DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - MediaNav 4 w nowych modelach Dacia 2021

sobol1976 - 2021-07-04, 18:42
Temat postu: MediaNav 4 w nowych modelach Dacia 2021
Chciałbym rozpocząć temat konfiguracji i ew. modyfikacji MediaNav4, które mamy nowych Sandero 3.

Na tą chwilę przekazuję informacje o wejściu do MICOM Managera i ew możliwości załączenia nowych opcji. Poniższa instrukcja dotyczy wersji oprogramowania 6.0.8.3, która jest już w najnowszych samochodach.

1. Wchodzimy do MICOM managera standardowo, tak jak w poprzednich urządzeniach ale używając kodów 0864 i następnie 0628 - oczywiście z podpiętym USB. Ja mam na usb wszystkie dostępne pliki tj.: mcmtest_activate.ini, mcmtest_activate_4medianav.ini, mcmtest_activate_4nng.ini i nie sprawdzałem, który z nich faktycznie działa - ważne, że któryś działa skutecznie.
2. Następnie wchodzimy w MICOM Test.
3. Pojawia się ekran konfiguracji, który załączam poniżej.

Właściwie można aktywować 3 elementy:
ECO - wyświetlanie eko-wskazówek i informacji o spalaniu na ekranie MN4 (u mnie ta funkcja jest aktywna ale nie zbiera danych, prawdopodobnie ze względu na fakt, że to silnik z LPG, nawet przełączenie na benzynę nie uaktywnia liczników danych). Może ktoś z wersją TCe90, bez gazu sprawdzi jak u niego to wygląda.
CLIM (dawniej AIR) - wyświetla kontrolki regulacji klimatyzacji na ekranie MN4 (działa).
TCM - aktywacja działa i wyświetla się antena w nawigacji ale nie zbiera danych (brakuje plików licencji). Trzeba poczekać na uwolnienie MN4.

Oczywiście po wprowadzeniu zmian wymagany jest "HARD Reset", który zatwierdzamy odpowiednim przyciskiem w pierwszym wierszu. UWAGA! Po sąsiedzku mamy przycisk MAKE VIRGIN, który jak zapewne wielu z was wie, uwali definitywnie urządzenie. Zalecam ostrożność i precyzyjne przyciskanie. Trzeba chwilę odczekać na reset urządzenia i aktywowane funkcje pojawią się w menu.

Dymek - 2021-07-05, 08:35
Temat postu: Re: MediaNav 4 w nowych modelach Dacia 2021
sobol1976 napisał/a:
3. Pojawia się ekran konfiguracji, który załączam poniżej.

Tylne głośniki widzę- wyłączone? ;-)
Teraz czekamy na kogoś z MediaDisplay- czy aby na pewno za pomocą samego okienka [AA_WiFi_ON] nie da się włączyć AA po WiFi... :mrgreen:

sobol1976 - 2021-07-05, 11:16
Temat postu: Re: MediaNav 4 w nowych modelach Dacia 2021
Dymek napisał/a:
Tylne głośniki widzę- wyłączone?


Nie wydaje mi się... Mimo wpisu w konfiguracji grają i Fade działa.
Wygląda jakby było odwrotnie oznaczone bo tweetery frontowe też działają.

pastp - 2021-07-05, 15:03

Cz różnica pomiędzy Media Nav a Media display to sprawa fizycznej karty czy softu ? Pytam w kontekście bezprzewodowego Android auto
sobol1976 - 2021-07-05, 15:06

pastp napisał/a:
Cz różnica pomiędzy Media Nav a Media display to sprawa fizycznej karty czy softu ? Pytam w kontekście bezprzewodowego Android auto


Nikt na to pytanie nie odpowie bez fizycznego dostępu do MediaDisplay i próby włączenia Wifi przez MICOM. To nowy sprzęt i nawet nie można odszukać specyfikacji technicznej.

Ale obstawiam, że może być jedno i drugie...

Michał B24 - 2021-07-06, 07:37

sobol1976 napisał/a:
ECO - wyświetlanie eko-wskazówek i informacji o spalaniu na ekranie MN4 (u mnie ta funkcja jest aktywna ale nie zbiera danych, prawdopodobnie ze względu na fakt, że to silnik z LPG, nawet przełączenie na benzynę nie uaktywnia liczników danych). Może ktoś z wersją TCe90, bez gazu sprawdzi jak u niego to wygląda.


U mnie TCE90 ECO działa bez zarzutu, pokazuje raport z trasy i obecny wynik, choć nie bardzo wiem po co, skoro aktualny wynik i tak jest raportem z trasy. Reset działa na obie funkcje jednocześnie.

Zmiana biegów na 3, przewidywanie na 4 gwiazdki,, ale przyspieszenie tylko 2 gwiazdki. Razem 54%

Dymek - 2021-07-06, 09:00

Michał B24 napisał/a:
U mnie TCE90 ECO działa bez zarzutu...

Zmień sobie samochód w opisie skoro już nie 2017, bo się ludzie zaczną gubić o którym modelu piszesz... :-P

sobol1976 - 2021-07-06, 13:37

Michał B24 napisał/a:
U mnie TCE90 ECO działa bez zarzutu


Rozumiem, że twój silnik bez gazu? To znaczy, że domyślnie jest wyłączone w wersji TCe100 LPG bo po prostu nie zlicza prawidłowo.

robox5 - 2021-08-30, 09:18

sobol1976 napisał/a:
pastp napisał/a:
Cz różnica pomiędzy Media Nav a Media display to sprawa fizycznej karty czy softu ? Pytam w kontekście bezprzewodowego Android auto


Nikt na to pytanie nie odpowie bez fizycznego dostępu do MediaDisplay i próby włączenia Wifi przez MICOM. To nowy sprzęt i nawet nie można odszukać specyfikacji technicznej.

Ale obstawiam, że może być jedno i drugie...





Zadzwoniłem do Działu Pomocy ds. Multimediów i Nawigacji w ASO Dacii. Serwisant powiedział, iż Media Display nie posiada modułu Wi-Fi. I nie można go dokupić. Moduł ten jest montowany tylko na etapie produkcji z systemem Media Nav.

robox5 - 2021-09-10, 11:22

Mam u siebie Media Display z oprogramowaniem w wersji 6.0.9.4. Podpiąłem pendrive z wgranymi 3 plikami "mcmtest". Niestety po wpisaniu kodu 0864 i potwierdzeniu "OK" zgłasza kod nieznany. Czy wiecie jaki kody trzeba podać żeby wejść Micom?
sobol1976 - 2021-09-11, 12:09

robox5 napisał/a:
Czy wiecie jaki kody trzeba podać żeby wejść Micom?

Link

Ja mam 6.0.9.3 i czekam na poprawki tłumaczenia.
Czy w twojej wersji ikona nawigacji w menu głównym jest już podpisana poprawnie po polsku? Teraz mam chyba tekst "Ustawienia"...

robox5 - 2021-09-21, 17:00

Kod do wersji 6.0.9.4 jest 8484, OK, <<<<, 2688, OK

Ja u siebie zmieniłem WIFI na ON, CP(WIFI) na ON i AA(WIFI) na ON. Po Hard Resecie niestety nie mam Android Auto bezprzewodowego :cry: LINK

Mam tylko Media Display (bez nawigacji) i u mnie wygląda tak:

sobol1976 - 2021-09-22, 08:34

Przy okazji uzupełne info o działających funkcjach w MN. Kolega Eddy_Edek przetestował kolejne ustawienie w MICOM.
Pozycja WS_SND jest odpowiedzialna za ten "monumentalny" dźwięk powitalny wydobywający się z MN4 podczas otwierania drzwi. :) Domyślnie jest to wyłączone.

Dymek - 2021-09-22, 09:26

Widać, że wszystko po łebkach odwalają... "Clear Facotry" zamiast "Clear Factory"... :roll: :mrgreen:
Abdullach - 2021-09-22, 11:01

To ja dodam od siebie:
Road - włącza menu z informacjami o położeniu samochodu, w moim przypadku działa tylko kompas.
TSR - rozpoznawanie znaków, włączyłem ale nic się nie zadziało
EKO - dla silnika z LPG nie działa

Ja posiadam media nav 6.0.8.3 z błędem w tłumaczeniu nawigacji na ustawienia.
Zastanawia mnie czy któryś przełącznik nie włączy aktywnego tempomatu z Clio V, ale nie mam pojęcia jak to może być nazwane.

Abdullach - 2021-09-22, 20:03

robox5 napisał/a:
Ja u siebie zmieniłem WIFI na ON, CP(WIFI) na ON i AA(WIFI) na ON. Po Hard Resecie niestety nie mam Android Auto bezprzewodowego

Do działania AA potrzebne jest jeszcze podłączenie bluetooth, może spróbuj zrobić takie ustawienia jak na pierwszym zrzucie w tym temacie?

DarkWanderer - 2021-09-22, 20:08

robox5 napisał/a:

Ja u siebie zmieniłem WIFI na ON, CP(WIFI) na ON i AA(WIFI) na ON. Po Hard Resecie niestety nie mam Android Auto bezprzewodowego :cry:


Na chwilę obecną mamy chyba tylko 2 opcje na bezprzewodowe AndroidAuto:
AAWireles
Carsifi

Abdullach - 2021-09-22, 20:27

DarkWanderer napisał/a:
robox5 napisał/a:

Ja u siebie zmieniłem WIFI na ON, CP(WIFI) na ON i AA(WIFI) na ON. Po Hard Resecie niestety nie mam Android Auto bezprzewodowego :cry:


Na chwilę obecną mamy chyba tylko 2 opcje na bezprzewodowe AndroidAuto:
AAWireles
Carsifi


Ja osobiście nie jestem zadowolony z AA bezprzewodowego, może to wina Xiaomi, ale u mnie potrafi od czasu do czasu rozłączyć, albo nie może podłączyć, już się nauczyłem podłączać po kablu i mam spokój z nim.

robox5 - 2021-09-23, 13:28

Abdullach napisał/a:
Do działania AA potrzebne jest jeszcze podłączenie bluetooth, może spróbuj zrobić takie ustawienia jak na pierwszym zrzucie w tym temacie?

Porównałem ustawienia obu zrzutów i w zasadzie różnica jest tylko w ustawieniach Nawigacji. Bluetooth u mnie jest włączony. Możliwe, że trzeba włączyć NAVI na ON, albo wybrać Region 9 bo u mnie jest 4. Podobno zmiana Regionu ma wpływ na niektóre ustawienia.
Zauważyłem, że po zmianie WIFI, CP i AA na ON po Hard Resecie i włączeniu ponownym MICOM były nadal na OFF. Zmieniłem też WS_SND na ON i dźwięk powitalny jest ;)

sobol1976 - 2021-09-23, 13:45

Nie ma co kombinować. MediaNav jest wyposażony w dodatkowe elementy (karta WiFi i GPS) zmiany w MICOM nic nie zmienią. Te urządzenia po prostu różnią się sprzętowo.
Dymek - 2021-09-28, 10:23

Takie może głupie pytanie do Użytkowników nowych modeli- jak wygląda odczyt wiadomości RDS na ekranie nowych MediaNav przy odbiorze FM? Zmieniło się coś, czy nadal jest taka kupa, jak w starych MN2? Bo tam odczyt jest upośledzony do jednej linijki tekstu bez funkcji przewijania wiadomości? Bo w starych MN2 na FM mamy jedną linijkę z określoną ilością znaków i tekst informacji urywa się po prostu nie dając żadnej możliwości odbioru pełnych informacji lecących na RDS. To samo pytanie dotyczy np. długich tytułów piosenek podczas słuchania z MP3- też macie urwane teksty bez funkcji scrollowania tekstu? Ciekawi mnie czy jest postęp, czy "jest jak zwykle"? ;-)
uno0 - 2021-09-28, 20:17

radia w zasadzie w aucie niestety nie słucham...muszę to zobaczyć....a ciekawości troszkę z innej beczki....odtwarzanie plików video....jest możliwość odblokowania?
robox5 - 2021-10-02, 23:37

Dymek napisał/a:
jak wygląda odczyt wiadomości RDS na ekranie nowych MediaNav przy odbiorze FM? Zmieniło się coś, czy nadal jest taka kupa, jak w starych MN2?

Też rzadko słucham radia, a w trakcie to raczej nie czytam co tam piszą na RDS. Po twoim wpisie zainteresowałem się i zrobiłem fotkę może coś tobie wyjaśni. Ogólnie w dobie Internetu, Android Auto i Car Play to słucham w większości ze streamingu (Spotify, podcasty). Plików mp3 jeszcze nie słuchałem na tym sprzęcie. Uprzedzam ewentualne pytania ustawiłem skórkę Renault

Dymek - 2021-10-03, 13:58

robox5 napisał/a:
Też rzadko słucham radia, a w trakcie to raczej nie czytam co tam piszą na RDS. Po twoim wpisie zainteresowałem się i zrobiłem fotkę może coś tobie wyjaśni.

Czyli wygląda na to, że nadal RDS kuleje... Dziwne, bo widzę, że jest już możliwość pokazania 2 czy 3 linijek tekstu a wiadomości nadal obcina [...] :roll:

robox5 - 2021-10-03, 18:44

Myślę, że spowodowane jest to odgórnymi przepisami bezpieczeństwa, aby kierowca nie musiał skupiać się za długo na przeczytaniu całego tekstu. Prostota w wyświetlaniu jest wskazana. Stacje radiowe też mają przepisy dotyczące wyświetlania napisów RDS i muszą się do nich stosować. Tak samo w Android Auto nie można włączyć YouTube, Netflixa czy filmów na VLC, wszystko po to aby nie rozpraszać kierowcy, który ma być skupiony na prowadzeniu samochodu. Oczywiście jest dodatkowe oprogramowanie firm trzecich (przeważnie płatne), które umożliwia uruchomienie np. YouTuba, ale to jest już na własną odpowiedzialność trzeba zainstalować poza Sklepem Play.
Możliwości wyświetlacza są duże, ale przepisy bezpieczeństwa je skutecznie ograniczają i zmuszają do jak najmniejszego rozpraszania kierowcy.

Dymek - 2021-10-03, 21:42

robox5 napisał/a:
Myślę, że spowodowane jest to odgórnymi przepisami bezpieczeństwa, aby kierowca nie musiał skupiać się za długo na przeczytaniu całego tekstu.

Litości... nie dopisuj tutaj teorii do faktów. Na radiu FM obcina teksty RDS a jak przełączysz sobie na odbiór DAB+ masz aktywne pełne 3 linijki tekstów RDS i jeszcze dodatkowo możesz sobie przeglądać EPG ileś tam godzin do przodu :mrgreen:
A co do bezpieczeństwa- jak dla mnie to już ten cały AA czy CP i zabawa jego możliwościami są większym zagrożeniem, niż przeczytanie jednego pełnego, nie obciętego zdania tekstu na RDS.

Łukasz_M - 2021-10-04, 19:41

Komunikaty RDS w tzw. Radio Tekst (RT) składają się z max 64 znaków i więcej nie będzie bo radio wyświetla bieżący komunikat i nie łączy kilku komunikatów w całość. Każdy komunikat to osobna i niezależna informacja. W DAB to nawet chyba nie jest RDS tylko osobna warstwa informacyjna jak w Hbb TV. Przepustowość tego kanału jest wielokrotnie wyższa niż RDS w FM. Coś jak strona internetowa przesyłana razem z głównym sygnałem. Reasumując ten tekst w RDS nie jest obcięty tylko dokładnie taki na jaki pozwala specyfikacja tego systemu.
Dymek - 2021-10-05, 09:41

Łukasz_M napisał/a:
W DAB to nawet chyba nie jest RDS tylko osobna warstwa informacyjna jak w Hbb TV. Przepustowość tego kanału jest wielokrotnie wyższa niż RDS w FM.
To jasne- przytoczyłem przykład DAB tylko w celu odrzucenia tezy o sztucznym ograniczaniu ilości tekstów na ekranie radia...
Łukasz_M - dzięki za ostateczne wyjaśnienia, nie liczyłem wcześniej tych znaków, ale faktycznie- łącznie ze spacjami na pokazanym przykładzie jest tylko 64 znaki. Poza tematem pozostaje więc tylko pytanie- po co niektóre stacje nadają komunikaty, które z założenia nie maja prawa się zmieścić... Prawdopodobnie robi to jakiś program, ale to tym bardziej dłuższe zdania powinien z automatu odrzucać. :-/
Dzięki, może jeszcze ktoś pokaże ekran z odtwarzaniem pliku MP3 o długim tytule.

Łukasz_M - 2021-10-06, 22:02

Zazwyczaj te komunikaty powinny być krótsze typu tytuł. Zamiast wycinać wiadomości algorytm je skraca. Przejawem jego działania są te trzy kropki na końcu. Dalsza część nie jest wyświetlana bo mogłoby to doprowadzić do kolejkowania wiadomości przez co by się one mogły rozjechać z zaplanowanym czasem ich wyświetlenia zbyt mocno. Potencjalnie mogłoby by to doprowadzić do usunięcia całkowitego innych informacji żeby wrócić do tego timingu. Wiadomości wyświetlają się w pętli i to operator systemu powinien zadbać o to by długie teksty rozdzielić na krótsze. Ma tam taką określoną ilość slotów do wypełnienia i jak mu sie skończą to wiadomo że wszystko się wyświetli. Niektóre sloty są zautomatyzowane i np zsynchronizowane z bieżącą odtwarzaną listą utworów
DarkWanderer - 2021-10-07, 19:18

Dymek napisał/a:
Dzięki, może jeszcze ktoś pokaże ekran z odtwarzaniem pliku MP3 o długim tytule.


Ucina zarówno z pamięci USB jak i przy odtwarzaniu przez BT i nie, nie przewija tytułu.



Jak komuś zależy, to zostaje jedynie AndroidAuto, ale tutaj pewnie będzie to zależne od aplikacji do odtwarzania.

Dymek - 2021-10-08, 07:36

DarkWanderer napisał/a:
Ucina zarówno z pamięci USB jak i przy odtwarzaniu przez BT i nie, nie przewija tytułu.
Dzięki wielkie! Straciłem już nadzieję... ;-)
Cytat:
Jak komuś zależy, to zostaje jedynie AndroidAuto, ale tutaj pewnie będzie to zależne od aplikacji do odtwarzania.
Paradoksalnie takie nigdzie nie opisane "szczegóły" bardzo mnie interesują, poza czysto technicznymi aspektami. Byłem po prostu ciekawy czy w tym względzie w nowym sprzęcie jest jakiś krok do przodu względem MN3, czy to to samo..
wrosiak - 2021-10-23, 11:34
Temat postu: Re: MediaNav 4 w nowych modelach Dacia 2021
Dymek napisał/a:
sobol1976 napisał/a:
3. Pojawia się ekran konfiguracji, który załączam poniżej.

Tylne głośniki widzę- wyłączone? ;-)
Teraz czekamy na kogoś z MediaDisplay- czy aby na pewno za pomocą samego okienka [AA_WiFi_ON] nie da się włączyć AA po WiFi... :mrgreen:


z tego co gdzieś znalazłem AA po wifi działa, ale na androidzie 11 dopiero.
Ja mam taki problem, że WIFI w mojej dacii raz działa a raz nie. Mimo włączonego wifi nie ma żadnego sygnału ani na 2,4 GHz ani na 5 GHz

Jest funkcja ECO włączana przyciskiem i działa, tzn czuć różnicę i widać spalanie ok 1,5 l/100km mniej na ECO włączonym

Dymek - 2021-10-23, 21:45
Temat postu: Re: MediaNav 4 w nowych modelach Dacia 2021
wrosiak napisał/a:

Jest funkcja ECO włączana przyciskiem i działa, tzn czuć różnicę i widać spalanie ok 1,5 l/100km mniej na ECO włączonym

To nie o tym "ECO" była mowa, tylko o "Driving Eco"- jednym z ekranów MediaNav, gdzie są wszystkie parametry jazdy zebrane w jednym miejscu.

wrosiak - 2021-10-26, 14:15
Temat postu: Media Nav SSH
odniosę się do treści, ale w nieco innym podejściu
moja wersja firmware to: 6.0.8.3.0813 lub jak kto woli 6.0.8.3.1039_r2

U mnie można wejść do trybu MICOM TEST bez żadnych pendrive'ów i plików itp - z ekranu z wersją systemu wg wskazówek na początku tematu a interesowało mnie przede wszystkim WIFI - bo moja dacia odpala hotspot na 5GHz - da się to zmienić i miałem nadzieję, że dlatego AA po wifi nie działa z moim telefonem. Na szczęście da się zmienić, żeby się dacia łączyła z WIFI np z telefonu a nie była HOTSPOTEM ( np żeby nawigacja korzystała z danych trafic ), ale AA i tak nie zadziałało - dzisiaj potestuję dłużej niż 5 minut.
Teraz koncert życzeń
1. fajnie by było połączyć się po SSH - server w dacii działa, odpowiada na porcie 22 - potrzebne tylko login/hasło - będzie można zmienić zarówno nazwy ( czyt. USTAWIENIA na NAWIGACJA ) i animację startową itp itd jak i wszystkie inne ustawienia
2. jest jakiś sposób aktualizacji firmware ( przecież są nowe wersje ) ? jakieś źródło do pobrania
3. może udałoby się zdobyć instrukcję serwisową, żeby było wiadomo co do czego w tych ustawieniach - zmiany w ciemno przypominają spacer po polu minowym

ktoś coś ?

MICOM TEST
ekran po wpisaniu kodów

tomkasz - 2021-10-26, 20:05

O AAwireless: https://www.xda-developer...-auto/#wireless
Trochę powierzchownie, ale na tym forum możesz poszukać takich danych do bardzo dociekliwych pytań.

Ad.1 Sprawdź czy MNE4 nie działa tak jak MNE3, w sensie aktualizacji. Ponieważ jeżeli zrzuca cały system plików w tar, zdaje się, to możesz go sobie wygodnie edytować w domu. SSH wtedy nie jest niezbędne.
Ad.2 Czy nie działa aktualizacja za pomocą oficjalnego narzędzia: https://dacia.welcome.naviextras.com/index_pl.html ?

wrosiak - 2021-10-27, 10:24

tomkasz napisał/a:
O AAwireless: https://www.xda-developer...-auto/#wireless
Trochę powierzchownie, ale na tym forum możesz poszukać takich danych do bardzo dociekliwych pytań.

Ad.1 Sprawdź czy MNE4 nie działa tak jak MNE3, w sensie aktualizacji. Ponieważ jeżeli zrzuca cały system plików w tar, zdaje się, to możesz go sobie wygodnie edytować w domu. SSH wtedy nie jest niezbędne.
Ad.2 Czy nie działa aktualizacja za pomocą oficjalnego narzędzia: https://dacia.welcome.naviextras.com/index_pl.html ?


AAwireless znam - ale nie chcę półśrodków
Ad.1. Po dotknięciu okienka "firmware upgrade" które jest po przejściu w tryb serwisowy szuka nowej wersji na nośniku USB - jeśli jest włożony to mówi natychmiast, że nie znalazł ( w przeciwnym razie długo sprawdza )
Po podłączeniu dacii do wifi z telefonu nie wyszukuje też samodzielnie w sieci. Skoro są różne wersje ( bo jedni mają nowsze inni starsze to znaczy, że można wykonać upgrade, tylko skąd go wziąć ?
Ad.2 Nie mam na myśli aktualizacji mapy, bo narzędziem aktualizujesz mapę ( przez 90 dni od zakupu samochodu za darmo, a potem płatnie ) - tylko chodzi mi o wersję systemu operacyjnego całego komputera

Dymek - 2021-10-27, 14:13

wrosiak napisał/a:
Nie mam na myśli aktualizacji mapy, bo narzędziem aktualizujesz mapę ( przez 90 dni od zakupu samochodu za darmo, a potem płatnie ) - tylko chodzi mi o wersję systemu operacyjnego całego komputera

Jednak podpowiem, żeby uniknąć dalszego przerzucania się "argumentami"- aktualizacja za pomocą narzędzia Toolbox nie służy tylko do aktualizacji map, ale również do tego o co pytasz. Co więcej- robi się to tym samym sposobem, co mapy a aktualizacja systemu ma priorytet przed mapami. I nie ma na to tylko 90 dni- dostęp do aktualizacji oprogramowania sprzętowego jest "dożywotni" a wydawane poprawki nie zmieniające wersji systemu wcale nie są takie rzadkie.

DarkWanderer - 2021-10-28, 18:08

wrosiak napisał/a:

z tego co gdzieś znalazłem AA po wifi działa, ale na androidzie 11 dopiero.



Zależy od urządzenia, na Pixelach i niektórych telefonach Samsunga działa też na niższych wersjach androida, jednak wymogiem jest, aby telefon obsługiwał WiFi 5GHz

tomkasz - 2021-10-28, 19:59

Dokładnie - telefon ma obsługiwać 5 GHz i koniec - wg oficjalnych metod i specyfikacji. Na 2,4 to sobie można mikrofalówkę podpiąć :).

Jak telefon nie ma 5GHz (a/an) to zostaje USB. No chyba, że kolega wrosiak przekompiluje nam jądro w MNE4, dopisze kilka rzeczy i przerobi Androida, żeby AA działało na 2,4. Chętnie skorzystamy ;-) .

uno0 - 2021-11-03, 16:21
Temat postu: Re: MediaNav 4 w nowych modelach Dacia 2021
sobol1976 napisał/a:
......
Właściwie można aktywować 3 elementy:
ECO - wyświetlanie eko-wskazówek i informacji o spalaniu na ekranie MN4 (u mnie ta funkcja jest aktywna ale nie zbiera danych, prawdopodobnie ze względu na fakt, że to silnik z LPG, nawet przełączenie na benzynę nie uaktywnia liczników danych). Może ktoś z wersją TCe90, bez gazu sprawdzi jak u niego to wygląda.
CLIM (dawniej AIR) - wyświetla kontrolki regulacji klimatyzacji na ekranie MN4 (działa).
TCM - aktywacja działa i wyświetla się antena w nawigacji ale nie zbiera danych (brakuje plików licencji). Trzeba poczekać na uwolnienie MN4.


Wszedłem i tak:
Eco wyświetla
CLIM jest on ale ja mam manuala więc to chyba przyczyna, że mi nic nie wyświetla
Odblokowanie dźwięku powitania działa
TCM nie patrzyłem

uno0 - 2021-11-07, 08:01

WS_SND: Welcome Screen Sound ten tamat już ogarnięty ...autko ładnie wita mnie na powitanie.

WS: Welcome Screen....czy tym się zmienia najprościej mówiąc tapetę, kolor? W ogóle można wgrać inne zdjęcie jak tło pulpitu?

sobol1976 - 2021-12-20, 08:55

Dla chętnych, którzy chcieliby sobie wymienić skórkę i ekran główny w MN4, potwierdzam, że sposób podany na stronie lisandru.eu działa.

Wystarczy w MICOM managerze zmienić pozycję COL z Dacia na Renault. Ekran główny i ikony lepiej wyglądają wg mnie, jedynie ten wiodący purpurowy kolor przycisków może się nie podobać.

Lelupi - 2021-12-20, 20:29

uno0 napisał/a:
WS_SND: Welcome Screen Sound ten tamat już ogarnięty ...autko ładnie wita mnie na powitanie.

W Dusterze lift phase 2 też działa ta opcja, z tym że bardzo głośno jak syrena na Tytanicu.
Jest gdzieś opcja ściszenia dźwięku powitalnego?

uno0 - 2021-12-20, 21:39

Lelupi napisał/a:
uno0 napisał/a:
WS_SND: Welcome Screen Sound ten tamat już ogarnięty ...autko ładnie wita mnie na powitanie.

W Dusterze lift phase 2 też działa ta opcja, z tym że bardzo głośno jak syrena na Tytanicu.
Jest gdzieś opcja ściszenia dźwięku powitalnego?


fakt...po cichu się człowiek nie wykradnie :lol:

sobol1976 - 2022-02-07, 16:12

W moim egzemplarzu MN4 pojawia się czasami drobny błąd/zwiecha.
Mam na stałe wpięty pendrive z muzyką w górny port USB. Po uruchomieniu samochodu, w losowych odstępach czasu zdarza się, że MN4 nie rozpoznaje jego zawartości. W systemie nie widać pena w ogóle i oczywiście nie można też puścić z niego muzyki. Żeby to rozwiązać wystarczy wyjąć i włożyć ponownie napęd do slotu USB.
Ale co ciekawe, w międzyczasie nie działa w ogóle sterowanie mediami pod kierownicą, a dokładnie rolka zmiany stacji radiowej/utworu - puszczanego nawet z innego źródła. Ktoś tak miał? To raczej wina MN4, a nie pendrive'a.

uno0 - 2022-02-07, 20:23

Czasami zdarza się że nie reaguję tez na zmianę głośności. Włączenie i wyłączenie radia wystarczy. Z penem też tak czasem mam. Nie przywiązuje do tego aż takiej uwagi.. i nerwów. Czasami też na AA przełączanie utworów zajmuje sekundową (dłuższa sekunda) przerwę. Na kablu nie wiem....Idzie z tym żyć
Robson68 - 2022-03-26, 15:08

Od paru dni nurtuje mnie pewien problem związany z działaniem AA po wifi , podczas takiego połączenia mapy działają w trybie offline ( nie pokazuje czasu dojazdu). Sprawdzone w 2 autach ( Sandero i Logan), wersję systemu 6.08.4 i nowsza 6.08.6, telefony z Androidem 10. Czy ktoś z kolegów ma podobny problem? Czy to wina telefonów?
sobol1976 - 2022-03-26, 15:36

A w ogóle miałeś wcześniej internet z Androidem 10 i AA Wifi? Tylko w niektórych telefonach to działało (np. Samsungach). Potrzebny Android 11 do udostępnienia danych komórkowych przez AA Wifi. U mnie za to po ostatniej aktualizacji softu MediaNav pojawia się błąd przy połączeniu telefonicznym po AA WiFi. Nie działa mikrofon w kabinie, tak jakby system nie miał uprawnień do uruchomienia mikrofonu. Głośnik działa tzn. słychać osobę dzwoniącą. Pomaga wyczyszczenie danych AA w telefonie usunięcie telefonu z pamięci MN4 i ponowne sparowanie wszystkiego. Piszę o tym dlatego, że może to być problem nadawanych uprawnień Androida przy aktualizacji MN4. U mnie wszystko najlepiej chodziło na starym sofcie MN4 i Androidzie 11. Teraz zarówno telefon jak i MN4 jest zaktualizowany i występują problemy.
Robson68 - 2022-03-26, 15:59

Dziękuję za informację. W Loganie u kolegi na pewno wszystko działało po wifi i Android 10, Sandero jest bratowej, a technika to niezbyt mocna strona kobiet. Ciekawe co jest problem czy Android czy błędy software MediaNav? Widzę, że producent testuję chyba działanie Wi-Fi na Dacii. Bo Easy Link ani R-Link nie posiadają takiego rozwiązania
dawtaj94 - 2022-03-26, 23:09

Ja mam androida 11 i nie mam takiego problemu :D
Robson68 - 2022-03-27, 07:25

To wiem, że problem dotyczy tylko telefonów z Androidem 10.
Robson68 - 2022-08-06, 11:55

Pytanie do użytkowników MediaNav 4 ( z nawigacją) czy do gniazda USB od radia można podłączyć hub USB???
Niestety moje nowe auto nie posiada opcji WiFi( problemy z dostępnością części) i obecnie produkowane auta są pozbawione tej funkcji
Tak więc będę musiał korzystać z gniazda USB i ciągłe przełączanie kabel do Androida Auto lub pendrive z muzyką .

Paweł - 2022-08-06, 12:58

Robson68 napisał/a:
Pytanie do użytkowników MediaNav 4 ( z nawigacją) czy do gniazda USB od radia można podłączyć hub USB???

Próbowałem tej opcji, nie wykrywa huba

Black Dusty - 2022-08-06, 13:20

Na forum innej marki ten temat też bywa poruszany i podobno działa to ludziom na dwóch różnych (może tylko obudową) HUB-ach
Jeden to
https://allegro.pl/oferta/orico-hub-aktywny-1xusb-a-3-0-3xusb-a-2-0-wydajny-11692640175
a drugi to
https://allegro.pl/oferta/hub-aktywny-usb-3-0-unitek-y-3089-4-porty-5-gb-s-12278242456
W każdym razie myślę że na pasywnym z pewnością nie zadziała, natomiast aktywne mają szansę zadziałać, eksperymentujcie.

Robson68 - 2022-08-06, 13:31

Dziękuję za informację. Jak odbiorę auto będę kombinował. Z drugiej strony tak trudno było zrobić 2 porty USB pod MediaNav? Ale temat ciągnący się od początków historii tego radia. Telefon można sobie ładować przez ładowarkę pod gniazdo akcesoriów lub wykorzystać tylne gniazda USB.Rzadko jedzie komplet pasażerów i każdy ładuje telefon.
sobol1976 - 2022-08-07, 11:01

Robson68 napisał/a:
Dziękuję za informację. Jak odbiorę auto będę kombinował. Z drugiej strony tak trudno było zrobić 2 porty USB pod MediaNav?.

W pierwszych egzemplarzach Sandero III niektórzy koledzy donosili, że oba porty USB mają transfer danych. Ale ostatecznie chyba to był jakiś wyjątek w produkcji... Ja mam tylko jedno złącze pod MN4 i drugie tylko do ładowania.

sobol1976 - 2022-08-23, 14:43

Czy ktoś wie o co chodzi z "Alarmem" w radiu FM w MN4?
Wybieram stację MUZO.FM i przy pierwszym uruchomieniu wyświetla się duże czarne okno z napisem "FM Alarm!" Jednocześnie gra strasznie głośno. Można wybrać "Anuluj" i się wycisza. Ale potem samo potrafi wyskoczyć znowu nawet przy odtwarzaniu multimediów. Wygląda to jak jakaś funkcja RDS ale działa nawet po wyłączeniu RDSa w urządzeniu. Myślicie, że to funkcja radia czy stacja MUZO.FM coś pogrzebała w ustawieniach informacji RDS? Wcześniej tego nie było - zaczęło się tak 2 dni temu...

sobol1976 - 2022-08-24, 12:36

Aktualizacja: Problem leżał raczej po stronie stacji radiowej (coś chyba pogrzebali w RDS). Dzisiaj Alarm nie występuje.
dawtaj94 - 2023-02-02, 16:30

Czy oprogramowanie mogę tylko aktualizować przez aplikacje toolbox? Chciałem zrobić update, podpiąłem pena z plikami z auta, ale nic nie było do aktualizacji oprócz map. Chciałem zmienić wersje oprogramowania na wyższą, bo moja obecna 6.0.9.6 nie pozwala wybrać tego nowego logo przy ładowaniu ekranu, do micomu wszedłem ale kafelki odpowiedzialne za zmianę są u mnie puste :P a z tego co się zorientowałem to potrzebuje wersji 6.0.9.8 chodź niektórzy na 6.0.9.7 też mają

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group