DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział ogólny o daciach - dacia duster - nieprecyzyjny wskaźnik paliwa

mikaksopak - 2010-08-11, 19:57
Temat postu: dacia duster - nieprecyzyjny wskaźnik paliwa
Witam wszystkich

czy to normalne w daciach, a w szczególności w dusterze, że wskaźnik paliwa na desce rozdzielczej działa nie precyzyjnie , np przez 200 km pokazuje full a potem nagle połowę, co ciekawe komputer wyświetla wszystkie informacje o spalaniu, przebytym dystansie od i do tankowania prawidłowo, tylko sama zawartość baku pokazywana jest nie precyzyjnie. :?: :-)

laisar - 2010-08-11, 19:59

"Normalne" to może za dużo powiedziane, bo aż tak źle zazwyczaj nie jest, ale zasadniczo owszem, daćki mają dość nieprecyzyjny ten wskaźnik: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=596
mikaksopak - 2010-08-11, 20:12

dzięki kolego za pomoc, z opisów wynika że nie ma co się stresować, po prostu taki urok wskaźnika i tyle, zobaczymy co będzie dale, bo to dopiero drugie tankowanie :-) pozdro
czapla7891 - 2010-08-11, 21:32

Ja w moim Dusterku nie zauważyłem żadnych dziwnych wskazań,powiem więcej u mnie komputer praktycznie się nie myli zarówno przy średnim zużyciu paliwa jak i przy pokazywaniu ile litrów spalił.Jak pokazuje ,że spalił np.40 litrów to tyle też mieści się podczas tankowania .Pozdrawiam
piotrres - 2010-08-13, 23:44

czapla7891 napisał/a:
Ja w moim Dusterku nie zauważyłem żadnych dziwnych wskazań,powiem więcej u mnie komputer praktycznie się nie myli zarówno przy średnim zużyciu paliwa jak i przy pokazywaniu ile litrów spalił.Jak pokazuje ,że spalił np.40 litrów to tyle też mieści się podczas tankowania .Pozdrawiam

Howgh!

laisar - 2010-08-14, 02:33

W ramach nadrabianie daćkowych zaległości urlopowych doczytałem się, że podobno wersja 4x4 Dustera ma bak z wgłębieniem na wał napędowy, co chwilami może skutkować zwiększoną nieprecyzyjnością wskaźnika paliwa, zanim paliwo w obu pseudo-komorach się wyrówna...

Aktualizacja: 23.08.2010
Nie podobno, tylko na pewno:

benny86 - 2010-08-14, 14:32

A nie można by zweryfikować wskazania poziomu paliwa podawanego przez elektroniczny wskażnik poprzez komputer pokładowy? Np. wiem że tankowałem do pełna, sprawdzam na kompie ile spalił od ostatniego tankowania i tym samym wiem ile jeszcze zostało w baku?
laisar - 2010-08-14, 19:22

Teoretycznie... ale zbyt wielkiej precyzji w tym też nie będzie.

No i jest jeszcze tryb testowy: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=42195#42195 (było we wcześniej zalinkowanym temacie).

adams - 2010-08-15, 14:42

teoretycznie :) tak, ale co jak ktoś ukradnie nocą paliwo?
benny86 - 2010-08-15, 14:44

Podejrzewam że wtedy od razu zmniejszy się wartość innej informacji podawanej przez komp - a mianowicie zasięg na posiadanym aktualnie paliwie :)
Ale to już teraz naprawdę mocno teoretyczne rozważanie coś czuję:D

borys68 - 2010-08-23, 07:55

Ahoj!
benny86 napisał/a:
A nie można by zweryfikować wskazania poziomu paliwa podawanego przez elektroniczny wskażnik poprzez komputer pokładowy? Np. wiem że tankowałem do pełna, sprawdzam na kompie ile spalił od ostatniego tankowania i tym samym wiem ile jeszcze zostało w baku?

Moim zdaniem te komputery sa gówno warte. Bzdury jakieś pokazują ...
Wiem ile wlałem, wiem ile przejechałem, widzę, że się świeci rezerwa ...

Borys

robertp1983 - 2010-08-23, 09:20

U mnie akurat wskaźnik i komputer pokazują w miarę dokładnie. do baku przy tankowaniu wchodzi tyle ile pokazuje komputer, że spalił
borys68 - 2010-08-23, 09:25

Ahoj!
To masz jakiś cud techniki. Mój mi mówi, że nie mam paliwa a sobie jeżdżę ...
Borys

PiotrWie - 2010-08-23, 11:42

Większość wskaźników poziomu paliwa jest nieprecyzyjna, z posiadanych dotychczas tylko w R25 był precyzyjny, nie wiem jak był rozwiązany pomiar, na desce była wyświetlana cyfrowo ilość paliwa w baku, zawsze prze tankowaniu się zgadzało - wzrastało o tyle ile dolałem. We wszystkich innych było mniej więcej, po pewnym czasie nauczyłem się korygować tak że mi to nie przeszkadzało
ryś - 2010-08-24, 23:06

U mnie komputer pokazuje dosyć dokładnie zużycie paliwa,a w skażnik to różnie ale zawsze jak zapala się rezerwa to ma jeszcze 4-5 litrów,ale do dna to bym nie wyciągał bo tam bywają różności choćby woda
piotrkrk - 2010-12-16, 15:56

Podepnę się pod ten temat bo nie znalazłem nigdzie podobnego.

Pytanie być może naiwne, ale: czy w wersji Ambiance Dustera, która nie ma komputera pokładowego, podawane jest aktualne chwilowe zużycie paliwa, czy też to jest po prostu funkcja komputera pokładowego i bez niego nie ma szans na podgląd takiej informacji?

jackthenight - 2010-12-16, 16:00

Tak, bez komputera pokładowego podawana jest również wartość paliwa w litrach pozostała w baku.
piotrkrk - 2010-12-16, 17:05

Skoro to jest dostępne również bez komputera, to co tak naprawdę przydatnego jeszcze daje jego posiadanie?
jackthenight - 2010-12-16, 17:44

Ach, sorki, ja źle przeczytałem - Ty się pytałeś o chwilowe zużycie paliwa, to niestety nie podaje , nawet komputer pokładowy tego nie podaje, on podaje jak już to średnie spalanie, różne dystanse itp.
Bez komputera paliwa można odczytać np. ilość paliwa w litrach itp, to są tzw. funkcje testowe - opis ich jest w kompedium forum.

z234 - 2010-12-17, 16:20

Witam!
Czy ktorys z kolegow mial duze rozbieznosci pomiedzy wskazaniami komputera (srednie spalanie) a rzeczywistym tankowaniem>
U mnie na stacji wychodzi ze auto pali srednio wiecej 0,8-1,2 litra ropy... :(

flowerman - 2010-12-17, 22:19

z234 napisał/a:
Witam!
Czy ktorys z kolegow mial duze rozbieznosci pomiedzy wskazaniami komputera (srednie spalanie) a rzeczywistym tankowaniem>
U mnie na stacji wychodzi ze auto pali srednio wiecej 0,8-1,2 litra ropy... :(

Sprawdź w motostat u mnie i wieży

Moje statsy

Statsy wieży

jarko - 2011-04-26, 16:58

W moim Dusterze wskazania cegiełek są do bani - pokazują jak chcą. Zgłosiłem ten fakt w serwisie. Zobaczymy co odpowiedzą w piątek jak odbiorę (mam nadzieję) auto po wymianie silnika.
TD Pedro - 2011-04-26, 19:22

jarko napisał/a:
w piątek jak odbiorę (mam nadzieję) auto po wymianie silnika.

długo to trwa :-( samochód zastępczy oczywiście dostałeś... :-)

juro - 2011-04-26, 22:24

Wskaźnik poziomu paliwa żyje swoim życiem i chyba niezbadane są jego ścieżki . U mnie przy zatankowaniu pod korek na pierwszej "cegiełce" zrobiłem 464 km. Jak pomnożyłem to przez ilość cegiełek to mi wyszło ponad 4000 km na jednym baku - no to super, takie małe perpetum mobile ten mój mobil. Już chciałem go zgłosić do konkursu na najoszczędniejszy samochód w swojej klasie (1,5 dci) na świecie ale szybkość znikania następnych cegiełek szybko postawiła mnie do pionu. A swoją drogą to ciekawe ile robicie na tej pierwszej cegiełce ? :roll:
Daster - 2011-04-26, 22:31

juro napisał/a:
Wskaźnik poziomu paliwa żyje swoim życiem i chyba niezbadane są jego ścieżki . U mnie przy zatankowaniu pod korek na pierwszej "cegiełce" zrobiłem 464 km. Jak pomnożyłem to przez ilość cegiełek to mi wyszło ponad 4000 km na jednym baku - no to super, takie małe perpetum mobile ten mój mobil. Już chciałem go zgłosić do konkursu na najoszczędniejszy samochód w swojej klasie (1,5 dci) na świecie ale szybkość znikania następnych cegiełek szybko postawiła mnie do pionu. A swoją drogą to ciekawe ile robicie na tej pierwszej cegiełce ? :roll:

Ostatnio jak zatankowalem wiecej niz do strzelenia pistoletu to zrobilem ok 100km zanim pierwsza cegielka zgasla. Komp pokazal ze spalil wtedy 9l. Ale potem to kaze nastepne spalone 5l paliwa gasilo nastepne cegielki. Tak wiec dzialanie wskaznika poziomu paliwa jest powiazane z potencjometrem na plywaku w zbiorniku paliwa ale moze nie tylko. Mialem kiedys Fabie 1.4MPI i po zagazowaniu gdy jechalem na gazie to strzalka poziomu paliwa w baku spadala w trakcie pokonywania trasy pomimo ze paliwa nie ubywalo.

TD Pedro - 2011-04-27, 11:40

Daster napisał/a:
Ostatnio jak zatankowalem wiecej niz do strzelenia pistoletu to zrobilem ok 100km zanim pierwsza cegielka zgasla. Komp pokazal ze spalil wtedy 9l. Ale potem to kaze nastepne spalone 5l paliwa gasilo nastepne cegielki. Tak wiec dzialanie wskaznika poziomu paliwa jest powiazane z potencjometrem na plywaku w zbiorniku paliwa ale moze nie tylko. Mialem kiedys Fabie 1.4MPI i po zagazowaniu gdy jechalem na gazie to strzalka poziomu paliwa w baku spadala w trakcie pokonywania trasy pomimo ze paliwa nie ubywalo.

dotychczas przejeżdżałem ok. 120-130 km i pierwsza cegiełka gasła... ale po zamontowaniu gazu dzieją się dziwne trudno wytłumaczalne rzeczy... raz wskazuje zużycie jednej cegiełki by po nocnym postoju w garażu przy wyjeździe następnego dnia pokazać pozostałą ilość paliwa na poziomie czterech cegiełek czyli mniej niż pół zbiornika a po przejechaniu na stację paliw (8 km) do baku wchodzi 15 litrów... wyliczenia rzeczywistego zużycia paliwa nie budzą niepokoju ("pali" tyle ile musi :lol: ) ale polegać na wskaźniku poziomu paliwa nie można...

PiotrWie - 2011-04-27, 16:07

Z tego co pisano na forum ze wskaźnikiem jest tak - w wersjach 2x2 jest jako tako proporcjonalny do ilości paliwa, w wersjach 4x4 żyje wlasnym życiem - zbiornik jest podzielony na dwie części przez wał napędowy i dlatego tak jest.
Daster - 2011-04-27, 20:11

Ogolnie jest lipa ze zbornikiem. Poszkodaowali w nim wypelnienia lub przegrod bo jak masz w baku wiecej paliwa to przy manewrach parkingowych strasznie w nim chlupocze i wydaje przy tym nieciekawe dzwieki.
TD Pedro - 2011-04-27, 20:40

przynajmniej wiesz, że masz paliwo... :lol:
laisar - 2011-04-29, 10:22

PiotrWie napisał/a:
zbiornik jest podzielony na dwie części przez wał napędowy i dlatego tak jest

Ipso facto.