sobie podłączyć podświetlenie przycisków otwierania szyb ale w taki sposób żeby włączało się wraz z podświetleniem wskaźników więc na wiosnę zrobię jedną sesję na przeciąganie drutów po aucie.
Teraz szukam odpowiednich mat , oryginalne o numerze 873352579R kosztują ok 100 Euro sztuka , zastanawiam się czy pasowałyby takie z Laguny Clio lub Megane.
Stay tuned, will be back.

Mikele - 2014-02-10, 20:13

Jak kupiłem maty Waeco za około 350 zł/dwie sztuki plus psztyczki (których nie użyłem, bo dokupiłem oryginalne), były problemy z założeniem, ale udało się w końcu, z małą różnicą w stosunku do oryginału.
Założone rok temu, stwierdzam że było to bardzo dobre posunięcie, bo nie raz ratowało mi to d... :mrgreen:

Dominus - 2014-02-10, 20:16

Zastanawiam się sam nad montażem mat i koledzy czy to miejsce włączania mat jest dobre?
Jakoś nie leży mi włączanie w tym miejscu mat i uważam że jest niewygodne choć może to byłaby kwestia przyzwyczajenia

mekintosz - 2014-02-10, 20:59

Czy w Lodgy udało się osadzić te lagunowe włączniki bez klejenia ich obudowy do tego boczka od środka? W Sandero owszem jest ślad , miejsce na włącznik ale brak stosownego gniazda, gdzie wchodzi włącznik.
Mikele - 2014-02-10, 21:03

Dominus napisał/a:
Zastanawiam się sam nad montażem mat i koledzy czy to miejsce włączania mat jest dobre?
Jakoś nie leży mi włączanie w tym miejscu mat i uważam że jest niewygodne choć może to byłaby kwestia przyzwyczajenia


Dokładnie, kwestia przyzwyczajenia. Na początku niezawsze trafiałem palcem bez patrzenia i często musiałem troszkę posmyrać najpierw ten plastikowy boczek fotela, ale już się nauczyłem i jest super.

DrOzda - 2014-02-11, 10:17

mekintosz napisał/a:
Czy w Lodgy udało się osadzić te lagunowe włączniki bez klejenia ich obudowy do tego boczka od środka? W Sandero owszem jest ślad , miejsce na włącznik ale brak stosownego gniazda, gdzie wchodzi włącznik.

Tak w Lodgy jest gotowe gniazdo - wystarczy wyciąć plastik je maskujący.
Za to nie ma instalacji - coś za coś :)
Przy okazji - te przyciski były montowane w Lagunie 2 , Megane 2 i Clio 2 i RS.

Mikele - 2014-02-11, 16:00

Jakbym wcześniej wiedział, że przyciski ze starych Renault będą pasowały (jakbym chwilę pomyślał, tak naprawdę) to bym nieźle zaoszczędził, nie pamiętam dokładnie, ale pojedynczy przełącznik w salonie kosztował chyba około 100 złotych netto, podejrzewam że używany 15 - 20 :-D
mekintosz - 2014-02-15, 01:15

http://auto-swiat.onet.pl...zewanych-foteli

Test podgrzewanych foteli ;-)

BigT - 2014-03-05, 00:42
Temat postu: Dokker VAN - podgrzewany fotel - wiązka
Witam,
niestety nie bardzo mogłem znaleźć w wyszukiwarce interesujący mnie fakt, dlatego pytam wprost:
-czy w Dokkerze VAN w związku z opcją pt. podgrzewany fotel kierowcy, jest położona wiązka pod to podgrzewanie ?
Gdzie mogę znaleźć jakąś wtyczkę?

laisar - 2014-03-05, 01:56

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1976
DrOzda - 2014-03-05, 06:59

Sprawdź w skrzynce bezpieczników czy masz obecne górne złącze do 21 bezpiecznika jeśli jest to są kabelki do foteli.
Jeśli nie to wkrótce będę montował brakujące kabelki do mat więc zrobię fotorelację :)

janzet - 2014-04-06, 15:22

Przeszedłem cały wątek, wiem że mam w Dusterze instalacje pod maty, ale czy ktoś już montował ? rozbierał siedzenia i wkładał maty ? Sa jakieś fotki albo wskazówki, jest na youtube jeden film (2 odcinki wcięło)z którego wynika że to niezła tapicerska robota.
Dominus - 2014-04-06, 15:34

Jak wiesz ja jeszcze nie miałem z czasu aby z tym zrobić ale robota nie jest aż taka trudna, ale na pewno czasochłonna by wszystko ładnie rozłożyć i złożyć ponownie
dacialoganmcv - 2014-04-09, 21:34

Dokładałem w wielu wozach, to sam fotel to jakieś 40 minut od rozpoczęcia odkręcania i wkręcenie ostatniej śruby. Wiązki jak nie ma to oddzielna zabawa zwłaszcza jak się nie robi prowizorki, tylko tak aby było dobrze i bezpiecznie.
Dominus - 2014-05-10, 21:17

Czy ma ktoś jakiś sposób na wyciągnięcie z wtyczki tych męskich konwektorów molex?
chriskb - 2014-05-10, 21:31

Potrzebna jest rurka, która wciśnie zabezpieczenia wysuwania.
waldi1805 - 2014-05-28, 08:45

Witam zakupilem oryginalne maty wraz z przelacznikami i mysle że z montażem nie powinno byc problemu mam tylko jedno pytanie orientuje sie ktos może ktory kabel jest plus a ktory minus mamy dwa do wyboru czarny i czarno żółty jak dobrze pamiętam. I jeszcze jedno czy wylaczenie zaplonu wystarczy zeby rozpiac kostkę pod fotelem tak zeby pozniej błąd poduszek nie wyskoczyl ?
Dominus - 2014-05-28, 08:50

Żółto-czarny to plus po zapłonie a czarny masa.
(jeżeli masz instalację pod fotelem to i tak wtyczka w jednej pozycji będzie pasować)

Co do poduszek koledzy pisali aby odpiąć akumulator na około 15 minut a potem odłączać wtyczki pod fotelami ale sam tego jeszcze nie robiłem...

waldi1805 - 2014-05-28, 08:54

W Lodgy nie ma wtyczki trzeba będzie dorabiać ale to nie problem,bardziej martwią mnie poduszki i czy po odlaczeniu akumulatora nie nalapie jakiś błędów
dacialoganmcv - 2014-05-28, 09:02

A co ma się stać? Po odpięciu zasilania możesz sobie do woli odpinać i przypinać wtyczki od poduszek i wszelakiej maści innych modułów. Lepiej zaopatrz się w kod do radia, bo te durne urządzenia z Korei w Daciach (by Daewoo i LG) żądają kodu po każdym odcięciu zasilania.
DrOzda - 2014-05-28, 09:41

Odłączasz akumulator i odczekujesz z 15 minut przed rozpięciem wtyczki na wszelki wypadek.
Muszę sobie zorganizować jeden dzień wolny żeby zrobić na raz:
- montaż mat z przeciąganiem kabla do skrzynki bezpieczników
- podłączenie czujnika temperatury lusterka do tablicy
- montaż gniazdka zapalniczki w bagażniku do lodówki
- montaż lampki oświetlenia nad trzecim rzędem i w bagażniku
- przeciąganie kabelków do włączania podświetlenia klawiszy szyb elektrycznych przy włączaniu świateł we wszystkich drzwiach
- montaż pakietu SUV
Przy okazji zastanawiam się nad montażem mat wygłuszających jak już wszystko będzie "na wierzchu"
W zasadzie z brak czasu i lenistwa zleciłbym to komuś bardziej wprawnemu za rozsądne pieniądze (tylko w Warszawie z tym ciężko).

bebe - 2014-05-28, 09:59

DrOzda napisał/a:
W zasadzie z brak czasu i lenistwa zleciłbym to komuś bardziej wprawnemu za rozsądne pieniądze (tylko w Warszawie z tym ciężko).

Piotrula? (Z tym, że to taka umiarkowana Warszawa... ;)

dacialoganmcv - 2014-05-28, 10:09

DrOzda napisał/a:
Odłączasz akumulator i odczekujesz z 15 minut przed rozpięciem wtyczki na wszelki wypadek.
Muszę sobie zorganizować jeden dzień wolny żeby zrobić na raz:
- montaż mat z przeciąganiem kabla do skrzynki bezpieczników
- podłączenie czujnika temperatury lusterka do tablicy
- montaż gniazdka zapalniczki w bagażniku do lodówki
- montaż lampki oświetlenia nad trzecim rzędem i w bagażniku
- przeciąganie kabelków do włączania podświetlenia klawiszy szyb elektrycznych przy włączaniu świateł we wszystkich drzwiach
- montaż pakietu SUV
Przy okazji zastanawiam się nad montażem mat wygłuszających jak już wszystko będzie "na wierzchu"
W zasadzie z brak czasu i lenistwa zleciłbym to komuś bardziej wprawnemu za rozsądne pieniądze (tylko w Warszawie z tym ciężko).


Z doświadczenia wiem, że dobry dzień roboty od rana do wieczora... Niby pierdoły...

waldi1805 - 2014-05-28, 10:44

dacialoganmcv napisał/a:
A co ma się stać? Po odpięciu zasilania możesz sobie do woli odpinać i przypinać wtyczki od poduszek i wszelakiej maści innych modułów. Lepiej zaopatrz się w kod do radia, bo te durne urządzenia z Korei w Daciach (by Daewoo i LG) żądają kodu po każdym odcięciu zasilania.


Do radia akurat nie mam zadnych zastrzezen ale skad zdobyc taki kod ?

dacialoganmcv - 2014-05-28, 10:46

waldi1805 napisał/a:

Do radia akurat nie mam zadnych zastrzezen ale skad zdobyc taki kod ?


Powinien być w dokumentacji z autem. Radia są w porządku, tylko to że każde odłączenie prądu traktuje jako kradzież jest irytujące...

DrOzda - 2014-05-28, 11:10

Mi sprzedawca wpisał kod na karcie przeglądów. Sprawdź papiery jakie dostałeś przy zakupie a jak nie ma to ASO sprawdzi w komputerze.
waldi1805 - 2014-09-01, 19:28

Montaż mat około 3 godziny wraz z podłączeniem niepotrzebne są żadne opaski wszystkie elementy albo są zamocowane na taśmach gumowych albo na wcisk .Nie trzeba wymontowywać foteli. Jak na razie pierwsza próba fotele grzeją aż miło :mrgreen:
Karenzo - 2014-09-22, 23:02

Panowie jak to cholerstwo rozpiąć ?
chodzi mi o czarną wtyczkę

route2000 - 2014-09-23, 07:30

Zobacz czy nie ma jakiś zaczepów po bokach wtyczki, może trzeba je ścisnąć za zaczepy do odblokowania albo lekko podważyć np. śrubokrętem..... Sam jeszcze tego nie robiłem. ;-)
route2000 - 2014-09-23, 08:41

Karenzo napisał/a:
Panowie jak to cholerstwo rozpiąć ?
chodzi mi o czarną wtyczkę
Obrazek


Karenzo, już wiem jak rozpiąć wtyczkę. Sam sprawdziłem w swojej Lodgy. Jest prawie taka sama jak w Dusterze.
Trzeba dosłownie przy samym kabelku ścisnąć blokadkę i rozłączyć wtyczki.

Karenzo - 2014-09-23, 12:13

niestety ale dalej siłuje się z wtyczką

Na środku jest jedyny element który wydaje się być zapadką ale naciskałem go a nawet doginałem śrubokrętem i nic .

Na tych zdjęciach wtyczka jest na dole a gniazdo na górze .
Tą czerwoną klapkę da się odchylić ale nie mam pojęcia co ona robi

corrado - 2014-09-23, 12:30

wg mnie to jest tak jak z wtyczką przy EGR czyli raczej na tym 2gim zdjęciu trzeba wsunąć coś płaskiego równolegle do całej wtyczki-złączenia .
trzeba wsunąć np płaski śrubokręt w szczeline i dopiero się podważy, bez tego nie pójdzie - tylko na tych zdjęciach nie widać czy od góry czy od dołu... :roll:

Karenzo - 2014-09-23, 12:57

Faktycznie trzeba wsunąć śrubokręt i naciskać do dołu , otworzyłem ale połamałem blokadę ...
janzet - 2014-10-04, 18:48

Jak już pisałem, przeszedłem cały wątek, teraz przeszedłem całą procedurę....
Od dzisiaj siedzenia skórzane w Daci Duster grzeją. Miałem zakupione maty oryginalne z włącznikami, boczkami siedzeń i wtyczkami. Bez problemu z wtyczek z mat wyciągnąłem piny z kabelkami (czarny, żółty) i włożyłem do wtyczki która była pod fotelem i miała te właśnie wolne miejsca. Przewód z podłogi miał kabelek żółty i czarny i sprawdziłem napięcie :-D

:lol:
Ale wcale do zimy mi nie spieszno.
Dzięki wszystkim za rady, pomogło.
A najwięcej filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=UWmJbnZDuB0

https://www.youtube.com/watch?v=jq8CesJncSg

Ten jest do Logana i osobno gość ciągnie przewody.
http://www.tutorialelogan...-in-scaune.html

Pozdrawiam

Dominus - 2014-10-04, 19:18

janzet, brawo :!: ja też się muszę zabrać za montaż :->

Powiedz mi tylko po kolei odnośnie odłączenia foteli airbaga żeby nic nie popsuć.

Odpięcie aku klemy? wyjęcie wtyczek i to wszystko? odczekałeś jakiś czas?

janzet - 2014-10-04, 19:31

Przyznam się że tylko wtyczki, klem nie ruszałem...
Po pierwszym fotelu sprawdziłem czy grzeje, wszystko było ok z kontrolkami airbagów czy nie zapiętych pasów, wtedy zabrałem się za drugi fotel Ale klemy (+) polecałbym odpiąć.
Ciekawostka pod fotem kierowcy była wtyczka zielona (gdzie przełożyłem piny) a po d pasażera czarna zupełnie inna niż w tyczki w matach ale piny idealnie pasowały do obu.
Namęczyłem się z tymi kółeczkami stalowymi co trzymają tapicerkę do pianki. Oczywiście zamiast kilku kółeczek poszły potem paski zaciskowe.

mekintosz - 2014-12-05, 22:37

Planuje w najbliższym czasie zainstalować oryginalne maty wraz z boczkami do Sandero.

Pytanie do Kol. JanZet:

Możesz zrobić foto jak zostały poprowadzone przewody od mat do włącznika ?

Jak rozgiełeś te kółeczka od tapicerki ?


Czy po ponownym montażu jest inna miękkość/twardośc siedziska ?

Zastanawiam się, czy przy okazji rozbebeszania foteli w jakiś sposób usztywnić boczki oparcia na plecach oraz kołó ud w siedziskach - cel polepszenie trzymania w zakrętach. Oryginalna tapicerka - gąļka wydaje się bardzo ( za bardzo ? ) miękka. Z drugiej strony nie chce za bardzo nic doklejać, odklejać. Poszycie siedziska ma swoją wytrzymałość i pewnie nie ułoży sie odpowiednia na zbyt zmodyfikowanym boczku. Myślałem o doklejeniu jakiejś cienkiej na 0.5 cm gąbki ale sztywniejszej.

janzet - 2014-12-07, 13:49

Witam

Przewody od maty do włącznika są normalnie pod fotelem umocowane. nie za bardzo jest jak zrobić zdjęcie.
Powyżej są linki do filmów, można prawie wszystko podejrzeć, rozginanie kółeczek też tam jest. Nie wiem jak mam to wytłumaczyć po prostu chwyciłem tym co miałem i rozgiąłem.
Nie napotkałem żadnych trudności, które nie były by w wątku opisane.
Maty nie mają wpływu na twardość.
I grzeją, przydała by im się tylko 2-3 stopniowa regulacja mocy bo maja tylko "włącz / wyłącz".

Niektóre rozwiązania "nie oryginalne" są nawet praktyczniejsze.

DrOzda - 2014-12-08, 10:10

Wczoraj zamontowałem maty na fotelu pasażera. Sądziłem że będzie to skomplikowane tymczasem zajęło mi to z pół godziny : trzeba odpiąć mocowania poszycia pod fotelem , rozsunąć suwak, zsunąć poszycie "w górę" , wyjąć szyny poszycia z zatrzasków i można przyklejać. Demontaż foteli i odpinanie poduszek jest zupełnie zbędne. Dziś zrobię drugi fotel i pociągnę zasilanie - może uda się zrobić fotorelację.
mekintosz - 2014-12-08, 16:55

janzet napisał/a:


I grzeją, przydała by im się tylko 2-3 stopniowa regulacja mocy bo maja tylko "włącz / wyłącz".

Niektóre rozwiązania "nie oryginalne" są nawet praktyczniejsze.


Rzekomo maty mają wbudowany termostat, który po osiągnięciu zadanej temperatury przełącza maty na mniejszy pobór mocy, by nie zagotować tyłka użytkownika ;-) Janie, uważasz, że maty grzeją za mocno ?

janzet - 2014-12-09, 09:47

Maty grzeją mi "dobrze", nie czekałem jeszcze na wyłączenie "awaryjne" termostatem. Muszę kiedyś spróbować, może jak będą większe mrozy.
mekintosz - 2014-12-11, 00:32

Maty dotarły, może w weekend się uda zainstalować ;-)

Są produkcji niemieckiej firmy produkującej maty grzejne i inne instalcje.

Foto z forum logan-ru:



Moje mają złoty drucik zamiast posrebrzanych.

OPIS DZIAŁANIA:

I - OPIS
ELEMENTY STERUJĄCE - SYGNALIZACJA Mata grzejna fotela: Funkcje

System umożliwiający ogrzanie okładziny przednich foteli pojazdu, dzięki macie grzejnej umieszczonej między pianką a okładziną fotela. Każdy fotel przedni jest wyposażony (zależnie od po- ziomu wyposażenia) w niezależny system.

Mata grzejna składa się z dwóch oporników połączonych szeregowo:
- jednego opornika o oporności 1,4 Ω w poduszce,
- jednego opornika o oporności 0,9 Ω w oparciu,
- jednego termostatu umieszczonego na poziomie poduszki, połączonego szeregowo w obwodzie oporników, który dopuszcza lub wstrzymuje zasilanie sieci grzejnej.


II - DZIAŁANIE
24692
Uruchomienie działania systemu następuje poprzez naciśnięcie na odpowiedni włącznik (1) przy każdym fotelu. W rzeczywistości, temperatura poniżej 12 ̊C ± 5 ̊C w kabinie, na poziomie termostatu, pozwala na działanie systemu. Termowłącznik odłącza zasilanie sieci grzejnej, kiedy temperatura osiąga wartość progową 27 ̊C ± 3 ̊C.
Kiedy system jest włączony, termowłącznik zezwala ponownie na zasilanie oporników, gdy temperatura spada do 12 ̊C ± 5 ̊C.


Karenzo - 2014-12-11, 01:46

Napisz koniecznie kiedy mata realnie nagrzewa fotel , jeżeli działają wolniej od lusterek to w benzynie szybciej leci ciepłe powietrze .
mekintosz - 2014-12-11, 09:04

Karenzo napisał/a:
Napisz koniecznie kiedy mata realnie nagrzewa fotel , jeżeli działają wolniej od lusterek to w benzynie szybciej leci ciepłe powietrze .


Mam diesla ;-) Poza tym powietrze leci ale nie na pupę ;-) Używając mat waeco uniwersalnych w mrozy nagrzewało się w ciągu kilku minut tak by mieć przyjemne odczucie ciepła.

corrado - 2014-12-11, 22:38

Ile zapłaciłeś za te maty ?
Może ktoś zrobić mały opis z fotkami najlepiej jak zdjąć / zsunąć poszycia foteli - jak tam maty umieścić ?

Dzięki ! 8-)

TD Pedro - 2014-12-11, 22:53

janzet napisał/a:
Ale klemy (+) polecałbym odpiąć

jeżeli już odpinać klemy to, czy nie byłoby bezpieczniej odpiąć (-)?

Karenzo - 2014-12-12, 01:34

masa zawsze może znaleźć się inna teoretycznie
więc lepiej +

TD Pedro - 2014-12-13, 00:15

przy nieopatrznym dotknięciu klemą z (-) do jakiegokolwiek metalowego elementu samochodu nie dzieje się nic, a przy tym samym "zdarzeniu" z klemą z (+) już niekoniecznie...
Karenzo - 2014-12-13, 00:22

Tak ale montaż mat nie wymaga grzebania w jego okolicach , jak się grzebie obok akumulatora albo kładzie na silniku to zdejmuje się obie klemy i kładzie szmatę
mekintosz - 2014-12-13, 01:08

Karenzo napisał/a:
Tak ale montaż mat nie wymaga grzebania w jego okolicach , jak się grzebie obok akumulatora albo kładzie na silniku to zdejmuje się obie klemy i kładzie szmatę

Maty zakupiłem od Kolegi Dominus z forum. Koszt 300 zł ale podobo na zimę drożeją ;-( Nie zamierzam odpinać zasilania aku, gdyż mam fotele bez poduszek. Jedynie po instalacji ich wpinam się zieloną kostką w pasującą zielona kostkę pod fotelem i powinno działać.

DrOzda - 2014-12-13, 09:07

Ja aku odpinałem ale ze względu na dołożenie kabla z końcówką do skrzynki bezpieczników. Wymaga to jej odpięcia z mocowań i odwrócenia.
Ale mam teraz jak w oryginalnej instalacji.

TD Pedro - 2014-12-13, 12:05

Karenzo napisał/a:
Tak ale montaż mat nie wymaga grzebania w jego okolicach , jak się grzebie obok akumulatora albo kładzie na silniku to zdejmuje się obie klemy i kładzie szmatę

to oczywista oczywistość, że tak jest najbezpieczniej ale przypomnę Ci, że ja się odniosłem wyłącznie do Twojego stanowiska, że w przypadku odpięcia jednej klemy lepiej jest
Karenzo napisał/a:
masa zawsze może znaleźć się inna teoretycznie
więc lepiej +

a w/g mnie lepiej
TD Pedro napisał/a:
przy nieopatrznym dotknięciu klemą z (-) do jakiegokolwiek metalowego elementu samochodu nie dzieje się nic, a przy tym samym "zdarzeniu" z klemą z (+) już niekoniecznie...

i, jeżeli już to odnieś się do tego

Karenzo - 2014-12-13, 12:21

Stara szkoła mówi że najpierw masa bo jest bezpieczniej .
Tylko dlaczego producenci nie raz klemę + robią na zacisk który łatwo zdjąć a - na śrubę ?

TD Pedro - 2014-12-13, 12:26

Karenzo napisał/a:
Stara szkoła mówi że najpierw masa bo jest bezpieczniej

i o to mi chodziło... (póki co w Daciach minus jest na masie) :lol:

mekintosz - 2014-12-13, 15:39

Tymczasem w końcu fotel pasażera został doposażony w maty. Przerwa na obiad i znów walka z pieprzonymi metalowymi kółeczkami tapicerki fotela ;-(

PS. Nie wiedziałem, że fotel daci ma taka dużą masę ;-)

corrado - 2014-12-13, 15:54

Bez zdjęć się nie liczy
mekintosz - 2014-12-13, 22:55

corrado napisał/a:
Bez zdjęć się nie liczy


Melduje wykonanie zadania. Sobota z głowy, za to ciepłe pupy bezcenne ;-)

Zajęło mi to pół dnia, od 12 do 22. Z przerwą na obiad;-)

Największą trudność przysporzyło rozginanie metalowych spinek-kóleczek, szczególnie w fotelu kierowcy były lepiej zaciśnięte. Całość wymaga cierpliwości i czasu oraz sprawnych manualnie rąk. Fotele zdemontowałem wraz z szynami. Podczas instalacji zauważyłem dużo większe zużycie gąbek fotela kierowcy, w jednym miejscu nawet posiłkowałem się tzw. szarą taśmą by zniwelować - wyrównać wytartą powierzchnię. W gąbkach sandero miałem wyprofilowany otwór na czujnik termostatu. Same maty pasowały idealnie. W dusterze z racji krótszych siedzisk mogą być ciut za długie. Po mozolnym demontażu, ostrożnym przyklejaniu, złożyłem całość siedzenia do kupy. Wykorzystałem tzw. opaski zaciskowe ( "trytytki" ) zamiast tych jednorazowych kółeczek. Dysponując oryginalnym boczkiem z włącznikiem całość wygląda jak na wyposażeniu seryjnym. Grzeje bardzo przyjemnie, plecy do wysokości pierwszego przeszycia tapicerki oparcia, zaś nogi ( uda ) niemal na całej długości gdzie mają kontakt z siedziskiem. Oryginalne okablowanie zaizolowane taśmą "materiałową" zabezpieczyłem plastikowym "peszlem".

Przy okazji odkurzyłem gąbki, sprawdziłem dokręcenie śrub do stelaża-szyn. Nie wiem gdzie jest luz powodujący bujanie fotela. Stawiam na połączenie "ślizgowe" szyny przy podłodze z szyna fotela.

Czekam spokojnie na mrozy. Już teraz przy kilu stopniach za oknem po włączeniu mat przyjemniej się podróżuje. Nowy akumulator pozwoli bezpiecznie o poranny rozruch cieszyć się "luksusem" podgrzewanych foteli.

Po kilku dniach testów nawet w temperaturze ok 5 stopni warto odpalić maty, przyjeniej się podróżuje, zanim wnętrze się nagrzeje. Zauważyłem też inną ( lepszą ) twardość siedziska przez wyłożoną na nim matę. Nie zapada się jak w gąbce, równiej podpiera zadek.

janzet - 2015-01-11, 16:18

Jest fajnie, nie ? Grzeją jak w Q7 a o ile tańsze.
fotorobart - 2015-01-11, 17:13

Lidlu od poniedziałku 12.01 są maty masująco-grzejące do samochodu :mrgreen:
janzet - 2015-01-11, 17:28

Po zamontowaniu mat grzewczych to teraz chyba wibrator na sztywno do ramy fotela umocować i będzie git... :-)
DrOzda - 2015-01-12, 11:04

Wystarczyłoby wydłubać ze starej komórki moduł wibrujący i podpiąć pod zasilanie mat :)
SilverTM - 2015-11-04, 21:23
Temat postu: Bezpiecznik podgrzewania foteli w sandero II
Witajcie potrzebuję pomocy. Chciałem zamontować w drugim aucie (Sandero 2) podgrzewanie foteli i porobiłem zdjęcia porównawcze z Dusterem FL który posiada taką opcję. Podczas opisywania bezpieczników (na odwrocie zaślepek nie ma rozpiski) posiłkowałem się instrukcjami obsługi.

Wszystko było ładnie pięknie oczywiście nie ma nigdzie informacji o podgrzewanych siedzeniach (jedynie opisanie symboli w instrukcji od Dustera ale i tak nigdzie poza instrukcją nie mogę ich znaleźć).

Czy moglibyście pomóc w namierzeniu bezpiecznika od ogrzewania siedzeń?

Jak na razie zauważyłem że w sandero nie ma doprowadzonego zasilania do podgrzewania siedzeń niestety (chyba że się mylę).

laisar - 2015-11-05, 01:10

SilverTM napisał/a:
Czy moglibyście pomóc w namierzeniu bezpiecznika od ogrzewania Siedzeń

W sandero II zasilanie brane jest bezpośrednio z bezpiecznika nr 2 w skrzynce elektrycznej w komorze silnika - http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=11869

Przewód wchodzi potem do kabiny, omija skrzynkę bezpieczników, dołącza do niego przewód masowy od punktu za tablicą instrumentów, a następnie oba schodzą pod deską rozdzielczą w stronę kanału środkowego. Nad nim rozdzielają się na stronę prawą i lewą i wzdłuż kanału biegną pod fotele, kończąc się w zielonym złączu pod siedziskiem kierowcy i odpowiedniku pod pasażerem, w pinach 1 (+) i 2 (-).

Stamtąd kable biegną do przełączników na bokach foteli i do właściwych mat grzejnych.

Piny 3 i 4 w zielonej wtyczce kierowcy odpowiadają za czujnik zapięcia pasa, a ponieważ u Ciebie jest wyłącznie jedna para przewodów, to obsługuje właśnie tę funkcję.

Czyli rzeczywiście - do foteli nie dochodzi zasilanie grzania.

mekintosz - 2015-11-05, 22:25

laisar napisał/a:
...
Piny 3 i 4 w zielonej wtyczce kierowcy odpowiadają za czujnik zapięcia pasa, a ponieważ u Ciebie jest wyłącznie jedna para przewodów, to obsługuje właśnie tę funkcję.

Czyli rzeczywiście - do foteli nie dochodzi zasilanie grzania.


Lipa. Popsuli co było dobre . Teraz montaż mat jest o wiele trudniejszy :-(

SilverTM - 2015-11-06, 07:42

Ja na razie odpuściłem temat. Zrobiłem rozeznanie w cenie webasto i kiedyś zamontuję LPG i webasto bo to się chyba dobrze uzupełnia.
DrOzda - 2015-11-06, 10:35

mekintosz napisał/a:


Lipa. Popsuli co było dobre . Teraz montaż mat jest o wiele trudniejszy :-(


Montaż mat jest o wiele prostszy - wystarczy zsunąć obicia foteli z suwaków i szyn bez rozpinania tych kółeczek i demontażu foteli. A przeciągnięcie dwóch kabli pod fotele - pół godziny roboty - zapewne w skrzynce w kabinie znajdzie się jakieś wolne miejsce do zasilania po stacyjce i nie trzeba ciągnąć przez gródź silnika - zresztą nawet jeśli to też nie jest to jakiś straszny wyczyn bo ta gumowa uszczelka od wiązki jest dość elastyczna.

corrado - 2015-12-20, 11:31

1. Które maty polecacie Waeco czy orginalne Dacii? Bo te orginalne chyba są tylko on / off e a waeco chyba 2 poziomy mocy grzania? Czy waeco dobrze pasują do ksztaltu foteli ?
2. Czy fotele nie usztywnily sie przez matki i czy przepuszczają powietrze a w lecie tyłek/uda się mocniej nie pocą ?

laisar - 2015-12-20, 12:15

corrado napisał/a:
orginalne chyba są tylko on / off

Nie.

corrado - 2015-12-20, 12:20

Hmmm, przecież pisze kolega w tamtym poście, że jest dwupozycyjny, no a ja co napisałem ? :mrgreen: To że jest wyłącznik temperaturowy nie zmienia faktu że są nadal tylko on / off
laisar - 2015-12-20, 12:57

corrado napisał/a:
pisze kolega w tamtym poście, że jest dwupozycyjny

Jackthenight napisał, że przez wyłącznik termiczny maty mają dwie pozycje grzania.

Cytat:
no a ja co napisałem?

Ty pisałeś o matach:
    Które maty polecacie Waeco czy orginalne Dacii? Bo te [maty] orginalne chyba są tylko on / off

No więc oryginalne maty nie są "on/off", bo ich działanie ("on") ma 2 poziomy - czyli to jest "full on/part on/off".

corrado - 2015-12-20, 13:09

laisar napisał/a:
corrado napisał/a:
pisze kolega w tamtym poście, że jest dwupozycyjny

Jackthenight napisał, że przez wyłącznik termiczny maty mają dwie pozycje grzania.

Cytat:
no a ja co napisałem?

Ty pisałeś o matach:
    Które maty polecacie Waeco czy orginalne Dacii? Bo te [maty] orginalne chyba są tylko on / off

No więc oryginalne maty nie są "on/off", bo ich działanie ("on") ma 2 poziomy - czyli to jest "full on/part on/off".


Dobra niech ci bedzie, moze faktycznie nieprecyzyjnie sie wyrazilem, zreszta niewazne ... sprawa jest dla mnie i tak jasna .

Jesli chodzi o pozostale pytania czy ktoś inny może dać odpowiedź :

1. Czy waeco dobrze pasują do ksztaltu foteli ?
2. Czy fotele nie usztywnily sie przez matki i czy przepuszczają powietrze a w lecie tyłek/uda się mocniej nie pocą ?

tomek85 - 2015-12-20, 19:54
Temat postu: podświetlenie przycisków podgrzewania foteli
Pytanko do kolegów z forum ktorzy sami montowali ww maty w swoich daćkach.
Czy spotkaliscie sie z takim czyms że maty grzeją a włączniki sie nie swiecą w obu fotelach.Dodam że sprawdzałem na org kostkach przed wyjeciem pinow i za cholere nie chcą zabłysnąć

Dominus - 2015-12-20, 20:23

Tak jak Ci już pisałem, z tego co wiem to oryginalnie te przyciski się nie podświetlają choć mają wbudowane lampki w sobie.

Wydaje mi się że kolega waldi1805 podciągną do któregoś pinu zasilanie i podświetlanie zadziałało.

tomek85 - 2015-12-20, 20:42

Jutro dorobie przewod i metoda prob i blędow dojdę który to pin.
Dzieki za pomoc

Dominus - 2015-12-20, 21:01

Napisz do waldi1805 dla pewności bo wydaje mi się że tak pisał a też nie chciałbym wprowadzić w błąd. Wynalazł to gdzieś w necie na Renaultowym forum bo tak samo w Renówkach wiele przycisków ma fabrycznie lampki a nie są podświetlone
mekintosz - 2015-12-22, 23:49

Miałem waeco, mam teraz oryginalne. Waeco mają dwa poziomu mocy. Co do dopasowania się do fotela, jedna się zwijała, zagięła pod pośladkiem. Ślizgałem się na niej gdyż przez matę siedziałem odrobinę wyżej. W połączeniu z mizernym trzymaniem bocznym sandero było tak sobie. Latem je demontowałem. Polecam oryginalne, fotel sie przez nie lekko usztywnił, wygodniej się podróżuje. Działają jak powinny, mają wbudowany bezpiecznik/termistor ?, który wyłącza je po osiągnięciu zadanej temperatury po dłuższej pracy.

PS. Chyba nawet jedna mi waeco sie ostała ;-)

corrado - 2015-12-23, 00:11

A jak wygląda kwestia odczuć w lecie ? Tyłek i uda się mocniej nie pocą ? :lol:
dzięki za odpowiedź. :-)

mekintosz - 2015-12-23, 20:28

corrado napisał/a:


Jesli chodzi o pozostale pytania czy ktoś inny może dać odpowiedź :

1. Czy waeco dobrze pasują do ksztaltu foteli ?
2. Czy fotele nie usztywnily sie przez matki i czy przepuszczają powietrze a w lecie tyłek/uda się mocniej nie pocą ?


ad. 1 Do kształtu fotela tak ale są miękkie i grubsze, co skutkuje całkowitym brakiem trzymania bocznego w sandero. Duster ma inne fotele, więc może być lepiej.

ad. 2 Usztywniły się ale nie zauważyłem by się bardziej pocił tyłek, wręcz chyba jest lepiej bo nie zapadam się głęboko i nie jest za ciepło wtedy.

Jak znajdę sztukę której nie sprzedałem możesz podjechać i sam przetestować ;-)

Marmach - 2016-01-02, 16:25

Zamontowałem niedawno - akurat przed przyjściem mrozów - wtyczki do mat grzejnych. Jakie wtyczki? Ano rok temu kupiłem w Juli dwie maty grzejne po 30zł sztuka, ale podłączanie ich do rozgałęziacza podczepionego do wtyczki, którą pociągnąłem kiedyś z akumulatora pod fotel kierowcy (w celu zasilania lodówki turystycznej, przetwornicy i inszych wynalazków), było bardzo niewygodne. Raz, że trzeba było nurkować pod fotel, dwa - pamiętać, żeby na postoju odpiąć wtyczkę albo wyłączyć obie maty, inaczej rozładowywały akumulator.

Zmobilizowałem się za to, żeby wykorzystać fabryczną instalację do mat, która odcina prąd po wyłączeniu zapłonu. Pod obydwoma fotelami oryginalne złącza obciąłem i zastąpiłem gniazdami zapalniczki, dzięki czemu maty mogą być cały czas podpięte i włączone. Rozwiązanie może nie jest najbardziej eleganckie i najbardziej wygodne (chociaż rozważam jeszcze dorobienie dodatkowych włączników), ale z pewnością jest tanie (całość kosztowała jakieś 90zł) i uniwersalne (jak się maty zużyją, to wstawię sobie nowe).

A tak to wygląda pod fotelem kierowcy ;)


DrOzda - 2016-01-02, 17:37

A masz te obcięte złącza jeszcze ? Bo bym chętnie przygarnął. Ja z kolei mam oryginalne wtyczki z mat ale nie miałem złącz i mam tylko wpięte konektorki. ..
mekintosz - 2016-01-05, 18:30

Ja zdołałem wykorzystać oryginalne wtyczki:

http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=100

Aktualnie zimą wyciągam przedłużkę do gniazd zapalniczki i wciskam kostkę od zasilania oryg. mat grzejnych.

gfedorynski - 2016-10-12, 11:29

Bardzo lubię podgrzewane fotele, ale zauważyłem dziś dziwną rzecz - fotel pasażera grzał, chociaż nikt na nim nie siedział. Skoro samochód wykrywa, że ktoś siedzi - sygnalizacja niezapięcia pasów - to dlaczego nie jest to zintegrowane z podgrzewaniem?
laisar - 2016-10-12, 11:51

gfedorynski napisał/a:
dlaczego nie jest to zintegrowane z podgrzewaniem?

Celowo (:

Ewentualnie: "Bezpieczeństwo!".

Lub: "Dacia".

Albo: "2008" (czy czym tam teraz koncerny tłumaczą oszczędności...).

Fruxo - 2017-01-08, 22:25

Jak sprawdzić czy fotem jest wyposażony w instalacje pod maty ?
tzn jak wygląda poszukiwana przeze mnie kostka

mekintosz - 2017-01-08, 22:52

Zielona ...

http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=275

rottweiler - 2017-01-30, 20:35

Przestało działać oryg. podgrzewanie fotela pasażera, sprawdziłem wszystkie bezpieczniki w kabinie i złączki pod fotelem. Jak wyklejałem matami podłogę to została mi taka wtyczka co nie było do czego ją podłączyć, nie pamiętam teraz czy było grzanie fotela pasażera po akcji z wyklejaniem matami
Fruxo - 2017-10-04, 00:02

Można gdzieś jeszcze dostać maty do dustera ?
route2000 - 2017-10-04, 08:58

Nie koniecznie muszą być maty od Dustera, mogą być od innych aut z demontażu, byle były na 12 V z wbudowanym termistorem w macie.
Fruxo - 2017-10-09, 20:53

Potrzebuje pociągnąć zasilanie do mat którego nie mam pod fotelem.
Lepiej robić przez skrzynkę bezpieczników czy podłączyć się pod zapalniczkę ?
On tam używa jakieś specjalnej wsówki ?

DrOzda - 2017-10-09, 21:02

Najlepiej od drugiej strony skrzynki bezpieczników wcisnąć kabel z brakującą złączką pod bezpiecznik płytkowy i kabel pociągnąć pod fotele.
Fruxo - 2017-10-09, 21:05

a gdzie taka blaszkę można zdobyć ?
może łatwiej wyciągnąć kabel wejściowy do skrzynki i zalutować zwykły bezpiecznik na kablu po drodze do maty

DrOzda - 2017-10-09, 22:11

Konektor żeński JPT to się nazywa. Wsuwa się bardzo prosto przy poprawnym ułożeniu i masz jak w oryginalnej instalacji bez druciarstwa.
Fruxo - 2017-10-09, 23:29

No dobra kupiłem co trzeb ale alledrogo i czekam. Pozostaje pytanie czy skrzynkę bezpieczników można wyciągnąć czy tam jest jakiś dostęp ?
DrOzda - 2017-10-10, 08:48

Fruxo napisał/a:
No dobra kupiłem co trzeb ale alledrogo i czekam. Pozostaje pytanie czy skrzynkę bezpieczników można wyciągnąć czy tam jest jakiś dostęp ?

W Lodgy trzeba było ją odkręcać i wysunąć z mocowania żeby obrócić pod kątem. Wcześniej lepiej odłączyć akumulator żeby przypadkiem zwarcia nie zrobić.
Jak już namierzysz który bezpiecznik odpowiada oryginalnie za podgrzewane fotele, to w pustą dziurę nóżki bezpiecznika wsadź kawałek przewodu i wyciągnij z drugiej strony. Następnie złączkę JPT z przylutowanym albo dobrze zagniecionym przewodem ostrożnie obsadź w tej dziurce z której wychodzi twój luźny kabelek. Ważne żeby złączki nie obrócić podczas wsadzania o 90 stopni , jak zrobisz to poprawnie to usłyszysz kliknięcie i to jest koniec roboty.

Fruxo - 2017-10-10, 13:16

W japonczykach można spokojnie wykręcić skrzynke bo jest ich kilka w kabinie. Maty siedzą ma 15a nie 30
laisar - 2017-10-10, 15:04

Fruxo napisał/a:
czy skrzynkę bezpieczników można wyciągnąć

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + demontaż skrzynki bezpieczników = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2034

albo

DACIA Klub Polska » DACIA » Kompendium Dacii » Bezpieczniki i przekaźniki » demontaż tablicy w kabinie: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2034

Tamże wszystkie inne informacje nt konektorów.

quartzu - 2017-10-10, 15:13

Fruxo napisał/a:
W japonczykach można spokojnie wykręcić skrzynke bo jest ich kilka w kabinie. Maty siedzą ma 15a nie 30


Co kolega miał na myśli? Maty nie siedzą, mogą być wpięte w instalację po bezpieczniku 15A, jeśli o to ci chodzi. Tylko że 15A to dla jednej maty, czyż nie?

kicpra - 2017-10-10, 19:16

15A nie wystarczy w Dacii na 2 fotele? Taka moc tam płynie?
Fruxo - 2017-10-18, 22:06

Czy ktoś wie jakie sa złącza w żeńskiej zielonej kostce od podgrzewania foteli ?
wyglądają jak te JPT ale są mniejsze
Jakiego przekroju są ori kable ? na mase chce dać 1cm mało/dużo ?
W zielonej kostce podgrzewanie mat jest na lini 1 i 2 która to plus/minus ?

laisar - 2017-10-18, 23:57

Fruxo napisał/a:
jakie sa złącza w żeńskiej zielonej kostce od podgrzewania foteli ?

http://www.daciaklub.pl/f...1629716#1629716 - "SICMA 150".

Fruxo napisał/a:
Jakiego przekroju są ori kable ?

0,5 mm2.

Fruxo napisał/a:
W zielonej kostce podgrzewanie mat jest na lini 1 i 2 która to plus/minus?

1 +, 2 masa.

Fruxo - 2017-10-19, 19:26

Ma ktoś pomysł czemu maty nie grzeją ?
Mam zasilanie po bezpieczniku jak w fabryce. Gruby 1 mm na plusie i 2 mm na masie. Masa podpięta pod śrubę zaraz przed ręcznym.
Na zapłonie po uruchomieniu mat napięcie na wtyczce spada o ok 0,5 V więc widać że coś tam ciągną na odpalonym silniku również widać spadek napięcie (oczywiście później rekompensowany ) ale ile bym nie czekał maty nie grzeją. termostat zdąży sie otworzyć a fotel dalej zimny.
Nawet odwróciłem zasilanie bez większych efektów.

route2000 - 2017-10-19, 22:06

Może dostałeś uszkodzone maty grzejne?
Sprawdź miernikiem czy obwód samej maty grzejnej jest zamknięty z pewnym oporem (nie wiem ile omów powinien mieć sprawna mata).
Sprawdź również termostat czy jest "włączony" lub "wyłączony" (brak odporności czy jakiejkolwiek przepływu prądu lub odwrotnie).

Fruxo - 2017-10-19, 22:56

Obwod ciagly od wtyczki 26 ohm
Fruxo - 2017-10-19, 23:49

stołki grzeja i tu teorie mam 2 .
Fotel musi być przykręcony do samochodu (sprawdzałem wcześniej na sucho )
Trzeba na nim usiąść bo skóra bez obciążenia nie styka się z matą ---> nie nagrzewa
Możliwe jest aby nie grzało mi oparcie fotela ? w końcu to jeden obwód

route2000 - 2017-10-20, 10:55

Skoro sprawdzałeś maty "na sucho" to po montażu mogły się uszkodzić, ale nie koniecznie.
Spróbuj teraz po montażu do fotela jeszcze raz sprawdzić obwód czy przypadkiem się nie odłączyło w trakcie montażu.
Mam maty od Volvo (będą montowane w starym Volvo) i widzę, że maty są podpięte pod jeden obwód tj. siedzisko i plecy.
Skoro nie działają wg Ciebie to musisz jeszcze raz na spokojnie przeanalizować przyczynę.
A może działa jak tylko silnik pracuje, bo wiadomo, że maty ciągną sporo prądu i może jest to zabezpieczone przed rozładowaniem aku? ;-)

DrOzda - 2017-10-20, 11:13

W oryginalnych jest termistor i zdaje się że temperatura otoczenia musi być poniżej iluś tam stopni.
Sprawdzę czy teraz mi zadziałają.

Fruxo - 2017-10-20, 15:13

Ja kupowalem cale fotele z matami i juz mi działają (po przykreceniu w aucie) . Zastanawiam sie tylko czy to możliwe aby grzal tylko dół bo podarcia nie czuje. Wcześniej podłączyłem zasilenie pod wymontowany fotel i nie działało stad te wcześniejsze posty. Teraz jest ciepło wiec nie za bardzo idzie testować
jammo - 2018-01-20, 23:31
Temat postu: Podgrzewane fotele w Daci Duster
Witam , mam pytanie jak sprawują się podgrzewane siedzenia przednie w Dusterach i czy warto jest dopłacać prawie 1000 zł, aby je mieć w samochodzie? Przyznam , że nigdy nie miałem w swoich wcześniejszych samochodach takiego udogodnienia i dlatego potrzebuję opinii. Zaznaczam , że w nowym Dusterku który zamierzam kupić będą siedzenia materiałowe a nie skóra.
Fruxo - 2018-01-20, 23:44

póki nie masz to nie potrzebujesz , jak już miałeś w jakimś aucie to nie wyrażasz sobie bez tego zycia
shrek - 2018-01-21, 00:20
Temat postu: Re: Podgrzewane fotele w Daci Duster
jammo napisał/a:
Witam , mam pytanie jak sprawują się podgrzewane siedzenia przednie


Tak jak w lazdym innym aucie grzeja 4 litery.

jas_pik - 2018-01-21, 00:36

Jeśli niegdy nie miałeś to przetstuj .
Za ok 40 zł w większości marketów sieciowych Biedtonka/lidl/Aldi maja takie w formie nakladek na fotele .
Zobaczysz że w zimnych porach roku w naszym klimacie są potrzebne bo działają natychmiast w odróżnieniu od standardowego ogrzewania które zacznie dmuchać ciepłem dopiero po kilku kilometrach :-D

jammo - 2018-01-21, 01:00
Temat postu: Re: Podgrzewane fotele w Daci Duster
shrek napisał/a:
jammo napisał/a:
Witam , mam pytanie jak sprawują się podgrzewane siedzenia przednie


Tak jak w lazdym innym aucie grzeja 4 litery.


Ha,ha, no tak , wiem , że grzeją, ale problem w tym , że nie wiem jak to jest . Nigdy nie korzystałem z tego, jako , że żadne moje auto nie było w nie wyposażone i teraz miałbym zamiar kupić Dustera z grzanymi siedzeniami, tylko to jest jako opcja więc trzeba dopłacać około 1000 zł i dlatego pytałem czy warto. .

Fruxo - 2018-01-21, 01:30

1000 zł to mniej więcej cena rynkowa za używane fotele plus koszty wiązki
taniej nie będzie
ja kupiłem 2 używane fotele za 600 zł i sam załatwiam elektrykę ale gdybym miał opcje kupić nowe nie wahał bym sie

shrek - 2018-01-21, 08:15
Temat postu: Re: Podgrzewane fotele w Daci Duster
jammo napisał/a:
shrek napisał/a:
jammo napisał/a:
Witam , mam pytanie jak sprawują się podgrzewane siedzenia przednie


Tak jak w lazdym innym aucie grzeja 4 litery.


Ha,ha, no tak , wiem , że grzeją, ale problem w tym , że nie wiem jak to jest . Nigdy nie korzystałem z tego, jako , że żadne moje auto nie było w nie wyposażone i teraz miałbym zamiar kupić Dustera z grzanymi siedzeniami, tylko to jest jako opcja więc trzeba dopłacać około 1000 zł i dlatego pytałem czy warto. .

Osobiscie jak dla mnie to nie. Mialem to kiedys w mondeo i nie uzywalem. No i 1000 zl to przesada.
Jak kupisz dwie maty, przelaczniki i dasz to zamontowac elektrykowi to w 500 sie zamkniesz.

Kacper_Potocki - 2018-01-21, 09:12

Jest rewelacyjnie i nie wyobrażam sobie już ich nie mieć. Oczywiście jak masz "skórzaną" tapicerkę, bo przy materiałowej nie są tak bardzo potrzebne.
fotorobart - 2018-01-21, 09:20

Kacper_Potocki napisał/a:
Jest rewelacyjnie i nie wyobrażam sobie już ich nie mieć. Oczywiście jak masz "skórzaną" tapicerkę, bo przy materiałowej nie są tak bardzo potrzebne.

uważam tak samo :-)

Kubuch - 2018-01-21, 10:08

Skóra czy nie grzane tyłki to rewelacja. Z tego co pamiętam dopłacałem za nie 500 zł.
marcinonline - 2018-01-21, 13:29

Miałem lata temu i nie korzystałem z tego, na krotkich odcinkach krzywdę sobie można zrobić jak na zimno sie wyskoczy rozgrzanymi plecami
jammo - 2018-01-21, 14:56

Kacper_Potocki napisał/a:
Jest rewelacyjnie i nie wyobrażam sobie już ich nie mieć. Oczywiście jak masz "skórzaną" tapicerkę, bo przy materiałowej nie są tak bardzo potrzebne.


Właśnie o to idzie , że nie zamierzam kupować foteli skórzanych, bo trochę obawiam się jakości tych skór . O ile dobrze się orientuję , są one skóropodobne czyli sztuczne. Zdecydowaliśmy z żoną , że szkoda dopłacać ponad 2000 zł za skajowe obicia i raczej zamówimy materiałowe i do nich myślałem o dopłacie za podgrzewanie.

Kubuch napisał/a:
Skóra czy nie grzane tyłki to rewelacja. Z tego co pamiętam dopłacałem za nie 500 zł.


Nie wiem jaki będzie polski cennik, tą cenę wziąłem ze strony Czeskiej Daci i z konfiguratora wychodzi dopłata 6000 koron a to daje na złotówki około 985 zł.

Dar1962 - 2018-01-21, 15:53

odradzam ten skay, nie jest wart tych pieniędzy, przy obiciach materiałowych nie jest zimno w 4 litery, więc można podarować sobie ten zbytek kosztem innych bardziej pożytecznych rzeczy - vide - wiadomość na pw ;-) Natomiast warto mieć kierownicę i gałkę obszytą tym czymś, czym ją obszywają - o wiele przyjemniejsza w dotyku niż plastikowa. Ale zakładam, że taki luksus będzie chyba w nowym DD dostępny już w średnich wersjach gratis
jammo - 2018-01-21, 20:09

Nie, nie było opcji zakupu tapicerki skórzanej , gdyż jest to zwykła tania ekoskóra i w lecie bez wentylowania nie dałoby rady siedzieć, tym bardziej jakby się do słonka nagrzała. Co do gałki i kierownicy to jest w standardzie w obydwu najwyższych opcjach wyposażenia czyli Comfort i Prestige, zresztą tylko te opcje biorę pod uwagę ze wskazaniem na Prestige.
fotorobart - 2018-01-22, 07:25

jammo napisał/a:


Właśnie o to idzie , że nie zamierzam kupować foteli skórzanych, bo trochę obawiam się jakości tych skór . O ile dobrze się orientuję , są one skóropodobne czyli sztuczne. Zdecydowaliśmy z żoną , że szkoda dopłacać ponad 2000 zł za skajowe obicia i raczej zamówimy materiałowe i do nich myślałem o dopłacie za podgrzewanie.

nie masz się czego obwiać, sztuczne są tylko "boki"... a utrzymanie w czystości w porówaniu z tapicerką materiałową - bajka :)


jammo napisał/a:
Nie, nie było opcji zakupu tapicerki skórzanej , gdyż jest to zwykła tania ekoskóra i w lecie bez wentylowania nie dałoby rady siedzieć, tym bardziej jakby się do słonka nagrzała. (...)


A jakie to ma znaczenie przy klimatyzacji?

fotorobart - 2018-01-22, 07:29

Dar1962 napisał/a:
odradzam ten skay, nie jest wart tych pieniędzy, przy obiciach materiałowych nie jest zimno w 4 litery, więc można podarować sobie ten zbytek kosztem innych bardziej pożytecznych rzeczy - vide - wiadomość na pw ;-) Natomiast warto mieć kierownicę i gałkę obszytą tym czymś, czym ją obszywają - o wiele przyjemniejsza w dotyku niż plastikowa. Ale zakładam, że taki luksus będzie chyba w nowym DD dostępny już w średnich wersjach gratis

Czy jest wart nie wnikam :), jak masz grzanie .. to jest kwestia chwili (odpalam auto wyjeżdżam z garażu, wysiadam, zamykam garaż) i już jest ciepło ... :-D
Dlaczego obciach? bo kogoś stać i chce mieć?

pixa - 2018-01-22, 09:14

fotorobart napisał/a:

jammo napisał/a:
Nie, nie było opcji zakupu tapicerki skórzanej , gdyż jest to zwykła tania ekoskóra i w lecie bez wentylowania nie dałoby rady siedzieć, tym bardziej jakby się do słonka nagrzała. (...)


A jakie to ma znaczenie przy klimatyzacji?


Takie, że klima nie wychłodzi ci foteli w 2 minuty i plecy i dupa się pocą przez kilkanaście km jak na dworze jest mega upał.

Fruxo - 2018-01-22, 11:10

Czytaj przez palce co niektóre jednostki tu wypisują bo dla nich maluch to był samochód idealny.
Skóra w daci jest średnia tzn źle wyprofilowane siedziska ale materiał ok ci co piszą o wentylacji to śmiech na sali bo taki fanaberie sa w autach od 200 tyś.
Uważam że nie warto do niej dopłacać ale nie stanowi ona jakiegoś problemu jak ktoś lubi czemu nie. Obicia w środku są ze skróty naturalnej po zew. eko.

Prezes - 2018-01-22, 13:36

Podgrzewane siedzenie mam już w drugim aucie. Pierwsze było ze skórami, teraz tapicerka materiałowa. I tu i tu zimą jeden grzyb. Skóry przeszkadzają latem jak się wsiada do nagrzanego auta.

Podgrzewania używam tak z 10 razy w roku, więc nie jest to super potrzebne. Najbardziej przydaje się, jak jest wilgotno, tak jesienią i w okolicach 1-2 stopni na plusie. I jak się ma gorączkę i telepie. Tak to człowiek się od tego systemu nie uzależnia, tak jak od klimatyzacji, bez której samochodu sobie (prócz funcaru) nie wyobrażam.

fotorobart - 2018-01-22, 14:03

pixa napisał/a:
fotorobart napisał/a:

jammo napisał/a:
Nie, nie było opcji zakupu tapicerki skórzanej , gdyż jest to zwykła tania ekoskóra i w lecie bez wentylowania nie dałoby rady siedzieć, tym bardziej jakby się do słonka nagrzała. (...)


A jakie to ma znaczenie przy klimatyzacji?


Takie, że klima nie wychłodzi ci foteli w 2 minuty i plecy i dupa się pocą przez kilkanaście km jak na dworze jest mega upał.

ja tam generalnie chłodzę auto przed ruszeniem :-D .
Mimo wszystko wolę "ciepłą" skórę, niż "pachnące" potem materiałowe fotele/pokrowce :mrgreen:

jammo - 2019-02-11, 18:23

Od jakiegoś czasu zastanawiam się, aby spróbować zamontować w swoim Dusterku II jakiś dodatkowy układ oraz przyciski umożliwiające zmianę natężenia grzania foteli. Może by zaadoptować coś z jakiegoś modelu Renault, albo takie przyciski od Citroena?


Na razie robię rozeznanie u elektroników, jaki był by potrzebny dodatkowy układzik, i wtedy zobaczę co się da zrobić.Najlepiej byłoby tak, aby nie ingerować e instalację, tylko aby do tego układu wpinać istniejące kabelki które idą do tego włącznika przy siedzeniu.

eplus - 2019-02-11, 18:55

A może to zastępuje wyłącznik? Przecież ma pozycję "0". :idea:
jammo - 2019-02-11, 19:41

Tak, jeżeli chodziło by o załączanie i wyłączanie to tak, ale tu oprócz włącznika aby mieć regulację siły grzania, musi być na pewno zastosowany jakiś układ scalony, regulator, który poprzez zmianę położenia włącznika, zmieni natężenie prądu i automatycznie sprawi, że moc grzałki maty osłabnie. Musi to być raczej coś w tym sensie jak ten regulator obrotów, tylko , że obroty można zmienić poprzez zmianę napięcia a tu musi być raczej zmiana natężenia prądu jak w żelazku.

Myślę, że jest to do zrobienia w niewielkich wymiarach i podłączenia do kabli włącznika grzania foteli, i nie ingerowanie dodatkowo w instalację.

Dymek - 2019-02-11, 20:51

Takie wyłączniki z regulatorem w zależności od marki/modelu/rocznika mogą posiadać cały potrzebny układ już w sobie. Szczególnie takie z pokrętłem. Na pewno VW stosował takie, wewnątrz był nawet przekaźniczek.
A regulacja może być również "czasowa"- grzanie włącza się i wyłącza ze zmienną częstotliwością.

maugu - 2019-02-11, 22:16

Tak, taka regulacja by się na pewno przydała bo "biedronkowy" pstrykacz jest mało przydatny tzn. bardzo szybko nagrzewa - to OK. ale nawet na najniższym wysterowaniu jest za ciepło. Generalnie jednak tak czy owak trzeba usiąść na... brrrr zimnym fotelu. Pomyślałam by może podpiąć matę poprzez przekaźnik do stałego "+", a ten do tego "prądu" co uruchamia MNe natychmiast po naciśnięciu "otwórz" z pilota. Można by wtedy jeszcze kilkadziesiąt sek. przed wgramoleniem się do auta już podgrzewać siedzenie.
jammo - 2019-02-11, 22:43

Dymek napisał/a:
Takie wyłączniki z regulatorem w zależności od marki/modelu/rocznika mogą posiadać cały potrzebny układ już w sobie. Szczególnie takie z pokrętłem. Na pewno VW stosował takie, wewnątrz był nawet przekaźniczek

VW Passat ma takie przełączniki jak na fotce niżej.Będę musiał chyba podjechać do VW i pogadać z jakimś elektrykiem, aby sprawdzić jak to jest. Jakby taki przełącznik faktycznie miał już w sobie taki układ, to by bardzo ułatwiło sprawę. Ja pokazałem ten wyłącznik z Citroena, bo jest zbliżony kształtem do mojego w Dusterze, i może nawet udało by się go zaadoptować w to samo miejsce. Można byłoby też tak zakombinować, że ten na fotelu byłby jako zaślepka lub też jako załączanie główne a te regulujące z pokrętłami umieścić gdzieś na tunelu i działały by dopiero po włączeniu głównego. Opcji jest wiele , wszystko zależy co komu by pasowało.

Dymek - 2019-02-11, 23:32

Jeśli to te same regulatory, co w tym linku KLIK to poza potencjometrem mają również wbudowany układ sterujący.
A tak toto było podłączane: KLIK

kicpra - 2019-02-12, 07:36

jammo napisał/a:
Dymek napisał/a:
Takie wyłączniki z regulatorem w zależności od marki/modelu/rocznika mogą posiadać cały potrzebny układ już w sobie. Szczególnie takie z pokrętłem. Na pewno VW stosował takie, wewnątrz był nawet przekaźniczek

VW Passat ma takie przełączniki jak na fotce niżej.Będę musiał chyba podjechać do VW i pogadać z jakimś elektrykiem, aby sprawdzić jak to jest. Jakby taki przełącznik faktycznie miał już w sobie taki układ, to by bardzo ułatwiło sprawę. Ja pokazałem ten wyłącznik z Citroena, bo jest zbliżony kształtem do mojego w Dusterze, i może nawet udało by się go zaadoptować w to samo miejsce. Można byłoby też tak zakombinować, że ten na fotelu byłby jako zaślepka lub też jako załączanie główne a te regulujące z pokrętłami umieścić gdzieś na tunelu i działały by dopiero po włączeniu głównego. Opcji jest wiele , wszystko zależy co komu by pasowało.
Obrazek

Te przełączniki mają wbudowany przekaźnik, podpinasz plusy, mase i mate i grzeje, przynajmniej tak to działa z fotelami VW. Wiem bo sam kilka lat temu w Golfie II robiłem taką instalację.

Dymek - 2019-02-12, 10:42

kicpra napisał/a:
Te przełączniki mają wbudowany przekaźnik, podpinasz plusy, mase i mate i grzeje, przynajmniej tak to działa z fotelami VW. Wiem bo sam kilka lat temu w Golfie II robiłem taką instalację.

Z tym, że maty VW mają wyprowadzony przewód z czujnika temperatury w macie i ten przewód trafia na ten przełącznik a on dopiero steruje grzaniem. Tak to przynajmniej wygląda na schemacie. W matach Renault (zdaje się) czujnik w macie po prostu wyłącza obwód po przekroczeniu temperatury progowej. Nie wiem jak to jest u VW- czy czujnik w macie to również tylko "włącz-wyłącz", czy jest to termistor płynnie odczytujący temperaturę.

kicpra - 2019-02-12, 10:50

Z tego co kojarzę to jest termistor.
Najłatwiej by było zaadaptować fotele z VW :D.

Obywatel MK - 2019-02-12, 13:56

Może być słabo z tak przerabianymi fotelami, szczególnie, że nie trudno o jajecznicę :mrgreen:
jammo - 2019-02-12, 14:40

Ale ja nie myślę o żadnym przerabianiu foteli, tym bardziej o przeszczepianiu takich z innego auta, gdyż u siebie mam oryginalnie czyli fabrycznie zamontowane podgrzewanie.Mnie chodzi tylko i wyłącznie o zrobienie sterowania do tych foteli, bez ingerencji w matę.Jeżeli będzie to niemożliwe, to temat odpuszczę. Pogadam z jakimś elektrykiem w ASO być może Renault i się dowiem jak to działa w samochodach , które maja sterowanie dwu lub trzy stopniowe np. Kadjar.
Dymek - 2019-02-12, 15:55

Obywatel MK napisał/a:
Może być słabo z tak przerabianymi fotelami, szczególnie, że nie trudno o jajecznicę

Ciaśniejsze gatki wystarczą. A zawsze można stosować jakąś teflonową czy silikonową łopatkę pod jajka...

p_a_m - 2019-02-17, 23:59

Od ponad roku mam dacię z podgrzewanymi siedzeniami i razem z małżonką bardzo sobie to rozwiązanie chwalimy. Żonie się to tak spodobało że w i30 zamontowałem jej taką marketową (paskudztwo ale działa).
swissman - 2019-02-19, 07:53

moim zdaniem wiecej sensu mialoby podgrzewanie kierownicy zima... palce zgrabiale z zimna czasem ciezko zgiac aby mocno utrzymac kolko... doopa normalnie jest zabezpieczona gaciami, kalesonami i spodniami... po co to jeszcze dogrzewac?
ja parkuje od 1985 roku pod chmurka i nigdy specjalnie nie narzekam na zimne fotele... mialem kiedys saaba 9000 z podgrzewanymi fotelami, bylo milo ale nie jest to rzecz, bez ktorej nie da sie zyc...

@powolny ma sporo racji...

buladag - 2019-06-24, 19:12
Temat postu: Lodgy - dokładka podgrzewanych siedzeń
Cześć.

Czy ktoś już przerabiał temat?
Jakie są numery fabrycznych mat (cena?) i ewentualnie co jeszcze jest potrzebne do montażu? Na forum znalazłem wątek gdzie ktoś dokładał podgrzewanie i wiązka była gotowa w zasadzie, ale dotyczyło to innego modelu dacii.
Z góry dzięki za pomoc.

DrOzda - 2019-06-24, 20:25

Ja dokładałem, wiązki nie było, pociągnąłem zasilanie ze skrzynki bezpieczników oryginalnego miejsca złączką JPT1 a masę ze śruby pod tunelem.
Kupiliśmy na forum zestawy montażowe od goscia z Rumunii, sam montaż mat to jest pół godziny roboty.

laisar - 2019-06-24, 20:55

buladag napisał/a:
dotyczyło to innego modelu dacii

Nie ma znaczenia - być może z wyjątkiem dustera II cała reszta daciek jest w tym miejscu niemal identyczna.

DrOzda - 2019-06-24, 20:57

Tu bym polemizował bo Logan/Sandero/MCV /(Duster?) 1 mają okablowanie pociągnięte pod fotele w standardzie.
kicpra - 2019-06-24, 21:13

Które to kable?
DrOzda - 2019-06-24, 22:24

Wystarczy przewinąć na pierwszą stronę tego wątku.
laisar - 2019-06-24, 22:41

"Niemal" = wystarczająco podobne, żeby wykorzystać już opisane doświadczenia.
buladag - 2019-06-25, 22:26

DrOzda napisał/a:
Kupiliśmy na forum zestawy montażowe od goscia z Rumunii

Jeszcze gdzieś do zdobycia czy bez szans?

buladag - 2019-07-03, 20:09
Temat postu: Podgrzewane siedzenia Lodgy - numery części
Cześć. Szukam numerów części elementów potrzebnych do dokładki podgrzewanych siedzeń (maty, przełącznik, wiązka), ale niestety w podanych na forum katalogach tego nie znajduję.
Gdzie można znaleźć takie dane?

Pozdrawiam

toka93 - 2019-07-03, 20:43

Jak Ci się nie spieszy to sprawdzę w swoim katalogu tylko dotrę do domu :)
laisar - 2019-07-03, 20:47

http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Lodgy / Upholstery - Electricity / 77 Front seat trim / Seat trim / NFAB = I / N770110



5 - 873352579R


http://www.catcar.info/renault/?lang=en / Lodgy / Upholstery - Electricity / 84 Controls - Signalling / Switches / N842910



1 - 8200060049


Wszystko było też w temacie na forum - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1976

buladag - 2019-07-03, 20:56

Kurcze, dzięki, znajdowałem tapicerki i inne cuda wianki, a tego nie, dzięki. :)
buladag - 2019-07-03, 20:58

toka93 napisał/a:
Jak Ci się nie spieszy to sprawdzę w swoim katalogu tylko dotrę do domu :)

Jasna sprawa, czekam cierpliwie. :P
Maty i włącznik mam dzięki uprzejmości kolegi (chyba że masz jakieś inne numery) zostaje jeszcze jakaś wiązka, bo zakładam że jest to jakiś gotowiec wpinany w którymś miejscu, skoro wołają tylko 550zł dopłaty przy zamówieniu auta.

buladag - 2019-07-03, 20:59

Ceny rozumiem że można sprawdzić tylko w ASO?
toka93 - 2019-07-03, 21:02

Przybliżone ceny też Ci mogę sprawdzić.
Co do wiązki to widzę że z maty coś wychodzi więc może pod fotelami przygotowana. Jeśli nie to jakieś zasilanie pociągnąć tylko.
Nr. Raczej inne nie będą od tych co wstawił laisar

buladag - 2019-07-03, 21:04

OK to jakbym mógł prosić o jakieś informacje, to będę bardzo wdzięczny. :)
laisar - 2019-07-03, 21:19

Nie ma osobnej wiązki do mat - przy zamówieniu podgrzewanych siedzeń instalowana jest po prostu inna, obejmująca kable poduch, czujników pasów oraz właśnie maty grzewcze.
toka93 - 2019-07-03, 21:23

Czyli w skrócie wiązkę foteli z podgrzewaniem trzeba szukać.
laisar - 2019-07-03, 21:48

Raczej nie, bo kawałek idący do foteli jest częścią całości wiązki kabiny - chyba nr 4:



- bez sensu wybebeszać wszystkie kable wnętrza i wymieniać je na inne, jeśli zamiast tego można po prostu pociągnąć po 2 przewody bezpośrednio do foteli.


Wszystko, łącznie z cenami, było już opisane w zalinkowanym temacie.

DrOzda - 2019-07-04, 07:56

Dokładnie plus ciągniemy że skrzynki bezpiecznikow wtykając złączkę JPT1 a masę spod śruby pod osłoną tunelu.
skodzinek - 2019-10-09, 15:16
Temat postu: Tapicerka foteli Logan 2
Hej,

Chciałbyś zalozyc maty podgrzewane w fotele, czy ktoś kiedyś zdejmował materiał z foteli ? Da się to zrobić w ogóle ?

cookie - 2019-10-16, 19:46

Zdejmowałem, zakładałem maty. Metalowe klipsy użyte fabrycznie do pikowania zastąpiłem trtytkami.
skodzinek - 2019-10-16, 20:27

Dziękuję za odpowiedź, bez wyjmowania foteli ciężko tam cokolwiek zobaczyć. Maty już zamówione :)
Dymek - 2019-10-17, 08:05

skodzinek napisał/a:
Maty już zamówione :)

Podzielisz się źródłem zakupu i ceną mat?

cookie - 2019-10-17, 10:22

Nie wyjmowalem foteli, bo nie umiałem odpiąć kostek od sygnalizacji niezapiętych pasów. Odkręciłem tylko szyny i pochyliłem je do tyłu. Tapicerki z oparcia nie trzeba ściągać do samego końca, bo maty są krótsze niż oparcie. Największy problem miałem z lokalizacją włącznika, no i w końcu wsadziłem go w dość chalowym miejscu na pionowej ściance tunelu środkowego za miejscem do wstawiania kubków. Nie widać go z miejsca kierowcy bez wychylenia na środek.
skodzinek - 2019-10-17, 12:48

Maty zamowilem: https://s.click.aliexpress.com/e/8skJSylPd oczywiście chińskie...
Ja planuję przyciski zamontować w oryginalne miejsce na obudowie fotela, jak przyciski będą za wielkie to poszukam w elektronikach jakiś mniejszych żeby pasowało. Kolega montował to w Vectrze i jest zadowolony.. montował to 2 lata temu..

Dymek - 2019-10-17, 15:01

skodzinek napisał/a:
Maty zamowilem: oczywiście chińskie...

Acha, dzięki, myślałem że oryginalne od Renault...

buladag - 2020-01-11, 12:27

Ponawiam pytanko. :)
route2000 - 2020-01-13, 08:30

buladag napisał/a:
Ponawiam pytanko. :)

Można spróbować kupić proste maty grzejne od innych aut, ważne żeby były sprawne i miały w sobie termistor, by sam się wyłączał przy danej temperaturze i ewentualnie regulator temperatury. Nie koniecznie musi być z Dacii.
Instalację robisz z własnym bezpiecznikiem (!!!) oraz z przekaźnikiem, by wyłączał cały układ jak już gasisz silnik stacyjką by nie rozładować akumulator jak zapomnisz je wyłączyć ogrzewanie. Powodzenia. ;-)

maugu - 2020-01-13, 09:55

route2000 napisał/a:
buladag napisał/a:
Ponawiam pytanko. :)

Można spróbować kupić proste maty grzejne od innych aut, ....

Może będzie u mnie dokładane ogrzewanie, (ale niestety już nie tej zimy) to będę miała opis - tu kabelki, które chyba będą zastosowane:
https://pl.aliexpress.com/item/32814740128.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.35a95c0f8wpv6B

laisar - 2020-01-13, 11:43

buladag napisał/a:
Jeszcze gdzieś do zdobycia czy bez szans?

W każdym ASO, polskim i zagranicznym.

buladag - 2020-01-13, 15:25

Znamy mniej więcej ceny i numery części czy trzeba by podjechać i pytać?
Dymek - 2020-01-13, 15:35

buladag napisał/a:
Znamy mniej więcej ceny i numery części czy trzeba by podjechać i pytać?

873359592R - mata na jeden fotel
255000342R - wyłącznik przy fotelu kierowcy
Jak badałem kiedyś możliwości zakupu poza ASO (np. eBay), to jakieś 600 zł wychodziło za dwie.

buladag - 2020-01-13, 16:30

Fabrycznie jak to działa, przez jakiś przekaźnik i włącznik tylko steruje czy tak jak w uniwersalnych zestawach gdzie jest po prostu przełącznik i tyle?
buladag - 2020-01-13, 16:33

Już widzę: https://www.drive2.ru/l/502105180037186404/
Dymek - 2020-01-14, 10:09

Właściwie wszystko co wiemy było już opisane w tym wątku oraz w zawartych w nim linkach- 15 stron to naprawdę nie tak dużo do przejrzenia. ;-)
route2000 - 2020-01-14, 10:45

buladag napisał/a:
Już widzę: https://www.drive2.ru/l/502105180037186404/

Już wszystko masz jak na dłoni, a więc jak czujesz się na siłach sam to zrobić to powodzenia.
Jak nie to lepiej powierzyć fachowcowi, inaczej można spowodować pożar poprzez nieumiejętny montaż i podłączenie do instalacji elektrycznej auta.
Warto porobić zdjęcia jak ci poszło w tej robocie. ;-)

Dymek - 2020-01-24, 11:11

buladag napisał/a:
Fabrycznie jak to działa, przez jakiś przekaźnik i włącznik tylko steruje czy tak jak w uniwersalnych zestawach gdzie jest po prostu przełącznik i tyle?

Może nie każdemu się chce wyszukać schemat, więc wrzucam- schemat ogrzewania stołków dla Sandero:

ex_perimental - 2020-01-29, 12:28
Temat postu: Podrzewane fotele raz jeszcze...
Cześć.
Pomoźcie, bo na pewno ktoś ma w Dusterze bądź się orientuje. Chodzi o podgrzewanie foteli, wszystko zasadniczo zostało powiedziane, ale... Dorwałem używane maty z Sandero II i zamontowałem w Dusterze ph I. Czegoś mi brakuje pomiędzy wtyczką zieloną od maty, a wtyczką czarną- "główną".
Chodzi o to, że zielona wtyczka ma 3 przewody, a czarna miejsce na dwa. Wiadomo plus i minus wpinam we wtyczkę czarną, ale czym do cholery jest ten trzeci przewód w kolorze czerwonym?
Pin 1- przewód zóltoczarny (zgaduję, że plus)
Pin 2- przewód czarny (zgaduję, że masa)
Pin 3- przewód czerwony, którego nie ma gdzie podpiąć (plus po stacyjce???)
Zgupiałem w tym miejscu, a dodatkowo na rosyjskich stronach widziałem, że rzeźbili coś z przekaźnikami- zgaduję, że nie mieli instalacji pociągniętej pod fotele...

askr_poz - 2020-01-29, 12:39

Masz matę dwuczęściową? Oddzielnie siedzisko, oddzielnie oparcie i wspólna masa?
Prześledź przewody na macie i będziesz wiedział.

askr_poz - 2020-01-29, 12:41

ew. 3 przewód do termistora - powinien odcinać matę od prądu po przegrzaniu.
Dymek - 2020-01-29, 12:52

ex-perimental- po co zakładasz kolejny wątek, gdy w polu widzenia mamy nadal stary: TUTAJ
Zobacz schemat instalacji, który tam podałem, czyli TEN(akurat z Sandero) - czy przypadkiem nie chodzi o trzeci przewód na złączkach R365/R366, który również na tym schemacie "trafia w pustkę"? Według schematu na tym przewodzie potrzebna jest masa, aby świeciła dioda wbudowana w wyłączniku.

askr_poz napisał/a:
ew. 3 przewód do termistora - powinien odcinać matę od prądu po przegrzaniu.

Zdaje się, że tam nic takiego nie przewidziano. Taki uproszczony "termistor" jest wbudowany w matę siedziska a obie maty są zasilane szeregowo, więc przestają grzać obie.

DrOzda - 2020-01-29, 13:21

Maty działają gdy jest podane napięcie i masa - trzeci przewód jest niepotrzebny.
Musisz tylko założyć bezpiecznik w skrzynce.

Dymek - 2020-01-29, 13:26

DrOzda napisał/a:
Maty działają gdy jest podane napięcie i masa - trzeci przewód jest niepotrzebny.
Musisz tylko założyć bezpiecznik w skrzynce.

Masz podgrzewanie fabryczne? Kiedy świeci dioda w wyłączniku- po włączeniu grzania? Ze schematu wynika, że wyłącznik nie ma osobnego podświetlenia po włączeniu świateł?
Czy włączona mata grzeje gdy nikt nie siedzi na fotelu?

ex_perimental - 2020-01-29, 19:57

Dzięki i jeszcze raz dzięki za podpowiedź.
Proste, zakręcony jestem, dzisiaj wszystko w locie robiłem...- dzięki za przeniesienie mojego wątku i scalenie.
Znalazłem wtyczkę zieloną do gniazda które wychodzi z maty- 3760 SICMA NSCC DAMSKA 4P ZIELONA.
Teraz jeszcze muszę znaleźć piny na ich stronie do czarnej wtyczki i zamówić wszystko razem- ktos moze wie czy to sa piny meskie czy zenskie i od czego moga pasowac? Wyglada, ze tez Sicma tyle, ze 6 P.
Pozdrawiam.

laisar - 2020-01-29, 20:20

Jeśli w zielonej są żeńskie, jak na załączonej fotce, to w czarnej będą oczywiście męskie - typ na zdjęciu wygląda na "Sicma" (F1,5?), więc kompatybilnym byłby M1,5:


buladag - 2020-04-16, 21:43

Nabyłem uniwersalny zestaw mat wraz z wiązką, wykminiłem nawet jak podłączyć do tego oryginalny przycisk, tu spoko, temat mat w fotel i rozłożenia sobie kabli zrobię bez problemów, ale chciałem to podłączyć do skrzynki bezpieczników w kabinie i tu pojawia się problem.
Bezpiecznik numer 16 (odpowiedzialny za podgrzewane fotele) jest obecny, a więc gdzie można znaleźć kabel idący od bezpiecznika? Przewertowałem temat i była wzmianka o podłączaniu w skrzynce, możliwe, żeby + dochodził do bezpiecznika, a od bezpiecznika dalej trzeba było go poprowadzić już własnoręcznie? Mowa o Lodgy.

DrOzda - 2020-04-16, 23:01

Dokładnie tak , musisz kupić złączkę JPT :
https://ie.rs-online.com/mobile/p/automotive-connector-accessories/1647184/
zacisnąć na kabelku i wcisnąć w puste gniazdko nóżki bezpiecznika. Dalej kabelek ciągniesz wzdłuż lewej wiązki pod i przeciągasz pod fotelem.
Masę można wziąć ze śrub pod osłoną tunelu.

buladag - 2020-04-17, 09:54

Super, czyli prosta sprawa. Dziękuję za informację.
Przy okazji pytanko, tam jest + po zapłonie czy stały?

Jakieś ewentualne porady co do wkładania mat w fotel?
Z zestawem uniwersalnym dostałem takie srebrne naklejki, do czego one służą?

Black Dusty - 2020-04-17, 10:49

Może tu nie trzeba takiego adaptera ale do podłączenia się w skrzynce bezpieczników jest to dobre rozwiązanie gdyby ktoś nie znał, są różne wersje zależnie od wielkości bezpiecznika:

https://allegro.pl/oferta/adapter-bezpiecznikowy-mini-niski-profil-x2-bypass-8967126498

DrOzda - 2020-04-17, 13:05

buladag napisał/a:
Super, czyli prosta sprawa. Dziękuję za informację.
Przy okazji pytanko, tam jest + po zapłonie czy stały?

Jakieś ewentualne porady co do wkładania mat w fotel?


Po zapłonie oczywiście.
Maty prosto się wkłada bo obszycia foteli są na gumkach i zamkach błyskawicznych więc łatwo się je zsuwa.

askr_poz - 2020-04-18, 07:27

Czy ktoś przerabiał fabryczne podgrzewanie foteli tak, żeby dodać regulację?
Oryginalnie jest tylko włącznik, i albo 'smaży dupę' albo wyłaczone...

rob_plk - 2020-04-19, 09:57

Kup dwa moduły zasilaczy regulowanych impulsowych i zamontuj.
route2000 - 2020-04-20, 08:23

askr_poz napisał/a:
Czy ktoś przerabiał fabryczne podgrzewanie foteli tak, żeby dodać regulację?
Oryginalnie jest tylko włącznik, i albo 'smaży dupę' albo wyłaczone...

W macie musi być wyłącznik termiczny, który przy odpowiedniej temperaturze wyłącza je i nie będzie smażenia...

askr_poz - 2020-04-20, 10:00

route2000 napisał/a:
askr_poz napisał/a:
Czy ktoś przerabiał fabryczne podgrzewanie foteli tak, żeby dodać regulację?
Oryginalnie jest tylko włącznik, i albo 'smaży dupę' albo wyłaczone...

W macie musi być wyłącznik termiczny, który przy odpowiedniej temperaturze wyłącza je i nie będzie smażenia...


Jest, problemem jest że albo grzeje mocno do odcięcia, albo wcale.

route2000 - 2020-04-21, 08:21

askr_poz napisał/a:
route2000 napisał/a:
askr_poz napisał/a:
Czy ktoś przerabiał fabryczne podgrzewanie foteli tak, żeby dodać regulację?
Oryginalnie jest tylko włącznik, i albo 'smaży dupę' albo wyłaczone...

W macie musi być wyłącznik termiczny, który przy odpowiedniej temperaturze wyłącza je i nie będzie smażenia...


Jest, problemem jest że albo grzeje mocno do odcięcia, albo wcale.

To zmień wyłącznik termiczny na inny i po sprawie.

buladag - 2020-12-15, 22:17

Uniwersalne maty zamontowane:
https://a.aliexpress.com/_B0P5mv
Faktycznie zdjęcie tapicerki w Lodgy bardzo proste.

Teraz zastanawiam się jak przerobić tę wiązkę tak aby podłączyć ją pod oryginalny przycisk.
Jest to wersja bez przekaźnika, jeden zestaw oparty na przekaźniki i jakimś regulatorze już miałem, regulator zepsuł się jeszcze na stole. :P
Ewentualnie wiązkę z tego zestawu mogę przerobić:
https://a.aliexpress.com/_B0qY9j

Jakby ktoś miał wiedzę co i jak to będę wdzięczny za pomoc.

buladag - 2020-12-27, 21:56

Mógłby mi ktoś podpowiedzieć który konkretnie bezpiecznik wyjąć?

Bo wg. instrukcji żaden nie jest samodzielny tylko dla siedzeń, co za tym idzie wychodziło by że nie ma sytuacji, że zasilanie dochodzi do bezpiecznika a druga jego nóżka jest niepodłączona.

Dymek - 2020-12-28, 11:15

buladag napisał/a:
Mógłby mi ktoś podpowiedzieć który konkretnie bezpiecznik wyjąć?
Bo wg. instrukcji żaden nie jest samodzielny tylko dla siedzeń, co za tym idzie wychodziło by że nie ma sytuacji, że zasilanie dochodzi do bezpiecznika a druga jego nóżka jest niepodłączona.

I tak musiałbyś się dobrać do skrzynki bezpieczników od tylnej strony. Jeżeli bezpiecznik jest wspólny, to trzeba podłączyć zasilanie mat do przewodu wychodzącego z odpowiedniej nóżki bezpiecznika i tyle.
Ważne żeby było to podłączone "po bezpieczniku" a nie "przed". A jak to sprawia ci taki problem, to podłączaj z dowolnego punktu nawet niezabezpieczonego i daj tam swój bezpiecznik w oprawce na kablu.

buladag - 2021-01-06, 17:09

Podpiąłem się do bezpiecznika F16. Działa, natomiast po wyjęciu bezpiecznika ogrzewanie szyby działa (a przynajmniej przycisk się podświetla), działał też tempomat - także rozpiski z instrukcji chyba się nie zgadzają.
Co ciekawe myślałem, po wyjęciu bezpiecznika, że w gnieździe jest tylko jeden (górny) styk bez napięcia, okazuje się jednak, że są dwa, tylko dolny jest niewidoczny/głębiej schowany. Po wpięciu "bypassa" napięcie jest, w bypass wpiąłem bezpiecznik 15A dla fabrycznego obwodu (czyli taki jak był) i 10A dla foteli (w gotowej chińskiej wiązce oprócz tego każdy fotel ma bezpiecznik 15A). Moje maty to chińszczyzna, pobór prądu dla zimnych mat przy napięciu 14,3V (uruchomiony samochód) to około 8,6A dla wszystkich 4 mat i około 2A przy niższym stopniu grzania.
F23 jest u mnie pusty, niestety napięcie na stykach jest tam stałe, nawet po wyłączeniu zapłonu.
Maty dość szybko osiągnęły około 40st. C podczas testów.

Fruxo - 2021-02-03, 14:07

Czy ktoś ma numery mat do dustera II ? z guzikiem
w cat carze niestety pusto

laisar - 2021-02-03, 19:48

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Renault

- mata siedziska: tapicerka materiałowa 873351877R, tapicerka skórzana 873351812R
- mata oparcia: tapicerka materiałowa 873357049R, tapicerka skórzana 873351820R

ptakooo - 2021-02-03, 20:16

Właśnie... Dokładał ktoś grzanie do siedzeń? Maty i przycisk? Trzeba było zamowić opcję fabryczną, ale może samodzielny montaż po pewnym czasie od zakupu też jest możliwy i może nawet tańszy?
shrek - 2021-02-03, 21:58

Można samemu zamontować, ale najlepiej na częściach fabrycznych. Inaczej to rzeźba.
Fruxo - 2021-02-03, 22:40

nie wiem ile to teraz w cenniku kosztuje ale za 400 zł które kosztowało wcześniej to same maty ledwo kupisz
ptakooo - 2021-02-14, 18:50

W rosyjskim nowym Renault Duster podgrzewanie ma już regulację - 2 poziomy, a dodatkowo są grzane 4 litery na tylnych skrajnych miejscach...
sobol1976 - 2021-02-19, 10:00

Zgodnie z instrukcją nowego Sandero, grzanie foteli przednich będzie 2-stopniowe i wygląda dokładnie jak na zdjęciu z rosyjskiej wersji. Nie wiem czy można na to liczyć w pakiecie "Klimat + Zima", który ma wrócić do konfiguracji w połowie marca.
leszek234 - 2021-08-16, 07:59
Temat postu: Podgrzewane siedzenia - czy jest sens?
Witam
Jestem na etapie zamawiania nowej sandero i zastanawiam się nad podgrzewanymi siedzeniami, jakie są Wasze odczucia w tej sprawie, czy warto dołożyć 700zł by takowe posiadać?

uno0 - 2021-08-16, 08:09

Mam takie siedzenia w Oplu Meriva B i w połączeniu z ogrzewaną kierownica świetnie się to spisuję. W Scenicu II który sprzedałem w oczekiwaniu na SS3 ogrzewanie foteli działało zupełnie inaczej. W mojej ocenie mniej komfortowo. Ale ponieważ mój kręgosłup jest wrażliwy na zmiany temperatur celowo zrezygnowałem z zakupu co by nie prosić się o problemy. Ale fakt fajna rzecz.
EBmazur - 2021-08-16, 08:24

indywidualna sprawa - mnie do szczęścia nie jest to potrzebne .
DrOzda - 2021-08-16, 08:53

Ja dokładałem po zakupie , wiadomo że się rzadko używa ale bywają dni gdy się przydaje.
eliks - 2021-08-16, 09:44

Nie wiem jak działa mata w Sandero. Czy grzeje tylko tyłek czy też odcinek lędźwiowy. Ja bym brał gdybym miał taką opcję. Miałem w dwóch moich ostatnich autach i tutaj gdybym miał opcje, też bym dołożył.
DrOzda - 2021-08-16, 11:04

Tyłek plus plecy,
eliks - 2021-08-16, 12:20

To warto. Ciepło w plecki w zimę jest bezcenne.
uno0 - 2021-08-16, 14:34

eliks napisał/a:
To warto. Ciepło w plecki w zimę jest bezcenne.


Ale i niestety czasem zdradliwe dla nich.....ale póki zdrowie pozwala również polecam. Choć podgrzewana kierownica jest lepszym systemem.

DarkWanderer - 2021-08-16, 15:12

Miałem w poprzednim samochodzie w połączeniu z materiałową tapicerką, podgrzewane siedzisko + plecy. Grzać grzało, ale prawie w ogóle nie korzystałem, nawet nie zauważyłem kiedy padło. Może przy skórzanej tapicerce miałoby to większy sens, gdyż ta jest zimna w dotyku. Ja nie polecam.

PS. podgrzewane fotele negatywnie wpływają na płodność

leszek234 - 2021-08-16, 15:54

Życie zweryfikowało plany - na chwilę obecną nie można dobrać do sandero podgrzewanych foteli - produkcja nie posiada komponentów :evil:
syn marnotrawny - 2021-08-16, 17:54

Ja wziąłem te grzane kubły i na razie użyłem tylko raz jak rano było jakoś zimno to sobie włączyłem i spoko. Na pewno lepiej mieć niż nie mieć, ale więcej pewnie będę mógł powiedzieć zimą. Na plus z pewnością szybkość działania/rozgrzewania się. Z moich aktualnych obserwacji to bieg drugi grzeje jak dla mnie za mocno, a bieg pierwszy za słabo, ale co innego jak zmarznę zimą, a co innego było teraz. Pożyjemy zobaczymy. ;-)

leszek234 napisał/a:
Życie zweryfikowało lany - na chwilę obecną nie można dobrać do sandero podgrzewanych foteli - produkcja nie posiada komponentów :evil:

Z tego co widzę to w konfiguratorze ta opcja cały czas widnieje. :lol:

leszek234 - 2021-08-16, 18:26

syn marnotrawny napisał/a:

Z tego co widzę to w konfiguratorze ta opcja cały czas widnieje. :lol:


W konfiguratorze jest, podobnie jak alusy ale jak się zdecydujesz na alusy to najwcześniejszy termin odbioru wychodzi już na 2022r.

eliks - 2021-08-16, 18:34

DarkWanderer napisał/a:


PS. podgrzewane fotele negatywnie wpływają na płodność

Tak samo jak miętowe fajki podobno. Przy czym paląc miętę i jeżdżąc 13 ostatnich lat z grzanymi tyłkami spłodziłem dwójkę dzieci w plemników mam tyle że mogę zapłodnić całą Europę. Naprawdę takie dyskusje o zdrowiu zostawmy w spokoju.

Ja w Omedze ostatni wypust 2003r miałem skórę i grzane kanapy przód, dorzuciłem sobie wtedy na tył, wystarczyła mata za 250zl + włącznik za 30zl bo cała wiązka była pod taki zabieg przygotowana.

Prezes - 2021-08-17, 20:26

Miałem w 3 autach, w jednym sam dokładałem, ale korzystałem ze 3 razy w roku, jak byłem podziębiony.. Jak ktoś z garażu wyjeżdża to ma ciepłe fotele, jak z dworu rusza w drogę - to i tak ma kurtkę. Wg mnie zbędny bajer.
Za to z masażu w fotelu korzystam namiętnie 2 razy dziennie i to polecam bardzo :mrgreen:

gfedorynski - 2021-08-18, 07:44

W dacii warto, bo tapicerka potrafi być nieprzyjemnie zimna.
eplus - 2021-08-18, 14:22

eliks napisał/a:
... paląc miętę i jeżdżąc 13 ostatnich lat z grzanymi tyłkami spłodziłem dwójkę dzieci ...


Za tyle czasu to powinieneś mieć już drużynę piłkarską :!: :idea: :-) Gdyby nie szkodziło... :-)

Pat - 2021-08-18, 14:27

leszek234 napisał/a:


W konfiguratorze jest, podobnie jak alusy ale jak się zdecydujesz na alusy to najwcześniejszy termin odbioru wychodzi już na 2022r.


Aleś mnie nastraszył :shock:
Miałem termin odbioru na przełom października i listopada - na początku sierpnia dokładałem alu, zjazd z linii produkcyjnej nadal planowany na 22 października, ale odbiór przesunął się na końcówkę listopada - na szczęście 2021 :mrgreen:

sobol1976 - 2021-08-18, 16:27

Ja uważam, że ma sens. Pojeździłem w międzyczasie innym samochodem z tym udogodnieniem zimą (a było zimno) i dlatego podjąłem decyzję żeby domówić do Stepway'a jeśli będzie to możliwe. Wiadomo, raczej tylko w zimne/mroźne dni się przyda. Ale wiedząc ile się nagrzewa kabina samochodu z małym silnikiem, wolę sobie dogrzać fotele. Niby drobiazg, a cieszy w niektórych sytuacjach.
uno0 - 2021-08-19, 21:09

Pat napisał/a:
leszek234 napisał/a:


W konfiguratorze jest, podobnie jak alusy ale jak się zdecydujesz na alusy to najwcześniejszy termin odbioru wychodzi już na 2022r.


Aleś mnie nastraszył :shock:
Miałem termin odbioru na przełom października i listopada - na początku sierpnia dokładałem alu, zjazd z linii produkcyjnej nadal planowany na 22 października, ale odbiór przesunął się na końcówkę listopada - na szczęście 2021 :mrgreen:


zamówiłem 30 maja....w zeszłym tygodniu trafiła do salonu. Dałem upoważnienie do rejestracji i myślę że do końca następnego tygodnia wyjadę. Na umowie miałem termin realizacji 30 wrzesień 2021.

keikan - 2021-08-26, 09:12

Gdybym konfigurował auto od zera to bym nie zamawiał. A, że było w aucie w wersji, którą kupiłem to przypadkiem mam.. Aczkolwiek od zakupu nie użyłem ani razu.. Nie czułem takiej potrzeby.
rob_plk - 2021-08-26, 11:51

Grzane siedzenia są dobre jak samochód stoi na zewnątrz i w zimę wsiadamy i ruszamy, to na pierwsze 5-10min grzeje pupsko. Później i tak się wyłącza.
Jak masz garaż itp. to bym nie brał.

r70 - 2021-08-26, 12:53

Ja długo się zastanawiałem ale ostatecznie zamówiłem
Generalnie często wsiadam do zimnego samochodu, po wielu godzinach w terenie i możliwość natychmiastowego dogrzania tyłka, pleców i ewentualnie skostniałych rąk, jest dla mnie warte 700zł jakie trzeba dopłacić do dustera ;)
Podejrzewam że nie będę go stosował non stop - zwłaszcza że podobno działa zero jedynkowo, ale kilka minut grzania zapewne wystarczy żeby nie trzeba było przez pół godziny od wejścia do zimnego samochodu, dogrzewać tyłkiem siedzenia ;)

HWfreak - 2022-01-21, 12:11
Temat postu: Podgrzewane fotele w DD2 2020?
Hej, z jakiegoś powodu nie zdecydowałem się na grzane fotele w DD2 i teraz zastanawiam się jak to naprawić.
Mam wersję Prestige więc domyślam się, że kable są dociągnięte do foteli, prawda?
Czy orientuje się ktoś czy dostępne są w sprzedaży oryginalne maty od DD2?
Czy można wpasować w oryginalne miejsce jakiś inny przełącznik z regulacją mocy chociaż 2 stopniową np z jakiejś renówki?
Czy warto rozważyć dokupienie uniwersalnego zestawu i rzeźbić?

laisar - 2022-01-21, 12:35

Wszystkie części na pewno są dostępne, chociaż cena nowych może być w ASO dość wysoka...

(Jedna mata samego siedziska to było ostatnio coś ok 500 zł - oprócz ASO aktualne i być może lepsze będzie miał zapewne kol. toka93).


Maty:

https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Renault + VIN albo Duster / Duster II (PR 1815) / Vehicle Type = HMMT / 77 Front Seat Trim / Seat Trim / N770110: Seat trim / 5 i 6 (i może 7?)




Przełączniki i okablowanie: 75 Seat Mechanism / Seat Runner albo 84 Controls - Signalling / Switches / N842910: Switches


Ogólnie, w tym także o regulacjach i matach akcesoryjnych - http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1976

corrado - 2022-01-21, 15:31

podgrzewane sa niezdrowe dla "jajek" :-P
michauek22 - 2022-01-22, 18:19
Temat postu: Re: Podgrzewane fotele w DD2 2020?
HWfreak napisał/a:
Hej, z jakiegoś powodu nie zdecydowałem się na grzane fotele w DD2 i teraz zastanawiam się jak to naprawić.

Nie naprawiaj, zostaw tak jak jest ;-)

topdrive - 2022-09-05, 17:43

Dobra, przejrzałem chyba cały temat i albo to przegapiłem, albo tego nie było.

Mam Lodgy Stepway 2017. Po otwarciu skyrznki bezpieczników w miejscu na grzanie zada mam bezpiecznik 5A, więc zakładam, że jest do czegoś innego wykorzystany. Przypomina to sytuację w Sandero 2, ale wg instrukcji do Lodgy powinno być wolne miejsce 21 (a jesli jest już tam coś, to bezpiecznik 15A).

Czy ktoś może mi rozjaśnić coś w temacie?
Planuję dołożyć grzanie foteli, mam maty, wrzucenie w fotele to mały problem, zasilanie w takim układzie wydaje się wredniejsze.

Każda pomoc mile widziana! :)

DrOzda - 2022-09-06, 13:04

Nie ma raczej wiązki do foteli, musisz pociągnąć ze skrzynki bezpieczników przewód prądowy i wziąć masę np. spod nakrętki pod tunelem środkowym.
Mam gotowe boczki z przełącznikami gdybyś szukał na oddaż :)

Wyjmij ten bezpiecznik i zobacz czy ma obie nóżki obsadzone w gnieździe złączkami, u mnie nie było z jednej strony i musiałem dociągnąć przewód ze złączką JPT żeńską.

buladag - 2022-09-06, 19:38

Tak podłączone działa dwa lata, Techroad 2019.
DrOzda - 2022-09-07, 08:42

Fajnie ale chyba bardziej elegancko jest podpiąć się od tyłu skrzynki taką żeńską złączką:
topdrive - 2022-09-07, 11:08

Sytuacja się robi coraz ciekawsza, bo za bezpiecznikiem 21, gdzie mam wsadzone teraz 5A, są obie nóżki w skrzynce bezpieczników (na dole jest miejsce na wsunięcie w "magistralę", na górze jest ładnie widoczne JPT).
Teraz muszę zobaczyć jaki kabel tam idzie i spróbować znaleźć gdzie on idzie w wiązkę, bo może jest gdzieś doprowadzony do jakiejś złączki?
Ogólnie muszę to dobrze posprawdzać, bo idzie z tymi francuzami czasami zwariować... Zupełnie jak z włoszczyzną, dużo zamieszania ;)

Dymek - 2022-09-07, 13:27

Sprawdzałeś wiązki pod fotelami? Mam Sandero z 2017 i wiązki i wtyczki pod fotelami mają żyły do zasilania mat, zgodnie ze schematami- nie ma tylko odpowiadających im styków w przeciwnych wtyczkach. Natomiast nie ma na tych żyłach napięcia. Też szykuję się do instalacji mat, ale nie rozkminiałem jeszcze "drugiego końca" tych żył i bezpiecznika. Póki co dokupiłem i przygotowałem tylko wtyczki i dodatkowe mini-wiązki pod fotelami aby były Plug&Play jak fabryka chciała, oraz podłączyłem podświetlenie wyłączników grzania aby jednak świeciły...
U mnie też podany w instrukcji do obsługi grzanych foteli bezpiecznik F14 w rzeczywistości istnieje i ma 5A. Ale zgodnie z opisem zasila też inne obwody. Z kolei schematy twierdzą, że powinien to być bezpiecznik F16- on również jest zamontowany, ale ma 15A. :lol:
W najgorszym razie możemy wykorzystać F23 (wyposażenie dodatkowe), bo i u mnie i u Ciebie jest wolny i obsadzony w styki.

topdrive - 2022-09-07, 20:42

Dymek, zaglądałem, ale nie rozpinałem wtyczki. Jest jedna, żółta, żadnej dodatkowej nie widzę (ale nie wiem czy powinna być jakaś dodatkowa). Ta żółta wygląda na poduszki + zapięcie pasów. Nie przyglądałem się faktycznie czy ma jeszcze wolne piny.
Sprawdzę to. A dzisiaj poszperam jeszcze po schematach, może faktycznie wszystko siedzi na innym bezpieczniku? Kopię dalej..

Dymek - 2022-09-08, 08:54

Nie wiem jak tam jest w Lodgy, ale w Sandero 2017 obwód poduszek foteli ma własne, osobne, 2-pinowe złącza. A więc są po dwa główne złącza- jedno od poduszek a drugie od pozostałej elektryki.
Te większe złącza są 4-pinowe pod fotelem kierowcy i 6-pinowe pod fotelem pasażera (bo fotel pasażera ma dodatkowo czujnik zajętości fotela). U mnie te 4-pinowe złącze jest zielone a 6-pinowe jest czarne.
Jak widać na zdjęciach w obu przypadkach do gniazd na wiązkach jest doprowadzona para przewodów do zasilania mat grzewczych a wtyki na wiązkach od strony foteli mają te piny wolne (i nieobsadzone w styki).
Natomiast moje fabryczne maty grzewcze zakończone są wtyczkami 4-pinowymi (w tym tylko 2 piny są użyte) i aby je elegancko podłączyć do złączek foteli, brakuje tam wiązek przejściowych- przynajmniej tak sugerują schematy elektryczne. Takie wiązki przygotowałem- widać je na trzecim zdjęciu.
Zielone złączki pasują mi do wtyczek mat grzewczych a wolne końce przewodów zakończone pinami wpinamy w te wolne miejsca we wtyczkach foteli.

chrom6 - 2022-09-08, 10:39

topdrive napisał/a:
Dymek, zaglądałem, ale nie rozpinałem wtyczki. Jest jedna, żółta, żadnej dodatkowej nie widzę (ale nie wiem czy powinna być jakaś dodatkowa). Ta żółta wygląda na poduszki + zapięcie pasów. Nie przyglądałem się faktycznie czy ma jeszcze wolne piny.
Sprawdzę to. A dzisiaj poszperam jeszcze po schematach, może faktycznie wszystko siedzi na innym bezpieczniku? Kopię dalej..


żółta to poduszki/pasy. także nie masz wiązki pod grzanie foteli. sprawdz jeszcze idąc za wiązką od poduszek/pasów może być ukryta gdzieś pod tapicerką lub pod plastikiem słupka ( ale to bardzo nieliczne przypadki )

Dymek - 2022-09-08, 13:07

Trochę dziwne, bo Lodgy w PL miało w opcjach możliwość zamówienia grzanych stołków a Sandero II -chyba nigdy... A instalka w Sandero jest.
Dymek - 2022-10-04, 20:45

Aktualizacja - wreszcie zamontowałem u siebie matę grzejną, na razie jedną w fotelu pasażera. News jest taki, że po dołączeniu maty do fabrycznej wiązki z użyciem dorobionych, brakujących fragmentów instalacji (te łączówki powyżej), mata grzeje. Czyli w Sandero Stepway 2017 instalacja jest w 100% pociągnięta, kompletna i pod napięciem, przynajmniej u pasażera. Nie wiem na razie który bezpiecznik zasila ten obwód, ale sprawdzę. Montaż mat jak u innych- ponowna instalacja tapicerki uproszczona użyciem wypróbowanych trytytek zamiast pierwotnych metalowych kółek, których ponowne założenie byłoby pewnym hardcorem, choć nie jest zupełnie niemożliwe.
Poza tym mam wrażenie, że posiadane przeze mnie maty są do ciut innego fotela- tak jakby siedzisko fotela do którego mata jest dedykowana było o ok. 3 cm krótsze. Zgrywając przerwę w macie z przednią szczeliną siedziska, termistor wbudowany w matę nie trafia w przeznaczony dla niego dołek w gąbce siedziska- brakuje właśnie tych 3 centymetrów... Musiałem wyciąć w gąbce nowy dołek 😋

Dymek - 2022-10-11, 14:48

Obiecałem sprawdzić podłączenie fabryczne, więc melduję...
Tak jak już wyżej opisałem, przy obu fotelach miałem doprowadzone wiązki fabryczne zawierające żyły zasilające maty grzejne, ale we wtykach "od strony foteli" nie było tych pinów obsadzonych a więc nie było również krótkich dwużyłowych wiązek zakończonych złączem umożliwiającym docelowe podłączenie wtyczek od mat. Te musiałem dorobić.
Natomiast okazało się, że żyły zasilające maty są już fabrycznie podłączone i jest na nich napięcie pojawiające się po włączeniu stacyjki. Sprawdziłem bezpieczniki- maty zasilane są poprzez bezpiecznik F16 o wartości 15A, czyli niezgodnie z instrukcją obsługi mojego Sandero (tam podany jest F14), ale za to zgodnie z wielokrotnie tu przytaczanym fabrycznym schematem instalacji podgrzewanych foteli dla Sandero X52. Wydaje mi się również, że u mnie F16 nie zasila innych obwodów poza podgrzewaniem siedzeń- co byłoby z kolei zgodne z opisem bezpieczników z dokumentacji serwisowej, która dla F16 oprócz podgrzewanych siedzeń podaje jeszcze tylko zasilanie modułu automatycznego uruchamiania silnika a tego modułu przecież nie mamy.
Podsumowując- nie musiałem nic szukać w bezpiecznikach, wystarczyło podłączyć maty wraz z wyłącznikami w boczkach foteli :lol:
Dodatkowo ponieważ moje wyłączniki mają funkcję podświetlania piktogramu (LED + rezystor 1k) a instalacja Dacii nie przewidziała ich użycia, zrobiłem jeszcze drobną modyfikację na samych wyłącznikach aby w najprostszy sposób, bez doprowadzania dodatkowych przewodów, jakoś ożywić wbudowane diody LED. Prosta zworka na wyłączniku umożliwia podłączenie diody równolegle do styków wyłącznika (zwarcie pomiędzy stykami A1 i B1 wyłącznika). Ponieważ w ten sposób dioda znalazła się po prostu szeregowo z obwodem mat, więc świeci przy włączonej stacyjce, lecz tylko przy wyłączonym grzaniu, ale dobre i to.

corrado - 2024-02-02, 09:23

Czy wie ktos jakiej grubości sa przewody we wtyczkach foteli przednich w dacii duster 1?
Czy to moga byc przekroje 0.5mm2 czy cieńsze sa?

Dymek - 2024-02-02, 15:24

corrado napisał/a:
Czy to moga byc przekroje 0.5mm2 czy cieńsze sa?
W Sandero2- niestety tak tylko "optycznie" może to być minimum 0,5mm2. Bardziej bym obstawiał na 0,75mm-1,00mm2.
Chociaż prądowo 0,5mm2 to już i tak jest z dużym zapasem...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group