DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Popsuł się centralny zamek

dogberry - 2009-06-19, 21:23
Temat postu: Popsuł się centralny zamek
Witam,

Mam problem, popsuł się centralny zamek, nie działa zamykanie z pilota ani z przycisku w środku. Najgorsze jest to, że nie mam możliwości zamknięcia bagażnika (a może się jakoś da?)

Jakieś sugestie co do przyczyn awarii i kosztów naprawy?


Pozdrawiam

laisar - 2009-06-19, 21:43

Pewnie jakaś pierdółka w postaci urwanego kabelka - Mamert już dawno biadolił, że strasznie kiepskie...

W takim przypadku - naprawa tania, ale i diagnoza nie powinna być skomplikowana, bo sumarycznie system jest prosty.


Dokładniej ciężko powiedzieć, bo trochę mało danych <:

wox - 2009-06-19, 21:58

W ogóle nic się nie dzieje po naciśnięciu przycisków (z pilota i z kabiny), czy może część działa (zamyka np. tylko przednie drzwi)?
W pierwszym przypadku, to pewnie to co laisar napisał. W drugim przypadku, to kwestia przesmarowania (miałem tak lata temu w Matizie - centralny nie domykał mi tylnych drzwi).

jackthenight - 2009-06-19, 22:57

Oczywiście bezpiecznik sprawdzałeś ?
dogberry - 2009-06-20, 06:24

Nic się nie dzieje, bezpieczniki OK.
gigi303 - 2009-06-20, 07:28

No to współczuję, ja też miałem taką przygodę w innym aucie ale w moim przypadku to tylko nie zamykała mi się klapa i winą była usterka siłownika, u ciebie raczej to odpada wszystkie 5 jednocześnie by nie padły :mrgreen: , też mi bezpiecznik od razu do głowy przyszedł ale skoro masz dobre to może cos z tymi kabelkami jednak. Na wszelki wypadek radziłbym jednak wymienić bezpiecznik dla pewności.

A teraz coś z durnych pytań :mrgreen: , gdzie jest bezpiecznik od alarmu ukryty?
W poprzednim aucie jak miałem awarie owej klapy to wiedziałem bo zakładałem we własnym zakresie alarm i centalny a w draculi zakładało ASO i nie wiem gdzie ukryli.

Pytam z ciekawości :mrgreen:

jackthenight - 2009-06-20, 09:26

Ja kiedyś pisałem o złym ułożeniu kabli do przednich drzwi w tym poście :
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2041

Których efektem może być właśnie usterka, jaką ma nasz kolega "Dogbery".


Ale wracając do tematu to :

Albo usterka komputera, a dokładniej upalone wyjście sterownika UCH (645) albo jakaś przerwa w kablu/kablach :




Zacząłbym od sprawdzenia czy w ogóle jest napięcie na pinach B2 i B4 we wtyczce P1 (rysunek UCH poniżej).
Podczas zamykania/otwierana powinno się pojawić napięcie pomiędzy B2 i B4 na okres sekundy.
Najlepiej jakbyś podłączył pod B2 i B4 żarówkę 12V - jeśli zapali się podczas
otwierania/zamykania auta z pilota lub z przycisku wewnątrz auta, to
problem jest w kablach - (powodzenia w szukaniu), a jeśli
żarówka się w ogóle nie zapali (nie mignie) to spalone jest wyjście komputera UCH - droższy problem - bo wymaga wymiany UCH.




Możliwe również że wtyczka P1 się poluzowała, może styki B2, B4 zaśniedziały i wtedy samo kilkukrotne wyciągnięcie tej wtyczki P1 i ponowne jej włożenie może problem rozwiązać.
Możliwe również, że komputer jak to komputer coś się mu pomieszało i wtedy restart jego by pomógł - czyli odłączyć klemę ujemną od akumulatora na klika minut.

mekintosz - 2020-01-10, 00:22

Odgrzewam kotleta ;-)

Pada mi siłownik w tylnych drzwiach. Najpierw nie chciał otwierać jedynie na postoju drzwi, zaś działał przy włączonym silniku przy większym napięciu z alternatora. Teraz tylko zamyka drzwi niezależnie czy odpalony silnik czy nie.

Może to być kwestia jakiegoś styku w przewodzie? Ew jakiś element wymaga posmarowania ?

Jak wygląda taki siłownik by obejrzeć zanim rozbebeszę drzwi ?

Łukasz

laisar - 2020-01-10, 02:18

mekintosz napisał/a:
Jak wygląda taki siłownik

Tak, i w daciach jest częścią większej całości.

shrek - 2020-01-10, 04:31

mekintosz napisał/a:


Może to być kwestia jakiegoś styku w przewodzie? Ew jakiś element wymaga posmarowania ?



Smarowanie tego siłownika raczej nic nie da. On jest caly plastikowy i poprostu sie zużywa. Najlepiej kup nowy lub jakaś używka.

Dymek - 2020-01-10, 09:54

Najpierw zalecałbym kontrolę pozostałych elementów zamka współpracujących z siłownikiem- czy chodzą luźno.
Problem może być poza siłownikiem- może po prostu nie mieć siły na pokonanie oporu zapieczonego mechanizmu.

eplus - 2020-01-10, 10:42

To samo da przełożenie z lewa na prawo, jeśli nie są lustrzanym odbiciem (jeśli spasują). Chyba, że chodzi o klapę.
laisar - 2020-01-10, 15:42

Diagnoza - https://ricksfreeautorepairadvice.com/diagnose-repair-power-door-lock-actuator/

Przekrój siłownika:



(nawet jeśli to nie renówkowy, to niemal identyczny)

Przykładowa wymiana - https://www.youtube.com/watch?v=BOhtiCnfOS0 (w daciach procedura jest niemal identyczna).

shrek - 2020-01-10, 15:46

Widziałem taki w toyocie. Zlamał sie ten ślimak.
RamboGC - 2022-12-27, 09:52

Cześć.
Tylne drzwi skrzydelkowe MCV'08.
Problem z blokowaniem zamka.
Kiedy wymontuję cały mechanizm działa bez zarzutu za każdym razem, zamontowany w drzwiach nie blokuje.
Co może być przyczyną?

keisyzrk - 2022-12-27, 10:04

Miałem podobnie. Wyjęty z drzwi siłownik działał bez problemu, a pod obciążeniem nie chciał ruszyć. Wymiana siłownika pomogła.
RamboGC - 2022-12-27, 10:12

Wydaje mi się że w przypadku mechanizmu tylnej furtki zamontowany ma takie samo obciążenie jak zdemontowany.
Mechanizm ma zadanie przesunąć element zamykający otwór przez co nie można wykonać ruchu klamką i otworzyć drzwi.

laisar - 2022-12-27, 12:12

Miałem tak samo, wymiana siłownika pomogła.
RamboGC - 2022-12-27, 22:34

laisar, cały ten mechanizm czy jakąś część składową?
Czy jednocześnie miałeś problem z powracaniem klamki?

laisar - 2022-12-27, 23:05

Tylko siłownik, stary zamontowany w drzwiach nie potrafił już przesunąć mechanizmu, mimo że po wyjęciu niby właśnie działał.

Klamka działał cały czas, jest na sprężynie, niezależnie od siłownika - jeżeli masz problem z jej powrotem, to może mimo podobnych objawów to z nią jest właśnie problem?

Mariusz89 - 2023-03-04, 12:25
Temat postu: Problem z centralnym zamkiem
Witam,
podlacze sie pod temat, zeby nie robic nowego. Zacina mi sie zamek w tylnych drzwiach przy otwieraniu. Czasem sie otworzy z pilota, ale przewaznie slychac dzwiek silniczka ale nie otwiera sie. Zamyka sie ok. Czy trzeba wymienic silniczek, czy wystarczy jakos naoliwic? Jesli wymiana konieczna, to znajde pewnie na allegro? jakos specjalistycznie sie nazywa?
dzieki z gory za odpowiedz

laisar - 2023-03-04, 12:50

Trzeba by zajrzeć, żeby się upewnić, ale prawdopodobnie okaże się, że siłownik do wymiany - bodajże 7701039565, najtańsze na Alle niecałe 2 dychy kosztują.
RamboGC - 2023-04-03, 21:27
Temat postu: Re: Problem z centralnym zamkiem
Mariusz89 napisał/a:
Jesli wymiana konieczna, to znajde pewnie na allegro? jakos specjalistycznie sie nazywa?
dzieki z gory za odpowiedz


Ja kupiłem taki jak na zrzucie poniżej. Pasuje i działa.
Mechanizm umyłem benzyną ekstrakcyjną i nasmarowałem białym smarem stałym w sprayu.
Nie był jakoś bardzo brudny ale trochę kurzu stary smar złapał.

RamboGC - 2023-04-07, 20:53

Dziwna rzecz ale po wymianie siłownika w furtce zaczęły działać pozostałe, które wcześniej nie działały.
Tylko lewy tył pozostał nieczynny.

RamboGC - 2023-05-04, 21:43

Zabrałem się za wymianę siłownika w drzwiach kierowcy.
Czy próbował ktoś wpinać cięgno bębenka oraz cięgno klamki zewnętrznej do zamontowanego zamka?
Da się tylko "poomacku" czy jest inny sposób?

laisar - 2023-07-04, 22:25

Chyba tylko po omacku, ale sądząc po instruktażu, nie wygląda to na jakieś bardzo skomplikowane - https://largus-mcv.ru/html/zamok-ruchka-lichinka.html
RamboGC - 2023-11-01, 08:32

Rzeczywiście bardzo skomplikowane nie jest.
Bardzo przydaje się dobre oświetlenie i dużo cierpliwości.

vivise - 2023-12-16, 07:53

Cześć, u mnie również pojawił się problem z centralnym zamkiem (nie na pilota).
Usterka polega na tym, że o ile otwieranie kluczykiem drzwi kierowcy prawidłowo odblokowuje wszystkie drzwi, tak przy próbie zamknięcia nic się nie dzieje.

Jeśli natomiast przy otwartych drzwiach kierowcy wcisnę przycisk blokady zamka na desce rozdzielczej to pozostałe drzwi, które są zamknięte, zaryglują się i wtedy kluczykiem mogę zamknąć też od strony kierowcy.

Przy wszystkich drzwiach zamkniętych otwieranie / zamykanie przyciskiem na desce również działa bez problemu.

Dacia Sandero r. 2009

Gdzie szukać przyczyny? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Dodam, że problem pojawił się akurat po wizycie w myjni..

RamboGC - 2023-12-16, 08:54

vivise napisał/a:

Usterka polega na tym, że o ile otwieranie kluczykiem drzwi kierowcy prawidłowo odblokowuje wszystkie drzwi, tak przy próbie zamknięcia nic się nie dzieje.

U mnie nigdy nie było możliwości ani odblokowania ani zablokowania pozostałych drzwi w ten sposób.
Tylko te drzwi w których jest kluczyk.

vivise napisał/a:

Jeśli natomiast przy otwartych drzwiach kierowcy wcisnę przycisk blokady zamka na desce rozdzielczej to pozostałe drzwi, które są zamknięte, zaryglują się i wtedy kluczykiem mogę zamknąć też od strony kierowcy.

Przy wszystkich drzwiach zamkniętych otwieranie / zamykanie przyciskiem na desce również działa bez problemu.


Otwartych drzwi nie zaryglujesz. Takie zabezpieczenie żeby nie zatrzasnąć kluczyków w aucie.

vivise - 2023-12-16, 09:54

RamboGC napisał/a:


U mnie nigdy nie było możliwości ani odblokowania ani zablokowania pozostałych drzwi w ten sposób.
Tylko te drzwi w których jest kluczyk.


U mnie jest taka możliwość (jeśli wszystko działa prawidłowo)

RamboGC napisał/a:


Otwartych drzwi nie zaryglujesz. Takie zabezpieczenie żeby nie zatrzasnąć kluczyków w aucie.


Wiem. Opisałem sytuację, żeby zaznaczyć, że sam mechanizm ryglowania drzwi kierowcy kluczykiem działa, ale tylko wtedy, gdy pozostałe drzwi są już zaryglowane.
Przed wystąpieniem usterki mogłem kluczykiem zaryglować wszystkie drzwi naraz.

eplus - 2023-12-16, 10:46

może być zepsuty styk od zamykania w zamku kierowcy i nie wyczuwa obrotu klucza.
vivise - 2023-12-16, 10:57

eplus napisał/a:
może być zepsuty styk od zamykania w zamku kierowcy i nie wyczuwa obrotu klucza.


Dzięki za podpowiedź. Tylko czym wyjaśnić fakt, że przy zaryglowaniu pozostałych drzwi zamek już wyczuwa obrót klucza i poprawnie rygluje i odryglowuje?

To mnie najbardziej ciekawi w całej sytuacji.

eplus - 2023-12-16, 14:52

Przecież drzwi kierowcy ryglują się mechanicznie obrotem klucza. A nie przez aplikację. :-)
RamboGC - 2023-12-16, 16:02

eplus napisał/a:
może być zepsuty styk od zamykania w zamku kierowcy i nie wyczuwa obrotu klucza.


Nie wiem jak w Sandero ale w moim Loganie są tylko 2 przewody do siłownika zamka centralnego.
Jak u Ciebie jest przekazywany sygnał rygla?
Od wkładki zamka czy od zamka?

Dymek - 2023-12-16, 16:05

eplus napisał/a:
Przecież drzwi kierowcy ryglują się mechanicznie obrotem klucza. A nie przez aplikację. :-)
Ale tego co zrozumiałem, to te mechaniczne ryglowanie kluczykiem działa tylko wtedy, gdy wcześniej zamknie wszystkie drzwi przyciskiem w kabinie... Inaczej kluczyk nie zadziała- stąd zagadka.
Czyli w uproszczeniu - zamek drzwi kierowcy przy zamykaniu nie reaguje na kluczyk.

vivise - 2023-12-16, 21:56

Dymek napisał/a:
Ale tego co zrozumiałem, to te mechaniczne ryglowanie kluczykiem działa tylko wtedy, gdy wcześniej zamknie wszystkie drzwi przyciskiem w kabinie... Inaczej kluczyk nie zadziała- stąd zagadka.


Dokładnie tak to wygląda.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group