DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Dział techniczny - Felgi do Dustera

sereq - 2010-07-27, 09:15

A czy ktos się orientuje ile kosztują zwykłe stalówki do Dustera (tez myślę o kompleciku kół na zimę ;-)
magda - 2010-07-29, 08:23

pytalam o stalowki dacia w salonie, koszt - 305 zl za sztuke - szok. W tej cenie to juz alufelgi chyba mozna kupic...
sereq - 2010-07-29, 12:11

No tak spodziewałem się tego że w ASO będą drogie.

Zna ktoś dokładne wymiary felgi stalowej w Dusterze? (rozmiar, rozstaw, otwór centralny, ET) Wyszukiwarki w sklepach internetowych jeszcze nie mają Dustera w swoich bazach :-?

magda - 2010-07-29, 15:06

no wlasnie tez mam problem z wymiarami a w wyszukiwarkach faktycznie jak na razie duster nie istnieje.
sereq - 2010-07-29, 15:23

magda napisał/a:
no wlasnie tez mam problem z wymiarami a w wyszukiwarkach faktycznie jak na razie duster nie istnieje.


zadałem pytanie Centrali w Rumunii, jak odpowiedzą to dam znać :-)

matucha - 2010-07-29, 20:12

Ile to trwa zrzucić koło i zmierzyć? ;-)
sereq - 2010-07-30, 06:55

matucha napisał/a:
Ile to trwa zrzucić koło i zmierzyć? ;-)


ekhm, ja akurat dopiero czekam na odbiór ;-)

magda - 2010-07-30, 08:56

sereq napisał/a:
matucha napisał/a:
Ile to trwa zrzucić koło i zmierzyć? ;-)


ekhm, ja akurat dopiero czekam na odbiór ;-)


no ja juz jezdze :) ale dla mnie to problem zrzucic i zmierzyc :)
poczekam na info od sereq;)

Rysiob - 2010-08-01, 08:29

A może zajrzycie do instrukcji obsługi :P
AndrzejW - 2010-08-01, 22:19

Wymiary felgi chyba powinny być w homologacji.
sereq - 2010-08-02, 09:48

Dostałem częściową odpowiedź z centrali w Rumunii:

Cytat:
We thank you for trusting us with you’re confidence by appealing to our services.

Regarding your request we infom you that the product Dacia Duster that is for the Romanian market is equipped with a 16" wheels.

The standard rims are 6,5 J 16 and the standard tires are 215/65 R16. We inform you that these wheels dimensions are available only for the vehicles sold in Romania.



Tak jak się spodziewałem felga o szerokości 6,5 cala - czyli taka sama będzie też w samochodach sprzedawanych w Polsce (bo te same rozmiary opon). Teraz trzeba znaleźć rozstaw śrub - ale wydaje mi się że to będzie 5x114,3 (takie są w Renault) - niech ktoś mnie poprawi jeśli inaczej, pozostaje ET...

magda - 2010-08-03, 08:07

te informacje zawarte w ich mailu sa w broszurce dacia, wiec je juz znalam, ale to nie wystarczy żeby wybrac felge. Chodzi własnie o ten rozstaw srub, bo do zakupy jest niezbedny. Jezeli ktos z forumowiczow odkryje ta "zagadke" :) prosze sie pochwalic.
adams - 2010-08-04, 20:14

Reno stosuje 4x100 i 5x108
ppart - 2010-08-25, 12:46
Temat postu: Jakie koła do Dustera
Kolega obejrzał Dustera i stwierdził, że jest super z wyjątkiem rozmiaru kół. Szukaliśmy w instrukcji i na nalepkach, czy są dopuszczalne inne rozmiary, np. 17 lub 18 calowe, ale nigdzie nie wyszczególniono zamienników. Ciekawi mnie czy jest dopuszczalna zmiana, czy nie traci się gwarancji, może ktoś wie więcej w tym temacie ?
esdziewiaty - 2010-08-25, 12:57

Gwarancji nie stracisz, natomiast zastanawia mnie czemu jest takim wyjątkiem z rozmiarem kól? To typowy SUVowy rozmiar

Na jakiej podstawie"kolega" tak stwierdził?

ppart - 2010-08-25, 13:10

Wydaje mi się, że kolega jest zauroczony SUV-ami i te koła (16 cali) go raziły estetycznie. Twierdzi, że większe koła zmieniłyby wygląd Dustera na bardziej rasowy. Zresztą tuning Dustera też zakłada koła 18 calowe.
Ale jesteśmy chyba "w domu", w Dusterze 4x2 nie można zastosować innych obręczy, zapas jest pod spodem i posiada osłonę tylko do kół 16 calowych, nie można tam włożyć większego koła, być może w 4x4 jest to możliwe.

Teraz co do rozmiaru felg do Dustera:
Rozmiar: 6 1/2 J X 16
LZ: 5,0
PCD: 114,3
ML: 66
ET: 50
Te dane znalazłem w sklepie internetowym wraz z felgami stalowymi w cenie 281,- zł.
link http://opony-felgi-lublin...d_product=22949

Beckie - 2010-08-25, 19:27

ppart napisał/a:
Ale jesteśmy chyba "w domu", w Dusterze 4x2 nie można zastosować innych obręczy, zapas jest pod spodem i posiada osłonę tylko do kół 16 calowych, nie można tam włożyć większego koła, być może w 4x4 jest to możliwe.

A to nie jest tak, że mniejsze koła mają opony o wyższym profilu a większe o niższym i średnica koła w obu przypadkach jest identyczna?

wieza - 2010-08-25, 21:35

tracisz gwarancje? za zmiane felg?
cos Ty to wychodzilo by ze nie mozesz nawet umyc auta na normalnej myjce tylko w serwisie bo stracisz gwarancje ;) haha

marektbg - 2010-09-02, 08:07

wieza napisał/a:
tracisz gwarancje? za zmiane felg?

Jeśli felg nie posiadają atestu (czyli mówiąc najprościej założysz tanie chińskie felgi - można je poznać po cenie 17" za 400zł) to u wielu producentów tracisz gwarancję na zawieszenie (na pewno VW, Toyota i Kia) - czyli przed wizytą w ASO zakładasz fabryczne. Nie wiem jak jest w Dacii - ale sprawa nie jest taka prosta jak się wydaje.
Przyzwoita felga i opona na felgę 17" do SUV'a to całkiem spory wydatek. Spokojnie 10% wartości Dustera.
Druga sprawa dotyczy ubezpieczenia AC - jeśli samochód jeździ na felgach, które producent podaje w danych auta jest ok - jeśli jeździsz w innym rozmiarze, w razie W ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

wieza - 2010-09-02, 13:52

Wiesz co pierwsze slysz, atak apropochinskich artykolow to rozejrzyj sie do okola i jest monostwo rzeczy z tamtad w sklepach,ps jesli wpadniesz w dziure to nie ma znaczenia jaka bedziesz mial felge czy niemiecka, chnska czy polska- rozwalisz przy porzadnym uderzeniu i felge i zawieszenie, i jestes to w stanie udowodnic przed sadem ze za zadna felga nie uchroni zawieszenia. chyba ze zalozysz wysokosc 20 a nie 55 np ;)
marektbg - 2010-09-02, 19:32

Jeśli nie ma żadnej różnicy według Ciebie, to zawsze możesz kupić te najtańsze. Atest i homologację felg pomińmy. Każdy towar ma swojego kupca, ale nie wszystko złoto co się świeci.
esdziewiaty - 2010-09-02, 21:36

atest i homologację możemy pominąć, tylko co będzie jak przyjdą felgi , których nie można wyważyć? Spotkałem się już z dwoma takimi przypadkami. Osobiście odradzam oszczędzanie w ten sposób.
wieza - 2010-09-02, 21:42

przeiez nikt nie broni kazdy wybiera to co chce ja mam niedrogie felgi bardzo dobrze wygladajace i tak samo sie sprawdzajace wiec nie zawsze trzeba wydawac kupe kasy na cos drogiego, zreszta na firowkach zarabiaja sprzedawcy krocie, wiem cos na ten temat z innych branzy jesli sa w stanie dac nawet 50% rabatu i na tym zarabiaja ;)
marektbg - 2010-09-03, 06:53

esdziewiaty napisał/a:
atest i homologację możemy pominąć, tylko co będzie jak przyjdą felgi , których nie można wyważyć?

Masz rację, tanie felgi po 3-4 sezonach czasem bez 2 kilo ołowiu wyważyć się nie da.

wieza - 2010-09-03, 18:34

jeszcze trzeba sobie zadac pytanie jak dlugo zamierzasz jezdzic danym autkiem? na danych felgach ;) a jesli sie nie da wywazyc to jest cos takiego jak gwarancja
lukka16 - 2010-09-22, 21:21
Temat postu: Dacia Duster - felgi stalowe
Witam
Szukam Felgi stalowe do duster-a pod zimówki, gdzie kupić ? Może te stylizowane można dokupić u dilera i za ile ?
Nie mogę znaleźć, opony już łatwiej coś tam znalazłem.
Będę wdzięczny za doradę szczególne na temat felg (mogą być nowe lub używane) ale oponami też nie pogardzę, dodam że szukam czegoś dobrego, przepłacać nie chcę :)

ppart - 2010-09-22, 21:29

Najtaniej jakie znalazłem: http://allegro.onet.pl/16...1217614318.html
Osobiście choruję na takie felgi letnie: http://allegro.onet.pl/16...1177775019.html . Do czarnego nadwozia to by było super ??

czapla7891 - 2010-09-24, 18:24

Witam ,ja też szukałem felg do mojego Dustera ,więc zadzwoniłem do serwisu .Cena felgi to 305 zł sztuka .Pani w serwisie poinformowała mnie również ,że do końca października jest promocja i cena spada o 25 %.Nie zdecydowałem się jeszcze i w związku z tym mam pytanie .Co myślicie o jeździe na zimówkach i aluminiowych felgach.?Czy opłaca się inwestować 1000 zł w felgi stalowe czy lepiej zajechać alusy i za parę sezonów kupić nowe ?Proszę o opinie i spostrzeżenia .
tweeciak - 2010-09-24, 18:52

Kurcze...no jest problem. Jak szukalem opon do alusow do mojej "Stepki" - 195/65/16 ...to ceny za opone...ponad 400 zł
:(((
Za komplet felg...teoretycznie mozna juz za 500 zł - stalewe 15"
I opony..komplet okolo 1000 zł - wychodzi taniej
I ...chyba lepiej dla felg -zwyczajnie-szkoda mi alusow :(

eplus - 2010-09-24, 20:24

Myślę, że warto zainwestować w obręcze i na pewno tak zrobię - po pierwsze to przekładka całych kół to oszczędność czasu i raz mi to uratowało tyłek, gdy wieczorem przed delegacją na drugi koniec Polski spadł kwietniowy śnieg - w nocy w garażu przełożyłem z powrotem zimówki. Po drugie słyszałem opinię zawodowca, że opony i obręcze wielokrotnie mordowane na montażownicy tracą szczelność na styku. Po trzecie napompowane koła rzucam byle gdzie w garażu, a puste opony rzekomo należy co 2 tygodnie obracać o 45 stopni i to jeszcze nie wiadomo w którą stronę - żeby się nie odkształciły. No i po czwarte - jest gorąca rezerwa na wypadek rozwalenia dwóch opon czy dla sprawdzenia, które to koło "bije"...
lukka16 - 2010-09-26, 22:30

No tak a jakie są dane do zakupu felg bo nie jestem pewny do wszystkich, znalazłem takie:
Rozmiar: 6 1/2 J X 16 (szerokość i wielkość felgi w calach)
LZ: 5,0 (ilość śrub)
PCD: 114,3 (rozstaw śrub)
ML: 66 ?
ET: 50 ? (odsadzenie felgi)
A na innych
PIASTA 66.1mm ?
ET: 40 ?
Moje pytanie czy mam dobre dane i czy ta różnica w danych jest dopuszczalna ?
Bo wtedy można by dokupić felgi np. z toyoty Rav4 ET45.

laisar - 2010-09-27, 08:53

Oryginalne ET jest 36 mm, a podobno różnica nie powinna być większa niż ± 5mm - czyli 40 powinno być OK, ale 45 to już raczej za dużo...
lukka16 - 2010-09-29, 08:04

laisar napisał/a:
Oryginalne ET jest 36 mm, a podobno różnica nie powinna być większa niż ± 5mm - czyli 40 powinno być OK, ale 45 to już raczej za dużo...

Skąd masz te dane bo ja po całym necie szukam instrukcji lub czegoś godnego zaufania i nie mogę znaleźć więc dopóki sam nie zmierzę to nie uwierzę (niewierny Tomasz)
Jak znalazłem felgi rzekomo do dustera to miały takie dane jak pisałem więc tym bardziej zdziwiło mnie ET 36mm.
Wielkie dzięki za radę muszę jednak więcej poszperać :)

laisar - 2010-09-29, 11:43

Ogólnie to z dokumentacji serwisowej - ale spojrzałem tylko na to ET, a teraz dopatrzyłem się, że dotyczyło to felgi 6J16, nie 6,5, więc zaraz przejrzę jeszcze dokładnie, bo widzę tu jakiś bajzel.... /:
artuditu4 - 2010-10-28, 16:11
Temat postu: Stalowe felgi do Dustera
Witam Wszystkich!!!
Już niebawem będę jednym z wielu z tego co widzę na forum posiadaczem Dustera. Lecz zbliża się dużymi krokami zima, więc trzeba Dacie przyodziać w opony zimowe no i oczywiście felgi. Choć jest tu wiele postów związanych z felgami stalowymi, nigdzie nie znalazłem pełnego wymiaru stalowego kółka (chodzi mi o standardowe, a nie stylizowane). Dzwoniłem także do salonu, aby się dowiedzieć o wszystkie parametry lecz i tam dokładnie nie wiedzieli lub nie chcieli powiedzieć licząc na kupno u nich (308zł. za sztukę to rozbój w biały dzień). Więc zwracam się do ludzi, którzy już kupili stalówki do Dustera i wiedzą wszystko co i jak...?

bartek - 2010-10-28, 17:02

Widzę że kolega z warszawy ;-)

Dziś odebraliśmy felgi stalowe do Dustera właśnie w salonie. W Alejach Jerozolimskich jest promocja do końca października -25% na felgi, więc 308 zł przestaje być rozbojem... ;-) Dowiadywaliśmy się z tata w wielu miejscach o felgi, ale nikt nie miał do Dustera, jedni proponowali od Nissana Primery a inni odsyłali do salonu. Sprzedawca w Alejach po numerze nadwozia powiedział które felgi będą pasować i pasowały zwykłe stalówki (wersja 4x4). Powiedział że system do tej wersji podaje tylko te stalówki. Zachęcający jest ten rabat -25% bo przy zakupie kompletu jedno wychodzi gratis.

Dokładnymi specyfikacjami i wymiarami żongluje laisar, ale ja mogę z pamięci napisać:

rozstaw śrub: 5x114,3
rozmiar: 16 cali
ET: 50 !!

Właśnie ten parametr ET jest najczęściej kłopotliwy...

dorwałem linka o felgach z forum:
http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=165

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=64368#64368

EDIT: PS: Z jakiego salonu artuditu4 odbierasz autko? :-)

sereq - 2010-10-28, 17:34

tu link z felgami z tym rozstawem w oponeo.pl Z tym że niewyjaśniona została ostatecznie szerkość felgi czy ma być 6 czy 6,5 cala, bo od tego też zależy ET.

Jeśli zakładamy 6,5 cala, ET 50, otwór centralny 66 (tak jak piszą w innym wątku), to felgi na samym dole

http://www.oponeo.pl/felgi-stalowe/5x114-3/66

Informację o otworze centralnym też znalazłem tutaj na forum.

bartek - 2010-10-28, 18:00

sereq napisał/a:
Jeśli zakładamy 6,5 cala, ET 50...


Sprawdziłem na moich właśnie tak jest napisane, 6,5 cala, ET 50 - felgi dobierane w salonie na podstawie numeru nadwozia. Ale handlowiec na giełdzie warszawskiej na żeraniu w katalogu felg pod Dusterem też miał takie parametry :-)

sereq - 2010-10-28, 19:01

bartek napisał/a:
sereq napisał/a:
Jeśli zakładamy 6,5 cala, ET 50...


Sprawdziłem na moich właśnie tak jest napisane, 6,5 cala, ET 50 - felgi dobierane w salonie na podstawie numeru nadwozia. Ale handlowiec na giełdzie warszawskiej na żeraniu w katalogu felg pod Dusterem też miał takie parametry :-)


oki, no to jasne, dzięki :-)

artuditu4 - 2010-10-28, 20:28

bartek napisał/a:
Z jakiego salonu artuditu4 odbierasz autko? :-)



Odbieram w salonie Decar na Modlińskiej

artuditu4 - 2010-10-28, 20:35

Czyli mam rozumieć że pełny wymiary felgi to : 6,5 cala; R16; ET50; 66 piasta; 5x114,3 roztaw śrub ???
rks - 2010-10-28, 20:53
Temat postu: hej
Ja za 4 felgi stalowe srebrne zapłaciłem w salonie 860 zł + 200 śruby.
rks - 2010-10-28, 20:57
Temat postu: hej
na fakturce jest 6,5X16(h2/5
czaju - 2010-10-28, 21:50

Z tym ET można delikatnie "zaszaleć". Ja np w Sandero (na zapasie jedyna stalowa) mialem ET43, a w katalogu ET50... Zimówki na ET50 (pomyłka w zamówieniu, ale już nie chciało mi się ich odsyłać, żeby wymienić na zamówione ET43). Możemy uznać że zakładając ET43 będziemy mieli więcej miejsca między kołami (przesuną się po 7mm na zewnątrz) także akurat o ET nie trzeba się bardzo martwić (no chyba że miałoby to wychodzić poza obrys samochodu - wtedy nie wolno). Ważny jest otwór centrujący i rozstaw śrób - resztę można lepiej bądź gorzej dobrać :)
leo - 2010-11-02, 23:51

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=67449#67449
lurtz napisał/a:
Felgi kupione u Lisowskich w Wieliczce. Po rabacie 1038zl za 4 sztuki (stylizowane, stalowe).


Cześć!
O widzisz, też poluję na stalówki stylizowane do Dustera. Żeby nie było pomyłki: masz na myśli te dodawane normalnie do wersji Laureate, srebrne, mające pięć szczelin, tak?
Czy mógłbyś podać jakieś numery katalogowe, oznaczenia fabryczne tych felg (z rachunku)?

lurtz - 2010-11-03, 00:05

Tak to sa te ktore dodaja do wersji Laureate. Na fakturze nic konkretnego nie jest napisane (FELGA 6,5x16 50TW). Na kartonie jest wiecej, ale nie bede teraz sie krzatal po garazu :-) Rano sprawdze i napisze.
leo - 2010-11-03, 00:58

Będę Ci wdzięczny.
Wyszperałem już kilka oznaczeń stalowych felg różnych producentów (a jest ich 5 lub 6), lecz w necie, z jedynego dostępnego zdjęcia, udało mi się ustalić tylko producenta i oznaczenie felgi zwykłej, z 10 szczelinami - jest to Alcar 8873. Przypuszczam, że te Twoje mogą pochodzić od Magnetto Wheels (MW), ale to tylko przypuszczenia - najlepsze jest to, że w Polsce fabryka mieści się w Lublinie... :mrgreen:
Będę wdzięczny za jak największą ilość informacji z pudełka. :-D

lurtz - 2010-11-04, 17:43

Leo przepraszam za opoznienie. Dzisiaj zalozylem i wywazylem opony. Wiec tak dostawca jest Renault magazyn centralny czesci zamiennych. Nr katalogowy: 40 30 022 41R. Reszta jak podalem wczesniej: 6.5x16 ET 50. Dod widzialem na sieci producenta tych felg, niestety nie moge teraz tego odszukac. Na pewno nie jest to Alcar.

ps. te nokiany sa cichsze od letnich!

leo - 2010-11-04, 23:01

lurtz napisał/a:
Leo przepraszam za opoznienie. Dzisiaj zalozylem i wywazylem opony. Wiec tak dostawca jest Renault magazyn centralny czesci zamiennych. Nr katalogowy: 40 30 022 41R.


Nie ma sprawy, dzięki za odpowiedź. Ale coś jest bardzo nie tak... :-/ Otóż podany przez Ciebie nr odpowiada numerowi katalogowemu... zwykłych czarnych felg stalowych (czyli takich, jak nasze podwieszane pod bagażnikiem koła zapasowe w wersji Laureate).
Dzięki pani w lubelskim salonie Reno znam te numery, przyporządkowane konkretnym felgom. Poprosiłem również kol. Laisara o podanie numerów - wszystko się potwierdziło. Szkopuł polega na tym, że ludzie mający dostęp do katalogu nie potrafią podać numeru właśnie felgi stalowej stylizowanej. Tak więc widzę kilka możliwości:
- albo Tobie dali felgi stylizowane sygnując je niewłaściwym numerem (ale to bez sensu, skoro twierdzisz, że te numery widnieją na pudełkach)
- albo wsadzili felgi będące luzem do pudełek po felgach zwykłych czarnych
- albo mają bajzel w katalogu (ale wtedy następna niewiadoma: jaki nr mają obręcze zwykłe czarne?)
- albo... już sam nie wiem, co.
Dam fotki felg oraz zdobyte przeze mnie numery i zapytam Cię, Lurtz, raz jeszcze: które felgi kupiłeś? Może uda nam się wreszcie rozwiązać zagadkę z numerami i ich odpowiednikami...

laisar - 2010-11-04, 23:29

Numer referencyjny powinien być wygrawerowany na samej feldze - tylko że zazwyczaj jest to na brzegu jej wewnętrznej strony, więc po założeniu na samochód to trochę późno i ciężko na sprawdzanie...
leo - 2010-11-04, 23:37

lurtz napisał/a:
Dod widzialem na sieci producenta tych felg, niestety nie moge teraz tego odszukac. Na pewno nie jest to Alcar.


O, to już by było coś... Nie przypomnisz sobie?

lurtz napisał/a:
ps. te nokiany sa cichsze od letnich!


Mnie to nie dziwi. Dębica Frigo była bardziej cicha od użytkowanych przeze mnie letnich Kormoranów, Sava i Kumho...

lurtz - 2010-11-05, 12:49

Leo te drugie - stylizowane. Widzisz tez pewna niescislosc zauwazylem. Otoz jak sie pytalem o te felgi w wektorze podali mi wyzsza cene niz u lisowskich. I u liswoskich upewnialem sie ze sa to te stylizowane. Wiec ogolnie maja z tym maly problem. Z tym ze jak pisalem na kartonie byl ten numer i te felgi byly w srodku. Aktualnie szukam kto jest ich producentem.
leo - 2010-11-05, 13:47

lurtz, dzięki. Widocznie faktycznie coś jest pokręcone w katalogu. W przyszłym tygodniu będę wiedział więcej na ten temat, rozmawiałem z moim "doradcą klienta", obiecał się zorientować na 100%.
Mimo tego byłoby fajnie, gdybyś odnalazł producenta. Będę czekał na wyniki Twoich poszukiwań.
Pozdrawiam.

leo - 2010-11-15, 00:19

Stałem się posiadaczem drugiego kompletu felg stalowych stylizowanych.
Niniejszym informuję zainteresowanych, że w katalogu jest błąd: felgi stalowe stylizowane (montowane w wersjach Laureate) mają w rzeczywistości numer 40 30 022 41R. Zaś katalog podaje ten numer dla felg zwykłych w kolorze czarnym - tu jest błąd.
Producent (wg naklejki na worku foliowym, w którym była zapakowana felga) jest rumuński, fabryka w Mioveni.

Prezes - 2011-02-12, 12:05

ppart napisał/a:

Teraz co do rozmiaru felg do Dustera:
Rozmiar: 6 1/2 J X 16
LZ: 5,0
PCD: 114,3
ML: 66
ET: 50
Te dane znalazłem w sklepie internetowym wraz z felgami stalowymi w cenie 281,- zł.
link http://opony-felgi-lublin...d_product=22949

Ktoś sprawdzał te dane? Jest jakieś potwierdzenie?
Idzie wiosna i zbliża się czas na zakup felg, które się dadzą wyważyć i dodadzą koni Dusterowi (wygląd felg +6 KM :D ). Oryginalne alufelgi zostają z zimówkami, lipne są (trudne do wyważenia) ale są.

TD Pedro - 2011-02-12, 12:28

Prezes napisał/a:
Oryginalne alufelgi zostają z zimówkami, lipne są (trudne do wyważenia) ale są.

możesz napisać co spowodowało (oprócz trudności z wyważeniem o czym wspomniałeś) wystawienie oryginalnym alufelgom takiej opinii? :-( , również kupiłem oryginalne aluski ale mam na nich założone opony letnie i jeszcze na nich nie jeździłem ...

Prezes - 2011-02-12, 12:39

Właśnie o tą trudność wyważania chodzi. Wymieniłem po pięciu tysiącach km delikatnej jazdy. Nie wydają się za proste. Nie dość, że na nowych kołach już było sporo odważników, to ponowne wyważanie też było męką dla wulkanizatora (doklejanie po kilka razy na koło). piotrres chyba podzielił moją opinię.
TD Pedro - 2011-02-12, 17:24

Prezes napisał/a:
Właśnie o tą trudność wyważania chodzi. Wymieniłem po pięciu tysiącach km delikatnej jazdy. Nie wydają się za proste. Nie dość, że na nowych kołach już było sporo odważników, to ponowne wyważanie też było męką dla wulkanizatora (doklejanie po kilka razy na koło). piotrres chyba podzielił moją opinię.


a może to jest w ogóle "przypadłość" felg aluminiowych? do poprzedniego samochodu kupiłem alufelgi takie trochę bardziej "firmowe" ENZO i też musiano sporo ciężarków nakleić by je dobrze wyważyć... :lol: zdolność wyważenia koła to wzajemna korelacja felgi i opony, przy feldze stalowej (czyt. cięższej) być może łatwiej jest osiągnąć optymalizację... zastrzegam, że nie mam w tej materii odpowiedniej wiedzy a powyższe jest tylko domniemaniem... :-P

eplus - 2011-02-12, 17:28

Aluminiowe felgi dekoracyjne nie są wcale takie lekkie - może nawet cięższe od stalówek.
TD Pedro - 2011-02-12, 17:46

eplus napisał/a:
Aluminiowe felgi dekoracyjne nie są wcale takie lekkie - może nawet cięższe od stalówek.


- a oryginalne z Dacii Duster to w/g Ciebie są cięższe? - (chodzi mi o subiektywne odczucie)...
- panuje przekonanie, że felgi z metali lekkich są zalecane ze względu na to, że są właśnie lżejsze od stalowych co się przekłada na korzystniejszą pracę zawieszenia samochodu, układu kierowniczego, na jego trwałość (lżejsze koło - mniejsze siły odśrodkowe, mniejsze przeciążenia... itd)... to jak to w końcu jest?

Prezes - 2011-02-12, 19:31

Tak to jest, że aluminiowe są ładniejsze.. :D Co dalej to nie wiem, mniej odporne na dziury bo bardziej elastyczne.
piotrkrk - 2011-02-12, 19:34

TD Pedro napisał/a:
eplus napisał/a:
Aluminiowe felgi dekoracyjne nie są wcale takie lekkie - może nawet cięższe od stalówek.


- a oryginalne z Dacii Duster to w/g Ciebie są cięższe? - (chodzi mi o subiektywne odczucie)...
- panuje przekonanie, że felgi z metali lekkich są zalecane ze względu na to, że są właśnie lżejsze od stalowych co się przekłada na korzystniejszą pracę zawieszenia samochodu, układu kierowniczego, na jego trwałość (lżejsze koło - mniejsze siły odśrodkowe, mniejsze przeciążenia... itd)... to jak to w końcu jest?


Zapewne masz rację. Znalazłem taki cytat:

Zarówno pod względem wizualnym dającym wrażenie lekkości pojazdu jak i pod względem swojej masy felgi aluminiowe są lżejsze od swoich odpowiedników stalowych. Masa własna felg zamontowanych w pojeździe znacząco wpływa na komfort podróży zmniejszając masę „nieamortyzowaną” auta, co powoduje poprawienie osiągów i znacząco wpływa na zmniejszenie zużycia elementów zawieszenia.



całość:

Felgi aluminiowe - czy warto?

Felgi aluminiowe to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ich wysoka cena to niewątpliwie wada, lecz mają także istotne zalety.


Felgi ze stopów lekkich zwane potocznie felgami aluminiowymi, bądź alufelgami, nadają specyficzny charakter auta. W zależności od indywidualnych potrzeb i temperamentu kierowcy, felgi te dodają elegancji i dostojności, czy też sportowego „pazura” pojazdom. Felgi ze stopów lekkich tworzą niezapomniany efekt wizualny poprawiając estetykę samochodu, ale mają także kilka istotnych zalet, dzięki którym, górują nad obręczami stalowymi.

Felgi aluminiowe są żywotniejsze
Technologia wytwarzania i kontroli w procesie produkcyjnym, np. prześwietlanie promieniami RTG daje pewność, że nie występują ukryte wady materiałowe, a powłoka felgi aluminiowej składa się z kilku warstw, najczęściej trzech; suchej warstwy bazowej, warstwy koloru i powierzchni przezroczystej- bezbarwnego lakieru. Tak zabezpieczona felga może być także użytkowana zimą, kiedy jest narażona na działanie czynników agresywnych, np. soli. Felgi aluminiowe w przypadku dużych różnic temperatury otoczenia są mniej podatne na odkształcenia niż felgi stalowe. Wbrew powszechnej opinii felgi te mają wyższą odporność na uderzenia niż felgi stalowe.

Felgi aluminiowe są lekkie
Zarówno pod względem wizualnym dającym wrażenie lekkości pojazdu jak i pod względem swojej masy felgi aluminiowe są lżejsze od swoich odpowiedników stalowych. Masa własna felg zamontowanych w pojeździe znacząco wpływa na komfort podróży zmniejszając masę „nieamortyzowaną” auta, co powoduje poprawienie osiągów i znacząco wpływa na zmniejszenie zużycia elementów zawieszenia.

Poprawiają chłodzenie
Znaczna większość fabrycznie montowanych felg stalowych w pojazdach ma od kilku do kilkunastu niewielkich otworów wentylujących. Zastosowanie obręczy ze stopów lekkich znakomicie poprawia chłodzenie elementów ciernych układu hamulcowego. Zarówno poprzez fakt budowy samej felgi aluminiowej, czyli wzoru, jak i użycia materiału lepiej odprowadzającego ciepło. Felgi aluminiowe poprawiają cyrkulację powietrza wokół tarcz i bębnów przyspieszając ich chłodzenie, czego efektem jest wyższa sprawność układu hamulcowego. Zastosowanie tychże felg jest szczególnie polecane kierowcom z zacięciem sportowym.


http://www.felgi-opony.co...o_,1,62,40.html

oflogmw - 2011-02-20, 21:07
Temat postu: jakie felgi ma Duster ?
Prezes napisał/a:
ppart napisał/a:


Teraz co do rozmiaru felg do Dustera:
Rozmiar: 6 1/2 J X 16
LZ: 5,0
PCD: 114,3
ML: 66
ET: 50


Te dane znalazłem w sklepie internetowym wraz z felgami stalowymi w cenie 281,- zł.
link http://opony-felgi-lublin...d_product=22949

Ktoś sprawdzał te dane? Jest jakieś potwierdzenie?
Idzie wiosna i zbliża się czas na zakup felg, które się dadzą wyważyć i dodadzą koni Dusterowi (wygląd felg +6 KM :D ). Oryginalne alufelgi zostają z zimówkami, lipne są (trudne do wyważenia) ale są.


Panie i Panowie powtarzam pytanie. Czy ktoś sprawdzał te dane ?

Beckie - 2011-02-20, 21:15

Identyczne znalazłem na oponeo.
http://www.oponeo.pl/felg...-5-dci-110-79kw

Kod:
6,50Jx16     Rozstaw: 5x114.3     otwór centralny: 66     ET: 50,00

bebe - 2011-02-21, 00:12

Beckie napisał/a:
Identyczne znalazłem na oponeo.

Do MCVki to samo oponeo proponuje felgi z ET 50 oraz... ET 60, więc nie traktowałbym tej firmy jak wyroczni.

Beckie - 2011-02-21, 18:38

Każdemu może się zdarzyć pomyłka. A widać, że jest ewidentna...
Dla Dustera, akurat nie ma błędu.

Prezes - 2011-02-21, 22:46

A jak sprzedawca podaje, że do Dustera pasuje felga o wymiarach:

# Średnica 16"
# Szerokość 7"
# Rozstaw szpilek 5x114,3
# Osadzenie (ET) 40
# Kolor: polerka + czarny

czyli szersza, ale o mniejszym ET. Powinna pasować?
Co może spowodować szersza felga, na co może mieć wpływ?

Broda - 2011-02-24, 14:48

Witam,
W przypadku zakupu stalówek proponuję popytać w salonach. W Bydgoszczy w salonie Renault/Dacia była promocja na oryginalne stalówki do Dustera - 4szt 922zł (ale bez tych małych kołpaczków). Chyba jeszcze do konca Lutego jest ta promocja.
Pozdrawiam

laisar - 2011-02-24, 15:09

Prezes napisał/a:
szersza, ale o mniejszym ET. Powinna pasować?

Wg http://www.daciaklub.pl/f...p?p=80483#80483 - tylko jeżeli trochę nagiąć warunki: rozstaw kół DUstera to 1560 mm, a przy ET40 różnica wynosi 16,4 mm na stronę, gdy teoretyczny, jednoprocentowy limit to 15,6 mm, który z kolei jest do osiągnięcia przy ET... 41 mm (:

bebe - 2011-02-24, 15:49

Prezes napisał/a:
Co może spowodować szersza felga, na co może mieć wpływ?

Jeżeli jest dużo szersza od opony, to opona nie będzie pasować. :) (Tak, znam Tyre Stretch. :> ) A serio - w ekstremalnych przypadkach koło nie będzie mieścić się w nadkolu. Przy znacząco większym ET elementy felgi mogą zacząć zahaczać o szczęki hamulcowe, przy mniejszym - opona trzeć o błotnik. Do tego przepisy mówią, że koło nie może wystawać poza nadkole. Tutaj masz fajny artykuł na temat dobierania felg, wpływu ET na efekt cieplarniany ;) , wzory pozwalające określić, co się stanie po założeniu felgi o innym rozmiarze, tabelkę zestawiającą szerokość felgi i pasujące opony.

Prezes - 2011-02-24, 16:16

Dzięki za odpowiedzi. Poszukam chyba czegoś zbliżonego do "teoretycznego" oryginału. Jak znajdę to dam znać, ale mam jeszcze miesiąc czasu do wiosny :)
z234 - 2011-03-05, 18:29

Zamowiłem dzisiaj alufelgi firmy DEZENT model RE. ET48 (reszta wg konfiguracji orginalnej).
Proste alufelgi, piecioramienne, przyłożone do auta wygladały dobrze.
Jak odbiore i założe wstawie fotki (ok. 2 tygodnie)

fi - 2011-03-11, 09:35

lurtz napisał/a:
Obiecane fotki, niestety zrobione aparatem z tel.

Obrazek



Kurcze, ozdobne stalowki wygladaja OBLEDNIE. Wszyscy, ktorzy kupili alusy powinni sie biczowac przez tydzien w ramach zadoscuczynienia za wlasna glupote :mrgreen:

Tylko nie wiem, jak wygladaly beda za 3 lta - cos czuje, ze korozja sie do nich dobierze dosyc szybko :-( - ale zaoszczedzone na alusach pieniadze wystarcza na 3 malowania ;-)

TD Pedro - 2011-03-11, 10:12

fi napisał/a:
Kurcze, ozdobne stalowki wygladaja OBLEDNIE. Wszyscy, ktorzy kupili alusy powinni sie biczowac przez tydzien w ramach zadoscuczynienia za wlasna glupote :mrgreen:


no może aż taką głupotą to nie jest... :-P felgi stalowe stylizowane kosztują ok. 1400 pln za kpl. a alufelgi oryginalne do Dustiego są pewnie w podobnej cenie - może nawet tańsze* ... odpowiedź na pytanie: które wybrać zależy od indywidualnych upodobań,
ja kupiłem aluski w pakiecie Look a stylizowane stalówki dokupiłem w ramach akcji Dacii "koła zimowe" i mając możliwość porównania zarówno jednych i drugich miałbym dylemat - gdybym miał wybierać - które? :lol:

ad. * - nie znam ceny katalogowej alufelg ale oszacowałem, ich wartość w oparciu o wartość calego pakietu Look (oczywiście może to być nieprecyzyjne :-( )

fi - 2011-03-11, 10:36

No ale jak kupujesz samochod, to stalowki dostajesz w canie, a za alusy musisz doplacac - wiec cena stalowek to 0 PLN :-)
TD Pedro - 2011-03-11, 11:07

przy takim założeniu oczywiście masz rację :-) ale należy dodać, że stylizowane felgi stalowe są dostępne na wyposażeniu tylko dla wersji Laureate (co wyklucza zakup przez amatorów innych wersji ) a tym samym "utrudnia" taki zakup :-( ...
nie zmienia to faktu, że felgi te wyglądają na solidnie wykonane i prezentują się całkiem "fajnie"... :-P

fi - 2011-03-11, 12:39

A wlasnie - ciekawe, ile sie sprzedalo dusterow ambiante (ambience czy jeszcze inaczej - nie moge zapamietac tej nazwy :-) ) z alusami?

Cena tych ozdobnych felg kupowanych oddzielnie faktycznie jest rowniez "obledna" :-)
Wynika chyba z niepopularnosci tego rozwiazania - alufelgi dzis musi miec i ma kazdy, a stalowki w zapomnienie odeszly. Do dustera dobrze, ze da sie w ogole kupic. Szukalem 16 cali do vw/skody i nie da sie w PL. W NL widzialem ostatnio golfa na bardzo fajnych czarnych ozdobnych stalowkach 16 cali - wiec ktos to produkuje jednak. Ale jak kupic?

Prezes - 2011-03-14, 10:14

Znalazłem coś takiego: alufelgi z czarnym dodatkiem
Roobertino - 2011-03-14, 10:24

Prezes napisał/a:
Znalazłem coś takiego: alufelgi z czarnym dodatkiem


...Też na nie zwróciłem uwagę podczas przeczesywania netu w poszukiwaniu alusów, są ładne i cena też nie najgorsza, szkoda że nie ma tylko konfiguratora u nich na stronie, żeby orientacyjnie zobaczyć jak felga wygląda na aucie

noespa - 2011-03-17, 23:48

Prezes napisał/a:
Znalazłem coś takiego: alufelgi z czarnym dodatkiem


Możesz podesłać ponownie linka? Ten już jest nieaktualny ... Mam właśnie Czarną Perłę i też szukam jakichś fajnych felg.

Prezes - 2011-03-18, 08:58

Link nieaktualny, bo jakoś 2 dni temu wysłałem do nich zapytanie, czy takowa będzie pasować, to mi odpisali, że takiej nie ma i zdjęli ze strony.
Zamówiłem więc te:
inne felgi
Zastanawiałem się nad różnymi felgami, czy nie lepiej w rozmiarze 6,5x16 a nie 7x16, ale przy szerszym bieżniku może prowadzenie będzie pewniejsze.
Kombinowałem czy nie lepiej jakieś niemieckie czy włoskie, ale te najbardziej mi się podobają. Poza tym w alucenter kupowałem już takie felgi do Alfy i super się prezentowały. Z wyważaniem nie było problemu, a "niemieckie autostrady" z prędkością 190 km/h też im nie były straszne. Alfa z podobnymi felgami wyglądała tak jak w załączniku.
Jutro przymierzę felgę czy będzie rzeczywiście pasować, a przyszłym tygodniu zamontuję z oponami letnimi. Takie felgi będą dobrze się prezentować z czarnymi światłami z wersji 4x4, które zapewne sobie sprawię :)

Prezes - 2011-03-19, 23:30

Wczoraj wieczorem obejrzałem felgi, które mi przysłano i ET jest 35, a nie 40, jak piszą w aukcji, trochę się zdenerwowałem, ale trudno.
Dziś sprawdziłem, czy podnośnik w Dusterze działa. Fajnie go schowali z kluczem w uchwytach w bagażniku, w pionie po prawej stronie w schowku, podoba mi się takie rozwiązanie. Duster się podnosi i nie narzeka. Niezły skok się robi przy podnoszeniu.
Felga pasuje, nic nie obciera, ale wystawać bardziej będzie.
Oryginalne felgi mają napisane Made in Turkey, czy jakoś tak. Już wiem czemu takie krzywe :P Śruby fajne z ruchomym stożkiem - nigdy takich nie miałem, a przy zmienie opon jakoś się nie przyglądałem :) W załączniku fota przymiarki samej felgi.

48piotr - 2011-03-20, 11:19

Wygląda "diabolicznie"
:shock:

noespa - 2011-03-20, 14:13

Ja zastanawiam się nad takimi felgami tylko szkoda że nie ma 17''.

Na stronie można podglądnąć jak felga będzie wyglądać na czarnej DD lub przesłać zdjęcie swojego samochodu.

chriskb - 2011-03-20, 18:43

Dodam do felg i opon dla "opylacza" poniższe informacje.

Dobór felg aluminiowych wraz z możliwością podejrzenia zamontowania (Dacia). Rozmiary felg były podane w poprzednich postach.

http://www.felgi.pl/lista...niowe_do_.htmlx

oraz kalkulator profili opon: http://www.v10.pl/narzedz...u,opon,204.html

Podejrzewam, że ułatwi to w znaczny sposób dobór elementów w dusterku

z234 - 2011-03-26, 20:11

Dezent srebrne, wymiary zgode z orginałmi.
Mi lepsze (i drozsze) nie sa potrzebne

TD Pedro - 2011-03-26, 20:33

z234,
prawie jak oryginalne... :-) (tylko "proste" :lol: )...

z234 - 2011-03-26, 22:36

I nie było problemów z wywazeniem :)))
Prezes - 2011-03-26, 23:02

Mój Duster też został zaopatrzony w nowe felgi. Zdjęcia w tym poście
TD Pedro - 2011-03-27, 12:17

z234,
czy sugerujesz, że oryginalne są "trudnowyważalne"?, wczoraj przesiadłem się na letnie ogumienie - miałem kompletne oryginalne aluski a letnimi oponami - ciężarki widzę są powklejane, jak się sprawują to jeszcze nie wiem ale mam nadzieję, że jeżeli w takim stanie opuściły fabrykę to są wyważone właściwie... :lol:

TD Pedro - 2011-03-27, 12:20

Prezes,
obejrzałem... efekt zaj...sty :lol: , jedno co mi się nie podoba to bardzo widoczne bębny hamulcowe w tylnych kołach... u mnie z oryginalnymi aluskami też tak jest :-(

chriskb - 2011-03-27, 13:29

TD Pedro,

Chyba nic prostszego jak pomalować zaciski i bębny np. na czerwono - będzie cool i wygląd, jaki w sportowym aucie z hamulcami BREMBO

Pozdrawiam
:-)

TD Pedro - 2011-03-27, 14:22

chriskb,
pomysł bardzo dobry, pomijając efekt wizualny :lol: to może będzie jeszcze pomocny w "walce" z korozją... powierzchnia bębnów jest niestety mocno skorodowana... :-(

z234 - 2011-03-27, 14:22

Bębny faktycznie wygladają źle...
Ja pomaluje je na czarno, nie będą się tak rzucały w oczy

Prezes - 2011-03-27, 22:03

Też to zauważyłem. Ten rudy kolor do niczego nie pasuje, a i uroku nie dodaje. Jak będę weekendował na działce, to pewnie bęben czarnym hammeritem przejadę.
Piotr_K - 2011-05-20, 02:38

Mam pytanie do posiadaczy Dustera 4x4, z salonu mam odebrać Dacię z felgami stalowymi, alusy mam dokupić z jakimś gratisem.

Wiem, że są dwie stalowe felgi, ta zwykła i stylizowana, ponoć będę miał wybór. Którą bardziej polecacie? A może wyboru nie ma i 4x4 musi mieć te stylizowane? Zamówiłem wersję Dustera 4x4 Ambiance.

Pozwoliłem sobie wykorzystać zdjęcia forumowiczów dla pokazania różnic



Uploaded with ImageShack.us

TD Pedro - 2011-05-20, 09:49

stylizowane stalowe felgi są "z urzędu :-P " przewidziane dla wersji Laureate :-( , jeżeli będziesz miał wybór to polecam felgi jasne... są całkiem fajne - wyglądają jak aluski... podobno są w tej samej cenie co czarne a jeżeli tak dla dealera to nie powinno mieć znaczenia...(chyba?)... :-)
Piotr_K - 2011-05-20, 10:02

Project NASA temu przeczy :mrgreen: (zdjęcie wyżej - czarne relingi a więc Ambiance) ale zobaczymy. Do brązu cajou widzę tylko jasne felgi.
Myslałem, że któreś są mocnejsze do 4x4.
Nawet nie wiedziałem, że są czarne :roll: w każdym razie na żadnym zdjęciu nie trafiłem....

W ogóle strona Dacii mimo, że fajna - nie informuje o wszystkim a przecież w akcesoriach mozna by własnie dołożyć te rzeczy aby klient nie marnował czasu w Dacia Club :mrgreen:

TD Pedro - 2011-05-20, 10:38

Piotr_K napisał/a:
nie wiedziałem, że są czarne

na zapasie dostałem czarną... :-(
Piotr_K napisał/a:
aby klient nie marnował czasu w Dacia Club

od kiedy czas w Dacia Club jest czasem zmarnowanym :-( :mrgreen: :-P :-)

SARCO - 2011-05-20, 21:58

Piotr_K napisał/a:
Project NASA temu przeczy :mrgreen: (zdjęcie wyżej - czarne relingi a więc Ambiance)


Czy aby na pewno Ambiance-a nie Laureate.
Ja mam czarne relingi i wersję Laureate- bo nie mam pakietu "wygląd"
Wersję Laureate wyróżnia z zewnątrz to że ma zderzaki w kolorze nadwozia, tego nie mają inne wersje (przynajmniej u nas w kraju)

Piotr_K - 2011-05-21, 02:07

Gapa ze mnie, wszystko jasne!

leo - 2011-05-22, 19:39

fi napisał/a:
Kurcze, ozdobne stalowki wygladaja OBLEDNIE. Wszyscy, ktorzy kupili alusy powinni sie biczowac przez tydzien w ramach zadoscuczynienia za wlasna glupote :mrgreen:

Tylko nie wiem, jak wygladaly beda za 3 lta - cos czuje, ze korozja sie do nich dobierze dosyc szybko :-( - ale zaoszczedzone na alusach pieniadze wystarcza na 3 malowania ;-)


Owszem, te stalowe stylizowane bardzo ładnie wyglądają, dlatego wziąłem je nawet jako drugi, zimowy komplet.
Wczoraj umyłem zimówki i widzę, że na trzech pojawiło się kilka kropek rdzy (1-2 mm), wszystkie na wewnętrznej krawędzi tych kanciastych otworów. Na szczęście widać, że to tylko powierzchniowy nalot, łatwy do usunięcia i zabezpieczenia. Na szczęście tragedii nie ma, wystarczy kilka minut zabawy szmerglem i pędzelkiem. Aha, taki nalot widać też gdzieniegdzie pod rantem, na którym trzyma się opona (ale trzeba się dobrze i z bliska przyjrzeć).
Gorzej, gdy się przytrze zewnętrzną stroną felgi o krawężnik... Na szczęście w przypadku Dustera to prawie niemożliwe, a przynajmniej - bardzo trudne. :-)
Dodam, że przed zimą zawoskowałem nowe felgi - tym samym woskiem, który używa się do karoserii. Zawsze to trochę ochrony przed wodą i chemicznym świństwem z drogi.

leo - 2011-05-22, 19:52

TD Pedro napisał/a:
no może aż taką głupotą to nie jest... :-P felgi stalowe stylizowane kosztują ok. 1400 pln za kpl. a alufelgi oryginalne do Dustiego są pewnie w podobnej cenie - może nawet tańsze* ... odpowiedź na pytanie: które wybrać zależy od indywidualnych upodobań,

ad. * - nie znam ceny katalogowej alufelg ale oszacowałem, ich wartość w oparciu o wartość calego pakietu Look (oczywiście może to być nieprecyzyjne :-( )


Uprzejmie informuję, że w listopadzie 2010 r. jedna felga aluminiowa kosztowała (chyba dobrze pamiętam) 1040 zł... :shock: Nie jestem pewny, jeśli chodzi o końcówkę ceny, ale na pewno 1 szt. w detalu była droższa, niż owe 1000 zł za komplet alusów przy odbiorze nowego auta. Dziwna polityka. Może w ASO jakiś rabacik by się uzyskało, ale i tak cena wysoka.

Piotr_K - 2011-05-23, 00:37



czy te felgi nie wentylują lepiej hamulców niż te stylizowane?

TD Pedro - 2011-05-23, 10:02

leo napisał/a:
że w listopadzie 2011* r. jedna felga aluminiowa kosztowała (chyba dobrze pamiętam) 1040 zł..

ad. * - szybko żyjesz... :lol:
- pakiet Look w listopadzie kosztował 2400 pln, w tym m.in. 4 aluski i przyciemniane szyby... rzeczywiście dziwna to polityka... :lol:

leo - 2011-05-24, 01:43

Ano, szybko - takie czasy... :mrgreen: Poprawiłem datę.
Dodam, że w chwili, gdy dowiedziałem się o tych cenach (już po zakupie auta) zacząłem żałować, że nie wziąłem przy zamawianiu samochodu tych alusów. Potem zakupiłbym i założyłbym stylizowane, a alu natychmiast sprzedałbym - nawet jeśli za 3/4 ich ceny w ASO, już byłbym sporo finansowo "do przodu". :lol: Ale kto mógłby przypuszczać... :mrgreen:

leo - 2011-05-24, 01:47

Piotr_K napisał/a:
Obrazek

czy te felgi nie wentylują lepiej hamulców niż te stylizowane?


Daj spokój... Może i jest jakaś różnica, ale moim zdaniem kompletnie bez znaczenia. Stylizowane mają wprawdzie pięć otworów, nie dziesięć, za to wyraźnie większych... Ale jeśli chcesz, możesz policzyć powierzchnię dziurawą obu felg. ;-)

Piotr_K - 2011-06-01, 00:02

Okazja, tanio felgi stalowe do Dustera - http://www.oponyturbo.pl/...roducts_id=9716
D - 2011-07-12, 19:02

Piotr_K napisał/a:
Mam pytanie do posiadaczy Dustera 4x4, z salonu mam odebrać Dacię z felgami stalowymi, alusy mam dokupić z jakimś gratisem.

Wiem, że są dwie stalowe felgi, ta zwykła i stylizowana, ponoć będę miał wybór. Którą bardziej polecacie? A może wyboru nie ma i 4x4 musi mieć te stylizowane? Zamówiłem wersję Dustera 4x4 Ambiance.

Pozwoliłem sobie wykorzystać zdjęcia forumowiczów dla pokazania różnic

[url=http://img861.images...ter.jpg]Obrazek[/URL]

Uploaded with ImageShack.us

To ja z pytaniem....
mam zamówiony Duster Ambiance...
i nie wiem czy chce podwyższać sobie fakturę...

Co forumowicze doradzą:
a) zostać przy stalowych felgach
b) dopłacić tysiaka i zmienić na felgi aluminiowe


Nie orientuje się ktoś czy mogę dopytać Dealera czy istnieje możliwość dostać stylizowane felgi do modelu Ambiance?
Nie ma takiej możliwości w katalogu, ale ponoć kto pyta nie błądzi....

laisar - 2011-07-12, 21:07

A potrzebujesz tych alusów? Albo podobają Ci się aż tak bardzo?

Bo jeśli 2x "nie", to nie warto - zysków specjalnych nie widać, a tysiąc piechotą nie chodzi...

W dodatku stalówkę prosto naprawić, a w przypadku stopów aluminium tak nie jest.

benny86 - 2011-07-12, 21:14

Ja również radziłbym zostać przy stalówkach - w końcu po to kupuje się dustera żeby móc w razie potrzeby zjechać z asfaltu, prawda? Tysiąc zł można zdecydowanie lepiej zainwestować
z234 - 2011-07-12, 21:52

Zostać przy stalówkach a za tysiac z hakiem mozna kupic alusy nieorginalne, cena podobna a bedziesz mial dwa komplety
Piotr_K - 2011-07-12, 21:59

Też zdecydowałem się na stalowe "zwykłe", są ładne. Alusy może dokupię na przyszły sezon do letnich opon, ale nic na siłę ..;) Może bardziej warto będzie inwestować w inne dodatki, choćby firmowe siatki do mocowania bagażu lub np. oryginalne pokrowce kompatybilne z poduszkami bocznymi....
DD - 2011-07-12, 22:00

D napisał/a:
mam zamówiony Duster Ambiance...
i nie wiem czy chce podwyższać sobie fakturę...

Co forumowicze doradzą:
a) zostać przy stalowych felgach
b) dopłacić tysiaka i zmienić na felgi aluminiowe

Radzilbym zostac przy stalowkach i docelowo przeznaczyc je do zimowek, a do letnich dokupic sobie aluski... z tym ze raczej poza ASO, moze np. cos z takich.

EDIT: Ja w kazdym razie zawsze zalatwiam sobie drugi komplet (duzo zdrowiej dla felg i opon i samemu mozna zmieniac kola), z tym ze na stalowkach, ale bratu poradzilem w przypadku Qashqaia ok. 2 lata temu dokladnie tak, jak tobie powyzej :-) . Tak sie bardziej oplaca - jest nieduza roznica w cenie miedzy stalowkami a alusami w przypadku tak duzych felg, wiec lepiej wziac z salonu na standardowych stalowkach bez doplaty, a pozniej dokupic alu, niz doplacac w salonie do alu, a pozniej dokupowac stalowki dla zimowek.

P.S. Sorrki, okazalo sie, ze od czasu gdy zaczelem pisac tego posta pojawily sie w watku nowe posty i ten moj je czesciowo dubluje, ale szkoda mi skasowac co juz naskrobalem ;-) .

D - 2011-07-13, 19:25

DD napisał/a:

Radzilbym zostac przy stalowkach i docelowo przeznaczyc je do zimowek, a do letnich dokupic sobie aluski... z tym ze raczej poza ASO, moze np. cos z takich.

Mądrych to i miło posłuchać 8-)

Podziękował za skierowanie mnie na odpowiedni trop ;-)

robo1973 - 2011-10-05, 19:57
Temat postu: felgi stalowe do DD
Tak jak w temacie. Czy można kupić dokładnie takie same felgi stalowe do DD jak ta w kole zapasowym? Proszę o podanie namiarów.
Pozdrawiam!!!

kisu - 2011-10-05, 20:39

dokładnie czy takie same to nie wiem - ale ja dzisiaj zamówiłem 4 szt. stalowych

ALCAR 6,5x16
Nr katalogowy 8873

Beckie - 2011-10-05, 20:50

http://www.daciaklub.pl/f...p?p=57181#57181
albo
http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4845

robo1973 - 2011-10-06, 07:14

Dzięki za szybką odpowiedź. Szukałem i jak na razie to znalazłem ale nie są w kolorze czarnym. Dlaczego w czarnym? Bo chcę wykorzystać felgę zapasową.
laisar - 2011-10-06, 21:58

robo1973 napisał/a:
Czy można kupić dokładnie takie same felgi stalowe do DD jak ta w kole zapasowym?

Jasne - w ASO: ref. 403007958R, 300 zł/szt.

bushi - 2011-10-07, 14:20

Mi powiedzieli ze zwykle 310 a stylizowane 313 pln.
robo1973 - 2011-10-07, 15:41

Też pytałem i drogo 319 zł za szt. Na allegro są po 220 zł . Zna ktoś namiar na takie same ale czarne. W DD ET 50 czy będą pasowały z ET 40 ?
bushi - 2011-10-08, 13:17

Oryginaly maja ET50, w sumie jesli wezmiesz ET40 to beda wysuniete na zewnatrz o 1 cm w stosunku do ET50 - chyba nie powinno to stwarzac jakis powaznych problemow, najwyzej beda bardziej chlapac na boki auta. Ale fachowcem w tych sprawach nie jestem...
robo1973 - 2011-10-08, 18:35

Dzięki za pomoc!! Już wybrałem. Optymalnie te oponki Sava Eskimo SUV 215/65R16 98T (w dobrej cenie) i mentalowe felgi z allegro dedykowane DD
Pozdrawiam!!!

Beckie - 2011-10-08, 18:38

Jakie koszty?
Piotr_K - 2011-10-09, 01:33

robo1973 napisał/a:
Dzięki za pomoc!! Już wybrałem. Optymalnie te oponki Sava Eskimo SUV 215/65R16 98T (w dobrej cenie) i mentalowe felgi z allegro dedykowane DD
Pozdrawiam!!!


Na http://www.oponeo.pl/dane...215-65-r16-98-t sa po 414 zł za sztukę

robo1973 - 2011-10-09, 09:34

znalazłem po 370
Piotr_K - 2011-10-15, 02:14

Stalowe felgi - nowe czarne do DD - taniutkie -> http://allegro.pl/nowe-fe...00.html#gallery
RnR - 2011-10-15, 05:17

To nie są felgi do DD. Mają złe ET.
Dar1962 - 2011-10-15, 07:45

ja mimo sporej ceny zdecydowałem się jednak na stylizowane stalówki - lepiej wyglądają i nie potrzebują kołpaków
sereq - 2011-10-15, 16:08

Dar1962 napisał/a:
ja mimo sporej ceny zdecydowałem się jednak na stylizowane stalówki - lepiej wyglądają i nie potrzebują kołpaków


ale potrzebują cholernych dekielków po 75 zł sztuka :evil:

tomala72 - 2011-10-15, 17:10

http://allegro.pl/felgi-5...1830486157.html
laisar - 2011-10-15, 17:21

@tomala72: Przecież nie są stalowe...
RnR - 2011-10-15, 17:23

I ET45 ;)
tomala72 - 2011-10-16, 06:53

Stalowe nie są ale cena ciekawa tylko, że mam rozumieć ET 45 nie podejdzie czy o co kaman bo nie jestem akurat w tym biegły?

Jak bym musiał kupić jeszcze jedne stalówki (moja ma mieć te stylizowane) po 300 zyli to wolę już te alusy:)

RnR - 2011-10-16, 07:50

Niby do DD et ma być 50, jak jest 45 to koło będzie o 0,5 cm bardziej na zewnątrz chyba niż normalnie. Czy to problem to już do własnej oceny :)
Daster - 2011-10-19, 11:32
Temat postu: Duster + dodatkowy kpl felg. Innowacja?
Nie wiem czy myslenie w tym kierunku jest prawidlowe.

Posiadam Dustera z kompletem oryginalnych alusow i dokupiony kpl. opon zimowych.
Po przemysleniu sensownosci i kosztu zakupu felg stalowych na zime doszedlem do nastepujacego wniosku.

Kupic tylko 3 szt. felg stalowych identycznych jak na zapasie.
Na felge z zapasu przelozyc opone zimowa (letnia z zapasu idzie do "zyda" lub gleboko w piwnice).
Zima na zapasie bedzie felga alu z letnia M+S oponka, natomiast latem na zapasie bedzie zimowka na stalowej feldze. W koncu to i tak sie nie robi na nich przebiegow bo sluza tylko do dojazdu do wulkanizatora.
Kolo na zapasie lubi byc "wietrzone" i od czasu do czasu moglo pojezdzic bo sie opona wygniata od pretow mocujacych.

Podumowujac:

Plusy
- mamy min 200zl w kieszeni
- jesli sie pozbedziemy opony z zapasu zajmujemy mniej miesca w piwnicy lub garazu na sezonowe kola.
- do wulkanizatora i od zabieramy tylko 3 kola do bagaznika :)

Minusy
- jak rozerwie sie letnia opona to gdy sprzedamy zapas martfimy sie o nowa oponke.
- musimy znalezc identyczne 3 felgi jak sa na zapasie.

PS Moze ktos ma fote oryginalnej felgi ewentualnie namiar na miejsce z dobra cena z mozliwoscia wysylki?

laisar - 2011-10-19, 11:38

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php

=

http://www.daciaklub.pl/f...p=103069#103069

+

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4845

d:

benny86 - 2011-10-19, 11:39

Daster napisał/a:
Zima na zapasie bedzie felga alu z letnia M+S oponka, natomiast latem na zapasie bedzie zimowka na stalowej feldze. W koncu to i tak sie nie robi na nich przebiegow bo sluza tylko do dojazdu do wulkanizatora

To racja, a ponadto kiedy np. ostatnio złapałeś kapcia? Ja w aveo jeszcze nie miałem, z 3-4 lata temu w escorcia na polnej drodze, przy zużytych oponach... Tyle że jak np. w śnieżycy złapiesz kapcia, będziesz miał różnicę przyczepności między kołami tej samej osi. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak się auto zachowa np. na łuku drogi przy zaśnieżonej i/lub oblodzonej drodze...
Z drugiej strony, gdy kupisz 4felgi stalowe i założysz na nie zimówki, gdy złapiesz kapcia zakładasz jednak też zapas - masz typowo letnią oponę na zapasie czy m+s? na jakiej feldze?

Daster - 2011-10-19, 11:43

laisar napisał/a:
http://www.daciaklub.pl/forum/search.php

=

http://www.daciaklub.pl/f...p=103069#103069

+

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4845

d:

Skasowalem prosbe o wymiary ale byles szybszy z odpowiedzia.
Dziekuje za pomoc.

Beckie - 2011-10-19, 11:45

Daster napisał/a:
latem na zapasie bedzie zimowka na stalowej feldze.

Jeśli zimówka na zapasie będzie oponą kierunkową, to może się zdarzyć, że po złapaniu gumy (oprócz zamiany koła z uszkodzoną oponą na zapasówkę) będzie trzeba zamienić sprawne koła stronami. Jeśli letnie będą kierunkowe, wtedy już nie będzie można ich zamienić stronami... :roll:
To bym dodał do minusów.
No chyba, że opona kierunkowa może jeździć w przeciwnym kierunku niż jest to na niej opisane?

Daster - 2011-10-19, 14:16

Na pewno pojedzie ale pytanie czy tym kierunku co chcemy :mrgreen:
Dusterjack - 2011-10-19, 17:06

Ja bym tak nie kombinował, a generalnie wolę srebrne stalowe bo pasują do srebrnych dodatków w DD.
czaju - 2011-10-22, 08:56

Stanowczo zły pomysł. Koło zapasowe jest najbardziej upośledzonym kołem w samochodzie! Szczególnie że u Ciebie będzie jeździło pod samochodem (w Dusterze jest koszyk czy się mylę? zwątpiłem po napisaniu zdania ;p) i co... wsadzisz w niego na zimę alufelgę? po kontakcie z solą aluska już nigdy nie będzie taka ładna...
laisar - 2011-10-22, 09:17

czaju napisał/a:
w Dusterze jest koszyk czy się mylę?

W 4x2 kol. Dastera - owszem, koszyk.

Dar1962 - 2011-10-24, 20:27

a'propos felg - kiedy miesiąc temu zamawiałem dustera u dilera w Lublinie (Laureata na alumach), w ofercie były oryginalne stalowe felgi do daci - te stylizowane na alumy - komplet 1200 zł. Nie spieszyłem się z zamówieniem. Dziś wpadłem tam ponownie. Te "stylowe stalówy" kosztują już 1500 zł. Odpuściłem sobie. Zamówiłem w Bosch Service na zimówki zwykłe czarne stalówki po 220 zł za szt.Może i brzydsze ale kieszeń pełniejsza :-P
Daster - 2011-10-25, 09:17

Zdecydowalem sie na zkup felg stalowych pomimo ze to alledrogo ale cena jest rzeczywiscie dobra.
http://allegro.pl/show_item.php?item=1888326196
Za komplet 4 felg + wysylka 660zl do tego ladne kolpaczki 77zl za komplet
http://allegro.pl/show_item.php?item=1888733888

Po zamontowaniu wrzuce fotke aby nie byc goloslownym

Dar1962 - 2011-10-25, 16:28

Ja ściągnąłem dziś komplet stalówek z Inter cars . Zamówiłem je w miejscowej firmie Bosch Service. Wytargowałem po 205 zł szt. srebrne, nawet nieźle wyglądają
http://sklep.intercars.com.pl/?towkod=BA1E6B#/x

Daster - 2011-10-25, 16:57

Felgi srebrne sa ladne ale bez mini kolpaczkow nie beda sie prezentowac wlasciwie. Sprawdzales ile musisz zaplacic za ten wazny dodatek?
RnR - 2011-10-25, 18:48

Jak bedziecie kupowac te mini kolpaczki to prosze o namiary - tez musze to kupic albo normalne kolpaki - ale wolal bym te mini - tylko czy da sie to u nas gdzies kupic?
Daster - 2011-10-25, 19:11

Poszukaj linka laisara podanego do niemieckiego sklepu w zeszlym tygodniu w temacie chyba o akcesoriach do dustera Tam widzialem je w dobrej cenie z wysylka.
TD Pedro - 2011-10-25, 19:26

RnR napisał/a:

http://www.daciaklub.pl/f...p=103071#103071

RnR - 2011-10-25, 21:12

Tak. Tylko czy ktoś tam coś juź kupował?
Dar1962 - 2011-10-26, 06:42

cena kołpaczków może i atrakcyjna, ale po doliczeniu VAT i kosztów przesyłki do Polski wychodzi gdzieś koło 160 zł. Na alledrogo można kupić ładne, pełne kołpaki z logo daci na ok 75 zł z kosztami przesyłki
Daster - 2011-10-26, 06:49

W takim razie po co sie napinac i kupowac drozsze srebrne felgi skoro rozwazasz zakup pelnych kolpakow?
Dar1962 - 2011-10-26, 07:24

wyglądają znacznie solidniej niż te czarne,są dedykowane do aut terenowych a te kołpaczki tak na oko są bardzo łatwe do zgubienia zimą, w śniegu, choć przyznaję - koła wyglądałyby zgrabniej - przemyślę jeszcze temat, do odbioru auta mam duuuużo czasu :-P
Piotr_K - 2011-12-12, 08:59

Znalazłem fajne dwie rzeczy:

1. opis techniczny felgi i przekrój - może komuś się przyda?
http://www.oponix.pl/view...Oznaczenia+felg

2.Ofertę kupna alufelg ze zniżką:

http://www.groupon.pl/dea..._0_0_346&a=1661

Piotr_K - 2011-12-28, 14:22

Chciałbym kupić drugi komplet felg, słyszałem, że od Nissana X-traila pasują do DD, jeśli się mylę - sprostujcie.



Uploaded with ImageShack.us

dane felg nissana:

SZEROKOŚĆ FELGI: 6,5"
ŚREDNICA FELGI: 16"
GŁĘBOKOŚĆ OSADZENIA (ET): 40mm
ŚREDNICA PIASTY: 66mm
ROZSTAW ŚRUB: 5x114,3

Dustera:

szerokość: 6,5"
profil krawędzi: J
średnica: 16"
kołnierz: podwójny
liczba śrub: 5 szt.
rozstaw śrub: 114,3 mm
średnica otworu centrującego: 66 mm
odsadzenie: 50 mm

bushi - 2011-12-28, 19:33

Roznia sie odsadzeniem - beda "wystawac" na zewnatrz o 1 cm - jesli to ci pasuje teoretycznie
nie powinno byc problemu.

Piotr_K - 2011-12-28, 23:05

Czyli teoretycznie to więcej brudu na boczkach DD ...?

Zrobiłem sobie na szybko wygląd sytuacyjny w tych felgach.... z kołpaczkami Dacii ..



Uploaded with ImageShack.us

malygabrys - 2011-12-29, 04:22

a wiele sobie życzą za taki komplecik?
Piotr_K - 2011-12-29, 08:10

Ja znalazłem ofertę poniżej 200 zł za sztukę..
Karenzo - 2012-01-24, 00:19

chce kupić felgi stalowe nie wiem jakie 5x114,3
Dar1962 - 2012-01-24, 07:57

Kupowanie tych ozdobnych stalówek u dilera moim zdaniem mija się z celem ze względu na ich cenę. Ja zaopatrzyłem się w felgi niemiecko-austriackiej firmy alcar
http://www.alcar.pl/6637_PL.htm
nie zamawiałem ich przez internet - zajrzałem do pobliskiej stacji Bosch Service i sprowadzili mi je taniej jako stałemu klientowi - tego rodzaju sieciówki mają spore upusty u dostawców części, więc warto sprawdzić ich ofertę. Zwykle wychodzi taniej,niż w zakupie detalicznym, gdzie dochodzą jeszcze koszty przesyłki

laisar - 2012-01-24, 09:18

Karenzo napisał/a:
chce kupić felgi stalowe nie wiem jakie

Dowolne, byle pasujące wymiarami: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=80221#80221


PS Witam i bardzo polecam dwa superprzydatne linki: http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2343 oraz http://www.daciaklub.pl/forum/search.php [;

TD Pedro - 2012-01-24, 09:39

Dar1962 napisał/a:
Kupowanie tych ozdobnych stalówek u dilera moim zdaniem mija się z celem ze względu na ich cenę

byłoby fajnie gdybyś poparł to zestawieniem cen: felg fabrycznych i tych które kupiłeś...

Dar1962 - 2012-01-24, 09:51

służę uprzejmie - alcar 205 PLN za szt plus 99 zł za komplet kadmowanych śrub
nie orientuję się w aktualnych cenach stylizowanych stalówek, ale kiedy rozmawiałem na ich temat ze sprzedawcą w październiku ubiegłego roku, to ich cena wynosiła sporo ponad 300 PLN za szt (o ile pamiętam 345).Podejrzewam,że do tej pory raczej podrożały niż staniały.Żeby była pełna jasność - cenę alcarów też podaję z listopada 2011 - czyli wtedy gdy je kupowałem.

Piotr_K - 2012-01-24, 11:03

Dar1962 napisał/a:
służę uprzejmie - alcar 205 PLN za szt plus 99 zł za komplet kadmowanych śrub
nie orientuję się w aktualnych cenach stylizowanych stalówek, ale kiedy rozmawiałem na ich temat ze sprzedawcą w październiku ubiegłego roku, to ich cena wynosiła sporo ponad 300 PLN za szt (o ile pamiętam 345).Podejrzewam,że do tej pory raczej podrożały niż staniały.Żeby była pełna jasność - cenę alcarów też podaję z listopada 2011 - czyli wtedy gdy je kupowałem.

Hm, Alcar na stronie nie ma cen ???

TD Pedro - 2012-01-24, 13:12

Dar1962 napisał/a:
służę uprzejmie - alcar 205 PLN za szt plus 99 zł za komplet kadmowanych śrub

łącznie ok. 900 pln za komplet, cena rzeczywiście chyba intratniejsza niż za "firmowe oryginały"... :lol:

widzę, że do ostatniej chwili trwała wewnętrzna walka - co (jakie) wybrać...


Dar1962 napisał/a:
Zamówiłem w Bosch Service na zimówki zwykłe czarne stalówki po 220 zł za szt.Może i brzydsze ale kieszeń pełniejsza :-P


Dar1962 napisał/a:
Ja ściągnąłem dziś komplet stalówek z Inter cars . Zamówiłem je w miejscowej firmie Bosch Service. Wytargowałem po 205 zł szt. srebrne, nawet nieźle wyglądają
http://sklep.intercars.com.pl/?towkod=BA1E6B#/x


a może kol. Dar1962 zamówił dwa Dustery... :mrgreen:

Dar1962 - 2012-01-24, 18:19

Zamówiłem czarne, o czym wspomniałem na forum a potem sami zadzwonili,że znaleźli w ofercie Inter cars srebrne, bardziej efektowne i do tego tańsze. A walka wewnętrzna rzeczywiście trwała długo. Zamówienie na opony też zmieniałem ze trzy razy :-P
Pytałam dziś z ciekawości w Boschu o aktualną cenę tych alcarów -220 PLN - ponoć z uwagi na różnicę kursów, koszty transportu i inne bzdety. Myślę,że po prostu zarabiają korzystając z popytu

a wiecie, ile chcieli ASO za komplet śrub? - 270 zet - robią je posrebrzane? :-/

jakob - 2012-01-31, 10:59
Temat postu: wymiary felg do dacia duster
Witam umieściłem dziś posta o parametrach audio do dustera a w tym temacie dodam jeszcze o parametrach felg. W ASO dowiedziałem sie za jakimi trzeba patrzeć żeby nie trzeba bylo zwracać ;-)

Rozmiary pasujących felg do Dacia Duster:
średnica: 16"
szerokość felgi: 6,5"J
Rozmiar: 6.5J x 16
Rozstaw śrub: 5 x 114,3
Obsadzenie felgi: ET-50
LZ: 5,0
PCD: 114,3
ML: 66

Mam nadzieję że komuś się to przyda. Pozdrawiam serdecznie :lol:

laisar - 2012-02-01, 16:17

@jakob: Doceniając zaangażowanie bardzo Ci polecam dział Kompendium - nie będziesz dublował informacji... (;
mim - 2012-02-03, 12:26

Z jakiego auta podpasują alufelgi do Dustera ?
Mam w garażu alufelgi od Peugeota 17".
jakob napisał/a:

Rozstaw śrub: 5 x 114,3

Trochę niewymiarowy ten rozstaw :-/
Ja mam 5x108, czy takie mogą być.
Ewentualnie z czego kupić ?
Reno, Nissan ? :?:

TD Pedro - 2012-02-03, 13:14

mim napisał/a:

Trochę niewymiarowy ten rozstaw :-/
Ja mam 5x108, czy takie mogą być.

odnoszę wrażenie, że sobie kol. mim jaja robi...
ad. pytanie:
pewnie tak wystarczy je tylko trochę dopasować...

48piotr - 2012-02-03, 14:04

mim napisał/a:
Ewentualnie z czego kupić ?

Od Dustera. :mrgreen:

mim - 2012-02-03, 14:21

TD Pedro napisał/a:
odnoszę wrażenie, że sobie kol. mim jaja robi...
ad. pytanie:
pewnie tak wystarczy je tylko trochę dopasować...

Mówię całkiem normalnie ;-)
Nie lubię całkiem seryjnych aut, więc w swoich wprowadzam modyfikacje.
Chcę się dowiedzieć jak najwięcej o aucie, które chcę zakupić, dlatego tutaj piszę.

Tak wiem, że wszyscy sobie pokupowali nówki i ich mało obchodzą te rzeczy, więc będę pierwszym, który będzie modyfikował nowe auto.
Pozdrawiam, więcej pytał nie będę ;-)

48piotr - 2012-02-03, 14:45

mim napisał/a:
mam 5x108, czy takie mogą być.

Mogą jako balast w bagażniku. :mrgreen:

laisar - 2012-02-03, 15:01

mim napisał/a:
Z jakiego auta podpasują alufelgi do Dustera ?

http://www.daciaklub.pl/f...p=115141#115141

(Kilka[naście?] postów wcześniej w tym temacie... I pytaj, pytaj, ale może jakieś minimum wysiłku z własnej strony też włóż, hmm? (((; ).

Dar1962 - 2012-02-03, 15:12

jak się trochę podpiłuje albo rozwierci, to może i się da dopasować :-P :-P
mim - 2012-02-03, 15:55

Dobra, ale tak na poważnie to które auto ma taki sam rozstaw śrub i osadzenie.
Nie chcę odpowiedzi typu: Dacia Duster bo o tym wszyscy wiemy ;-)
Szczerze to pierwszy raz spotkałem się z takim rozstawem, dlatego mówię, że niewymiarowy :-)

laisar - 2012-02-03, 16:44

Ech...

Felg się nie produkuje "do auta" - producenci samochodów po prostu je wybierają z katalogów producentów felg.

Do teoretycznie jednego modelu auta mogą być różne rozmiary i rodzaje felg, w zależności od wyposażenia.

Bez sensu jest zatem w ogóle szukać "felgi do X" - bo to w praktyce nie daje żadnej pewności.

Trzeba po prostu szukać po wymiarach - np:

http://motoallegro.pl/lis...%C5%BC%C2%A0%3E

i sprawdzać pozostałe parametry...

(Jak widać - sam rozstaw wcale nie jest tak rzadko spotykany).

chriskb - 2012-02-03, 16:53

Może jeszcze dodam, że felgi i ich rozmiar jest w świadectwie homologacji dla danego auta i nie można sobie bezkarnie zmieniać tych parametrów.

Dla Daci Duster to felgi 6,5X16; rozstaw śrub 114,3; ET50; otwór centralny 66 mm i tylko takie są homologowane z oponami 215/16/65

mim - 2012-02-03, 17:03

chriskb napisał/a:
Może jeszcze dodam, że felgi i ich rozmiar jest w świadectwie homologacji dla danego auta i nie można sobie bezkarnie zmieniać tych parametrów.

A co może się wiązać z wymianą felg, np. od Nissana ?

limo - 2012-02-03, 17:12

nikt na pamięć nie zna parametrów felg na jakich wyjeżdżają samochody z salonów. Jak Ci się przyśniło mieć 19 calowe feldżery w dusterze to sobie oblicz pozostałe parametry i szukaj tak żeby grało a nie "od czego to"
bebe - 2012-02-03, 17:14

mim napisał/a:
A co może się wiązać z wymianą felg, np. od Nissana ?

Jak już koledzy wspomnieli, homologacja jest na rozmiar felg, nie na markę dawcy. :|

Jeśli felgi mają właściwe parametry (mocowanie, szerokość, średnicę, otwór centrujący chyba można zmniejszać nakładkami, ET ma tolerancję 10%, podawane jest w mm), to nie ma problemu.

Jeśli nie mają właściwych parametrów, to może się nic nie stać, a mogą odpaść koła, tego nie wie nikt, w tej liczbie i producent samochodu.

W przypadku wypadku, jeśli ubezpieczyciel stwierdzi, że jakiś element wyposażenia samochodu w momencie zdarzenia nie spełniał warunków dopuszczenia do ruchu (określonych w homologacji), może odmówić wypłaty odszkodowania. Co pod rozwagę zostawiam.

mim - 2012-02-03, 17:27

bebe, OK, dzięki :-D
Dominus - 2012-07-22, 19:05

a czy średnica otworu centrującego może być większa o 1,1mm

szukam stalówek i znalazłem na allegro
http://allegro.pl/nowe-fe...2473786537.html
i nie wiem czy będą pasować .
sugeruje się danymi http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4845 i otwory są różne

Dar1962 - 2012-07-22, 22:16

koło Dustera mocowane jest na pięciu solidnych śrubach - moim zdaniem nic złego się nie stanie - 1,1 mm to raptem o,5 mm luzu na obwodzie piasty z każdej strony
laisar - 2012-07-22, 23:51

1 mm to czasem jest bardzo, bardzo dużo...

Fakt, że być może nieobiektywna, bo żyjąca z produkcji pierścieni centrujących, ale z drugiej strony, z tego samego powodu, być może fachowa firma twierdzi - http://taperpro.pl/page/p...entrujace_dobor - że należy je dobierać z dokładnością 0,1 mm. Ja bym im wierzył - albo po prostu poszukał właściwych felg.

Dar1962 - 2012-07-23, 07:20

dedykowane do Dustera blaszanki (przynajmniej ten komplet firmy Alcar, który używam) też nie są bardzo ciasno spasowane na piaście
Dominus - 2012-07-23, 10:16

a kupował ktoś z was poza salonem stalówki??
no i za ile komplet??
mógłby ktoś również podać numer tych stalówek jakie są dedykowane dla Dustera

bushi - 2012-07-23, 14:17

Poszukaj, było już to podawane w tym temacie.
mariush_78 - 2012-08-13, 09:53

Rozglądam się za felgami stalowymi do zimówek

Co powiecie na te? czy ASO może się ich czepiać?

http://allegro.pl/felga-1...2546623696.html

TD Pedro - 2012-08-13, 10:36

jeżeli parametry felgi są właściwie dobrane to czepiać się nie powinni... rozważ zakup felg stalowych oryginalnych stylizowanych, są wizualnie podobne, tyle, że w kolorze srebrnym, przejeździłem na takich dwie zimy i póki co nie mam zastrzeżeń...
laisar - 2012-08-13, 10:38

mariush_78 napisał/a:
czy ASO może się ich czepiać?

Specjalnego powodu nie widać - trochę szersze, więc i odsadzenie mniejsze, ale chyba w granicach normy...?

Toyjoy - 2012-09-12, 13:36
Temat postu: Jakie felgi do DD ?
W piątek odbiorę swoją Dacie Duster, obecnie planuje kupić opony zimowe Uniroyale Ms Plus 66 (w jednym z tematów były polecane więc nie będę na nowo odkrywał Ameryki) i założę je po prostu na obecne felgi. Planuje jednak zrobić osobny komplet z felgami na sezon letni. Jakie kupić ? Pozostać przy stalowych czy celować w aluminiowe ? Prosiłbym też o konkretne modele.
TD Pedro - 2012-09-12, 13:50

witaj w Klubie... :-)
w sprawach gustu trudno komuś radzić... ja na lato kupiłem alufelgi dedykowane dla Dustera (firmowe) a na opony zimowe mam również firmowe stalowe stylizowane (kol. srebrny), zarównio jedne jak i drugie podobały mi się w chwili zakupu i po prawie dwóch latach używania dalej tak jest...

DD - 2012-09-14, 17:28

-->Toyjoy: Pisalem juz kiedys na podobny temat w tym poscie, podalem tam tez link do przykladowych alusow i ich przymierzalni.
bossboss - 2012-09-23, 10:01

chce kupis stalówki teraz na zime i zastanawiam sie czy te felgi podejda
http://allegro.pl/nowe-fe...2660449557.html
roznica jest tylko taka ze duster ma et 50 a tu jest et 40?i moje pytanie brzmi czy bedzie ok?czy beda pasowac?

Dar1962 - 2012-09-23, 10:08

http://www.felgi.pl/narze...ulator-et-felgi
pobaw się sam i sprawdź ;-)
rozmiar felg do Dustera:
6,5 J X 16
rozstaw otworów pod szpilki 5x 114,3 mm
otwór piasty 66 mm
ET: 50
śruby stożkowe 17'' M12 x 1,5 x 26 mm
opona 215x16x65

z kalkulatora wynika,że przy offsecie ET40 felga wysunie koło na zewnątrz o 10 mm w stosunku do oryginału. Sądzę,że przy tym samym rozmiarze i szerokości opony,przy mocno napompowanych nadkolach Dustera nie będzie problemuze zmieszczeniem koła wewnątrz nadkola.

bossboss - 2012-09-23, 12:29

fajny kalkulator. wyglada na to ze tylko to sie zmieni. wiesz nie jestem fachowcem wiec nawet nie wiedzialem co to et. czyli od koleosa i qashqaia podejta tez
Dar1962 - 2012-09-23, 13:46

równie ważna jak ET jest średnica otworu w feldze na piastę - inaczej felga nie wejdzie na piastę i nie da się dokręcić. O ilości i rozstawieniu śrub już nie wspominam ;-)
bossboss - 2012-09-24, 08:09

tak ale felgi które wskazałem wyżej spełniją te normy(sa identyczne jak w feldze dustera) tylko ET mnie gryzło
fotolabor - 2012-10-06, 18:06

Pytałem się o alusy do mojego D D laureate w salonie w Gdyni na Morskiej 650 zł/sztuka
Trochę drogo .Odbieram z stylizowanymi. Będę kombinował gdzieś indziej.

fotolabor - 2012-10-06, 18:16

Czy ktoś może się wypowiedzieć na to
http://allegro.pl/7320-fe...2685950066.html

Dominus - 2012-10-06, 19:04

z kształtu takie jak oryginalne dedykowane dla DD, ale te dekielki z znaczkiem Dacii już nie są oryginalne
Dar1962 - 2012-10-06, 20:26

w mojej ocenie to podróba, choć dobrze zrobiona, dekielek oczywiście nie jest oryginalny
bossboss - 2012-10-06, 22:38

to chińczyki na bank
chriskb - 2012-10-06, 23:25

bossboss,

Kolego, czy jak odlewnia jest w Dąbrowie Górnczej to też jest to chińszczyzna :?:

bossboss - 2012-10-07, 08:08

chriskb napisał/a:
bossboss,

Kolego, czy jak odlewnia jest w Dąbrowie Górnczej to też jest to chińszczyzna :?:


Kolego mówie o producencie a nie miejscu produkcji, a przeważnie jak jest chińczyk to te felgi są do du...y--wystarczy poczytać opinie. To co jak odleje felgi w DG to jest to POLSKI DOBRY PRODUKT? Takie felgi sprzedaje np boobs, alu c itp na allegro i są to wierne kopie oryginalów(niestety chińskie) i 2 sezony i felgi do śmieci-takie jest moje zdanie i ludzi którzy je kupili

chriskb - 2012-10-07, 11:36

Z tego co wiem to akurat ten model, który jest na Allegro pochodzi od Polskiego wytwórcy. Nie wiem jak z jakością, ale mają pisemną gwarancję na 3 lata.
fotolabor - 2012-10-07, 12:18

chriskb , czyli mogę też je kupić ? sklep w Gdyni w sumie blisko .Pozdrowienia :?:
chriskb - 2012-10-07, 16:35

fotolabor,

Ja uważam, że warto i jest możliwość obejrzenia w Gdyni. Alusy po 350 PLN są niezłą inwestycją w porównaniu do cen w ASO. Poza tym wygląd pasuje do DD.

fotolabor - 2012-10-07, 18:52

Chris

:-> kupię to ci napiszę co i jak .Pozdrawiam

bossboss - 2012-10-07, 19:53

chriskb napisał/a:
Z tego co wiem to akurat ten model, który jest na Allegro pochodzi od Polskiego wytwórcy. Nie wiem jak z jakością, ale mają pisemną gwarancję na 3 lata.


Nie widze nigdzie na tej aukcji ze ktoś napisał, że to polska produkcja?
3 lata może i mają ale z gwarancją na odległość wiesz jak jest co potwierdzają negi tego sprzedawcy:

WIELKI NEGATYW !!! Nieudolne próby usunięcia napisu MADE IN CHINA na każdej feldze! NIE wciska się ludziom takiego KITU !!!!! ZDECYDOWANIE ODRADZAM ! AluCenter = OSZUST !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[Odpowiedź z: śro 09 mar 2011 17:15:20 CET] TRAGICZNY KLIENT. WYSTAWIA NEGATYW ZA TO ZE TOWAR JEST Z CHIN, GDY WSZYSTKIE FELGI DZIS PRODUKOWANE POCHODZA Z CHIN I TAIWANU, WIEC NIE WIEM CO TU UKRYWAC. NIE BARDZO ROZUMIEM O JAKI KIT CHODZI, MY NIE KAZALISMY PANU KUPIC FELG, TYLKO SAM PAN KLIKNAL

UWAGA OSZUŚCI !! Sprzedają chińskie felgi twierdząc, że to oryginalne produkty! ZWYKLI NACIĄGACZE JAKICH WIELE na wiejskich bazarach. Felgi nie mają nic wspólnego z oryginalnymi felgami advan! NIE POLECAM no chyba, że ktoś szuka badziewia !

z przykroscia wystawiam komentarz negatywny ale te chinskie felgi sa krzywe daly sie wywazyc ale moje stare 4lata uzywane potrzebuja mniej ciezarkow i oczywiscie orginalne sroby nie pasuja trzeba za 100zl od nich dokupic jednym slowem WAŁEK!

A resztę pozostawiam wam do oceny.

chriskb - 2012-10-08, 09:18

bossboss,

Popatrz na daty wpisów. Ryzyko jest zawsze, ja w mojej karierze wymieniałem oryginalną felgę do Mesia, bo nie dało się jej wyważyć. Warto też spojrzeć na niektóre alusy w DD ile mają ciężarków. Ja nie reklamuję sklepu ale w każdym sklepie można towar reklamować.

Dar1962 - 2012-10-08, 13:21

nie demonizujmy tego chińskiego pochodzenia, we współczesnym świecie 90% rzeczy de facto pochodzi z Chin
bossboss - 2012-10-08, 21:51

Dar1962 napisał/a:
nie demonizujmy tego chińskiego pochodzenia, we współczesnym świecie 90% rzeczy de facto pochodzi z Chin


ja tego nie demonizuje--stwierdziłem tylko kilka postów temu że to chińczyk i tyle i udowodniłem to--a j/w napisłem wybór należy do kupującego. Pracuję w handlu(rtv agd) i wiem że 80 % produkcji to chiny, tyle że tu bym się 2 razy zastanowił bo w końcu felga i opona to jedyne co łączy auto z drogą. Już nie wspominam o tym że jeśli felgi są krzywe itp to w d...e dostaje całe zawieszenie, układ kierowniczy

fotolabor - 2012-10-09, 07:09

bossboss Zawsze słucham sprzedawców którzy radzą z dobrego serca

co powiesz na tę felgę nigdy w życiu nie miałem alusów .


http://www.alusy.pl/fw,0,...01-srebrny.html

Dar1962 - 2012-10-09, 14:07

3 sezony temu kupowałem bratu chińskie alufelgi do jazza. Nie było problemów z wyważeniem, nie schodzi z nich lakier, sprawują się jak każde inne (europejskie) felgi
marszelest - 2012-10-09, 17:46

z chińskimi felgami to jest loteria -masz farta będziesz zadowolony , masz pecha trafisz bubel
bossboss - 2012-10-09, 19:28

marszelest napisał/a:
z chińskimi felgami to jest loteria -masz farta będziesz zadowolony , masz pecha trafisz bubel


dokładnie a kwota nie mała

Co do felg fotolabor to są z wyglądu super. Zapoznaj się tylko z parametrami i producentem, a zwłaszcza z producentem.

GDkris44 - 2012-10-15, 15:00

Znalazlem na alegro takie felgi.

http://allegro.pl/transdz...2710693152.html

co o nich myslicie ..czy warto kupic i czy cena jest odpowiednia ?

Piotr_K - 2012-10-15, 15:05

GDkris44 napisał/a:
Znalazlem na alegro takie felgi.

http://allegro.pl/transdz...2710693152.html

co o nich myslicie ..czy warto kupic i czy cena jest odpowiednia ?


Cena całkiem dobra, tylko co? będziesz jechał na 3 alusach ?

GDkris44 - 2012-10-15, 15:12

No co Ty.....Widze ze taki kawalarz z Ciebie...hehhheee...
Kupie te trzy bo mysle ze cena odpowiednia a czwarta dokupię innym razem a jak nie dostane, to pozostanie diler i bedzie kaplecik na lato, bo zima jezdze na stalówkach...

Dominus - 2012-10-15, 15:56

Na tej aukcji są wystawione 2sztuki.
Z jednej strony alu a z drugiej stalówki ;p
Nikt nie zauważy ;p

GDkris44 - 2012-10-15, 16:54

Racja, sa dwie......Ale warto je kupic?
Dominus - 2012-10-15, 17:43

Napisz do sprzedawcy czy popełnił błąd w ustawianiu aukcji i dał na sprzedaż 2sztuki czy popełnił błąd w opisie (3sztuki).

Ten allegrowicz sprzedaje wiele części z Dustera więc felgi oryginalne na pewno.

Za 250zł / sztuke wydaje mi się że warto, w tej cenie ten typ felg ciężko będzie kupić za taką cene, a brakujące 1 lub 2sztuki pewnie znowu ktoś wystawi na allegro.
Inny allegrowicz ma wystawioną 1sztukę felgi używanej lecz bez dekielka.

Wracając do aukcji przez Ciebie podesłanej przypatrz się na zdjęcie 3 , felga jest troszeczke przyrysowana, a felga na zdjęciu 2 i 4 są b.dobre.
tyle ode mnie ;-)

Piotr_K - 2012-10-15, 17:52

GDkris44 napisał/a:
Racja, sa dwie......Ale warto je kupic?


Widzę, że allegrowicz handluje częściami z aut bitych - a więc są oryginalne - (patrz inne przedmioty sprzedającego - lusterko do DD elektrycznie sterowane).

Jeśli z auta bitego to upewniłbym się w jakiś sposób czy da się te alusy sprawdzić - chodzi o równoważenie i czy nie powodują drgań na większych prędkościach. Może w punktach wymiany opon?

Dominus - 2012-10-15, 17:56

o ile dobrze pamiętam a widziałem swego czasu jego aukcje DD miał rozwalony część przodu i boku (było foto całego samochodu, teraz już nie ma), dlatego 3 felgi bo zapewne 4 zmasakrowana jest.

widać na jednym foto jak szyba przednia jest pęknięta.

GDkris44 - 2012-10-15, 18:24

OK.Dzieki panowie .Napisze do goscia i dowiem sie czegos wiecej o tych felgach i mysle ze je łykne bo w ASO to ceny masakryczne..
Jesli cos nie tak to sie do niego wybiora ..nie jest tak daleko ...

greg1367 - 2012-10-28, 14:00

Znalazłem na Allegro takie felgi stalowe do Dustera 4MADF043,może ktoś ja zakupił ?proszę o opinie :-) Typ: 4MADF043
Kolor: Czarny
Wymiary:
średnica/szerokość: 16x7 [cali]
ilość/rozstaw śrub mocujących: 5/114,3 [mm]
offset (ET): 42 [mm] plus dekielek z pierścieniem centrującym

marszelest - 2012-10-28, 18:18

ciekawa ta felga bo na stronie producenta nie ma takiej , może to jakiś nowy model
Dusterjack - 2012-10-29, 19:38

Mam dwa komplety alu i stalowe, po doświadczeniach zimowych stwierdzam że spokojnie cały rok, także zimą, można jeździć na alufelgach. Stalowe są zbyt "pełne" i po dostaniu się i oblebieniu śniegiem trzeba je po każdej jeździe wyczyścić aby nie dopuścić do zamarznięcia (no chyba że ktoś ma ogrzewany garaż, wtedy nie ma problemu). Z alufelg śnieg pod wpływem siły odśrodkowej sam się oczyści, przy stalówkach niestety nie.
Dar1962 - 2012-10-29, 19:58

Dusterjack napisał/a:
chyba że ktoś ma ogrzewany garaż, wtedy nie ma problemu

dla kondycji blach i innych stalowych części lepiej,żeby nie był ogrzewany :-P

fotolabor - 2012-10-30, 11:23

Witam wszystkich DD , mam pytanie czy ktoś montował te listwy w swoim Dasterku?

http://allegro.pl/renault...2687440484.html

tomala72 - 2012-12-23, 14:24
Temat postu: ciekawe alusy
Przeglądałem tak sobie dusterki na allegro i znalazłem takiego samego białaska jak mój z aluskami:)
Podoba mi się to zestawienie białaska z takimi alusami, może na lato takich sobie poszukam, co sądzicie?

http://otomoto.pl/dacia-d...-C27299595.html

Dar1962 - 2012-12-23, 16:36

wyglądają mi na ATT model 540 albo pokrewny, to przyzwoita firma, miałem alusy tego producenta w nissanie i sprawowały się bez zarzutu (żadnych problemów z wyważeniem czy obłażeniem lakieru) Nie wiem jednak, czy nie będą nieco za delikatne do suva. Od czasu nabycia DD w zasadzie przestałem zwracać uwagę na krawężniki i wyboje. Oryginalne alufelgi DD przy takim podejściu do zaganienia są jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem
Marek1603 - 2012-12-23, 19:35

Takie jak moje tylko pięć dziurek mają no i troszkę większe.
janusz - 2012-12-24, 10:28
Temat postu: osłona błotnia
Witam, co do osłon to mam takie założone oryginalne w serwisie. Mają jeszcze na drzwi
ale wyglądają nieciekawie. Te na nadkolach sprawdzają się znakomicie na parkingu szczególnie jak ktoś próbuje uderzyć drzwiami o błotnik.
Polecam i pozdrawiam życząc Wesołych Świąt.

Piotr_K - 2013-02-08, 00:56

Znalazłem dość tanią ofertę na felgi stalowe na Allegro

http://allegro.pl/show_it...acf77d00be2ff62

Ciekawy i zmyłkowy zapis ORYGINALNIE ZAPAKOWANE NOWE ...;) co wcale nie znaczy, że są oryginalne.

Czy ktoś już miał doświadczenie z firmą Dariusz Nowak - NOWABUD - Mahometańska 11,
25-119 Kielce ???

Dar1962 - 2013-02-08, 09:09

cena jest zachęcająca
Piotr_K - 2013-02-08, 09:54

Dar1962 napisał/a:
cena jest zachęcająca


no własnie, ale czy to nie chińczyki?

Piotr_K - 2013-02-08, 11:58

Piotr_K napisał/a:
Dar1962 napisał/a:
cena jest zachęcająca


no własnie, ale czy to nie chińczyki?


Jednak chińczyki, dzwoniłem i dowiedziałem się, że to Firma Freeman, sprzedawca twierdzi, że dużymi niebieskimi literami podał to na Allegro, ale ja może ślepy jestem ..;)

http://www.freemanwheels.com/contact.aspx

GerardC - 2013-02-08, 12:06

A co można myśleć o takiej ofercie?dzwoniłem ,sprzedawca zapewniał że oryginalne.
Podejrzanie tanio.

http://allegro.pl/7320-fe...3010796952.html

Piotr_K - 2013-02-08, 12:13

GerardC napisał/a:
A co można myśleć o takiej ofercie?dzwoniłem ,sprzedawca zapewniał że oryginalne.
Podejrzanie tanio.

http://allegro.pl/7320-fe...3010796952.html


Hm, a komplet z ASO ile kosztuje obecnie?

Jeśli oryginały mają nr referencyjny na felgach to poproś by ci je podał ..;) są od wewnętrznej strony alufelgi.

GerardC - 2013-02-08, 12:50

W komentarzach pisza ludzie że,, made in china,, chociaz to tez dzisiaj o niczym nie swiadczy,bo już na wszytskim mamy ,,made in china,,
Dar1962 - 2013-02-08, 13:05

kształtem wyglądają na oryginały ale nie zgadza mi się ten kapselek - za bardzo odpustowo się świeci. Co by mogło świadczyć,że to podróby - niżej fot alu dd z salonu - nie demonizowałbym tak bardzo faktu,że felgi robią w Chinach. Wszak nie produkują ich z plasteliny
GerardC - 2013-02-08, 13:11

Zadzwoniłem do centrali ,felgi są australijskiej firmy PDW robione w Azji.Miły pan poinformował mnie że oryginalne felgi też są robione w Azjii.Tylko oryginały maja certyfikaty itp. a te b.podobne mają swiecące kapselki.Stawiam na bezpieczeństwo.Dziwne że w akcesoriach nie ma oryginalnych felg z DD,chcialem zamówić osobno w salonie to padła jakaś magiczna cena ok 4 k!!!!moze pomyłka.
Piotr_K - 2013-02-08, 14:00

Z wujka Google wyczytałem, że PDW to pod marka http://www.hijoinuk.co.uk/

http://www.youtube.com/wa...9GQdJnfAWlNvgvw

Wyroby aluminiowe to łakomy kąsek dla producentów.

Dystrybutor - http://www.pdw.bopss.pl/bopss_info.html

Ciekawe ze u nich w konfiguratorze ich nie ma

http://www.bopss.pl/listaProduktow.php

Myślę, że można spokojnie zamówić i się cieszyć, do mojego Ambiance bardziej skory byłbym zakupić stylizowane stalówki.

GerardC - 2013-02-08, 15:35

Pobserwuje rynek ,może coś ciekawego na alledrogo sie pokaże w oryginale,myśle o alusuch na lato.
Dominus - 2013-02-09, 09:51

A ile chcesz przeznaczyć na alu?

Tutaj aukcja z oryginalnymi używanymi felgami od DD

http://allegro.pl/felgi-a...3013425560.html

Albo jak chcesz taniej to musisz obserować aukcje.

Ja zakupiłem alufelgi na zime ENZO W za 870zł z wysyłką, a na lato mam oryginalne te przyciemnione

ENZO W
http://www.autobonus.lt/f...enzo-w-3050.jpg

Piotr_K - 2013-02-10, 15:00

Potrzebuję informacji - czy do felg stalowych i aluminiowych stosuje się te same śruby mocujące?
Tak twierdzi jeden ze sprzedawców, co mnie nie przekonuje - gdzieś czytałem wątek o tym ale nie potrafię znaleźć tematu :-(

Druga sprawa - co sądzicie o pojedynczych okazjach ;) jedna srebrna druga grafitowa?

http://allegro.pl/felga-d...2960747990.html

http://allegro.pl/felga-d...2986295679.html

Dar1962 - 2013-02-10, 15:24

Piotr_K napisał/a:
co sądzicie o pojedynczych okazjach ;) jedna srebrna druga grafitowa?
l

że kupione pojedynczo wyjdą drożej niż w komplecie :-P

eplus - 2013-02-10, 15:29

VOCEA Clientului <vocea.clientului@daciagroup.com> napisał/a:
Good day ,

Dear Mister Eplus ,

We thank you for trusting us with your confidence by appealing to our
services.

Regarding your request we infrom you that is recommended for steel rims to
us diffrent screws. Although the screws from the aluminium rims fit, are a
little diffrent from the ones that are used for steel rims and for optimal
resistance and usage is recommended to use diffrent screws.

Piotr_K - 2013-02-10, 16:02

eplus napisał/a:
VOCEA Clientului <vocea.clientului@daciagroup.com> napisał/a:
Good day ,

Dear Mister Eplus ,

We thank you for trusting us with your confidence by appealing to our
services.

Regarding your request we infrom you that is recommended for steel rims to
us diffrent screws. Although the screws from the aluminium rims fit, are a
little diffrent from the ones that are used for steel rims and for optimal
resistance and usage is recommended to use diffrent screws.


Szanowny Mister Eplus,

Dziękujemy za zaufanie nam zaufanie, odwołując się do naszych
usług.

Jeśli chodzi o Państwa życzenie infrom że jest zalecany do felgi stalowe do
nam rozróżnianie śruby. Chociaż śruby z felg aluminiowych fit, są
trochę diffrent od tych, które są używane do stalowych felgach oraz optymalne
odporność i użytkowania zaleca się stosowanie diffrent śruby.

Czyli, że można ich używać?

chriskb - 2013-02-10, 18:22

Kol.Piotr_K, konstrukcja felgi aluminiowej jest inna niż stalowej i w związku z tym wymagane są inne śruby dla obu rodzajów felg. Warto skorzystać z klubowej szukajki i zobaczyć na zdjęciach czym różnią się śruby dla felg aluminiowych i stalowych.
Piotr_K - 2013-02-10, 22:02

chriskb napisał/a:
Kol.Piotr_K, konstrukcja felgi aluminiowej jest inna niż stalowej i w związku z tym wymagane są inne śruby dla obu rodzajów felg. Warto skorzystać z klubowej szukajki i zobaczyć na zdjęciach czym różnią się śruby dla felg aluminiowych i stalowych.


Własnie jej używałem (post wyżej) ale bez skutku. Może jeśli pamiętasz (chodziło chyba o długość śrub i podkładki) to napisz coś, wiadomość będzie w 2 miejscach i łatwiejsza do odszukania?

Znalazłem ale przez wujka GOOGLE

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1300

Piotr_K - 2013-02-11, 12:16

Informacje z ostatniej chwili z ASO :

"cena felgi 8200810243 wynosi 449,- detal brutto i jest ona dostępna w ciągu dwóch dni roboczych."

GerardC - 2013-02-11, 12:28

449 zl sztuka? za alufelge? nieźle,to prawda co mi mówili w ASO że są drogie.Trzeba szukać na wolnym rynku,co by nowe, nie pokrzywione.Prawdopodobnie w przewadze są zdjęte z powypadkowych aut.Dziwne że w konfiguracji pojazdu zmiana na alufelgi kosztuje tylko 1100zł.
Piotr_K - 2013-02-11, 12:41

Mozna kupić alufelgi Renault Koleos na allegro za 3000 z oponami

http://moto.allegro.pl/fe...2975618884.html

GerardC - 2013-02-11, 13:19

Tak widziałem,cena bez rewelacji.Szukam samych bez opon.
Piotr_K - 2013-02-11, 13:23

GerardC napisał/a:
Tak widziałem,cena bez rewelacji.Szukam samych bez opon.


Są za 1300 zł komplet

http://moto.allegro.pl/fe...3018625947.html

Ja się zdecydowałem jednak na te stalowe z Extrem 4x4

http://allegro.pl/show_item.php?item=3001923928

GerardC - 2013-02-11, 13:45

Właśnie się drapie po głowie,chyba kupie.Były pare dni temu też oryginał 990zl,ale sprzedawca miał tylko 1 komentarz , troche ryzyko z kasą.
drza - 2013-03-13, 14:46

Kupował ktoś może oryginalne felgi do Dustera? Chodzi mi o te stylizowane. Najlepiej aluminiowe. Ciekaw jestem ile chcą za komplet w ASO. Na allegro są np:
http://allegro.pl/nowe-fe...3029656399.html

ale to nie są oryginalne tylko repliki.

Ja mam wersję Ambiance i niestety mam zwykłe stalowe felgi:/

laisar - 2013-03-13, 15:10

drza napisał/a:
Chodzi mi o te stylizowane. Najlepiej aluminiowe

Albo - albo: stylizowane są stalowe, aluminiowe to inna bajka.

drza napisał/a:
ile chcą za komplet w ASO

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + stylizowane =
http://www.daciaklub.pl/f...p?p=67449#67449 (i kolejne): ref. 403002241R, 322 zł brutto / szt.

(Tak, to w tym temacie...).

drza napisał/a:
mam zwykłe stalowe felgi

Stalówki są najlepsze, alusy są dla pozerów (;

drza - 2013-03-13, 16:53

Czyli jesli chcę kupic felgi wyglądające tak jak te:
allegro.pl/nowe-felgi-r221-legend-dacia-duster-renault-16-i3029656399.html
to tylko aluminiowe?
Stalowych takich nie ma? Mowie o wygladzie felg.

laisar - 2013-03-13, 17:28

drza napisał/a:
to tylko aluminiowe?

Tak.

Cytat:
Stalowych takich nie ma?

Nie.

Piotr_K - 2013-03-13, 22:14

drza napisał/a:
Czyli jesli chcę kupic felgi wyglądające tak jak te:
allegro.pl/nowe-felgi-r221-legend-dacia-duster-renault-16-i3029656399.html
to tylko aluminiowe?
Stalowych takich nie ma? Mowie o wygladzie felg.


Nigdy nie widziałem felg stalowych wyglądających jak aluminiowe i na odwrót :shock: :mrgreen:

janzet - 2013-06-15, 07:33

A po co oryginały ?
Wystarczy poszukać 5x114,3 6,5J 16, ET50 (lub mniej spokojnie do ET40) otwór 66,1mm lub większy, jak będzie większy to pierścień centrujący i już mamy do wyboru pokaźną ilość felg do montażu. Np siedmioramienne z Kia (tutaj akurat pomniejszone do 15" żeby weszły opony AT 235). Dekielka Dacii jeszcze nie kupiłem.

drza - 2013-08-23, 11:14

Piotr_K napisał/a:
Informacje z ostatniej chwili z ASO :

"cena felgi 8200810243 wynosi 449,- detal brutto i jest ona dostępna w ciągu dwóch dni roboczych."


Obecnie jest promocja 20% na akcesoria do dacii. Ciekawe czy alufelgi łapią się do kategorii akcesoria? Jeśli tak to za komplet niecałe 1500zł by było, a wiec całkiem nieźle.

GerardC - 2013-11-07, 15:09

Pytanie za 100pkt. czy felgi o takim rozmiarze beda pasować do Dustera?
Rozmiar 6,5 x 16
Rozstaw śrub 5 x 114,3
Odsadzenie ET48
Więcej danych nie mam niby wszystko pasuje,na co zwrócić uwagę?Firma enzo.

Dominus - 2013-11-07, 15:25

Tak.
Mam dokładnie takie dane przy felgach ENZO W i jest do tego pierścień centrujący na piaste (czy jakoś tak)

Dominus - 2013-11-08, 19:07

Felgi aluminiowe ENZO W 6.5x16 5x114.3 ET48 na moim Dusterze
Dekielki Dezent'a










Cav - 2013-11-08, 19:24

A może ktoś chce alusy od nowego Dustera Ph II?
Za miesiąc odbieram i chętnie pozbędę się nowych felg wraz z nowymi oponami (niestety nie ma opcji rezygnacji z alufelg przy wersji Prestige).

Sam założyłbym sobie stalówki z wersji Adventure, które mają dużo bardziej terenowy charakter i dobre opony (naprawdę) wielosezonowe.

Dominus - 2013-11-08, 19:36

Cav napisał/a:
A może ktoś chce alusy od nowego Dustera Ph II?
Za miesiąc odbieram i chętnie pozbędę się nowych felg wraz z nowymi oponami


Chcesz sprzedać jako komplet czy jest możliwość osobno? Cena za samo alu?

Cav - 2013-11-08, 19:45

Poszło na pw.
Dominus - 2013-11-10, 14:30

Mam oto takie pytanie do osób bardziej znający ode mnie temat tzn. dobór felgi z innymi parametrami niż oryginalne.

Orginalnie Duster ma: felgi 16" 5x114,3 6,5J ET50
Czy felgi o danych 16" 5x114,3 7J ET38 mogą być? i czy opona 215/65/r16 będzie pasować na nią.

Oto "wizualizacja z kalkulatora" jak to wygląda.
O ile widzę felga będzie wystawać o 18mm na zewnątrz w porównaniu do oryginału.


Andrzej Zajczuk - 2013-11-10, 16:46

Pół cala na szerokości felgi to ok. 12mm (po 6mm na stronę). Opona oryginalna powinna leżeć prawidłowo, chociaż będzie lekko rozdęta przy feldze.
DD - 2013-11-10, 16:47

->Dominus : Owszem, rant felgi od zewnetrznej strony kola bedzie wystawal o ok. 18mm bardziej na zawnatrz od oryg. (50mm-38mm+0,5x0,5x25,4mm), ale juz wiekszosc boku opony od zewnetrznej strony kola bedzie wystawac o ok. 12mm bardziej na zewnatrz od oryg. (roznica w odsadzeniu 50mm-38mm).

Jesli chodzi o szerokosc felgi 7" i opone 215/65R16, to owszem, mozna mozna bez problemu zalozyc 215/65R16 na felge o sz. 7" (tzn. oczywiscie abstahujac od tego, ze tylko felgi o sz. 6,5" i sr. 16" sa homologowane do DD, przynajmniej ph1, wiec oficjalnie tylko takie powinno sie stosowac).

Dominus - 2013-11-10, 17:02

Andrzej Zajczuk napisał/a:
Zamieszczony rysunek jest błędny bo oś płaszczyzny przylegania felgi do piasty powinien być w jednej linii.


Przecież oś płaszczyzny przylegania felgi do piasty jest w jednej linii na rysunku


Andrzej Zajczuk napisał/a:

Przy ET zmniejszonym o 12mm, brzeg zewnętrzny felgi będzie wystawał ok. 6mm (12-6).
Bardziej istotny jest wewnętrzny brzeg felgi , przesunie się do środka o 18mm (12 + 6).
Trzeba sprawdzić przy oryginalnych kołach ile jest luzu przy maksymalnym skręcie.


?? ET jak się zmniejsza w stosunku do oryginału to wtedy felga "wychodzi" na wierz a ty opisujesz jakby przy mniejszym bardziej "chowała" się w nadkole. Coś mi tu nie pasuje

Andrzej Zajczuk - 2013-11-10, 17:10

OK. Zauważyłem swój błąd.
Dominus - 2013-11-10, 17:14

Andrzej Zajczuk napisał/a:
OK. Zauważyłem swój błąd.


OK ;-)
Patrzyłem już po kilku stronach i znalazłem informację że opona o szerokości 215 powinna pasować do felg 6,5-8"

Ciekaw jak bardzo to 18mm felgi a 12mm będzie zauważalne czy też nie po montażu w DD

DD - 2013-11-10, 17:35

Dominus napisał/a:
Patrzyłem już po kilku stronach i znalazłem informację że opona o szerokości 215 powinna pasować do felg 6,5-8"

Wg moich informacji opona o szeroksoci 215mm powinna byc (w wiekszosci przypadkow*) zakladana na felgi o sz. 6-7,5". Tak czy owak, 7" w obu wersjach sie miesci :-) i co wiecej rowniez w obu przypadkach nie jest to wartosc graniczna :-) .

* troche zalezy tez od wysokosci boku opony

DD - 2013-11-10, 18:06

Dominus napisał/a:
Ciekaw jak bardzo to 18mm felgi a 12mm będzie zauważalne czy też nie po montażu w DD

Jesli zalozysz 215/65R16 na felge 7" i ET38, to bedzie to dla obserwatora z zewnatrz wygladalo "na oko" podobnie jak gdybys zalozyl 215/65R16 na felge 6,5" i ET38, a to z kolei nie powinno byc "na oko" do rozroznienia od 215/65R16 zalozonej na felge 6,5" i ET40. Nie bez powodu wspomnialem wlasnie o 215/65R16 i 6,5" i ET40, bo taki zestaw wystepuje jako podstawowy w QQ i byl juz przez pare osob zakladany do DD (aha i nie przypominam sobie zeby ktos narzekal).

Domel2250 - 2013-12-05, 14:29

Właśnie oglądam takie felgi:
http://allegro.pl/show_it...acf77d00be2ff62
Pasują do QQ i do Dustera też powinny, tylko czekam na odpowiedź od sprzedawcy w sprawie danych o otworze centrującym. Martwiło mnie też ET, ale jeżeli ludziska jeżdżą na ET 40, to ET 42 tym bardziej powinno być ok.
A tak przy okazji, ktoś miał do czynienia z tymi felgami, nie pękają przy byle dziurze jak chińszczyzna z przed kilku lat???

Dominus - 2013-12-05, 15:50

Domel2250 napisał/a:
Właśnie oglądam takie felgi:
http://allegro.pl/show_it...acf77d00be2ff62
Pasują do QQ i do Dustera też powinny, tylko czekam na odpowiedź od sprzedawcy w sprawie danych o otworze centrującym. Martwiło mnie też ET, ale jeżeli ludziska jeżdżą na ET 40, to ET 42 tym bardziej powinno być ok.
A tak przy okazji, ktoś miał do czynienia z tymi felgami, nie pękają przy byle dziurze jak chińszczyzna z przed kilku lat???


O ile się nie mylę kolega Piotr_K ma te felgi

http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=100

Domel2250 - 2013-12-05, 16:14

Dziękować :mrgreen: Przy okazji mogłem sobie obejrzeć jak się to prezentuje na wersji Ambiance :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Całkiem zacnie.
Dominus - 2013-12-05, 16:21

Domel2250 napisał/a:
Dziękować :mrgreen: Przy okazji mogłem sobie obejrzeć jak się to prezentuje na wersji Ambiance :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Całkiem zacnie.


;-) Wersja a nawet kolor się zgadza. Więc masz na tacy jak wygląda

lurtz - 2014-05-05, 20:47

A ktos moze zna numer katalagowy fleg al. po fl, mianowicie tych:



Udalo mi sie odszukac nr ale tylko przed fl:


lurtz - 2014-05-06, 18:39

Dobra juz niewazne.

Dla potomnych, nowe felgi po FL w aso cos ponad 800zl, te stare ale ciemne cena cos ponad 700zl.

A oryginalne felgi do ph1 450zl, po rabacie sprzedali mi za 400zl sztuka.

A i jeszcze jedno,

sruby trzeba dokupic 20szt. w ASO 25zl sztuka (kupilem poza ASO za 9zl)

i dekielki daci 80zl sztuka (kupilem poza aso za 30zl). Co ciekawe dekielki do renault kosztuja w ASO 40zl :)

corrado - 2014-10-29, 09:00

A jak wam się podoba taki sposób na stalówki w daćce ?




ZbujMadej - 2014-10-29, 17:51

Wyglądają ładnie. Ciekawe, jak to będzie komponowało się już na aucie.
Do swojego czarnego Dustera kupiłem czarne stalówki na zimę i .... żona zaczęła marudzić "dlaczego czarne ?" ;p
Może będę musiał pomyśleć nad przemalowaniem albo dokupieniem kołpaków - oczywiście w "porozumieniu" z żoną :-/

BoloSr - 2014-10-29, 19:49

ZbujMadej napisał/a:
Wyglądają ładnie. Ciekawe, jak to będzie komponowało się już na aucie.
Do swojego czarnego Dustera kupiłem czarne stalówki na zimę i .... żona zaczęła marudzić "dlaczego czarne ?" ;p
Może będę musiał pomyśleć nad przemalowaniem albo dokupieniem kołpaków - oczywiście w "porozumieniu" z żoną :-/


z checia bym sie zamienil bo ma srebne a chcialbym czarne :)

laisar - 2014-10-30, 00:29

Ja nie mogę patrzeć na te wszystkie chromy, aluminiumy i srebrne ramki-wstawki-obwódki wokół wszystkiego co się da - okropne są te błyskotki, ani to ładne, ani praktyczne.
Dar1962 - 2014-10-30, 09:27

ciekawe jak będą wyglądać po zimowej soli
fotorobart - 2014-11-02, 17:59
Temat postu: 17 cali
a czy ktoś ma Dustera na alusach 17?
Dominus - 2014-11-02, 18:12

fotorobart, kolega kilazz miał nawet 18"
a czemu pytasz?

fotorobart - 2014-11-02, 18:17

bo właśnie robię "doktorat" w tym temacie :-D , planuję sobie kupić jakieś ładne czarne aluski 17" do swojego (na 99%) czarnego Dustera
ZbujMadej - 2014-11-03, 13:21

Na pewno będą fajnie wyglądać, na pewno będzie bardziej trzęsło, na pewno będą spore różnice w cenach opon. Jak Ci odpowiadają te wszystkie "na pewno" , to czemu by nie zakładać 17" :)
janzet - 2014-11-11, 23:32

Dominus napisał/a:
Domel2250 napisał/a:
Właśnie oglądam takie felgi:
http://allegro.pl/show_it...acf77d00be2ff62
Pasują do QQ i do Dustera też powinny, tylko czekam na odpowiedź od sprzedawcy w sprawie danych o otworze centrującym. Martwiło mnie też ET, ale jeżeli ludziska jeżdżą na ET 40, to ET 42 tym bardziej powinno być ok.
A tak przy okazji, ktoś miał do czynienia z tymi felgami, nie pękają przy byle dziurze jak chińszczyzna z przed kilku lat???


O ile się nie mylę kolega Piotr_K ma te felgi

http://www.daciaklub.pl/f...r=asc&start=100



ET będzie ok jak pójdzie z 50 na 42 , Ja też mam w tą stronę przesunięcie (ET43) i kola poszły na zewnatrz, ale wszystko chodzi cacy.

corrado - 2014-11-16, 11:22

Zastanawiałem się czy ten post nie powinien pójść do tematu "felgi dustera" ... w razie czego proszę o przeniesienie....

Ale wracając do tematu polerka stalówek mi chodzi po głowie :evil: :



Przed

Po



Chciałbym też tak zrobić stalówki u mnie w daćce, zawsze mi się takie podobały felgi a jeszcze na czarnej daćce ... mmmm ... :mrgreen:
Pytanie jest czy faktycznie będzie to jako tako nierdzewieć ?

Gościo z tego zagranicznego forum napisał , że pociągnął to wszystko bezbarwnym lakierem. Ale nie wiem czy będzie się trzymał takiej powierzchni spolerowanej :roll:
Z drugiej strony teraz są dobre lakiery do stali typu hammerite, który trzyma się stali i może bezbarwny też by był.

Ile by to kosztowało takie spolerowanie rantu w stalówce do daćki 16''?

corrado - 2014-11-16, 12:02

Taka moja mała wizualizacja jakby to mniej więcej wyglądało na dusterze ( wybaczcie za brak umiejętności do painta :) 8-)

corrado - 2015-02-03, 00:21

Czy do DD 16'' o rozstawie 5x114.3 i ET50 fabrycznemu , śr piasty bodajże 66.1mm
będą pasowały felgi np z Mazdy 3, 6 itd ?

http://allegro.pl/alu-fel...5051412078.html



o tym samym rozstawie , szerokości 6.5J lub 7J i średnicy piasty 67mm ?
6x16 H2 ET50, 5x114,3, niektóre tam w maździe mają chyba też ET40
Chyba różnią się tylko śr.piasty . Ciekaw jestem czy by podeszły ... :roll:

fotorobart - 2015-02-03, 08:14

zajrzyj na oponeo, tam są przeliczniki rozmiarów i rodzajów felg i opon, ja tak dobrałem czarne alusy 17 do DD :-D
janzet - 2015-02-03, 10:40

Będziesz miał problem z OT . 67mm to nie 66,1 i mogą być duże problemy. Sprawdź dostępność pierścieni centrujących na te 2 rozmiary.
Ja przerabiałem to u siebie i wytoczyli mi odpowiednie pierścienie centrujące zintegrowane razem z "dystansem" - na lato pod moje koła AT.
Na pewno nie powinno się felgi z otworem 67mm założyć "na żywca" na piastę 66.1mm.

ET spoko, do 30 można sobie zejść, poprawisz wygląd i trochę trakcję (szerszy rozstaw).
Ja mam fabryczne felgi i koła zimowe + dystanse 20mm dające na fabrycznych felgach ET30.
Jest dobrze.

corrado - 2015-02-03, 11:04

Są pierścienie z 67.1 na 66.1 bez problem do kupienia , przynajmniej ABS+włókno szklane.
A właściwie podobno w Dacii D. jest średnica 66.1mm

Jaroslavus - 2015-02-05, 22:31
Temat postu: Duster felgi 17" i 18"
Czy możliwe jest zamocowanie felg 17" i 18" w Nowym Dusterze, jakie wtedy wybierać opony aby nie haczyły podczas skrętów?
Ajgor - 2015-02-05, 23:35

http://autokult.pl/8720,d...ci-110-4x4-2012

Jak widać nawet większe, da się :-)

fotorobart - 2015-02-06, 09:02

ja bęgę montował 17 :-D

tu masz zamienniki opon za fabryczne: 16'
215/60 R17
225/55 R17
235/55 R17
245/50 R17
255/50 R17

ja planuje kupić 215/60 R17 - bo chcę mieć wysoki profil :)


felgi pasujące:
6.00x17
6,50x17
7,00x17
7,50x17

oczywiście trzeba pamiętać o 5x114,3 i ET

czaju - 2015-02-06, 12:27

Cytat:
ja planuje kupić 215/60 R17 - bo chcę mieć wysoki profil :)

Profil powinien zawsze być taki sam bo 60 oznacza 60% z 215. W porównaniu do fabrycznego 215/65 czyli 139,75mm - 1"/2 (bo chodzi o promień) powinno oscylować około 127mm na 17" - czyli:
215/60
225/55 (ew 60, wtedy trochę większe, 55 trochę mniejsze)
235/55
Szerszej na pewno nie ma sensu, bo musisz wtedy mieć mniejsze ET (czyli bardziej wysunięte koła), a tu istnieje obawa, że będą wystawały poza obrys samochodu - a to w naszym kraju niedozwolone.
W przypadku 18" dobre powinno być
215/55
225/50
235/50

fotorobart - 2015-02-06, 13:47

czaju napisał/a:

Szerszej na pewno nie ma sensu, bo musisz wtedy mieć mniejsze ET (czyli bardziej wysunięte koła), a tu istnieje obawa, że będą wystawały poza obrys samochodu - a to w naszym kraju niedozwolone.

wtedy montujesz dodatkowe progi i masz większy(szerszy) obrys ;-)
wysoki najwyższy z możliwych w tym przypadku :-D

corrado - 2015-02-10, 09:48

Janzet możesz pokazać jakiesz masz felgi u siebie od Kijanki i jakie miała ET i śr. otworu centrującego ?
janzet - 2015-04-20, 09:13

Felgi mam 6J, 15" ET50, otwór 67,1
janzet - 2015-04-20, 13:10

Specjalnie dla Dominusa zdjecia felg z oponami i dystansami, założone

1 ATS - felga 15, łączne wysuniecie koła "na zewnatrz" = 17mm (dystans 7mm + szerokośc opony 10mm)

2 SJ6 - felga 16 standard , łączne wysunięcie koła "na zewnatrz" = 20mm (dystans 20mm)

I jak ?

Dominus - 2015-04-20, 17:22

janzet, dzięki za fotki :)
O wiele lepiej wyglądają koła ja są wysunięte trochę z nadkoli.
Jak mierzyłem u siebie to na przód dystans 20mm a na tył 24mm i będą na równo

janzet - 2015-04-21, 08:47

Najlepsza zoptymalizowana rada: weź +20 alu i nie różnicuj tyłu z przodem. i śruby +20mm jak chcesz dystanse przelotowe i takie właściwie polecam, (uważam że opcja dystans do piasty na śrubach a następnie koło do dystansu na śrubach nie jest optymalna dla naszych Dusterów).

Zobaczysz jak dobrze to wyjdzie, i nie za drogo.
Pozdrawiam

kilazz - 2015-04-21, 10:32

zamiast dystansów wystarczy założyć felgi z innym ET. Jeżeli masz felgi ET50 i kupisz felgi z takimi samymi parametrami ale ET30 to uzyskasz efekt taki sam jak na feldze ET50 + dystans 20mm.
piku - 2015-04-21, 19:27

kilazz napisał/a:
zamiast dystansów wystarczy założyć felgi z innym ET. Jeżeli masz felgi ET50 i kupisz felgi z takimi samymi parametrami ale ET30 to uzyskasz efekt taki sam jak na feldze ET50 + dystans 20mm.


O widzisz, czyli felgi z ET 42 też dadzą podobny efekt - szerszego rozstawienia kół. A szerokość 7" zmieni coś zasadniczo (a może pozwoli na jazdę z mniejszym ciśnieniem)?
Chodzi mi o te felgi:
http://allegro.pl/felgi-1...5270407629.html

BoloSr - 2015-04-21, 19:41

piku napisał/a:
kilazz napisał/a:
zamiast dystansów wystarczy założyć felgi z innym ET. Jeżeli masz felgi ET50 i kupisz felgi z takimi samymi parametrami ale ET30 to uzyskasz efekt taki sam jak na feldze ET50 + dystans 20mm.


O widzisz, czyli felgi z ET 42 też dadzą podobny efekt - szerszego rozstawienia kół. A szerokość 7" zmieni coś zasadniczo (a może pozwoli na jazdę z mniejszym ciśnieniem)?
Chodzi mi o te felgi:
http://allegro.pl/felgi-1...5270407629.html


Przy tych felgach bedziesz mial je wysuniete okolo 15 mm w stosunku do oryginalow czyli tak jakbys dolozl dystans 15mm.

piku - 2015-04-21, 19:50

BoloSr napisał/a:
[Chodzi mi o te felgi:
http://allegro.pl/felgi-1...5270407629.html

Przy tych felgach bedziesz mial je wysuniete okolo 15 mm w stosunku do oryginalow czyli tak jakbys dolozl dystans 15mm.[/quote]

A czy szerokość 7" robi dużą różnicę w stosunku do oryginalnych 6,5"? Co ta różnica -12,5 mm - powoduje ?

BoloSr - 2015-04-21, 19:57

piku napisał/a:
BoloSr napisał/a:
[Chodzi mi o te felgi:
http://allegro.pl/felgi-1...5270407629.html

Przy tych felgach bedziesz mial je wysuniete okolo 15 mm w stosunku do oryginalow czyli tak jakbys dolozl dystans 15mm.


A czy szerokość 7" robi dużą różnicę w stosunku do oryginalnych 6,5"? Co ta różnica -12,5 mm - powoduje ?[/quote]
Powoduje wysuniecie ich na zewnatrz i beda lepiej trzymaly szersza opone.

d3mol3k - 2015-04-21, 20:12

tu masz BoloSr kalkulator felg i różnic w stosunku do oryginalnych (po wymiarach felg)
http://www.rimsntires.com/specspro.jsp

BoloSr - 2015-04-21, 20:17

d3mol3k napisał/a:
tu masz BoloSr kalkulator felg i różnic w stosunku do oryginalnych (po wymiarach felg)
http://www.rimsntires.com/specspro.jsp


Ale mi nie musisz tlumaczyc :-)
Ja wiem jak to policzyc bez tego kolega nie wiedzial to mu napisalem :-)

corrado - 2015-04-22, 17:21

przy okazji zmieni się trochę kąt pochylenia koła (na większy negatyw) a co za tym idzie zbieżność ,
no i zmieni się kąt zataczania autka bo zmieni się odległość osi obrotu koła od zwrotnicy, ale niedużo
takze jak komus zalezy na super ustawionej zbieżności to proponuje pomiar geometrii

BoloSr - 2015-04-22, 17:54

corrado napisał/a:
przy okazji zmieni się trochę kąt pochylenia koła (na większy negatyw) a co za tym idzie zbieżność ,
no i zmieni się kąt zataczania autka bo zmieni się odległość osi obrotu koła od zwrotnicy, ale niedużo
takze jak komus zalezy na super ustawionej zbieżności to proponuje pomiar geometrii



Mowisz powaznie ????
Toc to odsuwasz kolo a nie jego pochylenie :)
To nie jest zmiana z kola co ma szerokosc 5" na 8" wtedy mozna cos ta poprawiac a nie w takim przypadku.
Predzej to trza robic jak obnizasz albo podwyzszasz ale tez nie zawsze.
Mialem Punto II i bylo obnizone -30 i katy byly oki.

corrado - 2015-04-22, 18:01

przecież zmienia się odległość od punktów mocowania - czyli tuleji wahacza i kielicha mcpersona - amortyzatora,
a od osi zwrotnicy to zmieni się też kąt zataczania

BoloSr - 2015-04-22, 18:21

corrado napisał/a:
przecież zmienia się odległość od punktów mocowania - czyli tuleji wahacza i kielicha mcpersona - amortyzatora,
a od osi zwrotnicy to zmieni się też kąt zataczania


Zapytam sie jeszcze raz sprawdzales taki przypadek czy walisz teorie ????

corrado - 2015-04-22, 18:23

walić to ja mogę co innego
teoria i praktyka

BoloSr - 2015-04-22, 18:33

corrado napisał/a:
walić to ja mogę co innego
teoria i praktyka


To dziwne bo jakos to sie u mnie nie sprawdzilo co mowisz a byla zminan kolek 14x5.5 z opona 165 na kolka 15x7 z opona 195 i wszysko bylo oki a bylo wiecej niz w tym przypadku 15 mm ale moze Duster jest inny.

piku - 2015-04-22, 18:53

BoloSr napisał/a:
Duster jest inny.


Świetne hasło! Sprzedaj je Rumunom. Przypomniało mi się hasło z pewnej imprezy narciarskiej: Telemark je navykovy!

corrado - 2015-04-22, 19:01

ok wróć, uściśle bo nie dopatrzyłem - dystans do piasty jest równolegle więc ten element nie zmieni kąta pochylenia, natomiast już osadzona opona do dystansu i zwrotnicy zmieni odległość od kielicha i siła nacisku nadwozia przez sprężynę będzie w innym miejscu ( ale bedzie taka sama bo nie zmieniasz ani sprezyny ani wagi auta ), bo będzie w innym miejscu punkt podparcia i wydluza sie ramie na ktore dziala sila ciezaeu nadwozia ( styk opony ) więc przez to się zmieni kąt pochylenia. jak nie dopompujesz opony to czesc tego odksztalcenie przejmie sprezysta opona , wiec mozesz niedopatrzeć
Reszta tak jak pisałem wyżej, zmiany widać na geometrii , a że to kosztuje to ...

BoloSr - 2015-04-22, 19:10

Ja speawdzalem i wszystko bylo oki a w tum przypadku nawet glowy bym sobie nie zawracal.
corrado - 2015-04-22, 19:14

no że było w zielonym polu na wykresiku dopuszalnym w korekcji na +/-0.3st pamiętam nie znaczy , że sie nie zmienia
fotorobart - 2015-04-22, 19:23

o czym wy mówicie? :mrgreen: ; kupiłem 18" koła wyważyło i założyło ASO, przy aucie nic nie robili
BoloSr - 2015-04-22, 19:37

fotorobart napisał/a:
o czym wy mówicie? :mrgreen: ; kupiłem 18" koła wyważyło i założyło ASO, przy aucie nic nie robili


Jakie felgi jakie opony ???

fotorobart - 2015-04-22, 19:59

opona Nokian 245/45R18 a felga na na pięć śrub nawet nie wiem jakie ET i jaka szerokość:
link do "Moja Czarna Perła"
docelowo będzie coś z profilem 55/60

BoloSr - 2015-04-22, 20:13

fotorobart napisał/a:
opona Nokian 245/45R18 a felga na na pięć śrub nawet nie wiem jakie ET i jaka szerokość:
link do "Moja Czarna Perła"
docelowo będzie coś z profilem 55/60


To bardziej mnie intresuje wlasnie, a jak 55 to szerokodc 235 :-)

fotorobart - 2015-04-22, 20:21

ja bedę zakładał 225-235/60R18 lub 225-235/55R18 Goodyear EfficientGrip SUV tylko "dojadę" te szosowe Nokiany (były w cenie felg)
BoloSr - 2015-04-22, 20:27

fotorobart napisał/a:
ja bedę zakładał 225-235/60R18 lub 225-235/55R18 Goodyear EfficientGrip SUV tylko "dojadę" te szosowe Nokiany (były w cenie felg)


To sprawdz szerokosc i et tych felg

fotorobart - 2015-04-22, 20:29

jest na nich oznaczenie?
BoloSr - 2015-04-22, 20:31

fotorobart napisał/a:
jest na nich oznaczenie?


Tak ale na wenetrznej stronie pewnie na ktoes z ramion

route2000 - 2015-04-22, 20:32

Myślę, że powinno być natłoczone ET w wewnętrznej stronie felgi. ;-)
fotorobart - 2015-04-22, 20:33

ok. zajrzę przy jakiejś okazji
janzet - 2015-04-23, 09:54

Ale jazda z tymi kątami zawieszenia, czytam i czytam jakby to ferrari na F1 było szykowane.
Ja zmieniałem felgi sprężyny i jakoś mi się kąty nie pozmieniały i wszystko sprawdzono w ASO.
Promień zataczania się zmieni jak zmniejszysz ET z 50 na mniej - OK.
Ale zawieszenie i tak cały czas pracuje w wielu płaszczyznach a każde koło może być ustawione pod innym kątem do płaszczyzny terenu w zależności od ukształtowania terenu pod każdym kołem, więc opona przylega do nawierzchni - jak Bóg da pod "dowolnie wybranym katem w każdej płaszczyźnie". A karoseria w tym czasie też się przechyla i skręca bo nie jest sztywna (nawet rama się skręca).

Jak zmienisz ET to zbieżność się nie zmieni na równym asfalcie, i w terenie. Przesuniecie równoległe koła kąta mierzonego w poziomie nie zmieni.

rozmiar felgi i ET (co najmniej) powinno być od wewnątrz wytłoczone.

corrado - 2015-04-23, 17:21

kolego jak zmieni się kąt pochylenia to automatycznie zbieżność :roll:
janzet - 2015-04-23, 21:00

Tak ?
To szkoda czasu na dyskusje, zapraszam do serwisu aby sobie obejrzeć stanowisko, urządzenia oraz metody ustawiania płaszczyzny pionowej i poziomej.
Nie będe tłumaczył że jak coś pochylisz to nie musisz tego skręcać.... :lol:

Aronus - 2015-04-24, 09:30

A co myślicie o założeniu do Dustera opon 205/60 R17. Zostały mi takie zimówki z poprzedniego auta i szkoda mi się ich pozbywać, bo są w dobrym stanie.
Różnica w średnicy wychodzi 1cm, w szerokości też 1cm,w sumie to niedużo, ale z drugiej strony to nie oryginał :roll:

BoloSr - 2015-04-24, 09:42

Aronus napisał/a:
A co myślicie o założeniu do Dustera opon 205/60 R17. Zostały mi takie zimówki z poprzedniego auta i szkoda mi się ich pozbywać, bo są w dobrym stanie.
Różnica w średnicy wychodzi 1cm, w szerokości też 1cm,w sumie to niedużo, ale z drugiej strony to nie oryginał :roll:


dalbym na zimowki i sie nie zastanawial :) cociaz w tym wypadku powinny byc 205/70 bo ot odpowiadalo by orginalowi jezeli chodzi o wysokosc i przeklamanie licznika :)

fotorobart - 2015-04-24, 11:59

Aronus napisał/a:
A co myślicie o założeniu do Dustera opon 205/60 R17. Zostały mi takie zimówki z poprzedniego auta i szkoda mi się ich pozbywać, bo są w dobrym stanie.
Różnica w średnicy wychodzi 1cm, w szerokości też 1cm,w sumie to niedużo, ale z drugiej strony to nie oryginał :roll:

ja osobiście nie założyłbym węższych....

Ajgor - 2015-04-24, 22:17

Z przyczyn estetycznych ?
fotorobart - 2015-04-27, 07:08

Ajgor napisał/a:
Z przyczyn estetycznych ?


kiedyś w Matizie założyłem węższe, auto tak koszmarnie się prowadziło że po tygodniu je
zdjąłem...

zaglądałem na swoje 18, jednak nie widzę tam oznaczeń, zajrzę jeszcze raz jak będę w maju zmieniał olej

mud maX - 2015-04-27, 11:12

Aronus napisał/a:
A co myślicie o założeniu do Dustera opon 205/60 R17.

Jest taka szkoła, która mówi, że opona zimowa może być o 1 rozmiar węższa od letniej, czyli 205 jest w porządku. Obliczeniowa średnica jest tylko 8 mm mniejsza od standardowej, czyli prześwit będzie zaledwie 4 mm mniejszy, a na przyspieszeniu pewnie nie odczujesz różnicy. Problem widze ewentualnie w niższym profilu opony. Zimą łatwiej wjechać w jakąś dziurę i dobić taką oponę. Jeśli masz felgi pasujące do Dustera, to możesz dojeździć te opony, jeśli nie to lepiej sprzedaj te stare i kup standardowe.

Aronus - 2015-04-28, 07:21

mud maX napisał/a:
Aronus napisał/a:
A co myślicie o założeniu do Dustera opon 205/60 R17.

Jest taka szkoła, która mówi, że opona zimowa może być o 1 rozmiar węższa od letniej, czyli 205 jest w porządku. Obliczeniowa średnica jest tylko 8 mm mniejsza od standardowej, czyli prześwit będzie zaledwie 4 mm mniejszy, a na przyspieszeniu pewnie nie odczujesz różnicy. Problem widze ewentualnie w niższym profilu opony. Zimą łatwiej wjechać w jakąś dziurę i dobić taką oponę. Jeśli masz felgi pasujące do Dustera, to możesz dojeździć te opony, jeśli nie to lepiej sprzedaj te stare i kup standardowe.

Mam całe koła więc zjeżdżę na nich zimówki. Bo z tego co piszesz to wymiary faktycznie różnią się niewiele :-D

fotorobart - 2015-05-09, 16:44

zajrzałem po auto i :
Piotr_K - 2015-05-13, 00:47

mud maX napisał/a:
Aronus napisał/a:
A co myślicie o założeniu do Dustera opon 205/60 R17.

Jest taka szkoła, która mówi, że opona zimowa może być o 1 rozmiar węższa od letniej, czyli 205 jest w porządku. Obliczeniowa średnica jest tylko 8 mm mniejsza od standardowej, czyli prześwit będzie zaledwie 4 mm mniejszy, a na przyspieszeniu pewnie nie odczujesz różnicy. Problem widze ewentualnie w niższym profilu opony. Zimą łatwiej wjechać w jakąś dziurę i dobić taką oponę. Jeśli masz felgi pasujące do Dustera, to możesz dojeździć te opony, jeśli nie to lepiej sprzedaj te stare i kup standardowe.


Jaka to szkoła ?

BoloSr - 2015-08-18, 19:06

Pytanko do tych co zakładali dystanse do Dustera ile powinno byc miejsca pod piaste w dystansie czy 18 mm wystarczy ??? bo chce zapodac 20 ale one maja one wlasnie 18 mm.
route2000 - 2015-08-19, 07:14

BoloSr napisał/a:
Pytanko do tych co zakładali dystanse do Dustera ile powinno byc miejsca pod piaste w dystansie czy 18 mm wystarczy ??? bo chce zapodac 20 ale one maja one wlasnie 18 mm.

Zajrzyj do Dominusa , tam robił dystanse.... ;-)

BoloSr - 2015-08-19, 07:19

route2000 napisał/a:
BoloSr napisał/a:
Pytanko do tych co zakładali dystanse do Dustera ile powinno byc miejsca pod piaste w dystansie czy 18 mm wystarczy ??? bo chce zapodac 20 ale one maja one wlasnie 18 mm.

Zajrzyj do Dominusa , tam robił dystanse.... ;-)


robil ale tego wymiaru nie pamieta :)

corrado - 2015-08-19, 16:37

Jak wygladaja wg Was felgi z chryslera na dusterze ?
Prawdopodobnie jeszcze bym je pomalowal na czarne mat

fotorobart - 2015-08-19, 17:25

mz :)
czarny mat nie pasuje do tego koloru

corrado - 2015-08-19, 18:17

a sama felga jest ok ?
no i jaki kolor pasuje w takim razie skoro czarny nie ?

Dominus - 2015-08-19, 18:21

Wg Mnie, przy czarnym Duster'ze z pakietem Look felgi jasne, ewentualnie jak ma kolega fotorobart, czarno-szare, albo tak jak w Nissanach np. Qashqai'u czarno-"chromowane"

Przy całkowicie czarnym Duster'ze można iść w czarne felgi

Podałbyś jakiś link do tych felg bo z tej grafiki słabo je widze

corrado - 2015-08-19, 18:32

Chrysler Voyager na nich jezdzil, sa masywne w sensie (jak do suva) wygladu i tanie :)
http://allegro.pl/show_item.php?item=5375995586
albo
http://allegro.pl/chrysle...5195490067.html

kolor mniej istotny, ale czytam waszych propozycje
- na pewno bede mial jakis ciemny kolor , moze jakis taki popielaty by pasowal ?

fotorobart - 2015-08-19, 18:36

corrado napisał/a:
a sama felga jest ok ?
no i jaki kolor pasuje w takim razie skoro czarny nie ?

czy ja napisałem że czarny nie? :mrgreen:
mnie osobiście nie podoba się mat ... (przymierzałem u siebie),
i wybrałem dwukolorowe ale nie mat

corrado - 2015-08-19, 18:56

zalozmy ze bedzie czarny polysk , bo w sumie teraz takie mam i jest b dobrze

a w kwestii felg :
Takie wg mnie gorsze
http://allegro.pl/felgi-1...5088238516.html
a wg was ?
albo te z kia sorento jakby dobrze odnowic ?
http://allegro.pl/alufelg...5573196139.html
:roll:
bo te to juz za bardzo typowe z jeepa i maja male ET 25
http://allegro.pl/alufelg...5597974725.html

fotorobart - 2015-08-19, 18:58

a dlaczego takie małe? :-/
corrado - 2015-08-19, 19:02

tylko 16 wchodza w gre
jak macie jakies ciekawe propozycje to dawajcie :-)

a jak nie macie, to ktore wg najlepsze z tych co podalem ?

Dominus - 2015-08-19, 19:19

Jeśli chodzi o felgi używki i ich odnawianie to zamierzasz sam to zrobić? Kupić tanio felgi i sobie z nimi zrobić sam ?
fotorobart - 2015-08-19, 19:20

KIA
corrado - 2015-08-19, 19:39

a ty dominus ?
nie , dam to szpecowi do odswiezenia... chyba , ze kupilbym w dobrym stanie

a jeszcze takie znalazlem troche inny model z jeepa ale chyba te sa z wersji cherokee wj z 5x127 :

http://olx.pl/oferta/jeep...html#8b931a0965
albo
http://olx.pl/oferta/felg...html#d014c78b78

Dominus - 2015-08-19, 19:42

Każdy ma swój gust, mi aż tak pełne masywne felgi jakoś nie przekonują.
Ja bym coś takiego zaproponował.
http://allegro.pl/alu-5x1...5610153669.html

corrado - 2015-08-19, 19:51

Nie , takie nie. Moze zle sie wyrazilem, bo pelne nie musza byc, ale bardziej takie kwadratowe , ewentualnie cos na styl z bmw x takie ktore sa geste i zle sie czysci je hehe, ale nie jakies gwiazdy 5 ramienne i w tym stylu takie jak w mazdzie 3 czy 6 ;)
A tamte KIA chyba odpadaja bo zle koles napisal , w sorento
http://olx.pl/oferta/felg...html#9a5bd2143f
chyba rozstaw jest wiekszy 5x139 i faktycznie widac to na zdjeciu ....


jeszcze takie blisko znalazlem
http://olx.pl/oferta/felg...html#f229bdbd02
tanie i prawie nowe ale nie podobaja mi sie, przynajmniej za bardzo

corrado - 2015-08-20, 22:56

A co powiecie na takie OZ MSW typ 19

i Jakby je pomalowac na czarny ?

NIe byloby chyba zle ?

fotorobart - 2015-08-21, 06:55

mz bardzo fajne (czarne)
corrado - 2015-08-28, 21:10

Czy moze ktos przerobic te felgi orginalne na tym zdjeciu ze srebrnych na czarny mat lub czarny polysk ?
Nie umiem ich ladnie na fotce przemalowac na czarne... :roll: a zastanawiam czy jednak je nie przerobic na ciemne

Dar1962 - 2015-08-29, 15:21

oryginalne felgi aluminiowe (ph1) jak te na fot. wyżej nie są może szczytem urody i finezji (choć mnie się podobają) ale mają jedną, niewątpliwą zaletę - są bardzo solidne i nie kosztują fortuny
majkel - 2015-08-29, 19:19

corrado, zmieniłem na ciemny grafitow - przy czystym czarny felg praktycznie nie będzie widać czy to na obrazku, czy to na żywo :-)
Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.

corrado - 2015-08-29, 22:21

Dzięki Majkel :)
Należy Ci się "pomógł" za tą przeróbkę. O wiele lepiej w ciemnych wygląda.

@Dar62
A co masz na mysli , ze sa b.solidne ? Nie gna sie po jezdzie po dziurach wogole ?
Koszty to chyba raczej normalne , najtanszy komplet uzywek to ok 800-900pln w dobrym stanie, w ASO chyba kosztuja ponad 400pln za szt.

Dar1962 - 2015-08-30, 07:52

corrado napisał/a:
co masz na mysli , ze sa b.solidne ?

wystarczy popatrzeć na rozmiary "szprych" w porównaniu z wieloma innymi nieraz bardzo filigranowymi modelami

corrado - 2015-08-30, 09:02

No a jak z perspektywy czasu sie sprawuja pod wzgledem zdeformowan ?
Wywazasz je co sezon u wulkanizatora i nie bija ?

-----------------------------------------------

Kolejne felgi do wyboru z używanych :

chrysler

jeep

kia

corrado - 2015-08-30, 11:33

Czy felgi ktore wyjda na zewnatrz o 31mm ( 16calowe, 7J i ET25 ) nie beda jeszcze wadzic o nadkole ?
Ktos montował dystanse i ile mozna dołożyć mm do piasty by np felgi fabryczne i opony nie wadzily o nadkole ?

Dominus - 2015-08-30, 12:59

Wydaje mi się że po odnowieniu felgi z Jeepa ciekawie by mogły wyglądać.

Ja mam zamontowane do fabrycznych felg (ET50) dystanse na przód 24mm a na tył 30mm i powiem szczerze że dobrze wygląda takie poszerzenie ale chyba bezpieczniej by było dać 20mm na przód 24mm na tył.
Tak więc 31mm to już za duże jest wysunięcie na przód, tył obleci

Podawane wymiary są przy aucie z nakładkami na nadkola którę jakieś tam milimetry poszerzają również a u Ciebie nie wiem czy są nakładki

Obrazek

Obrazek

corrado - 2015-08-30, 14:59

W takim razie te z Jeepa nie podejda za bardzo bo to wlasnie one maja 7J i ET25,4 wiec wystana o prawie 31mm w stosunku do fabrzycznych i moga obcierac o nadkole. Nawet juz pomijam fakt ze moga wystawac poza blotnik

Te z Chryslera tez nie za bardzo bo malo szerokie 6J podobno ... wiec opona 215 bedzie gorzej lezec.

Jeszcze takie z Chryslera Voyagera wchodza w gre 6.5J i chyba coś około ET46


corrado - 2015-08-31, 07:49

Które felgi wg was najlepsze ?
I czy faktycznie 6J będzie trochę za wąską felgą na opone 215 r16 ?
Chyba optymalnie 7J felga będzie się układać opona na feldze ?

piku - 2015-08-31, 08:56

corrado napisał/a:
Które felgi wg was najlepsze ?


Muszę przyznać, że tak, jak nie bardzo podobały mi się felgi aluminiowe z DD ph1, tak podobają mi się alusy z ph2 (i kształt i kolor), które wydają się równie solidne (argument Darka jest ważny!).

corrado - 2015-08-31, 09:03

Dla mnie te z PH1 lepsze w sensie - ładniejsze niż te z PH2.

Mi szczerze to wszystkie inne chyba bardziej się podobają niż te daciowe , może te tutaj z KIA na tej stronie mniej mi się podobają.
Czyli felgi 6J chyba będą przywaskie na opone 215 co nie ?
Te ostatnie na tej stronie z chryslera nie podobają wam się ? bo wg mnie calkiem fajne.

BoloSr - 2015-08-31, 11:49

corrado napisał/a:
Dla mnie te z PH1 lepsze w sensie - ładniejsze niż te z PH2.

Mi szczerze to wszystkie inne chyba bardziej się podobają niż te daciowe , może te tutaj z KIA na tej stronie mniej mi się podobają.
Czyli felgi 6J chyba będą przywaskie na opone 215 co nie ?
Te ostatnie na tej stronie z chryslera nie podobają wam się ? bo wg mnie calkiem fajne.


źródła mowia ze od 6 do 8 powinno byc na tak opone :)

corrado - 2015-08-31, 18:01

nom, ale 7J jest optymalna pod 215

Nastepna felga :
Jeep Cherokee '02 XJ
ET 42 badz 40
7J



Jak wam sie podoba ?




Ktory najlepszy ?

route2000 - 2015-09-01, 07:10

W/g mnie to drugie zdjęcie. ;-)
corrado - 2015-09-01, 07:15


Te z chryslera w ciemniejszym kolorze ?

route2000 - 2015-09-01, 07:20

Tak :-)
majkel - 2015-09-01, 10:08

Również popieram - najlepsze te od Chryslera :-) .
corrado - 2015-09-08, 21:52

Na szczescie pasuja i sa nawet proste .

po malym szlifowaniu papierem

corrado - 2015-09-17, 20:07

Odświeżenie min.100pln/szt wiec tyle co felga, wiec pomalowałem sprayami 8-)


Przez 1 zime moze przetrwa a pozniej bede sie pomysli

Karenzo - 2015-09-17, 20:13

całe trzeba było pomalować
corrado - 2015-09-17, 20:17

a po co ? moze tylko tam za szprychami mazne czarnym ale i tak zaraz bedzie tam czarne i sie uwali brudem
Xiron - 2015-10-12, 14:01

Chcialbym poprosić Was o pomoc dot. doboru felg stalowych do Dustera phII (2015) .
Napęd na przód , silnik 1,6V z LPG
znalazłem coś takiego:
http://www.oponeo.pl/felg...CFWHbcgodt_YI3w

serwis proponuje mi po 300 zł za sztukę plus śruby , 16 zł sztuka.
Macie jakieś sprawdzone rozwiązania w tej materii?

Czytałem opisy w tym wątku ale nie zauważyłem np potwierdzenia o felgach Alcar np

pozdrawiam X

piku - 2015-10-12, 14:10

Xiron napisał/a:
znalazłem coś takiego:
http://www.oponeo.pl/felg...CFWHbcgodt_YI3w

Jeśli Ci odpowiadają, to bierz. Ja kupiłem w znanym sklepie internetowym po coś ok. 150 zł za sztukę czarne, produkcji rumuńskiej. Nie było problemów z wyważeniem. Jak trwałość - czas pokaże.

Karenzo - 2015-10-12, 14:32

śrub nie kupuj , są marnej jakości
za połowę cenny na allegro lepsze można kupić

kilazz - 2015-10-12, 14:33

Xiron napisał/a:
Chcialbym poprosić Was o pomoc dot. doboru felg stalowych do Dustera phII (2015) .
Napęd na przód , silnik 1,6V z LPG
znalazłem coś takiego:
http://www.oponeo.pl/felg...CFWHbcgodt_YI3w

serwis proponuje mi po 300 zł za sztukę plus śruby , 16 zł sztuka.
Macie jakieś sprawdzone rozwiązania w tej materii?

Czytałem opisy w tym wątku ale nie zauważyłem np potwierdzenia o felgach Alcar np

pozdrawiam X


Żadna z tych felg w linku nie pasuje do dustera (brak rozstawu 5x114,3) albo link jest niepoprawny..

DD - 2015-10-12, 15:07

kilazz napisał/a:
Żadna z tych felg w linku nie pasuje do dustera (brak rozstawu 5x114,3) albo link jest niepoprawny..
Hihi, miałem przed chwilą to samo co Ty... ten link czasami żle działa, a czasami dobrze.
kilazz - 2015-10-12, 15:07

mi pod tym linkiem wyskakuje cała oferta felg ceneo.. ale do dustera pasujące znalazłem ręcznie, alcar 195zł/szt.. za 800zł można sobie skompletować zestaw używanych alusów, jest sens pakować się w stalówki?
piku - 2015-10-12, 15:07

To prawda z tym linkiem - raz wchodzi dobrze, a raz nie. Myślę, że Kolega wie, jaki rozmiar felg ma kupić. Chodzi mu natomiast o markę - czy jest wiarygodna. Ja myślę, że tak. To w końcu tylko banalne felgi stalowe.
DD - 2015-10-12, 15:29

->Xiron: 300zl/szt. to dużo za stalówki, jak już sam znalazleś na oponeo kupisz znacznie taniej (a i dostawa gratis). Na Twoim miejscu nie obawialbym sie kupić ktorychś z poniższych felg:
Magnetto Wheels obecna cena 180zł/szt.
Alcar/KFZ obecna cena 209zł/szt.
Kronprinz obecna cena 245zł/szt.

Z KFZ miałem w przeszłości tylko dobre doświadczenia, chociaż wtedy to nie były fele do Dustera, a na moim DD 2015 mam fabrycznie Magnetto Wheels, akurat wyprodukowane w Rumunii.

Aha, jeszcze zależy jaki chcesz kolor, te ww na oponeo są chyba wszystkie srebne (przynajmniej kiedyś ktoś z DDKP czy DKP pytał ich i mieli wyłącznie srebrne), te o których wspomniał kol. Piku były czarne.

piku napisał/a:
Ja kupiłem w znanym sklepie internetowym po coś ok. 150 zł za sztukę czarne, produkcji rumuńskiej. Nie było problemów z wyważeniem. Jak trwałość - czas pokaże.
Fabrycznie są rumuńskie Magnetto Wheels, więc może(?) i te Twoje rumuńskie z ZSI są wyprodukowane w tej samej fabryce. Problem jednak w tym, że już ładnych kilka tygodni temu zauważyłem, że podmienili w ZSI fotki tych stalówek do DD za 150zl o wyglądzie dusterowym na inne (z mniejszymi i okrągłymi otworami wentylacyjnymi), które wyglądają mi podobnie jak stalówki do Megane III. Taką samą podmiankę widziałem na ich aukcji na alledrogo, więć w razie czego zalecam dużą ostrożność i uważne przeglądanie sklepu czy aukcji.
Dominus - 2015-10-12, 15:57

kilazz napisał/a:
mi pod tym linkiem wyskakuje cała oferta felg ceneo.. ale do dustera pasujące znalazłem ręcznie, alcar 195zł/szt.. za 800zł można sobie skompletować zestaw używanych alusów, jest sens pakować się w stalówki?


Sam stanąłem przed takim dylematem.
Ostatecznie zakupiłem alu Enzo W z śrubami i odpowiednimi pierścienami centrującymi zamiast nowych stalówek, a do nich trzeba dokupić śruby + ewentualnie kołpaki/dekielki

piku - 2015-10-12, 18:18

DD napisał/a:
- podmienili w ZSI fotki tych stalówek do DD za 150zl o wyglądzie dusterowym na inne (z mniejszymi i okrągłymi otworami wentylacyjnymi.

Ja dostałem już właśnie te z małymi otworami.

Xiron - 2015-10-13, 13:10

Dziękuje za odpowiedzi!
Szanowni, czy samodzielna zmiana felg z oponami prowadzi może do utraty gwarancji na auto?
To może głupie pytanie a do salonu nie mogę się dodzwonić dzisiaj.

route2000 - 2015-10-13, 13:20

:shock: :shock: :shock: A po jakiego grzyba? Zrób to w najbliższym zakładzie i po krzyku. A co ASO ma do rzeczy? Masz odpowiednio dobrane felgi i opony do Dustera wg producenta? (wymiary)
Masz fabryczne czujniki ciśnienia w kołach? ;-)

Xiron - 2015-10-13, 14:04

Jakies tam czujniki cisnienia są ale za cholere nie wiem czy i jak są w kołach.
Nie znam sie na tym.

route2000 - 2015-10-13, 18:22

Kolego Xiron, proponuję, abyś uzupełnił dokładniej swój awatar, jaki masz rocznik, jaki model tj. 4x4 czy 2x4, jaka wersja itp. To inni będą mogli więcej Ci pomóc. Czego się "wstydzisz" albo się boisz że podasz dokładne dane tego auta? :->
Xiron - 2015-10-14, 10:03

słusznie, zrobione.
Dominus - 2015-10-26, 19:57

corrado jak tam Twoje czarne felgi po renowacji ?

Pokazałbyś swojego Duster'a jak się prezentuje.
Zastanawiam się nad czarnym felunkiem :mrgreen:

corrado - 2015-10-26, 20:24

Na razie lakier się trzyma, ten akryl bezbarwny dlugo sechl naprawde. Glupio zrobilem, ze nie kupilem od razu klaru z utwardzaczem , ale nie chcialo mi sie czekac ;) Jak drapnalem paznokciem to juz byla rysa.

Ostatnio jak sprawdzalem juz jest lepiej i trzeba sie postarac zeby zrobic ryse.

Aha, no i przy montazu byly jeszcze niewyschniete ale bylem napalony na nie i nie chcialem czekac az wyschna :) wiec szybko "pobieglem" z nimi do wulkanizacji , wiec goscio mi drapnal na rancie, ale pozniej szybko podmalowalem, baza i klarem i nie widac

Na razie jest git i nie odlazi lakier , juz je troche shamowalem i byla naprawde goraca felga. Zobaczymy jak przezyje zime , kamyczki i sol , itp .
A wyglad jest ok mi sie podoba czarny look a i tak widac ze to alusy a nie jakies stalowki.



Lepszych fotek na razie nie mam

Dominus - 2015-10-26, 20:27

Wygląda interesująco :) Gdybyś mógł jakieś lepsze fotki kiedyś podesłać będę wdzieczny.
Myślę o felgach na lato może czarnych ale w większym rozmiarze.

corrado - 2015-10-26, 20:35

Spoko ;-) nie ma problemu, jak bede robil fotki jakies przy ladnej pogodzie to zrobie zwykla cyfrowka a nie komorka - tylko mam tam kiepską baterie , ktora szybko pada i dlatego rzadko biore ta cyfrowkę.
Xiron - 2015-10-30, 15:33

Szanowni, prośba do Was o potwierdzenie/uwagi

Parametry felgi powinny być do Dustera:
Rozmiar felgi:6,50Jx16
Rozstaw:5x114.3
Odsadzenie ET:50,00
Otwór centralny:66,1

Opony (std)
Rozmiar opony:215/65 R16

Pozdrawiam
X

kilazz - 2015-10-30, 15:39

taki jest podstawowy rozmiar ale oczywiscie nie jedyny pasujacy
Karenzo - 2016-03-23, 19:32

Czy na ori felgi jest jakaś gwarancja ?
Po zmianie opon od strony wew ujrzałem purchle a po umyciu karcherem farba odpadła ukazując piękny ocynk .

DD - 2016-04-05, 22:49

2015-10-12, DD napisał/a:
Magnetto Wheels obecna cena 180zł/szt.
Alcar/KFZ obecna cena 209zł/szt.
Kronprinz obecna cena 245zł/szt.
Teraz ceny tych stalówek do DD na oponeo są następujące:
Magnetto Wheels MW R1-1779 189zł/szt.
(Alcar) KFZ 8873 209zł/szt.
Ceny felg Kronprinz lepiej nie podam, bo są za drogie.

Poza tym, pojawiła się na oponeo (no, już jakiś czas temu, ja zauważyłem po raz pierwszy pod koniec stycznia) przeznaczona do DD nowa felga stalowa, ale tzw. strukturalna/hybrydowa, konkretnie jest to (Alcar) KFZ Hybridrad 130402 w cenie 229zł/szt. Istnieje też wersja tej felgi przeznaczona do QQ, Kadjar, Juke, a rózni się tym, że ma ET40 (DD ET50). Jest to (Alcar) KFZ Hybridrad 130403 w cenia 235zł/szt.


jas_pik - 2016-04-05, 23:35

No właśnie cóż to są te felgi hybrydowe?
Bo pojawiły sie też w promocji na stronie Dacia.pl

W cenie 253 zł .

DD - 2016-04-06, 00:31

To sa felgi stalowe, które mają wyglądem udawać, że są alusami (tek jak i te od dawien dawna oferowane przez Dacię do DD i określanie jako "stylizowane").

Felga z zamieszczonej przez Ciebie foteczki jest najprawdopodobniej taka sama, jak ta ww do DD z oponeo. Spójrz tutaj.

Dar1962 - 2016-04-06, 06:46

te Alcary po 3 sezonach zaczęły mi kwitnąć na rudo. Właśnie niedawno je odnowiłem
SilverTM - 2016-04-06, 07:07

Co do felg stalowych to zakłady które specjalizują się w odnawianiu felg z metalowymi robią fajne rzeczy. Rozmawiałem i można zrobić wszystko łącznie z chromem, lustrem pół matem i matem. I za cenę niższą niż malowanie alufelg. Przykładowe zdjęcie stalówki ( pomijając kolor :) )

http://felgi-profil.pl/im...e_felg/3304.jpg

piku - 2016-04-06, 07:23

Dar1962 napisał/a:
te Alcary po 3 sezonach zaczęły mi kwitnąć na rudo. Właśnie niedawno je odnowiłem


|Dokładnie te, które koledzy pokazują? Dawniej miałeś inne stalówki - widoczne na zdjęciach w opisie Twojego auta.

corrado - 2016-04-06, 07:55

SilverTM napisał/a:
Co do felg stalowych to zakłady które specjalizują się w odnawianiu felg z metalowymi robią fajne rzeczy. Rozmawiałem i można zrobić wszystko łącznie z chromem, lustrem pół matem i matem. I za cenę niższą niż malowanie alufelg. Przykładowe zdjęcie stalówki ( pomijając kolor :) )

http://felgi-profil.pl/im...e_felg/3304.jpg


Poumalować można, ale i tak nadal wychodzić będzie ruda. Poza tym nie wiem jak w Lublinie ale w W-wie i okolicach chrom jest bardzo drogi , cena felgi spokojnie za sztukę od 200pln , wiec jak chce się mieć fajne kola to lepiej kupic alusy.

Dar1962 - 2016-04-06, 15:52

piku napisał/a:
Dar1962 napisał/a:
te Alcary po 3 sezonach zaczęły mi kwitnąć na rudo. Właśnie niedawno je odnowiłem


|Dokładnie te, które koledzy pokazują? Dawniej miałeś inne stalówki - widoczne na zdjęciach w opisie Twojego auta.

w wypowiedzi DD (7 postów wyżej), pod Magneto jest link do tych Alcar http://www.oponeo.pl/felg...z-8873#18816335 - obecna cena 209zł/szt.
i do nich odnosi się moja wcześniejsza uwaga
zerknij na zbliżenie mojej zimowej felgi, to dokładnie ten sam model, na zdjęciu sklepu wyglądają na szare, w rzeczywistości są srebrno-szare. Nie twierdzę, że rdzewieją wszystkie , ale te które kupiłem (zamawiałem przez Bosch Service) były niespecjalnie zabezpieczone
te same po przemalowaniu szarym lakierem renowacyjnym - http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1694957

BoloSr - 2016-04-06, 16:35

Dar1962 napisał/a:
piku napisał/a:
Dar1962 napisał/a:
te Alcary po 3 sezonach zaczęły mi kwitnąć na rudo. Właśnie niedawno je odnowiłem


|Dokładnie te, które koledzy pokazują? Dawniej miałeś inne stalówki - widoczne na zdjęciach w opisie Twojego auta.

w wypowiedzi DD (7 postów wyżej), pod Magneto jest link do tych Alcar http://www.oponeo.pl/felg...z-8873#18816335 - obecna cena 209zł/szt.
i do nich odnosi się moja wcześniejsza uwaga
zerknij na zbliżenie mojej zimowej felgi, to dokładnie ten sam model, na zdjęciu sklepu wyglądają na szare, w rzeczywistości są srebrno-szare. Nie twierdzę, że rdzewieją wszystkie , ale te które kupiłem (zamawiałem przez Bosch Service) były niespecjalnie zabezpieczone
te same po przemalowaniu szarym lakierem renowacyjnym - http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1694957


tez mam takie i po 2 zimach tragedia na nastepna przemaluje je na czarno :)

Dar1962 - 2016-04-06, 16:42

BoloSr napisał/a:
Dar1962 napisał/a:
piku napisał/a:
Dar1962 napisał/a:
te Alcary po 3 sezonach zaczęły mi kwitnąć na rudo. Właśnie niedawno je odnowiłem


|Dokładnie te, które koledzy pokazują? Dawniej miałeś inne stalówki - widoczne na zdjęciach w opisie Twojego auta.

w wypowiedzi DD (7 postów wyżej), pod Magneto jest link do tych Alcar http://www.oponeo.pl/felg...z-8873#18816335 - obecna cena 209zł/szt.
i do nich odnosi się moja wcześniejsza uwaga
zerknij na zbliżenie mojej zimowej felgi, to dokładnie ten sam model, na zdjęciu sklepu wyglądają na szare, w rzeczywistości są srebrno-szare. Nie twierdzę, że rdzewieją wszystkie , ale te które kupiłem (zamawiałem przez Bosch Service) były niespecjalnie zabezpieczone
te same po przemalowaniu szarym lakierem renowacyjnym - http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1694957


tez mam takie i po 2 zimach tragedia na nastepna przemaluje je na czarno :)

one są w sprzedaży też w wersji czarnej - żałuję,że takich nie kupiłem, byłoby o wiele mniej roboty przy podmalowywaniu

czco - 2016-04-06, 19:35

A ja kupiłem ten model http://allegro.pl/felgi-s...5956136756.html za 600zl z dostawą
Dominus - 2016-04-06, 19:42

BoloSr napisał/a:


tez mam takie i po 2 zimach tragedia na nastepna przemaluje je na czarno :)


Dar1962 napisał/a:

one są w sprzedaży też w wersji czarnej - żałuję,że takich nie kupiłem, byłoby o wiele mniej roboty przy podmalowywaniu


Dlatego ja kupiłem używane alusy w cenie nowych stalówek i nie mam tego problemu :P ale oczywiście nie każdemu alusy odpowiadają

corrado - 2016-04-10, 19:11

DD napisał/a:
2015-10-12, DD napisał/a:
Magnetto Wheels obecna cena 180zł/szt.
Alcar/KFZ obecna cena 209zł/szt.
Kronprinz obecna cena 245zł/szt.
Teraz ceny tych stalówek do DD na oponeo są następujące:
Magnetto Wheels MW R1-1779 189zł/szt.
(Alcar) KFZ 8873 209zł/szt.
Ceny felg Kronprinz lepiej nie podam, bo są za drogie.

Poza tym, pojawiła się na oponeo (no, już jakiś czas temu, ja zauważyłem po raz pierwszy pod koniec stycznia) przeznaczona do DD nowa felga stalowa, ale tzw. strukturalna/hybrydowa, konkretnie jest to (Alcar) KFZ Hybridrad 130402 w cenie 229zł/szt. Istnieje też wersja tej felgi przeznaczona do QQ, Kadjar, Juke, a rózni się tym, że ma ET40 (DD ET50). Jest to (Alcar) KFZ Hybridrad 130403 w cenia 235zł/szt.

Obrazek




Allekko - 2016-04-14, 06:56

Ja wpadłem na odmienny pomysł kupiłem używane felgi oryginalne. Oddałem do regeneracji i malowania proszkowego na czarny mat. Operacja z zakupem felgi kosztowała mnie 750zł. Felgi miały chemicznie usuwaną starą warstwę lakieru i nałożono 3 warstwy lakieru proszkowego. Wyglądają jak nowe. Myślę że taki zestaw wytrzyma kilka zim bez większych problemów.
Oto efekt jaki udało się osiągnąć :-D

route2000 - 2016-04-14, 07:42

.. i super wyglądają. :-)
corrado - 2016-04-14, 22:40

chcecie zobaczyc jak wygladaja moje aluski po zimie od wrzesnia 2015 - polakierowane sprayem

Marek1603 - 2016-07-08, 19:42

Na stronie 10 pokazane były takie felgi ale poszukiwany był producent. Właśnie znalazłem.

A tak nawiasem moje stylizowane też pójdą na czarno ale chyba półmat. Powyższe na letniaki. Docelowo jak się fabryczne zużyją to wpadną jakieś AT.

majkel - 2016-08-29, 08:57

Panowie mam taki dylemat - otóż nie udało mi się znaleźć czarnych felg stalowych do Dustera o identycznych parametrach podanych przez producenta (chodzi głównie o osadzenie ET) bo były tylko srebrne. Nawet oryginalnych w ASO nie udało mi się dostać.
Znalazłem więc alternatywę w postaci felg stalowy z firmy KFZ, ale z ET 47.
Podobno producent dopuszcza zwiększenie rozstawu kół o 2 % z jego szerokości.
W tym przypadku różnica jest bardzo symboliczna bo po 3 mm na stronę, ale chciałbym poznać wasze odczucia i opinie na temat zastosowania takiej felgi stalowej z ET 47 zamiast ET 50. ;-)

kilazz - 2016-08-29, 09:04

nie ma to żadnego znaczenia, co najwyżej będzie się stabilniej zachwowywał bo będzie troche szerszy..
Prezes - 2016-08-29, 09:33

Dopuszczalne normy powinieneś mieć podane w homologacji samochodu.
saydack - 2016-08-29, 14:08

Ja mam w swoim założone ET40 i różnicy nie zauważyłem - może trochę stabilniejszy jest w zakrętach (to tak na +) - koła nie wystają poza obrys
Marek1603 - 2016-08-29, 17:13

W przyszłym tygodniu chyba będę w Kętach po fele. Denerwuje mnie tylko ten pasek kolorowy na obwodzie.
http://allegro.pl/felga-1...6434973425.html

Decybel - 2016-08-29, 18:37

Marek1603 napisał/a:
Denerwuje mnie tylko ten pasek kolorowy na obwodzie.

nie sądzę, żeby na samochodzie aż tak bardzo rzucało się to w oczy ;-)

majkel - 2016-08-29, 19:21

Ok dzięki.
Muszę jeszcze przemyśleć bo myślałem, że stalówki będę miał na zimę, ale zapomniałem, że jeszcze będę musiał dokupić czujniki ciśnienia :-( a nie za bardzo mi się to uśmiecha..

fotorobart - 2016-08-29, 20:29

majkel napisał/a:
Ok dzięki.
Muszę jeszcze przemyśleć bo myślałem, że stalówki będę miał na zimę, ale zapomniałem, że jeszcze będę musiał dokupić czujniki ciśnienia :-( a nie za bardzo mi się to uśmiecha..

nie musisz można jeździć bez :)

piku - 2016-08-30, 08:45

Marek1603 napisał/a:
stylizowane też pójdą na czarno (...)Powyższe na letniaki. Docelowo jak się fabryczne zużyją to wpadną jakieś AT.


Też mi się te felgi podobają, ale z powodu ET wolałbym dać je do opon AT. W tym roku cały sezon letni jeżdżę na AT, bo ... nie chciało mi się zmieniać...Też mam chęć mieć drugi komplet czarnych felg i przemalowanie tych "stylizowanych" na czarno to niezły pomysł. Ciekawe czy takie malowanie "warsztatowe" jest trwałe.

Dar1962 - 2016-08-30, 12:40

majkel napisał/a:
jeszcze będę musiał dokupić czujniki ciśnienia :-( a nie za bardzo mi się to uśmiecha..

machnij na to ręką, szkoda kasy i zachodu, ciśnienie w kołach potrafisz sprawdzić zgrubnie organoleptycznie używając oczu a w razie potrzeby dokładnie za pomocą kompresora na stacji paliw - jak to drzewiej bywało :-P

Domel2250 - 2016-08-30, 14:30

Marek1603 napisał/a:
Na stronie 10 pokazane były takie felgi ale poszukiwany był producent. Właśnie znalazłem.

A tak nawiasem moje stylizowane też pójdą na czarno ale chyba półmat. Powyższe na letniaki. Docelowo jak się fabryczne zużyją to wpadną jakieś AT.


Tutaj masz też spory wybór fajnych felg, są chyba i te co i Tobie się podobają, choć ja mając białego 4x4 wziąłbym pewnie coś na kształt tych "03 czarne A15" lub białe gdyby były:-).

BLACHA_997 - 2016-12-07, 18:24

Witam Kolegów.

Czy ktoś z Was kupił wskazywane wcześniej felgi : http://www.oponeo.pl/felg...130402/18995434 ?
Przypadły mi do gustu i chciałbym sobie je sprawić na wiosnę po zmianie opon. Porównując opis zauważyłem jednak, że mają one o 1 mm mniejszą średnicę otworu centralnego tj. 66 mm. W związku z tym moje pytanie. Czy będą one pasowały na piastę Dustera? Jeden milimetr to nie dużo, ale zawsze coś :-D

Dominus - 2016-12-07, 18:32

Kolega Marek1603 je ma. Wpadaj na temat z jego Duster'kiem. Było sporo fotek i jego opinie
Marek1603 - 2016-12-07, 19:59

Ja jestem mega zadowolony. Zwłaszcza jak wszyscy myślą, że to alusy. :-) W końcu hybrydowe czyli z nazwy dwa w jednym. Stalowe stylizowane na alu.

http://www.daciaklub.pl/f...er=asc&start=75

marcin79 - 2016-12-07, 23:02

Też jestem ich właścicielem i jestem mega zadowolony z zakupu :)
Angh - 2018-01-22, 11:45

podepnę się pod temat z zapytaniem o felgi na opony zimowe: http://allegro.pl/4szt-ko...7079924796.html , czy lepiej te: http://allegro.pl/felgi-s...6580173827.html .
Dziękuje :-)

CzarnY - 2018-01-22, 11:59

Jak przykrywasz kołpakiem to obojętnie. Jak nie to te pierwsze wyglądają lepiej :)
d3mol3k - 2018-03-29, 20:13

Takie małe zawirowania z tymi silnikami. Z resztą tak jak z felgami 17" dla wersji Prestige. Dziś dowiedziałem się że mają oferować 16" w zamian. Ale w tej samej cenie. Hmmmm.

Jako że mi się zbytnio nie śpieszy powiedziałem że czekam na to co zamówiłem.

alhaz - 2018-03-29, 20:49

d3mol3k napisał/a:
Takie małe zawirowania z tymi silnikami. Z resztą tak jak z felgami 17" dla wersji Prestige. Dziś dowiedziałem się że mają oferować 16" w zamian. Ale w tej samej cenie. Hmmmm.

Jako że mi się zbytnio nie śpieszy powiedziałem że czekam na to co zamówiłem.


Ale, że niby jak? Zamówiłeś Prestige a chcieli Ci w zamian dać 16" do tego czy chciałeś zamówić Prestige i byś dostał od razu 16"?

d3mol3k - 2018-03-29, 21:24

Jak ktoś będzie chciał to mu tak zrobią ponoć. Ja podziękowałem. Jak już wziąłem Prestige to chcę takiego jaki zamówiłem. I spokojnie czekam. Bez jakiegoś urazu za info które otrzymałem od dealera.

Od razu bym nie dostał byłby w czerwcu gdzieś.

Cav - 2018-03-29, 22:05

d3mol3k napisał/a:
Takie małe zawirowania z tymi silnikami. Z resztą tak jak z felgami 17" dla wersji Prestige. Dziś dowiedziałem się że mają oferować 16" w zamian.


W przypadku 4x4 to lepsza opcja - większy balon, wyższe bezpieczeństwo w terenie.

jammo - 2018-03-30, 09:38

Cav napisał/a:
W przypadku 4x4 to lepsza opcja - większy balon, wyższe bezpieczeństwo w terenie.


Bezpieczeństwo w terenie???? odrobinę mniejszy profil opony przy minimalnie większej feldze 17" ma jedynie związek z nieznacznym spadkiem komfortu a nie bezpieczeństwem. Każdy producent dopuszcza zmianę wielkości felgi o jeden rozmiar, tak samo jak i wielkości opony w stosunku +- 2%. Co do felg to bezpieczeństwo rozumiem pod pojęciem posiadania lub zakupu felg homologowanych tzn. takich, które posiadają odpowiednie atesty. Zakup nawet 16" ale jakiś chińczyków, wykonanych z nie wiadomo jakich materiałów, nie daje żadnych gwarancji bezpieczeństwa, dlatego nie o rozmiar felgi tu chodzi.

alhaz - 2018-03-30, 10:30

Dobra Panowie, nie tyrajcie się już o rozmiar felgi :D

Bylem tylko ciekaw czy proponuja te 16" osobom, ktore juz zamowily auto Prestige czy dopiero beda zamawiac :D

Dar1962 - 2018-03-30, 13:49

Cav napisał/a:
d3mol3k napisał/a:
Takie małe zawirowania z tymi silnikami. Z resztą tak jak z felgami 17" dla wersji Prestige. Dziś dowiedziałem się że mają oferować 16" w zamian.


W przypadku 4x4 to lepsza opcja - większy balon, wyższe bezpieczeństwo w terenie.

dokładnie, wyższy bark=lepsza, bardziej komfortowa trakcja na gorszych nawierzchniach i poza nimi.

Marek1603 - 2018-03-30, 14:14

Co wy tam wiecie. Nie znacie się. ;-) :mrgreen:
d3mol3k - 2018-03-30, 16:54

alhaz napisał/a:
Dobra Panowie, nie tyrajcie się już o rozmiar felgi :D

Bylem tylko ciekaw czy proponuja te 16" osobom, ktore juz zamowily auto Prestige czy dopiero beda zamawiac :D


Ja mam zamówiony. Jak jest z teraz zamawianymi - nie wiem i nie potwierdzę.

Przekazałem tylko informację jaka dostałem od swojego dealera podczas rozmowy o moim zamówieniu.

marcinonline - 2018-04-21, 12:00

Witajcie, byłem dziś w dacii w celu zamówienia dustera. Sprzedawca poinformował mnie ze do wersji prestige można obecnie zamówić tylko felgi 16 cali i system nie przyjmie mu zamówienia z 17 calowymi wiec zrezygnowałem. Nie umiał mi powiedzieć kiedy będą znowu większe felgi dostępne, a ja nie chce isc na kompromis. Co robić czy czekać? Jesli tak to czy jest jakaś informacja kiedy będą znowu dostępne te felgi? Na zamówienie prestige z 16 czas oczekiwania około 3 miesiące. Mogę czekać i pół roku tylko żebym miał pewność ze dostanę to co chce...
d3mol3k - 2018-04-21, 12:23

Ciekawe kiedy ktoś wybierze zamiast tych felg 17" "prestige'owych" zamiast obecnie oferowanych 16" te z katalogu akcesoria - 17". W sumie jaki koszt jest nowych felg do prestige w porównaniu do tych z akcesorii?
Patrząc na różnice w cenie pomiędzy tymi felgami a całym pakietem Look za 2500 - to jest chyba lekka przegina. Więc może lepszym rozwiązaniem było by zaoferowanie klientom felg choćby: Parana 17"

marcinonline - 2018-04-21, 14:05

Sprzedawca pokazał mi nawet listę zamówionych prestige w ostatnich dniach wszystkie z kołami 16 cali 😳
jammo - 2018-04-21, 21:07

Są widocznie tacy , dla których wielkość felgi nie sprawia żadnej różnicy. Być może co niektórzy z nich, kombinują tak, że te 16" co dostaną z autem będą do zimówek, a ewentualnie nowe 17 kupią sobie na allegro. Nowe opony 16" te co dostaną z autkiem zawsze można sprzedać i kupić 17".
marcinonline - 2018-04-21, 22:29

Nie chce mi się kombinować a ile będę musiał czekać jak myślicie? Bo jeszcze się rozmyślę jak od początku dacia wymyśla jakieś głupoty...
Czort - 2018-04-22, 00:39

Mogliby z Dustera zrobić osobną markę, nie psuliby sobie renomy Dacii. : P
d3mol3k - 2018-04-22, 10:38

marcinonline napisał/a:
Sprzedawca pokazał mi nawet listę zamówionych prestige w ostatnich dniach wszystkie z kołami 16 cali 😳


Bo ludzie naprawdę nie chcą czekać dwóch czy trzech miesięcy dłużej. Tylko że te felgi odróżniały/wyróżniały wersję prestige. I skoro tak sie stało z tymi felgami jak się stało to powinni dać w zamian choć tę najtańszą 17" z oferty akcesoriów. Ale z felgami też jest problem jak już wspomniałem choćby w Grecji gdzie ten sam numer się powtarza. Czyli Dacia ogólnie trochę po macoszemu zaczyna traktować swoich klientów co chwila w innym kraju.

Odnośnie silnika - pech premiera nowego Dustera zbiegła się ze zmianami norm a dała ona możliwość wyzbycia się 1.2 TCe. Popyt ich jednak przerósł i tych silników zabrakło. Będą nowe ale to dopiero może od jesieni lub początku przyszłego roku. Stało się :(.

Ja czekam na swojego z 17" felgami w wersji prestige ;).

marcinonline - 2018-04-22, 11:44

Jeśli mógłbym zamówić z 17 calowymi to bym zamówił i czekał nawet i pół roku ale nie chciał przyjąc zamówienia. Pojadę do innego salonu i spróbuje udać greka.
d3mol3k - 2018-04-22, 16:57

To spróbuj zagadać o te z katalogu akcesoria i spytaj się ile kosztowała jedna felga ta normalna prestigeowa ;).
KliPer - 2018-04-26, 11:42

Miałem podobny pomysł przy swoim zamówieniu. Skoro Duster miał zostać dostarczony na 16 to zapronowałem dealerowi, że wezmę felgi Olinda z akcesoriów też 16 cali a w rozliczeniu zostawię felgi Cyclade by wykorzystać fabryczne opony. Niestety otrzymałem odpowiedź negatywną z wytłumaczeniem, że felgi przychodzą jako część konkretnego auta bez ujęcia ich wartości w końcowej cenie. Finalnie, jeżeli bym się zdecydował jednak na zakup felg akcesoryjnych otrzymam rabat 500 zł na nie.
Ustalenie ceny oryginalnych cen felg "prestige" jest chyba nie możliwe, biorąc pod uwagę, że decydując się na odbiór auta na innych felgach nie ma obniżki ceny.

marcinonline - 2018-04-26, 15:32

Ja jestem w trakcie uzgadniania z dealerem zamówienia, oparło wie o kierownika salonu i mam ich aprobatę że zamówienie będzie złożone na 17 calowe felgi w prestige a jeśli przyjdzie na 16 to zwrócą mi zaliczkę i auta nie odbiorę, chyba zaryzykuje 😉
KliPer - 2018-05-08, 13:43

Mam prośbę do posiadaczy do posiadaczy obu wersji Dustera. Ale może od początku. Zamówiłem nowego Dustera, kolor Orange Atacama plus pakiet sport w kolorze czarnym (owiewka na klapę, lusterka i spoiler) do tego pakiet Adventure (listwy na drzwiach i osłony na nadkola ...) Jak to mówią nie stać cię na Range Rover kupisz Dustera:) Jak sami wiecie w związku z niedoborem felg 17 cali Maledive część Dusterów w wersji Prestige wyjedzie z fabryki na felgach 16 cali Cyclade (srebrne) i one kłócą mi się z całą koncepcją mojego auta. Szukając ciekawych felg natknąłem się na felgi Dotz Dakar Dark (7Jx16', et 36, numer artykułu O2RP0B36). Zgodnie z konfiguratorem na stronie producenta felgi te można założyć do pierwszego Dustera, który posiadał dedykowaną felgę 6,5Jx16, et 50? Jakie sa dane felgi Maledive: czy 7Jx17, et 40? jaki otwór centrujący? Czy by ubrać mojego Dustera w te felgi (dotz) będę potrzebował jakieś dystanse? Czy byłaby to wyższa kombinatoryka. Opona zostałaby 215/65 R16
Jeżeli ktoś uważa za głupie te pytania to przepraszam. Ale mając 40 lat na karku pierwszy raz jestem zmuszony do takiej kombinacji. W ostateczności jestem gotów pomalować na czarno felgi Cyclade. Bo obecnie ciężko coś znaleźć ciekawego do nowego DD.
Pozdrawiam
Piotr

Prezes - 2018-05-08, 15:03

Na stronkach mówią co się zmieści, a nie co jest homologowane. Felgi powinny spełniać normy z homologacji, wtedy w razie wypadku ubezpieczyciel się nie doczepi, a tak to zawsze może.
I zwróć uwagę na otwór centrujący. Jak kupisz z odpowiednim, to nie będziesz się bawił w dystanse. Wiem z doświadczenia, miałem i tak i tak. W domu mogę sprawdzić parametry z homologacji, ale wydaje mi się, że np. takie felgi je spełniają:

https://www.ladnefelgi.pl...TRAFIC-III.html

Myślałem o nich, zanim nie zobaczyłem comforta jak wygląda, jako na zmianę. Teraz mam ładne 17-ki, to będę oponami wachlował.
Chińskie Racing Line miałem we wszystkich moich autach i były OK. Do tej pory użytkownicy moich ex-aut na nich jeżdżą.

PS
Są jeszcze takie podobne trochę do 17 z Prestige:

https://www.ladnefelgi.pl...LAGUNA-MEG.html

Na allegro też tego sporo.

d3mol3k - 2018-05-08, 16:28

KliPer napisał/a:

Jeżeli ktoś uważa za głupie te pytania to przepraszam. Ale mając 40 lat na karku pierwszy raz jestem zmuszony do takiej kombinacji. W ostateczności jestem gotów pomalować na czarno felgi Cyclade. Bo obecnie ciężko coś znaleźć ciekawego do nowego DD.
Pozdrawiam
Piotr


To nie są głupie pytania. Mi udało się z felgami więc będę miał te Maledivy - mogłem wybrać po zamówieniu zmianę na Cyclade z odbiorem czerwiec lub na Maledivach we wrześniu. Wybrałem 17 i ... niedawno żonka otrzymała telefon że autko przyjedzie w ... czerwcu na według nas najładniejszych felgach w tym modelu.

A czy rozważałeś jedne z tych z katalogu akcesoria?



Na Twoje pytanie odnośnie wymiarów felgi Maledive nie podpowiem bo nie mam ale nie kombinuj z dystansami tylko szukaj jak już felg o rozmiarze pasującym do obecnego modelu.

matiplok - 2018-05-08, 17:22

d3mol3k napisał/a:
KliPer napisał/a:

Jeżeli ktoś uważa za głupie te pytania to przepraszam. Ale mając 40 lat na karku pierwszy raz jestem zmuszony do takiej kombinacji. W ostateczności jestem gotów pomalować na czarno felgi Cyclade. Bo obecnie ciężko coś znaleźć ciekawego do nowego DD.
Pozdrawiam
Piotr


To nie są głupie pytania. Mi udało się z felgami więc będę miał te Maledivy - mogłem wybrać po zamówieniu zmianę na Cyclade z odbiorem czerwiec lub na Maledivach we wrześniu. Wybrałem 17 i ... niedawno żonka otrzymała telefon że autko przyjedzie w ... czerwcu na według nas najładniejszych felgach w tym modelu.

A czy rozważałeś jedne z tych z katalogu akcesoria?



Obrazek

Na Twoje pytanie odnośnie wymiarów felgi Maledive nie podpowiem bo nie mam ale nie kombinuj z dystansami tylko szukaj jak już felg o rozmiarze pasującym do obecnego modelu.




Te STEPPE 17 naprawdę mi się podobają nawet chyba bardziej niż te standardowe 17.

marcinonline - 2018-05-08, 18:32

Dziś w salonie dopinałem szczególy zamówienia ktore będe składal na początku przyszłego tygodnia. Dostane felgi 17 ale odbiór będę mial w grudniu :)
Mi się nie śpieszy będę czekał ;)

benyo - 2018-05-08, 18:33

marcinonline napisał/a:
Dostane felgi 17 ale odbiór będę mial w grudniu :)
Mi się nie śpieszy będę czekał ;)

Masz cierpliwość :-) Szacun :-D

KliPer - 2018-05-08, 18:52

Dziękuję za sugestie.
Prezes te felgi są chyba raczej pod Dustera 1, dedykowana felga do wersji Blackshadow miała wymiar 6,5jx16, et 50, otwór centrujący 60,1. Ta felga Maledive ma mieć podobno rozmiar 7Jx17, et 40, jaki otwór tego nie wiem.
Na ładnefelgi nie ma konfiguratorze DD 2. Jedynka ma oznaczenie SD a nowy SR.
D3mol3k - tak rozważałem. Nawet jestem umówiony z dealerem, że jeżeli bym się zdecydował na felgi Olinda to przy ich zakupie otrzymam 500 zł rabatu plus przekładka gratis.
Dzwoniłem dziś do dealera z tym zapytaniem, otrzymałem zdawkową odpowiedź raczej nie ale sprawdzę. Stąd też powrót tematu w mojej głowie. Osobiście też wolałbym go odebrać na 17 i nic nie kombinować. Moja stefka ma do dziś fabryczne alusy 15 i uważam to za plus przy zamierzanej odsprzedaży. Jednak dedykowane felgi najlepiej pasują do DD 2, no i zachowana jest kompletność wersji wyposażeniowej. Na razie to chyba kombinuję pod górę.
marcinonline - złota cierpliwość, podziwiam. Chyba, że czekasz dodatkowo na wersję 4x4.
Ja wyszedłem z założenie, że to nie Bentley by na niego tyle czekać:)

Prezes - 2018-05-08, 22:24

Ale słuchaj, to zdecyduj się czy chcesz 16 czy 17. 16 pasują do obu wersji. Na 17 cali homologację ma D2. Ale jak zamówisz na 16-kach, to jeśli kupisz felgi 17-ki to i opony będziesz miał do wymiany. Chyba, że srebrne 16-ki zostawisz z letniakami, a na 17-ki zarzucisz zimówki.

17-ki w homologacji mają:

opony - 215/60 R17 (96)H
felgi - 6,5 J 17 - 50

Z tego wynika, że ET 50 i tu i tu.

KliPer - 2018-05-09, 06:40

Dzięki Prezes.
marcinonline - 2018-05-09, 07:07

Mam 4 letnią skodę, mam czym jeździć a nie zaakceptuje 16 w tej samej cenie, będę czekał :)

Prezes ma rację, 17 mają niższy profil opony bo musi tak samo mieścić się w nadkolu ;)

route2000 - 2018-05-09, 07:24

Prezes napisał/a:
Chyba, że srebrne 16-ki zostawisz z letniakami, a na 17-ki zarzucisz zimówki.

A wszędzie trąbią, że na zimówki to felgi powinny być mniejsze a na letnie większe.....
Mam tak w swoim aucie zimówki na !5' a letnie na 16'.
Zimowe powinny mieć większy profil by nie uszkodzić felg przez zimową aurę... ;-)

Prezes - 2018-05-09, 08:23

route2000 napisał/a:
Zimowe powinny mieć większy profil by nie uszkodzić felg przez zimową aurę... ;-)

Tiiaaaaaa... ten śnieg jest taki twardy ;-)

eplus - 2018-05-09, 15:05

Śnieg miękki, ale nie wiesz, co pod nim, walisz w krawężnik ośnieżony i już te pół cala na wysokość czasem ratuje.
Legenda miejska: synek prosi tatę - Rozjedź bałwanka! Tatuś mądry wali nowiutką Alfą w bałwanka, a tu zonk: bałwanka ktoś ulepił na hydrancie :!: :idea:

:lol:
:-/
:cry:

route2000 - 2018-05-10, 08:35

eplus, :mrgreen: dobre.... :mrgreen:
defunk - 2018-05-10, 09:45

eplus napisał/a:
Rozjedź bałwanka! Tatuś mądry wali nowiutką Alfą w bałwanka, a tu zonk: bałwanka ktoś ulepił na hydrancie


Gówniarzem będąc załatwiłem się tak: idę z kumplami, widzę leży jakieś połamane wiadro. "Kopnę je sobie z czuba", myślę sobie nie myśląc dużo... Traf chciał, że w wiadrze był zaschnięty cement -- dwa miesiące męczyłem się z paznokciem.

Jaki z tego morał? Żeby nosić obuwie ochronne na okrągło? ;-)

PiotrWie - 2018-05-10, 09:50

defunk napisał/a:
eplus napisał/a:
Rozjedź bałwanka! Tatuś mądry wali nowiutką Alfą w bałwanka, a tu zonk: bałwanka ktoś ulepił na hydrancie


Gówniarzem będąc załatwiłem się tak: idę z kumplami, widzę leży jakieś połamane wiadro. "Kopnę je sobie z czuba", myślę sobie nie myśląc dużo... Traf chciał, że w wiadrze był zaschnięty cement -- dwa miesiące męczyłem się z paznokciem.

Jaki z tego morał? Żeby nosić obuwie ochronne na okrągło? ;-)

Myśleć zanim coś zrobię. :-D

defunk - 2018-05-10, 10:00

PiotrWie napisał/a:
Myśleć zanim coś zrobię. :-D


Myślisz, że mając 12-13 lat wyciągnąłem ze zdarzenia takie wnioski? Przypuszczam, że nie wiedziałem wówczas nawet tego, że istnieje takie słowo jak wniosek ;-)

KliPer - 2018-05-15, 09:16

Wracając do tematu felg, nie ma szans na to by auto przyszło z dedykowaną felgą. D3mol3k masz farta bo ktoś może zrezygnował a ty wskoczyłeś na jego miejsce i jego auto było w pełnej specyfikacji. Auta w wersji prestige dalej są zamawiane z uwagą, że mogą zostać dostarczone z felgami 16 cali.
Tak na pocieszenie, to felgi akcesoryjne są produkcji RONAL
1) Olinda to Ronal R60 https://www.oponeo.pl/fel...ASABEgJoGPD_BwE
Swoją drogą w konfigurator producenta nie przewiduje DD2,
2) Parana to Ronal r61 https://www.alusy.pl/fw,0...wany-przod.html

pan_dziobak - 2018-05-17, 19:05

Wracając do felg, zna ktoś z was parametry felg Maldive? Tych 17" z prestiga? Chodzi mi o szerokość i ET.
KliPer - 2018-05-21, 06:57

Prezes napisał/a:


17-ki w homologacji mają:

opony - 215/60 R17 (96)H
felgi - 6,5 J 17 - 50

Z tego wynika, że ET 50 i tu i tu.

pan_dziobak - 2018-05-22, 20:20

KliPer, dzieki!
goorek - 2018-05-26, 05:44

jesli dla kogos felga jest decydujaca czy brac czy nie brac to znaczy ze nie jest przekonany i lepiej niech nie bierze dustera.
marcinonline - 2018-05-26, 20:57

Jesli za te same pieniądze mam dostać tańsza felgę, to poczekam. Nie wszyscy są w gorącej wodzie kąpani.
gogol - 2018-05-30, 06:45

Też miałem dylemat czy czekać na felgę czy nie. Wybrałem ten wzór z wersji Comfort (16" 215/65) i jestem zadowolony. Nie mam porównania do 17", ale jak się zjeżdża z asfaltu to 16" robią swoją robotę.
GRL - 2018-05-30, 12:39

gogol napisał/a:
Też miałem dylemat czy czekać na felgę czy nie. Wybrałem ten wzór z wersji Comfort (16" 215/65) i jestem zadowolony. Nie mam porównania do 17", ale jak się zjeżdża z asfaltu to 16" robią swoją robotę.

Jak Ci przyjdzie kupić nowe opony, to zrozumiesz, że był to bardzo rozsądny wybór ;)

jammo - 2018-05-30, 21:15

No nie przesadzajmy z tymi oponami, znowu nie kupujesz ich co roku.
Kubuch - 2018-05-31, 10:48

GRL napisał/a:

Jak Ci przyjdzie kupić nowe opony, to zrozumiesz, że był to bardzo rozsądny wybór ;)

Przykładowo z Oponeo:
ContiEcoContact 5 215/65/16 - 390 zł/szt
ContiEcoContact 5 215/60/17 - 475 zł/szt
340 zł różnicy na komplecie - rzeczywiście kwota nie do ogarnięcia raz na parę lat...

GRL - 2018-06-03, 21:54

Kubuch napisał/a:
340 zł różnicy na komplecie - rzeczywiście kwota nie do ogarnięcia raz na parę lat...

Te 340zł to jest "podatek od wyglądu".
Nigdzie nie napisałem, że 16-stki to jedyny słuszny wybór, więc nie wiem o co się tu pieklić... :roll:

gogol - 2018-06-04, 07:58

Też nie twierdzę, że na przyszłe lato nie kupię jakiejś ładnej felgi 17" i opon do niej.
gogol - 2018-09-06, 19:05
Temat postu: Nowy Duster - felgi aluminiowe 16" Cyclade
Czy ktos z Was zna szczegółowe parametry felg 16" Cyclade? Rozstaw srub, ET, itd itp. Z gory dzieki za informacje.
tom45tom - 2018-09-06, 19:14

Cześć, kupowałem 2 tygodnie temu stalówki na zimę Alcar KFZ Hybridrad 130402
Średnica:16″
Szerokość:6,50J″
Otwór centralny:66,1
Rozstaw śrub:5x114.3
Osadzenie ET:50,00
pasują idealnie

gogol - 2018-09-06, 19:33

Dzieki za szybka odpowiedz ;) Ja co prawda dopiero na wiosne bede kupowal ale chcialem sie troche rozejrzec po sieci. Mysle o czyms takim lub podobnym. Paramegry musze dopasowac jeszcze:

https://www.oponeo.pl/fel...t45-00#17381838

tomidlo - 2018-09-13, 19:16
Temat postu: Felgi, opony na zimę do DDII
Co prawda za oknem jeszcze słonce i temperatury powyżej 20 stopni, ale powoli można rozpocząć przygotowania do najgorszej pory roku dla kierowców. W związku z tym mam kilka pytań:
- jakie felgi na zimę - alu czy stal?
- 16 czy 17?
- jakie opony i gdzie najlepiej kupić?

zwadaa - 2018-09-13, 20:07

Ja do swojego DD I kupiłem
https://allegro.pl/4x-215-65r16-102h-xl-nokian-wr-d4-opony-nowe-i7523043664.html

Wysyłka bez problemu. Produkcja: 30/18

gogol - 2018-09-14, 06:29

Kupilem dokladnie te same Nokiany. Zobaczymy na co je stac jak pierwszy snieg spadnie ;)
Dar1962 - 2018-09-14, 08:55

jeśli wyższa cena ci nie przeszkadza i chcesz zainwestować na kilka lat, to na zimę paradoksalnie aluminiowe. Stalowe szybko rdzewieją. Moje Alcary po drugiej zimie wymagały już renowacji
2xj - 2018-09-14, 21:51

Ja zakupiłem FULDA KRISTALL CONTROL HP2 215/65R16 98H. Opony średniej klasy. Jak się sprawują w realu zobaczymy. Testy ogumienia pod adresem http://www.tyretests.co.uk/ może pomoże w wyborze opon.
porter - 2018-09-15, 13:39

Również szukam felg na zime. Wyszukiwarka na oponeo nie widzi żadnej stalówki dedykowanej DDII natomiast przy alusach w zakładce gwarancja jest punkt "Felgi aluminiowe polerowane oraz chromowane nie są przeznaczone do wykorzystania w warunkach zimowych." Nie wiem czy się tym przejmować.
piku - 2018-09-16, 12:39

porter napisał/a:
Również szukam felg na zime. "Felgi aluminiowe polerowane oraz chromowane nie są przeznaczone do wykorzystania w warunkach zimowych." Nie wiem czy się tym przejmować.


Trzeba kupować felgi lakierowane są bardziej odporne na zimowe warunki.

jammo - 2018-09-16, 13:00

Te polerowane też są lakierowane specjalnym klarem. Dopóki nie sa poobdzierane nic im nie grozi.
porter - 2018-09-16, 21:00

Jutro składam zamówienie na takie felgi https://www.felgi.pl/felg...ce-115-4x2-84kw i Nokiany wr d4.
gogol - 2018-09-17, 06:44

zakladasz na zime czy na lato? daj znac jak beda sie spisywac bo chcialbym na wiosne dokladnie ten model kupic.
porter - 2018-09-17, 08:43

Chcę takie 16stki na zimę, na lato mam Maldive 17stki.
gogol - 2018-09-17, 09:14

man nadzieje ze podzielisz sie jakims zdjeciem jak juz je zalozysz ;)
porter - 2018-09-17, 11:05

Oczywiście, będę pamiętał żeby wrzucić :)
PiotrekMG - 2018-09-17, 16:51

Żeby nie zakładać nowego tematu to się dołączę do pytań.
W swoim Dusterze będę miał 17 calowe koła. Mam jeszcze całkiem przyzwoite opony z aktualnego auta i chciałbym je wykorzystać. Czy mogę bez żadnych skutków ubocznych założyć felgi R16 i opony 205/60?

Dar1962 - 2018-09-17, 18:18

nie widzę problemu
PiotrekMG - 2018-09-17, 19:15

Nie będzie różnic we wskazaniach prędkościomierza i przebiegu? Zmniejszy się przecież średnica koła.
Dar1962 - 2018-09-18, 11:44

łatwo to sprawdzić wpisując w kalkulator rozmiarów oba typy kół, jeśli różnica wyniesie do 2%, nie będzie żadnej niezgodności, a nawet jeśli ponad tą wartość, to w praktyce też nie będzie to miało znaczenia. I tak prędkościomierz przekłamuje do przodu o circa 4-5 km/h
PiotrekMG - 2018-09-18, 18:25

Nie wiedziałem, że istnieją takie kalkulatory. Dzięki.
Dar1962 - 2018-09-19, 07:35

PiotrekMG napisał/a:
Nie wiedziałem, że istnieją takie kalkulatory. Dzięki.

w necie jest ich mnóstwo - przykładowe:
http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/
http://www.v10.pl/narzedz...u,opon,204.html
https://magazynauto.interia.pl/kalkulatory/kalkulator-opon

urys - 2018-10-03, 15:32

Marek1603 jakie śruby podchodzą do tych felg hybrydowych?
BLACHA_997 - 2018-10-04, 11:08

urys napisał/a:
Marek1603 jakie śruby podchodzą do tych felg hybrydowych?


Odpowiem za Marka1603 bo mamy takie same felgi :) - śruby są te same jak do stalówek.

urys - 2018-10-04, 11:31

Czyli od takich:


raczej nie podejdą?

urys - 2018-10-04, 11:32

takich znaczy


BLACHA_997 - 2018-10-04, 15:53

To nie są chyba hybrydy o których była mowa wcześniej a raczej alumy. W którymś z wątków pytałem czy felgi aluminiowe są przykręcane innymi śrubami niż stalówki i odpowiedziano mi, że nie więc powinny pasować wszystkie śruby.
Dar1962 - 2018-10-04, 16:48

po pierwsze primo - śruby do alu są zwykle (choć nie zawsze) nieco dłuższe od tych do blaszanek, co jest oczywistą oczywistością (cytując za klasykiem :-P ) bo i alufelgi są grubsze w miejscach mocowania do piasty, po drugie primo - kupując oddzielnie alu i śruby trzeba ustalić czy gniazda w alu mają kształt stożkowy czy półkulisty (są takie i takie z przewagą tych pierwszych) i do tychże gniazd dobrać kształt powierzchni stycznych śrub. po trzecie primo - szukać śrub z pływającymi podkładkami - nie niszczą powierzchni styku alu przy dokręcaniu, po czwarte primo - do "zimowych" felg szukać śrub zabezpieczonych galwanicznie powierzchniowo od chlorku - np kadmowanych. Amen
urys - 2018-10-05, 09:31

Dobra, bo namieszałem.
Pytanie poprawne brzmi czy śruby od felg (które mam i które są na zdjęciu) będą pasować do tych hybryd KFZ.
Dzięki

jammo - 2018-10-05, 12:10

Jeżeli te twoje są aluminiowe a z tego co widzę to tak, a hybryda to stalowe felgi, więc raczej nie podejdą. Do aluminiowych trzeba inne śruby, a do stali inne. Śruby od stalówek mają inną długość ( na ogół są krótsze), oraz maja inny stożek gniazda. Co zaś do długości śrub, to wkręcając dłuższe śruby np. od aluminiowych do stalówek, mogą one wystawać poza piastę , która na ogół ma otwory na wylot i jeżdżąc w zimie ta wystająca część śruby może się zapiec, zabrudzić i zniszczyć gwint przez co potem będzie problem z ich odkręceniem, dlatego śruba nie powinna wystawać za piastę. Nowe śruby to nie znowu taki koszt, zainwestuj to 60 zł i będziesz pewny, pozdrawiam.
Dar1962 - 2018-10-05, 16:29

;-)
BLACHA_997 - 2018-10-06, 10:18

Dar1962: jammo - zgoda macie 100% racji - to samo wyczytałem w necie. Na Tym forum uzyskałem jednak informację, że w Dusterach montowane są takie same śruby zarówno do felg aluminiowych jak i stalowych - swoją drogą trochę to dziwne. Ja swojego Dustera będę odbierał koło lutego (będzie na alumach) więc jeszcze w salonie będę chciał aby wymienili mi koła na zimówki na felgach stalowych - hybrydowych (zostaną mi po obecnym Dusterze). Jeśli koła zostaną przykręcone tymi samymi śrubami to wcześniej zamówię i dostarczę im odpowiednie w zależności od tego jakie są w oryginale. Wolę np. dokupić typowe do felg aluminiowych z ruchomym stożkiem - jeśli takich nie ma w standardzie.
Dracid - 2018-10-06, 12:16

Śruby takie jak po lewej na zdjęciu można dokupić jako akcesoria. Fabrycznie i stalowe, i aluminiowe dostają śruby jak te po prawej na zdjęciu.
BLACHA_997 - 2018-10-06, 14:25

Dracid napisał/a:
Śruby takie jak po lewej na zdjęciu można dokupić jako akcesoria. Fabrycznie i stalowe, i aluminiowe dostają śruby jak te po prawej na zdjęciu.


I wszystko jasne. Dzięki.

off top
Co "kliknąć" aby dodać "pomógł"?

Dar1962 - 2018-10-06, 15:55

takie jak po lewej z pływającą podkładką dawali w komplecie, jeśli zamówiło się daciowe alufelgi - przynajmniej w I modelu DD
jammo - 2018-10-15, 15:42

Mam pytanie, jestem na etapie zamawiania alufelg 16" do swoich zimówek, i trochę się waham. Wybrałem sobie 3 modele alusków z oferty firmy WIPER , z tym, że akurat ten co mi najbardziej podchodzi, ma ET 45 zamiast 50. Niby zdaję sobie sprawę, że to ET 45, które wysunie oponę na zewnątrz o 5 mm, to właściwie jest nic, ale wolę podpytać kolegów. Byłem przy aucie i widzę, że pomiędzy kołem a nadkolami jest dość duża przestrzeń, więc raczej chyba jest mało prawdopodobne, aby mogło przytrzeć oponą o rant, nawet przy pełnym obciążeniu. Co koledzy sądzą, można śmiało zainwestować w te felgi z ET 45, czy raczej trzymać się twardo tego ET 50 :-) .
corrado - 2018-10-15, 16:37

kazde chinczyki nawet zimowki beda lepsze od wielosezonowych continentali
jammo - 2018-10-15, 18:45

corrado napisał/a:
kazde chinczyki nawet zimowki beda lepsze od wielosezonowych continentali

Ja mam już zakupione oponki zimowe Dunlop Winter Sport5, teraz chodzi mi o aluski , i pytanie czy z ET 45 nie będzie nic przycierało. Według mnie małe prawdopodobieństwo, ale może miał ktoś do czynienia z felgami i takim ET w Dusterze.

Belphegor - 2018-10-15, 19:06

Ja chyba zainwestuję w srebrne stalówki do Dustera. Takie co fabrycznie są w DD2 w wersji Acces. Strasznie mi się podobają. Do tego opony Barum Polaris 5, czy jakoś tak. Coś powiecie o tych oponach?
corrado - 2018-10-15, 22:15

ET45 nie bedzie przycierac,
Ja mam w dacce alusy zaadoptowane z innej marki :P i maja szerkosc 7J i odsadzenie ET45 i jest git.

jammo - 2018-10-16, 09:22

Ok, dzięki corrado za info, przynajmniej jestem pewny :-) .
jammo - 2018-10-16, 09:38

Belphegor napisał/a:
Do tego opony Barum Polaris 5, czy jakoś tak. Coś powiecie o tych oponach?

Co do tych Polaris 5 to nie wiem, ale patrząc na testy, to polaris 3, był dopiero na 12 miejscu. Ja miałem kupować BF Gordrich GForce Winter, które plasowały się na 2 miejscu zaraz za Dunlopem ( test z roku 2017/2018) i kosztują trochę ponad 1300 zł kpl, ale trafiłem roczne Dunlop Winter Sport 5 z 2017r za 1000zł i zrezygnowałem z tamtych. Nie wiem , czy nie lepsze od tych Barum, nie byłyby już Fulda Kristall Control HP2, wszystkie sa zbliżone cenowo. Dobre recenzje ma też Fallken, które kupił tu jeden kolega na forum, a które dość chwalą w komentarzach ich użytkownicy.
https://www.oponeo.pl/art...arze-215-65-r16

jammo - 2018-10-17, 18:25

A oto dzisiaj dotarły do mnie moje aluski 16" do zimówek , teraz tylko poskładać z oponkami i niech czekają na zimę :-D :-D :-D
jordan - 2018-10-19, 17:04
Temat postu: Felgi z akcesoriów do dd2
Witam przymierzam się powoli do zakupu DD 2 i troche już przeglądam forum i zauważyłem że mocno wydłuża się zamówienie z felgami 17 cali i o to rodzi się pytanie czy ktoś zamawiał felgi akcesoryjne z katalogu? W cenniku jest podane ok 700 zl szt ale co wtedy z oryginalnymi kolami co dostane z autem? Czy w tej cenie sa tez opony?
Belphegor - 2018-10-19, 20:01

jordan napisał/a:
W cenniku jest podane ok 700 zl szt ale co wtedy z oryginalnymi kolami co dostane z autem? Czy w tej cenie sa tez opony?


Oryginalne koła dostajesz tak, czy inaczej. Nigdy akcesoryjne felgi nie są z oponami. Te musisz dokupić osobno.

Natomiast zamówienia wersji Prestige na 17" felgach już się unormowały.

jammo - 2018-10-19, 20:22

A nie lepiej te felgi, które będą z autem wykorzystać potem na zimówki , a do letnich kupić sobie inne, ładne felgi aluminiowe i do tego opony 17"albo 16" jak kto chce. Opony 16" letnie które będą z autem można sprzedać, i dołożyć kasę do 17". Sprawa druga , że na wolnym rynku felgi są połowę tańsze jak w ASO. Ja kupiłem do zimówek takie jak na foto niżej za 1250 zł z dostawą, oczywiście za 4 szt, natomiast w serwisie opon oferowali mi nowe felgi polskiej firmy ATT za 1440 zł kpl. więc 700 zł za jedną felgę w ASO to jest już przegięcie. Ja kupiłem takie na zimówki.
Gtk24 - 2018-10-23, 13:06

Na zime kupiłem felgi strukturalne 16" czarne do tego opony Dębicy Frigo2 215/65/16 na lato są 17" Maledivy.
Maniek27 - 2018-10-29, 13:19

No i przyszedł czas na zmianę butów :-)
Felgi aluminiowe 16stki wraz z oponami Falken EUROWINTER HS01 SUV 215/65 R16 98 H.
Nie powiem jak się spisują, bo przejechały dopiero 500m.

porter - 2018-11-12, 22:16

gogol napisał/a:
zakladasz na zime czy na lato? daj znac jak beda sie spisywac bo chcialbym na wiosne dokladnie ten model kupic.


Tak to wygląda. Anzio Turn Black i Nokian WR D4 gotowe na zimę. Zabrałem sie za dokładne czyszczenie Maldive, od drugiej strony jest dużo smoły. Zamówiłem Vasco Prewash, który mam nadzieję poradzi sobie z tym brudem.

GRL - 2018-11-13, 05:33

Smoły czy pyłu z klocków hamulcowych?
Trzeba przyznać, że klocki w DD2 mocno pylą i raczej nie ma szans na przejechanie 100kkm na jednym komplecie.
Po 2-3 tygodniach od mycia (czyli po jakiś 1000km) widać różnicę w kolorze felg przednich i tylnych.
Na zewnątrz, do środka boję się zaglądać. :-)

porter - 2018-11-13, 12:25

Oczywiście mam na myśli pył, który osiadł na feldze jak smoła. Z zewnątrz wystarczy użyć jakiegoś "krwawiącego" specyfiku, raz na dwa tygodnie tak robię i wyglądają świetnie. Ale od wewnatrz to jest masakra.
gogol - 2018-11-13, 12:30

porter napisał/a:
gogol napisał/a:
zakladasz na zime czy na lato? daj znac jak beda sie spisywac bo chcialbym na wiosne dokladnie ten model kupic.


Tak to wygląda. Anzio Turn Black i Nokian WR D4 gotowe na zimę. Zabrałem sie za dokładne czyszczenie Maldive, od drugiej strony jest dużo smoły. Zamówiłem Vasco Prewash, który mam nadzieję poradzi sobie z tym brudem.
[url=https://naforum.zapodaj.net/thumbs/37c5bd9a95b2.jpg]Obrazek[/url]


wyglada super :) chyba mnie przekonales do tej felgi (w kwestii wizualnej). jak sie jezdzi? jakas roznica w stosunku do Maldive'a?

chmurzasty - 2018-11-13, 12:33

poradźcie proszę:
dealer oferuje mi do zakupu auta 4x390 zł za zimowe barumy (felga 17 fabrycznie), i zabawa w przekładanie, szkoda mi jednak katować przez zimę nowych, ładnych felg na niewidocznych krawężnikach,
myślę nad zakupem w salonie 4x stalowa + opony, ale widzę, że w ofercie zimowych stalówek do dustera w rozmiarze 16 cali są nokiany i cena za sztukę wynosi 664 zł, daje to prawie 2700 zł za komplet

znalazłem w sieci w jednym z popularnych sklepów z oponami pasujący komplet stalówek z oponami dębicy frigo hp2, 472 zł od sztuki, wtedy zamknę się w 1900 zł

co wybrać? :?: :-)

Maniek27 - 2018-11-13, 13:23

ja w kwocie niższej niż 2400 zamknąłem się z 4 oponami zimowymi Falkena oraz 4 aluminiowymi felgami wraz z dodatkowym zestawem śrub, więc cena Dacii około 2700 jest dla mnie nieco absurdalna - ale wiadomo, serwis / dealer zawsze sprzedaje takie rzeczy powyżej ceny rynkowej.
porter - 2018-11-13, 13:27

gogol napisał/a:
porter napisał/a:
gogol napisał/a:
zakladasz na zime czy na lato? daj znac jak beda sie spisywac bo chcialbym na wiosne dokladnie ten model kupic.


Tak to wygląda. Anzio Turn Black i Nokian WR D4 gotowe na zimę. Zabrałem sie za dokładne czyszczenie Maldive, od drugiej strony jest dużo smoły. Zamówiłem Vasco Prewash, który mam nadzieję poradzi sobie z tym brudem.
[url=https://naforum.zapodaj.net/thumbs/37c5bd9a95b2.jpg]Obrazek[/url]


wyglada super :) chyba mnie przekonales do tej felgi (w kwestii wizualnej). jak sie jezdzi? jakas roznica w stosunku do Maldive'a?


Przejechałem dopiero jakieś 50km, ale wydaje się, że troche bardziej komfortowo niz Maldive. Ciezko stwierdzić na ile to kwestia opony, a na ile felgi. Generalnie polecam.

PiotrekMG - 2018-11-13, 19:40

porter
Kupiłem takie same opony, wg etykiety wydawały się najlepsze. Myślę, że to kwestia opony z racji miększej gumy. Mi zawsze bardziej komfortowo jeździ się na zimówkach. Mam nadzieję, że sprawdzą się też w zimowych warunkach.

chmurzasty
Też miałem dylemat. Na początku kombinowałem, żeby zostać przy starych oponach z poprzedniego auta i kupować stalówki na zimę. Opony zmienić za sezon czy dwa. Potem miały być stare opony na nowych felgach, z kolei później naszło mnie na nowe opony na stalówkach. I takie kombinowanie w kółko. A potem pomyślałem, że jeśli wydam nawet te 3000 zł na nowe opony i nowe felgi, przy założeniu, że na tym komplecie będę jeździł z 10 lat rocznie wyjdzie 300 zł. To daje 75 zł na koło. A trzeba pamiętać, że do stalówek przydałyby się jeszcze jakieś kołpaki, a kołpakom zdarza się odpaść albo połamać. Poza tym dochodzi aspekt estetyczny. Wracając do meritum koszt nie jest to wielki, a trzeba pamiętać, że koła to jedyne co trzyma nas na drodze, lepiej na tym nie oszczędzać. Ja zdecydowałem się na nowe alufelgi i nowe opony. Wyniosło mnie to około 2700 zł.

gogol - 2018-11-14, 11:00

porter napisał/a:
gogol napisał/a:
porter napisał/a:
gogol napisał/a:
zakladasz na zime czy na lato? daj znac jak beda sie spisywac bo chcialbym na wiosne dokladnie ten model kupic.


Tak to wygląda. Anzio Turn Black i Nokian WR D4 gotowe na zimę. Zabrałem sie za dokładne czyszczenie Maldive, od drugiej strony jest dużo smoły. Zamówiłem Vasco Prewash, który mam nadzieję poradzi sobie z tym brudem.
[url=https://naforum.zapodaj.net/thumbs/37c5bd9a95b2.jpg]Obrazek[/url]


wyglada super :) chyba mnie przekonales do tej felgi (w kwestii wizualnej). jak sie jezdzi? jakas roznica w stosunku do Maldive'a?


Przejechałem dopiero jakieś 50km, ale wydaje się, że troche bardziej komfortowo niz Maldive. Ciezko stwierdzić na ile to kwestia opony, a na ile felgi. Generalnie polecam.
[url=https://naforum.zapodaj.net/thumbs/dde2785dce82.jpg]Obrazek[/url]


jest szansa zebys wrzucil zdjecie calego auta z ta felga?

jammo - 2018-11-14, 16:50

porter napisał/a:
Oczywiście mam na myśli pył, który osiadł na feldze jak smoła. Z zewnątrz wystarczy użyć jakiegoś "krwawiącego" specyfiku, raz na dwa tygodnie tak robię i wyglądają świetnie. Ale od wewnatrz to jest masakra.


Ja do poprzedniego auta kupiłem używane aluski RIALL , niby srebrne, ale jak się na nie popatrzyłem, to miały taki żółtawy kolor jakby lakier zżółk od gorąca. Próbowałem wszystkich środków bez rezultatu, aż nie spróbowałem środka Cilit Banng tego pomarańczowego. Po psiknięciu i chwilowym odczekaniu, przejechałem trochę szczoteczką i felga zrobiła się idealnie srebrna. Teraz używam tylko tego środka do mocnych zabrudzeń. Przykładowa fotka tego specyfiku.

porter - 2018-11-15, 15:52

gogol - jak umyję, to Ci prześlę ;)

jammo - zamówiłem Vasco Prewash i dziś na próbę umyłem dwa koła. Środek ma konsystencję żelu, nie spływa na oponę. Osad rozpuscił się po około 10 minutach, wystarczyło przelecieć pędzelkiem i opłukać, felga jak nowa.

jammo - 2018-11-15, 21:25

W takim razie gratuluję ładnych felg :-) .
robo1973 - 2018-11-16, 20:04

co to jest ? opony zimowe 215/65r16 ZPlus Tiguan Duster SUV
jammo - 2018-11-17, 14:30

Podany rozmiar opony i zasugerowane do jakich aut pasuje. Najprawdopodobniej opona o większej nośności tak jak dla Suva. Co do oznaczenia może być np. Chiński Zetex ICE Plus , ale to tylko domysły, najprawdopodobniej jakieś oznaczenie producenta. Może warto zapytać u źródła?
chmurzasty - 2018-12-09, 16:28

czy kupując felgi stalowe potrzebuje również nowy komplet śrub do montażu? nie mam zielonego pojęcia, instrukcja obsługi nie dała mi odpowiedzi na to pytanie :?:

mam okazję kupić 4 nowe stalówki z dębicami frigo za 1400 zł i zastanawiam się czy te z org. aluminiowych się nadadzą

Nikita_Bennet - 2018-12-09, 16:50

gdzieś pisali na forum że do alu i do stalówek idą takie same śruby w dusterze 2.
Moje alu już przyszły ale dopiero na wiosnę się przekonam czy to prawda.

chmurzasty - 2018-12-09, 17:43

znalazłem na forum temat "śruby do kół / felg" i pojawia się w nim informacja o różnych śrubach w zależności od felgi i co gorsza długości ale to info sprzed kilku lat,

nigdzie nie mogę znaleźć "specyfikacji technicznej" w tym temacie do dd2, chyba zostaje mi jutro zadzwonić do serwisu albo poczekam na kogoś kto wymieniał alu na stalowe w tym modelu

edit: na 99% takie same, sprawdziłem czy przy lewarku znajdę komplet do dojazdówki, nie ma innych ;-)

jammo - 2018-12-09, 21:56

Nikita_Bennet napisał/a:
gdzieś pisali na forum że do alu i do stalówek idą takie same śruby w dusterze 2.

Na ogół stalówki od alusków różnią się gniazdami śruby a dodatkowo do felg aluminiowych raczej na 100% idą śruby dłuższe.

Nikita_Bennet - 2018-12-09, 23:41

w większości aut jest tak jak piszesz, w dacii są ponoć te same-gdzieś na forum pisali. Ja i tak czekam do wiosny więc mam czas ;)
defunk - 2018-12-10, 21:21

Jeśli to oryginalny sprzęt, to zwykle pasuje jedno do drugiego (a jeśli nie pasuje, to producent wyposaża).

Jeden komplet śrub miałem w starym Audi (pasowało idealnie), podobnie w Dusterio.

jammo - 2018-12-12, 20:31
Temat postu: Felgi, opony na zimę do DDII
Dzisiaj i moja czarnulka doczekała się kompletu zimowego na aluskach 16". Trochę się felgi i oponki wyleżały w garażu, ale pogoda była jeszcze w miarę, więc czekałem , aż się kolejki u oponiarzy przewalą. Taka wieczorna fotka na szybko :-) .
mistakos - 2019-04-04, 14:41

Takie pytanko/zagadka, może ktoś wie i podpowie, ale co to za felgi założyli do tego dusterka?

http://www.autodevot.com/...ncept-unveiled/

I co to jest to czerwone na nich...?

cowcar - 2019-04-04, 15:19

To jest koncept i wygląda na mocno komputerowy render niż rzeczywiste auto.
mistakos - 2019-04-04, 15:25

Wiem, ale podobne felgi kojarzę tylko znaleźć nie mogę, może ktoś coś podobnego zna i podpowie.
KliPer - 2019-04-05, 05:34

Mistakos felgi ze zdjęć to Dotz Dakar. Dla Dustera w programie mają rozmiar 16 cali, ET 36. Występuje mały kłopot na przedniej osi, felga obciera o hamulce i trzeba dawać dystanse.
Ja osobiście długo się nad nimi zastanawiałem ale w ostateczności zrezygnowałem z zakupu.
tu link do lzparts: https://www.lzparts.de/do...16-5-114-3-et36

DUSTER 3 - 2019-04-08, 08:45

Witam, jestem nowy w daciaklub i może temat już był , ale odbieram auto i wg nr vin mam np 16 aluminium wheels (w opcjach i kompilacji)...czy to pokazuje tylko ''możliwość" założenia-o co chodzi? w standardzie katalogi podają że są stalówki16 i ja zamawiałem pakiet look i powinienem dopiero dostać alufelgi! nie mam nigdzie o stalowych -dlaczego taki aluwpis do vin? dziękuję
miela - 2019-04-08, 12:59

Czy ET40 do Dustera 2 to spoko parametr? Nie będzie nigdzie obcierać?
Znalazłem fajne felgi, ale nie ma ET50.

Czy jeszcze coś powinienem wiedzieć przy zakupie aluminiowych felg 16''?

Prezes - 2019-04-08, 19:49

Osobiście po kilku niefirmowych alufelgach do różnych samochodów to:

1. Trzymam się zawsze parametrów z homologacji - ażeby w razie wypadku ubezpieczyciel się nie miał czego czepić (a to, ze ESP źle zadziałało, bo średnica inna, etc.)
2. Trzymam wymiar otworu centralnego. Miałem plastikowe dystanse, ale a to pekł jeden, a to się zapiekł.. Kupując taki jak oryginał ma się plug-in.

Osobiście najczęściej kupowałem chińczyki Racing-line. W moim pierwszym Dusterze przyjaciele jeżdżą już na nich 9 rok i wszystko OK.

jammo - 2019-04-09, 08:20

DUSTER 3 napisał/a:
Witam, jestem nowy w daciaklub i może temat już był , ale odbieram auto i wg nr vin mam np 16 aluminium wheels (w opcjach i kompilacji)...czy to pokazuje tylko ''możliwość" założenia-o co chodzi? w standardzie katalogi podają że są stalówki16 i ja zamawiałem pakiet look i powinienem dopiero dostać alufelgi! nie mam nigdzie o stalowych -dlaczego taki aluwpis do vin? dziękuję

Bo w nr.VIN jest na ogół zawarte wyposażenie główne twojego samochodu a nie tego katalogowego.

mistakos - 2019-04-09, 09:01

miela napisał/a:
Czy ET40 do Dustera 2 to spoko parametr? Nie będzie nigdzie obcierać?
Znalazłem fajne felgi, ale nie ma ET50.

Czy jeszcze coś powinienem wiedzieć przy zakupie aluminiowych felg 16''?


ET40 pasują - jeśli wszystkie pozostałe parametry są takie same, to po przekładce nowe felgi pójdą o 1cm na zewnątrz.

Zapomniałem dodać, pochwal się w swoim wątku jak już coś zakupisz ;]

miela - 2019-04-09, 09:10

mistakos napisał/a:
miela napisał/a:
Czy ET40 do Dustera 2 to spoko parametr? Nie będzie nigdzie obcierać?
Znalazłem fajne felgi, ale nie ma ET50.

Czy jeszcze coś powinienem wiedzieć przy zakupie aluminiowych felg 16''?


ET40 pasują - jeśli wszystkie pozostałe parametry są takie same, to po przekładce nowe felgi pójdą o 1cm na zewnątrz.

Zapomniałem dodać, pochwal się w swoim wątku jak już coś zakupisz ;]


Pochwalę się, a jakże - pewnie to jeszcze trochę zajmie, bo znów ochłodzenie przychodzi, więc dalej bujam się na zimowych.

Właśnie wszystkie parametry są ok poza ET.

ASH_85PL - 2019-06-09, 16:23

Na przełomie lipca/sierpnia odbieram swojego Dustera Comfort SCe 1.6 (z fabrycznym LPG). Z jakiegoś powodu przy zamówieniu z fabrycznym LPG dodają felgi aluminiowe (16''), ale nie można w takiej konfiguracji zamówić samochodu z dojazdówką. W obecnym samochodzie latem wożę ze sobą jedno koło z założoną zimówką (zimą odwrotnie), ale to zabiera zbyt dużo bagażnika. Do Dustera chcę zainwestować w dojazdówkę. Zestawy naprawcze mnie nie przekonują (z tego co wiem zazwyczaj ich użycie kończy się koniecznością wymiany opony).

Poszukałem w Internecie parametry kół 16'' Dustera. Może komuś się przydadzą.

Otwór centralny: 66.1 mm
Wheel Fasteners: Lug bolts
Thread Size: M12 x 1.5
Rims: 6.5Jx16 ET50
Rozstaw śrub: 5x114.3
Opony: 215/65 R16

Jeśli widzicie gdzieś błąd (różne źródła podają różnie, ale te parametry najczęściej się powtarzają) - napiszcie proszę. Sam jeszcze nie mając samochodu nie mogę u siebie sprawdzić a klękanie przy czyimś samochodzie na parkingu może się źle skończyć :-D .

Znalazłem dojazdówkę 145/90 R16 spełniającą rozstaw śrub itp. Nada się? Jaka jest oryginalna? Muszę do niej dokupić coś jeszcze typu śruby czy pasują te z oryginalnej felgi?

tomek73 - 2019-06-09, 19:54

Wydaje mi się, ze lepsza byłaby dojazdówka o rozmiarze 135/90 R17. Pełne koło ma srednicę 685,9 mm, dojazdówka którą wskazałeś ma średnicę 667,4 mm. Różnica 18,5 mm - ok.2,7%. Gdzieś wyczytałem, że różnica nie powinna być większa niż 2%. 135/90 R16 jest mniejsza od pełnej o 11,1 mm-1,6%. Dojazdówki w takim rozmarze ma Nissan i Kia. Rozstaw śrub też się zgadza. Pozostaje kwestia otworu centralnego, ale to mozna z pomoca pierścieni ogarnąć. Szukam teraz dojazdówki do mojego Dastera i szukam właśnie 135/90 R17. Tylko te ceny ciężko przełknąć (400-500PLN)
EBmazur - 2019-06-09, 20:04

Cytat:
Gdzieś wyczytałem, że różnica nie powinna być większa niż 2%

ale dojazdówka z zasady jest mniejsza co do szerokości i średnicy od standardu . Jak sama nazwa mówi jest to koło przeznaczone do dojechania do serwisu , garażu , do krótkotrwałej jazdy w sytuacji awaryjnej, w dodatku prędkość jest ograniczona ( zazwyczaj jest to 50 km / h , choć widziałem też oznaczenie 80 )
Cytat:
Pozostaje kwestia otworu centralnego, ale to mozna z pomoca pierścieni ogarnąć
Ogarnie się pod warunkiem , że otwór centrujący jest za duży .W różnicy w drugą stroną będzie kicha
ASH_85PL - 2019-06-09, 22:08

tomek73 napisał/a:
Wydaje mi się, ze lepsza byłaby dojazdówka o rozmiarze 135/90 R17. Pełne koło ma srednicę 685,9 mm, dojazdówka którą wskazałeś ma średnicę 667,4 mm. Różnica 18,5 mm - ok.2,7%. Gdzieś wyczytałem, że różnica nie powinna być większa niż 2%. 135/90 R16 jest mniejsza od pełnej o 11,1 mm-1,6%. Dojazdówki w takim rozmarze ma Nissan i Kia. Rozstaw śrub też się zgadza. Pozostaje kwestia otworu centralnego, ale to mozna z pomoca pierścieni ogarnąć. Szukam teraz dojazdówki do mojego Dastera i szukam właśnie 135/90 R17. Tylko te ceny ciężko przełknąć (400-500PLN)

Dzięki za odpowiedź. Szczerze to nie wnikałem nigdy wcześniej, które rozmiary co oznaczają a tym bardziej sobie tego nie przeliczałem :roll: . Byłem przekonany, że mając felgi 16'' powinienem szukać dojazdówki 16''. Sprawdziłem sobie Twoje obliczenia i wychodzi na to, że masz rację. Jak znam siebie, to jak złapię kapcia, to przez kilka dni będę jeździł na dojazdówce zanim będę miał czas na wizytę w wulkanizacji, więc chciałbym dobrze sobie dobrać kolo, żeby nie zniszczyć bieżnika reszty opon. Tylko dlaczego wszystkie strony jakie znalazłem podają dla Dustera 145/90 R16? Przykład tutaj . Podają jeszcze alternatywę 125/80 R17, co jak sobie przeliczyłem daje 631,8mm - totalny odjazd.

Czy ktoś ma oryginalną dojazdówkę z salonu Dacii? Ja z jakiegoś powodu nie mogłem jej skonfigurować z samochodem z fabrycznym LPG.

tomek73 - 2019-06-10, 08:13

EBmazur napisał/a:
ale dojazdówka z zasady jest mniejsza co do szerokości i średnicy od standardu

Co do szerokości to pełna zgoda, ale średnica powinna być jak najbardziej zbliżona. Gdyby to było mało ważne to i 13" można by założyć. Im mniejsza różnica, tym mniejsza szansa że ASBy i inne ESP zaczną świrować.
ASH_85PL napisał/a:
Czy ktoś ma oryginalną dojazdówkę z salonu Dacii? Ja z jakiegoś powodu nie mogłem jej skonfigurować z samochodem z fabrycznym LPG.

Bo chyba Daćka nie oferuje dojazdówek. Tylko pełny wymiar.
Przy LPG, otrzymasz zestaw naprawczy, a o koło musisz się martwić sam. I o odpowiedni podnośnik oczywiście.

luckan - 2019-06-10, 15:07
Temat postu: 17 calowe felgi stalowe do Duster II
Czy ktoś z was montował 17" stalowe felgi do Duster II. Mam opony zimowe 115 60 17" idealne pod Dusterka i ku mojemu zaskoczeniu nie mogę znaleźć pasującej felgi stalowej. Oryginalne stalowe kończą się na 16". Nie da się kupić dedykowanej 17" stalowej. Z tego co zauważyłem felga powinna mieć 17" ET50, szerokość 6,5" rozstaw śrub 5x114,3 otwór 66. No i zonk, czegoś takiego nie ma, przynajmniej jeśli chodzi o felgi stalowe :(
PS. Czy średnica otworu w Daci 66 to to samo co w Renault 66,1? czy dacia ma na tyle piasty nietypowe, że to nie to samo i będzie mini bicie i obrabianie śrub mocujących podczas jazdy?
PS2. Taaaak wiem, że mamy Lato, ale szukam rozwiązania nieco wcześniej :)

ASH_85PL - 2019-06-23, 10:14

tomek73 napisał/a:
Gdzieś wyczytałem, że różnica nie powinna być większa niż 2%. 135/90 R16 jest mniejsza od pełnej o 11,1 mm-1,6%.

Miałem ostatnio mało czasu a odbiór samochodu w lipcu, więc dopiero teraz wracam do tematu. Planuję kupić właśnie taką dojazdówkę do Dustera II. Przed zimą zamierzam też dodatkowo zainwestować w komplet felg stalowych.

I tu pojawiają się pytania.
1) Czy do stalowej dojazdówki 135/90/16 muszę dokupić inne śruby niż będę używał z alufelgami 215/65/16?
2) Czy dojazdówkę o średnicy mniejszej o 1,65% mogę stosować na przedniej osi (z napędem 4x2)? Niby to mniej niż 2%, ale spotykam się z opiniami, że nie.
3) W ofertach na dojazdówki nie podaje się parametru ET. Nie ma obawy, że dojazdówka będzie haczyła o nadkole, czy będę musiał stosować np dodatkowy dystans?
4) Czy do felg stalowych 215/65/16 można stosować te same śruby co aluminiowych 215/65/16?

tomek73 - 2019-06-23, 18:20

W piatek musiałem odwiedzić firmę, która prowadzi w Krakowie serwis Continentala i zadałem sprzedawcy też pytanie o sruby i felgi stalowe. Wg niego do felg stalowych (a więc i do dojazdówki) można użyć oryginalnych śrub daćkowych stosowanych do alusów.
W zeszłym tygodniu kupiłem dojazdówkę z qasqaia +2 i ma ET40, ale dojazdowka jest węższa od pełnego koła, więc nic nie powinno haczyć.

seraphine - 2019-08-21, 20:37

tomek73 napisał/a:
W piatek musiałem odwiedzić firmę, która prowadzi w Krakowie serwis Continentala i zadałem sprzedawcy też pytanie o sruby i felgi stalowe. Wg niego do felg stalowych (a więc i do dojazdówki) można użyć oryginalnych śrub daćkowych stosowanych do alusów.
W zeszłym tygodniu kupiłem dojazdówkę z qasqaia +2 i ma ET40, ale dojazdowka jest węższa od pełnego koła, więc nic nie powinno haczyć.


Byłbym ostrożny. Felga stalowa jest cieńsza od aluminiowej, więc śruba od alu może za głęboko wchodzić w piastę. Inny jest profil główki w śrubach. Te od alu to stożki, albo kule, a te od stalówek są bardziej płaskie. Porobisz na śrubach od alu zadziory, a potem tymi zadziorami będziesz rysował gniazda w alusach albo miał gorszy docisk...

tomek73 - 2019-08-22, 07:50

Od 10 lat w moim szczeniaku zamieniam alusy i stal na tych samych śrubach. Bez uszkodzeń felg. Renówka do alu i stali dawała te same śruby. Gdzieś wyczytałem że w Daćce sruby do alu i stali fabrycznie są takie same. Z salonu DD wyjechała na alu więc śruby i tak powinny pasować. A na dojazdówce nie zamierzam daleko jeździć.
seraphine - 2019-08-22, 09:17

Jeżeli są takie same, to ok. W jednym moich wcześniejszych toczydełek śruby do alu były dłuższe i po przykręceniu stalówki do bębna z tyłu było słychać, że śruba o coś haczyła przy obracaniu kołem. Tam akurat alusy były dokupione (Ronal) a nie oryginalne.
tomek73 - 2019-08-22, 09:24

Zanim wrzuciłem dojazdówkę do bagażnika, sprawdziłem koło na przodzie i tyle czy wszystko jest ok.
rusek007 - 2019-08-26, 19:49

Mam pytanko do "oblatanych" . Miesiąc temu odebrałem dustera w wersji prestige z felgami Maldives, dzisiaj dokładnie im się przyjrzałem o ile na przodzie jedno koło ma jeden odważnik a drugie ma dwa, to tylne jedno ma siedem a drugie dziewięć! odważników. Wygląda, że fabryka dokładniejsze felgi założyła na przód a z tyłu założono mniej dokładne. Za rok wypadałoby zamienić je miejscami. Czy nie okaże się, że nie da się tego zrobić ze względu na bicie kierownicy? Czy coś z tym robić?
toka93 - 2019-08-26, 19:57

Przecież po to się wyważa koła, żeby nie biły.
pawelcioh - 2020-08-23, 20:20
Temat postu: Felgi 16" czy 17" - spadek komfortu ?
Witajcie.
Obecnie w Dusterce II mam stalówki stylizowane 16".
Przymierzam się do zakupu aluminiowych.
17" wyglądają bardzo fajnie. Czy przy zmianie na 17" odczuję duży spadek komfortu? Autko używane 90% w mieście, te balony na dziurawych drogach sprawdzają się świetnie, ale wyszło mi, że przy 17" opona będzie "cieńsza" zaledwie 1,25cm, czy to robi faktycznie różnicę, jeśli chodzi o komfort?

mkamon - 2020-10-26, 22:51
Temat postu: Re: 17 calowe felgi stalowe do Duster II
luckan napisał/a:
Czy ktoś z was montował 17" stalowe felgi do Duster II. ...... ku mojemu zaskoczeniu nie mogę znaleźć pasującej felgi stalowej. Oryginalne stalowe kończą się na 16". Nie da się kupić dedykowanej 17" stalowej.


Ma ktoś namiar na takie felgi?

Jakoś nie widzi mi się przekładanie opon zima/lato na fabryczne alusy ... a kupowanie drugiego zestawy alusów na zimę też nie zachęca.

Pedros - 2020-10-26, 23:53

mkamon napisał/a:
kupowanie drugiego zestawy alusów na zimę też nie zachęca.

Skoro nie chcesz alusów do zimówek to znaczy że raczej nie o wygląd chodzi. Dlaczego więc nie kupisz stalowych 16'' na zimę tylko upierasz się przy 17''?

mkamon - 2020-10-28, 20:20

Pedros napisał/a:
..... Dlaczego więc nie kupisz stalowych 16'' na zimę tylko upierasz się przy 17''?


mam opony 17 z drugiego auta w odpowiednim rozmiarze

mkamon - 2020-10-31, 00:41

jak przeglądałem dzisiaj felgi to natrafiłem na taki komentarz:

Felgi jak wszystkie felgi z polerką dostępne na rynku ze względu na technologię wykonania nie nadają się na warunki zimowe !!!
Na zimę można stosować jedynie felgi w jednym kolorze tj: srebrne, czarne, grafitowe itp.


felga była dwukolorowa (czarno/srebrna) ..

Ten komentarz dotyczy też Alusów 17" od Daci?

Black Dusty - 2020-10-31, 08:59

mkamon napisał/a:
Felgi jak wszystkie felgi z polerką dostępne na rynku ze względu na technologię wykonania nie nadają się na warunki zimowe !!!
Na zimę można stosować jedynie felgi w jednym kolorze tj: srebrne, czarne, grafitowe itp.

Istnieje prawda, cała prawda i tzw. gówno prawda i tekst o polerowanych felgach należy do tej ostatniej. Ludzie żyją przeszłością a świat idzie do przodu. Tu masz felgi akcesoryjne do Dustera Parana (takie wykonanie jak 17 Maldive w prestigu) a u Ronala są to R61
z oznaczeniem zimowym
https://www.ronal-wheels....rator#192711343!8368363
jak wiele tego typu felg.

mkamon - 2020-10-31, 19:52

Dzięki za info .. nie muszę się doktoryzować z alusów :)
mkamon - 2020-11-08, 18:00

Witam

znalazłem alusy które mi się podobają a mają takie parametry (porównuje je do felg 17 MALDIVES)

Średnica felgi:17"
Szerokość felgi:7.0"
Rozstaw śrub:5x114.3
Otwór centralny (mm):66,1
Odsadzenie (ET):40

zgadza się - Średnica / szerokość /rozstaw śrub

Nie zgadza sie:
- Odsadzeniem (40 vs 48/51)- na aukcjach felg Maldive widzę różne dane
- Otwór centralny: 66,1 vs 67,1

Co mysliście o tych parametrach ? Nadają się takie felgi ? jest jakiś potencjalny problem z nimi ?

Black Dusty - 2020-11-08, 22:40

Prawidłowe ET Maldives to 50, szerokość 6.5 a jeżeli chodzi o otwór centralny to stosuje się coś takiego
https://allegro.pl/oferta/pierscienie-centrujace-66-1-67-1-nissan-reanult-md-8019011675

GRL - 2020-11-08, 22:43

Z odsadzeniem powinno być ok.
Te 8mm różnicy nie będzie problemem gdyż producenci zawsze robią luz w nadkolu na ewentualne łańcuchy.
Ale z otworem centralnym już nie - nie wejdzie na piastę.
Powinien być taki sam lub większy (i wtedy stosuje się pierścienie cetrujące).

Black Dusty - 2020-11-08, 22:49

GRL napisał/a:
Powinien być taki sam lub większy (i wtedy stosuje się pierścienie cetrujące).

Dlaczego 67,1 ma nie wejść na 66,1 :?:

GRL - 2020-11-08, 22:53

Albo nie umiem czytać ze zrozumieniem albo w poście jest sugestia, że nowe felgi mają mniejszy rozmiar otworu niż oryginał.
Pedros - 2020-11-08, 23:48

Przecież w Dusterze otwór centrujący wynosi 66,1 więc wszystko ok. jeśli chodzi o w/w. felgi.
mkamon - 2020-11-20, 00:05

Jednak nie kupiłem tych felg 17". Sprzedawca twierdził że oryginalne Brock-a i nawet podał oznaczenie(model). Niestety ani producent, ani producent dedykowanego samochdu nie był w stanie rozpoznać tych felg, wiec zrezygnowałem.

Jeździ ktoś na 17" felgach na zimówkach ? Jakie modele macie?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group