DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Domykanie szyb

wieza - 2010-05-24, 21:58
Temat postu: Domykanie szyb
Witam mam zamontowanie domykanie automatyczne szyb.
Domykaja sie z alarmu i z kluczyka :)
druga rzecz to ryglowanie drzwi po przekroczeniu 35km/h
oraz trzecia to gasniecie swiatla na poodsufitce po 10s a nie jak bylo po 30s

Przedstawiam pare fotek z montazy jak szanowny kolega JACKTHENIGHT sie nameczyl:)
i jak to dziala :)

Jeszcze raz serdecznie dzieki J.

a tak sie domykaja :)
http://www.youtube.com/watch?v=EpWmm1Avrm0

El Diablo - 2010-05-24, 22:06

Ńo bardzo ładnie.Rozumiem, że koledze jakoś się odwdzięczyłeś? :lol:
Pieknie.

wieza - 2010-05-24, 22:12

no jasne :) teraz w skrocie olewam juz szyby i sie nie martwie ze zapomne
jackthenight - 2010-05-24, 22:50

Efekt domykania szyb tak mi się spodobał, że sam również u siebie założę domykacze szyb - bardzo przydatna sprawa - szczególnie w naszych Daciach, gdzie żeby domknąć szybę to trzeba włożyć kluczyk, przekręcić na zapłon i dopiero można zamknąć szybę - co nie raz mnie lekko denerwowało.
tomi - 2010-05-25, 09:23

A jaki jest kosz układu do domykania szyb, i gdzie kupiłeś?
jackthenight - 2010-05-25, 09:33

Koszt modułu domykania 2 szyb to 49 zł
Koszt modułu domykania 4 szyb to 59 zł

Kupiony od www.stig.pl - firma z Łodzi

tomi - 2010-05-25, 09:44

Dzięki, jakbym miał problemy z montażem to się odezwę.
jackthenight - 2010-05-25, 10:08

Nie ma problemu, jak coś to pisz śmiało.
Mikele - 2010-05-25, 15:05

Świetna sprawa !

Ja mam tylko jedno pytanie - czy te układy są wyposażone w opcję cofania szyby w przypadku natrafienia na przeszkodę podczas domykania ? Z racji "mania" dzieci brak cofania szyb napawa mnie zawsze delikatnym lękiem, ilekroć zostają same w aucie... ;-)

jackthenight - 2010-05-25, 15:27

Te moduły są wyposażone w układ przeciążeniowy, jeśli trafią na opór jak np. ręka to się zatrzymują, ale nie cofają.
Jeśli chodzi o dzieci, to można układ podłączyć tak, aby tylko włączenie alarmu domykało szyby - wtedy nawet jak dzieci zostaną same w aucie to nie będą w stanie aktywować domykania szyb.
U kolegi wieza podłączyłem aktywowanie szyb pod zamykanie drzwi, więc mogłoby się tak zdarzyć, że dzieci pozostawione same w aucie nacisną przycisk zamykania drzwi na konsoli środkowej i tym samym aktywują domykanie szyb - dlatego lepiej podłączyć aktywacje modułu domykania pod alarm, czyli tylko wciśniecie uzbrajania alarmu z pilota aktywuje domykanie szyb - co jest już wystarczającym zabezpieczeniem przed dziećmi.

krakry1 - 2010-05-25, 15:50

Bardzo fajne to domykanie szyb - ale co z gwarancją. I jak to się dokładnie robi?
jackthenight - 2010-05-25, 17:59

No gwarancja jest dalej, taki moduł niczego uszkodzić nie może - to tak jak montaż radia czy CB radia.
jackthenight - 2010-05-28, 20:47

krakry1 napisał/a:
I jak to się dokładnie robi?


Niedługo, a dokładnie w czwartek będę zakładał u siebie moduł domykania 4 szyb - porobię zdjęcia i szczegółowy opis montażu aby każdy nawet laik w elektryce mógł sobie w DACII podłączyć taki moduł domykania szyb bez jakikolwiek problemów - taki
HOW IT`S MADE :)

tomi - 2010-05-30, 11:36

A można by Ci towarzyszyć przy montażu, może też bym od razu zamontował?
jackthenight - 2010-05-30, 12:04

tomi napisał/a:
A można by Ci towarzyszyć przy montażu, może też bym od razu zamontował?


Oczywiście, że można. Odezwij się na priv, to dogadamy szczegóły.

krakry1 - 2010-05-30, 13:02

jackthenight napisał/a:


Niedługo, a dokładnie w czwartek będę zakładał u siebie moduł domykania 4 szyb - porobię zdjęcia i szczegółowy opis montażu aby każdy nawet laik w elektryce mógł sobie w DACII podłączyć taki moduł domykania szyb bez jakikolwiek problemów - taki
HOW IT`S MADE :)


Z niecierpliwością będę czekał na Twoje zdjęcia i podpowiedzi - bo też przymierzam się do tego modułu. Jak wszystko będzie jasne to postaram się zrobić to sam - jak nie w ostateczności podjadę do elekrtomechanika.

tomi - 2010-05-30, 20:01

jackthenight napisał/a:
tomi napisał/a:
A można by Ci towarzyszyć przy montażu, może też bym od razu zamontował?


Oczywiście, że można. Odezwij się na priv, to dogadamy szczegóły.

Puściłem maila.

kajos32 - 2010-06-01, 12:03

Witam,

Czy wskazany moduł można podpiąć tylko pod centralny zamek?

Beckie - 2010-06-01, 12:06

A jak byś to inaczej widział? Masz jakiś pomysł?
kajos32 - 2010-06-01, 12:08

Można wpiąć się w centralkę alarmu.
Beckie - 2010-06-01, 12:11

Jakoś inaczej niż
jackthenight napisał/a:
U kolegi wieza podłączyłem aktywowanie szyb pod zamykanie drzwi, więc mogłoby się tak zdarzyć, że dzieci pozostawione same w aucie nacisną przycisk zamykania drzwi na konsoli środkowej i tym samym aktywują domykanie szyb - dlatego lepiej podłączyć aktywacje modułu domykania pod alarm, czyli tylko wciśniecie uzbrajania alarmu z pilota aktywuje domykanie szyb - co jest już wystarczającym zabezpieczeniem przed dziećmi.
:?:
kajos32 - 2010-06-01, 12:16

A dziękuje już wszystko jasne. ;-)
jackthenight - 2010-06-01, 17:40

Ogólnie moduły domykania szyb są bardzo uniwersalne, czyli można aktywować domykanie szyb poprzez podanie plusa lub minusa.
U kolegi wieży podłączyłem aktywowanie pod przewód ryglowania drzwi - czyli zasilanie siłownika przy zamykaniu - czyli aktywacja za pomocą plusa.

Ale również można podać minus (oczywiście na inny kabel w module domykania) z alarmu z sygnału, który ma zamykać drzwi. W naszych alarmach "Cobra", zamykanie odbywa się za pomocą minusa podawanego na komputer UCH (dokładnie pin 17 - kostka brązowa)

jackthenight - 2010-06-03, 22:36

No już jestem po montażu modułu domykania 4 szyb.

Filmik działania domykacza szyb :


Zajęło mi to dobre 5 godzin, z uwagi na dokładność montażu - wiązki kabli owijałem taśmą, przewody były lutowane zakończone koszulką termokurczliwą, wiązki kabli prowadziłem wraz z wiązkami fabrycznymi.

Najpierw zdejmujemy matę pod deską, nad pedałami :




Odłączamy klemę ujemną z akumulatora.
Montaż zaczynamy od umiejscowienia modułu. Ja wybrałem lewy przedni słupek, tuż pod UCH przy dźwigni otwierania maski. Jest to dobre miejsce, pod wykładziną- moduł przyklejamy do wygłuszenia (stopka na lewą nogę jest niżej i bardziej po prawej stronie, także nie przeszkadza ten moduł kiedy odstawiamy nogę na stopkę).
Odrazu podłączamy wtyczki do modułu.
Obydwie wtyczki mają po jednym czerwonym kablu - łączymy je ze sobą - ja kabel cieńszy czerwony dolutowałem do wsuwki bezpiecznika grubszego czerwonego kabla.
Cienki czerwony to zasilanie elektroniki modułu domykania szyb.
Gruby czerwony to zasilanie silniczków elektrycznych szyb






Następnie rozdzielamy przewody :

pomarańczowo-biały, pomarańczowo-czarny, brązowo-biały, brązowo-czarny owijamy taśmą izolacyjną (zrobi się większy porządek, dodatkowa ochrona kabli) i ta wiązka pójdzie górą do środkowej konsoli.






Następna wiązka kabli pójdzie dołem, przy lewym progu :

Kabel szaro-biały, szaro-czarny, zielono-biały, zielono-czarny.



Doprowadzamy ją do wtyczki R2 :



I ostatnia wiązka zasilająca :

Kabel Czerwony, czarny, pomarańczowy, biały.
Te kable prowadzimy do wtyczek UCH :

Kabel czarny od modułu łączymy do kabla czarnego pin A1 wtyczka P1



Kabel biały od modułu domykania szyb łączymy z kablem żółtym Pin A5 wtyczka P1

Kabel czerwony (zasilanie modułu domykania) łączymy do kabla czerwonego pin B3 wtyczka P1

Natomiast pomarańczowy (sygnał wyzwalania) podłączamy do wtyczki brązowej pin A17 wtyczka EH1
Podłączenie tego kabla można wykonać z diodą lub bez.
Ja podłączyłem z diodą w ten sposób, że kabel pomarańczowy od modułu oraz kabel zamykania drzwi od alarmu są połączone razem do diody a następnie do kabla pomarańczowego pin A17.
Wtedy tylko włączenie alarmu uruchamia domykanie szyb.
Gdyby podłączyć bez diody, to włączenie alarmu, oraz zamknięcie drzwi z konsoli uruchamia domykani szyb.
Oczywiście w obu przypadkach domykanie szyb działa tylko wtedy kiedy wyłączony jest zapłon (zegary nie są włączone)



Wtyczka brązowa i zielona są umiejscowione we wtyczce czarnej i podłączone do UCH.
Oznaczenie tej wtyczki czarnej to : EH1



Wyżej obrazowo UCH i podłączenie kabli z modułu domykania szyb do wtyczek UCH.

Teraz podłączamy szyby przednie, czyli :





Tniemy teraz kable zielony przy przełączniku kierowcy, oraz pomarańczowy przy przełączniku podnoszeni/opuszczania szyby pasażera.



Do kabla zielonego od strony przełącznika kierowcy dolutowujemy kabel pomarańczowo-czarny, natomiast do drugiej części kabla zielonego (tego od strony silniczka) dolutowujemy kabel pomarańczowo-biały.



Analogicznie robimy przy przełączniku prawym :



A następnie lutujemy. Brązowo-czarny od strony przełącznika, a brązowo-biały od strony silniczka szyby.

Kable wszystkie izolujemy.


I zaczynamy podłączać tylne szyby.



We wtyczce R2 interesują nas kable :

Zielony - jest to plus podnoszenia szyby tylnej lewej
Łososiowy - jest to plus podnoszenia szyby tylnej prawej




Tniemy kable zielony i łososiowy i podłączamy analogicznie jak w przypadku szyb przednich :







WAŻNE
I aby było wszystko tak jak trzeba, należy jeszcze zrobić to :
http://www.daciaklub.pl/f...p?p=61472#61472


I to wszystko - pozostaje sprawdzić czy działa :)

Podaje jeszcze schemat podłączenia modułu domykania 4 szyb :






Kabla żółtego nie używamy.
Kabla niebieskiego nie podłączamy,
ponieważ podłączamy kabel pomarańczowy (masa sygnałem wyzwolenia )

Blade - 2010-06-03, 23:04

Rozumiem, że to tak jest zrobione że szyby zamykają się każda po kolei a nie wszystkie razem? Ogólnie fajna sprawa ten moduł :-) I gratuluję umiejętności i wytrwałości :-)
tomi - 2010-06-04, 07:56

Super opis, duże brawa!!!!!
krakry1 - 2010-06-04, 10:13

Jackthenight - świetna, naprawdę świetna robota - WIELKIE BRAWA z tę instrukcję.

You are the best !!!

Jednak zdecydowanie nie jest to robota dla laika - za dużo kabelków. :cry:

jackthenight - 2010-06-04, 10:39

Blade napisał/a:
Rozumiem, że to tak jest zrobione że szyby zamykają się każda po kolei a nie wszystkie razem? Ogólnie fajna sprawa ten moduł :-) I gratuluję umiejętności i wytrwałości :-)


No tak, szyby domykane są każda po kolei - Najpierw zamykana jest szyba kierowcy, potem pasażera i tylna lewa a na końcu tylna prawa.
Oczywiście kolejność można zmienić w zależności od podłączenia.
Dodałem filmik na początku opisu, widać na nim jak działa to domykanie szyb.

mekintosz - 2010-06-04, 21:17

jackthenight napisał/a:
[- Najpierw zamykana jest szyba kierowcy, potem pasażera i tylna lewa a na końcu tylna prawa.
Oczywiście kolejność można zmienić w zależności od podłączenia.
Dodałem filmik na początku opisu, widać na nim jak działa to domykanie szyb.


Gratuluje umiejetnosci i wytrwalosci. Samochodzik juz chyba po gwarancji, ze ingerujesz w elektryke ? Fajny bajer - tylko czy ma jakies praktyczne znaczenie kolejnosc domykania ? Ja bym chyba wolal wszystkie na raz, moze to ulatwiloby montaz ?

jackthenight - 2010-06-04, 21:58

mekintosz napisał/a:
Samochodzik juz chyba po gwarancji, ze ingerujesz w elektryke ?


Ależ skąd, jeszcze mi pozostało rok gwarancji.
Tak prawdę nami, to żadna ingerencja praktycznie - ingerencja jak montaż radia, CB, czy alarmu.

mekintosz napisał/a:
Tylko czy ma jakies praktyczne znaczenie kolejnosc domykania ?


Kolejność nie ma znaczenia, ważne jest natomiast że domyka jedną szybę, a nie wszystkie naraz ze względów poboru prądu. Zamykając jedną szybę pobór prądu jest mały, co chroni naszą instalację samochodu - montaż takiego modułu jest z tego względu prostszy, gdyż nie trzeba prowadzić oddzielnych grubszych przewodów do akumulatora, tylko można wykorzystać przewody, które już są w środku auta.

mekintosz napisał/a:
Ja bym chyba wolal wszystkie na raz, moze to ulatwiloby montaz ?


Nie ułatwiłoby. Nawet gdyby była możliwość zamykania wszystkich szyb naraz, to akurat tutaj żadnego ułatwienia montażu by nie było, bo i tak do wszystkich szyb musisz się podłączyć.

burbon - 2010-06-05, 08:54

Czy można dodatkowo usprawnić, tak, aby można było zamykać i otwierać szyby od wewnątrz bez konieczności wcześniejszego włączenia kluczykiem zapłonu [Sandero Stepway]?
laisar - 2010-06-05, 09:15

@burbon: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2177
tomi - 2010-06-11, 08:19

Odebrałem wreszcie moduł domykania dwóch szyb, przeszedł także termometr. Także w sobotę najprawdopodobniej zamontuję.
U ciebie Jackthenight wiązka do przycisków też była króciutka i trzeba było ją sztukować?

jackthenight - 2010-06-11, 12:18

Tomi wiązka domykacza 2 szyb jest krótka i tak właśnie u kolegi Wieży musiałem przedłużać kabelki.
Natomiast wiązka kabli domykacza 4 szyb jest wystarczająco długa.

Tomi musisz tylko wydłużyć kable które dochodzą do przycisków podnoszenia/opuszczania szyby, pozostałe kabelki powinny wystarczyć.

Jak będziesz miał pytania to pisz śmiało.
Jeszcze ciekaw jestem jak chcesz podłączyć sygnał wyzwalania ?
Czy tak jak ja to opisałem w mojej instrukcji montażu czy jakoś inaczej ?
Z diodą czy bez diody ?

tomi - 2010-06-16, 11:41

Podłączyłem w reszcie moduł domykania dwóch szyb.

Trochę inna jest wtyczka 8 pinowa w stosunku do opisu który zamieścił jackthenight dla modułu na 4 szyby.
Ponadto ponieważ mam alarm fabryczny, zamykanie drzwi i uzbrajanie alarmu aktywowane jest tym samym przyciskiem z kluczyka. więc za radą jacktheniht sygnał wyzwalania podpiąłem do UCH P1-B2.

1. Czerwony (+12v) - podłączmy do UCH P1-B3
2. Czerwony zakończony wtyczką (sygnał plusowy polaryzacji) - zwieramy z pinem 8 (przewód niebiesko-czerwony)
3. Brązowy (+12v po zapłonie) - podłączamy do UCH P1-A5
4. Pomarańczowy (Plusowy sygnał wyzwalania) - podłączamy do UCH P1-B2
5. Żóty - niewykorzystany
6. Czarny (masa) - podłączamy do UCH PI-A1
7. Czarny zakończony wtyczką - niewykorzystany
8. Niebiesko-czerwony (kabel polaryzacji) - na pisane wcześniej zwieramy z pinem 2

Dzięki opisowi który zrobił jacktheniht montaż był prosty i bezproblemowy.

Tutaj instrukcja od modułu domykania 2 szyb

jackthenight - 2010-09-03, 12:10

Ja tutaj jeszcze chce dodać, że w przypadku montażu domykania szyb dla 4 szyb powstaje jeden drobny problem z tylnymi szybami - rozwiązanie tego problemu jest dość proste, ale po podłączeniu tego jak wyżej opisałem na pewno się pojawi.
Zresztą pojawi się zawsze, niezależnie jak kto podłączy tylne szyby, gdyż producent auta wymyślił wyłącznik szyb tylnych, które to odcinają masę z tylnych szyb.

Otóż tylne szyby mają wyłącznik o ten widoczny na tym zdjęciu :


zdjęcie nr.1

Tym przyciskiem możemy wyłączyć sterowanie tylnych szyb, tak aby nikt nie mógł otworzyć/zamknąć szyby.
I tu powstaje problem, bo ten wyłącznik odcina masę na tylne szyby.
A wiadomo jak nie ma masy, to napięcie podane przez moduł domykania szyb próbuje znaleźć przejście.

I znajduje przez żarówki, które są w tylnych włącznikach opuszczania/zamykania szyb - podświetlenie przycisków, o tych :


zdjęcie nr. 2

I teraz co się dzieje, kiedy napięcie podane przez moduł domykania szyb przechodzi przez tą żarówkę - otóż napięcie przechodzi do przewodów (żółtych - tych po zapłonie) i pojawia się istna choinka na desce rozdzielczej. Choinka świeci się tylko wtedy, kiedy mamy wyłączone sterowanie tylnych szyb przez wyłącznik pokazany na zdjęciu nr.1.
Jak włączymy sterowanie tylnych szyb, to choinki oczywiście nie będzie, bo masa będzie podana do układu tylnych szyb.

Rozwiązaniem najprostszym jest demontaż żarówek z przycisków zamykania/otwierania szyb tylnych ze zdjęcia numer 2.
Drugim rozwiązaniem jest podłączenie diody w kierunku do żarówki na żółtym przewodzie dochodzącym do pinu nr. 4 we wtyczkach od przycisków podnoszenia/opuszczania tylnych szyb.

Ja wybrałem rozwiązanie najprostsze, czyli wyjąłem żarówki z przycisków zamykania/otwierania szyb tylnych. Może latem wrócę z żarówkami i założę diodę, ale się w sumie zastanawiam czy warto, gdyż tak naprawdę te żarówki w tych przyciskach od tylnych szyb są zbędne.

strykol - 2013-03-14, 08:43

witam mam zamiar zamontować moduł 2 szyb w dusterku i mam pytanie o kolory kabli czy są podobne do tego opisu powyżej w sandero, a może jakiś opis lub zdjęcia do podłączenia w dusterku
laisar - 2013-03-14, 11:50

strykol napisał/a:
czy są podobne do tego opisu powyżej

Zasadniczo tak - występujące różnice są łatwe do sprawdzenia zwyczajnym miernikiem, bo nie ma żadnych cudów-wianków, wszystko jest na +/- 12 V.

strykol - 2013-08-24, 17:00

Wreszcie znalazłem czas do zabudowy modułu domykania 2 szyb i jako laik z elektryki samochodowej z takim opisem jaki jest na forum to muszę powiedzieć tak ,laptop na przednim siedzeniu i cztery godziny pracy, wszystko działa jak należy ,wielkie dzięki za szczegółowy opis i zdjęcia na 100% przydatne.WIELKI SZACUN.
WooojaS - 2013-09-30, 12:02

Ja już też moduł dokupiłem i zanim go zamontuje to go zmodyfikuje. Juz po samym filmie widzę że denerwowałoby mnie domykanie po kolei każdej szyby (choc mam tylko 2).

Po rozebraniu modułu banalnie prosta jest modyfikacja by moduł działa bezpiecznie na 2 szybach jednoczenie:) Połączę sygnał sterujący 1 przekaźnikiem do wysterowania 2 przekaźnika oraz odetnę sygnał sterujący oryginalnie 2 przekaźnik :)
Przy 4 szybach można by było zrobić by jednocześnie szły przednie szyby a potem tylne szyby. Przewody zasilające na wszelki wypadek też wymienię na grubsze bo te chińskie mi nie pasują... tym bardziej że ~20A musza przez chwilę pociągnąć... :)

Marek1603 - 2013-09-30, 12:16

A nie masz tam układu pomiaru prądu w układzie zasilania silnika (od strony styków przekaźnika)?
Jeżeli nie to proste ale jak masz to może się okazać że połączenie dwóch silników będzie ci wybijało ograniczenie prądowe (układ odczyta że już zamknięte bo wzrośnie prąd) i nie będzie domykał.

WooojaS - 2013-09-30, 12:23

Hmmm.... Powiem Ci że zapomniałem o tym zabezpieczeniu... Możesz dokładniej opisać w którym miejscu mierzy prąd? Wydaje mi się że gdybym podłączył 2 szyby do jednego przekaźnika to wtedy i usmazylbym przekaźnik lub właśnie zabezpieczenie przeciw przeciazeniowe by zadziałało.... Ale jak samo sterowanie przepne, że obydwa przekaźniki jednocześnie będą pracować to nie wiem... Raczej nie wywali...
jackthenight - 2013-09-30, 14:00

WoojaS zanim coś zrobisz, to sprawdź najpierw czy wyjście tranzystorowe ze scalaka jest w stanie udźwignąć podwójne obciążenie cewki przekaźnika.
Co do kontroli prądowej obciążenia silnika szyby, to tutaj pozostaje tak jak było, czyli jeden przekaźnik steruje jedną szybą, więc nie ma się czym przejmować.
Należy tylko sprawdzić czy wyjście ze scalaka sterującego przekaźnikami jest wstanie prądowo wytrzymać załączanie dwóch przekaźników na raz, bo prąd z dwóch cewek wzrośnie dwukrotnie i czy wytrzyma to tranzystor sterujący ?

WooojaS - 2013-09-30, 14:15

I tu faktycznie może coś być nie tak.... zaraz będę czytał instrukcję scalaka uln2003a
WooojaS - 2013-09-30, 14:24

:] Output clamp current -> 500 mA...
Nie mogę znaleźć ile przekaźniki MAD-S-112-C ciągną na cewce... :/

jackthenight - 2013-09-30, 14:55

MAD-S-112-C ma cewkę o mocy 0.8 W, czyli jakieś 66 mA.
To spokojnie driver uln2003a powinien udźwignąć dwie takie cewki.

WooojaS - 2013-09-30, 14:59

Więc modyfikacja da radę ;) Będzie to przydatne, jak się człowiek gdzieś spieszy... bo lepie rączki obcych ludzi są nieobliczalne...
Ben32 - 2013-11-03, 00:20
Temat postu: Moduł domykania szyb
Witam,

ma ktoś z Was doświadczenie z tym urządzeniem http://www.proxima.pl/files/catalog_215.pdf ?

Lajkonik - 2013-11-04, 07:38

Tego konkretnego modelu nie znam, ale miałem domykacze w poprzednim aucie i była to fajna sprawa. Przy 4 szybach elektrycznych, które nie działają po wyjęciu kluczyka, to się na prawdę przydaje. Warto ustawić inne opóźnienie na przód i inne na tył, aby szyby nie szły jednocześnie (mniejsze obciążenie).
Ben32 - 2013-11-04, 14:25

Dzięki, to że jest to fajna sprawa wiem doskonale, gdyż Dacia to mój pierwszy samochód, który takiej możliwości nie posiada.
Chodzi mi o konkretnie przedstawiony w linku sterownik ze względu na jego programowalne funkcje.

route2000 - 2014-06-19, 10:24

Domykanie szyb to bardzo fajny gadżet. Ostatnio na stronie lzparts.de jest gotowy moduł automatu szyb do niektórych modeli Dacia po 2012 r. Tylko nie wiem, czy działa na 4 szyby lub dwie szyby czy tylko na jedną szybę (nie znam niemieckiego :-( , a na tej stronie nie piszą dokładnie i konkretnie).
W związku z tym mam prośbę: czy ktoś z forum by oświecił mnie, czy na cztery szyby musiałbym kupić 4 moduły (do każdej szyby) czy jeden moduł (na 4 szyby) albo 2 moduły jeżeli sterowany jest na dwie szyby? Czy ktoś zna tę sprawę?
Pozdrawiam wszystkich.

Karenzo - 2014-06-19, 18:53

OLABOGA
jaka cenna
4 razy taniej kupić w PL
http://allegro.pl/czesci-...+domykania+szyb

jackthenight - 2014-07-21, 10:51

Ostatnio taki uniwersalny domykacz na 4 szyby montowałem w Lodgy kolegi Wieza.
Okazuje się, że w Lodgy sterowanie szybami jest miunsem, co nie stwarzałoby jakiegoś problemu, gdyby nie fakt, że plus na szyby jest po stacyjce - co zdecydowanie utrudnia zadanie, ponieważ po wyłączeniu stacyjki nie ma na silniku ani plusa ani minusa.
W starszych modelach sterowanie było plusem, a masa na silnikach była po wyłączeniu stacyjki.
A jak wiemy uniwersalne domykacze podają na silnik plus, to wtedy masa musi być na silniku, jeśli domykacz skonfigurujemy na sterowanie minusem, to wtedy plus musi być na silniku.
Ale do rzeczy.
Jeśli chcecie podłączyć uniwersalny domykacz szyb to należy zamiast zasilania po stacyjce (żółty kabel) doprowadzić zasilanie stałe z aku. W przeciwnym wypadku uniwersalnego domykacza szyb się nie da podłączyć. Jakieś pytania chętnie podpowiem.

PS. Route2000 to z lzparts to nie domykacz, tylko impulsowe zamykanie/otwieranie szyby.

route2000 - 2014-07-21, 12:07

jackthenight, o właśnie, dzięki za info. :-D
Tylko zamyka jedną szybę od strony kierowcy? A jak zamknąć 4 szyby to trzeba kupić 4 zestawy dla każdej szyby? To za drogo. Narazie tylko pozostaje organoleptyczne sprawdzanie zamkniętych szyb przed wyłączeniem silnika. :-/

BoloSr - 2014-07-21, 12:08

Toc kupujesz moduł ktory domyka 4 szyby a nie jedna :)
route2000 - 2014-07-21, 12:46

BoloSr, wiem, ale mi chodziło o taki moduł z lzparts.
jackthenight - 2014-07-21, 18:47

Cytat:
Tylko zamyka jedną szybę od strony kierowcy?

To z LZparts to impulsowe zamykanie/otwieranie na jedną szybę.


Co do uniwersalnego domykacza, to wystarczy zdjąć ten panel sterujący na drzwiach kierowcy oraz boczek, aby wziąść sygnał z centralnego zamka, oraz móc przeciągnąć stały plus dla centralki.

route2000 - 2014-07-22, 07:45

jackthenight, dzięki za info. :-)
Czy możesz mi przesłać na priv albo jak nie jest tajemnicą to na tym poście, koszt uniwersalnego domykacza i gdzie można kupić np. allegro oraz jakby schemat montażu w Lodgy. Może w niedalekiej przyszłości je przerobię aby usprawnić zamykanie szyb. ;-)

Marek1603 - 2014-07-22, 10:03

Ja zakupiłem taki jeszcze do MCV-ki ale nie zdążyłem zamontować więc będzie w lodgy. Z tego co widzę to nawet jest możliwość sterować "+" i "-".
jozef969 - 2014-07-22, 10:58

route2000 napisał/a:
jackthenight, dzięki za info. :-)
Czy możesz mi przesłać na priv albo jak nie jest tajemnicą to na tym poście, koszt uniwersalnego domykacza i gdzie można kupić


jak to nie tajemnica to też poproszę 😊😊😊❓

route2000 - 2014-07-22, 11:12

Marek1603 napisał/a:
Ja zakupiłem taki jeszcze do MCV-ki ale nie zdążyłem zamontować więc będzie w lodgy. Z tego co widzę to nawet jest możliwość sterować "+" i "-".


Super i grzecznie poproszę szczegółową rozpiskę jak połączone są odpowiednie przewody (taki mały tutorial dla Lodgowców) ;-)

Marek1603 - 2014-07-22, 11:59

Na razie muszę pokończyć to co zacząłem. A potem zrobimy tutorial-a.
route2000 - 2014-07-22, 12:39

EXTRA! Pokornie czekam na tutorial :-D
shrek - 2015-03-06, 22:24

jackthenight napisał/a:
Ostatnio taki uniwersalny domykacz na 4 szyby montowałem w Lodgy kolegi Wieza.


Gdzie go umiesciles? W drzwiach i doprowadziles + czy w okolicach bezpiecznikow ? jezeli to drugie to masz jakas rozpiske kabli lub foto?Dzieki

shrek - 2015-06-21, 18:21

Jak rozwiazales problem sterowania szyb minusem?
shrek - 2015-06-21, 20:00

Ok zanlazlem montaz domykania szyb w Lodgy http://www.forum-auto.com...a/sujet5217.htm wszystko fajnie opisane.Tylko po Francusku ;-)
jackthenight - 2015-06-22, 06:23

shrek napisał/a:
Jak rozwiazales problem sterowania szyb minusem?


Każdy moduł domykania szyb ma możliwość sterownia szyb plusem lub minusem, to się ustawia - każdy uniwersalny moduł ma taką możliwość.
Tylko stały plus musisz doprowadzić do modułu.
Moduł umieściłem w drzwiach, pod tym panelem sterowania.

route2000 - 2015-06-22, 07:53

shrek napisał/a:
Ok zanlazlem montaz domykania szyb w Lodgy http://www.forum-auto.com...a/sujet5217.htm wszystko fajnie opisane.Tylko po Francusku ;-)

Jakbyś był taki uprzejmy to mógłbyś je wszystko przetłumaczyć na polski instrukcję montażu (taki tutorial dla Lodgowców) :-)

shrek - 2015-06-22, 10:30

mozesz zerknąc na mój http://allegro.pl/modul-d...5441740493.html tam jest jakas zworka ale wydaje mi się ze to do sterowania centralnym zamkiem. A jezeli dodam dwa przekazniki jak na francuskim forum to moge podlaczyc sie pod plus?
DD - 2015-06-22, 10:54

shrek napisał/a:
http://allegro.pl/modul-d...5441740493.html
O kurcze, chyba pierwszy raz widzę sprzedawcę, który ma blisko tysiąc komentarzy i 100% pozytywnych, a na dodatek jeszcze średnią z wszystkich ocen ze sprzedaży 5,0 :shock: :shock: .
shrek - 2015-06-22, 14:51

route2000 napisał/a:
shrek napisał/a:
Ok zanlazlem montaz domykania szyb w Lodgy http://www.forum-auto.com...a/sujet5217.htm wszystko fajnie opisane.Tylko po Francusku ;-)

Jakbyś był taki uprzejmy to mógłbyś je wszystko przetłumaczyć na polski instrukcję montażu (taki tutorial dla Lodgowców) :-)


Jak dojdzie moj modul i bede zakladal to porobie foty i zrobie tutorial

jackthenight - 2015-06-22, 15:17

Ok shrek już ci tłumaczę jak to podłączyć.
Czarno-czerwony podłączasz do czarnego w swoim module, tak aby sterownik podawał masę.
Problemem jest w Lodgy to że sterowanie silniczkami jest za po mocą masy, a plus jest po stacyjce. Dlatego po wyłączeniu stacyjki nie ma napięcia na silniczkach. Nie ma również masy, bo mase podaje przełącznik.
Dlatego trzeba doprowadzić napięcie 12V na stałe do modułu, tak aby moduł miał zasilanie, oraz do przełączników. Do przełączników dochodzi gruby żółty przewód. Jego trzeba przeciąć, i również zasilanie 12V stałe podłączyć do tego żółtego od strony przełączników. Od drugiej strony zółty trzeba zaizolować.
Ale podłączałem to rok temu, więc mogłem coś już zapomnieć, pamiętam że też miałem mały problem, jednak przekaźników żadnych stosować nie trzeba.

shrek - 2015-06-22, 15:37

Ok tak jak myslalem sa dwa rozwiazania :

- Twoje - przeciagamy + 12 staly do zasilania na modul i zamiast zoltego +12 po stacyjce podlaczamy +12 staly.wtedy mozemy sterowac szyby masa.

-Franck-a - przeciagamy +12 do zasilania modulu na dwa zolte kable podlaczamy po przekazniku i w momecie gdy wylaczamy auto przekaznik przeskakuje odcina +12 po stacyjce i podaje mase na zolty kabel w kierunku przelacznikow. tym cudem mamy mase na silniku i mozemy sterowac plusem

Jezeli dobrze rozumie. Mamy dwa rozwiazania drugie troszke bardziej skomplikowane .

jackthenight - 2015-06-22, 15:58

No tak, z przekaźnikiem trudniejsza metoda, ale teoretycznie bezpieczniejsza, bo nie ma napięcia na stałe na silniczkach. Ale to tylko teoretycznie, dlatego wybrałem metodę ze stałym plusem :)
shrek - 2015-06-22, 16:02

jackthenight, Dzieki bardzo masz piwo
shrek - 2015-06-22, 18:16

Napisz jeszcze odnosnie sterowania. Jest sterowany + wiec wzioles go z kabl ktory leci do silownika i w ktorym po nacisnieciu zamykania pojawia sie plus czy ciagles kabel z uch z brazowej wtyczki B1,na tym kablu za kazdym razem po zamykaniu pojawia sie plus a w silownikach polaryzacja sie zmienia i jezeli po nacisnieciu otwierania na kablu w ktorym jest podlaczony modul pojawi sie masa . Jak to sie ma do modulu?
jackthenight - 2015-06-23, 10:59

Tak sygnał aktywujący moduł wziąłem z przewodu od siłownika z centralnego zamka.
Tylko trzeba sprawdzić na którym przewodzie pojawia się + podczas zamykania auta.
Masa nie aktywuje modułu domykania szyb :), czyli o polaryzacje otwierania drzwi się nie martw Czyli w przypadku twojego modułu podłączasz kabel od centralnego zamka pod pomarańczowy.
Nie ma sensu przeciągać kabla spod UCH.
Jak pamiętam ze swojego UCH to nie ma tam kabla który zawsze podaje plus, niezależnie czy otwierasz czy zamykasz. Przy zamykaniu/otwieraniu auta z UCH wychodzi napięcie odpowiednio spolaryzowane bezpośrednio na siłowniki zamków. NIe wiem dokładnie jak w Lodgy ale pewnie podobnie.
Ja w swoim aucie podłączyłem domykacz tak, że tylko zamknięcie drzwi z pilota alarmu domyka szyby. Jeśli zamknę auto za pomocą przycisku w aucie lub z pilota kluczyka to domykanie się nie aktywuje. Ale to w swoim tak podłączyłem, natomiast u kolegi Wieza w jego Lodgy sygnał aktywujący moduł wziąłem z kabla(na którym pojawia się plus przy zamkykaniu drzwi) od siłownika zamka .

shrek - 2015-06-28, 15:33

Witam podlaczylem dzis domykanie szyb firmy egrado.pl.Mamy dwa sposoby :pierwszy na francuskim forum dwa posty wyzej (sterowany plusem i drugi jackthenight na ktory sie zdecydowalem(sterowany masa.W pomysle jackthenight-a mozna jeszcze wyposazyc w przekazniki opozniajacy wylaczanie na zasilaniu +12v i wszystko bedzie jak fabryczne.A jak na razie wersja podztawowa domykania szyb w Lody. Na poczatek laczymu kable czarny i czerwono czarny -sterowanie masa.Pamietamy o lutowaniu i izolowaniu kabli .
route2000 - 2015-06-28, 15:47

shrek, wykonałeś kawał dobrej roboty. :-D

Jak podłączyć przekaźnik, tak jak pisałeś o opóźnianiu zasilania +12V? (najlepiej wstawić schematyczny rysunek).
Naciskasz przycisk w pilocie do zamykania drzwi czy trzeba jeszcze potrzymać przycisk aż szyby się same zamkną?
Może jeszcze wstawisz jakiś filmik na YT jak Ci działa domykanie szyb.

shrek - 2015-06-28, 15:57

Nie ma jeszcze przekaznikia bo czekam na niego.mozna go podlaczyc na dwa sposoby :
przekaznik opuzniajacy wylaczanie (szyby zamykaja sie po nacisnieciu pilota jeden raz i po np. 2min odcina zasilanie na okna .
Drugi to przekaznik dwuczasowy czyli po nacisnieciu pilota zamykamy auto i po drugim nacisnieciu w ciagu np.sekubny lub dwoch zamykamy okna

route2000 - 2016-09-05, 12:39

Marek1603 napisał/a:
Ja zakupiłem taki jeszcze do MCV-ki ale nie zdążyłem zamontować więc będzie w lodgy. Z tego co widzę to nawet jest możliwość sterować "+" i "-".

I co? Już masz zainstalowane domykanie szyb w Lodgy? ;-)

pawel74787 - 2017-06-15, 21:17

Witam,
Dzisiaj również zainstalowałem moduł domykania szyb, w Dokkerze. Wielkie dzięki za pomoc dla użytkownika forum "shrek". Jeśli mogę coś dodać to na siłowniku w drzwiach nie pojawia się +12 volt po zamknięciu drzwi pilotem, +12 volt jest cały czas. Nie chcę pisać jakiś głupot ale mi miernik pokazywał +12 volt na obydwu pinach przy siłowniku, i w którykolwiek pin wpinałem przewód wyzwalający to mi z automatu zamykało szybę, więc musiałem drugi przewód przeciągać, i podłączyć wg. instrukcji kolegi shrek. No ale tak może jest tylko w Dokkerze. Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem, ale kilka postów wyżej kolega shrek pisał że z racji wygłuszenia drzwi nie ma jak znaleźć +12 volt po zamknięciu drzwi.
Jeżeli będzie ktoś zainteresowany to mogę wrzucić kilka fotek z montażu modułu.
Pozdrawiam.

jas_pik - 2017-06-15, 21:24

Jak zrobiłeś to oczywiście opublikuj zdjęcia. Możesz też zrobić mały tutoral aby nastepcy mieli łatwiej
pawel74787 - 2017-06-15, 22:10

Z tym toturialem może być gorzej ;-) W zasadzie wszystko jest na zdjęciach shreka. Wg. tego się wzorowałem. Różnica tylko taka że Dokker ma tylko 2 opuszczane szyby więc u mnie w drzwiach jest tylko jedna kostka, biała. Ponieważ już się późno robiło a robiłem to na dworze, więc podpiąłem stałe zasilanie pod stałe zasilanie modułu alarmu ( nie wiem czy to dobrze ale... ) No i wydawało mi się że zrobiłem dużo fotek, a tu tylko 5. Dobre chyba i to. Teraz tak pomyślałem, czy shrek miał na myśli siłownik od szyby, czy siłownik centralnego zamka, bo nie chciałbym wprowadzić w błąd osób które będą chciały zakładać taki moduł. Może źle zinterpretowałem część toturialu odnośnie szukania +12v po zamknięciu zamków ? Kurde, teraz zaczynam się zastanawiać. Jeśli nie na tym siłowniku szukałem, i jeśli shrekowi chodziło o siłownik centralnego zamka, to trzeba by to napisać. Mogłem chyba bardziej pomyśleć.
shrek - 2017-06-16, 05:58

Wyzwalanie domykania chcialem wziasc z silownika zamka, ale jak pisalem nie mialem dostepu i przyznaje, ze nawet nie sprawdzalem zasilania i dlatego podlaczylem pod uch.
To co piszesz o tych dwoch plusach to troche dziwne. No ale ogarnales temat i jest git.
Napisz jeszcze jak wyciagles ta kostke/przelotke ze strony katoserii.
Ja te kostki odpiolem od bialego plastiku i pociaglem kable obok.

pawel74787 - 2017-06-16, 12:12

Witam,
Ta część kostki w karoserii jest na małe zatrzaski a plastik pod gumą jest miękki, więc poruszałem tym z umiarkowaną siłą i się odpięło. Dzisiaj już to sobie uświadomiłem że powinienem szukać na siłowniku centralnego, nie wiem czemu o tym nie pomyślałem od razu, i przez to musiałem dwa razy rozbierać tą kostkę przy karoserii :evil: Ale działa, tylko faktem jest że powinien być jakiś opóźniacz podnoszenia szyb bo obecnie nie wygląda to ciekawie, przynajmniej dla mnie, za szybko się zamykają, w zasadzie wraz z włączeniem przycisku na pilocie centralnego zamka. Popatrzę jeszcze jak to wygląda z tym przekaźnikiem.

Zapomniałem o tych plusach. Też mnie to trochę dziwiło. Testowałem to i przy otwartych oknach do którego pinu nie wpinałem pomarańczowego kabelka od wyzwalania to od razu zaczynały się zamykać szyby. Nie wnikałem dlaczego tak jest bo przyznam zacząłem się powoli śpieszyć żeby skończyć i może też z tego powodu nie pomyślałem o siłowniku centralnego. Miałem twoją rozpiskę więc najszybciej było się podpiąć pod UCH, wtedy tak myślałem.

shrek - 2017-06-16, 13:55

Do opozniania zamukanie szyb mozesz kupic jeden z tych przekaznikow lub zastosowac podobny schemat i wtedy okna zamykac sie beda za drugim nacisnieciem guzika zamykania na pilocie.
Jak bedziesz chcia to przerobie ten schemat.

pawel74787 - 2017-06-16, 20:11

No tak, obejrzałem fotki francuskojęzyczne ;-) i... Jak się ma teraz ten przekaźnik do żółtych przewodów skoro podłączony do jednej końcówki jest brązowy przewód modułu, a do drugiej końcówki stałe +12 i zasilanie modułu ? Nie można tego przekaźnika zainstalować jakoś na przewodzie wyzwalania, przy skrzynce bezpieczników ?, jak pomyślę że znów mam rozbierać drzwi to... Ale pewnie będzie trzeba, chyba że kolega shrek coś wymyśli :-)
Nie wiem shrek czy się nadadzą ale mam już kupione przekaźniki na kostkę. Miały być do świateł poganiaczy w Dokerze ale w końcu zrobiłem to bez przekaźników.

shrek - 2017-06-16, 21:17

Jezeli chcesz podlaczyc te prrzekazniki, ktore Wilfranck podlaczyl to trzeba bylo na poczatku, bo teraz juz musisz na nowo drzwi rozbierac i nie podlaczysz czasowych przekaznikow.

W tym sposobie "moim" w ktorym podlaczyles domykanie, przekaznik czasowy mozesz podlaczyc przy UCH , gdzie podlaczyles wyzwolenie zamykania.
Zdecyduj sie co chcesz to Ci podpowiem. Nie szukaj dziury w calym ( sterowanie plusem czy minusem)
Masz dwie mozliwosci:
-opoznienie przez przekaznik
-dwa nacisnienia guzika zamykania

pawel74787 - 2017-06-16, 23:35

Nie no Ok., bez grzebania w drzwiach to jak najbardziej jestem za. Jaki czas opóźnienia daje przekaźnik ? I nie wiem czy to ma znaczenie odnośnie drugiego sposobu ale mam pilota w kluczyku. Chyba rozwiązanie z przekaźnikiem byłoby lepsze.
shrek - 2017-06-17, 06:01

pawel74787 napisał/a:
Jaki czas opóźnienia daje przekaźnik ?

Jaki chcesz trzy posty wyzej masz link. Ja polecam 1tp5 (od 1-5sek opoznienia czas regulowany).

pawel74787 napisał/a:
I nie wiem czy to ma znaczenie odnośnie drugiego sposobu ale mam pilota w kluczyku. .


No wlasnie o to chodzi. Naciskasz raz zamykaja sie drzwi, Naciskasz drugi raz ten sam przycisk (po 1-5 sekund) i zamykasz okna.

pawel74787 - 2017-06-18, 13:15

Witam,
Żeby za długo nie myśleć to zamówiłem już przekaźnik, taki jaki poleciłeś, 1TP5. Coś mi świta sposób podłączenia, ale byłbyś tak uprzejmy i rozrysował schemat podłączenia ?. Mi się wydaje że sygnał sterujący należy podać na styki 1 i 3, masa 2, natomiast tu mam problem, chyba z pinu 5 powinienem wziąć sygnał na moduł domykania. Pin 4 chyba jest w tym momencie aktywny, więc odpada. Proszę mnie poprawić.
Zdążyłem z-edytować :-) Na 1 i 3 należy podać sygnał z UCH po zamknięciu miałem na myśli.

shrek - 2017-06-19, 12:51

Tu masz schemat na zamkniecie szyb po drugim nacisnieciu guzika.
przemoc84 - 2017-06-19, 19:37

shrek to ja kupię przekaźnik a za 4pak na zlocie zrobisz :P
pawel74787 - 2017-06-19, 20:56

Dzięki za schemat, jak podłącze to wrzucę filmik, jeśli się da. Dzięki shrek, szkoda że nie ma przyznawania punkcików za pomoc.
Pozdrawiam.

shrek - 2017-06-19, 22:22

przemoc84 napisał/a:
shrek to ja kupię przekaźnik a za 4pak na zlocie zrobisz :P


Do domykania szyb potrzebny jest modul a nie tylko przekaznik.

shrek - 2017-06-19, 22:32

pawel74787 a tak wogole to teraz przemyslalem i z tym http://ase.hoste.pl/sklep...racajacy-5dpp20 przekaznikiem bedzie mniej roboty i jedna z cewek nie bedzie pod pradem. w pierwszym rozwiazaniu jakie napisalem cewka z P1 bedzie czaly czas zasilana jak auto bedzie wylaczone wiec bedzie pobierac prad. Sory, ale teraz popatrzalem. Jak mozesz to zmien zamowienie bo szkoda aku.
Marek1603 - 2017-06-20, 07:01

Shrek-u tak dla ścisłości to na tym rysunku wyżej to nie są diody zenera tylko prostownicze. ;-)
shrek - 2017-06-20, 07:37

Marek nie kazdy kest doskonaly ;-)
route2000 - 2017-06-20, 07:49

shrek napisał/a:
pawel74787 a tak wogole to teraz przemyslalem i z tym http://ase.hoste.pl/sklep...racajacy-5dpp20 przekaznikiem bedzie mniej roboty i jedna z cewek nie bedzie pod pradem. w pierwszym rozwiazaniu jakie napisalem cewka z P1 bedzie czaly czas zasilana jak auto bedzie wylaczone wiec bedzie pobierac prad. Sory, ale teraz popatrzalem. Jak mozesz to zmien zamowienie bo szkoda aku.

To możesz rozrysować schemat z tym "nowym" przekaźnikiem z tego linku? ;-)

Marek1603 - 2017-06-20, 10:46

shrek napisał/a:
Marek nie kazdy kest doskonaly ;-)


Ależ też tak twierdzę.
Po prostu sie czepiam i tak jak polonistę "denerwują" błędy tak i elektronika taka pomyłka, bo tak się składa, że te diody służą całkowicie do czego innego. ;-)

shrek - 2017-06-20, 10:57

Poprawie sie. :oops: ;-)
pawel74787 - 2017-06-20, 22:54

shrek, niestety już mam ten przekaźnik 1TP5, jak i wszystkie inne elementy. Ale faktycznie trochę nieciekawie jak przekaźnik byłby cały czas pod prądem. Chwilowo jednak nie mam natchnienia na rozbieranie ponowne drzwi w aucie :-/ więc założę sam przekaźnik 1TP5 i zobaczę jak to działa z opóźnieniem. Ale przymierzę się do montażu opcji na "dwa naciśnięcia pilota", ponieważ tak pomyślałem że jak odepnę kiedyś może centralkę alarmu to mogę wtedy ryglować drzwi z uchylonymi lekko oknami. To ciekawa opcja w takie upały jak dzisiaj i wczoraj :-) . Tylko pytanie czy jest jakiś konkretny czas na naciśnięcie drugi raz pilota czy można nacisnąć np. za pół godziny ?
shrek - 2017-06-21, 06:17

Ten schemat,ktory podalem jest do wzbudzenia domykania po drugim nacisnieciu guzika.
Nie musisz rozbierac drzwi, bo podl1czyles domykanie do uch.

pawel74787 - 2017-06-21, 11:15

To dobrze. Wnioskowałem z opisu +12 zamykanie/ -12 otwieranie że mam to podłączyć do siłownika. W takim razie gdzie szukać tych napięć zamykania/otwierania ?,
shrek - 2017-06-21, 11:32

Juz nie pamietam. Sprawdz brazowa wtyczke uch pin d1 i d3. Jak nie czujesz sie na silach to przypomnij mi w piatek na pw to sprawdze u mnie.
DaciaMCV - 2017-09-30, 10:28

A jeśli zamknę samochód zdalnie kluczykiem to czy szyby automatycznie same się domykają?
paul7 - 2017-09-30, 19:09

DaciaMCV napisał/a:
A jeśli zamknę samochód zdalnie kluczykiem to czy szyby automatycznie same się domykają?

Domkną się jak zastosujesz moduł domykania szyb /taki standardowy był w alarmach/.
Inaczej musisz o tym pamiętać. Nie wiem czy w najnowszych modelach coś z tym zrobiono, bo to czasami denerwujące. Ale jak będziesz miał klimę to nie będziesz nic otwierał.
Wracając do sterowania szybami po wyłączeniu stacyjki to można tylko sterować szybą kierowcy! Inne są zablokowane. Podejrzewam ,ze po 20-30 sek i ta możliwość zostaje wyłączona jak podsufitka, czy radio. Tak u mnie jest. Zapytałbym tosiek on grzebie w komputerze ostatnio, może są jakieś ustawienia dotyczące domykania szyb.

paul7 - 2017-09-30, 19:13

W innym temacie DaciaMCV pytał o domykanie szyb i ja też się zastanawiałem, czy jest coś do ich sterowania?
tosiek - 2017-09-30, 23:09
Temat postu: Włącznie domykania szyb Dacia
paul7, opcja w komputerze jest ale z tego co doczytałem to nie działa!

Druga opcja to montaż odpowiednich modułów sterowanych plusem albo masą. Są chyba nawet zintegrowane z CANem.

W DDT4ALL wybieramy samochód. Skanujemy dostępne moduły po CAN.
Wybieramy UCH. Z Listy niżej szukamy Windows Lift -> Windows Lift - Configuration
Mamy opcję AUTO_WINDOW_CLOSING, Einstein i zmieniamy na TRUE

Trzeba przytrzymać od 2 do 3 sekund przycisk zamykania auta na pilocie.



Szukam jeszcze zamykania szyb bez trzymania cały czas przycisku (chyba tzw. impulsowe).

shrek - 2017-10-01, 07:15

tosiek nie musisz nic sprawdzadz. Instalacja szyb nie idzie przez uch, wirc nic nie zrobisz. Proponuje auto closing z citroena ktory zrobilem.

Domykanie szyb po zamknieciu auta - http://www.daciaklub.pl/f...er=asc&start=75

Impulsowe zamykanie/otwieranie szyb - http://www.daciaklub.pl/f...c.php?t=1732517

shrek - 2017-10-01, 13:10
Temat postu: Re: Szyby elektryczne w włączenie silnika
paul7 napisał/a:
DaciaMCV napisał/a:
A jeśli zamknę samochód zdalnie kluczykiem to czy szyby automatycznie same się domykają?

Domkną się jak zastosujesz moduł domykania szyb /taki standardowy był w alarmach/.
.


Bzdura. W alarmach wystepuje tylko sterowanie modulem domykania a nie modul.

DaciaMCV napisał/a:
Mam pytanie: czy szyby elektryczne dziaiałają przy wyłączonym silniku?


Fabrycznie nie. Jezeli chcesz, zeby dzialaly nalezy podmienic zasilania w skrzynce bezpiecznikow.

DaciaMCV napisał/a:
A jeśli zamknę samochód zdalnie kluczykiem to czy szyby automatycznie same się domykają?


Trzeba dolozyc modul, bo jak juz pisalem szyby nie leca przez uch, wiec nie ma mozliwosci aktywowania tego zadnym komputerem(sprawdzane jakis czas temu).

modul domykania po zamknieciu drzwi z pilota:
http://www.daciaklub.pl/f...er=asc&start=75

paul7 napisał/a:
Zapytałbym tosiek on grzebie w komputerze ostatnio, może są jakieś ustawienia dotyczące domykania szyb.


tosiek tylko przepisuje ruskie strony.

DaciaMCV - 2017-10-01, 13:33
Temat postu: Re: Szyby elektryczne w włączenie silnika
Cytat:
DaciaMCV napisał/a:
Mam pytanie: czy szyby elektryczne dziaiałają przy wyłączonym silniku?


Fabrycznie nie. Jezeli chcesz, zeby dzialaly nalezy podmienic zasilania w skrzynce bezpiecznikow.


To super, właśnie o to chodziło. Rozumiem, że nie jest to zbyt skomplikowane i ogarnięty elektryk zrobi to bez problemu. Czyli wtedy szyby powinny dawać się sterować elektrycznie przy całkowicie wyłączonym silniku i wyjętym kluczyku, tak?

shrek - 2017-10-01, 20:28

Dokladnie tak. zasilanie na szyby to +12 po przekreceniu klucza, zeby szyby dzialaluy caly czas wystarczy podmienic na bezpieczniku szyb zasilania. Normalnie to kazdy elektryk powinien to ogarnac. U mnie mam domykanie szyb z kluczyka i przerobilem to wlasnie tak, ze wszystko dziala bez klucza.
paul7 - 2017-10-02, 11:29

shrek napisał/a:
Domykanie szyb po zamknieciu auta - http://www.daciaklub.pl/f...er=asc&start=75

I właśnie o to chodziło. Spróbuję to samo zrobić. Dzięki.

Angh - 2017-12-08, 12:50

Witam

Jestem tutaj nowy, więc proszę o wyrozumiałość. Przeglądam forum od paru dni i jest to istna kopalnia wiedz, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie o domykacze szyb. Takowe posiadam w obecnie używanym aucie i nie wyobrażam sobie żebym ich nie miał w Dusterku którego odbieram w styczniu. Chodzi mianowicie o to, czy jest dostepny moduł bez ingerencji w przewody ( nie tniemy i lutujemy, tylko wpinamy wtyczki)? Cena nie gra tutaj roli.
ps. Już się nie moge doczekać auta :mrgreen:

route2000 - 2017-12-08, 14:24

Nie ma tego w opcji fabrycznej.
Kupujesz na LZParts dodatkowy moduł domykania szyb na zasadzie Plug&Play.
Jednak to kosztuje trochę $$.... ;-)
Ewentualnie można zamówić moduł za ok 200 lei w Rumunii + koszt wysyłki. Było gdzieś wałkowane na tym forum, ale nie mogę teraz to znaleźć.. :-/

Tombak - 2017-12-08, 21:34

W tym temacie jest też o impulsowym otwieraniu szyb http://www.daciaklub.pl/f...ie+szyb&start=0
tutaj link do modułów rumuńskich moduł impulsowy dacia

Angh - 2017-12-11, 09:51

Mnie chodzi o moduł typu: wysiadam, cyk z pilocika, autko zamknięte i szybki jadą do góry automatycznie :-D A jako laik z elektryki, poszukuje czegoś bez lutowania, obcinania przewodów. Ewentualnie poproszę o namiar na jakiś porządny warsztat który takie cuda zakłada.
Dymek - 2017-12-11, 10:25

Tombak napisał/a:
W tym temacie jest też o impulsowym otwieraniu szyb http://www.daciaklub.pl/f...ie+szyb&start=0

Ciekawe jak jest zbudowane impulsowe otwieranie szyb z najnowszych Dacii, w których jest fabrycznie po stronie kierowcy. Jakiś osobny moduł, czy po prostu dedykowany przełącznik? Ale jeżeli całe sterowanie impulsowe zapewnia sam przełącznik szyb, to nic z tego- do starszych modeli się nie nada, bo przełącznik siedzi na drzwiach i jest zupełnie inny.

route2000 - 2017-12-11, 10:41

Angh napisał/a:
Mnie chodzi o moduł typu: wysiadam, cyk z pilocika, autko zamknięte i szybki jadą do góry automatycznie :-D A jako laik z elektryki, poszukuje czegoś bez lutowania, obcinania przewodów. Ewentualnie poproszę o namiar na jakiś porządny warsztat który takie cuda zakłada.

Kolego, pisaliśmy o tym wcześniej parę postów wyżej, proszę to przeczytać jeszcze raz ze zrozumieniem. :->
Taki moduł jest albo uniwersalny (produkowany w Polsce) i to wymaga ingerencji w elektryce auta albo dedykowany do danego auta i działa na zasadzie plug&play bez ingerencji elektryki i można to kupić za granicą (LZPATRS - Niemcy albo w DEV-CAR - Rumunia).
Nikt tego odpowiedniego modułu do danego auta w Polsce nie produkuje. :->

shrek - 2017-12-11, 21:07

Angh, na czwartej stronie masx tuto z montazu.
A tu domykanie impulsowe z citroena xantia( chyba) pasuje do dacki.

maugu - 2018-03-15, 16:49

Mikele napisał/a:
Świetna sprawa !

... Z racji "mania" dzieci brak cofania szyb napawa mnie zawsze delikatnym lękiem, ilekroć zostają same w aucie... ;-)

Czytałam ten temat o domykaniu szyb i może zaproponuję taki mały tuningowy bajer za 10 zł. Chyba ciekawie wyglądający, a dodatkowo ostrzegający o zamykaniu szyby. Zamysł jest taki, by na dolnej krawędzi szyby (tej schowanej w drzwiach) umieścić kolorową diodę 12V np. pulsacyjną (lub kilka) której to światło wnikało by w głąb szyby i wydostawało się na jej górnej krawędzi – tej widocznej (zmatowionej). Oczywiście dolna krawędź też jest zmatowiona i by móc wprowadzić światło do wnętrza szyby należałoby po prostu wkleić diodę jakimś przeźroczystym klejem (żywicą). Nie wiem czy dioda z aukcji
http://allegro.pl/kontrol...7025673876.html
jest clear (przeźroczysta), czy matowa, ale lepsza byłaby clear . Diodę oczywiście podłączamy równolegle do silnika napędu i gotowe.
Oczywiście na dolnej krawędzi szyby jest obejma, ale z reguły jest krótsza o kilka cm i tam mocujemy LED-y. Niestety nie znalazłam fotki z samochodem, ale załączam foto z ilustracją szklanej półki tak podświetlanej (tu zastosowano specjalny profil do LED-ów). Tyle teoria – jak w praktyce by to wyglądało nie wiem.

shrek - 2018-03-16, 06:18

Ok. Tylķo czy swiatlo nie bedzie przeszkadzac podczas jazdy?
Czy nie bedzie przez to wiekszego refleksu w szybie?
No i w koncu nie kazde auto ma mocowanie szyby krodsze od niej samej. No ale bajer byl by fajny ;-)

maugu - 2018-03-16, 08:29

Tak, zastanawiałam się nad tym problemem, tzn. krawędź szyby świeciłaby się tylko w czasie podnoszenia (ew. opuszczania – druga dioda LED np. w innym kolorze w obwodzie o przeciwnej polaryzacji), ale – jeżeliby zastosować wariant z migającą diodą to istotnie w czasie jazdy podczas podnoszenia/opuszczania szyby istnieje prawdopodobieństwo/zagrożenie, że inny uczestnik ruchu drogowego mógłby to zinterpretować jako migacz umieszczony w lusterku (jeżeli LEDy byłyby dodatkowo np. żółte). Łatwo temu zaradzić zmieniając podłączenie LEDów w ten sposób by działały tylko w momencie aktywacji z pilota (samochód zaparkowany), albo dać „egzotyczny” kolor np. niebieski/zielony.
Co do mocowania – nie chciałam utrudniać opcji montażowej, ale możliwe i stosowane jest w innych rozwiązaniach nawiercenie szyby i zatopienie w niej diody (zaklejenie) – oczywiście nie takiej jak z podanej aukcji, ale gołej, bez obudowy.
Refleksy mogą się natomiast pojawić na zarysowaniach szyby.

route2000 - 2018-03-16, 08:44

maugu, tak trochę z innej beczki... Mały OT.
Skąd Ty, jako kobieta, czerpiesz takie pomysły?
Jesteś z zawodu inżynierką czy miłośniczką motoryzacji?
A tak to duży szacun za wszelkie pomysły tak jak kamerka, zawór do nagrzewnicy, dioda do szyb itp... ;-)

maugu - 2018-03-16, 09:31

route2000 napisał/a:
maugu Mały OT.
Skąd Ty, jako kobieta, czerpiesz takie pomysły?
..

Jestem tylko zwykłą użytkowniczką samochodu czasami denerwującą się na jego oczywiste braki np. ostatnio parkując po zmroku na przygodnym parkingu - wychodząc po otwarciu drzwi wdeptuję w kałuże po kostki i już wiem, że pod drzwiami powinno być doświetlenie, damskie buty potrafią być jednak troszkę droższe od męskich i stąd ta motywacja do działania. Kamery – pisałam mam z tym codziennie problem. Itd. Wielu rzeczy nie wiem, ale pytam się i czytam.
A poza tym zastanawiałeś się może dlaczego Albert Einstein oddał całą nagrodę Nobla swojej pierwszej żonie Milevie Marić. Zresztą Kopernik była kobietą :))

charger - 2018-03-16, 09:35

maugu napisał/a:
route2000 napisał/a:
maugu Mały OT.
Skąd Ty, jako kobieta, czerpiesz takie pomysły?
..

A poza tym zastanawiałeś się może dlaczego Albert Einstein oddał całą nagrodę Nobla swojej pierwszej żonie Milevie Marić. Zresztą Kopernik była kobietą :))


Moze Skłodowska-Curie też była kobietą? xD

A tam poza tematem zastanawiałem się nad oświetleniem dolnym drzwi, miałem pomysł żeby pociągnąć zasilanie od lampek wewnętrznych i nakleić płaskie Ledy COB (zrobiłem tak w bagażniku, efekt powala).

maugu - 2018-03-16, 09:46

Z troski o moje buty na pewno moim nowym DD to zrobię.
maugu - 2018-03-16, 14:32

Mam:
http://www.audiklub.org/f...hp?f=8&t=133316
Wygląda nawet OK.

charger - 2018-03-16, 14:36

Wg mnie wygląda źle (chodzi mi o barwę światła). Zbyt zajeżdża "Szybkimi i wściekłymi"...

Montaż ciepłych ledów, to jedyna opcja jak dla mnie :)

maugu - 2018-03-16, 14:59

Tu masz rację z tym kolorem, mnie chodziło, że widać coś na ziemi.
charger - 2018-03-16, 15:12

Oczywiście że bardzo dobry pomysł, już nawet mam swoją teorię jak to wszystko zrobić.
Do podświetlania użyłbym poniższych ledów. Są płaskie i dowolnych rozmiarów. Nie trzeba robić otworów, jedynie odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią albo kupić od razu wodoodporne.

Jako że ledy są dość energooszczędne, prąd pociągnąłbym od podświetlania wnętrza.

Zwykły led COB


Wodoodporny led COB

maugu - 2018-03-16, 15:16

Ja bym jeszcze dodała czerwonego LEDa na krawędzi bocznej - jest to w wielu samochodach, nie wiem czy w DD też?
eio - 2018-03-16, 19:34

maugu napisał/a:
A poza tym zastanawiałeś się może dlaczego Albert Einstein oddał całą nagrodę Nobla swojej pierwszej żonie Milevie Marić. Zresztą Kopernik była kobietą :))

Naprawdę wiele zawdzięczamy kobietom :-)

eio - 2018-03-16, 19:37

maugu napisał/a:
Tu masz rację z tym kolorem, mnie chodziło, że widać coś na ziemi.

Myślę że dobrym miejscem na ledy (podświetlenie) byłby dolny kant drzwi. Ledy mogłyby byc podłączone do systemu elektrycznego górnej lampki. Zapalałyby się tylko przy otwieraniu drzwi.

maugu - 2018-03-16, 20:42

Miał być krótki wpis o domykaniu szyb, a popłynęłam w prywatne dywagacje i nowe tematy. Przepraszam moderatora za ten bałagan - samo tak wyszło :)
maugu - 2018-03-17, 22:34

Ha, ha, ha;
http://allegro.pl/projekt...5071347054.html
można i tak:)

route2000 - 2018-03-18, 11:14

maugu, kolega Marek1603 to zamontował w swoim Lodgy właśnie takie projektorki z logo Dacia ( jeśli pomyliłem się z kimś to sorry). ;-)
maugu - 2018-03-18, 13:44

Generalnie pod nogi świeci. OK. Tu też ciekawe rozwiązanie – trochę taki laser mapping.

http://allegro.pl/swiatlo...7158092704.html

Można by np. zamiast kropek wyświetlać znak stop za samochodem, albo – jeżeli projektory byłyby pod bocznymi lusterkami – jakieś żółte strzałki na asfalcie pokazujące w jaki sektor za chwilę skręcimy. Jest takich bajerów cała masa – nawet nie przypuszczałam.

maugu - 2018-03-18, 14:07

Ha, wymyśliłam! Może kol. jas_pik skonfigurował by jakiś sterownik głosowy do takiego projektora (pewnie w trochę droższej wersji) to można by w przypadku krytycznie denerwujących sytuacji drogowych nie wymachiwać fuck-kiem i odrywać ręce od kierownicy, a grzecznie wyświetlić na drodze - popędzającemu nas nerwusowi, swoją opinię na jego temat ;)
kicpra - 2018-03-18, 14:23

Dużo rzeczy można zrobić/kupić, tylko po co?
Po co wyświetlać coś na drodze w trakcie jazdy?

maugu - 2018-03-18, 18:01

W zasadzie to miał być dowcip :(
masterczerwi - 2018-07-04, 07:23

Odświerzę temat.

Jeżeli na siłowniku od centralnego zamka pojawia się zmienna polaryzacja, to można by było podpiąć drugi moduł + przekaźnik, i mieć zdalne opuszczanie szyb po dwukrotnym naciśnięciu odryglowania.

Pytania:

1) dobrze myślę?
2) wykonalne bez większej filozofii, kombinatorstwa i druciarstwa (diody prostownicze na połączeniach)?

shrek - 2018-07-04, 13:27

Tu jest taki modul :-) mozna to zamontowac w dwie strony.

http://www.daciaklub.pl/f...1674075#1674075

masterczerwi - 2018-07-06, 07:06

Chciałbym podkreślić, że jako elektronik to nieosiągnąłem nawet poziomu laika amatora. Jestem kompletnym ignorantem w tej dziedzinie. Zacząłem się uczyć, ale jak to w życiu bywa...
Otóż popełniłem coś takiego:
Na bazie modułu Shreka narysowałem schemat do otwierania i zamykania.
Opis działania (teoretycznie):
Zamknięcie spowoduje zaryglowanie zamków oraz uruchomienie modułu domykania szyb.
Otwarcie odryglowuje drzwi i załącza przekaźnik 1TP5.
Ponowne naciśnięcie otwarcia uruchamia przekaźnik czasowy AR151 i załącza moduł domykania szyb. AR151 zablokowany na 60 s (zabezpieczenie przez zmianą biegunowości w trakcie pracy) uruchamia przekaniki szyb (PS1-PS4). PS1-PS4 odwracają bieguny silników i szyby jadą w dół (teoretycznie).
Sam moduł nie działa przy włączonej stacyjce, oraz nie przyjmuje kolejnych sygnałów aż do zakończenia rozpoczętej już pracy.

Takie coś popełniłem :mrgreen:
Pytanie DO DOŚWIADCZONYCH KOLEGÓW:
co może póść nie tak ?!
co jest źle?
co można poprawić?
co można uprościć?

Dymek - 2018-07-06, 07:28

Masz jeden problem ze zrozumieniem podłączania cewek przekaźników. Cewka nie powinna być "przelotowym" źródłem napięcia dla innych elementów układu- musi mieć z jednej strony +12V a z drugiej masę.
Przede wszystkim masz dziwnie narysowane, bo cewki przekaźników PS1-PS4 połączone są szeregowo. No chyba, że te przekaźniki będą na 3-5V, to wtedy zadziałają ;-) Jeżeli są na 12V to powinny być łączone równolegle.
Z kolei przekaźnik AR151 nie zadziała nigdy, bo dostaje +12V na A2 cewki, ale na A1 cewki nie dostaje masy... A2 potraktowałeś jako wyjście dla modułu domykania?
Dioda D1 powinna się łączyć z A2 AR151 a na A1 AR151 powinna być masa.

A w ogóle coś to jest zbyt skomplikowane- ten 1TP5 to jaki przekaźnik? Zwykły czy czasowy? Bo zastanawiam się nad sensem zastosowania 1TP5... Raczej sam AR151 by to ogarnął. Bo rozumiem, że moduł domykania potrzebuje na wejściu jedynie krótki impuls +12V?

Dymek - 2018-07-06, 08:37

Według schematu Shreka 1TP5 to przekaźnik czasowy (zakładam P1TP5 z oferty firmy ASE). A u Ciebie czasowy to moduł AR151 (firma Arli)? Zgadza się? Nie kumam na razie po co ci dwa przekaźniki czasowe. Ten drugi i tak będzie działał tylko przez taki czas, na który pozwoli pierwszy.
Dymek - 2018-07-06, 10:22

Bo co z tego, że 1TP5 jest załączony, skoro tak zasilany AR151 nie podtrzyma ci napięcia, bo włączy się tylko na czas impulsu otwierania.
shrek - 2018-07-06, 11:57

Dymek napisał/a:
Według schematu Shreka 1TP5 to przekaźnik czasowy (zakładam P1TP5 z oferty firmy ASE).


Zgadles. 1:0 dla Ciebie ;-)

masterczerwi - 2018-07-06, 14:07

Pewnych rzeczy nie wiem, a innych nie przemyślałem. Odnośnie AR151. Wydawało mi się że jeden impuls wystarczy do załączenia cewki i podtrzymania jej działania przez 60s (tak pomyślałem ze względu na całkowicie odrębne zasilanie, niezbędne do prawidłowego działania tego przekaźnika).
Co do 1TP5: wyczytałem że jest to przekaźnik z opóźnionym załączaniem. Jeśli tak to faktycznie jest nie potrzebny w naszym przypadku. Potrzebny jest za to z opóźnionym wyłączeniem (tak do 5s max wystarczy).
Wieczorkiem spróbuje coś przerysować.
Od razu zapytam:
czy jeden impuls wystarczy do wzbudzenia przekaźnika oraz modułu (w sensie równocześnie)?
Potem pokażę i będę pytał dalej :-D

Dymek - 2018-07-06, 14:19

masterczerwi napisał/a:
Odnośnie AR151. Wydawało mi się że jeden impuls wystarczy do załączenia cewki i podtrzymania jej działania przez 60s (tak pomyślałem ze względu na całkowicie odrębne zasilanie, niezbędne do prawidłowego działania tego przekaźnika).

Oczywiście, że wystarczy impuls. Sęk w tym, że nie narysowałeś odrębnego zasilania dla tego modułu- stąd moja uwaga. Jeżeli będzie miał stałe zasilanie, to w porządku- podtrzyma 60sek po podaniu impulsu.


Cytat:
Co do 1TP5: wyczytałem że jest to przekaźnik z opóźnionym załączaniem. Jeśli tak to faktycznie jest nie potrzebny w naszym przypadku. Potrzebny jest za to z opóźnionym wyłączeniem (tak do 5s max wystarczy).

Przekaźnik 1TP5 ma powodować, że moduł domykania szyb nie zareaguje w momencie otwarcia samochodu, ale dopiero po drugim wyzwoleniu otwierania pilotem. Czyli po 5 sekundach.
Zapoznaj się jeszcze z przekaźnikami 2DSP, 3SRP, 5DSP oraz 2LSP, można tu trochę pokombinować z połączeniami.

Natomiast nie wiem jak zachowuje się moduł zamykania szyb w różnych przypadkach pobudzania (powtórne wzbudzenie, pobudzenie nie impulsem lecz na stałe na stałe itp.). To zależy od typu konkretnego modułu.

masterczerwi - 2018-07-06, 14:36

Cytat:
Sęk w tym, że nie narysowałeś odrębnego zasilania


Mój błąd. Nie mam wykształcenia elektronicznego. To w sumie mój pierwszy schemat. Pomyślałem również że podając konkretny model przekaźnika, zwolniony jestem z rysowania jego zasilania.

Cytat:
Natomiast nie wiem jak zachowuje się moduł zamykania szyb w różnych przypadkach pobudzania (powtórne wzbudzenie, pobudzenie nie impulsem lecz na stałe na stałe itp.). To zależy od typu konkretnego modułu.


Opis modułu podaje że moduł sam w sobie blokuje wszystkie sygnały wzbudzające w trakcie trwania pracy.
Ja się obawiam zmiany biegunowości w trakcie opuszczania szyb (nie potrafię przewidzieć skutków, zwłaszcza że przy szybach jest całkiem spory prąd).

Dymek - 2018-07-06, 14:45

masterczerwi napisał/a:
Mój błąd. Nie mam wykształcenia elektronicznego. To w sumie mój pierwszy schemat. Pomyślałem również że podając konkretny model przekaźnika, zwolniony jestem z rysowania jego zasilania.

No to jeszcze jedno- AR151 jest wyzwalany przyciskiem a nie podaniem zewnętrznego napięcia i niezbyt się to nadaje do naszego zastosowania. Ze schematu wynika, że przycisk podaje masę na określoną nóżkę układu scalonego. Nie wyzwolisz tego napięciem 12V, to po prostu nie jest układ typowo "samochodowy".
Zamiast AR151 dałbym przekaźnik 2DSP150 i po sprawie.

shrek - 2018-07-06, 15:59

[quote="masterczerwi"]
Cytat:

Ja się obawiam zmiany biegunowości w trakcie opuszczania szyb (nie potrafię przewidzieć skutków, zwłaszcza że przy szybach jest całkiem spory prąd).


Zmontuj taki uklad, podlacz w swoim aucie, jak zadziala i nie spali auta , to nakryklaj schemat i opublikuj, bo jeszcze ktos cos ukula z niespraedzonych schematow i uwali pol instalacji.
Nie zebym byl zlosliwy, ale wydaje mi sie ze to nie zadziala.
Lepiej kupic modul domykania za 50 zl i podlaczyctal jak trzeba.

masterczerwi - 2018-07-06, 19:12

Dlatego pytam i dopytuje. Mocno daleki jestem od uznawania się za wyrocznię w jakiejkolwiek dziedzinie.

Cytat:
Lepiej kupic modul domykania za 50 zl i podlaczyctal jak trzeba.


Tu nie chodzi o domykanie samo w sobie (zresztą gdzie tu zabawa, nauka, rozwój?), ale o jednoczesną możliwość otwierania.

Doczytałem już że trzeba będzie użyć innego przekaźnika niż AR151.

Jeśli Panowie zechcieliby spojrzeć na poprawiony schemacik i podzielić się swoją opinią to będę zobowiązany.

shrek - 2018-07-07, 07:06

Albo ja za duzo pije , albo czegos nie rozumie.
1 AR151 jest sterowany przyciskiem
2 jest w tym schemacie nie potrzebny ani ar ani inny bo niby po co ?
3 Rozumie,ze chcesz otwierac szyby drogim nacisnieciem pilota?
4 Po co otwierac szby na max przed wejsciem do auta? (moze ktos potrzebuje)
5 Nie wiem czy istnieje modul szyb, ktory na tym samym przewodzie tym samym napieciem dawal by sie sterowac otwieraniem szyb i zamykaniem . Moduly tylko otwieraja szyby lub po zmianie polaryzacji zamykaja .
6 Jezeli chcesz sterowac i otwieraniem szyb z pilota i zamykaniem potrzebujesz 2 moduly otwierania szyb, ale laczac je razem i tak wysadzisz auto w powietrze, bo jezeli zaczniesz sie bawic pilotem i zamkniesz auto, to szyby beda sie domykac i co sie stanie jak w tym momencie zapomnisz cos z auta i otworzysz za szybko( podczas pracy szyby ) spalisz silniki , wiec dwa moduly tez nie wchodza w gra (zal1)
7 z modulu jezeli wychodza 4 przewody to do dwoch szyb, a nie jak na twoim schemacie do czterech .
NIE STOSOWAC TEGO SCHEMATU PO ZADNYM WZGLENDEM !!!POWODUJE USZKODZENIE POJAZDU!!!

masterczerwi - 2018-07-07, 08:40

Cytat:
Albo ja za duzo pije , albo czegos nie rozumie.
1 AR151 jest sterowany przyciskiem
2 jest w tym schemacie nie potrzebny ani ar ani inny bo niby po co ?
3 Rozumie,ze chcesz otwierac szyby drogim nacisnieciem pilota?
4 Po co otwierac szby na max przed wejsciem do auta? (moze ktos potrzebuje)
5 Nie wiem czy istnieje modul szyb, ktory na tym samym przewodzie tym samym napieciem dawal by sie sterowac otwieraniem szyb i zamykaniem . Moduly tylko otwieraja szyby lub po zmianie polaryzacji zamykaja .
6 Jezeli chcesz sterowac i otwieraniem szyb z pilota i zamykaniem potrzebujesz 2 moduly otwierania szyb, ale laczac je razem i tak wysadzisz auto w powietrze, bo jezeli zaczniesz sie bawic pilotem i zamkniesz auto, to szyby beda sie domykac i co sie stanie jak w tym momencie zapomnisz cos z auta i otworzysz za szybko( podczas pracy szyby ) spalisz silniki , wiec dwa moduly tez nie wchodza w gra (zal1)
7 z modulu jezeli wychodza 4 przewody to do dwoch szyb, a nie jak na twoim schemacie do czterech .


Zawsze staram się nikogo nie obrażać.
Ile Pan pije to ja tego nie wiem.
1. W moim ostatnim poście napisałem że trzeba będzie zastosować inny.
2. AR lub inny tego typu jest potrzebny do odwrócenia biegunowości oraz zabezpieczenia przed zwarciem.
3. Ideą jest otwieranie szyb z pilota (C5 z 2002 miał to fabrycznie, a o jeszcze starszych mietkach lub innych vagach nie wspominam).
4. A kto powiedzaił że szyby będą otwarte przed wejściem do auta?
5. Tego nie skomentuję.
6. Bo dokładnym przeanalizowaniu problemu, zrezygnowałem z dwóch modułów na rzecz jednego, chociażby z dość dużego zagrożenia zwarciem.
7. Moduły można kupić w konfiguracjach:
- 2 szyby;
- 4 szyby;
- canowskie to praktycznie na wszystko łącznie z szyberdachem, bagażnikiem i dalej nie będę złośliwy.

Mam ideę, mam pomysł. Sam nie posiadam wystarczającej wiedzy w tym temacie więc poprosiłem o pomoc w realizacji. Ale niektórzy widać zastrzegają sobie prawo do kreatywności i "hejtowania" z komentowaniem słuszności pomysłów włącznie. Ja tego nie robię i robić nie będę.
Normalnie przepraszam że żyję :P.

shrek - 2018-07-07, 08:49

Nikogo nie hejtuje.
Moge ci pomoc, ale przekaznik 1TP5 trzymie tylko 5 sek. wiec otwieranie szyb bedzie mozliwe tylko do 5 sek po nacisnieciu przycisku.

Co do odwrocenia biegunowosci to modol moze to zrobic a w zasadzie dwa tak jak narysowalem tylko trzeba cos wymyslic zeby zwarcia nie bylo

masterczerwi - 2018-07-07, 08:57

5s w zupełności wystarczy na ponowne naciśnięcie.
I po to jest AR lub inny z podtrzymaniem na 60s (teoretyczny czas otwierania szyb z zapasem).

Schemat z uwzględnionymi uwagami Dymka.

eplus - 2018-07-07, 12:23

Słabo. Jak te 4 przekaźniki z prawej będą zwolnione, to lewy zacisk silnika będzie stale na masie. Moduł szyb - rozumiem, że jest to fabryczny UCH - nie będzie w stanie sterować szybami w dwie strony. Również schemat Shreka nie zadziała - akurat mówi o tym czerwony nagłówek - jeśli z każdego wyjścia da się diodę anodą do modułu, to minusa na silniku nigdy nie będzie, nie ma pocji. A jeśli moduł to dokładka, to który fragment jest oryginalny ze samochodu?
masterczerwi - 2018-07-07, 17:58

Moduł dokładany, uniwersalny, do domykania szyb.
Już na etapie koncepcji odrzuciłem zastosowanie dwóch modułów.
Silniki podobno zmasowane na stałe (w/g mnie to mało istotny szczegół ze względu na możliwość sterowania + lub - przez moduł).

Plan jest taki:

1) opracować schemat;
2) stworzyć model laboratoryjny i przetestować; B)
3) nanieść niezbędne poprawki;
4) przejść do realizacji praktycznej;
5) opracować dokumentację techniczną;
6) podzielić się wynikami pracy;

eplus - 2018-07-07, 18:23

Nie pojmuję, dokąd jest oryginalny układ z UCH i przełącznikami fabrycznymi w drzwiach czy tam w konsoli, a gdzie jest wpalone nowe okablowanie.
masterczerwi - 2018-07-07, 20:43

Przełączniki fabryczne, zespolone w drzwiach.
Otwieranie i zamykanie pochodzi od rygla, dodatkowo potrzebne jeszcze stałe +12 oraz ACC dodatkowo dociągnięte.
Układ wraz z modułem wpięty między przełącznik a silnik. Żadne bezpośrednie połączenie z UCH nie występuje.

Sam moduł domykania szyb (bez ideowej funkcji otwierania) sygnał wzbudzenia bierze z rygla.
Sterowanie szybami podpina się na przewodach + między silnikami a przełącznikiem zespolonym, przewód masowy bez zmian (o ile masa jest stała, bo może być odwrotnie). Oczywiście +12 oraz ACC potrzebne.

Wydaje mi się że szyby są całkowicie niezależne od UCH (mogę być w błędzie). Zresztą UCH w naszych rozważaniach nie wystęuje. Ważne jest zapewnienie bezpieczeńśtwa instalacji.

maugu - 2018-07-07, 23:42

Śledzę ten wątek z zaciekawieniem bo pewnie ponownie sięgnę (z przyzwyczajenia) po to rozwiązania (od wielu lat używam gotowego i bezawaryjnego modułu f-my Stig - to nie jest reklama). Niestety sygnał do domykania pochodzi z rygla i czasami jest to denerwujące, że szyby zawsze się domykają nawet wtedy gdy tego nie chcemy np. gdy po opuszczeniu samochód i postanowiamy pozostawić wszystkie szyby lekko uchylone. Jedną jeszcze można ręcznie wyhamować, ale wszystkich się raczej nie da. Jeżeli zamykamy samochód od środka problem jest mniejszy bo po każdym zamknięciu rygli samochodu (nie można już przerwać procedury zamykania szyb) po prostu, po kolei wszystkie szyby musimy uchylać. I tu bym widziała jakąś potrzebę poprawienia tego stanu, ale nie wyobrażam sobie w codziennej eksploatacji konieczności opuszczania wszystkich szyb podczas otwieraniu samochodu. Pewnie technicznie jakoś da się to zrobić np. poprzez drugie naciśnięcie lub dłuższe przytrzymanie przycisku pilota (w jakimś modelu zamka centralnego Siga-a była opcja otwierania klapy bagażnika w ten sposób), ale wydaje mi się – jak pisał Shrek, że będzie to funkcja mało przydatna, a może być bardzo kłopotliwe przy niechcącym uruchomieniu np. w czasie dużego deszczu.
Dla bardzo chcących funkcji pełnej kontroli ruchu szyb może bardziej przydatna byłaby koncepcja dowolnego otwierania i zamykania poszczególnych okien, ale np. poprzez zastosowanie dodatkowego wielokanałowego pilota dopiętego jako breloczek do kluczyków. Plusem takiego rozwiązania byłaby możliwość zdalnego kontrolowanego stopnia uchylenia poszczególnych okien – tak jak to mamy np. przy bramie garażowej – w dowolnej chwili możemy zatrzymać proces otwierania, lub zamykania, ale sama nie wiem czy chciałabym nosić dodatkowego pilota do szyb.

masterczerwi - 2018-07-08, 16:29

To nie problem zrobić otwarcie szyb na na potrójne naciśnięcie. Wydaje mi się że zrobienie przerwania też nie byłoby mocno kłopotliwe.

O ile dobrze pamiętam w C5 było tak:
- lekkie uchylenie;
- większe uchylenie;
- całkowite otwarcie;

Odczegoś trzeba zacząć, a potem się pomyśli nad rozwojem.
Kiedyś ludzie nie chcieli mieć elektrycznych szyb, elektrycznych lusterek, klimatyzacji, automatycznej skrzyni biegów - bo nie widzieli potrzeby, bo uważali za mało przydatne (podobno można było sobie zamówić klimę, elektryczne szyby i lusterka do pierwszych Polonezów).
Ja akurat mam potrzebę zdalnego otwarcia okien:
- często jeżdżę z otwartymi oknami (bo lubię, no i na krókich dystansach klima nie schłodzi wnętrza a ja już wysiadam);
- chwila czasu minie zanim się zapakuje do środka trójkę latorośli (zresztą one też lubią otwarte szyby);

a takiego modułu dla Daci nie znalazłem.

maugu - 2018-07-08, 20:08

masterczerwi napisał/a:

...
Kiedyś ludzie nie chcieli mieć elektrycznych szyb, elektrycznych lusterek, klimatyzacji, automatycznej skrzyni biegów - bo nie widzieli potrzeby, bo uważali za mało przydatne ...


Masz rację, że pewne oczekiwania nowych funkcjonalności rozwijają się w czasie i tak jak piszesz o szybach w C5 ( pierwsze słyszę) - fajna sprawa. Pewnie podobnie byłoby z otwieranymi szybami na pilota, czasami nowości przerastają nasze oczekiwania, ale jak już się pojawią to po pewnym czasie wydają się nam one oczywiste i nieodzowne. Tak mam teraz z domykaczami – często zapominam w nowym Dusterze o zamknięciu okien bo przez wiele lat przyzwyczaiłam się do jednej operacji – naciśnij guzik = zamknij wszystko.

masterczerwi - 2018-07-09, 05:20

Cytat:
[...] piszesz o szybach w C5 ( pierwsze słyszę) [...]


Jeśli ktośbyłby zainteresowany to mogę podpytać co to za wersja była. Pamiętam że brakło tylko skóry i nawigacji. Diesel w automacie, pneumatyka, elektryka, samopoziomowanie itd itd itd.

maugu - 2018-07-09, 07:04

Nie, nie, ja postanowiłam tylko trochę podrasować mojego Dustera, o różne niedrogie i proste patenty z tego forum (jak i zapożyczone z innych marek) , ponieważ wydaje mi się, że DD jest trochę projektowo okrojony, pewnie by jakoś tam nie konkurować z innymi pojazdami w swojej klasie. Już tworzę listę takich niezbędnych - jak dla mnie, doposażeń, a w tym na pewno będą domykacze szyb - przynajmniej w wersji podstawowej.
Dymek - 2018-07-09, 08:45

masterczerwi napisał/a:
Przełączniki fabryczne, zespolone w drzwiach.
...
Wydaje mi się że szyby są całkowicie niezależne od UCH (mogę być w błędzie). Zresztą UCH w naszych rozważaniach nie wystęuje. Ważne jest zapewnienie bezpieczeńśtwa instalacji.

Sam układ w sensie teoretycznym ma szansę zadziałać. Natomiast bardzo poważnie należałoby przemyśleć kwestię ewentualnej interakcji z fabryczną częścią obwodu sterującą szybami.
Przykładowo- co się dzieje jeśli w czasie opuszczania/podnoszenia, ktoś użyje fizycznego przycisku w samochodzie, uruchomi np. impulsowe podnoszenie szyby kierowcy. Dlatego bardzo wskazane byłoby sporządzić full schemat, na którym widać podłączenie fabrycznych przełączników szyb. Inaczej trudno wszystko przewidzieć.
Fabryczny obwód szyb w nowych Daciach (moim zdaniem) ma jakieś połączenie z UCH, choćby jeśli chodzi o źródło jego zasilania- np. szyba kierowcy działa jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu stacyjki a pozostałe szyby już nie. I nie jest to ten sam czas, co odcięcie zasilania radia, oświetlenia itp.

jammo - 2018-07-09, 09:05

A czy w Dacii Duster2 jest ryglowanie drzwi z pilota za drugim naciśnięciem? Chodzi mi o coś takiego jak mam w oplu, czyli za pierwszym przyciśnięciem pilota, centralny zamek zamyka wszystkie drzwi, natomiast przy drugim wciśnięciu tego samego przycisku następuje ryglowanie i wtedy nawet po wybiciu szyby, nie można otworzyć drzwi od środka.
Mój opel posiada tę funkcję i tzw. moduł komfort coś takiego jak niżej

do którego kolega wykonał mi malutki przekaźnik ( 2 oporniki i kondensator) coś takiego jak na fotkach niżej, który po wlutowaniu do kabli idących do tego modułu komfortu, powoduje właśnie zamykanie wszystkich szyb podczas wciśnięcia ryglowania zamka ( zamykanie pilotem na dwa razy). Obecnie podobno wykonuje już moduły do aut nie posiadających takiego modułu komfortu.


Pytam z ciekawości , bo zbliża mi się termin odbioru nowego auta, to być może wykonałby mi to i do Dusterka. Teraz te moduły, które on robi wyglądają już nieco inaczej i robi już nawet zamykanie i otwieranie szyb z pilota.

Z tego co wiem, taki moduł otwierania to koszt około 10-15 zł.

Dymek - 2018-07-09, 09:28

jammo- mam wrażenie, że te oplowskie moduły podłączane są do magistrali CAN.
skodzinek - 2018-07-09, 20:59

Poznaje po zdjęciu, że to VB więc tam nie ma CAN
masterczerwi - 2018-07-11, 09:11

Cytat:
Sam układ w sensie teoretycznym ma szansę zadziałać. Natomiast bardzo poważnie należałoby przemyśleć kwestię ewentualnej interakcji z fabryczną częścią obwodu sterującą szybami...


W "to jest moje autobus" nie ma impulsowego zamykania szyb, po przekręceniu kluczyka szyby nie działają. Tyle wiem na dzisiaj. Chwilowo obowiązki nie pozwalają zejść do garażu, ale jak tylko chwilkę znajdę do odłączę UCH i wtedy sprawdzę czy szyby działają (chyba że UCH daje sygnał do załączenia +12 oraz ACC). Samo naciśnięcie guzika w trakcie działania modułu nie powinno dać żadnego efektu, tak samo jak sygnał od zamka nie powinien mieć wpływu. W/g instrukcji modułu, podanie ACC blokuje jego działanie, jednocześnie przywracając fabryczną funkcjonalność włącznika zespolonego.

michele - 2018-07-12, 16:03

Nie rozumiem tej idei ryglowania drzwi w oplu po podwójnym naciśnięciu. Dla mnie to głupota, którą można przepłacić życiem - ot taki może faktycznie komfort, jak umierasz nikt Cię nie ratuje ;-)
shrek - 2018-07-12, 22:04

Jezeli masz fabryczne automatyczne podnoszenie szyb to prad leci przez uch.
jammo - 2018-07-15, 20:50

michele napisał/a:
Nie rozumiem tej idei ryglowania drzwi w oplu po podwójnym naciśnięciu. Dla mnie to głupota, którą można przepłacić życiem - ot taki może faktycznie komfort, jak umierasz nikt Cię nie ratuje ;-)

Spokojnie nie umrzesz w środku, bo jak jest kluczyk w stacyjce , czyli jesteś w aucie to się nie zaryglują. Sprawa druga to jest taka, że utrudnia to trochę kradzież, gdyż nawet jak wybiją szybę to nie otworzy drzwi od środka, tylko musiałby wejść do środka przez okno. Podejrzewam, że nie jest to patent tylko w oplu , lecz mają to też chyba i inne marki aut.

aro_rdrg - 2019-04-09, 17:09

Przeczytałem cały wątek. Nikt nie wspomniał na temat rozwiązania który dostępny jest w DD4All. Może po lifcie taka funkcjonalność jest?
shrek - 2019-04-10, 11:25

Zasilanie szyb nie leci przez uch w wszystkich modelach daci, ale nie wiem czy w DD2 jest tak samo. Poprostu mozna zaznaczyc opcje i sprawdzic.
laisar - 2019-04-10, 11:48

shrek napisał/a:
Zasilanie szyb nie leci przez uch w wszystkich modelach daci

Tak właściwie to do tej pory w żadnym nie leciało.

tom45tom - 2019-04-28, 08:45

Padła mi bateria w lapku muszę wymienić na nową, chcę przetestować ustawienia automatycznie domykanie szyb po zamknięciu samochodu, oraz wyłączyć samoczynnie uruchamianie tylnej wycieraczki
gggg - 2019-04-28, 09:44

A gdzie to można włączyć to automatyczne domykane szyb po zamknięciu auta?
tom45tom - 2019-04-28, 10:07

w ddt4all
Belphegor - 2019-04-28, 10:42

tom45tom napisał/a:
chcę przetestować ustawienia automatycznie domykanie szyb po zamknięciu samochodu


To chętnie sam bym u siebie uruchomił.

tom45tom napisał/a:
wyłączyć samoczynnie uruchamianie tylnej wycieraczki


Udało mi się to zrobić i wreszcie auto przestało machać ogonem bez mojej autoryzacji. ;-)


A kwestię zmiany nachylenia mapy wysłałem Ci na PW.

kicpra - 2019-04-28, 11:17

tom45tom napisał/a:
w ddt4all

Tylko w Duster II czy w Logan MCV II tez się da?

maugu - 2019-04-28, 12:56

Belphegor napisał/a:
tom45tom napisał/a:
chcę przetestować ustawienia automatycznie domykanie szyb po zamknięciu samochodu


To chętnie sam bym u siebie uruchomił.



No to by było super :) Już miałam się rozglądać za modułem domykaczy, a nawet nie przyszło mi do głowy, (a powinno) że może już być sterowanie szyb zarządzane z komputera. Ciekawe czy tylko szyba kierowcy czy wszystkie.
Miałam domykacze w poprzednim samochodzie i jeszcze do teraz zdarza mi się zagapić i zamknąć DD z uchyloną szybą. Poprzednio miałam bezpieczniki (automaty) na domykaczach pozwalające zatrzymać ręcznie domykanie, ciekawe czy tu też to jest - trochę boję się sprawdzać i próbować zahamować szybę przy podnoszeniu.

tom45tom - 2019-04-28, 13:36

Dam znać co i jak, czy funkcja domykania działa w naszych Dusterkach.
Jak zadziała udostępnię pełne kodowanie jak zwykle :)
Muszę zdobyć baterię do lapka i działam bo sam jestem ciekawy

tom45tom - 2019-05-01, 13:37

Już po testach. U mnie nie działa automatyczne domykanie szyb, a szkoda miałem to w poprzednim samochodzie. Spróbujcie u siebie może zadziała :)

1. DUSTER II
2. BCM/UCH - wybieramy
T4_VS_BCM_BIS_DDT2000_SW13_1
3. [ BCM/UCH ] T4_VS_BCM_BIS_DDT2000_SW13_1
4. Windows Lift
Windows Lift - Configuration
5. AUTO_WINDOW_CLOSING_CF [-] – ustawiamy na TRUE
6. SEND

maugu - 2019-05-01, 21:21

Tak, domykanie to fajna sprawa zwłaszcza dla zapominalskich. Sam moduł nie jest drogi i grzechem było nie spróbować :), ale i tak dużo zyskaliśmy dzięki Twojej dociekliwości.
Belphegor - 2019-05-01, 21:23

A jaka ogólnie jest procedura domykania? W aucie z klasycznym kluczykiem naciskasz kłódkę zamkniętą i po kliknięciu zamkami szyby automatycznie idą w górę, czy trzeba przytrzymać przycisk zamykania?

A w aucie z kartą Hands Free po odejściu od auta jak on się automatycznie zamknie, to szyby same idą do góry?


Dobrze byłoby to wiedzieć, nim zacznę testy. ;-)

matiplok - 2019-05-06, 16:47
Temat postu: Re: Modyfikacje DD2 za pomocą ddt4all
Aktywowałem moduł domykania i wychodzi że go nie mam albo źle sprawdzam (otwieram szybę i zamykam auto z pilota i nic się nie dzieje)
Belphegor - 2019-05-06, 16:55

Nie mam niestety. A nieskromnie powiem, że jeśli ja nie mam, to chyba nikt nie ma (mam pełną wersję ze wszystkim co się dało domówić). :mrgreen: ;-) Też aktywowałem i próbowałem je zamknąć przyciskiem na karcie oraz zbliżeniowo/oddaleniowo po odejściu od auta, gdy to się zamknęło. Ale szyby niestety nie poszły w górę.
jammo - 2019-05-06, 18:25

W poprzednim aucie Astrze, sam osobiście dokładałem sobie moduł domykania szyb do modułu komfortu, który wykonał mi kolega ( chyba jakiś kondensator i dwa oporniki) w każdym razie groszowe sprawy, ale tam każda jedna szyba miała funkcję samoczynnego przesuwu po chwilowym podtrzymaniu włącznika, tzn. bez konieczności trzymania włącznika przez cały czas zamykania lub otwierania. Niestety w Dusterze mam to tylko od strony kierowcy, więc podejrzewam, że nie będzie takiej możliwości aby dołożyć moduł domykania szyb.
shrek - 2019-05-07, 22:46

d3mol3k napisał/a:

@Belphegor - u mnie domykanie szyb też nie działa.


Jak już pisałem nie będzie działać.
Zasilanie okien nie leci przez UCH.

maugu - 2019-05-23, 10:29

Mam prośbę w sprawie w/w tematu. Właśnie zbieram wszystkie dostępne info o domykaniu szyb – jak pisałam miałam w poprzednich samochodach takie moduły - proste konstrukcje uruchamiane z sygnału centralnego zamka i montowane w drzwiach kierowcy. Obecnie przymierzam się do zlecenia jego zamontowania w Dusterze i wertując forum z info w tym temacie zastanowiło mnie, czy to co uruchomił kol tom45tom ma jakieś przełożenie na sygnał zewnętrzny tzn. czy gdzieś pojawia się wysterowanie jakiegoś pinu z którego można by uruchamiać moduł domykania (z pominięciem centralnego zamka). Czy z wypowiedzi kol shreka wynika, że nigdzie tego sygnału nie da się wydobyć? Podobne pytanie dotyczy sygnału z czujnika deszczu. Moje dywagacje podyktowane są chęcią połączenia (sprzężenia) sygnału z czujnika deszczu z modułem domykania szyb. Czasami bowiem zostawia się otwarte/uchylone okna, a po niespodziewanym deszczu mamy lekki potop wewnątrz :(
maugu - 2019-05-31, 09:11

Nie mogę doedytować, a chciałam zamieścić oczekiwany docelowy efekt;

https://www.youtube.com/watch?v=8kEx9pg7AM4

Belphegor - 2019-05-31, 09:14

Najpierw musisz zamontować szyberdach. :lol: :lol: Miałem to w Passacie. Bardzo mądra funkcja. 8-)
maugu - 2019-05-31, 11:15

Belphegor napisał/a:
Najpierw musisz zamontować szyberdach. ....

Jak się już bawić z dachem to... ;)

Belphegor - 2019-05-31, 12:01

W sam raz do lansu na dzielni. 8-)
shrek - 2019-06-03, 18:59

maugu napisał/a:
Nie mogę doedytować, a chciałam zamieścić oczekiwany docelowy efekt;

https://www.youtube.com/watch?v=8kEx9pg7AM4


No to wystarczy zwykły moduł dotykania szyb i należy go sterować czujnikiem deszczu.

maugu - 2019-06-04, 08:03

Moduły domykania (takie sprzężone z centralnym zamkiem) miałam już montowane 2 razy i bezproblemowo działały latami. W moim Dusterze (dowiedziałam się z forum) jest zamontowany czujnik deszczy to pomyślałam, że można – tak jak piszesz wysterować nim moduł domykania, ALE nic nie wiem gdzie pojawia się sygnał z tego czujnika, czy ten czujnik jest w ogóle aktywny (zasilany) podczas postoju (wyłączony zapłon) samochodu, czy można go ew zasilić na stałe (tak jak jest np. w stanie czuwania z centralnym zamek itp.), ale też jak go dezaktywować jeżeli jesteśmy już w samochodzie (sami możemy wtedy decydować czy pozostawić na moment otwarte okno w czasie deszczu – czasami trzeba).
Pewnie można założyć drugi czujnik deszczu, lub nawet czujnik wody (wilgoci) – tak mi sugerował „mój” wykonawca, ale chyba aż tak mi na tej funkcji nie zależy by dodatkowo komplikować montaż. Na filmiku działa fajnie, ale może bardziej jest to nieodzowne dla kogoś często biwakującego w terenie. Generalnie fajny bajer, ale chyba nie dam rady tego sensownie (prosto) opracować.

buladag - 2019-06-18, 22:43

shrek napisał/a:
d3mol3k napisał/a:

@Belphegor - u mnie domykanie szyb też nie działa.


Jak już pisałem nie będzie działać.
Zasilanie okien nie leci przez UCH.

Dotyczy to każdego modelu?

laisar - 2019-06-18, 23:41

buladag napisał/a:
Dotyczy to każdego modelu?

Tak.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group