DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Na każdy temat - Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania

bojanek - 2010-06-16, 11:47
Temat postu: Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania
Witam :mrgreen:
Podejmuję się ataku z motyką na słońce, czyli rejestracji Daćki poza miejscem mojego zameldowania. Tak się bowiem zdarzyło, że różne sprawy zawodowo-prywatne wywiały mnie na drugi koniec Polski i nie uśmiecha mi się jeździć w rodzinne strony 2x - najpierw po miękki a potem po twardy dowód. Tym bardziej, że za około rok będę miał możliwość stałego meldunku w miejscu obecnego zamieszkania. Po co przepłacać.

Zamierzam się powołać na następujące rozwiązania prawne:
art. 73 Prawa o ruchu drogowym
Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
art. 23 Kodeksu Cywilnego
Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu
i żeby nie chcieli mnie spławić ze względu na niewłaściwy lokalizacyjnie urząd, to:
art. 21 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego
Właściwość miejscową organu administracji publicznej ustala się w innych sprawach – według miejsca zamieszkania (siedziby) w kraju

Wszędzie zatem pięknie widać, że liczy się zamieszkanie, a nie zameldowanie. W każdym razie, by być "świętszym od Papieża" załatwiłem sobie na wszelki wielki czasowy meldunek. W niektórych starostwach ponoć to przechodzi, w moim są negatywnie nastawieni i twierdzą, że się nie da. Kazali złożyć pismo, co zamierzam uczynić na dniach.

Czy ktoś próbował i się udało? Proszę o opinie, komentarze :-) A jeśli nie, to o trzymanie kciuków :-) Nie chcę jeździć "na obcego". Czuję się "tutejszy" :mrgreen:

krakry1 - 2010-06-16, 17:59

Powodzenia w walce z biurokratami - Życzę, żeby się udało. Ale znając polskie realia będzie to trudne - obym się mylił.
benny86 - 2010-06-19, 11:48

U mnie można coś takiego załatwić od ręki, tyle że jeśli adres w dokumencie tożsamości masz inny niż adres zamieszkiwania, piszesz oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej że zamieszkujesz pod takim i takim adresem z zamiarem stałego pobytu. Formularz takiego oświadczenia dostępny od ręki w wydziale komunikacji, napisanie zajmuje ok 2min więc nie ma problemu (treść Ci podadzą panie z wydziału)
bojanek - 2010-06-20, 10:28

No widzisz, u mnie to nie jest takie oczywiste. Byłem się najpierw rozeznać i pogadać z szefem wydziału komunikacji. Naczelnik WK rozumie "miejsce zamieszkania" jako "miejsce zameldowania" co nie jest w przepisach tożsame, a wystarczy przeczytać je ze zrozumieniem. I nie da się przekonać. Powiedział wprost, że mimo meldunku czasowego (mam go na 3 lata) oraz oświadczenia o miejscu zamieszkania, o którym mówisz i tak wyda mi decyzję negatywną. Zamierzam się od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, bo jest taka możliwość. Powinienem się wyrobić bez problemu w 30 dniach przeznaczonych na przerejestrowanie pojazdu. Skoro u Ciebie można, w moim sąsiednim powiecie można to dlaczego mówi się mi, że to, co chcę zrobić jest niezgodne z prawem. To co? Inne powiaty robią to nielegalnie? Ich argument jest taki, że w dowodzie rej. powinno być miejsce zameldowania z dowodu osobistego, co również jest nieprawdą, bo pole opisane jest jako "dane właściciela". Stąd też WK wpisuje do dowodu adres z meldunku czasowego i gra gitara. W przypadku kontroli drogowej pokazuje się papier z urzędu miasta i wszystko jest ok. Gdyby tak nie było można to po co w ogóle ten obowiązek? Jak widać jaki region taka interpretacja.
benny86 - 2010-06-20, 10:57

Boże że tacy ludzie jeszcze pracują w samorządach... Sam pracuje w urzędzie miasta tyle że w wydziale spraw społecznych (nie dokonujcie linczu, staram się sprawnie i porządnie pracować, nawet klienci często pochwalą:D) i taka wykładnia przepisów jest kompletną bzdurą dla mnie. W pierwszej kolejności dokonuje się wykładni językowej (a więc literalnego brzmienia przepisu prawnego) w razie jakichs wątpliwości ( a w tym przypadku wyrażnie pisze ZAMIESZKANIA a nie ZAMELDOWANIA) stosuje się wykładnie celowościową (zgodnie z celem ustawy) i systemową (umeiszczenie przepisu w akcie prawnym). Pocholere sie czepiają tego zameldowania? Z tego co wiem albo juz teraz albo też od stycznia nie istnieje obowiązek meldunkowy (nie wiem bo to nie należy do kompetencji mojego wydziału, zajmują się tym w ewidencji ludności),
Jeśli mogę coś doradzić odwołuj się od decyzji (nie musisz wcale uzasadniać, z odwołania musi jedynie wynikać że jesteś niezadowolony z rozstrzygnięcia danej sprawy)i w SKO masz bankowo wygraną sprawę. P.S. Jak byłęm na stażu w wydziale komunikacji, rejestrowaliśmy nawet samochód cudzoziemcowi który przyjechał na roczny kontrakt z jednegoz krajów ameryki południowej i posiadał jedynie tymczasową wizę)

bojanek - 2010-06-21, 16:32

benny86 napisał/a:
Z tego co wiem albo juz teraz albo też od stycznia nie istnieje obowiązek meldunkowy


Niestety istnieje i nie zostanie najprawdopodobniej zlikwidowany do 2014 r., ale tak jak piszesz nie ma to i tak związku z przepisami o rejestracji pojazdów bo wyraźnie stoi "ZAMIESZKANIA" :-) Póki co chciałem dzisiaj uzyskać negatywną decyzję, powiedziano mi, że na odp. mają 30 dni!!! Całe szczęście zawiesił się system informatyczny :mrgreen: a ja w akcie desperacji udałem się do Starosty w godzinach przyjęć interesantów. Złożyłem kulturalne wyjaśnienia - rzeczowo i bez pretensji - w końcu proszę tylko o rozwiązanie sprawy zgodnie z literą prawa. Był nieco zaskoczony i obiecał zająć się sprawą. Spisałem przy nim od ręki pismo, które jutro zostanie rozpatrzone. Kazano jeszcze dopisać numer telefonu celem ewentualnego szybszego kontaktu. Mam nadzieję, że to nie jest tylko pro forma. Obstawiam, że juz nie raz w WK były takie sytuacje, ale nikt się nie chciał z nimi szarpać. Powiedzieli, że nie można to ktoś przyjmował, że nie można. Mam jeszcze trochę czasu, więc powalczę o swoje. Tym bardziej, że Twój post przekonał mnie jeszcze bardziej do tego, że racja tkwi po mojej stronie.

benny86 - 2010-06-21, 20:46

No nie chce sie wymądrzać, ale kilka miesięcy pracy z aktami prawnymi i kilkaset godzin wykładów plus tyle samo konwersatoriów na studiach dają jakiś tam obraz danego sektora. Jeśli możesz to daj znać jak się sprawa skończy bo aż mnie zaciekawiłeś
krakry1 - 2010-06-21, 20:50

Ciekawe jak to wszystko się skończy.
bojanek - 2010-06-22, 16:55

Oczywiście starostwo milczy. Na razie nie zamierzam się przejmować - poczekam do końca tygodnia - w poniedziałek znów godziny przyjęć - nie zaszkodzi się przejść i zapytać co słychać w mojej sprawie :mrgreen: Czuję, że już mnie tam polubili :mrgreen: Jeśli ktoś wie w jakich powiatach rejestracja auta na oświadczeniu lub czasowym meldunku jest możliwa, to niech się wpisuje może w ten wątek - ciekaw jestem jak dużym ewenementem jest mój powiat. Póki co ja na razie wiem, że np. w Polkowicach na Dolnym Śląsku jest to możliwe. Z ciekawości zadzwonię jutro do mojego macierzystego WK i też spytam.
benny86 - 2010-06-22, 17:40

Ja bym poszukał np na stronie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji czy nie ma kontaktu do jakiejś komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za nadzór nad działaniami starostów w zakresie rejestrowania pojazdów, taka mała interwencja , jeden telefon z ministerstwa do urzędu może wiele załatwić www.mswia.gov.pl
bojanek - 2010-06-22, 21:11

benny86 napisał/a:
Ja bym poszukał np na stronie ministerstwa spraw wewnętrznych...


Dzięki Benny86 - na MSWiA nie znalazłem, ale zobacz to:
http://www.rpo.gov.pl/index.php?md=4322&s=1 - cytuję:

Zarówno ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 68, poz. 602 ze zm.), jak i akty wykonawcze wydane na podstawie tej ustawy, posługują się pojęciami „miejsce zamieszkania”, „adres’, lub „adres zamieszkania” jako informacji niezbędnej dla określenia właściwości organu do wydania między innymi takiego dokumentu, jak dowód rejestracyjny pojazdu. Osoba ubiegająca się o wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu obowiązana jest złożyć wniosek o rejestrację pojazdu, w którym wskazuje swój adres. Prawodawca żądając podania przez wnioskodawcę adresu (miejscowość, ulica, nr domu i lokalu) sugeruje, iż chodzi po prostu o adres, pod którym będzie możliwe zlokalizowanie zainteresowanego. Nie wymaga natomiast od wnioskodawcy ubiegającego się o wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu, aby wskazywał we wniosku adres zameldowania, bowiem wymóg taki dyskwalifikowałby osoby nie mające w ogóle zameldowania, lecz zamieszkujące pod wskazanym przez nich adresem. Jeżeli jednak strona w ogóle nie wskaże adresu, to zgodnie z art. 64 § 1 K.p.a. wniosek, w którym nie wskazano adresu i nie ma możliwości ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych, pozostawia się bez rozpoznania.

We wnioskach w których zainteresowany obowiązany jest do podania swojego adresu, adresu zamieszkania, należy przyjąć, iż chodzi o wskazanie miejscowości (ulicy, nr domu, nr mieszkania), w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, bez względu na ewentualny brak zameldowania. Osoba taka poprzez wpisanie adresu zamieszkania w formularzu wniosku składa oświadczenie, iż z tym miejscem zamieszkania, które wskazała wiąże się jej zamiar stałego pobytu w tymże miejscu (miejscowości). Zameldowanie na pobyt czasowy, czy też brak zameldowania (na pobyt stały lub czasowy) nie stanowi samoistnej przesłanki do odmowy rejestracji pojazdu, jeżeli wnioskodawca spełnia warunki określone przepisami prawa materialnego niezbędne do otrzymania dokumentu.
Z przedstawionego stanowiska wynika, iż brak jest podstaw do odmowy zarejestrowania samochodu w miejscu, gdzie interesant zamieszkuje z zamiarem stałego pobytu pomimo braku stałego zameldowania.


Jak na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich tak stoi, to niech no tylko spróbują negatywnie rozpatrzyć sprawę. Jak to się skończy dobrze, to wydrukuję to dla naczelnika WK i oprawię w antyramę - niech sobie powiesi nad biurkiem :mrgreen:

benny86 - 2010-06-22, 21:28

Nic dodać nic ująć....szkoda że niektórzy starości tego nie rozumieją i nie znają stanu prawnego ex katedra...
Tommy - 2010-06-23, 22:25

A może orientujecie się jak wygląda sprawa z rejestracją samochodu kupowanego na działalność gospodarczą, gdzie adres zamieszkania osoby prowadzącej DG i adres siedziby jest taki sam, ale różny od adresu zameldowania osoby prowadzącej DG? Czy tutaj też mogą być problemy z rejestracją w WK odpowiednim dla miejsca prowadzenia DG?
bojanek - 2010-06-24, 08:31

Tommy napisał/a:
A może orientujecie się jak wygląda sprawa z rejestracją samochodu kupowanego na działalność gospodarczą, gdzie adres zamieszkania osoby prowadzącej DG i adres siedziby jest taki sam, ale różny od adresu zameldowania osoby prowadzącej DG? Czy tutaj też mogą być problemy z rejestracją w WK odpowiednim dla miejsca prowadzenia DG?


Myślę, że sytuacja jest analogiczna do osoby fizycznej. Nigdzie nie ma mowy o tym, że musi to być miejsce zameldowania. Zerknij sobie na przytoczone przeze mnie przepisy one tyczą się także działalności gospodarczej. Nie będziesz miał problemu z udowodnieniem, że mieszkasz w danym mieście, bo nie dość, że mieszkasz, to jeszcze masz DG na tą miejscowość. W bazie orzeczeń NSA znalazłem kilka orzeczeń dot. przedsiębiorców - http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query - nie przytoczę Ci konkretnych linków, ale poszukaj ;-) Powodzenia! :mrgreen:

bojanek - 2010-06-24, 08:43

I jeszcze dla odświeżenia tematu - rozmowa telefoniczna z dzisiaj, którą odbyłem z WK w miejscu mojego stałego zameldowania:

Ja: Dzień dobry. Chciałbym zarejestrować u Państwa samochód, ale posiadam tylko meldunek czasowy, bo w powiecie X faktycznie mieszkam i pracuję. Chcę tu też zostać na stałe, ale dopóki nie kupię mieszkania nie będę miał stałego meldunku.
WK: A gdzie jest pan zameldowany na stałe?
Ja: W mieście Y - to jest województwo Z.
WK: Rozumiem. A jaki adres ma Pan w dowodzie osobistym?
Ja: Stałego zameldowania.
WK: Hmm... To może być problem, bo liczy się adres stałego zameldowania.
Ja: No dobrze, ale art. 73 PRD mówi o miejscu zamieszkania właściciela pojazdu, a nie jego zameldowaniu. Zamieszkanie jest zdefiniowane w art 25 KC.
WK: Chwileczkę, sprawdzę. Tak - rzeczywiście - ma Pan rację. Zapraszamy do nas, tylko proszę nie zapomnieć wziąć ze sobą zaświadczenia o meldunku czasowym w miejscowości na terenie powiatu X.
Ja: Świetnie. Dziękuję i do widzenia.
WK: Do widzenia.

I co? Da się? Da się! :mrgreen:
Na razie próbowałem ponownie złożyć wniosek, ale usłyszałem, że znają już moją sprawę i muszą się do niej odnieść pisemnie (po mojej wizycie u Starosty). Urzędniczka, z którą rozmawiałem powieliła oczywiście błąd odnośnie zameldowania, ale powiedziała, że ostatecznie trzeba czekać na pismo i że nie będzie dyskutować. Odpowiedź do 2 tygodni. Time is ticking...

bojanek - 2010-07-02, 06:45

Uwaga, ogłaszam wszem i wobec...

WYGRAŁEM :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dzisiaj rano telefon z WK, że zapraszają z kompletem dokumentów i mogę śmiało rejestrować samochód :mrgreen:

Gdyby ktoś chciał wzór pisma z wszystkimi niezbędnymi paragrafami i orzeczeniami, to zapraszam na priv. Chętnie podeślę.

opos - 2010-07-02, 06:56

Gratuluję.
krakry1 - 2010-07-02, 07:10

Ja również gratuluję ... a nie wierzyłem.
Tommy - 2010-07-02, 07:22

Gratuluję. Jednak da się wygrać.
tomi - 2010-07-02, 08:29

Gratuluję wytrwałości.
Malutki - 2010-07-02, 19:21

Gratulacje :-)
benny86 - 2010-07-02, 20:49

Greatuluję, choć od razu wiedziałem że sprawę załatwisz w korzystny dla siebie sposób. Nie wiedziałem tylko czy WK zrozumie w końcu swój błąd czy potrzebne będzie odwołanie do SKO (na podstawie decyzji starosty i za jego pośrednictwem). Drugi sposób jest niestety mniej komfortowy i bardziej czasochłonny dla klienta
premko - 2010-08-24, 08:58

Witam,

Czy ktoś z kolegów ma kontakt do kolegi o nicku "bojanek" mam podobny problem z rejestracją samochodu poza miejscem zameldowania i chciałbym go dopytać o szczegóły.
Pozdrawiam

Beckie - 2010-08-24, 09:26

U dołu posta http://www.daciaklub.pl/f...p?p=54005#54005 jest ikonka "email". Za pomocą tej funkcji możesz wysłać maila.
benny86 - 2010-08-24, 16:26

W tym wątku masz całą podstawe prawną do załatwienia sprawym, jeśli jakiś niekumaty urzędnik sam z siebie nie wie o istnieniu takiej możliwości idziesz do naczelnika, mówisz że jeśli wydają decyzję odmowną to za ich pośrednictwem wniesiesz odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i w tym odwołaniu powołąsz się ebzpośrednio na ww. podstawy prawne - wtedy na pewno zarejestrują:)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group