DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Płyn w układzie wspomagania kierownicy

piotrres - 2008-01-07, 19:11
Temat postu: Płyn w układzie wspomagania kierownicy
Cześć,
Poziom płynu w układzie wspomagania jest już bliski min.
Co Koleżanka i Koledzy radzą ??? Dolewać samemu, a jeśli tak to co? czy zdać się na ASO.
W poprzednich wózkach nie mieliśmy wspomagania. :-P
Przegląd mam we lutym (formalnie coś koło połowy) trzeba też będzie zrobić kontrolę stanu technicznego pojazdu (tak wynika z papierów)

KaS602 - 2008-01-07, 20:01

piotrres napisał/a:
Dolewać samemu, a jeśli tak to co? czy zdać się na ASO


Zdalbym sie jednak na ASO, bo gdzies ten plyn musi sie podziewac... Warto by sprawdzic czy nie ma zadnej nieszczelnosci ukladu.

A co ewentualnie dolewac masz napisane w ks. serwisowej i instrukcji. Nie mam jej teraz pod reka...

Pablo78 - 2008-01-07, 20:35
Temat postu: Re: Płyn w układzie wspomagania
piotrres napisał/a:
Cześć,
Poziom płynu w układzie wspomagania jest już bliski min.
Co Koleżanka i Koledzy radzą ??? Dolewać samemu, a jeśli tak to co? czy zdać się na ASO.
W poprzednich wózkach nie mieliśmy wspomagania. :-P
Przegląd mam we lutym (formalnie coś koło połowy) trzeba też będzie zrobić kontrolę stanu technicznego pojazdu (tak wynika z papierów)


Tez bym podjechał raczej do ASO, niech sprawdzą...

Black Eryk - 2008-01-08, 11:47

Lepiej sprawdź w ASO bo możesz mieć jakieś minimalne wycieki na pompie od wspomagania i za jakiś czas zacznie bardziej ciec, a wtedy to może skończyć się nawet tym że podczas jazdy nagle nie będziesz mógł odpowiednio wykonać manewru skrętu.
barnaba - 2009-10-05, 16:32
Temat postu: Płyn układu wspomagania kierownicy.
Jaki płyn leje się do układu wspomagania w Dacii Logan (pierwszy rok sprzedaży w PL)? Szukałem przez google i przez szukajkę forumową ale nic nie znalazłem.
loganik - 2009-10-05, 17:43

Wg instrukcji ELFMATIC G3
barnaba - 2009-10-05, 22:07

loganik napisał/a:
Wg instrukcji ELFMATIC G3


Dzięki!

Cytat:
barnaba, a gdzie w Daćce znajduje się kierwonica? :mrgreen:


Pisałem na szybko, już poprawiłem :->

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2009-10-06, 13:02 ]
Wydzielono http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2527 d:

Gość - 2011-05-17, 07:51

witam. W MCV, który ma 33 tyś. zauważyłem wyciek płynu wspomagania. Czy te pompy się tak psują czy mi trafił się wadliwy egzemplarz? Dodam, że jestem długoletnim kierowcą więc nie trzymałem za długo kierownicy na max skręconej. Jestem pierwszym właścicielem.
ian - 2011-09-27, 18:18

Piąty rok użytkowania Logana i moje podejrzenia zostały potwierdzone w warsztacie. Od jesieni zeszłego roku zauważyłem, że coś za szybko ubywa płynu do układu wspomagania. Wcześniej trzymał niezmiennie stały poziom. Teraz przy okazji przeglądu znaleziona została przyczyna: niewielka nieszczelność, przewód przy pompie lekko poci się, wilgotnieje. Jeździć dalej można, tylko trzeba częściej kontrolować ilość płynu w zbiorniku. Jak zacznie cieknąc, pojawią się krople, to pompa układu wspomagania idzie do regeneracji. Koszt około 350-400 zł.

Uwaga! W przypadku większości awarii pompy całość wyciekającego płynu wychlapywana jest na pasek rozrządu.

KaS602 - 2011-09-28, 16:27

ian napisał/a:
Uwaga! W przypadku większości awarii pompy całość wyciekającego płynu wychlapywana jest na pasek rozrządu

Toż pasek rozrządu jest pod metalową obudową. Chyba masz na myśli wieloklin do osprzętu silnika..? Czy ja się postarzałem i nie pamiętam jak to jest...?

loganik - 2011-09-28, 19:46

To mi ian namieszał, pompa wspomagania poniżej alternatora, pasek rozrządu przykryty osłoną, płyn do wspomagania to olej Elfmatic G3, jak on opryska pasek rozrządu? :shock:
DUCATI - 2011-09-29, 11:14

A czy sa jakies proszki uszczelniajace dodawane do oleju ? Bo mi cieknie w Escorcie...
eplus - 2011-09-29, 15:20

DUCATI napisał/a:
A czy sa jakies proszki uszczelniajace dodawane do oleju ? Bo mi cieknie w Escorcie...

Oczywiście, ale dosypuje się je dzień przed sprzedażą auta. :idea:

ian - 2011-09-30, 15:20

kratylos To ten sam przypadek :-P -nic nie robiłeś przy pompie przez 30.000 tyś km? Mnie też mechanik doradził zostawić pompę w spokoju, tylko stale pamiętać o dolewkach... Podobno to wystarczy...

Cytat:
To mi ian namieszał


Mnie namieszał mechanik :-D Mówił jak nakręcony. Tak jak kiedyś przy odbiorze samochodu sprzedawca, który maniacko powtarzał o konieczności sprawdzania poziomu oleju i jego wskaźniku...

Jak już coś robię przy Loganie, lub silniku, to najprzód zaglądam do książek o eksploatacji i naprawie Renault Clio II. Na zasadzie analogii. Wieloklinowy pasek napędu osprzętu, wieloklinowy pasek napędu alternatora i pasek rozrządu. Wszystkie poprawnie wymieniłem?

Samochód, który do tej pory serwisowałem tylko w ASO miał źle (krzywo) dokręcony filtr oleju. W warsztacie zdejmowali go jakąś obejmą i w trakcie odkręcania pękł. Mam pytanie: czy w ASO mogli źle wkręcić filtr oleju?, czy może w warsztacie w złą stronę kręcili? Wiele lat temu przed garażem spotkałem zasapanego, wściekłego sąsiada z ogromnym młotkiem. Przestraszony, że może chce porozmawiać z małżonką zacząłem się dopytywać, co się stało. Nie umiał odkręcić filtru oleju, ale zamiast odkręcać cały czas go dokręcał ;-) .....

Ciekawy paradoks (to komplement): im ktoś ma niższe wykształcenie, tym większą wiedzę np. o mechanice samochodowej, oprogramowaniu, sieci internetowej. Rozumiem, że kobieta, doktor nauk medycznych może nic nie wiedzieć o użytkowanym samochodzie (nie potrafi nawet napompować opony), ale znam mężczyznę, doktora socjologii (chyba już habilitowanego) o równie mizernej wiedzy na ten temat. Po prostu wręcza kluczyki mechanikowi i odbiera samochód po kilku godzinach, lub następnego dnia.

jackthenight - 2011-09-30, 19:05

ian napisał/a:
Ciekawy paradoks (to komplement): im ktoś ma niższe wykształcenie, tym większą wiedzę np. o mechanice samochodowej, oprogramowaniu, sieci internetowej.

Bzdura.

corrado - 2014-09-26, 10:08

Jaki płyn pasuje do Dustera :

1. ELFMATIC G3 SYN


100% SYNTETYCZNY OLEJ DO UKLADÓW WSPOMAGANIA


ELFMATIC G3 SYN jest całkowicie syntetycznym olejem do przekładni automatycznych, układów wspomagania i systemów hydraulicznych.
ELFMATIC G3 SYN spełnia szereg poniższych norm i homologacji:
GENERAL MOTORS: DEXRONR III; RENAULT: DP0, SU0; FORD: MERCONR; MERCEDES BENZ: arkusz 236.5; MAN: 339 F; ALLISON: C4; NISSAN; VOITH: 55.6335.32 (G 607); ZF TE-ML: 14
B i 16L.

2. ELFMATIC G3


>OLEJ DO UKLADÓW WSPOMAGANIA


ELFMATIC G3 jest olejem najnowszej generacji do przekładni automatycznych i układów wspomagania.
ELFMATIC G3 spełnia wymagania następujących norm i specyfikacji:
GENERAL MOTORS: DEXRONR III; FORD: MERCONR; MAN: 339 F; NISSAN;
BMW: 24-3.0; ALLISON: C4; VOITH: 55.6335.32 (G 607); ZF TE-ML: 11 i 14.

-> http://www.elf.com.pl/wspomaganie.php

Jaka różnica w nich ? 1L starczy , bo z tego co kojarze wchodzi go niecały litr ... ?

Shadown - 2015-10-01, 20:11
Temat postu: Poziom płynu wspomagania
Witam.

Mam pytanie odnośnie płynu wspomagania a dokładniej dzisiaj chciałem go skontrolować ale jest w takim miejscu, że kompletnie nie widać miarki czy jest na max czy też min.

Zrobiłem zdjęcie



i teraz pytanie czy ta kratka po lewej co jest w zbiorniku powinna być cała pokryta płynem?

może ktoś może zrobić u siebie zdjęcie albo sprawdzić jak to wygląda.



Kolejna sprawa to po lewej stronie (patrząc na silnik) jest jakaś taka rurka gumowa przezroczysta która idzie prawie do samego dołu i jest podłączona do czegoś natomiast wylot rurki jest na górze i nie jest podłączony do niczego - co to może być?
( nie znam się więc pojęcia nie mam jak to dokładniej wytłumaczyć hehe).

route2000 - 2015-10-02, 11:05

Jak możesz to pomacaj ręką cały zbiornik to może wyczujesz jakby dwie wytłoczone poziome kreski to jest min i max. Jak nie widzisz dobrze to zaświeć latarką zbiornik z jednej strony a drugiej strony zobacz ile płynu widzisz pomiędzy kreskami.
Druga sprawa to możesz cyknąć fotkę tej gumowej rurki? MSZ to jest rurka do uzupełnienia oleju w skrzyni biegów.
A propos, to popraw w awatarze swój pojazd jeśli masz Dacię, a jak nie, to pisz o który model Dacii konkretnie piszesz. ;-)

DD - 2015-10-08, 14:46

Shadown napisał/a:
Mam pytanie odnośnie płynu wspomagania a dokładniej dzisiaj chciałem go skontrolować ale jest w takim miejscu, że kompletnie nie widać miarki czy jest na max czy też min.

Zrobiłem zdjęcie
[...]
i teraz pytanie czy ta kratka po lewej co jest w zbiorniku powinna być cała pokryta płynem?

może ktoś może zrobić u siebie zdjęcie albo sprawdzić jak to wygląda.
Sprawdziłem u siebie, fabrycznie mam zalane do MAX i w tym zbiorniczku wspomagania mam jednolitą ciemną powierzchnię płynu/oleju, w której absolutnie nie widać żadnych platikowych elemencików. Ale wiesz, ja mam DD 2015, u mnie ten zbiorniczek wygląda nieco inaczej, m.in. poziom sprawdza sie z boku (od lewej strony stojąc przodem do silnika), tak więc nie wiadomo, czy można się tym moim widokiem sugerować.
rgr - 2016-10-28, 08:49

Witam,

ile w ogóle wchodzi tego płynu do Sandero? Warto go wymienić po 8 latach?

siemaspl - 2017-05-30, 08:32

Jak należy często wymieniać plyn wspomagania i filtr tego oleju?
specek - 2017-06-11, 22:29
Temat postu: Płyn do wspomagania kierownicy
Witam

Zauwazylem ze mam ubytek plynu do wpomagania kierownicy. Czy ktoś wie jaki plyn kupic? Nie wiem co bylo poprzednio. No i pytanie - czy można dolac czy trzeba cały spuścic i na nowo zalać bo są różne zdania na ten temat?

Lodgy 1.2 tce


Pozdrawiam
specek

laisar - 2017-06-11, 22:45

Elf Renault matic D2.

Wystarczy dolać - ale skoro ubyło to lepiej sprawdzić, czy tylko za mało nalali w fabryce, czy może auto "znaczy teren"...

specek - 2017-06-11, 23:07

dzieki jeszcze raz
Dar1962 - 2017-06-12, 12:26

laisar napisał/a:
czy może auto "znaczy teren"...

nie musi, u mnie w astrze też kiedyś sporo ubyło a pod autem sucho - przedostał się do manszety maglownicy

Karenzo - 2017-08-03, 16:09

Gdzie jest najniższy pkt układu aby zlać płyn ? mowa o dusterze K4M ,
Co ciekawe serwisówka każe lać dextron II (ELF RENAULT MATIC D2) tak samo pokazuje strona ravenola natomiast elf już dextrona III.

Karenzo - 2017-08-03, 23:34

Znalazłem więc zostawię dla potomnych
Karenzo - 2017-08-06, 14:37

Kiepsko to wygląda
Zbiorniczek jest przed akumulatorem przewód idzie nad skrzynia do maglownicy tam zawraca pod skrzynie i wraca do zbiorniczka , nie ma żadnego miejsca do wylania płynu.
Rezygnuje z operacji ponieważ podobno trzeba to odsysać próżniowo :(

ricken - 2017-10-15, 13:47
Temat postu: Plyn do wspomagania sandero 1.4
Jaki płynem uzupełniac uklad wspomagania w sandero 1.4? W zbiorniczku mam sucho całkowicie nawet nie widze odrobiny płynu...
laisar - 2017-10-15, 13:54

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + płyn* wspomagan* = http://www.daciaklub.pl/f...p?p=40035#40035 = ELFMATIC G3
quartzu - 2017-10-15, 16:28

Albo każdy inny spełniający specyfikację DEXRON III.
ricken - 2017-10-15, 20:13

dzięki ELFMATIC G3 już zamówiony...
Fruxo - 2019-04-14, 22:22
Temat postu: Wymiana oleju w układzie wspomagania
Co jaki okres występuje interwał wymiany oleju do wspomagania w układzie elektryczno-hydraulicznym. W karcie przeglądów w ogóle nie ma takiej pozycji a serwisówka nie informuje w jaki sposób można to zrobić bo pisali ją na układ hydrauliczny z pompą na pasku.
Czy ktoś może podejmował się już tego wyzwania i ma jakiekolwiek informacje o tej czynności.
Przy pompie na pasku najniższym elementem jest właśnie owa pompa przy której wygodnie można zlać olej ale przy elektro hydraulicznym chyba maglownica

toka93 - 2019-04-15, 12:59

Odpiąć przewód z przelewu albo odkręcić przewód ciśnieniowy przy pompie. W obu wypadkach grawitacja zrobi swoje
ziajo - 2019-05-07, 17:00

Panowie jaki płyn jest stosowany w LOGANIE II 2013/2014r. ? Nie mam żadnej informacji w książce serwisowej ani w instrukcji a chciałem trochę uzupełnić bo jest na minimum poziomu.
DrOzda - 2019-05-07, 20:17

Elfmatic G3 albo inny klasy Dexron III.
Powinien być napis na korku wlewu zbiorniczka.

sztani - 2019-07-02, 09:16
Temat postu: Płyn do wspomagania Prestone z uszczelniaczem co sądzicie?
mam niewielki wyciek czy Waszym zdaniem ten płyn coś pomoże Wasze doświadczenia?
laisar - 2019-07-02, 09:50

Jeżeli producent środka uszczelniającego przewidział go do użytku w układzie wspomagania, to jest 50% szans na sukces - albo zadziała, albo nie, w zależności od rodzaju wycieku.

Po drugie, nawet jeśli zadziała, to raczej na krócej niż dłużej, bo tego typu rozwiązania z założenia są tymczasowe i mają tylko pozwolić na krótkoterminową eksploatację auta, w oczekiwania na porządną naprawę.

DrOzda - 2019-07-02, 19:08

Magliwnica fo Logana po regeneracji zdaje się ok. 500 PLN kosztuje. Plus wymiana
Fruxo - 2020-07-29, 20:02

Wymieniłem już jaki czas temu i warto było , kiera chodzi 2 razy lżej.
Przy samej maglownicy jest przykręcony przewód dostęp tylko z kanału stojąc przodem do silnika a tyłem do bagażnika na wysokości katalizatora.
Dostęp bardzo kiepski ja dociąłem klucz chyba 13 na szlifierce i wtedy dałem rade.

wojtek22 - 2020-12-15, 19:50

Witam,
Nie chcę zakładać nowego tematu więc zadam pytanie tutaj.
Czy ja dobrze rozumiem Elfmatic G3 syn jest syntetyczny, a Elfmatic G3 mineralny?
Chciałbym wymienić płyn, ale G3 syn nigdziej nie mogę znaleźć.
Jaki płyn do Dustera byście polecili.

telecaster1951 - 2020-12-16, 00:22

wojtek22 napisał/a:
Jaki płyn do Dustera byście polecili.
Taki jaki masz w instrukcji lub najbardziej zbliżony, a najlepiej identyczny.
wojtek22 - 2020-12-16, 01:47

telecaster1951 napisał/a:
wojtek22 napisał/a:
Jaki płyn do Dustera byście polecili.
Taki jaki masz w instrukcji lub najbardziej zbliżony, a najlepiej identyczny.

Wydaje się to oczywiste, ale ja nie znalazłem takiej informacji w dokumentach które otrzymałem razem z samochodem.

telecaster1951 - 2020-12-16, 14:20

Najprościej to skontaktować się z ASO i zapytać. Powiedzą Ci jaki płyn rekomenduje Renault i kup ten albo inny, spełniający te same normy.
eio - 2020-12-16, 14:26

Albo skontaktować się ze sklepem Dacii/Renault (na forum polecanych jest kilka internetowych) - po numerze VIN dopasują oryginalne płyny, oleje, części.
laisar - 2020-12-16, 14:50

wojtek22 napisał/a:
Jaki płyn do Dustera byście polecili

http://www.daciaklub.pl/f...1733143#1733143 - serwisówka podaje ELF RENAULT MATIC D2 - nr OEM 7701402037 - ale może być oczywiście dowolny zgodny z Dexron II (stąd to D2 w nazwie) lub lepszy.

wojtek22 - 2020-12-16, 15:55

laisar napisał/a:
wojtek22 napisał/a:
Jaki płyn do Dustera byście polecili

http://www.daciaklub.pl/f...1733143#1733143 - serwisówka podaje ELF RENAULT MATIC D2 - nr OEM 7701402037 - ale może być oczywiście dowolny zgodny z Dexron II (stąd to D2 w nazwie) lub lepszy.


Dzięki, ale mimo wszystko mam same wątpliwości. Elfmatic G3 syn to Dexron III. Wiosną wymieniałem olej, filtr powietrz, filtr oleju i fultr kabinowy. W poważnym sklepie dali mi filtr powietrza i kabinowy nie taki jaki prosiłem. Bo Pan w magazynie sięgnął nie na tą półkę. Wczoraj chciałem w żony Citroenie C3 wymienić filtr kabinowy. W innym profesjonalnym sklepie dali mi filtr o 3 cm węższy. Dzisiaj miły pan stwierdził, że nie ma pojęcia co się stało bo ten filtr nie pasuje do żadnego Citroena.

laisar - 2020-12-16, 16:41

Na pomyłki sprzedawców nie da się nic poradzić oprócz skrupulatnego sprawdzania otrzymanego towaru.

A z olejem wspomagania jest dokładnie tak samo jak z innymi - silnikowym czy przekładniowymi: ma po prostu spełniać normy, natomiast jego producent, o ile nie jest to jakaś firma-krzak i nie ma się wiary w jakieś "das przewaga dzięki la kreativ zum-zum", jest sprawą zupełnie nieistotną, bo daćki w większości nie wymagają żadnych kosmicznych technologii obsługi.

Chcesz mieć super-książkowo - szukaj ELF RENAULT MATIC D2, ale zdroworozsądkowo naprawdę wystarczy w zasadzie cokolwiek zgodnego z "GM Dexron IID" (jak podaje karta produktu tego Elfa).

wojtek22 - 2020-12-16, 17:41

Moja dociekliwość wygląda na upierdliwą, ale ma swoje uzasadnienie.
W czerwcu miałem sporego dzwona. Takiego na prawie 20 tys. Pas przedni, maska, blotniki 3 chłodnice - centalnie wbiłem się w Panią, która nie dostrzegła znaku stopu.
Trochę ciężej pracował po naprawie układ wspomagania. Jedyną rzeczą wymienioną w układzie kierowniczym była podstawa pompy. Warsztat nie podał czy uzupełniał płyn, ale w kosztorysie nic nie ma. Obecnie trochę ciężej się kręci wiec zajrzałem do zbiorniczka i jest trochę mało płyny. Postanowiłem wymienić płyn ze względu na niepewność co tam naprawdę jest wlane lub dolane. Dlatego zaczełem poszukiwania. Niby wszystko można znaleść, ale nie potrafię dokopać się do tego czy ma to być olej syntetyczny, czy mineralny.

laisar - 2020-12-16, 18:06

wojtek22 napisał/a:
czy ma to być olej syntetyczny, czy mineralny

Wszystko wskazuje na to, że ELF RENAULT MATIC D2 nie jest syntetyczny, więc obowiązku nie ma - ale jak chcesz, to zamiennik oczywiście może być.

Krystian67 - 2020-12-16, 18:11

Do kangoo 2008 lałem ten co podają koledzy ELF RENAULT MATIC D2.Kolor wiśni .I wszystko hulało.
wojtek22 - 2020-12-21, 21:01

Witam,
Coś z tymi olejami Elfa kiepsko w sklepach w mojej okolicy.
Kupiłem Valvoline Maxlife ATF. Płyn spuszczony, wyssany, wymieniony. Układ odpowietrzony i spora różnica na plus.

Pietia83 - 2021-08-20, 20:06
Temat postu: Jaki i ile płynu do wspomagania
Panowie potrzebuję wypłukać układ wspomagania w Dacii Dokker 2015 1,6 8V LPG

Jest tam pompa elektryczna

pytanie jaki płyn do tego układu i ile go potrzeba ?

pozdrawiam

dudu$ - 2021-08-20, 20:59

Gdzieś na forum był temat na temat płynu do wspomagania. Z tego co pamietam to do wspomagania Elektryczno- hydraulicznego czyli takiego co jest u Ciebie stosuje się zwykły płyn do wspomagania dexron II - W Renault oryginalnie zalewany był ELF RENAULTMATIC D2, który po pewnym czasie został zastąpiony elfmatic d3
sobol1976 - 2021-08-21, 08:05

Zdania są podzielone jak widać. Do Sandero 2015 lałem ELFMATIC G3 Dexron III 1 litr wystarczy.
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=400

Pietia83 - 2021-08-21, 13:36

Dzieki za info przepłucze układ i zaleje ELFMATIC G3 ;-)

mysle ze do płukanki i zmiany starcza 2 litry na wymianę :]


dzieki za pomoc

Pietia83 - 2021-08-29, 14:12

Płyn wymieniony .. przepłukane 1l nowym

Robota prosta :

1) Lewarujemy
2) Odkręcamy lewe koło
3) Zrzucamy nadkole
4) Odpinamy wąż powrotny
5) kręcimy kierownica prawo lewo az wyleci wszystko
6) Zatykamy króciec w zbiorniku
7) Wężyk do butelki
8) zalewamy do zbiornika nowy płyn
9) Kręcimy az pojawi sie znowu
10) Dolewamy az będzie czysty
11) Wpinamy wąż do króćca w zbiorniku
12) Dolewamy
13) kręcimy ...
14) Odpalamy samochów
15) kręcimy
16) Gasimy
17) Czekamy az sie odpowietrzy
18 Zakręcamy korek

finito

rgr - 2022-01-11, 11:36

A jaki jest płyn do Sandero I?

Byłem przekonany, że Elfmatic G3 -- ale różne ipatrsy itp. proponują mi zupełnie inne (i nic z Elfmatica).

laisar - 2022-01-11, 11:46

rgr napisał/a:
jaki jest płyn do Sandero I?

Taki sam, jak wspomniany wcześniej - "Elf Renault matic D2".

Sklepy zwykle proponują po prostu to, co mają na stanie i jest zamiennikiem produktu oryginalnego.

rgr - 2022-01-11, 11:53

laisar napisał/a:
rgr napisał/a:
jaki jest płyn do Sandero I?

Taki sam, jak wspomniany wcześniej - "Elf Renault matic D2".

Sklepy zwykle proponują po prostu to, co mają na stanie i jest zamiennikiem produktu oryginalnego.

Można mieszać z G3? Tego D2 to nawet na All nie ma*.

Edit: Znalazłem dopiero po wpisaniu "Elf D2". Ale pytanie aktualne :)

Edit2: W sumie to nie znalazłem, bo jest tylko bańka 2l za 123zł. G3 kosztuje ok. 25zł/1l.

laisar - 2022-01-11, 14:22

Mądrości internetów twierdzą, żeby nie mieszać, można natomiast zastępować starszy D2 nowszym G3.

https://en.wikipedia.org/wiki/DEXRON

rgr - 2022-01-11, 19:14

laisar napisał/a:
Mądrości internetów twierdzą, żeby nie mieszać, można natomiast zastępować starszy D2 nowszym G3.

https://en.wikipedia.org/wiki/DEXRON


Chyba dolewałem już G3, więc go zastosuję. Dzięki :)

Seba - 2022-02-16, 21:10
Temat postu: Płyn wspomagania - logan 2
Witam. Koledzy mam mało płynu (oleju) do wspomagania . Nie posiadam instrukcji a koloru nie mogę rozszyfrować😃. Może ktoś wie jakim zalać ? Chodzi mi konkretnie o nazwe . A drugie pytanie to ile wchodzi płynu w cały układ jakbym chciał wymienić?. Pozdrawiam.
laisar - 2022-02-17, 00:07

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + płyn wspomagania = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=400

(Cokolwiek zgodnego z normą "GM Dexron IID" lub wyższą, 1 litr).

Krystian67 - 2022-02-19, 09:46

Jak wyzej kol. ELFMATIC G3 .
Nikita_Bennet - 2023-01-23, 21:50

w sumie to ciekawa sprawa z płynem do układu wspomagania bo trochę wertuję forum i do wymiany jak coś to i logan pickup (2011r) i duster (2018r) oba diesle - jakim to płynem zalać?
Dymek - 2023-01-23, 22:16

Elfmatic G3 albo cokolwiek klasy Dexron III
Nikita_Bennet - 2023-01-24, 11:11

i tylko taki?
Bo wcześniej widziałem te tematy ale może obecnie wlewa się coś innego....
Ktoś podpowie ile wchodzi do
Logan 2011r
DD 2018r
Jeden zakup i wymienię w tym samym czasie.....

Dymek - 2023-01-24, 11:34

Swoją drogą prewencyjna wymiana oleju wspomagania w roczniku 2018 to chyba "lekka" nadgorliwość...
A bardzo często nie robi się tego w ogóle a jeśli już to przy okazji naprawy maglownicy.

laisar - 2023-01-24, 14:25

4 lata istotnie wydają się nadgorliwością, ale brak wymian w ogóle też nie jest dobrym pomysłem. Na zdroworozsądkowe maksimum wygląda granica 100 tys. km przebiegu i okres 10 lat - chociaż ja nie czekałbym tak długo nawet przy mniejszym kilometrażu.
Nikita_Bennet - 2023-01-24, 14:42

Dymek napisał/a:
Swoją drogą prewencyjna wymiana oleju wspomagania w roczniku 2018 to chyba "lekka" nadgorliwość...
A bardzo często nie robi się tego w ogóle a jeśli już to przy okazji naprawy maglownicy.

wstawiam auto i do zrobienia kilka rzeczy, potem nie będę się pchał z wymianą płynu we wspomaganiu gdzie teraz wbić się do dobrego mechanika to trza trochę poczekać.
Lepiej być raz bez auta jeden dzień niż kilka dni w ciągu 2-3 lat.
Olej z filtrem i filtr powietrza, olej w skrzyni wymienię sam, na resztę nie bardzo mam czas i chęci ;)

Nikita_Bennet - 2023-01-24, 14:47

laisar napisał/a:
4 lata istotnie wydają się nadgorliwością, ale brak wymian w ogóle też nie jest dobrym pomysłem. Na zdroworozsądkowe maksimum wygląda granica 100 tys. km przebiegu i okres 10 lat - chociaż ja nie czekałbym tak długo nawet przy mniejszym kilometrażu.


100km i dlatego myślę o tym plus fakt że w loganie pickup jest już ponad 10 lat i ponad 100tys km. Jeden zakup tego samego płynu i podstawić autka pod serwis ;) Przynajmniej taki jest plan.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group