DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Hak do Dustera

Dusterjack - 2010-11-27, 19:22
Temat postu: Hak do Dustera
Mam pytanie do użytkowników Dustera z hakiem. Czy Duster ma do czego zamontować hak, czy jest specjalna belka?
leo - 2010-11-28, 21:59

Mam hak montowany w ASO, oryginalne akcesorium Renault (jest jeszcze naklejka).
Patrząc od spodu widziałem, że hak (odkręcany) przytwierdzony jest do beleczki, która przechodzi na swoich końcach w dwa solidne płaskowniki. A te przykręcone są do podłużnic podwozia. Widać, że są to elementy dodane wraz z samym hakiem.
Pomogłem?

ppart - 2010-11-28, 22:09

leo, Ile kosztowało zamontowanie haka, jeśli można spytać ?
Dusterjack - 2010-11-28, 22:30

no właśnie, ile to kosztowało?
tolkiszon82 - 2010-11-29, 07:12

hak kosztuje 1k w aso bodajze montaz niewiem bo jeszcze musze najpierw odebrac
leo - 2010-11-29, 23:56

Zamawiając auto w lecie usłyszałem cenę 1.000 zł za oryginalny hak (wraz z wiązką elektryczną i montażem). Pomyślałem, że to dość drogo i powiedziałem sprzedawcy, że chyba zrezygnuję na rzecz nieoryginalnego, zakładanego poza ASO. A gość mi na to, że nie poleca - bo rzekomo większość haków jest jakoś inaczej montowana (znaczy mniej solidnie, jakimś innym rozwiązaniem). Nie orientuję się w temacie, więc w końcu odżałowałem tego tysiaka.
A najlepsze jest to, że przy odbiorze powiedziano mi, iż taki hak (jest on odkręcany, w niektórych krajach trzeba go zdemontować, jeśli się nie ciągnie przyczepy) kosztuje już... 1500 zł. Na moje groźne spojrzenie sprzedawca szybko dodał, że oczywiście nie będę niczego dopłacał... :mrgreen: Mimo tego i tak sczesali mnie jeszcze na 35 zł za badanie techniczne samego haka (znaczy papier, na podstawie którego Urząd Komunikacji wpisuje hak do dowodu rejestracyjnego).

zyga03 - 2011-03-02, 22:36
Temat postu: Montaż haka w Dusterze
Niedługo odbiorę Dustera 4x4 z ESP i chcę do niego samodzielnie założyć hak automatyczny.
ASO nie ma takiego w ofercie.
Potrzebuję informację czy Duster w tej wersji ma instalację elektryczną typu Can-bus czy z funkcją Check Control ( np sygnalizacja przepalonych żarówek)
czy jeszcze coś innego.
Od tego zależy jaki moduł przyłączeniowy powinienem kupić do przyłączenia do haka.
Może ktoś mógłby mi pomóc w tej sprawie.
I jeszcze pytanie czy Sandero i Duster mają wymiarowo takie same panele z przycjskami sterującymi i radiem?

jackthenight - 2011-03-02, 22:40

zyga03 napisał/a:
Potrzebuję informację czy Duster w tej wersji ma instalację elektryczną typu Can-bus czy z funkcją Check Control ( np sygnalizacja przepalonych żarówek)
czy jeszcze coś innego.


Nie ma żadnych z wyżej wymienionych - instalacja prosta jak konstrukcja młotka.
Moduł kupuj taki, jaki miałbyś kupić do auta z 90 lat lub wcześniej, wiesz coś jak Fiat UNO, Polonez - żadnych nowszych konstrukcji przy podłączaniu haka nie zastaniesz.
Czyli będzie to hak raczej bez modułu :)

A tutaj masz instrukcje montażu haka w dusterze :

Hak z wtyczką 7 pinową : http://www.tech-accessoir...ocument_id=3092

Hak z wtyczką 13 pinową : http://www.tech-accessoir...ocument_id=4213


Oraz jeszcze instrukcja montażu fabrycznego zestawu : http://www.tech-accessoir...ocument_id=3183

laisar - 2011-03-02, 22:57

zyga03 napisał/a:
czy Sandero i Duster mają wymiarowo takie same panele z przycjskami sterującymi i radiem?

Tak.

zyga03 - 2011-03-03, 08:15

no to świetna wiadomość o prostej instalacji bo miałem podczas wakacji przygodę z samochodem o cyfrowych magistralach i po przyczepieniu przyczepy ESP otrzymywało o tym informację i zmieniały się programy dla funkcji trakcji. Wszystko było dobrze do czasu gdy zaczęło lać , było wilgotno i zimno. LR utknął w błocie na trzy dni aż wszystko wyschło.
W Dusterze zastosuję najprostszy moduł aby odseparować instalację przyczepy od samochodowej. Nie będą się mogli w ASO przyczepić do spraw gwarancyjnych. Napisałem do centrali w tej sprawie i odpisali , że dobrze zrobiona instalacja nawet samodzielnie jest ok, zgodnie z prawodawstwem unijnym.

Nikita_Bennet - 2011-03-03, 08:18

napisz jeszcze jaki hak będziesz kupował bo jak ja widzę ceny półautomatycznych to się za głowę biorę.
jackthenight - 2011-03-03, 08:48

zyga03 napisał/a:
W Dusterze zastosuję najprostszy moduł aby odseparować instalację przyczepy od samochodowej. Nie będą się mogli w ASO przyczepić do spraw gwarancyjnych. Napisałem do centrali w tej sprawie i odpisali , że dobrze zrobiona instalacja nawet samodzielnie jest ok, zgodnie z prawodawstwem unijnym.


Gdybyś potrzebował jakiegoś schematu czy informacji o kolorze jakiegoś przewodu to pytaj - wszystko już na forum znamy i wiemy :)

zyga03 - 2011-03-03, 08:54

ja kupuję ocynkowany dedykowany hak słowackiej firmy Galia. To są doskonałe haki, sprawdziłem je w 3 samochodach. Cena u nas w sklepach online to ok 560 zł automat
np tutaj http://www.steelcar.com.pl/aktualnosci.html

jackthenight napisał/a:
Gdybyś potrzebował jakiegoś schematu czy informacji o kolorze jakiegoś przewodu to pytaj - wszystko już na forum znamy i wiemy :)


Z góry dzięki. Po to właśnie jest Klub

Darek-Duster - 2012-02-06, 20:07
Temat postu: automatyczny hak holowniczy
Witam wszystkich właścicieli Dustera!
Chciałbym się wszystkim tu obecnym pochwalić swoim nowym nabytkiem którym jest hak holowniczy, i to nie byle jaki a automatycznie demontowany!
W salonie powiedzieli że nie ma dedykowanego haka który można by było łatwo zdejmować. Trochę pogrzebałem w sieci i znalazłem, jest firma która oferuje takie haki: www.steelcar.com.pl
Zakupiony u nich hak otrzymałem kurierem i zaraz zabrałem się za montaż.
Wszystko poszło bez problemu, w podłużnicach są gotowe otwory i wszystko idealnie pasowało, a co ważnie nie trzeba nic wycinać w zderzaku :lol: Co więcej, hak nie jest malowany a ocynkowany, sprzedawca daje 3 lata gwarancji że nie będzie rdzewiał - pożyjemy zobaczymy...
Na stacji diagnostycznej powiedzieli że pierwszy raz widzą całą konstrukcję w ocynku, i stwierdzili że po co cynkować całą belkę skoro i tak jej nie widać... :oops: Zaświadczenie dali bez problemu, hak ma nawet homologację EU!

TD Pedro - 2012-02-06, 20:25

Witaj w Klubie... :-)
pytałeś jak to się ma do zachowania gwarancji?

Darek-Duster - 2012-02-06, 21:27
Temat postu: Witam!
Tak, pytałem. Powiedzieli że jeśli wszystko będzie zrobione prawidłowo to nie ma problemu. Hak ma homologację, pasuje na fabryczne otwory więc nie trzeba nic wiercić, spawać itp. Nie ingeruje w konstrukcję auta, a zgodnie z przepisami nikt nie ma obowiązku serwisować auta w autoryzowanym serwisie. Generalnie nią są szczęśliwi że nie zarobili na montażu...
Gorzej z elektryką, można zamówić tzw. dedykowaną, niestety jest droga: 320 zł :-( , ale nawet w serwisie powiedzieli że podłączają zwykłe wiązki "na krótko" i wszystko działa. U mnie wiązka z gniazdem kosztowała 20 zł...

mim - 2012-02-06, 21:37

Darek-Duster napisał/a:
Powiedzieli że jeśli wszystko będzie zrobione prawidłowo to nie ma problemu.

A zaświadczenia na montaż nie chcieli ?

TD Pedro - 2012-02-06, 21:38

Darek-Duster napisał/a:
Gorzej z elektryką, można zamówić tzw. dedykowaną,

głównie to mnie interesowało, jak potraktują ingerencję w układ elektryczny... jeżeli sami robią "na skróty" to czepić się nie mogą ale jeżeli to jest robione poza nimi to ... no właśnie pytałem bo byłem ciekaw jaka padnie odpowiedź...

Darek-Duster - 2012-02-06, 21:42

Pewnie jest jak w większości spraw w serwisach, tj dopóki nic się nie dzieje to jest dobrze, a jak coś nawali to wtedy szukają powodów żeby na coś "zwalić"
Na szczęście powiedzieli że Dacia ma jeszcze na tyle prostą instalację że nie ma co się popsuć.
I to mi się w niej najbardziej podoba, kiedyś miałem Golfa II tam też nie miało się co psuć :-D

zyga03 - 2012-02-06, 22:30
Temat postu: Re: automatyczny hak holowniczy
Darek-Duster napisał/a:
Witam wszystkich właścicieli Dustera!
Chciałbym się wszystkim tu obecnym pochwalić swoim nowym nabytkiem którym jest hak holowniczy, i to nie byle jaki a automatycznie demontowany!
W salonie powiedzieli że nie ma dedykowanego haka który można by było łatwo zdejmować. Trochę pogrzebałem w sieci i znalazłem, jest firma która oferuje takie haki: www.steelcar.com.pl
Zakupiony u nich hak otrzymałem kurierem i zaraz zabrałem się za montaż.
Wszystko poszło bez problemu, w podłużnicach są gotowe otwory i wszystko idealnie pasowało, a co ważnie nie trzeba nic wycinać w zderzaku :lol: Co więcej, hak nie jest malowany a ocynkowany, sprzedawca daje 3 lata gwarancji że nie będzie rdzewiał - pożyjemy zobaczymy...
Na stacji diagnostycznej powiedzieli że pierwszy raz widzą całą konstrukcję w ocynku, i stwierdzili że po co cynkować całą belkę skoro i tak jej nie widać... :oops: Zaświadczenie dali bez problemu, hak ma nawet homologację EU!


sam mam hak tej firmy ale ten o którym piszesz że masz zainstalowany nie jest hakiem automatycznym a półautomatem z wyjmowaną kulą. wadą tego rozwiązania jest to ,że nie ma zabezpieczenia na kluczyk i w 2 sekundy można go po prostu ukraść. Wystarczy podnieść zabezpieczenie i wyjęte. Mój kumpel w ten sposób stracił kulę. Zostawił na moment ubłocony hak bez opieki. Więc bądź czujny.

_Marcin_ - 2012-02-07, 09:03
Temat postu: Re: automatyczny hak holowniczy
Darek-Duster napisał/a:
Witam wszystkich właścicieli Dustera!
Chciałbym się wszystkim tu obecnym pochwalić swoim nowym nabytkiem którym jest hak holowniczy, i to nie byle jaki a automatycznie demontowany!

Ile taki hak kosztuje? Instalację będziesz robił sam czy oddajesz gdzieś?

Darek-Duster - 2012-02-07, 09:54

zyga03 napisał/a:
sam mam hak tej firmy ale ten o którym piszesz że masz zainstalowany nie jest hakiem automatycznym a półautomatem z wyjmowaną kulą...


Witam,

zgadza się, to jest hak półautomatyczny, automatyczny rozkłada się i składa elektrycznie po naciśnięciu przycisku w bagażniku, ale takie haki produkowane są tylko do naprawdę drogich aut. Sporo czytałem zanim zamówiłem ten hak, niestety w naszym pięknym kraju tak już jest że co nie przykute łańcuchem szybko może zmienić właściciela :-? . Niestety, podobno, haki z kulą zamykaną na kluczyk nie tolerują dobrze błota i piachu, ponoć można mieć później kłopot ze zdjęciem takiej kuli.

TD Pedro - 2012-02-07, 10:29

_Marcin_ napisał/a:
Ile taki hak kosztuje?

wejdz, na:
www.steelcar.com.pl
masz tam info o hakach i wiązkach elektrycznych (różnych)... :-)

zyga03 - 2012-02-07, 10:33

[quote="Darek-Duster"]
zyga03 napisał/a:
sam mam hak tej firmy ale ten o którym piszesz że masz zainstalowany nie jest hakiem automatycznym a półautomatem z wyjmowaną kulą...
Cytat:


Witam,

zgadza się, to jest hak półautomatyczny, automatyczny rozkłada się i składa elektrycznie po naciśnięciu przycisku w bagażniku, ale takie haki produkowane są tylko do naprawdę drogich aut. Sporo czytałem zanim zamówiłem ten hak, niestety w naszym pięknym kraju tak już jest że co nie przykute łańcuchem szybko może zmienić właściciela :-? . Niestety, podobno, haki z kulą zamykaną na kluczyk nie tolerują dobrze błota i piachu, ponoć można mieć później kłopot ze zdjęciem takiej kuli.


Hak automatyczny nie musi być składany elektrycznie itd prawdziwy automat charakteryzuje się tym ,że można kulę wyjąć w taki sposób aby nie widać było żadnego mocowania i nic nie wystaje poniżej zderzaka. Najczęściej jest to robione w ten sposób ,że wyjmowanie jest pionowe ( w dół). Do Dustera oczywiście można kupić taki automat cena ok 1100 zł ( 1 rok temu). Z hakiem automatycznym wiąże się sprawa zakładania np bagażnika rowerowego o dużym udzwigu. Nie wszystkie konstrukcje automatów tolerują takie zabawy bo na zabezpieczeniu kluczykowym zawieszony jest duży ciężar.
Automat jest dobry dla samochodów , które jeżdżą w terenie ponieważ nie ma elementów zmniejszających kąty wjazdu i zjazdu samochodu.
Gratuluję wyboru Galii, to bardzo dobra firma i hak jest świetnie zabezpieczony antykorozyjne , cynkowanie ogniowe.

Darek-Duster - 2012-02-07, 12:31

Niestety nie zgadzam się z Twoją teorią na temat haka automatycznego. Niezależnie od tego czy kula wsuwana jest pionowo czy poziomo, oraz czy jest zabezpieczana kluczykiem czy nie i tak w obu przypadkach trzeba się schylić i użyć rąk do zdjęcia czy też założenia kuli, co często wiąże się z pobrudzeniem się. W automacie wszystko dzieje się automatycznie, dlatego nazywa się właśnie hakiem automatycznym i przy nim ręce się nie brudzą :-)
zyga03 - 2012-02-07, 12:53

Darek-Duster napisał/a:
Niestety nie zgadzam się z Twoją teorią na temat haka automatycznego. Niezależnie od tego czy kula wsuwana jest pionowo czy poziomo, oraz czy jest zabezpieczana kluczykiem czy nie i tak w obu przypadkach trzeba się schylić i użyć rąk do zdjęcia czy też założenia kuli, co często wiąże się z pobrudzeniem się. W automacie wszystko dzieje się automatycznie, dlatego nazywa się właśnie hakiem automatycznym i przy nim ręce się nie brudzą :-)


oczywiście , masz prawo nie zgadzać się nawet z teorią względności Einscheina
czy widziałeś kiedyś hak po przejściach w błocie on by się nigdy nie zamknął samodzielnie

Darek-Duster - 2012-02-07, 13:47

oczywiście , masz prawo nie zgadzać się nawet z teorią względności Einscheina
czy widziałeś kiedyś hak po przejściach w błocie on by się nigdy nie zamknął samodzielnie[/quote]

Trochę odbiegamy od tematu, hak automatyczny, składany elektrycznie widziałem przy samochodzie którym raczej nikt w teren nie wyruszy, z tego względu że była to dość droga limuzyna a nie terenówka. W aucie terenowym najlepiej sprawdzi się najzwyklejszy hak z kulą na stałe. Z definicji słowa "automat" wynika że jakiś mechanizm wykonuje daną czynność za mnie, po naciśnięciu guzika. Skoro w haku montowanym pionowo muszę się schylić i rękami mocować kulę to dla mnie także jest to półautomat.

zyga03 - 2012-02-07, 14:01

Darek-Duster napisał/a:
oczywiście , masz prawo nie zgadzać się nawet z teorią względności Einscheina
czy widziałeś kiedyś hak po przejściach w błocie on by się nigdy nie zamknął samodzielnie


Trochę odbiegamy od tematu, hak automatyczny, składany elektrycznie widziałem przy samochodzie którym raczej nikt w teren nie wyruszy, z tego względu że była to dość droga limuzyna a nie terenówka. W aucie terenowym najlepiej sprawdzi się najzwyklejszy hak z kulą na stałe. Z definicji słowa "automat" wynika że jakiś mechanizm wykonuje daną czynność za mnie, po naciśnięciu guzika. Skoro w haku montowanym pionowo muszę się schylić i rękami mocować kulę to dla mnie także jest to półautomat.[/quote]

ale w Dusterze zwykłe haki mają taką konstrukcję , że nawet po odkręceniu kuli mocowanie sporo wystaje pod zderzakiem i można łatwo uszkodzić samochód
tylko hak automatyczny wyciągany pionowo ( bez przekręcania jak w półautomatach; tu jest różnica) zapobiegnie zaczepieniem przy stromych wjazdach i zjazdach
a co do brudzenia rąk to przy zmianie koła też się one ( ręce) brudzą a automat nazywa się Assistance

Dar1962 - 2012-02-07, 17:32

uprośćmy tą skomplikowaną do bólu teorię - hak demontowalny :-P
jurlong - 2012-05-25, 08:55
Temat postu: Hak do Dustera
Witam !
Jestem posiadaczem Dacii dustera 4x4 z ESP i chciałbym kupić ten hak http://sklep.steelcar.com...p?id_product=63
Producent pisze ,,Podcięcie zderzaka: TAK, widoczne tylko od dołu'"

Natomiast Kolega Darek-Duster pisze ,,Zakupiony u nich hak otrzymałem kurierem i zaraz zabrałem się za montaż.
Wszystko poszło bez problemu, w podłużnicach są gotowe otwory i wszystko idealnie pasowało, a co ważnie nie trzeba nic wycinać w zderzaku "
Niestety Kolega Darek-Duster jest nieuchwytny więc może ktoś z forumowiczów wyjaśni mi jak to rzeczywiście jest z tym wycinaniem w zderzaku.

Roobertino - 2012-05-25, 17:53

ja również kupowałem u nich hak, tylko zwykły wypinanie po odkręceniu 2 śrub, montaż bez podcinania zderzaka bez żadnych problemów.
noespa - 2012-07-05, 20:23

A jak wyglądała u Ciebie sprawa z elektryką? Sam montowałeś wiązkę elektryczną czy komuś zleciłeś czy ASO? I drugie pytanie którą wiązkę montowałeś - zwykłą z gniazdem 7-PIN?

Prawdopodobnie zdecyduję się na hak z odkręcaną kulą.

Roobertino - 2012-07-06, 08:02

Wiązkę montowałem zwykłą 7 pin, montowali mi razem z hakiem na szybkozłączki, wpinali się w instalację. Żadne ASO zakład specjalizujący się w zakładaniu haków.
mekintosz - 2013-01-29, 21:34

Zauwazylem dustera z takim hakiem. Nie wiem czy to ASO czy firm trzecich. Wyglada niezbyt ładnie, moze dlatego. ze to z 4x4 ?
malygabrys - 2013-01-29, 22:16

To jest orginalny hak z serwisu. Ja też mam taki zakładany przed odbiorem auta - cena w 2011 roku to 1100 zł - montaż gratis. :-P
treblig1974 - 2013-01-29, 23:07

Potwierdzam hak z ASO. Mam taki. Nieco paskudny, ale solidny.
Dusterjack - 2013-01-31, 18:35

Są dwa rodzaje haków Galia, w całości ocynkowane:

Z kula demontowalną, przykręcaną śrubami – 440 zł

Z kulą demontowalną automatycznie, bez użycia narzędzi – 630 zł

http://www.steelcar.com.pl/D0415.html

Wiązki elektryczne:

Z gniazdem 7 pin – 25 zł

Z gniazdem 13pin – 60 zł

Które rozwiązanie polecacie?

Dar1962 - 2013-01-31, 18:46

Dusterjack napisał/a:
Są dwa rodzaje haków Galia Które rozwiązanie polecacie?

sam odpowiedz sobie na pytania: - jak często będziesz go demontował?, ile chcesz przeznaczyć kasy na ten cel? i będziesz wiedział ;-)

Nikita_Bennet - 2013-01-31, 20:45

do pickupa galia nie ma haków.
leo - 2013-02-02, 18:36

mekintosz napisał/a:
Zauwazylem dustera z takim hakiem. Nie wiem czy to ASO czy firm trzecich. Wyglada niezbyt ładnie, moze dlatego. ze to z 4x4 ?


Oryginalne akcesorium reno. Montowane również w autach z napędem tylko na przód.

malygabrys napisał/a:
To jest orginalny hak z serwisu. Ja też mam taki zakładany przed odbiorem auta - cena w 2011 roku to 1100 zł - montaż gratis. :-P


W październiku 2010 r. kosztował 1000 zł z montażem (i już coś mówili o podwyżce, ale więcej niż umówiony tysiąc nie chcieli). Za to przy odbiorze nowego auta z zamontowanym od razu hakiem ściągnęli ze mnie bodajże 60 zł za kwit "badania technicznego" dopuszczającego hak do użytku.

treblig1974 napisał/a:
Potwierdzam hak z ASO. Mam taki. Nieco paskudny, ale solidny.


Potwierdzam, solidny. Wystarczy spojrzeć na jego mocowanie do podłużnic auta (dobrze to widać z kanału).
I brzydki. :mrgreen: A do tego nieładnie rdzewieje (dobrze, że tylko powierzchniowo) - ta czarna emalia odłazi całymi płatami i pojawia się rdzawy nalot. W lecie zbiorę się i pewnie coś wymyślę (znaczy odczyszczę i polakieruję całość).

Dar1962 - 2013-02-02, 20:38

szczotka druciana a potem hammerite na rdzę i będzie spokój (do kolejnego otarcia ;-) )
Dusterjack - 2013-02-16, 17:38

Zamówiłem hak Galia z kulą demontowalną automatycznie, bez użycia narzędzi – 630 zł i wiązką 7-PIN. W Dusterach bez pakietu LOOK nie ma broblemy i montuje się hak bez wycinania zderzaka. Ja mam pakiet LOOK i z tyłu srebrną osłonę. Czy ktoś montował hak Galia z demontowalną kulą do Dustera z pakietem LOOK, jeśli tak to co z osłoną, czy wymaga jakiegoś wycięcia?
pioor - 2013-02-17, 09:21

Dusterjack napisał/a:
Zamówiłem hak Galia z kulą demontowalną automatycznie, bez użycia narzędzi – 630 zł i wiązką 7-PIN. W Dusterach bez pakietu LOOK nie ma broblemy i montuje się hak bez wycinania zderzaka. Ja mam pakiet LOOK i z tyłu srebrną osłonę. Czy ktoś montował hak Galia z demontowalną kulą do Dustera z pakietem LOOK, jeśli tak to co z osłoną, czy wymaga jakiegoś wycięcia?

Doświadczenia nie mam ale jak patrzę na różnice między oboma wersjami Dusterów to widzę jedynie, że różnią się kolorem plasiku pod zderzakiem.

bossboss - 2013-02-17, 19:01

spiłowanie nakładki pakietu look ok 1-1,5 cm--praktycznie nie zauwazalne
fotolabor - 2013-06-12, 16:39

Pragnę sobie zamontować hak na bagażnik rowerowy, jak się okazuje sprawa nie jest taka prosta .Dzwoniłem na stację diagnostyczną powiedzieli ,że nie znają przepisów.Na stronie Policja .pl też jest pokrętnie .Mają być światła i tablica rejestracyjna hm jak przeniosę tablicę z tyłu na bagażnik powinno być ok.Tak zrozumiałem.Czy ktoś posiada taki bagażnik i jak sobie radzi? :shock:
pluto - 2013-06-12, 16:45

fotolabor napisał/a:
jak przeniosę tablicę z tyłu na bagażnik powinno być ok. :shock:


No nie zupełnie. Takie działanie również nie jest zgodne z prawem. Policja może bowiem zatrzymać kierowcę z powodu braku tablicy na samochodzie. :-)

Dusterjack - 2013-06-12, 17:35

Hak zamontowany teraz akcja zakupu przyczepki. Jakie firmy polecacie (producentów) przyczepek? Z Dusterem jest kłopot bo mam wpisane w dowodzie 680 kg, a większość przyczepek zaczyna się od 750 kg.(przyczepka bez hamulca).
TD Pedro - 2013-06-12, 17:41

fotolabor napisał/a:
Pragnę sobie zamontować hak na bagażnik rowerowy....
..... Czy ktoś posiada taki bagażnik i jak sobie radzi? :shock:



- rok temu "przerabiałem" ten temat, zacząłem od Wydz. Komunikacji gdzie dowiedziałem się, ze nie ma możliwości otrzymania trzeciej tablicy rejestracyjnej (o to najpierw zapytałem) a na pytanie w jaki sposób używać taki bagażnik odpowiedź padła, że sprawa nie jest uregulowana i by przenosić na ten czas tablicę rejestracyjną z samochodu na bagażnik, ("po cichu" podpowiedziano mi, że niektórzy zgłaszają zagubienie/kradzież tablicy i dostają kolejną ale czynią to na własne ryzyko bo jest to nielegalne, ścigane i karalne),
- w związku z tym znajomy z firmy produkującej reklamy wykonał mi tablicę rejestracyjną, wyglądem wierną oryginałowi i używam bagażnika z taką tablicą, miałem nawet "bliskie spotkanie trzeciego stopnia" :-P z Policją i w tym przypadku nikt się tego nie czepiał...

malygabrys - 2013-06-12, 17:43

Dusterjack napisał/a:
Hak zamontowany teraz akcja zakupu przyczepki. Jakie firmy polecacie (producentów) przyczepek? Z Dusterem jest kłopot bo mam wpisane w dowodzie 680 kg, a większość przyczepek zaczyna się od 750 kg.(przyczepka bez hamulca).


To zależy czy chcesz kupić w markecie czy u sprzedawcy specjalizującego się w przyczepkach lub producenta. Na allegro jest cała masa ofert z masą całkowitą od 450 do 750 kg. Piszesz jaką DMC chcesz mieć na fakturze i taką ci napiszą. Tylko musisz zadzwonić i się dogadać. Jak to mówią - koniec języka za przewodnika - hej!

malygabrys - 2013-06-12, 18:00

fotolabor napisał/a:
Pragnę sobie zamontować hak na bagażnik rowerowy, jak się okazuje sprawa nie jest taka prosta .Dzwoniłem na stację diagnostyczną powiedzieli ,że nie znają przepisów.Na stronie Policja .pl też jest pokrętnie .Mają być światła i tablica rejestracyjna hm jak przeniosę tablicę z tyłu na bagażnik powinno być ok.Tak zrozumiałem.Czy ktoś posiada taki bagażnik i jak sobie radzi? :shock:


Używam bagażnika na hak od Thule i jak kupowałem to u tego samego sprzedawcy nabyłem listwę ze światłami i miejscem na tablicę rejestracyjną i biały kawałek plastiku wielkości tablicy dostałem w komplecie. Na tym plastiku przykleiłem niebieskie literki i cyferki - nr rej. i przykręciłem do listwy. Tak wożę rowery, jeździ za mną policja (czasami) i nikt nie ma żadnych problemów.

Tak jak np TDPedro możesz sobie dorobić jakąś imitację albo po prostu napisz pisakiem wodoodpornym numery rejestracyjne na czymś i tyle - przepis mówi że numery muszą być widoczne a nie że to musi być legalizowana tablica rejestracyjna, która jest przypisana do auta a nie do bagażnika na rowerki. :-D

fotolabor - 2013-06-12, 22:32

malygabrys

możesz sobie dorobić jakąś imitację albo po prostu napisz pisakiem wodoodpornym numery


rejestracyjne na czymś i tyle - przepis mówi że numery muszą być widoczne a nie że to musi być legalizowana tablica rejestracyjna, która jest przypisana do auta a nie do bagażnika na rowerki.


Dzięki za dobrą podpowiedź tak zrobię. :-D

Gajowypl - 2013-08-15, 11:01

Witam wszystkich!
Mam duży problem. kupiłem hak oryginalny wraz z wiązką(modułem) do Dustera z allegro.
Tylko tyle że ta wiązka jest na 12 pin i do tego w dwóch miejscach jest ucięta.
Czy można przerobić taką wiązkę ,lub zrobić(!!!) samodzielnie nową z zastosowaniem modułu?
PROSZĘ O POMOC!!! :oops:

nikita1589 - 2013-12-30, 18:39
Temat postu: Hak do Duster'a 4x4
Witajcie Kochani mam do Was prośbę. Czy mogli byście wrzucić fotki Waszych haków ?? Jak są zamontowane od spodu ?? W którym miejscu cięte były autka ?? Czy montowaliście je sami czy w jakimś serwisie?? Ile kosztowały wasze haki? Byłabym bardzo wdzięczna :-D . Pozdrowionka :mrgreen:
Cav - 2013-12-30, 18:53

Ja kupiłem polski hak wypinany za niecałe 600 zł, ponoć cięcia zderzaka nie wymaga, ale jeszcze nie jest zamontowany.
Z tego co wiem, hak się tylko przykręca w standardowych miejscach, tak jak haki fabryczne.
Zobacz haki na allegro, mają rozrysowane sposoby montażu.

nikita1589 - 2013-12-30, 19:04

W berlingo były wycięte dziury i problemu nie było tutaj mąż zaglądał i szczerze mówiąc nie wie gdzie go przykręcić bo chyba dziur nie ma Cav, a Ty masz nową wersję ??
mekintosz - 2013-12-30, 19:05

http://www.daciaklub.pl/f...er=asc&start=25

Są zdjęcia haka fabrycznego w 4x4 ;-)

Tu fajne ocynkowane haki galia:

http://allegro.pl/listing...rItems-18386528

nikita1589 - 2013-12-30, 19:13

Patrząc na tamte fotki nowe podwozie różni się od starego i nie ma możliwości wmontowania haka tego typu przynajmniej mąż na coś takiego miejsc nie widzi: http://allegro.pl/steinho...3799221045.html
Dusterjack - 2013-12-31, 11:50

Spokojnie mogę polecić hak Galia, mam go ponad rok, zdejmowany bez narzędzi, wozi się do w bagażniku i zakłada kiedy potrzeba. To co zostaje pod samochodem tylko w małym stopniu pogarsza kąt zjazdu w terenie. Ocynkowane, dedykowane do Dustera 4x4. Proponuję montaż w serwisie, jak tak zrobiłem ze względu na gwarancję.
nikita1589 - 2013-12-31, 12:39

Dusterjack, a czy mógłbyś zrobić fotki i wysłać ??
Andrzej Zajczuk - 2013-12-31, 15:57

Dusterjack napisał/a:
Spokojnie mogę polecić hak Galia, mam go ponad rok, zdejmowany bez narzędzi, wozi się do w bagażniku i zakłada kiedy potrzeba. To co zostaje pod samochodem tylko w małym stopniu pogarsza kąt zjazdu w terenie. Ocynkowane, dedykowane do Dustera 4x4. Proponuję montaż w serwisie, jak tak zrobiłem ze względu na gwarancję.

Napisałeś, że ocynkowany. Czy korozja wcale się go nie ima. Głownie interesuje mnie mechanizm mocowania. Potrzebna jakąś okresowa konserwacja?

Dusterjack - 2013-12-31, 19:49

O hakach było już na forum:
http://www.daciaklub.pl/f...7&highlight=hak

Ten hak jest idealny do Dustera 4x4.

MZ000 - 2014-01-03, 14:20

Gajowypl napisał/a:
Witam wszystkich!
Mam duży problem. kupiłem hak oryginalny wraz z wiązką(modułem) do Dustera z allegro.
Tylko tyle że ta wiązka jest na 12 pin i do tego w dwóch miejscach jest ucięta.
Czy można przerobić taką wiązkę ,lub zrobić(!!!) samodzielnie nową z zastosowaniem modułu?
PROSZĘ O POMOC!!! :oops:


Kup za parę groszy nową 7-pin (20zł?).

laisar - 2014-01-03, 19:26

Gajowypl napisał/a:
wiązka jest na 12 pin

Na 13 pinów.

Gajowypl napisał/a:
Czy można przerobić taką wiązkę ,lub zrobić(!!!) samodzielnie nową z zastosowaniem modułu?

Oczywiście - chociaż potrzebne jest nowe gniazdko 7 pin, więc być może faktycznie prościej kupić gotową...

W każdym razie wystarczy nie podłączać nadmiarowych kabelków, a rozpiska pinów jest tu, w tym temacie - drugi link w http://www.daciaklub.pl/f...p?p=81442#81442

nikita1589 - 2014-01-14, 18:40

http://www.daciaklub.pl/f...1627771#1627771
Cav napisał/a:
hak nie pasował od starego modelu [faza I]

Cav, masz rację bo mąż w starszym modelu nie miałby problemu z hakiem i montażem a tu się zastanawia jak ciąć itd i chyba będziemy musieli czekać aż zrobią hak do nowszego modelu :mrgreen:

Cav - 2014-01-14, 18:45

Ponoć zrobili, dzisiaj dostałem, jutro będę instalował.
Wiele się nie różni ponoć.

nikita1589 - 2014-01-14, 18:58

Cav, a możesz zrobić fotki tego haka i wrzucić ?? i ewentualnie jak również zainstalujesz go to zrobić od spodu ??
Cav - 2014-01-14, 19:09

Są w necie.
To jest hak G80A z firmy Auto-hak.

Jest np. tu:
http://autostach.com/start.asp?WCU=~TUpHODBBIC9I

A tutaj masz instrukcję montażu:
http://pdf.dghsystem.com/it/G80A.pdf

nikita1589 - 2014-01-14, 19:31

Cav, kolego hak robi Ci zakład czy sam będziesz montował
Dusterjack - 2014-01-14, 21:56

Trochę inaczej montowany jest hak w wersji 2x4 i 4x4, lepiej zlecić to fachowcom.
Jeśli ten hak jest ocynkowany to cena jest dobra, jeśli nie to lepszy jest hak Galia, cały ocynk,
http://www.steelcar.com.pl/.
Sprawdzony do Dustera 4x4, pasuje idealnie bez przeróbek, cena z 2013 r. 675,- zł. W komplecie pokrowiec na hak, gumowa osłona trzpienia gdy chowamy hak do pokrowca aby piasek nie przykleił się do smaru, zaślepka otworu po wymontowaniu haka.

Cav - 2014-01-14, 22:17

Montaż będzie w ASO.
675 to jednak ponad 100 zł więcej niż płaciłem.

Cav - 2014-01-16, 18:40

No i hak zamontowany.
Z wyciągniętą kulką wygląda bardzo zgrabnie, jak ktoś się nie przygląda, to może nie zauważyć że jest - i to chodziło.
O niebo lepiej niż Duster który stał w salonie z zamontowanym ogromnym hakiem oryginalnym, wymagającym cięcia zderzaka.

mekintosz - 2014-01-17, 00:42

Podrzuć Cav foto haczyka za dnia z zamontowaną kulą ;-)
robo1973 - 2014-01-20, 18:29

Podaj linka do haka, Czy pasuje do 4x4
Jak sobie sam założę to co z wbiciem haka do dowodu rejestracyjnego ?

nikita1589 - 2014-01-20, 18:55

robo1973, jedziesz robisz przegląd około 40zł później wydział komunikacji i tam resztę załatwiają, koniec :mrgreen: a i karta pojazdu musi być
Cav - 2014-01-20, 22:24

robo1973 napisał/a:
Podaj linka do haka, Czy pasuje do 4x4


Link masz stronę wcześniej , a jakbyś uważnie czytał, to byś wiedział, że właśnie do 4x4 był zakładany.

Cav - 2014-02-09, 15:28

mekintosz napisał/a:
Podrzuć Cav foto haczyka za dnia z zamontowaną kulą ;-)


Proszę bardzo.

lubię_pierogi - 2014-02-22, 18:34

Hej Cav - gdzieś w internecie w opisie tego haka G80A piszą, że wymagane jest cięcie plastików - napisz proszę, czy potwierdzasz? Widzę, że masz Dustera po lifcie, i o takiego właśnie mi chodzi...

Fotki robiłeś jeszcze bez zamontowanego gniazda? Czy jakoś sprytnie schowałeś?

laisar - 2014-02-22, 21:17

lubię_pierogi napisał/a:
gdzieś w internecie w opisie tego haka G80A piszą, że wymagane jest cięcie plastików

Cav kilka postów wcześniej w tym temacie podał nawet linka do oryginalnej instrukcji...

lubię_pierogi - 2014-02-23, 09:32

laisar napisał/a:

Cav kilka postów wcześniej w tym temacie podał nawet linka do oryginalnej instrukcji...


Tak widziałem. Z tym, że wg obrazków instrukcja dotyczy wersji 4x2 (koło zapasowe pod spodem), a z innych tematów można wysnuć wnioski, że różnice są...

Nie żebym jakoś się bał pocięcia zderzaka, ale jeśli nie ma takiej potrzeby, to chcę to powiedzieć w ASO, żeby nie poszli "wg schematu" - dla fabrycznego haka i nie przycięli bez potrzeby.

robo1973 - 2014-02-27, 08:41

Najtańszy jaki znalazłem
http://allegro.pl/hak-hol...3972328254.html

Haczyk zamontowany pierwsza klasa /nie ma sensu przepłacać/

Cav - 2014-03-03, 18:03

lubię_pierogi napisał/a:
Hej Cav - gdzieś w internecie w opisie tego haka G80A piszą, że wymagane jest cięcie plastików - napisz proszę, czy potwierdzasz? Widzę, że masz Dustera po lifcie, i o takiego właśnie mi chodzi...

Fotki robiłeś jeszcze bez zamontowanego gniazda? Czy jakoś sprytnie schowałeś?


Widzisz przecież na zdjęciach, że zderzak nie był cięty, a wersja jest 4x4, zderzak i belka są takie same.
Gniazdo jest, schowane pod zderzakiem - wysuwa je się w miarę potrzeby (tak jak na filmiku od producenta).

P.S.
Montaż był w ASO, ja go nie widziałem.

lubię_pierogi - 2014-03-03, 20:43

ok, dzięki
moulder - 2014-04-22, 17:25
Temat postu: Montaż haka
Zamierzam holować niewiadówkę n126 Na ile mam się przygotować $, w Dusterze 2 2014 r. Gdzie wykonać montaż, jaki hak wybrać? Oferta na ale drogo olbrzymia.
laisar - 2014-04-22, 18:27

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4327
route2000 - 2014-04-22, 18:29
Temat postu: Re: Montaż haka
moulder napisał/a:
Zamierzam holować niewiadówkę n126 Na ile mam się przygotować $, w Dusterze 2 2014 r. Gdzie wykonać montaż, jaki hak wybrać? Oferta na ale drogo olbrzymia.

Hak musi mieć atest, ponadto po zamontowaniu haka musi elektryk dokonać przyłączenia do gniazda na 7 lub 13 pinów. Dopiero z hakiem udać się do diagnosty by potwierdził prawidłowość montażu. I dopiero z wszystkimi papierami udać się do wydziału komunikacji aby potwierdzili je w dowodzie rejestracyjnym.
A gdzie zamontować to zapytaj wujka gogla (jak masz blisko Trójmiasta to tam poszukaj). Samemu to nie wiem czy dasz radę z tym podołasz, ale kto potem potwierdzi na papierze, że jest zmontowany zgodnie z normą? Ceny są różne, nie należy nadmiernie oszczędzać, bo to jest sprawa bezpieczeństwa. Cena może się oscylować w granicach 500 - 800 zł, ale nie dam dokładnej ceny. bo nie wiem.

gregorek - 2014-04-26, 19:08

Witam wszystkich,
Jestem na etapie samodzielnego montażu haka Dusterze 4x2. Hak produkcji Galia.
Hak będzie głównie używany do przewozu rowerów.

Prace zacząłem wykonywać bez zdejmowania zderzaka, oraz bez podnośnika. Leżąc pod samochodem jest sporo miejsca do działania ;-)

Montaż wspornika haka na prawej stronie poszedł w miarę gładko.

Po lewej stronie mam problem z wieszakiem tłumika oraz osłoną termiczną tłumika.
Zwracam się o pomoc do znawców tematu, w jaki sposób szybko i bezboleśnie:

a) zdjąć tłumik z wieszaka - tj. jak sprawnie przecisnąć końcówkę uchwytu mocowania tłumika (ma kształt stożka) przez oczko w gumowym wieszaku.

b) w jaki sposób odkręca się osłonę termiczną tłumika (chodzi o to w jaki sposób dostać się do śrubek, których końcówki są widoczne od strony tłumika). A może na końcach tych śrubek są jednorazowe spinki (blaszki)? Czyli wtedy pozostaje je usunąć i kupić nowe. Zastanawiam się jeszcze, czy nie da się jakoś odgiąć tej osłony bez jej zdejmowania.

Z góry dziękuję za pomoc.

P.S.
Jeżeli zajdzie potrzeba, to po zakończeniu prac mechanicznych &elektrycznych mogę wrzucić kompleksową instrukcję instalacji na forum.

route2000 - 2014-04-26, 20:55

Zajrzyj na forum dusterklub.pl i tam jest post o montażu haka.
http://www.dusterklub.pl/...=hak+holowniczy

laisar - 2014-04-26, 22:23

@gregorek: http://www.tech-accessoir...ocument_id=3430
kakus - 2014-04-27, 06:45

wg. mnie tylko hak ocynkowany i demontowalny
http://strona.steelcar.nazwa.pl/dacia.html

Cav - 2014-04-27, 06:51

kakus napisał/a:
wg. mnie tylko hak ocynkowany i demontowalny
http://strona.steelcar.nazwa.pl/dacia.html


A jakby ktoś potrzebował automat do Dustera Ph1, to pisać, mam tanio do zbycia, bo nie pasował do Ph2.

gregorek - 2014-04-27, 09:58

@laisar: dzięki za linka :mrgreen:
W instrukcjach, które widziałem ten krok nie był ujęty. Z kolei Galia nie przekazuje chyba żadnej szczegółowej instrukcji instalacji krok po kroku, bo dostałem tylko prosty schemat skręcenia haka w całość.

Mam do Was pytanie jeszcze w innej kwestii.

W przytoczonej instrukcji w kroku 12 i 13 mamy pokazany montaż śrub trzymających wsporniki haka.
W zestawie Galia, brak jest podkładki dystansowej opisanej jako b'. W wykazie części do zestawu też jej nie ujęto.
Jak widać na rysunku podkładka dystansowa wyrównuje odstęp pomiędzy profilem a długością tulei. U mnie czegoś takiego nie ma. Tuleja wychodzi dość znacznie poza szerokość profilu. Podkładka przy łbie śruby jest oddalona o ok. 1cm od profilu, wiec nie ma szans się zetknąć z profilem. Przyznam, że zastanawia mnie czy tak ma być docelowo. Czy u osób posiadających zamontowane haki Galia w ph1 macie podobny efekt?

kakus - 2014-04-27, 14:58

z tego co się orientuję to haka nie można założyć samemu bo nie przejdzie rejestracji w stacji kontroli
48piotr - 2014-04-27, 15:29

kakus napisał/a:
z tego co się orientuję to haka nie można założyć samemu bo nie przejdzie rejestracji w stacji kontroli

Sprawdzą i jeżeli wszystko OK to przejdzie.
Sprawdzają jakość podłączenie nie osobę montującą.

moulder - 2014-05-05, 21:25

Cav napisał/a:
kakus napisał/a:
wg. mnie tylko hak ocynkowany i demontowalny
http://strona.steelcar.nazwa.pl/dacia.html


A jakby ktoś potrzebował automat do Dustera Ph1, to pisać, mam tanio do zbycia, bo nie pasował do Ph2.



Mam zamiar kupić hak do Dustera 2 taki: steelcar

Pytanie czy będzie pasował do Dustera 2? 4x2?

marszelest - 2014-05-11, 14:11

patrzyłem na haki do DD 4x4 (półautomaty mocowanie pionowe, złącze el. chowane poprzez ćwierć obrót)
ciekawe ma Westfalia, ale nie podoba mi sie sposób montażu płyt pionowych do belki
za to ma zabezpieczanie zamka kluczyka przed brudem,
znacznie lepiej ma rozwiązane firma Thule bo płyta jest wycinana i spawana wokoło stanowi całość nawet jak spaw ulegnie uszkodzeniu minus brak zabezpieczania zamka przed brudem
a ideał to firma MVG jeśli chodzi o system składnia
i filmik jak to działa

moulder - 2014-05-11, 18:32
Temat postu: hak
Ja kupiłem w końcu taki:
http://sklep.steelcar.com...p?id_product=29

Daster - 2014-06-13, 22:46

Ja również zamontowałem hak Galia kupiony w steelcar
Warunki były polowe ale Duster lubi takie wyzwania.
Montaż jak na pierwszy raz ok 2h.
Zdjęcia ze strony producenta tutaj:

A tu moje fotostory:

route2000 - 2014-06-14, 12:01

Jak na zdjęciu widać, że zamontowałeś zwykły hak (nie automat), a na stronie galii jest też wersja automatyczna. Ile taki hak kosztował?
Niezły pomysł z prowizorycznym podjazdem. :-D

Daster - 2014-06-14, 12:59

route2000 napisał/a:
Jak na zdjęciu widać, że zamontowałeś zwykły hak (nie automat), a na stronie galii jest też wersja automatyczna. Ile taki hak kosztował?
Niezły pomysł z prowizorycznym podjazdem. :-D

460zł hak nie automat + wiązka elektryczna
660zł hak automat + wiązka elektryczna

moulder - 2014-06-14, 20:21
Temat postu: hak
dokładnie mam taki sam :) zapłaciłem za montaż 300zł +35 legalizacja
Daster - 2014-06-14, 21:42
Temat postu: Re: hak
moulder napisał/a:
dokładnie mam taki sam :) zapłaciłem za montaż 300zł +35 legalizacja

To nie mało. W Białymstoku za taki montaż hakerzy chcieli od 150 do 200zł

rakso70 - 2014-06-16, 12:03
Temat postu: Re: hak
Daster napisał/a:
moulder napisał/a:
dokładnie mam taki sam :) zapłaciłem za montaż 300zł +35 legalizacja

To nie mało. W Białymstoku za taki montaż hakerzy chcieli od 150 do 200zł


Na ziemiach wyzyskanych....kosztuje to jedną flaszkę :)))))

Daster - 2014-06-16, 13:55

Hakerzy raczej nie zrobią za "flaszkę"
Natomiast "złote rączki" i owszem.

rakso70 - 2014-06-18, 07:27

Daster napisał/a:
Hakerzy raczej nie zrobią za "flaszkę"
Natomiast "złote rączki" i owszem.


A po jakie licho zatrudniać do tego hakera? Najwięcej trudu może zadać amatorowi, wyłącznie podłączenie wiązki.
Jak ktoś chce to można i do ASO pojechać z prośbą. Tam tylko czekają na takich klientów, z miną średniowiecznych zbójców, napadających na podróżujących kupców.

Daster - 2014-06-18, 08:34

Zgadzam się z przedmówcą. Roboty dla pierwszorazowego amatora na ok 2h.
Mając podstawową wiedzę elektrotechniczną nie stwarza większego problemu wpięcie się w instalację elektryczną tylnych lamp.

rakso70 - 2014-06-18, 09:18

Daster napisał/a:
Mając podstawową wiedzę elektrotechniczną nie stwarza większego problemu wpięcie się w instalację elektryczną tylnych lamp.


Racja! Dodam tylko, że przy podłączaniu gniazda i wpinania się w przewody wiązki samochodowej, zastosowałem lutowanie, a nie zaciski, które przysłał mi sprzedawca haka. Kabelki dochodzące do lamp Dustera, są bardzo cieniutkie.

Daster - 2014-06-18, 13:29

rakso70 napisał/a:
[Racja! Dodam tylko, że przy podłączaniu gniazda i wpinania się w przewody wiązki samochodowej, zastosowałem lutowanie, a nie zaciski, które przysłał mi sprzedawca haka. Kabelki dochodzące do lamp Dustera, są bardzo cieniutkie.

Zapytam jeszcze tylko. W którym miejscu licząc od kostki w lampie wlutowywałeś się w przewody Dustera?

rakso70 - 2014-06-18, 13:34

Daster napisał/a:
rakso70 napisał/a:
[Racja! Dodam tylko, że przy podłączaniu gniazda i wpinania się w przewody wiązki samochodowej, zastosowałem lutowanie, a nie zaciski, które przysłał mi sprzedawca haka. Kabelki dochodzące do lamp Dustera, są bardzo cieniutkie.

Zapytam jeszcze tylko. W którym miejscu licząc od kostki w lampie wlutowywałeś się w przewody Dustera?


Przed kostką, jakieś 15-20 cm, odizolowałem odpowiednie przewody i wlutowałem się w nie przewodami z wiązki od gniazda haka.

mariush_78 - 2014-10-13, 10:14

Kolego Daster - czy wycinałeś coś w tej srebrnej osłonie - bo na zdjęciu widzę chyba w Twych rękach brzeszczot? A już prawie kliknąłem "kup teraz" na tym haku.
Daster - 2014-10-13, 11:47

mariush_78 napisał/a:
Kolego Daster - czy wycinałeś coś w tej srebrnej osłonie - bo na zdjęciu widzę chyba w Twych rękach brzeszczot? A już prawie kliknąłem "kup teraz" na tym haku.

Tak
Trzeba wyciąć dwa 6 mm szerokości paski na głębokość ok 2 cm pod płaskowniki do których dokręca się hak właściwy.

Cav - 2014-10-13, 16:03

mariush_78 napisał/a:
Kolego Daster - czy wycinałeś coś w tej srebrnej osłonie - bo na zdjęciu widzę chyba w Twych rękach brzeszczot? A już prawie kliknąłem "kup teraz" na tym haku.


A nie chcesz tanio haka nieużywanego, automatycznego kupić?
Leży od roku w garażu i się kurzy, bo okazało się że jest od Dustera 1, a nie 2.

rottweiler - 2014-10-13, 17:02

Cav napisał/a:
mariush_78 napisał/a:
Kolego Daster - czy wycinałeś coś w tej srebrnej osłonie - bo na zdjęciu widzę chyba w Twych rękach brzeszczot? A już prawie kliknąłem "kup teraz" na tym haku.


A nie chcesz tanio haka nieużywanego, automatycznego kupić?
Leży od roku w garażu i się kurzy, bo okazało się że jest od Dustera 1, a nie 2.
:
A to jest jakaś różnica między starym a nowym dusterem?

jas_pik - 2014-10-13, 17:19

Cav napisał/a:
A nie chcesz tanio haka nieużywanego, automatycznego kupić?

Jakiej firmy?
Jaki model?
Jaka cena?

Cav - 2014-10-13, 17:31

jas_pik napisał/a:
Cav napisał/a:
A nie chcesz tanio haka nieużywanego, automatycznego kupić?

Jakiej firmy?
Jaki model?
Jaka cena?


Poszło na priv.
Ale do poliftowego to nie pasuje.

Dusterjack - 2014-10-13, 18:07

mariush_78 napisał/a:
Kolego Daster - czy wycinałeś coś w tej srebrnej osłonie - bo na zdjęciu widzę chyba w Twych rękach brzeszczot? A już prawie kliknąłem "kup teraz" na tym haku.


Montowali mi na gwarancji w serwisie, sam nie próbowałem.

Ale jestem bardzo zadowolony z tego haka. Zdejmowanie i zakładanie bezproblemowe.
Duża zaleta, że Duster nic nie stracił z kąta zejścia przy jeździe w terenie, a to było decydujące przy wyborze haka.

rottweiler - 2014-10-14, 20:13

czy ten hak bedzie pasował do dustera Ph II http://allegro.pl/hak-hol...4686394087.html
w opisie jest tylko że pasuje do modeli od 2010r., a nic o nowy dusterze

jas_pik - 2014-10-14, 20:39

rottweiler napisał/a:
czy ten hak.. Steelcar... bedzie pasował do dustera Ph II..

Tak właśnie zamontowałem go u siebie w PhII.
Chyba przekonała mnie "dożywotnia" gwarancja a i cena z montażem była przystępna.
Ten człowiek specjalizuje się w hakach a teraz jest dla niego martwy sezon.
W czerwcu przyjmował zapisy z miesięcznym wyprzedzeniem - teraz z dnia na dzień.
A dopasowanie opisał na swojej stronie haki galia

rottweiler - 2014-10-14, 20:42

rzeczywiście producent podaje Duster, 2WD i 4WD
takze model po 2013r., to czemu Cav pisze, że od phI nie pasuje do ph II?

jas_pik - 2014-10-14, 21:08

Bo to jest inny hak ( hak Galia jest w całości ocynkowany)
Hak Cav-a jest producenta ze Słupska

laisar - 2014-10-19, 20:04

mariush_78 napisał/a:
jakimi kolorami są oznaczone kable dochodzące do tylnych lamp

Wsteczny - pin 2 - łososiowy.
Masa - 3 - czarny.
Prawy kierunkowskaz - 4 - beżowy.
Lewy kierunkowskaz - 4 - szary.
Stopy - 5 - szary.
Pozycyjne - 6 - niebieski.

Cav - 2014-10-19, 21:11

rottweiler napisał/a:

A to jest jakaś różnica między starym a nowym dusterem?


Jest różnica, stary hak był za szeroki i nie pasował do miejsc mocowania, przynajmniej w 4x4.
Z innych różnic - zupełnie inaczej wygląda też układ wydechowy, tłumik końcowy jest na środku podwozia mniej więcej.

mariush_78 - 2014-11-15, 20:57

Zamontowałem hak odkupiony od kolegi Cav z firmy Auto Hak Słupsk. Duster ph1 2012 z pakietem Look. Wszystko pasuje idealnie (nawet dodatkowych blaszek dystansowych nie używałem. Wiązka wlutowana w przewody świateł 10 cm za kostką. Nic nie trzeba przycinać!!! mimo, że jest srebrna osłona na zderzaku. Cały dzień zabawy ale samemu i bez podnoszenia auta (na leżąco - idzie się zmieścić). Zderzaka ani tłumika nie ściągałem, jedynie odkręciłem 2 nakrętki osłony tłumika i ją "odciąłem" z dół. Połączenia i śruby pociągłem "barankiem", a kable uszczelniłem sikaflexem. Przegląd bez problemu.

Czy ktoś z was może odnieść się do rady fachowca ze stacji obsługi - "kable w nowych autach są na tyle cienkie (a są), że światła przyczepy mogą je tak rozgrzać, że dojdzie do zapalenia auta i w zasadzie nie powinno się łączyć na krótko tylko poprzez moduł i ciągnąć do niego kable aż od akumulatora"

chriskb - 2014-11-15, 21:03

Założyć do przyczepy żarówki LED i nie powinno być problemu.
mekintosz - 2014-11-15, 22:29

chriskb napisał/a:
Założyć do przyczepy żarówki LED i nie powinno być problemu.


Jak dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i ktoś zwęszy, że są ledy bez homologacji w światłach przyczepy możę być kłopot dla właściciela.

Cav - 2014-11-16, 08:25

chriskb napisał/a:
Założyć do przyczepy żarówki LED i nie powinno być problemu.


U mnie bez modułu nie chciało działać, już byłem prawie na kupnie tych żarówek LED do bagażnika, ale ASO bez pytania dołożyło mi moduł.

rottweiler - 2014-12-16, 22:05

gregorek napisał/a:
@laisar: dzięki za linka :mrgreen:
W instrukcjach, które widziałem ten krok nie był ujęty. Z kolei Galia nie przekazuje chyba żadnej szczegółowej instrukcji instalacji krok po kroku, bo dostałem tylko prosty schemat skręcenia haka w całość.

Mam do Was pytanie jeszcze w innej kwestii.

W przytoczonej instrukcji w kroku 12 i 13 mamy pokazany montaż śrub trzymających wsporniki haka.
W zestawie Galia, brak jest podkładki dystansowej opisanej jako b'. W wykazie części do zestawu też jej nie ujęto.
Jak widać na rysunku podkładka dystansowa wyrównuje odstęp pomiędzy profilem a długością tulei. U mnie czegoś takiego nie ma. Tuleja wychodzi dość znacznie poza szerokość profilu. Podkładka przy łbie śruby jest oddalona o ok. 1cm od profilu, wiec nie ma szans się zetknąć z profilem. Przyznam, że zastanawia mnie czy tak ma być docelowo. Czy u osób posiadających zamontowane haki Galia w ph1 macie podobny efekt?


założyłem automatyczny hak galia kupiony od firmy Steel Car, było troche problemów, bo ściągnąłem z netu instrukcje montażu prawie identycznego haka i tam były podkładki których w moim zestawie śrub brakowało, zastosowałem 10mm grubości gumy zamiast brakujacych tulejek, chociaż sprzedający zapewniał mnie, że jest ok i nie potrzeba tulejek

andzrej02 - 2015-01-15, 09:14

Chciałem zamontować hak. ASO w Elblągu zaśpiewało mi 1500 złoty ( pomimo 20% rabatu na hak które teraz jest w dacii) , w tym 538 złoty z montaż.
Pomyślałem więc o montażu poza ASO i kupno haka np. THULE.
Napisałem do Dacii odnośnie gwarancji, dostałem takę odpowiedz od Pana Piotra Gajewskiego:


Cytat:
W nawiązaniu do przesłanej wiadomości, uprzejmie informujemy, że według Ogólnych Warunków Gwarancji Dacia, gwarancja Producenta nie obejmuje elementów pojazdu, które zostały poddane modyfikacji, jak również skutków ( zniszczenie, przedwczesne zużycie, uszkodzenie, itd. ) tych modyfikacji dla innych części lub podzespołów pojazdu, albo dla ogólnych parametrów pojazdu. Jeśli zdecyduje się Pan na własną odpowiedzialność zamontować hak holowniczy inny niż dedykowany do pojazdu (dostępny w katalogu akcesoriów) , może się to wiązać z utratą gwarancji Producenta na elementy związane z montażem lub powstałe podczas montażu wymienionej części.
Piotr Gajewski
Dział Kontaktów z Klientami
Tel : +48 22 575 99 99


Nie wiem za bardzo co o tym myśleć. Jak było u Was z gwarancją i montażem haka poza ASO.

jas_pik - 2015-01-15, 13:08

W moim przypadku ASO nie zwracało na to uwagi ( pewnie do czasu).
Montaż haka dedykowanego do DD wu dystrybutora haków na Polskę - sprzedaje je również do sieci RP.

moulder - 2015-01-15, 14:11
Temat postu: Żart chyba
kup hak w Steel-car, za 465zł z wiązką, jedź do aso zapłacisz 315zł za montaż i sprawa załatwiona.
andzrej02 - 2015-01-16, 13:20

Cytat:
jedź do aso zapłacisz 315zł za montaż i sprawa załatwiona.


nie wiem czy zwróciłeś uwagę na koszt montażu jaki zaproponowało mi ASO w Elblągu - ponad 500 złoty

W innym warsztacie w Elblągu za montaż haka thule i wiązki dedykowanej - cena 280 złoty

tomek85 - 2015-01-18, 20:32

Skoro mowa o hakach to sam zamontowałem ostatnio hak automatyczny Westfalii dedykowany do duster i tu mam małe pytanko do Was. Czy duster z 2014 potrzebuje moduł do wiązki elektrycznej? Dlaczego pytam już mówię:) po zamontowanie wszystko ładnie pięknie, podpiąłem przyczepkę, przejechałem z 100km i tu zonk przestały mi działać kierunkowskazy, awaryjne również. Po zgaszeniu silnika, ponownym odpaleniu wsio wróciło do normy.Co o tym sądzicie? potrzebny moduł?
Cav - 2015-01-19, 19:10

tomek85 napisał/a:
Skoro mowa o hakach to sam zamontowałem ostatnio hak automatyczny Westfalii dedykowany do duster i tu mam małe pytanko do Was. Czy duster z 2014 potrzebuje moduł do wiązki elektrycznej? Dlaczego pytam już mówię:) po zamontowanie wszystko ładnie pięknie, podpiąłem przyczepkę, przejechałem z 100km i tu zonk przestały mi działać kierunkowskazy, awaryjne również. Po zgaszeniu silnika, ponownym odpaleniu wsio wróciło do normy.Co o tym sądzicie? potrzebny moduł?


Tak, u mnie było tak samo z bagażnikiem, pomógł montaż modułu.
Ale możesz spróbować wymiany żarówek w przyczepie na led.

route2000 - 2015-01-19, 19:17

Tylko LED do kierunków nie będą działały prawidłowo, lepiej zamontuj moduł i po kłopocie. ;-)
Cav - 2015-01-19, 19:32

route2000 napisał/a:
Tylko LED do kierunków nie będą działały prawidłowo,


A dlaczego miałyby nie działać?

tomek85 - 2015-01-19, 19:51

Dzięki za pomoc:)
route2000 - 2015-01-20, 10:47

LED-y mają inny pobór prądu niż zwykłe żarówki i elektronika sterująca kierunkami może zasygnalizować jako uszkodzenie i nie zadziała, ale nie koniecznie. Takie auta co mają instalację pod CAN mają najczęściej problemy. Chyba, że zastosujecie specjalne LED-y z opornikami (by miał taki sam opór jak zwykła żarówka) co wyeliminuje wady.
Cav - 2015-01-20, 16:42

route2000 napisał/a:
LED-y mają inny pobór prądu niż zwykłe żarówki


I taki jest cel ich ew. zastosowania.
Jedyny w tym przypadku.

route2000 napisał/a:

i elektronika sterująca kierunkami może zasygnalizować jako uszkodzenie i nie zadziała, ale nie koniecznie.


No ale właśnie o to chodzi, żeby nie było (prawie nie było) dodatkowego poboru prądu przez dodatkowe żarówki w przyczepie.
Na który to pobór elektronika Dustera nie jest przygotowana i głupieje z tego powodu.

BoloSr - 2015-06-09, 13:39

Montował ktoś sam hak firmy Auto-Hak ze Słupska ??
Dominus - 2015-06-25, 20:46

BoloSr napisał/a:
Montował ktoś sam hak firmy Auto-Hak ze Słupska ??


--->
mariush_78 napisał/a:
Zamontowałem hak odkupiony od kolegi Cav z firmy Auto Hak Słupsk. Duster ph1 2012 z pakietem Look. Wszystko pasuje idealnie (nawet dodatkowych blaszek dystansowych nie używałem. Wiązka wlutowana w przewody świateł 10 cm za kostką. Nic nie trzeba przycinać!!! mimo, że jest srebrna osłona na zderzaku. Cały dzień zabawy ale samemu i bez podnoszenia auta (na leżąco - idzie się zmieścić). Zderzaka ani tłumika nie ściągałem, jedynie odkręciłem 2 nakrętki osłony tłumika i ją "odciąłem" z dół. Połączenia i śruby pociągłem "barankiem", a kable uszczelniłem sikaflexem. Przegląd bez problemu.

Czy ktoś z was może odnieść się do rady fachowca ze stacji obsługi - "kable w nowych autach są na tyle cienkie (a są), że światła przyczepy mogą je tak rozgrzać, że dojdzie do zapalenia auta i w zasadzie nie powinno się łączyć na krótko tylko poprzez moduł i ciągnąć do niego kable aż od akumulatora"



A kolega Cav wie jaki to konkretnie moduł dodatkowy był.
Przymierzam się do montażu haka i wolałbym zamontować moduł niż bawić się z ledami do przyczepek.

Cav napisał/a:
tomek85 napisał/a:
Skoro mowa o hakach to sam zamontowałem ostatnio hak automatyczny Westfalii dedykowany do duster i tu mam małe pytanko do Was. Czy duster z 2014 potrzebuje moduł do wiązki elektrycznej? Dlaczego pytam już mówię:) po zamontowanie wszystko ładnie pięknie, podpiąłem przyczepkę, przejechałem z 100km i tu zonk przestały mi działać kierunkowskazy, awaryjne również. Po zgaszeniu silnika, ponownym odpaleniu wsio wróciło do normy.Co o tym sądzicie? potrzebny moduł?


Tak, u mnie było tak samo z bagażnikiem, pomógł montaż modułu.
Ale możesz spróbować wymiany żarówek w przyczepie na led.



Przymierzam się do montażu haka, będę go potrzebował bardzo sporadycznie tak więc nie potrzebuje półautomatu ani automatu. W razie potrzeby przykręcę sobię taki na 2 śruby.

Przeglądając haki na alle... jeden z pierwszych który znalazłem to

http://allegro.pl/nowy-ha...5462840968.html

Ktoś miał do czynienia z Steinhof'em ?

Cav - 2015-06-26, 07:03

Dominus napisał/a:

A kolega Cav wie jaki to konkretnie moduł dodatkowy był.


Nie.
Zamontowali mi w ASO nawet bez pytania o zgodę i bez informowania o szczegółach.

Dardus - 2015-06-26, 21:48

W tym linku z aukcji nie widzę wiązki elektrycznej do kompletu.
Do PH1 moduł nie jest konieczny.

http://hakiholownicze.inf...in/#comment-449

Cav - 2015-06-26, 21:57

Dardus napisał/a:
W tym linku z aukcji nie widzę wiązki elektrycznej do kompletu.
Do PH1 moduł nie jest konieczny.

http://hakiholownicze.inf...in/#comment-449


W teorii do PhII też nie.
Z przyczepą problemów nie miałem, ale zamontowanie bagażnika na rowery powodowało, że UCH świrowało i odłączało w ogóle kierunkowskazy.

Dardus - 2015-06-26, 22:06

Cav napisał/a:
W teorii do PhII też nie.
Z przyczepą problemów nie miałem, ale zamontowanie bagażnika na rowery powodowało, że UCH świrowało i odłączało w ogóle kierunkowskazy.


Może w oświetleniu bagażnika mogą być zamienione kierunki ewentualnie w kierunkach zamiast żarówek są jakieś ledy. Powinny być zamontowane żarówki 21W.

Cav - 2015-06-26, 22:12

Dardus napisał/a:

Może w oświetleniu bagażnika mogą być zamienione kierunki ewentualnie w kierunkach zamiast żarówek są jakieś ledy. Powinny być zamontowane żarówki 21W.


Właśnie takie powodowały problemy.
Ledy powinny być niezauważalne dla UCH.
Zamontowałbym je, gdyby ASO nie wrzuciło mi modułu.

Dominus - 2015-06-27, 17:24

Dardus,

Oto aukcja z wiązką elektryczną , wtyczka 7pinowa

http://allegro.pl/hak-hol...5404519675.html

Z tego co czytałem to haki od Steinhof'a są polecane. Prawdopodobnie taki zakupie.

Dzięki za artykuł dotyczący wiązek :)

Miał ktoś oprócz kolegi Cav problemy bez dodatkowego modułu odciążającego instalacje?

Pozdro

corrado - 2015-06-27, 19:46

nie
Cav - 2015-06-27, 21:52

Dominus napisał/a:

Miał ktoś oprócz kolegi Cav problemy bez dodatkowego modułu odciążającego instalacje?

Pozdro


Bez problemu na forum znajdziesz opisy takich samych problemów jak moje.
Jak tylko napisałem co się działo, od razu wiele osób wiedziało w czym tkwi problem.

jas_pik - 2015-06-28, 00:32

U mnie był podobny problem - aczkolwiek wg fachowców problemem nie są cienkie kabelki lecz działanie UCH.
Założyłem hak automatyczny GALIA u dystrybutora. Sprawdzaliśmy po montażu na jego panelu kontrolnym i na przyczepie - wszystko było OK.
Po podjechaniu do mojej najbliższej stacji kontroli - system nie przeszedł testów na posiadanym testerze ( jakiś superautomat do testowania instalacji) .
Zrobiłem awanturę jak podjechałem do instalatora - sprawdziliśmy na przyczepie - wszystko OK.
Podjechałem z instalatorem do innej stacji kontrolnej - na innym sprzęcie wszystko OK .
Jeździłem kilka razy z wypożyczonymi przyczepami - wszystko OK - ale raz nie - odkryłem to jednak po przejechaniu kilkuset kilometrów - miałem już kupić LED-y ale coś mnie tknęło - sprawdziłem żarówki - jedna z nich - ok kierunkowskazów była na 24 V - po wymianie wszystko zaczęło działać poprawnie .
Ale to mój osobisty przypadek :)

mercurysable - 2015-07-02, 15:14

Dla zainteresowanych , najprostszy hak - wykręcany - Duster II , cena z montażem 490zł - bez montażu 309zł , firma ZEG Będzin , właśnie jestem po montażu
erlach - 2015-08-18, 12:32

Prosiłbym o poradę,którędy przeprowadzić wiązki od gniazda?
DrOzda - 2015-08-18, 13:49

Nie ma gotowego przepustu w lewym tylnym narożniku nadwozia jak w Lodgy ?
rakso70 - 2015-08-18, 21:10

erlach napisał/a:
Prosiłbym o poradę,którędy przeprowadzić wiązki od gniazda?


W podłodze jest otwór zaślepiony gumką o ile pamiętam. Jesli poczekasz do jutra, to zrobię fotkę i Ci wyślę.

W prawym słupku po wyjęciu lewarka i kawałka filcu, ukaże się owalny otwór zaślepiony gumką. Przez niego mam poprowadzoną wiązkę od gniazda haka. Należy pamiętać, żeby wszczepiać się w przewody prawej lampy, gdyż w niej znajduje się światło cofania. Wiem, że to oczywiste, ale zanim się zorientowałem, że tak właśnie jest, rozebrałem już lewą lampę:)
Zaraz się postaram wrzucić zdjęcie. Mam ostatnio z tym jakiś problem techniczny.

erlach - 2015-08-20, 08:59

Bardzo dziękuję , też tak myślałem że to tam należy przeprowadzić przewody ale z mojego gniazda są wyprowadzone dwie wiązki i chyba będę musiał poprowadzić jedną do lewej a drugą do prawej lampy.
DrOzda - 2015-08-20, 09:28

Masz dwie wiązki bo z prawego klosza bierzesz sygnały prawego kierunkowskazu i prawej lampy pozycyjnej. Z lewego klosza lewy kierunek , lewe światło pozycyjne , stop i tylne przeciwmgłowe.
Światło cofania podłączasz tylko przy 13 pinowej instalacji !!! Jeśli masz klasyczną z 7 pinami to podłączasz światło przeciwmgłowe. Skonsultowane miesiąc temu z diagnostą SKP !!! Brak przeciwmgłowego dyskwalifikuje instalację do przyczepy i nie dostaniesz kwitu z przeglądu dodatkowego na hak (w zasadzie dostaniesz ale jako N).
Tu jest prawidłowy schemat :


erlach - 2015-08-20, 14:05

Dzięki,teraz już wiem jak poprowadzić wiązki,nie wiem tylko w którym mniejwięcej miejscu będzie najlepiej podłączyć je do oryginalnych wiązek idących do lamp.Może ktoś ma jakieś zdjęcia tych połączeń?Z góry dziękuję :)
DrOzda - 2015-08-20, 14:18

Najprościej zdjąć trochę izolacji z przewodów przed wtyczkami do lamp i wlutować tam przewody a następnie dobrze zaizolować taśmą.
erlach - 2015-08-30, 23:00

Wczoraj zmordowałem wieczorem najbrudniejszą robotę ,czyli wmontowałem całą konstrukcję haka do auta . Kupiłem na allegro hak firmy Masterhak ,bo cena była niezła (320zł) i miałem tylko mały problem z włożeniem głównej belki , gdyż okazała się szersza o ~4mm niż rozstaw elementów mocowanych do karoserii , ale delikatnie rozparłem te "blaszki" i belka weszła bez problemu . Śruby dociągnąłem kluczem dynamometrycznym . Korzystając z porady i ze zdjęć kolegi rakso70 wywierciłem wiertłem Φ6,5 otworki w zaślepkach i przewlokłem przewody do bagażnika .Zostało mi tylko podłączyć wiązki zgodnie z radą kolegi DrOzdy i mogę jechać do przeglądu . Z rejestracją haka muszę jednak poczekać aż bank przyśle mi kartę pojazdu bo autko jeszcze niespłacone :-(
rzezba - 2015-09-08, 15:17
Temat postu: Dokker hak
Przy kupnie samochodu Diler mówił o montażu haka, ale ceny już nie pamiętam na pewno z 1200zł. Za dużo naraz mi się wydawało inwestować w to auto. Teraz sprzedałem swoje stare auto , które miało hak i potrzebny mi jest obecnie hak przy swoim Dokkerze. Na allegro znalazłem hak do Dokkera, 563 zł.(nie mogę tu wkleić linku, coś może mam zablokowane.) Nie wiem , czy muszę to montować u Dilera aby nie stracić gwarancji , czy może mi to założyć ktoś inny. Nie wiem też , czy Diler mi założy swój własny hak który mu dostarczę, i ile by mnie to kosztowało.
imielinek - 2015-09-08, 17:54

mi powiedzieli że ewentualna utrata gwarancji tylko na elektrykę w przypadku złego podłączenia i uszkodzenia przez zły montaż, mechanicznie nic nie można zepsuć bo wszystkie otwory są tylko trzeba zaślepki wypchnąć
rakso70 - 2015-09-22, 07:20

DrOzda napisał/a:
Najprościej zdjąć trochę izolacji z przewodów przed wtyczkami do lamp i wlutować tam przewody a następnie dobrze zaizolować taśmą.


Tiaaaaa, tylko te kabelki cienkie, jak w chińskich, migających lampkach choinkowych :)

tomek85 - 2015-10-19, 21:19

chriskb napisał/a:
Założyć do przyczepy żarówki LED i nie powinno być problemu.

Odświeżę leciutko temat. Parę miechów temu zamontowałem hak z instalacją bez modułu, pierwsza jazda z przyczepką wykazała że wariują kierunki. Nie kupował i montowałem modułu bo używałem hak od święta. Parę dni temu zakupiłem nówkę funkiel przyczepkę z castoramy i tak sobie pomyślałem że sprawdzę te żarówki led zamiast modułu ... no i rzeczywiście działa. Zakupiłem żarówki led orange z allegro za 10 zł komplet zamontowałem, przejechałem przyczepką 1200km bez żadnego problemu. Wszystko ładnie pięknie :)

Cav - 2015-10-19, 21:25

tomek85 napisał/a:
chriskb napisał/a:
Założyć do przyczepy żarówki LED i nie powinno być problemu.

Odświeżę leciutko temat. Parę miechów temu zamontowałem hak z instalacją bez modułu, pierwsza jazda z przyczepką wykazała że wariują kierunki. Nie kupował i montowałem modułu bo używałem hak od święta. Parę dni temu zakupiłem nówkę funkiel przyczepkę z castoramy i tak sobie pomyślałem że sprawdzę te żarówki led zamiast modułu ... no i rzeczywiście działa. Zakupiłem żarówki led orange z allegro za 10 zł komplet zamontowałem, przejechałem przyczepką 1200km bez żadnego problemu. Wszystko ładnie pięknie :)


Tak właśnie podejrzewałem i gdyby ASO mi bez pozwolenia nie zamontowało modułu, to sam bym po prostu wymienił żarówki na LED-y w bagażniku rowerowym i też pewnie miałbym po problemie.

nikita1589 - 2015-11-22, 11:53

Pytanko mam czy ten hak nada się do Dusterka ph II ?? czy może szukać innego ??
http://allegro.pl/solidny...4910993219.html

Cav - 2015-11-22, 12:43

nikita1589 napisał/a:
Pytanko mam czy ten hak nada się do Dusterka ph II ?? czy może szukać innego ??
http://allegro.pl/solidny...4910993219.html


Nie nada się, do Ph1 jest inny.
U mnie musieli wymieniać.

nikita1589 - 2015-11-22, 14:03

A ten ??
http://allegro.pl/od2013-...5198700514.html

Jaka jest różnica między tym do Ph I a do Ph II ?? Może ktoś kupował na allegro i sam zakładał w domu ?? Może polecicie jakiś hak który by pasował do mojej wersji ?? Haka miało nie być ale niestety jestem teraz zmuszona zamontować hak jak najszybciej

Kolego Cav, a Ty gdzie kupowałeś ??

Cav - 2015-11-22, 14:06

nikita1589 napisał/a:
A ten ??
http://allegro.pl/od2013-...5198700514.html

Jaka jest różnica między tym do Ph I a do Ph II ?? Może ktoś kupował na allegro i sam zakładał w domu ?? Może polecicie jakiś hak który by pasował do mojej wersji ?? Haka miało nie być ale niestety jestem teraz zmuszona zamontować hak jak najszybciej

Kolego Cav, a Ty gdzie kupowałeś ??


Różnica jest w szerokości mocowań, w PhII jest bodajże węższa belka.
Kupowałem gdzieś na allegro.

nikita1589 - 2015-11-22, 14:08

szkoda że nie masz danych sklepu lub allegrowicza to bym sobie poszukała na allegro
Cav - 2015-11-22, 14:17

nikita1589 napisał/a:
szkoda że nie masz danych sklepu lub allegrowicza to bym sobie poszukała na allegro


Ofert było od groma, więc to nie powinien być problem.

nikita1589 - 2015-11-22, 14:20

tylko jak dopasować do Ph II żeby się nadał ?? ofert jest i niby pasuje a jak zadzwoniłam zapytałam to Pan wyraźnie powiedział mi że do dwójki się nie nada i jestem w wielkiej kropie
Dominus - 2015-11-22, 14:29

nikita1589,
np.
http://allegro.pl/hak-hol...5802686692.html

nikita1589 - 2015-11-22, 14:50

Dominus, dodałam link podobnego :)

Czy uchwyty mocowania są w takich samych miejscach w obu ?? czy rozstaw inny ??

Cav - 2015-11-22, 15:18

nikita1589 napisał/a:
tylko jak dopasować do Ph II żeby się nadał ??


Trzeba kupować do Dustera 13->
Tu np. automat:
http://allegro.pl/automat...5672051150.html

A Tu masz kody ze strony producenta - możesz od nich zamówić bezpośrednio.
http://www.autohak.com.pl/index2.php?id=97

E20-55R-01 3503 od 10.2013 G 80 8,5 kN 1500 kg 17,3 kg 75 kg Nie Nie B 2 h Instrukcja do pobrania
E20-55R-01 3504 od 10.2013 G 80A 8,5 kN 1500 kg 18,3 kg 75 kg Nie Nie AUT 2 h Instrukcja do pobrania
E20-55R-01 3505 od 10.2013 G 80V 8,5 kN 1500 kg 18,3 kg 75 kg Nie Nie VER 2 h Instrukcja do pobrania

nikita1589 - 2015-11-30, 20:33

Hak już jest od kilku dni :) sprawuje się super :-) Dziękuję za pomoc :-D
Karenzo - 2016-06-09, 13:23

Jakie są cenny na hak do dustera z wiązką i montażem .
Oczywiście w bardzo dużym przybliżeniu

jas_pik - 2016-06-09, 13:28

Polecę Ci hak Galia - automat ( Marki firma Steelcar)
Koszt haka to około 600 zł + montaż ~300 .
Możesz zamontować również sam :-D

Karenzo - 2016-06-09, 13:32

to chyba za sam hak a wiązka ?
ja to planuje zwykły nie wypinany hak , bo zwykle używam go z przypadku więc nie będę go dokręcał

route2000 - 2016-06-09, 13:35

Przepisy mówią, ze jak masz hak dokręcany a nie używasz je to nie można jechać bez przyczepy (musi być zdjęty).
Jak masz hak stały tj. nierozbieralny to nic nie zrobią stróże prawa. ;-)

jas_pik - 2016-06-09, 13:58

Karenzo napisał/a:
to chyba za sam hak a wiązka ?

Z montażem/wiązką/przjściówką (ale to było dwa lata temu) przed sezonem zapłaciłem około 950 zł ( wraz z badaniem na stacji diagnostycznej) .
Czas montażu 2,5 h ( robił to na pojeździe swojego garażu - tuż przed sezonem.
Po moich poprzednich hakach wolałem wybrać dobry jakościowo i nie rdzewiejący.

damiaszek - 2016-06-09, 14:30

route2000 napisał/a:
Przepisy mówią, ze jak masz hak dokręcany a nie używasz je to nie można jechać bez przyczepy (musi być zdjęty).
Jak masz hak stały tj. nierozbieralny to nic nie zrobią stróże prawa. ;-)


Doładnie to nawet jak masz przykręcany, ale nieodpinany bez użycia narzędzi to możesz jeździć z kulą. Każdy hak jest przykręcany w jakimś miejscu, no chyba że masz zespawany z ramą.

Karenzo - 2016-06-09, 16:33

z tym hakiem to jest martwy przepis ,
wiem bo mam hak od nowości auta (16 lat) a żywot jego się kończy powoli , stąd te pytania

mekintosz - 2016-06-09, 16:40

route2000 napisał/a:
Przepisy mówią, ze jak masz hak dokręcany a nie używasz je to nie można jechać bez przyczepy (musi być zdjęty).
Jak masz hak stały tj. nierozbieralny to nic nie zrobią stróże prawa. ;-)


Właśnie zastanawiam się, czy tylko haki demontowalne bez użycia narzędzi czyli popularne wpinane lub składane trzeba demontować. Mając hak na śruby do demontażu trzeba mieć klucze,, zapasowe nakrętki, do ponownego montażu klucz dynamometryczny. Zatem nie wiem, czy taki raz przykręcony podpada pod definicje nie demontowalnego ?

arczi_88 - 2016-06-09, 18:50

route2000 napisał/a:
Przepisy mówią, ze jak masz hak dokręcany a nie używasz je to nie można jechać bez przyczepy (musi być zdjęty).


W Polsce nie ma takiego przepisu.

rottweiler - 2016-09-20, 15:32

Cav napisał/a:
tomek85 napisał/a:
chriskb napisał/a:
Założyć do przyczepy żarówki LED i nie powinno być problemu.

Odświeżę leciutko temat. Parę miechów temu zamontowałem hak z instalacją bez modułu, pierwsza jazda z przyczepką wykazała że wariują kierunki. Nie kupował i montowałem modułu bo używałem hak od święta. Parę dni temu zakupiłem nówkę funkiel przyczepkę z castoramy i tak sobie pomyślałem że sprawdzę te żarówki led zamiast modułu ... no i rzeczywiście działa. Zakupiłem żarówki led orange z allegro za 10 zł komplet zamontowałem, przejechałem przyczepką 1200km bez żadnego problemu. Wszystko ładnie pięknie :)


Tak właśnie podejrzewałem i gdyby ASO mi bez pozwolenia nie zamontowało modułu, to sam bym po prostu wymienił żarówki na LED-y w bagażniku rowerowym i też pewnie miałbym po problemie.


Witam byłem dzisiaj na przeglądzie okresowym w ASO i zapytałem się co jest powodem nie działania kierunkowskazów przy dłuższej jeździe. Elektryk mi powiedział że w dusterach po lifcie trzeba dodatkową instalować wiązke z modułem(300zł.) oraz prowadzić przez całe auto plus z akumulatora do zasilania tegoż modułu, bez tego grozi uszkodzeniem modułu UHC?, a kosztuje on ok. 1000zł. Jutro i tak będe w ASO więc się zastanawiam czy gdzieś taniej nie można by kupić?

Cav - 2016-09-21, 04:58

rottweiler napisał/a:
Elektryk mi powiedział że w dusterach po lifcie trzeba dodatkową instalować wiązke z modułem(300zł.) oraz prowadzić przez całe auto plus z akumulatora do zasilania tegoż modułu, bez tego grozi uszkodzeniem modułu UHC?, a kosztuje on ok. 1000zł. Jutro i tak będe w ASO więc się zastanawiam czy gdzieś taniej nie można by kupić?


LED-y kosztują z 10 zł/szt, więc chyba rozwiązanie jest oczywiste?

rottweiler - 2016-09-21, 07:08

Cav napisał/a:
rottweiler napisał/a:
Elektryk mi powiedział że w dusterach po lifcie trzeba dodatkową instalować wiązke z modułem(300zł.) oraz prowadzić przez całe auto plus z akumulatora do zasilania tegoż modułu, bez tego grozi uszkodzeniem modułu UHC?, a kosztuje on ok. 1000zł. Jutro i tak będe w ASO więc się zastanawiam czy gdzieś taniej nie można by kupić?


LED-y kosztują z 10 zł/szt, więc chyba rozwiązanie jest oczywiste?


Kiedyś miałem założone przez chwile diodowe żarówki, o ile w nocy świeciły to w słońcu były ledwie widoczne

Cav - 2016-09-21, 07:17

rottweiler napisał/a:
Cav napisał/a:
rottweiler napisał/a:
Elektryk mi powiedział że w dusterach po lifcie trzeba dodatkową instalować wiązke z modułem(300zł.) oraz prowadzić przez całe auto plus z akumulatora do zasilania tegoż modułu, bez tego grozi uszkodzeniem modułu UHC?, a kosztuje on ok. 1000zł. Jutro i tak będe w ASO więc się zastanawiam czy gdzieś taniej nie można by kupić?


LED-y kosztują z 10 zł/szt, więc chyba rozwiązanie jest oczywiste?


Kiedyś miałem założone przez chwile diodowe żarówki, o ile w nocy świeciły to w słońcu były ledwie widoczne


Obstawiam, że w starej przyczepie, to zwykłe też będą kiepskie, gorsze niż LED-y.
A przy bagażniku i dobrych odbłyśnikach, LED-y dadzą radę bez problemów.

A jak masz obawy, to zawsze można kupić mocniej świecące, tak czy tak nie będą kosztowały 300 zł.

rottweiler - 2016-09-21, 07:38

Możesz pokazać czego mam szukać?
Cav - 2016-09-21, 12:18

rottweiler napisał/a:
Możesz pokazać czego mam szukać?


Musisz sprawdzić jakie masz żarówki, które chcesz wymienić na led-y - to zależy od konstrukcji danej lampy.
Odczytujesz symbol żarówki, sprawdzasz kolor, wpisujesz je do googla, a najlepiej na allegro i sortujesz po cenie. ;-)

Np. coś takiego:
http://allegro.pl/bay15s-...4972528408.html

Te mają jasność 160 lm, możesz szukać mocniejszych.

DrOzda - 2016-09-21, 13:19

Bzdura , moduł świateł kosztuje 140 PLN (7 pin) lub 246 PLN (13 pin).
http://steelcar.com.pl/45-wiazki-elektryczne
Kabla nie trzeba ciągnąć przez cały samochód bo stosowny fabryczny przewód znajduje się przy lewym środkowym słupku (wystarczy włożyć bezpiecznik w skrzynce żeby aktywować na nim napięcie).
Za stówę więcej masz bezpieczną chronioną bezpiecznikiem (podwójnym) instalację która w dodatku przejdzie legalne badania testerem na SKP i możesz podpinać dowolną przyczepę czy platformę rowerową bez dziwnego kombinowania z żarówkami czy łapówką dla diagnosty.

Cav - 2016-09-21, 14:25

DrOzda napisał/a:
Bzdura , moduł świateł kosztuje 140 PLN (7 pin) lub 246 PLN (13 pin).
http://steelcar.com.pl/45-wiazki-elektryczne


Ale on pewnie mówił o module z ASO, więc niekoniecznie bzdura....
To że ktoś inny robi taniej, wcale nie oznacza, że ktoś inny nie może żądać więcej.

DrOzda - 2016-09-21, 14:56

No ale żeby elektryk w ASO nie znał schematu instalacji elektrycznej ? Nie trzeba ciągnąć kabli z akumulatora bo albo jak w tym przypadku można użyć dedykowanego przewodu albo wpiąć się do skrzynki bezpieczników gdzie jest zawsze kilka wolnych gniazd z zasilaniem na stałe lub po kluczyku.
damiaszek - 2016-09-21, 18:14

DrOzda napisał/a:
Kabla nie trzeba ciągnąć przez cały samochód bo stosowny fabryczny przewód znajduje się przy lewym środkowym słupku (wystarczy włożyć bezpiecznik w skrzynce żeby aktywować na nim napięcie).


Tyle że przy 13 pinowej wtyczce masz jeszcze dodatkowy 2 plusy i 2 masy. Jedno zależne od plusa, drugie stałe 12V na wtyczce.
I w tym momencie potrafią się robić problemy, nawet na dedykowanych modułach i instalacjach, bo o ile moduły poprawnie obsłużą światła, o tyle przy większym poborze prądu na dodatkowych pinach (ładowanie akumulatora w przyczepie) przewody powinny być przeciągnięte bezpośrednio od akumulatora (oczywiście z odpowiednim bezpiecznikiem) i posiadać odpowiedno dobrany przekrój. Niestety sam doświadczyłem jak potrafią być "spaprane" instalacje dilerskie.

Pabloo - 2016-11-04, 09:55

Popieram wypowiedź kolegi - przy wiązce 13 pinowej powinny być 2 dodatkowe +, jeden "po kluczyku" a drugi bezpośrednio z akumulatora. Ten "po kluczyku" najlepiej przekaźnikiem z akumulatora i solidny przekrój - służy on do ładowania akumulatora przyczepy lub/i zasilania lodówki w przyczepie - nie są to małe amperaże. "Stały" + przeważnie służy do oświetlenia wnętrza przyczepy i zasilania np wc (na postoju rzecz jasna). Lepiej dołożyć milimetr zapasu na przekroju niż w lusterku zobaczyć duuużą pochodnię :)
Pozdrawiam
Pabloo

nita - 2016-11-18, 12:32

DrOzda, możesz napisać , który to bezpiecznik i gdzie dokładnie jest ten przewód dedykowany ?
Pytanie do tych co montowali hak Galia do Dustera z LPG czy zbiornik nie przeszkadza przy montażu ?















lp

DrOzda - 2016-11-18, 19:52

Hmm ponieważ zarówno w Lodgy/Dokkerze jak i Loganie/ Sandero Ph2 jest bezpiecznik i kabelek przy słupku , to sądziłem że w Dusterze Ph2 jest tak samo.
A tu zonk w Dusterze Ph1 i Ph2 trzeba ciągnąć zasilanie z akumulatora:
http://www.tech-accessoir...ocument_id=4643

Nikas - 2016-11-22, 18:59

Potwierdzam, trzeba ciągnąć przewód przez cały samochód w dusterze.
Montowałem samodzielnie hak Galia w zeszłym roku u siebie w aucie, zbiornik LPG nie przeszkadzał.
Ja zakładałem hak demontowalny tylko troszeczkę nagiąłem srebrną osłonę zderzaka. Instrukcja z postu powyżej bardzo pomocna.

nita - 2016-11-22, 20:59

Dzięki Panowie za wyjaśnienia
pala127 - 2017-02-06, 18:10

Panowie, mam pytanie- czy hak Steinhof D 014 pasuje do Dustera PH 2 4WD?
Zakładał ktoś? Pytam, bo zamówiłem, a nagle mnie natchnęło, że w instrukcji nie pisze czy jest on do 2WD czy 4WD- nic tam nie pisze. Bo to że pasuje do PH 2 to producent napisał.
Zrobiłem błąd zamawiając ten hak?

Cav - 2017-02-06, 18:15

pala127 napisał/a:
Panowie, mam pytanie- czy hak Steinhof D 014 pasuje do Dustera PH 2 4WD?
Zakładał ktoś? Pytam, bo zamówiłem, a nagle mnie natchnęło, że w instrukcji nie pisze czy jest on do 2WD czy 4WD- nic tam nie pisze. Bo to że pasuje do PH 2 to producent napisał.
Zrobiłem błąd zamawiając ten hak?


Nie sądzę, w moim też nie było zróżnicowania 2WD/4WD.

pala127 - 2017-02-06, 18:22

A uklad (ułożenie) końcowego tłumika jest taki sam w H4M jak w K4M? Jeśli tak, to w zasadzie powinno pasować. Tego się obawiam, że w H4M może być inna puszka tłumika końcowego i wtedy d....
nita - 2017-10-27, 17:02

W końcu i ja zamontowałem . Hak Galia montaż bez problemu , wszystko pasuje. Montowałem sam i łącznie z podłączeniem elektryki zajęło jakieś 2,5 godz .
matti123wp - 2017-11-16, 12:08

nita napisał/a:
W końcu i ja zamontowałem . Hak Galia montaż bez problemu , wszystko pasuje. Montowałem sam i łącznie z podłączeniem elektryki zajęło jakieś 2,5 godz .


Kolego, jest w dusterze jakoś wyprowadzona elektryka? Czy trzeba jakoś „kleić”?

nita - 2017-11-16, 13:29

Ja zakladałem na uniwersalną wiazkę na szybkozłączki . W moim roczniku podobno nie trzeba modułu.W nowszych trzeba ciagnać prąd od aky.
laisar - 2017-11-16, 14:47

nita napisał/a:
W nowszych trzeba ciagnać prąd od aky

Nieprawda, oryginalną wiązkę tak jak poprzednio i we wszystkich pozostałych modelach wpina się po prostu w instalację z tyłu auta - duster ph2: http://www.tech-accessoir...ocument_id=5522

matti123wp - 2017-11-16, 16:00

Czyli moduł trzeba wpiąć pod światła?
laisar - 2017-11-16, 16:02

Nie tylko - wszystko jest pokazane w zalinkowanej instrukcji.
nita - 2017-11-16, 17:06

Pokazałeś dedykowaną wiązkę która jest super bo nie ingerujesz w instalację . Jednak z tego co mówią i piszą producenci haków i wiązek wynika,że w nowszych modelach trzeba zastosować moduł . Do modułu prąd trzeba ciągnąc z aku. Było juź o tym we wcześniejszych postach.
laisar - 2017-11-16, 17:33

Moduł tak - także jest pokazany w oryginalnej instrukcji.

Zasilanie z aku - nie, można wziąć z innego miejsca, co również pokazuje instrukcja.

nita - 2017-11-16, 21:26

Z jakiego innego miejsca? Skad weźmiesz stały+ z zabezpieczeniem 15 A z tyłu dustera?Nie po to jest moduł żeby zasilaç go spod świateł.
BoloSr - 2018-02-10, 16:23

Witam
Pytanie do znawcow :0
Czy hak o takim nr 8201270984 bedzie pasowal do Duster przed liftem czyli z lat 2010-2013 ??
Czy tylko do Dustera po lifcie ???

nita - 2018-02-10, 17:11

Jeśli jest dedykowany do ph2 to nie bedzie pasował(inny roztaw śrób ,chyba że tak jak galia jest uniwersalny.
BoloSr - 2018-02-10, 17:29

nita napisał/a:
Jeśli jest dedykowany do ph2 to nie bedzie pasował(inny roztaw śrób ,chyba że tak jak galia jest uniwersalny.


czyli llipa :(

nita - 2018-02-10, 17:43

http://www.daciaklub.pl/f...5044_1a_133.jpg
Trudno powiedzieć na 100% . Może wystarczy wywiercić otwory, różnica to ok 5cm jak widać na zdjęciu z linka. Ten nr co podałeś to org Renault z tego co znalazłem cena powala,a jakościowo nie powala.

keisyzrk - 2018-03-26, 11:06

chcę założyć hak do swojego dustera :) potrzebuje Waszej pomocy w doborze haka.
Nie planuje jakiegoś częstego używania haka, ani też ciągnięcia przyczepy kempingowej.
jaki hak wybrać?:
-najtańszy: http://allegro.pl/hak-hol...7083927351.html
-coś lepszego: http://allegro.pl/steinho...5641673682.html
i jaką wiązkę i moduł do tego?
- 13 pin http://allegro.pl/wiazka-...7239990141.html albo http://allegro.pl/modul-h...5968805821.html
- 7 pin http://allegro.pl/wiazka-...7239887007.html
- czy może dedykowana? http://allegro.pl/wiazka-...7239887007.html

route2000 - 2018-03-26, 11:59

Nie napisałeś jak często będziesz korzystał z haka?

Jeśli chcesz używać tylko do czasowego ciągnięcia przyczepy to wystarczy 7 pin, bo 13 pin to już do przyczepy kempingowej nowej generacji. Masz tutaj różnicę między 7 a 13 pin.
Więc sam sobie zdecydujesz jaką wiązkę chcesz założyć.
Wystarczy dobry hak zdejmowany mający atest/homologację.
Po prostu wziąć dobry haka za rozsądną kasę. Steinhof to dobra marka.
Hak wypinany automatycznie to możesz odpuścić, szkoda kasy...

keisyzrk - 2018-03-26, 12:16

haka będę używał 2-3 razy w roku, także niezbyt często.
route2000 - 2018-03-26, 13:47

To takie co można założyć na śruby, wystarczy... ;-)
No i gniazdo 7 pinowe.

kamimar - 2018-03-26, 14:29

Ja bym zakładał gniazdo 13 pin. Z 13 na 7 można zawsze przejściówkę za parę zł dołożyć. W drugą stronę już nie bardzo. A 13 pin może się przydać np do platformy rowerowej ze światłem cofania. A własnie platformy światło cofania powinny mieć:

https://www.dobrehaki.pl/...eczne-n-30.html

jammo - 2018-03-26, 16:12

Dobrze wiedzieć o tych przejściówkach, gdyż do nowego Dusterka dostałem ten automatyczny hak w gratisie wraz z montażem. Nieraz się zastanawiałem nad tymi wiązkami 13 pin do czego są one montowane gdyż nie miałem z nimi nigdy do czynienia, w obecnym aucie mam tą na 7 pinów. Nie wiedziałem o tych platwormach , że trzeba mieć do niej taką wtyczkę, może kiedyś i mi taka będzie potrzebna, więc lepiej założyć od razu taką odpowiednią .Skoro są przejściówki z 13 na 7 pin to każę założyć u siebie tą 13 pinową, ale na razie czekam na auto :-) .

Dusterjack - 2018-03-26, 18:35

Z czystym sumieniem mogę polecić haki Galia, ja osobiście założyłem jeszcze na gwarancji w serwisie model zdejmowany. Droższy, ale wygoda, ocynk, pokrowiec i nakładki na brudne części zdecydowały (kula i część wkładana w tuleje jest nasmarowana, ale wszystko ładnie zabezpieczone: https://steelcar.com.pl/17-dacia
keisyzrk - 2018-03-26, 18:51

Mi zależy na zakupie na allegro bo mam voucher do wykorzystania;) a jak to brac ten tańszy czy dołożyć do droższego?
Dusterjack - 2018-03-26, 19:05

Na Allegro też jest, ale wersja droższa:
https://allegro.pl/listing?string=hak%20galia%20duster&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-uni-1-2-1003&order=m

Fruxo - 2018-06-28, 20:45

nita napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/files/thumbs/t_img_20141208_205044_1a_133.jpg
Trudno powiedzieć na 100% . Może wystarczy wywiercić otwory, różnica to ok 5cm jak widać na zdjęciu z linka. Ten nr co podałeś to org Renault z tego co znalazłem cena powala,a jakościowo nie powala.

To pewne info ?
wastafilia oferuje jeden hak dla wszystkich dusterów
Brink/thule to samo

Daroo - 2019-02-10, 19:20
Temat postu: 1,6 4x2 LPG a łatwość montażu
Hej, jak dotąd widziałem tylko jeden konkretny wpis odnośnie montażu haka przy instalacji gazowej i zbiorniku podwieszanym w miejscu koła zapasowego. Przy haku Galia teoretycznie nie ma problemu i nie trzeba opuszczać zbiornika, tak nita? Czy ktoś jeszcze może potwierdzić, że montował hak już po wcześniejszej instalacji LPG i nie ma zabawy z opuszczaniem zbiornika? Chodzi o Dustera ph1, 4x2.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group