DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Wentylator Chłodnicy - klimatyzacja

Patryk95 - 2022-06-21, 05:25
Temat postu: Wentylator Chłodnicy - klimatyzacja
Witam. Mam pytanie odnośnie klimatyzacji manualnej. Posiadam sandero stepway II 2020r od roku. W poprzednim aucie przy klimatyzacji manualnej wentylator chłodnicy działał cały czas od włączenia klimatyzacji. W niedzielę były takie upały zostawiłem auto na postoju na jakiś czas klima na maksa i prędkość na 2 i 3 i wentylator się w ogóle nie załącza, czy to normlane, że tak działa, wszystko ładnie chłodzi sprężarka załącza się co kilkanaście sekund a wentylator nie działa. Może w nowszych modelach tak jest albo w moim poprzednim aucie było coś nie tak? 😅😂
Czajo - 2022-06-21, 08:04

Cześć, widziałem Twój post tez na fb ;) musiałbym sprawdzić dokładnie u siebie jak to jest w moim egzemplarzu.
Patryk95 - 2022-06-21, 08:27

Super by było. Bo nie wiem czy jechać z tym na gwarancję, bo okaże się, że jest dobrze i aby będę zawracał...
Dymek - 2022-06-21, 09:27
Temat postu: Re: Wentylator Chłodnicy - klimatyzacja
Patryk95 napisał/a:
Może w nowszych modelach tak jest albo w moim poprzednim aucie było coś nie tak?

Sprawdzałeś to naocznie czy na słuch?
Moje Sandero Stepway II FL z 2017:
-wentylator załącza się z chwilą włączenia klimatyzacji;
-po wyłączeniu klimatyzacji wentylator nie wyłącza się od razu, pracuje jeszcze jakiś czas (może ze 30 sekund).
Sprawdzone na zimnym silniku, tuż po uruchomieniu. Nie wiem natomiast jak to wygląda później, w czasie jazdy, zakładam jednak że wentylator kręci non-stop.

Patryk95 - 2022-06-21, 09:54

Sprawdzałem na postoju otwarłem maskę i stałem z 15 min przy aucie i mocno włączonej klimatyzacji. I zero reakcji wentylatora, sprezarka się załączała i chłodziło a wentylator stał w miejscu.
Patryk95 - 2022-06-21, 16:43

We wtorek jadę na diagnozę. Auto jeszcze rok na gwarancji, pan z serwisu mówi, że wentylator musi się załączać z chwilą włączenia klimatyzacji. Ciekawe czy nic więcej się nie stało mam nadzieję, że więcej usterek to nie spowoduje bo szczerze sam nie wiem od kiedy wentylator nie działa widocznie klimatyzacji musiało wystarczyć chłodzenie powietrzem na szczęście. Teraz jak pojadę na diagnozę to sprawdzą przyczynę i potem będzie decyzja o naprawie, jako że to moja pierwsza awaria w ramach gwarancji decyzja o naprawie ile trwa? Ostani przegląd gwarancyjny miałem 4 tygodnie temu z czyszczeniem klimatyzacji ciekawe czy wtedy działał wentylator...
rob_plk - 2022-06-22, 15:19

Może pierwszy bieg się upalił czyli rezystor lub przekaźnik. Ale jeśli nawet to po jakimś czasie powinien ruszyć na maksymalnej mocy.
Dymek - 2022-06-23, 08:56

Patryk95 napisał/a:
Teraz jak pojadę na diagnozę to sprawdzą przyczynę i potem będzie decyzja o naprawie, jako że to moja pierwsza awaria w ramach gwarancji decyzja o naprawie ile trwa?
Zasadniczo naprawy robi się od ręki, na gwarancji nawet nie informują klienta przed naprawą o wynikach diagnozy, tylko naprawiają. No chyba że akurat nie mają potrzebnej części lub okazuje się że naprawa jest poważna i będzie trwała ileś tam godzin- wtedy umawiają na inny termin. Tyle, że w takim wypadku jak u Ciebie, mogą zatrzymać samochód do czasu naprawy- bo jeśli Twój wentylator nie załącza się w ogóle, to grozi to również przegrzaniem silnika.
Patryk95 - 2022-06-28, 16:30

Witam. Dziś byłem na diagnozie w ramach gwarancji. Wyszło uszkodzenie 3 grzałek klimatyzacji są trzy i każda ma usterkę, więc nie wiadomo czy to grzałki czy jakiś moduł.... Kolejna wizyta w piątek
Patryk95 - 2022-07-01, 15:51

Witam. Dziś byłem znów na serwisie. I Pan mechanik powiedział, że nie odda mi auta bo jest ryzyko większego uszkodzenia, dostałem auto zastępcze i pytanie bo sam zapomniałem spytać czy auto zastępcze jest bezpłatne na gwarancji? Nikt o żadnych kosztach nie mówił tylko limit 150km na dzień i auto do dnia naprawy a pan mechanik mówił, że na prawdę nie widzi problemów i może to dłużej potrwać bo sam nie wie co jest. Dzięki za info
rob_plk - 2022-07-03, 14:24

Patryk95 napisał/a:
Witam. Dziś byłem na diagnozie w ramach gwarancji. Wyszło uszkodzenie 3 grzałek klimatyzacji są trzy i każda ma usterkę, więc nie wiadomo czy to grzałki czy jakiś moduł.... Kolejna wizyta w piątek


Tam nie ma żadnych grzałek, może chodzi o rezystor(y) w wentylatorze na chłodnicy lub w sterowaniu wentylatora wewnętrznego.

Patryk95 - 2022-07-13, 03:41

Witam. Wczoraj odebrałem auto wymienili wentylator Chłodnicy i wszystko działa :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group