DACIA Klub Polska
Forum Dyskusyjne Użytkowników DACII

Multimedia - Kamera cofania

chriskb - 2011-02-26, 11:30
Temat postu: Kamera cofania
Szanowni użytkownicy Daci Duster

Ponieważ jak jeszcze wielu oczekuję na dostawę Daci Duster, mam czas aby w chwili otrzymania przystosować ją do swoich potrzeb.

Jednym z elementów wyposażenia (modyfikacji) jest moim zdaniem zamontowanie kamery cofania (względy widoczności, co potwierdza kilku użytkowników). Ponieważ nie lubię wiercenia dziur, kamerę cofania zamierzam zamontować w jednej z lamp oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Ze względu, że mieszkam dość daleko od salonu Daci, mam prośbę do posiadaczy Daci Duster.
Chodzi o dobre zdjęcia lampki oświetlenia tablicy wraz z wymiarami. Na tej podstawie będę miał możliwość zabudowania kamery w module oświetlenia, tak aby była chroniona przed kolekcjonerami oraz oświetlała tablicę rejestracyjną.

Proszę o pomoc

:lol:

Beckie - 2011-02-26, 14:45

A może tak: http://www.daciaklub.pl/f...p?p=76274#76274 ?
chriskb - 2011-02-26, 16:07

Kolego Beckie

Widziałem to rozwiązanie, ale ono nie jest idealne. Przy cofaniu ważne jest to co nie widać na niskiej wysokości. Moim zdaniem kamera umieszczona nad tablicą rejestracyjna będzie bardziej pomocna w niektórych sytuacjach. Widok do tyłu z poziomu dodatkowego światła hamulca dla mnie nie jest rozwiązaniem.
Moim zamiarem takiego gadżetu jest obserwacja przy cofaniu niewielkich przeszkód (małe słupki, wystające pieńki itp.).

Dlatego bardzo dziękuje za poradę, ale nadal proszę kto już jest posiadaczem Dustera o zdjęcia z dokładnymi wymiarami lampki oświetlenia tablicy rejestracyjnej,

Dla ułatwienia można pisać na mój e-mail: chriskb@prokonto.pl

Pozdrawiam
:-D

Beckie - 2011-02-26, 17:19

Rozumiem, że kamerka ma patrzeć pionowo w dół?
Auto Krytyk - 2011-02-26, 18:08

A po co ci wymiary lampki, i tak nie dasz rady wmontować idealnie w lampkę kamery. Są gotowe rozwiązania w ramce tablicy rejestracyjnej:
http://allegro.pl/nvox-ka...1476295494.html

Do skody czy VW można kupić kamery z lampką rejestracyjną pasujące idealnie.
Najlepiej to do nawigacji podłączyć ale nawigacja musi automatycznie włączać się.

Beckie - 2011-02-26, 18:19

chriskb, patrzyłeś na profil z tyłu pod kątem wizury dla kamerki?
chriskb - 2011-05-16, 14:27

Koledzy klubowicze ujeżdżający DD 4X4 110 dCi ponawiam prośbę o zrobienie zdjęć lampki oświetlającej tablicę rejestracyjną i pokazanie wymiarów na tych zdjęciach. Dla ułatwienia załączam przykładowe zdjęcia z wymiarami.
Daster - 2011-05-17, 12:37

chriskb napisał/a:
Koledzy klubowicze ujeżdżający DD 4X4 110 dCi

Nie ma roznic w budowie tylnych klap wiec sprawa dotyczy wszystkim modeli Dustera a nie tylko 4x4 110 dCi.

chriskb - 2011-05-17, 12:59

Daster,

Dziękuję za info, ale bez zdjęcia z wymiarami sprawa się nie posunęła ani o krok.

Pozdrawiam
:-)

Roobertino - 2011-05-27, 19:40

chriskb

byłem dzisiaj w salonie załatwiać formalności związane z odbiorem i przyjrzałem się lampkom podświetlenia tablicy /są dwie/, w Dusterze są takie same jak w Megance, Lagunie i Megance Cabrio wymiarów niestety nie znam bo nie miałem miarki.
Mam nadzieje że pomogłem, a jak poczekasz do czwartku to pomierzę.

chriskb - 2011-05-27, 20:39

Roobertino,

Dziękuję ja prawdopodobnie będę odbierał dopiero 10 czerwca 2011.

Pozdrawiam
:-)

Roobertino - 2011-05-28, 14:00

jak coś wymyślisz to daj znać, ja sam mam zamiar montować kamerę cofania, myślałem o takiej w ramce tablicy, ale jak dopasuje się w miejsce podświetlenia to jeszcze lepiej, nie będzie kusić potencjalnego złodzieja.
Miłego weekendu :-)

chriskb - 2011-05-28, 14:41

Roobertino,

Jest taka firma internetowa na Allegro "MARI" w Kosakowie. Oni mają kamery w przystępnej cenie 149 PLN. Ponieważ mam do nich niezbyt daleko to postaram się u nich dobrać kamerę. Z Twoich informacji wynika, że bardzo podobna jest w Nissanie. Po 10 czerwca jak odbiorę DD to będę u nich i coś wybiorę aby pasowało i było zabezpieczone przed kolekcjonerami. Dam znać jak ja to zrobiłem.

Pozdrawiam
:-)

Roobertino - 2011-05-28, 14:46

napisałem E-maila do Ciebie
tweeciak - 2011-09-23, 09:17
Temat postu: Montaż kamery cofania w ramce tablicy rejestracyjnej -DUSTER
TUTAJ
Beckie - 2011-09-23, 18:44

Kamera cofania by chriskb
Piotr_K - 2012-01-10, 02:58
Temat postu: Czujniki cofania, kamery w lusterku wstecznym
Zainteresował mnie taki czujnik cofania http://youtu.be/lK8IZ8-gQAg
Nie dość, że pomaga parkować bezpiecznie to jeszcze ostrzega innych parkujących..

kupić mozna go tu -> http://www.pixmania.pl/pl...wania-beep.html

http://www.pixmania.pl/pl...amp-park-keeper

Inny ciekawy przedmiot - lusterko wsteczne z wbudowanym monitorem mogącym służyć kamerze cofania - wygodny i sensowny gadżet jeśli brać pod uwagę zakaz zasłaniania widoku na przedniej szybie .. http://www.all-max.pl/pro...products_id=393

Ideałem, którego szukam - to czujnik cofania a raczej kamera (wystarczy mi całkowicie) + rejestrator jazdy w jednym - właśnie w lusterku wstecznym.

Są tez modyfikacje - np kamera + GPS + telefonia głośnomówiąca itp. http://youtu.be/nb821wya0kU

Poproszę ewentualnych posiadaczy w/w o pochwalenie się i wrażenia ..

chriskb - 2012-01-10, 12:53

Piotr_K,

W zamian możesz kupić kombajn multimedialny 1 DIN z wysuwanym 7 calowym ekranem dotykowym, który będzie miał radio z RDS/TA /GPS/Bluetooth/CD/DVD/Pendrive/ipod/kamera cofania. Koszt około 1400 PLN. W moim Aussie jest radioodtwarzacz Canva 8018. Działa bez problemów - GPS z Automapą. Na karcie 4 GB mam około 3000 utworów muzycznych. DVD/CD ma bardzo dobry układ antywstrząsowy, nawet przy niewielkich skokach nie gubi ścieżki. Telefon głośnomówiący działa bez zarzutu, ale ma jedna wadę nie ma książki telefonicznej. Obecnie na Alledrogo pojawiło się dużo modeli takich kombajnów multimedialnych, które bez problemu można zamontować w DD

Piotr_K - 2012-01-10, 13:15

chriskb napisał/a:
Piotr_K,

W zamian możesz kupić kombajn multimedialny 1 DIN z wysuwanym 7 calowym ekranem dotykowym, który będzie miał radio z RDS/TA /GPS/Bluetooth/CD/DVD/Pendrive/ipod/kamera cofania. Koszt około 1400 PLN. W moim Aussie jest radioodtwarzacz Canva 8018. Działa bez problemów - GPS z Automapą. Na karcie 4 GB mam około 3000 utworów muzycznych. DVD/CD ma bardzo dobry układ antywstrząsowy, nawet przy niewielkich skokach nie gubi ścieżki. Telefon głośnomówiący działa bez zarzutu, ale ma jedna wadę nie ma książki telefonicznej. Obecnie na Alledrogo pojawiło się dużo modeli takich kombajnów multimedialnych, które bez problemu można zamontować w DD


Kamerę cofania rozumiem, ze mozna pod kombajn podpiąć? Czy też jest w zestawie? W czujnikach Valeo podoba mi się ten Anioł Stróż ..;)

Na video jest fajnie pokazane działanie i skrócony montaż http://youtu.be/L-cysXIU21o

Daster - 2012-01-10, 15:10

Do chriskb:
Czy moglbys dokladniej sfotografowac zainstalowana kamere aby mozna bylo zrozumiec w jaki sposob to zrobiles. Dodatkowy opis bylby mile widziany.
Napisales ze skorygowales ustawienie kamery aby lepiej zbierala otoczenie. Jak to zrobiles skoro glowica jest nieruchoma?

Jestem zainteresowany instalacja kamery cofania. Znalazlem nawet ciekawe propozycje:
http://allegro.pl/monitor...2006463898.html
Nie bardzo chce mi sie wierzyc w rozdzielczosc tu podana ale poza tym lusterko jest o 7 cm dluzsze od oryginalu (3.5cm na strone) i podobna wysokosc.

oraz tak jak opisal u siebie chriskb kamerke do Skody SUPERB
http://allegro.pl/kamera-...1994641711.html

Mysle ze zasilanie kamery mozna pobrac ze swiatla wstecznego, a monitora z lampy oswietlenia kabiny.
Cena za matrialy + przesylka nie przekracza 300zl

Jest jeszcze cus takiego
http://allegro.pl/monitor...2040965526.html
lekki kombajn

Obawiam sie jednak ze zdolnosci lustrzane tych monitorkow nie sa tak dobre jak na zdjeciach. Probowalem znalezc jakis material na tubie jak to sie sprawuje jako lustro w eksploatowanym samochodzie i nie znalazlem :-/

limo - 2012-01-10, 15:38

wypasik ten zestaw valeo ale cena też zabija.

znalazłem troszkę taniej
http://allegro.pl/czujnik...1997922838.html

Daster - 2012-01-10, 16:23

Ultradzwiekowe czujniki bardzo lubia zima odmawiac wspolpracy lub wrecz sie zawieszac
chriskb - 2012-01-10, 23:31

Daster,

Obejrzyj ten post http://www.daciaklub.pl/f...p?p=94294#94294

Daster - 2012-01-11, 07:51

chriskb napisał/a:
Daster,

Obejrzyj ten post http://www.daciaklub.pl/f...p?p=94294#94294

Czytalem lecz nie widac na focie oraz w opisie sposobu przytwierdzenia calej kamery do nadwozia.
Przydaloby sie dodatkowe zdjecie wykonane od spodu ukazujace mocowanie do nadwozia.
Rozumiem ze osadzenie kamery jest od zewnatrz ale i tak wamagane jest odkrecenie wewnetrznych plastikow klapy bagaznika.

A teraz obowiazkowy zestaw pytan:
1. Dlaczego nie da sie tego zdemontowac od zewnatrz oraz jak dokonales regulacji ustawienia kata widzenia kamery?
2. Jak wyglada oswietlenie tablicy rej. po takiej przerobce tzn. czy widac znaczna roznice w rodzaju padajacego swiatla po obu stronach?

chriskb - 2012-01-11, 08:59

Daster,

Ad1
Kamera jest wbudowana w ramkę na stałe i nie ma możliwości jej wyjęcia z zewnątrz (małymi śrubkami jest od wewnątrz zamontowana do ramki) Ramka jest montowana na dwie śruby M4 z nakrętkami i nakrętki są zakręcane wewnątrz pokrywy. Oczywiście aby kamerę zamontować trzeba zdjąć osłonę zamka na klapie bagażnika (wystarczy Torx 20, oraz delikatne wyciągniecie zaczepów plastykowych). Większy problem to przeciągnięcie kabli video i zasilania przez profile zamknięte w klapie bagażnika. Ja używałem teflonowej części kabla anteny TV. Regulacja odbyła się przy pomocy gumowych podkładek uszczelniających (część z nich była ścięta w kształcie klina). Po ustawieniu zarówno ramka jak i gumowe uszczelki zostały uszczelnione dodatkowo klejem/uszczelniaczem SikaFlex 221(czarny). Tak jak pisałem poprzednio całość jest podłączona pod tylne światło wsteczne (prawe w tylnej lampie).

Ad2
Aby oświetlenie tablicy było równe należy w drugiej prawej lampce wymienić żarówkę na typu LED (barwa LED jest bardziej biała niż oryginalnej żarówki). Należy też dorobić gniazdo dopasowane do oryginalnego gniazda oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej (trochę kombinacji z użyciem starych połączeń gniazdo-wtyczka)

Jeżeli chodzi o wykonanie zdjęć od wewnątrz klapy to jest to utrudnione przez profile zamknięte nie mam kamery penetracyjnej/szpiegowskiej na elastycznym wysięgniku.

Krótko mówiąc przy normalnych zdolnościach manualnych aby wykonać montaż samemu około 4 godz pracy bez wprawy w przeciąganiu kabli i lutowaniu.

UWAGA!
Należy zachować szczególną ostrożność przy przeciągnięciu kabli kamery przez połączenie elastyczne klapy i auta (gruba gumowa osłona z plastykową zaślepką w profilu zamkniętym mniej więcej na środku klapy bagażnika), aby nie uszkodzić wężyka spryskiwacza tylnej szyby.

Piotr_K - 2012-01-25, 04:08

zastanawiam się nad zakupem nawigacji z bezprzewodową kamerką cofania w komplecie. Jest już spora oferta w necie, najprzystępniejszą cenę i jakość oferuje chyba Go Clever NAVIO 500 z kamerką cofania.

Czy ktoś zetknął się z czymś podobnym? Dobrze to działa? Odpadłaby robota z kabelkami, której nie cierpię ...;-D

Piotr_K - 2012-01-25, 04:56

Daster napisał/a:
chriskb napisał/a:
Daster,

Obejrzyj ten post http://www.daciaklub.pl/f...p?p=94294#94294

Czytalem lecz nie widac na focie oraz w opisie sposobu przytwierdzenia calej kamery do nadwozia.
Przydaloby sie dodatkowe zdjecie wykonane od spodu ukazujace mocowanie do nadwozia.
Rozumiem ze osadzenie kamery jest od zewnatrz ale i tak wamagane jest odkrecenie wewnetrznych plastikow klapy bagaznika.

A teraz obowiazkowy zestaw pytan:
1. Dlaczego nie da sie tego zdemontowac od zewnatrz oraz jak dokonales regulacji ustawienia kata widzenia kamery?
2. Jak wyglada oswietlenie tablicy rej. po takiej przerobce tzn. czy widac znaczna roznice w rodzaju padajacego swiatla po obu stronach?


Może prościej kupić taki gadżet?

http://www.interdigital.p...rodukt/451.html

eplus - 2012-01-25, 17:07

Piotr_K napisał/a:
zastanawiam się nad zakupem nawigacji z bezprzewodową kamerką cofania w komplecie. Jest już spora oferta w necie, najprzystępniejszą cenę i jakość oferuje chyba Go Clever NAVIO 500 z kamerką cofania.

Czy ktoś zetknął się z czymś podobnym? Dobrze to działa? Odpadłaby robota z kabelkami, której nie cierpię ...;-D

Zdarza się, że wjeżdżasz w obszar, gdzie masz zakłócenia i widzisz szum na ekranie zamiast nawigacji, podobno czasem widać obraz z kamer przemysłowych.
Jeśli wybierzesz nawigację w rozdzielczości 800x480, to może ona nie obsługiwać wszystkich programów, jedynie te, które mają skóry odpowiednie do tej rozdziałki.

Piotr_K - 2012-01-26, 00:35

eplus napisał/a:
Piotr_K napisał/a:
zastanawiam się nad zakupem nawigacji z bezprzewodową kamerką cofania w komplecie. Jest już spora oferta w necie, najprzystępniejszą cenę i jakość oferuje chyba Go Clever NAVIO 500 z kamerką cofania.

Czy ktoś zetknął się z czymś podobnym? Dobrze to działa? Odpadłaby robota z kabelkami, której nie cierpię ...;-D

Zdarza się, że wjeżdżasz w obszar, gdzie masz zakłócenia i widzisz szum na ekranie zamiast nawigacji, podobno czasem widać obraz z kamer przemysłowych.
Jeśli wybierzesz nawigację w rozdzielczości 800x480, to może ona nie obsługiwać wszystkich programów, jedynie te, które mają skóry odpowiednie do tej rozdziałki.


Hm, a którą inną opcję byś doradził ?

eplus - 2012-01-26, 16:17

Mam GC5066 FMBT HD, ale kamerkę pociągnąłem przewodem. samo przeciągnięcie z tyłu do przodu jest łatwe.
greg1367 - 2012-01-29, 12:09

Myślałem też o tym monitorze w lusterku,ostatecznie zamontowałem SYSTEM PARKOWANIA:

THUNDER PK024

Z KAMERĄ, WYŚWIETLACZEM LCD 2.5 CALA,kamerę umieściłem w otworze w zderzaku na tym lekkim skosie(wcześniej sprawdziłem ją we wnętrzu podkleiłem ją pod lampką stopu,lecz w ciemności podświetlanie odbijało się w szybie i słabo było widać ) ,system działa bardzo ładnie w dzień jak i w nocy bez zakłóceń,nawet przy tym dużym mrozie,na wyświetlaczu jest żółta podziałka pozwalająca oszacować odległość od przeszkody,monitor przykleiłem nad lusterkiem wstecznym :-D ,cena zestawu 150zł razem z wysyłką kurierem :-D

TD Pedro - 2012-01-29, 12:17

greg1367 napisał/a:
kamerę umieściłem w otworze w zderzaku na tym lekkim skosie

- jakieś zdjęcia?
- czy bardzo się brudzi?
:-)

greg1367 - 2012-01-29, 12:28

TD Pedro napisał/a:
czy bardzo się brudzi?
:-)

Zależne jest to od pogody,co jakiś czas trzeba ją przetrzeć,jedyne miejsce gdzie była by czysta to tylko pod światłem stopu,bo nawet w miejscu oświetlenia tablicy rejestracyjnej też się zbrudzi,lekkie zabrudzenie nie przeszkadza :-D .Fotki dodałem :-D

Piotr_K - 2012-01-31, 22:35

Pomysł i wykonanie fajne, dziś dostałem paczkę z 5 calowym GPS + kamerka cofania, jest malutka i można będzie ją sprytnie zamocować pod światłem stopu na górze tylnej szyby. jak to zrealizuję postaram się obrazkowo to udokumentować ;) Na razie mróz a ja jestem bez garażu. Warsztat u kolegi rokuje nadzieje (jak nie będzie zapchany).
TD Pedro - 2012-02-01, 09:21

Piotr_K napisał/a:
dziś dostałem paczkę z 5 calowym GPS + kamerka cofania

jakiś namiar? połączenie bezprzewodowe?... :lol:

Piotr_K - 2012-02-01, 09:45

TD Pedro napisał/a:
Piotr_K napisał/a:
dziś dostałem paczkę z 5 calowym GPS + kamerka cofania

jakiś namiar? połączenie bezprzewodowe?... :lol:


tak, dokładnie, jest już wybór w GPS + kamera cofania ale moją uwagę przyciągnął:
http://www.monsterpc.pl/G...ra-Cofania.html

greg1367 - 2012-02-01, 18:37

Piotr_K napisał/a:
można będzie ją sprytnie zamocować pod światłem stopu na górze tylnej szyby
Musisz sprawdzić w ciemności czy czasem szyba nie pogorszy odbioru,ja mam diody podczerwieni i one odbijały się w szybie , widoczność była zerowa(rozjaśniony monitor) ,kamera powędrowała w zderzak i jest ok :-)
Piotr_K - 2012-02-01, 19:17

greg1367 napisał/a:
Piotr_K napisał/a:
można będzie ją sprytnie zamocować pod światłem stopu na górze tylnej szyby
Musisz sprawdzić w ciemności czy czasem szyba nie pogorszy odbioru,ja mam diody podczerwieni i one odbijały się w szybie , widoczność była zerowa(rozjaśniony monitor) ,kamera powędrowała w zderzak i jest ok :-)


Słuszna uwaga, najpierw wypróbuję, mam nadzieję, że troszkę ciemny w rogu warsztat dobrze będzie imitował wieczór w rzeczywistości.

Piotr_K - 2012-03-03, 00:02

Element wyposażenia, który w Polsce wciąż uchodzi za luksusowy, w USA ma szansę stać się wymaganym prawem standardem. Nowe prawo miałoby ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków na parkingach.
NHTSA, amerykańska agencja badająca bezpieczeństwo samochodów, zamierza powalczyć w kongresie o wprowadzenie obowiązku wyposażania sprzedawanych w USA samochodów w kamery cofania. Jak argumentuje, konsekwencje braku takiego wyposażenia są znacznie poważniejsze niż duża liczba stłuczek. Około setki dzieci i dwustu dorosłych w USA ginie co roku w wyniku potrącenia przez cofający pojazd. Oczywiście to tylko niewielki odsetek potrąceń tego typu. Ewentualne wprowadzenie takiego obowiązku ma zmniejszyć liczbę wypadków, a zarazem przynieść wymierne oszczędności w służbie zdrowia. Dodatkowymi kosztami zostaną jednak obarczeni nabywcy samochodów. Przewiduje się, że w związku z wprowadzeniem nakazu branża motoryzacyjna każdego roku wydałaby na wyposażenie aut w kamery cofania 2,7 mld dolarów. Oznaczałoby to, że przeciętnie cena auta wzrosłaby o 160-200 dolarów.
Niektórzy są jednak zdania, że propozycja nowej regulacji nie przyniesie założonego skutku. Aż 45 proc. spośród nowych samochodów sprzedanych w USA w roku 2011 było standardowo wyposażonych w kamery cofania. W przypadku dalszych 23 proc. pojazdów była to opcja. W porównaniu z Europą to poziomy wręcz zawrotne. Można więc powiedzieć, że kamery cofania już są niezwykle popularne wśród Amerykanów. Niektórzy wskazują również na to, że tylko nieznacznie mniej częstą przyczyną śmiertelnych wypadków jest niezauważenie pojazdu znajdującego się w martwym polu i wykonanie manewru skutkującego kolizją. Czy oznacza to, że mechanizm, który zapobiegałby takim wypadkom również miałby się stać obowiązkowy?

wiadomość za -> http://moto.wp.pl/kat,106...,wiadomosc.html

maurycy - 2012-03-03, 08:33

Piotr, czy zamontowałeś już ten zestaw który zakupiłeś? Wygląda to dość ciekawie...a jak sprawdza się w praktyce? Czy rzeczywiście nie trzeba ciągnąć żadnych przewodów przez cały samochód? jak z widocznością ? Napisz co i jak..pozdrawiam
chriskb - 2012-03-03, 15:02

Po pól roku eksploatacji kamery cofania, mam następujące przemyślenia:

1. W DD kamera zamontowana (czy to w ramce tablicy rejestracyjnej, czy też w oświetleniu tylnej tablicy rejestracyjnej) bardzo się brudzi w czasie jazdy, co utrudnia widzialność, gdy jest słabe światło. Niska czytelność obrazu.
2. Szczelność tych kamer oraz wewnętrzny montaż nie jest najwyższej klasy. (ja już swoja naprawiałem)

Moje wnioski:

1. Umieścić kamerę we wnętrzu pojazdu. Zapewne spowoduje to dość znaczne przekłamania, szczególnie, gdy kamera posiada naniesioną podziałkę odległości.
Dla kamer z diodami podczerwieni, tylna szyba, będzie powodowała refleksy.

2. Zastanawiam się nad rozwiązaniem, gdzie kamera będzie umieszczona z tyłu z przysłoniętym obiektywem i będzie automatycznie odsłaniać obiektyw jak się włączy wsteczny bieg. W DD pod przykryciem w tylnej klapie jest sporo miejsca aby taki mechanizm umieścić. Najważniejszy problem do rozwiązania, to szybkość działania takiego mechanizmu (a właściwie odsłonięcia obiektywu) i chyba najlepiej będzie zbudowanie czegoś na wzór przysłony, jak jest to rozwiązane w aparatach fotograficznych. IMHO takie rozwiązania zdecydowanie poprawi działanie jak i widoczność z kamery cofania.

eplus - 2012-03-03, 16:22

Tu smętnie przypomnę: A nie mówiłem :?: :-?


Piotr_K - 2012-03-03, 19:56

maurycy napisał/a:
Piotr, czy zamontowałeś już ten zestaw który zakupiłeś? Wygląda to dość ciekawie...a jak sprawdza się w praktyce? Czy rzeczywiście nie trzeba ciągnąć żadnych przewodów przez cały samochód? jak z widocznością ? Napisz co i jak..pozdrawiam


Wstyd przyznać ale jeszcze nie, robiłem jedynie przymiarki i mniej więcej już wiem jak zamocować kamerkę. Będzie podobnie jak u eplus.


Kolega eplus dość dokładnie opisał swój montaż tutaj - > http://www.daciaklub.pl/f...ighlight=#76355

Piotr_K - 2012-03-03, 20:00

eplus napisał/a:
Tu smętnie przypomnę: A nie mówiłem :?: :-?


Do kolegi eplus mam pytanie -

z cytatu "...GoClever ma usypianie - budzi się po podaniu prądu, a mały programik (darmowy, opcja) gasi go, aby na postoju się nie rozładował. "

O jaki program chodzi? Czy jest w sieci?

Drugie to sposób zasilania GPS + kamera cofania - myślałem, że będzie chodziło podpięte pod zasilanie USB. Z opisu widzę, że jednak opcja z kamerą nie pozwala na taki sposób - dlaczego?

eplus - 2012-03-03, 21:22

Moja instalacja to GoClever 5066FMBTHDCAM i tego dotyczy opis.
Nawigacja ma zasilanie przez port USB, ten sam, co do programowania, przez zasilacz 12V>miniUSB. Kamerka bierze zasilanie z lampy cofania. Sygnał kamery puściłem przewodem koncentrycznym prawą stroną samochodu wzdłuż progu, kabelek kończy się minijackiem 4-polowym, wchodzącym w inne gniazdo nawigacji. Przełączenie na obraz z kamery następuje automatycznie po pojawieniu się sygnału, a ten wystąpi po zasileniu kamery, czyli na biegu wstecznym. Efekt podobny, jak włączenie tunera satelitarnego podłączonego do TV przez euro. ;-) Powrót do ekranu nawigacji też samoczynny, zwłoka rzędu 2 sekund w każdą stronę.
Program do usypiania mojej nawigacji to dzieło kol. Dasiora z my-navia:
http://www.my-navia.pl/vi...der=asc&start=0
http://www.my-navia.pl/vi...der=asc&start=0
Jest to gdzieś w tych wątkach. Mam go też na dysku. Jego nazwa to AVIN, gdyby wyszukiwać.
Co do GC5066 HD FMBT - znam temat i pomogę dalej, jeśli inna nawigacja, to już niuanse się różnią i trzeba samemu popróbować. Polecam forum my-navia.
Na łączu bezprzewodowym potrafią pokazać się jakieś zakłócenia albo podobno obraz z kamer przemysłowych zamiast nawigacji. Również w razie awarii dedykowanego zasilacza tracimy odbiornik TV, który jest w nim zintegrowany (taki zasilacz ma 2 wtyczki - USB i ten minijack z sygnałem). Teraz mam uniwersalny zasilacz tylko z USB i to o większej wydajności niż ten oryginalny hybryd, który nie wyrabiał z ładowaniem akumulatorka nawigacji.

langdonj@tlen - 2012-03-11, 20:26

A próbował ktoś podpiąć smartfona albo Tableta i na nich mieć obraz z Kamerki cofania Da się TAK????Dzieki za Info Pozdrawiam
bebe - 2012-03-12, 21:55

langdonj@tlen napisał/a:
A próbował ktoś podpiąć smartfona albo Tableta i na nich mieć obraz z Kamerki cofania Da się TAK????Dzieki za Info Pozdrawiam

Wedle najlepszej mojej wiedzy - nie da się. Brakuje wszystkiego - smartfony/tablety nie mają wejścia video, po blutututu brakuje jakiegoś sensownego protokołu do przesyłania obrazu, nawet gdyby przesłać surowy obraz po serialu, to najprawdopodobniej nie będzie softu i kodeków do jego odtworzenia.

Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to wyposażyć kamerkę w moduł GSM i wysyłać obraz z kamery na youtube po czym naprawdę szybko odtwarzać go na smartfonie/tablecie. :D

laisar - 2012-03-12, 22:10

bebe napisał/a:
smartfony/tablety nie mają wejścia video

USB? Plus webcam (;

akofreda - 2012-03-12, 22:17

a kamerka wifi?
laisar - 2012-03-12, 22:29

bebe napisał/a:
blutututu brakuje jakiegoś sensownego protokołu do przesyłania obrazu

Hmmm - http://en.wikipedia.org/w...ofile_.28VDP.29 nie jest sensowny?

Albo http://en.wikipedia.org/w...ofile_.28BIP.29 ?

Ale nie mam pojęcia, czy jakikolwiek sprzęt je wykorzystuje...

chriskb - 2012-03-12, 22:34

Zrobić to można wszystko, ale czy jest skórka warta wyprawki?

Chyba nie jest problemem przesłać sygnał video z kamery, tylko pytanie jak tym sterować po włączeniu wstecznego biegu?

laisar - 2012-03-12, 22:36

Paluchem! <:
bebe - 2012-03-12, 23:21

laisar napisał/a:
bebe napisał/a:
smartfony/tablety nie mają wejścia video

USB? Plus webcam (;

Większość urządzeń nie ma USB hosta (mogą być podłączane, ale nie można podłączać do nich ;), te, które mają, patrz wyżej. :)

akofreda napisał/a:
a kamerka wifi?

To już najprędzej, pytanie tylko, czy urządzenie wyświetli obraz z kamery (flasha zazwyczaj nie ma albo jest, ale ledwo działa, kodeków/odtwarzaczy również zazwyczaj brak).

laisar napisał/a:
bebe napisał/a:
blutututu brakuje jakiegoś sensownego protokołu do przesyłania obrazu

Hmmm - http://en.wikipedia.org/w...ofile_.28VDP.29 nie jest sensowny?

Albo http://en.wikipedia.org/w...ofile_.28BIP.29 ?

Ale nie mam pojęcia, czy jakikolwiek sprzęt je wykorzystuje...

Z tego co wiem to żaden.

chriskb napisał/a:
Chyba nie jest problemem przesłać sygnał video z kamery, tylko pytanie jak tym sterować po włączeniu wstecznego biegu?

IMHO większym problemem jest właśnie wyświetlić sygnał z kamery na "wysokopoziomowym" urządzeniu, którego twórcy czemuś nie przewidzieli takiego zastosowania. ;)

chriskb - 2012-03-13, 08:19

laisar napisał/a:
Paluchem! <:


Tak to racja, szczególnie wygodne w trakcie manewrowania

bebe napisał/a:
Z tego co wiem to żaden.


To się zgadza, bez USB Host w tablecie lub Smartphonie sprawa nie do przeskoczenia.

bebe napisał/a:
IMHO większym problemem jest właśnie wyświetlić sygnał z kamery na "wysokopoziomowym" urządzeniu, którego twórcy czemuś nie przewidzieli takiego zastosowania. ;)


Tak jak poprzednio napisałem, czy skórka jest warta wyprawki. IMHO łatwiej i taniej jest zamontować system z kamerą przewodowa, bez zewnętrznych zakłóceń pochodzących od fal radiowych.

laisar - 2012-03-13, 11:17

chriskb napisał/a:
szczególnie wygodne w trakcie manewrowania

No wiesz, najwygodniej to się jedzie rojsem z szoferem (; - cała reszta to już tylko jak daleko zgadzamy się pójść w samodzielną pracę...

Bardziej serio: oczywiście wszystko można zautomatyzować - światła, wycieraczki, klimę, ustawianie foteli, kierownicy i pedałów, skrzynię biegów, hamulce czy w końcu samo prowadzenie auta. I to się dzieje, prawda? Ale wiele osób wybiera jednak Dacie nie pomimo, ale właśnie dlatego, że one tych wszystkich rzeczy nie mają. Nawet jeśli jakaś jedna czy druga faktycznie by się im przydała...

Część z nich decyduje się więc z kolei na montaż upragnionych gadżetów. Tylko że znowu: nie należy przesadzać. Palucha zaproponowałem trochę jako żart, ale jednak nie do końca. Warto bowiem rozważyć: czy taki naprawdę super-mega-hiper-prosty system nie będzie wystarczająco dobry? Dla wielu - pewnie nie. Dla niektórych - być może nie. Ale być może dla kogoś jednak tak... [:

laisar - 2012-03-13, 11:20

bebe napisał/a:
Większość urządzeń nie ma USB hosta

Że smartfony - to właściwie rozumiem, ale tablety? Serio nie można do nich podłączyć nawet pendrive'a???

langdonj@tlen - 2012-03-13, 21:00

A własnie ze mozna Podłączyć Pendraka ale Fakt Reszta to Przyszłość Mam Nadzieję bo Table ty mają jeszcze wiele ciekawych zastosowań np.sygnalizują jeśli zbliżasz się do przeszkody (samochodu poprzedzającego)
eplus - 2012-03-15, 13:58

langdonj@tlen napisał/a:
Table ty mają jeszcze wiele ciekawych zastosowań np.sygnalizują jeśli zbliżasz się do przeszkody (samochodu poprzedzającego)

Pod warunkiem, że w tym samochodzie też jest tablet z włączonym bluetoothem. :mrgreen:

langdonj@tlen - 2012-03-16, 03:21

Zgadza się miałem na myśli smartfona on ma kamerkę z tyłu montujemy na przedniej szybie i cieszymy się
langdonj@tlen - 2012-03-17, 20:28

A co powiecie na to http://allegro.pl/kamera-...2186851731.html czy znajdzie ją Smartfon i Tablet moze ktoś uzywa będzie obraz ????Dzięki za Info Pozdrawiam
Piotr_K - 2012-03-18, 00:38

Ciekawe do czego ten bezpiecznik? Do modułu Wi-Fi?
bebe - 2012-03-18, 15:51

langdonj@tlen napisał/a:
A co powiecie na to http://allegro.pl/kamera-...2186851731.html czy znajdzie ją Smartfon i Tablet moze ktoś uzywa będzie obraz ????Dzięki za Info Pozdrawiam

Jeśli to faktycznie wifi (w co poważnie wątpię), to owszem. Ale na 99% pan sprzedawca nie potrafił napisać bez błędu "bezprzewodowe", więc napisał "wifi". :)

Gdyby nawet, to pytanie jeszcze, co po tym wifi kamera udostępnia i czy przeglądarka w smartfonie/tablecie będzie potrafiła to wyświetlać.

elektryk1 - 2012-03-18, 16:12

Teraz jak juz cos dziala bezprzewodowo to zaraz pisza ze to WIFI
Juz gdzies widzialem wlaczanie oswietlenia w technologi WIFI za pomoca pilota

langdonj@tlen - 2012-03-22, 13:15

Moze taka alternatywa Radio z LCD http://regiomoto.pl/porta...ania-zdjecia#i1 http://allegro.pl/dalco-a...2202901449.html
Piotr_K - 2012-03-24, 22:35

Myślę, że tematyka pasuje do tej wiadomości
Nissan wprowadził nowość - "największa z nich to system czterech kamer ukryty pod nazwą Around View Monitor. Dla dziennikarzy przygotowany był specjalny Qashqai z zaklejonymi szybami, który miał udowodnić to, że można bez problemu parkować autem polegając wyłącznie na kamerach. Muszę przyznać, że to naprawdę działa. Cały tor ze sztucznymi przeszkodami udało mi się pokonać bezbłędnie, a przecież cały czas wzrok miałem skupiony jedynie na monitorze.

Wyświetlanie obrazu na ekranie może odbywać się w kilku trybach, ale zdecydowanie najwygodniejszy jest widok z lotu ptaka, pokazujący w centrum auto i obraz wokół niego. Pokrycie kamer to pełne 360 stopni, co daje możliwość bezproblemowego manewrowania. Nissan chwali się, że po raz pierwszy taki system jest montowany w aucie segmentu C."

wiadomość z -> http://autokult.pl/2012/0...acjaautokult-pl

Taki system to moje marzenie ;)))

piotr. z - 2012-07-10, 17:30

chriskb napisał/a:

2. Zastanawiam się nad rozwiązaniem, gdzie kamera będzie umieszczona z tyłu z przysłoniętym obiektywem i będzie automatycznie odsłaniać obiektyw jak się włączy wsteczny bieg.


chriskb,
mas może koncepcję rozwiązania? Pytam, bo wprawdzie jeszcze nie mam DD ale się przymierzam i zainteresowany jestem rozwiązaniem gdzie kamera byłaby chowana a widoczny byłby również zderzak. Na necie można znaleźć takie rozwiązania w WV, gdzie kamera ukryta jest pod logo. W momencie włączenia wstecznego logo lekko się uchyla odsłaniając pole widzenia dla kamery.

chriskb - 2012-07-10, 19:25

piotr. z,
Nadal pracuje nad rozwiazaniem, jest pewien klopot bo aby zmiescic mechanizm przyslony obiektywu, logo musi byc zmontowane na dystansie. Przeslalem rysunki do frezera i czekam na jego prace. Druga sprawa to znalezienie odpowiedniej miniaturowej kamery. Na razie te ktore przetestowalem sa bardzo kiepskie. Pracuje rowniez nad drugim rozwiazaniem umieszczenia kamery w dodatkowym swietle stop za szyba, ale na razie efekty mizerne. Jak znajde dobra kamere miniaturowa to pracee pojda do przodu. Wyslalem dane na Taiwan i czekam na ich odpowiedz. Bede informowal jak uda mi sie cos wykonac.

Sory, ze post bez znakow polskich ale moj nowy gadzet ACER Iconia TAB A510 nie ma jeszcze polskiej klawiatury.

piotr. z - 2012-07-10, 19:52

chriskb napisał/a:

Sory, ze post bez znakow polskich ale moj nowy gadzet ACER Iconia TAB A510 nie ma jeszcze polskiej klawiatury.


Dla mnie nie ma problemu, mogę czytać bez polskich znaków, do góry nogami, w lustrzanym odbiciu ;-)
To wychodzi na to, że to bardziej skomplikowana rzecz. Dogadałem się (to raczej standard), ze mi sprzęcicho w ASO zamontują łącznie z kamerą i raczej będę prosił o montaż kamery pod spodem 3-go światła stopu- nie jest to rozwiązanie idealne ale chociaż kamera będzie chroniona przed warunkami zewnętrznymi i nie trzeba będzie wychodzić aby ją oczyścić w przypadku umieszczenia na zewnątrz. A później się zobaczy 8-)

Dzięki serdeczne za info o postępie prac :-)

ekundayo - 2012-11-28, 21:44

Witam
Kilka informacji o własnych doświadczeniach z montażem kamerki cofania.
Po wielu odwiedzinach stron internetowych zdecydowałem się na montaż zewnętrzny kamery przymocowanej do światła oświetlającego tablicę rejestracyjną.
Niestety do tej pory nie udało mi się spotkać „oryginalnej kamery” zespolonej fabrycznie ze światłem.
Znalazłem kamerę o podobnym rozwiązaniu na stronie:
http://www.aliexpress.com.../526911969.html
lub
http://www.aliexpress.com.../572677480.html
Które wygląda tak:

Jest to kamera przystosowana do Renault Koleos
Poniżej kilka zdjęć wykonanych podczas przeróbki i montażu kamery.
Aby rozdzielić kamerę trzeba rozciąć kable i powtórnie je zlutować po przewleczeniu przez otwór wykonany w oryginalnym oświetleniu.



Po całkowitym zmontowaniu środek wypełniłem żywicą szybkoschnącą (klej dwuskładnikowy) i tą samą żywicą połączyłem z oprawą oświetlenia tablicy.



A oto efekt tych prac


Po kilkudniowej eksploatacji muszę przyznać że nieznaczne pogorszenie jakości obrazu pojawia się tylko podczas opadów, gdy krople wody osiadają na obiektywie i zniekształcają obraz. Zabrudzenia kurzem i delikatnym błotem ograniczają jedynie intensywność obrazu.
Może kogoś zainteresuje to rozwiązanie.
Pozdrawiam

chriskb - 2012-11-28, 22:13

ekundayo,

Jeżeli mogę zwrócić uwagę to lepiej przy czyszczeniu nie naciskać za mocno obiektywu. Jak widać na zdjęciach przetwornik wraz z obiektywem jest przyklejony silikonem bez dobrego mocowania. Po pierwszej zimie ten sylikon kruszeje. Jak utworzy się gdziekolwiek szczelina wilgoć zniszczy elektronikę. Sam przerabiałem miałem tak samo zamontowaną kamerę (do DD pasuje od Skody Super B). Obecnie kamerę zamontowałem za szybą i mam spokój z czyszczeniem i dobrym obrazem.

ekundayo - 2012-11-28, 22:17

Tak jak napisałem wyżej prawie całą przestrzeń wewnątrz obudowy wypełniłem żywicą szybkoschnąca co zapewniło przetwornikowi wodoodporność i bardziej stabilne umocowanie do obudowy
ekundayo - 2012-11-28, 22:48

chriskb napisał/a:

...Sam przerabiałem miałem tak samo zamontowaną kamerę (do DD pasuje od Skody Super B)

Przywołane przez chriskb kamera od SKODY SUPER B nie nadaje się do DUSTER-a z powodu innej odległości kamery od obudowy oświetlenia (odległość jest zbyt mała co powoduje złe odwzorowanie obrazu w kamerze i zasłanianiu jego części przez wystający element obudowy) pokazują to poniżej zamieszczone zdjęcia.

Tak wygląda kamera od SKODY




A tak wygląda z bliska moje rozwiązanie



Ja również próbowałem różnych rozwiązań i tylko kamera zamocowana na zewnątrz pod odpowiednim kątem daje prawidłowy obraz na monitorze.

bebe - 2012-11-28, 22:56

ekundayo napisał/a:
Ja również próbowałem różnych rozwiązań i tylko kamera zamocowana na zewnątrz pod odpowiednim kątem daje prawidłowy obraz na monitorze.

A możesz pokazać obraz z monitora?

Też zastanawiam się nad kamerą i wychodzi mi, że powinienem ją umieścić na patyku za dachem, a najlepiej na pokładzie drona, który będzie za mną latał. :/

marszelest - 2012-11-28, 23:33

jako ciekawostka kamera cofania z klapą
>>>KLIK<<<

ekundayo - 2012-11-28, 23:47

bebe napisał/a:

...i wychodzi mi, że powinienem ją umieścić na patyku za dachem, a najlepiej na pokładzie drona, który będzie za mną latał. :/


Hmm
Gdyby nie moja niechęć do niszczenia "nowego" samochodu to pewnie skusił bym się na wywiercenie otworów w zderzaku mojego DUSTER-ka a tak skończyło się na czterech próbach z których ta ostatnia (opisana) wydaje misie najbardziej udana i możliwa do powtórzenia przez średnio uzdolnionego technicznie użytkownika DD.

bebe napisał/a:

... A możesz pokazać obraz z monitora?
:/


Film mam przygotowany ale ze względu na jego jakość (było już trochę ciemno) muszę przygotować go jeszcze raz.
Proszę o wyrozumiałość i trochę cierpliwości

Piotr_K - 2012-11-29, 01:21

marszelest napisał/a:
jako ciekawostka kamera cofania z klapą
>>>KLIK<<<

Dobree ;) jak w czołgach te zamykane peryskopy

chriskb - 2012-11-29, 08:33

ekundayu

Piszesz, że się kamera od Skody się nie nadaje to zobacz ten post:
http://www.daciaklub.pl/f...er=asc&start=45

Prezes - 2012-11-29, 08:46

Zamontowałem kamerę u siebie. Też myślałem o kamerze w podświetlaniu, ale w końcu zdecydowałem się na kamerę kątową. Taką można zainstalować (wydaje się mi) w tym plastiku z podświetleniem bliżej środka. U mnie się dało. A czyściłem tą kamerę raz, bo ogólnie widać.

Kamera takiego typu:
http://allegro.pl/kamera-...2813835513.html

ekundayo - 2012-11-29, 15:04

chriskb napisał/a:
ekundayo
Piszesz, że się kamera od Skody się nie nadaje to zobacz ten post:
http://www.daciaklub.pl/f...er=asc&start=45

Oceń sam czy zamieszony tam opis :
chriskb napisał/a:

...Na początku zaznaczę, że jest to praca dla ludzi z manualnymi zdolnościami.
...Pierwsza przeróbka to wykonanie ramki do kamery wraz z 10 mm uszczelką o wymiarach 90X38X3 mm z otworem 76X28 mm.....
itd odpowiada słowu pasuje. A potem wdawaj się w dyskusję na ten temat.

Ja zaproponowałem łatwiejsze tańsze i bardziej eleganckie rozwiązanie. Każdy z nas na własny koszt za własne pieniądze dokonuje jakiś zmian i jeżeli dzieli się nimi z innymi to jest to bardzo cenne i godne poparcia. To jest właśnie fajne. A czepianie się użytych w moim opisie słów uważam za niedobre i oceniam bardzo krytycznie. Każdy na forum ma własne zadanie i nie chciał bym więcej na ten temat polemizować.

chriskb - 2012-11-29, 21:48

ekundayo,

Ja się nie czepiałem, żadnych twoich słów. To sam kategorycznie stwierdziłeś, że kamera Skody się nie nadaje. Tak jak dorobienie ramki czy też klejenie w Twoim wydaniu zajmuje tyle samo czasu. Czy twoje jest tańsze :?: . bardziej eleganckie jak sam twierdzisz to już nie ja będę oceniał.

Generalnie pomysl bardzo dobry tylko ja po ponad roku używania już bym go nie powtorzył. Strasznie się brudzi. Drugi powód to tanie stosowane w tego rodzaju kamerach przetworniki nie trzymają parametrów i tak naprawdę po pomiarach laboratoryjnych rozdzielczość jest około 20% niższa niż deklarowana.

Dla uzyskania pełnego zadowolenia zrób próby cofania przy słabym oświetleniu

ekundayo - 2012-11-30, 00:26

Próby o których mówisz wypadły zdumiewająco dobrze. Światło lampy wstecznej jest wystarczające aby bez problemowo korzystać w trudnych warunkach oświetleniowych z kamery.
Tak jak piszesz każdy z zamieszczonych przykładów jest obarczony pewnymi mankamentami i tu się z tobą zgadzam jest to tylko inspiracja i podpowiedź dla innych a nie gotowe docelowe rozwiązanie problemu.

Axia - 2012-11-30, 00:54

Gratuluję samozaparcia. Bardzo ładnie to wygląda i super, że się sprawdza.
laisar - 2012-12-02, 02:26

bebe napisał/a:
powinienem ją umieścić na patyku za dachem

To może już całkiem niskotechnologicznie - lustereczko?



Chyba to nie wstyd naśladować toyotę previę:



...czy nissana lafestę (to już niemal rodzina):


boboo - 2012-12-02, 04:52

Rozwiązanie dla Lodgy na niemieckim forum:
http://sm.exotenfans.eu/index.php/topic,231.0.html

marszelest - 2012-12-02, 15:09

boboo, tak tylko ,żeby to obejrzeć trzeba się zalogować
bebe - 2012-12-02, 21:48

laisar napisał/a:
bebe napisał/a:
powinienem ją umieścić na patyku za dachem

To może już całkiem niskotechnologicznie - lustereczko?

Nieee, no jak to wygląda? Strugi mi zaburzy na autostradzie... Nieee... :) A serio - nie podoba mi się, ale nieracjonalnie, bo sam patent jest prosty i działa. :] Niestety, zabiera trochę "światła" z i tak już nie rozpieszczających w MCVce tylnych okien, poza tym swe działanie opiera na założeniu niezasyfienia tylnych szyb, poza tym w efekcie patrzysz przez caaałą MCVkę w maleńkie lusterko, w którym masz ogarnąć całą przestrzeń za samochodem (na szerokość).

laisar - 2012-12-03, 08:49

bebe napisał/a:
Strugi mi zaburzy na autostradzie

Trzeba wymyślić aerodynamiczne... (Pioooootrreeeees, jesteś tam?).

TSD czyżby w previi nie zaburzało? No chyba, że to dzięki znaczkowi Toyoty - "-5 do oporów powietrza za znaczek" (((:


Cytat:
[piętrzenie trudności]

Panoramiczne, automatycznie elektrycznie rozkładane po wrzuceniu wstecznego, podgrzewane i z własnym spryskiwaczem - może to już bardziej przemawia do duszy gadżeciarza, zachowując dozę, ekhm-low-ekhm-techu?

wilfranck - 2013-01-19, 08:06
Temat postu: montowanie kamery cofania Lodgy
Witam wszystkich
Oto montaż zrobiłem na Lodgy na wstecznym kamery
Najpierw wziąłem Retro / ekran:
http://cgi.ebay.fr/Auto-M...=item1e76123e1d

Sony CCD kamery i bezprzewodowe scenic 3:
http://cgi.ebay.fr/ws/eBa...984.m1497.l2649


Zacząłem po zdjęciu pokrywy luku, to ma dwie śruby i jest obcięty, oto, że duster jest niemal tak samo:



Następnie usuwamy śruby mocujące zewnętrzną zespołu
Istnieją dwa sub-cache:






Następnie nieprzycięte sztandar



Będziemy otworzyć aparat w dwóch



Wtedy będziemy ciąć




Otrzymujemy, że




Będzie mierzony w połowie odległości między płytkami i świateł zrobić dziurę dla kamera wychwytuje






Trzy małe otwory są wiercone i utrwalono w trzech śrub taśmy




Wiercone są do oświetlenia tablicy przejść syna




it uszczelki w górnej części aparatu z silikonem lub innymi (wziąłem uszczelkę silnika)





Listwa jest podniesiona i przynosi syn z tego samego miejsca, jak te z płyty oświetlenia




użyjemy elektrykiem igły lub półsztywne pochwą przenieść syna mieszka przepuszczanie klapę i wyciągnąć przewód na tyle długo, aby przejść z powrotem do ognia




naprawimy Emitenta i podłączyć przewód, który wyciągnął nić Emitenta i czarna msza




za pomocą drutu dzieje się w mieszkach




Potem w dół do ognia ARD




będziemy lutować brązowy przewód do wtyku jest światło cofania




umieszczenie ekranu tyłu pochodzenia




spędzimy okablowanie ekranu w suficie, a my schodzimy wzdłuż wysokości (co jest nieprzycięte), aby zakończyć w skrzynce bezpieczników




I umieścić odbiornik w skrzynce bezpieczników zatrzymany do dwustronnego
podłączyć przewód wideo




Dywan jest zniesione i obecnie belka jest obniżana, a moc odbiornika na ekranie




będziemy czerwony przewód na ekranie w jednym żółtego przewodu, który jest w wiązce (kontakt +)




będziemy łączyć niebieski przewód od ekranu i czerwony kabel do brązowego przewodu odbiornika H66P (jeśli można przeczytać, inaczej będzie sprawdzić, co jest światłem reverse +)




to masa odbiornika i ekran podłączony do czarnego drutu (można wziąć na ciele, jeśli wolisz)



a teraz z powrotem ekran w odwrotnej




ekran automatycznie przełączy się na wyświetlaczu aparatu ;)

+

wiciu_r - 2013-01-19, 22:39

Wszystko fajnie, jasno i prosto tylko jak to się ma do utrzymania gwarancji?
jackthenight - 2013-01-20, 18:25

wiciu_r napisał/a:
Wszystko fajnie, jasno i prosto tylko jak to się ma do utrzymania gwarancji?

Nijak.

laisar - 2013-01-23, 12:04

jackthenight napisał/a:
Nijak

Rozwijając: nijak do całej gwarancji.

Jeśli jednak przez złe podłączenie spali się sterownik silnika, odpadnie cała plasitkowa listwa z klapy lub stanie się coś podobnego - to oczywiście nie ma co liczyć na naprawę gwarancyjną takiej (i tylko takiej) awarii.

Jeżeli usterka nie będzie miała związku z instalacją kamery - to nie wpłynie na gwarancję.

luk80 - 2013-01-29, 14:44

Tak pozostaje tylko te "jeżeli"
Po przejściach gwarancyjnych w Clio z klimatyzacją i udowadnianiu, że nie jest się wielbłądem życzę powodzenia

48piotr - 2013-01-29, 15:23

luk80 napisał/a:
nie jest się wielbłądem

A gdy ma się "pukiel"?
:mrgreen:

luk80 - 2013-01-31, 12:58

No to wtedy pozostaje zapłacić 3500 na nową sprężarkę którą zepsuło ASO. Tylko wtedy to chyba się jest JELENIEM :mrgreen:
ekundayo - 2013-02-01, 20:43

Bardzo fajnie rozwiązany - podgląd w lusterku wstecznym i montaż symetrycznie na tylnej klapie samochodu (przez co uniknięto zafałszowania obrazu na monitorze).

Ja jednak zamiast tego "karkołomnego" przycinania niedopasowanej kamery...



... zaproponowałbym (następcom) takie proste wymagające jedynie niewielkiego otworu rozwiązanie.


aga - 2013-09-19, 14:08
Temat postu: Logan 2 kamera cofania
Witam
Bardzo proszę o poradę w sprawie kupna kamery cofania ( jaki model ) do mojego Logana. Niestety tył jest dość wysoki, ja nie potrafię cofać na bocznych lusterkach i wogóle wolałabym mieć większą widoczność tego, co mam z tyłu.

Karenzo - 2013-09-19, 14:26

nie wystarczyły by czujniki cofania ?
chriskb - 2013-09-19, 14:38

Prostym rozwiązaniem jest monitor umieszczony w lusterku wstecznym i kamera umiejscowiona pod dodatkowym światłem hamulca wewnątrz pojazdu. Gotowe zestawy można kupić na Allegro. Podłączenie jest proste, gdyż można włączać kamerę z zasilania światła cofania. Ceny to od 300 PLN.

Innym rozwiązaniem jest zakup np GPS z wejściem AV. Tani jest siedmio calowy Peiying PY-GPS7005, plus obojętnie jaka kamera cofania. Umiejscowienie kamery jak podano wyżej. Przewaga tego urządzenia jest taka, że pracuje na odblokowanym Windows CE 6. Można zainstalować Automapę, IGO lub inne oprogramowanie do nawigacji.

miguel - 2013-09-20, 00:24

Ja mam zainstalowane lusterko z ekranem LCD - nie rzuca się w oczy potencjalnym złodziejom. Kamera zamontowana w lampie podświetlenia tablicy. Zasilanie lusterka i kamery z lampy cofania. Ponieważ samochód jest na gwarancji i nie chciałem wlutowywać się w przewody instalacji to zrobiłem adapter (wtyczka męska i żeńska) wpinany do tylniej lampy - jak by co to wystarczy wyjąc adapter i nie ma śladu że było coś podłączone do instalacji samochodu.
jager - 2013-11-18, 12:19
Temat postu: Podłączenie wstecznego do radia dla kamery cofania
Witam,
jestem na etapie montażu kamery cofania i podłaczenia jej pod radio z ekranem DVD. W instrukcji wskazują, że kabelek z radio nalezy podłączyc pod wsteczny lub lampę wstecznego.
Czy mam ciągnąć kabel przez całe auto do lampy wstecznego? Czy jest gdzieś w konsoli środkowej mozliwość wpięcia tego kabelka?
Do tego jeszcze pytanie - czy ma ktoś wskazówkę - "patent" jak przeciagnąć najprościej kabel AV od kamery cofania do Radio. Szczególnie na odcinku konsola <-> bok auta<->tył auta. A może jakoś pod wykładziną podłogi??? Czy ma ktoś z tym doświadczenie?
Z góry dzięki za informację.

Dominus - 2013-11-18, 12:39

Co do ciągnięcia kabla AV do kamery to już Ci podpowiadam.
(ciągłem od Radia do Subwoofera więc wiem co nie co)

Nad pedałami jest taka wykładzina która nad nimi wisi. Trzeba ją zdemontować, jest chyba 6 spinek, trzeba je podważyć i odchodzi.
Kabelek możesz przypiąć na cienkich opaskach zaciskowych w 3 miejscach gdzie były te spinki (wzdłuż kolumny z kierownicą, jak tam zajrzysz po oględzinach będziesz wiedział co i jak).

Następnie trzeba odpiąć spinkę która jest koło dźwigni od otwierania maski i mamy odkryty kawałek wykładziny podłogi. Ściągamy uszczelkę dolną przy progu i możemy prowadzić kabel.
Przy słupku między jednymi a drugimi drzwiami jest trochę zabawy, ale idzie przeciągnąć, potem powtarzamy ściągnięcie uszczelki przy tylnych drzwiach i kabelkiem pod siedzisko tylne a potem wjeżdzamy pod plastik nadkola w bagażniku.

Tutaj trzeba będzie zdemontować górną cześć, "półeczke przy okienku bagażnika"
Mocowanie na 2 wkręty, jeden jest przy uszczelce klapy bagażnika a drugi za oparciem kanapy.
I już masz kabelek przeprowadzony już pod samą lampę tylną .
Teraz zależy gdzie będzie kamerka. Zderzak czy może ramka tablicy rejestracyjnej lub te okolice

bebe - 2013-11-18, 14:32

Nie znam się, to się wypowiem - a czy czasem bliżej nie będzie włącznik światła wstecznego przy dźwigni zmiany biegów, skrzyni biegów, czy gdzie tam?
chriskb - 2013-11-18, 15:12

Włącznik biegu wstecznego jest zamontowany na skrzyni biegów w komorze silnika. Kabel beżowy dochodzi ze złącza R212, które znakduje się obok skrzynki bezpieczników komory silnika do złącza R2 pin 28 (kabel beżowy). Złącze to jest w kabinie po lewej stronie kierowcy. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że jest trochę gimnastyki aby wpiąć się z radiem. Łatwiej jest pociągnąć cienki kabel do wstecznej lampy równolegle z kablem AV pod wykładziną i rynienkami drzwi. Więcej miejsca. Lampa światła wstecznego jest po stronie pasażera i pod wykładziną jest dużo miejsca aby ułożyć kable.
corrado - 2013-11-18, 15:44

Zrobiłbym dokładnie tak jak napisał chriskb
jager - 2013-11-18, 18:03

chriskb napisał/a:
Włącznik biegu wstecznego jest zamontowany na skrzyni biegów w komorze silnika. Kabel beżowy dochodzi ze złącza R212, które znakduje się obok skrzynki bezpieczników komory silnika do złącza R2 pin 28 (kabel beżowy). Złącze to jest w kabinie po lewej stronie kierowcy. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że jest trochę gimnastyki aby wpiąć się z radiem. Łatwiej jest pociągnąć cienki kabel do wstecznej lampy równolegle z kablem AV pod wykładziną i rynienkami drzwi. Więcej miejsca. Lampa światła wstecznego jest po stronie pasażera i pod wykładziną jest dużo miejsca aby ułożyć kable.



kolega Dominus opisał przeciagnięcie kabla od strony kierowcy, a lampa cofania jest od strony pasażera... będę próbował więc od konsoli radia pociągnąć od razu w "prawo" do rynienki drzwi prawych przednich.

Dominus - 2013-11-18, 18:06

jager napisał/a:
chriskb napisał/a:
Włącznik biegu wstecznego jest zamontowany na skrzyni biegów w komorze silnika. Kabel beżowy dochodzi ze złącza R212, które znakduje się obok skrzynki bezpieczników komory silnika do złącza R2 pin 28 (kabel beżowy). Złącze to jest w kabinie po lewej stronie kierowcy. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że jest trochę gimnastyki aby wpiąć się z radiem. Łatwiej jest pociągnąć cienki kabel do wstecznej lampy równolegle z kablem AV pod wykładziną i rynienkami drzwi. Więcej miejsca. Lampa światła wstecznego jest po stronie pasażera i pod wykładziną jest dużo miejsca aby ułożyć kable.



kolega Dominus opisał przeciagnięcie kabla od strony kierowcy, a lampa cofania jest od strony pasażera... będę próbował więc od konsoli radia pociągnąć od razu w "prawo" do rynienki drzwi prawych przednich.


Opisując trasę miałem szczerze na myśli "ciągnięcie" kabli pod kamerkę.
Jeśli chodzi o podłączenie między radiem a lampą, wstecznym to w sumie racja, możesz od razu na stronę pasażera "przeskoczyć" z kablami tylni nie wiem czy jest jak za schowkiem kable podwiesić, chyba że od razu pod wykładziną będzie.

d3mol3k - 2013-12-29, 17:08




No niestety Nissan Terrano :-(

jarkusm - 2014-02-16, 17:52
Temat postu: Kamera cofania + wyświetlacz Sandero Stepway II
Jestem na etapie zakupu sensownej kamery cofania, najlepiej "widzącej" nocą, przy jak najmniejszej ingerencji w karoserię. Wyświetlacz w lusterku 7", bo ślepawy tez jestem (nie rozgłaszajcie bo mi zabiorą prawko :mrgreen: ). Przeglądałem wypowiedzi kolegów na Forum ale jakiegoś właściwego rozwiązania dla siebie nie znalazłem. Większość Forumowiczów ujeżdża DD i do nich rozwiązania są ale do DSS II nie znalazłem. Intryguje mnie jednak ciągle pojawiające się hasło Mr Gadżet. Nie mogę dojść kto to. Gdyby ktoś z Kolegów miał sugestie co do kamery to chętnie przyjmę naukę. Jeśli admin skarci mnie za ponawianie poruszanego wątku - z góry przepraszam.
Dominus - 2014-02-16, 18:00

Jeśli kamerka cofania bez ingerencji w zderzak to są dwa wyjścia:
albo kamerka zintegrowana z lampką nad tablicą rejestracyjna (czy jest dostępna pasująca dla Cb nie wiem, ale też można zrobić samemu coś takiego)
albo rozwiązanie z kamerką w specjalnej ramce tablicy rejestracyjnej

opcja2 http://allegro.pl/ag320-k...3966881250.html

Edytuj nazwę tematu na Czujniki cofania + kamera Sandero Stepway II ;-)

Marek1603 - 2014-02-16, 20:04

Można też coś dopasować stąd http://www.avde.pl/kamery...ml#avde-content
jarkusm - 2014-02-17, 09:50

Dominus napisał/a:
Jeśli kamerka cofania bez ingerencji w zderzak to są dwa wyjścia:
albo kamerka zintegrowana z lampką nad tablicą rejestracyjna (czy jest dostępna pasująca dla Cb nie wiem, ale też można zrobić samemu coś takiego)
albo rozwiązanie z kamerką w specjalnej ramce tablicy rejestracyjnej

opcja2 http://allegro.pl/ag320-k...3966881250.html

Edytuj nazwę tematu na Czujniki cofania + kamera Sandero Stepway II ;-)


Zedytowane :-D

Co do kamery zintegrowanej z lampką podświetlania tablicy to tu właśnie oczekuje jakiejś podpowiedzi ale chyba bez udania sie do jakiegoś eletroszopu z oryginalna lampą się nie obejdzie.
Za sugestią Kolegi Marka1603 zainteresowałem się czymś takim http://www.avde.pl/nvox/n...dukt/41101.html
Mam nadzieję, że cena świadczy o jakości. Jako wyświetlacz planuje takiego cóś
http://allegro.pl/monitor...3919414315.html

Ale znalazłem na allegrowie jeszcze taką propozycję
http://allegro.pl/kamera-...3965355062.html

Co Koledzy na to?

Marek1603 - 2014-02-17, 11:04

Na pewno ta kamerka szału nie będzie robiła ale myślę, że źle też nie będzie.

Monitor w lusterku też mają tylko nie dostępny. :mrgreen:

jarkusm - 2014-02-22, 17:34

Kamera w tablicy, wyświetlacz 7" na lusterku. ZAMONTOWANE i fajnie działa. Lusterko trochę jak w autobusie ale za to widać detale. Kamerka w ramce tablicy rejestracyjnej daje bardzo przyzwoity obraz.
Karenzo - 2014-02-22, 17:36

prosimy o zdjęcia
maciek - 2014-02-22, 23:07

A tak jest zrobiona kamera cofania w dostawczakach Renault
http://www.tech-accessoir...ocument_id=3498

jarkusm - 2014-02-23, 10:19

Karenzo napisał/a:
prosimy o zdjęcia


Foty wrzucę jak domyje autko, bo po wyprawie w podkarpackie zmieniło kolor :mrgreen:

bebe - 2014-02-23, 15:38

maciek napisał/a:
A tak jest zrobiona kamera cofania w dostawczakach Renault

Znalazłem gdzieś w internetach za 243 funty, co dałoby dobrze ponad 1200 zł w polskim ASO. :D Tym samym byłaby to najdroższa kamera cofania w historii motoryzacji polskiej. :] Ciekaw jestem, jak w naturze wygląda ten dodatkowy uchwyt klapy bagażnika (bo rozumiem, że kamera maskowana jest w uchwycie), a przede wszystkim - jak prezentuje się ten ekranik z Nokii 3310 w osłonie przeciwsłonecznej. :)

Dominus - 2014-06-19, 15:39

Mam w planie montaż kamerki cofania tylko mam pytanie.
Są dostępne kamerki z diodami oraz bez i nie wiem co wybrać, co lepsze?

Szczerze to chce zamontować kamerkę do klapy bagażnika na środku pod ryglem zamykania klapy.
Na chwilę obecną mam coś takiego na oku
http://allegro.pl/hit-sam...4308925409.html

piotr. z - 2014-06-19, 16:25

jeśli chcesz zamontować na zewnątrz samochodu to bierz z diodami, jeśli wewnątrz to będą zakłócenia (IR się odbije od szyby). Ja mam wewnątrz bez diod ale wieczorem cofanie to masakra bo światło cofania służy do ostrzeżenia innych, że się cofa, a nie do oświetlenia drogi za samochodem...
Dominus - 2014-06-19, 16:32

Obecnie posiadam czujniki parkowania tył przód tak więc o kamerce cofania myślę jako dodatek.
Na pewno nie chcę kamerki wiercić w zderzaku, to odpada.
Zamontowanie wewnątrz samochodu za szybą jakoś mi się nie widzi.
Tak więc tylko w klapie bagażnika i na środku (nie w światełkach od podświetlania rejestracji)

jas_pik - 2014-06-19, 20:31

A dlaczego nie w ramce tablicy?
Lub dokręcaną do tablicy?
Proponuję z diodami i w miarę dużą rozdzielczością - w zależności od posiadanego monitora (tzn. z rozdzielczość nie mniejsza niż monitora)

Dominus - 2014-06-19, 20:58

jas_pik, jeśli w ramce to w jaki sposób przeprowadzam kabel do środka auta? (kabel do tej klapy z napisaem? tyle że będzie kawałek kabla na wierzchu?)
Ekran będzie 7" o rozdzielczości 800x480

Może coś takiego bym wkomponował na środek pod klapę
http://allegro.pl/kolorow...4323102584.html

route2000 - 2014-06-19, 21:12

I tak, i tak musisz wiercić otwór na kabelek od kamery jak masz w ramce albo do montażu kamerki. Bezinwazyjny montaż kamerki to wymiana klosza oświetlenia tablicy rejestracyjnej na inną z kamerką tak jak sprzedaje nasz kolega forumowicz djquest.
piotr. z - 2014-06-19, 21:12

Dominus napisał/a:

Zamontowanie wewnątrz samochodu za szybą jakoś mi się nie widzi.
Tak więc tylko w klapie bagażnika i na środku (nie w światełkach od podświetlania rejestracji)


Mam kamerkę zamocowaną na rzepy pod trzecim światłem stopu- z zewnątrz mało widoczna. Nie pokazuje oczywiście zderzaka ale po zniknięciu zderzaka samochodu można jeszcze z 30 cm cofać. Tu przykład eplusa a jak chcesz to mogę strzelić fotę jak to wygląda u mnie. Z tym, ze mam czarną obudowę i- niestety- brak tych linii pomocniczych (szybko musiałem kupować i nie przyuważyłem braku tego gadżetu...).

Dominus - 2014-06-19, 21:14

route2000,
tak tak tyle że w przypadku kamerki
http://allegro.pl/hit-sam...4308925409.html
montuje ją i przez ten samo otwór kabelek przechodzi już do środka.

A w przypadku kamerki z ramką to między ramką a klapą jest kawałek na którym może "dyndać" kabel, czyż nie?

Dominus - 2014-06-19, 21:15

piotr. z napisał/a:
brak tych linii pomocniczych (szybko musiałem kupować i nie przyuważyłem braku tego gadżetu...).


ooo na to też zwrócę uwagę bo we wszystkich tego nie ma

route2000 - 2014-06-19, 21:24

Dominus napisał/a:

A w przypadku kamerki z ramką to między ramką a klapą jest kawałek na którym może "dyndać" kabel, czyż nie?

Nie wiem, jeżeli ramka rejestracyjna będzie miała większą odległość od ramki z napisem DUSTER to może dyndać, a jak ramka będzie dosłownie pod ramką bagażnika to nie powinno widać. Trzeba to samemu obczaić z tą sprawa. ;-)

Dominus - 2014-06-19, 21:27

Otóż właśnie obawiam się że nie da rady ramki rejestracyjnej przesunąć w góry aby kabelek nie "dyndał" i szukam kamerki takiej aby przymocować do klapy z napisem
route2000 - 2014-06-19, 21:32

Jeżeli ramka rejestracyjna ma wewnątrz kilkanaście otworów technologicznych żeby dopasować do fabrycznych otworów to można spróbować umieścić je wyżej .... a jak nie uda się to pozostaje tylko taka kamerka jaką pokazałeś na allegro. ;-)
Dominus - 2014-06-19, 21:35

A to ja wiem że ramka ma sporo otworów, jest to w zasadzie kawałek plastiku więc nawet samemu można było by otwory zrobić tylko że gdy dosunę ją za bardzo do góry to znowu kamerka wejdzie chyba pod tą klapę.
A przykręcając do klapy zdystansuje ją i opuszczę ciut aby obiektyw nie był przysłonięty.

jas_pik - 2014-06-19, 21:54

Dominus napisał/a:
, jeśli w ramce to w jaki sposób przeprowadzam kabel do środka auta?

Powyżej ramki tablicy masz lampkę oświetlenia tablicy - przeciągasz właśnie otworem na lampkę - kabel nie jest zbyt gruby zmieści się.
Dominus napisał/a:
Ekran będzie 7" o rozdzielczości 800x480

To szukaj kamery o co najmniej 480 liniach

Dominus - 2014-06-19, 21:56

jas_pik napisał/a:
Dominus napisał/a:
, jeśli w ramce to w jaki sposób przeprowadzam kabel do środka auta?

Powyżej ramki tablicy masz lampkę oświetlenia tablicy - przeciągasz właśnie otworem na lampkę - kabel nie jest zbyt gruby zmieści się.


Tyle że na pewnym odcinku kabel będzię luźnie wisiał

jas_pik napisał/a:


Dominus napisał/a:
Ekran będzie 7" o rozdzielczości 800x480

To szukaj kamery o co najmniej 480 liniach


ok, takiej będę szukał

chriskb - 2014-06-20, 08:37

Z własnego doświadczenia dodam. Kamera zamontowana na zewnątrz bez osłony jest zawsze zafajdana. Miałem taką w oświetleniu tablicy rejestracyjnej, można zobaczyć tutaj http://www.daciaklub.pl/f...aussie&start=50
Z lenistwa, ciągłe czyszczenie inny model zamontowałem wewnątrz pod dodatkowym światłem hamulca. Tak jak opisuje kol.piotr. z, zderzaka nie widać ale można cofnąć na gazetę do przeszkody. Nawet jak jest ona w postaci cienkiego słupka, co nie zawsze wykrywają czujniki cofania.

djquest - 2014-06-21, 08:43

Od siebie dodam, że warto też zwrócić uwagę na zastosowany przetwornik ;-) .
Idealnie jak jest CCD - kamera może ale nie musi kosztować kilka zł więcej ale jakość obrazu będzie dużo lepsza jak w CMOSie - ostre detale, idealne odwzorowanie barw i lepiej widzi w nocy nawet bez podczerwieni ;-) .
Ile kamer tyle potrzeb - każda ma swoje + i - .
Jedną z najmniej inwazyjnych jest nasza chromowana śrubka a bezinwazyjna w konstrukcję nadwozia jest kamera dedykowana. Praktycznie nikt nic lepszego nie wymyślił póki co :-P .

Dominus - 2014-06-30, 18:04

Jednak prawdopodobnie zakupię kamerkę zintegrowaną z ramką rejestracyjną.
Raz że przy montażu pod klapą musiałbym znacznie opuścić ją (między rantem klapy a poziomem do którego była by przytwierdzona kamerka - poziom oświetlenie rejestracji jest 3cm. W mojej klapie chromowanej tyle jest) a dwa to może być problem - niewygoda podczas otwierania - chwytania za klapę jak pod nią będzie kamerka.

Mam pytanie.
Na co głównie patrzyć przy wyborze kamerki.
efektywna Liczba pikseli czy rozdzielczość TV i kąt widzenia

Na jednej aukcji jest
efektywna Liczba pikseli: 510 x 582 i - rozdzielczość 480 TV 135stopni
http://allegro.pl/show_item.php?item=4353534677

a na innej
Rozdzielczość 628 x 586 PAL / 510x496 NTSC 420lini 170stopni
http://allegro.pl/show_item.php?item=4300590965

Dodam informację że Ekran będzie 7" o rozdzielczości 800x480 , do niego chcę dopasować kamerkę

jas_pik - 2014-06-30, 21:26

Ta pierwsza kamerka w opisie aukcji nie ma NTSC a to jest warunek działania.
Dominus - 2014-06-30, 21:37

A czy parametry kamerki z drugiej aukcji są przyzwoite czy należy szukać czegoś lepszego? Na ci głównie patrzeć z tych 3 parametrów które powyżej wymieniłem
jas_pik - 2014-06-30, 22:55

Sądzę że jest OK pod względem parametrów - ale co z gwarancją - w opisie aukcji brak info a elektronika na zewnątrz może szybko szwankować.
Masz możliwość odbioru osobistego - sklep istniejący w realu zadzwoń - ewentualnie wybierz wysyłkę - masz możliwość przetestowania i ewentualnego zwrotu odstąpienie od umowy w terminie 10 dni.

corrado - 2014-07-01, 08:37

A ekran - wyświetlacz gdzie umieścisz 7 calowy ? I co to będzie ? :roll:
jas_pik - 2014-07-01, 09:09

corrado napisał/a:
A ekran - wyświetlacz gdzie umieścisz 7 calowy ? I co to będzie ? :roll:

No własnie - ja zasugerowałem się że instalujesz MediaNav ( i dlatego wspominam o NTSC) a jeśli inne urządzenie to musisz sprawdzić jakie sygnały przyjmuje.
Jesli masz to urządzenie - to wybierz się z nim do sklepu i sprawdź jak współpracują

Dominus - 2014-07-01, 10:32

corrado napisał/a:
A ekran - wyświetlacz gdzie umieścisz 7 calowy ? I co to będzie ? :roll:


W miejscu radia będzie zamontowany 2 din GoClever Navio Car 702.
W instrukcji mam jedynie adnotacje:
"AV-in: możliwość podłączenia kamery" tyle

jas_pik - 2014-07-01, 11:07

Ja bym tego nie kupował jesli cena jest?ma byyć wyższa niż 300 zł.
Link do instrukcja EN/PL
Wg opini w necie nie trzyma wymiarów standaedu 2 DIN - co może powodować problemy w montażu.
W cenie do 500 zł można znaleźć MN wymontowany z renault :mrgreen:
Z moją nakładką MN ma to samo oprogramowanie :) ( kalkulator i kalendarz)

Dominus - 2014-07-01, 11:14

To już indywidualna sprawa czy warto czy też nie.
Ja zakupiłem nowego w cenie 399zł z wysyłką, gwarancją 2lata i mapami full europa.
Co do wymiarów sprawdzałem to i nie powinno być problemów, czekam na ramkę i na 100% się okaże.

Jest kolega na forum, ma tą nawi 2 lata i nie ma problemów, Blondi ma NavioCar 701 też nie narzeka (chyba), a i w necie jakiś negatywnych opinii nie widziałem.
Czas pokaże. Ale za to 399zł to nie za 899zł

Mój GoClever ma wymiary takie jak GMS 6311 więc będzie ok, a tu na forum Drza montował.
Wieć wszystko co jest w internecie nie musi być prawdą :-P

Nie rozumiem po co mi podsyłasz link do instrukcji, w jakim celu :-?

Z ciekawości pokaż mi coś
jas_pik napisał/a:

W cenie do 500 zł można znaleźć MN wymontowany z renault :mrgreen:

:?:

chriskb - 2014-07-01, 11:33

Jeżeli mogę coś poradzić to taka kamera ma b. dobry kąt widzenia 170° oraz zbudowana na przetworniku CCD allegro.pl/kamera-cofania-nocna-wbudowana-w-ramke-rejestracji-i4359635813.html
jas_pik - 2014-07-01, 11:55

Dominus napisał/a:
..
Ja zakupiłem nowego w cenie 399zł z wysyłką, gwarancją 2lata i mapami full europa.

To dobra cena :mrgreen:
Dominus napisał/a:

Co do wymiarów sprawdzałem to i nie powinno być problemów, czekam na ramkę i na 100% się okaże.

Internet jest pełen śmieci i czasami ciężko znaleźć prawdziwe informacje
Dominus napisał/a:


Nie rozumiem po co mi podsyłasz link do instrukcji, w jakim celu :-?

Znalazłem - nie czytałem ale może są tam informacje o podłączeniu kamery.
Chciałem pomóc ale jesli nie oczekujesz pomocy od innych to po co zadajesz pytania na forum?
Jeśli Ty innym nie podajesz poprawnych informacji do czego chcesz podłączyć kamerę to mogą później wychodzić dziwne kwiatki.
Ja nie mam szklanej kuli aby wiedzieć co mas,z czego nie masz - co wiesz a czego nie wiesz
Dominus napisał/a:
Z ciekawości pokaż mi coś
:

Jakiś czas temu widziałem za 500 , dziś na szybko z allegro po 600 :-D
http://allegro.pl/radio-n...4360414722.html
http://allegro.pl/radio-n...4360455183.html

Dominus - 2014-07-01, 12:05

jas_pik napisał/a:

Chciałem pomóc ale jesli nie oczekujesz pomocy od innych to po co zadajesz pytania na forum?

Tak się składa że poszukuje pewnych informacji, i chce je otrzymać :mrgreen:
Po to zadaje tu pytania.

Źle mnie zrozumiałeś odnośnie tej instrukcji. a i kilka informacji chyba Ci z moich postów umknęło.
Napisałem wcześniej że:
Dominus napisał/a:

W instrukcji mam jedynie adnotacje:
"AV-in: możliwość podłączenia kamery" tyle

Tak więc mam ja i odnośnik do linku mi nie potrzebny ale dzięki za chęci.


jas_pik napisał/a:

Jeśli Ty innym nie podajesz poprawnych informacji do czego chcesz podłączyć kamerę to mogą później wychodzić dziwne kwiatki.


Wcześniej pisałem do jakiego ekranu i jego rozdzielczości ma być kamerka i nie myślałem że
Dominus napisał/a:
Ekran będzie 7" o rozdzielczości 800x480

to stwierdzisz że to seryjna MediaNavi i w dodatku zamontowana w Ph1
Media Nav ma w ogóle 7" i 800x480?

Co to MediaNav z Clio, to nie wiem jak z wpasowaniem jej do ph1 i wymiarów do ramek 2 din, czy to ma standardowy wymiar 2 din

Ale fakt z tym MediaNav z ClioIV nie byłby głupi pomysł o ile bez rzeźbienia do ramki 2 din ładnie by wpasowało. Brakowało by tylko chyba orginalnego nadajnika GPS (chyba taki jest potrzebny do niej i nie wiadomo jaki byłby koszt jego dokupienia)

chriskb - 2014-07-01, 13:33

Można dokupić odbiornik GPS z BT np. taki allegro.pl/odbiornik-bluetooth-gps-737-i4355961680.html
jas_pik - 2014-07-01, 15:30

Dominus napisał/a:

Media Nav ma w ogóle 7" i 800x480?

Tak
Dominus napisał/a:
Co to MediaNav z Clio, to nie wiem jak z wpasowaniem jej do ph1 i wymiarów do ramek 2 din, czy to ma standardowy wymiar 2 din

Front 2 DIN tył 1 DIN
Dominus napisał/a:
Ale fakt z tym MediaNav z ClioIV nie byłby głupi pomysł o ile bez rzeźbienia do ramki 2 din ładnie by wpasowało.

Wg tego co widziałem to pasuje do standardowych ramek 2 DIN ale fizycznie nbie przymierzałem
Dominus napisał/a:

Brakowało by tylko chyba orginalnego nadajnika GPS (chyba taki jest potrzebny do niej i nie wiadomo jaki byłby koszt jego dokupienia)

Nie trzeba żadnego odbiornika GPS bo jest wbudowany w MN
chriskb napisał/a:
Można dokupić odbiornik GPS z BT np. taki allegro.pl/odbiornik-bluetooth-gps-737-i4355961680.html

Niestety nie da się podłączyć przez BT innych urzadzeń niż telefon/smartfon - system MN nie obsługuje innych rodzajów trnasmisji - może działać wyłącznie jako system głośnomówiący ( jak na razie)

Dominus - 2014-07-01, 15:49

Dzięki za dobór kamerki Panowie, rady propozycje...

.... jas_pik Aleś mi dał klina z tym radiem z Renaulta... aż zaczynam badać czy to by wlazło do ph1 i działało

corrado - 2014-07-03, 18:48

Rozwiązania z małym wyświetlaczem 3.5 cala :













lub




Daster - 2014-07-03, 19:25

Kamera centralnie pod przyciskiem klapy będzie przeszkadzać w jej otwieraniu. Przycisk wciska się kciukiem chwytając resztą palców za czarną listwę w miejscu gdzie wystaje kamera.
fotolabor - 2014-08-14, 10:07

Witam ,czy ktoś dysponuje zdjęciami lub linkiem ,jak przeciągnąć kabel kamery cofania od świateł cofania do tablicy rejestracyjnej (mam zamiar kupić kamerę w tablicy) :shock:
route2000 - 2014-08-14, 12:08

Górą tam gdzie jest karbowana gumowa rurka (w środku są przewody) i dalej pod blachą poprzez otwory rewizyjne albo wyciągając kabelek od oświetlenia tab. rej. przy wyciągniętej rurki karbowanej ciągnąc za sobą np. sznurek jako pilot, potem doczepiasz nowy kabelek do kabelka oświetlenia tab.rejestracyjnej i z powrotem ciągniesz do oświetlenia tab. rej.
fotolabor - 2014-08-14, 12:50

route 2000

Użycie kabelka oświetlenia jako pilota przyznam to ciekawy pomysł .Dzięki :lol:

kakus - 2014-08-16, 16:10

Jako że jestem zielony w tym temacie to może ktoś mi podpowie dlaczego kamera cofania jest lepsza od czujników cofania ???
chriskb - 2014-08-16, 16:20

Kol.kakus, wzrok jest lepszym zmysłem niż słuch. To takie proste wytłumaczenie. Poza tym kamera pozwala na podjechanie do przeszkody na gazetę.
kakus - 2014-08-16, 16:29

no ale przecież czujniki cofania pokazują odległość z dokładnością do 10 cm na wyświetlaczu a kamera to jakaś tam optyka ...jakieś linie też tam są .... chyba trzeba to jakoś kalibrować?? ..... tak na mój rozum to lepsze te cm w liczbie niż oceniać w kamerze na oko ?? ...
chriskb - 2014-08-16, 16:35

Kamera cofania również ma podziałkę odległości. Jest taki ciekawy test jak cienki słupek metalowy znajdzie się dokładnie pomiędzy dwoma czujnikami cofania, wtedy pomiar na wskaźniku cofania będzie pokazywał różne odległości. Warto wypróbować. Oczom taki słupek i odległość od niego nie umknie.
kakus - 2014-08-16, 16:46

jako że mam MediaNav to myślę o kamerze ale jakoś praktyczniejsze wydają mi się liczby ...zobaczę jeszcze ..... dzięki
fotolabor - 2014-09-02, 12:07

Kamera cofania zainstalowana ,ostatnia czerwona linia w odległości 50 cm od zderzaka .Mogła by być bliżej .zakres regulacji kąta nachylenia wyczerpany .Jak macie w swoich Dusterach? :-/
piotr. z - 2014-09-02, 13:32

Przez niedopatrzenie kupiłem kamerę bez linii ale radzę sobie tak, że jeżeli na granicy pola widzenia znajduje się zderzak samochodu to mam ok. 50 cm. Jeśli chodzi o boki to na tylnej klapie jest kawał plastiku i jeśli przedłużenie linii nie "włazi" na przeszkodę to można cofać- oczywiście nie na pałę bo kilku mm może zabraknąć :mrgreen: . Kwestia przyzwyczajenia. ;-)
miguel - 2014-09-05, 22:42

U mnie ostatnia linia 12cm od pojazdy stojącego za (mimo tak niewielkiej odległości widać cały pojazd). Kamera zamontowana w lampce podświetlenia tablicy którą sam zmodyfikowałem. Wyświetlacz w lusterku. Linie wskazujące są wyśrodkowane względem samochodu i pokazują środek - na zamieszczonych zdjęciach tego nie widać bo auta były trochę przesunięte względem siebie.

* Można by podjechać bliżej auta stojącego za bo od czerwonej linii do końca ekranu widać że jeszcze miejsce jest ale to już za blisko...

leo - 2014-09-07, 10:26

Witaj, Miguel.
Podoba mi się Twoje rozwiązanie. Czy mógłbyś napisać więcej o tym, skąd i jaką kamerkę wziąłeś oraz jak udało Ci się ją zmieścić w lampce?

fotolabor - 2014-09-07, 23:03

Miguel.

Gratuluję czerwona na 12cm to chyba rekord .Moja kamera pomimo możliwości regulacji pionowej "zatrzymała" się na swoim boku gdyż jest kwadratowa ,widzę ,że twoja jest okrągła to daje większe pole manewru. :idea:

fotolabor - 2014-09-15, 12:48

W instrukcji kamery jest napisane ,w zimie kamery nie skrobać nie podgrzewać nie pryskać odmrażaczem .Zapomnieli napisać co robić w zimie gdy kamera zamarza .Może ktoś ma jakiś sposób? 8-)
Karenzo - 2015-05-21, 12:13

Chce kupić taką nawigacje
http://allegro.pl/nawigac...5348478561.html
opis producenta :
http://www.vordon.pl/prod...PS-5-AV-IN.html
do tego kamerkę taką
http://allegro.pl/doskona...5343304437.html

tutaj inny kształt
http://allegro.pl/listing...price_enabled=1

Nie chce na to wydawać dużo kasy bo długo się nie pociesze tym rozwiązaniem
Chce ją zamontować w miejscu czerwonego X
Będzie to grało ?

eplus - 2015-05-21, 14:32

Ja też mam zamiast czerwonego X kamerkę, nawet wstawiałem zdjęcia z niej, wątek insp. Gadgeta str. 1 i 2: http://www.daciaklub.pl/f...4664&highlight=
Nie błoci się, nie zamarza, nikt nie próbował ukraść. Polecam.

Dardus - 2015-05-21, 14:33

Przerabiałem ostatnio ten temat. Kamerka zamontowana w tym miejscu widokowo mało się różni od widoku przez szybę (z pozycji kierowcy), więc przeniosłem ją nad teblicę rejestr. Teraz w radiu widzę swój hak holowniczy (i taki był zamierzony cel).
Co do odległości to widok z kamery kończy się trochę dalej, nim zaczyna się widok z tylnej szyby. Możliwości widoku z kamery na odległość są dużo większe w zależności od umiejscowienia. Na tym forum poruszane już były tematy tegu typu, radzę dobrze poszukać.

Karenzo - 2015-05-21, 18:44

W jaki sposób przeciągnę kabel z kamerki w ramce rejestracyjnej ?
Jak jest z brudzeniem

route2000 - 2015-05-21, 18:54

Normalnie, że kamera się brudzi. A jak zamocujesz za szybą to nie brudzi?? A tylna szyba nie brudzi??
Jak pisał kolega, że za szybą to nie widzisz własnego zderzaka i nie masz możliwości dokładnej oceny odległości. Tak jak chcesz robić to lepiej zainwestować w czujniki. Ja zamontowałbym kamerę pod tablicą rejestracyjną, a kabelek podciągnąłbym poprzez otwór gdzie biegną kabelki do podświetlania tablicy rejestracyjnej i dalej podsufitką do przodu. ;-)

Dominus - 2015-05-21, 19:01

Użytkuje od niedawna kamerki cofania takiej zabudowanej wraz z ramką rejestracyjną i na razie nie musiałem jej w żaden sposób przecierać bo nie była zabrudzona. Zobaczymy jak zimą ale wątpię aby był z tym problem.
Jest ona "zadaszona" poprzez nakładkę klapy bagażnika, tą z napisem Duster. (przynajmniej u Mnie na pewno gdyż moja nakładka chromowana jest grubsza niż ta seryjna plastikowo-czarna.

Kamerka jest fajnym uzupełnieniem do czujników parkowania. Nie wszystko czujniki mogą wychwycić, a można to zobaczyć na ekranie.
Choć kamerka jest z możliwością regulacji góra dół jest ona maksymalnie skierowana w dół.
Zółta linia 1,8m, zielona 1,3m , niebieska 1,0m. "koniec ekranu" 0,6m

Koszt ramki z kamerką wraz z wysyłką 81zł + montaż własnoręczny :lol:

Dokładnie ta kamerka
http://allegro.pl/kamera-...5150124505.html
a mniej zapłaciłem bo skorzystałem z rabatu -10zł ;-)




piotr. z - 2015-05-21, 20:31

Mam kamerkę w miejscu "X" i wzorowałem się na rozwiązaniu eplusa. Negatywne doświadczenia kolegi chriskb z kamerą na zewnątrz (na pierwszej i drugiej stronie tego wątku) skłoniło mnie do montażu wewnątrz i nie żałuję. Wprawdzie nie widzę obszaru ok. 0,5m od granicy tego co łapie kamera do zderzaka ale bez przesady. Zamieszczałem też foty na forum. Jeśli mam usyfioną szybę to włączam spryskiwacz i wycieraczkę i obraz jest czysty- nie muszę wychodzić na zewnątrz jak okaże się, że soczewka kamery jest brudna.

Karenzo,
kamerka z linku nie ma regulacji położenia w pionie (moja ma) i nie wiem, czy nie będziesz bardziej widział nieba niż gleby. O Vordonie nic nie powiem bo nie znam tej firmy. Patrząc na sposób podłączania kabli to trochę upierdliwe by było chyba, że będziesz zostawiał w smochodzie ale wtedy prowokujesz potencjalnego złodzieja

Dardus - 2015-05-21, 20:45

Dokładnie jak kolega powyżej, mam ten sam układ i to samo miejsce montażu kamerki. Tylko w mim przypadku widok zaczyna się od główki haka holowniczego, ale za to nie ma takiego widoku jak u kolegi, gdzie rewelacyjnie widać pole manewru.
Karenzo - 2015-05-22, 09:59

Dominus Jak przeciągnąłeś kable z ramki do wew. auta ?
Rozumiem że kamera ma martwe pole 60 cm od zderzaka czyli tyle samo ile w rozwiązaniu za szybą.
Ja również mam czujniki parkowania .
piotr. z starałem się wybrać kamerę bez doświetlenia bo pisałeś że będzie odbijać się od szyby , a takie nie mają regulacji

Karenzo - 2015-05-22, 11:20

Znalazłem coś co najbardziej mnie satysfakcjonuje
http://allegro.pl/kamera-...5379906682.html
przynajmniej normalna cenna a nie 300 zł

na aukcji jest informacja
Cytat:
SYSTEM NTSC ( pasuje do MEDIA NAV ), jeżeli potrzebujesz kamery w systemie PAL poinformuj nas o tym fakcie w wiadomości dla sprzedającego.

moja navi
http://www.vordon.pl/prod...PS-5-AV-IN.html

z informacji na elektrodzie wiem że do nawigacji potrzebna jest przejściówka


route2000 - 2015-05-22, 12:02

Karenzo, z przeciąganiem kabla to jest trochę zabawy.
Jest jedna szkoła: cierpliwa - wpychasz elastyczną, ale sztywną sprężynkę lub słomkę (taką do przepychania kabli przez rurkę) poprzez otwory fabryczne ile się da i z drugiej strony szukasz poprzez fabryczne otwory drugą końcówkę słomki i jak się uda to OK, ale nie tak zawsze od razu się uda i stąd trzeba cierpliwości.
Druga szkoła: szybsza, ale wymaga naruszenia fabrycznej instalacji - mianowicie trzeba odłączyć zasilanie lamp podświetlenia tablicy rejestracyjnej, zabezpieczyć końcówki przed zawarciem taśmą izolacyjną, doczepić do końcówki mocny sznurek lub cienki kabelek (będzie pełnił rolę pilota) i z drugiej strony wyciągamy fabryczny kabel aż wyjdzie z pilotem, potem doczepiamy nowy kabel do kamery i z powrotem wciągamy na miejsce z nowym kabelkiem i tyle masz wszystko. ;-)

Karenzo - 2015-05-22, 12:29

Jeżeli chodzi o przeciąganie kabli w kabinie wiem jak to zrobić , bardziej chodziło mi o moment kiedy z zewnątrz auta musimy dostać się do wew .
Ale to już nie mój problem bo zdecydowałem się na dedykowaną kamerę w miejscu oświetlenia tablicy .
Teraz interesuje mnie tylko czy mam zamówić kamerkę w formacie NTSC czy PAL

route2000 - 2015-05-22, 13:11

To zależy w jakim systemie masz monitor. Jeżeli pracuje w obu systemach to weź PAL. ;-)
Karenzo - 2015-05-22, 13:16

Dzwoniłem na infolinie vordona jest system PAL .
Całość rozmowy załatwiłem w 45 sek całkiem nieźle jak na chińszczyznę
dodatkowo dorzucę folie na ekran bo słyszałem że jest słaba widoczność ekranu w słońcu .
Taka matowa folia powinna załatwić sprawę
http://allegro.pl/folia-o...5305641374.html

Karenzo - 2015-06-01, 23:37

Które kable we wiązce do tylnych lamp odpowiadają za żarówkę cofania ? (kolory )
laisar - 2015-06-01, 23:43

Karenzo napisał/a:
Które kable we wiązce do tylnych lamp odpowiadają za żarówkę cofania ? (kolory )

Powinny być łososiowe.

Karenzo - 2015-06-02, 00:25

Masa jest dla całej lampy czy światło cofania ma oddzielną ?
Kabel masowy będzie czarny ?

Telside - 2015-06-02, 07:16

Karenzo, czy jesteś zadowolony z nawigacji? Chodzi mi o te mapy oparte o OpenStreetMap (o ile ich używasz, a nie wgrałeś innych).
laisar - 2015-06-02, 09:48

Karenzo napisał/a:
Masa jest dla całej lampy

Tak, oczywiście czarna.

Karenzo - 2015-06-02, 14:58

Ja w PL używam google maps na adroida .
Jeździłem na tych mapach za granicą i na trasę nie mam zastrzeżeń .

Mapy są ok , gorzej z wyszukiwaniem adresu (przyzwyczaiłem się do google maps )
Mam teraz tą nawigacje i automape

Karenzo - 2015-06-02, 20:03

W czwartek chce montować i jak uważacie po której stronie powinna być kamera ?
Po stronie kierowcy czy pasażera ?
Ja myślałem żeby umieścić ją po stronie pasażera .
Wtedy żarówka jest po stronie wew rejestracji a kamera zew .
przypomnę że wygląda to tak :
http://allegro.pl/kamera-...5379906682.html
Ale po stronie kierowcy jest bardziej na środku

route2000 - 2015-06-02, 22:15

Sam odpowiedziałeś na te pierwsze pytanie ostatnim zdaniem. :-D
Karenzo - 2015-06-05, 22:05

Opis dla potomności ..
Do przeplecenia kabla przez klape bagażnika potrzebujemy sztywnego kabla .
Może być antenowy ja użyłem 2 x 1,75 w podwójnej izolacji .
Kupiłem go w markecie budowlanym 3 zł za metr , 4 metry wystarczą .


Jak to powinno wyglądać widzicie na filmie
https://www.youtube.com/watch?v=NgA4AuY_E6s
Napisze tylko że należy zaczynać od dołu klapy (otwór z gumowym wężem ) . Jest znacznie łatwiej niż od góry bo kabel się nie blokuje . Potem na końcu zaczepiamy kable właściwe i ciągniemy kabel przez mały otwór . Jak już to zrobimy
Do gumowego węża wkładamy złożony przewód , konektora cinche nie da sie przepchnąć jest za duży . Dlatego trzeba przeciągnąć złożony kabel a potem wciągnąć konektor .
Najlepiej na początku pracy zdjąć osłony bagażnika po stronie pasażera i tak będzie trzeba je zdjąć aby położyć kabel .
Staramy się iść po oryginalnej wiązce , mocując kabel opaskami zaciskowymi do niej .
Od kanapy 2 rzędu kabel idzie po podłodze więc trzeba go wzmocnić przed przetarciem , dlatego potrzeba ok 1 m pęszla .
Fotki tutaj
Potrzebne jest :
6 m kabla cinche
1,5 m dwużyłowego kable zasilającego
1 m pęszla

kakus - 2015-06-06, 11:13

a próbował ktoś rozwiązania z modułem WIFI ??
eplus - 2015-06-06, 21:05

Ja tak jeździłem parę dni, zanim przeciągnąłem kabel. Przy wjeździe w strefę jakichś zakłóceń (może być TV przemysłowa albo coś na tej częstotliwości) na ekranie zamiast trasy programu nawigacyjnego nagle pojawia się szum (śnieg). Trzeba wtedy wyjąć wtyczkę z gniazda zapalniczki - bez zasilania nie ma odbioru TV i wraca program GPS. Jeśli pozostaje się przy odbiorze bezprzewodowym (nie jest to WiFi), to uszkodzenie zasilacza (dość awaryjny element) powoduje problem z doborem odpowiedniego zamiennika zawierającego moduł odbiorczy TV. Jeśli jest kabel TV z tyłu do przodu, to kupuje się normalny zasilacz 12V/5V 2A małe USB i po sprawie.
kakus - 2015-06-07, 12:09

miałem na myśli bezprzewodową kamerę cofania
eplus - 2015-06-07, 23:01

Ja też.
Dardus - 2015-06-09, 09:36

Czy sprawdzał ktoś zwykłą kamerkę cofania na kablach, połączyć przez moduł wifi. Czy też są emitowane takie zakłucenia. Planuję połączyć to do przyczepy.
SilverTM - 2015-09-15, 06:58

http://www.daciaklub.pl/f...1678946#1678946
Ajgor napisał/a:
Mnie to najbardziej ta kamerka cofania by zadowoliła...

Ale kamerę cofania można zamontować już do modeli z media nav koszt około 1000zł ( 500zł zestaw i 500zł montaż w aso )

Ajgor - 2015-09-15, 21:50

Niestety, nie mam media nav ...
DIYowiec - 2015-09-15, 22:06

No to kupujesz chińska kamerę i monitor - wszystko za 200zł.
dsws - 2015-09-16, 09:24

Silver,
w którym ASO montują kamery cofania do Dustera, bo ja dzwoniłem do Zdunka i mówią że nie ma takiej możliwości

SilverTM - 2015-09-16, 10:49

Taką samą informację dostałem pierwszym razem, drugim wydrukowałem instrukcję oryginalną Dacii z numerami i całą instalacją i okazało się że faktycznie kamera jest ( co prawda u nich w systemie opisana jako czujnik parkowania czy jakoś tak ) wszystko da się zrobić.

http://www.tech-accessoir...ocument_id=4800

Wydrukuj zanieś i patrz na reakcję ;)

dsws - 2015-09-16, 14:09

Dzięki za info, zaniosę do serwisu i zobaczę reakcję
kicia - 2015-09-22, 13:25

W Nawrocie pod Wrocławiem już w lipcu mieli montować kamerkę do Dustera. Mechanik nawet mi pokazywał tego samego pdfa.
Pytałam się o zdjęcia (bo też myślę o tym gadżecie), ale niestety instalacja się (jeszcze) nie odbyła.

kilazz - 2015-09-22, 14:15

Widziałem zamontowaną fabryczną kamerkę i wizualnie nie powala na kolana, starsznie odstaje.. ale chyba się i tak na nią zdecyduję..
mekintosz - 2015-10-03, 16:00

Witam

Dołączam się do tego tematu. Chciałbym zainstalować kamerkę plus ekran LCD. Kamerkę chyba zakupię prosto z Chin, taką zainstalowaną w ramce tablicy lub w miejsce lampki podświetlenia tablicy. Mam dylemat co do panela/monitora LCD. Ile cali by nie zasłonić zbyt szyby dodatkowym gadżetem ? W którym miejscu konsoli ( centralnie lub z lewej przy słupku ) lub może lusterko ? Są sprzedawane modele na przyssawkę do szyby bądź do instalacji na kokpicie. Jaką minimalną rozdzielczość powinien mieć LCD by cokolwiek dojrzeć ?

Przykłady:

http://www.aliexpress.com...72_73_74_75,0_0

http://www.aliexpress.com...72_73_74_75,0_0

piotr. z - 2015-10-03, 20:41

mekintosz,

najsensowniej byłoby przyłożyć taki gadżet w miejsce lusterka lub w inne miejsce na kokpicie (jeśli to jakiś ekran LCD) i popatrzyć jak to wygląda, ile zasłania itp. Ewentualnie doczytać jakie wymiary ma cudo, które planujesz zakupić, wykonać model z kartonu i też poprzymierzać. W przypadku nakładek na lusterka trzeba zwrócić uwagę czy da się później otworzyć osłony p.słoneczne. Akurat tego problemu nie mam bo posiadam parcha z wysuwanym ekranem, tam jest chyba 480x800, HD to nie jest ale bez problemu widać co trzeba (załączałem nawet gdzieś zdjęcia na forum, któraś z naszych koleżanek pytała się o kamerę cofania, posty z tego roku). Kamery nie mam na zewnątrz bo zniechęciła mnie awaria kamery kolegi chriskb dedykowanej chyba do Octavii z lekko modyfikowaną obudową aby zmieściła się w miejsce oprawy do oświetlania tablicy rejestracyjnej. Nie przeszkadza to jednak w dość precyzyjnym cofaniu (kilkukrotnie podczas cofania kierowcom za mną puszczały nerwy i mnie obtrąbiali bo nie wiedzieli co widzę na monitorze :mrgreen: a kamerka nie rzuca się w oczy).

Dardus - 2015-10-03, 21:56

Można jeszcze zastanowic się nad radiem z opcją kamery cofania. Moje ma wyswietlacz 5 cali i widac wystarczająco dobrze. Kamerkę zamontowałem nad tablicą rejestracyjną. :mrgreen:
Karenzo - 2015-10-03, 22:20

wszystko poza radiem 2 din działa na krótką metę .
W końcu jak będziesz potrzebował to i tak nie będziesz miał tego monitora wpiętego .

mekintosz - 2015-10-03, 23:16

Zamówiłem na Aliexpress kamerkę z lampką do tablicy rejestracyjnej oraz prościutki monitorek na konsolę. Ma nadzieje, że dojdzie kiedyś ;-) Całość lekko poniżej 80 zł.

Podobno w oryginalnej lampce daci jest z innej strony żarówka i trzeba coś przerabiać by dopasować zamiennik z kamerką do istniejącej instalacji ?

Karenzo - 2015-10-03, 23:21

no to się trochę pospieszyłeś i teraz będziesz rzeźbił
http://www.daciaklub.pl/f...1672345#1672345

Mi się udało przeszczepić całe mocowanie żarówki za pomocą kropelki :mrgreen:

mekintosz - 2015-10-03, 23:30

Tylko nie ma takich które pasują bez kombinowania do daci chyba ? Najwyżej odczepię oryginalną żarówkę i coś dopasuje w otwór na oprawkę. Może jakiś led ? Na szybko coś znalazłem ;-)

http://allegro.pl/oprawka...5683483587.html

BTW> Przewód sygnału AV jest aż tak kiepski w tych kamerkach, że wymiana jest obowiązkowa ?

Karenzo - 2015-10-03, 23:45

Ten który jest wlutowany w kamera nie ma wielkiego znaczenia mi było potrzeba 8 m kabla żeby ładnie przez klape przepleść .
Kup porządny kabel ekranowany cinche . Wcześniej tez byłem taki sprytny i połączyłem kablem za 7 zł . Efekt był taki że po tygodniu miałem śnieżenia obrazu i robote od nowa .
Kup 7,5 m kabla ekranowanego np na wolumenie albo allegro powinno wystarczyć


Jeżeli chodzi o mocowanie żarówki ja zrobiłem tak .
Wziąłem szlifierkę i zwyczajnie wyciąłem jak najbliżej a potem to przylepiłem do kamerki
trzyma jak diabeł

mekintosz - 2015-10-03, 23:57

W zestaie jest jakiś przewód 6 m zakończony chinchem. Przetestuje w domu przez montażem.

Przy okazji. Kamerkę się podłącza pod zasilanie wstecznego. Mam tam też podpięte czujniki cofania. Może się jakoś to pogryźć ? Sam ekran LCD na stałe plus po stacyjce ? Obraz się pojawia dopiero jak jest sygnał video z kamerki ?

Karenzo - 2015-10-04, 00:07

Ja mam tak samo . Wszystko działa .
Ten kabel jest na prawdę nie warty montowania ale zrobisz jak chcesz . zresztą mi 7 m starczyło ledwo do deski .
ostrzegałem

mekintosz - 2015-10-04, 09:07

Jeszcze nie kładłem więc dokupię sensowny przewód. Możesz podać jakiś link do przykładowej aukcji ?
Marek1603 - 2015-10-04, 09:10

Ja kupiłem z 10m kablem do Lodgy i wystarczyło. :-)
Karenzo - 2015-10-04, 11:47

http://allegro.pl/przewod...5200174699.html
szukaj czegoś z podwójnym ekranowaniem
trochę droższy ale porządna marka
http://allegro.pl/kabel-p...5357412334.html

w zestawie to dostaniesz taką bestie
http://allegro.pl/kabel-c...5700835884.html

mekintosz - 2015-10-04, 20:16

Moja lampka wyglada na taką, że po jej demontażu można dopasować oryginalną oprawkę z żarowką. Co do przewodu faktycznie warto lepszy zastosować niż płakać patrząc się w nicość na LCD. Tylko nie wiem czemu w oryginalnym przewodzie jest dodatkowe wyprowadzenie na (+) ? - ten czerwony przewód ?

W Sandero nie trzeba przeprowadzać przewodu przez klapę bagażnika, chcę iść po śladzie zasilania lampki. Może ktoś ma pdf z jego prowadzeniem wewnątrz pojazdu ?

Zasilanie ekranu LCD (+) po zapłonie ? Nie wiem czy nie będzie się jarzył bez potrzeby ? Jak to najlepiej połączyć ?

Karenzo - 2015-10-04, 22:56

Ja kupiłem od polskiego handlarza więc mi powiedział :mrgreen:
to jest kabel wzbudzenia stosowany do radia
tobie do niczego nie jest potrzebny

mekintosz - 2015-10-05, 15:39

Dzięki za info.

Może ktoś podesłać opis jak przebiega wiązka zasilająca oświetlenie tablicy rejestracyjnej ?

mekintosz - 2015-10-14, 23:53

Kamerka cofania z Chin dotarła. Prosiłem o NTSC, na pudełku opis: (krzak) LED )(krzak) CCD PAL ( krzak). Monitorek jeszcze nie dotarł, wiec na szybko podłączyłem do zasilacza 12V od kolejki PIKO DDR ( po ustawieniu z voltomierzem 12 V ). Podłączyłem przewód AV do telewizora. Diody doświetlające w kamerce zaświeciły się, jednak na ekranie TV czarno. Więc albo mam wersję NTSC albo wysłali mi uszkodzoną ;-( Zmierzyłem czy jakieś napięcie się pojawia na wyjściu video. Wyszło ok 75 mV. Ki diabeł ? Czekam na LCD ale zaczynam się martwić ;-(
kali - 2015-10-15, 05:33

Czyli sygnał video masz. Telewizor zwykły czy wielosystemowy? Zwiększ trochę napięcie.
mekintosz - 2015-10-16, 22:07

Kamerka działa, powodem był nie stabilizowany zasilacz. W zupełnie ciemnym pomieszczeniu daje wyraźny obraz przeszkody. Teraz dokupić muszę LCD i zabieram się za instalację.
kali - 2015-10-20, 06:55

Raczej nie. Te kamerki chodzą od 8 do 16V. Wieć raczej miał kiepskie prostowanie i filtrację. Napięcie napewno nie było przyczyną.
mekintosz - 2015-10-20, 21:08

kali napisał/a:
Raczej nie. Te kamerki chodzą od 8 do 16V. Wieć raczej miał kiepskie prostowanie i filtrację. Napięcie napewno nie było przyczyną.


Tpo był zasilacz od kolejki PIKO ;-)


mekintosz - 2015-11-14, 22:28

Sprzęt niezbędny do instalacji kamerki w sandero dotarł z Chin. Odpowiedniej jakości przewód AV zakupiłem w Polsce. Teraz trzeba czasu i spokoju by tym się zająć.

Przy okazji znalazłem ciekawy montaż kamerki dedykowanej sandero II i logan II i Media Nav.

Miejsce powiedziałbym niezłe ale wymaga kaleczenia blachy ;-(


SANDERO II



LOGAN II


mekintosz - 2015-12-04, 10:38

Pytanie do osób , które instalowały kamerę cofania. którędy puściliście przewód video przez samochód z bagażnika w kierunku podszybia ? Planuje wzdłuż progu od str. kierowcy.
DrOzda - 2015-12-04, 10:56

Ja puściłem wzdłuż istniejącej wiązki po stronie kierowcy. W Lodgy wymaga to tylko zdjęcia uszczelki od klapy , odpięcia wykładziny przy prawym tylnym świetle i odkręcenie plastikowych boczków przy trzecim rzędzie. Kabelkami wchodzimy przy dźwigni podnoszenia maski pod konsolę i ciągniemy do MediaNav.
mekintosz - 2015-12-05, 21:50

W sandero podobnie, przewód AV już dobiegł do skrzynki bezpieczników. Teraz będę podpinał się pod bezpiecznik po zapłonie , by zasilić LCD. Jak skończę fotorelacją się podzielę.
mekintosz - 2015-12-22, 23:59

W końcu zakończyłem montaż kamerki i lcd.
ken-wawa - 2015-12-24, 00:15

mekintosz napisał/a:
W końcu zakończyłem montaż kamerki i lcd.


gratulacje! :-)

mam male pytanka:
1) czy nie przeszkadza troche w parkowaniu fakt, ze kamerka nie jest idealnie na srodku (jest lekko niesymetrycznie)? czy dales ja na lewym czy prawym swietle oswietlenia tablicy?
2) jak zamocowales uchwyt pod lcd? na klej czy jakos sprytniej?

I jeszcze ogolne pytanie - czy teoretycznie istnieje ryzyko, ze jakis zbyt dokladny diagnosta lub policjant przyczepi sie, ze lampka oswietlenia tablicy jest niefabryczna (a dokladniej jej obudowa)? homologacja itp. sprawy....

jas_pik - 2015-12-24, 00:30

ken-wawa napisał/a:
I jeszcze ogolne pytanie - czy teoretycznie istnieje ryzyko, ze jakis zbyt dokladny diagnosta lub policjant przyczepi sie, ze lampka oswietlenia tablicy jest niefabryczna (a dokladniej jej obudowa)? homologacja itp. sprawy....

Homologowaniu podlega oświetlenie pojazdu wyłącznie wtedy gdy źródło jest widoczne. Ponieważ lampka oświetlająca nie jest objęta tą restrykcją nie musi być homologowana ( ale tablica odbijająca światło tak)

eplus - 2015-12-24, 07:21

Jeszcze jeden przykład na to, że rządzą nami idioci. Mogę mieć w kabinie disco laser rzutujący na boczne lusterko wsteczne i oślepiający kierowcę jadącego z tyłu, ale przecież sam laser jest niewidoczny, więc o co chodzi? Tak samo można laserem oświetlać tablicę rejestracyjną (albo dla odmiany jednym zdychającym robaczkiem świętojańskim) - to oświetlenie przecież nie podlega homologacji. :idea: :idea:
mekintosz - 2015-12-24, 15:22

ken-wawa napisał/a:
mekintosz napisał/a:
W końcu zakończyłem montaż kamerki i lcd.


gratulacje! :-)

mam male pytanka:
1) czy nie przeszkadza troche w parkowaniu fakt, ze kamerka nie jest idealnie na srodku (jest lekko niesymetrycznie)? czy dales ja na lewym czy prawym swietle oswietlenia tablicy?
2) jak zamocowales uchwyt pod lcd? na klej czy jakos sprytniej?

I jeszcze ogolne pytanie - czy teoretycznie istnieje ryzyko, ze jakis zbyt dokladny diagnosta lub policjant przyczepi sie, ze lampka oswietlenia tablicy jest niefabryczna (a dokladniej jej obudowa)? homologacja itp. sprawy....


ad. 1
Nie przeszkadza , jednak dziwnie widać z pozycji żaby, więc wciąż się uczę parkować "na kamerę". bardziej na nią spoglą∂am na sam koniec wykonania manewru, gdy trzeba na styk dojechać. Dziś się przydała, gdyż niski metalowy, cienki pręt robiący za słupek znalazł się jakimś cudem w strefie martwej czujników cofania. Nic nie brzęczało, ale na LCD widać było jak na dłoni.

ad.2

Na razie lcd spoczywa na dwóch podkładkach antypoślizgowych. Jest w zestawie taka gruba podkładką z dwustronnie klejąca. Niestety jednak powierzchnia deski w miejscu umocowania LCD nie jest idealnie płaska, więc obawiam się, że będzie odstawać. Tymczasowo jest na tych gumkach.

ad.3

Lampka faktycznie gorzej oświetla tablicę, bardziej jej lewą część, gdyż kostka kamerki lekko osłania snop światła. Zastanawiam się nad wymianą żarówki na led. Oryginalna lampka w szkiełku ma taki niby układ pryzmatów , który kieruje światło na całą tablicę. Jednak nie można mi zarzucić braku podświetlenia.

ken-wawa - 2015-12-25, 18:17

Dzieki za info. Czy brales tez pod uwage zamocowanie kamery w innym miejscu i dlaczego sie na ta inna opcje nie zdecydowales?
mekintosz - 2015-12-25, 22:59

Myślałem o wywierceniu dziury w zderzaku na kamerkę, podobnie jak się montuje czujnik cofania. Jednak udało mi się odszukać ofertę na kamerkę w obudowie lampki oświetlenia tablicy. Słowem bezinwazyjny montaż.
ken-wawa - 2015-12-26, 21:39

Zastanawialem sie czy dobrym pomyslem bylby montaz kamery gdzies przy dachu wewnatrz pojazdu, tak by patrzyla przez szybe na dol? Bylaby duzo mniej narazona na czynniki atmosferyczne i chyba montaz bylby malo inwazyjny? Dodatkowo mozna by ja chyba lepiej uzyc jako kamery rejestratora by nagrywac to co za pojazdem. Co sadzicie o takiej lokalizacji?
jas_pik - 2015-12-26, 21:52

Wg mnie to nie jest dobry pomysł. Na zderzaku za nisko, na wysokości górnej krawędzi szyby za wysoko.
Oryginalne - wg Renault/Dacia i wg mnie optymalna wysokość to wnętrze tylnego znaczka Dacia.

Instalacja w Lodgy

Instalacja w Duster

mekintosz - 2015-12-27, 10:17

W filmach tych akurat jest w oświetleniu tablicy rejestracyjnej. Faktycznie chyba najlepiej w znaczku daci ale to wymaga wiercenia w blasze, nie każdy też chce tak uwidaczniać kamerkę.
kakus - 2016-02-11, 12:00

Koledzy pomóżcie.... jak podpiąć kable od kamery do tej białej wtyczki .. trzeba mieć konektory jakieś bo gdzieś na youtubie widziałem. jakąś prostą instrukcje bo jak MN wymontuje to chciałbym podłączyć w miarę szybko . lutuje się te kable czy wciska . a te z kompa to jak podłączyć skoro wtyczka wszystko zajmuje ?

ps. czy to może coś takiego ? http://www.e-connectors.p...%2C5-10szt./365

jas_pik - 2016-02-11, 12:10

Masz dwa rozwiazania.
1. Kupic na ebay gotową przejściówkę do kamery do dacii/renault i popiąć kabelki

2. Rozebrać wtyczkę starego komputera PC i wykorzystać konektor ( sa bardzo podobne i pasują) z okablowania idącego do odtwarzacza cd/dvd


kakus - 2016-02-11, 14:19

rozwiązanie nr 1 to z przesyłką 65 $ .... czyli drogo :shock:
rozwiązanie nr 2 ..... ma ktoś na zbyciu taką wtyczkę może bo w moim kompie nie ma :-/

route2000 - 2016-02-11, 14:42

A nie masz kolegów, którzy zajmują się komputerami? :->
kilazz - 2016-02-11, 16:10

ten kabel gotowy wydziałem gdzieś na ebayu za 75zł
Piitubski - 2016-02-12, 15:52

Podobno w ASO montaż kamery cofania kosztuje 900 złotych.
kilazz - 2016-02-12, 16:16

ale chyba razem z kamerą wkomplecie?
Piitubski - 2016-02-12, 17:43

Tak. Wyczytałem info na dusterklub.pl
SilverTM - 2016-02-13, 15:35

Ja mam fabryczną kamerę zamontowaną w Dusterze 2 ( montowaną przez ASO ) kwota minimalnie ponad 900zł. Do sandero 2 też będę w przyszłości montował kwota identyczna.
kakus - 2016-02-18, 09:30

No i z pomocą tego forum udało mi się zamontować kamerę cofania w ramce tablicy rejestracyjnej w moim Stepway II. Koszt to 100 pln + trochę robocizny :-> .
DrOzda - 2016-02-18, 09:37

Jakby ktoś szukał sprawdzonego taniego modelu do Lodgy, Dokkera czy Dustera to polecam ten :
http://ovh.nowyelektronik...d_product=90544
(trzeba się tylko upewnić u sprzedawcy czy wspiera NTSC - powinno być w dokumentacji w pudełku)
http://www.daciaklub.pl/f...ad.php?id=13377

maro_1955 - 2016-05-02, 18:58

Założyłem rejestrator jazdy w lusterku wstecznym z kamerą tylną jako kamera cofania. Po zakupie byłem zły, że wcześniej nikt mi nie podpowiedział, że kamera cofania nie jest odporna na wodę, w związku z czym może być tylko zamontowana wewnątrz auta.
Lusterko też trochę zniekształcało obraz, ale teraz nie widzę znacznej różnicy...nawet jestem zadowolony.
Zestaw nabyty w firmie "h".
Pozdrawiam.

kilazz - 2016-10-25, 10:56

Trafiłem na fotkę nowej kamery cofania w Dusterze, montowana całkowicie inaczej niż poprzednia

RamoDuster - 2016-11-06, 22:16

Dziś zakończyłem pozytywnie moją przygodę ze wzbogaceniem DD2 o kamerkę. Nie obyło się bez problemów ponieważ "dedykowana" kamerka wmontowana w prawą lampę oświetlenia tablicy rejestracyjnej (ebay za 42 EUR z przesyłką)



miała górną połowę przesłoniętą nawisem nakładki




i obraz na MN był obcięty od góry - ogólnie do kitu.

Musiałem wyciąć kawałek nakładki obok i zrobić zamienne mocowanie ale wyszło całkiem nieźle:





W sumie kamerka mogłaby być nieco głębiej schowana ale nie chciało mi się już więcej dłubać...

Sama kamerka to był pryszcz - najtrudniejszym etapem pracy było przeciągnięcie kabla kamery w okolice gumorurki klapy i przeciągnięcie kabla głównego przez tąże (łączenie kabli wyszło w komorze trzeciego stopu). Po kilku nieudanych próbach okazało się że trzeba po prostu nasprayować do środka np smaru silikonowego (taki do konserwacji uszczelek) i poszło jak z płatka (oczywiście za pomocą drutu i kawałka taśmy klejącej)...

[EDIT]

Kabelek przejściowy (niestety nieco zbyt rozbudowany ale nie chciało mi się szukać) nabyłem w adaptershop.de za 26,98 EUR (z przesyłką)



oczywiście kostki DIN odcięte a kable odpowiednio polutowane i zostawione tylko białe-białe.

Fruxo - 2016-11-30, 19:18

Zastanawiam się nad tą kamerką w lusterku bo kamerkę z ostatniego auto mi walnęli mimo że ją zdejmowałem , połasili się też na stare radio za 200 zł kupione 5 lat temu .

Takie rozwiązanie jest serio nie widoczne ?

yarocz - 2016-12-01, 14:55

Montowałem kiedyś taką w VW T5 zamiast oświetlenia tablicy.
Kamera działał wspaniale ale do czasu.
Warunki atmosferyczne po jakimś czasie powodują matowienie szkiełka i kamera nic nie widzi.
Trzeba wtedy wymienić na nową.

charger - 2018-01-03, 12:08
Temat postu: Kamera cofania i ekran lusterku wstecznym
Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

Zastanawiam się nad kupnem zestawu kamery cofania w do tego lusterko wsteczne z ekranem. Wydaje się że jest to bardzo wygodne. Na ten moment nie interesuje mnie wymiana radia Plug&Play na MediaNav a przemyślałem że może kamerka by się przydała. Z resztą jakoś tak z przyzwyczajenia patrzę na lusterka w czasie cofania a nie na konsolę środkową.

Czy ktoś z Was korzystał z takiego rozwiązania jak nakładka na lusterko fabryczne z lusterkiem i ekranem?


laisar - 2018-01-03, 14:49

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=1768
charger - 2018-01-08, 09:24

Witam Serdecznie :D

Zamontowałem kamerę cofania w Dusterze. Koszt materiałów 150 zł, czas 4 godziny.
Nie musiałem wiercić żadnych otworów, brak ingerencji w cokolwiek co mogło by wpłynąć na gwarancję auta.

Potrzebne materiały:
1. Kamerka
2. Nakładka na lusterko z wyświetlaczem
3. 12 metrów kabla
4. 2 męskie końcówki cincze
5. Izolacja
6. Lutownica
7. 2 złącza na bezpieczniki samochodowe

Operację zacząłem od usuwania nitów - ramka tablicy rejestracyjnej była idiotycznie przymocowana nitami, do tego stopnia że spowodowało to lekkie odkształcenie blachy... Rozwierciłem nity, zabezpieczyłem uszkodzenia przez nie spowodowane, na koniec przymocowałem ramkę na śruby M4 z gumowymi podkładkami i zabezpieczyłem przeciw korozji.

Załączyłem pseudo-schemat prowadzenia kabli.

Kabel przepuściłem prawą stroną klapy następnie przez gumowe kolanko przeciągnąłem kabel do kabiny (trzeba zdemontować osłonę klapy bagażnika, uwaga na zatrzaski - złamałem 2 i musiałem kupic w ASO). Zasilanie podpiąłem do światła wstecznego, oczywiście korzystając z bezpiecznika. Kabel przeciągnąłem w obudowie bagażnika, pod siedzeniem pasażerów na stronę kierowcy. Wykorzystałem uszczelki dolne do przeciągnięcia kabli w górny róg szyby od strony kierowcy (kable są w 100% niewidoczne). Następnie zdemontowałem lapkę oświetlenia nad głową kierowcy i tam schowałem kable potrzebne do zasilania lusterka oraz kabel video od kamery. Jako efekt finalny wystaje niewidoczny kabel z podsufitki do lusterka.

Kabel do kamery wstecznej jest puszczony przez lampę podświetlenia tablicy (lampka ma gumową otoczkę i bez problemu zamknęła się z przepuszczonym kablem). Dodatkowo kamera która zakupiłem była w ramce tablicy rejestracyjnej - odradzam ten zakup - ramka jest duża i sztywna - nie idzie dopasować jej do klapy Dustera. Wyciąłem mocowanie kamery z dedykowanej ramki i doczepiłem do istniejącej, starej ramki. Kamery trzyma się bardzo mocno i nie musiałem wiercić w plastikowej osłonie z napisem Duster.

RobertK - 2018-02-01, 09:40

Witam jas_pik.
Mam prośbę , gdzieś na forum widziałem opis i wygląd oryginalnego zakończenia instalacji do kamery cofania w Duster na wysokości słupka B obok , kierowcy , może gdzieś to masz i możesz podesłać link ?

Pozdrawiam.

Dracid - 2018-02-01, 12:27

Też się dołączę: kupiłem kamerę cofania do lodgy jako akcesoria (fabrycznie nie miałem). I teraz jest dziwna sprawa, bo wg instrukcji powinienem wyciągnąć cztery kable ze złączki w MNE i w ich miejsce wpiąć kable od zestawu z kamerą, a te wyciągnięte kable zostawić luzem.

No OK, ale skoro te kable są już wpięte w MNE, to gdzieś się one muszą kończyć, prawda? I jeśli znajdę to miejsce, to może kable od kamery wystarczy podpiąć w ten właśnie drugi koniec? I pytanie końcowe: czy tym miejscem jest właśnie słupek B po lewej stronie?

route2000 - 2018-02-01, 13:38

Dracid, czy tym miejscem jest właśnie słupek B po lewej stronie?
Odpowiedź brzmi: TAK, jak piszą koledzy na tym forum.
Odchylić wykładzinę i wyszukać jakąś wtyczkę z czterema kablami. ;-)

Cycu92 - 2018-02-03, 09:55

route2000, to dokładnie szukać tej kości w podsufitce po lewej stronie?
jas_pik - 2018-02-03, 11:10

Pod wykładziną podłogi na wysokości takiego miejsca gdzie plecy łączą się z nogami.
Ale zanim zaczniesz szukać to sprawdź czy po włączeniu kamery i wrzuceniu biegu wstecznego wyświetla Ci zmianę obrazu - jeśli tak to znaczy że masz okablowanie fabryczne pociągnięte właśnie do słupka B jesli nie to nie masz tego okablowania i musisz ciągnąć do MN i dołożyć piny lub dokupić przejściówkę lub ją samemu zrobić

Cycu92 - 2018-02-03, 15:52

To muszę pierw aktywować kamerę na Mn?
jas_pik - 2018-02-03, 19:47

Tak sama nie zadziała . A jak aktywujesz to będziesz wiedział gdzie ciągać kabelki
mariusz0207 - 2018-02-03, 19:54

Witam powiedzcie mi czy strace gwarancje jak sam zamontuje kamerke do swojej daci? bo powiem wam ze cos mnie korci zeby załozyc :mrgreen:
jas_pik - 2018-02-03, 20:15

Tak stracisz gwarancję
Na elementy w których dokonasz nawierceń.
Na nic więcej gwarancji nie stracisz a jesli nic nie będziesz wiercił to na nic.

Sam odpowiedz sobie na pytanie czy tracisz gwarancję na radio jesli wkładasz tam swojego pendrive ?

d3mol3k - 2018-02-03, 20:39

Ajgor napisał/a:
Niestety, nie mam media nav ...

Ja sobie w Hyundai Sonata zamontowałem zestaw lusterko w monitorem + zestaw głośnomówiący bluetooth - mocowane w oryginalny uchwyt (nie wiem jak jest teraz w Dacii) + kamera zamontowana w lampie oświetlenia tablicy rejestracyjnej:

http://hyundaiklub.pl/forum/viewtopic.php?t=9930


https://pl.aliexpress.com/item/Special-Bracket-4-3-Inch-Car-Rear.....

jas_pik - 2018-02-03, 21:05

Ale jak się ma MN to nie ma sensu montować takich akcesoriów. Skoro kamerę ( jeśli już z aliexpresu można mieć za kilkanaście złotych) a roboty jest tyle samo co przy tej na lusterku.
W MN ekran jest sporo większy :)

paul7 - 2018-02-04, 11:32

jas_pik napisał/a:
Ale jak się ma MN to nie ma sensu montować takich akcesoriów. Skoro kamerę ( jeśli już z aliexpresu można mieć za kilkanaście złotych) a roboty jest tyle samo co przy tej na lusterku.
W MN ekran jest sporo większy :)

Oczywiście jas_pik ma rację. "Roboty" z tylną klapą jest sporo. Ponadto, inaczej się użytkuje MN z kamerą , a inaczej lusterko z monitorkiem. Ja "powiązałem" zgodnie z opisami na forum kamerkę cofania z MN, a inteligentne lusterko wykorzystałem osobno, jako rejestrator jazdy na przód i tył /tylna kamerka przy lampie środkowej stopu/. Wszystko działa wyśmienicie i sobie nie przeszkadza. Rejestrator jazdy zabezpiecza w razie jakiegoś incydentu, MN jak go zaprojektowano, służy do podglądu wykonywanych manewrów. Dodatkowo automatyczny przełącznik uruchamia kamerkę ukrytą w prawym lusterku dającą podgląd na strefę niewidoczną z kabiny kierowcy. Wszystkie elementy dostępne tanio na Aliexpres. Warto pamiętać , że wiązki w Daci są dość ciasno poprowadzone i nie zaleca się tzw. wielokrotnego przeciągania dodatkowych kabli wzdłuż nich. Należy zrobić to raz a porządnie. I cieszyć się zaoszczędzonymi 900zł jak "wycenił" SilwerTM. :lol:

d3mol3k - 2018-02-04, 22:28

jas_pik napisał/a:
Ale jak się ma MN to nie ma sensu montować takich akcesoriów. Skoro kamerę ( jeśli już z aliexpresu można mieć za kilkanaście złotych) a roboty jest tyle samo co przy tej na lusterku.
W MN ekran jest sporo większy :)


Ale ja to podrzuciłem Ajgor'owi bo napisał że nie ma media nav :(

paul7 - 2018-02-05, 09:59

d3mol3k napisał/a:
Ajgor napisał/a:
Niestety, nie mam media nav ...

Ja sobie w Hyundai Sonata zamontowałem zestaw lusterko w monitorem + zestaw głośnomówiący bluetooth - mocowane w oryginalny uchwyt (nie wiem jak jest teraz w Dacii) + kamera zamontowana w lampie oświetlenia tablicy rejestracyjnej:

Reasumując , wstawcie sobie MN, wtedy porady się przydadzą. :lol:

charger - 2018-02-05, 10:06

Odnośnie kamery cofania w lusterku, zamontowałem takową u siebie i jestem mega zadowolony.

Zapraszam do postu z pseudo-instrukcja jak to zrobilem :)

KLIK

Fruxo - 2018-02-05, 10:11

Mimo wszystko w dusterze polecam za szybą pod światłem stop, w taką pogodę kamera pod blendą jest ciągle brudna i każdego dnia trzeba ja przecierać , a tą pod stopem wystarczy przetrzeć wycieraczką.
charger - 2018-02-05, 10:27

Fruxo napisał/a:
Mimo wszystko w dusterze polecam za szybą pod światłem stop, w taką pogodę kamera pod blendą jest ciągle brudna i każdego dnia trzeba ja przecierać , a tą pod stopem wystarczy przetrzeć wycieraczką.


Przymierzałem się do montażu za szybą pod światłem stop niemniej jednak wybrałem instalację "na zewnątrz". Wydaję mi się bardziej naturalnie i lepiej idzie określić odległość. Ale prawda jest taka, że co jakiś czas obiektyw trzeba przetrzeć.

Fruxo - 2018-02-05, 10:35

Miałem tak i tak ale zostałem za szybą. Za szybą martwe pole wynosi ok 0,5m ale po dojechaniu do linii innego samochodu (parkowania tyłem) na te ostatnie 20-30 cm jade na wskazaniach czujników parkowania.
Natomiast moja kamera cofania również nagrywa jak ta przednia stąd umieszczenie jej na górze daje dużo lepszy obraz w przypadku zderzenia.

paul7 - 2018-02-05, 12:25

Fruxo napisał/a:
Miałem tak i tak ale zostałem za szybą. Za szybą martwe pole wynosi ok 0,5m ale po dojechaniu do linii innego samochodu (parkowania tyłem) na te ostatnie 20-30 cm jade na wskazaniach czujników parkowania.
Natomiast moja kamera cofania również nagrywa jak ta przednia stąd umieszczenie jej na górze daje dużo lepszy obraz w przypadku zderzenia.

Widzę, że dyskusja dotyczy ilości kamer. A każde umiejscowienie ma swoje zalety i wady. Kamerka z rejestratora umieszczona za szybą pod światłem stop - trzeba wybrać jej odpowiedni kąt by widziała bezpośrednio za zderzakiem w manewrze cofania lub tak by również w trakcie jazdy -przy rejestracji przód i tył , widać było co za nami jedzie. Ja wybrałem tę drugą opcję, podobnie jak Fruxo, gdyż przy parkowaniu bezpośrednim jest dokładność teoretyczna, a dla rejestratora kamerka na górze świetnie jest zabezpieczona, zawsze wycieraczka wyczyści szybę. Oczywiście fabryczne czujniki z dźwiękiem też się przydają. Do samego cofania używam kamerki na dole , wychwyci wszystko , żadnego pieska czy kota nie mam na sumieniu :roll: Poniżej przykład.

maugu - 2018-08-27, 17:59

paul7 napisał/a:
... Ja "powiązałem" zgodnie z opisami na forum kamerkę cofania z MN, a inteligentne lusterko wykorzystałem osobno, jako rejestrator jazdy na przód i tył /tylna kamerka przy lampie środkowej stopu/. ...

Podoba mi się Twoje rozwiązanie, chyba pójdę w tym kierunku i tu prośba - możesz podpowiedzieć czy zasilanie wziąłeś z zapalniczki czy może bardziej elegancko gdzieś schowałeś zasilacz do lusterka. Co prawda sama tego nie będę robiła, ale muszę mojemu instalatorowi dokładnie opisać sposób montażu (demontażu kokpitu, kanałów itp)

Aniol - 2018-08-27, 18:09

Ja do lusterka zasilane brałem z radia MediaNav. Wedle mnie jest jeden bezpiecznik odpowiedzialny za media i tak powinno zostać :)

Moje dzieło ale w Renault ;) Szyba zamazana bo auta z nr stały.
Foto

paul7 - 2018-08-27, 18:34

maugu napisał/a:
paul7 napisał/a:
... Ja "powiązałem" zgodnie z opisami na forum kamerkę cofania z MN, a inteligentne lusterko wykorzystałem osobno, jako rejestrator jazdy na przód i tył /tylna kamerka przy lampie środkowej stopu/. ...

Podoba mi się Twoje rozwiązanie, chyba pójdę w tym kierunku i tu prośba - możesz podpowiedzieć czy zasilanie wziąłeś z zapalniczki czy może bardziej elegancko gdzieś schowałeś zasilacz do lusterka. Co prawda sama tego nie będę robiła, ale muszę mojemu instalatorowi dokładnie opisać sposób montażu (demontażu kokpitu, kanałów itp)

Są dwie szkoły, iść po łatwiźnie lub kluczyć po zakamarkach.
Wybrałem łatwiejszą, gdyż przewiduję instalacje lusterka z kamerkami jako tymczasową, póki mam ten samochód. Zawsze mogę to wszystko łatwo przenieść do innego. Kabel oryginalny jest na tyle długi, że pociągnąłem go w podsufitce, po słupku, pod kokpitem do gniazda zapalniczki /a mam tam spory rozgałęziacz/ , więc nie było problemu. Używam całość jako rejestrator, na wypadek niespodzianek, jakie mogą kierowce spotkać na drodze. Świetnie nagrywa przód i tył. Tylko trzeba pamiętać o większej pamięci, bo to prawie dwa razy tyle materiału do nagrywania. Tylna kamera czasami daje mi podgląd na jakiegoś szaleńca co próbuje mi siedzieć "na ogonie". A MN ma dedykowane kamery do parkowania i tak je używam.

maugu - 2018-08-27, 22:13

Ja myślałam - tak jak kiedyś pisaliśmy w temacie o dodatkowych kamerach docelowo podpiąć wszystko do MNe, ale nie mam dokładnych danych o rozmieszczeniu pinów itp. a mojego zaprzyjaźnionego instalatora nie umoczę w wyszukiwanie takich rzeczy po internetach. Dopóki to na forum nie będzie dokładnie opisane pomysł paul7 z kamerą w lusterku jest bezpieczniejszy (gwarancje itp.), a ma też swoje zalety związane z niezależnym zapisem.
Docelowo pewnie MNe, ale teraz na szybko lusterko - rejestrator. Dlatego też myślę o dołożeniu dodatkowych gniazdek zapalniczki w schowku (lub pod schowkiem po stronie pasażera), a podpiąć to do gniazda zapalniczki, ale gdzieś od tyłu, lub dalej do skrzynki z bezpiecznikami, ale tak by kamera dostawała + po włączeniu stacyjki. Ktoś pisał o wykorzystaniu (na szybko) tylnego gniazdka i poprowadzeniu kabelka do przodu, ale nie chciałabym takiego rozwiązania bo do tylnego gniazdka pewnie przyłączę zimą jakąś matę grzejną do bagażnika (buty narciarskie), a latem może lodówkę (a rozgałęźniki i plątanina kabli mocno szpecą). Dlatego pytanie - jak zdemontować osłony boczne od strony nóg pasażera w kierunku do gniazda zapalniczki lub do którego bezpiecznika się podłączyć (MNe OK, ale który to)?

paul7 - 2018-08-28, 12:15

maugu napisał/a:
Dlatego pytanie - jak zdemontować osłony boczne od strony nóg pasażera w kierunku do gniazda zapalniczki lub do którego bezpiecznika się podłączyć (MNe OK, ale który to)?

Ja prowadziłem okablowanie wciskając je w uszczelki i ew. przekładając kabel tam gdzie nie mozna było inaczej. Monitoring to monitoring, zawsze działa i "pilnuje".
Co do Mn to warto mieć w miarę wszystkie możliwości z kamerą włącznie. Ominął bym sławne zegary wychyłowe, których odpowiednik na rzepy kosztuje 30zł i był znany już 20 lat temu. Z resztą, trzeźwemu to niepotrzebne. :lol:

pawel1313 - 2018-08-28, 22:07

charger napisał/a:
Zamontowałem kamerę cofania w Dusterze

Jak się sprzęt sprawuje z perspektywy czasu?
Też zastanawiam się nad kamerka w lusterku lub wymianą radia na media ale to sporo droższa opcja.....
Jaki zestaw kolega kupił jeśli można wiedzieć? :->

paul7 - 2018-08-29, 08:55

Dla porównania: lusterko ok. 300, MN ok. 200, MNE ok. 300. :idea:
adrian23 - 2018-10-29, 10:30

Hejka, wie ktos moze ktory kabelek odpowiada za swiatla wstecznego? Chodzi o kolor. Potrzebne mi bedzie do montazu rejestratora z kamera cofania w tablicy. Logan sedan.
eplus - 2018-10-29, 15:17

, z prawej strony wchodzimy za ciemny plastik kryjący podnośnik i klucze, gdzie jest rozdział - zasilanie z wiązki lampy tylnej (czarny to minus, beżowy obok niego to lampa cofania, dalej 1 gniazdo puste), - to Duster 2010.
bartos123 - 2018-11-01, 15:06

adrian23 napisał/a:
Hejka, wie ktos moze ktory kabelek odpowiada za swiatla wstecznego? Chodzi o kolor. Potrzebne mi bedzie do montazu rejestratora z kamera cofania w tablicy. Logan sedan.


Z tego co pamiętam drugi od prawej przewód we wtyczce, chyba różowy - jednak polecam sprawdzić miernikiem.

robertkk - 2019-07-13, 02:42

Będę zmieniał radio na chińską nawigację (mam dobre doświadczenia z innego auta) i chciałbym dołożyć kamerę cofania. Pomijając kwestię trybu pracy / jakości, czy są kamery plug-n-play? Zintegrowana z oświetleniem tablicy, albo może jest otwór montażowy?
Kupiłbym fabryczną kamerę z listwą ( 8201714222 ), ale to byłby jedyny srebrny element w aucie, co średnio by wyglądało - czy są inne opcje?

lisek2 - 2019-07-15, 07:10

ad 2. na środku fabrycznej tylnej listwy masz miejsce by zainstalować "kamerkę kątową".

Ja coś takiego zamówiłem: "Kamera CCD HD lusterko wodoodporna night vision 170 stopni szeroki kąt Luxur widok z tyłu samochodu kamera cofania Backup kamery 8LED
https://www.aliexpress.co....64494c4djKsyVX

Grellenorth - 2019-07-30, 22:50
Temat postu: Kamera cofania
Witam. Chcę założyć kamerkę cofania nie znam się na elektryce. Potrzebny jest mi schemat podłączenia się do lampy tył
laisar - 2019-07-30, 23:15

http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + kamera cofania = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=4878 oraz http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=10472


http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + schematy elektryczne = http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=194 i http://www.daciaklub.pl/f...1792294#1792294


http://www.daciaklub.pl/forum/search.php + lampa tył = http://www.daciaklub.pl/f...1781814#1781814 - pin nr 2 w lewej lampie.

pkuzmiak - 2019-07-31, 07:22

Po co schemat? Ja zwyczajnie wcisnąłem to do gniazda żarówki i działa. Nie musiałem żadnych kabelków ciąć ani łączyć.
Grellenorth - 2019-07-31, 11:43

Oki dzięki. Dzisiaj się za to zabieram ;-)
lisek2 - 2019-10-04, 10:54

Dokładałem kamerkę "odpowiednik" cofania (nawet wymieniałem na inny model)... mam problem z jakością obrazu zdarzają się wpadać paski, szczególnie np w momencie naciśnięcia pedału hamulca... Problemu szukać w jakości kabla kamera<-> MNE, zakłóceń z zasilania...może są jakieś filtry na to ?
jas_pik - 2019-10-04, 11:27

lisek2 napisał/a:
. Problemu szukać w jakości kabla kamera<-> MNE, zakłóceń z zasilania...może są jakieś filtry na to ?

Najczęściej kabel albo połączenia. Kabel jest najbardziej podejrzany bo już w kilku kamerach od tych co za "miskę ryżu" okazuje się że kabelek wcale nie jest ekranowany jako ekran służy goły drut biegnący równolegle do sygnałowego

eplus - 2019-10-04, 19:31

Potencjał masy lampy zmienia się przy wzroście prądu (lampa stopu).
WinFS - 2020-09-13, 18:25

Miał ktoś w ręku oryginalną kamerę cofania- akcesorium dla nowego Duster'a?

w necie są w całkiem fajnych pieniądzach w przeciwieństwie do modeli dedykowanych do Clio (niemal 50% taniej..) a do tego montaż jest na taśmę dwustronną + śruby. Najważniejsze jednak jest to, że one są podpinane tylko pod MNE więc odpada grzebanie w lampie tylnej (zasilanie 6V)
Pomyślałem żeby kupić tą kamerę i zamontować w zderzaku nad tablicą rejestracyjną, dobrze myślę, że to się uda bez problemów? Kwestia linii w kamerze myślę że jest do ustawienia ale nawet jak coś to bym to wyłączył.

SWilk - 2021-06-07, 13:56

Dzień dobry,

Po zakupie platformy na rowery zderzyłem się oczywistym z faktem, że w kamerze cofania nic nie widać. Boję się teraz zderzyć z czymś bardziej fizycznym.

Wymyśliłem sobie, że można by kupić ramkę na tablicę rejestracyjną bagażnika z kamerką i spróbować wyprowadzić jakoś z samochodu gniazdo cinch. Trzeba by zastosować jakiś automatyczny przełącznik sygnału wideo, który w przypadku podłączenia kamery bagażnika przesyłał jej sygnał, a gdy nie jest podłączona - obraz z fabrycznej kamery.

Myślę, że najlepszym miejscem na schowanie takiego przełącznika byłby słupek B, gdzie dochodzi instalacja oryginalnej kamery.

Nasuwają mi się tylko dwa pytania:
1. Czy w słupku B znajdę stałe zasilanie 12V?
2. Czy wprowadzenie przewodu kamery do bagażnika przez uszczelkę klapy szybko doprowadzi do przetarcia przewodu, czy powinno być raczej bezpieczne?
3. A może spróbować zamontować jakieś gniazdo obok fabrycznej kamery... tylko jakie gniazdo wybrać, żeby było go można zabezpieczyć przed brudem i wilgocią, oraz żeby nie rozpinało się od wstrząsów? Jakoś zwykły cinch wydaje mi się zbyt wrażliwy.

Czy ktoś z Was robił już podobną modyfikację?


[Edyta]
Chyba najchętniej umieściłbym gniazdo i cały ten "przełącznik sygnału" w tylnej klapie obok fabrycznej kamery. Czy fabryczna kamerka ma jakąś wtyczkę przy klapie i można by ją rozpiąć, czy od razu idzie z niej przewód do kabiny?

Przy montażu w klapie problemem może być jednak brak zasilania +12V, bo jeśli dobrze pamiętam, fabryczna kamera działa na 5V, a oświetlenie tablicy świeci się dopiero po włączeniu pozycyjnych. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

laisar - 2021-06-07, 15:40

SWilk napisał/a:
jakie gniazdo wybrać

Istnieją specjalne złącza do takich celów - hermetyczne.

Np tutaj wszystkie ze słowem "seal" w nazwie - https://e-connectors.pl/pl/c/Wtyczki-samochodowe/80

Prezes - 2022-12-14, 22:59

Z doświadczenia tylko dodam, że.. oryginalna kamera, choć byli tacy co krytykowali za rozdzielczość czy tam coś, to oryginalna.
W Dusterze miałem od razu w pakiecie, w Kadjarze zamontowałem sobie sam, wybrałem taką z dobrymi opiniami i niby rybim okiem..
W Dusterze wyjeżdżając tyłem z parkingu, przy minimalnym skręcie widać było od razu całą drogę, czy coś jedzie czy nie.. teraz muszę ponad 45 stopni się wychylić, żeby widzieć to co przy minimalnym wychyleniu w Dusterze na oryginalnej kamerze.
Nawet montując samemu - polecam zdecydowanie oryginał

gfedorynski - 2023-10-20, 11:08

Po siedmiu latach moja kamera cofania dobiega swojego żywota. Czy ta będzie pasować do MediaNav z 2016 roku?

https://allegro.pl/oferta/uniwersalna-kamera-cofania-sony-1280p-fisheye-170-9291372908

Dymek - 2023-10-20, 12:54

gfedorynski napisał/a:
Po siedmiu latach moja kamera cofania dobiega swojego żywota. Czy ta będzie pasować do MediaNav z 2016 roku?
Masz pewność, że winna jest sama kamera? Jeżeli masz kamerę fabryczną, to najlepiej chyba kupić oryginał i nie rzeźbić całego nowego okablowania, mocowania kamery itd. W przypadku takiej uniwersalnej to jest nieuniknione. No chyba, że Twoja była dokładana.
Ja mając fabryczną na pewno kupowałbym tylko oryginał. W przypadku Sandero to jest ok. 350zł ale coś za coś.

Prezes - 2023-10-21, 19:16

Popieram Dymka, trudno trafić i to w każdym przedziale cenowym coś w połowie tak dobrego jak oryginał
gfedorynski - 2023-10-22, 16:48

Oczywiście, że gdybym miał oryginał, to bym wymieniał na oryginał. Moja była dokładana, ale w historii zakupów znalazłem tylko "Kamera cofania mocowana na śrubę", co zbyt wiele mi nie powiedziało...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group